Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2024 года № 853.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 октября 2024 года № 853
Правила
установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон).
2. Настоящие Правила определяют порядок установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок.
3. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) изъятие из национального режима при осуществлении государственных закупок – установленное актом правительства одного государства – члена Евразийского экономического союза ограничение доступа потенциальных поставщиков (подрядчиков, соисполнителей) других государств – членов к участию в процедурах государственных закупок конкретных товаров (работ, услуг) либо ограничение доступа к государственным закупкам, осуществляемым в определенных отраслях экономики;
2) уполномоченный орган в сфере государственных закупок (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере государственных закупок.
Глава 2. Порядок установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок
4. Правительство Республики Казахстан в целях защиты основ конституционного строя, обеспечения обороны страны и безопасности государства, защиты внутреннего рынка, развития национальной экономики, поддержки отечественных производителей товаров устанавливает изъятия из национального режима на срок не более двух лет.

Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 15 қазандағы № 853 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 2025 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 15 қазандағы
№ 853 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастау – басқа мүше мемлекеттердің әлеуетті өнім берушілерінің (мердігерлерінің, бірлесіп орындаушыларының) нақты тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне қатысуға қол жеткізуін шектеудің не экономиканың белгілі бір салаларында жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алуға қол жеткізуін шектеудің Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірі үкіметінің актісінде белгіленуі;
2) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттiк сатып алу саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу тәртібі
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі конституциялық құрылыстың негіздерін қорғау, елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ішкі нарықты қорғау, ұлттық экономиканы дамыту, отандық тауар өндірушілерді қолдау мақсатында ұлттық режимнен шығарып тастауды екі жылдан аспайтын мерзімге белгілейді.

5. Государственный орган при необходимости установления изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок в пределах своей компетенции разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан, устанавливающий изъятие из национального режима (далее – проект постановления).
6. Уполномоченный орган согласовывает проект постановления, разработанный государственным органом-разработчиком, до внесения его в Правительство после согласования его со всеми заинтересованными государственными органами.
7. Государственный орган-разработчик проекта постановления, устанавливающего изъятие из национального режима при осуществлении государственных закупок, при внесении в Аппарат Правительства Республики Казахстан и согласовании с другими государственными органами представляет:
1) проект постановления;
2) обоснование необходимости установления изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) иные документы (материалы) и сведения, которые являются обоснованием необходимости установления изъятия из национального режима при осуществлении государственных закупок;
4) перечень показателей и сведений, представляемых для обоснования необходимости принятия проекта постановления, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Государственный орган-разработчик после согласования проекта постановления с государственными органами вносит его в Правительство Республики Казахстан в порядке, установленном Регламентом Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10.
Глава 3. Порядок уведомления об установлении изъятий из национального режима
9. Уполномоченный орган заблаговременно, но не позднее пятнадцати календарных дней до даты принятия акта об установлении изъятий направляет уведомление и перечень документов, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, в Евразийскую экономическую комиссию и каждое из государств – членов Евразийского экономического союза.
10. Если Евразийская экономическая комиссия запрашивает у уполномоченного органа иные сведения, не предусмотренные пунктом 7 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение одного рабочего дня направляет указанный запрос в государственный орган-разработчик.
11. Государственный орган-разработчик рассматривает запрос, указанный в пункте 10 настоящих Правил, и представляет соответствующую информацию в течение трех рабочих дней с даты получения такого запроса от уполномоченного органа.

5. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қажет болған жағдайда мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілейтін қаулысының жобасын (бұдан әрі – қаулы жобасы) әзірлейді.
6. Әзірлеуші мемлекеттік орган әзірлеген қаулы жобасын уәкілетті орган ол Үкіметке енгізілгенге дейін, барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілгеннен кейін келіседі.
7. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілейтін қаулы жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізген және басқа мемлекеттік органдармен келіскен кезде:
1) қаулы жобасын;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қажеттігінің негіздемесін;
3) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қажеттігіне негіз болуы мүмкін өзге де құжаттар (материалдар) мен мәліметтерді;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаулы жобасын қабылдау қажеттігін негіздеу үшін ұсынылатын көрсеткіштер мен мәліметтердің тізбесін ұсынады.
8. Әзірлеуші мемлекеттік орган қаулы жобасын мемлекеттік органдармен келіскеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламентінде белгіленген тәртіппен енгізеді.
3-тарау. Ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу туралы хабарлау тәртібі
9. Уәкілетті орган күні бұрын, бірақ шығарып тастауды белгілеу туралы акт қабылданатын күнге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын Еуразиялық экономикалық комиссияға және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің әрқайсысына хабарлама мен осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген құжаттар тізбесін жібереді.
10. Егер Еуразиялық экономикалық комиссия уәкілетті органнан осы Қағидалардың 7-тармағында көзделмеген өзге мәліметтерді сұратса, уәкілетті орган көрсетілген сұратуды бір жұмыс күні ішінде әзірлеуші мемлекеттік органға жібереді.
11. Әзірлеуші мемлекеттік орган осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген сұратуды қарайды және уәкілетті органнан осындай сұрату салынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тиісті ақпарат ұсынады.

