О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 249 "Об утверждении Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2024 года № 465
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 249 "Об утверждении Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы" следующие изменения и дополнения:
пункт 3 исключить;
в Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденной указанным постановлением:
в содержании:
заголовки направлений 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"Направление 1. Детский сад – территория комфорта и развития";
"Направление 2. Каждая школа – лучшая школа";
"Направление 3. Техническое и профессиональное образование – ключевое звено подготовки рабочих кадров";
строку 4 раздела "1. Паспорт (основные параметры)" изложить в следующей редакции:
"
Государственные органы, ответственные за реализацию Концепции
Министерство просвещения Республики Казахстан;
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
Министерство финансов Республики Казахстан;
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
Министерство обороны Республики Казахстан;
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
Министерство энергетики Республики Казахстан;
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
";
в разделе "2. Анализ текущей ситуации":
в главе "1. Дошкольное воспитание и обучение":
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Кроме того, данный период жизни является наиболее эффективным с точки зрения развития человека и "упущенное время" имеет более серьезные последствия как для развития ребенка, так и для экономики в целом. Игнорирование этого факта приведет к потере ВВП до 3-7 % в год. Результаты исследования PISA показывают, что ранний охват детей ДВО оказывает положительное влияние на успеваемость ребенка в школе. В PISA-2022 cредний балл казахстанских обучающихся, посещавших детский сад от трех и более лет, составил 433 балла, в то время как обучающиеся, посещавшие детский сад менее одного года, показали результат на уровне 391 балла.";
в главе "2. Среднее образование":
часть четырнадцатую изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 249 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 13 маусымдағы № 465 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 249 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
3-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
мазмұнында:
1, 2 және 3-бағыттардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бағыт. Балабақша – жайлылық пен даму мекені";
"2-бағыт. Әр мектеп – үздік мектеп";
"3-бағыт. Техникалық және кәсіптік білім беру – жұмысшы кадрларды даярлайтын негізгі буын";
"1. Паспорт (негізгі параметрлер)" деген бөлімнің 4-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
";
"2. Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
"1. Мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту" деген тарауда:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сонымен қатар бала өмірінің осы кезеңі адамның дамуы үшін ең тиімді кезең болып табылады және осы кезеңде "жіберіп алынған уақыт" баланың дамуы үшін де, жалпы экономика үшін де кері салдарын тигізеді. Бұл факті ескерілмеген жағдайда ЖІӨ-нің жылына 3-7 %-ға дейін жоғалуына әкеледі. PISA зерттеуінің нәтижелері балаларды МТО-мен ерте жастан қамту баланың мектептегі үлгеріміне оң әсер ететінін көрсетті. PISA-2022 нәтижелеріне сәйкес балабақшаға үш жылдан және одан астам уақыт барған қазақстандық білім алушылардың орташа балы 433 балды құрады, ал балабақшаға бір жылдан аз уақыт барған білім алушылар 391 балл деңгейінде нәтиже көрсеткен.";
"2. Орта білім беру" деген тарауда:
он төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"Вместе с тем сохраняется разрыв в качестве знаний между городскими и сельскими обучающимися. Исследованием PISA циклично подтверждается разница между городскими и сельскими школами. К примеру, разница по читательской грамотности PISA-2022 составила 37 баллов в пользу городских.";
в главе "3. Техническое и профессиональное образование":
части одиннадцатую и двенадцатую изложить в следующей редакции:
"В международном исследовании PISA-2022 приняли участие 15-летние студенты из 83 колледжей страны. Результаты исследования показали, что обучающиеся организаций ТиПО отстают от своих сверстников из школ по базовым навыкам, которые формируются в процессе обучения по предметам общеобразовательного цикла, что в перспективе не позволит им адаптироваться или повысить уровень своих навыков, или обучиться новой профессии.
К примеру, по математике студенты колледжей на 27 баллов отстают от своих сверстников, обучающихся в школах. Данная ситуация требует принятия мер по развитию базовых знаний студентов организаций ТиПО для ликвидации существующего разрыва между результатами обучения в школах и колледжах, актуализации вопроса модернизации содержания и повышения качества ТиПО. Тем не менее по сравнению с результатами PISA-2018 их собственные результаты увеличились на 8 баллов.";
дополнить частью четырнадцатой следующего содержания:
"Подготовка кадров в ТиПО имеет практико-ориентированный характер, требующий больших финансовых затрат на организацию практики. Из выделенных средств 85 % тратится на текущее содержание зданий и зарплату педагогов. И только 15 % остается на учебные расходы по организации практики.";
в главе "4. Безопасность детей, защита их прав и интересов":
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом по данным Бюро национальной статистики к 2027 году ожидается увеличение количества казахстанских детей до 8 млн. Существует риск, что с увеличением детского населения будут увеличиваться проблемы, поднимаемые обществом.";
часть двадцать вторую дополнить абзацами первым и вторым следующего содержания:
"- проблемы семейного неблагополучия, рост социального сиротства, вопросы профилактики жестокого обращения в отношении детей, их безнадзорности и беспризорности;
- усиленное проявление негативных явлений в детской среде – буллинг, лудомания, игромания, употребление вейпов, электронных сигарет, психоактивных веществ и др.;";
в разделе "3. Обзор международного опыта":
дополнить частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"Охват дошкольным воспитанием и обучением
Одним из успешных примеров решения проблемы с дефицитом мест дошкольного образования является опыт европейских стран и США.
В целях привлечения и создания комфортных условий для сотрудников в развитых странах мира распространены корпоративные детские сады.
Корпоративный детский сад – это специально организованное работодателем пространство для временного пребывания детей в офисе или вблизи его, где родители могут оставить ребенка на несколько часов или целый день.

"Алайда қалалық және ауылдық білім алушылар арасындағы білім сапасындағы алшақтық сақталып келеді. Циклдық негіздегі PISA зерттеуі қалалық және ауылдық мектептер арасындағы айырмашылықты растап отыр. Мысалы, PISA-2022 оқу сауаттылығы бойынша айырмашылық қалалық мектептер пайдасына 37 балды құрады.";
"3. Техникалық және кәсіптік білім беру" деген тарауда:
он бірінші және он екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"PISA-2022 халықаралық зерттеуіне еліміздің 83 колледжінен 15 жастағы студенттер қатысты. Зерттеулердің нәтижелері көрсеткендей, ТжКБ ұйымдарының білім алушылары жалпы білім беру циклінің пәндері бойынша оқыту процесінде қалыптасатын базалық дағдылар бойынша өз құрдастарынан едәуір артта қалуда, бұл болашақта өз дағдыларының деңгейін бейімдеуге немесе арттыруға немесе жаңа кәсіпті үйренуге мүмкіндік бермейді.
Мысалы, математика бойынша колледж студенттері мектептерде білім алатын құрдастарынан 27 балға артта қалуда. Бұл жағдай мектептер мен колледждердегі оқыту нәтижелері арасындағы алшақтықты жою, ТжКБ мазмұнын жаңғырту және сапасын арттыру мәселесін өзектілендіру үшін ТжКБ ұйымдары студенттерінің базалық білімін дамыту бойынша шаралар қабылдауды талап етеді. Дегенмен, PISA-2018 нәтижелерімен салыстырғанда олардың нәтижелері 8 балға өсті.";
мынадай мазмұндағы он төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"ТжКБ-да кадрлар даярлаудың практиканы ұйымдастыруға үлкен қаржылық шығындарды талап ететін практикаға бағдарланған сипаты бар. Бөлінген қаражаттың 85 %-ы ғимараттарды ағымдағы ұстауға және педагогтердің жалақысына жұмсалады. Практиканы ұйымдастыру бойынша оқу шығыстарына тек 15 %-ы ғана қалады.";
"4. Балалардың қауіпсіздігі, олардың құқықтары мен мүдделерін қорғау" деген тарауда:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша 2027 жылға қарай қазақстандық балалар санының 8 млн-ға дейін ұлғаюы күтілуде. Балалар санының көбеюіне қарай қоғам көтеретін проблемалар да арта түседі деген тәуекел бар.";
жиырма екінші бөлік мынадай мазмұндағы бірінші және екінші абзацтармен толықтырылсын:
"- тұрмысы нашар отбасы проблемалары, әлеуметтік жетімдіктің артуы, балаларға қатысты қатыгездікпен қараудың профилактикасы, олардың қараусыз қалуы мен панасыздығы мәселелері;
- балалар ортасында буллинг, лудомания, ойынқұмарлық, вейптерді, электрондық темекіні, психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалану және т.б. жағымсыз құбылыстардың айқын көрініс табуы;";
"3. Халықаралық тәжірибеге шолу" деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту
Еуропа елдері мен АҚШ-тың тәжірибесі мектепке дейінгі білім беру орындарының тапшылығы проблемасын шешудің табысты мысалдарының бірі болып табылады.
Қызметкерлерді тарту және оларға қолайлы жағдай жасау мақсатында әлемнің дамыған елдерінде корпоративтік балабақшалар кең таралған.
Корпоративтік балабақша – бұл балалардың офисте немесе оның жанында уақытша болуы үшін жұмыс беруші арнайы ұйымдастырған кеңістік, онда ата-аналар баланы бірнеше сағатқа немесе бір күнге қалдыра алады.

Широкое распространение эта модель организации дошкольного образования получила в крупных компаниях в Европе и США. Корпоративные детские сады и детские комнаты существуют у таких международных гигантов, как Google, Apple, BMW. По данным компании Bright Horizons, крупнейшей мировой сети корпоративных детских садов, 94 % опрошенных родителей готовы сменить место работы ради детского сада, а 23 % отказались работать в компаниях, в которых нет детского сада или развивающего центра.
Данный международный опыт с привлечением потенциала крупных работодателей может применяться и в Казахстане для обеспечения доступа к дошкольному воспитанию и обучению.";
в разделе "5. Основные принципы и подходы":
в направлении "1. Создание равных стартовых возможностей":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Направление 1. Детский сад – территория комфорта и развития";
параграф "1. Расширение доступа к дошкольному воспитанию и обучению":
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Будут разработаны механизмы взаимодействия между детским садом и родителями в части гарантированности целевого назначения и эффективного использования государственных средств. Будет проработан механизм повышения ответственности родителей детей, получивших образовательный ваучер.
Будет проработан вопрос создания ведомственных (корпоративных) дошкольных организаций при крупных организациях по модели Google, Apple.";
дополнить частями шестой, седьмой и восьмой следующего содержания:
"Будет проведена синхронизация работы дошкольных организаций и начальной школы с обеспечением преемственности в содержании, подходах обучения и воспитания детей младшего возраста. На каждом этапе будут учитываться задачи, потребности и возрастные возможности детей.
На основе карты развития ребенка будет определена индивидуальная траектория его обучения, также раскрыта психолого-эмоциональная готовность к школе, с последующей передачей в начальную школу с обеспечением конфиденциальности личных данных. Для поступления в школы не будут проводиться входные тесты с целью отбора.
Для детей, по различным причинам не посещавших детский сад или, по мнению педагога и родителей, не готовых к школе, но достигших возраста поступления в 1 класс, в школах будут работать программы адаптации.";
параграф "2. Модернизация содержания в дошкольных организациях в рамках Модели развития дошкольного воспитания и обучения":
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"При этом в соответствии с возрастными особенностями детей будут разрабатываться и внедряться персонализированные образовательные программы с применением искусственного интеллекта. ИКТ-компетентность педагога предполагает создание образовательных ресурсов, в т.ч. визуализированных, компьютерных, электронных, с использованием уникальных материалов и заданий в соответствии с уровнем способностей и интересов каждого ребенка. Действенным методом станет разработка педагогами в рамках обобщения передового педагогического опыта интерактивных образовательных игр и приложений, основанных на искусственном интеллекте, которые помогут развивать когнитивные навыки, логику, языковое и математическое мышление. Применение в воспитательно-образовательном процессе технологий, основанных на искусственном интеллекте, позволит отслеживать прогресс развития каждого ребенка, выявлять сильные и слабые стороны, а также определять области, требующие дополнительной поддержки.
Помимо этого в дошкольных организациях с русским и другими языками обучения будет предусмотрена программа языкового погружения в казахский язык. В каждой возрастной группе в течение всего дня формируется необходимый словарный запас на казахском языке для формирования языковых компетенций. Это позволит детям с раннего возраста изучать и применять в речи обиходный словарный запас, словосочетания и целые фразы на казахском языке, приучая ребенка не только к пониманию, но и к мелодичности казахской речи. Вместе с языком ребенок проникается культурой и традициями казахского народа, таким образом программа формирует казахстанскую идентичность у наших маленьких граждан.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Формат работы консультационных пунктов при традиционных институтах дошкольного воспитания и обучения планируется дополнить такими новыми формами, как детские клубы, центры игровой поддержки детей и ранней социализации, которые также направлены на повышение компетентности родителей в вопросах воспитания, обучения и развития детей с учетом возрастных особенностей.";
параграф "3. Повышение эффективности управления сферой дошкольного воспитания и обучения на основе лидерства" дополнить частью пятой следующего содержания:
"Будут выявлены целевые дошкольные организации с низкими результатами и им будет оказана адресная методологическая поддержка. Для распространения передовых практик дошкольного воспитания и обучения и методического сопровождения получат дальнейшее развитие центры компетенций на базе лучших дошкольных организаций, при методических кабинетах – мобильные группы. Их задача – оказывать методическую помощь педагогам в выявлении точечных проблем и путей их решения.";
в направлении "2. Формирование сознательного и всесторонне развитого гражданина через систему среднего образования":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Направление 2. Каждая школа – лучшая школа";
параграф "1. Совершенствование содержания среднего образования" изложить в следующей редакции:

Мектепке дейінгі білім беру ұйымының бұл моделі Еуропа мен АҚШ-тағы ірі компанияларда кеңінен қолданылады. Корпоративтік балабақшалар мен балалар бөлмесі Google, Apple, BMW сияқты халықаралық алпауыттарда бар. Корпоративтік балабақшалардың ең ірі әлемдік желісі Bright Horizons компаниясының деректері бойынша сауалнамаға қатысқан ата-аналардың 94 %-ы балабақша үшін жұмыс орнын ауыстыруға дайын, ал 23 %-ы балабақша немесе даму орталығы жоқ компанияларда жұмыс істеуден бас тартқан.
Осы халықаралық тәжірибені ірі жұмыс берушілердің әлеуетін тарта отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін Қазақстанда да қолдануға болады.";
"5. Негізгі қағидаттар мен тәсілдер" деген бөлімде:
"1. Тең бастапқы мүмкіндіктер жасау" деген бағытта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бағыт. Балабақша – жайлылық пен даму мекені";
"1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға қолжетімділікті кеңейту" деген параграф:
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Балабақша мен ата-аналар арасында нысаналы мақсатқа кепілдік беру және мемлекеттік қаражатты тиімді пайдалану бөлігінде өзара іс-қимыл тетіктері әзірленетін болады. Білім беру ваучерін алған балалардың ата-аналарының жауапкершілігін арттыру тетігі пысықталатын болады.
Google, Apple моделі бойынша ірі ұйымдардың жанынан ведомстволық (корпоративтік) мектепке дейінгі ұйымдарды құру мәселесі пысықталатын болады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:
"Кіші жастағы балаларды оқытудың мазмұнында, тәсілдері мен тәрбиелеудегі сабақтастықты қамтамасыз ете отырып, мектепке дейінгі ұйымдар мен бастауыш мектептің жұмысы үйлестірілетін болады. Әр кезеңде балалардың міндеттері, қажеттіліктері мен жасына қарай мүмкіндіктері ескерілетін болады.
Баланың даму картасы негізінде оны оқытудың жеке траекториясы айқындалады, сондай-ақ психологиялық-эмоционалдық тұрғыдан мектепке әзірлігі ашылады, кейін олар жеке деректердің құпиялылығын қамтамасыз ете отырып, бастауыш мектепке беріледі. Мектепке қабылдау үшін іріктеу мақсатында кіру тестілері өткізілмейді.
Түрлі себептерге байланысты балабақшаға бармаған немесе педагог пен ата-ананың пікірі бойынша мектепке дайын емес, бірақ 1-сыныпқа қабылданатын жасқа жеткен балаларға мектептерде бейімделу бағдарламасы ұсынылады.":
"2. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы мазмұнды Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жаңа моделі шеңберінде жаңғырту" деген параграф:
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бұл ретте балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес жасанды интеллектті қолдана отырып, дербестендірілген білім беру бағдарламалары әзірленіп, енгізілетін болады. Педагогтің АКТ-құзыреттілігі білім беру ресурстарын, оның ішінде әр баланың қабілеті мен қызығушылығы деңгейіне сәйкес бірегей материалдар мен тапсырмаларды қолдана отырып, көрнекі, компьютерлік, электрондық ресурстарды құруды көздейді. Педагогтердің озық педагогикалық тәжірибені жинақтау шеңберінде когнитивті дағдыларды, логиканы, тілдік және математикалық ойлауды дамытуға көмектесетін интерактивті білім беру ойындары мен жасанды интеллектке негізделген қосымшаларды әзірлеуі пәрменді әдіс болады. Тәрбиелеу-білім беру процесінде жасанды интеллектке негізделген технологияларды қолдану әр баланың даму барысын бақылауға, күшті және әлсіз жақтарын анықтауға, сондай-ақ қосымша қолдауды қажет ететін салаларды айқындауға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, оқыту орыс және басқа да тілдерде жүргізілетін мектепке дейінгі ұйымдарда қазақ тіліне тілдік тереңдету бағдарламасы қарастырылады. Әрбір жас тобында тілдік құзыреттілікті қалыптастыру үшін күні бойы қазақ тілінде қажетті сөздік қоры қалыптастырылады. Бұл баланы тек қазақ тілін түсінуге ғана емес, әуезділігіне де үйрете отырып, оны жас кезінен бастап қазақ тіліндегі күнделікті сөздік қорды, сөз тіркестері мен қазақ тілінде тұтас сөз орамдарын үйренуге және қолдануға мүмкіндік береді. Тілмен бірге бала қазақ халқының мәдениеті мен дәстүрлеріне бойлай түседі, осылайша бағдарлама біздің кішкентай азаматтарымызда қазақстандық бірегейлікті қалыптастырады.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың дәстүрлі институттары жанындағы консультациялық пункттердің жұмыс форматын балалар клубтары, балаларды ойынмен қолдау орталықтары және ерте әлеуметтену сияқты жаңа нысандармен толықтыру жоспарлануда, олар да жас ерекшеліктерін ескере отырып, балаларды тәрбиелеу, оқыту және дамыту мәселелері бойынша ата-аналардың құзыреттіліктерін арттыруға бағытталған.";
"3. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласын көшбасшылық негізінде басқару тиімділігін арттыру" деген параграф мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Нәтижелері төмен нысаналы мектепке дейінгі ұйымдар анықталып, оларға арнайы әдіснамалық қолдау көрсетілетін болады. Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың және әдістемелік сүйемелдеудің озық практикаларын тарату үшін үздік мектепке дейінгі ұйымдар базасында құзыреттер орталықтары, ал әдістемелік кабинеттер жанынан мобильдік топтар одан әрі дамитын болады. Олардың міндеті – педагогтерге нақты проблемалар мен оларды шешу жолдарын айқындау кезінде әдістемелік көмек көрсету.";
"2. Орта білім беру жүйесі арқылы саналы және жан-жақты дамыған азаматты қалыптастыру" деген бағытта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бағыт. Әр мектеп – үздік мектеп";
"1. Орта білім беру мазмұнын жетілдіру" деген параграф мынадай редакцияда жазылсын:

"В 2021 – 2022 учебном году завершено внедрение обновленного содержания образования, основанного на изменении ГОС среднего образования, учебных программ и планов, методик преподавания и обучения, введении системы критериального оценивания.
Дальнейшее совершенствование содержания среднего образования будет осуществляться через определение концептуальных и методологических основ. Каждые 5–7 лет на основе анализа будут пересматриваться учебные программы и учебники. Регулярный пересмотр считается инструментом для необходимых и положительных изменений, а также целесообразной мерой, для того чтобы отвечать потребностям времени.
Научно-теоретической основой создания современной модели образования являются личностно-деятельностные и компетентностные подходы, ориентированные на реализацию концептуальных идей гуманистической парадигмы.
Реализация компетентностного подхода в содержании образования страны значима, так как показатели обучающихся на международных исследованиях TIMSS, PISA, которые определяют уровень функциональной грамотности обучающихся, сравнительно низкие.
Компетентностный подход включает в себя основной концепт деятельностного подхода – "учение через деятельность" и усиливает его требованием о том, что ученик должен уметь применять освоенные знания на практике. В содержании учебных программ будет усилен принцип интеграции предметов, разделов, тем. Так, в начальном образовании в содержании всех предметов отражаются единые сквозные темы. В основной школе обеспечиваются горизонтальные и вертикальные межпредметные связи. В старшей школе осуществляется профилизация через интеграцию предметов и содержание учебных программ. Интеграция на всех уровнях будет осуществляться на основе STEAM-подходов.
STEM-подход является расширением и модификацией интегрированного формата личностно-деятельностного и компетентностного подходов в контексте требований инженерно-технологического тренда системы образования, т.е. инновационной составляющей новой парадигмы развития данной сферы.
Реализация на практике новой методологии образования, личностно-деятельностного, компетентностного подходов и интегрирующий их инновационный потенциал STEM-подхода предполагает трансформацию содержательно-методических основ школьного образования.
Содержание образования нацелено на формирование предметных, метапредметных и ключевых компетенций выпускника школы.
Совершенствование содержания образования предполагает снижение учебной нагрузки на обучающегося, упор на академические знания, развитие функциональной грамотности, ориентацию содержания на развитие навыков и компетенций с учетом потребностей обучающихся, повышение эффективности обучения по естественно-математическим предметам на основе STEM-подходов, а также усиление воспитательного компонента на основе национальных ценностей и культуры казахского народа. В содержание образования будет интегрирована концепция "Адал азамат", которая берет свое начало от учения Абая о "Совершенном человеке", озвученная Главой государства в Послании народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана". Философскую основу среднего образования составит культурное и духовное наследие просветителей: Абу Насра аль-Фараби, Юсуфа Баласагуни, Махмуда аль-Кашгари, Аль-Хорезми, Ходжа Ахмеда Ясауи и других великих мыслителей.
Государство поддерживает широкий выбор направлений обучения в средней школе. В ГОСО будут определены необходимое количество обязательных учебных часов и разные направления вариативного компонента. Вариативный компонент будет увеличиваться постепенно по уровням среднего образования. При этом школа через расширение автономии обеспечит раннюю профилизацию и выбор обучающимися собственной образовательной траектории, индивидуального профильного направления.
Будут внесены изменения в ГОСО, предусматривающие интеграцию элементов искусственного интеллекта в содержание образования (с формированием критического мышления, информационной и компьютерной грамотности у обучающихся).
Также будут учтены социальные и этические последствия применения искусственного интеллекта в образовании, проведен анализ возможности использования для оценки эффективности учебных программ среднего образования.
В целом структурные основы действующего ГОСО, учебных планов и программ сохранятся. Вносятся изменения в содержание целей обучения и ожидаемые результаты по учебным предметам. В ГОС начального, основного среднего и общего среднего образования пересматриваются ценности, которые будут интегрированы в систему целей обучения и долгосрочный план по реализации типовой учебной программы каждого предмета. В содержании будет усилен акцент на реализацию полиязычного образования, обеспечение поэтапного и уровневого усвоения казахского, русского и иностранного языков.
С целью повышения качества изучения казахского языка, а также для быстрого вхождения детей, не говорящих на казахском языке, в учебный процесс, в школах на экспериментальной основе планируется внедрение программы раннего погружения в казахский язык. Программа апробирована на базе Интеллектуальных школ, разработаны учебники и учебные материалы.
В учебных программах предусматриваются дополнительные часы на повторение и закрепление учебного материала по предметам в рамках вариативных часов. Все типовые учебные планы и программы пройдут обязательную экспертизу и апробацию до их внедрения. Программы будут внедряться поэтапно.

"2021 – 2022 оқу жылында орта білім берудің МЖС-ын, оқу бағдарламалары мен жоспарларын, оқыту мен білім беру әдістемелерін өзгертуге, өлшемшарттық бағалау жүйесін енгізуге негізделген білім берудің жаңартылған мазмұнын енгізу аяқталды.
Орта білім беру мазмұнын одан әрі жетілдіру тұжырымдамалық және әдіснамалық негіздерді айқындау арқылы жүзеге асырылатын болады. Оқу бағдарламалары мен оқулықтар әр 5-7 жыл сайын талдау негізінде қайта қаралатын болады. Тұрақты түрде қайта қарау қажетті және оң өзгерістер құралы, сондай-ақ уақыт талабына сай келу үшін орынды шара болып табылады.
Білім берудің заманауи моделін құрудың ғылыми-теориялық негізі гуманистік парадигманың тұжырымдамалық идеяларын жүзеге асыруға бағытталған тұлғалық-іс-әрекеттік және құзыреттілік тәсілдер болып табылады.
Білім алушылардың функционалдық сауаттылық деңгейін анықтайтын TIMSS, PISA халықаралық зерттеулеріндегі көрсеткіштер салыстырмалы түрде төмен болғандықтан, еліміздің білім беру мазмұнында құзыреттілік тәсілді іске асыру маңызды.
Құзыреттілік тәсіл іс-әрекетке деген көзқарастың негізгі тұжырымдамасын – "іс-әрекет арқылы оқытуды" қамтиды және ол білім алушы игерілген білімді іс жүзінде қолдана білуі керек деген талаппен күшейтіледі. Оқу бағдарламаларының мазмұнында пәндерді, тараулар мен тақырыптарды интеграциялау қағидаты күшейтіледі. Осылайша, бастауыш білім беруде барлық пәндердің мазмұнында ортақ өтпелі тақырыптар болады. Негізгі мектепте өзара деңгейлес және сатылас пәнаралық байланыстар қамтамасыз етіледі. Жоғары мектепте пәндер мен оқу бағдарламаларының мазмұнын интеграциялау арқылы бейіндеу жүргізіледі. Барлық деңгейдегі интеграциялау STEAM-тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
STEM-тәсіл білім беру жүйесінің инженерлік-технологиялық трендінің талаптары, яғни осы саланы дамытудың жаңа парадигмасының инновациялық құрамдас бөлігі контекстіндегі тұлғалық-іс-әрекеттік және құзыреттілік тәсілдердің интеграцияланған форматын кеңейту және өзгерту болып табылады.
Білім берудің жаңа әдіснамасын, тұлғалық-іс-әрекеттік, құзыреттілік тәсілдерді және олардың интеграцияланатын инновациялық STEM-тәсілін іске асыру мектеп білімінің мазмұндық-әдістемелік негіздерін трансформациялауды көздейді.
Білім беру мазмұны мектеп түлегінің пәндік, метапәндік және негізгі құзыреттерін қалыптастыруға бағытталған.
Білім беру мазмұнын жетілдіру білім алушының оқу жүктемесін төмендетуді, академиялық білімге баса назар аударуды, функционалдық сауаттылықты дамытуды, білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, мазмұнды дағдылар мен құзыреттерді дамытуға бағдарлауды, STEM-тәсілдер негізінде жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша оқытудың тиімділігін арттыруды, сондай-ақ қазақ халқының ұлттық құндылықтары мен мәдениеті негізінде тәрбиелік компонентті күшейтуді көздейді. Білім беру мазмұнына Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауында айтылған Абайдың "Толық адам" ілімінен бастау алатын "Адал азамат" тұжырымдамасы интеграцияланатын болады. Орта білімнің философиялық негізін Әбунасыр әл-Фараби, Жүсіп Баласағұни, Махмуд әл-Қашғари, әл-Хорезми, Қожа Ахмет Ясауи сияқты ағартушылардың және басқа да ұлы ойшылдардың мәдени және рухани мұрасы қалайды.
Мемлекет орта мектептегі оқу бағыттарында ауқымды таңдау болуын қолдайды. МЖБС-да міндетті оқу сағаттарының саны және вариативтік компоненттің әртүрлі бағыттары айқындалатын болады. Вариативтік компонент орта білім деңгейлері бойынша кезең-кезеңімен ұлғайтылады. Бұл ретте мектеп дербестікті кеңейту арқылы оқушылардың ерте бейінделуін және өзіндік білім траекториясын, жеке бейіндік бағытын таңдауын қамтамасыз етеді.
МЖБС-ға жасанды интеллект элементтерін білім беру мазмұнына интеграциялауды көздейтін өзгерістер енгізілетін болады (сыни ойлауды, білім алушылардың ақпараттық және компьютерлік сауаттылығын қалыптастыра отырып).
Сондай-ақ білім беруде жасанды интеллектті қолданудың әлеуметтік және этикалық салдары ескерілетін болады, орта білім берудегі оқу бағдарламаларының тиімділігін бағалау үшін пайдалану мүмкіндігіне талдау жүргізіледі.
Жалпы қолданыстағы МЖБС, оқу жоспарлары мен бағдарламаларының құрылымдық негіздері сақталады. Оқу мақсаттарының мазмұнына және пәндер бойынша күтілетін нәтижелерге өзгерістер енгізіледі. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру МЖС-да оқыту мақсаттары жүйесіне және әр пәннің үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға интеграцияланатын құндылықтар қайта қаралады. Мазмұнында көптілді білім беруді іске асыруға, қазақ, орыс және шет тілдерін кезең-кезеңімен және деңгейлік меңгеруді қамтамасыз етуге баса назар аударылатын болады.
Қазақ тілін үйрену сапасын арттыру, сондай-ақ қазақ тілінде сөйлемейтін балалардың оқыту процесіне жылдам енуі үшін мектептерде оқу процесіне эксперименттік негізде қазақ тіліне ерте жастан баулу бағдарламасын енгізу жоспарланған. Бағдарлама Зияткерлік мектептердің базасында апробациядан өткізіліп, оқулықтар мен оқу құралдары әзірленді.
Оқу бағдарламаларында вариативтік сағаттар шеңберінде пәндер бойынша оқу материалын қайталауға және бекітуге қосымша сағаттар көзделетін болады. Барлық үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламалары енгізілгенге дейін міндетті сараптамадан және апробациядан өтеді. Бағдарламалар кезең-кезеңімен енгізілетін болады.

Так, в школах с казахским языком обучения первоклассники изучают "Казахский язык", во 2-м классе в программу включается "Русский язык", в 3-м – "Английский язык". В школах с русским языком обучения в 1-м классе изучают "Казахский язык" и "Русский язык", с 3-го класса добавляется "Английский язык". Основным принципом обучения является развитие четырех видов речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение и письмо). Обучающиеся 5-8-х, 10-х классов вне зависимости от языка обучения будут сдавать экзамен по учебному предмету "Казахский язык", в 10-11-х классах вводится дополнительно 1 час на изучение предмета "Английский язык" с делением на группы, что позволит свободно владеть казахским/английским языками обучения.
Будет проработан вопрос по введению отдельного учебного предмета "Мировая литература" с 5-го по 11-й классы в школах с казахским языком обучения.
В содержании учебной программы предмета "География" будет усилен казахстанский компонент. В целях совершенствования содержания школьного исторического образования в учебных программах по предметам "История Казахстана" и "Всемирная история" будут пересмотрены хронология, периодизация исторических фактов и сведений.
Преподавание предметов ЕМН реализуется через содержание учебных предметов "Естествознание", "Математика", "Алгебра", "Геометрия", "Алгебра и начала анализа", "География", "Биология", "Физика" и "Химия". При этом основной задачей является формирование у обучающихся навыков и компетенций, основанных на междисциплинарном, творческом, проектном подходах к обучению, сохранении преемственности, расширении и углублении знаний о естественно-математических предметах, усилении межпредметной связи.
В содержание учебного курса "Глобальные компетенции" для 5-9-х классов включен раздел "Безопасность жизнедеятельности", который направлен на обеспечение безопасности жизни и здоровья человека, сохранение индивидуальности, права на личную жизнь и неприкосновенность, защиту от буллинга и насилия.
Предмет "Начальная военная и технологическая подготовка" будет переименован в "Начальную военную подготовку". В содержании учебного предмета будут усилена практическая часть, увеличено количество часов на изучение раздела "Основы безопасности жизнедеятельности".
Программа основной средней школы будет направлена на предпрофильную подготовку и продолжение обучения в колледжах или старшей школе. В старших классах будет осуществляться профилирующее обучение с использованием часов на предметы вариативного компонента типового учебного плана для обеспечения профессиональной ориентации выпускников школ.
Разработанные Национальной академией образования имени Ы. Алтынсарина учебные программы пройдут поэтапную апробацию и внедрение. На основе систематического наблюдения за процессом реализации учебных программ будут осуществляться мониторинговые исследования и проводиться широкомасштабные консультации с педагогической общественностью до и после внедрения учебных программ. Это позволит разработчикам определить суть проблем и области для их улучшения.
Организациям образования будет предоставлена самостоятельность в выборе инноваций через внедрение лучших отечественных и мировых практик, разработку и внедрение вариативных программ.
Внедрение инновационных способов преподавания предметов реализуется через электронные платформы для педагогов и обучающихся, что приведет к цифровизации всего учебного процесса.
Содержательные платформы, качественные учебники и учебно-методические комплексы, использование электронных ресурсов в учебном процессе позволят последовательно и системно развивать навыки по формированию у обучающихся функциональной грамотности, обеспечат наглядность, доступность, индивидуальность материалов, самостоятельность школьников.
Во всех классах будет 100 %-й охват инвариантных предметов цифровыми учебниками, имеющими мультимедийный (аудио, видео), интерактивный контент и функции с элементами геймификации.
Все школы получат доступ к платформам с качественным цифровым интерактивным обучающим контентом и оцифрованными школьными процессами. При этом цифровой контент пройдет соответствующую экспертизу.
Будут уточнены цели обучения и образовательные результаты, разработаны новые педагогические инструменты и обновлены педагогические практики с использованием цифровых технологий на базе результатов исследований.
В информационной системе будут обеспечены доступность управления учебным процессом, информации об учебных достижениях и обратной связи родителям, объеме изучаемого материала, наборе тем по предметам, домашних заданиях, данных педагогов и др. Безопасность участников образовательного процесса в цифровой среде станет первостепенной задачей.
Данные по учебным достижениям обучающихся будут агрегированы в Национальную образовательную базу данных путем интеграции с системами управления обучением (LMS) и электронными журналами для обеспечения историчности, полноты, неизменности и защиты персональных данных обучающихся. Данный подход обеспечит возможность для анализа и улучшения образовательной траектории ребенка.
В результате повысится конкурентоспособность обучающихся, усовершенствуется учебно-воспитательный процесс, снизится нагрузка на детей, педагогов, повысится качество образования в целом.
Процесс разработки и тиражирования учебников и УМК передан в конкурентную среду. В результате используемые учебники и УМК разработаны авторскими коллективами, формируемыми издательствами. Государство регулирует качество учебных изданий через обязательную экспертизу и одобрение альтернативных учебников, а также через предъявление и проверку обязательных требований к структуре и содержанию учебников и УМК и процедуру внутрииздательской экспертизы.
Внедрение альтернативных учебников в начальных классах позволит повысить вариативность образования и качество учебников в ближайшие годы.
Для повышения качества учебников будет проработан вопрос внедрения электронных платформ экспертизы содержания образования и по выбору учебников педагогами.
Внедряется система ранней профориентации школьников для выбора будущей профессии. В результате внедрения должности "педагог-профориентатор" в школах более 4 тыс. педагогов-профориентаторов приступили к своим обязанностям и обеспечивают комплекс действий по выявлению у школьников склонностей к определҰнным видам профессиональной деятельности. Педагоги-профориентаторы будут консультировать родителей и обучающихся по вопросам региональной и национальной структуры экономики и перспектив развития, массовых профессий и востребованности в специалистах региона и страны в соответствии с атласом профессий, возможностей поступления в колледжи и вузы по выбранным направлениям, доступности разных видов грантов. В случае непоступления в колледжи и вузы профориентаторы информируют о действующих программах и проектах поддержки молодежи.
Для работы педагогов-профориентаторов будут разработаны методические рекомендации, определены концептуальные основы развития профориентационной работы в организациях среднего образования. Будет выстроена система непрерывной профориентационной работы среди обучающихся, учитывающая психологические, социальные, экономические и другие аспекты. В учебных программах будут предусмотрены ранняя социализация и профессиональная ориентация обучающихся и получение первичной профессиональной квалификации на уровне старшей школы. В программу подготовки педагогических кадров бакалавриата и магистратуры будет включено профориентационное направление.
Развитию интеллектуального потенциала детей и выбору будущей профессии будут способствовать сетевые школы, которые реализуют единую специализированную общеобразовательную учебную программу. Во всех регионах будут функционировать инженерные школы имени К. Сатпаева, IT-школы имени О. Жаутыкова, гуманитарные школы имени Абая.
Будут приняты меры для развития различных форм обучения, в том числе с использованием информационных технологий в рамках установленных правил. В школах будет организован индивидуальный подход в обучении, при котором выбор способов, приемов и темпа обучения обуславливается индивидуальными особенностями обучающихся. Будет оказана особая поддержка слабоуспевающим детям. Планируется внедрение проекта "Цифровой учитель" по восполнению потерь знаний обучающихся с низкой успеваемостью, а также из социально уязвимых семей путем организации дополнительных занятий в режиме онлайн по основным предметам. Проект обеспечит реализацию адаптивной методики обучения через информационную систему с учетом индивидуальных особенностей обучения слабоуспевающих детей.
Повышению качества образовательных услуг в сельских МКШ, сокращению разрыва между городом и селом будет способствовать проект "Цифровая сельская школа". В рамках проекта сельские МКШ будут обеспечены востребованными квалифицированными педагогами, которые будут проводить уроки в дистанционном формате. Будет решен вопрос дефицита педагогов по предметам "Химия", "Физика", "Математика", "Английский язык" и др. Национальная академия образования имени Ы. Алтынсарина обеспечит методическое и методологическое сопровождение, Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу" – подготовку педагогов для работы в цифровом формате. Значительно укрепится информационно-коммуникационная инфраструктура МКШ.
В целях повышения эффективности управления школой будет усовершенствована система внутришкольного контроля, где особое внимание уделяется повышению уровня профессиональной компетентности субъектов контроля, прежде всего за счет передачи контрольных полномочий заместителям директоров школ, методическим объединениям учителей. Разработано положение внутришкольного контроля с указанием цели, теоретических подходов, критериев оценки и методики обработки результатов. Постоянный анализ и оценка на основе контроля успешных результатов и недостатков по направлениям внутришкольного контроля позволят повысить качество деятельности управления школой и достичь высоких результатов. В вопросах повышения качества знаний детей будет использован внутренний ресурс каждой школы. Педагоги, кроме традиционных методик и приемов, будут применять методы "исследования урока", "исследования в действии", посещать уроки, предоставлять обратную связь, осуществлять совместное планирование и модерацию уроков и т.д.";
в параграфе "3. Развитие инфраструктуры и модернизация школ":
части первую и вторую изложить в следующей редакции:

Мәселен, қазақ тілінде оқытатын мектептерде бірінші сынып оқушылары "Қазақ тілін" оқиды, 2-сыныпта бағдарламаға "Орыс тілі", 3-сыныпта "Ағылшын тілі" енгізіледі. Орыс тілінде оқытатын мектептерде 1-сыныпта "Қазақ тілі" және "Орыс тілі" оқытылады, 3-сыныптан бастап "Ағылшын тілі" қосылады. Оқытудың негізгі қағидаты – сөйлеу әрекетінің төрт түрін дамыту (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым). 5-8, 10-сынып білім алушылары оқыту тіліне қарамастан, "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша емтихан тапсырады, 10-11-сыныпта "Ағылшын тілі" пәнін топтарға бөле отырып оқуға қосымша 1 сағат енгізіледі, бұл қазақ/ағылшын тілдерін еркін меңгеруге мүмкіндік береді.
Қазақ тілінде оқытатын мектептерде 5 – 11-сынып аралығында "Әлем әдебиеті" жеке оқу пәнін енгізу мәселесі пысықталатын болады.
"География" пәнінің оқу бағдарламасының мазмұнында қазақстандық компонент күшейтіледі. Мектептегі тарихи білім берудің мазмұнын жетілдіру мақсатында "Қазақстан тарихы" және "Әлем тарихы" пәндері бойынша оқу бағдарламаларында тарихи фактілер мен мәліметтердің хронологиясы, кезеңділігі қайта қаралатын болады.
ЖМБ пәндерін оқыту "Жаратылыстану", "Математика", "Алгебра", "Геометрия", "Алгебра және анализ бастамалары", "География", "Биология", "Физика" және "Химия" оқу пәндерінің мазмұны арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте негізгі міндет білім алушыларда оқытуға пәнаралық, шығармашылық, жобалық тәсілдерге, сабақтастықты сақтауға, жаратылыстану-математикалық пәндер туралы білімді кеңейту мен тереңдетуге, пәнаралық байланысты күшейтуге негізделген құзыреттерді қалыптастыру болып табылады.
5-9-сыныптарға арналған "Жаһандық құзыреттіліктер" оқу курсының мазмұнына адам өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, даралығын, жеке өмірі мен қол сұғылмаушылық құқығын сақтауға, буллинг пен зорлық-зомбылықтан қорғауға бағытталған "Өмір қауіпсіздігі" бөлімі енгізілген.
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні "Алғашқы әскери дайындық" болып қайта аталады. Оқу пәнінің мазмұнында практикалық бөлік күшейтіледі, "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" бөлімін оқытуға сағат саны ұлғайтылады.
Негізгі орта мектеп бағдарламасы бейінді дайындыққа және колледждерде немесе жоғары сыныпта оқуды жалғастыруға бағытталған. Жоғары сыныптарда мектеп түлектерінің кәсіптік даярлығын қамтамасыз ету үшін үлгілік оқу жоспарындағы вариативтік компонент пәндерінің сағаттарын қолданып, бейінді оқыту жүргізіледі.
Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы әзірлеген оқу бағдарламалары кезең-кезеңімен сынақтан өткізіліп, енгізіледі. Оқу бағдарламаларының іске асырылу процесін жүйелі бақылау негізінде мониторингтік зерттеулер жүзеге асырылып, оқу бағдарламалары қолданысқа енгізілгенге дейін және одан кейін ұстаздар қауымымен кең ауқымды консультациялар өткізіледі. Бұл әзірлеушілерге проблеманың мәнін және қай салада жақсартуға болатынын айқындауға мүмкіндік береді.
Білім беру ұйымдарына үздік отандық және әлемдік практикаларды енгізу, вариативтік бағдарламаларды әзірлеу және енгізу арқылы инновацияларды өз бетінше таңдау мүмкіндігі беріледі.
Пәндерді оқытудың инновациялық тәсілдерін енгізу педагогтер мен білім алушыларға арналған электрондық платформалар арқылы жүзеге асырылады, бұл бүкіл оқу процесін цифрландыруға алып келеді.
Мазмұнды платформалар, сапалы оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендер, оқу процесінде электрондық ресурстарды пайдалану білім алушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша дағдыларды дәйекті және жүйелі дамытуға мүмкіндік береді, материалдардың көрнекілігін, қолжетімділігін, даралығын, білім алушылардың дербестігін қамтамасыз етеді.
Барлық сыныптарда инварианттық пәндер мультимедиялық (аудио, бейне), интерактивті контенті мен геймификация элементтері қамтылған функциялары бар цифрлық оқулықтармен 100 % қамтылады.
Мектептердің барлығы сапалы цифрлық интерактивті білім беру контенті бар платформаларға және цифрландырылған мектеп процестеріне қосыла алады. Бұл ретте цифрлық контент тиісті сараптамадан өтеді.
Оқытудың мақсаты мен білім беру нәтижелері нақтыланады, жаңа педагогикалық құралдар әзірленіп, зерттеу нәтижелері базасында цифрлық технологияларды қолдана отырып, педагогикалық практикалар жаңартылады.
Ақпараттық жүйеде оқу процесін басқаруға, оқу жетістіктері және ата-аналармен кері байланыс, оқылатын материалдардың ауқымы, пәндер бойынша тақырыптар жинағы, үй тапсырмалары, педагогтер туралы ақпаратқа қолжетімділік қамтамасыз етіледі. Білім беру процесіне қатысушылардың цифрлық ортадағы қауіпсіздігі кезек күттірмейтін міндет болады.
Білім алушылардың оқу жетістіктері жөніндегі деректер білім алушылардың дербес деректерінің тарихилығын, толықтығын, өзгермеуін және қорғалуын қамтамасыз ету үшін оқытуды басқару жүйелерімен (LMS) және электрондық журналдармен интеграциялау жолымен Ұлттық білім беру деректері базасына біріктірілетін болады. Бұл тәсіл баланың білім беру траекториясын талдауға және жақсартуға мүмкіндік береді.
Нәтижесінде білім алушылардың бәсекеге қабілеттілігі артады, оқу-тәрбие процесі жетілдіріледі, балалардың, педагогтердің жүктемесі азайып, жалпы білім беру сапасы жоғарылайды.
Оқулықтар мен ОӘК әзірлеу және көбейту процесі бәсекелестік ортаға берілді. Нәтижесінде баспалар қалыптастыратын авторлық ұжымдар қолданылатын оқулықтар мен ОӘК-ні әзірледі. Мемлекет оқу басылымдарының сапасын міндетті сараптамадан өткізу және баламалы оқулықтарды мақұлдау, сондай-ақ оқулықтар мен ОӘК-нің құрылымы мен мазмұнына қойылатын міндетті талаптар қою және оларды тексеру, баспаішілік сараптама рәсімі арқылы реттейді.
Бастауыш сыныптарда баламалы оқулықтарды енгізу алдағы жылдары білім берудің вариативтілігін және оқулықтардың сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
Оқулықтардың сапасын арттыру үшін білім беру мазмұнын сараптау және оқулықтарды педагогтердің таңдауы бойынша электрондық платформаларды енгізу мәселесі пысықталатын болады.
Болашақ кәсіпті таңдау үшін оқушыларды ерте кәсіптік бағдарлау жүйесі енгізілуде. Мектептерде "педагог-кәсіптік бағдар беруші" лауазымын енгізу нәтижесінде 4 мыңнан астам педагог-кәсіптік бағдар беруші өз міндеттеріне кірісті және оқушылардың белгілі бір кәсіптік қызмет түрлеріне бейімділігін анықтау бойынша іс-қимыл кешенімен қамтамасыз етеді. Кәсіптік бағдар беретін педагогтер ата-аналар мен білім алушыларға экономиканың өңірлік және ұлттық құрылымы мен даму перспективалары, мамандықтар атласына сәйкес өңірдегі және елдегі сұранысқа ие мамандықтар, таңдаған бағыты бойынша колледждер мен ЖОО-ға түсу мүмкіндігі, грант түрлерінің қолжетімділігі бойынша консультация береді. Колледждер мен жоғары оқу орындарына түспеген жағдайда кәсіптік бағдар берушілер жастарды қолдаудың қолданыстағы бағдарламалары мен жобалары туралы хабардар етеді.
Педагог-кәсіптік бағдар берушілердің жұмысына арналған әдістемелік ұсынымдар әзірленіп, орта білім беру ұйымдарында кәсіптік бағдар беру жұмысын дамытудың тұжырымдамалық негіздері айқындалатын болады. Білім алушылар арасында психологиялық, әлеуметтік, экономикалық және басқа да аспектілерді қамтитын үздіксіз кәсіптік бағдар беру жүйесі құрылады. Оқу бағдарламаларында білім алушылардың ерте әлеуметтенуі мен кәсіптік бағдарлануы, жоғары мектеп деңгейінде алғашқы кәсіптік біліктілікті меңгеруі қарастырылады. Бакалавриат пен магистратураның педагогикалық кадрларын даярлау бағдарламасына кәсіптік бағдар беру бағыты енгізілетін болады.
Балалардың зияткерлік әлеуетін дамытуға және болашақ кәсібін таңдауға бірыңғай мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламасын іске асыратын желілік мектептер ықпал ететін болады. Барлық өңірлерде Қ. Сәтбаев атындағы инженерлік мектептер желісі, О. Жәутіков атындағы IT-мектептер, Абай атындағы гуманитарлық мектептер жұмыс істейді.
Оқытудың әртүрлі нысандарын дамыту үшін, оның ішінде белгіленген қағидалар шеңберінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып шаралар қабылданады. Мектептерде оқыту әдістерін, тәсілдері мен қарқынын таңдау білім алушылардың жеке ерекшеліктеріне байланысты болатын оқытудың жеке тәсілі ұйымдастырылатын болады. Үлгерімі төмен балаларға ерекше қолдау көрсетіледі. Үлгерімі төмен, сондай-ақ әлеуметтік жағынан осал отбасылардан шыққан білім алушылардың біліміндегі олқылықтарды негізгі пәндер бойынша онлайн режимде қосымша сабақтар ұйымдастыру арқылы толықтыру үшін "Цифрлық мұғалім" жобасын енгізу жоспарлануда. Жоба үлгерімі төмен балалардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, ақпараттық жүйе арқылы оқытудың бейімделген әдістемесін іске асыруды қамтамасыз етеді.
Ауылдық ШЖМ-де білім беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға, қала мен ауыл арасындағы алшақтықты қысқартуға "Цифрлық ауыл мектебі" жобасы ықпал ететін болады. Жоба шеңберінде ауылдық ШЖМ қашықтан оқыту форматында сабақ өткізетін, сұранысқа ие білікті педагогтермен қамтамасыз етілетін болады. "Химия", "Физика", "Математика", "Ағылшын тілі" және басқа пәндер бойынша педагогтер тапшылығы мәселесі шешілетін болады. Ы. Алтынсарин атындағы ұлттық білім академиясы әдістемелік және әдіснамалық сүйемелдеуді, "Өрлеу" ұлттық біліктілікті арттыру орталығы педагогтерді цифрлық форматта жұмыс істеуге даярлауды қамтамасыз етеді. ШЖМ ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы айтарлықтай нығая түседі.
Мектепті басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында мектепішілік бақылау жүйесі жетілдіріледі, онда ең алдымен, мектеп директорларының орынбасарларына, педагогтердің әдістемелік бірлестіктеріне бақылау өкілеттіктерін беру есебінен бақылау субъектілерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыруға баса назар аударылады. Мақсатын, теориялық тәсілдерін, бағалау өлшемшарттарын және нәтижелерді өңдеу әдістемесін көрсете отырып, мектепішілік бақылау ережесі әзірленді. Мектепішілік бақылау бағыттары бойынша табысты нәтижелер мен кемшіліктерді бақылау негізінде тұрақты талдау және бағалау мектепті басқару қызметінің сапасын арттыруға және жоғары нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді. Балалардың білім сапасын арттыру мәселелерінде әр мектептің ішкі ресурсы пайдаланылатын болады. Педагогтер дәстүрлі әдіс-тәсілдерден басқа, "сабақты зерттеу", "іс-әрекеттегі зерттеу" әдістерін қолданады, сабақтарға қатысып, кері байланыста болады, сабақтарды бірлесіп жоспарлау мен модерациялауды жүзеге асырады және т.б.";
"3. Инфрақұрылымды дамыту және мектептерді жаңғырту" деген параграфта:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:

"В целях решения проблем трехсменного обучения, аварийных школ и дефицита ученических мест к 2030 году планируется ввод 1,5 млн новых ученических мест.
В рамках национального проекта "Комфортная школа" в период с 2023 по 2025 годы будут построены 369 новых школ на 740000 ученических мест (в две смены: 2024 год – 461 тыс. мест, 2025 год – 279 тыс. мест).";
дополнить частью одиннадцатой следующего содержания:
"Все школы будут обеспечены доступом к скоростному безопасному Интернету в соответствии с минимальными международными требованиями с использованием специального шлюза, с блокировкой потенциально опасного, "взрослого" контента. При этом Интернет должен быть доведен не только до населенного пункта, так называемая "последняя миля" должна быть проложена к школе, а в школе – развернута соответствующая локальная сеть. Школы будут обеспечены необходимым набором интерактивного оборудования в соответствии с особенностями организации образования и контингента учащихся.";
в направлении "3. Интеграция молодежи в обучение и на рынок труда":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Направление 3. Техническое и профессиональное образование – ключевое звено подготовки рабочих кадров";
в параграфе "1. Обеспечение качественного и безбарьерного доступа технического и профессионального образования":
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для обеспечения качественного и безбарьерного доступа к ТиПО продолжится работа по полному охвату желающих выпускников 9-х классов бесплатным обучением в организациях ТиПО по востребованным специальностям через увеличение объема государственного заказа на подготовку кадров с ТиПО до 150 тыс. мест к 2026 году. Также будет увеличена целевая подготовка кадров по заявкам предприятий с обязательством трудоустройства (ежегодно более 10 тыс. абитуриентов), получением нескольких квалификаций в рамках одной образовательной программы. Помимо получения первой рабочей профессии будет рассмотрен вопрос необходимости бесплатного получения второй профессии, востребованной на рынке труда.
С целью повышения качества подготовки кадров будет проработан вопрос увеличения норматива подушевого финансирования ТиПО в два раза. Для поддержания сельских территорий, формирования кадрового потенциала в аулах и поддержки сельской молодежи будет налажена работа мобильных учебных центров ("обучение на колесах"). Работа центра предназначена для краткосрочной курсовой подготовки лиц, проживающих в сельских районах. Кроме того, эти центры будут обучать учащихся 10–11 классов общеобразовательных школ в населенных пунктах, не имеющих колледжей.";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Планируется разработка механизмов, позволяющих обучающимся с ООП приобрести профессии, востребованные на современном рынке труда, с учетом индивидуальных возможностей и особых потребностей. Продолжится работа по обеспечению равных условий и безбарьерного доступа для лиц с ООП.
К 2025 году планируется создать условия для инклюзивного образования во всех государственных организациях ТиПО.";
дополнить частью тринадцатой следующего содержания:
"Будет проработан вопрос мотивации победителей международных чемпионатов WorldSkills и подготовивших их преподавателей и мастеров, что позволит повысить престиж рабочих профессий и будет способствовать повышению привлекательности технического и профессионального образования.";
часть пятнадцатую изложить в следующей редакции:
"В колледжах будут созданы студенческие центры "Бизнес-стартап" для поддержки предпринимательских навыков и открытия собственного дела. Данные студенческие центры будут работать совместно с социальными партнерами и предоставлять студентам возможность реализовать собственные бизнес-идеи и молодежные стартапы.";
параграф "2. Модернизация содержания и повышение качества технического и профессионального образования" изложить в следующей редакции:
"Продолжится работа по методологической поддержке и сопровождению организаций ТиПО при внедрении стандартов WorldSkills в учебный процесс и разработке рабочих учебных программ, проведении профориентации, курсового обучения педагогов и демонстрационного экзамена по требованиям WorldSkills.
Продолжится работа по расширению академической самостоятельности в определении содержания образования и сроков обучения совместно с работодателями. В целях формирования единой информационной среды учета и качества образовательных программ продолжится работа по ведению реестра образовательных программ и совершенствованию процесса их экспертизы. На основе реестра образовательных программ будет сформирован Национальный портфель образовательных программ ТиПО с последующей интеграцией с цифровой платформой Национальной системы квалификаций. Национальный портфель обеспечит непрерывность обучения в колледжах и вузах, станет основой для перезачета ранее освоенных результатов обучения. Информация будет полезна для работодателей и желающих получить профессию, особенно в вопросах опережающей подготовки кадров с учетом развития экономики.
Продолжатся совершенствование и обновление образовательных программ, где будут предусмотрены модули, направленные на развитие предпринимательских навыков, ключевых гибких навыков (soft skills).
В образовательные программы будут внедрены дополнительные микроквалификации и (или) minor-программы на основе добровольности и выборности, позволяющие обучающимся осваивать квалификации в смежных областях, достаточных для выполнения отдельной трудовой функции. В этой связи отраслевыми государственными органами будет пересмотрена структура профстандарта с учетом декомпозиции профессии до квалификаций, включая микроквалификации. Государственный образовательный заказ будет размещаться в колледжах, которые реализуют образовательные программы на основе профессиональных стандартов (при наличии).
Продолжится работа по внедрению модульно-компетентностного подхода, позволяющего обучиться по востребованным навыкам в короткие сроки. Будут предоставляться возможности освоить один модуль по специальности либо получить микроквалификации в рамках краткосрочного профессионального обучения, пройти сертификацию и трудоустроиться. Подготовка кадров по краткосрочному профессиональному обучению будет осуществляться местными исполнительными органами.
Программы прикладного бакалавриата высших колледжей будут согласованы с профильными вузами для обеспечения перезачета академических кредитов и сокращения срока получения степени бакалавра в вузах. При этом уполномоченными гоударственными органами совместно с местными исполнительными органами будут приняты меры по развитию уровня послесреднего образования на основе международного опыта третичного образования с принятием соответствующих НПА.
Продолжится работа по совершенствованию кредитной системы обучения с учетом принципов европейской кредитной технологии.
Продолжится актуализация классификатора специальностей и квалификаций ТиПО с учетом требований работодателей и Атласа новых профессий.
В типовых учебных программах по общеобразовательным дисциплинам ТиПО будут решены задачи по формированию общей культуры личности, созданию основ функциональной грамотности обучающихся, адаптации молодежи к жизни в обществе. Обучающиеся организаций ТиПО будут участвовать в международных сопоставительных исследованиях PISA-2025, PISA-2029, направленных на определение уровня функциональной грамотности 15-летних обучающихся.
При трудоустройстве выпускников, в первую очередь, решающее значение имеют навыки и уровень квалификации молодого специалиста. В качестве дополнительного документа к диплому об образовании будет выдаваться карта компетенций выпускника. Карта компетенций выпускника отображает уровень профессиональной подготовки и владения теми или иными компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии.
Для работодателей карта компетенций выпускника станет шаблоном, представляющим детальные критерии оценивания достижения результатов обучения, освоенных студентами в рамках профессиональных компетенций.
Будут проведены инвентаризация колледжей и их профилизация. Это позволит сконцентрировать все академические и производственные мощности в отраслевых учебных заведениях.
Планируется объединять малокомплектные сельские колледжи с ведущими колледжами, совместно с социальными партнерами создавать современные учебные хозяйства и мини-предприятия в аграрной сфере, также стимулировать государственные заказы в этой области и поддерживать партнерство между крупными предприятиями и колледжами.
Будет продолжена работа по развитию отраслевых центров компетенций в колледжах как базы для формирования лучших практик на предприятиях региона и реализации профессиональных модулей опережающего обучения. Центры компетенций будут расширять доступ граждан к множеству квалификаций, переквалификации, неформальному обучению и развитию мягких навыков. Полученные компетенции будут подтверждаться центрами признания квалификаций. Те колледжи, которые обладают подобными центрами компетенций, смогут выполнять функции отраслевых центров повышения квалификации и переобучения действующих сотрудников предприятий. Этот подход соответствует принципу обучения в течение всей жизни.";
в параграфе "4. Повышение финансовой устойчивости и целевая поддержка организаций технического и профессионального образования":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Прорабатывается переход к гибкой модели финансирования не только за счет государственного образовательного заказа, но и за счет доходов от реализации собственной продукции, произведенной колледжем, и средств от работодателей. Продолжится работа по укреплению МТБ государственных организаций ТиПО, в том числе за счет средств бизнеса. Колледжи будут модернизированы и оснащены современным оборудованием, в том числе за счет средств бизнеса.";
в параграфе "5. Цифровизация технического и профессионального образования":
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Для широкомасштабного внедрения онлайн и гибридного обучения будут проработаны меры по модернизации цифровой инфраструктуры (обновление компьютерного парка, мультимедийных и интерактивных средств обучения, разработка систем управления обучением, проведение международной сертификации) и развитию цифровых навыков кадрового состава (сертифицированные тренинги). Онлайн и гибридное обучение повысят конкурентоспособность колледжей, будут способствовать мобильности и высоким результатам, а студентам сэкономить время и расходы, обучаясь на рабочем месте.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Продолжится работа по открытию 20 региональных IT-центров на базе современных колледжей. Планируется, что региональные IT-центры станут точками притяжения и зоной роста для высокотехнологичных проектов.
IT-специалисты, как технические специалисты, так и бизнесмены от цифровой индустрии, смогут пройти здесь обучение, прокачать свои компетенции.";
часть девятую изложить в следующей редакции:

"Үш ауысымды оқыту, авариялық мектептер және оқушы орындарының тапшылығы проблемаларын шешу мақсатында 2030 жылға қарай 1,5 млн жаңа оқушы орнын іске қосу жоспарлануда.
"Жайлы мектеп" ұлттық жобасы шеңберінде 2023 – 2025 жылдар аралығында 740000 оқушы орнына арналған 369 жаңа мектеп салынады (екі ауысымда: 2024 жыл – 461 мың орын, 2025 жыл – 279 мың орын).";
мынадай мазмұндағы он бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"Барлық мектептер ықтимал қауіпті, "ересектерге арналған" контентті бұғаттап, арнайы шлюзді пайдалана отырып, ең төмен халықаралық талаптарға сәйкес жылдамдықты қауіпсіз Интернетке қолжетімділікпен қамтамасыз етілетін болады. Бұл ретте Интернет елді мекенге тартылып қана қоймай, былайша айтқанда, "соңғы милясы" мектепке дейін жеткізіліп, ал мектепте тиісті жергілікті желі құрылуға тиіс. Мектептер білім беру ұйымының және оқушылар контингентінің ерекшеліктеріне қарай интерактивті құрал-жабдықтың қажетті жинағымен қамтамасыз етіледі.";
"3. Жастарды оқуға және еңбек нарығына интеграциялау" деген бағытта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бағыт. Техникалық және кәсіптік білім беру – жұмысшы кадрларды даярлайтын негізгі буын";
"1. Техникалық және кәсіптік білімге сапалы және кедергісіз қолжетімділікті қамтамасыз ету" деген параграфта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"ТжКБ-ға сапалы және кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін
2026 жылға қарай ТжКБ-дан кадрлар даярлауға мемлекеттік тапсырыс көлемін 150 мың орынға дейін ұлғайту арқылы сұранысқа ие мамандықтар бойынша ТжКБ ұйымдарында 9-сыныптың тілек білдірген түлектерін тегін оқытумен толыққанды қамту жұмысы жалғастырылады. Сондай-ақ жұмысқа орналастыру (жыл сайын 10 мыңнан астам талапкер) міндеттемесімен, бір білім беру бағдарламасы шеңберінде бірнеше біліктілік алумен кәсіпорындардың өтінімдері бойынша кадрларды нысаналы даярлау ұлғайтылатын болады. Алғашқы жұмысшы мамандығын алудан басқа, еңбек нарығында сұранысқа ие екінші мамандықты тегін алу қажеттілігі мәселесі пысықталатын болады. Кадрларды даярлау сапасын арттыру мақсатында ТжКБ-ның жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін екі есеге ұлғайту мәселесі пысықталатын болады. Ауылдық аумақтарды қолдау, ауылдарда кадрлық әлеуетті қалыптастыру және ауыл жастарын қолдау үшін мобильді оқу орталықтарының ("көшпелі оқыту") жұмысы жолға қойылады. Орталықтың жұмысы ауылдық жерлерде тұратын адамдарды қысқа мерзімді курстық даярлауға арналған. Сонымен қатар бұл орталықтар колледжі жоқ елді мекендерде жалпы білім беретін мектептердің 10-11-сынып оқушыларын оқытатын болады.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"ЕБҚ бар білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен ерекше қажеттіліктерін ескере отырып, қазіргі еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптерді алуына мүмкіндік беретін тетіктерді әзірлеу жоспарлануда. ЕБҚ бар адамдар үшін тең жағдайлар мен кедергісіз қолжетімділікті қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс жалғасады. 2025 жылға қарай барлық ТжКБ мемлекеттік ұйымдарында инклюзивті білім беру үшін жағдай жасау жоспарлануда.";
мынадай мазмұндағы он үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"WorldSkills халықаралық чемпионаттарының жеңімпаздары мен оларды дайындаған оқытушылар мен шеберлерді ынталандыру мәселесі пысықталады, бұл жұмысшы кәсіптерінің беделін арттыруға мүмкіндік береді, техникалық және кәсіптік білімнің тартымдылығын арттыруға ықпал ететін болады.";
он бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Колледждерде кәсіпкерлік дағдыларды қолдау және өз ісін ашу үшін "Бизнес-стартап" студенттік орталықтары құрылады. Бұл студенттік орталықтар әлеуметтік әріптестермен бірлесіп жұмыс істейді және студенттердің өз бизнес-идеялары мен стартаптарын іске асыруына мүмкіндік береді.";
"2. Техникалық және кәсіптік білімнің мазмұнын жаңғырту және сапасын арттыру" деген параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"WorldSkills стандарттарын оқу процесіне енгізу және жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеу, кәсіптік бағдар беру, педагогтерді курстық оқыту және WorldSkills талаптары бойынша демонстрациялық емтихан өткізу кезінде ТжКБ ұйымдарын әдіснамалық қолдау және сүйемелдеу бойынша жұмыс жалғасады.
Жұмыс берушілермен бірлесіп білім беру мазмұны мен оқыту мерзімдерін айқындауда академиялық дербестікті кеңейту бойынша жұмыс жалғасады. Білім беру бағдарламаларын есепке алу мен сапасының бірыңғай ақпараттық ортасын қалыптастыру мақсатында білім беру бағдарламаларының тізілімін жүргізу және оларды сараптау процесін жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғасады. Білім беру бағдарламаларының тізілімі негізінде кейіннен Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасымен интеграциялай отырып, ТжКБ білім беру бағдарламаларының ұлттық портфелі қалыптастырылатын болады. Ұлттық портфель колледждер мен жоғары оқу орындарында үздіксіз оқытуды қамтамасыз етеді, бұрын игерілген оқу нәтижелерін қайта тапсыру үшін негіз болады. Ақпарат жұмыс берушілер мен кәсіп алғысы келетіндер үшін, әсіресе экономиканың дамуын ескере отырып, кадрларды озыңқы даярлау мәселелерінде пайдалы болады.
Білім беру бағдарламаларын жетілдіру және жаңарту жалғасады, онда кәсіпкерлік дағдыларды, негізгі икемді дағдыларды (soft skills) дамытуға бағытталған модульдер көзделетін болады. Білім беру бағдарламаларына білім алушыларға жекелеген еңбек функциясын орындау үшін жеткілікті сабақтас салаларда біліктілікті меңгеруге мүмкіндік беретін еріктілік және таңдау негізінде қосымша микробіліктіліктер және (немесе) minor-бағдарламалар енгізілетін болады. Осыған байланысты салалық мемлекеттік органдар кәсіптің микробіліктілігін қоса алғанда, біліктілікке дейінгі декомпозициясын ескере отырып, кәсіптік стандарттың құрылымын қайта қарайтын болады. Мемлекеттік білім беру тапсырысы кәсіптік стандарттар негізінде (бар болса) білім беру бағдарламаларын іске асыратын колледждерде орналастырылады.
Сұранысқа ие дағдыларды қысқа уақытта меңгеруге мүмкіндік беретін модульдік-құзыреттілік тәсілді енгізу жұмысы жалғаса береді. Мамандық бойынша бір модульді не қысқа мерзімді кәсіптік оқыту шеңберінде микробіліктілік алуға, сертификаттаудан өтуге және жұмысқа орналасуға мүмкіндік беріледі. Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша кадрлар даярлауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын болады.
Жоғары колледждердің қолданбалы бакалавриат бағдарламалары академиялық кредиттерді қайта есептеуді қамтамасыз ету және жоғары оқу орындарында бакалавр дәрежесін алу мерзімін қысқарту үшін бейінді жоғары оқу орындарымен келісілетін болады. Бұл ретте уәкілетті мемлекеттік органдар жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп тиісті НҚА қабылдап, үшінші білім берудің халықаралық тәжірибесі негізінде орта білімнен кейінгі білім беру деңгейін дамыту жөнінде шаралар қабылдайтын болады.
Еуропалық кредиттік технология қағидаттарын ескере отырып, оқытудың кредиттік жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Жұмыс берушілердің талаптарын және Жаңа кәсіптер атласын ескере отырып, ТжКБ мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын өзектілендіру жалғасады.
ТжКБ жалпы білім беретін пәндері бойынша үлгілік оқу бағдарламаларында жеке тұлғаның жалпы мәдениетін қалыптастыру, білім алушылардың функционалдық сауаттылығы негіздерін жасау, жастарды қоғамдағы өмірге бейімдеу жөніндегі міндеттер шешілетін болады. ТжКБ ұйымдарының білім алушылары 15 жастағы білім алушылардың функционалдық сауаттылығы деңгейін анықтауға бағытталған PISA-2025,
PISA-2029 халықаралық салыстырмалы зерттеулеріне қатысатын болады.
Түлектерді жұмысқа орналастыру кезінде, ең алдымен, жас маманның дағдылары мен біліктілік деңгейі шешуші мәнге ие болады. Білімі туралы дипломға қосымша құжат ретінде түлектің құзыреттер картасы берілетін болады. Түлектің құзыреттер картасы кәсіптік даярлық және кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін қандай да бір құзыреттерді меңгеру деңгейін көрсетеді.
Жұмыс берушілер үшін түлектердің құзыреттер картасы кәсіби құзыреттер шеңберінде студенттер меңгерген оқу нәтижелеріне қол жеткізуді бағалаудың егжей-тегжейлі өлшемшарттары ұсынылған шаблон болады.
Колледждерге түгендеу және оларды бейіндеу жұмыстары жүргізіледі. Бұл барлық академиялық және өндірістік қуаттарды салалық оқу орындарында шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Ауылдық жерлердегі шағын жинақты колледждерді жетекші колледждермен біріктіру, әлеуметтік әріптестермен бірлесіп аграрлық салада заманауи оқу шаруашылықтары мен шағын кәсіпорындар құру, сондай-ақ осы саладағы мемлекеттік тапсырыстарды ынталандыру әрі ірі кәсіпорындар мен колледждер арасындағы әріптестікті қолдау жоспарлануда.
Өңір кәсіпорындарында үздік практикаларды қалыптастыруға және озыңқы оқытудың кәсіби модульдерін іске асыруға арналған база ретінде колледждерде салалық құзыреттер орталықтарын дамыту жұмыстары жалғасады. Құзыреттер орталықтары азаматтардың көптеген біліктіліктерге, қайта мамандануға, формалды емес оқуға және икемді дағдыларды дамытуға қолжетімділігін кеңейтеді. Алған құзыреттерін біліктілікті тану орталықтары растайтын болады. Мұндай құзыреттер орталықтары бар колледждер кәсіпорындардың жұмыс істеп жүрген қызметкерлерінің салалық біліктілігін арттыру және қайта оқыту орталықтарының функцияларын атқара алады. Бұл тәсіл өмір бойы оқу қағидатына сәйкес келеді.";
"4. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының қаржылық орнықтылығын арттыру және нысаналы қолдау" деген параграфта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік білім беру тапсырысы есебінен ғана емес, сондай-ақ колледж өндірген өз өнімдерін сатудан түскен кірістер мен жұмыс берушілердің қаражаты есебінен қаржыландырудың икемді моделіне өту пысықталуда. ТжКБ мемлекеттік ұйымдарының, оның ішінде бизнес қаражаты есебінен МТБ нығайту жөніндегі жұмыс жалғасады. Колледждер заманауи жабдықтармен, оның ішінде бизнес қаражаты есебінен жаңғыртылып, жабдықталатын болады.";
"5. Техникалық және кәсіптік білім беруді цифрландыру" деген параграфта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Онлайн және гибридті оқытуды кеңінен енгізу үшін цифрлық инфрақұрылымды жаңғырту (компьютерлік паркті, оқытудың мультимедиялық және интерактивті құралдарын жаңарту, оқытуды басқару жүйелерін әзірлеу, халықаралық сертификаттауды жүргізу) және кадр құрамының цифрлық дағдыларын дамыту (сертификатталған тренингтер) жөніндегі шаралар пысықталатын болады. Онлайн және гибридті оқыту колледждердің бәсекеге қабілеттілігін арттырады, ұтқырлық пен жоғары нәтижелерге, ал студенттерге жұмыс орнында оқу арқылы уақыты мен шығыстарын үнемдеуге ықпал ететін болады.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заманауи колледждер базасында 20 өңірлік IT-орталықтар ашу бойынша жұмыс жалғасады. Өңірлік IT-орталықтар тартылыс нүктелеріне және жоғары технологиялық жобалар үшін өсу аймағына айналады деп жоспарлануда. IT-мамандар, техникалық мамандар да, цифрлық индустрияның бизнесмендері де осында оқып, өз құзыреттерін арттыра алады.";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"В результате принятых мер к 2030 году доля трудоустроенных выпускников в первый год после окончания учебных заведений ТиПО достигнет 89 %.";
в направлении "4. Защита прав и интересов детей, обеспечение условий безопасной жизнедеятельности ребенка":
в параграфе "2. Охрана прав детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей":
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Будет усовершенствована система учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Будет проводиться поэтапное укомплектование центров поддержки детей психологами, социальными педагогами и работниками. Будет установлен норматив штатной численности специалистов органов опеки и попечительства.";
в направлении "5. Воспитание нового поколения казахстанцев":
параграф "2. Развитие способностей ребенка по интересам через дополнительное (неформальное) образование" изложить в следующей редакции:
"Основная задача системы дополнительного образования – это предоставление детям более широкого спектра услуг для их всестороннего развития.
Поэтапное увеличение государственного образовательного заказа на дополнительное образование за счет МИО создаст конкуренцию между государственными и частными организациями, условия для расширения сети кружков и секций в шаговой доступности от места жительства детей, как в городах, так и в сельской местности, улучшит качество дополнительного образования детей. МИО примут меры по укреплению МТБ, оснащению современным оборудованием государственных организаций дополнительного образования детей, в том числе для создания безбарьерных условий для детей с ООП.
За счет размещения государственного образовательного заказа в частных организациях дополнительное образование детей станет доступным во внешкольных организациях, школах и частных организациях. До конца 2027 года будут построены не менее 100 новых крупных объектов для развития творческого и интеллектуального потенциала детей: дворцы школьников, станции юных техников, детские технопарки, музыкальные и художественные школы. Каждому желающему ребенку будет предоставлена возможность бесплатно посещать спортивные секции или творческие кружки, также по инженерно-техническим, IT-направлениям и программированию и др.
В дополнительном образовании для детей появляются новые направления (квантовая информатика, программирование, виртуальная и дополненная реальность, искусственный интеллект, машинное обучение, финансовая грамотность, биотехнология и нейротехнология, космические исследования, астроинженерия и др.) и, чтобы отвечать изменяющимся интересам и потребностям обучающихся, необходимы определение и расширение направлений дополнительного образования, способствующих интеллектуальному развитию детей. Для расширения спектра услуг в сельской местности будет реорганизовано 87 музыкальных и художественных сельских школ в школы искусств с многопрофильной деятельностью. В сельской местности школам, имеющим соответствующую материально-техническую базу, будет присвоен статус организаций дополнительного образования и комьюнити-центров.
Введение уведомительного порядка о начале или прекращении осуществления деятельности для организаций дополнительного образования, получающих государственный заказ, позволит повысить качество предоставляемых образовательных услуг, обеспечивая соответствие требованиям, а также эффективно использовать государственные ресурсы и повысить ответственность внешкольных учреждений перед обществом за развитие детей.
Будет проработан вопрос создания единой платформы дополнительного образования, которая объединит различные образовательные программы и ресурсы в одном месте, что упростит поиск и обеспечит доступ к образовательным услугам для обучающихся и их родителей, предложит им широкий выбор образовательных курсов и программ.
Будет проработан вопрос внедрения норматива подушевого финансирования в системе дополнительного образования.
Наблюдать за развитием индивидуальных навыков и компетенций каждого обучающегося, его внеурочными достижениями и вовлеченностью в общественное движение, а также отслеживать активности, связанные с отдыхом и оздоровлением в период летних каникул, позволит создание модулей в Национальной образовательной базе данных, где будут отражены карта индивидуальных компетенций обучающегося с внеурочными достижениями и карта охвата отдыхом и оздоровлением в летний период.
Внеурочные достижения, зафиксированные в карте индивидуальных компетенций выпускника общеобразовательной школы, будут отражены в приложении к его аттестату об основном и общем среднем образовании. Данная мера будет демонстрировать широкий спектр навыков, интересов и достижений выпускника, которые не всегда могут быть отображены только через академические успехи. Это может помочь при поступлении в учебные заведения, трудоустройстве или подаче заявок на стипендии и конкурсы.

"Қабылданған шаралардың нәтижесінде 2030 жылға қарай ТжКБ оқу орындарын бітіргеннен кейінгі бірінші жылы жұмысқа орналастырылған түлектердің үлесі 89 %-ға жетеді.";
"4. Балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, баланың қауіпсіз өмір cүруіне қолайлы жағдайды қамтамасыз ету" деген бағытта:
"2. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтарын қорғау" деген параграфта:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алу жүйесі жетілдірілетін болады.";
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Балаларды қолдау орталықтарын психологтермен, әлеуметтік педагогтермен және жұмыскерлермен кезең-кезеңімен жасақтау жүргізіледі. Қорғаншылық және қамқоршылық органдары мамандары штат санының нормативі белгіленетін болады.";
"5. Қазақстандықтардың жаңа буынын тәрбиелеу" деген бағытта:
"2. Қосымша (формальды емес) білім беру арқылы бала қабілеттерін қызығушылықтары бойынша дамыту" деген параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша білім беру жүйесінің негізгі міндеті – балалардың жан-жақты дамуы үшін көрсетілетін қызметтердің неғұрлым кең спектрін ұсыну.
ЖАО есебінен қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын кезең-кезеңімен ұлғайту мемлекеттік және жеке ұйымдар арасында бәсекелестік туғызады, қалаларда да, ауылдық жерлерде де балалардың тұрғылықты жерінен қадамдық қолжетімділікте үйірмелер мен секциялар желісін кеңейту үшін жағдай жасайды, балаларға қосымша білім беру сапасын жақсартады. ЖАО балаларға қосымша білім беретін мемлекеттік ұйымдардың МТБ-сын нығайту, оларды заманауи жабдықтармен жарақтандыру, оның ішінде ЕБҚ бар балаларға кедергісіз жағдайлар жасау бойынша шаралар қабылдайды.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын жекеменшік ұйымдарда орналастыру есебінен балаларға қосымша білім беру мектептен тыс ұйымдарда, мектептерде және жеке ұйымдарда қолжетімді болады. 2027 жылдың соңына дейін балалардың шығармашылық және зияткерлік әлеуетін дамыту үшін кемінде 100 жаңа ірі объекті: оқушылар сарайлары, жас техниктер станциялары, балалар технопарктері, музыка және өнер мектептері салынады. Әрбір тілек білдірген балаға спорт секцияларына немесе шығармашылық, сондай-ақ инженерлік-техникалық, IT-бағыттар мен бағдарламалау бойынша және т.б. үйірмелерге тегін баруға мүмкіндік беріледі.
Балаларға арналған қосымша білім беруде жаңа бағыттар пайда болуда (кванттық информатика, бағдарламалау, виртуалды және толықтырылған шындық, жасанды интеллект, машиналық оқыту, қаржылық сауаттылық, биотехнология және нейротехнология, ғарыштық зерттеулер, астроинженерия және т.б.) және де білім алушылардың өзгеріп отыратын қызығушылықтары мен қажеттіліктеріне сәйкес келу үшін балалардың зияткерлік дамуына ықпал ететін қосымша білім беру бағыттарын айқындап, кеңейту қажет. Ауылдық жерлерде көрсетілетін қызметтер спектрін кеңейту үшін 87 музыкалық және көркемсурет ауылдық мектебі көпбейінді қызметі бар өнер мектептері болып қайта ұйымдастырылатын болады. Ауылдық жерлерде тиісті материалдық-техникалық базасы бар мектептерге қосымша білім беру ұйымдары және комьюнити-орталықтар мәртебесі беріледі.
Мемлекеттік тапсырыс алатын қосымша білім беру ұйымдары үшін қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлау тәртібін енгізу талаптарға сәйкес келуін қамтамасыз ете отырып, ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын арттыруға, сондай-ақ мемлекеттік ресурстарды тиімді пайдалануға және мектептен тыс мекемелердің балалардың дамуы үшін қоғам алдындағы жауапкершілігін арттыруға мүмкіндік береді.
Бірыңғай қосымша білім беру платформасын құру мәселесі пысықталады, ол әртүрлі білім беру бағдарламалары мен ресурстарын бір жерге біріктіреді, бұл білім алушылар мен олардың ата-аналары үшін білім беру қызметтерін іздеуді жеңілдетіп, қол жеткізуді қамтамасыз етеді, оларға көптеген білім беру курстары мен бағдарламаларын ұсынады.
Қосымша білім беру жүйесінде жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін енгізу мәселесі пысықталатын болады.
Ұлттық білім беру дерекқорында арнайы модульді құру әрбір білім алушының жеке дағдылары мен құзыреттерінің дамуын, оның сабақтан тыс жетістіктері мен қоғамдық қозғалысқа қатысуын байқауға, сондай-ақ жазғы каникул кезеңінде демалуға және сауықтыруға байланысты белсенділігін қадағалауға мүмкіндік береді, онда білім алушының сабақтан тыс жетістіктерін қамтитын жеке құзыреттерінің картасы және жазғы кезеңде демалыспен және сауықтырумен қамту картасы көрсетіледі.
Жалпы білім беретін мектеп түлегінің жеке құзыреттері картасында тіркелген сабақтан тыс жетістіктері оның негізгі және жалпы орта білімі туралы аттестатына қосымшада көрсетіледі. Бұл шара түлектің көп жағдайда тек академиялық жетістіктеріне байланысты бола бермейтін дағдыларының, қызығушылықтары мен жетістіктерінің кең спектрін көрсететін болады. Бұл оқу орындарына түсу, жұмысқа орналасу немесе стипендиялар мен конкурстарға өтініш беру кезінде көмектесуі мүмкін.

"Проведение МОДО для обучающихся 4-х и 9-х классов позволит определить уровень освоения учебной программы и функциональной грамотности обучающихся. Также для обеспечения реализации мер по достижению более высоких результатов школьников в национальных и международных исследованиях качества образования процедура МОДО будет аккредитована сертифицированным центром. Таким образом, МОДО будет признанным национальным инструментом оценки качества образования. Обновленный МОДО будет проводиться с привлечением независимых экспертов национальным координатором, определяемым Правительством Республики Казахстан. По итогам МОДО будут определены целевые школы с низкими результатами в разрезе регионов для принятия точечных и адресных мер поддержки.
По результатам МОДО будет проводиться комплексный анализ, Национальной академией образования имени Ы. Алтынсарина совместно с методическими кабинетами будет оказана методологическая помощь организациям образования с выработкой рекомендаций по улучшению качества образования. Целевым школам потребуются кардинальные меры, чтобы изменить свои результаты. Поэтому для них будут установлены сроки от одного до трех лет, чтобы повысить качество образования. Педагоги данной школы пройдут тестирование по предмету, методике и технологии преподавания, знанию психологии и возрастных особенностей детей. Также будут организованы посещения уроков учителей и их анкетирование. Эти процедуры необходимы для выявления потребности педагогического коллектива в повышении квалификации.";
дополнить частью двадцатой следующего содержания:
"Составным элементом системы обеспечения качества ТиПО станет независимая оценка результатов обучения выпускников через систему признания квалификаций. При этом ответственность колледжей за подготовку кадров будет повышаться через признание квалификаций их выпускников по регулируемым профессиям. Необходима актуализация перечня регулируемых профессий с техническим и профессиональным образованием.";
дополнить частями тридцатой, тридцать первой и тридцать второй следующего содержания:
"В школе будет развиваться культура долгосрочного планирования, важным компонентом которой станет Программа ее развития. Она включает меры по улучшению системы управления, вовлечению педагогов в управление школой, достижению ключевых показателей эффективности. Программа также будет предусматривать профессиональное обучение педагогов, модернизацию инфраструктуры, качественное преподавание и обучение, а также связь между школой и сообществом.
Для повышения качества образования будет проработан вопрос создания опорных и магнитных организаций образования, образовательных округов.
Также планируется разработать гибкую финансовую модель для сферы образования. Она будет включать дифференцированный бюджет, обеспечивающий финансирование в зависимости от потребностей организаций образования, а также предоставлять автономию в распределении средств для более гибкого реагирования на изменения в образовательных приоритетах. При этом расходы, направляемые на поддержание материально-технической базы государственных школ (пристройки, капитальный и текущие ремонты), будут финансироваться за счет средств местного бюджета.";
в параграфе "3. Формирование культуры качества и академической честности":
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Непрерывное совершенствование культуры качества достигается посредством обеспечения качества на всех этапах и процессах деятельности организации образования. Неотъемлемым компонентом культуры качества будет выступать культура академической честности. Будут разработана политика академической честности на всех уровнях образования, определена ответственность за еҰ нарушение обучающимися, педагогами, администрацией учебных заведений и другими участниками процесса.";
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"На основе данных, собираемых через электронный журнал, планируется разработать многоуровневую систему отчҰтности о текущем оценивании
с использованием принципов "умной аналитики". Это позволит отслеживать уровень прогресса в качестве знаний на разных уровнях в режиме реального времени, сопоставлять результаты внутреннего школьного и внешнего независимого оценивания, выявлять закономерности и формировать дальнейшую образовательную политику на основе этих данных.
Использование цифровых технологий и возможностей искусственного интеллекта будет направлено, прежде всего, на создание качественного контента, условий для персонализированного обучения и оценивания, совершенствования образовательного процесса с учетом потребностей каждого учащегося, учителя и организации. Искусственный интеллект будет применяться для эффективного управления организациями образования на основе анализа и прогноза данных.";
в разделе "6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты":
в части первой:
подпункты 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:

"4-ші және 9-сыныптың білім алушылары үшін ББЖМ өткізу білім алушылардың оқу бағдарламасын меңгеруі мен функционалдық сауаттылығының деңгейін айқындауға мүмкіндік береді. Сондай-ақ білім беру сапасының ұлттық және халықаралық зерттеулерінде оқушылардың неғұрлым жоғары нәтижелерге қол жеткізуі бойынша шараларды іске асыруды қамтамасыз ету үшін ББЖМ рәсімін сертификатталған орталық аккредиттейтін болады. Осылайша, ББЖМ білім сапасын бағалаудың ұлттық құралы ретінде танылатын болады. Жаңартылған ББЖМ-ны Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұлттық үйлестіруші тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүргізеді. ББЖМ қорытындысы бойынша нақты және атаулы қолдау шараларын қабылдау үшін өңірлер бөлінісінде төмен нәтиже көрсеткен нысаналы мектептер айқындалады.
ББЖМ нәтижелері бойынша кешенді талдау жүргізіледі, Ы. Алтынсарин атындағы ұлттық білім академиясы әдістемелік кабинеттермен бірлесіп білім беру сапасын жақсарту бойынша ұсынымдар әзірлеп, білім беру ұйымдарына әдіснамалық көмек көрсететін болады. Нысаналы мектептерге өзінің нәтижелерін өзгерту үшін түбегейлі шаралар қолдану қажет болады. Сондықтан, оларға білім сапасын арттыруға бір жылдан үш жылға дейін мерзім белгіленеді. Мұндай мектептің педагогтері пән, әдіснама мен оқыту технологиясы, балалар психологиясы мен жас ерекшеліктерін білуі бойынша тестілеуден өтеді.
Сондай-ақ мұғалімдердің сабақтарына қатысу мен сауалнама ұйымдастырылады. Бұл шаралар педагогтер ұжымында біліктілікті арттырудың қажеттілігін анықтау үшін қажет.";
мынадай мазмұндағы жиырмасыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Біліктілікті тану жүйесі арқылы түлектерді оқыту нәтижелерін тәуелсіз бағалау ТжКБ сапасын қамтамасыз ету жүйесінің құрамдас бөлігі болады. Бұл ретте колледждердің кадрларды даярлаудағы жауапкершілігі түлектердің реттелетін кәсіптер бойынша біліктіліктерін тану арқылы арта түседі. Техникалық және кәсіптік білім беретін реттелетін кәсіптер тізбесін өзектілендіру қажет.";
мынадай мазмұндағы отызыншы, отыз бірінші және отыз екінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мектепте ұзақ мерзімді жоспарлау мәдениеті дамиды, оны Дамыту бағдарламасы оның маңызды құрамдас бөлігі болады. Ол басқару жүйесін жақсарту, педагогтерді мектепті басқаруға қатыстыру, тиімділіктің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу шараларын қамтиды. Бағдарламада педагогтерді кәсіптік оқыту, инфрақұрылымды жаңғырту, сапалы білім беру мен оқыту, сондай-ақ мектеп пен қоғамдастық арасындағы байланыс та көзделетін болады.
Білім беру сапасын арттыру үшін тірек және магниттік білім беру ұйымдарын, білім беру округтерін құру мәселесі пысықталатын болады.
Сондай-ақ білім беру саласы үшін икемді қаржылық модель әзірлеу жоспарлануда. Онда білім беру ұйымдарының қажеттіліктеріне қарай қаржыландыруды қамтамасыз ететін сараланған бюджет қамтылады, сондай-ақ білім беру басымдықтарындағы өзгерістерге неғұрлым икемді ден қою үшін қаражатты бөлу кезінде дербестілік берілетін болады. Бұл ретте мемлекеттік мектептердің материалдық-техникалық базасын (жапсарлас құрылыс, күрделі және ағымдағы жөндеу) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын болады.";
"3. Сапа мәдениетін және академиялық адалдықты қалыптастыру" деген параграфта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім беру ұйымы қызметінің барлық кезеңдері мен процестерінде сапаны қамтамасыз ету арқылы сапа мәдениетін үздіксіз жетілдіруге қол жеткізуге болады. Академиялық адалдық мәдениеті сапа мәдениетінің ажырамас компоненті болады. Білім берудің барлық деңгейлерінде академиялық адалдық саясаты әзірленеді, оны бұзғаны үшін білім алушылардың, педагогтердің, оқу орындарының әкімшілігі мен процеске басқа да қатысушылардың жауапкершілігі айқындалады.";
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Электрондық журнал арқылы жиналатын деректер негізінде "ақылды талдау" қағидаттарын қолдана отырып, ағымдағы бағалау туралы көпдеңгейлі есеп беру жүйесін әзірлеу жоспарлануда. Бұл нақты уақыт режимінде білім сапасының түрлі деңгейлерде прогресін қадағалауға, мектепішілік және сыртқы тәуелсіз бағалау нәтижелерін салыстырып тексеруге, заңдылықтарды анықтап, осы деректер негізінде білім берудің одан кейінгі саясатын қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Цифрлық технологиялар мен жасанды интеллект мүмкіндіктерін пайдалану, ең алдымен, әр оқушының, мұғалімнің және ұйымның қажеттіліктерін ескере отырып, сапалы контентті, дербестендірілген оқыту мен бағалауға жағдай жасауға, білім беру процесін жетілдіруге бағытталатын болады. Жасанды интеллект деректерді талдау және болжау негізінде білім беру ұйымдарын тиімді басқару үшін қолданылатын болады.";
"6. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" деген бөлімде:
бірінші бөлікте:
4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"4) оценка качества школьного образования по результатам теста PISA (по математике средний балл: PISA-2022 – 430 (уровень 2), PISA-2025 – 435 (уровень 2), PISA-2029 – 445 (уровень 2); по чтению средний балл: PISA-2022 – 392 (уровень 1а), PISA-2025 – 396 (уровень 1а), PISA-2029 – 406 (уровень 1а); по естествознанию средний балл: PISA-2022 – 402 (уровень 1а), PISA-2025 – 433 (уровень 2), PISA-2029 – 443 (уровень 2);
5) доля сельских обучающихся, преодолевших пороговый уровень функциональной грамотности по результатам международного исследования PISA (PISA-2025: математика – 45 %, чтение – 25 %, естествознание – 47 %; PISA-2029: математика – 46 %, чтение – 26 %, естествознание – 48 %);
6) доля обучающихся, преодолевших пороговый уровень функциональной грамотности по результатам международного исследования PISA (PISA-2025: математика – 54 %, чтение – 38 %, естествознание – 56 %; PISA-2029: математика – 57 %, чтение – 40 %, естествознание – 57 %);";
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"10) доля школ, охваченных высокоскоростным Интернетом (2023 год – 55 %, 2024 год – 80 %, 2025 год – 90 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %);
11) количество введенных новых ученических мест (2023 год – 137000, 2024 год – 535000, 2025 год – 329000, 2026 год – 160000, 2027 год – 160000, 2028 год – 160000, 2029 год – 160000);";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) доля трудоустроенных выпускников в первый год после окончания организаций ТиПО (2023 год – 70 %, 2024 год – 79 %, 2025 год – 81 %, 2026 год – 83 %, 2027 год – 85 %, 2028 год – 87 %, 2029 год – 89 %);";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) количество созданных центров компетенций, соответствующих международным отраслевым требованиям (стандартам) (2024 год – 8 единиц, 2025 год – 9 единиц, 2026 год – 8 единиц);";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) доля воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, от общего числа детей данной категории (2023 год – 16,4 %, 2024 год – 17,0 %, 2025 год – 16,5 %, 2026 год – 16,0 %, 2027 год – 15,5 %, 2028 год – 15,0 %, 2029 год – 14,5 %);";
подпункт 27) исключить;
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) доля организаций образования, прошедших процедуру государственной аттестации, от количества организаций образования, подлежащих аттестации (2023 год – 35 %, 2024 год – 65 %, 2025 год – 85 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 20 %, 2028 год – 40 %, 2029 год – 60 %).";
пункт 5 части второй изложить в следующей редакции:

"4) PISA тестілеу нәтижелері бойынша мектептегі білім сапасын бағалау (математика бойынша орташа балл: PISA-2022 – 430 (2-деңгей), PISA-2025 – 435 (2-деңгей), PISA-2029 – 445 (2-деңгей); оқылым бойынша орташа балл: PISA-2022 – 392 (1а деңгейі), PISA-2025 – 396 (1а деңгейі), PISA-2029 – 406 (1а деңгейі); жаратылыстану бойынша орташа балл: PISA-2022 – 402 (1а деңгейі), PISA-2025 – 433 (2-деңгей), PISA-2029 – 443 (2-деңгей);
5) PISA халықаралық зерттеуі нәтижелері бойынша функционалдық сауаттылықтың шекті деңгейінен өткен ауылдық білім алушылардың үлесі (PISA-2025: математика – 45 %, оқылым – 25 %, жаратылыстану – 47 %; PISA-2029: математика – 46 %, оқылым – 26 %, жаратылыстану – 48 %);
6) PISA халықаралық зерттеуі нәтижелері бойынша функционалдық сауаттылықтың шекті деңгейінен өткен білім алушылардың үлесі (PISA-2025: математика – 54 %, оқылым – 38 %, жаратылыстану – 56 %; PISA-2029: математика – 57 %, оқылым – 40 %, жаратылыстану – 57 %);";
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жоғары жылдамдықты Интернетпен қамтамасыз етілген мектептердің үлесі (2023 жыл – 55 %, 2024 жыл – 80 %, 2025 жыл – 90 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %);
11) пайдалануға берілген жаңа оқушы орындарының саны (2023 жыл – 137000, 2024 жыл – 535000, 2025 жыл – 329000; 2026 жыл – 160000, 2027 жыл – 160000, 2028 жыл – 160000, 2029 жыл – 160000);";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) ТжКБ оқу орындарын бітіргеннен кейінгі бірінші жылы жұмысқа орналасқан түлектердің үлесі (2023 жыл – 70 %, 2024 жыл – 79 %, 2025 жыл – 81 %, 2026 жыл – 83 %, 2027 жыл – 85 %, 2028 жыл – 87 %, 2029 жыл – 89 %);";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) халықаралық салалық талаптарға (стандарттарға) сәйкес құрылған құзыреттер орталықтарының саны (2024 жыл – 8 бірлік, 2025 жыл – 9 бірлік, 2026 жыл – 8 бірлік);";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің аталған санаттағы балалардың жалпы санындағы үлесі (2023 жыл – 16,4 %, 2024 жыл – 17,0 %, 2025 жыл – 16,5 %, 2026 жыл – 16,0 %, 2027 жыл – 15,5 %, 2028 жыл – 15,0 %, 2029 жыл – 14,5 %);";
27) тармақша алып тасталсын;
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) аттестаттауға жататын білім беру ұйымдарының санынан мемлекеттік аттестаттау рәсімінен өткен білім беру ұйымдарының үлесі (2023 жыл – 35 %, 2024 жыл – 65 %, 2025 жыл – 85 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 20 %, 2028 жыл – 40 %, 2029 жыл – 60 %).";
екінші бөліктің 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"5. 89 % выпускников организаций ТиПО востребованы на рынке труда.";
План действий по реализации Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2024 года №
Приложение
к Концепции развития
дошкольного, среднего,
технического и
профессионального образования
Республики Казахстан
на 2023 – 2029 годы
План действий
по реализации Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы
№ п/п
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Глава 1. Детский сад – территория комфорта и развития
Целевой индикатор 1
Охват детей качественным дошкольным воспитанием и обучением от 2 до 6 лет (2023 год – 90,2 %, 2024 год – 92,5 %, 2025 год – 95 %, 2026 год – 97,5 %, 2027 год – 99 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Предоставление государственных услуг постановки на очередь и зачисления детей в дошкольные организации в единой базе учета, очередности и выдачи направлений информационной системы НОБД
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
июль, декабрь 2023 – 2024 годов
МП, МЦРИАП, МИО
Размещение государственного образовательного заказа в дошкольных организациях с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг (принцип "Деньги за ребенком")
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП
Расширение сети дошкольных организаций за счет размещения государственного образовательного заказа, расширения действующей сети государственных и частных ДО, в том числе путем использования дополнительных площадей на первых этажах жилых комплексов
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Создание безопасной образовательной среды в дошкольных организациях в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями, требованиями пожарной и антитеррористической безопасности
внесение дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений"
ноябрь 2023 года
МП, МНЭ
Расширение сети и совершенствование деятельности консультационных пунктов для родителей детей, не охваченных дошкольным воспитанием и обучением
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Проработка вопроса создания ведомственных (корпоративных) дошкольных организаций при крупных организациях
предложения в Аппарат Правительства
Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МП, МВД, МЧС, МО, МЭ, МПС, МТСЗН, МИО, АДГС (по согласованию), АО "Национальная атомная компания "Казатомпром" (по согласованию), АО "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" (по согласованию)
Разработка методических рекомендаций по проведению мониторинга (стартовый, промежуточный и итоговый) по усвоению детьми содержания типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения
методические рекомендации
апрель
2023 года
МП, РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию)
Проведение мониторинга (стартовый, промежуточный и итоговый) по определению уровня готовности детей предшкольной группы/класса для обучения в школе
отчет в МП
декабрь
2023 – 2029 годов
МИО, РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию)
Синхронизация типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения и начального образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
август
2024 года
МП, НАО имени Ы. Алтынсарина (по согласованию), РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию)
Перевод индивидуальной карты развития ребенка предшкольного возраста в цифровой формат на базе НОБД с последующей передачей в школу
цифровая индивидуальнаякарта ребенка, приказ Министра просвещения Республики Казахстан
август
2024 года
МП
Разработка и внедрение программы адаптации к школе детей:
не прошедших предшкольную подготовку;
слабо подготовленных к школе
учебная программа вариативного курса
сентябрь 2024 года
МП, МИО, НАО имени Ы. Алтынсарина (по согласованию), РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию)
Разработка мобильного приложения для консультационных пунктов в целях осведомленности родителей по вопросам ухода, развития детей
мобильное приложение, методические рекомендации
декабрь
2024 года
МП, РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию)
Проведение пилота по внедрению программы "Тілге бойлау"
аналитический отчет в МП

"5. ТжКБ ұйымдары түлектерінің 89 %-ы еңбек нарығында сұранысқа ие.";
Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 13 маусымдағы
№ 465 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасында
мектепке дейінгі, орта,
техникалық және кәсіптік білім
беруді дамытудың 2023 – 2029
жылдарға арналған
тұжырымдамасына қосымша
Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы Аяқталу нысаны Орындалу мерзімі Жауапты орындаушылар
1 2 3 4 5
1-тарау. Балабақша – жайлылық пен даму мекені
Нысаналы 1-индикатор
2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту (2023 жыл – 90,2 %,
2024 жыл – 92,5 %, 2025 жыл – 95 %, 2026 жыл – 97,5 %, 2027 жыл – 99 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
1.
ҰБДҚ ақпараттық жүйесінің есепке алудың, кезектіліктің және жолдамаларды берудің бірыңғай базасында мектепке дейінгі ұйымдарға кезекке қою және тіркеу жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 – 2024 жылдардағы шілде, желтоқсан
ОМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
2.
Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ("Бала үшін ақша" қағидаты) ескере отырып, мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ
3.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, мемлекеттік және жекеменшік МДҰ-ның қолданыстағы желісін, оның ішінде тұрғын үй кешендерінің бірінші қабаттарындағы қосымша алаңдарды пайдалану арқылы кеңейту есебінен мектепке дейінгі ұйымдар желісін кеңейту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
4.
Мектепке дейінгі ұйымдарда санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға, өртке қарсы және терроризмге қарсы қауіпсіздік талаптарына сәйкес қауіпсіз білім беру ортасын құру
"Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына толықтырулар енгізу
2023 жылғы қараша
ОМ, ҰЭМ
5.
Мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтылмаған балалардың ата-аналарына арналған консультациялық пункттер желісін кеңейту және қызметін жетілдіру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
6.
Ірі ұйымдардың жанынан ведомстволық (корпоративтік) мектепке дейінгі ұйымдарды құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ұсыныстар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ІІМ, ТЖМ, Қорғанысмині, ЭМ, ӨҚМ, Еңбекмині, ЖАО, МҚІА (келісу бойынша), "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ (келісу бойынша), "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ (келісу бойынша)
7.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының мазмұнын балалардың меңгеруі бойынша мониторинг жүргізу (бастапқы, аралық және қорытынды) жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы сәуір
ОМ, "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
8.
Мектепте оқу үшін мектепалды топ/сынып балаларының дайындық деңгейін айқындау бойынша мониторинг жүргізу (бастауыш, аралық және қорытынды)
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
9.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың және бастауыш білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын синхрондау
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы тамыз
ОМ, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша), "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
10.
Мектепалды жасындағы баланың жеке даму картасын ҰБДҚ базасында цифрлық форматқа көшіру, кейін мектепке беру
баланың цифрлық жеке картасы, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы тамыз
ОМ
11.
Мектепалды даярлықтан өтпеген;
мектепке нашар дайындалған балаларды мектепке бейімдеу бағдарламасын әзірлеу және енгізу
вариативті курстың оқу бағдарламасы
2024 жылғы қыркүйек
ОМ, ЖАО,
Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА
(келісу бойынша), "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
12.
Балаларды күту, дамыту мәселелері бойынша ата-аналардың хабардар болуы үшін консультациялық пункттерге арналған мобильді қосымшаны әзірлеу
мобильді қосымша, әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
13.
"Тілге бойлау" бағдарламасын енгізу пилотын жүргізу
ОМ-ге талдамалық есеп

сентябрь 2024 года – май 2025 года
РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию), МИО
Целевой индикатор 2
Доля дошкольных организаций, соответствующих критериям оценки качества воспитания и обучения независимо от форм собственности (2023 год – 20 %, 2024 год – 50 %, 2025 год – 75 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Проведение курсов повышения квалификации педагогов ДО и методическое сопровождение внедрения критериев оценки качества дошкольного воспитания и обучения
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию), АО "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу" (по согласованию)
Внедрение системы независимой национальной оценки качества дошкольного образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МП, РГУ "Институт раннего развития детей" (по согласованию)
Проработка вопроса по дифференцированному подходу финансирования ДО
предложения в Аппарат Правительства Республики Казахстан
март
2025 года
МП, АО "Финансовый центр" (по согласованию)
Целевой индикатор 3
Доля дошкольных организаций, обеспеченных базовыми источниками питьевой воды, раздельными минимально оборудованными туалетами и базовыми средствами для мытья рук (2023 год – 83,5 %, 2024 год – 94 %, 2025 год – 97 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Обеспечение дошкольных организаций безопасной и качественной питьевой водой в соответствии с установленными требованиями санитарных правил и гигиенических нормативов.
На объектах, работающих на привозной воде, предусмотрение отдельных помещений с установкой емкостей для хранения запаса питьевой воды
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Обеспечение в проектируемых, строящихся и реконструируемых ДО в неканализованной и частично канализованной местности расположения санитарных узлов в здании ДО
отчет в МП
декабрь 023 – 2029 годов
МИО
Глава 2. Каждая школа – лучшая школа
Целевой индикатор 4
Оценка качества школьного образования по результатам теста PISA (по математике средний балл: PISA-2022 – 430 (уровень 2), PISA-2025 – 435 (уровень 2), PISA-2029 – 445 (уровень 2); по чтению средний балл: PISA-2022 – 392 (уровень 1а), PISA-2025 – 396 (уровень 1а), PISA-2029 – 406 (уровень 1а); по естествознанию средний балл: PISA-2022 – 402 (уровень 1а), PISA-2025 – 433 (уровень 2), PISA-2029 – 443 (уровень 2)
Целевой индикатор 5
Доля сельских обучающихся, преодолевших пороговый уровень функциональной грамотности по результатам международного исследования PISA (PISA-2025: математика – 45 %, чтение – 25 %, естествознание – 47 %;
PISA-2029: математика – 46 %, чтение – 26 %, естествознание – 48 %)
Целевой индикатор 6
Доля обучающихся, преодолевших пороговый уровень функциональной грамотности по результатам международного исследования PISA (PISA-2025: математика – 54 %, чтение – 38 %, естествознание – 56 %;
PISA-2029: математика – 57 %, чтение – 40 %, естествознание – 57 %)

2024 жылғы қыркүйек – 2025 жылғы мамыр
"Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша), ЖАО
Нысаналы 2-индикатор
Меншік нысанына қарамастан тәрбие мен оқыту сапасын бағалаудың өлшемшарттарына сәйкес келетін мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі (2023 жыл – 20 %, 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 75 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
14.
МДҰ педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарын өткізу және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын бағалау өлшемшарттарын енгізуді әдістемелік сүйемелдеу
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша), "Өрлеу" ұлттық біліктілікті арттыру орталығы" АҚ (келісу бойынша)
15.
Мектепке дейінгі білім беру сапасын тәуелсіз ұлттық бағалау жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
ОМ, "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
16.
МДҰ-ны қаржыландырудың сараланған тәсілі жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ұсыныстар
2025 жылғы наурыз
ОМ, "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 3-индикатор
Ауыз судың базалық көздерімен, бөлек, ең аз жабдықталған дәретханалармен және қол жууға арналған базалық құралдармен қамтамасыз етілген мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі (2023 жыл – 83,5 %, 2024 жыл – 94 %, 2025 жыл – 97 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
17.
Мектепке дейінгі ұйымдарды санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтердің белгіленген талаптарына сәйкес қауіпсіз және сапалы ауызсумен қамтамасыз ету.
Тасып әкелінген сумен жұмыс істейтін объектілерде ауыз су қорын сақтауға арналған ыдыстар орнатылатын жеке үй-жай қарастыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
18.
Жобаланатын, салынатын және реконструкцияланатын кәріз жүйесі жоқ және ішінара кәріз жүйесіне қосылған жерлерде орналасқан МДҰ ғимаратында санитариялық тораптардың болуын қамтамасыз ету
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
2-тарау. Әр мектеп – үздік мектеп
Нысаналы 4-индикатор
PISA тестілеу нәтижелері бойынша мектептегі білім сапасын бағалау (математика бойынша орташа балл:
PISA-2022 – 430 (2-деңгей), PISA-2025 – 435 (2-деңгей), PISA-2029 – 445 (2-деңгей); оқылым бойынша орташа балл:
PISA-2022 – 392 (1а деңгейі), PISA-2025 – 396 (1а деңгейі), PISA-2029 – 406 (1а деңгейі); жаратылыстану бойынша орташа балл: PISA-2022 – 402 (1а деңгейі), PISA-2025 – 433 (2-деңгей), PISA-2029 – 443 (2-деңгей)
Нысаналы 5-индикатор
PISA халықаралық зерттеуі нәтижелері бойынша функционалдық сауаттылықтың шекті деңгейінен өткен ауылдық білім алушылардың үлесі (PISA-2025: математика – 45 %, оқылым – 25 %, жаратылыстану – 47 %; PISA-2029:
математика – 46 %, оқылым – 26 %, жаратылыстану – 48 %)
Нысаналы 6-индикатор
PISA халықаралық зерттеуі нәтижелері бойынша функционалдық сауаттылықтың шекті деңгейінен өткен білім алушылардың үлесі (PISA-2025: математика –54 %, оқылым – 38 %, жаратылыстану – 56 %, PISA-2029: математика – 57 %, оқылым – 40 %, жаратылыстану – 57 %)
19.

Пересмотр стандарта и учебных программ каждые 5-7 лет на основе результатов исследований и международных подходов (упор на академические знания, ориентация содержания на развитие навыков и компетенций, обучение на основе подходов STEM, усиление воспитательного компонента, интеграция элементов искусственного интеллекта)
приказы Министра просвещения Республики Казахстан
сентябрь 2024 года
МП, НАО имени Ы. Алтынсарина (по согласованию)
Расширение академической самостоятельности школ за счет усиления вариативного компонента учебного плана в старших классах
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
сентябрь 2026 года
МП, МИО, НАО имени Ы.Алтынсарина (по согласованию)
Принятие мер по повышению качества учебников (внедрение альтернативных учебников в начальном образовании и др.)
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 – 2026 годов
МП, МНЭ, РГП на ПХВ "РНПЦЭСО" (по согласованию)
Поэтапная разработка, экспертиза и внедрение электронных учебников и УМК для организаций среднего образования, а также учебных изданий для специальных организаций образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 – 2026 годов
МП, РГП на ПХВ "РНПЦЭСО" (по согласованию)
Усиление интенсивности и повышение качества преподавания в старших классах предметов естественно-математического цикла и английского языка за счет увеличения часов
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
июнь 2023 года
МП, МИО
Внедрение инновационных способов преподавания предметов, перевод необходимых учебных материалов в цифровой формат
перевод необходимых учебных материалов в цифровой формат
сентябрь 2023 года
МП, МЦРИАП, МИО
Запуск программы аренды оргтехники для детей, не имеющих компьютеров, и предоставление возможности получения учениками из социально уязвимых семей компьютеров в безвозмездную аренду
информация в МП
август
2023 года
МЦРИАП, МТСЗН, МИО
Кардинальный пересмотр подходов к повышению качества экологического образования на всех уровнях образования
отчет
декабрь 2023 года
МП, МЭПР, МНВО, МКИ, МИО
Реализация проекта "Читающая школа"
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Реализация проекта "Цифровой учитель" для детей из социально уязвимых семей
отчет в МП
декабрь 2023 – 2025 годов
МИО
Разработка базы заданий – сборников исследовательских, практических и творческих задач, учебников и пособий, обучающих видеоресурсов о процессах выполнения математических задач, направленных на развитие функциональной грамотности учащихся
база заданий – сборников, учебников и пособий, обучающих видеоресурсов
август 2024 года
МП, НАО имени Ы. Алтынсарина (по согласованию), АО "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу" (по согласованию)
Разработка сборников лабораторных работ, виртуальных лабораторий, симуляций для математического моделирования
сборники лабораторных работ, виртуальные лаборатории, симуляции для математического моделирования
август 2023 года
МП, НАО имени Ы. Алтынсарина (по согласованию)
Реализация проектов "Мобильный учитель" (поддержка и повышение качества обучения в малокомплектных, сельских школах), "Шефство сильных школ над школами с низкой результативностью" и "Қамқор жанұя" (проживание учащихся в семье в населенном пункте)
отчет в МП

Зерттеулер мен халықаралық тәсілдердің нәтижелері негізінде әр 5-7 жыл сайын стандартты және оқу бағдарламаларын қайта қарау (академиялық білімге баса назар аудару, мазмұнды дағдылар мен құзыреттерді дамытуға бағдарлау, STEM тәсілдері негізінде оқыту, тәрбиелік мәні бар компонентті күшейту, жасанды интеллект элементтерін интеграциялау)
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрықтары
2024 жылғы қыркүйек
ОМ, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА
(келісу бойынша)
20.
Жоғары сыныптарда оқу жоспарының вариативтік компонентін күшейту есебінен мектептердің академиялық дербестігін кеңейту
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2026 жылғы қыркүйек
ОМ, ЖАО,
Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
21.
Оқулықтардың сапасын арттыру бойынша шаралар қабылдау (бастауыш білім беруге баламалы оқулықтар енгізу және т.б.)
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ОМ, ҰЭМ, "РҒПБМСО" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
22.
Орта білім беру ұйымдары үшін электрондық оқулықтар мен ОӘК, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдары үшін оқу басылымдарын кезең-кезеңімен әзірлеу, сараптау және енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ОМ, "РҒПБМСО" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
23.
Жоғары сыныптарда сағатты ұлғайту есебінен жаратылыстану-математикалық циклі мен ағылшын тілі пәндерін оқыту қарқынын күшейту және сапасын арттыру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы маусым
ОМ, ЖАО
24.
Пәндерді оқытудың инновациялық тәсілдерін енгізу, қажетті оқу материалдарын цифрлық форматқа көшіру
қажетті оқу материалдарын цифрлық форматқа көшіру
2023 жылғы қыркүйек
ОМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
25.
Компьютерлері жоқ балаларға арналған ұйымдастыру техникасын жалға беру бағдарламасын іске қосу және әлеуметтік жағынан осал отбасылардан шыққан оқушылардың компьютерлерді өтеусіз негізде жалға алуына мүмкіндік беру
ОМ-ге ақпарат
2023 жылғы тамыз
ЦДИАӨМ, Еңбекмині, ЖАО
26.
Білім берудің барлық деңгейлерінде экологиялық білім беру сапасын арттыру тәсілдерін түбегейлі қайта қарау
есеп
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЭТРМ, ҒЖБМ, МАМ, ЖАО
27.
"Оқуға құштар мектеп" жобасын іске асыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
28.
Әлеуметтік жағынан осал отбасылардан шыққан балаларға арналған "Цифрлық мұғалім" жобасын іске асыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
29.
Тапсырмалар базасын – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған зерттеу, практикалық және шығармашылық тапсырмалар жинағын, оқулықтар мен құралдарды, математикалық тапсырмаларды орындау процестері туралы оқыту бейнересурстарын әзірлеу
тапсырмалар – жинақтар, оқулықтар мен оқу құралдары, оқыту бейнересурстары базасы
2024 жылғы тамыз
ОМ, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша), "Өрлеу" ұлттық біліктілікті арттыру орталығы" АҚ (келісу бойынша)
30.
Математикалық модельдеуге арналған зертханалық жұмыстар, виртуалды зертханалар, сұлбалар жинақтарын әзірлеу
зертханалық жұмыстар жинақтары, виртуалды зертханалар, математикалық модельдеуге арналған сұлбалар
2023 жылғы тамыз
ОМ, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
31.
"Мобильді мұғалім" (шағын жинақты, ауылдық мектептерде оқыту сапасын қолдау және арттыру), "Нәтижелілігі төмен мектептерге мықты мектептердің қамқорлығы" және "Қамқор жанұя" (оқушылардың елді мекендегі отбасында тұруы) жобаларын іске асыру
ОМ-ге есеп

декабрь 2023 – 2028 годов
МИО
Привлечение студентов старших курсов педагогических вузов для оказания помощи обучающимся (репетиторство), в том числе и в онлайн-формате, по темам, вызывающим затруднения в освоении
отчет в МП
декабрь 2023 – 2026 годов
МИО, ОВПО (по согласованию)
Распространение передового опыта для сельских учителей, проведение консультаций для обучающихся школ лучшими педагогами страны, победителями республиканского конкурса "Лучший педагог" с использованием онлайн-платформ и цифровых образовательных ресурсов
отчет в МП
ноябрь 2023 – 2026 годов
МИО
Модернизация пришкольных интернатов, улучшение условий пребывания в них
отчет в МП
декабрь 2023 – 2026 годов
МИО
Принятие дорожной карты по решению проблемных вопросов сферы образования региона на 2023 – 2029 годы
дорожная карта
декабрь 2023 года
МИО
Целевой индикатор 7
Доля государственных дневных общеобразовательных школ, перешедших на подушевое финансирование, от общего количества полнокомплектных школ (2023 год – 38 %, 2024 год – 40,5 %, 2025 год – 45,9 %, 2026 год – 94,2 %, 2027 год – 96,2 %, 2028 год – 96,2 %, 2029 год – 96,2 %)
Поэтапное внедрение подушевого финансирования в полнокомплектных сельских школах
отчет в МП
декабрь 2023 – 2025 годов
МИО, АО "Финансовый центр" (по согласованию)
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения"
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 года, декабрь 2025 года
МП
Целевой индикатор 8
Охват детей с ограниченными возможностями развития специальной психолого-педагогической поддержкой и ранней коррекцией (2023 год – 73 %, 2024 год – 85 %, 2025 год – 100 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Открытие 34 ПМПК и 26 КППК
отчет в МП
декабрь 2023 – 2025 годов
МИО
Размещение государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями развития
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Разработка стандартов для создания базовой инфраструктуры специальных организаций образования
стандарт
декабрь 2023 года
МП
Проработка интеграции и предоставления совместного доступа к информационным системам сфер образования, социальной защиты и медицинской информационной системы с целью создания системы раннего выявления и коррекции особых образовательных потребностей детей (на основе данных скрининга ребенка, его психолого-медико-педагогической диагностики и наблюдения специалистами медицинских и дошкольных организаций)
предложения
декабрь 2023 года
МЦРИАП, МП, МЗ, МТСЗН
Укрепление материально-технической базы специальных организаций образования
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Разработка методических рекомендаций по образовательному маршруту лиц (детей) с особыми образовательными потребностями
методические рекомендации
декабрь 2024 года
МП, РГУ "Национальный научно-практический центр развития специального и инклюзивного образования" (по согласованию)
Разработка модели непрерывной системы инклюзивного образования (детский сад, школа, колледж)
методические рекомендации
декабрь 2024 года
МП
Разработка методических рекомендаций ранней профориентации детей с особыми образовательными потребностями
методические рекомендации
декабрь 2024 года
МП
Целевой индикатор 9
Доля организаций образования, создавших условия для инклюзивного образования (в дошкольных организациях: 2023 год – 40 %, 2024 год – 60 %, 2025 год – 80 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %; в организациях среднего образования: 2023 год – 80 %, 2024 год – 90 %, 2025 год – 95 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %; в организациях ТиПО: 2023 год – 70 %, 2024 год – 80 %, 2025 год – 90 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Создание равных условий и безбарьерного доступа для детей и студентов с особыми образовательными потребностями (пандусы, лифты, социальные объекты, рабочие места обучающихся, библиотеки, программы, педагогические кадры)
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Организация на базе специальных организаций образования ресурсных центров по поддержке инклюзии
отчет в МП
декабрь

2023 – 2028 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
32.
Игеруде қиындықтар туғызатын тақырыптар бойынша білім алушыларға көмек көрсету (репетиторлық), оның ішінде онлайн-форматта көмек көрсету үшін педагогикалық жоғары оқу орындарының жоғары курс студенттерін тарту
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ЖЖБҰ (келісу бойынша)
33.
Ауыл мұғалімдері үшін озық тәжірибені тарату, онлайн-платформалар мен цифрлық білім беру ресурстарын пайдалана отырып, еліміздің үздік педагогтерінің, "Үздік педагог" республикалық конкурсы жеңімпаздарының мектеп оқушыларына консультациялар өткізуі
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы қараша
ЖАО
34.
Мектептер жанындағы интернаттарды жаңғырту, ондағы тұру жағдайларын жақсарту
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
35.
Өңірдің білім беру саласындағы проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі 2023 – 2029 жылдарға арналған жол картасын қабылдау
жол картасы
2023 жылғы желтоқсан
ЖАО
Нысаналы 7-индикатор
Толық жинақты мектептердің жалпы санынан жан басына шаққандағы қаржыландыруға көшкен мемлекеттік күндізгі жалпы білім беретін мектептердің үлесі (2023 жыл – 38,1 %, 2024 жыл – 40,5 %, 2025 жыл – 45,9 %, 2026 жыл – 94,2 %, 2027 жыл – 96,2 %, 2028 жыл – 96,2 %, 2029 жыл – 96,2 %)
36.
Толық жинақты ауылдық мектептерде жан басына шаққандағы қаржыландыруды кезең-кезеңімен енгізу
ОМ-ге есеп
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
37.
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан,
2025 жылғы желтоқсан
ОМ
Нысаналы 8-индикатор
Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдаумен және ерте түзетумен қамту (2023 жыл – 73 %, 2024 жыл – 85 %, 2025 жыл – 100 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
38.
34 ПМПК және 26 ППТК ашу
ОМ-ге есеп
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
39.
Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
40.
Арнайы білім беру ұйымдарының базалық инфрақұрылымын құру стандарттарын әзірлеу
стандарт
2023 жылғы желтоқсан
ОМ
41.
Балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін ерте анықтау және түзету жүйесін құру мақсатында (баланың скринингі, оның психологиялық-медициналық-педагогикалық диагностикасы, медициналық және мектепке дейінгі ұйымдар мамандарының бақылау деректерінің негізінде) білім беру, әлеуметтік қорғау салаларының ақпараттық жүйелеріне және медициналық ақпараттық жүйеге интеграциялауды және бірлесіп қол жеткізуді пысықтау
ұсыныстар
2023 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ОМ, ДСМ, Еңбекмині
42.
Арнайы білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жетілдіру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
43.
Ерекше білім беруді қажет ететін адамдардың (балалардың) білім алу маршруты бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, "Арнайы және инклюзивті білім беруді дамытудың ұлттық ғылыми-практикалық орталығы" РММ (келісу бойынша)
44.
Үздіксіз инклюзивті білім беру моделін әзірлеу (балабақша, мектеп, колледж)
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ
45.
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды ерте кәсіби бағдарлау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ
Нысаналы 9-индикатор
Инклюзивті білім беру үшін жағдай жасаған білім беру ұйымдарының үлесі (мектепке дейінгі ұйымдарда:
2023 жыл – 40 %, 2024 жыл – 60 %, 2025 жыл – 80 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %,
2029 жыл – 100 %, орта білім беру ұйымдарында: 2023 жыл – 80 %, 2024 жыл – 90 %, 2025 жыл – 95 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %, ТжКБ ұйымдарында: 2023 жыл – 70 %, 2024 жыл – 80 %, 2025 жыл – 90 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
46.
Ерекше білім беруді қажет ететін балалар мен студенттер үшін тең жағдай жасау және оларға кедергісіз қол жеткізу (пандустар, лифттер, әлеуметтік объектілер, білім алушылардың жұмыс орындары, кітапханалар, бағдарламалар, педагог кадрлар)
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
47.
Арнайы білім беру ұйымдарының базасында инклюзияны қолдау жөніндегі ресурстық орталықтарды ұйымдастыру
ОМ-ге есеп

2023 – 2026 годов
МИО
Открытие кабинетов поддержки детей с особыми образовательными потребностями при школах (ежегодно 40 кабинетов)
отчет в МП
декабрь
2023 – 2029 годов
МИО
Целевой индикатор 10
Доля школ, охваченных высокоскоростным Интернетом (2023 год – 55 %, 2024 год – 80 %, 2025 год – 90 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Подключение школ к единому шлюзу доступа к интернету для блокировки потенциально опасного, "взрослого" контента
отчет в МП
декабрь
2023 –2026 годов
МИО, МЦРИАП
Проработка вопросов обеспечения технических условий подключения к высокоскоростному Интернету, увеличения скорости Интернета
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, МЦРИАП
Оснащение кабинетов школ интерактивными панелями и компьютерной техникой в соответствии с нормами оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70
отчет в МП
декабрь 2023 –2027 годов
МИО
Установление требований по оснащению МКШ компьютерным и интерактивным оборудованием
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
август 2024 года
МП, МИО
Формирование достоверной и своевременной статистической информации в сфере образования
реализация совместного плана мероприятий
декабрь 2023 года
МП, МИО, БНС АСПиР (по согласованию)
Ревизия инфраструктуры организаций образования (интернет, WiFi, персональные компьютеры, ноутбуки и прочее)
отчет в МП
декабрь 2023 – 2026 годов
МИО
Пересмотр стоимости услуги экспертизы учебников и УМК для повышения качества учебников и внедрения электронных платформ экспертизы учебных изданий и по выбору учебников педагогами
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
февраль 2025 года
МП
Автоматизация в LMS системах документов, обязательных для ведения педагогами и организациями среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
январь 2026 года
МП, МИО
Целевой индикатор 11
Количество введенных новых ученических мест (2023 год – 137000, 2024 год – 535000, 2025 год – 329000, 2026 год – 160000, 2027 год – 160000, 2028 год – 160000, 2029 год – 160000)
Введение ученических мест с комфортными условиями обучения для окончательного решения проблемы перегруженных классов, аварийных школ и трехсменного обучения
отчет в МП

2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
48.
Мектептер жанынан ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды қолдау кабинеттерін ашу (жыл сайын 40 кабинет)
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
Нысаналы 10-индикатор
Жоғары жылдамдықты Интернетпен қамтамасыз етілген мектептердің үлесі (2023 жыл – 55 %, 2024 жыл – 80 %, 2025 жыл – 90 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
49.
Ықтимал қауіпті, "ересектерге арналған" контентті бұғаттау үшін мектептерді Интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзіне қосу
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ЦДИАӨМ
50.
Жоғары жылдамдықты Интернетке қосылудың техникалық шарттарын қамтамасыз ету, Интернет жылдамдығын арттыру мәселелерін пысықтау
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ЦДИАӨМ
51.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығымен бекітілген мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларына сәйкес мектеп кабинеттерін интерактивті панельдермен және компьютерлік техникамен жарақтандыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
52.
ШЖМ-ді компьютерлік және интерактивті жабдықтармен жарақтандыру талаптарын белгілеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы тамыз
ОМ, ЖАО
53.
Білім беру саласында анық және уақтылы статистикалық ақпаратты қалыптастыру
бірлескен іс-шаралар жоспарын іске асыру
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
54.
Білім беру ұйымдарының инфрақұрылымына ревизия жүргізу (интернет, WiFi, дербес компьютерлер, ноутбуктер және тағы басқалар)
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
55.
Оқулықтардың сапасын арттыру мен оқу басылымдарын сараптаудың электрондық платформаларын енгізу және педагогтер таңдаған оқулықтар бойынша оқулықтар мен ОӘК-ні сараптау қызметінің құнын қайта қарау
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы ақпан
ОМ
56.
Педагогтер мен орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары жүргізуге міндетті құжаттарды LMS жүйелерінде автоматтандыру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2026 жылғы қаңтар
ОМ, ЖАО
Нысаналы 11-индикатор
Пайдалануға берілген жаңа оқушы орындарының саны (2023 жыл – 137000, 2024 жыл – 535000, 2025 жыл – 329000, 2026 жыл – 160000, 2027 жыл – 160000, 2028 жыл – 160000, 2029 жыл – 160000)
57.
Сыныптардың шамадан тыс жүктемесін, авариялық мектептер және үш ауысымды оқыту проблемасын түпкілікті шешу үшін қолайлы оқу жағдайлары бар оқушы орындарын пайдалануға беру
ОМ-ге есеп

декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, МПС,
АО "Samruk-Kazyna Construction" (по согласованию), АО "Финансовый центр" (по согласованию)
Разработка правил определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в области образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
второе полугодие 2023 года
МП, МНЭ, АО "Казахстанский центр ГЧП" (по согласованию)
Модернизация по современным стандартам ежегодно не менее одной тысячи школ в малых городах, районных центрах и селах
отчет в МП
декабрь 2023 – 2025 годов
МИО
Проведение капитального ремонта школ (ежегодно не менее 200 школ)
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Целевой индикатор 12
Доля основных и средних школ, обеспеченных предметными кабинетами физики, химии, биологии, робототехники, STEM (2023 год – 75 %, 2024 год – 80 %, 2025 год – 90 %, 2026 год – 93 %, 2027 год – 95 %, 2028 год – 97 %,2029 год – 100 %)
Открытие не менее 7000 современных школьных кабинетов робототехники, химии, биологии, физики, STEM
отчет в МП
ежегодно не менее 1000 кабинетов
июль 2023 – 2029 годов
МИО
Оснащение кабинетов робототехники организаций дополнительного образования необходимыми средствами
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Целевой индикатор 13
Доля школ, обеспеченных базовыми источниками питьевой воды, раздельными минимально оборудованными туалетами и базовыми средствами для мытья рук (2023 год – 92,5 %, 2024 год – 96 %, 2025 год – 100 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Проведение регионального мониторинга по соблюдению организациями образования требований санитарно-эпидемиологических служб к обеспечению питьевой водой, раздельными минимально оборудованными туалетами и базовыми средствами для мытья рук
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Глава 3. Техническое и профессиональное образование – ключевое звено подготовки рабочих кадров
Целевой индикатор 14
Доля трудоустроенных выпускников в первый год после окончания организаций ТиПО (2023 год – 70 %, 2024 год – 79 %, 2025 год – 81 %, 2026 год – 83 %, 2027 год – 85 %, 2028 год – 87 %, 2029 год – 89 %)
Обновление содержания образовательных программ с учетом профессиональных стандартов и стандартов WorldSkills
актуализация реестра образовательных программ
декабрь
2024 – 2029 годов
МП, МТСЗН, НПП "Атамекен" (по согласованию), НАО "Talap" (по согласованию)
Актуализация структуры профессиональных стандартов с учетом декомпозиции профессии до микроквалификации
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
профессиональные стандарты
декабрь 2024 года
декабрь
2024 – 2029 годов
МТСЗН, отраслевые госорганы
Нормативное и методическое обеспечение проектирования содержания образовательных программ с учетом minor-программ и микроквалификаций

2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ӨҚМ,
"Samruk-Kazyna Construction" АҚ (келісу бойынша), "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
58.
Білім беру саласында жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу қағидаларын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы екінші жартыжылдық
ОМ, ҰЭМ, "Қазақстандық МЖӘ орталығы" АҚ (келісу бойынша)
59.
Шағын қалаларда, аудан орталықтары мен ауылдарда жыл сайын кемінде бір мың мектепті заманауи стандарттар бойынша жаңғырту
ОМ-ге есеп
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
60.
Мектептерге күрделі жөндеу жүргізу (жыл сайын кемінде 200 мектеп)
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
Нысаналы 12-индикатор
Физика, химия, биология, робототехника, STEM пәндік кабинеттерімен қамтамасыз етілген негізгі және орта мектептердің үлесі (2023 жыл – 75 %, 2024 жыл – 80 %, 2025 жыл – 90 %, 2026 жыл – 93 %, 2027 жыл – 95 %,
2028 жыл – 97 %, 2029 жыл – 100 %)
61.
Кемінде 7000 робототехника, химия, биология, физика, STEM заманауи мектеп кабинеттерін ашу
ОМ-ге есеп
жыл сайын кемінде 1000 кабинет
2023 – 2029 жылдардағы шілде
ЖАО
62.
Қосымша білім беру ұйымдарының робототехника кабинеттерін қажетті құралдармен жарақтандыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
Нысаналы 13-индикатор
Базалық ауыз су көздерімен, ең аз жабдықталған бөлек дәретханалармен және қол жууға арналған базалық құралдармен қамтамасыз етілген мектептердің үлесі (2023 жыл – 92,5 %, 2024 жыл – 96 %, 2025 жыл – 100 %,
2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
63.
Ауыз сумен, ең аз жабдықталған бөлек дәретханалармен және қол жууға арналған базалық құралдармен қамтамасыз ету жөніндегі санитариялық-эпидемиологиялық қызметтердің талаптарын білім беру ұйымдарының сақтауына өңірлік мониторинг жүргізу
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
3-тарау. Техникалық және кәсіптік білім беру – жұмысшы кадрларды даярлайтын негізгі буын
Нысаналы 14-индикатор
ТжКБ оқу орындарын бітіргеннен кейінгі бірінші жылы жұмысқа орналасқан түлектердің үлесі (2023 жыл – 70 %,
2024 жыл – 79 %, 2025 жыл – 81 %, 2026 жыл – 83 %, 2027 жыл – 85 %, 2028 жыл – 87 %, 2029 жыл – 89 %)
64.
Кәсіптік стандарттар мен WorldSkills стандарттарын ескере отырып, білім беру бағдарламаларының мазмұнын жаңарту
білім беру бағдарламаларының тізілімін өзектілендіру
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ОМ, Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
65.
Кәсіптің микробіліктілікке дейінгі декомпозициясын ескере отырып, кәсіптік стандарттар құрылымын өзектілендіру
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
кәсіптік стандарттар
2024 жылғы желтоқсан
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
Еңбекмині, салалық мемлекеттік органдар
66.
Minor-бағдарламалар мен микробіліктіліктерді ескере отырып, білім беру бағдарламаларының мазмұнын жобалауды нормативтік және әдістемелік қамтамасыз ету

внесение изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования",
методические рекомендации
август
2025 года
МП, НАО "Talap" (по согласованию)
Расширение подготовки кадров по заявкам предприятий с обязательством трудоустройства
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, РПП "Атамекен" (по согласованию)
Нормативное закрепление академической мобильности студентов и педагогов организаций ТиПО
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП, НАО "Talap"
(по согласованию)
Создание 100 студенческих центров "Business startup" ("Бизнес-стартап") в организациях ТиПО для развития предпринимательских навыков студентов, в том числе за счет привлечения средств бизнеса
отчет в МП
декабрь
2023 – 2029 годов
МИО, РПП "Атамекен" (по согласованию)
Создание учебных хозяйств и минипредприятий в организациях ТиПО, в том числе в рамках шефства бизнеса над организациями ТиПО
отчет в МП
декабрь
2023 – 2029 годов
МИО
Внедрение академической честности в организациях ТиПО для улучшения качества системы оценки знаний студентов
отчет в МП
декабрь 2024 – 2026 годов
НАО "Talap" (по согласованию), МИО
Проработка вопроса по межведомственной интеграции информационных систем для мониторинга трудоустройства выпускников организаций ТиПО
Предложения соглашение об интеграционном взаимодействии с МТСЗН
январь 2024 года
январь 2025 года
МП, МТСЗН, МЗ, МО, МТС, МЦРИАП
Нормативное закрепление согласования программ прикладного бакалавриата высших колледжей с профильными вузами
внесение изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования"
Март 2025 года
МП, МНВО, МИО, НАО "Talap" (по согласованию)
Целевой индикатор 15
Охват молодежи бесплатным обучением в колледжах по востребованным специальностям (выпускники 9-х классов) (2023 год – 80 %, 2024 год – 90 %, 2025 год – 100 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Расширение охвата бесплатным ТиПО молодежи через увеличение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с ТиПО
постановления МИО
до 1 ноября,
ежегодно
МИО
Формирование среднесрочного прогноза потребности в кадрах в разрезе регионов, отраслей и профессий с учетом Атласа новых профессий
аналитический отчет
декабрь, ежегодно
МТСЗН, МИО, МП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Проработка вопроса повышения стоимости норматива подушевого финансирования ТиПО в два раза
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МП, АО "Финансовый центр" (по согласованию)
Проработка вопроса увеличения размера стипендий студентов в два раза
бюджетная заявка

"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығына өзгерістер енгізу, әдістемелік ұсынымдар
2025 жылғы тамыз
ОМ, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
67.
Жұмысқа орналастыру міндеттемесімен кәсіпорындардың өтінімдері бойынша кадрлар даярлауды ұлғайту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
68.
ТжКБ ұйымдарының студенттері мен педагогтерінің академиялық ұтқырлығын нормативтік бекіту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
69.
Кәсіпкерлік дағдыларды дамыту үшін, оның ішінде бизнес қаражатын тарту есебінен ТжКБ ұйымдарында "Business startup" ("Бизнес-стартап") 100 студенттік орталығын құру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
70.
ТжКБ ұйымдарында, оның ішінде бизнестің ТжКБ ұйымдарына қамқорлығы шеңберінде оқу шаруашылықтары мен шағын кәсіпорындар құру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
71.
Студенттердің білімін бағалау жүйесінің сапасын жақсарту үшін ТжКБ ұйымдарында академиялық адалдықты енгізу
ОМ-ге есеп
2024 – 2026 жылдардағы желтоқсан
"Talap" КеАҚ (келісу бойынша), ЖАО
72.
ТжКБ ұйымдары түлектерінің жұмысқа орналасуын мониторингтеу үшін ақпараттық жүйелерді ведомствоаралық интеграциялау жөніндегі мәселені пысықтау
ұсыныстар
Еңбекминімен интеграциялық өзара іс-қимыл туралы келісім
2024 жылғы қаңтар
2025 жылғы қаңтар
ОМ, Еңбекмині, ДСМ, Қорғанысмині, ТСМ, ЦДИАӨМ
73.
Жоғары колледждердің қолданбалы бакалавриат бағдарламаларын бейінді жоғары оқу орындарымен келісуді нормативтік бекіту
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығына өзгерістер енгізу
2025 жылғы наурыз
ОМ, ҒЖБМ, ЖАО, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 15-индикатор
Жастарды талап етілетін мамандықтар бойынша колледждерде тегін оқытумен қамту (9-сынып бітірушілері)
(2023 жыл – 80 %, 2024 жыл – 90 %, 2025 жыл – 100 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %,
2029 жыл – 100 %)
74.
ТжКБ бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын ұлғайту арқылы жастарды тегін ТжКБ-мен қамтуды кеңейту
ЖАО қаулылары
1 қарашаға дейін,
жыл сайын
ЖАО
75.
Жаңа кәсіптер атласын ескере отырып, өңірлер, салалар және кәсіптер бөлінісінде кадрларға қажеттіліктің орта мерзімді болжамын қалыптастыру
талдамалық есеп
желтоқсан, жыл сайын
Еңбекмині, ЖАО, ОМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
76.
ТжКБ-нің жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің құнын екі есеге арттыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
77.
Студенттердің стипендия мөлшерін екі есеге ұлғайту мәселесін пысықтау
бюджеттік өтінім

сентябрь 2023 – 2024 годов
МП, МНЭ, МИО
Обеспечение студентов местами в общежитиях, в том числе за счет ввода новых мест
отчет в МП
до 1 октября 2023 – 2029 годов
МИО, АО "Финансовый центр" (по согласованию)
Внедрение онлайн-обучения в организациях ТиПО и переход на лицензирование по специальностям
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МП, МИО
Совершенствование кредитной технологии обучения с учетом принципов европейской кредитной технологии
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МП
Формирование единой информационной среды учета образовательных программ ТиПО
реестр образовательных программ
Ноябрь 2023 – 2026 годов
МП, МИО, НАО "Talap" (по согласованию)
Интеграция информационной системы "Реестр образовательных программ" с цифровой платформой Национальной системы квалификации и создание Национального портфеля
отчет в МП
декабрь 2025 года
НАО "Talap" (по согласованию), АО "Центр развития трудовых ресурсов" (по согласованию)
,
Включение новых специальностей и квалификаций в классификатор специальностей и квалификаций ТиПО с учетом требований работодателей и Атласа новых профессий, в том числе для обучающихся с ООП
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП, МИО, НАО "Talap" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Реализация пилотного проекта по предоставлению обучающимся 10-11 классов возможности одновременного обучения в колледже с получением рабочей квалификации
отчет в МП
сентябрь 2024 года
МИО
Целевой индикатор 16
Доля студентов технического и профессионального образования, обучающихся по государственному заказу, охваченных дуальным обучением (2023 год – 25 %, 2024 год – 28 %, 2025 год – 35 %, 2026 год – 38 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 39,5 %, 2029 год – 40 %)
Расширение спектра взаимодействия долгосрочного партнерства организаций ТиПО с предприятиями (организациями) для увеличения охвата студентов дуальным обучением в разрезе специальностей и квалификаций
отчет в МП, договоры, меморандумы
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, РПП "Атамекен" (по согласованию)
Развитие школы наставничества для качественной организации профессиональной практики студентов в рамках дуального обучения (обучение педагогическим навыкам)
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, РПП "Атамекен" (по согласованию)
Внедрение практико-ориентированных курсов повышения квалификации педагогов с учетом профиля специальности (в том числе на базе предприятий)
отчет в МП
Декабрь 2023 – 2029 годов
НАО "Talap", НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 17
Доля колледжей, внедривших систему оценивания WorldSkills в учебный процесс организаций ТиПО (2023 год – 60 %, 2024 год – 80 %, 2025 год – 100 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Внедрение демонстрационного экзамена по определению компетенции с учетом требований WorldSkills
отчет в МП

2023 – 2024 жылдардағы қыркүйек
ОМ, ҰЭМ, ЖАО
78.
Студенттерді жатақханалардағы орындармен, оның ішінде жаңа орындарды енгізу есебінен қамтамасыз ету
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы
1 қазанға дейін
ЖАО, "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
79.
ТжКБ ұйымдарына онлайн-оқытуды енгізу және мамандықтар бойынша лицензиялауға көшу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
80.
Еуропалық кредиттік технология қағидаттарын ескере отырып, кредиттік оқыту технологиясын жетілдіру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ОМ
81.
ТжКБ білім беру бағдарламаларын есепке алудың бірыңғай ақпараттық ортасын қалыптастыру
білім беру бағдарламаларының тізілімі
2023 – 2026 жылдардағы қараша
ОМ, ЖАО, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
82.
"Білім беру бағдарламаларының тізілімі" ақпараттық жүйесін Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасымен интеграциялау және Ұлттық портфель құру
ОМ-ге есеп
2025 жылғы желтоқсан
"Talap" КеАҚ (келісу бойынша), "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ (келісу бойынша)
83.      ,
Жұмыс берушілердің талаптарын және Жаңа кәсіптер атласын ескере отырып, ТжКБ мамандықтары мен біліктіліктері сыныптауышына, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылар үшін жаңа мамандықтар мен біліктіліктерді енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
84.
10-11 сынып оқушыларына бір мезетте колледжде оқып, жұмысшы біліктілігін алу мүмкіндігін беру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру
ОМ-ге есеп
2024 жылғы
қыркүйек
ЖАО
Нысаналы 16-индикатор
Дуальды оқытумен қамтылған, мемлекеттік тапсырыс бойынша білім алатын техникалық және кәсіптік білім беру студенттерінің үлесі (2023 жыл – 25 %, 2024 жыл – 28 %, 2025 жыл – 35 %, 2026 жыл – 38 %, 2027 жыл – 39 %,
2028 жыл – 39,5 %, 2029 жыл – 40 %)
85.
Мамандықтар мен біліктіліктердің бөлінісінде студенттерді дуальды оқытумен қамтуды арттыру үшін ТжКБ ұйымдарының кәсіпорындармен (ұйымдармен) ұзақ мерзімді әріптестігінің өзара іс-қимыл спектрін кеңейту
ОМ-ге есеп, шарттар, меморандумдар
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
86.
Дуальды оқыту шеңберінде студенттердің кәсіби практикасын сапалы ұйымдастыру үшін тәлімгерлік мектебін дамыту (педагогикалық дағдыларға оқыту)
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
87.
Мамандық бейінін ескере отырып (оның ішінде кәсіпорындар базасында) педагогтердің біліктілігін арттырудың практикаға бағдарланған курстарын енгізу
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
"Talap" КеАҚ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 17-индикатор
ТжКБ ұйымдарының оқу процесіне WorldSkills бағалау жүйесін енгізген колледждердің үлесі (2023 жыл – 60 %,
2024 жыл – 80 %, 2025 жыл – 100 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
88.
WorldSkills талаптарын ескере отырып, құзыретті айқындау бойынша демонстрациялық емтихан енгізу
ОМ-ге есеп

декабрь 2023 – 2025 годов
МИО
Внедрение механизма мотивации победителей международных чемпионатов WorldSkills и подготовивших их преподавателей и мастеров
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МП, НАО "Talap"
(по согласованию)
Развитие движения WorldSkills Kazakhstan, AgroSkills и Abilympics (внедрение в учебный процесс стандартов WorldSkills, обучение экспертов по международным требованиям, создание тренировочных лагерей, участие в международных чемпионатах и др.)
образовательные программы
отчет в МП
4-й квартал 2023 – 2029 годов
МП, НПП "Атамекен" (по согласованию), НАО "Talap" (по согласованию)
МИО, НАО "Talap" (по согласованию)
Целевой индикатор 18
Количество созданных центров компетенций, соответствующих международным отраслевым требованиям (стандартам) (2024 год – 8 единиц, 2025 год – 9 единиц, 2026 год – 8 единиц)
Создание центров компетенций на базе колледжей, в том числе оснащенных в рамках проекта "Жас маман", и расширение учебно-производственных мастерских
отчет в МП
декабрь 2024 – 2029 годов
МИО, РПП "Атамекен" (по согласованию)
Укрепление материально-технической базы организаций ТиПО, в том числе за счет средств бизнеса
отчет в МП
Декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, РПП "Атамекен" (по согласованию)
Осуществление перехода организаций ТиПО на гибкую организационно-правовую форму
отчет в МП
Декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Организация работы и модернизация мобильных учебных центров для поддержки сельской молодежи
отчет в МП
ноябрь 2025 – 2027 годов
МИО
Профилизация и укрупнение организаций ТиПО
аналитический отчет в МП
ноябрь 2025 – 2027 годов
МИО
Создание образовательно-производственных кластеров в рамках макрорегионов
отчет в МП
ноябрь 2025 – 2026 годов
МИО
Глава 4. Защита прав и интересов детей, обеспечение условий безопасной жизнедеятельности ребенка
Целевой индикатор 19
Уровень правовой защищенности детей (2023 год – 87 %, 2024 год – 89 %, 2025 год – 91 %, 2026 год – 93 %, 2027 год – 94 %, 2028 год – 95 %, 2029 год – 96 %)
Разработка, апробация и сопровождение интерактивной карты благополучия детей в рамках проведения мониторинга "Индекс благополучия детей" и бюджета для детей
карта благополучия детей
декабрь 2023 года – разработка и апробация,
с 2024 года – сопровождение
МП, АСПиР (по согласованию), МИО, МНЭ, МКИ, МТС, МПС, МЦРИАП
Разработка методики определения рейтинга школ в рамках проекта "Эффективная и безопасная школа"
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МП
Проведение социологического исследования по определению уровня правовой защищенности детей, показателей социализации несовершеннолетних, эффективности психологических служб школ и колледжей, информационной безопасности и безопасной инфраструктуры организаций образования
рекомендации
декабрь

2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
89.
WorldSkills халықаралық чемпионаттарының жеңімпаздарын және оларды дайындаған оқытушылар мен шеберлерді ынталандыру тетігін енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы желтоқсан
ОМ, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
90.
WorldSkills Kazakhstan, AgroSkills және Abilympics қозғалысын дамыту (WorldSkills стандарттарын оқу процесіне енгізу, халықаралық талаптар бойынша сарапшыларды оқыту, оқу-жаттығу лагерлерін құру, халықаралық чемпионаттарға қатысу және т.б.)
білім беру бағдарламалары
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы
4-тоқсан
ОМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
ЖАО, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 18-индикатор
Халықаралық салалық талаптарға (стандарттарға) сәйкес құрылған құзыреттер орталықтарының саны (2024 жыл – 8 бірлік, 2025 жыл – 9 бірлік, 2026 жыл – 8 бірлік)
91.
Колледждер базасында, оның ішінде "Жас маман" жобасы шеңберінде жарақтандырылған құзырет орталықтарын құру және оқу-өндірістік шеберханаларды кеңейту
ОМ-ге есеп
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
92.
ТжКБ ұйымдарының материалдық-техникалық базасын, оның ішінде бизнес қаражаты есебінен нығайту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
93.
ТжКБ ұйымдарының икемді ұйымдық-құқықтық нысанға көшуін жүзеге асыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
94.
Ауыл жастарын қолдау үшін мобильді оқу орталықтарының жұмысын ұйымдастыру және жаңғырту
ОМ-ге есеп
2025 – 2027 жылдардағы қараша
ЖАО
95.
ТжКБ ұйымдарын бейіндеу және ірілендіру
ОМ-ге талдамалық есеп
2025 – 2027 жылдардағы қараша
ЖАО
96.
Макроөңірлер шеңберінде оқу-өндірістік кластерлер құру
ОМ-ге есеп
2025 – 2026 жылдардағы қараша
ЖАО
4-тарау. Балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, баланың қауіпсіз өмір cүруіне қолайлы жағдайды қамтамасыз ету
Нысаналы 19-индикатор
Балалардың құқықтық қорғалу деңгейі (2023 жыл – 87 %, 2024 жыл – 89 %, 2025 жыл – 91 %, 2026 жыл – 93 %, 2027 жыл – 94 %, 2028 жыл – 95 %, 2029 жыл – 96 %)
97.
"Балалардың хал-ахуал индексі" мониторингін және балаларға арналған бюджетті жүргізу шеңберінде балалардың саламаттылығының интерактивті картасын әзірлеу, сынақтан өткізу және сүйемелдеу
балалардың саламаттылығы картасы
2023 жылғы желтоқсан – әзірлеу және сынақтан өткізу, 2024 жылдан бастап – сүйемелдеу
ОМ, СЖРА (келісу бойынша), ЖАО, ҰЭМ, МАМ, ТСМ, ӨҚМ, ЦДИАӨМ
98.
"Тиімді және қауіпсіз мектеп" жобасы шеңберінде мектептердің рейтингін айқындау әдістемесін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ОМ
99.
Балалардың құқықтық қорғалу деңгейін, кәмелетке толмағандардың әлеуметтену көрсеткіштерін, мектептер мен колледждердің психологиялық қызметтерінің тиімділігін, білім беру ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігі мен қауіпсіз инфрақұрылымын айқындау бойынша әлеуметтанулық зерттеу жүргізу
ұсынымдар

2023 – 2029 годов
МП, МИО
Приобретение школьных автобусов на условиях финансового лизинга через АО "Фонд развития промышленности"
отчет
декабрь 2023 года
МИО
Повышение квалификации специалистов в сфере защиты прав детей и педагогов организаций образования (педагоги-психологи, директора, заместители директоров по воспитательной работе, классные руководители, социальные педагоги, педагоги-организаторы) по профилактике насилия, буллинга и суицида среди несовершеннолетних
отчет в МП
декабрь
2023 – 2027 годов
НАО "Национальный научно-практический институт благополучия детей "Өркен"
(по согласованию)
Научно-методическое и информационно-ресурсное сопровождение системы защиты прав и обеспечения благополучия детей, в том числе исследование научных основ благополучия обучающихся с учетом возрастных, индивидуальных, этно-психологических особенностей личности
рекомендации
декабрь
2023 – 2026 годов
МП
Пересмотр норм и рациона питания воспитанников дошкольных организаций, детских домов и обучающихся организаций ТиПО
постановление Правительства Республики Казахстан
сентябрь 2023 года
МП, МЗ, МИО
Обеспечение детей дошкольного возраста из социально уязвимых семей бесплатным питанием в организациях образования, всех учащихся начальных классов бесплатным одноразовым горячим питанием
отчет в МП
август
2023 – 2026 годов
МИО, МТСЗН, МНЭ
Поэтапное введение онлайн-оценки качества услуг, обеспечение видеонаблюдением школьных пищеблоков
отчет в МП
декабрь
2023 – 2026 годов
МИО
Создание 50 детских оздоровительных лагерей
дорожная карта
отчет в МП
апрель
2023 года
декабрь
2024 – 2026 годов
МП, МИО, МПС, МНЭ, МЗ, МКС, МЦРИАП
МИО
Целевой индикатор 20
Доля воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, от общего числа детей данной категории (2023 год – 16,4 %, 2024 год – 17,0 %, 2025 год – 16,5 %, 2026 год – 16,0 %, 2027 год – 15,5 %, 2028 год – 15,0 %, 2029 год – 14,5 %)
Внедрение альтернативной формы семейного устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, – профессиональных приемных семей
проект Закона Республики Казахстан
июль 2023 года
МП, МТСЗН, МЗ, МНЭ, МИО
Трансформация деятельности центров поддержки детей через:
создание в них служб психологической и правовой поддержки воспитанников и детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, и содействие семейному устройству воспитанников данных центров;
сопровождение приемных родителей и постинтернатное сопровождение выпускников центров;
поэтапное укомплектование всех центров поддержки детей психологами, социальными педагогами и работниками
отчет в МП

2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ОМ, ЖАО
100.
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы қаржы лизингі жағдайында мектеп автобустарын сатып алу
есеп
2023 жылғы желтоқсан
ЖАО
101.
Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мамандардың және білім беру ұйымдары педагогтерінің (педагог-психологтер, директорлар, директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары, сынып жетекшілері, әлеуметтік педагогтер, педагог-ұйымдастырушылар) зорлық-зомбылықтың, буллинг пен кәмелетке толмағандар арасындағы суицидтің профилактикасы бойынша біліктілігін арттыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2027 жылдардағы желтоқсан
"Өркен" балалардың әл-ауқатын арттыру ұлттық ғылыми-практикалық институты КеАҚ (келісу бойынша)
102.
Балалардың құқықтарын қорғау және саламаттығын қамтамасыз ету жүйесін ғылыми-әдістемелік және ақпараттық-ресурстық сүйемелдеу, оның ішінде тұлғаның жас, жеке, этно-психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, білім алушылардың саламаттылығының ғылыми негіздерін зерттеу
ұсынымдар
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ОМ
103.
Мектепке дейінгі ұйымдар, балалар үйлері тәрбиеленушілерінің және ТжКБ ұйымдарында білім алушылардың тамақтану нормалары мен рационын қайта қарау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2023 жылғы қыркүйек
ОМ, ДСМ, ЖАО
104.
Әлеуметтік жағынан осал отбасылардан шыққан мектеп жасына дейінгі балаларды білім беру ұйымдарында тегін тамақпен, барлық бастауыш сынып оқушыларын тегін бір реттік ыстық тамақпен қамтамасыз ету
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы тамыз
ЖАО, Еңбекмині, ҰЭМ
105.
Көрсетілетін қызметтердің сапасын онлайн-бағалауды кезең-кезеңімен енгізу, мектептегі ас блоктарын бейнебақылаумен қамтамасыз ету
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
106.
Балаларға арналған 50 сауықтыру лагерін ашу
жол картасы
ОМ-ге есеп
2023 жылғы сәуір
2024 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ОМ, ЖАО, ӨҚМ, ҰЭМ, ДСМ, МСМ, ЦДИАӨМ
ЖАО
Нысаналы 20-индикатор
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің аталған санаттағы балалардың жалпы санындағы үлесі (2023 жыл – 16,4 %, 2024 жыл – 17,0 %, 2025 жыл – 16,5 %, 2026 жыл – 16,0 %, 2027 жыл – 15,5 %, 2028 жыл – 15,0 %, 2029 жыл – 14,5 %)
107.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасыға орналастырудың баламалы нысанын – баланы қабылдайтын кәсіби отбасыларды енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы шілде
ОМ, Еңбекмині, ДСМ, ҰЭМ, ЖАО
108.
Балаларды қолдау орталықтарының қызметін: оларда арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж тәрбиеленушілер мен балаларды психологиялық және құқықтық қолдау қызметтерін құру және аталған орталықтардың тәрбиеленушілерін отбасыларға орналастыруға жәрдемдесу;
баланы қабылдайтын ата-аналарды сүйемелдеу және орталықтардың түлектерін интернаттан кейін сүйемелдеу;
барлық балаларды қолдау орталықтарын психологтармен, әлеуметтік педагогтермен және жұмыскерлермен кезең-кезеңімен жасақтау арқылы трансформациялау
ОМ-ге есеп

декабрь 2023 – 2024 годов
МИО, МТСЗН, МЗ
Разработка стандартов сопровождения приҰмных семей
стандарты
июль 2023 года
МП
Модификация НОБД в части создания модуля республиканской базы данных детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
модуль в НОБД
декабрь 2026 года
МП, МТСЗН, МЗ, МИО
Целевой индикатор 21
Доля организаций образования, обеспечивших комплексную защиту детей в соответствии с требованиями антитеррористической безопасности (2023 год – 90 %, 2024 год – 100 %, 2025 год – 100 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Мониторинг оснащения организаций образования (школы, колледжи, дошкольные организации) соответствующим оборудованием по обеспечению безопасности (видеокамеры, системы контроля и управления доступа, домофонная система, тревожная кнопка и т.д.)
отчет в МП
ежеквартально,
2023 – 2029 годы
МИО
Осуществление органами внутренних дел проверок организаций образования на предмет соблюдения требований инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 117
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МВД
Заключение договоров организациями образования (объекты с фактическим количеством персонала и обучающихся (воспитанников) более 700 человек, а также расположенные (независимо от наполняемости) в городах республиканского значения, столице, городах областного значения) с субъектом охранной деятельности, имеющим лицензию на оказание охранных услуг
отчет в МП
июнь, декабрь 2023 года
МИО
Интеграция систем видеонаблюдения организаций образования, соответствующих требованиям уполномоченного органа, с Центром оперативного управления, приведение их в соответствие с принятыми стандартами и техническими требованиями
отчет в МП
декабрь 2023 – 2026 годов
МИО, МЦРИАП
Проработка вопроса о внесении изменений в действующие нормативные правовые акты по введению должности менеджера по профилактике правонарушений в организациях среднего образования
отчет в МП
декабрь 2024 года
МИО
Реализация проекта "100 медиативных школ"
аналитическая справка,
отчет в МП
декабрь 2024 года
МИО
Глава 5. Воспитание нового поколения казахстанцев
Целевой индикатор 22
Доля обучающихся, вовлеченных в организованную общественную деятельность, в том числе через ученическое самоуправление и дебатное движение с целью повышения уровня гражданственности и патриотизма (2023 год – 35 %, 2024 год – 40 %, 2025 год – 45 %, 2026 год – 50 %, 2027 год – 55 %, 2028 год – 60 %, 2029 год – 65 %)
Разработка концептуальных основ воспитания
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
апрель 2023 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Разработка методических рекомендаций по внедрению ценностноориентированного образования
методические рекомендации
декабрь 2024 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Разработка положения о новом формате сотрудничества организаций образования с родителями и создание при них Академии родителей
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МП, МИО
Разработка методических рекомендаций по обеспечению физического, психологического и социального благополучия обучающихся
методические рекомендации
декабрь 2024 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Разработка методических рекомендаций по организации культурно-досуговой деятельности обучающихся через проектный подход
методические рекомендации
декабрь 2024 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Разработка инструктивно-методических рекомендаций для педагогов организаций образования по обеспечению благоприятных школьного климата, культуры поведения и отношений педагогов и остальных сотрудников организаций образования
инструктивно-методические рекомендации
август 2023 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Разработка методических рекомендаций по формированию полезных привычек в отношении кибербезопасности, кибергигиены и киберкультуры детей
методические рекомендации
декабрь 2023 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Разработка положения по методическому обеспечению механизма взаимодействия общественных организаций, органов школьного и студенческого самоуправления в организациях образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Разработка методических рекомендаций по обеспечению идеологического воспитания обучающихся посредством культурного наследия казахского народа
методические рекомендации
декабрь 2025 года
МП, МИО,
НАО имени
Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Организация деятельности военно-патриотических клубов в организациях образования и вовлечение обучающихся в организованную общественную деятельность "Жас қыран" (1-4 классы), "Жас ұлан"
(5-10 классы)
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Реализация мер по защите детей от информации и материалов, наносящих вред воспитанию и духовному развитию
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Организация и проведение республиканского интеллектуального турнира (дебатное движение) среди школьников и усиление деятельности школьного и студенческого самоуправления
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Трансформация школьных библиотек в дополнительные обучающие образовательные площадки с базой электронных информационных ресурсов
отчет
декабрь 2023 года
МИО
Целевой индикатор 23
Охват детей дополнительным образованием (2023 год – 81,1 %, 2024 год – 86,3 %, 2025 год – 90 %, 2026 год – 95 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Поэтапное увеличение размещения государственного образовательного заказа на дополнительное образование, в том числе в частных организациях
отчет в МП
декабрь
2023 – 2029 годов
МИО
Предоставление детям возможности бесплатно посещать спортивные секции или творческие кружки
отчет в МП

2023 – 2024 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, Еңбекмині, ДСМ
109.
Балаларды қабылдайтын отбасыларды сүйемелдеу стандарттарын әзірлеу
стандарттар
2023 жылғы шілде
ОМ
110.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың республикалық дерекқорының модулін құру бөлігінде ҰБДҚ-ны модификациялау
ҰБДҚ-дағы модуль
2026 жылғы желтоқсан
ОМ, Еңбекмині, ДСМ, ЖАО
Нысаналы 21-индикатор
Терроризмге қарсы қауіпсіздік талаптарына сәйкес балаларды кешенді қорғауды қамтамасыз еткен білім беру ұйымдарының үлесі (2023 жыл – 90 %, 2024 жыл – 100 %, 2025 жыл – 100 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
111.
Білім беру ұйымдарын (мектептер, колледждер, мектепке дейінгі ұйымдар) қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі тиісті жабдықтармен (бейнекамералар, қол жеткізуді бақылау және басқару жүйелері, домофондық жүйе, дабыл түймесі және т.б.) жарақтандырудың мониторингі
ОМ-ге есеп
тоқсан сайын,
2023 – 2029 жылдар
ЖАО
112.
Ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 117 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау тұрғысынан білім беру ұйымдарын тексеруді жүзеге асыруы
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ІІМ
113.
Білім беру ұйымдарының (персонал мен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) нақты саны 700-ден асатын, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалаларда, астанада, облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан объектілер (толымдылығына қарамастан) күзету қызметтерін көрсетуге лицензиясы бар күзету қызметінің субъектілерімен шарттар жасасуы
ОМ-ге есеп
2023 жылғы маусым, желтоқсан
ЖАО
114.
Уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін білім беру ұйымдарының бейнебақылау жүйелерін Жедел басқару орталығымен интеграциялау, оларды қабылданған стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкес келтіру
ОМ-ге есеп
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ЦДИАӨМ
115.
Орта білім беру ұйымдарында құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі менеджер лауазымын енгізу бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу туралы мәселені пысықтау
ОМ-ге есеп
2024 жылғы желтоқсан
ЖАО
116.
"100 медиативтік мектеп" жобасын іске асыру
талдамалық анықтама, ОМ-ге есеп
2024 жылғы желтоқсан
ЖАО
5-тарау. Қазақстандықтардың жаңа буынын тәрбиелеу
Нысаналы 22-индикатор
Азаматтық және патриоттық деңгейін арттыру мақсатында ұйымдастырылған қоғамдық қызметке, оның ішінде білім алушылардың өзін-өзі басқаруы және дебаттық қозғалыс арқылы тартылған білім алушылардың үлесі (2023 жыл – 35 %, 2024 жыл – 40 %, 2025 жыл – 45 %, 2026 жыл – 50 %, 2027 жыл – 55 %, 2028 жыл – 60 %, 2029 жыл – 65 %)
117.
Тәрбие берудің тұжырымдамалық негіздерін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы сәуір
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
118.
Құндылықтарға бағдарланған білім беруді енгізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
119.
Білім беру ұйымдарының ата-аналармен ынтымақтастығының жаңа форматы туралы ережені әзірлеу және олардың жанынан Ата-аналар академиясын құру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
120.
Білім алушылардың физикалық, психологиялық және әлеуметтік саламаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
121.
Жобалық тәсіл арқылы білім алушылардың мәдени-бос уақыт қызметін ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
122.
Білім беру ұйымдарының педагогтері үшін мектепте қолайлы ахуалды, білім беру ұйымдарының педагогтері мен басқа да қызметкерлерінің мінез-құлық және қарым-қатынас мәдениетін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық-әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
нұсқаулық-әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы тамыз
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
123.
Балалардың киберқауіпсіздігіне, кибергигиенасына және кибермәдениетіне қатысты пайдалы әдеттерді қалыптастыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
124.
Білім беру ұйымдарында қоғамдық ұйымдардың, мектеп және студенттік өзін-өзі басқару органдарының өзара іс-қимыл тетігін әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі ережені әзірлеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
125.
Қазақ халқының мәдени мұрасы арқылы білім алушыларға идеологиялық тәрбие беруді қамтамасыз ету жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
126.
Білім беру ұйымдарында әскери-патриоттық клубтардың қызметін ұйымдастыру және білім алушыларды "Жас қыран" (1-4 сыныптар), "Жас ұлан" (5-10 сыныптар) ұйымдасқан қоғамдық қызметіне тарту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
127.
Балаларды тәрбие мен рухани дамуға зиян келтіретін ақпарат пен материалдардан қорғау жөніндегі шараларды іске асыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
128.
Оқушылар арасында республикалық зияткерлік турнир (дебат қозғалысы) ұйымдастыру және өткізу, мектеп және студенттік өзін-өзі басқару қызметін күшейту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
129.
Мектеп кітапханаларын электрондық ақпараттық ресурстар базасы бар қосымша оқытатын білім беру алаңдарына трансформациялау
есеп
2023 жылғы желтоқсан
ЖАО
Нысаналы 23-индикатор
Балаларды қосымша білім берумен қамту (2023 жыл – 81,1 %, 2024 жыл – 86,3 %, 2025 жыл – 90 %, 2026 жыл – 95 %,
2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
130.
Қосымша білім беруге, оның ішінде жекеменшік ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды кезең-кезеңімен ұлғайту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
131.
Балаларға спорт секцияларына немесе шығармашылық үйірмелерге тегін қатысу мүмкіндігін ұсыну
ОМ-ге есеп

июль, декабрь 2023 – 2025 годов
МИО
Строительство не менее 100 новых крупных объектов для развития творческого и интеллектуального потенциала детей (дворцы школьников, станции юных техников, детские технопарки, музыкальные и художественные школы и другие)
дорожная карта
отчет в МП
апрель 2023 года
декабрь 2023 – 2027 годов
МП, МПС, МНЭ, МЗ, МТС, МЦРИАП, МИО
МИО
Укрепление материально-технической базы, оснащение современным оборудованием государственных организаций дополнительного образования детей, в том числе для детей с особыми образовательными потребностями
отчет в МП
декабрь 2023 – 2027 годов
МИО
Расширение спектра услуг через реорганизацию музыкальных и художественных сельских школ (монопрофильные) в школы искусств с многопрофильной деятельностью
отчет в МП
декабрь 2023 – 2027 годов
МИО
Открытие комьюнити-центров (филиалы) внешкольных организаций в сельских школах в целях шаговой доступности
отчет в МП
декабрь 2023 – 2027 годов
МИО
Проработка вопроса внедрения норматива подушевого финансирования в системе дополнительного образования для детей
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП, МКИ, МТС, МНЭ, МИО
Создание единой платформы дополнительного образования
Единая платформа дополнительного образования, приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь
2025 года
МП, МКИ, МТС, МНЭ, МЦРИАП, МИО
Включение карты индивидуальных компетенций обучающегося по окончании программ дополнительного образования в приложение к аттестату об основном и общем среднем образовании
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
апрель 2025 года
МП, МИО
Введение уведомительного порядка о начале или прекращении осуществления деятельности для организаций дополнительного образования, получающих государственный заказ
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МП, МИО
Расширение направлений дополнительного образования, способствующих интеллектуальному развитию детей
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МП, МИО
Целевой индикатор 24
Доля дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО, создавших условия для занятий спортом (спортивные залы и спортивный инвентарь) (2023 год – 92 %, 2024 год – 95 %, 2025 год – 97 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 100 %, 2028 год – 100 %, 2029 год – 100 %)
Внедрение проекта "Качественное физическое воспитание", обновление учебных планов с включением обязательного раздела "Национальные виды спорта"
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
август 2023 года
МП, МИО
Обновление спортивного инвентаря и модернизация инфраструктуры физической культуры и спорта школ в соответствии с потребностями и современными требованиями
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО
Строительство спортзалов в организациях среднего образования с количеством учащихся 150 и выше
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО

2023 – 2025 жылдардағы шілде, желтоқсан
ЖАО
132.
Балалардың шығармашылық және зияткерлік әлеуетін дамыту үшін кемінде 100 жаңа ірі объектілер салу (оқушылар сарайлары, жас техниктер станциялары, балалар технопарктері, музыка және көркемсурет мектептері және т.б.)
жол картасы
ОМ-ге есеп
2023 жылғы сәуір
2023 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ОМ, ӨҚМ, ҰЭМ, ДСМ, ТСМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
133.
Балаларға қосымша білім беретін мемлекеттік ұйымдардың материалдық-техникалық базасын нығайту, оның ішінде ерекше білім беруді қажет ететін балалар үшін заманауи жабдықтармен жарақтандыру
ОМ-ге есеп
2023 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
134.
Ауылдық музыка және көркемсурет мектептерін (монобейінді) көпбейінді қызметі бар өнер мектептері етіп қайта ұйымдастыру арқылы көрсетілетін қызметтер спектрін кеңейту
ОМ-ге есеп
2023 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
135.
Қадамдық қолжетімділік мақсатында ауылдық мектептерде мектептен тыс ұйымдардың комьюнити-орталықтарын (филиалдарын) ашу
ОМ-ге есеп
2023 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
136.
Балаларға арналған қосымша білім беру жүйесінде жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, МАМ, ТСМ, ҰЭМ, ЖАО
137.
Қосымша білім берудің бірыңғай платформасын құру
қосымша білім берудің бірыңғай платформасы, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, МАМ, ТСМ, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
138.
Қосымша білім беру бағдарламаларын аяқтағаннан кейін білім алушының жеке құзыреттер картасын негізгі және жалпы орта білім туралы аттестаттың қосымшасына енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы
сәуір
ОМ, ЖАО
139.
Мемлекеттік тапсырыс алатын қосымша білім беру ұйымдары үшін қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлама жасау тәртібін енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
140.
Балалардың зияткерлік дамуына ықпал ететін қосымша білім беру бағыттарын кеңейту
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы
желтоқсан
ОМ, ЖАО
Нысаналы 24-индикатор
Спортпен айналысу үшін жағдай (спорт залдары және спорттық мүкәммалдар) жасаған ЖАО-ға ведомстволық бағынысты күндізгі мемлекеттік жалпы білім беретін орта білім беру ұйымдарының үлесі (2023 жыл – 92 %, 2024 жыл – 95 %, 2025 жыл – 97 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 100 %, 2028 жыл – 100 %, 2029 жыл – 100 %)
141.
"Сапалы дене тәрбиесі" жобасын енгізу, "Ұлттық спорт түрлері" міндетті бөлімін қоса отырып, оқу жоспарларын жаңарту
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы тамыз
ОМ, ЖАО
142.
Қажеттіліктер мен заманауи талаптарға сәйкес спорттық мүкәммалды жаңарту және мектептердің дене шынықтыру мен спорт инфрақұрылымын жаңғырту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
143.
Оқушылар саны 150 және одан асатын орта білім беру ұйымдарында спорт залдарын салу
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО

Глава 6. Преумножение профессионального и культурного капитала педагогов
Целевой индикатор 25
Доля педагогов, имеющих профильное образование, от общего количества руководителей, методистов, воспитателей дошкольных организаций (2023 год – 78 %, 2024 год – 81 %, 2025 год – 84 %, 2026 год – 87 %, 2027 год – 88,2 %, 2028 год – 90 %, 2029 год – 92 %)
Проработка вопроса включения в перечень приоритетных направлений для присуждения международной стипендии "Болашак" специальностей сферы раннего развития детей
предложения в МНВО
сентябрь 2024 года
МП, РГУ "Институт раннего развития детей"
(по согласованию)
Усиление кадрового потенциала системы дошкольного образования путем совершенствования системы их подготовки, повышения квалификации и аттестации, повышения социального статуса и заработной платы
отчет
июль, декабрь
2023 года
МП, АСПиР
(по согласованию)
Развитие центров компетенций на базе лучших дошкольных организаций и мониторинг деятельности мобильных групп при методических кабинетах
отчет в МП
аналитическая справка
июнь, декабрь 2024 – 2029 годов
МИО
МП, РГУ "Институт раннего развития детей"
(по согласованию)
Целевой индикатор 26
Доля педагогов с квалификационным уровнем педагога-мастера, педагога-исследователя, педагога-эксперта и педагога-модератора от общего количества педагогов организаций среднего образования (2023 год – 65 %, 2024 год – 70 %, 2025 год – 75 %, 2026 год – 80 %, 2027 год – 84 %, 2028 год – 87 %, 2029 год – 90 %)
Посткурсовая поддержка и методическое сопровождение педагогов, развитие профессиональных компетенций педагогов в соответствии с рамкой компетенций (профессиональным стандартом "Педагог")
курсы
декабрь 2023 – 2029 годов
МП
Пересмотр деятельности методических кабинетов по учебно-методическому сопровождению организаций дошкольного и среднего образования
предложения
декабрь 2023 года
МП, МИО
Трансформация деятельности методических кабинетов (центров)
проект Закона Республики Казахстан
сентябрь 2026 года
МП, МИО
Разработка методических рекомендаций по взаимодействию подведомственных организаций Министерства просвещения Республики Казахстан с ведущими школами страны по вопросам внедрения и масштабирования лучших инновационных практик
методические рекомендации
декабрь 2024 года
НАО имени Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Создание республиканского кадрового резерва руководителей организаций образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь
2023 – 2029 годов
МП
Создание республиканской базы высококвалифицированных педагогов организаций образования (электронный педагогический
"HR-ұстаз")
республиканская база
декабрь 2023 – 2029 годов
МП, АО "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу" (по согласованию)
Автоматизация процедуры приема педагогов на работу в школы через НОБД
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
2023 год – ввод в опытную эксплуатацию,
2024 год – ввод в промышленную эксплуатацию
МП
Подготовка и переподготовка учителей-предметников (обучение педагогов по смежным специальностям), "боковой вход"
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, МНВО, ОВПО (по согласованию)
Внесение дополнений в должностные обязанности педагога-профориентатора
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП
Разработка базовой образовательной программы повышения квалификации педагогов для работы с детьми с особыми образовательными потребностями
базовая образовательная программа
декабрь 2025 года
МП, АО "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу" (по согласованию)
Введение в образовательные программы педагогического направления ОВПО и организаций ТиПО модуля по работе с детьми с особыми образовательными потребностями
образовательные программы
декабрь 2025 года
МНВО, МП, МИО, ОВПО (по согласованию)
Внесение в классификатор специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования "педагога-ассистента" и разработка образовательных программ
приказ Министра просвещения Республики Казахстан, образовательные программы
декабрь 2025 года
МП, МИО

6-тарау. Педагогтердің кәсіптік және мәдени капиталын арттыру
Нысаналы 25-индикатор
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары, әдіскерлері, тәрбиешілерінің жалпы санынан бейінді білімі бар педагогтердің үлесі (2023 жыл – 78 %, 2024 жыл – 81 %, 2025 жыл – 84 %, 2026 жыл – 87 %, 2027 жыл – 88,2 %, 2028 жыл – 90 %, 2029 жыл – 92 %)
144.
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындаудың басым бағыттар тізбесіне балаларды ерте дамыту саласы мамандықтарын қосу мәселесін пысықтау
ҒЖБМ-ға ұсыныстар
2024 жылғы қыркүйек
ОМ, "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
145.
Мектепке дейінгі білім беру жүйесінің кадрлық әлеуетін оларды даярлау, біліктілігін арттыру және аттестаттау жүйесін жетілдіру, әлеуметтік мәртебесі мен жалақысын арттыру арқылы күшейту
есеп
2023 жылғы шілде, желтоқсан
ОМ, СЖРА (келісу бойынша)
146.
Үздік мектепке дейінгі ұйымдар базасында құзыреттер орталықтарын дамыту және әдістемелік кабинеттер жанындағы мобильдік топтардың қызметін мониторингтеу
ОМ-ге есеп
талдамалық анықтама
2024 – 2029 жылдардағы маусым, желтоқсан
ЖАО
ОМ, "Балаларды ерте дамыту институты" РММ (келісу бойынша)
Нысаналы 26-индикатор
Орта білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан педагог-шебер, педагог-зерттеуші, педагог-сарапшы және педагог-модератор біліктілік деңгейі бар педагогтердің үлесі (2023 жыл – 65 %, 2024 жыл – 70 %, 2025 жыл – 75 %, 2026 жыл – 80 %, 2027 жыл – 84 %, 2028 жыл – 87 %, 2029 жыл – 90 %)
147.
Педагогтерді курстан кейінгі қолдау және әдістемелік сүйемелдеу, құзыреттер шеңберіне ("Педагог" кәсіби стандартына) сәйкес педагогтердің кәсіби құзыреттерін дамыту
курстар
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ОМ
148.
Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарын оқу-әдістемелік сүйемелдеу жөніндегі әдістемелік кабинеттердің қызметін қайта қарау
ұсыныстар
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
149.
Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) қызметін трансформациялау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы қыркүйек
ОМ, ЖАО
150.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ведомстволық бағынысты ұйымдарының үздік инновациялық практикаларды енгізу және кеңінен тарату мәселелері бойынша еліміздің жетекші мектептерімен өзара іс-қимылы жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
151.
Білім беру ұйымдары басшыларының республикалық кадрлық резервін құру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ОМ
152.
Білім беру ұйымдарының біліктілігі жоғары педагогтерінің республикалық базасын құру (электрондық педагогикалық "HR-ұстаз")
республикалық база
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ОМ, "Өрлеу" ұлттық біліктілікті арттыру орталығы" АҚ (келісу бойынша)
153.
ҰБДҚ арқылы педагогтерді мектепке жұмысқа қабылдау рәсімін автоматтандыру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылы – тәжірибелік пайдалануға беру,
2024 жылы – өнеркәсіптік пайдалануға беру
ОМ
154.
Пән мұғалімдерін даярлау және қайта даярлау (педагогтерді сабақтас мамандықтар бойынша оқыту), "бүйірлік кіру"
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ҒЖБМ, ЖЖБҰ (келісу бойынша)
155.
Педагог-кәсіптік бағдар берушінің лауазымдық міндеттеріне толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ
156.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыс істеу үшін педагогтердің біліктілігін арттырудың базалық білім беру бағдарламасын әзірлеу
базалық білім беру бағдарламасы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, "Өрлеу" ұлттық біліктілікті арттыру орталығы" АҚ (келісу бойынша)
157.
ЖЖБҰ мен ТжКБ ұйымдарының педагогикалық бағыттағы білім беру бағдарламаларына ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыс істеу модулін енгізу
білім беру бағдарламалары
2025 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ОМ, ЖАО, ЖЖБҰ (келісу бойынша)
158.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктері сыныптауышына "педагог-ассистентті" енгізу және білім беру бағдарламаларын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы, білім беру бағдарламалары
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
159.

Открытие педагогических классов в организациях среднего образования для учащихся 10-11 классов
отчет в МП
сентябрь 2025 года
МИО
Трансформация подготовки магистров "менеджер образования"
отчет в МП
сентябрь 2025 – 2029 годов
МНВО, ОВПО
(по согласованию)
Реализация программы "1000 лидеров изменений в образовании"
отчет в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь
2027 года
МП, МИО
Целевой индикатор 27
Доля специалистов, привлеченных с производства, от общего количества преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения государственных организаций ТиПО (2023 год – 8,5 %, 2024 год – 10 %, 2025 год – 11,4 %, 2026 год – 12 %, 2027 год – 13 %, 2028 год – 14 %, 2029 год – 15 %)
Привлечение специалистов с производства для работы в организациях ТиПО с присвоением квалификационной категории с соответствующей доплатой
отчет в МП
декабрь 2023 – 2029 годов
МИО, РПП "Атамекен" (по согласованию)
Подготовка на базе ОВПО преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения, в том числе из числа выпускников организаций ТиПО
отчет в МП
декабрь 2024 – 2029 годов
МНВО, МИО, ОВПО (по согласованию)
Повышение квалификации, переподготовка и обучение руководителей колледжей, в том числе в рамках международной стипендии "Болашак"
отчет в МП
Декабрь 2023 – 2029 годов
МНВО, МИО, НАО "Talap" (по согласованию)
Поэтапное повышение заработной платы руководителей государственных организаций дошкольного, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального образования на 100 %
аналитический отчет
январь 2024 – 2027 годов
МП, МИО
Глава 7. Обеспечение качества образования на системном уровне
Целевой индикатор 28
Доля организаций образования, прошедших процедуру государственной аттестации, от количества организаций образования, подлежащих аттестации (2023 год – 35 %, 2024 год – 65 %, 2025 год – 85 %, 2026 год – 100 %, 2027 год – 20 %, 2028 год – 40 %, 2029 год – 60 %)
Разработка методического руководства по системе критериального оценивания для педагогов
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП, НАО имени Ы. Алтынсарина
(по согласованию)
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся в организациях начального, основного среднего, технического и профессионального, послесреднего образования с последующим принятием адресных мер поддержки
методические рекомендации по результатам МОДО
в организациях среднего образования –
декабрь
2023 – 2029 годов,
в организациях
ТиПО – декабрь
2025 – 2029 годов
МП
Аккредитация процедуры мониторинга образовательных достижений обучающихся в международном центре сертификации
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП, АО "Национальный центр исследований и оценки образования "Талдау" имени Ахмет Байтұрсынұлы" (по согласованию)
Участие казахстанских школьников в международных сопоставительных исследованиях PISA, TIMSS, PIRLS, ICILS
национальный отчет

Орта білім беру ұйымдарында 10-11 сынып оқушылары үшін педагогикалық сыныптар ашу
ОМ-ге есеп
2025 жылғы қыркүйек
ЖАО
160.
"Білім беру менеджері" магистрлерін даярлауды трансформациялау
ОМ-ге есеп
2025 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ, ЖЖБҰ (келісу бойынша)
161.
"Білім берудегі өзгерістердің 1000 көшбасшысы" бағдарламасын іске асыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына есеп
2027 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
Нысаналы 27-индикатор
Мемлекеттік ТжКБ ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің жалпы санынан өндірістен тартылған мамандардың үлесі (2023 жыл – 8,5 %, 2024 жыл – 10 %, 2025 жыл – 11,4 %, 2026 жыл – 12 %, 2027 жыл – 13 %, 2028 жыл – 14 %, 2029 жыл – 15 %)
162.
ТжКБ ұйымдарында жұмыс істеу үшін тиісті қосымша ақы төленетін біліктілік санатын бере отырып, өндірістен мамандар тарту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
163.
ЖЖБҰ базасында арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін, оның ішінде ТжКБ ұйымдарының түлектері қатарынан даярлау
ОМ-ге есеп
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖАО, ЖЖБҰ (келісу бойынша)
164.
Колледждер басшыларының біліктілігін, оның ішінде "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде арттыру, қайта даярлау және оқыту
ОМ-ге есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖАО, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
165.
Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беретін мемлекеттік ұйымдар басшыларының жалақысын кезең-кезеңімен 100 %-ға арттыру
талдамалық есеп
2024 – 2027 жылдардағы
қаңтар
ОМ, ЖАО
7-тарау. Білім беру сапасын жүйелі деңгейде қамтамасыз ету
Нысаналы 28-индикатор
Аттестаттауға жататын білім беру ұйымдарының санынан мемлекеттік аттестаттау рәсімінен өткен білім беру ұйымдарының үлесі (2023 жыл – 35 %, 2024 жыл – 65 %, 2025 жыл – 85 %, 2026 жыл – 100 %, 2027 жыл – 20 %,
2028 жыл – 40 %, 2029 жыл – 60 %)
166.
Педагогтер үшін өлшемшарттық бағалау жүйесі бойынша әдістемелік нұсқаулық әзірлеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
167.
Бастауыш, негізгі орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу, кейін атаулы қолдау шараларын қабылдау
ББЖМ нәтижелері бойынша әдістемелік ұсынымдар
орта білім беру ұйымдарында – 2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан;
ТжКБ ұйымдарында – 2025 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ОМ
168.
Халықаралық сертификаттау орталығында білім алушылардың білім жетістіктерін мониторингтеу рәсімін аккредиттеу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, А. Байтұрсынұлы атындағы "Талдау" ұлттық зерттеулер және білімді бағалау орталығы" АҚ (келісу бойынша)
169.
Қазақстандық оқушылардың PISA, TIMSS, PIRLS, ICILS халықаралық салыстырмалы зерттеулеріне қатысуы
ұлттық есеп

по завершении цикла в 2023 – 2029 годах
МП
Пересмотр структуры и правил разработки программы развития организации образования в части установления ключевых показателей эффективности
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МП, МИО
Разработка методических рекомендаций по взаимодействию организаций дошкольного, общего среднего, технического и профессионального, дополнительного образования по принятию мер, направленных на повышение качества образования (образовательный округ)
методические рекомендации
декабрь 2024 года
МП, МИО
Проработка вопроса создания опорных и магнитных организаций образования
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МП, МИО
Участие казахстанских обучающихся в PISA-based Test for Schools
индивидуальные и групповые отчеты
по завершении цикла в 2023 – 2025 годах
МП
Внесение дополнений в квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций, предоставляющих начальное, основное среднее, общее среднее, техническое и профессиональное, послесреднее, духовное образование, в части требований по обеспечению безопасности
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МП
Внедрение независимой оценки результатов обучения выпускников через систему признания квалификации на обязательной или добровольной основе по профессиям, включенным в реестр
отчет в МП
декабрь,
ежегодно
МТСЗН, МИО, НАО "Talap" (по согласованию)
Ведение рейтинга организаций ТиПО, учитывающего качество деятельности организаций ТиПО, качественный состав педагогов, движение контингента, трудоустройство выпускников, взаимодействие с бизнес-сообществом, участие в проектах WorldSkills и другое
рейтинг организаций ТиПО на сайте НАО "Talap"
декабрь
2023 – 2026 годов
МП, МИО, НАО "Talap" (по согласованию), РПП "Атамекен" (по согласованию)
Формирование реестров аккредитованных образовательных программ ТиПО, послесреднего образования
реестр аккредитованных образовательных программ
декабрь 2024 года
МП, НАО "Talap" (по согласованию)
Принятие Национальной рамки мониторинга и оценивания образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МП, АО "Национальный центр исследований и оценки образования "Талдау" имени Ахмет Байтұрсынұлы" (по согласованию)
Создание Лиги академической честности
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
май 2025 года
МП, МИО
Предоставление отчета о реализации Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы
отчет в МНЭ
не позднее 1 мая, следующего за отчетным годом
МП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИКТ
информационно-коммуникационные технологии
АО
акционерное общество
США
Соединенные Штаты Америки
РПП "Атамекен"
региональная палата предпринимателей "Атамекен"
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МОДО
мониторинг образовательных достижений обучающихся
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
СОР
суммативное оценивание по предметам за раздел
НСОКО
Национальная система оценки качества образования
ООН
Организация Объединенных Наций
МСКО
Международная стандартная классификация образования
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ООП
особая образовательная потребность
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ОВПО
организации высшего и (или) послевузовского образования
ЕМН
естественно-математическое направление
ВУЗ
высшие учебные заведения
ВВП
валовой внутренний продукт
НАО
некоммерческое акционерное общество
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ДО
дошкольные организации
ГЧП
государственно-частное партнерство
ГОС
государственный общеобязательный стандарт
ГОСО
государственный общеобязательный стандарт образования
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МТБ
материально-техническая база
ДВО
дошкольное воспитание и обучение
ВШК
внутришкольный контроль
НИШ
Назарбаев Интеллектуальные школы
АОО "НИШ"
автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
НПА
нормативный правовой акт
УМК
учебно-методический комплекс
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
РЦ
реабилитационный центр
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
ПМПК
психолого-медико-педагогическая консультация
КППК
кабинет психолого-педагогической коррекции
БНС АСПиР
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
РГП на ПХВ "РНПЦЭСО"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования"
РГУ
республиканское государственное учреждение
СОЧ
суммативное оценивание по предметам за четверть
ТиПО
техническое и профессиональное образование
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
НАО
Национальная академия образования
НОБД
Национальная образовательная база данных
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МКШ
малокомплектная школа
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ОЭСР
Организация экономического сотрудничества и развития
ЮНЕСКО
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
ЮНИСЕФ
United Nations International Children’s Emergency Fund
ECERS-R
Early Childhood Environtment Rating Scales-Revised
ICILS
International Computer and Information Literacy Study
IT
Information Technology
LMS
Learning management system
NEET
Not in Education, Employment or Training
PGCE
Postgraduate Certificate in Education
PIRLS
The Progress in International Reading Literacy Study
PISA
Programme for International Student Assessment
STEM
Science, Technology, Engineering and Mathematics
STEAM
Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics
TALIS
Teaching and Learning International Survey
TIMSS
Trends in Mathematics and Science Study
_______________________________

2023 – 2029 жылдары цикл аяқталғаннан кейін
ОМ
170.
Білім беру ұйымын дамыту бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын негізгі тиімділік көрсеткіштерін белгілеу бөлігінде қайта қарау
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы
желтоқсан
ОМ, ЖАО
171.
Мектепке дейінгі, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, қосымша білім беру ұйымдарының білім беру сапасын арттыруға бағытталған шараларды қабылдау бойынша өзара іс-қимылы жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу (білім беру округі)
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
172.
Тірек және магниттік білім беру ұйымдарын құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
173.
Қазақстандық білім алушылардың PISA-based Test for Schools-қа қатысуы
жеке және топтық есептер
2023 – 2025 жылдары цикл аяқталғаннан кейін
ОМ
174.
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, рухани білім беретін ұйымдардың білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар бөлігінде толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
ОМ
175.
Түлектерді біліктілікті тану жүйесі арқылы тізілімге енгізілген кәсіптер бойынша міндетті немесе ерікті негізде оқыту нәтижелеріне тәуелсіз бағалауды енгізу
ОМ-ге есеп
желтоқсан, жыл сайын
Еңбекмині, ЖАО, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
176.
ТжКБ ұйымдары қызметінің сапасы, педагогтердің сапалық құрамы, контингенттің қозғалысы, түлектерді жұмысқа орналастыру, бизнес-қоғамдастықпен өзара іс-қимыл, WorldSkills жобаларына қатысу және басқалары ескерілген ТжКБ ұйымдарының рейтингін жүргізу
"Talap" КЕАҚ сайтында ТжКБ ұйымдарының рейтингі
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ОМ, ЖАО, "Talap" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
177.
Аккредиттелген ТжКБ, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларының тізілімдерін қалыптастыру
аккредиттелген білім беру бағдарламаларының тізілімі
2024 жылғы желтоқсан
ОМ,
"Talap" КеАҚ (келісу бойынша)
178.
Білім беруді мониторингтеу мен бағалаудың ұлттық негіздемесін қабылдау
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, А. Байтұрсынұлы атындағы "Талдау" ұлттық зерттеулер және білімді бағалау орталығы" АҚ (келісу бойынша)
179.
Академиялық адалдық лигасын құру
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2025 жылғы мамыр
ОМ, ЖАО
180.
Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасының іске асырылуы туралы есеп беру
ҰЭМ-ге есеп
есепті жылдан кейінгі 1 мамырдан кешіктірмей
ОМ
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКТ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
АҚ
акционерлік қоғам
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
"Атамекен" ӨКП
"Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасы
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ББЖМ
білім алушылардың білім жетістіктерін мониторингтеу
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БЖБ
бөлім үшін пәндер бойынша жиынтық бағалау
БСБҰЖ
Білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесі
БҰҰ
Біріккен Ұлттар Ұйымы
БХСС
Білім берудің халықаралық стандартты сыныптауышы
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕБҚ
ерекше білім беру қажеттілігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖЖБҰ
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
ЖМБ
жаратылыстану-математикалық бағыт
ЖОО
жоғары оқу орындары
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
КеАҚ
коммерциялық емес акционерлік қоғам
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қорғанысмині
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МДҰ
мектепке дейінгі ұйымдар
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МЖС
мемлекеттік жалпыға міндетті стандарт
МЖБС
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МТБ
материалдық-техникалық база
МТО
мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту
МІБ
мектепішілік бақылау
НЗМ
Назарбаев зияткерлік мектептері
"НЗМ" ДБҰ
"Назарбаев зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы
НҚА
нормативтік құқықтық акт
ОӘК
оқу-әдістемелік кешен
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ОО
оңалту орталығы
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ПМПК
психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес
ППТК
психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті
СЖРА ҰСБ
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттiгiнің Ұлттық статистика бюросы
"РҒПБМСО" ШЖҚ РМК
"Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
РММ
республикалық мемлекеттік мекеме
ТЖБ
тоқсан үшін пәндер бойынша жиынтық бағалау
ТжКБ
техникалық және кәсіптік білім беру
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТСМ
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҰБА
Ұлттық білім академиясы
ҰБДҚ
Ұлттық білім беру дерекқоры
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШЖМ
шағын жинақты мектеп
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымы
ЮНЕСКО
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
ЮНИСЕФ
United Nations International Children’s Emergency Fund
ECERS-R
Early Childhood Environtment Rating Scales-Revised
ICILS
International Computer and Information Literacy Study
IT
Information Technology
LMS
Learning management system
NEET
Not in Education, Employment or Training
PGCE
Postgraduate Certificate in Education
PIRLS
The Progress in International Reading Literacy Study
PISA
Programme for International Student Assessment
STEM
Science, Technology, Engineering and Mathematics
STEAM
Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics
TALIS
Teaching and Learning International Survey
TIMSS
Trends in Mathematics and Science Study