Об утверждении Национального плана мероприятий "Ата Заң – тәуелсіздік тірегі", посвященных 30-летию Конституции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2025 года № 80
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план мероприятий "Ата Заң – тәуелсіздік тірегі", посвященных 30-летию Конституции Республики Казахстан (далее – Национальный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию):
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Национальным планом;
2) ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе реализации Национального плана в Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан и Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан представлять к 30 июля 2025 года и 30 января 2026 года сводную информацию о ходе выполнения Национального плана в Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2025 года № 80
Национальный план
мероприятий "Ата Заң – тәуелсіздік тірегі",
посвященных 30-летию Конституции Республики Казахстан
№ п/п
Мероприятие
Срок исполнения
Форма завершения
Ответственные исполнители
Объем финансирования
(тыс. тенге)
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Организационные мероприятия
1.
Подготовка справочно-аналитического материала, единого логотипа, тематического эскиза и слогана для реализации и сопровождения мероприятий Национального плана
Февраль 2025 года
справочный материал
АКС (по согласованию), МКИ, МЮ, ИП (по согласованию), ИЗПИ (по согласованию)
-
не требуется
2.
Региональные мероприятия:
2.1
Подготовка графика выездных мероприятий, пула спикеров для интервью
Февраль 2025 года
график, список спикеров
АКС (по согласованию), АМП (по согласованию),
АСП (по согласованию),
ГП (по согласованию), МЮ, ИП (по согласованию), ИЗПИ (по согласованию)
-
не требуется
2.2
Разработка и утверждение региональных планов по организации отдельных мероприятий
Февраль 2025 года
планы мероприятий
акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
в рамках выделенных средств
местный бюджет
3.
Разработка дизайн-макета эскиза почтовой марки к 30-летию Конституции Республики Казахстан
Выпуск в обращение серии "Памятные и юбилейные даты" в рамках тематического плана выпуска государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан
Февраль 2025 года
III квартал 2025 года
утверждение дизайн-макета эскиза почтовой марки
АКС (по согласованию), МЦРИАП,
АО "Казпочта" (по согласованию)
за счет собственных средств АО "Казпочта"
за счет внебюджетных средств
4.
Выпуск юбилейных монет, посвященных теме 30-летия Конституции Республики Казахстан
III квартал 2025 года
юбилейные монеты
НБ (по согласованию),
АКС (по согласованию)
за счет собственных средств НБ
за счет внебюджетных средств
5.
Торжественное награждение граждан, внесших значительный вклад в формирование и обеспечение соблюдения конституционной законности, укрепление конституционных ценностей
Август 2025 года
торжественное собрание
АКС (по согласованию),
ГП (по согласованию), СА (по согласованию), МЮ
-
не требуется
6.
Выпуск юбилейного сборника ИЗПИ "30 лет Конституции Республики Казахстан: правовые достижения и перспективы развития"
в течение 2025 года
сборник
ИЗПИ (по согласованию)
за счет собственных средств ИЗПИ
за счет внебюджетных средств
Научно-практические мероприятия
7.
Подготовка и размещение серии статей представителей неправительственных организаций, независимых экспертов, ученых, посвященных обеспечению конституционной законности и исполнению решений Конституционного Суда и судов Республики Казахстан
ежемесячно,
в течение 2025 года
размещение на официальных интернет-ресурсах и правовых информационных базах
АКС (по согласованию), ГП (по согласованию), ИЗПИ (по согласованию),
ИП (по согласованию), СА (по согласованию),
МЮ, МКИ
-
не требуется
8.
8.1
8.2
8.3
8.4
8.5
8.6
Проведение диалогов, заседания, конференций и торжественного приема:
Цикл диалогов совместно с международными и некоммерческими организациями Республики Казахстан по темам:

Қазақстан Республикасы Конституциясының 30 жылдығына арналған "Ата Заң – тәуелсіздік тірегі" ұлттық іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 20 ақпандағы № 80 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Конституциясының 30 жылдығына арналған "Ата Заң – тәуелсіздік тірегі" ұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Ұлттық жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты мен Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне Ұлттық жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі 2025 жылғы 30 шілдеге және 2026 жылғы 30 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Ұлттық жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 20 ақпандағы
№ 80 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Конституциясының 30 жылдығына арналған "Ата Заң – тәуелсіздік тірегі" ұлттық іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шара Орындалу мерзімі Аяқталу нысаны Жауапты орындаушылар Қаржыландыру көлемі
(мың теңге)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Ұйымдастырушылық іс-шаралар
1.
Ұлттық жоспардың іс-шараларын іске асыру және сүйемелдеу үшін анықтамалық-талдамалық материал, ортақ логотип, тақырыптық эскиз және ұран дайындау
2025 жылғы ақпан
анықтамалық материал
КСА (келісу бойынша), МАМ, Әділетмині, ПИ (келісу бойынша), ЗҚАИ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
2.
2.1.
2.2.
Өңірлік іс-шаралар:
Көшпелі іс-шаралар графигін, сұхбат үшін спикерлер пулын дайындау
Жекелеген іс-шараларды ұйымдастыру жөніндегі өңірлік жоспарларды әзірлеу және бекіту
2025 жылғы ақпан
2025 жылғы ақпан
график, спикерлер тізімі
іс-шаралар жоспарлары
КСА (келісу бойынша), ПМА
(келісу бойынша), ПСА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), Әділетмині, ПИ (келісу бойынша), ЗҚАИ (келісу бойынша)
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
-
бөлінген қаражат шеңберінде
талап етілмейді
жергілікті бюджет
3.
Қазақстан Республикасы Конституцияның 30 жылдығына арналған пошта маркасы эскизінің дизайн-макетін әзірлеу
Қазақстан Республикасы мемлекеттік пошта төлемінің белгілерін шығарудың тақырыптық жоспары шеңберінде "Атаулы және мерейтойлық күндер" сериясында айналымға шығару
2025 жылғы
ақпан
2025 жылғы
IIІ тоқсан
пошта маркасы эскизінің дизайн- макетін бекіту
КСА (келісу бойынша), ЦДИАӨМ,
"Қазпошта" АҚ (келісу бойынша)
"Қазпошта" АҚ меншікті қаражаты есебінен
бюджеттен тыс қаражат есебінен
4.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 30 жылдығы тақырыбына арналған мерейтойлық монеталар шығару
2025 жылғы
IIІ тоқсан
мерейтойлық монеталар
ҰБ (келісу бойынша),
КСА (келісу бойынша)
ҰБ меншікті қаражаты есебінен
бюджеттен тыс қаражат есебінен
5.
Конституциялық заңдылықты қалыптастыруға және сақтауды қамтамасыз етуге, конституциялық құндылықтарды нығайтуға елеулі үлес қосқан азаматтарды салтанатты түрде наградтау
2025 жылғы
тамыз
салтанатты жиналыс
КСА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша),
Әділетмині
-
талап етілмейді
6.
"Қазақстан Республикасының Конституциясына 30 жыл: құқықтық жетістіктер және даму перспективалары" атты ЗҚАИ мерейтойлық жинағын шығару
2025 жыл ішінде
жинақ
ЗҚАИ
(келісу бойынша)
ЗҚАИ меншікті қаражаты есебінен
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Ғылыми-практикалық іс-шаралар
7.
Үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің, тәуелсіз сарапшылардың, ғалымдардың конституциялық заңдылықты қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты мен соттары шешімдерінің орындалуына арналған бірқатар мақалаларын дайындау және ресми интернет-ресурстарда орналастыру
2025 жыл бойы
ай сайын
ресми интернет-ресурстарда және құқықтық ақпараттық базаларда орналастыру
КСА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ЗҚАИ (келісу бойынша), ПИ (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша),
Әділетмині, МАМ
-
талап етілмейді
8.
8.1
8.2
8.3
8.4
8.5
8.6
Диалогтар, отырыс, конференциялар мен салтанатты қабылдау өткізу:
Халықаралық ұйымдармен және Қазақстан Республикасының коммерциялық емес ұйымдарымен бірлескен диалогтар циклі:

1) роль судов и органов конституционного контроля в обеспечении конституционной законности;
2) участие граждан в управлении государством как конституционная гарантия устойчивого развития общества;
3) доступ к информации и участие медиа в повышении осведомленности и правового сознания граждан;
4) обеспечение конституционной законности и правопорядка как гарант устойчивого развития правового государства
Совместное заседание научно-консультативного совета при Конституционном Суде и Экспертного совета Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан
Международная конференция по обсуждению обеспечения равных прав и равных возможностей мужчин и женщин в контексте Пекин+30 и 30-летия Конституции "Роль Конституции в обеспечении прав женщин"
Международная научно-практическая конференция, приуроченная к 30-летию со дня принятия Конституции Республики Казахстан
Торжественный прием, посвященный 80-летию со дня образования ООН
Международный юридический диалог с участием экспертов Венецианской комиссии, приуроченный ко Всемирному дню прав человека
Март 2025 года
Апрель 2025 года
Май 2025 года
Июнь 2025 года
апрель-май 2025 года
август 2025 года
август 2025 года
Октябрь 2025 года
Декабрь 2025 года
проведение диалогов и свод итоговых рекомендаций участников
подготовка предложений и рекомендаций
проведение международной конференции
проведение международной научно-практической конференции
проведение торжественного приема
проведение международного юридического диалога
АКС (по согласованию),
СА (по согласованию), АМП (по согласованию),
АСП (по согласованию),
ГП (по согласованию),
МЮ
АКС (по согласованию), МЮ
МКИ, АКС (по согласованию),
СА (по согласованию)
АКС (по согласованию),
МИД, МЮ, ИЗПИ (по согласованию)
АКС (по согласованию),
МИД, МЮ
МИД,
АКС (по согласованию),
МЮ
-
-
в рамках предусмотренных средств по бюджетной программе 009
"Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
в рамках предусмотренных средств по бюджетной программе 006
"Представительские затраты"
в рамках предусмотренных средств по бюджетной программе 006
"Представительские затраты"
-
не требуется
внебюджетные средства
республиканский бюджет
республиканский бюджет
республиканский бюджет
не требуется
Информационно-просветительские мероприятия
9.
Подготовка и размещение в социальных сетях и СМИ видео- и фотоматериалов об архивных государственных документах, касающихся истории разработки и принятия Конституции Республики Казахстан, на тему "Қазақстан Конституциясы – архив құжаттарында"
февраль-июль 2025 года
видео- и фотоматериалы
МКИ, РГУ "Центральный государственный архив Республики Казахстан" (по согласованию), РГУ "Национальный архив Республики Казахстан" (по согласованию), ИЗПИ, АКС (по согласованию)
-
не требуется
10.
Проведение онлайн викторины для детей школьного возраста
март-апрель 2025 года
проведение викторины
АКС (по согласованию),
МП
за счет собственных средств ЮНИСЕФ
за счет внебюджетных средств
11.
Проведение школьных экскурсий, открытых уроков на базе музеев, городских и сельских библиотек (мейкерспейс) на тему "Ата заң – тәуелсіз ел тұғыры" (с предварительной разработкой и утверждением единой концепции данного мероприятия и приглашением к участию представителей центральных и местных органов)
в течение 2025 года
проведение школьных экскурсий
акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, МКИ, МП, МЮ, АКС (по согласованию), ИЗПИ (по согласованию)
-
не требуется
12.
Размещение утвержденных тематических эскизов к 30-летию Конституции Республики Казахстан на рекламных конструкциях и LED-экранах
в течение 2025 года
фотоотчет
акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей,
МКИ, АКС (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
местный бюджет
13.
Организация книжно-иллюстрационной выставки на тему "Тәуелсіздік тірегі – Ата Заң"
март-декабрь 2025 года
организация выставки
МКИ, РГУ "Национальная академическая библиотека Республики Казахстан" (по согласованию)
-
не требуется
14.
Проведение конкурсов среди студентов высших учебных заведений на знание Конституции и законов Республики Казахстан
в течение первого полугодия 2025 года
проведение конкурсов
АКС (по согласованию), МНВО, МЮ, ИЗПИ (по согласованию), ИП (по согласованию)
-
не требуется
15.
Создание виртуального тура и 3D-экспозиции об исторических, политических, социальных и правовых аспектах Конституции для использования в школах, ТиПО и вузах (с использованием информационных материалов об архивных государственных документах, музейных экспонатах, деятельности государственных органов) в целях правового просвещения
Май 2025 года
создание виртуального тура и 3D-экспозиции
МНВО, МП, МКИ, МЗ, МЮ, СА (по согласованию), ГП (по согласованию), АКС (по согласованию), АСП (по согласованию), АМП (по согласованию), акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
-
не требуется
16.
Организация интерактивных уличных акций (выставки современных художников, скульпторов, мультимедийные экраны) с историей укрепления независимости и государственности современного Казахстана, уважения конституционных гарантий защиты материнства, отцовства и детства, права на труд и права на образование
июнь-сентябрь 2025 года
проведение уличных акций с освещением в СМИ
акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
в пределах предусмотренных средств
местный бюджет
17.
Изготовление и ротация видеороликов с поздравлениями известных деятелей культуры и искусства
июнь-ноябрь 2025 года
изготовление видеороликов и ротация в СМИ
МКИ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей,
АО "Жібек жолы" (по согласованию)
-
не требуется
18.
Организация челленджа "Ата Заңым – айбыным" и "Я гражданин Казахстана!" с участием представителей гражданского общества
Август 2025 года
Публикации в социальных сетях
МКИ, РГУ "Қоғамдық келісім" (по согласованию), региональные КГУ "Қоғамдық келісім" (по согласованию), ЭКО (по согласованию)
-
не требуется
19.
Организация подкаста на канале YouTube "Tamyrlas" с экспертами на тему "Конституция – основа мира и согласия"
(принцип беспристрастности "у справедливого судьи нет родственников, у несправедливого судьи нет совести")
Август 2025 года
Публикации в социальных сетях
МКИ,
ТОО "Институт прикладных этнополитических исследований" (по согласованию)
-
не требуется
20.
Проведение республиканского челленджа #ATAZAN_AZAMAT_KZ в партнерстве с молодежными организациями и университетами с вручением в торжественной обстановке документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан
Август 2025 года
проведение акции с освещением в СМИ
АО "Правительство для граждан" (по согласованию), МВД, МЮ, МКИ, АКС (по согласованию), акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
-
не требуется
21.
Организация круглого стола и книжной выставки на тему "Конституция – әділет пен парасат жолы"
Август 2025 года
проведение круглого стола и книжной выставки
МКИ, РГУ "Қоғамдық келісім" (по согласованию)
-
не требуется
22.
Организация молодежного челленджа к 30-летию Конституции в социальных сетях при участии активистов молодежных ресурсных центров и республиканских молодежных организаций
Август 2025 года
проведение челленджа
МКИ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
-
не требуется
23.
Проведение музыкально-патриотического вечера "Айбыны асқақ Ата Заң"
вторая половина августа 2025 года
музыкально-патриотический вечер
МКИ, РГУ "Национальная библиотека Республики Казахстан" (по согласованию)
-
не требуется
24.
Проведение видеоопроса среди жителей, в том числе членов этнокультурных объединений, на тему "Что значит для вас Конституция Республики Казахстан?"
Август 2025 года
Публикации в социальных сетях
МКИ, РГУ "Қоғамдық келісім" (по согласованию), региональные КГУ "Қоғамдық келісім" (по согласованию), ЭКО (по согласованию)
-
не требуется
25.
Организация на базе центров поддержки семьи юридических консультаций с привлечением юридических консультантов и представителей местных исполнительных органов по вопросам конституционных гарантий права на труд и законодательных изменений по вопросам социальных гарантий в рамках трудовых отношений и государственных программ занятости и проектов Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
Август 2025 года
Публикации в СМИ
МКИ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей,
РКА (по согласованию),
РКЮК (по согласованию),
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
-
не требуется
26.
Серия статей и постов о важности Конституции и какие ценности она преследует, их продвижение в СМИ и социальных сетях (Инстаграм, Тикток и др.)
Август 2025 года
размещение материалов в СМИ и социальных сетях
МКИ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
-
не требуется
27.
Публикация в социальных сетях видеороликов с поздравлениями ко Дню Конституции от членов АНК, представителей ЭКО, общественных структур АНК
Август 2025 года
Публикации в социальных сетях
МКИ, РГУ "Қоғамдық келісім" (по согласованию), региональные КГУ "Қоғамдық келісім" (по согласованию), ЭКО (по согласованию)
-
не требуется
28.
Проведение выездных региональных встреч и тренингов с участием молодежи, представителей местных органов и неправительственных организаций, адвокатов и юридических консультантов
в течение 2025 года
проведение региональных встреч и тренингов
АКС (по согласованию), РКА (по согласованию), РКЮК (по согласованию), акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
в пределах предусмотренных средств по специфике 161 "Командировки и служебные разъезды внутри страны"
республиканский бюджет
29.
Изготовление и размещение интервью членов рабочей группы по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан (в формате рилс) в социальных сетях
в течение 2025 года
освещение мероприятий и публикации материалов в СМИ
ИЗПИ (по согласованию), МЮ, АКС (по согласованию),
ГП (по согласованию)
-
не требуется
30.
Выпуск тематических радиоэфиров на тему конституционных гарантий и прав ("30 минут о Конституции")
в течение 2025 года
выпуск подкастов, эфиров, интервью
МКИ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, ИЗПИ (по согласованию), ИП (по согласованию), МЮ, АКС (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
республиканский и местный бюджеты
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО
акционерное общество
НЦПЧ
Национальный центр по правам человека
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
СМИ
средства массовой информации
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ИЗПИ
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан
КГУ
коммунальное государственное учреждение
АКС
Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан
АНК
Ассамблея народа Казахстана
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ИП
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт парламентаризма"
АМП
Аппарат Мажилиса Парламента Республики Казахстан
АСП
Аппарат Сената Парламента Республики Казахстан
РКА
республиканская коллегия адвокатов
РКЮК
республиканская коллегия юридических консультантов
РГУ
республиканское государственное учреждение
СА
Судебная администрация Верховного Суда Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ТиПо
техническое и профессиональное образование
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
ЭКО
этнокультурные объединения
_________________________

1) соттардың және конституциялық бақылау органдарының конституциялық заңдылықты қамтамасыз етудегі рөлі;
2) азаматтардың мемлекет ісін басқаруға қатысуы – қоғамның орнықты дамуының конституциялық кепілі;
3) ақпаратқа қолжетімділік және азаматтардың хабардарлығы мен құқықтық санасын арттыруға медианың қатысуы;
4) конституциялық заңдылық пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету – құқықтық мемлекеттің орнықты даму кепілі
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының жанындағы ғылыми-консультативтік кеңес пен Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның Сараптамалық кеңесінің бірлескен отырысы
Пекин+30 және Конституцияның 30 жылдығы аясында ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкіндіктерін қамтамасыз етуді талқылауға арналған "Конституцияның әйел құқықтарын қамтамасыз етудегі рөлі" атты халықаралық конференция
Қазақстан Республикасы Конституциясының 30 жылдығына арналған халықаралық ғылыми-практикалық конференция
БҰҰ-ның 80 жылдығына арналған салтанатты қабылдау
Венеция комиссиясы сарапшыларының қатысуымен Дүниежүзілік адам құқықтары күніне арналған халықаралық заң диалогы
2025 жылғы наурыз
2025 жылғы сәуір
2025 жылғы мамыр
2025 жылғы маусым
2025 жылғы сәуір-мамыр
2025 жылғы тамыз
2025 жылғы тамыз
2025 жылғы қазан
2025 жылғы желтоқсан
диалогтар өткізу және қатысушылардың қорытынды ұсынымдарын жинақтау
ұсыныстар мен ұсынымдар дайындау
халықаралық
конференция өткізу
халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткізу
салтанатты қабылдау өткізу
халықаралық заң диалогын өткізу
КСА (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша) ПМА (келісу бойынша),
ПСА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), Әділетмині КСА (келісу бойынша), Әділетмині МАМ, КСА (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша) КСА (келісу бойынша),
СІМ, Әділетмині ЗҚАИ (келісу бойынша) СІМ, КСА (келісу бойынша), Әділетмині КСА (келісу бойынша), СІМ, Әділетмині
-
-
009 "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобалардың іске асырылуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шеңберінде
006 "Өкілдік шығындар"
бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шеңберінде
006 "Өкілдік шығындар"
бюджеттік бағдарламасы бойынша
-
талап етілмейді
бюджеттен тыс қаражат
республикалық бюджет
республикалық бюджет
республикалық бюджет
талап етілмейді
Ақпараттық-ағартушылық іс-шаралар
9.
Қазақстан Республикасы Конституциясының әзірлену және қабылдану тарихына қатысты архивтік мемлекеттік құжаттар туралы бейне- және фотоматериалдар дайындау және "Қазақстан Конституциясы – архив құжаттарында" тақырыбымен әлеуметтік желілер мен БАҚ-та орналастыру
2025 жылғы ақпан-шілде
бейне- және фотоматериалдар
МАМ, "Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік архиві" РММ (келісу бойынша), "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" РММ (келісу бойынша), ЗҚАИ (келісу бойынша), КСА (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
10.
Мектеп жасындағы балаларға арналған онлайн викторина өткізу
2025 жылғы наурыз-сәуір
викторина өткізу
КСА (келісу бойынша), ОАМ
Юнисефтің меншікті қаражаты есебінен
бюджеттен тыс қаражат есебінен
11.
"Ата заң – тәуелсіз ел тұғыры" тақырыбында музейлер, қалалық және ауылдық кітапханалар базасында мектеп экскурсияларын, ашық сабақтар (мейкерспейс) өткізу (осы іс-шараның бірыңғай тұжырымдамасын алдын ала әзірлеу, бекіту, сондай-ақ орталық және жергілікті органдардың өкілдерін қатысуға шақыру)
2025 жыл бойы
мектеп экскурсияларын өткізу
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері, МАМ, ОМ, Әділетмині, КСА (келісу бойынша), ЗҚАИ
(келісу бойынша)
-
талап етілмейді
12.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 30 жылдығына бекітілген тақырыптық эскиздерді жарнамалық конструкцияларда және LED-экрандарда орналастыру
2025 жыл бойы
фото есеп
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері, МАМ, КСА (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
жергілікті бюджет
13.
"Ата Заң – тәуелсіздік тірегі" тақырыбында кітап-иллюстрация көрмесін ұйымдастыру
2025 жылғы
наурыз-желтоқсан
көрме ұйымдастыру
МАМ, "Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық кітапханасы" РММ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
14.
Жоғары оқу орындарының студенттері арасында Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдары бойынша конкурстар өткізу
2025 жылғы
бірінші жартыжылдық
бойы
конкурстар өткізу
КСА (келісу бойынша), ҒЖБМ, Әділетмині, ЗҚАИ (келісу бойынша), ПИ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
15.
Құқықтық сауат ашу мақсатында мектептерде, ТжКБ мен жоғары оқу орындарында пайдалану үшін (архивтік мемлекеттік құжаттар, музей экспонаттары, мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпараттық материалдарды пайдалана отырып) Конституцияның тарихи, саяси, әлеуметтік және құқықтық аспектілері туралы виртуалды тур және 3D-экспозиция жасау
2025 жылғы
мамыр
виртуалды тур мен 3D-экспозиция жасау
ҒЖБМ, ОМ, МАМ, Әділетмині, ДСМ, СӘ (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), КСА (келісу бойынша), ПМА (келісу бойынша), ПСА (келісу бойынша), Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
-
талап етілмейді
16.
Қазіргі Қазақстанның тәуелсіздігі мен мемлекеттілігін нығайтуға, ананы, әке мен баланы, еңбек ету мен білім алу құқықтарын қорғаудың конституциялық кепілдіктерін құрметтеуге арналған интерактивті көше акцияларын (заманауи суретшілердің, мүсіншілердің көрмелерін, мультимедиалық экрандарды) ұйымдастыру
2025 жылғы
маусым-қыркүйек
көше акцияларын өткізу және БАҚ-та көрсету
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
көзделген қаражат шегінде
жергілікті бюджет
17.
Танымал мәдениет пен өнер қайраткерлерінің құттықтауларымен бейнероликтер дайындау және ротациялау
2025 жылғы
маусым-қараша
бейнероликтерді дайындау және БАҚ-та ротациялау
МАМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері, "Жібек жолы" АҚ
(келісу бойынша)
-
талап етілмейді
18.
Азаматтық қоғам өкілдерінің қатысуымен "Ата Заңым – айбыным" және "Мен – Қазақстан азаматымын!" атты челлендж ұйымдастыру
2025 жылғы
тамыз
әлеуметтік желілерде жариялау
МАМ, "Қоғамдық келісім" РММ (келісу бойынша), өңірлік "Қоғамдық келісім" КММ (келісу бойынша), ЭМБ
(келісу бойынша)
-
талап етілмейді
19.
"Tamyrlas" YouTube арнасында сарапшылармен бірге "Конституция – бейбітшілік пен келісім негізі" тақырыбында подкаст ұйымдастыру
("әділ судьяның туысы жоқ, әділетсіз судьяның ұяты жоқ" бейтараптылық принципі)
2025 жылғы
тамыз
әлеуметтік желілерде жариялау
МАМ, "Қолданбалы этносаяси зерттеулер институты" ЖШС
(келісу бойынша)
-
талап етілмейді
20.
Жастар ұйымдарымен және университеттермен серіктестікте #ATAZAN_AZAMAT_KZ республикалық челленджін өткізу, Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке басын куәландыратын құжаттарды салтанатты түрде табыстау
2025 жылғы
тамыз
акция өткізу және БАҚ-та көрсету
"Азаматтарға арналған үкімет" АҚ (келісу бойынша), ІІМ, Әділетмині, МАМ, КСА (келісу бойынша), Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
-
талап етілмейді
21.
"Конституция – әділет пен парасат жолы" тақырыбында дөңгелек үстел мен кітап көрмесін ұйымдастыру
2025 жылғы
тамыз
дөңгелек үстел мен кітап көрмесін өткізу
МАМ, "Қоғамдық келісу" РММ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
22.
Жастар ресурстық орталықтары мен республикалық жастар ұйымдары белсенділерінің қатысуымен әлеуметтік желілерде Конституцияның 30 жылдығына арналған жастар челленджін ұйымдастыру
2025 жылғы
тамыз
челлендж өткізу
МАМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
-
талап етілмейді
23.
"Айбыны асқақ Ата Заң" музыкалық-патриоттық кеш өткізу
2025 жылғы
тамыздың екінші жартысы
музыкалық-патриоттық кеш
МАМ, "Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық кітапханасы" РММ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
24.
Тұрғындар, оның ішінде этномәдени бірлестіктер мүшелері арасында "Сіз үшін Қазақстан Республикасының Конституциясы дегеніміз не?" тақырыбында бейнесауалнама өткізу
2025 жылғы
тамыз
әлеуметтік желілерде жариялау
МАМ, "Қоғамдық келісім" РММ (келісу бойынша), өңірлік "Қоғамдық келісім" КММ (келісу бойынша), ЭМБ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
25.
Отбасын қолдау орталықтарының базасында заң консультанттары мен жергілікті атқарушы органдар өкілдерін тарта отырып еңбек ету құқығының конституциялық кепілдіктері жөнінде, еңбек қатынастары және мемлекеттік жұмыспен қамту бағдарламалары мен "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының жобалары шеңберінде әлеуметтік кепілдіктер аясындағы заңнамалық өзгерістер мәселелері бойынша заң консультацияларын ұйымдастыру
2025 жылғы
тамыз
БАҚ-та жариялау
МАМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері, РАА (келісу бойынша), РЗКА (келісу бойынша), "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
26.
Конституцияның маңыздылығы және қандай құндылықтарды көздейтіні туралы бірқатар мақалалар мен постар жариялау және оларды БАҚ пен әлеуметтік желілерде (Instagram, Tik Tok және т.б.) орналастыру
2025 жылғы
тамыз
материалдарды БАҚ-та және әлеуметтік желілерде орналастыру
МАМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
-
талап етілмейді
27.
ҚХА мүшелерінің, ЭМБ өкілдерінің, ҚХА қоғамдық құрылымдарының Конституция күнімен құттықтау бейнероликтерін әлеуметтік желілерде жариялау
2025 жылғы
тамыз
әлеуметтік желілерде жариялау
МАМ, "Қоғамдық келісім" РММ (келісу бойынша), өңірлік "Қоғамдық келісім" КММ (келісу бойынша),
ЭМБ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
28.
Жастардың, жергілікті органдар мен үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің, адвокаттар мен заң консультанттарының қатысуымен көшпелі өңірлік кездесулер мен тренингтер өткізу
2025 жыл бойы
өңірлік кездесулер мен тренингтер өткізу
КСА (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), РЗКА
(келісу бойынша), Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
161 "Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар" ерекшелігі бойынша көзделген қаражат шегінде
республикалық бюджет
29.
Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі жұмыс тобы мүшелерінің сұхбаттарын (рилс форматында) дайындау және әлеуметтік желілерде орналастыру
2025 жыл бойы
материалдарды жариялау және іс-шараларды БАҚ-та көрсету
ЗҚАИ (келісу бойынша), Әділетмині, КСА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
30.
Конституциялық кепілдіктер мен құқықтар тақырыбында тақырыптық радиоэфирлер шығару ("30 минут Конституция жайында")
2025 жыл бойы
подкастар, эфирлер, сұхбаттар шығару
МАМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері, ЗҚАИ (келісу бойынша), ПИ (келісу бойынша), Әділетмині, КСА (келісу бойынша),
АҚҰО (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
республикалық және жергілікті бюджет
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ
-
акционерлік қоғам
АҚҰО
-
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық
Әділетмині
-
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БАҚ
-
бұқаралық ақпарат құралдары
БП
-
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҒЖБМ
-
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ
-
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖШС
-
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЗҚАИ
-
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
КММ
-
коммуналдық мемлекеттік мекеме
КСА
-
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты
ҚХА
-
Қазақстан халқы Ассамблеясы
МАМ
-
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ПИ
-
"Парламентаризм институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ПМА
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Аппараты
ПСА
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Аппараты
РАА
-
Республикалық адвокаттар алқасы
РЗКА
-
Республикалық заң консультанттары алқасы
РММ
-
республикалық мемлекеттік мекеме
СӘ
-
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Сот әкімшілігі
СІМ
-
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТжКБ
техникалық және кәсіптік білім
ОАМ
-
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ҰБ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ЦДИАӨМ
-
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМБ
-
этномәдени бірлестіктер