12. Уполномоченный орган в срок, не превышающий одного рабочего дня, отвечает на запрос, указанный в пункте 10 настоящих Правил.
_________________________________________
Приложение 1
к Правилам установления
изъятий из национального
режима при осуществлении
государственных закупок
Обоснование необходимости установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок
№ п/п
Перечень сведений, которые должны быть отражены в обосновании
Информация государственного органа-разработчика
1.
Государственный орган-разработчик проекта
2.
Обоснование необходимости принятия проекта
3.
Обоснование исключительности случая
4.
Обоснование необходимости установления особенностей осуществления государственных закупок, связанных с необходимостью соблюдения конфиденциальности информации о потенциальных поставщиках до окончания осуществления государственной закупки (если принимаемый акт устанавливает такие особенности)
5.
Обоснование необходимости государственной закупки из одного источника путем прямого заключения договора (если принимаемый акт определяет единственного поставщика)
6.
Конкретные цели, сроки ожидаемых результатов и предполагаемая эффективность принятия проекта
7.
Иные документы (материалы) и сведения, которые являются обоснованием необходимости установления изъятия из национального режима
Первый руководитель государственного органа _____________/________________________ подпись, расшифровка подписи_______/__________________________________
Дата ______________________
_______________________________________
Приложение 2
к Правилам установления
изъятий из национального
режима при осуществлении
государственных закупок
Перечень показателей и сведений, представляемых для обоснования необходимости принятия проекта постановления
1. Объем потребления товара (работы, услуги)*.
2. Объемы ввоза и вывоза товара (работы, услуги) в отношении государства-члена и при необходимости третьих стран*.
3. Объем государственных закупок товара (работы, услуги)*.
4. Объем производства товара (выполнения работы, оказания услуги)**.
5. Загрузка производственных мощностей производителей товара**.
6. Рентабельность производства товара**.
7. Затраты на производство единицы товара (работы, услуги)**.
8. Средний уровень цен производителей товара (работы, услуги)**.
9. Объем инвестиций**.
10. Специфические характеристики товара (работы, услуги), позволяющие сделать вывод о допустимости и необходимости изъятия из национального режима.
Примечания:
* значение показателя представляется в целом по Республике Казахстан;
** значение показателя представляется в разрезе производителей Республики Казахстан.
Показатели и сведения представляются за предшествующий трехлетний период и при необходимости подтверждаются данными статистической отчетности или бухгалтерского баланса, а также представляются прогнозные показатели на текущий период.
В случае отсутствия данных по показателям и сведениям указываются причины отсутствия таких данных.
___________________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 октября 2024 года № 853
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

12. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген сұратуға бір жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жауап береді.
Мемлекеттік сатып алуды
жүзеге асыру кезінде ұлттық
режимнен шығарып тастауды
белгілеу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қажеттігінің негіздемесі
Р/с
Негіздемеде көрсетілуге тиіс мәліметтердің тізбесі
Әзірлеуші мемлекеттік органның ақпараты
1.
Жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган
2.
Жобаны қабылдау қажеттігінің негіздемесі
3.
Жағдайдың өзгешелігінің негіздемесі
4.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру аяқталғанға дейін әлеуетті өнім берушілер туралы ақпаратты жасырын сақтау қажеттігіне байланысты мемлекеттік салып алуды жүзеге асыру ерекшеліктерін белгілеу қажеттігінің негіздемесі (егер қабылданатын актіде осындай ерекшеліктер белгіленетін болса)
5.
Шартты тікелей жасасу арқылы бір көзден мемлекеттік сатып алу қажеттігінің негіздемесі (егер қабылданатын актіде жалғыз өнім беруші айқындалатын болса)
6.
Жобаны қабылдаудың нақты мақсаттары, күтілетін нәтижелердің мерзімдері мен болжамды тиімділігі
7.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қажеттігіне негіз болуы мүмкін өзге де құжаттар (материалдар) мен мәліметтер
Мемлекеттік органның бірінші басшысы ___________________________
(қолы, қолдың толық жазылуы)
Күні_________________
Мемлекеттік сатып алуды
жүзеге асыру кезінде ұлттық
режимнен шығарып тастауды
белгілеу қағидаларына
2-қосымша
Қаулы жобасын қабылдау қажеттігін негіздеу үшін ұсынылатын көрсеткіштер мен мәліметтердің тізбесі
1. Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) тұтынылу көлемі*.
2. Мүше мемлекетке және қажет болса, үшінші елдерге қатысты тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) әкелу және әкету көлемі*.
3. Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) мемлекеттік сатып алу көлемі*.
4. Тауар өндіру (жұмысты орындау, қызмет көрсету) көлемі**.
5. Тауар өндірушілердің өндірістік қуатының жүктемесі**.
6. Тауар өндірудің рентабельділігі**.
7. Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) бір бірлігінің өндірісіне жұмсалатын шығын**.
8. Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметтің) өндірушілер бағаларының орташа деңгейі**.
9. Инвестиция көлемі**.
10. Ұлттық режимнен шығарып тастауға рұқсат беру мен оның қажеттігі туралы тұжырым жасауға мүмкіндік беретін тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) ерекше сипаттамалары.
Ескертпелер:
* көрсеткіштің мәні жалпы Қазақстан Республикасы бойынша ұсынылады;
** көрсеткіштің мәні Қазақстан Республикасының өндірушілері бөлінісінде ұсынылады.
Көрсеткіштер мен мәліметтер алдыңғы үш жылдық кезеңге ұсынылады және қажеттілігіне қарай статистикалық есептіліктің немесе бухгалтерлік теңгерімнің деректерімен расталады, сондай-ақ ағымдағы кезеңге арналған болжамдық көрсеткіштер ұсынылады.
Көрсеткіштер мен мәліметтер бойынша деректер болмаған жағдайда мұндай деректердің болмау себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 15 қазандағы
№ 853 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1178 "Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2019 года № 260 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1178 "Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок".
3. Пункт 13 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 236 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2024 года № 240 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1178 "Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок".
________________________________________

1. "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1178 қаулысы.
2. "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1178 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 мамырдағы № 260 қаулысы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдеріне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 236 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 13-тармағы.
4. "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен алып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1178 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 наурыздағы № 240 қаулысы.