О некоторых вопросах акционерного общества "Экспортная страховая компания "KazakhExport" и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2024 года № 261.
В соответствии с подпунктом 14-6) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и пунктом 1 статьи 180 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать акционерное общество "Экспортная страховая компания "KazakhExport" в акционерное общество "Экспортно-кредитное агентство Казахстана" (далее – общество).
2. Определить общество Экспортно-кредитным агентством Казахстана.
3. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
4. Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан совместно с Министерством национальной экономики Республики Казахстан, акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию) и Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 апреля 2024 года № 261
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в перечне национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 43, раздела "Национальные компании" изложить в следующей редакции:
"43. Акционерное общество "Экспортно-кредитное агентство Казахстана".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 900 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "KAZAKH INVEST" на 2018 – 2027 годы":
в Плане развития акционерного общества "Национальная компания "KAZAKH INVEST" на 2018 – 2027 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Анализ текущей ситуации":

"KazakhExport" экспорттық сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 8 сәуірдегі № 261 қаулысы.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 14-6) тармақшасына және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 180-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "KazakhExport" экспорттық сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамының атауы "Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) болып өзгертілсін.
2. Қоғам Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі болып айдындалсын.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамымен (келісу бойынша) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2024 жылғы 8 сәуірдегі
№ 261 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 376 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесінде:
"Ұлттық компаниялар" деген бөлімдегі реттік нөмірі 43-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"43. "Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" акционерлік қоғамы.".
2. "KAZAKH INVEST" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2018 – 2027 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 900 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "KAZAKH INVEST" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2018 – 2027 жылдарға арналған даму жоспарында:
"Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімде:

в подразделе 1.1. "Анализ внешней среды":
в главе "Карта инструментов финансовой поддержки в Республике Казахстан":
заголовок графы 8 таблицы 1-2 "KazakhExport" изложить в следующей редакции:
"ЭКА";
примечание к таблице 1-2 изложить в следующей редакции:
"Примечание: расшифровка аббревиатур: БРК – АО "Банк развития Казахстана", ФРП – АО "Фонд развития промышленности", ККМ – АО "Kазына Капитал Менеджмент", Даму – АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", ЭКА – АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана", АКК – АО "Аграрная кредитная корпорация", КАФ – АО "КазАгроФинанс.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана" оказывает поддержку экспорту путем предоставления гарантий (покрытий).".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2019 года № 969 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering)" на 2020 – 2029 годы":
в Плане развития акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering) на 2020 – 2029 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 4. "Стратегические направления деятельности":
в подразделе 4.1. "Стратегическое направление 1: диверсификация производства";
в главе 4.1.3. "Стратегическая цель: развитие функции маркетинга и продвижения экспорта":
в задаче: развитие продаж на внешних рынках:
абзац четырнадцатый части восьмой изложить в следующей редакции:
"- активное взаимодействие с АО "ЭКА", использование его представительств и агентской сети для развития продаж на зарубежных рынках.";
в приложении 15 "Перспективные направления развития дочерних организаций АО "НК "Казахстан инжиниринг":
строку "13 Веб-сайт АО "Экспортная страховая компания "KazakhExport", keg.kz" изложить в следующей редакции:
"13 Веб-сайт АО "Экспортно-кредитное агентство", kazakhexport.kz.".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2022 года № 932 "Об утверждении перечня национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, единого оператора по продвижению несырьевого экспорта, уполномоченного на реализацию мер государственного стимулирования промышленности":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченных на реализацию мер государственного стимулирования промышленности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Сыртқы ортаны талдау" деген 1.1-кіші бөлімде:
"Қазақстан Республикасындағы қаржылық қолдау құралдарының картасы" деген тарауда:
1-2-кестедегі "KazakhExport" деген 8-бағанның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭКА";
1-2-кестеге ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: ҚДМ – "Қазақстанның Даму банкі" АҚ, ӨДҚ – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ, ҚКМ – "Қазына Капитал Менеджмент" АҚ, Даму – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, ЭКА – "Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ, АНК – "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ, ҚАҚ – "ҚазАгроҚаржы" АҚ.";
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ кепілдіктер беру (орнын толтыру) арқылы экспортқа қолдау көрсетеді.".
