Об утверждении Концепции военно-патриотического воспитания молодежи до 2030 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 1039.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию военно-патриотического воспитания молодежи до 2030 года (далее – Концепция).
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным государственным органам (по согласованию), ответственным за реализацию Концепции:
1) принять необходимые меры по реализации Концепции;
2) представлять информацию о ходе реализации Концепции в порядке и сроки, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство обороны Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 ноября 2023 года № 1039
Концепция
военно-патриотического воспитания молодежи до 2030 года
Содержание
Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития военно-патриотического воспитания молодежи
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития
Направление 1. Совершенствование структуры органов военно-патриотической работы
Направление 2. Повышение уровня профессиональной подготовки организаторов и специалистов военно-патриотического воспитания, совершенствование форм и методов работы по военно-патриотическому воспитанию молодежи
Направление 3. Формирование и развитие патриотических качеств у молодежи, воспитание их на основе традиций Вооруженных Сил Республики Казахстан
Направление 4. Развитие материальной базы для военно-патриотического воспитания молодежи
Направление 5. Информационное обеспечение военно-патриотического воспитания молодежи
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Приложение. План действий по реализации Концепции военно-патриотического воспитания молодежи до 2030 года
Раздел 1. Паспорт
1. Наименование
Концепция военно-патриотического воспитания молодежи до 2030 года
2. Основание для разработки
Пункт 2.5 протокола Всеармейского совещания под председательством Президента Республики Казахстан от 5 мая 2023 года № 23-01-13.1.
3. Государственные органы, ответственные за разработку и реализацию Концепции
Министерство обороны Республики Казахстан,
Министерство культуры и информации Республики Казахстан, Министерство просвещения Республики Казахстан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, местные исполнительные органы

Жастарға әскери-патриоттық тәрбие берудің 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 1039 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жастарға әскери-патриоттық тәрбие берудің 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Тұжырымдаманың іске асырылуына жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар және өзге де мемлекеттік органдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру бойынша қажетті шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 24 қарашадағы
№ 1039 қаулысымен
бекітілген
Жастарға әскери-патриоттық тәрбие берудің 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
Мазмұны
1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
4-бөлім. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беруді дамыту пайымы
5-бөлім. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
1-бағыт. Әскери-патриоттық жұмыс органдарының құрылымын жетілдіру
2-бағыт. Әскери-патриоттық тәрбие беруді ұйымдастырушылар мен мамандарының кәсіптік даярлығы деңгейін арттыру, жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіру
3-бағыт. Жастардың бойында патриоттық қасиеттерді қалыптастыру және дамыту, оларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің дәстүрлері негізінде тәрбиелеу
4-бағыт. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру үшін материалдық базаны дамыту
5-бағыт. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беруді ақпараттық қамтамасыз ету
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтиже
Қосымша. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие берудің 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
1-бөлім. Паспорт
1. Атауы
Жастарға әскери-патриоттық тәрбие берудің 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
2. Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің төрағалығымен өткен Бүкілармиялық кеңестің 2023 жылғы 5 мамырдағы № 23-01-13.1 хаттамасының 2.5-тармақшасы
3. Тұжырымдаманы әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, жергілікті атқарушы органдар

4. Сроки реализации
2024 – 2030 годы
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Организация работы по военно-патриотическому воспитанию подрастающего поколения в Республике Казахстан проводится в основном в рамках деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов, а также общественных объединений в пределах своей компетенции.
Первые попытки урегулирования системы патриотического воспитания молодежи в стране были отражены в Государственной программе патриотического воспитания граждан на 2006 – 2008 годы, которая содержала теоретические и методологические основы военно-патриотического воспитания.
В резолюции Совета Безопасности Организации Объединенных Наций от 9 декабря 2015 года № 2250 особо подчеркивается важность разработки молодежной политики национальными правительствами. В Казахстане Концепция государственной молодежной политики, рассчитанная на период до 2020 года, была разработана в целях реализации Стратегии развития Республики Казахстан до 2050 года. С 2021 года начался новый этап в реализации молодежной политики, связанный с принятием Комплексного плана по поддержке молодежи Республики Казахстан на 2021 – 2025 годы. Кроме того, специальные государственные меры поддержки молодежи также представлены в рамках ряда проектов и программ. Вместе с тем следует отметить, что определенные тенденции развития в стране и мире предполагают обновление действующей системы военно-патриотического воспитания и разработку новой концепции.
26 декабря 2022 года подписан Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной молодежной политики и социального обеспечения", где возраст молодежи определен до 35 лет, что увеличило долю молодежи в общей структуре населения с 3,7 млн до 6 млн человек.
Значительным шагом на пути воспитания патриотизма у молодежи стала Концепция государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы от 28 марта 2023 года, в рамках которой центральными государственными и местными исполнительными органами, общественными объединениями организована работа по военно-патриотическому воспитанию молодежи.
Основным локомотивом процесса военно-патриотического воспитания молодежи в стране являются министерства обороны, просвещения, местные исполнительные органы и республиканское общественное объединение "Детско-юношеское военно-патриотическое движение "Жас сарбаз" (далее – движение "Жас сарбаз"), которое создано в 2018 году на базе Национального военно-патриотического центра Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Благодаря деятельности движения "Жас сарбаз" и его филиалов во всех регионах страны количество военно-патриотических клубов за последние пять лет выросло с 2828 до 8672, а охват детей с 73164 до 260162 человек.
Министерством обороны совместно с местными исполнительными органами и движением "Жас сарбаз" ежегодно проводится военно-патриотический сбор молодежи "Айбын", в котором принимает участие около двух тысяч военно-патриотических клубов и до 55 тысяч юношей и девушек.
Проводимая на сегодняшний день работа по военно-патриотическому воспитанию направлена на формирование и развитие у подрастающего поколения таких качеств как ответственность, высокая духовность, нравственность, активная гражданская позиция, патриотическое сознание, справедливость, целеустремленность, сплоченность, любовь и трепетное отношение к родной Земле.
Юноши, состоящие в рядах движения "Жас сарбаз", гораздо чаще выбирают профессию защитника Родины. Придерживаясь данного вектора развития, общество стабильно обеспечивает себе прочную платформу в виде ценностно-ориентированного, образованного, воспитанного на основах духовности и нравственности, патриотически настроенного гражданина.
В целом анализ реализуемых проектов и проводимых мероприятий на местах показывает содержательную насыщенность и значимость военно-патриотического воспитания. Все большее распространение среди молодежи приобретает взгляд на патриотизм как на важнейшую ценность, интегрирующую не только социальный, но и духовный, нравственный, культурный и исторический компоненты.
Вместе с тем в обществе сохраняется социальный запрос на развитие и совершенствование системы военно-патриотического воспитания и назрела необходимость повысить качество военно-патриотического воспитания молодежи в образовательных учреждениях, привлекая к участию все заинтересованные государственные структуры.

4. Іске асыру мерзімі
2024 – 2030 жылдар
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
Қазақстан Республикасында өскелең ұрпаққа әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысын ұйымдастыру негізінен құзыреті шегінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктердің қызметі шеңберінде жүргізіледі.
Елімізде жастарға патриоттық тәрбие беру жүйесін реттеуге алғашқы әрекет әскери-патриоттық тәрбие берудің теориялық және әдіснамалық негізін қамтитын Азаматтарға патриоттық тәрбие берудің 2006 – 2008 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында көрініс тапты.
Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 2250 қарарында ұлттық үкіметтердің жастар саясатын әзірлеуінің маңыздылығы ерекше атап өтілді. Қазақстанда 2020 жылға дейінгі кезеңге есептелген Мемлекеттік жастар саясатының тұжырымдамасы Қазақстан Республикасының 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру мақсатында әзірленді. 2021 жылдан бастап Қазақстан Республикасының жастарын қолдау жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспардың қабылдануына байланысты жастар саясатын іске асырудың жаңа кезеңі басталды. Одан басқа, жастарды қолдаудың арнайы мемлекеттік шаралары бірқатар жоба мен бағдарлама шеңберінде де ұсынылды. Сонымен қатар елдегі және әлемдегі белгілі бір даму үрдісі қолданыстағы әскери-патриоттық тәрбие жүйесін жаңартуды және жаңа тұжырымдаманы әзірлеуді болжайтынын атап өту қажет.
2022 жылғы 26 желтоқсанда "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік жастар саясаты және әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қол қойылды, онда жастардың жасы 35 жасқа дейін болып айқындалды, бұл халықтың жалпы құрылымындағы жастар үлесін 3,7 млн адамнан 6 млн адамға дейін ұлғайтты.
Жастардың бойында патриотизмді тәрбиелеу жолындағы маңызды қадам 2023 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы болды, оның шеңберінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысын ұйымдастырды.
Еліміздегі жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру процесінің негізгі локомотиві Қорғаныс, Оқу-ағарту министрліктері, жергілікті атқарушы органдар мен 2018 жылы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Ұлттық әскери-патриоттық орталығы базасында құрылған "Жас сарбаз" балалар-жасөспірімдер әскери-патриоттық қозғалысы" республикалық қоғамдық бірлестігі (бұдан әрі – "Жас сарбаз" қозғалысы) болып табылады.
"Жас сарбаз" қозғалысының және оның еліміздің барлық өңіріндегі филиалдарының жұмысы арқасында соңғы бес жыл ішінде әскери-патриоттық клубтар саны 2828-ден 8672-ге дейін, ал оған қамтылған бала саны 73 164-тен 260 162-ге дейін артты.
Қорғаныс министрлігі жергілікті атқарушы органдармен және "Жас сарбаз" қозғалысымен бірлесіп, жыл сайын "Айбын" әскери-патриоттық жастар жиынын өткізеді, оған шамамен екі мың әскери-патриоттық клуб пен 55 мың жас жігіт пен қыз қатысады.
Бүгінгі күні жүргізіліп жатқан әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысы өскелең ұрпақ бойында жауапкершілік, жоғары руханилық, адамгершілік, белсенді азаматтық ұстаным, патриоттық сана, әділеттілік, мақсаттылық, бірлік, туған жерге деген сүйіспеншілік пен құрмет сияқты қасиеттерді қалыптастыруға және дамытуға бағытталған.
"Жас сарбаз" қозғалысы қатарындағы жас жігіттер Отан қорғаушы мамандығын жиі таңдайды. Дамудың осы векторын ұстанып, қоғам құндылыққа бағдарланған, білімді, руханилық пен адамгершілік негізінде тәрбие алған, патриоттық көзқарастағы азамат ретінде берік платформаны тұрақты түрде қамтамасыз етеді.
Жалпы жергілікті жерде іске асырылатын жобалар мен жүргізілетін іс-шараларды талдау әскери-патриоттық тәрбие берудің мазмұнды құндылығы мен маңыздылығын көрсетеді. Жастар арасында патриотизмге деген көзқарас тек әлеуметтік қана емес, рухани, адамгершілік, мәдени және тарихи компоненттерді біріктіретін маңызды құндылық ретінде кеңінен таралуда.
Сонымен қатар қоғамда әскери-патриоттық тәрбие беру жүйесін дамыту мен жетілдіруге әлеуметтік сұраныс сақталуда және барлық мүдделі мемлекеттік құрылымды қатысуға тартып, білім беру мекемелерінде жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру сапасын арттыру қажеттілігі туындады.

Проведенный опрос молодежи, участников военно-патриотических сборов показал проблемы организации работы по военно-патриотическому воспитанию молодежи, где 30,3 % респондентов отметили отсутствие единой системы организации военно-патриотической работы, 39,5 % высказались за создание в стране единого органа, который занимался бы непосредственно военно-патриотическим воспитанием подрастающего поколения.
Кроме того, имеется ряд других проблемных вопросов в организации работы по военно-патриотическому воспитанию молодежи, как одной из важных составных элементов системы подготовки граждан к воинской службе.
Во-первых, это отсутствие системно отлаженного механизма взаимодействия и вертикали между государственными органами и общественными организациями.
Во-вторых, образовательные учреждения испытывают сложности с методическим обеспечением, особенно в части подготовки и переподготовки специалистов в области военно-патриотического воспитания молодежи.
В-третьих, малое количество и низкая доля финансирования военно-патриотических мероприятий в рамках средств, выделяемых на реализацию Концепции государственной молодежной политики. Это существенно принижает роль и значение аспекта военно-патриотического воспитания как высшей формы проявления патриотизма, выражающейся испокон веков в защите Отечества.
В-четвертых, создаваемые в общеобразовательных учреждениях военно-патриотические клубы и классы "Жас сарбаз" не имеют должной материальной и финансовой поддержки, охватывают своей деятельностью лишь незначительную часть молодежи.
В-пятых, интерес казахстанской молодежи к новостям и событиям, политическим реформам и преобразованиям в стране остается низким. В то же время подрастающее поколение является костяком будущего гражданского общества, функцией которого должен стать мониторинг деятельности общественных организаций.
Проведенный опрос в ходе проведения республиканского военно-патриотического сбора "Айбын" показывает, что молодежь Казахстана проводит в социальных сетях несколько часов ежедневно. Вопреки распространенным стереотипам о непопулярности традиционных средств массовой информации среди молодежи 36,1 % отметили казахстанское телевидение, газеты, радио. Практически каждый третий узнает о новостях и событиях через казахстанские интернет-ресурсы (29,5 %). В целом молодые люди, потребляющие интернет-контент, представляют собой потенциальную аудиторию для новых лидеров, мнения которых могут показать ей привлекательную идеологию, получить авторитет среди молодежи и пропагандировать собственную субъективную оценку происходящих событий.
Все это свидетельствует о необходимости продолжения работы и координации действий, направленных на решение всего комплекса проблемных вопросов военно-патриотического воспитания молодежи.
Настоящая Концепция подготовлена на основе изучения передового опыта, знаний и традиций в развитии у молодежи гражданственности, патриотизма, готовности к достойному служению Родине.
Мероприятия Концепции объединены в следующие разделы:
совершенствование структуры органов военно-патриотической работы;
повышение уровня профессиональной подготовки организаторов и специалистов военно-патриотического воспитания, совершенствование форм и методов работы по военно-патриотическому воспитанию молодежи;
формирование и развитие патриотических качеств у молодежи, воспитание их на основе традиций Вооруженных Сил Республики Казахстан;
развитие материальной базы для военно-патриотического воспитания молодежи;
информационное обеспечение военно-патриотического воспитания молодежи.
Реализация основных направлений Концепции позволит решить проблемы не только военно-патриотического, но и педагогического, социального и нравственного характера, обеспечить развитие у молодежи заинтересованного отношения к воинской службе, готовности к достойному выполнению функции по защите Отечества.
Концепция ориентирована на молодежь и нацелена на совершенствование сложившейся системы военно-патриотического воспитания, предполагает расширение совместной деятельности государственных органов и общественных объединений в решении широкого спектра проблем данной направленности и призвана придать этому процессу дальнейшую динамику.

Жастарға, әскери-патриоттық жиынға қатысушыларға жүргізілген сауалнама жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысын ұйымдастыру проблемаларын көрсетті, онда 30,3 % респондент әскери-патриоттық жұмысты ұйымдастыруда бірыңғай жүйенің жоқ екенін атап өтті, 39,5 %-ы елде өскелең ұрпаққа әскери-патриоттық тәрбие берумен тікелей айналысатын бірыңғай орган құру туралы пікір білдірілді.
Одан басқа, азаматтарды әскери қызметке даярлау жүйесінің маңызды құрамдас элементтерінің бірі ретінде жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысын ұйымдастыруда бірқатар басқа да проблемалық мәселе бар.
Біріншіден, бұл мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдар арасындағы өзара іс-қимыл мен вертикальдің жүйелі реттелген тетігінің болмауы.
Екіншіден, білім беру мекемелерінде әдістемелік қамтамасыз етуде, әсіресе жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру саласындағы мамандарды даярлау және қайта даярлау бөлігінде қиындықтар бар.
Үшіншіден, Мемлекеттік жастар саясаты тұжырымдамасын іске асыруға бөлінетін қаражат шеңберінде әскери-патриоттық іс-шараларды қаржыландырудың аз мөлшері және төмен үлесі. Бұл Отанды қорғауда ғасырлар бойы қалыптасқан патриотизмнің ең жоғары нысаны ретіндегі әскери-патриоттық тәрбие беру аспектісінің рөлі мен маңызын айтарлықтай төмендетеді.
Төртіншіден, жалпы білім беру мекемелерінде құрылатын "Жас сарбаз" әскери-патриоттық клубтары мен сыныптарында тиісті материалдық және қаржылық қолдау жоқ, ол өз қызметімен жастардың аз бөлігін ғана қамтиды.
Бесіншіден, Қазақстан жастарының елдегі жаңалықтар мен оқиғаларға, саяси реформалар мен қайта құруға деген қызығушылығы төмен деңгейде қалып отыр. Сонымен қатар өскелең ұрпақ функциясы қоғамдық ұйымдардың қызметін мониторингтеу болуға тиіс болашақ азаматтық қоғамның тірегі болып табылады.
"Айбын" республикалық әскери-патриоттық жиынын өткізу барысында жүргізілген сауалнама Қазақстан жастары әлеуметтік желіде күн сайын бірнеше сағат өткізетінін көрсетті. Жастар арасында дәстүрлі бұқаралық ақпарат құралдарының танымал болмауы туралы кең таралған стереотипке қарамастан, олардың 36,1 %-ы қазақстандық теледидарды, газеттерді, радионы атап өтті. Іс жүзінде әрбір үшінші адам жаңалықтар мен оқиғалар туралы қазақстандық интернет-ресурс (29,5 %) арқылы біледі. Жалпы интернет-контентті пайдаланатын жастар жаңа пікірдегі көшбасшылардың әлеуетті аудиториясын білдіреді, олар оған тартымды идеологияны көрсете алады, жастар арасында беделге ие болады және болып жатқан оқиғаларға өзінің субъективті бағасын насихаттай алады.
Осының бәрі жастарға әскери-патриоттық тәрбие берудің барлық проблемалық мәселесін шешуге бағытталған жұмысты жалғастыру және іс-қимылды үйлестіру қажет екені туралы куәландырады.
Осы Тұжырымдама жастар бойында азаматтықты, патриотизмді, Отанға лайықты қызмет етуге әзір болуды дамытудағы озық тәжірибені, білім мен дәстүрді зерделеу негізінде дайындалды.
Тұжырымдаманың іс-шаралары мынадай бөлімдерге біріктірілген:
әскери-патриоттық жұмыс органының құрылымын жетілдіру;
әскери-патриоттық тәрбие беруді ұйымдастырушылар мен мамандарының кәсіптік даярлығы деңгейін арттыру, жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіру;
жастар бойында патриоттық қасиеттерді қалыптастыру және дамыту, оларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің дәстүр негізінде тәрбиелеу;
жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру үшін материалдық базаны дамыту;
жастарға әскери-патриоттық тәрбие беруді ақпараттық қамтамасыз ету.
Тұжырымдаманың негізгі бағыттарын іске асыру әскери-патриоттықпен қатар педагогикалық, әлеуметтік және адамгершілік сипаттағы проблемаларды да шешуге, жастардың әскери қызметке қызығушылықпен қарауын, Отанды қорғау міндетін лайықты орындауға әзір болуын дамытуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Тұжырымдама жастарға бағдарланған және әскери-патриоттық тәрбие берудің қалыптасқан жүйесін жетілдіруге бағытталған, осы бағыттағы проблемалардың кең спектрін шешуде мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктердің бірлескен қызметін кеңейтуді көздейді және осы процеске одан әрі серпін беру үшін арналған.

Раздел 3. Обзор международного опыта
Анализ зарубежного опыта организации и проведения работы по военно-патриотическому воспитанию подрастающего поколения показывает, что основной целью всех стратегий является воспитание патриотически настроенного молодого человека, готового к защите Отечества.
В рамках Концепции рассмотрен опыт некоторых зарубежных стран в сфере военно-патриотического воспитания молодежи.
Последовательная и интенсивная работа по воспитанию граждан в духе патриотизма и развития духовно-идейных ценностей проводится в Республике Узбекистан. Военно-патриотическое воспитание тесно переплетено с духовно-просветительской деятельностью и организовано на основе концептуальной идеи "Родина – священна, ее защита – почетный долг!". Духовность и мировоззрение граждан Узбекистана, чувство верности Родине, патриотизм и интерес к военной службе развиваются со школьной скамьи. Создано и успешно функционирует военно-патриотическое движение "Ватан Таянчи", которое охватывает всех учащихся старших классов общеобразовательных школ. Руководство движения напрямую подчиняется заместителю Министра обороны. Опыт Республики Узбекистан можно использовать для принятия мер по повышению статуса движения "Жас сарбаз" и увеличения количества молодежи, охваченной военно-патриотическими мероприятиями, за счет вступления в ряды движения "Жас сарбаз" всех учащихся старших классов общеобразовательных школ.
В Концепции воспитания Кыргызской Республики основной акцент уделен совершенствованию системы воспитания личного состава в Вооруженных Силах и допризывной молодежи путем воспитания в духе дружбы народа Кыргызстана, а также традициях Вооруженных Сил. Этот опыт особо актуален для Казахстана по воспитанию уважения к культуре, традициям и истории народа Казахстана и улучшению межэтнических и межконфессиональных отношений.
В Турции патриотизм – это национальная идея. Вопросы защиты Родины и служба в армии почетны. С самого раннего возраста в детских садах малышам прививают любовь к традициям, истории, культурным ценностям государства. Граждане Турции не остаются равнодушными к проблемам своего государства. Они всегда готовы встать на защиту его интересов, государство, в свою очередь, заботится о своих гражданах. Этот опыт особо актуален для нас на современном этапе.
Заслуживает внимания опыт Республики Беларусь, где система патриотического воспитания основывается на историческом опыте белорусской нации, духовных и моральных традициях, ценностных убеждениях и ориентирах, составляющих основу менталитета белорусов, базовых принципах современного этапа государственного строительства Республики Беларусь, как "единство, развитие, независимость".
Важно отметить, что особая роль в воспитании патриотизма отводится семье, в которой закладывается основа для духовной связи между поколениями и формируются патриотические чувства и патриотическое поведение. Именно в Республике Беларусь сложилось понятие "семейное патриотическое воспитание", охватывающее все этапы становления высоконравственной и гармоничной развитой личности, способной нести ответственность за родных, близких и страну в целом.
Если рассматривать военно-патриотический аспект, то в Республике Беларусь он нацелен на формирование гражданской идентичности, гордости за собственную страну и готовности к защите ее независимости и суверенитета.
Опыт Республики Беларусь важен для нас, особенно в вопросах семейного воспитания, становления личности, готовности нести ответственность за своих родных, близких и Родину в целом.
В Российской Федерации выстроена стройная система военно-патриотического воспитания. В настоящее время реализуется Стратегия развития воспитания в Российской Федерации до 2025 года.
Одной из эффективных форм работы с молодежью допризывного возраста является организация работы оборонно-спортивных лагерей, общее количество которых по результатам мониторинга составило свыше 2000. Наметилась положительная тенденция, отражающая увеличение количества образовательных организаций и клубов, которым были присвоены почетные наименования в честь граждан за достижения в области патриотического воспитания.
В субъектах Российской Федерации созданы центры военно-патриотического воспитания и подготовки граждан (молодежи) к военной службе. В целях совершенствования системы физкультурно-спортивного воспитания подрастающего поколения, массового привлечения школьников к занятиям физической культурой и спорту ежегодно увеличивается количество школьников, принимающих участие в школьном этапе президентских состязаний.
Основы военно-патриотической работы и ее стратегические направления в Китае формулируются в Программе политического воспитания личного состава, обновляемой каждые пять лет, а в гражданском секторе через Программу нравственного воспитания, которая ориентирована на патриотическое воспитание, воспитание китайского духа, изучение китайской истории, традиции и культуры. Особую популярность среди китайских детей и подростков приобрели так называемые летние военно-патриотические лагеря, где создано множество кружков и секций.
Опыт Китая необходимо использовать для совершенствования форм и методов организации и проведения работы по военно-патриотическому воспитанию подрастающего поколения.
Таким образом, анализ системы военно-патриотического воспитания ряда стран основан на исторически сформированных базовых ценностях семьи, общества и государства, служащих реализации национальной идеи патриотизма и формирующих национальное самосознание и национальную идентичность гражданина.

