О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 3 января 2024 года № 426 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2024 года № 68
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 3 января 2024 года № 426 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Определить Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского государственного учреждения "Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
3. Определить Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении:
1) республиканского государственного казенного предприятия "Атырауский осетровый рыбоводный завод" Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) республиканского государственного казенного предприятия "Камышлыбашский рыбопитомник" Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) республиканского государственного казенного предприятия "Петропавловский рыбопитомник" Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке передать Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан права владения и пользования государственной долей участия в товариществе с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр рыбного хозяйства".
5. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2024 года № 68
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 3 қаңтардағы № 426 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 ақпандағы № 68 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 3 қаңтардағы № 426 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті мыналарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің "Атырау бекіре балық өсіру зауыты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің "Қамыстыбас балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің "Петропавл балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен "Балық шаруашылығының ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіндегі мемлекеттік қатысу үлесін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне берсін.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігімен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы "5" ақпандағы
№ 68 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар

1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан":
подраздел "Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" исключить;
раздел "Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан" дополнить подразделом следующего содержания:
"Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
205-40. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр рыбного хозяйства".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 1999 года № 1994 "О мерах по обеспечению выполнения Республикой Казахстан обязательств, вытекающих из Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения":
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Назначить:
1) Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан административным органом по Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее – Конвенция), в Республике Казахстан в части растительного и животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
2) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан административным органом по Конвенции в Республике Казахстан в части рыбных ресурсов и других водных животных.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт зоологии" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан – по вопросам наземных видов животных и птиц;".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах:

1. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігіне" деген бөлімде:
"Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне" деген кіші бөлім алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне" деген бөлім мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне:
205-40. "Балық шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.".
2. "Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенциядан туындайтын Қазақстан Республикасының міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 28 желтоқсандағы № 1994 қаулысында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда түрлері туралы конвенция (бұдан әрі – Конвенция) бойынша өсімдіктер мен жануарлар дүниесі (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) бөлігінде Қазақстан Республикасындағы әкімшілік орган;
2) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Конвенция бойынша балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде Қазақстан Республикасындағы әкімшілік орган болып тағайындалсын.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жануарлардың жер бетіндегі түрлері мен құстар мәселелері бойынша – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Зоология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;".
3. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі:

1) агропромышленного комплекса;
2) орошаемого земледелия и агромелиорации;
3) земельных ресурсов;
4) охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также аквакультуры;
5) особо охраняемых природных территорий в части сохранения и воспроизводства редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных;
6) в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к его компетенции;";
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) республиканское государственное учреждение "Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Задачи:
1) формирование аграрной политики государства, планов развития, национальных проектов в регулируемых сферах;
2) формирование основ создания конкурентоспособного сельскохозяйственного товаропроизводства, обеспечение продовольственной безопасности и мобилизационной готовности Республики Казахстан;
3) информационно-консультационное обеспечение агропромышленного комплекса;
4) осуществление межотраслевой координации и государственное управление в регулируемых сферах;
5) осуществление методического руководства деятельностью иных государственных органов в пределах своей компетенции;
6) формирование государственной политики в сфере обеспечения рационального и эффективного управления земельными ресурсами;
7) формирование и реализация государственной политики в сфере охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также аквакультуры;
8) осуществление иных задач, возложенных на Министерство, в пределах своей компетенции.";
в пункте 15:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет международное сотрудничество в области:
карантина растений;
защиты растений;
селекции и семеноводства;
ветеринарии;
пчеловодства;
использования и охраны пастбищ;
охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также аквакультуры;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) формирует и реализует государственную политику в области:
управления, обводнения и использования пастбищ и организует их осуществление;
безопасности машин и оборудования;
развития агропромышленного комплекса;
семеноводства;
пчеловодства;
безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
карантина растений;
защиты растений;
ветеринарии;
племенного животноводства;
производства органической продукции и организации его осуществления;
государственного регулирования и поддержки производства и оборота биотоплива;
охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также аквакультуры;";

1) агроөнеркәсіптік кешен;
2) суармалы егіншілік және агромелиорация;
3) жер ресурстары;
4) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану, сондай-ақ акваөсіру;
5) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балықтар мен басқа да су жануарларының түрлерін сақтау және өсімін молайту бөлігінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар;
6) заңнамада көзделген шекте өзінің құзыретіне жатқызылған қызмет саласында мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Міндеттері:
1) мемлекеттің аграрлық саясатын, реттелетін салаларда даму жоспарларын, ұлттық жобаларды қалыптастыру;
2) бәсекеге қабілетті ауыл шаруашылығы тауарының өндірісін құру негіздерін қалыптастыру, Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігін және жұмылдыру дайындығын қамтамасыз ету;
3) агроөнеркәсіптік кешенді ақпараттық-консультациялық қамтамасыз ету;
4) реттелетін салаларда салааралық үйлестіруді және мемлекеттік басқаруды жүзеге асыру;
5) өз құзыреті шегінде өзге мемлекеттік органдардың қызметіне әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
6) жер ресурстарын ұтымды және тиімді басқаруды қамтамасыз ету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
7) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану, сондай-ақ акваөсіру саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
8) өз құзыреті шегінде Министрлікке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.";
15-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мынадай салаларда халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады:
өсімдіктер карантині;
өсімдіктерді қорғау;
селекция және тұқым шаруашылығы;
ветеринария;
балара шаруашылығы;
жайылымдарды пайдалану және қорғау;
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану, сондай-ақ акваөсіру;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мынадай салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады:
жайылымдарды басқару, суландыру, пайдалану және оларды жүзеге асыруды ұйымдастыру;
машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі;
агроөнеркәсіптік кешенді дамыту;
тұқым шаруашылығы;
балара шаруашылығы;
ветеринариялық-санитариялық бақылануға және қадағалануға тиісті тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі;
өсімдіктер карантині;
өсімдіктерді қорғау;
ветеринария;
асыл тұқымды мал шаруашылығы;
органикалық өнім өндірісі және оны жүзеге асыруды ұйымдастыру;
биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу және қолдау;
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану, сондай-ақ акваөсіру;";

дополнить подпунктами 447-6) и 447-7) следующего содержания:
"447-6) разрабатывает и утверждает порядок распределения квот в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
447-7) разрабатывает и утверждает порядок выдачи лицензии на экспорт и (или) импорт с территории Республики Казахстан отдельных видов товаров в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктами 508-33), 508-34), 508-35), 508-36), 508-37), 508-38), 508-39), 508-40), 508-41), 508-42), 508-43), 508-44), 508-45), 508-46), 508-47), 508-48), 508-49), 508-50), 508-51), 508-52), 508-53), 508-54), 508-55), 508-56), 508-57), 508-58), 508-59), 508-60), 508-61), 508-62), 508-63), 508-64), 508-65), 508-66), 508-67), 508-68), 508-69), 508-70), 508-71), 508-72), 508-73), 508-74), 508-75), 508-76), 508-77), 508-78), 508-79), 508-80), 508-81), 508-82), 508-83), 508-84), 508-85), 508-86), 508-87), 508-88), 508-89), 508-90), 508-91), 508-92), 508-93), 508-94), 508-95), 508-96), 508-97), 508-98), 508-99), 508-100), 508-101), 508-102), 508-103), 508-104), 508-105), 508-106), 508-107), 508-108), 508-109), 508-110), 508-111), 508-112), 508-113), 508-114), 508-115), 508-116), 508-117), 508-118), 508-119) и 508-120) следующего содержания:
"508-33) разрабатывает и утверждает полугодовые планы проведения проверок в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных и направляет утвержденные полугодовые графики проведения проверок в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам для формирования Генеральной прокуратурой Республики Казахстан полугодового сводного графика проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
508-34) разрабатывает перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных;
508-35) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также аквакультуры;
508-36) разрабатывает и утверждает правила регулирования численности рыб и других водных животных;
508-37) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по изъятию редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, их частей или дериватов и утверждению объемов их изъятия;
508-38) разрабатывает и утверждает правила присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;

мынадай мазмұндағы 447-6) және 447-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"447-6) өз құзыреті шегінде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша квоталарды бөлу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
447-7) өз құзыреті шегінде жекелеген тауар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензия беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 508-33), 508-34), 508-35), 508-36), 508-37), 508-38), 508-39), 508-40), 508-41), 508-42), 508-43), 508-44), 508-45), 508-46), 508-47), 508-48), 508-49), 508-50), 508-51), 508-52), 508-53), 508-54), 508-55), 508-56), 508-57), 508-58), 508-59), 508-60), 508-61), 508-62), 508-63), 508-64), 508-65), 508-66), 508-67), 508-68), 508-69), 508-70), 508-71), 508-72), 508-73), 508-74), 508-75), 508-76), 508-77), 508-78), 508-79), 508-80), 508-81), 508-82), 508-83), 508-84), 508-85), 508-86), 508-87), 508-88), 508-89), 508-90), 508-91), 508-92), 508-93), 508-94), 508-95), 508-96), 508-97), 508-98), 508-99), 508-100), 508-101), 508-102), 508-103), 508-104), 508-105), 508-106), 508-107), 508-108), 508-109), 508-110), 508-111), 508-112), 508-113), 508-114), 508-115), 508-116), 508-117), 508-118), 508-119) және 508-120) тармақшалармен толықтырылсын:
"508-33) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық кестесін қалыптастыруы үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға тексерулер жүргізудің бекітілген жарыжылдық кестелерін жібереді;
508-34) балықтар мен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерінің тізбесін әзірлейді;
508-35) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану, сондай-ақ акваөсіру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
508-36) балықтар мен басқа да су жануарларының санын реттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-37) Қазақстан Республикасының Үкіметіне балықтар мен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін, олардың бөліктерін немесе дериваттарын алып қою және оларды алып қою көлемін бекіту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
508-38) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарын беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

508-39) разрабатывает и утверждает правила проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;
508-40) разрабатывает и утверждает правила проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса;
508-41) разрабатывает и утверждает правила по перезакреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационные требования, предъявляемые к лицам, за которыми они ранее были закреплены;
508-42) разрабатывает и утверждает правила ихтиологических наблюдений;
508-43) разрабатывает и утверждает правила рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах;
508-44) разрабатывает и утверждает критерии отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства;
508-45) разрабатывает и утверждает правила использования рыб и других водных животных, кроме редких и находящихся под угрозой исчезновения, в целях предотвращения эпизоотии;
508-46) разрабатывает и утверждает правила мониторинга рыб и других водных животных;
508-47) разрабатывает и утверждает правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры);
508-48) выдает лицензию на экспорт с таможенной территории Евразийского экономического союза диких живых животных (рыбных ресурсов и других водных животных), в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;
508-49) разрабатывает и утверждает нормативы промыслового усилия;
508-50) разрабатывает правила применения специальных средств и служебного оружия государственными инспекторами по охране рыбных ресурсов и других водных животных и инспекторами специализированных организаций по охране рыбных ресурсов и других водных животных, а также применения служебного оружия егерями;
508-51) разрабатывает и утверждает правила выдачи административным органом разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;

508-39) су айдындарына балық жіберу, су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясы жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-40) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
508-41) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін қайта бекітіп беру жөніндегі қағидаларды және олар бұрын бекітіп берілген тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
508-42) ихтиологиялық байқаулар қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-43) балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-44) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізуге арналған су айдындарына және (немесе) учаскелерге жатқызудың өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;
508-45) сирек кездесетіндерден және құрып кету қаупі төнгендерден басқа балықтар мен басқа да су жануарларын эпизоотияны болғызбау мақсатында пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-46) балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-47) кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық шаруашылығын (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-48) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жабайы тірі жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын), оның ішінде сирек кездесетіндерін және құрып кету қаупі төнгендерін экспорттауға лицензия береді;
508-49) кәсіпшілік күш-жігер нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
508-50) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдар инспекторларының арнайы құралдар мен қызметтік қаруды қолдану, сондай-ақ қорықшылардың қызметтік қаруды қолдану қағидаларын әзірлейді;
508-51) әкімшілік органның Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын балықтар мен басқа да су жануарлары түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына импортына, Қазақстан Республикасының аумағынан экспортына және (немесе) реэкспортына рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

508-52) разрабатывает и утверждает нормы и нормативы в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
508-53) разрабатывает и утверждает рыбоводные нормативы по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий;
508-54) разрабатывает и утверждает форму нагрудного знака егеря и специальной одежды со знаками различия субъектов рыбного хозяйства;
508-55) разрабатывает и утверждает перечень должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану рыбных ресурсов и других водных животных, имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон);
508-56) разрабатывает и утверждает типовое положение об егерской службе субъектов рыбного хозяйства;
508-57) разрабатывает и утверждает типовую форму путевки, а также порядок ее выдачи субъектам рыбного хозяйства;
508-58) определяет перечни видов рыб и других водных животных, отнесенных к категориям, предусмотренным подпунктами 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", и переводит их из одной категории в другую, за исключением отнесения к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
508-59) разрабатывает и утверждает правила интродукции, реинтродукции и гибридизации рыбных ресурсов и других водных животных;
508-60) разрабатывает и утверждает перечень дериватов рыбных ресурсов и других водных животных;
508-61) разрабатывает и утверждает правила аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства, проводит их аккредитацию;
508-62) разрабатывает и утверждает лимиты изъятия рыбных ресурсов и других водных животных;
508-63) разрабатывает и утверждает правила распределения квот изъятия рыбных ресурсов и других водных животных;
508-64) разрабатывает и утверждает перечень рыбохозяйственных водоемов международного и республиканского значения;
508-65) разрабатывает и утверждает методику определения критериев отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков к водоемам и (или) участкам для ведения промыслового рыболовства, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного рыбоводного хозяйства, садкового рыбоводного хозяйства;

508-52) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтерді әзірлейді және бекітеді;
508-53) әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің өсімін қолдан молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
508-54) қорықшы төсбелгісінің және балық шаруашылығы субъектілерінің айырым белгілері бар арнайы киімінің нысанын әзірлейді және бекітеді;
508-55) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғауды тікелей жүзеге асыратын, айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
508-56) балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;
508-57) жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны балық шаруашылықтары субъектілеріне беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
508-58) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген санаттарға жатқызылған балықтар мен басқа да су жануарлары түрлерінің тізбелерін айқындайды және сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санатқа жатқызуды қоспағанда, оларды бір санаттан басқа санатқа ауыстырады;
508-59) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-60) балық ресурстары және басқа да су жануарлары дериваттарының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
508-61) балықшылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді, оларды аккредиттеуді жүргізеді;
508-62) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою лимиттерін әзірлейді және бекітеді;
508-63) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын бөлу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-64) халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
508-65) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізу үшін су айдындарына және (немесе) учаскелеріне жатқызудың өлшемшарттарын айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;

508-66) разрабатывает и утверждает нормы отходов, потерь и расходов сырья при переработке продукции осетровых видов рыб субъектом государственной монополии;
508-67) разрабатывает и утверждает нормы оснащенности материально-техническими средствами территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа, местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, и специализированных организаций по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
508-68) разрабатывает и утверждает правила рыболовства;
508-69) разрабатывает и утверждает правила ведения рыбного хозяйства;
508-70) разрабатывает и утверждает размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
508-71) разрабатывает и утверждает правила реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры государственным предприятием, являющимся субъектом государственной монополии;
508-72) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
508-73) разрабатывает и утверждает положение о государственной охране рыбных ресурсов и других водных животных;
508-74) разрабатывает и утверждает правила установления ограничений и запретов на пользование объектами рыбных ресурсов и других водных животных, их частей и дериватов;
508-75) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного учета, кадастра и мониторинга рыбных ресурсов и других водных животных;
508-76) разрабатывает и утверждает перечень ценных видов рыб и других водных животных, являющихся объектами рыболовства;
508-77) разрабатывает и утверждает правила содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
508-78) разрабатывает и утверждает порядок подготовки биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
508-79) разрабатывает и утверждает формы актов государственного инспектора по охране рыбных ресурсов и других водных животных, порядок их составления и выдачи;
508-80) разрабатывает и утверждает образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану рыбных ресурсов и других водных животных;

508-66) мемлекеттік монополия субъектісінің бекіре тұқымдас балық түрлері өнімін қайта өңдеуі кезіндегі шикізат қалдықтарының, ысыраптары мен шығыстарының нормаларын әзірлейді және бекітеді;
508-67) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерін, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарды және мамандандырылған ұйымдарды материалдық-техникалық құралдармен жарақтандыру нормаларын әзірлейді және бекітеді;
508-68) балық аулау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-69) балық шаруашылығын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-70) Қазақстан Республикасының балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін әзірлейді және бекітеді;
508-71) табиғи мекендеу ортасынан алынған бекіре тұқымдас балықтарды және олардың уылдырығын мемлекеттік монополия субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-72) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-73) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын мемлекеттік қорғау туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
508-74) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуды белгілеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-75) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-76) балық аулау объектілері болып табылатын балықтар мен басқа да су жануарлары түрлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
508-77) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін балықтар мен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, өсіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
508-78) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған биологиялық негіздеме дайындаудың тәртібін әзірлейді және бекітеді;
508-79) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оларды жасау мен берудің тәртібін әзірлейді және бекітеді;
508-80) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын әзірлейді және бекітеді;

508-81) разрабатывает и утверждает методики определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности;
508-82) разрабатывает и утверждает форму и порядок выдачи удостоверений рыбака и егеря;
508-83) разрабатывает и утверждает типовую форму договора на ведение рыбного хозяйства;
508-84) разрабатывает и утверждает типовую форму плана развития субъектов рыбного хозяйства;
508-85) разрабатывает и утверждает требования к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений, согласовывает их установку;
508-86) разрабатывает и утверждает план зарыбления рыбохозяйственных водоемов на основании рекомендаций научной организации;
508-87) разрабатывает и утверждает порядок движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках;
508-88) разрабатывает и утверждает порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках, форму марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке и осуществляет выдачу марки для торговли ею на внутреннем рынке;
508-89) разрабатывает и утверждает образцы аншлагов границ рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал);
508-90) осуществляет прием уведомлений о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению рыбных ресурсов и других водных животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
508-91) разрабатывает и утверждает форму справки о происхождении вылова;
508-92) устанавливает по согласованию с антимонопольным органом цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектами государственной монополии;
508-93) разрабатывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, предусмотренные пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также полугодовые графики проведения проверок;

508-81) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерлерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстарына және басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемелерін әзірлейді және бекітеді;
508-82) балықшы және қорықшы куәліктерінің нысанын және оларды беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
508-83) балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын әзірлейді және бекітеді;
508-84) балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
508-85) су тарту және ағызу құрылыстарының балықтарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді, оларды орнатуды келіседі;
508-86) ғылыми ұйымның ұсынымдары негізінде балық шаруашылығы су айдындарына балық жіберу жоспарын әзірлейді және бекітеді;
508-87) уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерде су көлігі қозғалысының тәртібін әзірлейді және бекітеді;
508-88) ішкі және сыртқы нарықтардағы сауда үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау тәртібін, сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңба нысанын әзірлеп, бекітеді және ішкі нарықта саудалауға таңба беруді жүзеге асырады;
508-89) балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары аншлагтарының үлгілерін, сондай-ақ балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын әзірлейді және бекітеді;
508-90) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына түрлері енгізілген балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қолдан өсіру жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады;
508-91) балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама нысанын әзірлейді және бекітеді;
508-92) мемлекеттік монополия субъектілері өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасын монополияға қарсы органмен келісу бойынша белгілейді;
508-93) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 2 және 3-тармақтарында, 143-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексерулер жүргізудің жартыжылдық графиктерін әзірлейді;

508-94) рассматривает дела об административных правонарушениях в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
508-95) осуществляет выдачу разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
508-96) осуществляет и (или) организует лов с целью интродукции, реинтродукции и гибридизации, лов в воспроизводственных целях, лов в замороопасных водоемах и (или) участках, а также осуществляет контрольный лов;
508-97) выдает разрешения на производство интродукции, реинтродукции, гибридизации рыб и других водных животных;
508-98) организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
508-99) организует ведение государственного учета, кадастра и мониторинга рыб и других водных животных;
508-100) на основании научных рекомендаций принимает решение о мелиоративном лове рыб в случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб и невозможности устранения такой угрозы, путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов или их частей;
508-101) осуществляет осмотр водозаборных и сбросных сооружений на наличие рыбозащитных устройств и их соответствие установленным требованиям;
508-102) осуществляет государственный контроль за соблюдением порядка осуществления интродукции, реинтродукции и гибридизации рыб и других водных животных;
508-103) проверяет деятельность пользователей рыбными ресурсами в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
508-104) осуществляет государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
508-105) осуществляет контроль за соблюдением правил ведения рыбного хозяйства;
508-106) осуществляет контроль за соблюдением правил рыболовства;
508-107) осуществляет контроль за соблюдением норм и нормативов в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;

508-94) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды;
508-95) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын балықтар мен басқа да су жануарларын түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына импортына, Қазақстан Республикасының аумағынан экспортына және (немесе) реэкспортына рұқсаттар беруді жүзеге асырады;
508-96) интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру мақсатында аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды, балықтың қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аулауды жүзеге асырады және (немесе) ұйымдастырады, сондай-ақ бақылау үшін аулауды жүзеге асырады;
508-97) балықтар мен басқа да су жануарларын интродукциялауды, реинтродукциялауды, будандастыруды жүргізуге рұқсаттар береді;
508-98) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;
508-99) балықтар мен басқа да су жануарларын мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізуді ұйымдастырады;
508-100) балықтардың қырылуына сөзсіз әкеп соғатын қырылу қаупі туындаған және су объектілеріне немесе олардың бөліктеріне ағымдағы балық шаруашылық мелиорациялауды жүргізу жолымен мұндай қатердің бетін қайтару мүмкін болмаған жағдайларда ғылыми ұсынымдар негізінде балықтарды мелиорациялық аулау туралы шешім қабылдайды;
508-101) су тарту және ағызу құрылыстарын балықтарды қорғау құрылғыларының бар-жоғына және олардың белгіленген талаптарға сәйкестігіне қарап-тексеруді жүзеге асырады;
508-102) балықтар мен басқа да су жануарларын интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүзеге асыру тәртібінің сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
508-103) Қазақстан Республикасының балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын айқындау мақсатында жануарлар дүниесін пайдаланушылардың қызметін тексереді;
508-104) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
508-105) балық шаруашылығын жүргізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
508-106) балық аулау қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
508-107) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

508-108) осуществляет контроль и надзор за выполнением мероприятий по охране, воспроизводству и использованию рыбных ресурсов и других водных животных;
508-109) осуществляет контроль и надзор за соблюдением установленных ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
508-110) согласовывает на основании биологического обоснования рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, ежегодную корректировку данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;
508-111) согласовывает технико-экономическое обоснование и проектно-сметную документацию, разрабатываемые субъектами, осуществляющими хозяйственную и иную деятельность, указанную в пунктах 1 и 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" в части рыбных ресурсов и других водных животных;
508-112) выдает заключение (разрешительный документ) на вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза диких живых рыб и других водных животных, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;
508-113) организует и обеспечивает воспроизводство и государственный учет рыб и других водных животных в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участках;
508-114) согласовывает движение всех видов водного транспорта с включенными двигателями в запретный для рыболовства период на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также в местах, запретных для рыболовства;
508-115) принимает решение о введении ограничений и запретов на пользование объектами рыбных ресурсов и других водных животных, их частей и дериватов, устанавливает места и сроки их пользования на основании биологического обоснования, выданного соответствующими научными организациями, подлежащего государственной экологической экспертизе;
508-116) проводит конкурс по закреплению рыбохозяйственных участков водоемов международного, республиканского и местного значения;
508-117) осуществляет государственный контроль и надзор за местными исполнительными органами в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
508-118) принимает решение о переносе срока запрета на изъятие объектов рыбных ресурсов и других водных животных на пятнадцать календарных дней в ту или иную сторону в зависимости от природно-климатических условий без изменения общей продолжительности запрета по рекомендации аккредитованных научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;

508-108) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
508-109) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалану үшін белгіленген шектеулер мен тыйым салудың сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
508-110) биологиялық негіздеменің негізінде бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде балық шаруашылығы мелиорациясын, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіпшілік қорының деректерін жыл сайын түзетуді келіседі;
508-111) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 1 және 2-тармақтарында балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде көрсетілген шаруашылық және өзге де қызметті жүзеге асыратын субъектілер әзірлейтін техникалық-экономикалық негіздемені және жобалау-сметалық құжаттаманы келіседі;
508-112) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жабайы тірі балықтар мен басқа да су жануарларын, оның ішінде сирек кездесетіндерін және құрып кету қаупі төнгендерін әкетуге қорытынды (рұқсат беру құжатын) береді;
508-113) балық шаруашылығы су айдындарының резервтік қорындағы және (немесе) учаскелердегі балықтар мен басқа да су жануарларының өсімін молайтуды және оларды мемлекеттік есепке алуды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
508-114) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық аулауға тыйым салынған кезеңде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған жерлерде қозғалтқыштары қосылған су көлігінің барлық түрлерінің жүруін келіседі;
508-115) балық ресурстарын және басқа да су жануарлары объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуды енгізу туралы шешім қабылдайды, тиісті ғылыми ұйымдар берген, мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткізілуге тиіс биологиялық негіздеме негізінде оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілейді;
508-116) халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар су айдындарының балық шаруашылығы учаскелерін бекітіп беру жөнінде конкурс өткізеді;
508-117) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жергілікті атқарушы органдарды мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
508-118) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымдардың ұсынымы бойынша тыйым салудың жалпы ұзақтығын өзгертпестен, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға тыйым салу мерзімін табиғи-климаттық жағдайларға байланысты қайсыбір жағына күнтізбелік он бес күнге ауыстыру туралы шешім қабылдайды;

508-119) выдает разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными в целях лова водных биологических ресурсов в рыболовной зоне и общем водном пространстве;
508-120) вносит предложения в уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения;";
перечень организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
дополнить пунктами 4-2, 4-3 и 4-4 следующего содержания:
"4-2. Республиканское государственное казенное предприятие "Петропавловский рыбопитомник" Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4-3. Республиканское государственное казенное предприятие "Камышлыбашский рыбопитомник" Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4-4. Республиканское государственное казенное предприятие "Атырауский осетровый рыбоводный завод" Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр рыбного хозяйства".";
перечень территориальных органов, находящихся в ведении Министерства и территориальных подразделений его ведомств, дополнить пунктами 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471 и 472 следующего содержания:
"465. Республиканское государственное учреждение "Арало-Сырдарьинская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
466. Республиканское государственное учреждение "Балхаш-Алакольская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
467. Республиканское государственное учреждение "Зайсан-Ертисская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
468. Республиканское государственное учреждение "Есильская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
469. Республиканское государственное учреждение "Жайык-Каспийская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
470. Республиканское государственное учреждение "Нура-Сарысуская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".

508-119) балық аулау аймағында және ортақ су кеңістігінде су биологиялық ресурстарын аулау мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат береді;
508-120) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органға республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізеді;";
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
мынадай мазмұндағы 4-2, 4-3 және 4-4-тармақтармен толықтырылсын:
"4-2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің "Петропавл балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4-3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің "Қамыстыбас балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4-4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің "Атырау бекіре балық өсіру зауыты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. "Балық шаруашылығының ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.";
Министрліктің және оның ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесі мынадай мазмұндағы 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471 және 472-тармақтарымен толықтырылсын:
"465. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Арал-Сырдария облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
466. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Балқаш-Алакөл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
467. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Зайсан-Ертіс облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
468. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Есіл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
469. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
470. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Нұра-Сарысу облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

471. Республиканское государственное учреждение "Тобол-Торгайская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
472. Республиканское государственное учреждение "Шу-Таласская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений":
в лимитах штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений, утвержденных указанным постановлением:
для служебного пользования.
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 287 "Об утверждении перечня товаров, экспорт и (или) импорт которых осуществляются на основании разрешительных документов в соответствии с международными договорами и разрешительных документов, которые выдаются государственными органами":
в перечне товаров, экспорт и (или) импорт которых осуществляются на основании разрешительных документов в соответствии с международными договорами и разрешительных документов, которые выдаются государственными органами, утвержденном указанным постановлением:

471. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Тобыл-Торғай облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
472. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Шу-Талас облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.".
4. "Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелеріндегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерінде:
қызмет бабында пайдалану үшін.
5. "Экспорты және (немесе) импорты халықаралық шарттарға сәйкес рұқсат беру құжаттары және мемлекеттік органдар беретін рұқсат беру құжаттары негізінде жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 287 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген экспорты және (немесе) импорты халықаралық шарттарға сәйкес рұқсат беру құжаттары мен мемлекеттік органдар беретін рұқсат беру құжаттары негізінде жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесінде:

1) Виды дикой фауны (за исключением рыб и других водных животных) и флоры, подпадающие под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 года (СИТЕС)
разрешение
-
МЭПР
2) Виды дикой фауны (рыбы и другие водные животные), подпадающие под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 года (СИТЕС)
разрешение
-
МСХ
7.

1) 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның (СИТЕС) қолданылу аясына кіретін жабайы фауна (балықтар мен басқа да су жануарларын қоспағанда) мен флора түрлері
рұқсат
-
ЭТРМ
2) 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның (СИТЕС) күші қолданылатын жабайы фауна түрлері (балықтар мен басқа да су жануарлары)
рұқсат
-
АШМ
7.

1) Редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды диких живых животных (за исключением рыб и других водных животных) и дикорастущих растений, включенные в красные книги государств – членов Евразийского экономического союза
лицензия/ заключение
-
МЭПР
2) Редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды диких животных (рыбы и другие водные животные), включенные в красные книги государств – членов Евразийского экономического союза
лицензия/ заключение
-
МСХ
".
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах формирования и реализации государственной политики, координации процессов управления в сферах охраны окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга, развития "зеленой экономики", обращения с отходами (за исключением медицинских, биологических и радиоактивных отходов), охраны, контроля и надзора за рациональным использованием природных ресурсов, лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), особо охраняемых природных территорий, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, сохранения и воспроизводства казахских пород собак (далее – регулируемые сферы).";
подпункт 3) пункта 2 исключить;
подпункты 10), 11), 12), 13) и 14) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"10) руководство и межотраслевая координация по вопросам реализации государственной политики в сфере управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;
11) совершенствование законодательства в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;
12) совершенствование системы государственного управления в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;
13) развитие международного сотрудничества в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;

1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қызыл кітаптарына енгізілген жабайы тірі жануарлар (балықтар мен басқа да су жануарларын қоспағанда) мен жабайы өсетін өсімдіктердің сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлері
лицензия/ қорытынды
-
ЭТРМ
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қызыл кітаптарына енгізілген жабайы жануарлардың (балықтар мен басқа да су жануарларының) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлері
лицензия/ қорытынды
-
АШМ
".
6. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) қоршаған ортаны қорғау, метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг, "жасыл экономиканы" дамыту, қалдықтармен жұмыс істеу (медициналық, биологиялық және радиоактивті қалдықтарды қоспағанда), табиғи ресурстарды қорғау, олардың ұтымды пайдаланылуын бақылау және қадағалау, орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану, қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту салаларында (бұдан әрі – реттелетін салалар) мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, басқару процестерін үйлестіру салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
2-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
13-тармақтың 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"10) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша басшылық жасау және салааралық үйлестіру;
11) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы заңнаманы жетілдіру;
12) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру;
13) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту;

14) обеспечение государственного контроля и надзора в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;";
в пункте 15:
подпункты 140) и 140-1) изложить в следующей редакции:
"140) формирует и реализует государственную политику и осуществляет межотраслевую координацию в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), особо охраняемых природных территорий, а также в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак;
140-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак;";
подпункт 163) изложить в следующей редакции:
"163) разрабатывает и утверждает правила присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункт 165) исключить;
подпункты 168) и 169) изложить в следующей редакции:
"168) разрабатывает и утверждает правила проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса;
169) разрабатывает и утверждает правила по перезакреплению охотничьих угодий и квалификационные требования, предъявляемые к лицам, за которыми они ранее были закреплены;";
подпункты 170), 171) и 172) исключить;
подпункт 173) изложить в следующей редакции:
"173) разрабатывает и утверждает правила использования животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), кроме редких и находящихся под угрозой исчезновения, в целях предотвращения эпизоотии;
подпункты 174) и 175) исключить;
подпункт 176) изложить в следующей редакции:
"176) выдает лицензию на экспорт с таможенной территории Евразийского экономического союза диких живых животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;";
подпункт 177) исключить;
подпункты 178) и 179) изложить в следующей редакции:
"178) разрабатывает правила применения специальных средств и служебного оружия государственными инспекторами по охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и инспекторами специализированных организаций по охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также применения служебного оружия егерями;

14) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды қамтамасыз ету;";
15-тармақта:
140) және 140-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"140) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
140-1) жануарлар дүниесiн (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
163) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"163) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарын беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
165) тармақша алып тасталсын;
168) және 169) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"168) аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
169) аңшылық алқаптарды қайта бекітіп беру жөніндегі қағидаларды және олар бұрын бекітіп берілген тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;";
170), 171) және 172) тармақшалар алып тасталсын;
173) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"173) сирек кездесетіндерден және құрып кету қаупі төнгендерден басқа жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарлары қоспағанда) эпизоотияны болғызбау мақсатында пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
174) және 175) тармақшалар алып тасталсын;
176) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"176) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жабайы тірі жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда), оның ішінде сирек кездесетіндерін және құрып кету қаупі төнгендерін экспорттауға лицензия береді;";
177) тармақша алып тасталсын;
178) және 179) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"178) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың және жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдар инспекторларының арнайы құралдар мен қызметтік қаруды қолдану, сондай-ақ қорықшылардың қызметтік қаруды қолдану қағидаларын әзірлейді;

179) разрабатывает и утверждает правила выдачи административным органом разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;";
подпункт 214) изложить в следующей редакции:
"214) разрабатывает и утверждает нормы и нормативы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункты 216), 217), 218), 219), 220), 221), 222), 223), 224) и 225) изложить в следующей редакции:
"216) разрабатывает и утверждает форму нагрудного знака егеря и специальной одежды со знаками различия субъектов охотничьего хозяйства;
217) разрабатывает и утверждает перечень должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон);
218) разрабатывает и утверждает типовое положение об егерской службе субъектов охотничьего хозяйства;
219) разрабатывает и утверждает типовую форму путевки, а также порядок ее выдачи субъектам охотничьего хозяйства;
220) определяет перечни видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), отнесенных к категориям, предусмотренным подпунктами 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", и переводит их из одной категории в другую, за исключением отнесения к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
221) разрабатывает и утверждает правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
222) разрабатывает и утверждает перечень дериватов (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
223) разрабатывает и утверждает правила аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, проводит их аккредитацию;
224) разрабатывает и утверждает лимиты изъятия видов животных, являющихся объектом охоты;

179) әкімшілік органның Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
214) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"214) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтерді әзірлейді және бекітеді;";
216), 217), 218), 219), 220), 221), 222), 223), 224) және 225) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"216) қорықшы төсбелгісінің және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің айырым белгілері бар арнайы киімінің нысанын әзірлейді және бекітеді;
217) айырым белгілері бар нысанды киімді (погонсыз) киюге құқығы бар, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
218) аңшылық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;
219) жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны аңшылық шаруашылығы субъектілеріне беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
220) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға жатқызуды қоспағанда, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген санаттарға жатқызылған жануарлар түрлерінің (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) тізбелерін айқындайды және оларды бір санаттан басқа санатқа ауыстырады;
221) жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
222) дериваттар (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) тізбесін әзірлейді және бекітеді;
223) аңшылардың және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді, оларды аккредиттеуді жүргізеді;
224) аң аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерін алып қою лимиттерін әзірлейді және бекітеді;

225) разрабатывает и утверждает правила распределения квот изъятия объектов животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункты 226), 227) и 228) исключить;
подпункт 229) изложить в следующей редакции:
"229) разрабатывает и утверждает нормы оснащенности материально-техническими средствами территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа, местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и специализированных организаций по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;";
подпункты 231), 232) и 233) изложить в следующей редакции:
"231) разрабатывает и утверждает правила охоты;
232) разрабатывает и утверждает правила ведения охотничьего хозяйства;
233) разрабатывает и утверждает размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункт 234) исключить;
подпункты 237), 238), 239) и 240) изложить в следующей редакции:
"237) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешений на пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
238) разрабатывает и утверждает положение о государственной охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
239) разрабатывает и утверждает правила установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), их частей и дериватов;
240) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункты 242) и 243) изложить в следующей редакции:
"242) разрабатывает и утверждает перечень ценных видов животных, являющихся объектами охоты;
243) разрабатывает и утверждает правила содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;";
подпункты 245), 246), 247), 248), 249), 250) и 251) изложить в следующей редакции:

225) жануарлар дүниесі объектілерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) алып қою квоталарын бөлу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
226), 227) және 228) тармақшалар алып тасталсын;
229) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"229) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерін, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарды және мамандандырылған ұйымдарды материалдық-техникалық құралдармен жарақтандыру нормаларын әзірлейді және бекітеді;";
231), 232) және 233) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"231) аң аулау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
232) аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
233) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін әзірлейді және бекітеді;";
234) тармақша алып тасталсын;
237), 238), 239) және 240) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"237) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
238) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) мемлекеттік қорғау туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
239) жануарлар дүниесі объектілерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда), олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуды белгілеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
240) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
242) және 243) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"242) аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың құнды түрлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
243) жануарлардың (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін және Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін жануарлардың түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, өсіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
245), 246), 247), 248), 249), 250) және 251) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"245) разрабатывает и утверждает порядок подготовки биологического обоснования на пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
246) разрабатывает и утверждает формы актов государственного инспектора по охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), порядок их составления и выдачи;
247) разрабатывает и утверждает образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
248) разрабатывает и утверждает методики определения ставок плат за пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности;
249) разрабатывает и утверждает форму и порядок выдачи удостоверений охотника и егеря;
250) разрабатывает и утверждает типовую форму договора на ведение охотничьего хозяйства;
251) разрабатывает и утверждает типовую форму плана развития субъектов охотничьего хозяйства;";
подпункты 252), 253), 254) и 255) исключить;
подпункт 256) изложить в следующей редакции:
"256) разрабатывает и утверждает образцы аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, а также запретные для охоты сроки и места;";
подпункт 259) изложить в следующей редакции:
"259) осуществляет прием уведомлений о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), виды которых включены в приложения I и II к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;";
подпункт 260) исключить;
подпункт 261) изложить в следующей редакции:
"261) разрабатывает и утверждает типовую форму плана развития субъектов охотничьего хозяйства;";
подпункт 317) изложить в следующей редакции:
"317) осуществляет международное сотрудничество в области управления лесными отношениями, охраны, воспроизводства, использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), особо охраняемых природных территорий, включая реализацию международных договоров;";
подпункт 387) изложить в следующей редакции:
"387) осуществляет выдачу разрешений на ввоз в Республику Казахстан и вывоза из Республики Казахстан животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;";
подпункт 482) изложить в следующей редакции:
"482) приостанавливает деятельность физических и юридических лиц при выявлении нарушений законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), лесного законодательства Республики Казахстан;";
подпункт 508) изложить в следующей редакции:
"508) осуществляет выдачу разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;";
подпункт 509) исключить;
подпункты 510), 511) и 512) изложить в следующей редакции:

"245) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдалануға арналған биологиялық негіздеме дайындаудың тәртібін әзірлейді және бекітеді;
246) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оларды жасау мен берудің тәртібін әзірлейді және бекітеді;
247) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын әзірлейді және бекітеді;
248) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген, оның ішінде шаруашылық қызметі нәтижесінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерлерін айқындау әдістемелерін әзірлейді және бекітеді;
249) аңшы және қорықшы куәліктерінің нысанын және оларды беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
250) аңшылық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын әзірлейді және бекітеді;
251) аңшылық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;";
252), 253), 254) және 255) тармақшалар алып тасталсын;
256) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"256) аңшылық шаруашылықтары, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, сондай-ақ аң аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды әзірлейді және бекітеді;";
259) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"259) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қолдан өсіру жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады;";
260) тармақша алып тасталсын;
261) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"261) аңшылық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;";
317) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"317) халықаралық шарттарды іске асыруды қоса алғанда, орман қатынастарын басқару, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту, пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;";
387) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"387) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) Қазақстан Республикасының аумағына импортына және Қазақстан Республикасының аумағынан экспортына және (немесе) реэкспортына рұқсаттар беруді жүзеге асырады;";
482) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"482) Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде жеке және заңды тұлғалардың қызметін тоқтата тұрады;";
508) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"508) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) Қазақстан Республикасының аумағына импортына, Қазақстан Республикасының аумағынан экспортына және (немесе) реэкспортына рұқсаттар беруді жүзеге асырады;";
509) тармақша алып тасталсын;
510), 511) және 512) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"510) выдает разрешения на производство интродукции, реинтродукции, гибридизации животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
511) организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
512) организует ведение государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункты 513) и 515) исключить;
подпункты 517), 518), 519), 520), 521), 522), 523) и 524) изложить в следующей редакции:
"517) осуществляет государственный контроль за соблюдением порядка осуществления интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
518) проверяет деятельность пользователей животным миром в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
519) осуществляет государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
520) осуществляет контроль за соблюдением правил ведения охотничьего хозяйства;
521) осуществляет контроль за соблюдением правил охоты;
522) осуществляет контроль за соблюдением норм и нормативов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
523) осуществляет контроль и надзор за выполнением мероприятий по охране, воспроизводству и использованию животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
524) осуществляет контроль и надзор за соблюдением установленных ограничений и запретов на пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункт 525) исключить;
подпункты 527) и 528) изложить в следующей редакции:
"527) выдает заключение (разрешительный документ) на вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза диких живых животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;
528) организует и обеспечивает воспроизводство и государственный учет животного мира в резервном фонде охотничьих угодий;";
подпункт 529) исключить;
подпункт 530) изложить в следующей редакции:
"530) принимает решение о введении ограничений и запретов на пользование объектами животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), их частей и дериватов, устанавливает места и сроки их пользования на основании биологического обоснования, выданного соответствующими научными организациями, подлежащего государственной экологической экспертизе;";
подпункт 531) исключить;
подпункт 532) изложить в следующей редакции:
"532) осуществляет государственный контроль и надзор за местными исполнительными органами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункт 628) изложить в следующей редакции:
"628) принимает решение о переносе срока запрета на изъятие объектов животного мира на пятнадцать календарных дней в ту или иную сторону в зависимости от природно-климатических условий без изменения общей продолжительности запрета по рекомендации аккредитованных научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);";
подпункт 629) исключить;
подпункт 631) изложить в следующей редакции:
"631) разрабатывает и утверждает методики прогнозирования основных показателей развития лесного хозяйства, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан;";
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств раздел "Комитет рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" исключить;

"510) жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) интродукциялауды, реинтродукциялауды, будандастыруды жүргізуге рұқсаттар береді;
511) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;
512) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізуді ұйымдастырады;";
513) және 515) тармақшалар алып тасталсын;
517), 518), 519), 520), 521), 522), 523) және 524) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"517) жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүзеге асыру тәртібінің сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
518) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын айқындау мақсатында жануарлар дүниесін пайдаланушылардың қызметін тексереді;
519) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
520) аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
521) аң аулау қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
522) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
523) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
524) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдалану үшін белгіленген шектеулер мен тыйым салулардың сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
525) тармақша алып тасталсын;
527) және 528) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"527) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жабайы тірі жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда), оның ішінде сирек кездесетіндерін және құрып кету қаупі төнгендерін әкетуге қорытынды (рұқсат беру құжатын) береді;
528) аңшылық алқаптардағы жануарлар дүниесінің өсімін молайтуды және мемлекеттік есепке алуды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;";
529) тармақша алып тасталсын;
530) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"530) жануарлар дүниесі (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуды енгізу туралы шешім қабылдайды, тиісті ғылыми ұйымдар берген, мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткізілуге тиіс биологиялық негіздеме негізінде оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілейді;";
531) тармақша алып тасталсын;
532) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"532) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жергілікті атқарушы органдарды мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
628) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"628) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымдардың ұсынымы бойынша тыйым салудың жалпы ұзақтығын өзгертпестен, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға тыйым салу мерзімін табиғи-климаттық жағдайларға байланысты қайсыбір жағына күнтізбелік он бес күнге ауыстыру туралы шешім қабылдайды;";
629) тармақша алып тасталсын;
631) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"631) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті орман шаруашылығы дамуының негізгі көрсеткіштерін болжау әдістемелерін әзірлейді және бекітеді;";
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті" деген бөлім алып тасталсын;

в перечне территориальных органов, находящихся в ведении Министерства и территориальных подразделений его ведомств пункты 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 и 53 исключить.
7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2021 года № 208 "О вопросах развития рыбного хозяйства":
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять информацию о ходе реализации Программы в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 апреля, представлять сводную информацию о ходе реализации Программы в Правительство Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.";
в Программе развития рыбного хозяйства на 2021 – 2030 годы, утвержденной указанным постановлением:
в главе 1 "Паспорт Программы":
строки "Разработчик Программы" и "Государственные органы, ответственные за реализацию Программы" изложить в следующей редакции:
"
Разработчик Программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, акиматы областей, городов республиканского значения
";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
_________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2024 года № 68
Приложение 2
к Программе развития
рыбного хозяйства
на 2021 – 2030 годы
План мероприятий по реализации Программы развития рыбного хозяйства на 2021 – 2030 годы
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам

Министрліктің қарамағындағы аумақтық органдардың және оның ведомстволары аумақтық бөлiмшелерiнің тізбесінде 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 және 53-тармақтар алып тасталсын.
7. "Балық шаруашылығын дамыту мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 208 қаулысында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Балық шаруашылығын дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған бағдарламасында:
"Бағдарлама паспорты" деген 1-тарауда:
"Бағдарламаны әзірлеуші" және "Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар" деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бағдарламаны әзірлеуші
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктері
";
2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы "5" ақпандағы
№ 68 қаулысына
қосымша
Балық шаруашылығын
дамытудың
2021 – 2030 жылдарға
арналған бағдарламасына
2-қосымша
Балық шаруашылығын дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Орындалуына жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша