О формировании и развитии республиканской сети центров малого бизнеса
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 июня 1995 г. N 849. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2008 года N 381.
Сноска. Постановление Кабинета Министров РК от 20 июня 1995 г. N 849 утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2008  N 381 .
В целях реализации Государственной программы поддержки и развития предпринимательства в Республике Казахстан на 1994-1996 годы, утвержденной постановлением Президента Республики Казахстан от 10 июля 1994 г. N 1727 (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 26, ст. 274), Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу формирования и развития республиканской сети центров малого бизнеса.
2. Ответственным за реализацию Программы формирования и развития республиканской сети центров малого бизнеса определить Министерство экономики и Казахстанский центр поддержки и развития предпринимательства.
3. Ликвидировать Фонд поддержки предпринимательства и развития конкуренции Республики Казахстан и передать на баланс Казахстанского центра поддержки и развития предпринимательства его финансовые обязательства, имущество, помещения.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом:
передать права владения, пользования и управления государственными пакетами акций и имущественными паями в уставных фондах центров малого бизнеса Казахстанскому центру поддержки и развития предпринимательства;
совместно с главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций осуществить согласно Государственной программе поддержки и развития предпринимательства в Республике Казахстан на 1994-1996 годы передачу 10 процентов производственных объектов, право на пользование и владение земельными участками, неиспользуемого оборудования убыточных и нерентабельных предприятий на баланс Казахстанского центра поддержки и развития предпринимательства, центров малого бизнеса с последующей передачей малым производственным предприятиям в имущественный найм на конкурсной основе.
5. Министерству экономики, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Конгрессом предпринимателей Казахстана, после принятия Указа Президента Республики Казахстан "Об уточненном республиканском бюджете на 1995 год", в месячный срок разработать и утвердить план мероприятий по формированию и развитию республиканской сети центров малого бизнеса на основе возвратных кредитов, выданных через Фонд поддержки предпринимательства и развития конкуренции Республики Казахстан.

Шағын бизнес орталықтарының республикалық желiсiн құру және дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 20 маусымдағы N 849 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі N 381 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.23  N 381  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 10 шiлдедегi N 1727 қаулысымен  K941727_  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж, N 26, 274-бап) бекiтiлген Қазақстан Республикасында Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың 1994-1996 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Шағын бизнес орталықтарының республикалық желiсiн құру мен дамытудың қоса берiлiп отырған бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Экономика министрлiгi мен Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық орталығы шағын бизнес орталықтарының республикалық желiсiн құру мен дамыту бағдарламасын жүзеге асыруға жауап берушiлер болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Кәсiпкерлiктi қолдау мен бәсекелестiктi дамыту қоры таратылып, оның қаржылық мiндеттемелерi, мүлiктерi, үй-жайлары Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық орталығының балансына берiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
шағын бизнес орталықтарының жарғылық қорларындағы мемлекеттiк акциялар пакеттерi мен мүлiктiк пайларды иелену, пайдалану және басқару құқығын Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық орталығына берсiн;
Қазақстан Республикасында Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың 1994-1996 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен бiрлесiп, өндiрiстiк объектiлердiң 10 процентiн, жер учаскелерiн пайдалану мен иенелу құқығын, зиянмен жұмыс iстейтiн және тиiмсiз кәсiпорындардың пайдаланылмайтын құрал-жабдықтарын Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық орталығына, шағын бизнес орталықтарына кейiннен конкурстық негiзде шағын өндiрiстiк кәсiпорындардың мүлiктiк жалдауына беретiн болсын.
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi Қазақстан кәсiпкерлерiнiң Конгресiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Кәсiпкерлiктi қолдау мен бәсекелестiктi дамыту қоры арқылы берiлген қайтарылатын кредит негiзiнде шағын бизнес орталықтарының республикалық желiсiн құру мен дамытудың қаржылық жоспарын бiр айлық мерзiмде жасап, бекiтетiн болсын.

6. Министерству экономики Республики Казахстан, Комитету по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан совместно с Конгрессом предпринимателей Казахстана оказать содействие в привлечении технической помощи международных организаций и иностранных инвестиций для развития системы центров малого бизнеса.<*>
Сноска. В пункте 6 заменены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031  P961031_  .
7. Для реализации и развития программы формирования республиканской сети центров малого бизнеса утвердить Координационный совет Казахстанского центра поддержки и развития предпринимательства согласно приложению.
8. Координационному совету Казахстанского центра поддержки и развития предпринимательства в месячный срок утвердить положение о Координационном совете и план работы по реализации программы формирования республиканской сети центров малого бизнеса.
9. Признать утратившими силу пункты 2, 3, 5, 7, 8, 10, 11 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 октября 1994 г. N 1157 "Об образовании Казахстанского центра поддержки и развития предпринимательства" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 43, ст. 466).
10. Контроль за ходом выполнения настоящего постановления возложить на Государственную Комиссию по поддержке и развитию предпринимательства.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 июня 1995 г. N 849
Программа
формирования и развития республиканской
сети центров малого бизнеса
Настоящая Программа формирования и развития республиканской сети центров малого бизнеса (ЦМБ) разработана в соответствии с Планом заданий и мероприятий по реализации Государственной программы поддержки и развития предпринимательства в Республике Казахстан на 1994-1996 годы, где определено, что основным элементом механизма реализации данной программы и обеспечения взаимодействия предпринимательских структур и органов государственного управления должны стать центры малого бизнеса, созданные согласно постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 сентября 1993 г. N 884  P930884_  .
Цели и задачи Программы
Главной целью Программы является создание благоприятных условий для малых производственных предприятий через формирование развитой инфраструктуры малого бизнеса.
Для реализации главной цели предусматривается решить следующие задачи:
формирование и становление центров малого бизнеса как института инфраструктуры малого бизнеса;
обеспечение информационного обслуживания малого бизнеса;
обеспечение производственными помещениями, земельными участками и оборудованием малых производственных предприятий;
содействие в обеспечении производства малых производственных
предприятий сырьем и материалами и реализации их продукции;
содействие в развитии кооперации между малыми крупными
предприятиями;
консультационное, юридическое и коммуникативное обслуживание
малых предприятий;
подготовка предпринимательских кадров;
привлечение иностранных инвестиций, зарубежной технической
помощи и содействие в установлении деловых связей.
Решение этих задач позволит создать условия для эффективного
развития малого бизнеса республики. Для этого необходимо открыть
центры малого бизнеса во всех областях республики, в городах Алматы
и Ленинске. До конца 1995 года утвердить программу их деятельности с
привлечением зарубежных консультантов.
I. Основные направления деятельности
республиканской сети центров малого бизнеса и
механизма их реализации

6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитет Қазақстан кәсiпкерлерiнiң Конгресiмен бiрлесiп, шағын бизнес орталықтарының жүйесiн дамыту үшiн халықаралық ұйымдардың техникалық көмегi мен шетелдiк инвестицияларды тартуға жәрдем көрсетсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.  P961031_
7. Шағын бизнес орталықтарының республикалық желiсiн құру бағдарламасын жүзеге асыру және дамыту үшiн қосымшаға сәйкес Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық орталығының Үйлестiру кеңесi бекiтiлсiн.
8. Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық орталығының Үйлестiру кеңесi бiр ай мерзiмде ҮЙлестiру кеңесi туралы ереженi және республикалық шағын бизнес орталықтарының желiсiн құру бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi жұмыс жоспарын бекiтсiн.
9. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы
11 қазандағы "Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық
орталығын құру туралы" N 1157 қаулысының (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ-ы, 1994 ж, N 43, 466-бап) 2, 3, 5, 7, 8, 10, 11-тармақтарының
күшi жойылған деп саналсын.
10. Осы қаулының орындалу барысын бақылау Кәсiпкерлiктi
қолдау мен дамыту жөнiндегi мемлекеттiк комиссияға жүктелсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 20 маусымдағы
N 849 қаулысымен
Бекiтiлген
Шағын бизнес орталықтарының республикалық
желiсiн құру мен дамыту
Бағдарламасы
Шағын бизнес орталықтарының республикалық желiсiн құру мен дамытудың бұл бағдарламасы Қазақстан Республикасында Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың 1994-1996 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi тапсырмалар мен шаралар жоспарына сәйкес жасалған, бұл жоспарда осынау бағдарламаны жүзеге асырудың және кәсiпкерлiк құрылымдар мен мемлекеттiк басқару органдарының өзара iс-қимылын қамтамасыз ететiн тетiгiнiң негiзгi бөлшегi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылдың 15 қыркүйегiндегi N 884 қаулысына  P930884_  сәйкес құрылған шағын бизнес орталықтары болуға тиiс деп белгiленген.
Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның басты мақсаты шағын бизнестiң кең дамыған құрылымын құру арқылы шағын өндiрiс кәсiпорындарында қолайлы жағдай жасау болып табылады.
Басты мақсатты орындау үшiн мынадай мiндеттердi шешу көзделедi:
шағын бизнес инфрақұрылымының институты ретiнде шағын бизнес орталықтарын құру және қалыптастыру;
шағын бизнестi ақпараттық қызмет көрсету iсiмен қамтамасыз ету;
шағын өндiрiс кәсiпорындарын өндiрiс үйлерiмен, жер учаскелерiмен және жабдықпен қамтамасыз ету;
шағын өндiрiс кәсiпорындарын шикiзатпен және материалдармен
қамтамасыз етуге және олардың өнiмiн сатуға жәрдемдесiп отыру;
шағын және iрi кәсiпорындар арасында кооперацияны дамытуға
жәрдемдесу;
шағын кәсiпорындарға консультация, заң және байланыс
қызметiн көрсету;
кәсiпкер кадрлар даярлау;
шетел инвестицияларын, шетел техникалық көмегiн тарту және
iскерлiк байланыстар орнатуға жәрдемдесу.
Осы мiндеттердi шешу республиканың шағын бизнесiн тиiмдi
дамытуға жағдай жасайды. Ол үшiн республиканың барлық
облыстарында, Алматы және Ленинск қалаларында шағын бизнес
орталықтарын ашу қажет. 1995 жылдың аяғына дейiн шетелдiк
консультанттарды тарта отырып, олардың қызметiнiң бағдарламасы
бекiтiлсiн.
I. Шағын бизнес орталықтарының республикалық
желiсi қызметiнiң негiзгi бағыттары және
оларды жүзеге асыру тетiгi

1. Обеспечение информационного
обслуживания малого бизнеса
Для информационного обеспечения малого бизнеса
предусматривается:
сформировать централизованную систему информационного
обеспечения и обслуживания путем создания Республиканской
информационной сети малого бизнеса;
реализовать на базе анализа собранной
информации последующие
направления сети центров малого бизнеса;
построить деятельность элементов сети на сборе и обработке
информации с последующей ее коммерческой реализацией на рынке.
Источниками информации будут:
малые и крупные предприятия республики;
информация, распространяемая по компьютерным сетям;
статьи, объявления, рекламные материалы в прессе, специальных
изданиях и на телевидении;
органы государственного управления, а также банковские
структуры в рамках взаимовыгодного сотрудничества с ними в пределах,
оговоренных действующим законодательством;
информационные агентства и фирмы, в том числе зарубежные;
частные лица.
Потребителями информации будут:
региональные центры малого бизнеса;
предприятия всех форм собственности, в том числе зарубежные;
органы государственного управления;
информационные агентства;
компьютерные сети.
Республиканская информационная сеть малого бизнеса будет
представлять своим клиентам абонентские услуги, доступ к удаленным
базам данных, почтовые услуги сетей (электронная почта), проведение
электронных конференций и прочее. Центр деловых связей будут в
качестве головного в информационной сети. Необходимо обеспечить до
конца 1995 года все центры малого бизнеса необходимой оргтехникой и
модемной связью.
2. Обеспечение производственными помещениями
и оборудованием малых производственных предприятий
Согласно Государственной программе поддержки и развития предпринимательства в Республике Казахстан на 1994-1996 годы республиканскому и областным центрам малого бизнеса должно передаваться 10 процентов производственных объектов, помещений и оборудования убыточных и низкорентабельных государственных предприятий для последующей передачи хозяйствующим субъектам в имущественный найм на конкурсной основе.
После определения объектов и помещений (вместе с установленным оборудованием) органами Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом будет проводиться разделительный баланс, по результатам которого данные объекты (помещения) вместе с установленным оборудованием будут переданы на баланс центров малого бизнеса. Это позволит центрам малого бизнеса обеспечить необходимыми гарантиями привлечение инвестиций в малый бизнес.
Последующая сдача данных объектов (помещений) в имущественный найм негосударственным юридическим и физическим лицам будет производиться на конкурсной основе, при наличии у них технологического оборудования по производству пользующейся спросом у населения продукции или "ноу-хау", и необходимых кредитных ресурсов по их использованию, что обеспечит быструю реализацию проектов и возвратность кредитных ресурсов.

1. Шағын бизнестi ақпараттық қызметпен
қамтамасыз ету
Шағын бизнестi ақпараттық жағынан қамтамасыз ету үшiн:
шағын бизнестiң орталық ақпарат желiсiн жасау арқылы ақпарат жағынан қамтамасыз ету және қызмет көрсетудiң орталықтанған жүйесiн құру;
жинақталған ақпаратты талдау негiзiнде шағын бизнес орталықтары желiсiнiң бұдан былайғы бағыттарын iске асыру;
желi бөлшектерiнiң қызметiн ақпарат жинау мен өңдеуден тұратын жұмысын кейiннен рынокта коммерциялық жолмен жүзеге асыратындай етiп құру көзделедi.
Ақапарат көздерi:
республиканың шағын және iрi кәсiпорындары;
компьютер желiлерi бойынша таратылатын хабар;
баспасөздегi, арнаулы басылымдар мен теледидардағы
мақалалар, хабарландырулар, жарнамалық материалдар;
мемлекеттiк басқару органдары, сондай-ақ олармен қолданылып
жүрген заңдарда келiсiлген дәрежеде өзара тиiмдi қарым-қатынас
жасайтын банк құрылымдары;
ақпарат агенттiктерi мен фирмалар, оның iшiнде шетелдiк
агенттiктер мен фирмалар;
жеке адамдар.
Ақпарат тұтынушылар;
аймақтық шағын бизнес орталықтары;
меншiктiң барлық түрiндегi кәсiпорындар, оның iшiнде
шетел кәсiпорындары;
мемлекеттiк басқару органдары;
ақпарат агенттiктерi;
компьютерлiк желiлер.
Шағын бизнестiң республикалық ақпарат желiсi өз клиенттерiне абоненттiк қызмет көрсетедi, шалғай базалардан мәлiметтер алу, желiлердiң почталық (электронды почта) қызметiн көрсетедi, электронды конференциялар өткiзуге және тағы басқаларға көмектеседi. Iскерлiк байланыстар орталығы ақпарат желiсiндегi басты орталық болады. 1995 жылдың аяғына дейiн барлық шағын бизнес орталықтарын ұйымдастыру iсiнiң техникасымен және модемдiк байланыспен қамтамасыз ету қажет.
2. Шағын өндiрiс кәсiпорындарын өндiрiстiк
үй-жаймен және жабдықпен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың 1994-1996 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасында республикалық және облыстық шағын бизнес орталықтарына өзiн-өзi ақтамайтын және тиiмдiлiгi төмен мемлекеттiк кәсiпорындардың өндiрiстiк объектiлерiнiң, үйлерi мен жабдығының 10 процентi берiледi, олар кейiннен конкурстық негiзде мүлiктiк жалдауға шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге берiледi.
Объектiлер мен үй-жай (орнатылған жабдықтармен бiрге) анықталғаннан кейiн Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитет органдары бөлу балансын өткiзедi, оның нәтижесi бойынша бұл объектiлер (үйлер) орнатылған жабдықтармен қоса шағын бизнес орталықтарының балансына берiледi. Бұл шағын бизнес орталықтарының инвестицияларды шағын бизнеске тартуға қажеттi кепiлдiктермен қамтамасыз етуiне мүмкiндiк бередi.
Осы объектiлердi (үй-жайды) кейiннен мемлекеттiк емес заңды ұйымдарға және жеке адамдарға мүлiктiк жалдауға беру конкурстық негiзде өткiзiледi, бұл үшiн олардың халық сұранымына лайықты өнiм шығаратын технологиялық жабдығы немесе "ноу-хоу" және жобаларды жүзеге асыру мен кредит ресурстарының қайтарылымын қамтамасыз ететiн, пайдалануға керектi кредит ресурстары болуға тиiс.

3. Содействие в обеспечении малых производственных
предприятий сырьем, материалами и реализации
их продукции
Для обеспечения малых производственных предприятий оборудованием, сырьем, материалами и реализации их продукции предусматривается:
анализировать информацию о потребностях в сырье, материалах, оборудовании и объемах выпускаемой продукции;
определять возможности обеспечении малых производственных предприятий сырьем, материалами и оборудованием;
формировать дилерскую сеть через региональные салоны оптовой торговли при территориальных центрах малого бизнеса.
Через дилерскую сеть и салоны оптовой торговли малые предприятия смогут реализовать свою продукцию по всей республике и приобретать необходимые средства производства, производимые в других регионах, а также необходимое сырье и материалы.
Предусматривается коммерческая деятельность салонов оптовой торговли, доходы от которой будут направлены на укрепление материально-технической базы центров малого бизнеса.
4. Содействие в развитии кооперации
между малыми и крупными предприятиями
Для осуществления производственно-технологической поддержки малого бизнеса будет организовано кооперирование малых предприятий с крупными в качестве производителей и поставщиков комплектующих изделий с целью развития подетальной и технологической специализации и организации производства на современном уровне.
Система контрактной кооперации будет основываться на
технической базе информационной сети.
В рамках данной системы будет производиться регулярное
анкетирование крупных предприятий республики с целью составления
единой базы данных по необходимым комплектующим деталям и/или
последующей обработки продукции крупных предприятий. Затем эти
данные будут сопоставляться с данными предприятий малого и среднего
бизнеса, определяться возможные направления кооперации и мероприятия
по их реализации.
5. Консультативное, юридическое и
коммуникативное обслуживание малых предприятий
Одним из наиболее важных направлений деятельности центров
малого бизнеса является консультативное, юридическое и
коммуникативное обслуживание малых предприятий, а именно:
консультации в области управления, маркетинга, производства;
содействие в подготовке учредительных документов и их регистрации
в соответствующих органах;
поиск, сбор и обработка необходимых данных;
предоставление информации;
оперативное копирование;
предоставление автоответчиков;
канцелярские и почтовые услуги;
печатание деловой документации;
аудиторские услуги;
юридические консультации и защита прав предпринимателей в суде;
прокат компьютеров и программ, разработанных для малого
бизнеса; телекс, факс; спутниковая связь; пользование
библиотекой бизнес-центра; предоставление конференц-залов и
кабинетов для деловых встреч и другие виды услуг
коммуникативного характера.
Это позволит поднять на качественно новый уровень работу малых
предприятий, избежать многих ошибок, особенно на стадии становления
предприятий.

3. Шағын өндiрiс кәсiпорындарын шикiзатпен және
материалдармен қамтамасыз етiп, олардың
өнiмдерiн өткiзуге жәрдемдесiп оыру
Шағын өндiрiс кәсiпорындарын жабдықпен, шикiзатпен, материалдармен қамтамасыз етiп, олардың өнiмiн өткiзу үшiн:
шикiзат пен материалдарға, жабдықтарға, шығарылатын өнiм көлемiне мұқтаждық туралы ақпаратты талдау;
шағын өндiрiс кәсiпорындарын шикiзатпен, материалдармен және жабдықпен қамтамасыз ету мүмкiндiктерiн анықтау;
аумақтық шағын бизнес орталықтары жанындағы көтерме
сауданың аймақтық салондары арқылы делдалдық желi құру
көзделедi.
Көтерме сауданың салондары мен делдалдық желi арқылы
шағын кәсiпорындар өз өнiмiн бүкiл республика бойынша өткiзе
алады, сөйтiп басқа аймақтарда өндiрiлетiн қажеттi өндiрiс
құрал-жабдықтарын, сол сияқты шикiзат пен материалдар алуына
болады.
Көтерме сауда салондарының коммерциялық қызметi қарастырылады,
одан түскен табыс шағын бизнес орталықтарының
материалдық-техникалық базасын нығайтуға жұмсалады.
4. Шағын және iрi кәсiпорындар арасындағы
кооперацияны дамытуға жәрдемдесу
Шағын бизнестi өндiрiстiк-технологиялық жағынан қолдауды жүзеге асыру үшiн, өндiрiстi осы заманғы деңгейде ұйымдастыру және оны бөлшектерi бойынша және технологиялық мамандандыру мақсатымен жинақтаушы бұйымдарды өткiзушiлер мен берушiлер ретiнде шағын кәсiпорындарды iрi кәсiпорындармен бiрiктiру iсi ұйымдастырылады.
Контракт корпорациясы жүйесi ақпараттық желiнiң техникалық базасына негiзделедi.
Осы жүйе шеңберiнде республиканың iрi кәсiпорындарында ұдайы анкеттеу iсi жүргiзiледi, бұл қажеттi жинақтаушы бұйымдар бойынша және (немесе) iрi кәсiпорындар өнiмiн одан әрi өңдеу және т.б. үшiн мәлiметтердiң бiрегей базасын жасау мақсатымен жасалады. Содан кейiн бұл мәлiметтер шағын және орта
бизнес деректерiмен салыстырылады да, кооперацияның ықтимал
бағыттары және оларды жүзеге асыру шаралары белгiленедi.
5. Шағын кәсiпорындарға консультация, заң
және байланыс қызметiн көрсету
Шағын бизнес орталықтар қызметiнiң аса маңызды бағыттарының
бiрi шағын кәсiпорындарға консультация, заң және байланыс
қызметiн көрсету, атап айтқанда:
басқару, маркетинг, өндiрiс салаларындағы консультация;
құрылтай құжаттарын әзiрлеп, оларды тиiстi органдарда
тiркеу iсiне жәрдемдесу;
қажеттi мәлiметтердi iздеу, жинау және өңдеу;
ақпарат берiп отыру;
жедел көшiрмелеу;
автожауапшылар беру;
кеңсе және почта қызметiн көрсету;
iскерлiк құжаттама бастыру;
аудиторлық қызмет;
заң консультациясы және кәсiпкерлер құқын сотта қорғап
отыру;
шағын бизнес үшiн жасалған компьютерлер мен бағдарламаларды
пайдалануға беру;
телекс, факс;
жер серiгi арқылы байланыс;
бизнес-орталықтың кiтапханасын пайдалану;
iскерлiк кездесулер өткiзу үшiн конференц-залдар мен
кабинеттер беру және байланыс сипатындағы басқа да қызмет
түрлерiн көрсету.
Бұл шағын кәсiпорындардың жұмысын сапалық жаңа деңгейге
көтеруге, әсiресе, кәсiпорындардың қалыптасу кезеңiнде көптеген
қателiктер жiбермеуге мүмкiндiк бередi.

6. Подготовка кадров
В целях подготовки предпринимательских кадров предусматривается
развитие учебно-консультационной деятельности центров малого
бизнеса.
Такая деятельность подразумевает:
персональный и дифференцированный подход к каждому клиенту;
квалифицированную консультацию и практическое, нестандартное
решение проблем предпринимателей;
оперативность во внедрении новых учебно-методических программ.
Реализация учебно-консультационной деятельности центров малого
бизнеса будут осуществляться через привлечение специалистов частных
образовательных структур и государственных учреждений, а также
иностранных специалистов, финансируемых международными организациями.
7. Привлечение иностранных инвестиций,
зарубежной технической помощи и
содействие в установлении деловых связей
В целях обеспечения эффективной деятельности малых предприятий
республики предусматривается:
содействовать отечественным предпринимателям в установлении деловых контактов с инофирмами для организации совместного бизнеса с иностранными партнерами;
регулярно информировать предпринимателей о программах технической помощи, осуществляемой международными организациями;
оказывать помощь предпринимателям в подготовке документов для получения валютных кредитов по иностранным кредитным линиям;
создать систему по подготовке, отбору и экспертизе проектов с последующим поиском и обеспечением финансирования отобранных проектов.
II. Развитие элементов сети центров малого бизнеса
Развитие центров малого бизнеса будет осуществляться во
взаимосвязи основных направлений их функционирования:
бизнес-центр;
бизнес-инкубатор;
технопарк (при наличии соответствующих ресурсов).
Характеристика бизнес-центра
В целях информационного обслуживания и оказания
коммуникационных и консалтинговых услуг предпринимателям, их
маркетингового обеспечения предлагается:
создавать и вести банки данных, необходимых для деятельности
центров малого бизнеса и его клиентов;
поддерживать двустороннюю информационную связь региональных
центров малого бизнеса с Казахстанским Центром поддержки и развития
предпринимателей.
Клиентами бизнес-центра будут:
изобретатели;
предприниматели;
работающие по найму в государственных и иных структурах;
организующие собственный бизнес;
частные лица, желающие пройти практическое обучение и стажировку по деловому администрированию, хозяйственному законодательству, экономике и прочие;
предприниматели, желающие за определенную плату получить экспертизу своих хозяйственных, а также технических проектов, составить бизнес-план своего предприятия и оценить его финансовые перспективы;
нуждающиеся в организации рекламы продукции, научно-технической, хозяйственно-правовой информации.
Характеристика бизнес-инкубатора
В целях поддержки новых хозяйственных структур предлагается оказывать содействие в предоставлении начинающим предпринимателям необходимой производственной и материально-сырьевой базы.
Участниками бизнес-инкубатора могут быть вновь создаваемые и действующие в производстве различные формы предпринимательства:
предприниматели, развивающие производственную деятельность;
производители новой продукции в стадии ее разработки;
малые предприятия, приступающие к строительству, модернизации и ремонту объектов производственного назначения.
Бизнес-инкубатор будет строить свои отношения с участниками на контрактно-договорной основе.
Прибыль, получаемая бизнес-инкубатором от программно-целевого инвестирования от реализации принадлежащих ему ценных бумаг предприятий, будет направляться на внедрение новых предпринимательских проектов.
Характеристика технопарка
Целью деятельности технопарка является реализация готовых научных разработок, технологий, патентов и т. п., с учетом потребности в них данного региона.
Основные задачи технопарка:
изготовление опытных образцов новой техники и материалов;
содействие внедрению новых технологических процессов;
изготовление новых изделий малыми сериями;
осуществление сервисного обслуживания и предоставление инжиниринговых услуг компаниям технопарка.
Деятельность технопарка осуществляется на основе договоров с соответствующими исследовательскими центрами, промышленными предприятиями и другими заинтересованными сторонами.
Данная программа будет дополнена планом работ по ее реализации и программами работ областных центров малого бизнеса. Созданная сеть центров малого бизнеса обеспечит минимально необходимый уровень услуг для предпринимателей, особенно на стадии открытия и становления малых предприятий, и позволит значительно снять напряженность на рынке труда и повысить качественный уровень жизни населения путем значительного расширения сферы услуг.
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 июня 1995 г. N 849
Состав
Координационного совета Казахстанского центра
поддержки и развития предпринимательства
Тлеубердин А. А.       - Министр экономики Республики Казахстан
(председатель)
Мухамеджанов Н. Г.     - начальник управления Министерства экономики
Республики Казахстан (секретарь)
Абенов Д. О.           - Генеральный директор Казахстанского центра
поддержки и развития предпринимательства
Калмурзаев С. С.       - Председатель Государственного комитета
Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом
Мамыров Н. К.          - ректор Казахской государственной академии
управления
Мухамеджанов Б. Г.     - первый вице-президент Конгресса
предпринимателей Казахстана
Павлов А. С.           - Министр финансов Республики Казахстан
Утепов Э. К.           - Председатель Государственного комитета
Республики Казахстан по приватизации

6. Кадрлар даярлау
Кәсiпкер кадрлар даярлау мақсатында шағын бизнес
орталықтарының оқу-консультация қызметiн дамыту көзделедi.
Мұндай қызметтiң мақсаты:
әрбiр адамға дербес және жеке тұрғыдан қарау;
бiлiктi консультация және кәсiпкерлер проблемаларын iс
жүзiнде келiстiрiп шешу;
жаңа оқу-әдiстемелiк бағдарламаларды жедел енгiзiп отыру.
Шағын бизнес орталықтарының оқу-консультациялық қызметiн
iске асыру жеке бiлiм беру құрылымдары мен мемлекеттiк мекемелердiң
мамандарын, сондай-ақ халықаралық ұйымдар қаржыландырып отыратын
шетел мамандарын тарту арқылы жүргiзiледi.
7. Шетелдiк инсвестицияларды, шет елдiң техникалық
көмегiн тарту және iскерлiк байланыстар орнатуға
көмектесу
Республиканың шағын кәсiпорындарының тиiмдi жұмыс iстеуiн
қамтамасыз ету үшiн:
отандық кәсiпкерлердiң шетел фирмаларымен iскерлiк байланыс орнатуына және шетелдiк әрiптестермен бiрлескен бизнес ұйымдастыруға көмектесу;
халықаралық ұйымдар жүзеге асыратын техникалық көмек
бағдарламалары жөнiнде кәсiпкерлерге үнемi хабарлап отыру;
шетелдiк кредит желiсi бойынша валюталық кредит алу үшiн
құжаттарды әзiрлеу iсiнде кәсiпкерлерге жәрдемдесу;
жобаларды әзiрлеу, таңдап алу және сараптау жүйесiн құру,
кейiнен таңдап алынған жобаларды iздестiру және қаржымен
қамтамасыз ету көзделедi.
II. Шағын бизнес орталықтары желiлерiнiң
элементтерiн дамыту
Шағын бизнес орталықтарын дамыту олардың қызмет етуiнiң
негiзгi бағыттарының өзара байланысы арқылы жүзеге асырылады:
бизнес-орталық;
бизнес-инкубатор;
технопарк (тиiстi ресурстары болса)
Бизнес орталықтың сипаттамасы.
Кәсiпкерлерге ақпараттық қызмет ету, коммуникациялық және
консалингтiк жәрдем көрсету, оларды маркетингтiк  қамтамасыз
ету мақсатында:
шағын бизнес орталықтарының және олардың клиенттерiнiң
қызметi үшiн қажеттi мәлiметтер жиынтығын жасап, оны жүргiзу;
аймақтық шағын бизнес орталықтарының қазақстандық
кәсiпкерлердi қолдау мен дамыту орталығымен екi жақты ақпараттық
байланысын қолдап отыру ұсынылады.
Бизнес-орталықтың клиенттерi мыналар болады:
өнертапқыштар;
кәсiпкерлер;
мемлекеттiк және басқа да құрылымдарда жалданып жұмыс
iстеп жүргендер;
жеке бизнесiн ұйымдастырушылар;
iскерлiк әкiмшiлiк, шаруаышылық заңдары, экономика және т.б. жөнiнде практикалық оқу мен сынау мерзiмiнен өткiсi келетiн жеке адамдар;
белгiленген ақысын төлеп, өзiнiң шаруашылық, сондай-ақ техникалық жобаларын сараптан өткiзгiсi келетiн, өз кәсiпорнының бизнес-жоспарын жасап, оның қаржылық болашағын бағамдағысы келетiн кәсiпкерлер;
өнiмдi жарнамалауды ұйымдастыруға, ғылыми-техникалық, шаруашылық-құқықтық ақпаратқа дiлгер кiсiлер.
Бизнес-инкубатордың сипаттамасы
Жаңа шаруашылық құрылымдарды қолдау мақсатында жас кәсiпкерлерге қажеттi өндiрiстiк және материалдық-шикiзат базасын беру iсiне жәрдем көрсету ұсынылады.
Кәсiпкерлiктiң жаңадан жасалып жатқан және өндiрiсте жұмыс iстеп жатқан әралуан түрлерi бизнес-инкубатордың қатысушысы бола алады, олар:
өндiрiстiк қызметiн өркендетушi кәсiпкерлер;
жаңа өнiм шығаруға әзiрлеп жатқан өндiрушiлер;
өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердi салуға, жаңғыртуға және жөндеуге кiрiскен шағын кәсiпорындар.
Бизнес-инкубатор қатысушылармен қарым-қатынасын контракт-келiсiм негiзiнде жүргiзедi.
Бизнес-инкубатордың бағдарламалық-мақсатты инвестицияландырудан және кәсiпорындардың өзiне тиесiлi бағалы қағаздарын сатудан түскен пайдасы жаңа кәсiпкерлiк жобаларды өндiруге жұмсалады.
Технопарктiң сипаттамасы
Технопарк жұмысының мақсаты, аталмыш аймақтың тұтыну қажетiн ескере отырып, даяр ғылыми жобаларды, технологияларды, патенттердi және тағы басқарларды сату болып табылады.
Технопарктiң негiзгi мiндеттерi:
жаңа техника мен материалдардың тәжiрибелiк нұсқаларын жасау;
жаңа технологиялық процестердi өндiруге көмектесу;
жаңа бұйымдарды аз сериямен шығару;
технопарк компанияларына сервистiк қызмет көрсетудi және инжинирингтiк жәрдемдi жүзеге асыру.
Технопарктiң жұмысы тиiстi зерттеу орталықтарымен, өнеркәсiп орындарымен және басқа да мүдделi жақтармен жасалған шарттар негiзiнде жүзеге асырылады.
Бұл бағдарлама iске асыру жөнiндегi жұмыс жоспарымен
және шағын бизнес облыстық орталықтарының жұмыс жоспарымен
толықтырылады. Шағын бизнес орталықтарының құрылған жүйесi
кәсiпкерлер үшiн, әсiресе, шағын кәсiпорындардың ашылуы мен
қалыптасуы кезеңiнде қажеттi қызметтердiң неғұрлым тиiстi
деңгейiн қамтамасыз етедi және еңбек нарқындағы шиеленiстi
бәсеңдетiп, қызмет көрсету саласын едәуiр ұлғайту арқылы
халықтың тұрмыс деңгейi сапасын арттыруға мүмкiндiк жасайды.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 20 маусымдағы
N 849 қаулысына
қосымша
Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың қазақстандық
орталығы Үйлестiру кеңесiнiң құрамы
Тiлеубердин А.А.        - Қазақстан Республикасының Экономика
министрi (төраға)
Мұхамеджанов Н.Ғ.       - Қазақстан Республикасы Экономика
министрлiгiнiң басқарма бастығы (хатшы)
Әбенов Д.О.             - Кәсiпкерлiктi қолдаудың қазақстандық
орталығының бас директоры
Қалмырзаев С.С.         - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетiнiң төрағасы
Мамыров Н.К.            - Қазақ мемлекеттiк басқару академиясының
ректоры
Мұхамеджанов Б.Ғ.       - Қазақстан кәсiпкерлерi Конгресiнiң
бiрiншi вице-президентi
Павлов А.С.             - Қазақстан Республикасының Қаржы
министрi
Өтепов Э.К.             - Қазақстан Республикасының Жекешелендiру
жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң
төрағасы