3. "Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2020 – 2029 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 969 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering) ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2020 – 2029 жылдарға арналған даму жоспарында:
"Стратегиялық қызмет бағыттары" деген 4-бөлімде:
"1-стратегиялық бағыт: өндірісті әртараптандыру" деген 4.1-кіші бөлімде:
"Стратегиялық мақсат: маркетинг және экспортты ілгерілету функциясын дамыту" деген 4.1.3-тарауда:
сыртқы нарықтардағы сатылымдарды дамыту міндетінде:
сегізінші бөліктің он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭКА" АҚ-мен белсенді өзара іс-қимыл жасасу, шетелдік нарықтарда сатылымдарды дамыту үшін оның өкілдіктері мен агенттік желісін пайдалану.";
"Қазақстан инжиниринг "ҰК" АҚ еншілес ұйымдарын дамытудың перспективалық бағыттары" деген 15-қосымшада:
13"KazakhExport" экспорттық сақтандыру компаниясы" АҚ-ның веб-сайты, keg.kz" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"13Экспорттық-кредиттік агенттік" АҚ-ның веб-сайты, kazakhexport.kz.".
4. "Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың, шикізаттық емес экспортты ілгерілету жөніндегі бірыңғай оператордың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 қарашадағы № 932 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемый перечень национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченных на реализацию мер государственного стимулирования промышленности.";
в перечне национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, единого оператора по продвижению несырьевого экспорта, уполномоченного на реализацию мер государственного стимулирования промышленности, утвержденном указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченных на реализацию мер государственного стимулирования промышленности";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Национальные институты развития в области развития и продвижения несырьевого экспорта:
акционерное общество "Экспортно-кредитное агентство Казахстана";
акционерное общество "Центр развития торговой политики "QazTrade".".
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2023 года № 1180 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" на 2024 – 2033 годы":
в Плане развития акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" на 2024 – 2033 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 4. "Стратегические направления деятельности АО "НУХ "Байтерек":
в подразделе 4.1 "Стратегическое направление деятельности 1. Поддержка предпринимательства":
в главе 4.1.3 "Повышение экспортного потенциала":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Блок повышения экспортного потенциала реализуется единым окном поддержки экспортеров – акционерным обществом "Экспортно-кредитное агентство Казахстана" (далее – АО "ЭКА").";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Кроме того, в Послании Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана" была отмечена необходимость создания полноценного института продвижения экспорта с консолидацией в нем необходимых инструментов.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"В целях реализации вышеуказанных задач по стимулированию экспортного потенциала Казахстана, а также диверсификации экспорта с ориентацией на высокую добавленную стоимость будет проработан вопрос стратегически важного направления АО "ЭКА", который усилит финансовую поддержку экспортеров.";
часть десятую изложить в следующей редакции:
"Будут расширена география экспорта и проведена проактивная работа через зарубежное и региональное присутствие АО "ЭКА" для увеличения партнеров и клиентов в странах приоритетного и высокого интереса.";
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
"Кроме того, АО "НУХ "Байтерек" для повышения количества новых экспортеров будет продолжено оказание пакетной поддержки с целью взращивания экспортеров (АО "ЭКА", QIC, БРК, АКК, Даму) с концентрацией в холдинге всех инструментов поддержки экспортеров.".
в разделе 5 "КПД АО "НУХ "Байтерек" до 2033 года":
в таблице 6. "Ключевые показатели деятельности холдинга.":
в строке, порядковый номер 4:
графу 5 изложить в следующей редакции:
"Сумма экспортной выручки предприятиями, получившими экспортную поддержку АО "НУХ "Байтерек", с учетом исключения дублирующих сумм экспортной выручки предприятий, получивших поддержку от нескольких ДО АО "НУХ "Байтерек" (БРК*, АКК**, АО "ЭКА"***)";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"Отчеты по исполнению плана развития БРК, АКК и плана мероприятий АО "ЭКА" за отчетный год";
в сноске "***":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"*** Для АО "ЭКА" сумма экспортной выручки рассчитывается отдельно по двум группам инструментов, для каждой из которых применяется специальный подход расчета экспортной выручки:";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: перечень инструментов, перечисленных в вышеуказанных двух группах, может быть дополнен по мере разработки новых инструментов АО "ЭКА" в соответствующем внутреннем нормативном документе АО "ЭКА".";
строку пятнадцатую примечания: расшифровки аббревиатур, использованных в тексте Плана развития, изложить в следующей редакции:
"АО "ЭКА" – акционерное общество "Экспортно-кредитное агентство Казахстана";
в приложении 2:
пункт 6 списка дочерних организаций АО "НУХ "Байтерек" изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың, шикізаттық емес экспортты ілгерілету жөніндегі бірыңғай оператордың тізбесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың тізбесі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету саласындағы ұлттық даму институттары:
"Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" акционерлік қоғамы;
"QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы.".".
5. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 1180 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарында.
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ қызметінің стратегиялық бағыттары" деген 4-бөлімде:
"Қызметтің 1-стратегиялық бағыты. Кәсіпкерлікті қолдау" деген 4.1-кіші бөлімде:
"Экспорттық әлеуетті арттыру" деген 4.1.3-кіші бөлімде:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Экспорттық әлеуетті арттыру блогын экспорттаушыларды қолдаудың бірыңғай терезесі – "Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ЭКА" АҚ) іске асырады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан басқа, Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауында қажетті құралдарды шоғырландыра отырып, экспортты ілгерілетудің толыққанды институтын құру тапсырылды.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстанның экспорттық әлеуетін ынталандыру, сондай-ақ жоғары қосылған құнға бағдарлана отырып, экспортты әртараптандыру жөніндегі жоғарыда көрсетілген міндеттерді іске асыру мақсатында экспорттаушыларды қаржылық қолдауды күшейтетін "ЭКА" АҚ қызметінің стратегиялық маңызды бағыты мәселесі пысықталатын болады.";
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Экспорттың географиясы кеңейтіліп, басым және мүддесі жоғары елдердегі әріптестер мен клиенттерді ұлғайту үшін "ЭКА" АҚ-ның шетелдік және өңірлік қатысуы арқылы проактивті жұмыс жүргізілетін болады.";
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан басқа, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жаңа экспорттаушылар санын арттыру үшін экспорттаушыларды ("ЭКА" АҚ, QIC, ҚДБ, АНК, Даму) дамыту мақсатында экспорттаушыларды қолдайтын барлық құралдарды холдингте шоғырландыра отырып, пакеттік қолдау көрсетуді жалғастыратын болады.".
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның 2023 жылға дейінгі ҚТК" деген 5-бөлімде:
"Холдинг қызметінің негізгі көрсеткіштері." деген 6-кестеде:
реттік нөмірі 4-жолда:
5-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Бәйтерек "ҰБ" АҚ-ның (ҚДБ*, АКК**, "ЭКА" АҚ***) дейін қолдау алған кәсіпорындардың экспорттық түсімдерінің қайталама сомаларын алып тастауды ескере отырып, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның экспорттық қолдауын алған кәсіпорындардың экспорттық түсімінің сомасы";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚДБ, АКК даму жоспарының және "ЭКА" АҚ іс-шаралар жоспарының есепті жылдағы орындалуы жөніндегі есептер";
"***" сілтемеде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"*** "ЭКА" АҚ үшін экспорттық түсімнің сомасы құралдардың екі тобы бойынша жеке есептеледі, олардың әрқайсысы үшін экспорттық түсімді есептеудің арнайы тәсілі қолданылады:";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: жоғарыда көрсетілген екі топта санамаланған құралдардың тізбесі "ЭКА" АҚ тиісті ішкі нормативтік құжатында "ЭКА" АҚ жаңа құралдарының әзірленуіне қарай толықтырылуы мүмкін.";
ескертпедегі он бесінші жолда: Даму жоспарының мәтінінде пайдаланылған аббревиатуралардың толық жазылуы мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭКА" АҚ" – "Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" акционерлік қоғамы";
2-қосымшада:
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ еншілес ұйымдары тізімінің 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"6. АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана".
_________________________

"6. "Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ".