Вопросы привлечения (приема на работу) иностранных специалистов и квалифицированных рабочих в Республику Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 января 1994 года N 59. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 июня 1997 г. N 924 ~P970924
В целях реализации законов Республики Казахстан "Об иммиграции" (статья) и "О занятости населения " (статья) в части регулирования трудовой иммиграции и выдачи лицензий на привлечение иностранных специалистов и квалифицированных рабочих предприятиями, учреждениями и организациями Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Положение о порядке выдачи лицензий на привлечение ( прием на работу) иностранных специалистов и квалифицированных рабочих в Республику Казахстан и форму лицензии на привлечение иностранной рабочей силы.
2. Установить, что хозяйствующие субъекты, независимо от форм собственности, принадлежности и места регистрации, привлекают иностранную рабочую силу только по лицензиям Департамента по миграции населения при Министерстве труда Республики Казахстан.
3. Возложить на Департамент по миграции населения при Министерстве труда Республики Казахстан:
рассмотрение заявлений и выдачу лицензий на привлечение иностранной рабочей силы;
организацию работ по учету, контролю за выполнением условий лицензий и других нормативно-правовых документов, регулирующих условия трудовой деятельности иностранной рабочей силы;
проведение экспертного обследования хозяйствующих субъектов на целесообразность привлечения ими иностранной рабочей силы.
4. Министерствам, ведомствам, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций ежегодно (к 1 декабря) представлять в Департамент по миграции населения при Министерстве труда Республики Казахстан информацию об использовании иностранной рабочей силы.
5. Министерству финансов совместно с Министерством труда Республики Казахстан в месячный срок определить порядок взимания платы с хозяйствующих субъектов за выдачу лицензий и зачисления ее в Республиканский бюджет.
6. Министерству иностранных дел совместно с Министерством труда Республики Казахстан проводить консультации с компетентными органами зарубежных государств по подписанию двусторонних межправительственных соглашений о привлечении иностранной рабочей силы.
7. Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить своевременную регистрацию, контроль за режимом пребывания иностранной рабочей силы.

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНА ШЕТЕЛ МАМАНДАРЫ МЕН БIЛIКТI ЖҰМЫСШЫЛАРЫН ТАРТУ (ЖҰМЫСҚА ҚАБЫЛДАУ) МӘСЕЛЕЛЕРI
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 11 қаңтар N 59. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.06.04. N 924 қаулысымен. ~P970924
Қазақстан Республикасының "Көшiп келу туралы" (21-бап) және "Халықты жұмыспен қамту туралы" (18-бап) заңдарын жұмыс күшiнiң келуiн реттеу және кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың шетел мамандары мен бiлiктi жұмысшыларын тартуына (жұмысқа қабылдауына) лицензия беру жөнiнен жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасына шетел мамандары мен бiлiктi жұмысшыларын тартуға (жұмысқа қабылдауға) лицензия берудiң тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған ереже және шетелден жұмыс күшiн тартуға берiлетiн лицензия нысаны бекiтiлсiн.
2. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер меншiк нысанына, қарастылығына және тiркелу орнына қарамастан, шетел жұмыс үшiн Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаменттiң лицензиясы бойынша ғана тартатын болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаментке:
шетелден жұмыс күшiн тарту жөнiндегi арыздарды қарау мен лицензиялар беру;
шетел жұмыс күшiн есепке алу олардың еңбек жағдайын реттейтiн және лицензиялар мен басқа да нормативтiк-құқықтық құжаттарының шарттары орындалуын бақылау жөнiнде жұмыстар ұйымдастыру;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң шетелден жұмыс күшiн тартуының тиiмдiлiгiне сараптық зерттеу жүргiзу жүктелсiн.
4. Министрлiктер, ведомстволар, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаментке шетел жұмыс күшiнiң пайдаланылуы туралы жыл сайын (1 желтоқсанға) ақпарат ұсынып отырсын.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiмен бiрлесiп, бiр ай мерзiм iшiнде шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнен лицензия бергенi үшiн ақы алу және оны республикалық бюджетке есептеу тәртiбiн анықтасын.
6. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiмен бiрлесiп, шетелден жұмыс күшiн тарту туралы екiжақты үкiметаралық келiсiмдерге қол қою жөнiнде шетел мемлекеттерiнiң құзырлы органдарымен консультациялар өткiзетiн болсын.
7. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, шетел жұмыс күшiн тiркеу және олардың жүрiп-тұру режимiн бақылауды қамтамасыз етсiн.

8. Главному управлению Пограничных войск Республики Казахстан осуществлять пропуск иностранной рабочей силы только при наличии установленных документов на въезд и по лицензии Департамента по миграции населения при Министерстве труда Республики Казахстан.
9. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу совместно с Департаментом по миграции населения при Министерстве труда Республики Казахстан ввести статистическую отчетность по использованию иностранной рабочей силы.
10. Министерству труда Республики Казахстан ежегодно по итогам года представлять информацию в Кабинет Министров Республики Казахстан по привлечению иностранной рабочей силы.
11. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 15 октября 1991 г. N 606 "Об утверждении Положения о порядке лицензирования привлечения (приема на работу) в Казахскую ССР иностранной рабочей силы, а также из других союзных республик" (СП КазССР, 1991 г., N 23, ст. 169).
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 января 1994 г. N 59
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке выдачи лицензий на привлечение (прием на работу)
иностранных специалистов и квалифицированных рабочих
в Республику Казахстан
1. Настоящее Положение определяет общий порядок и условия выдачи лицензий на привлечение (прием на работу) иностранных специалистов и квалифицированных рабочих (в дальнейшем - иностранная рабочая сила) на территории Республики Казахстан, которые обязательны для всех хозяйствующих субъектов, независимо от форм собственности, принадлежности и места регистрации.
2. Заявления (обращения) хозяйствующих субъектов на выдачу лицензий на привлечение иностранной рабочей силы рассматриваются Департаментом по миграции населения при Министерстве труда Республики Казахстан (в дальнейшем - Департамент по миграции населения) и миграционными службами в областях.
3. Для рассмотрения вопроса о выдаче лицензии на привлечение иностранной рабочей силы хозяйствующие субъекты представляют в Департамент по миграции населения (непосредственно или по почте) следующие документы:
лицензию, заполненную по установленной форме, в пяти экземплярах;
копию контракта с зарубежными партнерами или другие документы об условиях привлечения иностранной рабочей силы (на казахском и русском языках);
письмо-обращение в Департамент по миграции населения, согласованное с главами областных, городских и районных администраций, отраслевыми министерствами, ведомствами и главными управлениями (комитетами) труда и занятости областей и г. Алматы, о целесообразности привлечения иностранной рабочей силы;
медицинское освидетельствование о состоянии здоровья иностранной рабочей силы.

8. Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң Бас басқармасы шетел жұмыс күштерiн келуiне белгiленген құжаты бар жағдайда және Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаменттiң лицензиясы бойынша өткiзiлуiн жүзеге асырсын.
9. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаментпен бiрлесiп, шетел жұмыс күшiнiң пайдаланылуы бойынша статистикалық есеп жүргiзудi енгiзсiн.
10. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жыл сайын
жыл қорытындысы бойынша шетелден жұмыс күшiн тарту жөнiнде
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ақпарат берiп
тұрсын.
11. Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң "Қазақ КСР-iнде шетелден,
сондай-ақ басқа одақтас республикалардан жұмыс күшiн қатыстыруды
(жұмысқа қабылдауды) лицензиялаудың тәртiбi туралы Ереженi
бекiту туралы" 1991 жылғы 15 қазандағы N 606 қаулысының
(Қазақ КСР ҚЖ, 1991 ж., N 23, 169-бап) күшi жойылған деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 11 қаңтардағы
N 59 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасына шетел мамандары мен
бiлiктi жұмысшыларын тартуға (жұмысқа қабылдауға)
лицензия берудiң тәртiбi туралы
Ереже
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы аумағында шетел мамандары мен бiлiктi жұмысшыларын (бұдан әрi - шетел жұмыс күшi) тартуға (жұмысқа қабылдауға) лицензия берудiң жалпы тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi, бұл меншiк нысанына, қарастылығына және тiркелу орнына қарамастан, республиканың шаруашылық жүргiзушi барлық субъектiлерi үшiн мiндеттi болып саналады.
2. Шетел жұмыс күшiн тартуға (жұмысқа қабылдауға) лицензия беру туралы республикалық шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң арызы (өтiнiшi) бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаментте (бұдан әрi - Халықтың көшi-қон департаментi) және облыстардағы көшi-қоны қызметтерiнде қаралады.
3. Шетел жұмыс күшiн тартуға лицензия беру туралы мәселенi қарау үшiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлер Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаментке (тiкелей немесе почта арқылы) мынадай құжаттар:
белгiленген нысан бойынша толтырылған бес дана лицензия;
шетелдiк әрiптестермен жасасқан контрактының көшiрмесiн немесе шетелден жұмыс күшiн тарту шарттары жөнiндегi басқа құжаттарды (қазақ және орыс тiлдерiнде);
шетелден жұмыс күшiн тартудың тиiмдiлiгi жөнiнде Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаментке облыстардың, қалалардың және аудандардың әкiмдерiмен, салалық министрлiктермен, ведомстволармен және облыстардың, Алматы қаласының еңбек және жұмыспен қамту Бас басқармаларымен (комитеттерiмен) келiсiлген үндеу-хат;
шетел жұмыс күшiнiң денсаулық жағдайы туралы медициналық куәландыру ұсынады.

4. Решение о выдаче или отказе в выдаче лицензии на привлечение иностранной рабочей силы принимается Департаментом по миграции населения не позднее 15 дней с момента поступления документов.
При выдаче (отказе) лицензии учитываются:
уровень занятости населения;
наличие резерва трудовых ресурсов в районе, в котором расположен хозяйствующий субъект, привлекающий иностранную рабочую силу;
обеспеченность кадрами;
эффективность использования наличной рабочей силы, находящейся в распоряжении хозяйствующего субъекта ( производительность труда, текучесть кадров, непроизводительные потери рабочего времени и др.)
на какие цели привлекается рабочая сила;
в какой стадии развития находится хозяйствующий субъект, увеличивает он или сокращает объемы производства.
Решение об отказе в выдаче лицензии направляется заявителю в письменной форме и может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством.
5. Лицензия оформляется в пяти экземплярах. По одному экземпляру лицензия передается Главному управлению Пограничных войск Республики Казахстан, обслуживающему банку, органам внутренних дел и хозяйствующему субъекту.
Один экземпляр лицензии остается в Департаменте по миграции населения.
6. Лицензия не подлежит передаче другому юридическому или физическому лицу.
Лицензия является основанием для выдачи визы на въезд иностранной рабочей силы на территорию Республики Казахстан.
7. Лицензия выдается на срок от 3 месяцев до одного года. По мотивированной просьбе хозяйствующего субъекта лицензия продлевается на такой же срок или аннулируется.
8. Оплата расходов, связанных с оформлением м выдачей лицензий, производится по тарифу и в порядке, установленном Министерством финансов совместно с Министерством труда Республики Казахстан.
9. Иностранные работники, привлекаемые на работу, должны быть не моложе 25 лет.
10. По истечении срока действия лицензии хозяйствующие субъекты должны обеспечить возвращение иностранной рабочей силы в места ее постоянного проживания.
11. Департамент по миграции населения имеет право:
запрашивать у хозяйствующих субъектов дополнительную информацию, необходимую для принятия решения о выдаче лицензии;
проверять условия труда, быта, отдыха и эффективность использования иностранной рабочей силы;
приостанавливать или аннулировать выданные хозяйствующим субъектам лицензии на привлечение иностранной рабочей силы, если:
а) имеет место нарушение условий контракта;
б) истек срок действия лицензии;
в) иностранным работником нарушается законодательство Республики Казахстан.
12. Органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан выдворяют иностранную рабочую силу с территории республики по представлению Департамента по миграции населения при Министерстве труда Республики Казахстан.
Въезд иностранной рабочей силы на работу в районы, временно закрытые для посещения, или в пограничную зону осуществляется только с разрешения органов внутренних дел.

4. Шетелден жұмыс күшiн тартуға лицензия беру немесе беруден бас тарту туралы шешiмдi Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департамент құжаттар келiп түскеннен кейiн 15 күннен кешiктiрмей қабылдайды.
Лицензия беру (бас тарту) кезiнде:
халықты жұмыспен қамту деңгейi;
шетелден жұмыс күшiн тартатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң орналасқан аудандарында еңбек ресурстарының қолда бар резервi;
кадрлармен қамтылуы;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қарауындағы нақтылы жұмыс күшiн тиiмдi пайдалануы (еңбек өнiмдiлiгi, кадрлардың тұрақтамауы, жұмыс уақытының өнiмсiз ысырабы т.б.);
жұмыс күшiнiң қандай мақсаттарға тартылатыны;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң дамудың қай сатысында тұрғаны, өндiрiс көлемiн арттырғаны немесе қысқартқаны ескерiледi.
Лицензия беруден бас тарту туралы шешiм өтiнушiге жазбаша түрде жолданады және бұған заңда белгiленген тәртiп бойынша шағым жасауға болады.
5. Лицензия бес дана болып ресiмделедi. Лицензиялардың бiр-бiр данасы Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi Бас басқармасына, қызмет көрсететiн банкке, Iшкi iстер органдарына және шаруашылық жүргiзушi субъектiге берiледi.
Лицензияның бiр данасы Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаментте қалады.
6. Лицензияны басқа заңды немесе жеке тұлғаларға беруге болмайды.
Лицензия шетел жұмыс күшiн Қазақстан Республикасының аумағына кiргiзуге виза беру үшiн негiз болып табылады.
7. Лицензия 3 айдан бір жылға дейiнгi мерзiмге берiледi. Шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң дәлелдi өтiнiшi бойынша лицензия осындай мерзiмге ұзартылады немесе жойылады.
8. Лицензия ресiмдеу мен беруге байланысты шығыстарды төлеу Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Еңбек министрлiгi бiрлесiп белгiлеген тариф пен тәртiп бойынша жүргiзiледi.
9. Жұмысқа тартылған шетел жұмысшысының жасы 25-тен кiшi болмауға тиiс.
10. Лицензия күшiнiң мерзiмi бiткеннен кейiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлер шетел жұмыс күшiнiң тұрақты тұратын жерлерiне қайтуын қамтамасыз етуге тиiс.
11. Халықтың көшi-қоны жөнiндегi департаменттiң:
шаруашылық жүргiзушi субъектiлерден лицензия беру туралы шешiм қабылдау үшiн қажеттi қосымша ақпарат сұратуға;
шетел жұмыс күшiнiң еңбек жағдайын, тұрмысын, демалуын және тиiмдi пайдалануын тексеруге,
егер:
а) контракт шарттарының бұзылуы орын алса;
б) лицензия күшiнiң мерзiмi аяқталса;
в) шетел жұмысшылары Қазақстан Республикасының заңдарын бұзса, шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге шетел жұмыс күшiн тартуға берiлген лицензиясын тоқтатуға немесе жоюға құқықтары бар.
12. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң органдары Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Халықтың көшi-қоны департаментiнiң ұсынысы бойынша шетел жұмыс күшiн республика аумағынан алыстай алады.
Келiп-кетуге уақытша жабық аудандарға немесе шекара аймағына шет ел жұмыс күшiнiң келуi тек iшкi iстер органдарының рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.

13. Хозяйствующие субъекты, а также должностные лица несут ответственность за незаконное привлечение иностранной рабочей силы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 января 1994 г. N 59
(Лицензия на привлечение иностранной рабочей силы - на 2-х языках)

13. Шетел жұмыс күшiн заңсыз жұмысқа тартқаны үшiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, сондай-ақ лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 11 қаңтардағы
N 59 қаулысымен
Бекiтiлген
(Кесте)