О переходе на новые принципы оплаты содержания жилья и коммунальных услуг<*> Сноска. В названии и пунктах 2,5,6,8,10 заменены слова - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 ~P971297.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1996 г. N 437. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
&ltATTR name="zg" value="О переходе на новые принципы оплаты содержания жилья и коммунальных услуг
; Сноска. В названии и пунктах 2,5,6,8,10 заменены слова - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 ~P971297."/&gt
;
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 г. N 1344 U931344_ "О новой жилищной политике" в части перевода жилищно-коммунального хозяйства в режим бездотационного функционирования, с целью улучшения условий содержания жилищного фонда, увеличения длительности его эксплуатации и повышения уровня жилищно-коммунального обслуживания населения Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Обеспечить в 1996 году поэтапный переход к тарифам на жилищно-коммунальные услуги до уровня, покрывающего издержки организаций, оказывающих эти услуги:
I этап: с 1 апреля по 1 июля 1996 года - население оплачивает 50 процентов себестоимости жилищно-коммунальных услуг;
II этап: с 1 июля по 1 октября 1996 года - население оплачивает 75 процентов себестоимости жилищно-коммунальных услуг;
III этап: с 1 октября 1996 года установить тарифы на уровне, покрывающем издержки организаций, оказывающих жилищно-коммунальные услуги.
2. Установить, что повышение размера платы за содержание жилья и коммунальные услуги осуществляется с одновременным применением мер социальной защиты населения в виде предоставления адресных пособий малообеспеченным слоям населения за счет средств местных бюджетов.
3. Акимам областей и города Алматы:
срочно согласовать с маслихатами решение о поэтапном переводе жилищно-коммунальной сферы на бездотационную основу функционирования с 1 октября 1996 года и приступить к реализации согласованного решения;
в пределах лимита численности работников местных исполнительных органов, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 1995 г. N 1901 P951901_ "О типовой структуре аппарата акимов областей и города Алматы, перечне их самостоятельных исполнительных органов, лимитах общей численности работников, количества служебных легковых автомобилей, фонда оплаты труда и расходов на служебные командировки" создать специальные службы для предоставления жилищных пособий нуждающимся;
ежегодно определять потребность в средствах на выплату жилищных пособий малообеспеченным гражданам и представлять в Министерство финансов Республики Казахстан в сроки, устанавливаемые для разработки проекта бюджета;
обеспечить проведение мероприятий по созданию кооперативов собственников квартир (домов), кондоминиумов (совладельцев) жилых домов, установить сроки завершения организации кооперативов собственников к 1 декабря 1996 года, для чего утвердить графики их создания;
обеспечить переход к тендерному принципу отбора исполнителей мероприятий (в первую очередь в сфере жилищно-коммунальных услуг), финансируемых за счет областных и местных бюджетов.

Тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметiн көрсетуге ақы төлеудiң жаңа принциптерiне көшу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 12 сәуiр N 437. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
ЕСКЕРТУ. Қаулының атауы мен 2, 5, 6, 8, 10-тармақтарындағы сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң 1997.08.28.  N 1297 қаулысымен.
Тұрғын үй қорын ұстаудың жағдайын жақсарту, оны пайдаланудың ұзақтығын созу және халыққа тұрғын үй-коммуналдық қызмет көрсету деңгейiн арттыру мақсатында, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дотациясыз жұмыс iстеу режимiне көшiру бөлiгiнде "Жаңа тұрғын үй саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 6 қыркүйектегi  N 1344 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. 1996 жылы тұрғын үй-коммуналдық қызметтiң тарифтерiне бұл қызметтердi көрсетушi ұйымдардың шығасыларын жабатын деңгейге жеткенге дейiн кезең-кезеңмен көшiру қамтамасыз етiлсiн.
I-кезең: 1996 жылғы 1 сәуiрден 1 шiлдеге дейiн - халық тұрғын үй-коммуналдық қызметтiң өзiндiк құнының 50 процентiн төлейдi;
II-кезең: 1996 жылғы 1 шілдеден 1 қазанға дейiн - халық тұрғын үй-коммуналдық қызметтiң өзiндiк құнының 75 процентiн төлейдi;
III-кезең: 1996 жылғы 1 қазаннан бастап тарифтердi тұрғын үй-коммуналдық қызметтерiн көрсетушi ұйымдардың шығасыларын жабатын деңгейде белгiлеу.
2. Тұрғын үйдi ұстау және коммуналды қызмет үшiн ақыны көтеру жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен тұрғындардың аз қамтамасыз етiлген бөлiгiне нысаналы жәрдемақы беру түрiнде халыққа бiржолғы әлеуметтiк қорғау шараларын қолдану арқылы жүзеге асырылады деп белгiленсiн.<*>
3. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
1996 жылғы 1 қазаннан бастап тұрғын үй-коммуналдық саласын жұмыс iстеудiң дотациясыз негiзiне кезеңмен көшiру туралы шешiмдi мәслихаттармен жедел келiссiн және келiсiлген шешiмдi жүзеге асыруға кiрiссiн;
"Облыстар мен Алматы қаласы әкiмдерi аппаратының үлгiлiк құрылымы, олардың дербес атқарушы органдарының тiзбесi, қызметкерлерiнiң жалпы санының лимиттерi, қызметтiк жеңiл автомобильдерiнiң саны, еңбекақы қоры және қызметтiк iссапарларға арналған шығындар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 30 желтоқсандағы N 1901 қаулысымен белгiленген жергiлiктi атқарушы органдар қызметкерлерi санының лимитi шегiнде мұқтаждарға тұрғын үй жәрдемақысын беру үшiн арнаулы қызмет құрсын:
аз қамтамасыз етiлген азаматтарға тұрғын-үй жәрдемақысын төлеуге арналған қаражатқа қажеттiлiктi жыл сайын айқындасын және оны бюджеттiң жобасын жасау үшiн белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне ұсынсын;
пәтерлер (үйлер) иелерiнiң кооперативiн, тұрғын үйлер кондоминиумдарын (қоса иеленушiлердi) құру жөнiндегi шараларын жүргiзудi қамтамасыз етсiн, 1996 жылдың 1 желтоқсанына меншiк иелерi кооперативтерiн ұйымдастыруды аяқтаудың мерзiмiн белгiлесiн, оларды құрудың кестесiн бекiтсiн;
облыстық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен қаржыландырылатын шараларды (бiрiншi кезекте тұрғын үй-коммуналдық қызметiн көрсету саласындағы) атқарушыларды таңдаудың тендерлiк принципiне көшудi қамтамасыз етсiн.

4. Министерству строительства, жилья и застройки территорий совместно с Министерством финансов, Министерством социальной защиты населения и Министерством труда Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить примерный перечень и образцы документов по организации введения жилищных пособий.
5. Установить долю предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья (плату по договорам найма (аренды) жилья из государственного жилищного фонда) и коммунальных услуг в размере 30 процентов от совокупного дохода семьи.
Предоставлять жилищные пособия малообеспеченным семьям при превышении фактических расходов семьи на оплату содержания жилья (найма, аренды жилья в государственном жилищном фонде) и коммунальных услуг над суммами, эквивалентными предельно допустимой доле затрат на эти цели в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади и нормативов расходов на содержание жилища и потребление коммунальных услуг.
Размер расходов на содержание жилища, принимаемый к расчету службами жилищных пособий, определяется акимами областей и г. Алматы.<*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
6. Принять за норму площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, полезную площадь квартиры (дома), эквивалентную норме предоставления государственного жилья на каждого члена семьи, установленной жилищным законодательством, но не менее однокомнатной квартиры для одиноко проживающих граждан. В случае проживания в одной квартире нескольких семей или граждан, имеющих отдельные лицевые счета по оплате за жилье и коммунальные услуги, норма площади жилья не может быть менее отдельной жилой комнаты.
7. Установить, что плата за предоставляемые жилищно-коммунальные услуги, независимо от форм собственности на жилье, а также плата по договорам найма (аренды) жилья из государственного жилищного фонда осуществляется населением по ставкам, тарифам и нормативам, утвержденным в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1759. P961759_
8. До достижения самоокупаемости коммунальной сферы разницы между реальными затратами эксплуатирующих организаций и поступлениями в виде платы за содержание жилья и коммунальные услуги покрывать за счет целевых дотаций из местного бюджета.

4. Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде тұрғын үй жәрдемақыларын енгiзудi ұйымдастыру жөнiндегi үлгi тiзбесi мен құжаттардың нұсқасын жасасын және бекiтсiн.
5. Отбасылардың тұрғын үйдi ұстау (мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi жалға алу, (жалдау) шарты бойынша төлеу) мен коммуналдық қызметке ақы төлеуге арналған шектi жол берiлетiн шығындарының үлесi отбасының жиынтық кiрiсiнiң 30 процентi мөлшерiнде белгiленсiн.<*>
Аз қамтамасыз етiлген отбасыларға отбасылардың тұрғын үйдi ұстау (мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi жалға алу, жалдау) және тұрғын үй коммуналдық қызметке ақы төлеудегi iс жүзiндегi шығындарын өтемдiк шаралармен бiрақ iс жүзiнде орналасқан жалпы алаң мен тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтердi тұтынуға арналған шығындардың нормативтерiнен артық емес қамтамасыз етiлген тұрғын үй көлемi нормасының шегiндегi бұл мақсаттарға шығынның шектi жол берiлетiн үлесiне балама сомалардан арттыру кезiнде тұрғын үй жәрдем ақысы берiлсiн.<*>
Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi есепке қабылдайтын тұрғын үйдi ұстауға арналған шығыстардың мөлшерiн облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi айқындайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгертiлдi және 3 абзацпен толықтырылды -
ҚРҮ-нiң 1997.08.28.  N 1297 қаулысымен.
6. Тұрғын үй заңымен белгiлеген отбасының әрбiр мүшесiне мемлекеттiк тұрғын үй берудiң баламды нормасындағы, бiрақ жалғыз тұратын азаматтар үшiн бiр бөлмелi пәтерден кем емес, пәтерлердiң (үйлердiң) пайдалы алаңы өтемдiк шаралармен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының нормасы үшiн қабылдансын. Бiр пәтерде тұрғын үй және коммуналдық қызмет үшiн ақы төлеу жөнiндегi бөлек жеке шоттары бар бiрнеше отбасылар немесе азаматтар тұратын жағдайда тұрғын алаңның нормасы жеке тұрғын бөлмеден кем болмайды.<*>
7. Тұрғын үйге меншiк нысанына қарамастан көрсетiлген тұрғын үй-коммуналдық қызметтер үшiн төленетiн ақы, сондай-ақ мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi жалға алу (жалдау) шарты бойынша ақы төлеу тұрғындар тарапынан заңда белгiленген тәртiпте бекiтiлген бiрыңғай ставкалар, тарифтер және нормативтер бойынша жүзеге асырылады деп белгiленсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.12.31.
1759 қаулысымен.
8. Тұрғын үй-коммуналдық саласы өз шығынын өзi өтеуге жеткенге дейiн пайдаланушы ұйымдардың нақты шығындары мен тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызмет үшiн ақы түрiндегi түсiмнiң арасындағы айырмашылық жергiлiктi бюджеттен нысаналы жәрдемақы есебiнен жабылсын.<*>

9. Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике:
обеспечить контроль за обоснованностью издержек предприятий жилищно-коммунального хозяйства в процессе поэтапного перевода его на бездотационную основу;
совместно с акимами областей и г. Алматы осуществить меры по демонополизации и созданию конкурентной среды в сфере жилищно-коммунального хозяйства областей и г. Алматы с завершением их к 1 октября 1996 года, для чего утвердить соответствующие графики мероприятий.
10. Утвердить прилагаемые Временное положение о порядке предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья и оплату коммунальных услуг и Примерное положение о службе жилищных пособий.
11. Контроль за реализацией данного постановления возложить на Отделы территориального развития, финансов, труда и денежного обращения Аппарата Правительства и Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике (еженедельно).
12. В целях реализации настоящего постановления поручить Министерству экономики совместно с Министерством строительства, жилья и застройки территорий, Министерством юстиции, Министерством финансов Республики Казахстан, Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике подготовить в установленном порядке и представить на рассмотрение проекты изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 г. N 1344 "О новой жилищной политике" и Программу действий Правительства по углублению реформ на 1996-1998 годы, утвержденную Указом Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1995 г. N 2680 "О Программе действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы", а также проекты изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 12 января 1996 г. N 56 "О Плане действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы и развернутом Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996 год" и от 14 февраля 1996 г. N 202 "О целевых индикаторах развития производства и изменении цен и тарифов на продукцию, работы и услуги на 1996 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 1996 г. N 437
ВРЕМЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке предоставления малообеспеченным
гражданам жилищных пособий на содержание жилья
и оплату коммунальных услуг <*>
Сноска. В названии и пунктах 1,2,8,15,17 заменены слова - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
I. Жилищные пособия

9. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық кәсiпорындарының оның дотациясыз негiзге кезең-кезеңмен көшiру процесiндегi шараларының негiздiлiгiн бақылауды қамтамасыз етсiн;
облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп облыстар мен Алматы қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында оларды 1996 жылдың 1 қазанында аяқтау арқылы монополиясыздандыру және бәсекелес орта құру жөнiндегi шараларды жүзеге асырсын, бұл үшiн шаралардың тиiстi кестелер бекiтсiн.
10. Қоса берiлiп отырған аз қамтамасыз етiлген азаматтарға тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметке ақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақысын беру тәртiбi туралы Уақытша ереже бекiтiлсiн.<*>
11. Осы қаулының жүзеге асуына бақылау жасау Үкiмет Аппаратының Аумақтық даму, Қаржы, еңбек және ақша айналысы бөлiмдерi мен Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне жүктелсiн (апта сайын).
12. Осы қаулыны жүзеге асыру мақсаттарында Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарды құрылыс салу министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп "Жаңа тұрғын үй саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 6 қыркүйектегi N 1344 Жарлығына және "1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Iс-қимыл бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 13 желтоқсандағы N 2680 Жарлығымен бекiтiлген 1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-қимыл бағдарламасына өзгертулердiң жобасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-қимыл жоспары және 1996 жылға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметi шараларының кең ауқымды жоспары туралы" 1996 жылғы 12 қаңтардағы N 56 және "1996 жылға арналған өндiрiстi дамытудың және өнiмдердiң, жұмыстар мен қызметтердiң бағалары мен тарифтерiн өзгертудiң мақсатты индикаторлары туралы" 1996 жылғы 14 ақпандағы N 202 қаулыларына өзгертулердiң жобасын белгiленген тәртiпте әзiрлеу және қарауға ұсыну тапсырылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 12 сәуiрдегi
N 437 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Аз қамтамасыз етiлген азаматтарға тұрғын үйдi ұстауға
және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге тұрғын
үй жәрдемақысын берудiң тәртiбi туралы
УАҚЫТША ЕРЕЖЕ
ЕСКЕРТУ. Ереженiң атауы мен 1, 2, 8, 15, 17-тармақтарында сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң 1997.08.28. N 1297 қаулысымен.
I. Тұрғын үй жәрдемақысы

1. Жилищное пособие - компенсация, предоставляемая малообеспеченным слоям населения для возмещения затрат по оплате содержания жилья, потребления коммунальных услуг, а также по найму (аренде) жилья из государственного жилищного фонда.
Жилищные пособия являются одной из форм социальной защиты населения наряду с установленными законодательством льготами по оплате жилья и коммунальных услуг для отдельных категорий граждан.
2. Жилищное пособие предоставляется постоянно проживающим в республике лицам в том случае, если расходы на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади, и нормативов расходов на содержание жилища и потребление коммунальных услуг в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 30 процентов.
Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.<*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
3. Нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством.
Размер расходов на содержание жилища, принимаемый к расчету службами жилищных пособий, и нормативы потребления коммунальных услуг (водоснабжение, газоснабжение, канализация, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов) устанавливаются акимами областей и г. Алматы.<*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
4. Жилищное пособие предоставляется службами жилищных пособий. Организационные формы и структура служб жилищных пособий определяются акимами областей и г. Алматы.
5. Жилищные пособия назначаются физическим лицам, постоянно проживающим в данной местности и являющимся собственниками или пользователями (нанимателями, арендаторами) жилища.
Лицам, проживающим в домах, находящихся в ведении организаций, учреждений и предприятий, назначение жилищных пособий проводится службами жилищных пособий.
6. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищного пособия.

1. Тұрғын үй жәрдемақысы - аз қамтамасыз етiлген азаматтарға тұрғын үйдi ұстау, коммуналдық қызметтердi тұтыну, сондай-ақ мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi жалға алу (жалдау) жөнiндегi шығындардың орнын толтыру үшiн берiлетiн өтем.<*>
Тұрғын үй жәрдемақысы азаматтардың жекелеген санаттары үшiн тұрғын үй мен коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөнiндегi заңда белгiленген жеңiлдiктермен қатар халықты әлеуметтiк қорғау нысандарының бiрi болып табылады.<*>
2. Тұрғын үй жәрдемақысы - республикада тұрақты тұратын тұлғаларға егер өтемақы шараларымен бiрақ iс жүзiнде тұратын жалпы алаңнан артық емес қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының нормасы және коммуналдық қызметтерiн тұтыну нормативтерi тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтердi тұтынуға арналған шығыстар шегiнде тұрғын үйдi ұстау және ақы төлеу шығындары отбасының бюджетiндегi осы мақсаттарға жұмсалатын жол беруге болатын шектi шығындар үлесiнен асып кететiн жағдайда берiледi. Тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтердi тұтынуға ақы төлеуге арналған жол беруге болатын шектi шығындар үлесi отбасының жиынтық табысының 30 процентi мөлшерiнде белгiленедi.<*>
Белгiленген нормадан жоғары тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтерiн тұтыну үшiн ақы төлеу жалпы негiздерде жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.28. N 1297
қаулысымен.
3. Өтемақы шаралары мен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының нормасы тұрғын үй заңымен белгiленген отбасының әр мүшесiне тұрғын үй беру нормасымен баламды. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметтерi есепке қабылдайтын тұрғын үйдi ұстауға арналған шығыстардың мөлшерi мен коммуналдық қызметтердi (сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, канализация, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, қоқыстарды әкету және лифтiлерге қызмет көрсету) тұтынудың нормативтерiн облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi белгiлейдi.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.28.  N 1297
қаулысымен.
4. Тұрғын үй жәрдемақысын тұрғын үй жәрдемақысы қызметi бередi. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметiнiң ұйымдық нысандары мен құрылымын облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi айқындайды.
5. Тұрғын үй жәрдемақысы сол аумақта тұрақты тұратын және тұрғын үйдiң иесi немесе тұрғын үйдi пайдаланушы (жалға алушы, жалдаушы) болып табылатын жеке тұлғаларға тағайындалады.
Ұйымдардың, мекемелер мен кәсiпорындардың қарауындағы үйлерде тұратын тұлғаларға тұрғын үй жәрдемақыларын тағайындауды тұрғын үй жәрдемақысы қызметi жүргiзедi.
6. Жеке меншiгiнде бiреуден артық тұрғын үйi (пәтерлерi, үйлерi) бар немесе тұрғын жайды жалға немесе жалға алып жалға берушi тұлғалар тұрғын үй жәрдемақысын алу құқығын жоғалтады.

Не имеют права на получение жилищного пособия семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в службе занятости в качестве безработных, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до 3 лет, а также занятых воспитанием четырех и более детей - до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше 9 лет).<*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
7. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищных пособий может быть вынесено на рассмотрение специальных комиссий при аппаратах акимов, создаваемых из числа представителей местных представительных и исполнительных органов.
8. Жилищное пособие предоставляется в безналичной форме как уменьшение платежа за содержание жилья и коммунальные услуги по сравнению с суммой, начисленной нанимателю (собственнику) жилья. Размер жилищного пособия не может превышать суммы фактически начисленной платы за содержание жилища и коммунальные услуги.
Жилищные пособия устанавливаются в виде денежных выплат.
Установить, что выплата жилищных пособий осуществляется через банки второго уровня (далее - соответствующие банки), список которых утверждается Министерством финансов по согласованию с Национальным Банком Казахстана, путем зачисления на счета по вкладам граждан за счет средств, выделенных на эти цели из местных бюджетов службам жилищных пособий.
Порядок и условия выплаты жилищных пособий определяются агентским соглашением, заключенным между службами жилищных пособий и соответствующими банками.
В населенных пунктах Республики Казахстан, где отсутствуют филиалы соответствующих банков, указанные выплаты производятся через органы, определенные службами жилищных пособий, на основании агентских соглашений.<*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
9. Лицам, имеющим льготы по оплате жилья и коммунальных услуг и одновременно имеющим право получать жилищное пособие, предоставляется возможность выбора одной из форм социальной защиты.
10. Жилищное пособие назначается сроком на шесть месяцев со дня подачи заявления. Перерегистрация получателей жилищных пособий аналогична первоначальной процедуре оформления.
При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, доходов семьи, а также ставок и тарифов на жилищно-коммунальные услуги службами жилищных пособий производится перерасчет ранее назначенных пособий.<*>
В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .

Егер оларда күтудi қажет етедi деп танылған мүгедектердi күтудi жүзеге асырушы немесе 3 жасқа дейiнгi, сондай-ақ кiшi баласы бiрiншi сыныпты (бiрақ 9 жастан аспаған) бiтiргенге дейiнгi төрт және одан да көп балаларды тәрбиелеумен шұғылданушы (бiр және одан көп) баланы тәрбиелеумен шұғылданушы тұлғалардан басқа жұмыс iстемейтiн, оқымайтын, әскерде қызмет етпейтiн және жұмыспен қамту қызметiнде жұмыссыз ретiнде тiркелмеген еңбекке жарамды тұлғалар болса, отбасылардың тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқы болмайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.28. N 1297
қаулысымен.
7. Шиеленiстi, даулы немесе қалыптан тыс жағдайлар пайда болған жағдайда тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы мәселенi шешу жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың өкiлдерiнен құрылатын әкiмдердiң аппараттарының жанындағы арнаулы комиссияның қарауына енгiзiлуi мүмкiн.
8. Тұрғын үй жәрдемақысы аударымсыз нысанда тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтер үшiн төлемдi тұрғын үйдi жалдаушыға (меншiк иесiне) есептелген сомамен салыстырғанда азайту ретiнде берiледi. Тұрғын үй жәрдемақысының мөлшерi тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызметтер үшiн iс жүзiнде есептелген ақының сомаларынан аса алмайды.<*>
Тұрғын үй жәрдемақысы ақшалай төлем түрiнде белгiленедi.<*>
Тұрғын үй жәрдемақысын төлеу тұрғын үй жәрдемақысы қызметтерiнiң жергiлiктi бюджеттерден осы мақсатқа бөлiнген қаражаттың есебiнен, азаматтардың салымдары бойынша шоттарға есептеуi жолымен тiзiмдерiн Қазақстан Ұлттық Банкiнiң келiсiмi бойынша Қаржы министрлiгi бекiтетiн, екiншi деңгейдегi банктер (бұдан әрi тиiстi банктер) арқылы жүзеге асырылады деп белгiленсiн.<*>
Тұрғын үй жәрдемақыларын төлеудiң тәртiбi мен шарттары тұрғын үй жәрдемақысы қызметтерi мен тиiстi банктердiң арасында жасалған агенттiк келiсiмдермен айқындалады.<*>
Қазақстан Республикасының тиiстi банктердiң филиалдары жоқ елдi мекендерiнде көрсетiлген төлемдер агенттiк келiсiмдердiң негiзiнде тұрғын үй жәрдемақысы қызметтерi айқындаған органдар арқылы жүргiзiледi.<*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертiлдi және жаңа абзацтармен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1997.08.28. N 1297 қаулысымен.
9. Тұрғын үй мен коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөнiнде жеңiлдiктерi бар және осымен бiр мезгiлде тұрғын үй жәрдемақысын алу құқығы бар тұлғаларға әлеуметтiк қорғау нысандарының бiрiн таңдау мүмкiндiгi берiледi.
10. Тұрғын үй жәрдемақысы өтiнiш берiлген күннен бастап алты ай мерзiмге тағайындалады. Тұрғын үй жәрдемақыларын алушыларды қайта тiркеу ресiмдеудiң алғашқы процедурасы секiлдi жүргiзiледi.
Отбасының тұрғын үйдi ұстау мен үй-коммуналдық қызметтер үшiн ақы төлеуге жұмсалатын жол беруге болатын шектi шығындар үлесi, отбасының табыстары, сондай-ақ коммуналдық қызметтер ставкалары мен тарифтерi өзгерген кезде тұрғын үй жәрдемақысы қызметтерi бұрын тағайындалған жәрдемақыларға қайта есептеу жүргiзедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.28. N 1297
қаулысымен.

11. Получатели жилищных пособий должны в течение 10 дней информировать службы жилищных пособий о любых изменениях формы собственности своего жилья, в составе семьи и ее совокупного дохода, а также о случаях неверного начисления пособия.
За предоставление в службу жилищных пособий заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной компенсации, наниматель (собственник) лишается права на получение пособия в течение одного года, а незаконно полученные в виде жилищных пособий суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке.
II. Начисление жилищных пособий
12. Решение о назначении жилищного пособия принимается на основании заявления нанимателя (собственника) жилья и прилагаемых к нему документов о составе семьи, размере полезной площади занимаемого жилья, расходов по оплате содержания жилья и коммунальных услуг, совокупном доходе семьи.
13. По результатам рассмотрения представленных документов составляется договор на семью, куда вносится расчет начисления пособия. Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у нанимателя (собственника) жилья.
Указанный договор является основанием для предоставления жилищного пособия.
14. В случае возникновения сомнения в достоверности информации службы жилищных пособий вправе запрашивать, а юридические и физические лица обязаны предоставлять информацию о доходах лица, претендующего на получение жилищного пособия.
Все дееспособные члены семьи нанимателя (собственника) жилья, подавшего заявление на получение жилищного пособия, должны подписать специальное разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам как подтверждение согласия лица на выдачу службе жилищных пособий сведений о его доходах.
15. Размер пособия рассчитывается как разница между фактическим платежом нанимателя (собственника) за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
III. Источники финансирования жилищных пособий
16. Финансирование выплат жилищных пособий жителям, проживающим в домах всех форм собственности, осуществляется за счет средств местных бюджетов.
17. Определение расчетно-нормативных затрат на содержание жилья и предоставление коммунальных услуг проводится под контролем территориальных комитетов по ценовой и антимонопольной политике и других уполномоченных органов исполнительной власти.

11. Тұрғын үй жәрдемақысын алушылар өз тұрғын үйiнiң меншiк нысанындағы, отбасы құрамындағы және оның жиынтық табысындағы кез келген өзгерiстер туралы, сондай-ақ жәрдемақының дұрыс есептелмеген жағдайлары туралы тұрғын үй жәрдемақысы қызметiн 10 күн iшiнде хабардар етуге тиiс.
Тұрғын үй жәрдемақысы қызметiне жоғары немесе заңсыз өтем тағайындауға апарып соғатын жалған мәлiметтердi әдейi бергенi үшiн жалға алушы (меншiк иесi) бiр жыл бойы жәрдемақы алу құқығынан айырылады, ал тұрғын үй жәрдемақысы ретiнде заңсыз алынған сомалар заңда белгiленген тәртiппен қайтарылуға жатады.
II. Тұрғын үй жәрдемақыларын есептеу
12. Тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы шешiм тұрғын үйдi жалға алушының (меншiк иесiнiң) өтiнiшiнiң және оған қоса берiлетiн отбасының құрамы, тұратын үйiнiң пайдалы алаңының мөлшерi, тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шығындары, отбасының жиынтық табысы туралы құжаттары негiзiнде қабылданады.
13. Ұсынылған құжаттарды қараудың нәтижесi бойынша отбасына шарт жасалады, оған жәрдемақыны есептеп шығарудың есебi енгiзiледi. Шарт екi данада жасалып, оның бiреуi тұрғын үйдi жалға алушыда (меншiк иесiнде) сақталады.
Аталған шарт тұрғын үй жәрдемақысын беру үшiн негiз болып табылады.
14. Ақпараттың растығына күдiк туған жағдайда тұрғын үй жәрдемақысы қызметi сұрау салуға хақылы ол заңды және жеке тұлғалар тұрғын үй жәрдемақысын алуға үмiткер тұлғаның табысы туралы ақпарат беруге мiндеттi.
Тұрғын үй жәрдемақысын алуға өтiнiш берген тұрғын үйдi жалға алушының (меншiк иесiнiң) отбасының еңбекке қабiлетсiз барлық мүшелерi заңды және жеке тұлғаларға оның табыстары туралы тұрғын үй жәрдемақысы қызметiне мәлiметтер беруге келiскендiгiн растау ретiнде көрсетiлуi мүмкiн табыс туралы ақпаратты ашуға арналған арнайы рұқсатқа қол қоюы қажет.
15. Жәрдемақы мөлшерi жалға алушының (меншiк иесiнiң) өтем-ақы шаралармен қамтамасыз етiлетiн нормалар шегiнде тұрғын үйдi ұстау мен тұрғын үй-коммуналдық қызметтерiн тұтыну үшiн нақты төлемi мен осы отбасының бұл мақсаттарға жұмсайтын шығындарының жол беруге болатын шектi деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде есептеледi.
III. Тұрғын үй жәрдемақыларын қаржыландыру көздерi
16. Меншiктiң барлық нысандарындағы үйлерде тұратын тұрғындарға тұрғын үй жәрдемақыларын төлеудi қаржыландыру жергiлiктi бюджеттiң есебiнен жүзеге асырылады.
17. Тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтер көрсетуге жұмсалатын есептiк-нормативтiк шығындарды анықтау баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердiң және атқарушы өкiметтiң басқа уәкiлеттi органдарының бақылаумен жүргiзiледi.

18. Службы жилищных пособий формируют списки основных нанимателей и собственников квартир с указанием сумм предоставленных пособий и ежеквартально представляют сводные ведомости финансовым органам по месту нахождения для возмещения.
19. Порядок возмещения расходов, связанных с предоставлением жилищных пособий малообеспеченным гражданам, определяется Министерством финансов Республики Казахстан.<*>
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
20. Областные, городские, районные финансовые органы не реже одного раза в год обязаны проводить по первичным документам проверку правильности расходования бюджетных средств на выплату жилищных пособий.
21. За неправильное оформление документов, по которым незаконно были назначены жилищные пособия, должностные лица, по вине которых это произошло, несут ответственность в порядке, установленном законом.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 1996 г. N 437
ПРИМЕРНОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о службе жилищных пособий
I Общие положения
1. Служба жилищных пособий создается в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 г. N 1344 "О новой жилищной политике" для реализации задач по организации адресной социальной защиты населения в связи с поэтапным переводом жилищно-коммунальной сферы на бездотационную основу функционирования.
2. Решение о создании службы жилищных пособий принимается акимами областей и г. Алматы.
3. В своей деятельности служба жилищных пособий руководствуется действующим законодательством, настоящим Примерным положением, а также актами, принимаемыми акимами областей и г. Алматы по данному вопросу.
4. Служба жилищных пособий может состоять из подразделений прогнозирования по расчетам и назначению пособий.
5. Положение о службе жилищных пособий, ее структура и штатная численность утверждаются акимами областей и г. Алматы.
II. Основные функциональные обязанности
службы жилищных пособий
6. Основными функциональными обязанностями службы жилищных пособий являются:
определение общего количества социально защищаемых групп населения в результате повышения тарифов на оплату содержания жилья и коммунальные услуги;
назначение социально защищаемым семьям адресных компенсаций на возмещение части затрат по содержанию жилых помещений и за оказанные коммунальные услуги;
прогнозирование объемов финансовых средств на покрытие затрат по адресной дотации населению.<*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
III. Задачи и права службы жилищных пособий

18. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi берiлген жәрдемақылар сомасын көрсете отырып негiзгi жалға алушылар мен меншiк иелерiнiң тiзiмiн жасайды және тоқсан сайын жиынтық ведомостарды шығынның орнын толтыру үшiн өзi тұрған жердегi қаржы органына ұсынады.
19. Аз қамтамасыз етiлген азаматтарға тұрғын үй жәрдемақыларын берумен байланысты шығыстарды өтеудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1997.08.28.
N 1297 қаулысымен.
20. Облыстық, қалалық, аудандық қаржы органдары жылына кемiнде бiр рет бастапқы құжаттар бойынша бюджет қаражаттың тұрғын үй жәрдемақысын төлеуге жұмсалу дұрыстығына тексеру жүргiзуге мiндеттi.
21. Солар бойынша тұрғын үй жәрдемақылары заңсыз тағайындалған құжаттарды дұрыс ресiмдемегенi үшiн осындай жағдай өздерiнiң кiнәсiнен болған лауазымды тұлғалар заңда белгiленген тәртiппен жауапқа тартылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 12 сәуiрдегi
N 437 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi туралы
ҮЛГI ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi "Жаңа тұрғын үй саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 6 қыркүйектегi N 1344 Жарлығына сәйкес, тұрғын үй-коммуналдық саласын жұмыс iстеудiң дотациясыз негiзiнде кезең-кезеңмен көшiруге байланысты халықты нысаналы әлеуметтiк қорғауды ұйымдастыру жөнiндегi мiндеттердi жүзеге асыру үшiн құрылады.
2. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметiн құру туралы шешiмдi облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi қабылдайды.
3. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi өз қызметiнде қолданылып жүрген заңдарды, осы Үлгi ереженi, сондай-ақ облыстардың және Алматы қаласы әкiмдерiнiң осы мәселелер бойынша қабылдаған актiлерiн басшылыққа алады.
4. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi есептеулерге болжам жасау және жәрдемақы тағайындау бөлiмшелерiнен құрылуы мүмкiн.
5. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi туралы Ереженi, оның құрылымын және штат санын облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi бекiтедi.
II. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметiнiң негiзгi қызметтiк мiндеттерi
6. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметiнiң негiзгi қызметтiк мiндеттерi:
тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтерiне ақы төлеу тарифтерiнiң көтерiлуi нәтижесiнде халықтың әлеуметтiк қорғалатын топтарының жалпы санын айқындау;<*>
тұрғын үй-жайларды ұстау мен көрсетiлген коммуналдық қызметтер үшiн әлеуметтiк қорғалатын отбасыларына шығынның бiр бөлiгiн өтеуге атаулы өтемақылар тағайындау;<*>
халыққа атаулы дотация жөнiндегi шығындарды өтеуге арналған қаржы қаражатының көлемiн болжау болып табылады.
III. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметiнiң мiндеттерi мен құқықтары

7. Основными задачами службы жилищных пособий являются:
информирование населения о причинах повышения тарифов за содержание жилья и коммунальные услуги, а также о факторах, влияющих на размер жилищных пособий;
обеспечение документального подтверждения уровня совокупного дохода семей, претендующих на получение пособий;
проверка правильности начисления платежей за содержание жилья и коммунальные услуги;
определение в установленные сроки размера пособий социально защищаемым гражданам, в том числе гражданам, проживающим в ведомственном жилищном фонде;
предоставление акимам обоснованных расчетов для планирования средств на покрытие затрат, связанных с предоставлением населению адресных дотаций;
своевременное рассмотрение заявлений, писем и жалоб граждан по вопросам назначения жилищных пособий.<*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 августа 1997 г. N 1297 P971297_ .
8. Служба жилищных пособий имеет право:
требовать от претендентов на жилищные пособия предоставление достоверной информации о составе семьи, семейном доходе, занимаемой площади;
производить проверку достоверности предоставленных населением документов, необходимых для расчета жилищных пособий;
защищать законные права граждан на получение жилищных пособий;
лишать права пользования жилищными пособиями лиц, представивших заведомо недостоверные (подложные) документы;
вести контроль за своевременным поступлением документов для реализации адресной помощи населению.

7. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметiнiң негiзгi мiндеттерi:
тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтер тарифтерiнiң көтерiлу себептерi туралы, сондай-ақ тұрғын үй жәрдемақысы мөлшерiн әсер ететiн факторлар туралы халыққа хабарлау;
жәрдемақы алудан үмiткер отбасының жиынтық табысы деңгейiнiң құжаттармен расталуын қамтамасыз ету;
тұрғын үйде ұстау мен коммуналдық қызметтерге төлемдердiң есептелуiнiң дұрыстығын тексеру;<*>
әлеуметтiк қорғалатын азаматтарға, соның iшiнде ведомстволық тұрғын үй қорында тұратын азаматтарға жәрдемақының мөлшерiн белгiленген мерзiмде айқындау;
халыққа атаулы жәрдемақылар берiлуiне байланысты шығындарды өтеуге қаражатты жоспарлау үшiн әкiмдерге негiзделген есептемелер беру;
тұрғын үй жәрдемақыларын тағайындау мәселелерi жөнiндегi азаматтардың өтiнiштерiн, хаттары мен шағымдарын уақтылы қарау болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 6, 7-тармақтар өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.28. N 1297 қаулысымен.
8. Тұрғын үй жәрдемақысы қызметi:
тұрғын үй жәрдемақысына үмiткерлерден отбасы құрамы, отбасы табысы, тұру алаңы туралы сенiмдi ақпарат берiлуiн талап етуге;
халықтың берген тұрғын үй жәрдемақысын есептеу үшiн қажеттi құжаттарының дұрыстығына тексеру жүргiзуге;
азаматтардың тұрғын үй жәрдемақысын алудағы заңды құқықтарын қорғауға;
күмәндi (жалған) құжаттарды әдейi берген адамдарды тұрғын үй жәрдемақысын пайдалану құқығынан айыруға;
халыққа атаулы көмектi жүзеге асыру үшiн құжаттардың уақтылы түсуiне бақылау жасауға құқылы.