3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
Өскелең ұрпаққа әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысын ұйымдастыру мен жүргізудің шетелдік тәжірибесін талдау барлық стратегияның негізгі мақсаты Отанды қорғауға дайын патриоттық көзқарастағы жас жігітті тәрбиелеу болып табылатынын көрсетеді.
Тұжырымдама шеңберінде кейбір шет елдердің жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру саласындағы тәжірибесі қаралды.
Өзбекстан Республикасында азаматтарды патриотизм және рухани-идеялық құндылықты дамыту рухында тәрбиелеу бойынша жүйелі және қарқынды жұмыс жүргізілуде. Әскери-патриоттық тәрбие рухани-ағартушылық қызметпен тығыз байланысты және "Отан – қастерлі, оны қорғау – қасиетті борыш!" тұжырымдамалық идеясы негізінде ұйымдастырылған. Өзбекстан азаматтарының руханилығы мен дүниетанымы, Отанға деген адалдық сезімі, патриотизмі мен әскери қызметке деген қызығушылығы мектептен бастап дамытылады. Жалпы білім беретін мектептердің барлық жоғары сынып оқушыларын қамтитын "Ватан Таянчи" әскери-патриоттық қозғалысы құрылып, табысты жұмыс істеуде. Қозғалыс басшылығы тікелей Қорғаныс министрінің орынбасарына бағынады. Өзбекстан Республикасының тәжірибесін "Жас сарбаз" қозғалысының мәртебесін арттыру бойынша шаралар қабылдау үшін және жалпы білім беретін мектептердің барлық жоғары сынып оқушыларының "Жас сарбаз" қозғалысы қатарына кіруі есебінен әскери-патриоттық іс-шаралармен қамтылған жастар санын ұлғайту үшін пайдалануға болады.
Қырғыз Республикасының тәрбие беру тұжырымдамасында Қырғыз халқының достығы рухында, сондай-ақ Қарулы Күштердің дәстүрінде тәрбиелеу арқылы Қарулы Күштердегі жеке құрамға және әскерге шақыру жасына дейінгі жастарға тәрбие беру жүйесін жетілдіруге баса назар аударылған. Бұл тәжірибе Қазақстан үшін Қазақстан халқының мәдениетін, дәстүрі мен тарихын құрметтеуге тәрбиелеу және этносаралық және конфессияаралық қатынасты жақсарту бойынша ерекше өзекті болып табылады.
Түркияда патриотизм – бұл ұлттық идея. Отанды қорғау мәселесі және армияда қызмет ету зор құрмет. Кішкентай кезінен бастап балабақшада сәбилердің бойына мемлекеттің дәстүріне, тарихына, мәдени құндылығына деген сүйіспеншілікті дарытады. Түркия азаматтары мемлекетінің проблемаларына бей-жай қарамайды. Олар әрқашан оның мүдделерін қорғауға дайын. Ал мемлекет өз кезегінде азаматтарына қамқорлық жасайды. Бұл тәжірибе әсіресе қазіргі кезеңде біз үшін өзекті.
Беларусь Республикасының тәжірибесі назар аударуға тұрарлық, онда патриоттық тәрбие беру жүйесі Беларусь менталитетінің негізін қалайтын Беларусь ұлтының тарихи тәжірибесіне, рухани және моральдық дәстүріне, құнды наным-сенімі мен бағдарларына, Беларусь Республикасы мемлекеттік құрылысының қазіргі кезеңінің "Бірлік. Даму. Тәуелсіздік" сияқты базалық қағидаттарына негізделген.
Патриотизмге тәрбиелеуде ұрпақтар арасындағы рухани байланыстың негізі қаланатын және патриоттық сезім мен патриоттық мінез-құлықты қалыптастыруды қамтитын отбасына ерекше роль берілетінін атап өту маңызды. Осы Беларусь Республикасында "отбасылық патриоттық тәрбие" ұғымы қалыптасты, ол туыстары, жақындары және жалпы елі үшін жауапты болуға қабілетті, адамгершілігі жоғары және үйлесімді дамыған тұлғаның барлық қалыптасу кезеңін қамтиды.
Егер әскери-патриоттық аспектіні қарайтын болсақ, онда Беларусь Республикасында ол азаматтық бірегейлікті, елі үшін мақтанышты және оның тәуелсіздігі мен егемендігін қорғауға дайын болуды қалыптастыруға бағытталған.
Беларусь Республикасының тәжірибесі, әсіресе отбасылық тәрбие, туыстарына, жақындарына және жалпы Отанына жауапты болуға дайын тұлғаны қалыптастыру мәселелері біз үшін маңызды.
Ресей Федерациясында әскери-патриоттық тәрбиенің үйлесімді жүйесі құрылған. Қазіргі уақытта Ресей Федерациясында тәрбие беруді дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиясы іске асырылуда.
Әскерге шақыру жасына дейінгі жастармен жұмыс істеудің тиімді нысандарының бірі қорғаныс-спорттық лагерь жұмысын ұйымдастыру болып табылады, мониторингтеу нәтижесі бойынша олардың жалпы саны 2000-нан астамды құрады. Білім беру ұйымдары мен клубтар санының артқанын көрсететін оң үрдіс байқалды, оларға патриоттық тәрбие беру саласындағы жетістігі үшін азаматтардың құрметіне құрметті атау берілген.
Ресей Федерациясының субъектілерінде азаматтарға (жастарға) әскери-патриоттық тәрбие беру және әскери қызметке даярлау орталықтары құрылған. Өскелең ұрпақты дене шынықтыру-спорттық тәрбиелеу жүйесін жетілдіру, оқушыларды дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға жаппай тарту мақсатында жыл сайын президенттік жарыстың мектептегі кезеңіне қатысатын оқушылар саны ұлғайып келеді.
Қытайдағы әскери-патриоттық жұмыс негіздері мен оның стратегиялық бағыттары әрбір бес жыл сайын жаңартылып отыратын Жеке құрамға саяси тәрбие беру бағдарламасында, ал азаматтық секторда патриоттық тәрбие беруге, Қытай рухында тәрбиелеуге, Қытай тарихын, дәстүрі мен мәдениетін зерделеуге бағытталған Адамгершілік тәрбие беру бағдарламасы арқылы қалыптастырылады. Қытай балалары мен жасөспірімдері арасында ерекше танымал болған жазғы әскери-патриоттық лагерь деп аталатын көптеген үйірме мен секция құрылған.
Қытай тәжірибесін өскелең ұрпаққа әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысын ұйымдастыру мен жүргізудің нысандары мен әдістерін жетілдіру үшін пайдалану қажет.
Сонымен, бірқатар елдің әскери-патриоттық тәрбие беру жүйесін талдау патриотизмнің ұлттық идеясын іске асыруға негіз болатын және азаматтың ұлттық санасы мен ұлттық бірегейлігін қалыптастыратын отбасының, қоғам мен мемлекеттің тарихи қалыптасқан базалық құндылығына негізделген.

Раздел 4. Видение развития военно-патриотического воспитания
К 2030 году в сфере военно-патриотического воспитания молодежи должна быть выстроена система военно-патриотического воспитания молодежи, ориентированная на результат.
Благодаря формированию и развитию у молодежи таких важнейших социально значимых качеств как гражданская зрелость, любовь к Родине, ответственность, чувство долга и верность традициям, намного возрастут их возможности для активного участия в решении важнейших проблем общества в различных сферах его деятельности, в том числе воинской службы, улучшится качественная характеристика современной молодежи, что благотворно отразится на обществе в целом. Высокая духовность, нравственность, активная гражданская позиция, патриотическое сознание молодежи будут в огромной степени способствовать успешному решению задач, связанных с повышением могущества нашей страны.
Улучшение военно-патриотического воспитания окажет мультипликативный эффект и положительно скажется на социально-экономическом подъеме, укреплении правовой и политической мощи государства, росте обороноспособности и безопасности страны. Особое значение имеет то обстоятельство, что в лице патриотически воспитанной молодежи современное общество приобретет ценнейший компонент созидательного потенциала, который будет определяться, прежде всего, ее готовностью взять на себя ответственность за будущее Казахстана.
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития
Работа по военно-патриотическому воспитанию молодежи основывается на принципах:
уважения Конституции Республики Казахстан и государственных символов;
приоритета нравственных, культурных и духовных ценностей;
гражданственности, ответственности и трудолюбия;
целостности и преемственности поколений.
Реализация Концепции предполагает принятие комплексных мер и слаженные действия центральных государственных и местных исполнительных органов, конкретизированных в системе мероприятий военно-патриотического воспитания, позволит решить назревшие проблемы по патриотическому воспитанию подрастающего поколения.
5.1. Совершенствование структуры органов военно-патриотической работы предполагает:
создание координационных советов по военно-патриотическому воспитанию на республиканском уровне и в регионах, в состав которых будут включены руководители (заместители руководителей) заинтересованных центральных государственных и местных исполнительных органов, а также представители общественных объединений, что будет способствовать повышению статуса республиканского общественного объединения "Детско-юношеское военно-патриотическое движение "Жас сарбаз" и позволит объединить все разрозненные молодежные (военно-патриотические, волонтерские, скаутские и др.) организации;
вовлечение в работу по военно-патриотическому воспитанию молодежи государственных и общественных институтов, стимулирование наставничества, кураторства молодежи на республиканском уровне и в регионах;
продолжение практики создания военно-патриотических клубов, классов "Жас сарбаз", кружковой работы в каждой школе, колледже страны и закрепление за ними кураторства воинскими частями;
открытие в общеобразовательных учреждениях страны классов "Жас сарбаз";
проведение работы в рамках движения "Жас сарбаз" и созданных при нем кружков "Смарт сарбаз" для развития технического мышления у молодҰжи;
изучение результатов деятельности различных категорий субъектов военно-патриотического воспитания, своевременное внесение необходимых корректив и организацию контроля с целью устранения выявленных недостатков и закрепления положительного опыта.

4-бөлім. Әскери-патриоттық тәрбие беруді дамыту пайымы
2030 жылға қарай жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру саласында нәтижеге бағдарланған жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жүйесі қалыптастырылуға тиіс.
Жастар бойында азаматтық кемелдену, Отанға деген сүйіспеншілік, жауапкершілік, борыш сезімі және дәстүрге адал болу сияқты әлеуметтік өте маңызды қасиеттерді қалыптастыру мен дамыту арқасында олардың қоғам қызметінің әртүрлі, оның ішінде әскери қызмет саласындағы аса маңызды проблемаларын шешуге белсенді қатысу мүмкіндігі біршама артады, қазіргі заманғы жастардың мінез-құлық сапасы жақсаруда, бұл жалпы қоғамға оң әсер етеді. Жастардың жоғары руханилығы, адамгершілігі, белсенді азаматтық ұстанымы, патриоттық санасы еліміздің әлеуетін арттыруға байланысты міндеттерді табысты шешуге ауқымды дәрежеде ықпал ететін болады.
Әскери-патриоттық тәрбие беруді жақсарту мультипликативті түрде ықпал етеді және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық өрлеуіне, құқықтық және саяси әлеуетін нығайтуға, елдің қорғаныс қабілеті мен қауіпсіздігінің артуына оң әсер етеді. Патриоттық тәрбие алған жастар қазіргі қоғамның жасампаз әлеуетінің ең құнды компонентіне айналу мән-жайы ерекше маңызды, ол, ең алдымен, Қазақстанның болашағы үшін өзіне жауапкершілік алуға дайын болумен айқындалады.
5-бөлім. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысы мынадай қағидаттарға негізделеді:
Қазақстан Республикасының Конституциясын және мемлекеттік рәміздерді құрметтеу;
адамгершілік, мәдени және рухани құндылықтың басымдығы;
азаматтық, жауапкершілік пен еңбекқорлық;
ұрпақтар тұтастығы мен сабақтастығы.
Тұжырымдаманы іске асыру әскери-патриоттық тәрбие беру іс-шаралары жүйесінде нақтыланған орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың кешенді шараларды және үйлесімді іс-қимылды қабылдауын көздейді, өскелең ұрпаққа патриоттық тәрбие беру бойынша туындаған проблемаларды шешуге мүмкіндік береді.
5.1. Әскери-патриоттық жұмыс органдарының құрылымын жетілдіру:
республикалық деңгейде және өңірлерде Әскери-патриоттық тәрбие беру жөніндегі үйлестіру кеңестерін құруды, оның құрамына мүдделі орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың басшылары (басшылардың орынбасарлары), сондай-ақ қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді, бұл "Жас сарбаз" балалар-жасөспірімдер әскери-патриоттық қозғалысы" республикалық қоғамдық бірлестігінің мәртебесін арттыруға ықпал етеді және барлық шашыраңқы жастар ұйымын (әскери-патриоттық, волонтерлік, скауттық және басқа) біріктіруге мүмкіндік береді;
жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысына мемлекеттік және қоғамдық институттарды тартуды, республикалық деңгейде және өңірлерде жастардың тәлімгерлігін, жетекшілік етуін ынталандыруды;
"Жас сарбаз" әскери-патриоттық клубтарын, сыныптарын құру, елдің әрбір мектебінде, колледжінде үйірме жұмысын ұйымдастыру практикасын жалғастыруды және әскери бөлімдердің оларға жетекшілік етуін бекітіп беруді;
еліміздің жалпы білім беретін мекемелерінде "Жас сарбаз" сыныптарын ашуды;
жастар бойында техникалық ойлау қабілетін дамыту үшін "Жас сарбаз" қозғалысы және оның жанынан құрылған "Смарт сарбаз" үйірмелері шеңберінде жұмыс жүргізуді;
анықталған кемшіліктерді жою және оң тәжірибені бекіту мақсатында әскери-патриоттық тәрбие беру субъектілерінің әртүрлі санаты қызметінің нәтижесін зерделеуді, қажетті түзетулерді уақтылы енгізуді және бақылауды ұйымдастыруды болжайды.

5.2. Повышение уровня профессиональной подготовки организаторов и специалистов военно-патриотического воспитания, совершенствование форм и методов работы по военно-патриотическому воспитанию молодежи включает:
обеспечение прямого взаимодействия и синхронизацию действий всех областных и районных структур, занимающихся вопросами военно-патриотического воспитания;
разработку и внедрение методических рекомендаций по военно-патриотическому воспитанию;
сбалансированность мероприятий, которая обусловлена необходимостью привлечения в равной степени государственных и общественных институтов;
адресность воздействия мероприятий с учетом интересов широких слоев населения и вовлеченностью всех социальных и профессиональных групп;
обучение субъектов воспитания формам и методам военно-патриотического воспитания молодежи, умению использовать все виды воинской деятельности в интересах военно-патриотического воспитания молодежи;
заключение меморандумов о сотрудничестве с центральными государственными органами, общественными организациями, а также молодежными организациями зарубежных государств;
развитие тесного сотрудничества движения "Жас сарбаз" с центральными государственными и местными исполнительными органами.
5.3. Формирование и развитие патриотических качеств у молодежи, воспитание их на основе традиций Вооруженных Сил Республики Казахстан:
комплексное военно-патриотическое воспитание молодежи на героическом прошлом нашего государства, подвигах казахского народа и становлении государственности, на воинских традициях Вооруженных Сил;
информирование о приоритетных направлениях государственной политики, истории, героическом наследии предков, героизме казахстанцев, процессах реформирования и стратегии действий, а также угрозах безопасности;
проведение районных, городских и областных военно-патриотических сборов, отбор лучших военно-патриотических клубов для участия в республиканских военно-патриотических сборах;
проведение военно-патриотических, культурно-массовых и спортивно-оздоровительных мероприятий, направленных на формирование у молодежи храбрости и патриотизма, с привлечением для их проведения ведущих деятелей в соответствующих сферах;
развитие у молодежи познавательных психических процессов, волевых свойств (стойкость, мужество, отвага и др.), эмоциональных (любовь к Родине) и социально-психологических качеств (взаимопомощь и взаимовыручка);
формирование у молодежи умения контролировать свое поведение, подавлять или блокировать одни чувства (страх, растерянность) и усиливать другие чувства (долг и честь);
обучение молодежи навыкам самостоятельно оценивать свои качества и умению планировать процесс самовоспитания по усовершенствованию положительных и избавлению от отрицательных личностных качеств;
формирование у молодежи физической выносливости, способности переносить физические нагрузки;
активное участие военнослужащих и членов их семей в военно-патриотической работе воинской части, культурно-массовых и спортивных мероприятиях;
проведение встреч и бесед по сохранению наследия и преемственности поколений, формированию любви к Родине, почитанию старшего поколения, преумножению многовековых традиций народа;
доведение до сведения молодежи традиций Вооруженных Сил;
воспитание молодежи на принципах семейных ценностей и традиций;
оказание индивидуальной помощи молодежи в период проведения мероприятий по военно-патриотическому воспитанию и их участия в них;
установление тесной связи Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан с государственными органами, организациями и образовательными учреждениями всех типов по вопросам военно-патриотического воспитания молодежи;
вовлечение всех категорий военнослужащих в шефскую работу по военно-патриотическому воспитанию молодежи с привлечением к работе в составе поисковых отрядов, проведению различных мероприятий (круглые столы, семинары, конференции и другие научные форумы) по проблемам военно-патриотического воспитания молодежи.

