Об утверждении Положения о порядке приватизации объектов соцкультбыта, находящихся на балансе национальных акционерных, государственных холдинговых и акционерных компаний, акционерных обществ и коллективных предприятий
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 февраля 1995 г. N 193. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 октября 2005 г. N 1004
В соответствии с Планом действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ и стабилизации экономики в 1994-1995 годах, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 июля 1994 г. N 849 P940849_ (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 32, ст.355), Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о порядке приватизации объектов соцкультбыта, находящихся на балансе национальных акционерных, государственных холдинговых и акционерных компаний, акционерных обществ и коллективных предприятий.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 22 февраля 1995 г. N 193
Положение
о порядке приватизации объектов соцкультбыта,
находящихся на балансе национальных акционерных,
государственных холдинговых и акционерных компаний,
акционерных обществ и коллективных предприятий
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано во исполнение Национальной программы разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап) и определяет порядок и организационные действия по подготовке и проведению приватизации объектов социально-культурного и бытового назначения, находящихся на балансе национальных акционерных, государственных акционерных и холдинговых компаний (далее - компании), акционерных обществ и коллективных предприятий.
2. Приведенные в данном Положении подходы включают в себя выработку единой тактики приватизации объектов соцкультбыта, находящихся на балансе компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий, что позволит облегчить финансовое положение предприятий, улучшить качество и разнообразие услуг, предоставляемых объектами соцкультбыта населению, создать условия конкуренции в сфере социальных услуг, задействовать простаивающие активы объектов соцкультбыта данного региона.
3. Территориальные комитеты по государственному имуществу формируют общий перечень объектов соцкультбыта, находящихся на балансе компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий. Этот перечень разбивается на три группы.
В первую группу включаются объекты соцкультбыта, имеющие социальную значимость для данного региона и республики в целом. Список данной группы объектов согласовывается с балансодержателем, местными органами исполнительной власти и передается в установленном порядке в их ведение.
В случае, если объекты соцкультбыта находятся в собственности хозяйствующих субъектов, приобретенных ими в соответствии с действовавшим на момент приобретения законодательством, передача или продажа объектов соцкультбыта осуществляется по взаимной договоренности местного органа исполнительной власти и собственника.
Объекты соцкультбыта, включенные в первую группу, с момента их передачи используются в дальнейшем по своему прямому назначению.
Во вторую группу включаются объекты соцкультбыта, находящиеся на балансе компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий и необходимые для формирования социальной инфраструктуры хозяйствующего субъекта, дальнейшее содержание которых берет на себя данный хозяйствующий субъект. Список объектов этой группы согласовывается с руководством компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий. Далее эти объекты включаются в уставной фонд хозяйствующего субъекта в виде государственного взноса либо, по желанию хозяйствующего субъекта, могут оставаться на его балансе с правом последующего выкупа. Кроме того, может быть рассмотрен вариант немедленного выкупа их хозяйствующим субъектом.
Данная группа объектов соцкультбыта формируется после определения первой группы объектов, согласовывается с местным органом исполнительной власти и утверждается территориальным комитетом по государственному имуществу.
Во всех случаях объекты соцкультбыта, включенные во вторую группу, не подлежат перепродаже и изменению профиля деятельности в течение пяти лет с момента заключения договора о передаче объектов соцкультбыта.
В третью группу включаются объекты соцкультбыта, находящиеся на балансе компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий, не имеющие социальной значимости как для хозяйствующих субъектов, так и для данного региона. Список объектов данной группы согласовывается с местным органом исполнительной власти и утверждается территориальным комитетом по государственному имуществу. По данной группе объектов территориальным комитетом по государственному имуществу принимается решение о приватизации их в соответствии с действующим законодательством, с предварительным согласованием с руководством компании, акционерного общества или коллективного предприятия, на балансе которого находится объект соцкультбыта.
В случае, если объект соцкультбыта входит в уставный фонд компании, акционерного общества или является собственностью коллективного предприятия, созданного в соответствии с ранее действовавшим законодательством, его продажа может осуществляться самим хозяйствующим субъектом в соответствии с существующим законодательством.
Объекты соцкультбыта, переданные компанией или акционерным обществом, а также коллективным предприятием на баланс местному органу исполнительной власти до утверждения настоящего Положения, приватизируются в порядке, установленном действующими нормативными актами приватизации объектов малой приватизации, по согласованию с территориальным комитетом по государственному имуществу и местным органом исполнительной власти.

Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және акционерлiк компаниялар, акционерлiк қоғамдар және ұжымдық кәсiпорындар балансындағы әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн жекешелендiрудiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 22 ақпан N 193. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.10.06. N 1004 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 29 шiлдедегi N 849  қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,1994 ж., N 32, 355 бап) бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1994-1995 жылдарда реформаларды тереңдету мен экономиканы тұрақтандыру жөнiндегi iс-қимылдарының жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және акционерлiк компаниялар, акционерлiк қоғамдар және ұжымдық кәсiпорындар балансындағы әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн жекешелендiрудiң тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 22 ақпандағы
N 193 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және
акционерлiк компаниялар, акционерлiк қоғамдар
және ұжымдық кәсiпорындар балансындағы
әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн
жекешелендiрудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Бұл ереже Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасын орындау мақсатында әзiрленген және ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк акционерлiк және холдинг компаниялар (бұдан әрi - компаниялар), акционерлiк қоғамдар және ұжымдық кәсiпорындар балансындағы әлеуметтiк-мәдени және тұрмыс объектiлерiн жекешелендiрудiң тәртiбiн және оны әзiрлеу мен өткiзу жөнiндегi ұйымдық шараларды белгiлейдi.
2. Осы Ережеде келтiрiлген тәсiлдер компаниялар, акционерлiк қоғамдар немесе ұжымдық кәсiпорындар балансындағы әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн жекешелендiрудiң бiрыңғай тактикасын белгiлеудi қамтиды, оның өзi кәсiпорындардың қаржы жағдайын жеңiлдетуге, әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi халыққа көрсететiн қызметтiң сапасын жақсартып, түр-түрiн көбейтуге, әлеуметтiк қызмет саласында бәсекелестiк жағдай туғызуға, белгiлi бiр аймақтың әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiнiң қарап тұрған активтерiн iске қосуға мүмкiндiк бередi.
3.Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитеттер компаниялар, акционерлiк қоғамдар немесе ұжымдық кәсiпорындар балансындағы әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiнiң жалпы тiзбесiн жасайды. Ол тiзбе үш топқа бөлiнедi.
Бiрiншi топқа белгiлi бiр аймақ пен жалпы республика үшiн әлеуметтiк маңызы бар әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi кiредi. Бұл топтағы объектiлер тiзiмi баланс ұстаушымен, жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарымен келiсiлгеннен кейiн белгiленген ретпен солардың қарамағына берiледi.
Егер шаруашылық жүргiзушi субъектiлер меншiгiндегi әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн кезiнде қолданылған заңдарға сәйкес сатып алған болса, әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн беру немесе сату жергiлiктi өкiмет органы мен меншiк иесiнiң өзара келiсiмi бойынша жүзеге асырылады.
Бiрiншi топқа енгiзiлген әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi берiлген сәтiнен бастап, тiкелей мақсаты бойынша пайдаланылады.
Екiншi топқа компаниялар, акционерлiк қоғамдар немесе ұжымдық кәсiпорындар балансында болатын және шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң әлеуметтiк инфрақұрылымын қалыптастыру үшiн қажет, сол шаруашылық жүргiзушi субъект одан әрi ұстауды өз мiндетiне алатын әлеуметтiк-мәдени тұрмыс объектiлерi енгiзiледi. Бұл топтағы объектiлер тiзiмi компаниялардың, акционерлiк қоғамдардың немесе ұжымдық кәсiпорындардың басшыларымен келiсiледi. Одан соң сол объектiлер шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң жарғылық қорына мемлекеттiк жарна түрiнде енгiзiледi яки, шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң тiлегi бойынша, кейiн сатып алу құқығымен оның балансында қалдырылады. Сонымен қатар оларды шаруашылық жүргiзушi субъектi дереу сатып алатындай нұсқаның қаралуы мүмкiн.
Әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiнiң бұл тобы объектiлердiң бiрiншi тобы анықталғаннан кейiн қалыптастырылады, жергiлiктi атқарушы өкiмет органымен келiсiлгеннен кейiн оны мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитет бекiтедi.
Екiншi топқа енгiзiлген әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн барлық жағдайларда әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн беру туралы шарт жасалған сәттен бастап, бес жыл бойы қайта сатуға және олардың қызмет бағдарын өзгертуге болмайды.
Үшiншi топқа компаниялар, акционерлiк қоғамдар немесе ұжымдық кәсiпорындар балансындағы, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер үшiн де, сондай-ақ сол аймақ үшiн де әлеуметтiк маңызы жоқ әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi енгiзiледi. Осы топтағы объектiлер тiзiмi жергiлiктi атқарушы өкiмет органымен келiсiлiп, оны мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитет бекiтедi. Объектiлердiң осы тобы бойынша мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитет оларды қолданылып жүрген заңға сәйкес жекешелендiру туралы шешiм қабылдайды, оны әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiсi өз балансындағы компанияның, акционерлiк қоғамның немесе ұжымдық кәсiпорынның басшылығымен алдын-ала келiсiп алады.
Егер әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiсi компанияның, акционерлiк қоғамның жарғылық қорына кiрсе немесе бұрын қолданылған заңға сәйкес құрылған ұжымдық кәсiпорынның меншiгi болып табылса, оны шаруашылық жүргiзушi субъект қолданылып жүрген заңға сәйкес өзi сата алады.
Компания немесе акционерлiк қоғам, сондай-ақ ұжымдық кәсiпорын осы Ереже бекiтiлгенге дейiн жергiлiктi атқарушы өкiмет органының балансына берген әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi шағын жекешелендiру объектiлерiн жекешелендiрудiң қолданылып жүрген нормативтiк актiлерiнде белгiленген тәртiппен, мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитетпен және жергiлiктi атқарушы өкiмет органымен келiсе отырып, жекешелендiрiледi.

2. Механизм приватизации объектов соцкультбыта
4. Перед приватизацией объектов соцкультбыта третьей группы предусматриваются организационные меры, которые заключаются в выделении соответствующих объектов соцкультбыта с баланса компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий. При этом составляется разделительный баланс.
В дальнейшем выделенные объекты в течение двух месяцев подлежат реализации в рамках малой приватизации через аукционно-конкурсные торги или преобразовываются в акционерные общества с последующей реализацией государственного пакета акций на аукционах или тендерах, проводимых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальными органами.<*>
Сноска. В абзаце втором заменены слова - постановлением Правительства РК от 25 апреля 1996 г. N 507.
5. По решению продавца, после выведения объекта с баланса компании, акционерного общества или коллективного предприятия и до реализации объекта на торгах он может использоваться бывшим балансодержателем в прежнем режиме. При этом до момента продажи не допускается преобразование данного объекта в новое юридическое лицо.<*>
Сноска. В пункте 5 заменены слова - постановлением Правительства РК от 25 апреля 1996 г. N 507.
6. Оплата за приобретенные объекты соцкультбыта или их имущество, оформление сделок о приватизации, порядок расчетов производятся в соответствии с нормативными актами, регулирующими процессы приватизации.
7. Проведение аукционов по продаже объектов соцкультбыта, находившихся на балансе компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий, осуществляется в соответствии с Положением об организации аукционов, коммерческих конкурсов по приобретению объектов государственной собственности в рамках малой приватизации и дополнениями к нему.
Проведение аукционов, тендеров по продаже государственного пакета акций акционерных обществ, созданных на базе объектов соцкультбыта, находившихся на балансе компаний, акционерных обществ или коллективных предприятий, осуществляется в соответствии с Положением о порядке продажи государственного пакета акций и использовании средств, полученных от его реализации, утвержденным постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу от 10 июня 1994 г. N 138 (кроме использования средств, полученных от его реализации).<*>
Сноска. В абзаце втором заменены слова - постановлением Правительства РК от 25 апреля 1996 г. N 507.
3. Распределение выручки от продажи
8. Средства, полученные от приватизации объектов соцкультбыта, направляются в доход государственного бюджета, за исключением расходов на оганизацию и проведение торгов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 25 апреля 1996 г. N 507.
9. Пункты 9, 10, 11 исключены постановлением Правительства РК от 25 апреля 1996 г. N 507.

2. Әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн
жекешелендiру механизмi
4. Үшiншi топтағы әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн жекешелендiру алдында тиiстi әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн компаниялар, акционерлiк қоғамдар немесе ұжымдық кәсiпорындар балансынан бөлiп алу түрiндегi ұйымдық шаралар көзделедi. Бұл жағдайда бөлiнiс балансы жасалады.
Бөлiп алынған объектiлер кейiн екi ай iшiнде шағын жекешелендiру шеңберiнде аукцион-конкурс саудаластығы арқылы сатылуға немесе акционерлiк қоғамдар етiп қайта құрылып, акциялардың мемлекеттiк пакетi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның аумақтық органдары өткiзетiн аукциондарда немесе тендерлерде сатылатын болуға тиiс.<*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.04.25. N  507 қаулысымен.
5. Сатушының шешiмi бойынша, объектi компанияның, акционерлiк қоғамның немесе ұжымдық кәсiпорынның балансынан шығарылғаннан кейiн және объектi саудада сатылғанға дейiн, оны бұрынғы баланс ұстаушының өткен режимде пайдалануына болады. Бұл орайда сатылатын сәтiне дейiн бұл объектiнiң жаңа заңды ұйым етiп өзгертiлуiне жол берiлмейдi.<*>
Ескерту. 5-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.04.25. N  507 қаулысымен.
6. Сатып алынған әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi немесе олардың мүлiктерi үшiн ақы төлеу, жекешелендiру туралы мәмiленi ресiмдеу, есеп айырысудың тәртiбi жекешелендiру процестерiн реттейтiн нормативтiк актiлерге сәйкес жүргiзiледi.
7. Компаниялар, акционерлiк қоғамдар немесе ұжымдық кәсiпорындар балансында тұрған әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерiн сату жөнiндегi аукциондар мемлекеттiк меншiк объектiлерiн шағын жекешелендiру шеңберiнде сатып алу жөнiндегi аукциондар, коммерциялық конкурстар ұйымдастыру туралы ережеге және оған толықтыруларға сәйкес өткiзiледi.
Компаниялар, акционерлiк қоғамдар немесе ұжымдық кәсiпорындар балансында тұрған әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакетiн сату жөнiндегi аукциондар, тендерлерде Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1994 жылғы 10 маусымдағы N 138 қаулысымен бекiтiлген Акциялардың мемлекеттiк пакетiн сатудың тәртiбi және оны сатудан алынған қаражатты пайдалану (оны сатудан алынған қаражатты пайдаланудан басқасы) туралы ережеге сәйкес өткiзiледi.<*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.04.25. N  507 қаулысымен.
3. Сатудан түскен түсiмдi бөлу
8. Әлеуметтiк-мәдени объектiлердi сатудан алынған қаражат сауданы ұйымдастыру мен өткiзуге арналған шығыстарды қоспай, мемлекеттiк бюджет кiрiсiне жiберiледi.<*>
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда, 9 және 10-11-тармақтар
(4-бөлiм) алынып тасталған - ҚР Үкіметінің 1996.04.25. N  507 қаулысымен.