О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2024 года № 1042
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) воздушное пространство свободной маршрутизации (Free Route Airspace) (далее – FRA) – определенный объем контролируемого воздушного пространства, в пределах которого пользователи могут свободно планировать маршрут между определенной точкой входа и определенной точкой выхода, с возможностью прокладывать маршрут через промежуточные путевые точки, без привязки к фиксированной маршрутной сети ОВД, с учетом доступности воздушного пространства;";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) представленный план полета (FPL) – последний план полета, представленный пилотом, эксплуатантом или его уполномоченным представителем для использования органами ОВД;";
пункт 7 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) FRA.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Перечень районов (зон) полетной информации и диспетчерских районов и их границы определяются поставщиком аэронавигационного обслуживания, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, и публикуются в документах аэронавигационной информации.
Границы узловых диспетчерских районов и диспетчерских зон, TMZ и RMZ разрабатываются поставщиком аэронавигационного обслуживания и публикуются в документах аэронавигационной информации.
Границы зон аэродромного движения неконтролируемого аэродрома разрабатываются эксплуатантом аэродрома, согласовываются с органом обслуживания воздушного движения и (или) управления воздушным движением, в районе ответственности которого находится аэродром, и публикуются в документах аэронавигационной информации.
Границы районов (зон) управления воздушным движением совпадают с границами районов (зон) полетной информации и диспетчерских районов.
FRA, его основные точки, границы и время работы определяются поставщиком аэронавигационного обслуживания по согласованию с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации и публикуются в документах аэронавигационной информации.
Для целей воздушного пространства свободной маршрутизации основные точки делятся на следующие:

"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 9 желтоқсандағы № 1042 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасында:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) еркін маршруттаудың әуе кеңістігі (Free Route Airspace) (бұдан әрі – FRA) – бақыланатын әуе кеңістігінің белгілі бір көлемі, оның шегінде пайдаланушылар әуе кеңістігінің қолжетімділігін ескере отырып, белгілі бір кіру нүктесі мен белгілі бір шығу нүктесі арасындағы маршрутты ӘҚҚ бекітілген маршруттық желісіне байланыстырмай, аралық жол нүктелері арқылы маршрут салу мүмкіндігімен еркін жоспарлай алады;";
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) ұсынылған ұшу жоспары (FPL) – ӘҚҚ органдарының пайдалануы үшін пилот, пайдаланушы немесе оның уәкілетті өкілі ұсынған ұшудың соңғы жоспары;";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) FRA.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ұшу ақпараты аудандары (аймақтары) мен диспетчерлік аудандардың тізбесін және олардың шекараларын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты аэронавигациялық қызмет көрсетуші айқындайды және ол аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
Тораптық диспетчерлік аудандардың және диспетчерлік аймақтардың шекараларын, TMZ және RMZ аэронавигациялық қызмет көрсетуші әзірлейді және ол аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
Бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық қозғалыс аймағының шекараларын әуеайлақты пайдаланушы әзірлейді, ол жауапкершілік ауданында әуеайлақ орналасқан әуе қозғалысына қызмет көрсету және (немесе) әуе қозғалысын басқару органымен келісіледі және ол аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
Әуе қозғалысын басқару аудандарының (аймақтарының) шекаралары ұшу ақпараты аудандарының (аймақтарының) және диспетчерлік аудандардың шекараларына сәйкес келеді.
FRA, оның негізгі нүктелерін, шекаралары мен жұмыс уақытын аэронавигациялық қызмет көрсетуші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісу бойынша айқындайды және ол аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
Еркін маршруттаудың әуе кеңістігінің мақсаттары үшін негізгі нүктелер мыналарға бөлінеді:

1) входные и выходные;
2) промежуточные;
3) точка соединения с маршрутом прибытия;
4) точка соединения с маршрутом вылета.";
пункт 98 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) при выполнении полетов воздушных судов в FRA.";
в пункте 100:
подпункт 6) исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) для воздушных судов, задействованных (заявленных) в дежурстве по поисково-спасательному обеспечению полетов согласно заключенным договорам с поставщиком аэронавигационного обслуживания, помимо целей для поиска и спасания пассажиров и экипажей, терпящих или потерпевших бедствие воздушных судов, допускается использовать для выполнения полетов – при указании в плане полета наименований целей и литеров полетов, соответствующих целям с условными обозначениями HUM, HOSP, МEDEVAC, SAR, FFR, 04, литерами "ОК" и "ПК" в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам, при условии прикрытия района ответственности дежурными поисково-спасательными воздушными судами прилегающих районов поиска и спасания.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации незамедлительно представляет в ГЦ ПВД копии выданных сертификатов эксплуатанта, свидетельств на выполнение авиационных работ, свидетельств на право выполнения полетов и сертификатов летной годности.";
пункты 180 и 181 изложить в следующей редакции:
"180. Расследование нарушений порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан проводится комиссией, созданной решением уполномоченного органа в сфере гражданской авиации или уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
Расследование нарушений порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан, в которые вовлечены воздушные суда различных видов авиации, за исключением БАС, проводятся комиссией, созданной совместным решением уполномоченных органов в сферах гражданской и государственной авиации.
Расследование нарушений порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан:
в случае использования БАС, относящихся к гражданской авиации, проводится уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
в случае использования БАС, относящихся к государственной авиации, проводится уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
181. В состав комиссии включаются представители уполномоченного органа в сфере гражданской авиации или уполномоченного органа в сфере государственной авиации, уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, органов ОВД (УВД) и эксплуатанта воздушного судна (организации, эксплуатирующей воздушное судно), допустившего нарушение порядка использования воздушного пространства.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

1) кіру және шығу;
2) аралық;
3) келу маршрутына қосылу нүктесі;
4) ұшып шығу маршрутына қосылу нүктесі.";
98-тармақтың 2) тармақшасындағы "жағдайда жүзеге асырады." деген сөздер "жағдайда;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) әуе кемелері FRA-да ұшқан кезде жүзеге асырады.";
100-тармақта:
6) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) апатқа ұшырау немесе ұшыраған жағдайдағы әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаждарын іздеу және құтқару мақсаттарынан басқа аэронавигациялық қызмет көрсетушімен жасалған шарттарға сәйкес ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету жөніндегі кезекшілікке жұмылдырылған (мәлімделген) әуе кемелері үшін – жауапкершілік ауданын іргелес іздестіру және құтқару аудандарының кезекші іздестіру-құтқару әуе кемелерінің бүркемелеуі шартымен ұшу жоспарында осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес HUM, HOSP, MEDEVAC, SAR, FFR, 04 шартты белгілері, "ОК" және "ПК" литерлері бар мақсаттарға сәйкес келетін ұшу мақсаттары мен литерлерінің атауы көрсетілген кезде ұшуларды орындау үшін пайдалануға жол беріледі.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым пайдаланушының берілген сертификаттарының, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктердің, ұшуды орындауға құқық беретін куәліктердің және ұшуға жарамдылық сертификаттарының көшірмелерін дереу ӘҚЖ БО-ға ұсынады.";
180 және 181-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"180. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуын тергеп-тексеруді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның немесе мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның шешімімен құрылған комиссия жүргізеді.
ПАЖ қоспағанда, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібі бұзылып, оған авиацияның әрқилы түрінің әуе кемелері қатысқан болса, оны тергеп-тексеруді азаматтық және мемлекеттік авиация салаларындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен құрылған комиссия жүргізеді.
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуын тергеп-тексеру:
азаматтық авиацияға жататын ПАЖ пайдаланған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүргізеді;
мемлекеттік авиацияға жататын ПАЖ пайдаланылған жағдайда мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.
181. Комиссия құрамына азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның немесе мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның, ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарының және әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуына жол берген әуе кемесін пайдаланушының (әуе кемесін пайдаланушы ұйымның) өкілдері кіреді.";
көрсетілген Қағидаға 3-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 декабря 2024 года № 1042
Приложение 3
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Виды сообщений о движении воздушных судов и производстве деятельности, связанной с использованием воздушного пространства
№ п/п
Наименование сообщения
Серия срочности при подаче сообщений по сети авиационной фиксированной связи
Срок подачи
Кто сообщает
Кому сообщается
по внутренним полетам в Республике Казахстан
по международным полетам за пределы Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
7
1.
Сообщения пользователя (эксплуатанта) (или его уполномоченного представителя) или командира ВС
1.1.
РПЛ - повторяющийся план полета (RPL - Repetitive Flight plan)
КК
не позднее 15 календарных дней до начала полета
пользователь (эксплуатант) ВС или его уполномоченный представитель
1) ГЦ ПВД
1) ГЦ ПВД
1.2.
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение об изменениях постоянного характера передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо изменение в основные данные плана полета (RPL), содержащиеся в переданных ранее данных RPL
КК
не позднее 7 календарных дней до начала полета
пользователь или его уполномоченный представитель
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродрома вылета
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродрома вылета
1.3.
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - представленный план полета на нерегулярные полеты;
регулярные рейсы по расписанию;
дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
полеты по авиационным работам;
полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
полеты в приграничной полосе
ФФ
не менее чем за 60 минут и не более чем за 120 часов до времени отправления по расписанию (плану); по полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов
пользователь или его уполномоченный представитель, или командир ВС
1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты управляемых аэростатов и дирижаблей
не менее чем за 3 часа до времени вылета
1) Брифинг
1) Брифинг
1.4.
ДЛА - задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается более чем на 30 минут от расчетного времени вылета по расписанию (плану)
ФФ
не позднее 30 мин до времени отправления ВС по расписанию (плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
пользователь или его уполномоченный представитель

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 1042 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидасына
3-қосымша
Әуе кемелерінің қозғалысы және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті жүргізу туралы хабарлама түрлері
Р/с № Хабарламаның атауы Авиациялық тіркелген байланыс желісі бойынша хабарлама беру кезіндегі шұғылдық сериясы Беру мерзімі Кім хабарлайды Кімге хабарланады
Қазақстан Республикасындағы ішкі ұшу бойынша Қазақстан Республикасынан тыс халықаралық ұшу бойынша
1 2 3 4 5 6 7
1.
Қолданушының (пайдаланушының) (немесе оның уәкілетті өкілінің) немесе ӘК командирінің хабарламалары
1.1.
РПЛ – қайталанатын ұшу жоспары (RPL – Repetitive Flight plan)
КК
ұшу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 15 күн қалғанда
ӘК-ні қолданушы (пайдаланушы) немесе оның уәкілетті өкілі
1) ӘҚЖ БО
1) ӘҚЖ БО
1.2.
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Тұрақты сипаттағы өзгерістер туралы хабарлама бұрын берілген RPL деректерінде қамтылған (RPL) негізгі ұшу жоспарының деректеріне қандай да бір өзгеріс енгізу керек болған жағдайда беріледі
КК
ұшу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 7 күн қалғанда
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1) ӘҚЖ БО;
2) ұшу әуеайлағының брифингі
1) ӘҚЖ БО
2) ұшу әуеайлағының брифингі
1.3.
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – тұрақты емес ұшуға; кесте бойынша тұрақты рейстерге, қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге; авиациялық жұмыстар бойынша ұшуға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуға; шекара жолағындағы ұшуға ұсынылған ұшу жоспары
ФФ
кесте (жоспар) бойынша ұшуға дейін кемінде 60 минут және 120 сағаттан аспайтын уақыт қалғанда;
IFPS-ға/арқылы ұшу бойынша – кемінде 3 сағат қалғанда
ӘК-ні қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі немесе командирі
1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО (ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО (ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшу жоспары
ұшу уақытына дейін кемінде 3 сағат қалғанда
1) Брифинг
1) Брифинг
1.4.
ДЛА – кешігу (Delay – DLA).
Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген әуе кемесінің ұшуы кесте (жоспар) бойынша ұшудың есептік уақытынан 30 минуттан артық кешіктірілген жағдайда беріледі
ФФ
30 мин және одан да көп кешігу күтілетін болса, ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі

1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
1.5.
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета, содержащиеся в переданных ранее данных FPL. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию
ФФ
не позднее 30 мин до расчетного времени отправления ВС по расписанию (плану), указанного в плане полета (FPL)
пользователь или его уполномоченный представитель
1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
1.6.
ЦНЛ - отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (FPL)
ФФ
не позднее времени вылета ВС по плану
пользователь или его уполномоченный представитель
1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
1) Брифинг;
2) ГЦ ПВД (при подаче плана полета через интернет-ресурс ГЦ ПВД)
1.7.
СПЛ - дополнительный план полета (Supplementary flight plan - SPL). Сообщение передается при поступлении запроса дополнительной информации (RQS) помимо той, которая уже была передана в сообщении CPL или FPL
ФФ
при поступлении запроса
пользователь или его уполномоченный представитель
1) Брифинг
1) Брифинг
1.8.
ФПЛ типа АФИЛ - план полета с борта ВС (AFIL)
ФФ
не позднее 10 минут до пролета ПОД выхода на воздушную трассу
эксплуатант (командир) ВС
1) РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС;
2) МДП по месту нахождения
1) РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС;
2) МДП по месту нахождения
1.9.
ДЕП - вылет воздушного судна (Departure - DEP). Сообщение передается в отношении воздушного судна, по которому ранее были распространены основные данные плана полета FPL, вылетевшего из неконтролируемого аэродрома или площадки в неконтролируемом воздушном пространстве
ФФ
не позднее 5 минут после вылета
пользователь или его уполномоченный представитель
1) Органу войск ПВО
1.10.
АРР - прибытие (Arrival - ARR). Сообщение передается, когда ВС произвело посадку на неконтролируемом аэродроме, площадке в неконтролируемом воздушном пространстве
ФФ
не позднее 5 минут после посадки
пользователь или его уполномоченный представитель

1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО (ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО (ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
1.5.
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұдан бұрын берілген FPL деректерінде қамтылған ұшу жоспарының негізгі деректеріне қандай да бір біржолғы өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі.
Хабарлама ұшу жоспарының негізгі деректерін алушыларды осы өзгеріс қатысты болатындарына жіберіледі.
Ұшу жоспарының тиісінше өзгертілген негізгі деректері осы өзгеріске қатысты болатын, бірақ бұрын мұндай ақпарат алмаған тараптарға беріледі
ФФ
ұшу жоспарында (FPL) көрсетілген кесте (жоспар) бойынша ӘК-нің есептік ұшып шығу уақытына дейін кемінде 30 минут қалғанда
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО (ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО (ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
1.6.
ЦНЛ – ұшуды тоқтату (Cancel – CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (FPL) бұған дейін таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі
ФФ
жоспар бойынша ӘК ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО (ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
1) Брифинг;
2) ӘҚЖ БО
(ұшу жоспарын ӘҚЖ БО интернет-ресурс арқылы берген кезде)
1.7.
СПЛ – қосымша ұшу жоспары (Supplementary flight plan – SPL). Хабарлама CPL немесе FPL хабарламасында бұған дейін берілгеннен басқа қосымша ақпаратқа сұрату (RQS) түскен кезде беріледі
ФФ
сұрату түскен кезде
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1) Брифинг
1) Брифинг
1.8.
АФИЛ үлгісіндегі ФПЛ – ӘК бортынан ұшу жоспары (AFIL)
ФФ
әуе трассасына шығу үшін МАЖП дейін кемінде 10 минут қалғанда
ӘК-ні пайдаланушы (командирі)
1) ӘК орналасқан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП);
2) орналасқан жері бойынша ЖДП
1) ӘК орналасқан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП);
2) орналасқан жері бойынша ЖДП
1.9.
ДЕП – әуе кемесінің ұшып шығуы (Departure – DEP). Хабарлама бұған дейін оған қатысты бақыланбайтын әуеайлақтан немесе бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі алаңнан ұшып шыққан FPL ұшу жоспарының негізгі деректері таратылған әуе кемесіне қатысты беріледі
ФФ
ұшқаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі
1) ӘШҚ әскери органы
1.10.
АРР – келу (Arrival – ARR). Хабарлама ӘК бақыланбайтын әуеайлаққа, бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі алаңда қонған кезде беріледі
ФФ
қонғаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
қолданушы немесе оның уәкілетті өкілі

1) Органу войск ПВО
1.11.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда считается, что воздушное судно находится в аварийном положении
немедленно по получении сведений, установлении факта
пользователь или его уполномоченный представитель, или командир ВС либо по информации других достоверных источников
Стадия бедствия - DETRESFA
CC
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4) органу ОВД по месту нахождения ВС
Стадия тревоги - ALERFA
CC
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4) органу ОВД по месту нахождения ВС
Стадия неопределенности - INCERFA
CC
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации
3) органу войск ПВО (только при авиационном происшествии);
4) органу ОВД по месту нахождения ВС
2.
Сообщения "Брифинг"
2.1.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
CC
немедленно по получении сведений, установлении факта
брифинг либо по информации других достоверных источников
Стадия бедствия - DETRESFA
CC
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
Стадия тревоги - ALERFA
CC
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);

1) ӘШҚ әскери органы
1.11.
АЛР – авариялық құлақтандыру (Alerting – ALR). Авариялық құлақтандыруға қатысты хабарлама әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептелген кезде беріледі
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
ӘК-ні қолданушы, немесе оның уәкілетті өкілі немесе командирі не басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
Апатқа ұшырау кезеңі – DЕТRЕSFА
CC
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органы (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органы (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
CC
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
CC
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (авиациялық оқиға кезінде ғана);
4) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
2.
"Брифинг" хабарламалары
2.1.
АЛР – авариялық құлақтандыру (Alerting – ALR). Авариялық құлақтандыруға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген кезде беріледі.
Мына үш кезеңнің бірінде көрсетіледі:
CC
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
брифинг не басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
Апатқа ұшырау кезеңі – DЕТRЕSFА
CC
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
CC
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);

4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
Стадия неопределенности - INCERFA
CC
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
2.2.
РЦФ - отказ радиосвязи (Radio communication failure - RCF). Сообщение передается в том случае, когда органу ОВД становится известно о том, что на воздушном судне, выполняющем полет в его районе, имеет место отказ радиосвязи
СС
немедленно по получении сообщения
брифинг либо по информации других достоверных источников
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам;
4) МДП (ЦПИ) по маршруту;
5) брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам;
6) ГЦ УВД по государственным ВС;
7) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
4) МДП (ЦПИ) по маршруту в РК;
5) брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
6) ГЦ УВД по государственным ВС;
7) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве
2.3.
АНВ - ANV- акт незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
брифинг либо по информации других достоверных источников
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4) ГЦ УВД;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4) ГЦ УВД;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
2.4.
АНП - ANP - нарушение порядка использования воздушного пространства
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
брифинг либо по информации других достоверных источников

4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1)ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
Белгісіздік кезеңі – INСЕRFА
CC
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1) ҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
2.2.
РЦФ – радиобайланыстың істен шығуы (Radiocommunication failure – RCF), ӘҚҰ органына оның ауданында ұшып бара жатқан әуе кемесінде радиобайланыстың істен шыққаны белгілі болған жағдайда беріледі
СС
хабарлама алынғаннан кейін дереу
брифинг не басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) АДО (АДП) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша;
4) маршрут бойынша ЖДП (ПАО);
5) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4) ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5) ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
7) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
2.3.
АНВ – ANV – азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актісі
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
брифинг не басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4) ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4) ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
2.4.
АНП – ANP – әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
брифинг не басқа да сенімді көздердің ақпараты бойынша

1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4) ГЦ УВД;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4) ГЦ УВД;
5) органу ОВД по месту нахождения ВС
2.5.
ФПЛ (Filed flight plan FPL) - представленный план полета на нерегулярные полеты;
регулярные рейсы по расписанию;
дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
полеты по авиационным работам;
полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
полеты в приграничной полосе
ФФ
не менее чем за 60 минут и не более чем за 120 часов до времени отправления по расписанию (плану); по полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов.
брифинг аэродрома вылета ВС
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродрома первой посадки;
3) ДСА аэропорта вылета и первой посадки;
4) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
5) ГЦ УВД (на полеты в приграничной полосе, полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, за исключением полетов управляемых аэростатов и дирижаблей);
6) МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта посадки;
7) РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродрома первой посадки в РК;
3) ДСА аэропорта вылета и первой посадки в РК;
4) органу войск ПВО при полетах на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
5) ГЦ УВД (на полеты в приграничной полосе, полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, за исключением полетов управляемых аэростатов и дирижаблей);
6) МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
7) РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки в РК;
8) на адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты управляемых аэростатов и дирижаблей
не менее чем за три часа до вылета
При представлении плана полета ФПЛ (FPL) более чем за 24 часа в поле 18 "Прочая информация" указываются ДАТА/ и дата вылета воздушного судна, например ДАТА/220716, где 22 – год, 07 – месяц, 16 – число месяца.
2.6.
ДЛА - задержка (Delay - DLA). Сообщение передается в том случае, когда вылет воздушного судна, в отношении которого были переданы основные данные плана полета (FPL), задерживается более чем на 30 минут от расчетного времени вылета по расписанию (плану)
ФФ
не позднее времени вылета ВС по расписанию (плану) при ожидаемой задержке на 30 мин и более
брифинг аэродрома вылета ВС

1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4) ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына
4) ӘҚБ БО;
5) ӘК орналасқан жердегі ӘҚҚ органына
2.5.
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – тұрақты емес ұшуларға; кесте бойынша тұрақты рейстерге, қосымша және кесте бойынша алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге; авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға; шекара жолағындағы ұшуларға ұсынылған ұшу жоспары
ФФ
кесте (жоспар) бойынша ұшу уақытына дейін кемінде 60 минут қалғанда және 120 сағаттан асырмай;
IFPS-ға/арқылы ұшу бойынша – 3 сағат қалғанда
ӘК ұшу әуеайлағының брифингі
1) ӘҚЖ БО;
2) бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3) әуежайдың ӘДҚ ұшуы және бірінші қонуы;
4) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5) ӘҚБ БО (басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшуын қоспағанда, шекара маңындағы жолақпен ұшуы, бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу, мемлекеттік авиация ӘК);
6) ұшу маршруты бойынша қонатын пунктіне дейін ЖДП (ҰАО);
7) АДО (АДП) бірінші қонатын әуеайлаққа дейін
1) ӘҚЖ БО;
2) ҚР-ның бірінші қону әуеайлағының брифингі;
3) ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5) ӘҚБ БО (басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшуларын қоспағанда, шекара маңындағы жолақпен ұшуы, бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу, мемлекеттік авиация ӘК);
6) ұшу маршруты бойынша қонатын орнына дейін ЖДП (ПАО);
7) АДО (АДП) ҚР бірінші қонатын әуеайлаққа дейін;
8. АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
ФПЛ (Filed flight plan – FPL) – басқарылатын аэростаттар мен дирижабльдердің ұшу жоспары
ұшуға дейін кемінде 3 сағат қалғанда
ФПЛ (FPL) ұшу жоспары 24 сағаттан астам уақыт бұрын ұсынылса, "Өзге ақпарат" деген 18-жолда КҮНІ/ және әуе кемесінің ұшу күні көрсетіледі, мысалы КҮНІ/220716, мұнда 22 –жыл, 07 – ай, 16 – айдың күні
2.6.
ДЛА – кешігу (Delay – DLA).
Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген әуе кемесінің ұшуы кесте (жоспар) бойынша ұшудың есептік уақытынан 30 минуттан артық кешіктірілген жағдайда беріледі
ФФ
күтіліп отырған кешіктірілу 30 мин және одан да көп болған кезде ӘК-нің кесте (жоспар) бойынша ұшып шығу уақытынан кешіктірмей
ӘК ұшу әуеайлағының брифингі

1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродромов посадок по маршруту полета;
3) ДСА аэропортов вылета и посадок;
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
6) РДЦ (РДП) по маршруту полета
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродромов посадок по маршруту полета в РК;
3) ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве в РК;
6) РДЦ (РДП) по маршруту полета;
7) на адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
2.7.
ЦХГ - изменение (Change или Modification - CHG). Сообщение передается в том случае, когда необходимо внести какое-либо разовое изменение в основные данные плана полета (FPL), содержащиеся в переданных ранее данных. Сообщение направляется тем получателям основных данных плана полета, к которым относится это изменение. Соответствующие измененные основные данные плана полета (FPL) предоставляются тем сторонам, к которым относятся эти изменения, но которые раньше не получали такую информацию.
ЦНЛ - отмена (Cancel - CNL). Сообщение передается в том случае, когда отменяется полет, в отношении которого были ранее распространены основные данные плана полета (RPL или FPL)
ФФ
не позднее 30 мин до вылета ВС по расписанию (плану) или ранее назначенного времени ДЛА
брифинг аэродрома вылета
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродромов посадок по маршруту полета;
3) ДСА аэропортов вылета и посадок;
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
6) РДЦ (РДП) по маршруту полета
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродромов посадок по маршруту полета в РК;
3) ДСА аэропортов вылета и посадок РК;
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
6) РДЦ (РДП) по маршруту полета;
7) на адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
2.8.
ДЕП - вылет воздушного судна (Departure - DEP). Сообщение передается в отношении воздушного судна, по которому ранее были распространены основные данные плана полета (FPL или RPL)
ФФ
не позднее 5 минут после вылета ВС
брифинг аэродрома вылета
1) ГЦ ПВД;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки;
3) МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки;
4) брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета;
5) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве

1) ӘҚЖ БО;
2) ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3) ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ-сы;
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1) ӘҚЖ БО;
2) ҚР ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3) ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП).
7) АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.7.
ЦХГ – өзгеріс (Change немесе Modification – CHG). Хабарлама ұшу жоспарының бұрын берілген деректерінде қамтылған негізгі деректерге қандай да бір өзгеріс енгізу қажет болған жағдайда беріледі (FPL).
Хабарлама ұшу жоспарының негізгі деректерін алушыларды осы өзгеріс қатысты болатындарына жіберіледі. Ұшу жоспарының тиісінше өзгертілген негізгі деректері (FPL) осы өзгеріске қатысты оларға қатысты болатын, бірақ бұрын мұндай ақпарат алмаған тараптарға беріледі.
ЦНЛ – ұшуды тоқтату (Cancel – CNL). Хабарлама оған қатысты ұшу жоспарының негізгі деректері (RPL немесе FPL) бұрын таратылған ұшу тоқтатылған жағдайда беріледі.
ФФ
ӘК кесте (жоспар) бойынша немесе ұшып шыққан уақытқа дейін ДЛА бұған дейін белгіленген уақытқа кемінде 30 минут қалғанда
ұшу әуеайла ғының брифингі
1) ӘҚЖ БО;
2) ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3) ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1) ӘҚЖ БО;
2) ҚР ұшу маршруты бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
3) ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
6) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
7) АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.8.
ДЕП – әуе кемесінің ұшып шығуы (Departure – DEP). Хабарлама бұған дейін оған қатысты бұдан бұрын ұшу жоспарының (RPL немесе FPL) негізгі деректері таратылған әуе кемесіне қатысты беріледі
ФФ
ӘК ұшып шыққаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
ұшу әуеайлағының брифингі
1) ӘҚЖ БО;
2) ұшу маршруты және бірінші қону әуеайлағына дейінгі қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
3) бірінші қону пунктіне дейін ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4) ұшу маршруты бойынша бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтардан ӘШҚ әскерлері органына

1) ГЦ ПВД;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам до аэродрома первой посадки в РК;
3) МДП (ЦПИ) по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
4) брифинг аэродрома первой посадки по маршруту полета в РК;
5) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве 6) на адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
2.9.
АРР - прибытие (Arrival - ARR). Сообщение передается когда ВС произвело посадку на аэродроме назначения, запасном или другом аэродроме
ГГ
не позднее 5 мин после посадки ВС
брифинг аэродрома посадки
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродромов вылета и промежуточных посадок;
3) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг аэродромов вылета и промежуточных посадок;
3) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве в РК
2.10.
ЦПЛ - текущий план полета (Current flight plan - CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в районе аэродрома), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями
ФФ
не позднее 3 мин после начала маневра
брифинг
1) ГЦ ПВД;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3) МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
4) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
5) брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок;
6) брифинг, ДСА аэропортов, куда направлено ВС
1) ГЦ ПВД;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3) МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
4) органу войск ПВО на контролируемые аэродромы в контролируемом воздушном пространстве;
5) брифинг, ДСА аэропортов вылета и посадок в РК;
6) брифинг аэропорта, куда направлено ВС за пределами РК
2.11.
СПС - сообщение о пропускной способности диспетчерских пунктов (секторов)
ФФ
при изменениях нормативов пропускной способности в течение 10 минут
брифинг
1) РДЦ (смежный орган ОВД);
2) NOTAM-офис
1) РДЦ (смежный орган ОВД) в РК;
2) NOTAM-офис
3.
Сообщения РДЦ (РДП)
3.1.
ЕСТ - расчетные данные (Estimate - EST). В том случае, когда предоставлены основные данные плана полета (FPL), сообщение EST передается каждым РДЦ или центром полетной информации следующему по маршруту полета РДЦ или центру полетной информации
ФФ
не позднее 10 мин, но не ранее 30 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ (РДП)
1) РДЦ (РДП) по маршруту полета
1) Органу ОВД сопредельного государства
3.2.
ЦДН - координация (Coordination - CDN). Сообщение передается принимающим органом передающему органу в ходе диалога координации, когда первый предлагает изменение к данным, касающимся координации, которые содержатся в ранее полученном сообщении CPL или EST
ФФ
не позднее 10 мин до пролета точки передачи ОВД
РДЦ (РДП)

1) ӘҚЖ БО;
2) ҚР ұшу маршруты және бірінші қону әуеайлағына дейінгі қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
3) ҚР бірінші қону пунктіне дейін ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4) ҚР ұшу маршруты бойынша бірінші қону әуеайлағының брифингі;
5) ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтардан ӘШҚ әскерлері органына;
6) АИП сәйкес ұшу маршруты бойынша мемлекеттердің мекенжайларына (IFPS аймағына кіретіндерді қоспағанда)
2.9.
АРР – келіп жету (Arrival – ARR). Хабарлама ӘК межелі әуеайлағына, қосалқы немесе басқа әуеайлаққа қонған жағдайда беріледі
ГГ
ӘК қонғаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей
қону әуеайлағының брифингі
1) ӘҚЖ БО;
2) ұшу және аралық қону әуеайлақтарының брифингі;
3) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына
1) ӘҚЖ БО;
2) ұшу және аралық қону әуеайлақтарының брифингі;
3) ҚР бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына
2.10.
ЦПЛ – ағымдағы ұшу жоспары (Current flight plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсаттарға негізделген ықтимал өзгерістерді қоса алғандағы (әуеайлақ ауданында ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) ұшу жоспары
ФФ
маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
брифинг
1) ӘҚЖ БО;
2 ) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3) ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5) брифинг, ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
6) брифинг, ӘК жіберілген әуежайлардың ӘДҚ
1) ӘҚЖ БО;
2) ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3) ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4) бақыланатын әуе кеңістігіндегі бақыланатын әуеайлақтарға ӘШҚ әскерлері органдарына;
5) брифинг, ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ;
6) ҚР шегінен тыс ӘК жіберілген әуежайдың брифингі
2.11.
СПС – диспетчерлік пункттердің (секторлардың) өткізу қабілеті туралы хабарлама
ФФ
өткізу қабілетінің нормативтері өзгерген кезде 10 минут ішінде
брифинг
1) АДО (көршілес ӘҚҚ органы);
2) NOTAM-офисі
1) ҚР АДО (аралас ӘҚҚ органы);
2) NOTAM-офисі
3.
АДО (АДП) хабарламалары
3.1.
ЕСТ – есептік деректер (Estimate – EST). Ұшу жоспарының (FPL) негізгі деректері берілген жағдайда EST хабарламасын әр АДП немесе ұшу ақпараты орталығы ұшу маршруты бойынша келесі АДП немесе ұшу ақпараты орталығына береді
ФФ
ӘҚҚ нүктесінен ұшып өткенге дейін кемінде 10 минут қалғанда, бірақ ерте дегенде 30 минут бұрын
АДО (АДП)
1) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1) шектес мемлекеттің ӘҚҚ органы
3.2.
ЦДН – үйлестіру (Coordination – CDN). Хабарламаны қабылдаушы орган тарату органына үйлестіру диалогы барысында біріншісі бұрын алынған CPL немесе EST хабарламасындағы үйлестіруге қатысты деректерге өзгеріс ұсынған кезде береді
ФФ
ӘҚҚ нүктесінен ұшып өткенге дейін кемінде 10 минут қалғанда
АДО (АДП)

1) РДЦ (РДП) по маршруту полета
1) Органу ОВД сопредельного государства
3.3.
РЩП - запрос плана полета (Request flight plan - RQP). Сообщение передается в том случае, когда орган ОВД намеревается получить данные плана полета (FPL) при получении сообщения о воздушном судне, в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
ФФ
при получении сообщения о воздушном судне (EST), в отношении которого никаких соответствующих основных данных плана полета ранее получено не было
РДЦ (РДП)
1) ГЦ ПВД;
2) ГЦ УВД по государственным ВС;
3) брифинг;
4) МДП (ЦПИ) по маршруту полета
1) ГЦ ПВД;
2) ГЦ УВД по государственным ВС;
3) брифинг;
4) МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
5) органу ППВД иностранного государства
3.4.
ЦПЛ - текущий план полета (Current flight plan - CPL). План полета, включая возможные изменения (уход ВС на запасной аэродром в РОВД), обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями. Сообщение передается заблаговременно до расчетного времени пролета этим воздушным судном точки передачи управления, в которой управление его движением переходит к другому органу ОВД, или если соответствующий полномочный орган ОВД не предписывает иной период времени
ФФ
не позднее 3 минут после начала маневра
РДЦ (РДП)
1) ГЦ ПВД;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3)органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
4) брифинг;
5) ГЦ УВД по государственным ВС.
1) ГЦ ПВД;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3) органу войск ПВО при полетах в контролируемом воздушном пространстве в РК;
4) брифинг;
5) ГЦ УВД по государственным ВС;
6) органу ОВД сопредельного государства
3.5.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR). Сообщение, касающееся аварийного оповещения, передается в том случае, когда орган ОВД считает, что воздушное судно находится в аварийном положении. Указывается в одной из трех стадий:
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
РДЦ (РДП)
Стадия бедствия - DETRESFA
СС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) ГЦ ПВД
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);
4) ГЦ УВД по государственным ВС;
5) ГЦ ПВД
Стадия тревоги - ALERFA
СС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) органу войск ПВО (только авиационное происшествие в контролируемом воздушном пространстве);

1) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП)
1) шектес мемлекеттің ӘҚҚ органы
3.3.
РЩП – ұшу жоспарына сұрату (Request flight plan – RQP). Хабарлама ӘҚҚ органы бұдан бұрын ешқандай тиісті ұшу жоспары деректерін алмаған әуе кемесі туралы хабарлама алған кезде ұшу жоспарының деректерін (RPL немесе FPL) алуға ниет білдірген жағдайда беріледі
ФФ
оған қатысты бұрын ұшу жоспарының ешқандай тиісті негізгі деректері алынбаған әуе кемесі (EST) туралы хабарлама алған кезде
АДО (АДП)
1) ӘҚЖ БО;
2) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3) брифинг;
4) ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО)
1) ӘҚЖ БО;
2) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
3) брифинг;
4) ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5. шет елдің ӘҚАЖ органы
3.4.
ЦПЛ – ағымдағы ұшу жоспары (Current flight plan – CPL). Кейінгі диспетчерлік рұқсаттарға негізделген ықтимал өзгерістерді (ӘҚҚА-да ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі) қоса алғандағы ұшу жоспары. Хабарлама осы әуе кемесінің қозғалысын басқару басқа ӘҚҰ органына өтіп, басқару берілетін нүктеден оның ұшып өтуінің есептік уақытына дейін немесе ӘҚҚ-ның тиісті уәкілетті органы өзге уақыт мерзімін белгілемесе, алдын ала беріледі
ФФ
маневр басталғаннан кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП)
1) ӘҚЖ БО;
2) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4) брифинг;
5) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1) ӘҚЖ БО;
2) ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3) ҚР бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
4) брифинг;
5) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
6) шекаралас мемлекеттің ӘҚБ органына
3.5.
АЛР – авариялық құлақтандыру (Alerting ALR). Авариялық құлақтандыруға қатысты хабарлама ӘҚҰ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп есептеген кезде беріледі. Төмендегі үш кезеңнің бірінде көрсетіледі:
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
Апатқа ұшырау кезеңі - DЕТRЕSFА
СС
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО;
5) ӘҚЖ БО
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);
4) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО.
5) ӘҚЖ БО
Дабыл кезеңі – АLЕRFА
СС
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ӘШҚ әскери органына (бақыланатын әуе кеңістігіндегі авиациялық оқиға ғана);

8) ГЦ ПВД
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) РДЦ (РДП) по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
4) МДП (ЦПИ) по маршруту в РК;
5) брифинг аэродромов посадок по маршруту полета и запасным аэродромам в РК;
6) РЦ УВД;
7) органу войск ПВО в контролируемом воздушном пространстве;
8) ГЦ ПВД
3.9.
ФЛИ - пролет Государственной границы, границы РОВД и ПОД при выполнении литера "А"
ФФ
не позднее 3 мин после пролета ПОД
РДЦ (РДП или орган ОВД, в зоне ответственности которого находится Государственная граница)
1) ГЦ ПВД;
2) РЦ УВД
1) ГЦ ПВД;
2) органу войск ПВО (пролет Государственной границы);
3) ГЦ УВД
3.10.
РЖМ-КО - кратковременные ограничения на использование воздушного пространства
ГГ
немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг;
3) РДЦ (РДП);
4) МДП
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг в РК;
3) РДЦ (РДП) в РК;
4) МДП в РК
3.11.
РЖИ-КО - отмена кратковременных ограничений на использование воздушного пространства
ГГ
немедленно по получении от органа УВД
РДЦ (РДП)
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг;
3) РДЦ (РДП);
4) МДП
1) ГЦ ПВД;
2) брифинг в РК;
3) РДЦ (РДП) в РК;
4) МДП в РК
4.
Сообщения ГЦ ПВД
4.1.
ПЛН - выписки планов использования воздушного пространства на предстоящие и текущие сутки
ГГ
на предстоящие сутки - не позднее 21.00 местного времени. На текущие сутки – немедленно при изменении текущего плана
ГЦ ПВД
1) РДЦ (РДП) по маршруту полета;
2) брифинг аэродромов вылета и посадок;
3) органу войск ПВО;
4) МДП по маршруту полета;
5) ГЦ УВД
1) РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
2) брифинг аэродромов вылета и посадок в РК;
3) органу войск ПВО;
4) МДП по маршруту полетов в РК;
5) ГЦ УВД
4.2.
ППН – REJ – представленный план полета не вносится в план использования воздушного пространства
ГГ
не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ ПВД
1) Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
2) брифинг аэродрома вылета, подавшего план полета;
3) ГЦ УВД;
4) эксплуатанту ВС
1) Уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
2) брифинг аэродрома вылета, подавшего план полета;
3) ГЦ УВД;
4) эксплуатанту ВС
4.3.
УЛС - выполнение литерных рейсов
ГГ
накануне дня полета - при получении указания уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, поступившего за сутки до выполнения полета; Немедленно - по получении указания уполномоченного органа в сфере гражданской авиации в день вылета
ГЦ ПВД
1) Эксплуатанту ВС РК;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета;
3) МДП (ЦПИ) по маршруту полета;
4) ГЦ УВД;
5) брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным;
6) ДСА аэропортов вылета и посадок

8) ӘҚЖ БО
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша АДО (АДП);
4) ҚР ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
5) ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтар бойынша қону әуеайлақтарының брифингі;
6) АО ӘҚБ;
7) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘШҚ әскерлері органына;
8) ӘҚЖ БО
3.9.
ФЛИ – "А" литерін орындағанда Мемлекеттік шекарадан, ӘҚҚА шекарасынан және МАЖП ұшып өту
ФФ
МАЖП-тан ұшып өткеннен кейін 3 минуттан кешіктірмей
АДО (АДП немесе жауапкершілік аймағында мемлекеттік шекара орналасқан ӘҚҚ органы)
1) ӘҚЖ ОБ;
2) ӘҚБ АО
1) ӘҚЖ ОБ;
2) ӘҚҚ әскери органы (Мемлекеттік шекараны ұшып өту);
3) ӘҚБ БО
3.10.
ҚМШ – РЖМ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулер
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1) ӘҚЖ ОБ.
2) брифинг;
3) АДО (АДП);
4) ЖДП
1) ӘҚЖ ОБ;
2) ҚР-дағы брифинг;
3) ҚР-дағы АДО (АДП);
4) ҚР-дағы ЖДП
3.11.
ҚМШ – РЖИ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ГГ
ӘҚБ органынан алғаннан кейін дереу
АДО (АДП)
1) ӘҚЖ ОБ.;
2) брифинг;
3) АДО (АДП);
4) ЖДП
1) ӘҚЖ ОБ.;
2) ҚР-дағы брифинг;
3) ҚР-дағы АДО (АДП);
4) ҚР-дағы ЖДП
4.
ӘҚЖ БО хабарламалары
4.1.
ПЛН – алдағы және ағымдағы тәуліктерге әуе кеңістігін пайдалану жоспарынан үзінді көшірмелер
ГГ
алдағы тәуліктерге – жергілікті уақытпен 21.00-ден кешіктірмей Ағымдағы тәуліктерге – ағымдағы жоспарға өзгеріс енгізілгенде дереу
ӘҚЖ БО
1) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2) ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3) ӘҚҚ әскери органы;
4) ұшу маршруты бойынша ЖДП;
5) ӘҚБ БО
1) ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
2) ҚР ұшу және қону әуеайлақтарының брифингі;
3) ӘҚҚ әскери органы
4) ҚР маршрут бойынша ЖДП;
5) ӘҚБ БО
4.2.
ППН – REJ – ұсынылған ұшу жоспары әуе кеңістігін пайдалану жоспарына енгізілмейді
ГГ
ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей
ӘҚЖ БО
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
2) ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;
3) ӘҚБ БО;
4) ӘК пайдаланушысы
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
2) ұшу жоспарын берген ұшу әуеайлақтарының брифингі;
3) ӘҚБ БО;
4) ӘК пайдаланушысы
4.3.
УЛС – литерлік рейстерді орындау
ГГ
ұшатын күн қарсаңында – ұшуды орындауға дейін бір тәулік қалғанда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан нұсқау алғанда дереу – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органнан ұшатын күні нұсқау алғаннан кейін
ӘҚЖ БО
1) ҚР ӘК пайдаланушыға;
2) ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3) ұшу маршруты бойынша ЖДП (ҰАО);
4) ӘҚБ БО;
5) ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтарының а ұшып шығуы және қону әуеайлақтарының брифингі;
6) ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ

1) Эксплуатанту ВС РК;
2) РДЦ (РДП) по маршруту полета в РК;
3) МДП (ЦПИ) по маршруту полета в РК;
4) ГЦ УВД;
5) брифинг аэродромов вылета и посадок по маршруту полета и запасным в РК;
6) ДСА аэропортов вылета и посадок в РК
4.4.
РЖМ-ВР - временный режим использования воздушного пространства
ДД
немедленно после получения информации об установлении от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис;
3) брифинг;
4) МДП (ЦПИ)
1) РДЦ (РДП) в РК;
2) NOTAM-офис;
3) брифинг в РК;
4) МДП (ЦПИ) в РК
4.5.
РЖИ-ВР - отмена временного режима использования воздушного пространства
ДД
немедленно после получения информации об отмене от ГЦ УВД
ГЦ ПВД
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис;
3) брифинг;
4) МДП (ЦПИ)
1) РДЦ (РДП) в РК;
2) NOTAM-офис;
3) брифинг в РК;
4) МДП (ЦПИ) в РК
5.
Сообщения ГЦ УВД
5.1.
РЖМ-ВР - временный режим использования воздушного пространства
ДД
немедленно по установлении режима
ГЦ УВД
1) ГЦ ПВД
1)ГЦ ПВД
5.2.
РЖИ-ВР - отмена временного режима использования воздушного пространства
ДД
немедленно по снятии режима
ГЦ УВД
1) ГЦ ПВД
1) ГЦ ПВД
5.3.
ППН - неутверждение плана полета (FPL).
ГГ
не позднее 30 минут после получения плана полета
ГЦ УВД
1) Органу УВД;
2) КВС (командиры авиационных воинских частей)
1) Органу УВД;
2)КВС (командиры авиационных воинских частей)
6.
Сообщения центров УВД
6.1.
РЖМ - кратковременное ограничение на использование воздушного пространства:
при полетах в операционном воздушном движении в контролируемом воздушном пространстве при наличии ОГ УВД;
ГГ
немедленно по установлении кратковременного ограничения
центр УВД
1) РДЦ (РДП).
1)РДЦ (РДП).
при полетах в операционном воздушном движении в контролируемом воздушном пространстве при отсутствии ОГ УВД, либо в неконтролируемом воздушном пространстве;
немедленно по установлении кратковременного ограничения
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис.
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис.
для обеспечения деятельности, представляющей угрозу безопасности полетов и имеющей статус внезапной (непредвиденной);
немедленно по установлении кратковременного ограничения;
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
при проведении учений, всех видов стрельб, пусков ракет и взрывных работ (в пределах установленного полигона (зоны ограничения полетов);
не позднее чем за 12 часов до начала такой деятельности (если менее 12 часов, то по согласованию с органом ОВД);
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
при полетах в специальных районах планеров (дельтапланов и парапланов);
не позднее чем за 12 часов до начала такой деятельности;
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
в иных случаях, установленных настоящими Правилами
немедленно по установлении кратковременного ограничения

1) ҚР ӘК пайдаланушыға;
2) ҚР ұшу маршруты бойынша АДО (АДП);
3) ҚР маршруты бойынша ЖДП (ПАО);
4) ӘҚБ БО;
5) ҚР ұшу маршруты және қосалқы әуеайлақтарының ұшып шығуы және қону әуеайлақтарының брифингі;
6) ҚР ұшу және қону әуежайларының ӘДҚ
4.4.
УР – РЖМ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі
ДД
дереу ӘҚБ БО-дан белгілеу туралы ақпарат алынғаннан кейін
ӘҚЖ БО
1) АДО (АДП);
2) NOTAM-офисі;
3) брифинг;
4) ЖДП (ҰАО)
1) ҚР АДО (АДП);
2) NOTAM-офисі;
3) ҚР брифинг;
4) ҚР ЖДП (ҰАО)
4.5.
УР – РЖИ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін алып тастау
ДД
ӘҚБ БО-дан күшін жою туралы ақпарат алынғаннан кейін дереу
ӘҚЖ БО
1) АДО (АДП);
2) NOTAM-офисі;
3) брифинг;
4) ЖДП (ҰАО)
1) ҚР АДО (АДП);
2) NOTAM-офисі;
3) ҚР брифинг;
4) ҚР ЖДП (ҰАО)
5.
ӘҚБ БО хабарламалары
5.1.
УР – РЖМ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі
ДД
режим белгіленгеннен кейін дереу
ӘҚБ БО
1) ӘҚЖ БО
1) ӘҚЖ БО
5.2.
УР – РЖИ – әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін алып тастау
ДД
режим алып тасталғаннан кейін дереу
ӘҚБ БО
1) ӘҚЖ БО
1) ӘҚЖ БО
5.3.
ППН – ұшу жоспарының бекітілмеуі (FPL)
ГГ
ұшу жоспарын алғаннан кейін 30 минуттан кешіктірмей
ӘҚБ БО
1) ӘҚБ органы;
2) КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері)
1) ӘҚБ органы;
2) КВС (авиациялық әскери бөлімдерінің командирлері)
6.
ӘҚБ орталықтарының хабарламалары
6.1.
РЖМ - әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу:
ӘҚБ БТ болған кезде бақыланатын әуе кеңістігінде операциялық әуе қозғалысында ұшу кезінде;
ГГ
қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу
ӘҚБ орталығы
1) АДО (АДП)
1) АДО (АДП)
ӘҚБ-ның БТ болмаған кезде бақыланатын әуе кеңістігінде немесе бақыланбайтын әуе кеңістігінде операциялық әуе қозғалысында ұшқан кезде;
қысқа мерзімді шектеуді белгілеу бойынша дереу
1) АДО (АДП);
2) NOTAM-офисі
1) АДО (АДП);
2) NOTAM-офисі
ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін және кенеттен (күтпеген) мәртебесі бар қызметті қамтамасыз ету үшін;
қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
оқу-жаттығуларды, атыстардың барлық түрлерін, зымырандарды ұшыруды және жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде (белгіленген полигон шегінде (ұшуға шектеу қойылған аймақ);
осындай қызмет басталғанға дейін кемінде 12 сағат қалғанда (егер 12 сағаттан аз болса, онда ӘҚҚ органмен келісу бойынша);
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
планерлердің
(дельтапландардың) және парапландардың
арнайы аудандарда ұшуы кезінде;
осындай қызмет басталғанға дейін кемінде 12 сағат қалғанда;
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
осы Қағидада белгіленген өзге де жағдайларда
қысқа мерзімді шектеу белгіленгеннен кейін дереу