5.2. Әскери-патриоттық тәрбие беруді ұйымдастырушылар мен мамандарының кәсіптік даярлығы деңгейін арттыру, жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіру:
әскери-патриоттық тәрбие беру мәселесімен айналысатын барлық облыстық және аудандық құрылымның тікелей өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуді және іс-қимылын үйлестіруді;
әскери-патриоттық тәрбие беру жөніндегі әдістемелік ұсынымды әзірлеу мен енгізуді;
мемлекеттік және қоғамдық институттарды тең дәрежеде тарту қажеттілігіне негізделген іс-шаралардың теңгерімділігін;
халықтың ауқымды тобының мүддесін және барлық әлеуметтік және кәсіби топтың қатысуын ескеріп, іс-шаралар ықпал етуінің атаулы болуын;
тәрбие беру субъектілерін жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру нысандары мен әдістеріне, жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру мүддесінде барлық әскери қызмет түрін пайдалана білуге үйретуді;
орталық мемлекеттік органдармен, қоғамдық ұйымдармен, сондай-ақ шет мемлекеттердің жастар ұйымдарымен ынтымақтастық туралы меморандум жасауды;
"Жас сарбаз" қозғалысының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен тығыз ынтымақтастығын дамытуды қамтиды.
5.3. Жастарда патриоттық қасиеттерді қалыптастыру және дамыту, оларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің дәстүрі негізінде тәрбиелеу:
жастарға мемлекетіміздің ерлікке толы өткенімен, Қазақстан халқының және мемлекеттіліктің қалыптасуындағы ерлігінде Қарулы Күштердің әскери дәстүрінде кешенді әскери-патриоттық тәрбие беру;
мемлекеттік саясаттың басым бағыттары, ата-бабамыздың тарихы, ерлік мұрасы, қазақстандықтардың батырлығы, реформалау процесі мен іс-қимыл стратегиясы туралы, сондай-ақ қауіпсіздікке төнетін сын-қатер туралы хабардар ету;
аудандық, қалалық және облыстық әскери-патриоттық жиын өткізу, республикалық әскери-патриоттық жиынға қатысу үшін үздік әскери-патриоттық клубты іріктеу;
өткізу үшін тиісті салалардағы жетекші қайраткерлерді тартып, жастар бойында батылдық пен патриотизмді қалыптастыруға бағытталған әскери-патриоттық, мәдени-бұқаралық және спорттық-сауықтыру іс-шараларын өткізу;
жастар бойында танымдық психикалық процесті, ерік-жігер қасиеттерін (төзімділік, батырлық, ерлік және басқа), эмоционалды (Отанға деген сүйіспеншілік) және әлеуметтік-психологиялық қасиеттерді (өзара көмек және өзара қолдау) дамыту;
жастар бойында мінез-құлқын бақылай алуын, кейбір сезімді (қорқыныш, қобалжу) басу немесе арылу және басқа сезімін (борыш және абырой) күшейту қабілетін қалыптастыру;
жастарды өз қасиеттерін дербес бағалау және тұлғалық жағымды қасиеттерін жетілдіру және жағымсыз қасиеттерден арылу бойынша өзін-өзі тәрбиелеу процесін жоспарлай білу дағдысына үйрету;
жастар бойында шымырлықты, күштік жүктемеге төзімділік қабілетін қалыптастыру;
әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің әскери бөлімнің әскери-патриоттық жұмысына, мәдени-бұқаралық және спорттық іс-шараларға белсенді қатысуы;
ұрпақ мұрасы мен сабақтастығын сақтау, Отанға деген сүйіспеншілікті қалыптастыру, аға буынды құрметтеу, халықтың ғасырлар бойғы дәстүрін арттыру бойынша кездесу мен әңгімелесу өткізу;
Қарулы Күштер дәстүрін жастардың назарына жеткізу;
жастарды отбасылық құндылық пен дәстүр қағидаттарына тәрбиелеу;
жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру іс-шараларын өткізу және олардың қатысуы кезеңінде жеке көмек көрсету;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және барлық үлгідегі білім беру мекемесімен тығыз байланысын орнату;
іздестіру жасақтары құрамында жұмысқа тартып, әскери қызметшілердің барлық санатын жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру, жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру проблемалары бойынша әртүрлі іс-шараларды (дөңгелек үстел, семинар, конференция және басқа да ғылыми форум) өткізу бойынша шефтік жұмысқа тарту.

5.4. Развитие материальной базы для военно-патриотического воспитания молодежи заключается:
в оформлении классов, мест проведения занятий с учащимися военно-патриотических клубов и классов "Жас сарбаз", мебелью, компьютерами с выходом в сеть Интернет, фото, видео аппаратурой, другой необходимой техникой;
в обеспечении членов военно-патриотических движений, клубов форменной одеждой, спортивной формой, инвентарем, атрибутикой, флагами и плакатами.
5.5. Информационное обеспечение военно-патриотического воспитания молодежи состоит из:
объединения усилий средств массовой информации, ведомственных и общественных организаций в интересах военно-патриотического воспитания;
выпуска социальных роликов и контента по военно-патриотическому воспитанию молодежи в ведомственных социальных сетях;
выпуска статей на тему по военно-патриотическому воспитанию молодежи в ведомственных печатных изданиях Вооруженных сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
размещения в населенных пунктах наглядной агитации, пропагандирующей воинскую службу в Вооруженных силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
С увеличением количества молодежи, вовлеченной в военно-патриотическое воспитание, к 2030 году будет:
выстроена системная модель военно-патриотического воспитания на всех уровнях образования и во всех социальных группах;
эффективно функционировать система межведомственного, взаимодействия и государственного партнерства в решении задач военно-патриотического воспитания;
актуализирована правовая база сопровождения и регулирования военно-патриотического воспитания молодежи;
повышен уровень удовлетворенности молодежи реализуемой в стране политикой, обусловливающий чувство гордости за свою страну (историческое наследие, развитие культуры, достижения в спорте, желание защищать родину, содействовать ее процветанию).
Достижение целей будет измеряться целевыми индикаторами, указанными в таблице 1 к настоящей Концепции.
Ожидаемые результаты к 2030 году:
увеличение доли военно-патриотических организаций (клубы, кружки, классы и секции) при общеобразовательных учреждениях и воинских частях на 19,2 %;
увеличение доли специалистов, прошедших учебно-методические сборы, на 45,9 %;
увеличение доли молодежи, изъявившей желание поступить в военные учебные заведения, на 7,8 %;
увеличение доли обеспеченности военно-патриотических клубов материально-технической базой (оборудование классов и помещений, обеспечение формой, атрибутикой) до 13,6 %;
увеличение доли публикаций, социальных роликов и контента по военно-патриотическому воспитанию молодежи на 41 %.
Примечание:
Мероприятия по реализации Концепции будут осуществлены в соответствии с Планом действий по реализации Концепции военно-патриотического воспитания молодежи до 2030 года согласно приложению к настоящей Концепции.
Таблица 1. Целевые индикаторы
№ п/п
Целевые индикаторы
Ед.
изм.
Источник информации
Прогноз
Ответственные
за исполнение
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
2028 год
2029 год
2030 год
Увеличение доли военно-патриотических организаций (клубы, кружки, классы и секции) при общеобразовательных учреждениях и воинских частях
%
МО
на
2,7
на
5,5
на
8,2
на
11
на

5.4. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру үшін материалдық базаны дамыту:
сыныптарды, "Жас сарбаз" әскери-патриоттық клубы мен сыныбының оқушыларымен сабақ өткізу орындарын жиһазбен, Интернет желісіне шығатын компьютермен, фото, бейнеаппаратурамен, басқа да қажетті техникамен жабдықтауды;
әскери-патриоттық қозғалыс, клуб мүшелерін нысанды киіммен, спорттық киім нысанымен, жабдықпен, атрибутикамен, жалаулармен және плакаттармен қамтамасыз етуді қамтиды.
5.5. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беруді ақпараттық қамтамасыз ету:
әскери-патриоттық тәрбие беру мүддесінде бұқаралық ақпарат құралдарының, ведомстволық және қоғамдық ұйымдардың күш-жігерін біріктіруді;
ведомстволық әлеуметтік желіде жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру бойынша әлеуметтік роликтер мен контенттер шығаруды;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарындағы ведомстволық баспасөз басылымында жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру тақырыбына мақалалар басып шығаруды;
елді мекенде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарындағы әскери қызметті насихаттайтын көрнекі үгіт-насихат құралдарын орналастыруды қамтиды.
6. Нысаналы индикаторлар мен күтілетін нәтиже
Әскери-патриоттық тәрбие беруге тартылған жастар санының артуымен 2030 жылға қарай:
барлық білім беру деңгейінде және барлық әлеуметтік топта әскери-патриоттық тәрбие берудің жүйелі моделі қалыптасатын;
әскери-патриоттық тәрбие беру міндеттерін шешуде ведомствоаралық өзара іс-қимыл және мемлекеттік әріптестік жүйесі тиімді жұмыс істейтін;
жастарға әскери-патриоттық тәрбие беруді сүйемелдеу мен реттеудің құқықтық базасы өзектілендірілетін;
елі үшін мақтаныш сезіміне (тарихи мұра, мәдениеттің дамуы, спорттағы жетістік, Отанды қорғауға, оның өркендеуіне жәрдемдесуге деген ұмтылыс ынта-жігер) негізделген елде іске асырылатын саясатқа жастардың қанағаттану деңгейі арттырылатын болады.
Мақсатқа қол жеткізу осы Тұжырымдамаға 1-кестеде көрсетілген нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады.
2030 жылға қарай күтілетін нәтиже:
жалпы білім беретін мекемелер мен әскери бөлімдер жанындағы әскери-патриоттық ұйымдар (клубтар, үйірмелер, сыныптар мен секциялар) үлесін 19,2 %-ға дейін ұлғайту;
оқу-әдістемелік жиыннан өткен мамандар үлесін 45,9 %-ға дейін ұлғайту;
әскери оқу орындарына оқуға түсуге ниет білдіретін жастар үлесін 7,8 %-ға дейін ұлғайту;
әскери-патриоттық клубтар материалдық-техникалық базасының (сыныптар мен үй-жайларды жабдықтау, нысанды киіммен, атрибутикамен қамтамасыз ету) қамтамасыз етілу үлесін 13,6 %-ға дейін ұлғайту;
жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жөніндегі жарияланымдар, әлеуметтік роликтер мен контенттер үлесін 41 %-ға дейін ұлғайту.
Ескертпе:
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар осы Тұжырымдамаға қосымшаға сәйкес Жастарға әскери-патриоттық тәрбие берудің 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
1-кесте. Нысаналы индикаторлар
Р/с
Нысаналы индикаторлар
Өлш. бірл.
Ақпарат көзі
Болжам
Жауапты орындаушылар
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
2029 жыл
2030 жыл
1.
Жалпы білім беретін мекемелер мен әскери бөлімдер жанындағы әскери-патриоттық ұйымдар (клубтар, үйірмелер, сыныптар мен секциялар) үлесін ұлғайту
%
Қорғанысмині
2,7
5,5
8,2
11-

Целевой индикатор: увеличение доли военно-патриотических организаций (клубы, кружки, классы и секции) при общеобразовательных учреждениях и воинских частях (2024 г. – на 2,7 %, 2025 г. – на 5,5 %, 2026 г. – на 8,2 %, 2027 г. – на 11 %, 2028 г. – на 13,7 %, 2029 г. – на 16,5 %, 2030 г. – на 19,2 %)
Создание республиканского и региональных координационных советов по военно-патриотическому воспитанию молодежи
приказ МО, распоряжение акимов областей (городов), районов
декабрь 2025 года
МО, МИО
Открытие военно-патриотических клубов в общеобразовательных учреждениях, при воинских частях и учреждениях
акт об открытии военно-патриотических клубов с регистрацией в управлениях (отделах) образования района (не менее одного клуба в месяц)
один раз в полугодие к 10 числу последующего месяца информация в МО
МИО, МО, МЧС, МВД, КНБ (по согласованию)
Открытие военно-патриотических классов "Жас сарбаз" в общеобразовательных учреждениях
акт об открытии военно-патриотических классов "Жас сарбаз" с регистрацией в управлениях (отделах) образования района (не менее одного класса в год)
один раз в полугодие к 10 числу последующего месяца информация в МО
МИО
Открытие кружков "Смарт сарбаз" в специализированных школах и технических колледжах
акт об открытии кружков "Смарт сарбаз" с регистрацией в управлениях (отделах) образования района (не менее одного кружка в год)
один раз в полугодие к 10 числу последующего месяца информация в МО
МИО, МО, МВД, КНБ (по согласованию)
Создание на базе домов молодежи и Ассамблеи народа Казахстана кружковой работы движения "Жас сарбаз"
акт об открытии кружков (к 2029 году открыть не менее одного кружка в каждом регионе)
ежегодно, апрель
Ассамблея жастары (по согласованию), МО, МИО
Направление 2. Повышение уровня профессиональной подготовки организаторов и специалистов военно-патриотического воспитания, совершенствование форм и методов работы по военно-патриотическому воспитанию молодежи
Целевой индикатор: увеличение доли специалистов, прошедших учебно-методические сборы (2024 г. – на 6,4 %, 2025 г. – на 12,9 %, 2026 г. – на 19,3 %, 2027 г. – на 26 %, 2028 г. – на 32 %, 2029 г. – на 9,3 %, 2030 г. – на 45,9 %)
Проведение учебно-методических сборов с председателями филиалов движения "Жас сарбаз"
приказ МО
ежегодно,
ноябрь
МО, движение "Жас сарбаз" (по согласованию), МИО
Проведение учебно-методических сборов с руководителями военно-патриотических клубов и преподавателями начальной военной и технологической подготовки в рамках проведения областного (городского, районного) сборов "Айбын"
распоряжения акимов
ежегодно,
апрель-май
МИО
Проведение учебно-методических сборов специалистами, вовлеченными в развитие военно-патриотического воспитания в рамках проведения республиканского сбора "Айбын"
приказ МО
ежегодно,
июнь
МО, МИО
Подготовка методических рекомендаций на учебно-методические сборы по организации военно-патриотической работы с молодежью
протокол заседания ученого совета Национального университета обороны
ежегодно,
апрель-май, июнь, ноябрь
МО, движение "Жас сарбаз" (по согласованию), МИО
Направление 3. Формирование и развитие патриотических качеств у молодежи, воспитание на основе традиций Вооруженных Сил Республики Казахстан

Нысаналы индикатор: Жалпы білім беретін мекемелер мен әскери бөлімдер жанындағы әскери-патриоттық ұйымдар (клубтар, үйірмелер, сыныптар мен секциялар) үлесін ұлғайту (2024 ж. – 2,7 %, 2025 ж. – 5,5 %, 2026 ж. – 8,2 %, 2027 ж. – 11 %, 2028 ж. – 13,7 %, 2029 ж. – 16,5 %, 2030 ж. – 19,2 %)
1
Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жөніндегі республикалық және өңірлік үйлестіру кеңесін құру
Қорғанысминінің бұйрығы,
облыс (қала), аудан әкімдерінің өкімі
2025 жылғы желтоқсан
Қорғанысмині, ЖАО
2
Жалпы білім беретін мекемелерде және әскери бөлімдер мен мекемелер жанынан әскери-патриоттық клуб ашу
Аудандық білім беру басқармасында (бөлімде) тіркеумен әскери-патриоттық клуб ашу туралы акт (айына кемінде бір клубтан)
Жарты жылда бір рет келесі айдың 10-ы күніне қарай Қорғанысминіне ақпарат
ЖАО, Қорғанысмині, ТЖМ, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша)
3
Жалпы білім беретін мекемелерде "Жас сарбаз" әскери-патриоттық сыныбын ашу
Аудандық білім беру басқармасында (бөлімде) тіркеумен "Жас сарбаз" әскери-патриоттық сыныбын ашу туралы акт (жылына кемінде бір сыныптан)
Жарты жылда бір рет келесі айдың 10-ы күніне қарай Қорғанысминіне ақпарат
ЖАО
4
Мамандандырылған мектеп пен техникалық колледжде "Смарт сарбаз" үйірмесін ашу
Аудандық білім беру басқармасында (бөлімдер) "Смарт сарбаз" үйірмесін ашу туралы акт
(жылына кемінде бір үйірмеден)
Жарты жылда бір рет келесі айдың 10-ы күніне қарай Қорғанысминіне ақпарат
ЖАО, Қорғанысмині, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша)
5
Жастар үйі мен Қазақстан халқының Ассамблеясы базасында "Жас сарбаз" қозғалысының үйірме жұмысын ұйымдастыру
Үйірме ашу туралы акт
(2029 жылға қарай әрбір өңірде кемінде бір үйірме ашу)
Жыл сайын сәуір
Ассамблея жастары (келісу бойынша), Қорғанысмині, ЖАО
2-бағыт. Әскери-патриоттық тәрбие беруді ұйымдастырушылар мен мамандарының кәсіби даярлығы деңгейін арттыру, жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіру
Нысаналы индикатор: Оқу-әдістемелік жиыннан өткен мамандар үлесін ұлғайту (2024 ж. – 6,4 %, 2025 ж. – 12,9 %, 2026 ж. – 19,3 %, 2027 ж. – 26 %, 2028 ж. – 32 %, 2029 ж. – 39,3 %, 2030 ж. – 45,9 %)
6
"Жас сарбаз" қозғалысы филиалының төрағаларымен оқу-әдістемелік жиын өткізу
Қорғанысминінің бұйрығы
Жыл сайын қараша
Қорғанысмині, "Жас сарбаз" қозғалысы (келісу бойынша), ЖАО
7
Облыстық (қалалық, аудандық) "Айбын" жиынын өткізу шеңберінде әскери-патриоттық клуб жетекшілерімен және бастапқы әскери және технологиялық даярлық оқытушыларымен оқу-әдістемелік жиын өткізу
Әкімдердің өкімі
Жыл сайын сәуір-мамыр
ЖАО
8
"Айбын" республикалық жиынын өткізу шеңберінде әскери-патриоттық тәрбие беруді дамытуға тартылған мамандармен оқу-әдістемелік жиын өткізу
Қорғанысминінің бұйрығы
Жыл сайын маусым
Қорғанысмині, ЖАО
9
Жастармен әскери-патриоттық жұмысты ұйымдастыру бойынша оқу-әдістемелік жиынға әдістемелік ұсыным дайындау
Ұлттық қорғаныс университеті ғылыми кеңесі отырысының хаттамасы
Жыл сайын сәуір-мамыр, маусым, қараша
Қорғанысмині, "Жас сарбаз" қозғалысы (келісу бойынша), ЖАО
3-бағыт. Жастардың бойында патриоттық қасиеттерді қалыптастыру және дамыту, оларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің дәстүрі негізінде тәрбиелеу

Целевой индикатор: увеличение доли молодежи, изъявившей желание поступить в военные учебные заведения (2024 г. – на 5,4 %, 2025 г. – на 5,8 %, 2026 г. – на 6,2 %, 2027 г. – на 6,6 %, 2028 г. – на 7 %, 2029 г. – на 7,4 %, 2030 г. – на 7,8 %)
Проведение республиканского военно-патриотического сбора молодежи "Айбын"
приказ МО
ежегодно,
июнь
МО, МИО, МКИ
Проведение районных, городских, областных отборочных этапов республиканского военно-патриотического сбора молодежи "Айбын"
распоряжения акимов
ежегодно,
апрель-май
МИО, МО, движение "Жас сарбаз" (по согласованию)
Организация и проведение в учебных заведениях открытого урока "Ерлік сабағы", посвященного Дню защитника Отечества, с участием отличников боевой учебы и службы, ветеранов Вооруженных Сил, воинов-интернационалистов.
приказ МО
ежегодно,
май, сентябрь
(в канун Дня защитника Отечества и 1 сентября в День знаний)
МИО, МО, МП, МЧС, МВД, КНБ (по согласованию),
СГО (по согласованию)
Участие образцовых военно-патриотических клубов и специализированных классов "Жас сарбаз" (одного клуба из каждого региона) на торжественном концерте, посвященном Дню защитника Отечества
приказ МО
ежегодно,
май
МО, МЧС, МВД, КНБ (по согласованию), МИО
Направление 4. Развитие материальной базы для военно-патриотического воспитания молодежи
Целевой индикатор: увеличение доли обеспеченности военно-патриотических клубов материально-технической базой (оборудование классов и помещений, обеспечение формой, атрибутикой) (2024 г. – до 1,9 %, 2025 г. – до 3,7 %, 2026 г. – до 5,5 %, 2027 г. – до 7,6 %, 2028 г. – до 9,6 %, 2029 г. – до 11,6 %,2030 г. – до 13,6 %)
Обеспечение мест проведения занятий с учащимися военно-патриотических клубов и классов "Жас сарбаз" мебелью, компьютерами с выходом в сеть Интернет, фото, видео аппаратурой, другой необходимой техникой
акт выполненных работ
ежегодно,
сентябрь
МИО, МО
Обеспечение членов военно-патриотических движений, клубов форменной одеждой, спортивной формой, инвентарем, атрибутикой, флагами, плакатами и др.
акт выполненных работ
ежегодно,
апрель, октябрь информация в МО
МИО, МО
Направление 5. Информационное обеспечение военно-патриотического воспитания молодежи
Целевой индикатор: увеличение доли публикаций, социальных роликов и контента по военно-патриотическому воспитанию молодежи (2024 г. – на 6,4 %, 2025 г. – на 12,1 %, 2026 г. – на 17,8 %, 2027 г. – на 23,6 %, 2028 г. – на 29,4 %, 2029 г. – на 35,2 %,2030 г. – на 41 %)
Выпуск социальных роликов и контента по военно-патриотическому воспитанию молодежи в социальных сетях
информационное наполнение социальных сетей
ежемесячно
МО, МИО,
движение "Жас сарбаз" (по согласованию), МЧС, КНБ (по согласованию), МВД, СГО (по согласованию)
Выпуск статей на тему по военно-патриотическому воспитанию молодежи в ведомственных печатных изданиях Министерства обороны, Национальной гвардии и Пограничной службы
публикация статей
ежеквартально
МО, МИО,
МЧС, КНБ (по согласованию), МВД, СГО (по согласованию),
движение "Жас сарбаз" (по согласованию)
Разместить в населенных пунктах наглядную агитацию, пропагандирующую воинскую службу в Вооруженных силах, других войсках и воинских формированиях РК
акт выполненных работ
ежегодно обновлять к Дню защитника Отечества
МИО, МО, МЧС, КНБ (по согласованию), МВД, СГО (по согласованию)
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
Ассамблея жастары
республиканское общественное объединение "Ассамблея жастары"
МИО
местные исполнительные органы
Движение "Жас сарбаз"
республиканское общественное объединение "Детско-юношеское военно-патриотическое движение "Жас сарбаз"
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
СГО
Служба государственной охраны Республики Казахстан
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МЧС
Министерство по чрезвычайным случаям Республики Казахстан
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
__________________________________

Нысаналы индикатор: Әскери оқу орындарына оқуға түсуге ниет білдіретін жастар үлесін ұлғайту (2024 ж. – 5,4 %, 2025 ж. – 5,8 %, 2026 ж. – 6,2 %, 2027 ж. – 6,6 %, 2028 ж. – 7 %, 2029 ж. – 7,4 %, 2030 ж. – 7,8 %)
10
"Айбын" республикалық әскери-патриоттық жастар жиынын өткізу
Қорғанысминінің бұйрығы
Жыл сайын маусым
Қорғанысмині, ЖАО, МАМ
11
"Айбын" республикалық әскери-патриоттық жастар жиынының аудандық, қалалық, облыстық іріктеу кезеңін өткізу
Әкімдердің өкімі
Жыл сайын сәуір-мамыр
ЖАО, Қорғанысмині, "Жас сарбаз" қозғалысы (келісу бойынша)
12
Отан қорғаушы күніне арналған оқу орындарында жауынгерлік оқу-жаттығу және қызмет үздіктерінің, Қарулы Күштер ардагерлерінің, интернационалист жауынгерлердің қатысуымен "Ерлік сабағы" ашық сабағын ұйымдастыру және өткізу
Қорғанысминінің бұйрығы
Жыл сайын мамыр, қыркүйек (Отан қорғаушы күні және 1 қыркүйекте Білім күні қарсаңында)
ЖАО, Қорғанысмині, ОМ, ТЖМ, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), МКҚ (келісу бойынша)
13
Отан қорғаушы күніне арналған үздік "Жас сарбаз" әскери-патриоттық клубы мен мамандандырылған сыныбының (әрбір өңірден бір клубтан) салтанатты концертке қатысуы
Қорғанысминінің бұйрығы
Жыл сайын мамыр
Қорғанысмині, ТЖМ, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), ЖАО
4-бағыт. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру үшін материалдық базаны дамыту
Нысаналы индикатор: Әскери-патриоттық клубтар материалдық-техникалық базасының (сыныптар мен үй-жайларды жабдықтау, киім нысанымен, атрибутикамен қамтамасыз ету) қамтамасыз етілу үлесін ұлғайту (2024 ж. – 1,9 %, 2025 ж. – 3,7 %, 2026 ж. – 5,5 %,
2027 ж. – 7,6 %, 2028 ж. – 9,6 %, 2029 ж. – 11,6 %, 2030 ж. – 13,6 %)
14
Әскери-патриоттық клуб пен "Жас сарбаз" сыныбының оқушыларымен сабақ өткізу орындарын жиһазбен, Интернет желісіне шығатын компьютермен, фото, бейнеаппаратурамен, басқа да қажетті техникамен қамтамасыз ету
Орындалған жұмыс актісі
Жыл сайын қыркүйек
ЖАО, Қорғанысмині
15
Әскери-патриоттық қозғалыс, клуб мүшелерін нысанды киіммен, спорттық киім нысанымен, жабдықпен, атрибутикамен, жалаулармен, плакаттармен және т.б. қамтамасыз ету
Орындалған жұмыс актісі
Жыл сайын Қорғанысминіне ақпарат сәуір, қазан
ЖАО, Қорғанысмині
5-бағыт. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беруді ақпараттық қамтамасыз ету
Нысаналы индикатор: Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру бойынша жарияланымдар, әлеуметтік роликтер мен контенттер үлесін ұлғайту (2024 ж. – 6,4 %, 2025 ж. – 12,1 %, 2026 ж. – 17,8 %, 2027 ж. – 23,6 %, 2028 ж. – 29,4 %, 2029 ж. – 35,2 %, 2030 ж. – 41 %)
16
Жастарға әлеуметтік желіде әскери-патриоттық тәрбие беру бойынша әлеуметтік роликтер мен контенттер шығару
Әлеуметтік желіні ақпаратпен толықтыру
Ай сайын
Қорғанысмині, ЖАО, "Жас сарбаз" қозғалысы (келісу бойынша), ТЖМ, ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, МКҚ (келісу бойынша)
17
Жастарға Қорғаныс министрлігінің, Ұлттық ұланның және Шекара қызметінің ведомстволық баспа басылымында әскери-патриоттық тәрбие беру тақырыбына мақалалар басып шығару
Мақала жариялау
Тоқсан сайын
Қорғанысмині, ЖАО, ТЖМ, ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, МКҚ (келісу бойынша) "Жас сарбаз" қозғалысы (келісу бойынша)
18
Елді мекенде ҚР Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарындағы әскери қызметті насихаттайтын үгіт-насихат құралдарын орналастыру
Орындалған жұмыс актісі
Жыл сайын Отан қорғаушы күніне қарай жаңарту
ЖАО, Қорғанысмині, ТЖМ, ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, МКҚ (келісу бойынша)
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
Ассамблея жастары
"Ассамблея жастары" республикалық қоғамдық бірлестігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
"Жас сарбаз" қозғалысы
"Жас сарбаз" балалар-жасөспірімдер әскери-патриоттық қозғалысы" республикалық қоғамдық бірлестігі
Қорғанысмині
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МКҚ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі