Об утверждении Порядка приобретения гражданином или юридическим лицом права пользования либо аренды земельного участка при приватизации недвижимого имущества несельскохозяйственного назначения
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 марта 1994 года N 250. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 10 декабря 1996 г. N 1511 ~P961511
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 24 января 1994 г. N 1516 U941516_ "О некоторых вопросах регулирования земельных отношений" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 4, ст. 33) Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Порядок приобретения гражданином или юридическим лицом права пользования либо аренды земельного участка при приватизации недвижимого имущества несельскохозяйственного назначения.
2. Предоставить право Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству уточнять по мере необходимости оценочную стоимость продажи права пользования либо аренды земельного участка на основании данных государственной статистики о поквартальной индексации цен.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 9 марта 1994 г. N 250
Порядок
приобретения гражданином или юридическим лицом
права пользования либо аренды земельного участка
при приватизации недвижимого имущества
несельскохозяйственного назначения
1. Настоящий Порядок регламентирует продажу права пользования либо аренды земельного участка, на котором расположено приватизируемое недвижимое имущество несельскохозяйственного назначения, в том числе недостроенные объекты.
2. Покупателями права пользования либо аренды земельных участков могут быть граждане Республики Казахстан, а также юридические лица, находящиеся на территории Республики Казахстан, если их собственность не принадлежит государству.
Граждане иностранных государств, лица без гражданства и юридические лица с иностранным участием приобретают право пользования земельным участком только на условиях аренды.
3. Определение стоимости, размера и условий продажи права пользования или аренды земельного участка осуществляют территориальные органы (городские или областные комитеты) Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству на основании заявки соответствующих территориальных органов Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу.
4. Проведение указанных работ начинается с выявления наличия у прежнего землепользователя документов, удостоверяющих право на пользование либо аренду земельного участка, определения в натуре фактических границ этого участка. С участием представителей местных органов архитектуры и градостроительства продавца и покупателя (при его наличии) недвижимого имущества с учетом планов застройки населенных пунктов или планов земельно-хозяйственного устройства территории определяются границы и размеры намечаемого к предоставлению новому землепользователю земельного участка, а также условия и сроки пользования либо аренды землей.
В общую площадь участка включаются территория, занятая строениями и сооружениями, участки, необходимые для их обслуживания, а также санитарно-защитные зоны объектов, технические и другие зоны, если они не предоставлены в пользование другим юридическим лицам и гражданам.

Ауыл шаруашылық мақсатқа арналмаған жылжымайтын мүлiктi жекешелендiру кезiнде азаматтардың немесе заңды ұйымдардың жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын сатып алу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 9 наурыз N 250. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.12.10. N 1511 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер қатынастарын реттеудiң кейбiр мәселелерi туралы" /Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 4, 33-бап/ 1994 жылғы 24 қаңтардағы N 1516 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ауыл шаруашылық мақсатқа арналмаған жылжымайтын мүлiктi жекешелендiру кезiнде азаматтардың немесе заңды ұйымдардың жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын сатып алуының қоса берiлiп отырған Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне бағаны тоқсан сайын индекстеу жөнiндегi мемлекеттiк статистика деректерi негiзiнде жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын сатудың бағалы құнын қажеттiлiкке орай анықтау құқы берiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 9 наурыздағы
N 250 қаулысымен
Бекiтiлген
Ауыл шаруашылық мақсатқа арналмаған жылжымайтын
мүлiктi жекешелендiру кезiнде азаматтардың немесе
заңды ұйымдардың жер учаскесiн пайдалану немесе
жалға алу құқын сатып алу
ТӘРТIБI
1. Ауыл шаруашылық мақсатқа арналмаған, оның iшiнде толық бiтпеген объектiлердiң жекешелендiрiлген жылжымайтын мүлкi орналасқан жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын сату осы Тәртiппен реттеледi.
2. Жер учаскелерiн пайдалану немесе жалға алу құқын сатып алушылар Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ, егер меншiгi мемлекет иелiгiне жатпаса, Қазақстан Республикасының аумағындағы заңдық ұйымдар бола алады.
Шет мемлекеттердiң азаматтары, азаматтығы жоқ азаматтар және шет елдiктердiң қатысуындағы заңды ұйымдар жер учаскесiн пайдалану құқын жалға алу жағдайымен ғана сатып алады.
3. Жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын сату құнын, көлемi мен шартын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң тиiстi аумақтық органдарының өтiнiмдерi негiзiнде Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдары /қалалық немесе облыстық комитеттер/ жүзеге асырады.
4. Аталған жұмысты жүргiзу бұрынғы жер иеленушiнiң жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын куәландырылатын құжаты барлығын анықтаудан, осы учаскенiң дәл күйiндегi нақты шекарасын анықтаудан басталады. Жергiлiктi архитектура және қала құрылысы органдары өкiлдерiнiң, қозғалмайтын мүлiктi сатушы мен сатып алушының /ол болған кезде/ қатысуымен елдi мекендер құрылысының жоспарлары немесе аумақтың жер-шаруашылық құрылым жоспарларын ескере отырып жаңа жер иеленушiге берiлуi көзделiп отырған жер учаскесiнiң шекарасы мен көлемi, сондай-ақ жердi пайдалану немесе жалға алу шарты мен мерзiмi белгiленедi.
Учаскенiң жалпы көлемiне құрылыстары мен ғимараттары бар аумақтар, оларға қызмет көрсетуге қажеттi учаскелер, сондай-ақ, егер басқа заңды ұйымдар мен азаматтардың пайдалануына берiлмеген болса, объектiлердiң санитарлық қорғау аймақтары, техникалық және басқа аймақтар кiредi.

5. По результатам проведенной работы составляется ситуационный план (схема) размещения приватизируемого объекта с указанием на нем фактических и намечаемых границ земельного участка и его площади.
6. Размер земельного участка, условия и сроки пользования им рассматриваются и утверждаются главой местной администрации (по месту нахождения объекта) и являются в дальнейшем основанием для оформления государственного акта на право пользования либо
договора об аренде земельного участка.
7. Средняя оценочная стоимость права пользования либо аренды
земельного участка при приватизации недвижимого имущества
несельскохозяйственного назначения определяется исходя из следующих
ставок:
а) по участкам, расположенным в селитебной зоне населенных пунктов
______________________________________________________________________
Населенные пункты             ! Оценочная стоимость
!  1 кв. м в тенге
______________________________________________________________________
_______________1______________________!_________2______________________
г. Алматы                                       50
г. Акмола                                       9,4
г. Актау                                        13,4
г. Актюбинск                                    9,4
г. Аркалык                                      8
г. Атырау                                       11,4
г. Жамбыл                                       12,7
г. Жезказган                                    11,4
г. Караганда                                    13,4
г. Кзыл-Орда                                    12
г. Кокшетау                                     8
г. Кустанай                                     8,7
г. Павлодар                                     8
г. Петропавловск                                8
г. Семипалатинск                                12
г. Талдыкорган                                  9,4
г. Уральск                                      8

5. Жүргiзiлген жұмыс нәтижелерi бойынша онда жер учаскесiнiң нақты және болжамды шекарасы және оның көлемi көрсетiле отырып жекешелендiрiлген объектiнi орналастырудың сол жағдайдағы жоспары /сызбасы/ жасалады.
6. Жер учаскесiнiң көлемiн, олардың шарты мен пайдалану
мерзiмiн жергiлiктi әкiм қарап /объектiнiң орналасқан жерi
бойынша/, бекiтедi және ол бұдан әрi жер учаскесiн пайдалануға
немесе жалға алуға құқық беретiн мемлекеттiк актiнi хаттауға негiз
болады.
7. Ауыл шаруашылық мақсатқа арналмаған жылжымайтын мүлiктi
жекешелендiру кезiнде жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу
құқының орташа бағалық құны төмендегiдей ставкалармен белгiленедi:
а/ елдi мекендердiң халық тұратын аймағында орналасқан
учаскелер бойынша
_____________________________________________________________________
Елдi мекендер           | 1 шаршы метрдiң теңгеге
| шаққандағы бағалық құны
_____________________________________________________________________
1                              2
----------------------------------------------------------------------
Алматы қаласы                               50
Ақмола қаласы                                9,4
Ақтау қаласы                                13,4
Ақтөбе қаласы                                9,4
Арқалық қаласы                               8
Атырау қаласы                               11,4
Жамбыл қаласы                               12,7
Жезқазған қаласы                            11,4
Қарағанды қаласы                            13,4
Қызылорда қаласы                            12
Көкшетау қаласы                              8
Қостанай қаласы                              8,7
Павлодар қаласы                              8
Петропавл қаласы                             8
Семей қаласы                                12
Талдықорған қаласы                           9,4
Орал қаласы                                  8

г. Усть-Каменогорск                             13,4
г. Шымкент                                      12,7
г. Ленинск                                      10,7
Города областного подчинения           85 процентов от стоимости 1 кв.м
в областном центре
Города районного подчинения            75 процентов от стоимости 1 кв.м
в областном центре
Поселки                                         1,3
Сельские населенные пункты                      0,7
Алматинская область:
населенные пункты, расположенные    50 процентов от стоимости 1 кв. м
в зоне особого градостроительного   в г. Алматы
регулирования г. Алматы

Өскемен қаласы                              13,4
Шымкент қаласы                              12,7
Ленинск қаласы                              10,7
Облыстық бағыныстағы қалалар           облыс орталығындағы 1 шаршы
метр құнының 85 процентi
Аудандық бағыныстағы қалалар           облыс орталығындағы 1 шаршы
метр құнының 75 процентi
Поселкелер                                   1,3
Селолық елдi мекендер                        0,7
Алматы облысы:
Алматы қаласының қала құрылысы ерекше   Алматы қаласындағы 1 шаршы
реттелетiн аймағында орналасқан елдi    метр құнының 50 процентi
мекендер

города областного подчинения                    10,7
города районного подчинения                      9,4
б) по участкам, расположенным за чертой, а также в черте
населенных пунктов, но за пределами селитебной территории
______________________________________________________________________
Балл бонитета     ! Оценочная стоимость одного
!   гектара в тенге
______________________________________________________________________

облыстық бағыныстағы қалалар                  10,7
аудандық бағыныстағы қалалар                   9,4
б/ елдi мекендер шегiнен тыс, сондай-ақ оның шегiнде, бiрақ
халық тұратын аумақтардан тысқары орналасқан учаскелер бойынша
____________________________________________________________________
Сапалық балы         |  1 гектардан теңгеге шаққандағы
бағалық құны
-----------------------------------------------------------------------

1-10                          67-670
11-20                         737-1508
21-30                         1581-2211
31-40                         2285-2881
41-50                         2955-3585
51-60                         3658-4355
61-70                         4429-5159
71-80                         5233-5997
81-90                         6070-6834
91-100                        6908-7906
Примечание. В зоне особого градостроительного регулирования г. Алматы по участкам, расположенным за чертой, а также в черте населенных пунктов, но за пределами селитебной территории, оценочная стоимость одного гектара в тенге увеличивается в 2 раза.

1-10                        67-670
11-20                       737-1508
21-30                       1581-2211
31-40                       2285-2881
41-50                       2955-3585
51-60                       3658-4355
61-70                       4429-5159
71-80                       5233-5997
81-90                       6070-6834
91-100                      6908-7906
Ескерту. Елдi мекендер шегiнен тыс, сондай-ақ оның шегiнде, бiрақ халық тұратын аумақтардан тысқары орналасқан учаскелер бойынша Алматы қаласының қала құрылысы ерекше реттелетiн аймағында бiр гектардың теңгеге шаққандағы бағалық құны 2 есе арттырылады.

8. Территориальные органы (городские или областные комитеты) Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству имеют право до двух раз повышать или понижать оценочную стоимость права пользования либо аренды земельного участка в зависимости от транспортной его доступности, санитарно-гигиенических условий, развитости центров культурно-бытового обслуживания населения, наличия коммуникаций и других факторов.
9. Копия материалов по определению размера, стоимости, условий и сроков пользования либо аренды земельного участка направляется территориальному органу Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу и является основанием для принятия совместного с территориальным органом Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству решения о продаже права пользования либо аренды земельного участка.
10. После приобретения приватизируемого объекта несельскохозяйственного назначения гражданин или юридическое лицо обращается в соответствующий территориальный орган Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству с заявлением об оформлении государственного акта на право пользования либо договора об аренде земельного участка.
К заявлению прилагаются копии документов на приобретение недвижимого имущества несельскохозяйственного назначения и права пользования либо аренды земельного участка, на котором расположено приобретаемое имущество.
11. Оформление государственного акта на право пользования либо договора об аренде земельного участка производится в установленном порядке.

8. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық /қалалық немесе облыстық комитеттер/ органдарының көлiкке қолайлылығына, санитарлық-гигиеналық жайына, халыққа мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету орталығының дамығандығына, коммуникация және басқа факторлардың болуына қарай жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқының бағалық құнын екi есеге дейiн көтеруге немесе азайтуға құқы бар.
9. Жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу көлемiн, құнын, шарты мен мерзiмiн белгiлеу жөнiндегi материалдардың көшiрмесi Қазақстан Республикасы, Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдарына жiберiледi және ол Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдарымен бiрлесе отырып жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын сату жөнiнде шешiм қабылдауға негiз болып табылады.
10. Ауыл шаруашылық мақсатқа арналмаған жекешелендiрiлген объектiнi сатып алған соң азамат немесе заңды ұйым Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң тиiстi аумақтық органына жер учаскесiн пайдалану құқын беретiн мемлекеттiк актiнi немесе жалға алу туралы шартты ресiмдеу жайында өтiнiш жасайды.
Өтiнiшпен бiрге ауыл шаруашылық мақсатқа арналмаған жылжымайтын мүлiктi және сатып алынған мүлiк орналасқан жер учаскесiн пайдалану немесе жалға алу құқын сатып алуға арналған құжаттардың көшiрмесi қоса берiледi.
11. Жер учаскесiн пайдалану құқын беретiн мемлекеттiк актiнi немесе жалға алу туралы шартты ресiмдеу белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.