1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
6.2.
РЖИ - отмена кратковременного ограничения на использование воздушного пространства
ДД
немедленно при отмене кратковременного ограничения
центр УВД
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
1) РДЦ (РДП);
2) NOTAM-офис
7.
Заявки пользователей воздушного пространства (эксплуатантов) на использование воздушного пространства
7.1.
Заявки на использование воздушного пространства неуправляемыми аэростатами, при запусках шаров-зондов
ДД
не менее чем за 24 часа до начала полета
пользователь ВП
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
7.2.
Заявки на использование воздушного пространства при проведении стрельб воинскими частями, пусков ракет, взрывных работ (в пределах установленного полигона)
ДД
не менее чем за 24 часа до начала деятельности
пользователь ВП
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
7.3.
Заявки на использование воздушного пространства при проведении взрывных работ (гражданские физические и юридические лица)
ДД
не менее чем за 9 суток до начала деятельности, за исключением случаев, когда заявка требует уточнений
пользователь ВП
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
7.4.
Заявки на использование воздушного пространства при проведении пусков ракет (в пределах заявленного объема воздушного пространства, выходящего за пределы полигона)
ДД
не менее чем за 9 суток до начала деятельности, за исключением случаев, когда заявка требует уточнений
пользователь ВП
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
7.5.
Заявки на использование воздушного пространства при полетах в специальных районах планеров (дельтапланов и парапланов)
ДД
не менее чем за 24 часа до начала деятельности
пользователь ВП
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
1) ГЦ УВД;
2) центру УВД
7.6.
Заявки на использование воздушного пространства беспилотными авиационными системами
ДД
не менее чем за 24 часа до начала деятельности
эксплуатант
ГЦ УВД или ближайший центр УВД
ГЦ УВД или ближайший центр УВД
8.
Сообщения диспетчерских служб аэропортов (ДСА)
8.1.
АЛР - аварийное оповещение (Alerting - ALR - первичное сообщение о повреждении ВС, чрезвычайных происшествиях на земле, а также любой информации о безопасности ВС экипажу и пассажирам)
СС
немедленно по получении сведений, установлении факта
ДСА
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) ГЦ УВД по государственным ВС
1) КЦПС;
2) уполномоченному органу (организации) в сфере гражданской авиации;
3) ГЦ УВД по государственным ВС
Примечание: местоположение полномочных органов Республики Казахстан, график работы и контактные данные публикуются в сборнике аэронавигационной информации Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур:
РДЦ – районный диспетчерский центр;
РДП – районный диспетчерский пункт;
ДСА – диспетчерская служба аэропорта
ДПРА – диспетчерский пункт района аэродрома;
АДЦ – аэродромный диспетчерский центр;
ГЦ ПВД – главный центр планирования воздушного движения
РЦ УВД – районный центр управления воздушным движением;
ГЦ УВД – главный центр управления воздушным движением;
ОГ УВД - объединенная группа управления воздушным движением;
РОВД – район обслуживания воздушного движения (ACC – Air Control Centre);
ПОД – пункт обязательных донесений;
ЦПИ – центр полетной информации;
КЦПС – координационный центр поиска и спасания.
____________________________________________

1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
6.2.
РЖИ – әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулерді алып тастау
ДД
қысқа мерзімді шектеуді алып тастағанда дереу
ӘҚБ орталығы
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
1) АДО (АДП)
2) NOTAM-офисі
7.
Әуе кеңістігін пайдаланушылардың әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдері
7.1.
Шар – зондтарды ұшыру кезінде басқарылмайтын аэростаттармен әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
ұшу басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
ӘК-ні пайдаланушы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
7.2.
Әскери бөлімдердің оқ атуы, зымырандарды ұшыру, жарылыс жұмыстары жүргізілген кезде (белгіленген полигон шегінде) әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
қызмет басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
ӘК-ні пайдаланушы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
7.3.
Жарылыс жұмыстары жүргізілген кезе әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер (азаматтық жеке және заңды тұлғалар)
ДД
өтінім нақтылауды талап ететін жағдайларды қоспағанда, қызмет басталғанға дейін кемінде 9 тәулік бұрын
ӘК-ні пайдаланушы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
7.4.
Зымырандар ұшыру жүргізілген кезде әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер (полигонның шегінен шығатын әуе кеңістігінің мәлімделген көлемі шегінде)
ДД
өтінім нақтылауды талап ететін жағдайларды қоспағанда, қызмет басталғанға дейін кемінде 9 тәулік бұрын
ӘК-ні пайдаланушы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
7.5.
Планерлерді (дельтапландарды және парапландарды) арнайы аудандарда ұшыру кезінде әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
қызмет басталғанға дейін кемінде 24 сағат бұрын
ӘК-ні пайдаланушы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
1) ӘҚБ БО;
2) ӘҚБ орталығы
7.6.
Пилотсыз авиациялық жүйелермен әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдер
ДД
қызмет басталғанға дейін кем дегенде 24 сағат бұрын
пайдаланушы
ӘҚБ БО немесе жақын ӘҚБ орталығы
ӘҚБ БО немесе жақын ӘҚБ орталығы
8.
Әуежайлардың диспетчерлік қызметтерінің (ӘДҚ) хабарламалары
8.1.
АЛР – авариялық хабарландыру (Alerting – ALR – ӘК-нің бұзылуы, жердегі төтенше оқиға туралы бастапқы хабарлама, сондай-ақ ӘК қауіпсіздігі, экипаж және жолаушылар туралы кез келген ақпарат)
СС
мәліметтер алынғаннан, факт анықталғаннан кейін дереу
ӘДҚ
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
1) ІҚҮО;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (ұйым);
3) мемлекеттік ӘК бойынша ӘҚБ БО
Ескертпе: Қазақстан Республикасының өкілетті органдарының орналасқан жері, жұмыс кестесі және байланыс деректері Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АДО – аудандық диспетчерлік орталық;
АДП – аудандық диспетчерлік пункт;
ӘАДП – әуеайлақ ауданының диспетчерлік пункті;
ӘДҚ – әуежайлардың диспетчерлік қызметтері;
ӘДО – әуеайлақтық диспетчерлік орталық;
ӘҚБ АО – әуе қозғалысын басқарудың аудандық орталығы;
ӘҚБ БО – әуе қозғалысын басқарудың бас орталығы;
ӘҚБ БТ – әуе қозғалысын басқарудың біріккен тобы;
ӘҚЖ БО – әуе қозғалысын жоспарлаудың бас орталығы
ӘҚҚА – әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданы (ACC – Air Control Centre);
МАЖП – міндетті ақпар жеткізу пункті;
ҰАО – ұшу ақпараты орталығы;
ІҚҮО – іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығы.