Об утверждении Комплексного плана по развитию селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2024 года № 427
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по развитию селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Комплексного плана;
2) один раз в полугодие, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять информацию о ходе реализации Комплексного плана в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан один раз в полугодие, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять сводную информацию об исполнении Комплексного плана в Правительство Республики Казахстан.
4. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2024 года № 427
№
Комплексный план
по развитию селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы
Введение
Во всем мире обеспеченность семенами является важной стратегической задачей по продовольственной безопасности страны. Обеспечение потребностей Казахстана собственными семенами – одна из приоритетных задач. Сегодня нарушена система семеноводства Казахстана и присутствует разобщенность предприятий, действующих в данной отрасли.
Казахстан имеет высокую импортозависимость по семенам сельскохозяйственных культур и этот факт негативно отражается на продовольственной безопасности страны. По таким культурам, как плодовые, ягодные, орехоплодные, овощные, бахчевые, картофель, сахарная свекла обеспеченность семенами отечественной селекции составляет менее 10 %.
В настоящее время отечественная система селекции и семеноводства в условиях быстро меняющихся климатических условий не может обеспечить сельхозтоваропроизводителей толерантными и устойчивыми к болезням и стрессовым ситуациям сортами. По этой причине удельный вес элитных семян в общем объеме посевных площадей страны составляет 7,1 %, что в 2 раза меньше чем в России и Беларуси, где этот показатель составляет 15-18 %.

Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығын дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 30 мамырдағы № 427 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне Кешенді жоспардың іске асырылуы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 20-күніне дейін, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 30 мамырдағы
№ 427 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығын дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар
Кіріспе
Бүкіл әлемде тұқыммен қамтамасыз ету елдің азық-түлік қауіпсіздігі жөніндегі маңызды стратегиялық міндет болып табылады. Қазақстанды өз тұқымымызбен қамтамасыз ету – басым міндеттердің бірі. Бүгінде Қазақстанның тұқым шаруашылығы жүйесі бұзылған, осы салада жұмыс істейтін кәсіпорындар бытыраңқы.
Қазақстан ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары бойынша импортқа тәуелділігі жоғары ел және бұл факт елдің азық-түлік қауіпсіздігіне кері әсерін тигізуде. Жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ, көкөніс, бақша, картоп және қант қызылшасы сияқты дақылдар бойынша отандық селекция тұқымымен қамтамасыз етілу 10 %-дан төмен.
Климаттық жағдай жылдам құбылатын қазіргі уақытта отандық селекция мен тұқым шаруашылығы жүйесі ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді ауру мен стрестік жағдайларға төзімді, тұрақты сорттармен қамтамасыз ете алмайды. Осыған байланысты елдегі егіс алаңдарының жалпы көлеміндегі элиталық тұқымның үлес салмағы 7,1 %-ды құрайды, бұл Ресей мен Беларусь мемлекеттеріне қарағанда 2 есеге аз, оларда бұл көрсеткіш 15-18 %-ды құрайды.

Справочно: ежегодная потребность в семенах по группам культур: зерновых культур и зернобобовых – 2,0 млн тонн, масличных культур – 87 тыс. тонн, кормовых культур – 23 тыс. тонн, картофеля – 289 тыс. тонн. В Казахстане функционирует 284 аттестованных производителя оригинальных и элитных семян. В Государственном реестре селекционных достижений Республики Казахстан зарегистрировано 868 сортов отечественной селекции сельскохозяйственных культур, рекомендованных к использованию. В республике селекцией сельскохозяйственных культур занимается 27 селекционных учреждений. Так, в рамках программно-целевого финансирования научных и селекционных работ за последние 5 лет (2018 2022 годы) отечественными учеными-селекционерами создано и передано на государственное сортоиспытание более 100 сортов и гибридов сельскохозяйственных культур.
В стране подготовка и обновление кадров по селекции и семеноводству остаются на крайне низком уровне. Практически отсутствует приток молодых кадров в систему селекции и семеноводства, средний возраст селекционеров составляет 61 год.
В то же время для развития селекции и семеноводства Казахстан располагает большими возможностями. Благоприятные природно-климатические условия, наличие орошаемых земель, близость экспортных рынков семян сельскохозяйственных культур являются естественными конкурентными преимуществами нашей страны.
Главой государства было поручено принять меры по развитию первичного семеноводства, обновлению оборудования субъектов селекции и семеноводства, стимулированию и развитию аграрной науки, ее практическому применению в сельском хозяйстве и трансформировать Национальный аграрный научно-образовательный центр в вертикально интегрированный агротехнологический хаб.
В рамках выполнения данного поручения разработан данный Комплексный план по развитию селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Республики Казахстан на 2024 2028 годы (далее – Комплексный план).
Реализация Комплексного плана позволит дальше совершенствовать законодательную и нормативную базу селекции и семеноводства, обновить материально-техническую базу субъектов селекции и семеноводства, создать благоприятные условия для притока молодых кадров в эту сферу, выстроить стройную систему семеноводства, а также разработать и внедрить цифровую систему прослеживаемости семян. Кроме того, предусматривается развитие совместной работы с ведущими мировыми научными центрами селекции и семеноводства по созданию новых сортов сельскохозяйственных культур и адаптации лучших зарубежных сортов растений к нашим условиям.

Анықтама: тұқымдардың дақыл топтары бойынша жыл сайынғы қажеттілік: дәнді дақылдар мен дәнді-бұршақты дақылдар бойынша – 2,0 млн тонна, майлы дақылдар бойынша – 87 мың тонна, жемшөп дақылдары бойынша – 23 мың тонна, картоп бойынша – 289 мың тонна. Қазақстанда аттестатталған бірегей және элиталық 284 тұқым өндіруші жұмыс істейді. Қазақстан Республикасының Селекциялық жетістіктерінің мемлекеттік тізілімінде пайдалануға ұсынылған ауыл шаруашылығы дақылдарының отандық селекцияның 868 сорты тіркелген. Республикада ауыл шаруашылығы дақылдарын селекциялаумен 27 селекциялық мекеме айналысады. Осылайша, соңғы 5 жылда (2018 – 2022 жылдар) ғылыми және селекциялық жұмыстарды бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде отандық селекционер-ғалымдар ауыл шаруашылығы дақылдарының 100-ден астам сорттары мен гибридтерін жасап шығарып, Мемлекеттік сорттық сынақтан өткізуге тапсырды.
Елімізде селекция және тұқым шаруашылығы бойынша кадрларды даярлау мен олардың жаңару деңгейі өте төмен. Селекция және тұқым шаруашылығы жүйесіне жас кадрлар мүлдем келмейді десе де болады, селекционерлердің орташа жасы 61 жасты құрайды.
Сонымен қатар селекция мен тұқым шаруашылығын дамыту үшін Қазақстанның мүмкіндігі зор. Қолайлы табиғи-климаттық жағдайлар, суармалы жерлердің болуы, ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының экспорттық нарықтарының жақын болуы еліміздің табиғи бәсекелестің артықшылықтары болып табылады.
Мемлекет басшысы бастапқы тұқым шаруашылығын дамыту, селекция және тұқым шаруашылығы субъектілерінің жабдықтарын жаңарту, аграрлық ғылымды ынталандыру және дамыту, оны ауыл шаруашылығында практикалық қолдану жөнінде шаралар қабылдауды және Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығын тігінен сатылас интеграцияланған aгротехнологиялық хабқа айналдыруды тапсырды.
Осы тапсырманы орындау шеңберінде Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығын дамыту жөніндегі 2024 2028 жылдарға арналған осы кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) әзірленді.
Кешенді жоспарды іске асыру селекция мен тұқым шаруашылығының заңнамалық және нормативтік базасын одан әрі жетілдіруге, селекция мен тұқым шаруашылығы субъектілерінің материалдық-техникалық базасын жаңартуға, осы салаға жас кадрлардың келуі үшін қолайлы жағдайлар жасауға, тұқым шаруашылығының үйлесімді жүйесін құруға, сондай-ақ тұқымдарды қадағалаудың цифрлық жүйесін әзірлеуге және енгізуге мүмкіндік береді. Бұдан басқа, селекция мен тұқым шаруашылығының жетекші әлемдік ғылыми орталықтарымен ауыл шаруашылығы дақылдарының жаңа сорттарын жасау және өсімдіктердің үздік шетелдік сорттарын біздегі жағдайға бейімдеу бойынша бірлескен жұмысты дамыту көзделген.

Общие затраты на реализацию Комплексного плана составят 63,4 млрд тенге.
Результатами будут являться обеспечение аграрного сектора необходимым объемом конкурентоспособных семян и посадочного материала отечественной селекции и снижение импортозависимости от зарубежных семян.
Реализация Комплексного плана позволит к 2028 году:
вывести и передать на сортоиспытание 108 новых сортов и гибридов сельскохозяйственных культур, в том числе:
33 сорта и гибрида зерновых культур, из них: 16 сортов пшеницы (яровая, озимая; мягкая, твердая), 1 сорт тритикале, 8 сортов ячменя, 2 сорта овса, 2 сорта риса, 2 сорта сорго и 2 гибрида кукурузы;

Кешенді жоспарды іске асыруға жұмсалатын жалпы шығын 63,4 млрд теңгені құрайды.
Нәтижесінде аграрлық сектор отандық селекцияның бәсекеге қабілетті тұқымдары мен отырғызу материалының қажетті көлемімен қамтамасыз етіліп, шетелдік тұқымдар импортына тәуелділікті төмендетеді.
Кешенді жоспарды іске асыру 2028 жылға қарай: ауыл шаруашылығы дақылдарының 108 жаңа сорты мен гибридін, оның ішінде:
дәнді дақылдардың 33 сорты мен гибридін, оның ішінде: бидайдың 16 сортын (жаздық, қысқы; жұмсақ, қатты), тритикаленің 1 сортын, арпаның 8 сортын, сұлының 2 сортын, күріштің 2 сорты, құмайдың 2 сорты мен жүгерінің
2 гибридін;

10 сортов зернобобовых культур, в том числе 3 сорта нута, 3 сорта чечевицы, 3 сорта гороха, 1 сорт фасоли;
3 сорта и гибрида технических культур, в том числе 2 гибрида сахарной свеклы, 1 сорт хлопчатника;
16 сортов и гибридов масличных и крупяных культур, в том числе 3 сорта сои, 2 сорта гибрида подсолнечника, 2 сорта льна, 4 сорта сафлора, 1 сорт ярового рапса, 3 сорта проса, 1 сорт гречихи;
17 сортов и гибридов картофеля и овощных культур, в том числе 3 сорта картофеля, лука шалота, чеснока озимого, томата, огурца, капусты, перца сладкого, арбуза, 3 сорта дыни, моркови, свеклы столовой, петрушки, кориандра;
8 сортов плодовых, ягодных культур и винограда;
21 сорт и гибрид кормовых культур, в том числе люцерна, эспарцет, житняк, донник, пырей сизый, изень, типчак, кукуруза, силос, суданская трава;
довести долю использования элитных отечественных семян приоритетных культур с 7,5 % до 14,4 %;
повысить долю посевных площадей страны, засеянных семенами отечественной селекции, адаптированных с нашими природно-климатическими условиям, с 51,7 % до 78,2 % к 2028 году;
наладить совместную работу как минимум с 3 ведущими мировыми научными центрами селекции и семеноводства.
Доля элитных семян сельскохозяйственных культур в общем объеме посевных площадей (в %)
Область
2023 г.
2024 г.
2025 г.
2026 г.
2027 г.
2028 г.
Абай
7,5
8,3
9,6

дәнді бұршақ дақылдарының 10 түрін, оның ішінде 3 ноқат сортын, 3 жасымық сортын, 3 бұршақ сортын, 1 үрме бұршақ сортын;
техникалық дақылдардың 3 сорты мен гибридін, оның ішінде қант қызылшасының 2 гибридін, 1 мақта сортын;
майлы және жарма дақылдарының 16 сорты мен гибридін, оның ішінде 3 соя сортын, 2 күнбағыс гибридін, 2 зығыр сортын, 4 мақсары сортын, 1 көктемгі рапс сортын, 3 тары сортын, 1 қарақұмық сортын;
картоп пен көкөніс дақылдарының 17 сорты мен гибридін, оның ішінде 3 картоп сортын, шалот пиязы, қысқы сарымсақ сортын, қызанақ сортын, қияр сортын, қырыққабат сортын, тәтті бұрыш сортын, қарбыз сортын, 3 қауын сортын, сәбіз сортын, асхана қызылшасы сортын, ақжелкен сортын, кориандр сортын;
жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің 8 сортын;
жемшөп дақылдарының 21 сорты мен гибридінің, оның ішінде жоңышқа, эспарцет, еркекшөп, тәтті беде, сұр бидай шөбі, изен, бөтеге, жүгері, сүрлемдік, судан шөбінің сортын шығарып, сынақтан өткізуге;
элиталық тұқымдарды пайдалану үлесін 7,1 %-дан 14,4 %-ға дейін арттыруға;
біздегі табиғи-климаттық жағдайларға бейімделген отандық селекция тұқымы себілген егіс алқаптарының үлесін 2028 жылға қарай 51,3 %-дан 78,2 %-ға дейін ұлғайтуға;
кем дегенде 3 жетекші әлемдік селекция және тұқым шаруашылығы ғылыми орталықтарымен бірлескен жұмысты жолға қоюға мүмкіндік береді.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқымдарының үлесі (%)
Область
2023 ж.
2024 ж.
2025 ж.
2026 ж.
2027 ж.
2028 ж.
Абай
7,5
8,3
9,6

82,8
86,9
91,3
100,4
115,5
1. Совершенствование законодательной базы селекции и семеноводства
1.
Проработка вопросов по внесению изменений и дополнений в законы Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" и "О семеноводстве"
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МСХ
не требуется
2. Перевод системы аграрной науки на современные методы исследовательской деятельности и обновление образовательных программ
2.
Обновление и укрепление материально-технической базы ДО НАО "НАНОЦ" (НИИ, сельскохозяйственные опытные станции, опытные хозяйства, осуществляющие деятельность по селекции и семеноводству) путем увеличения их уставного капитала через ГИПы
оснащение научных организаций сельскохозяйственной техникой и оборудованием
ежегодно
МСХ, МНВО, МНЭ, МФ
51709161 тыс. тенге, из них:

82,8
86,9
91,3
100,4
115,5
1. Селекция мен тұқым шаруашылығының заңнамалық базасын жетілдіру
1
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" және "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
АШМ
талап етілмейді
Аграрлық ғылым жүйесін зерттеу қызметінің заманауи әдістеріне көшіру және білім беру бағдарламаларын жаңарту
2.
Жарғылық капиталын МИЖ арқылы ұлғайту жолымен "ҰАҒББО" КеАҚ ЕҰ (ҒЗИ, ауыл шаруашылығы тәжірибелік станциялары, селекция және тұқым шаруашылығы бойынша қызметті жүзеге асыратын тәжірибелік шаруашылықтар) материалдық-техникалық базасын жаңарту және нығайту
ғылыми ұйымдарды ауыл шаруашылығы техникасымен және жабдықпен жарақтандыру
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, ҰЭМ, Қаржымині
51709161 мың теңге, оның ішінде:

2025 год – 13395543 тыс. тенге;
2026 год – 15116859 тыс. тенге;
2027 год – 15016904 тыс.тенге;
2028 год – 8179855 тыс. тенге.
РБ
3.
Проработка и подготовка предложения по ежегодной подготовке научных кадров в области селекции на базе ведущих зарубежных научных организаций
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно
МСХ
не требуется
4.
Постоянное обновление образовательных программ по селекции семеноводства и питомниководства сельскохозяйственных растений
обновленные образовательные программы, включенные в реестр МНВО
ежегодно
МСХ, МНВО
не требуется
5.
Привлечение молодых специалистов в отрасли селекции посредством участия в реализации НТП
не менее 50 % молодых ученых – селекционеров в возврасте не старше 35 лет от общей штатной численности иследовательской группы НТП
ежегодно
МСХ, МНВО, МИО
в рамках реализации ПЦФ 2024-2026 годы
РБ
6.
Совместная работа ДО НАО "НАНОЦ" с зарубежными НИО и мировыми научными центрами по выведению сортов и гибридов основных сельскохозяйственных культур с улучшенными хозяйственно-ценными признаками
108 новых сортов гибридов, переданных на государственное сортоиспытание (новые сорта и гибриды сельскохозяйственных культур)
2025 – 2028 годы
МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
собственные средства ДО НАО "НАНОЦ"
7.
Реализация НТП по созданию и передаче на государственное сортоиспытание новых сортов однолетних и многолетних сельскохозяйственных культур и гибридов
не менее 36 сортов и гибридов сельскохозяйственных культур ежегодно
2024 – 2026 годы
МСХ
*7 740 000 тыс. тенге, в из них:
2024 год – 2580000 тыс. тенге;
2025 год – 2580000 тыс. тенге;
2026 год – 2580000 тыс. тенге.
РБ
3. Меры по укреплению материально-технической базы аграрной науки и субъектов селекции и семеноводства
8.
Проработка и подготовка предложения по созданию и содержанию РГУ "Национальный генофонд сельскохозяйственных растений"
информация в Правительство Республики Казахстан
январь 2025 года
МСХ
не требуется
9.
Обновление и укрепление материально-технической базы Государственной комиссии по испытанию сортов сельскохозяйственных культур
одобренная бюджетная заявка
2025 – 2028 годы (ежегодно)
МСХ, МФ
* 4 000 000 тыс. тенге, из них:
2025 год – 1000000 тыс. тенге;
2026 год – 1000000 тыс. тенге;
2027 год - 1000000 тыс. тенге;
2028 год – 1000000 тыс. тенге.
РБ
4. Создание эффективной системы семеноводства
10.
Создание цифровой платформы прослеживаемости семян и посадочного материала
акт ввода в эксплуатацию информационной системы прослеживаемости семян
Январь 2028 года
МСХ, МЦРИАП, НАО "НАНОЦ" (по согласованию),
"АЦЭП" (по согласованию)
не требуется
11.
Вступление Казахстана в Международный союз по охране новых сортов растений (UPOV)
членство в Международном союзе по охране новых сортов растений (UPOV)
2026 год
МСХ
не требуется
12.
Разработка механизма стимулирования формирования семенного кластера на основе успешного мирового опыта
информация в Правительство Республики Казахстан
Январь 2025 года
МСХ, МФ
не требуется
13.
Усиление роли отраслевых ассоциаций и союзов по вопросам развития семеноводства
приказ Министра сельского хозяйства об аккредитации обьединений и организаций
2025 год
МСХ
не требуется

2025 ж.– 13395543 мың теңге
2026 ж. – 15116859 мың теңге
2027 ж. – 15016904 мың теңге
2028 ж. – 8179855 мың теңге
РБ
3
Жетекші шетелдік ғылыми ұйымдардың базасында селекция саласындағы ғылыми кадрларды жыл сайын даярлау бойынша ұсыныс әзірлеу және дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
жыл сайын
АШМ
талап етілмейді
4
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерін селекциялау және тұқым шаруашылығы бойынша білім беру бағдарламаларын ұдайы жаңартып тұру
ҒЖБМ тізіліміне енгізілген жаңартылған білім беру бағдарламалары
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ
талап етілмейді
5
ҒТБ іске асыруға қатысу арқылы селекция саласына жас мамандарды тарту
ҒТБ зерттеу тобының жалпы штат санының
кемінде 50 %-ы 35 жастан аспаған жас ғалым-селекционерлер
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, ЖАО
2024 – 2026 жылдары БНҚ іске асыру шеңберінде
РБ
6
"ҰАҒББО" КеАҚ ЕҰ-ның шетелдік ҒЗҰ және әлемдік ғылыми орталықтармен шаруашылық-құнды белгілері жақсартылған негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттары мен гибридін шығару бойынша бірлескен жұмысы
мемлекеттік сорттық сынақтан өткізуге берілген ауыл шаруашылығы дақылдарының жаңа 108 сорты мен гибриді
2025 – 2028 жылдар
АШМ, "ҰАҒББО" ҚеАҚ, (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"ҰАҒББО" ҚеАҚ
ЕҰ-ның меншікті қаражаты
7
Ауыл шаруашылығы дақылдарының жаңа сорттары мен біржылдық және көпжылдық гибридін жасау және мемлекеттік сорттық сынақтан өткізуге беру бойынша ҒТБ-ны іске асыру
жыл сайын ауыл шаруашылығы дақылдарының кемінде 36 сорты мен гибриді
2024 – 2026 жылдар
АШМ
*7 740 000 мың теңге, оның ішінде:
2024 ж. – 2 580 000 мың теңге
2025 ж. – 2 580 000 мың теңге
2026 ж. – 2 580 000 мың теңге
РБ
3. Аграрлық ғылым және селекция мен тұқым шаруашылығы субъектілерінің материалдық-техникалық базасын нығайту жөніндегі шаралар
8
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің ұлттық гендік қоры" РММ құру және ұстау жөніндегі ұсынысты пысықтау және дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
2025 жылғы қаңтар
АШМ
талап етілмейді
9
Ауыл шаруашылығы дақылдарының сұрыптарын сынау жөніндегі мемлекеттік комиссияның материалдық-техникалық базасын жаңарту және нығайту
мақұлданған бюджеттік өтінім
2025 – 2028 жылдар (жыл сайын)
АШМ, Қаржымині
*4 000 000 мың теңге, оның ішінде:
2025 ж. – 1 000 000 мың теңге
2026 ж. – 1000 000 мың. теңге
2027 ж. – 1 000 000 мың теңге
2028 ж. – 1 000 000 мың теңге
РБ
4. Тұқым шаруашылығының тиімді жүйесін құру
10
Тұқымдар мен отырғызу материалдарын
бақылаудың цифрлық платформасын құру
тұқымдарды бақылаудың ақпараттық жүйесін пайдалануға беру актісі
2028 жылғы қаңтар
АШМ, ЦДИАӨМ,
"ҰАҒББО" ҚеАҚ келісу бойынша), ЭСТО (келісу бойынша)
талап етілмейді
11
Қазақстанның Өсімдіктердің жаңа сорттарын қорғау жөніндегі халықаралық одаққа (UPOV) кіруі
Өсімдіктердің жана сорттарын қорғау жөніндегі халықаралық одаққа мүшелік (UPOV)
2026 жыл
АШМ
талап етілмейді
12
Табысты әлемдік тәжірибе негізінде тұқым кластерін қалыптастырудың ынталандыру тетігін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
2025 жылғы қаңтар
АШМ, Қаржымині
талап етілмейді
13
Салалық қауымдастықтар мен одақтардың тұқым шаруашылығын дамыту мәселелеріне қатысты рөлін күшейту
бірлестіктер мен ұйымдарды аккредитациялау туралы АШМ бұйрығы
2025 жыл
АШМ
талап етілмейді

* средства предусмотрены в лимите республиканского бюджета на 2024 2026 годы (7 научно-технических заданий программно-целевого финансирования научных исследований по растениеводству одобрены 10 апреля 4 мая 2023 года Национальным научным советом по приоритетному направлению науки "Устойчивое развитие агропромышленного комплекса и безопасность сельскохозяйственной продукции" и 18 мая 2023 года Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ПЦФ
программно-целевое финансирование
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
НТП
научно-техническая программа
МИО
местные исполнительные органы
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
ГИП
государственный инвестиционный проект
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
РБ
республиканский бюджет
НАО "НАНОЦ"
некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
АЦЭП
аналитический центр экономической политики в агропромышленном комплексе
__________________________

* қаражат 2024 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет лимитінде көзделген (өсімдік шаруашылығы бойынша ғылыми зерттеулерді бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша 7 ғылыми-техникалық тапсырма 2023 жылғы 10 сәуір – 4 мамырда "Агроөнеркәсіптік кешенді орнықты дамыту және ауыл шаруашылығы өнімдерінің қауіпсіздігі" Ғылымының басым бағыты жөніндегі ұлттық ғылыми кеңесте және 2023 жылғы 18 мамырда Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияда мақұлданды).
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
БНҚ
бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҒТБ
ғылыми-техникалық бағдарлама
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МИЖ
мемлекеттік инвестициялық жоба
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
РБ
республикалық бюджет
"ҰАҒББО" КеАҚ
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ЭСТО
Агроөнеркәсіптік кешеніндегі экономикалық саясатты талдау орталығы