Об утверждении Концепции по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2025 года № 200
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2025 года № 200
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы (далее – Концепция).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию):
1) обеспечить своевременное исполнение Плана действий по реализации Концепции (далее – План действий);
2) по итогам полугодия, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе реализации Плана действий в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан обеспечить информационное сопровождение по продвижению Концепции в обществе.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 апреля 2025 года № 200
Концепция
по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы
Содержание:
Раздел 1. Паспорт Концепции
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития правовой культуры
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития идеологии
5.1. Принцип верховенства закона и всеобщности закона
5.2. Принцип прозрачности и подотчетности
5.3. Принцип уважения прав человека и справедливости
5.4. Принцип всеобщего участия и координации
5.5. Принцип учета национально-культурных особенностей
5.6. Принцип адресности и дифференцированного подхода
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Социальные результаты (укрепление правовой культуры и сознания; рост доверия к институтам и ощущение справедливости; безопасность и общественный порядок; активное гражданское участие в поддержании правопорядка; формирование негативного отношения к коррупции и теневым практикам).
Экономические результаты (улучшение инвестиционного климата и деловой среды; рост экономической активности и снижение издержек; повышение эффективности государственных расходов; социально-экономическая стабильность).
Правовые (юридические) результаты (укрепление верховенства закона и институтов правопорядка; совершенствование законодательства и правоприменения; повышение правовой грамотности и доступности правосудия; международное признание прогресса в верховенстве права).

Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 1 сәуірдегі № 200 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдама (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі Іс-қимыл жоспарының (бұдан әрі – Іс-қимыл жоспары) уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жартыжылдықтың қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей Іс-қимыл жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ұсынып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі қоғамда Тұжырымдаманы ілгерілету бойынша ақпараттық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 1 сәуірдегі
№ 200 қаулысымен
бекітілген
Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдама
Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдама
Мазмұны:
1-бөлім. Тұжырымдаманың паспорты.
2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау.
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу.
4-бөлім. Құқықтық мәдениетті дамыту пайымы.
5-бөлім. Идеологияны дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері.
5.1. Заң үстемдігі және заңның жалпыға бірдейлігі қағидаты.
5.2. Ашықтық және есептілік қағидаты.
5.3. Адам құқықтарын құрметтеу және әділеттілік қағидаты.
5.4. Жалпыға бірдей қатысу және үйлестіру қағидаты.
5.5. Ұлттық-мәдени ерекшеліктерді ескеру қағидаты.
5.6. Атаулылық және сараланған тәсіл қағидаты.
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер.
Әлеуметтік нәтижелер (құқықтық мәдениет пен сананы нығайту; институттарға деген сенімнің артуы және әділеттілік сезімі; қауіпсіздік және қоғамдық тәртіп; құқықтық тәртіпті сақтауға белсенді азаматтық қатысу; сыбайлас жемқорлыққа және көлеңкелі практикаларға теріс көзқарасты қалыптастыру).
Экономикалық нәтижелер (инвестициялық климат пен іскерлік ортаның жақсаруы; экономикалық белсенділіктің өсуі және шығындардың азаюы; мемлекеттік шығыстардың тиімділігін арттыру; әлеуметтік-экономикалық тұрақтылық).
Құқықтық (заңдық) нәтижелер (заң үстемдігінің және құқықтық тәртіп институттарының нығаюы; заңнаманы және құқық қолдануды жетілдіру; құқықтық сауаттылық пен сот төрелігі қолжетімділігінің артуы; құқық үстемдігі саласындағы прогресті халықаралық мойындау).

Раздел 7. План действий по реализации Концепции (приложение к настоящей Концепции)
Раздел 1. Паспорт Концепции
Наименование Концепции
Концепция по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы
Основания для разработки
1) Послание Президента Республики Казахстан от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм";
2) Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674);
3) выступление Главы государства на четвертом заседании Национального курултая от 14 марта 2025 года;
4) Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года (утвержден Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611);
5) поручение Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
от 29 октября 2024 года № 24-02-1.26;
6) пункты 81 и 83 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
Государственные органы, ответственные за разработку Концепции
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Концепции
Государственные и местные исполнительные органы, подведомственные учреждения, неправительственные организации, общественные объединения
Срок реализации
2025 – 2030 годы
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
За последние годы в Республике Казахстан отмечается позитивная тенденция повышения уровня правовой культуры и правопорядка в обществе.
Казахстан активно проводит реформы, направленные на укрепление принципов законности и порядка, которые являются ключевым элементом концепции "Слышащее государства".
Глава государства в Послании народу Казахстана от 2 сентября 2024 года подчеркнул, что за последние пять лет реализованы масштабные реформы, через кардинальную трансформацию прошла политическая система. Фундаментальные изменения происходят в общественном сознании, повышается уровень правовой культуры граждан, в обществе формируются новые модели поведения и укореняются новые ценности.
Так, значимыми событиями являются создание Конституционного Суда, придание Уполномоченному по правам человека конституционного статуса, усиление роли органов прокуратуры. По данным направлениям приняты конституционные законы "О Конституционном Суде Республики Казахстан", "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" и "О прокуратуре", определяющие новые возможности для граждан по восстановлению нарушенных прав и предупреждению таких нарушений.

7-бөлім. Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары (осы Тұжырымдамаға қосымша).
1-бөлім. Тұжырымдаманың паспорты
Тұжырымдаманың атауы
Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету
жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдама
Әзірлеу үшін негіздемелер
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Жолдауы;
2) Қазақстан Республикасының құқықтық саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 Жарлығымен бекітілген);
3) Мемлекет басшысының Ұлттық құрылтайдың 2025 жылғы 14 наурыздағы төртінші отырысында сөйлеген сөзі;
4) Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары (Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген);
5) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының 2024 жылғы 29 қазандағы № 24-02-1.26 тапсырмасы;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 сәуірдегі № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 81 және 83-тармақтары
Тұжырымдаманы әзірлеуге жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ведомстволық бағынысты мекемелер, үкіметтік емес ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер
Іске асыру мерзімі
2025 – 2030 жылдар
2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау.
Соңғы жылдары Қазақстан Республикасында қоғамда құқықтық мәдениет пен құқықтық тәртіп деңгейі артуының оң үрдісі байқалады.
Қазақстан "Халық үніне құлақ асатын мемлекет" тұжырымдамасының негізгі элементі болып табылатын заңдылық пен тәртіп қағидаттарын нығайтуға бағытталған реформаларды белсенді түрде жүргізуде.
Мемлекет басшысы 2024 жылғы 2 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында соңғы бес жылда ауқымды реформалар іске асырылғанын, саяси жүйе түбегейлі трансформациядан өткенін атап өтті. Қоғамдық санада түбегейлі өзгерістер орын алып, азаматтардың құқықтық мәдениетінің деңгейі артуда, қоғамда мінез-құлықтың жаңа моделі және жаңа құндылықтар орнығуда.
Мәселен, Конституциялық Соттың құрылуы, Адам құқықтары жөніндегі уәкілге конституциялық мәртебенің берілуі, прокуратура органдарының рөлін күшейту маңызды оқиғалар болып табылады. Осы бағыттар бойынша азаматтар үшін бұзылған құқықтарды қалпына келтіру және осындай бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі жаңа мүмкіндіктерді айқындайтын "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы", "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" және "Прокуратура туралы" Конституциялық заңдар қабылданды.

С 1 января 2023 года в Казахстане начал свою работу Конституционный Суд, который обеспечивает верховенство Конституции Республики Казахстан на всей территории Республики Казахстан.
Право обращения в орган конституционного контроля получили все граждане, Генеральный прокурор и Уполномоченный по правам человека.
Таким образом, конституционная реформа ознаменовала начало новой эпохи в истории Казахстана. Она позволила закрепить политические преобразования последних трех лет и заложить прочный фундамент для дальнейшего укрепления государственности.
Одним из значимых шагов в этом направлении стало утверждение Информационной доктрины Республики Казахстан в марте 2023 года. Этот документ направлен на обеспечение устойчивого функционирования и безопасности информационного пространства страны, а также противодействие дезинформации и манипуляции общественным мнением.
Кроме того, в августе 2020 года была принята Концепция развития гражданского общества, целями которой являются создание благоприятных условий для активного участия граждан в управлении государственными делами и укрепление партнерства между государством и институтами гражданского общества.
Правительство активно сотрудничает с неправительственными организациями (далее – НПО) для правового обучения граждан, финансируя социальные проекты и гранты. Ежегодно реализуется около 2000 социальных проектов, в основном направленных на правовое просвещение. НПО участвуют в советах при государственных органах, поддерживая реформы и просветительскую работу. Уполномоченные по правам человека и правам ребенка тесно взаимодействуют с НПО для защиты прав граждан и детей. Такое сотрудничество способствует улучшению правосознания населения и повышению правовой культуры в стране.
За последние пять лет в стране наблюдается устойчивая тенденция снижения уровня преступности. Общий показатель зарегистрированных уголовных правонарушений ежегодно сокращается.
Согласно официальной статистике (КПСиСУ ГП РК) количество уголовных правонарушений сократилось на 46,7 % (с 236594 в 2020 году до 126039 в 2024 году), в том числе по другим видам:
убийства – на 32,6 % (с 839 до 565);
кражи – на 54,8 % (с 66864 до 30180);
грабежи – на 75,4 % (с 6265 до 1538);
разбойные нападения – на 72 % (с 457 до 128);
хулиганство – на 72,5 % (с 5770 до 1582).
Изменилась и структура преступности.
Традиционно наиболее распространенными были имущественные преступления (кражи).
Однако в последние период заметно выросла доля мошенничества, особенно интернет и телефонного мошенничества, и теперь они занимают первое место по численности случаев правонарушений.
Таким образом, преступность не может существовать без постоянной трансформации. Одни из главных причин таких изменений – социально- экономический фактор и технологический прогресс.
Как законопослушный граждан использует современные технологии для развития или изобретений, так и преступный мир находит механизмы, позволяющие совершать преступления.

2023 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстанда Конституциялық Сот өз жұмысын бастады, ол Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының үстемдігін қамтамасыз етеді.
Барлық азаматтар, Бас прокурор және Адам құқықтары жөніндегі уәкіл конституциялық бақылау органына жүгіну құқығын алды.
Осылайша, конституциялық реформа Қазақстан тарихындағы жаңа дәуірдің басталуын белгіледі. Бұл соңғы үш жылдағы саяси өзгерістерді бекемдеуге және мемлекеттілікті одан әрі нығайтуға берік негіз қалауға мүмкіндік берді.
2023 жылғы наурызда Қазақстан Республикасы Ақпараттық доктринасының бекітілуі бұл бағыттағы маңызды қадамдардың бірі болды. Бұл құжат еліміздің ақпараттық кеңістігінің тұрақты жұмыс істеуін және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ жалған ақпаратқа және қоғамдық пікірді манипуляциялауға қарсы іс-қимылға бағытталған.
Бұдан басқа, 2020 жылғы тамызда Азаматтық қоғамды дамыту тұжырымдамасы қабылданды, оның мақсаттары азаматтардың мемлекеттік істерді басқаруға белсенді қатысуы үшін қолайлы жағдай жасау және мемлекет пен азаматтық қоғам институттары арасында әріптестікті нығайту болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі әлеуметтік жобалар мен гранттарды қаржыландыра отырып, азаматтарды құқықтық оқыту үшін үкіметтік емес ұйымдармен (бұдан әрі – ҮЕҰ) белсенді түрде ынтымақтастық жасайды. Жыл сайын негізінен құқықтық ағартуға бағытталған 2000-ға жуық әлеуметтік жоба іске асырылуда. ҮЕҰ реформалар мен ағарту жұмысын қолдай отырып, мемлекеттік органдар жанындағы кеңестерге қатысады. Адам құқықтары және бала құқықтары жөніндегі уәкілдер азаматтар мен балалардың құқықтарын қорғау үшін ҮЕҰ-мен тығыз өзара іс-қимыл жасайды. Мұндай ынтымақтастық елімізде халықтың құқықтық сана-сезімін жақсартуға және құқықтық мәдениетті арттыруға ықпал етеді.
Соңғы бес жылда елімізде қылмыскерлік деңгейі төмендеуінің орнықты үрдісі байқалады. Тіркелген қылмыстық құқық бұзушылықтардың жалпы көрсеткіші жыл сайын қысқарып келеді.
Ресми статистикаға сәйкес (ҚР БП ҚСжАЕК) қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны 46,7 %-ға (2020 жылғы 236594-тен 2024 жылы 126039-ға дейін) қысқарды, оның ішінде басқа түрлері бойынша:
кісі өлтіру – 32,6 %-ға (839-дан 565-ке дейін);
ұрлық – 54,8 %-ға (66864-тен 30180-ге дейін);
тонау – 75,4 %-ға (6265-тен 1538-ге дейін);
қарақшылық шабуыл – 72 %-ға (457-ден 128-ге дейін);
бұзақылық – 72,5 %-ға (5770-ден 1582-ге дейін).
Қылмыскерлік құрылымы да өзгерді.
Дәстүрлі түрде мүліктік қылмыстар (ұрлық) неғұрлым кеңінен таралған болатын.
Алайда соңғы кезеңде алаяқтық, әсіресе интернет пен телефон алаяқтығының үлесі айтарлықтай өсті және енді олар құқық бұзушылықтар саны бойынша бірінші орында тұр.
Осылайша, қылмыскерлік үнемі трансформациялауда болады. Мұндай өзгерістердің басты себептерінің бірі – әлеуметтік-экономикалық фактор және технологиялық прогресс.
Заңға мойынсынатын азаматтар заманауи технологияларды даму немесе өнертабыстар үшін пайдаланатыны сияқты, қылмыстық әлем де қылмыстар жасауға мүмкіндік беретін механизмдерді табады.

На этом фоне возросло число таких преступлений, как мошенничество на 39,6 % (с 31433 до 43890) и вымогательства на 71,7 % (с 315 до 541).
Несмотря на предпринятые комплексные подходы по противодействию лудомании проблема все еще сохраняется. По сведениям Бюро национальной статистики, с 2020 по 2023 годы казахстанцы потратили на азартные игры свыше 1 трлн тенге, лудомания стала причиной 38 % разводов.
В настоящее время постоянными клиентами казино и букмекерских контор является около 400 тыс. человек.
Трансформация преступности привела к новым способам сбыта наркотических средств и психотропных веществ. Интернет также стал площадкой для продажи наркотиков.
Соответственно, увеличилось количество преступлений, связанных с наркотиками на 7 % (с 7243 до 7754). На смену героину пришли синтетические наркотики, составные части которых находятся в свободной продаже. Это требует внедрения эффективных инструментов для обеспечения контроля легального оборота химических компонентов и прекурсоров на основе лучших мировых практик.
Злоумышленники пошли дальше и пришли к выводу, что информацией владеет тот, у кого больше ресурсов для ее трансляции в массы. Примером является распространение фейковых новостей и дезинформации. Через социальные сети и другие онлайн-платформы ложная информация быстро распространяется, оказывая влияние на общественное настроение и политические процессы.
Интернет стал площадкой для радикализации и вербовки террористов.
Экстремистские организации используют социальные сети и мессенджеры для распространения своей пропаганды, координации и планирования нападений.
С 2020 по 2024 годы зарегистрировано в ЕРДР 1541 уголовное правонарушение, из них 755 фактов различных экстремистских действий и 786 – ложных сообщений об акте терроризма.
С развитием интернета и социальных сетей стали появляться новые формы сексуальных преступлений такие, как детская порнография, онлайн – домогательства и торговля сексуальными услугами.
Всего зарегистрировано преступлений, связанных с торговлей людьми: по годам – в 2020 году – 111; 2021 году – 103; 2022 году – 77; 2023 году – 152; 2024 году – 207 (в том числе среди несовершеннолетних - в 2019 году – 12; 2020 году – 18; 2021 году – 12; 2022 году – 17; 2023 году – 24; 2024 году – 19).
Состояние преступности изменяется с течением времени и зависит от содержания, тенденций, причин и условий преступлений.
Вышеуказанные примеры отражают важность адаптации правоохранительной системы к изменяющейся природе преступности в современном мире.
Вместе с тем уровень доверия населения к институтам государственных органов недостаточно высок.

Осының аясында алаяқтық – 39,6 %-ға (31433-тен 43890-ға дейін) – және бопсалау – 71,7 %-ға (315-тен 541-ге дейін) – сияқты қылмыстардың саны артты.
Лудоманияға қарсы іс-қимыл бойынша қабылданған кешенді тәсілдерге қарамастан, проблема әлі де сақталуда. Ұлттық статистика бюросының мәліметтері бойынша 2020 – 2023 жылдар аралығында қазақстандықтар құмар ойындарға 1 трлн теңгеден астам қаражат жұмсаған, лудомания ажырасулардың 38 %-ына себеп болған.
Қазіргі уақытта 400 мыңға жуық адам казино мен букмекерлік конторалардың тұрақты клиенттері болып табылады.
Қылмыскерліктің трансформациялануы есірткі мен психотроптық заттарды өткізудің жаңа әдістеріне алып келді. Интернет те есірткі сататын алаңға айналды.
Тиісінше, есірткіге байланысты қылмыстар саны 7 %-ға өсті (7243-тен 7754-ке дейін). Героинді синтетикалық есірткілер алмастырды, олардың құрамдас бөліктері еркін сатылымда. Бұл әлемдік үздік практикалар негізінде химиялық компоненттер мен прекурсорлардың заңды айналымын бақылауды қамтамасыз ету үшін тиімді құралдарды енгізуді талап етеді.
Қаскүнемдер ақпаратқа оны көпшілікке таратуға арналған ресурстары көп адам иелік етеді деген қорытындыға келді. Бұған мысал фейктік жаңалықтар мен жалған ақпаратты тарату болып табылады. Әлеуметтік желілер мен басқа да онлайн-платформалар арқылы жалған ақпарат тез таралып, қоғамдық көңіл-күй мен саяси процестерге әсер етеді.
Интернет радикалдандыру және террористерді арбау алаңына айналды.
Экстремистік ұйымдар өз насихатын тарату, шабуылдарды үйлестіру және жоспарлау үшін әлеуметтік желілер мен мессенджерлерді пайдаланады.
2020 – 2024 жылдар аралығында СТБТ-да 1541 қылмыстық құқық бұзушылық, оның ішінде әртүрлі экстремистік іс-әрекеттердің 755 фактісі және 786 терроризм актісі туралы жалған хабарлама тіркелді.
Интернет пен әлеуметтік желілердің дамуымен балалар порнографиясы, онлайн жыныстық қудалау және сексуалдық қызметтер саудасы сияқты сексуалдық қылмыстардың жаңа түрлері пайда бола бастады.
Адам саудасына байланысты тіркелген барлық қылмыстар: жылдар бойынша – 2020 жылы – 111; 2021 жылы – 103; 2022 жылы – 77; 2023 жылы – 152; 2024 жылы – 207 (оның ішінде кәмелетке толмағандар арасында – 2019 жылы – 12; 2020 жылы – 18; 2021 жылы – 12; 2022 жылы – 17; 2023 жылы – 24; 2024 жылы – 19).
Қылмыскерліктің жай-күйі уақыт өте келе өзгеруде және қылмыстардың мазмұнына, үрдістеріне, себептері мен жағдайларына байланысты болады.
Жоғарыда келтірілген мысалдар құқық қорғау жүйесін қазіргі әлемдегі қылмыскерліктің өзгермелі сипатына бейімдеудің маңыздылығын көрсетеді.
Сонымен қатар халықтың мемлекеттік органдар институттарына деген сенім деңгейі айтарлықтай жоғары емес.

По итогам социологических опросов лишь около 61,8 % – 64,3 % граждан полностью доверяют ключевым институтам правопорядка – полиции и судам, тогда как остальные либо доверяют частично, либо выражают недоверие.
Это указывает на то, что значительная часть населения пока сомневается в справедливости и эффективности правоприменения. Низкий уровень доверия питает правовой нигилизм – пренебрежительное отношение к закону.
Глава государства прямо указывал на данную проблему, отмечая, что в обществе имеется немало граждан, которые не хотят соблюдать законы, и наблюдается усиление правового нигилизма, что представляет серьезную угрозу для построения правового государства, так как подрывает принцип всеобщего уважения к законам и снижает гражданскую активность в защите своих прав.
Сохраняются проблемы, препятствующие укреплению идеологии закона.
Во-первых, это случаи коррупции и злоупотреблений со стороны должностных лиц, которые подрывают веру граждан в торжество закона.
Во-вторых, такие социально-экономические факторы, как безработица, низкие доходы и уровень образования отдельных групп населения, которые повышают риск правонарушений и снижают внимание к правовым нормам.
Кроме того, региональные диспропорции (город/село) влияют на доступ людей к правовой информации и институтам правосудия.
В-третьих, культурные особенности и традиции.
К примеру, в отдельных регионах характерно обращение к неформальным практикам разрешения споров (совет аксакалов, родственные связи), что не всегда согласуется с официальным правом.
Поэтому требуется интеграция традиционных ценностей справедливости и порядка в современную правовую культуру, чтобы закон воспринимался как естественная часть общественной жизни.
Также различается структура преступности по регионам. Например, на юге и западе преобладают имущественные преступления (кражи скота в сельской местности, кражи нефти и др.), тогда как в крупных городах велик удельный вес мошенничества и карманных краж.
В своем выступлении на четвертом заседании Национального курултая Глава государства обозначил: "Наша национальная мечта исходит из идеи построения справедливого, безопасного, чистого, сильного Казахстана. Мы созидаем государство широких возможностей для всех и каждого.
Государство, в котором граждане могут всецело реализовать свои способности и честным трудом обеспечить благополучие своей семьи.
Наше твердое основание – это закон и порядок. В первую очередь это означает личную и общую дисциплину всех и каждого. Наша идеология проста и понятна.
Она заключается в том, чтобы в условиях беспрецедентного геополитического шторма заложить прочный фундамент для качественно нового этапа развития страны.
От этого зависят судьба нашего государства и благополучие нашей нации".

Әлеуметтік сұрау салулардың қорытындысы бойынша азаматтардың шамамен 61,8 % – 64,3 %-ы ғана құқықтық тәртіптің негізгі институттарына – полиция мен соттарға толық сенім артады, ал қалғандары ішінара сенім білдіреді не сенімсіздік білдіреді.
Бұл халықтың едәуір бөлігі әлі де болса әділеттілік пен құқық қолдану тиімділігіне күмәнданатынын көрсетеді. Сенімнің төмен деңгейі құқықтық нигилизмді – заңға немқұрайлы қарауды қалыптастырады.
Мемлекет басшысы бұл проблеманы тікелей атап өтіп, қоғамда заңдарды сақтағысы келмейтін азаматтар көп екенін және құқықтық нигилизмнің күшеюі байқалатынын атап көрсетті, бұл құқықтық мемлекет құруға елеулі қауіп төндіреді, өйткені ол заңдарды жалпыға бірдей құрметтеу қағидатын бұзады және өз құқықтарын қорғаудағы азаматтық белсенділікті төмендетеді.
Заң идеологиясын нығайтуға кедергі келтіретін проблемалар сақталуда.
Біріншіден, бұл лауазымды адамдар тарапынан сыбайлас жемқорлық және теріс пайдалану жағдайлары, ол азаматтардың заң салтанат құрады деген сеніміне нұқсан келтіреді.
Екіншіден, құқық бұзушылық тәуекелін арттыратын және құқықтық нормаларға назар аударуды төмендететін жұмыссыздық, табыстың төмендігі және халықтың жекелеген топтарының білім деңгейі сияқты әлеуметтік-экономикалық факторлар.
Бұдан басқа, өңірлік диспропорциялар (қала/ауыл) адамдардың құқықтық ақпарат пен сот төрелігі институттарына қолжетімділігіне әсер етеді.
Үшіншіден, мәдени ерекшеліктер мен дәстүрлер.
Мысалы, жекелеген өңірлерде дауларды шешудің формалды емес практикаларына (ақсақалдар кеңесі, туыстық байланыстар) жүгіну тән, бұл ресми құқықпен үнемі келісе бермейді.
Сондықтан заң қоғамдық өмірдің табиғи бөлігі ретінде қабылдануы үшін әділеттілік пен тәртіптің дәстүрлі құндылықтарын қазіргі заманғы құқықтық мәдениетке интеграциялау талап етіледі.
Қылмыскерліктің құрылымы өңірлер бойынша да ерекшеленеді. Мысалы, оңтүстік пен батыста мүліктік қылмыстар басым (ауылдық жерлердегі мал ұрлығы, мұнай ұрлығы және т.б.), ал ірі қалаларда алаяқтық пен қалта ұрлығының үлес салмағы көп.
Мемлекет басшысы Ұлттық құрылтайдың төртінші отырысында сөйлеген сөзінде мынаны белгілеп берді: Біздің ұлтымыздың арман-мұраты Әділетті, Қауіпсіз, Таза, Қуатты Қазақстанды құру идеясынан бастау алады. Біз баршаға және әркімге зор мүмкіндік беретін мемлекет құрып жатырмыз.
Бұл – әр азамат өз қабілетін шыңдап, адал еңбегімен отбасын асырай алатын ел болу деген сөз.
Заң мен тәртіп – біздің мызғымас тұғырымыз. Бұл, ең алдымен, еліміздің әр азаматына және барша халқымызға ортақ тәртіп. Ал біздің идеологиямыз – қарапайым әрі түсінікті.
Бұл – жаһандағы аса күрделі геосаяси ахуалда елімізді жаңа даму деңгейіне көтеру үшін берік негіз қалау деген сөз.
Мемлекетіміздің тағдыры мен ұлтымыздың берекелі өмірі осыған тікелей байланысты.

Раздел 3. Обзор международного опыта
Продвижение идеологии закона и порядка играет ключевую роль в обеспечении стабильности общества, повышении правосознания граждан и укреплении доверия к государственным институтам.
В различных странах используются разные подходы к реализации этой цели в зависимости от исторического, культурного и политического контекста.
Западные демократические модели акцент делают на правосознание и гражданскую активность. Так, в США активно развиваются программы, направленные на взаимодействие полиции и общества (Community Policing).
Основные принципы программы включают:
укрепление доверия между гражданами и правоохранительными органами;
вовлечение местных сообществ в обеспечение безопасности;
образовательные инициативы, разъясняющие права и обязанности граждан.
Также одним из ярких примеров является программа D.A.R.E. (Drug Abuse Resistance Education), которая направлена на формирование законопослушного поведения у молодежи через образовательные курсы в школах.
Для снижения кибермошенничеств в банковской сфере искусственно ввели многофакторную аутентификацию и замедление всех банковских операций.
В Великобритании идеология закона и порядка тесно связана с традицией верховенства права (Rule of Law).
Ключевые механизмы:
мощная судебная система, обеспечивающая справедливость;
активное участие общества через НКО и правозащитные организации;
просветительские кампании, такие как "Street Law", помогающие молодежи понять основы законодательства.
Здесь же для снижения уровня вандализма на станциях метро используют классическую музыку и яркие граффити. Такой подход сделал станции не привлекательными для совершения противоправных действий.
Аналогичный эффект обеспечивает применение в общественных зонах зеркал, которые создают иллюзию наблюдения и уменьшают агрессию.
В Германии существует четкая концепция "правового государства" (Rechtsstaat), основанная на уважении к законам и правам человека.
Государство активно реализует:
программы повышения правосознания (например, через курсы права в школах);
строгую, но справедливую правоохранительную систему;
механизмы общественного контроля за соблюдением закона (независимые СМИ, комиссии по надзору за полицией).
Опыт Исландии иллюстрирует важность профилактики преступлений среди молодежи. В стране действует программа Youth in Iceland, в рамках которой:
государство создает инфраструктуру для полезного досуга подростков (спортивные клубы, творческие студии, молодежные центры), услуги бесплатные или по доступной цене;
введены строгие ограничения на продажу алкоголя и табака несовершеннолетним, действует комендантский час;
родители посещают образовательные курсы по укреплению семейных отношений.
В Мексике и Колумбии неправительственные организации и религиозные организации объединились для пропаганды в средствах массовой информаций идей о том, что следовать закону – значит защищать свой город от криминала.
Опыт показывает, что, когда государственные органы, школа, средства массовой информации, религиозные и общественные лидеры действуют согласованно, усиливая друг друга, изменения в общественном сознании происходят значительно быстрее.
Азиатские модели делают приоритет на соблюдение общественного порядка и дисциплины.
В Китае верховенствует идеология "гармоничного общества".
Она базируется на принципах коллективной ответственности и гармоничного общественного порядка.
Основные инструменты:
массовая правовая пропаганда через СМИ и социальные сети;
государственные кампании по борьбе с коррупцией и правонарушениями;
система социального кредита, стимулирующая граждан к законопослушному поведению.
В Японии воспитание правосознания реализуется через социальные институты.
Здесь продвижение закона и порядка основано на глубоко укоренившейся культуре коллективной ответственности и дисциплины.
Важные элементы системы:
образовательные программы в школах и университетах, направленные на формирование уважения к закону;
система "Koban" – небольшие полицейские участки в жилых районах, где офицеры работают в тесном контакте с местными жителями;
общественные инициативы и ассоциации, поощряющие добровольное соблюдение норм закона.
Кроме того, действуют авторитарные и гибридные модели, которые строятся на жестком контроле и принятии превентивных мер.
К примеру, в Сингапуре действует жесткая система наказаний и воспитание законопослушности.
Сингапур известен строгими законами и жестким контролем за их исполнением.
Ключевые механизмы:
суровые наказания за нарушения (включая наказания и смертную казнь за серьезные преступления);
повсеместное видеонаблюдение и цифровой мониторинг общественного поведения;
программы поощрения законопослушных граждан (например, налоговые льготы).
В Объединенных Арабских Эмиратах закон является инструментом стабильности, поэтому закон и порядок воспринимаются как основа процветания.
Основные подходы включают:
строгие законы, обеспечивающие безопасность и общественный порядок;
активное использование технологий (например, система "Smart Police");
использование системы "Умный Дубай" (Smart Dubai), которая охватывает разветвленную сеть камер видеонаблюдения, интегрированных с искусственным интеллектом (в систему внедрены биометрические параметры контроля, обеспечивающие точную идентификацию граждан и гостей, эти и другие технологии помогают выявлять преступления в режиме реального времени и прогнозировать угрозы безопасности).
поощрение гражданского участия через специальные инициативы (волонтерство в правоохранительных органах).
Законодательство Эмиратов строго контролирует вопросы употребления алкоголя, наркотиков и другие факторы, способствующие преступности.
Таким образом, каждая страна выбирает собственный путь обеспечения закона и порядка, но сочетание правового просвещения, сотрудничества общества с властями и разумный контроль являются наиболее эффективной стратегией.
Образование и правовое просвещение – ключ к формированию уважения к закону (Германия, США, Япония).
Сотрудничество полиции и общества – повышает доверие и предотвращает преступления (Великобритания, США, Япония).
Цифровые технологии и мониторинг эффективны в обеспечении безопасности, но требуют соблюдения баланса с правами человека (Сингапур, Китай, ОАЭ).
Жесткие законы и наказания могут быть эффективны, но требуют справедливой правоприменительной практики (Сингапур, Китай, ОАЭ).
Программы общественного участия укрепляют социальную ответственность и правопорядок (Германия, Великобритания, Япония).
Отдельные элементы изученного зарубежного опыта применимы и в Казахстане при соблюдении ключевого условия – выделение необходимых финансовых, человеческих и временных ресурсов с ориентацией на долгосрочный институциональный результат.
Можно позаимствовать подход, опираясь на авторитетных общественных деятелей, ветеранов, представителей духовенства, для разъяснения моральной ценности соблюдения закона.

3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
Заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету қоғамның тұрақтылығын қамтамасыз етуде, азаматтардың құқықтық санасын арттыруда және мемлекеттік институттарға деген сенімді нығайтуда шешуші рөл атқарады.
Әртүрлі елдерде тарихи, мәдени және саяси контекстке байланысты осы мақсатты іске асырудың алуан түрлі тәсілдері пайдаланылады.
Батыстың демократиялық модельдері құқықтық сана мен азаматтық белсенділікке баса назар аударады. Мәселен, АҚШ-та полиция мен қоғамның өзара іс-қимылына бағытталған бағдарламалар (Community Policing) белсенді дамып келеді.
Бағдарламаның негізгі қағидаттары:
азаматтар мен құқық қорғау органдары арасындағы сенімді нығайтуды;
жергілікті қоғамдастықтарды қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тартуды;
азаматтардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіретін білім беру бастамаларын қамтиды.
Сондай-ақ жарқын мысалдардың бірі D.A.R.E. (DrugAbuseResistance Education) бағдарламасы болып табылады, ол мектептердегі білім беру курстары арқылы жастардың бойында заңға мойынсынушылық мінез-құлқын қалыптастыруға бағытталған.
Банк саласындағы кибералаяқтықты азайту үшін көпфакторлы аутентификациялау және барлық банктік операцияларды баяулату жасанды түрде енгізілді.
Ұлыбританияда заң мен тәртіп идеологиясы заң үстемдігі (Rule of Law) дәстүрімен тығыз байланысты.
Басты механизмдер:
әділеттілікті қамтамасыз ететін қуатты сот жүйесі;
КЕҰ және құқық қорғау ұйымдары арқылы қоғамның белсенді қатысуы;
жастарға заңнаманың негіздерін түсінуге көмектесетін "Street Law" сияқты ағартушылық науқандар.
Мұнда метро станцияларында вандализм деңгейін төмендету үшін классикалық музыка мен жарқын граффити қолданылады. Мұндай тәсілдің арқасында станциялар құқыққа қарсы іс-әрекеттерді жасау үшін тартымсыз болып қалды.
Осыған ұқсас әсерді қоғамдық аймақтарда бақылауда болу елесін тудыратын және агрессияны төмендететін айналарды қолдану қамтамасыз етеді.
Германияда заңдар мен адам құқықтарын құрметтеуге негізделген "құқықтық мемлекет" (Rechtsstaat) нақты тұжырымдамасы бар.
Мемлекет мыналарды:
құқықтық сананы арттыру бағдарламаларын (мысалы, мектептердегі құқық курстары арқылы);
қатаң, бірақ әділетті құқық қорғау жүйесін;
заңның сақталуына қоғамдық бақылау тетіктерін (тәуелсіз БАҚ, полицияны қадағалау жөніндегі комиссиялар) белсенді іске асыруда.
Исландияның тәжірибесі жастар арасындағы қылмыстар профилактикасының маңыздылығын көрсетеді. Елде Youth in Iceland бағдарламасы бар, оның аясында:
мемлекет жасөспірімдердің бос уақытты пайдалы өткізуіне арналған инфрақұрылым жасайды (спорт клубтары, шығармашылық студиялар, жастар орталықтары), көрсетілетін қызметтер тегін немесе қолжетімді бағада;
кәмелетке толмағандарға алкоголь мен темекі сатуға байланысты қатаң шектеулер енгізілді, коменданттық сағат қолданылады;
ата-аналар отбасылық қатынастарды нығайту бойынша білім беру курстарына қатысады.
Мексика мен Колумбияда үкіметтік емес ұйымдар мен діни ұйымдар бұқаралық ақпарат құралдарында заңды ұстану – өз қалаңды криминалдан қорғау деген идеяларды насихаттау үшін бірікті.
Тәжірибе көрсеткендей, мемлекеттік органдар, мектеп, бұқаралық ақпарат құралдары, діни және қоғамдық көшбасшылар бір-бірін күшейте отырып, келісілген түрде әрекет етсе, қоғамдық санадағы өзгерістер айтарлықтай жылдамырақ өтеді.
Азиялық модельдер қоғамдық тәртіп пен тәртіптілікті сақтауға басымдық береді.
Қытайда "үйлесімді қоғам" идеологиясы үстемдік құрған.
Ол ұжымдық жауапкершілік және үйлесімді қоғамдық тәртіп қағидаттарына негізделген.
Негізгі құралдар:
БАҚ пен әлеуметтік желілер арқылы жаппай құқықтық насихат;
сыбайлас жемқорлықпен және құқық бұзушылықтармен күрес жөніндегі мемлекеттік науқандар;
азаматтарды заңға мойынсынушылық мінез-құлқына ынталандыратын әлеуметтік кредит жүйесі.
Жапонияда құқықтық сананы тәрбиелеу әлеуметтік институттар арқылы іске асырылады.
Мұнда заң мен тәртіпті насихаттау ұжымдық жауапкершілік пен тәртіптің терең орныққан мәдениетіне негізделген.
Жүйенің маңызды элементтері:
мектептер мен университеттердегі заңды құрметтеуді қалыптастыруға бағытталған білім беру бағдарламалары;
"Koban" жүйесі – тұрғын аудандардағы шағын полиция учаскелері, онда офицерлер жергілікті тұрғындармен тығыз байланыста жұмыс істейді;
заң нормаларын ерікті түрде сақтауды көтермелейтін қоғамдық бастамалар мен бірлестіктер.
Бұдан басқа, қатаң бақылау мен алдын алу шараларын қабылдауға негізделген авторитарлық және гибридті модельдер жұмыс істейді.
Мысалы, Сингапурда жазалардың қатаң жүйесі және заңға мойынсынушылықты тәрбиелеу қызмет етеді.
Сингапур қатал заңдарымен және олардың орындалуын қатаң бақылаумен танымал.
Басты механизмдер:
бұзушылықтар үшін қатаң жазалар (ауыр қылмыстар үшін жазалар мен өлім жазасын қоса алғанда);
қоғамдық мінез-құлықты жаппай бейнебақылау және цифрлық мониторингтеу;
заңға мойынсынатын азаматтарды көтермелеу бағдарламалары (мысалы, салықтың жеңілдіктер).
Біріккен Араб Әмірліктерінде заң тұрақтылық құралы болып табылады, сондықтан заң мен тәртіп өркендеудің негізі ретінде қабылданады.
Негізгі тәсілдер мыналарды қамтиды:
қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ететін қатал заңдар;
технологияларды белсенді пайдалану (мысалы, "Smart Police" жүйесі);
бейнебақылау камераларының жасанды интеллектімен интеграцияланған кең таралған желісін қамтитын "Ақылды Дубай" (Smart Dubai) жүйесін пайдалану (жүйеге азаматтар мен қонақтарды дәл сәйкестендіруді қамтамасыз ететін бақылаудың биометриялық параметрлері енгізілді. Осы және басқа да технологиялар қылмыстарды нақты уақыт режимінде анықтауға және қауіпсіздік қатерлерін болжауға көмектеседі);
арнайы бастамалар (құқық қорғау органдарындағы волонтерлік) арқылы азаматтық қатысуды ынталандыру.
Әмірліктердің заңнамасы алкогольді, есірткіні қолдану мәселелерін және қылмыскерлікке ықпал ететін басқа да факторларды қатаң бақылайды.
Осылайша, әр ел заң мен тәртіпті қамтамасыз етудің өзіндік жолын таңдайды, бірақ құқықтық ағартудың, қоғамның билікпен ынтымақтастығының үйлесімі және ақылға қонымды бақылау анағұрлым тиімді стратегия болып табылады.
Білім беру және құқықтық ағарту – заңды құрметтеуді қалыптастырудың кілті (Германия, АҚШ, Жапония).
Полиция мен қоғамның ынтымақтастығы – сенімді арттырады және қылмыстың алдын алады (Ұлыбритания, АҚШ, Жапония).
Цифрлық технологиялар мен мониторинг қауіпсіздікті қамтамасыз етуде тиімді, бірақ адам құқықтарымен тепе-теңдікті сақтауды талап етеді (Сингапур, Қытай, БАӘ).
Қатаң заңдар мен жазалар тиімді болуы мүмкін, бірақ әділетті құқық қолдану практикасын қажет етеді (Сингапур, Қытай, БАӘ).
Қоғамдық қатысу бағдарламалары әлеуметтік жауапкершілік пен құқықтық тәртіпті нығайтады (Германия, Ұлыбритания, Жапония).
Зерделенген шетелдік тәжірибенің жекелеген элементтерін ұзақ мерзімді институционалдық нәтижеге бағдарлана отырып, негізгі шарт – қажетті қаржылық, адами және уақытша ресурстарды бөлу сақталған жағдайда Қазақстанда да қолдануға болады.
Заңды сақтаудың моральдық құндылығын түсіндіру үшін беделді қоғам қайраткерлеріне, ардагерлерге, дін өкілдеріне сүйене отырып, тәсілді қабылдауға болады.

Раздел 4. Видение развития правовой культуры
На основе проблемных вопросов, выявленных при анализе текущей ситуации в правовой культуре и международного опыта, определено следующее видение по продвижению в обществе идеологии закона и порядка в Республике Казахстан, которое будет отражено в следующих ключевых достижениях.
Казахстанцы достигнут высокого уровня правовой культуры и осознания важности соблюдения законов. Они будут понимать взаимосвязь между правами и обязанностями человека, осознавать значение правовых норм для обеспечения стабильности и справедливости в обществе. Общество перейдет от поверхностного отношения к правам и законам к ответственному и сознательному подходу, активно практикуя уважение к правам других людей и правовой порядочности.
Уровень правовой осведомленности населения станет высоким, что будет способствовать формированию устойчивых привычек и поведения, направленных на соблюдение законов и правовых норм. В первую очередь это означает личную и общую дисциплину всех и каждого. Наша идеология проста и понятна: закон и справедливость должны быть на первом месте в жизни каждого гражданина, и только через их соблюдение можно построить сильное и процветающее общество.
Внедрение практики правового просвещения для студентов будет включать активное вовлечение в различные формы обучения, направленные на развитие умений эффективно применять знания права в реальных ситуациях. Студенты будут участвовать в юридических клиниках, где смогут консультировать граждан по актуальным правовым вопросам, разрабатывать проекты по распространению правовых знаний среди населения, а также организовывать мероприятия и тренинги по правовой грамотности. Это позволит не только углубить их теоретические знания, но и научиться практическому применению права для решения реальных проблем.
Кроме того, внесение изменений в учебную программу общеобязательного предмета "Основы права" будет направлено на акцентирование практического применения знаний обучающимися, развитие практических навыков и использование норм права для решения жизненных ситуаций.
Реализация подходов, направленных на повышение эффективности сервисной модели деятельности государственных и правоохранительных органов с акцентом на профилактику правонарушений и службу населению, даст несколько значимых преимуществ.
1. Повышение доверия к государственным и правоохранительным органам.
Когда граждане видят, что органы власти ориентируются на их потребности, предоставляют прозрачные и доступные услуги, их доверие к этим структурам значительно возрастает. Открытость и взаимодействие с населением помогают уменьшить уровень недовольства и снизить социальную напряженность.

4-бөлім. Құқықтық мәдениетті дамыту пайымы
Құқықтық мәдениеттегі ағымдағы ахуалды және халықаралық тәжірибені талдау кезінде анықталған проблемалық мәселелер негізінде Қазақстан Республикасындағы заң мен тәртіп идеологиясын қоғамда ілгерілету бойынша мынадай пайым айқындалды, ол мынадай түйінді жетістіктерде көрініс табады.
Қазақстандықтар құқықтық мәдениеттің жоғары деңгейіне және заңдарды сақтаудың маңыздылығын ұғынуға қол жеткізеді. Олар адамның құқықтары мен міндеттері арасындағы байланысты түсінеді, қоғамдағы тұрақтылық пен әділеттілікті қамтамасыз ету үшін құқықтық нормалардың маңыздылығын ұғынады. Қоғам басқа адамдардың құқықтары мен құқықтық әдептілікті құрметтеуді белсенді түрде қолдана отырып, құқықтар мен заңдарға үстірт қараудан жауапты әрі саналы көзқарасқа ауысады.
Халықтың құқықтық хабардарлығы деңгейі жоғары болады, бұл заңдар мен құқықтық нормаларды сақтауға бағытталған орнықты әдеттер мен мінез-құлықты қалыптастыруға ықпал етеді. Бұл, ең алдымен, барлық адамдардың және әрқайсысының жеке және ортақ тәртібін білдіреді. Біздің идеологиямыз қарапайым әрі түсінікті: заң мен әділеттілік әр азаматтың өмірінде бірінші орында болуға тиіс және оларды сақтау арқылы ғана күшті әрі берекелі қоғам құруға болады.
Студенттерге арналған құқықтық ағарту практикасын енгізу шынайы жағдайларда құқықтық білімін тиімді қолдану дағдыларын дамытуға бағытталған оқытудың әртүрлі нысандарына белсенді қатысуды қамтиды. Студенттер заң клиникаларына қатысып, онда азаматтарға өзекті құқықтық мәселелер бойынша консультация бере алады, халық арасында құқықтық білімді тарату бойынша жобалар әзірлейді, сондай-ақ құқықтық сауаттылық бойынша іс-шаралар мен тренингтер ұйымдастырады. Бұл олардың теориялық білімдерін тереңдетіп қана қоймай, шынайы проблемаларды шешу үшін құқықты практикалық тұрғыда қолдануды үйренуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, жалпыға міндетті "Құқық негіздері" пәнінің оқу бағдарламасына өзгерістер енгізу білім алушылардың білімін практикалық тұрғыда қолдануына, практикалық дағдыларды дамытуға және өмірлік жағдайларды шешу үшін құқық нормаларын пайдалануға баса назар аударуға бағытталатын болады.
Құқық бұзушылық профилактикасына және халыққа қызмет етуге баса назар аудара отырып, мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметінің сервистік моделінің тиімділігін арттыруға бағытталған тәсілдерді іске асыру бірнеше маңызды артықшылықтар береді.
1. Мемлекеттік және құқық қорғау органдарына деген сенімнің артуы.
Азаматтар билік органдарының олардың қажеттіліктеріне бағдарланатынын, ашық әрі қолжетімді қызметтерді ұсынатынын көрген жағдайда, олардың бұл құрылымдарға деген сенімі айтарлықтай артады. Ашықтық пен халықпен өзара іс-қимыл наразылық деңгейін төмендетуге және әлеуметтік шиеленісті азайтуға көмектеседі.

2. Снижение уровня правонарушений.
Профилактика правонарушений, работа с молодежью и социально уязвимыми группами могут существенно снизить число преступлений. Правильная профилактическая работа снижает вероятность совершения правонарушений до того, как они произойдут.
3. Улучшение качества обслуживания граждан.
Переход к сервисной модели ориентирует органы власти на более качественное, эффективное и дружелюбное взаимодействие с населением. Простота в получении государственных услуг, прозрачность действий и быстрый отклик на запросы граждан создают положительный имидж государственных структур и повышают удовлетворенность населения.
4. Оптимизация работы государственных органов и правоохранительных структур.
Цифровизация и автоматизация процессов, использование новых технологий в работе правоохранительных органов (например, для мониторинга преступности или анализа данных) делают их более эффективными. Это позволяет не только ускорить выполнение административных процессов, но и повысить результативность работы.
5. Создание безопасной среды для жизни
Активное сотрудничество с населением, а также внедрение инновационных подходов к безопасности, таких как системы видеонаблюдения или мобильные приложения для общения с гражданами, помогают создать более безопасную среду в городах и населенных пунктах. Люди чувствуют себя защищенными, когда видят, что органы власти работают эффективно и заботятся о безопасности.
Государственная политика в сфере праворазъяснительной работы играет важную роль в развитии правовой культуры и увеличении осведомленности граждан о их правах и обязанностях. Эта деятельность направлена на обеспечение доступности правовой информации, помощь в правильном понимании и применении законодательства, а также на повышение уровня правовой грамотности общества.
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития идеологии
Достижение целей должно основываться на конкретных принципах с использованием проверенных методов и инструментов для продвижения и укрепления в обществе идеологии закона и порядка.
Развитие правовой культуры должно быть построено на основе следующих принципов.
5.1. Принцип верховенства закона и всеобщности закона.
Закон един для всех без исключений, и его требование обязательно к исполнению каждым гражданином и организацией. В практической плоскости это означает равенство перед законом как фундамент правопорядка. При этом государственные органы обеспечивают справедливое применение законов ко всем, независимо от должностного положения или заслуг.
Данный принцип должен быть видимым для общества – любое нарушение (будь то мелкое хулиганство или коррупционное преступление) получает адекватную реакцию государства. Такой подход формирует у населения убеждение, что в стране действительно торжествует справедливость, а значит, следовать закону правильно и выгодно.

2. Құқық бұзушылықтар деңгейінің төмендеуі.
Құқық бұзушылық профилактикасы, жастармен және әлеуметтік жағынан осал топтармен жұмыс істеу қылмыстар санын айтарлықтай төмендетуі мүмкін. Дұрыс профилактикалық жұмыс құқық бұзушылықтар орын алғанға дейін оларды жасау ықтималдығын азайтады.
3. Азаматтарға қызмет көрсету сапасының жақсаруы.
Сервистік модельге көшу билік органдарын халықпен неғұрлым сапалы, тиімді және достық пейілдегі өзара іс-қимылға бағдарлайды. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алудың қарапайымдылығы, іс-қимылдардың ашықтығы және азаматтардың сұрау салуларына жылдам жауап беру мемлекеттік құрылымдардың оң имиджін қалыптастырады және халықтың қанағаттанушылығын арттырады.
4. Мемлекеттік органдар мен құқық қорғау құрылымдарының жұмысын оңтайландыру.
Процестерді цифрландыру және автоматтандыру, құқық қорғау органдарының жұмысында жаңа технологияларды қолдану (мысалы, қылмыскерлікті мониторингтеу немесе деректерді талдау үшін) оларды анағұрлым тиімдірек етеді. Бұл әкімшілік процестердің орындалуын жеделдетуге ғана емес, сонымен қатар жұмыстың нәтижелілігін арттыруға мүмкіндік береді.
5. Қауіпсіз өмір сүру ортасын құру.
Халықпен белсенді ынтымақтастық, сондай-ақ азаматтармен байланыс орнатуға арналған бейнебақылау жүйелері немесе мобильді қосымшалар сияқты қауіпсіздіктің инновациялық тәсілдерін енгізу қалалар мен елді мекендерде қауіпсіз ортаны құруға көмектеседі. Билік органдарының тиімді жұмыс істеп жатқанын және қауіпсіздіктің қамын ойлайтынын көргенде, адамдар өздерін қауіпсіз сезінеді.
Құқықтық түсіндіру саласындағы мемлекеттік саясат құқықтық мәдениетті дамытуда және азаматтардың өз құқықтары мен міндеттері туралы хабардарлығын арттыруда маңызды рөл атқарады. Бұл қызмет құқықтық ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етуге, заңнаманы дұрыс түсінуге және қолдануға көмектесуге, сондай-ақ қоғамның құқықтық сауаттылық деңгейін арттыруға бағытталған.
5-бөлім. Идеологияны дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
Мақсаттарға қол жеткізу қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілетуге және нығайтуға арналған тексерілген әдістер мен құралдарды қолдана отырып, нақты қағидаттарға негізделуі тиіс.
Құқықтық мәдениетті дамыту мынадай қағидаттар негізінде құрылуы тиіс.
5.1. Заң үстемдігі және заңның жалпыға бірдейлігі қағидаты
Заңда бөле-жару жоқ, ол бәріне бірдей және оның талабын әрбір азамат пен ұйым міндетті түрде орындауға тиіс. Практикалық жазықтықта бұл құқықтық тәртіптің іргетасы ретінде заң алдындағы теңдікті білдіреді. Бұл ретте мемлекеттік органдар лауазымдық жағдайына немесе сіңірген еңбегіне қарамастан, заңдардың барлығына бірдей әділ қолданылуын қамтамасыз етеді.
Бұл қағида қоғам үшін сезілетіндей болуы тиіс – кез келген бұзушылыққа (ұсақ бұзақылық немесе сыбайлас жемқорлық қылмысы болсын) мемлекет тиісті түрде ден қояды. Мұндай тәсіл халық арасында елде шынымен де әділеттілік салтанат құрған, яғни заңды сақтау дұрыс әрі тиімді деген сенімді қалыптастырады.

Повышение степени открытости (доступности) государственных органов: 2025 г. – 83 балла, 2026 г. – 84 балла, 2027 г. – 85 баллов, 2028 г. – 86 баллов, 2029 г. – 87 баллов, 2030 г. – 88 баллов.
Направление 2. Состояние преступности.
Снижение уровня преступности на 10 тыс. населения: 2025 г. – 4 %, 2026 г. – 6 %, 2027 г. – 8 %, 2028 г. – 10 %, 2029 г. – 12 %, 2030 г. – 14 %.
Направление 3. Верховенство права.
Целевой показатель индекса верховенства права: 2025 г. – 0,56, 2026 г. – 0,57, 2027 г. – 0,58, 2028 г. – 0,59, 2029 г. – 0,60.
Направление 4. Развитие цифровых решений по продвижению в обществе идеологии закона и порядка.
Повышение удовлетворенности граждан качеством и скоростью услуг.

Мемлекеттік органдардың ашықтық (қолжетімділік) дәрежесін арттыру: 2025 ж. – 83 балл, 2026 ж. – 84 балл, 2027 ж. – 85 балл, 2028 ж. – 86 балл, 2029 ж. – 87 балл, 2030 ж. – 88 балл.
2-бағыт. Қылмыскерліктің жай-күйі.
Қылмыскерлік деңгейін 10 мың халыққа шаққанда төмендету: 2025 ж. – 4 %, 2026 ж. – 6 %, 2027 ж. – 8 %, 2028 ж. – 10 %, 2029 ж. – 12 %, 2030 ж. – 14 %.
3-бағыт. Құқық үстемдігі.
Құқық үстемдігі индексінің: 2025 ж. – 0,56, 2026 ж. – 0,57, 2027 ж. – 0,58, 2028 ж. –0,59, 2029 ж. – 0,60.
4-бағыт. Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету бойынша цифрлық шешімдерді дамыту.

2025 г. – 22 место, 2026 г. – 20 место, 2027 г. – 18 место, 2028 г. – 16 место, 2029 г. – 14 место, 2030 г. – 12 место в рейтинге в списке стран с очень высоким индексом развития электронного правительства (EGDI).
Направление 5. Профилактика правонарушений и создание безопасной среды для граждан.
Доля людей, чувствующих себя в полной безопасности, 2025 г. – 65 %, 2026 г. – 66 %, 2027 г. – 67 %, 2028 г. – 68 %, 2029 г. – 69 %, 2030 г. – 70 %.
В таблице приведены ключевые показатели с базовыми значениями и целевыми ориентирами на пятилетний период:
Индикатор KPI
Базовое значение
Целевое значение (2030 г.)
Примечание (Источник)
2025 г.
2026 г.
2027 г.
2028 г.
2029 г.
Повышение степени открытости (доступности) государственных органов
83
84
85
86
87
88 баллов

Азаматтардың көрсетілетін қызметтердің сапасы мен жылдамдығына қанағаттанушылығын арттыру. Электрондық үкіметтің даму индексі өте жоғары елдер тізімінің (EGDI) рейтингінде 2025 ж. – 22 орын, 2026 ж. – 20 орын, 2027 ж. – 18 орын, 2028 ж. – 16 орын, 2029 ж. – 14 орын, 2030 ж. – 12 орын.
5-бағыт. Құқық бұзушылық профилактикасы және азаматтар үшін қауіпсіз орта құру.
Өздерін толық қауіпсіздікте екенін сезінетін адамдардың үлесі:
2025 ж. – 65 %, 2026 ж. – 66 %, 2027 ж. – 67 %, 2028 ж. – 68 %, 2029 ж. – 69 %, 2030 ж. – 70 %.
Кестеде базалық мәндерді және бес жылдық кезеңге арналған нысаналы бағдарларды қамтитын түйінді көрсеткіштер келтірілген:
KPI индикаторы
Базалық мәні
Нысаналы мәні
(2030 ж.)
Ескертпе (Дереккөз)
2025 ж.
2026 ж.
2027 ж.
2028 ж.
2029 ж.
Мемлекеттік органдардың ашықтық (қолжетімділік) дәрежесін арттыру
83
84
85
86
87
88 балл

"Об утверждении Методики операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами" (Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 апреля 2021 года № 66, МЦРИАП РК от 19 апреля 2021 года № 138/НҚ, Председателя КПСиСУ ГП РК от 20 апреля 2021 года № 4 и Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 133.)
Снижение уровня преступности на 10 тыс. населения
4 %
6 %
8 %
10 %
12 %
на 14 %
Статистика Генеральной прокуратуры
Целевой показатель индекса верховенства права
0,56
0,57
0,58
0,59
0,60
-
Всемирный проект правосудия (WJP)
Повышение удовлетворенности граждан качеством и скоростью услуг
22
20
18
16
14
12 место в рейтинге списка стран
Индекс развития электронного правительства (EGDI)
Доля людей, чувствующих себя в полной безопасности (вполне безопасно)

"Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 66, ҚР ЦДИАӨМ 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 138/НҚ, ҚР БП ҚСжАЕК Төрағасының 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 4 және Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 133 бірлескен бұйрығы)
Қылмыскерлік деңгейін 10 мың халыққа шаққанда төмендету
4 %
6 %
8 %
10 %
12 %
14 %-ға
Бас прокуратураның статистикасы
Құқық үстемдігі индексінің нысаналы көрсеткіші
0,56
0,57
0,58
0,59
0,60
-
Дүниежүзілік сот төрелігі жобасы (WJP)
Азаматтардың көрсетілетін қызметтердің сапасы мен жылдамдығына қанағаттанушылығын арттыру
22
20
18
16
14
Елдер тізімінің рейтингінде
12-орын
Электрондық үкіметтің даму индексі
(EGDI)
Өздерін толық қауіпсіздікте (толық шамада қауіпсіз) екенін сезінетін адамдардың үлесі

61,2 %
62,4 %
63,6 %
64,8 %
66 %
Статистика Генеральной прокуратуры
"Об утверждении Методики по проведению выборочного обследования уровня доверия населения к правоохранительным органам и судебной системе" (утвержден приказом Председателя Комитета по статистике МНЭ РК от 10 декабря 2019 года № 13)
В результате реализации Концепции будут обеспечены следующие ожидаемые результаты:
1. Уважение к нормам и правилам – каждый осознает важность соблюдения установленных норм и стандартов, что способствует стабильности и порядку в коллективе или обществе в целом.

61,2 %
62,4 %
63,6 %
64,8 %
66 %
Бас прокуратураның статистикасы
"Халықтың құқық қорғау органдарына және сот жүйесіне сенімділік деңгейіне іріктемелі зерттеулер жүргізу бойынша әдістемені бекіту туралы" (ҚР ҰЭМ Статистика комитеті төрағасының 2019 жылғы 10 желтоқсандағы № 13 бұйрығы)
Тұжырымдаманы іске асыру нәтижесінде мынадай күтілетін нәтижелер қамтамасыз етілетін болады:
1. Нормалар мен қағидаларды құрметтеу – әркім белгіленген нормалар мен стандарттарды сақтаудың маңыздылығын ұғынады, бұл ұжымда немесе жалпы қоғамда жалпы тұрақтылық пен тәртіпке ықпал етеді.

2. Укрепление доверия граждан к государственным органам – благодаря прозрачности в принятии решений и доступности информации граждане будут более уверены в действиях власти, что улучшит отношения между государством и обществом.
3. Стимулирование гражданской активности – доступность информации и открытость органов власти побуждают граждан более активно участвовать в общественных процессах и выражать свое мнение, что улучшает демократичность и общественный контроль.
4. Укрепление общественного порядка и безопасности – снижение уровня преступности создает более безопасную среду для проживания граждан, что способствует улучшению качества жизни и снижению чувства страха среди населения.
5. Повышение доверия к правоохранительным органам – эффективная борьба с преступностью и профилактика преступных деяний укрепляют доверие граждан к правоохранительным органам, что способствует улучшению взаимодействия между полицией и обществом.
6. Повышение международного авторитета – страны с высоким рейтингом индекса верховенства права (WJP) пользуются большим уважением на международной арене, что улучшает их дипломатические и экономические отношения с другими государствами.
Финансирование мероприятий Концепции будет осуществляться за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском и местном бюджетах.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
США – Соединенные Штаты Америки
ОАЭ – Объединенные Арабские Эмираты
ЕС – Европейский союз
ООН – Организация Объединенных Наций
СМИ – средства массовой информации
ОВД – органы внутренних дел
НИИ – научно-исследовательские институты
ДТП – дорожно-транспортное происшествие
НПО – неправительственные организации
НКО – некоммерческие организации
МВД РК – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МНЭ РК – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
КПСиСУ ГП РК – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
ЕРДР – Единый реестр досудебных расследований
KPI – Key Performance Indicators
WJP – World Justice Project
PR – Public relations
UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime
ICAC – International Cotton Advisory Committee
_____________________________________
Приложение
к Концепции по продвижению в обществе идеологии
закона и порядка на 2025 – 2030 годы
План действий
по реализации Концепции по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы
№ п/п
Наименование реформ/ основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
Объем финансирования
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Направление 1. Степень открытости (доступности) органов власти
Целевой индикатор 1. Повышение степени открытости (доступности) государственных органов:

2. Азаматтардың мемлекеттік органдарға деген сенімін нығайту – шешімдер қабылдаудағы ашықтық пен ақпараттың қолжетімділігі арқасында азаматтар биліктің іс-әрекетіне анағұрлым сенімді болады, бұл мемлекет пен қоғам арасындағы қарым-қатынасты жақсартады.
3. Азаматтық белсенділікті ынталандыру – ақпараттың қолжетімділігі және билік органдарының ашықтығы азаматтарды қоғамдық процестерге белсендірек қатысуға және өз пікірін білдіруге итермелейді, бұл демократия мен қоғамдық бақылауды жақсартады.
4. Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті нығайту – қылмыскерлік деңгейінің төмендеуі азаматтардың өмір сүруіне неғұрлым қауіпсіз жағдай жасайды, бұл халықтың тыныс-тіршілігі сапасын жақсартуға және қорқыныш сезімін төмендетуге ықпал етеді.
5. Құқық қорғау органдарына деген сенімді арттыру – қылмыскерлікке қарсы тиімді күрес және қылмыстық әрекеттердің профилактикасы азаматтардың құқық қорғау органдарына деген сенімін нығайтады, бұл полиция мен қоғам арасындағы өзара іс-қимылды жақсартуға ықпал етеді.
6. Халықаралық беделді арттыру – Құқық үстемдігі индексі (WJP) бойынша рейтингі жоғары елдер халықаралық аренада үлкен құрметке ие, бұл олардың басқа мемлекеттермен дипломатиялық және экономикалық қатынастарын жақсартады.
Тұжырымдаманың іс-шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделетін қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылатын болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
БАӘ – Біріккен Араб Әмірліктері
ЕО – Еуропалық одақ
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
ІІО – ішкі істер органдары
ҒЗИ – ғылыми-зерттеу институттары
ЖКО – жол-көлік оқиғалары
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар
КЕҰ – коммерциялық емес ұйымдар
ҚР ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ҚР ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҚР БП ҚСжАЕК – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
СТБТ – сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімі
KPI – Key Performance Indicators
WJP – World Justice Project
PR – Public relations
UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime
ICAC – International Cotton Advisory Committee
Қоғамда заң мен тәртіп
идеологиясын ілгерілету
жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға
арналған тұжырымдамаға
қосымша
Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Реформалардың/негізгі
іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Аяқталу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1-бағыт. Билік органдарының ашықтық (қолжетімділік) дәрежесі
Нысаналы 1-индикатор. Мемлекеттік органдардың ашықтық (қолжетімділік) дәрежесін арттыру:

2025 г. – 83 балла, 2026 г. – 84 балла, 2027 г. – 85 баллов, 2028 г. – 86 баллов, 2029 г. – 87 баллов, 2030 г. – 88 баллов
1.
Повышение эффективности сервисной модели деятельности государственных и правоохранительных органов с акцентом на профилактику правонарушений и службу населению
аналитическая записка
ежегодно
(15 февраля,
15 июля)
МВД
не требуется
2.
Внедрение новых инструментов сотрудничества (разработка методических рекомендаций и т.д.) государства и общества, направленных на формирование культуры открытости государственных органов и укрепления их потенциала
итоги социологических опросов граждан
раз в год (декабрь)
МКИ
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
3.
Развитие функционала электронного правительства открытых данных e.Gov
увеличение числа и актуальности данных
май 2026 года
МЦРИАП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
4.
Проведение общественного мониторинга закупок (участие общества в контроле, особенно в строительных проектах)
информация в МВД
1-ое полугодие 2026 года
МФ, АПК (по согласованию)
не требуется
5.
Проведение республиканской олимпиады по предмету "Основы бизнеса и предпринимательства" (финансовой грамотности) для 9-11 классов
размещение итогов на официальных ресурсах
Май 2026 года
МП, АФМ (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
6.
Создание единой цифровой платформы благотворительности с целью обеспечения прозрачности сбора добровольных пожертвований и (или) благотворительной помощи, а также исключения противоправных действий при использовании собранных средств
создание сайта
1-ое полугодие 2026 года
МКИ, МЦРИАП, АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
7.
Реформа кадровой политики, подготовка сотрудников полиции с проведением курсов повышения квалификации, учебно-методических сборов, укрепление принципа меритократии, развитие "soft skills" и др., а также модернизация материально-технического оснащения
пересмотр системы отбора и продвижения кадров
2 полугодие 2028 года
МВД
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
Направление 2. Состояние преступности
Целевой индикатор 2. Снижение уровня преступности на 10 тыс. населения: 2025 г. – 4 %, 2026 г. – 6 %, 2027 г. – 8 %, 2028 г. – 10 %, 2029 г. – 12 %, 2030 г. – 14 %
8.
Расширение функций онлайн платформ и интеграция с единым номером 102 и ЕКЦ 1414 для анонимного или конфиденциального сообщения гражданами о правонарушениях и преступлениях
акт ввода в эксплуатацию IT платформы
1-ое полугодие 2026 года
МВД, МЦРИАП
не требуется
9.
Расширение функций Ситуационно – Аналитического центра МВД с помощью искусственного интеллекта для обработки больших данных: видеопотоки с камер (распознавание лиц и номеров), социальные сети (мониторинг угроз), криминальную статистику (прогнозирование очагов преступности); оснащение оперативных служб программами для автоматического сопоставления улик и поддержки принятия решений следователями, а также обучение следователей работе с ИИ инструментами, новым тактикам расследования (профайлинг, методики допроса, цифровая криминалистика)
приказ МВД
Март 2026 года
МВД, МЦРИАП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
10.
Организация совместной борьбы с транснациональной преступностью и обмен информацией (актуализация соглашений и протоколов обмена данными с соседними государствами и международными организациями, проведение совместных мероприятия с зарубежными правоохранительными органами)
аналитическая записка
ежегодно (сентябрь)
МВД, АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию)
не требуется
11.
Проработка вопроса наделения в пределах компетенции органов государственных доходов (подразделения, осуществляющие таможенный и экспортный контроль) правоохранительными функциями, включая оперативно-розыскную деятельность, деятельность кинологической службы, применение специальных средств, по пресечению незаконного перемещения психотропных веществ, наркотических средств
и прекурсоров
направление предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
1 квартал 2026 года
МФ, АФМ (по согласованию)
не требуется
Направление 3. Верховенство права
Целевой индикатор 3. Целевой показатель индекса верховенства права
(2025 г. – 0,56, 2026 г. – 0,57, 2027 г. – 0,58, 2028 г. – 0,59, 2029 г. – 0,60, Национальный план развития Республики Казахстан
до 2029 года (утвержден Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611)
12.
Проработка вопроса по созданию Национального межведомственного "Таргетинг центра" по контролю за оборотом прекурсоров и синтетических наркотиков (по опыту США и Литвы)
информация в МВД
Январь 2026 года
ГП (по согласованию), АФМ (по согласованию), МВД
не требуется
13.
Поощрение граждан, принимающих активное участие в формировании правовой культуры общества, в том числе сообщающих о любых нарушениях закона или этических норм
определение кандидатур награждение
ежегодно
МИО, МВД
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
14.
Организация регулярных интервью представителями правоохранительных органов в рамках продвижения принципов "Закон и Порядок"
на телеканалах, страницах республиканских СМИ
интервью на телеканалах 24kz, Atameken business, Jibek joly, Хабар и др.
не менее 1-го выхода в СМИ в месяц
МВД, ГП (по согласованию), АПК (по согласованию), АФМ (по согласованию)
не требуется
15.
Выпуск телепрограммы "Stop коррупция" и "Жемқорлықты жеңеміз" о борьбе с коррупцией
в Казахстане
информация в МВД
2026 год
МКИ, АПК (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
16.
Разработка методических рекомендаций по оказанию помощи несовершеннолетним при нарушении их прав и законных интересов
методические рекомендации
декабрь 2025 года
УПР (по согласованию), МП, МЗ, МТСЗН, МВД, МКИ, ГП (по согласованию)
не требуется
17.
Разработка справочника "Безопасность в школе: что нужно знать каждому?" с включением в него актуальных вопросов по защите прав детей
информация в МВД
декабрь 2025 года
УПР (по согласованию), МП
не требуется
18.
Принятие мер по повышению уровня правового сознания и культуры граждан, особенно в сельских местностях, где доступ к юридической информации ограничен (к примеру, расширение кабинетов права
информация в МВД
Ежегодно до 15 февраля, следующего за отчетным годом
Ю, МИО
не требуется
19.
Организация и проведение акций по бесплатному юридическому консультированию граждан (выездные приемы в селах, дни правовой помощи и др.)
акций, мероприятия
постоянно
МЮ, МВД, АПК (по согласованию), МКИ, МИО
не требуется
20.
Проведение в организациях образования республики в рамках Программы "Біртұтас тәрбие" Уроков безопасности
информация в МВД
постоянно
МП, МИО
не требуется
21.
Проведение анкетирования среди населения в целях выявления уровня правовой информированности граждан и их удовлетворенности праворазъяснительной работой, осуществляемой государственными органами:
разработка единой анкеты для населения по вопросам организации праворазъяснительной работы;
размещение на государственных сайтах, мобильном приложеним электронного правительства "eGovMobile";
отслеживание динамики статистических данных
итоги анкетирования и выработка предложений по совершенствованию методов праворазъяснительной работы
ежегодно
МЮ, МЦРИАП
не требуется
22.
Проведение прямых эфиров в популярных социальных сетях для разъяснения действующего законодательства, принимаемых нормативных правовых актов и оказания юридической помощи гражданам, с привлечением представителей государственных органов, экспертов и т.д.
прямые эфиры
ежеквартально
МЮ, МКИ
не требуется
23.

2025 ж. – 83 балл, 2026 ж. – 84 балл, 2027 ж. – 85 балл, 2028 ж. – 86 балл, 2029 ж. – 87 балл, 2030 ж. – 88 балл
1.
Құқық бұзушылық профилактикасына және халыққа қызмет етуге екпін бере отырып, мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметінің сервистік моделінің тиімділігін арттыру
талдамалық жазба
жыл сайын (15 ақпан, 15 шілде)
ІІМ
талап етілмейді
2.
Мемлекет пен қоғамның мемлекеттік органдардың ашықтығы мәдениетін қалыптастыруға және олардың әлеуетін нығайтуға бағытталған ынтымақтастығының жаңа құралдарын енгізу (әдістемелік ұсынымдар әзірлеу және т.б.)
азаматтарға әлеуметтанулық сұрау салулардың қорытындылары
жылына бір рет (желтоқсан)
МАМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
3.
Электрондық үкіметтің ашық e.Gov деректері функционалын дамыту
деректердің санын және өзектілігін арттыру
2026 жылғы мамыр
ЦДИАӨМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
4.
Сатып алудың қоғамдық мониторингін енгізу (қоғамның бақылауға, әсіресе құрылыс жобаларындағы бақылауға қатысуы)
ІІМ-ге ақпарат
2026 жылдың 1-ші жартыжылдығы
Қаржымині, СҚА (келісу бойынша)
талап етілмейді
5.
9-11 сыныптар үшін "Бизнес және кәсіпкерлік (қаржылық сауаттылық) негіздері" пәні бойынша республикалық олимпиада өткізу
қорытындыларды ресми ресурстарда орналастыру
2026 жылғы мамыр
ОМ, ҚМА
(келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
6.
Ерікті қайырмалдықтарды және (немесе) қайырымдылық көмекті жинаудың ашықтығын қамтамасыз ету, сондай-ақ жиналған қаражатты пайдалану кезінде құқыққа қайшы іс-әрекеттерді болғызбау мақсатында қайырымдылықтың бірыңғай цифрлық платформасын құру
сайт жасау
2026 жылдың 1-ші жартыжылдығы
МАМ, ЦДИАӨМ, ҚМА
(келісу бойынша),
БП (келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
7.
Кадр саясатын реформалау, полиция қызметкерлерін біліктілікті арттыру курстарын, оқу-әдістемелік жиындарды өткізу, меритократия қағидатын нығайту, "soft skills" дамыту және т.б., арқылы дайындау, сондай-ақ материалдық-техникалық жарақтандыруды жаңғырту
кадрларды іріктеу және ілгерілету жүйесін қайта қарау
2028 жылдың 2-ші жартыжылдығы
ІІМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
2-бағыт. Қылмыскерліктің жай-күйі
Нысаналы 2-индикатор. Қылмыскерлік деңгейін 10 мың халыққа шаққанда төмендету: 2025 ж. – 4 %, 2026 ж. – 6 %, 2027 ж. – 8 %, 2028 ж. – 10 %, 2029 ж. – 12 %, 2030 ж. – 14 %
8.
Азаматтардың құқық бұзушылықтар мен қылмыстар туралы жасырын немесе құпия хабарлауы үшін онлайн платформалардың функцияларын кеңейту және бірыңғай 102 нөмірімен және 1414 ББО-мен интеграциялау
IT платформасын пайдалануға беру актісі
2026 жылдың 1-ші жартыжылдығы
ІІМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
9.
ІІМ-де көлемді деректерді: камералардан түсетін бейнеағындарды (тұлғалар мен нөмірлерді тану), әлеуметтік желілерді (қауіп-қатерді мониторингтеу), криминалдық статистиканы (қылмыскерлік ошақтарын болжау) өңдеу үшін жасанды интеллектінің көмегімен Ахуалдық талдау орталығының функцияларын кеңейту; жедел қызметтерді дәлелдемелерді автоматты түрде салыстырып тексеруге және тергеушілердің шешімдер қабылдауын қолдауға арналған бағдарламалармен жабдықтау, сондай-ақ тергеушілерді ЖИ құралдарымен жұмыс істеуге, тергеп-тексерудің жаңа тактикаларына (профайлинг, жауап алу әдістері, цифрлық криминалистика) үйрету
ІІМ бұйрығы
2026 жылғы наурыз
ІІМ, ЦДИАӨМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
10.
Трансұлттық қылмыскерлікпен бірлескен күресті және ақпарат алмасуды ұйымдастыру (көрші мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен деректер алмасу жөніндегі келісімдер мен хаттамаларды жаңарту, шетелдік құқық қорғау органдарымен бірлескен
іс-шаралар өткізу)
талдамалық жазба
жыл сайын (қыркүйек)
ІІМ, ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
11.
Мемлекеттік кірістер органдарына (кедендік және экспорттық бақылауды жүзеге асыратын бөлімшелер) құзыреті шегінде жедел-іздестіру қызметін, кинологиялық қызметтің жұмысын, психотроптық, есірткі заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымының жолын кесу бойынша арнайы құралдарды қолдануды қоса алғанда, құқық қорғау функцияларын беру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс жолдау
2026 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
3-бағыт. Құқық үстемдігі
Нысаналы 3-индикатор. Құқық үстемдігі индексінің нысаналы көрсеткіші
(2025 ж. – 0,56, 2026 ж. – 0,57, 2027 ж. – 0,58, 2028 ж. – 0,59, 2029 ж. – 0,60, Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары (Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген)
12.
Прекурсорлар мен синтетикалық есірткінің айналымын бақылау жөніндегі ұлттық ведомствоаралық "Таргетинг орталығын" құру бойынша мәселені пысықтау (АҚШ және Литва тәжірибесі бойынша)
ІІМ-ге ақпарат
2026 жығы
қаңтар
БП (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), ІІМ
талап етілмейді
13.
Қоғамның құқықтық мәдениетін қалыптастыруға белсенді қатысатын, оның ішінде заңның немесе этикалық нормалардың кез келген бұзушылықтары туралы хабарлайтын азаматтарды көтермелеу
кандидатураларды айқындау марапаттау
жыл сайын
ЖАО, ІІМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
ЖБ
14.
Телеарналарда, республикалық БАҚ беттерінде "Заң мен тәртіп" қағидаттарын ілгерілету шеңберінде құқық қорғау органдары ресми өкілдерінің тұрақты сұхбаттарды ұйымдастыруы
24kz, Atameken business, Jibek joly, Хабар және т.б. телеарналарда сұхбат
айына кемінде 1 рет БАҚ-та шығу
ІІМ, БП (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
15.
Қазақстандағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы "Stop коррупция" және "Жемқорлықты жеңеміз" телебағдарламасын шығару
ІІМ-ге ақпарат
2026 жыл
МАМ, СҚА (келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
16.
Құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған кезде кәмелетке толмағандарға көмек көрсету бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2025 жылғы желтоқсан
БҚУ (келісу бойынша), ОМ, ДСМ, Еңбекмині, ІІМ, МАМ, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
17.
Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өзекті мәселелерді енгізе отырып, "Мектептегі қауіпсіздік: нені білуі керек?" анықтамалығын әзірлеу
ІІМ-ге ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
БҚУ (келісу бойынша), ОМ
талап етілмейді
18.
Азаматтардың, әсіресе заңдық ақпаратқа қол жеткізу шектелген ауылдық жерлердегі азаматтардың құқықтық санасы мен мәдениеті деңгейін арттыру жөніндегі шараларды қабылдау (мысалы, құқық кабинеттерін кеңейту)
ІІМ-ге ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
15 ақпанға дейін
Әділетмині, ЖАО
талап етілмейді
19.
Азаматтарға тегін заңгерлік консультация беру бойынша акцияларды ұйымдастыру және өткізу (ауылдағы көшпелі қабылдаулар, құқықтық көмек күндері және т.б.)
акциялар, іс-шаралар
үнемі
Әділетмині, ІІМ, СҚА (келісу бойынша), МАМ, ЖАО
талап етілмейді
20.
Республиканың білім беру ұйымдарында "Біртұтас тәрбие" бағдарламасы шеңберінде қауіпсіздік сабақтарын өткізу
ІІМ-ге ақпарат
үнемі
ОМ, ЖАО
талап етілмейді
21.
Азаматтардың құқықтық
хабардарлығы және олардың мемлекеттік органдар жүзеге асыратын құқықтық түсіндіру жұмысына қанағаттанушылығы деңгейін анықтау мақсатында халық арасында сауалнама жүргізу:
құқықтық түсіндіру жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша халық үшін бірыңғай сауалнама әзірлеу;
мемлекеттік сайттарда, электрондық үкіметтің "eGovMobile" мобильді қосымшасында орналастыру;
статистикалық деректердің динамикасын қадағалау
сауалнама қорытындысы және құқықтық түсіндіру жұмысының әдістерін жетілдіру бойынша ұсыныстар тұжырымдау
жыл сайын
Әділетмині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
22.
Қолданыстағы заңнаманы, қабылданатын нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру және мемлекеттік органдардың өкілдерін, сарапшыларды және т.б. тарта отырып, азаматтарға заң көмегін көрсету үшін танымал әлеуметтік желілерде тікелей эфирлер өткізу
тікелей эфирлер
тоқсан сайын
Әділетмині, МАМ
талап етілмейді
23.
Білім беру ұйымдарында

Проведение в организациях образования внеклассной работы по правовому воспитанию обучающихся 1-11 классов и студентов колледжей с использованием различных форм проведения мероприятий (конкурсы эссе, дебаты, олимпиады, деловые игры, лекции, беседы, обсуждение фильмов, создание клубов/кружков "Юный юрист" и др.)
информация в МВД
постоянно
МП, МИО
не требуется
24.
Проведение республиканского месячника правовой грамотности "Құқықтық мәдениет"
информация в МВД
раз в год (апрель)
МП, МИО
не требуется
25.
Разработка minor-программ по методике правового воспитания
информация в МВД
4 квартал 2026 года
МНВО, ОВПО
не требуется
26.
Создание при поддержке местных органов власти юношеских правовых клубов и "школ правовых знаний" на базе Дворцов школьников, молодежных центров для старшеклассников и студентов для получения в неформальной обстановке дополнительных знаний о законах и практических навыков (к примеру, моделируя судебные процессы, участвуя
в дебатах)
аналитическая записка
июль 2026 года
МВД, МИО
не требуется
27.
Внесение изменений в учебную программу общеобязательного предмета "Основы права" в части практического применения знаний обучающимися, формирования практических навыков и использование норм права при решении жизненных ситуации, воспитания ценностей справедливости, равенства и уважения к достоинству каждого гражданина и на разъяснение принципов неотвратимости ответственности, (включение в образовательный материал доступного разъяснения Конституции страны, популяризации правозащитных институтов (Конституционного суда, Уполномоченных по правам человека и др.), разъяснение видов ответственности за распрастранение правонарушения) с привлечением лучших экспертов права и педагогики
приказ МП
сентябрь 2026 года
МП
не требуется
28.
Внедрение для студентов практики правового просвещения
информация в МВД
2026 – 2027 годы
МНВО, МЮ, ГП (по согласованию)
не требуется
29.
Проработка вопроса о расширении практики создания юридических клиник при ВУЗах, в рамках которых граждане могут получить бесплатную юридическую консультацию и практическую помощь:
стандартизация работы юридических клиник;
проработка и внедрение стимулирующих мер для студентов
информация в МВД
Декабрь 2025 года
МНВО, МЮ
не требуется
30.
Включение в инженерные, медицинские, экономические образовательные программы тем, посвященных нормативному регулированию профессиональной деятельности
обновление образовательных программ в реестре
август 2026 года
МНВО, МЮ
не требуется
31.
Включение вопросов на знание основ конституционного строя и законодательства в единое национальное тестирование
информация в МВД
Сентябрь 2026 года
МНВО
не требуется
32.
Внедрение практики

іс-шараларды өткізудің әртүрлі нысандарын пайдалана отырып, 1-11 сыныптардың білім алушылары мен колледж студенттеріне құқықтық тәрбие беру бойынша сыныптан тыс жұмысты өткізу (эссе конкурстары, дебаттар, олимпиадалар, іскерлік ойындар, дәрістер, әңгімелесулер, фильмдерді талқылау, "Жас заңгер" клубтарын/үйірмелерін құру және т.б.)
ІІМ-ге ақпарат
үнемі
ОАМ, ЖАО
талап етілмейді
24.
"Құқықтық мәдениет" республикалық құқықтық сауаттылық айлығын өткізу
ІІМ-ге ақпарат
жылына бір рет (сәуір)
ОМ, ЖАО
талап етілмейді
25.
Құқықтық тәрбие әдістемесі бойынша minor-бағдарламалар әзірлеу
ІІМ-ге ақпарат
2026 жылғы 4-тоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ
талап етілмейді
26.
Жергілікті билік органдарының қолдауымен оқушылар сарайлары, жоғары сынып оқушылары мен студенттерге арналған жастар орталықтары базасында формалды емес жағдайда заңдар мен практикалық дағдылар туралы қосымша білім алу (мысалы, сот процестерін модельдей, дебаттарға қатыса отырып) үшін жасөспірімдер құқықтық клубтары мен "құқықтық білім мектептерін" құру
талдамалық жазба
2026 жылғы
шілде
ІІМ, ЖАО
талап етілмейді
27.
Құқық пен педагогиканың үздік сарапшыларын тарта отырып, білім алушылардың білімді практикалық қолдануы, практикалық дағдыларды қалыптастыру және өмірлік жағдайларды шешуде құқық нормаларын пайдалану, әділеттілік, теңдік және әрбір азаматтың қадір-қасиетін құрметтеу құндылықтарын тәрбиелеу және жауапкершіліктің бұлтартпастығы қағидаттарын түсіндіру бөлігінде жалпыға міндетті "Құқық негіздері" пәнінің оқу бағдарламасына өзгерістер енгізу (білім беру материалына еліміздің Конституциясын қолжетімді түсіндіруді, құқық қорғау институттарын (Конституциялық Сот, Адам құқықтары жөніндегі уәкілдер және т.б.) танымал етуді енгізу, құқық бұзушылықты таратқаны үшін жауапкершілік түрлерін түсіндіру)
ОМ бұйрығы
2026 жылғы шілде
ОМ
талап етілмейді
28.
Студенттер үшін құқықтық ағарту практикасын енгізу
ІІМ-ге ақпарат
2026 – 2027 жылдар
ҒЖБМ, Әділетмині, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
29.
ЖОО жанынан заң клиникаларын құру практикасын кеңейту мәселесін пысықтау, оның шеңберінде азаматтар тегін заңгерлік консультация мен практикалық көмек ала алады:
заң клиникаларының жұмысын стандарттау;
студенттерге арналған ынталандыру шараларын пысықтау және енгізу
ІІМ-ге ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, Әділетмині
талап етілмейді
30.
Кәсіби қызметті нормативтік реттеуге арналған тақырыптарды инженерлік, медициналық, экономикалық білім беру бағдарламаларына енгізу
тізілімдегі білім беру бағдарламаларын жаңарту
2026 жылғы тамыз
ҒЖБМ, Әділетмині
талап етілмейді
31.
Ұлттық бірыңғай тестілеуге конституциялық құрылыс пен заңнама негіздерін білу бойынша сұрақтарды енгізу
ІІМ-ге ақпарат
2026 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ
талап етілмейді
32.

(от 3-х месяцев и выше) для бакалавриата (3-4 курс) по направлению "Право" в юридических подразделениях крупных квазигосударственных органов
информация в МВД
3 квартал 2026 года
МНВО
не требуется
33.
Проведение "Дней бесплатной юридической помощи" для повышения правовой грамотности сельского населения и оказания им консультативной помощи по правовым вопросам
проведение мероприятий, консультаций
ежемесячно
МЮ
не требуется
34.
Внедрение "проактивного" формата разъяснения принимаемых НПА путем:
размещения в информационно-правовых системах разъяснительных материалов к принимаемым НПА;
введения чат-бота по разъяснению НПА
информация в МВД
декабрь 2026 года
МЮ, ЦГО, МИО
не требуется
Направление 4. Развитие цифровых решений по продвижению в обществе идеологии закона и порядка
Целевой индикатор 4. Повышение удовлетворенности граждан качеством и скоростью услуг
(2025 г. – 22 место, 2026 г. – 20 место, 2027 г. – 18 место, 2028 г. – 16 место, 2029 г. – 14 место, 2030 г. – 12 место в рейтинге в списке стран с очень высоким индексом развития электронного правительства (EGDI)
35.
Дальнейшая цифровизация административного, уголовного процесса и системы исполнения наказаний (расширение функционала ЕРАП, развитие электронных браслетов слежения, цифровой учет осужденных и др.)
перевод в электронный формат
октябрь
2026 года
МВД, МЦРИАП, ГП (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
36.
Внедрение современных цифровых сервисов "е-правопорядка" для граждан (онлайн подача заявлений, мобильные приложения полиции, расширение перечня электронных услуг), а также более эффективное использование имеющихся социальных сетей и мессенджеров (TikTok, Facebook, Instagram), где граждане смогут размещать правонарушения (с хэштэгами)
запуск ключевых сервисов
2027 года
МВД, МЦРИАП, ГП (по согласованию), МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
37.
Информационно-идеологическое сопровождение мер по вопросам социального обеспечения и социальной защиты населения
медиа-план
ежегодно
МТСЗН
не требуется
Направление 5. Профилактика правонарушений и создание безопасной среды для граждан
Целевой индикатор 5. Доля людей, чувствующих себя в полной безопасности (вполне безопасно),
2025 г. – 60 %, 2026 г. – 61,2 %, 2027 г. – 62,4 %, 2028 г. – 63,6 %, 2029 г. – 64,8 %, 2030 г. – 66 %
38.
Выработка мер по формированию публичной карты криминогенных рисков для усиления профилактика правонарушений, укрепление принципов нулевой терпимости, а также соблюдения закона и порядка
приказ МВД

Ірі квазимемлекеттік органдардың заң бөлімшелерінде "Құқық" бағыты бойынша бакалавриат (3-4 курс) үшін практиканы (3 айдан бастап және одан жоғары) енгізу
ІІМ-ге ақпарат
2026 жылғы 3-тоқсан
ҒЖБМ
талап етілмейді
33.
Ауыл тұрғындарының құқықтық сауаттылығын арттыру және оларға құқықтық мәселелер бойынша консультациялық көмек көрсету үшін "Тегін заң көмегі күндерін" өткізу
іс-шаралар,
консультациялар өткізу
ай сайын
Әділетмині
талап етілмейді
34.
Қабылданатын НҚА-ны:
ақпараттық-құқықтық жүйелерде қабылданатын НҚА-ға қатысты түсіндірме материалдарын орналастыру;
НҚА-ны түсіндіру бойынша чат-ботты енгізу арқылы түсіндірудің "проактивті" форматын енгізу
ІІМ-ге ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Әділетмині, ОМО, ЖАО
талап етілмейді
4-бағыт. Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі цифрлық шешімдерді дамыту
Нысаналы 4-индикатор. Азаматтардың көрсетілетін қызметтердің сапасы мен жылдамдығына қанағаттанушылығын арттыру
(Электрондық үкіметтің даму индексі өте жоғары елдер тізімінің (EGDI) рейтингінде 2025 ж. – 22-орын, 2026 ж. – 20-орын, 2027 ж. – 18-орын, 2028 ж. – 16-орын, 2029 ж. – 14-орын, 2030 ж. – 12-орын)
35.
Әкімшілік, қылмыстық процесті және жазаларды орындау жүйесін одан әрі цифрландыру (ӘҚБТ функционалын кеңейту, электрондық бақылау браслеттерін дамыту, сотталғандарды цифрлық есепке алу және т.б.)
электрондық форматқа көшіру
2026 жылғы қазан
ІІМ, ЦДИАӨМ, БП (келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
36.
Азаматтарға арналған
"е-құқықтық тәртіптің" заманауи цифрлық сервистерін енгізу (өтініштерді онлайн беру, полицияның мобильді қосымшалары, электрондық көрсетілетін қызметтер тізбесін кеңейту), сондай-ақ азаматтар құқық бұзушылықтарды (хэштегтермен) орналастыра алатын қолданыстағы әлеуметтік желілер мен мессенджерлерді (TikTok, Facebook, Instagram) неғұрлым тиімді пайдалану
түйінді сервистерді іске қосу
2027 жыл
ІІМ, ЦДИАӨМ, БП (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
37.
Халықты әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша шараларды ақпараттық-идеологиялық сүйемелдеу
медиа-жоспар
жыл сайын
Еңбекмині
талап етілмейді
5-бағыт. Құқық бұзушылық профилактикасы және азаматтар үшін қауіпсіз ортаны құру
Нысаналы 5-индикатор. Өздерін толық қауіпсіздікте (толық шамада қауіпсіз) екенін сезінетін адамдардың үлесі 2025 ж. – 60 %, 2026 ж. – 61,2 %, 2027 ж. – 62,4 %, 2028 ж. – 63,6 %, 2029 ж. – 64,8 %, 2030 ж. – 66 %
38.
Құқық бұзушылық профилактикасын күшейту, мүлдем төзбеушілік қағидаттарын нығайту, сондай-ақ заң мен тәртіпті сақтау үшін жария криминогендік тәуекелдер картасын қалыптастыру бойынша шараларды әзірлеу
ІІМ бұйрығы

1 полугодие 2026 года
МВД, ГП
(по согласованию), МЮ
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
39.
Разработка методических рекомендаций по применению статьи 200 Уголовно-процессуального кодекса и статьи 826 Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан
методические рекомендации
2 полугодие 2025 года
МВД, МЮ
не требуется
40.
Повышение финансовой безопасности населения. Доведение до граждан правил финансовой безопасности в социальных сетях через медийных личностей (блогеров-"миллиоников")
форум
"АФМonline"
ежегодно
АФМ (по согласованию), МКИ, МФ, МНВО, МЦРИАП, АРРФР (по согласованию), МВД, МИО
не требуется
41.
Профилактика и предотвращение вовлечения населения в деятельность финансовых пирамид. Разработка и внедрение новых подходов ответственности лиц, вовлекающих граждан в финансовые пирамиды, наряду с организаторами:
проработка вопроса об административной ответственности активных участников финансовых пирамид и взыскания с них ущерба в гражданском порядке;
введение на базе АФМ единого с МВД реестра ФП и проектов с признаками их деятельности
внесение изменений в Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
июль
2025 года
АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), АРРФР (по согласованию), МВД, СА (по согласованию)
не требуется
42.
Разработка и внедрение информационной платформы на базе искусственного интеллекта по автоматическому поиску и блокировке противоправного контента в интернете
ИИ по блокировке сайтов ФП
февраль
2026 года
МКИ, МЦРИАП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
43.
Массированная контрпропаганда мошенническим проектам в социальных сетях с освещением проводимой работы об имеющихся рисках и угрозах для граждан путем запуска таргетированной рекламы
запуск таргетированной рекламы
сентябрь
2025 года
МКИ, МЦРИАП, АФМ (по согласованию), МВД
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
44.
Проработка с операторами сотовой связи вопроса ежемесячного
SMS-оповещения населения о видах, способах совершения мошенничества и организации финансовых пирамид, а также правовых последствиях организации незаконного игорного бизнеса
регулярное SMS-оповещение
июль
2025 года
МВД, МЦРИАП, МКИ, АФМ
(по согласованию), операторы сотовой связи
не требуется (за счет средств операторов сотовой связей)
45.
Размещение и транслирование профилактических материалов (видеоролики, баннеры, информационные памятки и др.) для повышения финансовой безопасности населения в местах массового скопления людей (LED экраны торгово-развлекательные центров, супермаркетов, магазины, рынки, вокзалы, аэропорты, учебные заведения, кинотеатры, театры, ЦОНы и т.д.)
размещение профилактических материалов в местах массового скопления людей
ежегодно (по итогам полугодия)
МИО, МКИ, МВД
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
46.
Вовлечение граждан для обсуждения локальных проблем правопорядка и решения вопросов установки камер видеонаблюдения, дорожных знаков, организации патрулирования и др.
(к примеру, создание Советов общественной безопасности и др.)
аналитическая записка
ежегодно (ноябрь)
МВД, МИО
не требуется
47.
Проведение республиканской олимпиады по предмету "Основы права" для

2026 жылдың 1-ші жартыжылдығы
ІІМ, БП
(келісу бойынша), Әділетмині
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
39.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 200-бабын және Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 826-бабын қолдану бойынша үлгілік әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2025 жылдың 2-ші жартыжылдығы
ІІМ, Әділетмині
талап етілмейді
40.
Халықтың қаржылық қауіпсіздігін арттыру. Медиалық тұлғалар ("миллиондық"-блогерлер) арқылы әлеуметтік желілерде қаржылық қауіпсіздік қағидаларын азаматтардың назарына жеткізу
"АФМonline" форумы
жыл сайын
ҚМА (келісу бойынша), МАМ, Қаржымині, ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, ҚНРДА (келісу бойынша), ІІМ, ЖАО
талап етілмейді
41.
Халықты қаржы пирамидаларының қызметіне тартудың профилактикасы және оған жол бермеу. Ұйымдастырушылармен қатар қаржы пирамидаларына азаматтарды тартатын тұлғалар жауапкершілігінің жаңа тәсілдерін әзірлеу және енгізу:
қаржы пирамидаларының белсенді қатысушыларының әкімшілік жауапкершілігі және олардан азаматтық тәртіппен залалды өндіріп алу туралы мәселені пысықтау;
ҚМА базасында ҚП және олардың қызметінің белгілері бар жобалардың ІІМ-мен бірыңғай тізілімін енгізу
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне өзгерістер енгізу
2025 жылғы шілде
ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), ІІМ, СӘ (келісу бойынша)
талап етілмейді
42.
Интернеттегі құқыққа қарсы контентті автоматты түрде іздеу және бұғаттау бойынша жасанды интеллект негізіндегі ақпараттық платформаны әзірлеу және енгізу
ҚП сайттарын бұғаттау жөніндегі ЖИ
2026 жылғы ақпан
МАМ, ЦДИАӨМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
43.
Әлеуметтік желілердегі алаяқтық жобаларға таргеттелген жарнаманы іске қосу арқылы азаматтар үшін тәуекелдер мен қауіп-қатерлер туралы жүргізілетін жұмысты жазып-көрсете отырып, жаппай қарсы насихаттау
таргеттелген жарнаманы іске қосу
2025 жылғы қыркүйек
МАМ, ЦДИАӨМ, ҚМА (келісу бойынша), ІІМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
44.
Ұялы байланыс операторларымен халықты алаяқтық жасау түрлері, тәсілдері және қаржы пирамидаларын ұйымдастыру, сондай-ақ заңсыз ойын бизнесін ұйымдастырудың құқықтық салдары туралы ай сайын SMS-хабарландыру мәселесін пысықтау
Үнемі SMS-хабарландыру
2025 жылғы шілде
ІІМ, ЦДИАӨМ, МАМ, ҚМА (келісу бойынша), ұялы байланыс операторлары
талап етілмейді
(ұялы байланыс операторларының қаражаты есебінен)
45.
Адамдар көп жиналатын орындарда (сауда, ойын- сауық орталықтарының, супермаркеттердің LED экрандары, дүкендер, базарлар, вокзалдар, әуежайлар, оқу орындары, кинотеатрлар, театрлар, ХҚО және т.б.) халықтың қаржылық қауіпсіздігін арттыру арналған профилактикалық материалдарды, (бейнероликтер, баннерлер, ақпараттық жаднамалар және т.б.) орналастыру және трансляциялау
адамдар жаппай жиналатын орындарда профилактикалық материалдарды орналастыру
жыл сайын (жартыжылдықтың қорытындысы бойынша)
ЖАО, МАМ, ІІМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
ЖБ
46.
Азаматтарды құқықтық тәртіптің жергілікті проблемаларын талқылауға және бейнебақылау камераларын, жол белгілерін орнату, патрульдеуді ұйымдастыру және т.б. мәселелерді шешуге тарту (мысалы, қоғамдық қауіпсіздік кеңестерін құру және т.б)
талдамалық жазба
жыл сайын (қараша)
ІІМ, ЖАО
талап етілмейді
47.

9-11(12) классов
размещение итогов на официальных ресурсах
ежегодно
МП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
48.
Внедрение передовых цифровых инструментов в работу полиции (запуск проекта "Цифровой полицейский, интеграция баз данных, развертывание автоматизированной системы управления нарядов и ресурсов МВД)
ведомственный приказ
ежегодно
(30 июня,
30 декабря)
МВД, МЦРИАП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
49.
Разработка программ реинтеграции ранее судимых и бывших осужденных в обществе
с поэтапным созданием системы ресоциализации (образование, жилье, сопровождение)
внесение изменений в программы занятости и социальной поддержки для учета нужд освобожденных
ежегодно (в зависимости от криминогенной обстановки)
МВД, МЦРИАП, МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ, МБ
50.
Усиление контроля за лицами, склонными к рецидиву, реформа пробации с введением цифровых инструментов и биометрической регистрацией для мониторинга повседневной жизни поднадзорных лиц
пересмотр законодательства о пробации
2026 – 2027 годы
МВД, МЦРИАП, МИО
не требуется
51.
Проведение общественных акции, челленджей, молодежных мероприятий, флешмобов, общественных дискуссии с участием экспертного сообщества посвященных разъяснению идеи "Закон и Порядок"
информация в МВД
ежегодно
МКИ, ЦГО, МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ, МБ
52.
Реализация республиканского медиа-плана по продвижению "Закон и порядок" в традиционных СМИ и новых медиа
медиа-план
утверждение на ежеквартальной основе
МВД, МКИ, государственные органы
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
53.
Проведение работы по брендированию идеологемы "Закон и порядок"
брендбук
май
2025 года
МВД
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
54.
Привлечение представителей эстрады и кино, популярных исполнителей в целях создания креативной медиа-продукции для продвижения ключевых месседжей по формированию правовой культуры
информация в МВД
2026 – 2027 годы
МКИ
не требуется
55.
Введение административной ответственности за продажу энергетических напитков лицам, не достигшим 21 года
внесение изменений
в Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
2025 – 2026 годы
МЗ, МВД, МЮ, МНЭ
не требуется
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
ЕРАП – единый реестр административных правонарушений
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
УПР – Уполномоченный по правам ребенка
ЕКЦ – единый контакт-центр
СМИ – средства массовой информации
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
МБ – местный бюджет
ВУЗ – высшее учебное заведение
ИИ – искусственный интеллект
ОВПО – организации высшего и послевузового образования
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
ФП – финансовые пирамиды
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
ЦГО – центральные государственные органы
РБ – республиканский бюджет
СА – Судебная Администрации Республики Казахстан
АПК – Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
ЦОН – центр обслуживания населения
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
SMS – Short message service
IT – Information technology
_____________________________________

9-11 (12) сыныптар үшін "Құқық негіздері" пәні бойынша республикалық олимпиада өткізу
қорытындыларды ресми ресурстарда орналастыру
жыл сайын
ОМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
48.
Полицияның жұмысына озық цифрлық құралдарды енгізу ("Цифрлық полицей" жобасын іске қосу, дерекқорларды интеграциялау, ІІМ нарядтары мен ресурстарын басқарудың автоматтандырылған жүйесін өрістету)
ведомстволық бұйрық
жыл сайын (30 маусым, 30 желтоқсан)
ІІМ, ЦДИАӨМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
49.
Қайта әлеуметтендіру жүйесін (білім беру, тұрғын үй, сүйемелдеу) кезең-кезеңімен құра отырып, бұрын сотталғандар мен бұрынғы сотталушыларды қоғамда қайта интеграциялау бағдарламаларын әзірлеу
босатылған адамдардың қажеттіліктерін ескеру үшін жұмыспен қамту және әлеуметтік қолдау бағдарламаларына өзгерістер енгізу
жыл сайын (криминогендік жағдайға байланысты)
ІІМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ, ЖБ
50.
Рецидивке бейім адамдарды бақылауды күшейту, қадағаланатын адамдардың күнделікті өмірін бақылау үшін цифрлық құралдарды және биометриялық тіркеуді енгізе отырып, пробацияны реформалау
пробация туралы заңнаманы қайта қарау
2026 – 2027 жылдар
ІІМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
талап етілмейді
51.
Сарапшылар қоғамдастығының қатысуымен "Заң мен тәртіп" идеясын түсіндіруге арналған қоғамдық акциялар, челлендждер, жастар іс-шараларын, флешмобтар, қоғамдық пікірталастар өткізу
ІІМ-ге ақпарат
жыл сайын
МАМ, ОМО, ЖАО
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ, ЖБ
52.
Дәстүрлі БАҚ пен жаңа медиада "Заң мен тәртіпті" ілгерілету жөніндегі республикалық медиа-жоспарды іске асыру
медиа-жоспар
тоқсан сайынғы негізде бекіту
ІІМ, МАМ, мемлекеттік органдар
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
53.
"Заң мен тәртіп" идеологемасын брендтеу жұмысын жүргізу
брендбук
2025 жылғы мамыр
ІІМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
54.
Құқықтық мәдениетті қалыптастыру жөніндегі түйінді месседждерді ілгерілету үшін креативті медиа-өнім жасау мақсатында эстрада мен кино өкілдерін, танымал орындаушыларды тарту
ІІМ-ге ақпарат
2026 – 2027 жылдар
МАМ
талап етілмейді
55.
21 жасқа толмаған адамдарға энергетикалық сусындар сатқаны үшін әкімшілік жауапкершілікті енгізу
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне өзгерістер енгізу
2025 – 2026 жылдар
ДСМ, ІІМ, Әділетмині, ҰЭМ
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ӘҚБТ – әкімшілік құқық бұзушылықтардың бірыңғай тізілімі
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БҚУ – Бала құқықтары жөніндегі уәкіл
ББО – бірыңғай байланыс орталығы
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖОО – жоғары оқу орны
ЖИ – жасанды интеллект
ЖЖОКБҰ – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ҚП – қаржы пирамидалары
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ОМО – орталық мемлекеттік органдар
РБ – республикалық бюджет
СӘ – Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі
СҚА – Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚО – халыққа қызмет көрсету орталығы
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
SMS – Short message service
IT – Information technology