Об утверждении Положения о прохождении службы в налоговой полиции налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 1996 г. N 459. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 декабря 1997 г. N 1702 ~P971702.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о прохождении службы в налоговой полиции налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан (прилагается).
2. Министерству финансов Республики Казахстан организовать размещение заказов на изготовление форменной одежды и обеспечение ею по нормам работников налоговой полиции.
3. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 июня 1994 г. N 596 "Вопросы налоговой милиции налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 апреля 1996 г. N 459
Положение
о прохождении службы в налоговой полиции
налоговой службы Министерства финансов
Республики Казахстан
I. Общие положения
Настоящее Положение определяет порядок прохождения службы
работниками налоговой полиции налоговой службы Министерства финансов
Республики Казахстан, права и их обязанности, правовой статус и
систему организации подразделений налоговой полиции.
1. Налоговая полиция
Налоговая полиция является централизованным структурным
подразделением налоговой службы Министерства финансов Республики
Казахстан.
2. Основные задачи налоговой полиции
Обеспечения исполнения налогового законодательства, изучение
его эффективности;
выявление, пресечение налоговых преступлений и правонарушений;
обеспечение безопасности деятельности налоговой службы;
взаимодействие с другими правоохранительными органами по
вопросам борьбы с преступностью.
3. Система органов налоговой полиции
Систему органов налоговой полиции составляют управление налоговой полиции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, налоговые полиции по областям, г. Алматы и непосредственно подчиненные налоговым полициям межрайонные отделы налоговых расследований.
Структуру подразделений органов налоговой полиции, наименование должностей и соответствующие им предельные специальные звания определяет начальник Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан по представлению начальника управления налоговой полиции.
Общее руководство деятельностью органов налоговой полиции осуществляет начальник Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан.
Непосредственное руководство органами налоговой полиции осуществляет начальник управления налоговой полиции, являющийся по должности заместителем начальника Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық қызметiнiң салық полициясында қызмет өткеру туралы ереженi бекiту туралы<*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 16 сәуiр N 459. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.12.04. N 1702 қаулысымен. ~P971702
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заң күшi бар N 2235 Z952235_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық қызметiнiң
салық полициясында қызмет өткеру туралы Ереже бекiтiлсiн, қоса
берiлiп отыр.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi киiм үлгiлерiн
әзiрлеуге тапсырыстардың орналастырылуын және онымен нормалар
бойынша салық полициясы қызметкерлерiнiң қамтамасыз етiлуiн
ұйымдастырсын.
3. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi
салық милициясының мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 маусымдағы N 596
P940596_
қаулысы күшiн
жойды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 16 сәуiрдегi
N 459 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
салық қызметiнiң салық полициясында қызмет өткеру туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
Бұл ереже Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық
қызметi органдарының салық полициясы қызметкерлерiнiң қызмет көтеру
тәртiбiн, олардың қызметкерлерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн,
құқықтық мәртебесiн және салық полициясы бөлiмшелерiн ұйымдастыру
жүйесiн айқындайды.
1. Салық полициясы
Салық полициясы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
салық қызметiнiң орталықтандырылған құрылымдық бөлiмшесi болып
табылады.
2. Салық полициясының негiзгi мiндеттерi
Салық заңдарының атқарылуын қамтамасыз ету, олардың тиiмдiлiгiн
зерттеу:
салық қылмыстары мен құқық бұзушылықтарын анықтау, тыю;
салық қызметi жұмысының хауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
қылмыс жасаушылықпен күрес мәселелерi бойынша басқа құқық
қорғау органдарымен бiрлесiп жұмыс iстеу.
3. Салық полициясы органдарының жүйесi
Салық полициясы органдарының жүйесiн Бас салық инспекциясының салық полициясы басқармасы, облыстар, Алматы қаласы бойынша салық полициялары және салық полицияларына тiкелей бағынысты ауданаралық салық тергеу бөлiмдерi құрайды.
Салық полициясы органдары бөлiмшелерiнiң құрылымын, лауазымдардың атауын және оларға тиiстi шектес арнаулы атақтарды салық полициясы басқармасы бастығының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының бастығы айқындайды.
Салық полициясы органдарының қызметiне жалпы басшылықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының бастығы жүзеге асырады.
Салық полициясы органдарына тiкелей басшылықты лауазымы жөнiнен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы бастығының орынбасары болып табылатын салық полициясы басқармасының бастығы жүзеге асырады.

4. Управление налоговой полиции
Управление налоговой полиции:
определяет основные направления деятельности, критерии оценки работы налоговой полиции;
организует оперативно-служебную деятельность низовых подразделений налоговой полиции;
осуществляет анализ налоговых правонарушений и разрабатывает методические рекомендации для подразделений налоговой полиции;
организует работу по подготовке и повышению квалификации работников налоговой полиции;
осуществляет контроль и дает разъяснения по вопросам соблюдения законодательства органам налоговой полиции;
осуществляет специальный учет работников налоговой полиции.
5. Работники налоговой полиции
К работникам налоговой полиции налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан (далее - работники налоговой полиции) относятся граждане Республики Казахстан, состоящие на службе в органах налоговой полиции, которым в установленном порядке присвоены специальные звания.
Работникам налоговой полиции выдаются служебные удостоверения, жетон и личные номера единого образца, они обеспечиваются бесплатным форменным обмундированием, образцы которого утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Работнику налоговой полиции запрещается работа в других организациях, занятие предпринимательской деятельностью, за исключением научной, преподавательской и иной творческой деятельности.
Работники налоговой полиции на период службы в органах налоговой полиции снимаются с воинского учета и состоят на специальном учете в налоговой полиции.
6. Обязанности налоговой полиции
Органы налоговой полиции обязаны:
проводить проверки заявлений, сообщений и другой информации о нарушениях налогового законодательства Республики Казахстан;
соблюдать тайну информации о налогоплательщиках в соответствии с законодательством;
проводить сбор, анализ и оценку фактов нарушений налогового законодательства и вносить соответствующие предложения по устранению причин и условий, способствующих налоговом правонарушениям и преступлениям;
проводить оперативно-розыскные действия, дознание в целях выявления преступлений, связанных с неуплатой налогов, на основании и в порядке, предусмотренными законом;
выявлять и пресекать преступления и иные правонарушения, связанные с неуплатой налогов, либо совершаемые с целью сокрытия или занижения прибыли (доходов), укрытия объектов налогообложения юридическими и физическими лицами, иных уклонений от уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также преступления и правонарушения, повлекшие причинение убытков государству, связанных с непоступлением и недопоступлением налогов и других обязательных платежей в бюджет;
в пределах компетенции обеспечивать безопасность деятельности налоговой службы, защиту ее работников от преступных и иных противоправных посягательств при исполнении служебных обязанностей;
в пределах компетенции осуществлять розыск физических и юридических лиц, уклонившихся от уплаты налогов и других платежей в бюджет, в отношении которых поступили официальные сведения о том, что они имеют долг перед государством, либо уклонении от подачи декларации.
Налоговая полиция выполняет иные обязанности, вытекающие из действующего законодательства, в пределах своей компетенции.
На налоговую полицию не могут быть возложены обязанности, не предусмотренные законодательством и настоящим Положением.

4. Салық полициясы басқармасы
Салық полициясы басқармасы:
салық полициясы қызметтiң негiзгi бағыттарын, жұмысын бағалау өлшемдерiн айқындайды;
салық полициясының төменгi бөлiмшелерiнiң шұғыл-қызмет бабындағы жұмысын ұйымдастырады;
салық полициясының бөлiмшелерi үшiн салық құқық бұзушылықтарын талдауды жүзеге асырады және әдiстемелiк нұсқамаларды әзiрлейдi;
салық полициясы қызметкерлерiн даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
салық полициясы органдарына бақылауды жүзеге асырады және заңдарды сақтау мәселелерi бойынша түсiнiктеме бередi;
салық полициясы қызметкерлерiнiң арнаулы есебiн жүргiзiп отырады.
5. Салық полициясының қызметкерлерi
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi салық полициясының қызметкерлерiне (бұдан әрi - салық полициясының қызметкерлерi) салық полициясы органдарында қызметте жүрген, белгiленген тәртiппен арнаулы атақтар берiлген Қазақстан Республикасының азаматтары жатады.
Салық полициясының қызметкерлерiне бiрыңғай үлгiдегi қызмет куәлiктерi, жетон және жеке нөмiрлер берiледi, олар үлгiлерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тегiн киiм-кешекпен қамтамасыз етiледi.
Салық полициясының қызметкерiне басқа ұйымдарда жұмыс iстеуiне, ғылыми, оқытушылық және басқа да шығармашылық қызметтен басқа кәсiпкерлiк қызметпен айналысуына тыйым салынады.
Салық полициясының қызметкерлерi салық полициясы органдарында қызмет атқарған кезеңiнде әскери есептен шығарылып, салық полициясында арнаулы есепте тұрады.
6. Салық полициясының мiндеттерi
Салық полициясының органдары:
Қазақстан Республикасы салық заңдарының бұзылғандығы туралы арыздарға, хабарламалар мен басқа да ақпараттарға тексеру жүргiзуге;
заңдарға сәйкес салық төлеушiлер туралы ақпараттың құпиялылығын сақтауға;
салық заңдарының бұзылу фактiлерiн жинауға, оларға талдау жасап, баға беруге және салық құқық бұзушылығы мен қылмыстарына түрткi болатын себептер мен жағдайларды жою жөнiнде тиiстi ұсыныстар енгiзуге;
салықтардың төленбеуiне байланысты қылмыстардың бетiн ашу мақсатында заңда көзделген негiзде және тәртiппен шұғыл-iздестiру әрекеттерiн жүргiзуге, анықтауға;
заңды және жеке тұлғалардың салық төлемеуiне байланысты яки олардың пайданы (табысты) жасырып қалу немесе азайтып көрсету, салық салу объектiлерiн жасыру мақсатында жасайтын қылмыстар мен өзге де құқық бұзушылықты, салықтарды, және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi төлеуден жалтарудың басқа да әрекеттерiн, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердiң түспеуiне немесе кем түсуiне байланысты мемлекеттiң зиян шегуiне соқтырған қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды анықтауға және олардың алдын алуға;
өзiнiң құзыры шеңберiнде салық қызметi жұмысының қауiпсiздiгiн, оның қызметкерлерiн қызмет бабындағы мiндеттерiн орындауы кезiнде қылмыстық және құқыққа қарсы өзге де қаскүнемдiк әрекеттерден қорғауды қамтамасыз етуге;
салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi төлеуден
жалтарған, олар жөнiнде мемлекет алдында борышы бар екенi яки
декларация беруден жалтарып жүргенi туралы ресми мәлiметтер келiп
түскен жеке және заңды тұлғаларды өз құзыры шегiнде iздестiруге
мiндеттi.
Салық полициясы қолданылып жүрген заңдардан туындайтын өзге де
мiндеттердi өз құзыры шегiнде орындайды.
Салық полициясына заңдарда және осы Ережеде көзделмеген
мiндеттер жүктелмейдi.

7. Права налоговой полиции
Органы налоговой полиции имеют право:
производить у юридических (включая юридические лица с особым режимом работы) и физических лиц проверки всех денежных документов, бухгалтерских книг, отчетов, смет, наличия денежных средств, ценных бумаг и других ценностей, расчетов, деклараций и иных документов, связанных с исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет, в порядке и на условиях в соответствии с законодательством Республики Казахстан, получать от должностных лиц и других работников организаций, а также граждан справки, устные и письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе указанных проверок;
проводить налоговые расследования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
обследовать с соблюдением действующего законодательства при осуществлении своих полномочий любые используемые для извлечения доходов либо связанные с содержанием объектов налогообложения независимо от места их нахождения, производственные, складские, торговые и иные помещения организаций и граждан;
давать руководителям и другим должностным лицам организаций, а также гражданам обязательные для исполнения указания об устранении выявленных нарушений налогового законодательства и контролировать их выполнение;
в лице начальников налоговых полиций, начальников отделов налоговых расследований приостанавливать расходные операции организаций и граждан по их расчетным и другим счетам в банках, в случаях невыполнения требований об устранении выявленных нарушений налогового законодательства, недопуска к проверке и обследованиям, непредставлении работникам налоговой полиции бухгалтерских отчетов и балансов, расчетов, деклараций и других документов, связанных с извлечением доходов, содержанием объектов налогообложения, исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет, до устранения выявленных нарушений. При обнаружении подлогов, подделок, документы, свидетельствующие о факте нарушения налогового законодательства, изымаются с вручением плательщику акта с описью изъятого;
в лице начальников налоговых полиций, начальников отделов налоговых расследований применять к организациям, должностным лицам и гражданам, нарушившим налоговое законодательство, налоговые санкции и штрафы, предусмотренные действующим законодательством;
при неуплате в установленный срок налогов, штрафов и пени описывать движимое и недвижимое имущество, денежно-валютные средства организаций и граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
составлять протоколы по фактам нарушений налогового законодательства должностными лицами организаций и гражданами;
совершать в торговых и других организациях, у индивидуальных предпринимателей контрольные закупы товаров (продукции), предоставляемых работ и услуг;
получать сведения, справки, а также документы о предпринимательской деятельности, операциях и состоянии денежных средств на счетах проверяемых организаций и граждан, от других юридических лиц, банков, осуществляющих отдельные виды банковских операций, бирж и граждан исключительно в служебных целях;
истребовать и проверять у граждан и должностных лиц документы, необходимые для установления личности, если имеются достаточные основания подозревать их в совершении преступления или в случае совершения ими административного правонарушения;
осуществлять оперативно-розыскную деятельность, дознание на основании и в порядке, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
при обнаружении признаков преступления проводить внеочередные проверки юридических и физических лиц на основании, в порядке и сроки, предусмотренные уголовно-процессуальным законодательством;
предупреждать, выявлять и пресекать коррупцию в налоговых органах;
хранить, носить, применять оружие, специальные средства и физическую силу на основании и в порядке, предусмотренными Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, U952707_ "Об органах внутренних дел";
составлять протоколы об административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также применять другие меры, предусмотренные законодательством об административных правонарушениях;
в целях борьбы с налоговыми правонарушениями вести учет лиц, предметов и фактов в пределах компетенции;
пользоваться бесплатным проездом в общественном транспорте, кроме такси.
Органы налоговой полиции на безвозмездной основе используют возможности изоляторов временного содержания (ИВС), следственных изоляторов (СИЗО), информационных центров (ИЦ), автоматизированных информационно-поисковых систем (кроме учетов объектов и субъектов оперативно-розыскной деятельности), адресных бюро систем Министерства внутренних дел и Государственного следственного комитета Республики Казахстан в интересах борьбы с преступностью.
Задания органов налоговой полиции по проведению специальных оперативно-розыскных мероприятий в пределах Закона Республики Казахстан Z944000_ "Об оперативно-розыскной деятельности" исполняются соответствующими службами на безвозмездной основе.
Органы налоговой полиции имеют расчетные счета в банках, гербовые печати и бланки установленного образца.

7. Салық полициясының құқықтары
Салық полициясы органдарының:
заңды тұлғалар (оның iшiнде ерекше тәртiппен жұмыс iстейтiн заңды тұлғалар) мен жеке тұлғаларда барлық ақша құжаттарына, бухгалтерлiк кiтаптарға, есептерге, сметаларға, қолда бар ақшалай қаражатқа, бағалы қағаздар мен басқа да игiлiктерге, есеп айырысуларға, декларацияларға, салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi есептеу мен төлеуге байланысты басқа да құжаттарға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртiппен және шарттар негiзiнде тексеру жүргiзуге, ұйымдардың лауазымды адамдары мен басқа да қызметкерлерiнен, сондай-ақ азаматтардан осы тексерулер кезiнде туындайтын мәселелер бойынша анықтамалар, ауызша және жазбаша түсiнiктемелер алуға;
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес салық тергеулерiн жүргiзуге;
өздерiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiнде табыс алу үшiн пайдаланылатын не орналасқан жерiне қарамастан салық салу объектiлерiн ұстауға байланысты ұйымдар мен азаматтардың кез-келген өндiрiстiк, қойма, сауда және басқа да үй-жайларын қолданылып жүрген заңдарды сақтай отырып тексеруге;
ұйымдардың басшылары мен басқа да лауазымды адамдарына, сондай-ақ азаматтарға салық заңдарының анықталған бұрмалаушылықтарын жою туралы мiндеттi түрде орындалатын нұсқаулар беруге және олардың орындалуын бақылауға;
салық заңдарының анықталған бұрмалаушылықтарын жою туралы талаптар орындалмаған, салық полициясының қызметкерлерi тексеру мен тергеуге жiберiлмеген, бухгалтерлiк есептер мен баланстарды, есеп айырысуларды, декларацияларды және табыс алумен, салық салу объектiлерiн ұстаумен, салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi есептеумен және төлеумен байланысты басқа да құжаттар берiлмеген жағдайда анықталған жолсыздықтар жойылғанға дейiн салық полицияларының бастықтары, салық тергеулерi бөлiмдерiнiң бастықтары арқылы ұйымдар мен азаматтардың банктердегi есеп айырысу және басқа да шоттары бойынша олардың шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар. Жалған, қолдан жасалған құжаттар анықталған жағдайда салық заңдарының бұзылғанын айғақтайтын құжаттар алынып, салық төлеушiге алынған құжаттардың тiзiмi көрсетiлген акт тапсырылады;
салық заңдарын бұзған ұйымдарға, лауазымды адамдар мен азаматтарға салық полицияларының бастықтары, салық тергеулерi бөлiмдерiнiң бастықтары арқылы қолданылып жүрген заңдарда көзделген салық санкциялары мен айыппұлдарын қолдануға;
салықтар, айыппұлдар мен өсiмдер белгiленген мерзiмде төленбеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұйымдар мен азаматтардың жылжымалы және жылжымайтын мүлкiн, ақша-валюта қаражатын хаттауға;
ұйымдардың лауазымды адамдары мен азаматтардың салық заңдарын бұзу фактiлерi бойынша хаттамалар жасауға;
сауда және басқа ұйымдардан, жеке кәсiпкерлерден тауарларды (өнiмдi), орындалатын жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi бақылау мақсатымен сатып алуға;
кәсiпкерлiк қызмет, тексерiлiп, отырған ұйымдар мен азаматтардың операциялары және шоттарындағы ақша қаражатының жай-күйi, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзетiн басқа заңды тұлғалардан, банктерден, биржалардан және азаматтардан тек қана қызмет бабында пайдаланылатын мәлiметтер, анықтамалар, сондай-ақ құжаттар алуға;
егер азаматтар мен лауазымды адамдар қылмыс жасады деп күдiктенуге жеткiлiктi негiз болса немесе олар әкiмшiлiк құқық бұзу әрекеттерiн жасаса, олардан жеке басының кiм екенiн анықтау үшiн қажет құжаттарды талап етуге және тексеруге;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiзде және тәртiппен шұғыл iздестiру, анықтау iс-әрекеттерiн жүргiзуге;
қылмыс белгiлерi байқалған жағдайда қылмыстық-iс жүргiзу заңдарында көзделген негiзде, тәртiппен және мерзiмде заңды және жеке тұлғаларға кезектен тыс тексеру жүргiзуге;
салық органдарында жемқорлықтың алдын алуға, оны анықтауға және тыюға;
"Iшкi iстер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығында көзделген негiзде және тәртiппен қаруды, арнаулы құралдарды сақтауға, алып жүруге, қолдануға;
әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасауға әкiмшiлiк жолмен ұстауға, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы заңдарда көзделген басқа да шараларды қолдануға;
салық құқық бұзушылығына қарсы күресi мақсатында өз құзыры шегiнде адамдардың, заттардың және фактiлердiң есебiн жүргiзуге;
таксиден басқа қоғамдық көлiкте тегiн жүрiп-тұруға құқығы бар.
Салық полициясы органдары қылмысқа қарсы күресу мүдделерi үшiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Мемлекеттiк тергеу комитетi жүйелерiнiң уақытша ұстап тұратын оңаша бөлмелерiнiң, тергеу бөлмелерiнiң, ақпарат орталықтарының, автоматтандырылған ақпарат-iздестiру жүйелерiнiң (шұғыл iздестiру қызметiнiң объектiлерi мен субъектiлерiн есепке алудан басқа), мекен-жай бюроларының мүмкiндiктерiн тегiн пайдаланады.
"Шұғыл iздестiру қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының шегiнде салық полициясы органдарының арнаулы шұғыл iздестiру шараларын жүргiзу жөнiндегi тапсырмаларын тиiстi қызмет орындары риясыз негiзде орындайды.
Салық полициясы органдарының банктерде есеп айырысу шоттары, елтаңбалық мөрлерi және белгiленген үлгiдегi iс қағаздары болады.

8. Специальные вопросы налоговой полиции
Должностные лица органов и подразделений налоговой полиции по вопросам уголовно-процессуальной, оперативно-розыскной деятельности и другим вопросам специальной компетенции, предусмотренным Указом Президента Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (ст. 171, пункты 9-12; ст. 172, пункты 2, 15-19), подотчетны и подконтрольны вышестоящим органам налоговой полиции и начальнику Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан.
Вмешательство в процессуальную и оперативно-розыскную деятельность налоговой полиции не допускается, кроме случаев, предусмотренных законом и нормативными актами, регламентирующими оперативно-розыскную деятельность.
Решения начальников налоговых полиций, принятые в пределах компетенции, могут быть отменены или изменены начальником управления налоговой полиции, начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, а также в порядке, предусмотренном законом.
II. Служебная дисциплина
9. Служебная дисциплина в органах налоговой
полиции
Дисциплина работников налоговой полиции состоит в соблюдении порядка и правил, установленных законодательством Республики Казахстан, Присягой, контрактами о службе, приказами Министра финансов, начальника Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, начальника управления налоговой полиции налоговой службы (далее - начальник управления налоговой полиции), начальника налоговой полиции по областям и г. Алматы и других должностных лиц налоговой полиции в пределах своей компетенции.
Начальник управления налоговой полиции, начальники налоговых
полиций по областям и г. Алматы несут персональную ответственность
за состояние служебной дисциплины среди подчиненных.
10. Виды поощрений, применяемые к работникам
налоговой полиции
К работникам налоговой полиции за образцовое исполнение
служебных обязанностей и высокие результаты в работе применяются
следующие поощрения:
а) объявления благодарности;
б) снятие ранее наложенного дисциплинарного взыскания;
в) выдача денежной премии;
г) награждение ценным подарком или Почетной грамотой;
д) награждение нагрудным знаком;
е) досрочное присвоение очередного специального звания;
ж) присвоение очередного специального звания на ступень выше
предусматриваемого штатной должностью.
За мужество и отвагу, проявленные при исполнении служебного
долга, другие особые заслуги работники налоговой полиции могут быть
представлены к награждению государственными наградами Республики
Казахстан.

8. Салық полициясының арнаулы мәселелерi
Салық полициясы органдары мен бөлiмшелерiнiң лауазымды адамдары қылмыстық iс жүргiзу, шұғыл iздестiру қызметi мәселелерi және "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығында (171-баптың 9,10,11, 12-тармақтары, 172-баптың 2, 15, 16, 17, 18, 19-тармақтары) көзделген арнаулы құзыреттiң өзге де мәселелерi бойынша салық полициясының жоғары тұрған органдарына және Бас салық инспекциясының бастығына есеп берiп отырады.
Шұғыл iздестiру қызметiн реттейтiн заңда және нормативтiк актiлерде көзделген жағдайлардан басқа кезде салық полициясының iс жүргiзу және шұғыл iздестiру қызметiне араласуға жол берiлмейдi.
Салық полициясының бастықтары құзыретi шегiнде қабылдаған шешiмдердi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық полициясы басқармасының бастығы, Бас салық инспекциясының бастығы тоқтата алады немесе өзгерте алады, сондай-ақ бұл шешiмдер заңда көзделген тәртiппен тоқтатылады немесе өзгертiледi.
II. Қызмет тәртiбi
9. Салық полициясы органдарындағы қызмет тәртiбi
Салық полициясы қызметкерлерiнiң тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарында, Антта, қызмет туралы келiсiм-шартта, Қаржы министрiнiң, Бас салық инспекциясы бастығының, салық қызметi салық полициясы басқармасы бастығының (бұдан әрi - Бас салық полициясы басқармасының бастығы), облыстар мен Алматы қаласы бойынша салық полициясы бастығының және салық полициясының басқа да лауазымды адамдарының өз құзыретi шегiнде шығарған бұйрықтарына белгiленген тәртiп пен ережелердi сақтау болып табылады.
Бас салық полициясы басқармасының бастығына, облыстар мен
Алматы қаласы бойынша салық полициясының бастықтарына өздерiнiң
қарамағындағы қызметкерлердiң арасындағы қызмет тәртiбiнiң жай-күйi
үшiн дербес жауапкершiлiк жүктеледi.
10. Салық полициясының қызметкерлерiне
қолданылатын көтермелеу түрлерi
Салық полициясының қызметкерлерiне қызмет мiндеттерiн үлгiлi
орындағаны және жұмыста жоғары нәтижелерге жеткенi үшiн мынадай
көтермеулер қолданылады:
а) алғыс жариялау;
б) бұдан бұрын жарияланған сөгiстi алу;
в) ақшалай сыйлық беру;
г) бағалы сыйлық немесе Құрмет грамотасын беру;
д) омырауға тағатын белгiмен наградтау;
е) кезектi арнаулы атақты мерзiмiнен бұрын беру;
ж) штаттық лауазымда көзделген атақтан бiр саты жоғары кезектi
арнаулы атақ беру.
Қызмет борышын орындау кезiнде көрсеткен батылдығы мен ерлiгi,
сiңiрген басқа да ерекше еңбегi үшiн салық полициясының
қызметкерлерi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларына
ұсынылуы мүмкiн.

11. Права начальников по применению поощрений
к подчиненным им работникам налоговой полиции
Министр финансов Республики Казахстан в отношении подчиненных
ему работников налоговой полиции пользуется правом применять меры
поощрения в полном объеме настоящего Положения.
Начальник Главной налоговой инспекции Министерства финансов
Республики Казахстан, начальник управления налоговой полиции,
начальники налоговых инспекций, начальники налоговых полиций по
областям и городу Алматы имеют право:
а) объявлять благодарность;
б) снимать ранее наложенное взыскание;
в) выдавать денежную премию;
г) награждать ценным подарком или Почетной грамотой.
12. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на
работников налоговой полиции
На работников налоговой полиции могут налагаться следующие
взыскания:
а) замечание;
б) выговор;
в) строгий выговор;
г) предупреждение о неполном служебном соответствии;
д) понижение в должности;
е) понижение в специальном звании на одну ступень;
ж) увольнение из органов налоговой полиции.
13. Права начальников по применению дисциплинарных
взысканий к подчиненным работникам налоговой
полиции
В отношении лиц младшего начальствующего состава, инспекторов и старших инспекторов органов налоговой полиции начальники налоговых полиций по областям и городу Алматы пользуются правом налагать дисциплинарные взыскания в полном объеме настоящего Положения, кроме понижения в специальном звании на одну ступень.
Начальник управления налоговой полиции пользуется правом налагать дисциплинарные взыскания на подчиненных в полном объеме настоящего Положения, в пределах своей компетенции, кроме понижения в специальном звании на одну ступень.
Начальник Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан пользуется правом налагать дисциплинарные взыскания на работников налоговой полиции в полном объеме настоящего Положения, кроме понижения в специальном звании на одну ступень.
Министр финансов Республики Казахстан обладает правом налагать дисциплинарные взыскания в полном объеме настоящего Положения.
Работник налоговой полиции вправе обжаловать применение к нему дисциплинарного взыскания вплоть до Министра финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
14. Порядок применения поощрений и наложения
взысканий
Поощрения и дисциплинарные взыскания применяются и налагаются прямыми и вышестоящими начальниками: Министром финансов. начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, начальником управления налоговой полиции, начальниками налоговых инспекций по областям, городу Алматы в части применения поощрений, их заместителями - начальниками налоговых полиций, в пределах предоставленных им прав.
В случае временного исполнения обязанностей по должности, когда об этом объявлено в приказе, начальник пользуется дисциплинарными правами в соответствии с временно исполняемой должностью.
Поощрения и дисциплинарные взыскания объявляются в приказах.
О поощрениях и дисциплинарных взысканиях работнику объявляется лично под роспись или на совещании, собрании личного состава с его участием, о чем делается запись в приказе.
Дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка, а в случаях служебной проверки, возбуждения уголовного или дела об административном правонарушении - не позднее одного месяца со дня окончания проверки, рассмотрения соответствующим органом или должностным лицом уголовного дела или дела об административном правонарушении, не считая времени болезни работника или пребывания его в отпуске.
Взыскание не может быть наложено позднее 6 месяцев со дня совершения проступка.
За каждый случай нарушения служебной дисциплины может быть наложено только одно дисциплинарное взыскание.
Дисциплинарное взыскание, объявленное работнику в приказе:
замечание считается снятым, если в течение трех месяцев со дня наложения взыскания этот работник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию;
выговор считается снятым, если в течение шести месяцев со дня наложения взыскания этот работник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию;
строгий выговор считается снятым, если в течение девяти месяцев со дня наложения взыскания этот работник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию;
предупреждение о неполном служебном соответствии считается снятым, если в течение года со дня наложения взыскания этот работник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию.
Понижение в должности считается реализованным после назначения на нижестоящую должность;
понижение в специальном звании считается произведенным после подписания приказа о снижении специального звания.
Досрочное снятие дисциплинарного взыскания в порядке поощрения производится начальником, наложившим его, равным ему или вышестоящим прямым начальником, но не ранее трех месяцев.
В случае совершения работником проступка, влекущего за собой дисциплинарную ответственность, при нахождении его в отпуске, командировке или на излечении начальник органа налоговой полиции, которому стало известно об этом, сообщает о происшедшем по месту службы работника, совершившего проступок.
Начальник, превысивший предоставленные ему права по применению поощрений и наложению дисциплинарных взысканий, несет за это дисциплинарную ответственность.

11. Бастықтардың қарамағындағы қызметкерлерге
көтермелеулердi қолдану жөнiндегi құқықтары
Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қарамағындағы салық
полициясының қызметкерлерi жөнiнде осы Ереженiң толық көлемiнде
көтермелеу шараларын қолдану құқығын пайдаланады.
Бас салық инспекциясы бастығының, Бас салық полициясы
басқармасы бастығының, облыстар, мен Алматы қаласы бойынша салық
полициялары бастықтарының:
а) алғыс жариялауға;
б) бұдан бұрын жарияланған сөгiстi алуға;
в) ақшалай сыйлық беруге;
г) бағалы сыйлық немесе Құрмет грамотасын беруге құқығы бар.
12. Салық полициясының қызметкерлерiне
қолданылатын тәртiптiк жазалар
Салық полицияларының қызметкерлерiне мынадай жазалар қолданылуы
мүмкiн:
а) ескерту жасау;
б) сөгiс;
в) қатаң сөгiс;
г) қызметке толық сай келмейтiндiгi туралы ескерту;
д) лауазымын төмендету;
е) арнаулы атағын бiр саты төмендету;
ж) салық полициясы органдарынан шығарып жiберу.
13. Бастықтардың қарамағындағы салық полициясы
қызметкерлерiне тәртiптiк жазалар қолдану
жөнiндегi құқықтары
Облыстар мен Алматы қаласы бойынша салық полицияларының бастықтары салық полициясы органдарының кiшi басшы құрамының қызметкерлерi, инспекторлары мен аға инспекторлары жөнiнде арнаулы атағын бiр саты төмендетуден басқа осы Ереженiң толық көлемiнде тәртiптiк жазалар қолдану құқығын пайдаланады.
Салық полициясы басқармасының бастығы қарамағындағы қызметкерлерге арнаулы атағын бiр саты төмендетуден басқа өзiнiң құзыретi шегiнде осы Ереженiң толық көлемiнде тәртiптiк жазалар қолдану құқығын пайдаланады.
Бас салық инспекциясының бастығы салық полициясының қызметкерлерiне арнаулы атағын бiр саты төмендетуден басқа осы Ереженiң толық көлемiнде тәртiптiк жазалар қолдану құқығын пайдаланады.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң осы Ереженiң толық көлемiнде тәртiптiк жазалар қолдануға құқы бар.
Салық полициясының қызметкерi өзiне тәртiптiк жаза қолданғандығы жөнiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрiне дейiн және заңда белгiленген тәртiппен шағынуға құқылы.
14. Көтермелеу және жазалау шараларын
қолдану тәртiбi
Көтермелеу және тәртiптiк жазаларды тiкелей және жоғары тұрған бастықтар: Қаржы министрi, Бас салық инспекциясының бастығы, Салық полициясы басқармасының бастығы, облыстар, Алматы қаласы бойынша салық инспекцияларының бастықтары көтермелеу шараларын қолдану бөлiгiнде, олардың орынбасарлары - салық полицияларының бастықтары өздерiне берiлген құқықтар шегiнде қолданады.
Лауазымы бойынша мiндеттердi уақытша атқарған жағдайда, бұл жайында бұйрықта айтылған кезде, бастық уақытша атқарылатын лауазымына сәйкес тәртiптiк жазалар қолдану құқықтарына пайдаланады.
Көтермелеу мен тәртiптiк жазалау шаралары бұйрықпен жарияланады.
Көтермелеу және тәртiптiк жазалау шаралары жайында қызметкерге жеке қолын қойдырып немесе жеке құрамның ол қатысып отырған кеңесiнде, жиналысында жарияланады, бұл жөнiнде бұйрыққа жазу жазылады.
Тәртiптiк жазалау шарасы жағымсыз әрекет байқалған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей қолданылады, ал қызмет бабындағы тексеру болған, қылмыстық немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған жағдайда - тиiстi орган немесе лауазымды адам қылмыстық iстi не әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi тексерудi, қарауды аяқтаған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей қолданылады, бұл орайда қызметкерлердiң ауырған немесе демалыста болған уақыты есептелмейдi.
Жазалау шарасы жағымсыз әрекет жасалған күннен 6 айдан кешiктiрмей қолданылады.
Қызмет тәртiбi бұзылған әрбiр жағдайда тек бiр ғана тәртiптiк жазалау шарасы қолданылуы мүмкiн.
Қызметкерге бұйрықпен жарияланған тәртiптiк жаза:
ескертпе, егер қызметкер жаза қолданылған күннен бастап үш ай iшiнде жаңа тәртiптiк жазаға тартылмаса, алып тасталады деп есептеледi;
сөгiс, егер қызметкер жаза қолданылған күннен бастап алты ай iшiнде жаңа тәртiптiк жазаға тартылмаса, алып тасталды деп есептеледi;
қатаң сөгiс, егер қызметкер жаза қолданылған күннен бастап тоғыз ай iшiнде жаңа тәртiптiк жазаға тартылмаса, алып тасталды деп есептеледi;
қызметке толық сай келмеуi туралы ескерту, егер қызметкер жаза қолданылған күннен бастап бiр жыл iшiнде жаңа тәртiптiк жазаға тартылмаса, алып тасталды деп есептеледi;
қызметiн төмендету төмен қызметке тағайындалғаннан кейiн жүзеге асырылған болып есептеледi;
арнаулы атағын төмендету арнаулы атағын төмендету туралы бұйрыққа қол қойылғаннан кейiн жүзеге асырылған болып есептеледi.
Көтермелеу ретiнде тәртiптiк жазаны мерзiмiнен бұрын алуды оны қолданған бастық, оған тең басшы немесе жоғары тұрған бастық жүзеге асырады, бiрақ үш айдан ерте болмайды.
Қызметкерлер демалыста, iссапарда немесе емделуде жүргенде тәртiптiк жаза қолдануға әкеп соғатын ағаттық жiберген жағдайда бұл жайында мәлiм болған салық полициясы органының бастығы болған жағдайды ағаттық жiберген қызметкердiң жұмыс орнына хабарлайды.
Көтермелеу және тәртiптiк жазалау шараларын қолдану жөнiнде өзiне берiлген құқықты асыра пайдаланған бастыққа бұл үшiн тәртiптiк жауапкершiлiк жүктеледi.

15. Внутренний распорядок в органах налоговой
полиции
Внутренний распорядок в органах налоговой полиции устанавливается их начальниками в соответствии с законодательством, исходя из особенности деятельности этих органов в порядке, определяемом начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, начальником управления налоговой полиции.
16. Продолжительность рабочего времени
На работников налоговой полиции распространяется установленная законодательством о труде продолжительность рабочего времени.
В необходимых случаях работники налоговой полиции могут привлекаться к исполнению служебных обязанностей сверх установленного времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные дни. В этих случаях им предоставляется компенсация в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о труде.
При сменной работе работникам налоговой полиции устанавливается одинаковая продолжительность дневной, вечерней и ночной смен.
Работник налоговой полиции имеет право на компенсацию при исполнении им дополнительных обязанностей за временно отсутствующего сотрудника в соответствии с законодательством и в порядке, определяемом начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан.
III. Аттестация
17. Аттестация
В целях определения служебного соответствия работника налоговой полиции предъявляемым требованиям в органах налоговой полиции проводится аттестация.
Сотрудник, заключивший контракт о службе в органах налоговой полиции на определенный срок, проходит аттестацию при продлении контракта, а работник, проходящий службу без контракта, каждые три года службы. В случаях, когда имеются основания для изменения вывода по последней аттестации, работник налоговой полиции проходит аттестацию досрочно.
По результатам аттестации работники налоговой полиции могут
быть представлены на вышестоящие должности, понижены в должности, а
также уволены по основаниям, указанным в пункте 43 настоящего
Положения.
Порядок проведения аттестации определяется начальником Главной
налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан.
IV. Присвоение специальных званий
18. Специальные звания
Работникам налоговой полиции присваиваются следующие
специальные звания:
младший начальствующий состав
прапорщик налоговой полиции, старший прапорщик налоговой
полиции;
средний начальствующий состав
младший лейтенант налоговой полиции, лейтенант налоговой
полиции, старший лейтенант налоговой полиции, капитан налоговой
полиции;
старший начальствующий состав
майор налоговой полиции, подполковник налоговой полиции,
полковник налоговой полиции;
высший начальствующий состав
генерал-майор налоговой полиции, генерал-лейтенант налоговой
полиции.

15. Салық полициясы органдарындағы iшкi тәртiп
Салық полициясы органдарындағы iшкi тәртiптi олардың бастықтары осы органдар қызметiнiң ерекшелiктерiн басшылыққа ала отырып, заңдарға сәйкес Бас салық инспекциясының бастығы, салық полициясы басқармасының бастығы айқындайтын тәртiппен белгiлейдi.
16. Жұмыс уақытының ұзақтығы
Салық полициясының қызметкерлерiне еңбек туралы заңдарда белгiленген жұмыс уақытының ұзақтығы қолданылады.
Қажет болған жағдайда салық полициясының қызметкерлерi қызмет мiндеттерiн атқаруға белгiленген мерзiмнен тыс уақытта, сондай-ақ түнгi уақытта, демалыс және мереке күндерi де тартылуы мүмкiн. Мұндай жағдайда оларға Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарында белгiленген тәртiппен өтемақы төленедi.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң ауысымдық жұмысында ұзақтығы бiрдей күндiзгi, кешкi және түнгi ауысымдар белгiленедi.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң уақытша жоқ қызметкер үшiн қосымша мiндеттер атқарғанда заңдарға сәйкес және Бас салық инспекциясының бастығы айқындайтын тәртiппен өтемақы алуға құқығы бар.
III. Аттестация
17. Аттестация
Салық полициясы қызметкерiнiң салық полициясы органдарында қойылатын талаптарға қызмет бабында сай келуiн анықтау мақсатында аттестациялау жүргiзiледi.
Салық полициясында белгiлi бiр мерзiмде қызмет ету туралы келiсiм-шарт жасасқан қызметкер келiсiм-шартты ұзарту кезiнде, ал қызметiн келiсiм-шартсыз өткерiп жүрген қызметкер - қызметтiң әр үш жылында аттестациядан өтедi. Соңғы аттестация бойынша тұжырымды өзгертуге негiз болған жағдайда салық полициясының қызметкерi
аттестациядан мерзiмiнен бұрын өтедi.
Аттестация нәтижелерi бойынша салық полициясының қызметкерлерi
осы Ереженiң 43-тармағында көрсетiлген негiздер бойынша жоғары
лауазымға ұсынылуы, лауазымы төмендетiлуi, сондай-ақ жұмыстан
шығарылуы мүмкiн.
Аттестациядан өту тәртiбiн Бас салық инспекциясының бастығы
белгiлейдi.
IV. Арнаулы атақтар беру
18. Арнаулы атақтар
Салық полициясы қызметкерлерiне мынадай арнаулы атақтар берiледi:
кiшi басшы құрам
салық полициясының прапорщигi, салық полициясының аға
прапорщигi;
орта басшы құрам
салық полициясының кiшi лейтенанты, салық полициясының
лейтенанты, салық полициясының аға лейтенанты, салық полициясының
капитаны;
аға басшы құрам
салық полициясының майоры, салық полициясының подполковнигi,
салық полициясының полковнигi;
жоғары басшы құрам
салық полициясының генерал-майоры, салық полициясының
генерал-лейтенанты.

19. Присвоение специальных званий
Лицам, принятым на службу в налоговую полицию, присваиваются специальные звания с учетом занимаемой должности, профессиональной квалификации, образования, условий, предусмотренных настоящим Положением.
Офицеры, состоящие в запасе Вооруженных Сил, принимаемые на службу в органы налоговой полиции, зачисляются в кадры налоговой полиции в соответствии с имеющимся воинским званием, с присвоением специального звания начальствующего состава налоговой полиции в порядке переаттестации. При этом сроки выслуги в присвоенных воинских званиях в запасе учитываются при присвоении им очередного специального звания налоговой полиции.
Работникам налоговой полиции, ранее проходившим службу в органах налоговой полиции, других органах, где законодательно установлены специальные звания, при зачислении в кадры налоговой полиции присваивается очередное специальное звание налоговой полиции, если они в период прежней службы выслужили установленный срок в присвоенном звании, а новое звание не превышает предельного звания по занимаемой должности. В этих случаях присвоение очередных специальных званий производится по суммарному исчислению в соответствии с настоящим Положением.
Первое специальное звание среднего и старшего начальствующего состава, специальное звание - полковник налоговой полиции, а также звание досрочно и на одну ступень выше звания, установленной по занимаемой штатной должности, присваивается Министром финансов Республики Казахстан.
Специальные звания младшего начальствующего состава присваиваются соответствующими должностными лицами, имеющими право их назначения на должности, перемещения и увольнения.
Очередные специальные звания в соответствии с вышеуказанными требованиями, а также с учетом отношения к службе, выслуги лет работникам налоговой полиции присваиваются:
от лейтенанта налоговой полиции до капитана налоговой полиции включительно - начальником управления налоговой полиции;
майора и подполковника налоговой полиции - начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан;
звания высшего начальствующего состава - в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сроки выслуги в специальных званиях работников налоговой полиции устанавливаются:
в звании прапорщик налоговой полиции пять лет.
Сроки выслуги в специальных званиях старшего прапорщика налоговой полиции не устанавливаются;
в звании младшего лейтенанта налоговой полиции - один год;
в звании лейтенанта налоговой полиции - два года;
в звании старшего лейтенант налоговой полиции - три года;
в звании капитана налоговой полиции - три года;
в звании майора налоговой полиции - четыре года;
в звании подполковника налоговой полиции - пять лет.
Сроки выслуги в звании полковник налоговой полиции и выше не устанавливаются.
Для работников, имеющих высшее оконченное образование, с пятилетним очным обучением, срок выслуги в специальном звании лейтенант налоговой полиции устанавливается 1 год.

19. Арнаулы атақтар беру
Салық полициясына қызметке қабылданған адамдарға атқарып отырған лауазымын, кәсiптiк бiлiктiлiгiн, бiлiмiн, осы Ережеде көзделген жағдайларды ескере отырып арнаулы атақтар берiледi.
Салық полициясы органдарына қызметке қабылданған Қарулы Күштердiң запастағы офицерлерi салық полициясының кадрларына сол әскери атағымен қайта аттестациядан өту тәртiбiмен салық полициясы басшы құрамының арнаулы атағын беру арқылы қабылданады. Бұл орайда запаста берiлген әскери атақтарымен қызмет өткерген жылдары оларға салық полициясының кезектi арнаулы атақтарын беру кезiнде ескерiледi.
Бұдан бұрын салық полициясы органдарында, заң жүзiнде арнаулы атақтар белгiленген басқа органдарда қызмет өткерген салық полициясының қызметкерлерiне салық полициясының кадрларына қабылдау кезiнде, егер олар бұрынғы қызмет кезеңiнде белгiленген мерзiмдi берiлген атақта өткерген болса, ал жаңа атағы атқарып отырған лауазымы бойынша шектi атақтан аспайтын түспейтiн болса, салық полициясының кезектi арнаулы атағы берiледi. Мұндай жағдайда кезектi арнаулы атақтарды беру осы Ережеге сәйкес жиынтық есептеу бойынша берiледi.
Орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын, арнаулы атақ - салық полициясының полковнигi атағын, сондай-ақ мерзiмiнен бұрын берiлетiн атақты және атқаратын штаттық лауазымы бойынша белгiленген атақтан бiр саты жоғары атақты Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бередi.
Кiшi басшы құрамның арнаулы атақтарын оларды қызметке тағайындауға, қызметiн ауыстыруға және жұмыстан шығаруға құқығы бар тиiстi лауазымды адамдар бередi.
Кезектi арнаулы атақтар жоғарыда аталған талаптарға сәйкес, сондай-ақ қызметке көзқарасын, қызмет өткерген жылдарды ескере отырып салық полициясының қызметкерлерiне:
салық полициясының лейтенантынан салық полициясының капитанына дейiн қоса алғанда - салық полициясы басқармасының бастығы бередi;
салық полициясының майоры мен подполковнигi атағын - Бас салық инспекциясының бастығы бередi;
жоғары басшы құрамның атақтары - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берiледi.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң арнаулы атақтары қызмет өткеру мерзiмi былайша белгiленедi:
Салық полициясының прапорщигi атағында бес жыл.
Салық полициясы аға прапорщигiнiң арнаулы атақтарында қызмет өткеру мерзiмi белгiленбейдi.
Салық полициясының кiшi лейтенанты атағында - бiр жыл.
Салық полициясының лейтенанты атағында - екi жыл.
Салық полициясының аға лейтенанты атағында - үш жыл.
Салық полициясының капитаны атағында - үш жыл.
Салық полициясының майоры атағында - төрт жыл.
Салық полициясының подполковнигi атағында - бес жыл.
Салық полициясының полковнигi атағында және одан жоғары атақта қызмет өткеру мерзiмi белгiленбейдi.
Бес жылдық күндiзгi оқу бөлiмiн бiтiрген, жоғары аяқталған бiлiмi бар қызметкерлер үшiн салық полициясының лейтенанты деген арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмi 1 жыл болып белгiленедi.

20. Особенности присвоения специальных званий
работникам налоговой полиции
Специальные звания присваиваются последовательно. Специальное звание младшего лейтенанта налоговой полиции присваивается:
лицам младшего начальствующего состава, обучающимся на старших курсах высших учебных заведений и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
вновь принятым работникам налоговой полиции, имеющим среднее специальное образование и назначенным на должности, замещаемые лицами среднего начальствующего состава.
Специальное звание лейтенанта налоговой полиции присваивается:
а) младшим лейтенантам налоговой полиции по истечении установленного настоящим Положением срока выслуги в предыдущем специальном звании, а окончившим высшие учебные заведения, - независимо от срока выслуги в этом звании;
б) лицам младшего начальствующего состава, окончившим высшие учебные заведения или средние специальные учебные заведения и назначенным на должности, замещаемые лицами среднего и старшего начальствующего состава налоговой полиции;
в) вновь принятым работникам налоговой полиции, имеющим высшее образование и назначенным на должности, замещаемые лицами среднего и старшего начальствующего состава налоговой полиции.
Специальное звание майор налоговой полиции может быть присвоено вновь принятым лицам, имеющим высшее образование и назначенным на должности высшего начальствующего состава.
Другие очередные специальные звания работникам налоговой полиции присваиваются в соответствии с настоящим Положением.
За успешное выполнение заданий, а также достижения высоких результатов в оперативно-служебной деятельности очередные звания начальствующего состава могут быть присвоены досрочно или на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности.
Присвоение специальных званий досрочно либо на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, производится по каждому из указанных оснований один раз за весь период службы в органах налоговой полиции.
Работникам налоговой службы, переведенным в налоговую полицию, специальные звания могут присваиваться до достижения ими возраста 40 лет.
21. Исчисление сроков выслуги в специальном звании
Срок выслуги в специальном звании исчисляется со дня подписания приказа о присвоении этого звания. Время пребывания работника налоговой полиции в пониженном специальном звании в срок выслуги в восстановленном звании не засчитывается.
Работники налоговой полиции, имеющие специальные звания прапорщика, старшего прапорщика налоговой полиции, назначенные на должности, замещаемые лицами среднего и старшего начальствующего состава налоговой полиции, представляются к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава налоговой полиции, независимо от срока выслуги в специальных званиях прапорщик, старший прапорщик налоговой полиции.
Срок выслуги в специальном звании исчисляется с момента окончания срока выслуги в предыдущем специальном звании.
Досрочные специальные звания присваиваются по истечении не менее половины установленных сроков выслуги в специальном звании и при соответствии присваиваемого специального звания званию, предусмотренному по занимаемой штатной должности.
Очередное специальное звание на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, присваивается по истечении не менее полутора сроков выслуги в предыдущем специальном звании.
Лицам начальствующего состава, увольняемым со службы по возрасту, состоянию здоровья или по сокращению штатов, имеющим выслугу 20 и более лет в календарном исчислении, одновременно с увольнением может быть присвоено очередное специальное звание до подполковника налоговой полиции включительно.
Работники налоговой полиции представляются к присвоению очередных специальных званий к моменту истечения срока выслуги лет в присвоенных специальных званиях. Начальник, несвоевременно представивший подчиненного к присвоению очередного специального звания, несет за это дисциплинарную ответственность.
Самовольно устанавливать дополнительные условия присвоения очередных специальных званий, не предусмотренные настоящим Положением, запрещается.

20. Салық полициясының қызметкерлерiне арнаулы
атақтар беру ерекшелiктерi
Арнаулы атақтар рет-ретiмен берiледi. Салық полициясының кiшi лейтенанты арнаулы атағы:
жоғары оқу орындарының жоғарғы курстарында оқитын және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған адамдарға;
арнаулы орта бiлiмi бар салық полициясының жаңадан қабылданған және орта басшы құрамның адамдары атқарып отырған лауазымдарға тағайындалған адамдарға берiледi.
Салық полициясының лейтенанты арнаулы атағы:
а) салық полициясының кiшi лейтенанттарына осы Ережеде белгiленген бұрынғы атақта қызмет өткеру мерзiмi өткеннен кейiн, ал жоғары оқу орындарын бiтiргендерге - осы атақта қызмет өткеру мерзiмiне қарамастан;
б) жоғары оқу орындарын немесе арнаулы орта оқу орындарын бiтiрген және салық полициясының орта және аға басшы құрамының адамдары атқарып отырған лауазымдарға тағайындалған кiшi басшы құрамның адамдарына;
в) жоғары бiлiмi бар және салық полициясының орта және аға басшы құрамының адамдары атқарып отырған лауазымдарға тағайындалған салық полициясының жаңадан қабылданған қызметкерлерiне берiледi.
Салық полициясының майоры арнаулы атағы жоғары бiлiмi бар және жоғары басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған адамдарға берiлуi мүмкiн.
Салық полициясының қызметкерлерiне басқа кезектi арнаулы атақтар осы Ережеге сәйкес берiледi.
Тапсырмаларды ойдағыдай орындағаны, сондай-ақ жедел қызмет iсiне жоғары нәтижелерге жеткенi үшiн басшы құрамның кезектi атақтары мерзiмiнен бұрын берiлуi немесе атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бiр саты жоғары арнаулы атақ берiлуi мүмкiн.
Арнаулы атақтар яки атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бiр саты жоғары арнаулы атақ жоғарыда көзделген негiздемелердiң әрқайсысы бойынша салық полициясы органдарындағы қызметтiң бүкiл кезеңiнде бiр рет берiледi.
Салық полициясына ауыстырылған салық қызметiнiң қызметкерлерiне арнаулы атақтар олар 40 жасқа толғанға дейiн берiлуi мүмкiн.
21. Арнаулы атақта қызмет өткеру
мерзiмiн есептеу
Арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмi осы атақты беру туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап есептеледi. Салық полициясы қызметкерлерiнiң төмендетiлген арнаулы атағында болған уақыты қалпына келтiрiлген атақта қызмет өткеру мерзiмiне есептелмейдi.
Салық полициясының прапорщигi, аға прапорщигi арнаулы атақтары бар, салық полициясының орта және аға басшы құрамының адамдары атқарып отырған лауазымдарға тағайындалған салық полициясының қызметкерлерi салық полициясының прапорщигi, аға прапорщигi арнаулы атақтарында қызмет өткерген мерзiмiне қарамастан салық полициясының орта және аға басшы құрамының алғашқы арнаулы атақтарын беруге ұсынылады.
Арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмi осының алдындағы арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмiн аяқталған сәттен бастап есептеледi.
Мерзiмiнен бұрын арнаулы атақтар арнаулы атақта белгiленген қызмет өткеру мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткеннен кейiн және берiлген атақ атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген атаққа сай келген жағдайда берiледi.
Атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бiр саты жоғары кезектi арнаулы атақ:
бұрынғы арнаулы атақта қызмет өткерудiң кемiнде бiржарым мерзiмi өткеннен кейiн берiледi.
Қызметтен жасына, денсаулығына немесе шаттың қысқартылуына байланысты босатылған, қызмет өткерген мерзiмi күнтiзбелiк есеппен алғанда 20 жыл және одан да ұзақ болған басшы құрамның адамдарына босатылуымен бiр мезгiлде салық полициясының подполковнигiне дейiнгi кезектi арнаулы атақ берiлуi мүмкiн.
Салық полициясының қызметкерлерi кезектi арнаулы атақтар беруге бұдан бұрын берiлген арнаулы атақтарда қызмет өткеру мерзiмi аяқталып қалған кезде ұсынылады. Қарамағындағы адамды кезектi арнаулы атақ алуға уақытында ұсынбаған бастыққа бұл үшiн тәртiп жауапкершiлiгi жүктеледi.
Кезектi арнаулы атақтар берудiң осы Ережеде көзделмеген қосымша шарттарын белгiлеуге тыйым салынады.

22. Задержка в присвоении очередных специальных званий
Присвоения очередных специальных званий работникам налоговой полиции, имеющим дисциплинарные взыскания, а также тем работникам, которым предъявлено обвинение в совершении преступления, до снятия взыскания или прекращения уголовного преследования по реабилитирующим основаниям не производится.
Мотивы задержки присвоения очередного специального звания излагаются в рапорте на имя начальника управления налоговой полиции, доводятся до работника налоговой полиции в течение 10 дней и отражаются в последующем в представлении к присвоению очередного специального звания или аттестации.
23. Понижение в специальном звании и лишение
специального звания
Понижение в специальном звании на одну ступень работников налоговой полиции, имеющих специальные звания младшего, среднего и старшего начальствующего состава налоговой полиции, производятся Министром финансов Республики Казахстан.
Работники, пониженные в специальном звании, восстанавливаются в прежнем специальном звании, независимо от занимаемой ими штатной должности, приказами Министра финансов Республики Казахстан.
До восстановления работника налоговой полиции в прежнем специальном звании и присвоении ему очередного специального звания повторное понижение в специальном звании не допускается.
Работники налоговой полиции могут быть лишены специальных званий при совершении тяжких преступлений по приговору суда.
V. Назначение на должность, перемещение
и продвижение по службе
24. Прием на службу в налоговую полицию
На службу в налоговую полицию принимаются на добровольной основе граждане Республики Казахстан не моложе 20 лет, способные по своим деловым и личным качествам, образованию и состоянию здоровья исполнять служебные обязанности.
На очную учебу в учебные заведения Министерства внутренних дел, Государственного следственного комитета, Комитета национальной безопасности, Министерства обороны Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы, с целевым распределением, могут направляться органами налоговой полиции лица, не достигшие 20 лет на условиях, согласованных с этими ведомствами.
Не могут быть приняты на службу в органы налоговой полиции граждане, ранее судимые и освобожденные от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям, а также уволенные по отрицательным мотивам с государственной службы.
На должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов налоговой полиции принимаются граждане имеющие среднее специальное или высшее образование , как правило, не старше 35 лет, а также офицеры запаса и лица, проходившие ранее службу в войсках, органах Министерства внутренних дел, Государственного следственного комитета, Комитета национальной безопасности, Министерства обороны Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы, Республиканской гвардии, других специальных воинских формированиях, имеющие воинские и специальные звания, в возрасте не старше 45 лет.
Сноска. Перечень должностей и соответствующего им образования определяется начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан.

22. Кезектi арнаулы атақтар берудегi кiдiрiс
Тәртiптiк жаза қолданылған, сондай-ақ үстiнен қылмыстық iс қозғалған салық полициясының қызметкерлерiне жаза алынғанға дейiн немесе ақтаудан тыс негiздемелер бойынша қылмыстық iс тоқтатылғанға дейiн кезектi арнаулы атақтар берiлмейдi.
Кезектi арнаулы атақ берудiң кiдiртiлу себептерi салық полициясы басқармасы бастығының атына жазылған рапортта баяндалады, салық полициясының қызметкерiне 10 күн iшiнде хабарланып, кейiннен кезектi арнаулы атақ беруге ұсыну немесе аттестация кезiнде көрсетiледi.
23. Арнаулы атақты төмендету және арнаулы
атақтан айыру
Салық полициясының кiшi, орта және аға басшы құрамының арнаулы атақтары бар салық полициясы қызметкерлерiнiң арнаулы атағын бiр саты төмендетудi Қазақстан Республикасының Қаржы министрi iске асырады.
Арнаулы атағы төмендетiлген қызметкерлердiң бұрынғы арнаулы
атағы олардың атқарып отырған штаттық лауазымына қарамастан
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң бұйрығымен қалпына
келтiрiледi.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң бұрынғы арнаулы атағы және
оған кезектi арнаулы атақ берiлуi қалпына келтiрiлгенге дейiн арнаулы
атақты қайталап төмендетуге жол берiлмейдi.
Салық полициясының қызметкерлерi ауыр қылмыс жасаған жағдайда,
соттың үкiмi бойынша арнаулы атақтардан айырылуы мүмкiн.
V. Қызметке тағайындау, қызмет бойынша ауыстыру
және жоғарлату
24. Салық полициясына қызметке қабылдау
Салық полициясына қызметке жасы 20-ға толған, өзiнiң iскерлiк және жеке қасиеттерi, бiлiмi және денсаулық жағдайы жөнiнен қызмет бабындағы мiндеттерiн атқаруға қабiлеттi Қазақстан Республикасының азаматтары ерiктi негiзде қабылданады.
Салық полициясының органдары жасы 20-ға толмаған адамдарды Iшкi iстер министрлiгiнiң, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң, Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң оқу орындарына түсiп оқуға осы ведомстволармен келiсiлген шартқа сәйкес мақсатты бөлу арқылы жiберуi мүмкiн.
Бұрын сотталған және ақтаудан тыс негiздемелер бойынша қылмыстық жауапкершiлiктен босатылған, сондай-ақ мемлекеттiк қызметтен жағымсыз себептер бойынша босатылған азаматтарды салық полициясының органдарына қызметке қабылдауға болмайды.
Салық полициясы органдарының орта, аға және жоғары басшы құрамының лауазымдарына арнаулы орта немесе жоғары бiлiмi бар, әдетте жасы 35-тен аспаған азаматтар, сондай-ақ запастағы офицерлер және бұрын әскерлерде, Iшкi iстер министрлiгi, Мемлекеттiк тергеу комитетi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Қорғаныс министрлiгi, Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитет органдарында, Республикалық ұланда, басқа да арнаулы, әскери құрамаларда қызмет өтеген, әскери және арнаулы атақтары бар, жасы 45-тен аспаған адамдар қабылданады.
. Ескерту: Лауазымдардың және оларға сай келетiн бiлiмнiң
тiзбесiн Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi Бас салық инспекциясының бастығы
айқындайды.

Работники налоговой службы со стажем свыше 6 месяцев могут приниматься в органы налоговой полиции в возрасте до 40 лет.
Администрация Президента, Правительство Республики Казахстан в необходимых случаях направляют для назначения на должность старшего и высшего начальствующего состава органов налоговой полиции специалистов органов государственной власти и управления, прокуратуры, юстиции, лиц, ранее не состоявших в кадрах налоговой полиции, но не старше 50 лет, при этом им стаж предыдущей работы по специальности, в том числе обучение в аспирантуре и докторантуре, засчитывается в стаж службы в органах налоговой полиции для выплаты процентной надбавки за выслугу лет, назначения пенсии.
Для вновь принимаемых работников налоговой полиции может устанавливаться испытательный срок до 3 месяцев, с целью определения его профессиональной пригодности. В таких случаях они назначаются временно исполняющими обязанности в соответствующих должностях, не зачисляются в кадры налоговой полиции и им не присваиваются специальные звания.
Работники налоговой полиции могут проходить первоначальную подготовку, переподготовку, повышение квалификации, обучение в учебных заведениях Министерства внутренних дел, Государственного следственного комитета, Комитета национальной безопасности, Министерства обороны Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы на условиях, согласованных с этими министерствами.
Работник налоговой полиции принимает Присягу, текст которой утверждается Правительством Республики Казахстан.
25. Назначение на должности младшего начальствующего
состава налоговой полиции
Должности младшего начальствующего состава налоговой полиции комплектуются на контрактной основе, как правило, лицами, прошедшими срочную военную службу, военнообязанными, прошедшими военную службу на контрактной основе на должностях солдат, матросов, сержантов, старшин.
Назначение на должности, подлежащие замещению младшим начальствующим и вольнонаемным составом, осуществляют начальники налоговых полиций по областям и городу Алматы.
26. Контракт в органах налоговой полиции
Контракт о службе в органах налоговой полиции заключается между гражданином Республики Казахстан и налоговой службой в лице руководителя, имеющего право приема на службу и увольнения. Форма и условия контракта утверждаются главной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан. Контракт заключается на срок не более 5 лет, в соответствии с Типовым контрактом, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
В контракте оговариваются обязательства гражданина выполнять возложенные на него обязанности по службе в органах налоговой полиции, соблюдать Присягу, внутренний распорядок, требования настоящего Положения и обязательства налоговой полиции обеспечить гарантии и условия для прохождения службы принимаемому на службу работнику, предусмотренные законодательством, настоящим Положением и по соглашению сторон.
В контракте также указываются последствия, наступающие в результате невыполнения сторонами взятых на себя обязательств. Контракт заключается письменно.
Для лиц, поступивших в учебные заведения, обучение которых осуществляется за счет средств Министерства финансов Республики Казахстан, в контракте оговаривается обязанность прохождения службы в налоговой полиции со сроком не менее трех лет после окончания учебы.

Стажы 6 айдан асқан салық қызметiнiң қызметкерлерiн салық полициясы органдарына 40 жасқа дейiн қабылдауға болады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi, Үкiмет қажет болған жағдайда салық полициясы органдарының аға және жоғары басшы құрамының қызметтерiне тағайындау үшiн бұрын салық полициясының кадрларында болмаған мемлекеттiк өкiмет пен басқару, прокуратура, әдiлет органдарының мамандарын жiбередi, бiрақ олардың жасы 50-ден аспаған болуы керек, бұл орайда олардың мамандық бойынша бұрынғы жұмыс стажы, соның iшiнде аспирантурада және докторантурада оқыған жылдары қызмет өткерген жылдар үшiн проценттiк үстеме ақы төлеу, зейнетақы тағайындау үшiн салық полициясы органдарындағы қызмет стажына қосылады.
Жаңадан қабылданатын қызметкерлер үшiн оның кәсiби жарамдылығын анықтау мақсатында 3 айға дейiн сынау мерзiмi белгiленуi мүмкiн. Мұндай жағдайда олар тиiстi қызметтерге мiндеттерiн уақытша атқарушы болып тағайындалады, салық полициясының кадрларына қабылданбайды және оларға арнаулы атақтар берiлмейдi.
Салық полициясының қызметкерлерi бастапқы даярлаудан, қайта даярлаудан, бiлiктiлiгiн арттырудан өтуi, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң, Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң оқу органдарында осы министрлiктермен, ведомстволармен келiсiлген шарттарда оқытылуы мүмкiн.
Салық полициясының қызметкерi Ант қабылдайды, оның мәтiнiн Қазақстан Республикасының үкiметi бекiтедi.
25. Салық полициясының кiшi басшы құрамының
қызметтерiне тағайындау
Салық полициясының кiшi басшы құрамының лауазымдары келiсiм шарт негiзде, әдетте, мерзiмдi әскери қызметтен өткен адамдардан, келiсiм шарт негiзiнде солдаттардың, теңiзшiлердiң, сержанттардың, старшиналардың лауазымдарында әскери қызметтен өткен әскери мiндеттi адамдардан жасақталады.
Кiшi бастықтар құрамы мен ерiктi жалданушылар атқаруға тиiс қызметтерге облыстар және Алматы қаласы бойынша салық полицияларының бастықтары тағайындайды.
26. Салық полициясы органдарындағы келiсiм шарт
Салық полициясы органдарында қызмет ету туралы келiсiм шарт Қазақстан Республикасының азаматы мен қызметке қабылдау және қызметтен босату құқығы бар басшы өкiлдiк ететiн салық полициясы арасында жасалады. Келiсiм шарттың нысаны мен талаптарын Бас салық инспекциясы бекiтедi. Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Үлгi келiсiм шартқа сәйкес келiсiм шарт 5 жылға жасалады.
Келiсiм шартта азаматтық салық полициясы органдарында қызмет ету жөнiнде өзiне жүктелген мiндеттердi орындау, Антты, iшкi тәртiптi, осы Ереженiң талаптарын сақтау жөнiндегi мiндеттемесi, салық полициясының қызметкер қабылданған қызметкердiң қызметтi өткеруi үшiн заңдарда, осы Ережеде және тараптардың келiсуi бойынша көзделген кепiлдiктер мен қажеттi шарттарды қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттемелерi ескертiледi.
Келiсiм шартта тараптардың өзiне алған мiндеттемелердi орындамауы салдарынан болатын зардаптар да көрсетiледi. Келiсiм шарт жазбаша жасалады.
Қаржы министрлiгiнiң қаражаты есебiнен оқытылатын оқу орындарына түскен адамдар үшiн келiсiм шартта оқу аяқталғаннан кейiн кемiнде үш жыл мерзiмге салық полициясы органдарында қызмет өткеруге мiндеттi болатыны ескерiледi.

27. Назначение на должность среднего, старшего
и высшего начальствующего состава налоговой
полиции
Начальник управления налоговой полиции - заместитель начальника Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан назначается на должность Правительством Республики Казахстан.
Начальники налоговых полиций налоговых инспекций по областям, городу Алматы, их заместители, работники управления налоговой полиции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан назначаются на должность и освобождаются от должности начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан по представлению начальника управления налоговой полиции.
Старшие инспектора, инспектора подразделений налоговой полиции по областям, городу Алматы назначаются и освобождаются от должности соответствующими начальниками налоговых полиций налоговых инспекций по областям, городу Алматы.
Другие работники налоговых полиций назначаются на должность и освобождаются от должности начальником управления налоговой полиции.
28. Особенности назначения на должности работников
налоговой полиции
При назначении работника налоговой полиции на должность обеспечивается использование его по основной или родственной специальности либо в соответствии с имеющимся опытом, а при необходимости использования его на должности по новой для него специальности назначению должна предшествовать соответствующая переподготовка этого работника.
В отдельных случаях работник налоговой полиции может быть назначен исполняющим обязанности по должности. При этом непрерывный срок исполнения обязанности по вакантной должности не должен превышать одного месяца.
Разрешается временное замещение вакантных и невакантных должностей среднего и старшего начальствующего состава наиболее подготовленными, состоящими на службе в органах налоговой полиции лицами младшего начальствующего состава при условии, если по штату лиц, занимающих эти должности, не положено иметь в подчинении лиц среднего и старшего начальствующего состава налоговой полиции.
При проведении организационно-штатных мероприятий в органе налоговой полиции работник может быть освобожден от занимаемой должности и зачислен в распоряжение этого органа на срок не более двух месяцев с полным денежным содержанием.
В срок непрерывного нахождения работника в распоряжении указанного органа налоговой полиции при проведении организационно-штатных мероприятий не засчитывается время освобождения этого работника от служебных обязанностей по болезни, его пребывания в очередном и дополнительном отпусках.

27. Салық полициясының орта, аға және жоғары
басшы құрамының қызметiне тағайындау
Салық полициясы басқармасының бастығын - Бас салық инспекциясы бастығының орынбасарын қызметке Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайды.
Облыстар, Алматы қаласы бойынша салық инспекциялары салық полицияларының бастықтарын, олардың орынбасарларын, Бас салық инспекциясы салық полициясы басқармасының қызметкерлерiн салық полициясы басқармасы бастығының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясының бастығы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Облыстар, Алматы қаласы бойынша салық полициялары бөлiмшелерiнiң аға инспекторларын, инспекторларын облыстар, Алматы қаласы бойынша салық инспекциялары салық полицияларының тиiстi бастықтары қызметке тағайындап, қызметтен босатады.
Салық полициясының басқа қызметкерлерiн салық полициясы басқармасының бастығы қызметке тағайындап, қызметтен босатады.
28. Салық полициясының қызметкерлерiн қызметке
тағайындаудың ерекшелiктерi
Салық полициясының қызметкерлерiн қызметке тағайындай кезiнде оны негiзгi және сабақтас мамандық бойынша, не жинаған тәжiрибесiне сәйкес пайдалану, ал оны өзi үшiн жаңа мамандық бойынша лауазымға пайдалану қажет болған жағдайда тағайындар алдында бұл қызметкердi тиiсiнше қайта даярлау қамтамасыз етiледi.
Кейбiр жағдайларда салық полициясының қызметкерi лауазым бойынша мiндеттi атқарушы болып тағайындалуы мүмкiн. Бұл орайда бос лауазым бойынша мiндеттi атқарудың үзiлiссiз мерзiмi бiр айдан аспауға тиiс.
Орта және аға басшы құрамның бос қызметтерi мен бос емес қызметтерiн, егер осы қызметтердi атқарып жүрген адамдар штат бойынша қарамағында салық полициясының орта және аға басшы құрамының адамдарын ұстауға тиiс болмаса, салық полициясы органдарында қызметте жүрген неғұрлым даярлығы мол адамдардың атқаруына рұқсат етiледi.
Салық полициясы органдарында ұйымдық-штаттық шараларды жүргiзу кезiнде қызметкер атқарып отырған қызметiнен босатылып, ақшасы толық сақталып осы органның қарамағына екi айдан аспайтын мерзiмге жiберiлуi мүмкiн.
ұйымдық-штаттық шараларды жүргiзу кезiнде салық полициясының аталған органының қарамағында қызметкердiң үздiксiз болған мерзiмiне осы қызметкердiң сырқаттануға байланысты қызмет бабындағы мiндеттерден босатылған уақыты, оның кезектi және қосымша демалыстарда болған уақыты есептелмейдi.

29. Перемещение и продвижение по службе
Перемещение по службе работников налоговой полиции производится:
а) на вышестоящую должность - в порядке продвижения по службе с согласия работника;
б) на равнозначную должность - при необходимости для более целесообразного использования работников или по семейным обстоятельствам, состоянию здоровья или возрасту с их согласия;
в) в связи с поступлением в учебное заведение с освобождением от занимаемой должности, а также при назначении на должность после окончания учебного заведения;
г) на нижестоящую должность - при сокращении штатов и невозможности перемещения на равнозначную должность; по личной просьбе; при невыполнении работником условий контракта; по служебному несоответствию в аттестационном порядке; в порядке дисциплинарного взыскания;
д) в порядке прикомандирования к органам государственной власти и управления.
Перемещение по службе, зачисление в распоряжение работника налоговой полиции во всех случаях оформляется приказом должностного лица в порядке, определенном настоящим Положением.
В случаях перемещения на нижестоящую должность при сокращении штатов с уменьшением размера должностного оклада работникам налоговой полиции, имеющим выслугу 15 и более лет (в календарном исчислении), сохраняется размер должностного оклада по последнему месту службы.
Работник налоговой полиции, перемещенный на нижестоящую должность, в последующем может перемещаться по службе с повышением в должности с учетом его служебной квалификации, опыта работы, деловых и личных качеств, состояния здоровья.
Работник налоговой полиции может быть временно отстранен от должности в порядке, установленном начальником управления налоговой полиции, в случае привлечения его в качестве обвиняемого в совершении преступления, а также в случае грубого нарушения служебной дисциплины, делающего невозможным исполнение им служебных обязанностей.
30. Перевод работника налоговой полиции на
службу в другую местность
Перевод работника налоговой полиции на службу в другую местность, в том числе в связи с передислокацией органа налоговой полиции, допускается только с его согласия, если иное не предусмотрено контрактом.
Перевод работника налоговой полиции младшего начальствующего и
вольнонаемного состава на службу в другую местность по его просьбе
допускается лишь по согласованию с начальниками соответствующих
подразделений налоговой полиции.
Расходы работника налоговой полиции при его перемещении в
другую местность возмещаются в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.

29. Қызмет бабымен ауыстыру және жоғарлату
Салық полициясының қызметкерлерiн қызмет бабымен ауыстыру:
а) жоғары қызметке - қызметкердiң келiсуiмен қызмет бабымен жоғарылату тәртiбiмен;
б) тең дәрежедегi қызметке - олардың келiсуiмен қызметкерлердi неғұрлым тиiмдi пайдалану үшiн қажет болғанда немесе отбасы жағдайына, денсаулығына немесе жасына байланысты;
в) оқу орнына түсуiне байланысты атқарып отырған қызметiнен босата отырып, сондай-ақ оқу орнын бiтiргеннен кейiн қызметке тағайындау кезiнде;
г) төменгi қызметке - штаттар қысқартылып, тең дәрежедегi лауазымға ауыстыру мүмкiн болмағанда; өз өтiнiшi бойынша, қызметкер келiсiм шарт талаптарын орындамағанда; аттестаттау тәртiбiмен қызметке сәйкес болмағанда; тәртiптiк жаза қолдану жолымен;
д) мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарына жiберу тәртiбiмен жүзеге асырылады.
Салық полициясының қызметкерiн қызмет бабымен ауыстыру, қарамағына беру барлық жағдайда лауазымды адамның бұйрығымен осы Ережеде айқындалған тәртiппен ресiмделедi.
Штаттардың қысқартылуы кезiнде лауазымды айлық ақысының мөлшерi азайтылып төменгi қызметке ауыстырылған жағдайда 15 жыл және одан да көп жыл (күнтiзбелiк есеппен) қызмет өткерген салық полициясының қызметкерлерiне соңғы қызмет орны бойынша лауазымды жалақысының мөлшерi сақталады.
Төменгi лауазымға ауыстырылған салық полициясының қызметкерi кейiннен оның қызмет бабындағы бiлiктiлiгiн, жұмыс тәжiрибесiн, iскерлiк және жеке басының қасиеттерiн, денсаулығын ескере отырып, қызмет бабымен лауазымын жоғарлатып ауыстырылуы мүмкiн.
Салық полициясының қызметкерiне қылмыс жасады деген айып тағылған жағдайда, сондай-ақ қызмет тәртiбiн қызмет бабындағы мiндеттерiн атқаруына болмайтындай етiп өрескел бұзған жағдайда, ол салық полициясы басқармасының бастығы белгiлеген тәртiппен қызметтен уақытша шеттетiлуi мүмкiн.
30. Салық полициясының қызметкерiн басқа
жерге қызметке ауыстыру
Салық полициясының қызметкерiн басқа жерге қызметке ауыстыруға, оның iшiнде салық полициясының органы қоныс ауыстыруына байланысты ауыстыруға, егер келiсiм шартта басқаша көзделмесе, оның келiсуiмен ғана рұқсат етiледi.
Салық полициясының кiшi басшы және ерiктi жалданған құрамының
қызметкерiн басқа жерге қызметке оның өтiнiшiмен ауыстыруға тек
салық полициясының тиiстi органдарының бастықтарымен келiсiм бойынша
ғана рұқсат етiледi.
Салық полициясының қызметкерлерiн басқа жерге ауыстырған кезде
олардың шығындарын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
өтеледi.

31. Порядок прикомандирования лиц начальствующего
состава налоговой полиции к центральным органам
государственной власти Республики Казахстан
Прикомандирование лиц начальствующего состава налоговой полиции
к центральным органам государственной власти Республики Казахстан
производится на основании и в порядке, установленном Правительством
Республики Казахстан для офицерского состава национальной
безопасности и лиц начальствующего состава органов внутренних дел.
32. Порядок перевода работников налоговой полиции
в другие министерства, государственные комитеты
и иные органы
Перевод работников налоговой полиции в Вооруженные Силы, войска
и органы Комитета национальной безопасности, железнодорожные войска,
войска Государственного комитета Республики Казахстан по охране
государственной границы, органы внутренних дел, органы
Государственного следственного комитета, органы прокуратуры и
внутренние войска Министерства внутренних дел, другие воинские и
специальные формирования может производиться по согласованию с
соответствующими органами, с учетом желания работников налоговой
полиции.
VI. Отпуска
33. Виды отпусков
Работникам налоговой полиции предоставляются следующие виды
отпусков с сохранением денежного содержания:
ежегодный основной;
краткосрочный;
по болезни;
каникулярный (в связи с окончанием учебных заведений Министерства финансов, Министерства внутренних дел, Государственного следственного комитета, Комитета национальной безопасности, Министерства обороны Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы, других министерств, государственных комитетов и иных органов);
дополнительный (за стаж службы);
социальный (в связи с рождением ребенка, по уходу за ребенком, учебные, творческие и другие, установленные законодательством).
Замена отпусков денежной компенсацией не допускается, за исключением случаев увольнения работников, не использовавших свой очередной ежегодный отпуск.
Продолжительность отпусков исчисляется в календарных днях.
Оплата стоимости проезда к месту проведения очередного ежегодного и каникулярного отпусков и обратно, отпуска по болезни производится в установленном порядке один раз в год. Работникам, имеющим право на очередной ежегодный и дополнительный отпуска продолжительностью 40 календарных дней и более, по их желанию разрешается использование отпуска в два срока, с оплатой стоимости проезда на территории Республики Казахстан к месту проведения отпуска и обратно не более одного раза.

31. Салық полициясының басшы құрамының адамдарын
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк өкiметiнiң
орталық органдарына жiберу тәртiбi туралы
Салық полициясының басшы құрамының қызметкерлерiн Қазақстан
Республикасы мемлекеттiк өкiметiнiң орталық органдарына жұмысқа
жiберу ұлттық қауiпсiздiк органдарының офицерлер құрамы және iшкi
iстер органдарының басшы құрамының адамдары үшiн Қазақстан
Республикасының Үкiметi белгiлеген негiзде және тәртiппен
жүргiзiледi.
32. Салық полициясының қызметкерлерiн басқа
министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге
және өзге де органдарға ауыстыру тәртiбi туралы
Салық полициясының қызметкерлерiн Қарулы Күштерге, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң әскерлерi мен органдарына, темiр жол әскерлерiне, Азаматтық қорғаныс әскерлерiне, Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң әскерлерiне, iшкi iстер
органдарына, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарына, прокуратура
органдарына Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерiне, басқа да
әскери және арнаулы құрамаларға ауыстыру салық полицисы
қызметкерлерiнiң тiлегiн ескере отырып, тиiстi органдармен келiсiм
бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
Демалыс
33. Демалыс түрлерi
Салық полициясының қызметкерлерiне ақшалай қаражатты сақтай
отырып демалыстың мынадай түрлерi берiледi:
жыл сайынғы негiзгi демалыс;
қысқа мерзiмдi демалыс;
сырқаттануын байланысты демалыс;
каникулдық демалыс (Қаржы министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң, Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi Мемлекеттiк комитеттiң, басқа да министрлiктердiң, Мемлекеттiк комитеттердiң және өзге органдардың оқу орындарын бiтiруiне байланысты);
қосымша демалыс (қызмет стажы үшiн);
әлеуметтiк демалыс (бала тууына, баланы күтуге байланысты демалыс, оқу, шығармашылық және заңдарда белгiленген басқа да демалыс).
Өзiнiң жыл сайынғы кезектi демалысын пайдаланбаған қызметкерлердi жұмыстан босату жағдайларынан басқа кезде демалысты ақшалай өтемақымен ауыстыруға болмайды.
Демалыстың ұзақтығы күнтiзбелiк күндермен есептеледi.
Жыл сайынғы кезектi және каникулдық демалыс өткiзетiн жерге барып, келу жолақысының құны, сырқаттануына байланысты демалыстың құны белгiленген тәртiппен жылына бiр рет төленедi. Ұзақтығы 40 күн және одан да көп күнтiзбелiк күн болатын жыл сайынғы кезектi және қосымша демалысқа шығуға құқығы бар қызметкерлерге олардың қалауы бойынша демалысты екi мерзiмде пайдалануына рұқсат етiледi, бұл орайда Қазақстан Республикасының аумағында демалысты өткiзетiн жерге барып, келу жолақысының құны бiр рет төленедi.

34. Ежегодный основной отпуск
Ежегодный основной отпуск работникам налоговой полиции предоставляется продолжительностью 30 календарных дней, а проходящим службу в местностях с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями - 45 суток, не считая времени, необходимого для проезда к месту отдыха и обратно.
При этом работникам налоговой полиции и членам их семей производится оплата стоимости проезда по нормам и в порядке, установленном для сотрудников органов внутренних дел в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Ежегодный основной отпуск работникам налоговой полиции должен быть предоставлен в течение календарного года.
35. Краткосрочный отпуск
Краткосрочные отпуска работникам налоговой полиции предоставляются для решения неотложных социально-бытовых вопросов, прежде всего связанных с охраной здоровья, выполнением родственного долга, а также другим уважительным причинам, один раз в год продолжительностью не более 10 суток, не считая времени, необходимого для проезда к месту проведения отпуска и обратно.
Краткосрочный отпуск в счет очередного отпуска не засчитывается.
36. Отпуск по болезни
Отпуск по болезни предоставляется работникам налоговой полиции на основании заключения военно-врачебной комиссии. Продолжительность указанного отпуска определяется характером заболевания. Срок непрерывного нахождения в отпуске по болезни не должен превышать четырех месяцев, за исключением случаев, предусмотренных законодательством. Этот срок может быть продлен в исключительных случаях решением начальника соответствующего подразделения налоговой полиции.
По истечении установленного срока непрерывного нахождения в отпуске по болезни и на излечении указанные работники подлежат освидетельствованию военно-врачебной комиссией для решения вопроса об их годности к дальнейшей службе.
Время нахождения на излечении работников в связи с полученными
при исполнении ими служебных обязанностей ранением, контузией или
увечьем не ограничивается. На медицинское освидетельствование
указанные работники направляются после окончания лечения или при
определившемся исходе заболевания.
Отпуск по болезни в счет очередного ежегодного отпуска не
засчитывается.
При увольнении работников налоговой полиции со службы отпуск по
болезни не предоставляется.
37. Каникулярный отпуск и отпуск в связи с окончанием
учебного заведения
Работникам налоговой полиции, обучающимся очно в учебных
заведениях, предоставляется отпуск:
зимний каникулярный отпуск продолжительностью 14 календарных
дней;
летний каникулярный отпуск продолжительностью 30 календарных
дней. Отпуск в связи с окончанием учебного заведения предоставляется
продолжительностью 30 календарных дней и засчитывается в счет
очередного ежегодного отпуска за текущий год. Указанный отпуск
должен быть использован до направления работника к месту прохождения
службы.

34. Жыл сайынғы негiзгi демалыс
Жыл сайынғы негiзгi демалыс салық полициясының қызметкерлерiне 30 күнтiзбелiк күн, ал климат жағдайы ауыр және қолайсыз жерлерде қызмет өткерiп жүрген қызметкерлерге - 45 тәулiк ұзақтығымен берiледi, бұған демалысты өткiзетiн жерге барып, келуге қажеттi уақыты кiрмейдi.
Бұл орайда салық полициясының қызметкерлерiне және олардың отбасы мүшелерiне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген нормалар бойынша және тәртiппен жол ақы құны төленедi.
Салық полициясының қызметкерлерiне жыл сайынғы негiзгi демалыс күнтiзбелiк жыл iшiнде берiлуге тиiс.
35. Қысқа мерзiмдi демалыс
Шұғыл әлеуметтiк-тұрмыстық мәселелердi, ең алдымен денсаулық сақтауға, туыстық парызды орындауға, сондай-ақ басқа да дәлелдi себептерге байланысты мәселелердi шешу үшiн салық полициясының қызметкерлерiне жыл сайын ұзақтығы көп дегенде 10 күнтiзбелiк күн болатын қысқа мерзiмдi демалыс берiледi, демалысты өткiзетiн жерге барып, келу үшiн қажеттi уақыт есептелмейдi.
Қысқа мерзiмдi демалыс кезектi демалыс есебiне жатқызылмайды.
36. Сырқаттануына байланысты демалыс
Сырқаттануына байланысты демалыс салық полициясының қызметкерлерiне әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы негiзiнде берiледi. Аталған демалыстың ұзақтығы аурудың сипатына қарай айқындалады. Сырқаттануына байланысты үзiлiссiз демалыста болу мерзiмi заңдарда көзделген жағдайлардан басқа ретте төрт айдан аспауға тиiс. Бұл мерзiм ерекше жағдайларда салық полициясының тиiстi бөлiмшесi бастығының шешiмiмен ұзартылуы мүмкiн.
Сырқаттануына байланысты демалыста және емделуде үзiлiссiз болудың белгiленген мерзiмi өткеннен кейiн аталған қызметкерлердi олардың бұдан былай қызметке жарамдылығы туралы мәселенi шешу үшiн әскери-дәрiгерлiк комиссия куәландыруы тиiс.
Қызметкерлердiң қызмет бабындағы мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақатына, контузиясына немесе мертiгуiне байланысты олардың емделуде болу уақыты шектелмейдi. Аталған қызметкерлер емделуiн аяқталғаннан кейiн немесе аурудың анықталған нәтижесi болған жағдайда медициналық куәландыруға жiберiледi.
Сырқаттануына байланысты демалыс жыл сайынғы кезектi демалыс
есебiне жатқызылмайды.
Салық полициясының қызметкерлерiн қызметтен босатқанда
сырқаттануына байланысты демалыс берiлмейдi.
37. Каникулдық демалыс және оқу орнын бiтiруiне
байланысты демалыс
Оқу орындарында күндiз оқып жүрген салық полициясының
қызметкерлерiне:
ұзақтығы 14 күнтiзбелiк күн болатын қысқы каникулдық демалыс;
ұзақтығы 30 күнтiзбелiк күн болатын жазғы каникулдық демалыс
берiледi. Оқу орнын бiтiруiне байланысты ұзақтығы 30 күн болатын
демалыс берiледi және ол ағымдағы жылдың жыл сайынғы кезектi
демалысы есебiне жатқызылады. Аталған демалысты қызметкер қызметiн
өтейтiн жерге жiберiлгенге дейiн пайдалануға тиiс.

38. Дополнительные ежегодные и социальные отпуска
Дополнительный и ежегодный отпуск за стаж службы в налоговой
полиции предоставляется:
а) имеющим выслугу от 10 до 15 лет - продолжительностью 5
календарных дней;
б) имеющим выслугу от 15 до 20 лет - продолжительностью 10
календарных дней;
в) имеющим выслугу 20 лет и более - продолжительностью 15
календарных дней.
Дополнительный ежегодный отпуск суммируется с очередным
ежегодным отпуском и может предоставляться одновременно с ним или
отдельно от него по желанию работника.
Работникам налоговой полиции, имеющим право на отпуск
продолжительностью 45 календарных дней, дополнительный отпуск не
предоставляется.
Отпуска по беременности и родам предоставляются работникам -
женщинам налоговой полиции продолжительностью и в порядке,
установленном законодательством.
VII. Социальная защита работников
налоговой полиции
39. Денежное и материальное обеспечение
Денежное довольствие работников налоговой полиции включает в
себя:
оклад по занимаемой штатной должности;
оклад по присвоенному специальному званию;
процентную надбавку за выслугу лет;
компенсацию взамен продовольственного пайка;
надбавки, другие выплаты и надбавки, предусмотренные Президентом Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел.
В случае, если в системе оплаты труда кадров органов внутренних дел установлены различные выплаты окладов, процентные набавки к должностным окладам, пенсии, то Министр финансов Республики Казахстан вправе своим приказом определить, к какой категории этих лиц приравниваются работники налоговой полиции.
(Абзац восьмой исключен - постановлением Правительства РК от 25 декабря 1996 г. N 1620 P961620_ )
Работникам налоговой полиции ежегодно при убытии в основной отпуск оказывается материальная помощь в размере двух должностных окладов.
Работникам налоговой полиции премии начисляются по условиям и в размерах, предусмотренных Положением о премировании работников и другими нормативными актами системы Министерства финансов Республики Казахстан, с учетом специального звания.
Местные исполнительные органы могут устанавливать для работников налоговой полиции дополнительные выплаты из средств соответствующих бюджетов.
Обеспечение работников налоговой полиции специальной форменной одеждой осуществляется по нормам и в порядке, которые устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
По желанию работников налоговой полиции им взамен предметов вещевого имущества выплачивается денежная компенсация. При этом каждый работник налоговой полиции обязан иметь форменную одежду.
Оплата за работу в дни отдыха и праздничные дни работникам налоговой полиции производится в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о труде и на основании приказов налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан.
Работникам налоговой полиции возмещаются расходы по эксплуатации личного индивидуального транспорта в служебных целях в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Работникам налоговой полиции, пользующимся жилым помещением по договору аренды, выплачивается компенсация в порядке и размерах, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел.
Работникам налоговой полиции при следовании в служебные командировки, на учебу, курсы повышения квалификации, в отпуск, оплачивается стоимость проезда на железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном транспорте, кроме того, при перемещении по службе оплачивается стоимость провоза собственного имущества по нормам и в порядке, установленным для сотрудников органов внутренних дел.
Работникам налоговой полиции устанавливаются надбавки: районные коэффициенты, за классную квалификацию.
Сноска. В абзаце девятом исключены слова - постановлением Прави- тельства РК от 25 декабря 1996 г. N 1620 P961620_ .

38. Жыл сайынғы қосымша және әлеуметтiк
демалыстар
Салық полициясындағы қызмет стажы үшiн:
а) 10 жылдан 15 жылға дейiн өткергендерге - ұзақтығы 5
күнтiзбелiк күн болатын;
б) 15 жылдан 20 жылға дейiн қызмет өткергендерге ұзақтығы 10
күнтiзбелiк күн болатын;
в) 20 жыл және одан да көп қызмет өткергендерге - ұзақтығы 15 күнтiзбелiк күн болатын жыл сайынғы қосымша демалыс берiледi.
Жыл сайынғы қосымша демалыс жыл сайынғы кезектi демалысқа
қосылады және қызметкердiң қалауы бойынша сонымен бiр мезгiлде
немесе одан бөлек берiлуi мүмкiн.
Ұзақтығы 45 күнтiзбелiк күн болатын демалысқа құқығы бар салық
полициясының қызметкерлерiне қосымша демалыс берiлмейдi.
Жүктi болуына және босануына байланысты берiлетiн демалыс салық
полициясының қызметкер әйелдерiне заңдарда белгiленген ұзақтықта
және тәртiппен берiледi.
VII. Салық полициясының қызметкерлерiн
әлеуметтiк қорғау
39. Ақшалай және материалдық қамтамасыз ету
Салық полициясы қызметкерлерiнiң ақшалай үлесақысына мыналар
жатады:
атқарып отырған штаттық лауазымның жалақысы;
берiлген арнаулы атақ бойынша айлық ақы;
қызмет өткерген жылдар үшiн проценттiк үстеме ақы;
азық-түлiк сыбағасының орнына берiлетiн өтемақы, үстеме ақы;
iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының Президентi белгiлеген басқа да төлемдер мен үстеме ақылар.
Iшкi iстер органдары кадрларының еңбегiне ақы төлеу жүйесiнде әртүрлi жалақылар, лауазымдық жалақыға, зейнетақыға проценттiк үстемелер төлеу көзделген жағдайда Қаржы министрi өзiнiң бұйрығымен салық полициясының қызметкерлерi осы адамдардың қай санатына теңестiрiлетiнiн айқындай алады.
Салық полициясының қызметкерлерiне жыл сайын негiзгi демалысқа кеткен кезде, екi лауазымдық жалақы мөлшерiнде материалдық көмек көрсетiледi.
Салық полициясының қызметкерлерiне сыйлық ақы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүйесiнiң қызметкерлерiне сыйлық ақы беру туралы Ережеде және басқа да нормативтiк актiлерде көзделген шарттар бойынша және мөлшерде, арнаулы атақты ескере отырып есептеледi.
Жергiлiктi атқарушы органдар салық полициясының қызметкерлерi үшiн тиiстi бюджеттердiң қаражатынан қосымша төлемдер белгiлей алады.
Салық полициясының қызметкерлерiн арнаулы киiм үлгiсiмен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн нормалар бойынша және тәртiппен белгiленедi.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң қалауы бойынша заттай мүлiктердiң орнына ақшалай өтемақы төленедi. Бұл орайда салық полициясының әрбiр қызметкерi формалық киiм киюге мiндеттi.
Демалыс күндерi және мереке күндерi жұмыс iстегенi үшiн салық полициясының қызметкерлерiне төлем ақы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және Қаржы министрлiгi салық қызметiнiң бұйрықтары негiзiнде төленедi.
Салық полициясының қызметкерлерiне жеке меншiк көлiгiн қызмет бабындағы мақсатқа пайдалануына байланысты жұмсалған шығындары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен төленедi.
Тұрғын үй-жайды жалдау шарты бойынша пайдаланатын салық полициясының қызметкерлерiне iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен және мөлшерде өтемақы төленедi.
Салық полициясының қызметкерлерiне қызмет бабындағы iссапарларға, оқуға, бiлiктiлiгiн көтеру курстарына барып, қайтқанда, демалысқа шыққанда темiр жол, әуе, су, автомобиль көлiгiмен жол жүру құны төленедi, сонымен қатар қызмет бабымен орын ауыстырғанда iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген нормалар бойынша және тәртiппен меншiктi мүлкiн тасымалдау құны төленедi.
Салық полициясының қызметкерлерiне мынадай үстеме ақылар: аудандық коэффициенттер, сыныптық бiлiктiлiгi үшiн үстеме ақы белгiленедi.
ЕСКЕРТУ. 39-тармағының 8-абзацы күшiн жойды, 9-абзацқа өзгерiс
енгiзiлдi ҚРҮ-нiң 1996.12.25. N 1620 қаулысымен.

40. Медицинское обеспечение
Медицинское обеспечение работников налоговой полиции осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Прохождения работниками налоговой полиции медицинских комиссий при приеме на службу в органы налоговой полиции, при их увольнении и в других необходимых случаях осуществляется военно-врачебными комиссиями системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Работники, пенсионеры налоговой полиции налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан и члены их семей обеспечиваются медицинским обслуживанием в медицинских учреждениях Министерства внутрених дел Республики Казахстан по согласованию с этим ведомством, на договорной основе.
Работники налоговой полиции и члены их семей во время отпуска обеспечиваются санаторно-курортным лечением и организованным отдыхом в санаториях, домах отдыха и других государственных оздоровительных учреждениях в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел.
Это право распространяется и на пенсионеров налоговой полиции, уволенных со службы по возрасту, состоянию здоровья или сокращению штатов, общая продолжительность службы которых составляет 20 и более лет, и членов их семей.
41. Обязательное государственное личное и имущественное
страхование
Работники налоговой полиции подлежат обязательному личному и медицинскому страхованию за счет средств республиканского бюджета.
В случае гибели (смерти) работника налоговой полиции в период и после его увольнения в связи с осуществлением служебной деятельности семье погибшего (умершего) или иждивенцам (наследникам) выплачивается десятилетнее денежное содержание по последней занимаемой должности из средств республиканского бюджета.
Для погребения умерших или погибших работников и пенсионеров налоговой полиции выплачивается единовременная денежная компенсация в размере их трехмесячного содержания.
При установлении инвалидности работнику налоговой полиции в период прохождения службы или наступившей в результате контузии, увечья, заболевания до истечения одного года после увольнения органы государственного страхования выплачивают единовременные страховые суммы в размерах:
инвалиду I группы - пятилетнее денежное содержание;
инвалиду II группы - трехлетнее денежное содержание;
инвалиду III группы - годовое денежное содержание.
В случае получения работником налоговой полиции при исполнении служебных обязанностей тяжелого увечья (ранения, травмы, контузии), не повлекшего инвалидности, ему выплачивается страховая сумма в размере трехмесячного денежного содержания, легкого увечья - месячного содержания.
Страховая сумма не выплачивается, если в установленном порядке доказано, что гибель (смерть), ранение (увечье), заболевание работника налоговой полиции наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.

40. Медициналық қамсыздандыру
Салық полициясының қызметкерлерiн медициналық қамсыздандыру республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң салық полициясы органдарына қызметке қабылдау кезiнде, олар қызметтен босатылғанда және басқа да қажеттi жағдайларда медициналық комиссиялардан өтуiн Қазақстан Республикасы iшкi iстер министрлiгi жүйесiнiң әскери-медициналық комиссиялары жүзеге асырады.
Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi салық полициясының қызметкерлерiне, зейнеткерлерiне және олардың отбасы мүшелерiне Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң медициналық мекемелерiнде осы ведомствомен келiсiм бойынша шарттық негiзде медициналық қызмет көрсетiледi.
Салық полициясының қызметкерлерi мен олардың отбасы мүшелерi демалысқа шыққан кезде санаторийлерде, демалыс үйлерiнде және басқа да мемлекеттiк сауықтыру мекемелерiнде iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiппен санаторий-курорттық емдеумен және ұйымдасқан демалыспен қамтамасыз етiледi.
Бұл құқық жасына, денсаулығына немесе штаттардың қысқартылуына байланысты қызметтен босатылған, қызмет өткеруiнiң жалпы ұзақтығы 20 және одан да көп жыл болған салық полициясының зейнеткерлерi мен олардың отбасы мүшелерiне де қолданылады.
41. Мiндеттi мемлекеттiк жеке және
мүлiктiк сақтандыру
Салық полициясының қызметкерлерi республикалық бюджет қаражаты есебiнен мiндеттi жеке және медициналық сақтандырылуы тиiс.
Салық полициясының қызметкерi қызмет бабындағы мiндеттерiн жүзеге асыру кезiнде және қызметтен босатылғаннан кейiн қайтыс болған (өлген) жағдайда қаза тапқан (өлген) қызметкердiң отбасына немесе асырауындағыларға (мұрагерлерге) республикалық бюджет қаражатынан соңғы атқарған қызметi бойынша он жылдық ақшалай ақысы төленедi.
Қайтыс болған немесе қазаға ұшыраған салық полициясының қызметкерлерi мен зейнеткерлерiн жерлеу үшiн үш айлық ақысы мөлшерiнде бiр жолғы ақшалай өтемақы төленедi.
Салық полициясы қызметкерлерiнiң қызметтi өтеу кезеңiнде алған немесе контузия, мертiгуi, ауыруы салдарынан қызметтен босатылғаннан соң бiр жыл өткенге дейiн басталған мүгедектiгi анықталған жағдайда мемлекеттiк сақтандыру органдары:
I топтағы мүгедекке - бес жылдық ақшалай ақысы;
II топтағы мүгедекке - үш жылдық ақшалай ақысы;
III топтағы мүгедекке - жылдық ақшалай ақысы мөлшерiнде бiр жолғы сақтандыру сомасын төлейдi.
Салық полициясының қызметкерi қызмет бабындағы мiндеттерiн атқару кезiнде мүгедек болмай ауыр жарақат алған (жараланған, жарақат, контузия алған) жағдайда оған үш айлық ақшалай ақысы мөлшерiнде, жеңiл жарақат алғанда - бiр айлық ақшалай ақысы мөлшерiнде сақтандыру сомасы төленедi.
Егер салық полициясы қызметкерiнiң қаза болуы (қайтыс болуы), жаралануы (мертiгуi), ауруға шалдығуы қызмет бабындағы мiндеттерiн атқарумен байланысы жоқ жағдайлардан болғаны белгiленген тәртiппен дәлелденсе, сақтандыру сомасы төленбейдi.

42. Льготы, гарантии и компенсации работникам
налоговой полиции, членам их семей
Работникам налоговой полиции, обучающимся в учебных заведениях по заочной или вечерней форме, предоставляются льготы, установленные законодательством. Беременные женщины и матери из числа работников налоговой полиции пользуются всеми правами и льготами, установленными законодательством.
Льготы, предусмотренные для работников-женщин налоговой полиции, распространяются на работников-отцов, воспитывающих детей без матери (в случаях ее смерти, лишения родительских прав и в других случаях отсутствия материнского попечения), в установленном порядке.
Работники налоговой полиции пользуются правом на внеочередное приобретение билетов на все виды транспорта при следовании в командировку, к новому месту службы, а также к месту проведения отпуска и обратно.
Работники налоговой полиции, независимо от выслуги лет, а также граждане, уволенные из налоговой полиции по возрасту, состоянию здоровья или сокращению штатов, имеющие выслугу 20 лет и более, оплачивают всю занимаемую членами семьи жилую площадь и коммунальные услуги в домах государственного и ведомственного жилого фонда (в том числе и приватизированного) в размере 50 процентов.
Указанные льготы распространяются на граждан, которые стали
инвалидами в период прохождения службы в налоговой полиции, а также
на их родителей и членов семей работников налоговой полиции, которые
погибли, умерли или пропали без вести.
В пределах, установленных Правительством Республики Казахстан,
работники и пенсионеры налоговой полиции имеют иные меры социальной
защиты, предусмотренные законодательством для сотрудников органов
внутренних дел.
VIII. Увольнение со службы
43. Основания для увольнения из органов
налоговой полиции
Работник налоговой полиции увольняется со службы по следующим
основаниям:
а) по выслуге лет (срока службы), дающей право на пенсию;
б) по возрасту, то есть по достижении предельного возраста
пребывания на службе;
в) по состоянию здоровья - на основании заключения
(постановления) военно-врачебной комиссии о непригодности или
ограниченной пригодности к военной службе;
г) в связи с сокращением штатов или реорганизацией органов
налоговой полиции в случае невозможности использования в другой
должности;
д) в связи с расторжением контракта;
е) по собственному желанию;
ж) в связи с переходом в установленном порядке на работу в
другие государственные органы (организации);
з) в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение
испытательного срока;
и) за систематические нарушения служебно-воинской дисциплины;
к) по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам
аттестации;
л) за совершение проступка, дискредитирующего звание работника
налоговой полиции;
м) состоявшегося о нем обвинительного приговора суда,
вступившего в законную силу;
н) в связи с утратой гражданства Республики Казахстан.

42. Салық полициясының қызметкерлерiне, олардың
отбасы мүшелерiне берiлетiн жеңiлдiктер,
кепiлдiктер мен өтемақылар
Оқу орындарында сырттай және кешке оқитын салық полициясының қызметкерлерiне заңдарда белгiленген жеңiлдiктер берiледi. Салық полициясының қызметкерлерi қатарындағы жүктi әйелдер мен аналар заңдарда белгiленген барлық құқықтар мен жеңiлдiктердi пайдаланады.
Салық полициясының әйел қызметкерлерi үшiн көзделген жеңiлдiктер балаларды анасыз (ол қайтыс болған, ата-аналық құқығынан айырылған жағдайда, аналық қамқорлығы жоқ басқа да жағдайларда) тәрбиелеп жүрген қызметкер әкелерге де белгiленген тәртiппен қолданылады.
Салық полициясының қызметкерлерi iссапарға шыққанда, жаңа қызмет орнына, сондай-ақ демалысын өткiзетiн жерлерге барып, қайтқанда көлiктiң барлық түрлерiне кезектен тыс билет алу құқығын пайдаланады.
Салық полициясының қызметкерлерi қызмет өткерген жылдарына қарамастан, сондай-ақ салық полициясынан жасына, денсаулығына, немесе штаттардың қысқартылуына байланысты босатылған, 20 жыл және одан да көп жыл қызмет өткерген азаматтар мемлекеттiк және ведомстволық тұрғын үй қорлары (соның iшiнде жекешелендiрiлген)
үйлерiнде отбасы мүшелерiмен тұратын бүкiл тұрғын алаңдары және
коммуналдық қызметтер үшiн 50 процент мөлшерiнде төлейдi.
Салық полициясының қызметкерлерi мен зейнеткерлерiнiң Қазақстан
Республикасының Үкiметi белгiлеген шекте iшкi iстер органдарының
қызметкерлерi үшiн заңдарда белгiленген өзге де әлеуметтiк қорғау
шаралары болады.
VIII. Қызметтен босату
43. Салық полициясының органдарынан босататын негiздер
Салық полициясының қызметкерi қызметтен мынадай негiздер
бойынша босатылады:
а) зейнетақы алу құқығын беретiн қызмет өткерген жылдары
(қызмет ету мерзiмi) бойынша;
б) жасына байланысты, яғни қызметте болудың шектi жасына
жетуiне байланысты;
в) денсаулығына байланысты - әскери қызметке жарамсыздығы немесе жарамдылығы шектеулi екенi туралы әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы (қаулысы) негiзiнде;
г) салық полициясы органдары штаттарының қысқартылуына немесе
олардың қайта құрылуына байланысты басқа қызметте пайдалануға
мүмкiндiк болмаған жағдайда;
д) келiсiм шарттың бұзылуына байланысты;
е) өз өтiнiшi бойынша;
ж) белгiленген тәртiппен басқа мемлекеттiк органдарға
(ұйымдарға) жұмысқа ауысуына байланысты;
з) сынақ мерзiмi кезiнде қызметке жарамсыздығы байқалған
жағдайда;
и) қызметтiк-әскери тәртiптi ұдайы бұзғандығы үшiн;
к) аттестацияның қорытындылары бойынша қызметке жарамсыздығы
анықталған жағдайда;
л) салық полициясы қызметкерлерiнiң атағына кiр келтiретiн
жағымсыз әрекет жасағаны үшiн;
м) ол жөнiнде заңды күшiне енген соттың айыптау үкiмi болғанда;
н) Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына
байланысты;

44. Предельный возраст службы в органах
налоговой полиции
На службе в налоговой полиции могут состоять лица младшего
начальствующего состава до 45-летнего возраста.
Лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава на
службе в налоговой полиции состоят до следующих предельных возрастов:
от младших лейтенантов налоговой полиции до
подполковников налоговой полиции включительно - 45 лет
полковники налоговой полиции                  - 50 лет
генерал-майоры налоговой полиции,
генерал-лейтенанты налоговой полиции          - 55 лет.
При необходимости и согласии работников налоговой полиции при условии их годности к службе, срок службы им может быть продлен до 5 лет начальниками, которым предоставлено право назначения на должности.
В исключительных случаях указанным лицам этот срок может быть продлен повторно до 5 лет в таком же порядке, при этом их возраст не может превышать 60 лет.
При решении вопроса продления срока службы обязательным условием является направление указанных лиц на медицинскую комиссию для определения их годности к службе.
Решение о продлении срока оставления на службе не исключает возможности увольнения работника налоговой полиции по основаниям, предусмотренным настоящим Положением.
45. Порядок увольнения со службы в органах
налоговой полиции
Работники налоговой полиции ставятся в известность о предстоящем увольнении непосредственными начальниками не позднее чем за два месяца до увольнения, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами "и", "к", "л", "м", "н" пункта 43 настоящего Положения.
Умершие, погибшие, безвестно отсутствующие работники налоговой полиции, а также лишенные специального звания исключаются из списков налоговой полиции.
Работники налоговой полиции, увольняющиеся по собственному желанию, подают рапорта об этом за два месяца до увольнения.
46. Имущественные последствия увольнения со службы
в органах налоговой полиции
При увольнении со службы работника налоговой полиции за нарушение условий контракта, а также по основаниям, предусмотренным подпунктами "и", "к", "л", "м" пункта 43 настоящего Положения, стоимость выданной форменной одежды подлежит взысканию в бесспорном порядке с учетом степени ее износа. Увольнение по указанным основаниям может повлечь иные имущественные последствия для увольняемого, предусматриваемые контрактом о службе и действующим законодательством.
В случае увольнения удостоверение и личный нагрудный знак подлежат сдаче. При увольнении на пенсию в служебном удостоверении на обеих лицевых сторонах вкладыша ставится штамп с надписью крупными буквами "ЗЕЙНЕТКЕР", "ПЕНСИОНЕР" и оставляется на память владельцу. Во всех других случаях удостоверение изымается.

44. Салық полициясы органдарында қызмет
өткерудiң шектi жасы
Салық полициясындағы қызметте кiшi басшы құрамның адамдары 45
жасқа дейiн бола алады.
Орта, аға және жоғары басшы құрамның адамдары салық
полициясындағы қызметте мынадай шектi жасқа дейiн бола алады:
салық полициясының кiшi лейтенанттарынан
салық полициясының подполковниктерiне дейiн
қоса алғанда                                 - 45 жас
салық полициясының полковниктерi             - 50 жас
салық полициясының генерал-майоры, салық
полициясының генерал-лейтенанты              - 55 жас.
Қажет болған жағдайда және салық полициясы қызметкерлерiнiң келiсуiмен олар қызметке жарамды болған жағдайда қызмет ету мерзiмiн лауазымға тағайындау құқығы берiлген бастықтар 5 жылға ұзарта алады.
Айрықша жағдайларда бұл адамдарға осы мерзiм сол тәртiппен қайталап 5 жылға ұзартылуы мүмкiн, бұл орайда олардың қызметте болу жасы 60-тан аспайды.
Қызмет мерзiмiн ұзарту мәселесiн шешу кезiнде аталған адамдарды олардың қызметке жарамдылығын айқындау үшiн медициналық комиссияға жолдау мiндеттi шарт болып табылады.
Қызметте қалдыру мерзiмiн ұзарту туралы шешiм салық полициясының қызметкерiн осы Ережеде көзделген негiздер бойынша қызметтен босату мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
45. Салық полициясы органдарында қызметтен
босату тәртiбi
Салық полициясының қызметкерлерiне тiкелей бастықтары қызметтен босатылардан кемiнде екi ай бұрын алдағы уақытта қызметтен босатылатынын хабарлайды, бұған осы Ереженiң 43-тармағының "и", "к", "л", "м", "н" тармақшаларында көзделген жағдайлар бұған кiрмейдi.
Қайтыс болған, қаза тапқан, белгiсiз себеппен жұмысына шықпай қойған, сондай-ақ арнаулы атақтан айырылған салық полициясының қызметкерлерi салық полициясы қызметкерлерiнiң тiзiмiнен шығарылады.
Өз тiлегiмен қызметтен кететiн салық полициясының қызметкерлерi бұл жайында екi айы бұрын рапорт бередi.
46. Салық полициясы органдарындағы қызметтен
босатылудың мүлiктiк салдары
Салық полициясының қызметкерi келiсiм шарт талаптарын бұзғаны үшiн, сондай-ақ осы Ереженiң 43-тармағының "и", "к", "л", "м" тармақшаларында көзделген негiздер бойынша босатылғанда берiлген киiм үлгiсiнiң құны оның тозуын ескере отырып, даусыз тәртiппен өндiрiп алынуға тиiс. Аталған негiздер бойынша қызметтен босатудың қызметкер үшiн қызмет туралы өзара шартта және қолданылып жүрген заңдарда көзделген өзге де мүлiктiк салдары болуы мүмкiн.
Қызметтен босатылған жағдайда куәлiк пен өңiрге тағылатын жеке белгi қайтарылуы тиiс. Зейнеткерлiкке шығарылғанда қызмет куәлiгiндегi жапсырманың екi жағына iрi әрiптермен "Зейнеткер", "Пенсионер" деген жазу жазылған мөртабан басылып, иесiне ескерткiшке қалдырылады. Барлық басқа жағдайларда куәлiк қайтарып алынады.

47. Пенсионное обеспечение работников
налоговой полиции
Пенсионное обеспечение работников налоговой полиции производится по нормам и в порядке, установленным Законом Республики Казахстан Z931100_ "О пенсионном обеспечении военнослужащих, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел и членов их семей".
Пенсионное обеспечение работников налоговой полиции осуществляется налоговой полицией налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан. В смете расходов на содержание налоговой полиции налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан предусматриваются ассигнования на пенсионное обеспечение работников налоговой полиции.
Работникам налоговой полиции, имеющим в соответствии с законодательством право на пенсию, устанавливается ежемесячная доплата к имеющемуся денежному содержанию в размере пятидесяти процентов от суммы пенсии, которая могла быть им назначена.
Срок службы работника налоговой полиции подразделений, работающих в условиях конспирации, засчитывается в выслугу лет в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
48. Исчисление стажа для выплаты процентной надбавки
за выслугу лет, назначение пенсии работникам
налоговой полиции
В стаж работы, дающей право на получение надбавки к должностному окладу за выслугу лет, назначение пенсии работникам налоговой полиции, независимо от перерывов в службе, засчитывается:
а) время работы в органах налоговой службы, в судах и прокуратуре, на должностях инспекторов, судей, прокуроров, следователей в случаях их перехода на службу в органы налоговой полиции в качестве работников налоговой полиции;
б) время учебы в учебных заведениях Министерства внутренних дел, Государственного следственного комитета, Комитета национальной безопасности, Министерства обороны Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы, подразделениях и на курсах по подготовке и переподготовке и усовершенствованию работников налоговой полиции при Министерстве финансов Республики Казахстан;
в) время службы в органах национальной безопасности, органах внутренних дел, органах Государственного следственного комитета, Службы охраны Президента Республики Казахстан;
г) время службы в Вооруженных Силах бывшего СССР и Республики Казахстан, Республиканской гвардии, Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы, других воинских специальных формирований Республики Казахстан;
д) время работы в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Республики Казахстан до 1 января 1992 года;
и) время нахождения работников в кадрах налоговой полиции, если они в установленном порядке прикомандированы к центральным органам государственной власти Республики Казахстан;
к) время обучения работников налоговой полиции в гражданских высших учебных заведениях либо средних специальных учебных заведениях в пределах до 5 лет из расчета - один год за шесть месяцев.
Иные периоды службы, засчитываемые дополнительно в выслугу лет
для назначения пенсии работникам налоговой полиции, устанавливаются
в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан для
сотрудников органов внутренних дел.
Работникам налоговой полиции процентная надбавка за выслугу лет
к должностным окладам (в том числе сохраненным и повышенным) и
окладам по персонально присвоенным специальным званиям выплачивается
в размерах:

47. Салық полициясының қызметкерлерiн
зейнетақымен қамсыздандыру
Салық полициясының қызметкерлерi зейнетақымен "Әскери қызметшiлердi, iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамының адамдарын және олардың отбасы мүшелерiн зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген норма бойынша және тәртiппен қамсыздандырылады.
Салық полициясының қызметкерлерiн зейнетақымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметiн салық полициясы қамсыздандырады. Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi салық полициясының қажетiне жұмсалатын шығындар сметасында салық полициясының қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандыратын қаражат көзделедi.
Заңдарға сәйкес зейнетақы алуға құқығы бар салық полициясының қызметкерлерiне алатын ақшалай ақысына оларға тағайындалуы мүмкiн зейнетақы сомасының елу процентi мөлшерiнде ай сайынғы үстеме ақы белгiленедi.
Салық полициясының құпия жағдайларда жұмыс iстейтiн бөлiмшелерi қызметкерiнiң қызмет ету мерзiмi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен есептеледi.
48. Салық полициясының қызметкерлерiне қызмет
өткерген жылдарға проценттiк үстеме ақы
төлеу үшiн стажды есептеу, зейнетақы тағайындау
Салық полициясының қызметкерлерiне қызмет өткерген жылдар үшiн қызметтегi үзiлiстерге қарамастан лауазымды айлық ақыға үстеме ақы алуға құқық беретiн жұмыс стажына:
а) салық қызметi органдарында, соттар мен прокуратурада инспекторлардың, судьялардың, прокурорлардың, тергеушiлердiң қызметтерiнде жұмыс iстеген уақыты олар салық полициясының қызметкерлерi ретiнде салық полициясы органдарына қызметке ауысқан жағдайларда;
б) Iшкi iстер министрлiгiнiң, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң, Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң оқу орындарында, Қаржы министрлiгiнiң жанындағы салық полициясының қызметкерлерiн даярлау мен қайта даярлау және бiлiктiлiгiн жетiлдiру жөнiндегi бөлемшелер мен курстарда оқыған уақыты;
в) ұлттық қауiпсiздiк органдарында, iшкi iстер органдарында, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнiң органдарында қызмет iстеген уақыты;
г) бұрынғы КСРО-нiң, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Республикалық ұланда, Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитетте, Қазақстан Республикасының басқа да арнаулы әскери құрамаларында қызмет iстеген уақыты;
д) 1992 жылдың 1 қаңтарынан дейiн Қазақстан Республикасының партия, кәсiподақ және комсомол органдарында жұмыс iстеген уақыты;
и) қызметкерлердiң салық полициясының кадрларында болған уақыты, егер олар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк өкiметiнiң орталық органдарына белгiленген тәртiппен жiберiлген болса;
к) салық полициясы қызметкерлерiнiң азаматтық жоғары оқу орындарында, болмаса арнаулы орта оқу орындарында 5 жылға дейiнгi шекте оқыған жылдары - алты ай үшiн бiр жыл есебiнен.
Салық полициясының қызметкерлерiне зейнетақы тағайындау үшiн жұмыс өткерген жылдарына қосымша есептелетiн өзге де қызмет iстеген кезеңдер Қазақстан Республикасының Үкiметi iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн айқындаған тәртiппен белгiленедi.
Салық полициясының қызметкерлерiне қызмет өткерген жылдары үшiн лауазымдық жалақыға (оның iшiнде сақталған және өсiрiлген лауазымдық жалақыға) және дербес берiлген арнаулы атақтар бойынша жалақыға проценттiк үстеме ақы мынадай мөлшерде төленедi:

при стаже службы от 3 до 5 лет - 15%;
от 5 до 10 лет - 20%;
от 10 до 15 лет - 30%;
от 15 до 20 лет - 40%;
свыше 20 лет - 50%.
При этом процентная надбавка за выслугу лет определяется из суммы должностных окладов (с учетом надбавки, установленной для всех категорий работников налоговой полиции) и окладов по присвоенному специальному званию.
Порядок исчисления стажа для установления процентной надбавки
за выслугу лет работникам налоговой полиции определяется Министром
финансов Республики Казахстан.
К окладам по совмещаемым должностям процентная надбавка за
выслугу лет не начисляется.
IХ. Форма одежды работников налоговой
полиции
49. Форма одежды лиц высшего начальствующего
состава налоговой полиции
а) парадная выходная форма одежды включает:
головной убор - фуражку цвета морской волны с околышем голубого
цвета с кокардой золотистого цвета и позолоченным шитьем на околыше;
парадный мундир двубортный открытый, цвета морской волны, на
воротнике мундира и рукаве шитье золотистого цвета;
рубашку белую с черным галстуком;
брюки навыпуск цвета морской волны с кантом и лампасами
голубого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
обувь - туфли шевровые черные;
носки черные;
б) повседневная форма одежды включает:
головной убор - фуражку повседневную шоколадного цвета, с
околышем голубого цвета с кокардой золотистого цвета и позолоченным
шитьем на околыше;
китель повседневный открытый однобортный шоколадного цвета,
застегивается на четыре пуговицы, карманы накладные на груди, по
бокам врезные карманы с клапанами. На воротнике кителя шитье
золотистого цвета;
рубашку светло-коричневого цвета с галстуком коричневого цвета;
куртку на молнии с накладными карманами с клапанами и по бокам
врезными карманами на молнии;
брюки навыпуск шоколадного цвета с кантом и лампасами синего
цвета;
обувь - туфли шевровые темно-коричневого цвета;
носки коричневые.
Облегченный летний вариант:
фуражка повседневная, рубашка с короткими рукавами без
галстука, брюки навыпуск. Весь комплект из облегченной ткани, туфли
коричневые.
При летней форме в холодную погоду:
пальто темно-коричневого цвета из шерстяной ткани;
кашне коричневого цвета;
обувь - туфли коричневого цвета.
Зимний комплект повседневного обмундирования включает:
папаху каракулевую с суконным верхом голубого цвета с кокардой;
двубортное пальто из драпа стального цвета с утеплением и
каракулевым воротником, застегивается на три пуговицы. На левой
стороне три отделочные пуговицы, карманы врезные с клапанами;
куртку-бушлат из ткани шоколадного цвета на натуральном меху с
каракулевым воротником коричневого цвета;
кашне белого и серого цвета;
полусапоги зимние коричневого цвета;
перчатки кожаные утепленные коричневого цвета;
носки полушерстяные;
в) парадная выходная форма одежды (женская) включает:
берет цвета морской волны с кантами синего цвета с кокардой
золотистого цвета и позолоченным шитьем;
парадный мундир двубортный цвета морской волны с позолоченным
шитьем на воротнике и обшлагах с петлицами;
юбку цвета морской волны;
сорочку (блузку) белого цвета с галстуком черного цвета;
перчатки белого цвета;
туфли черного цвета шевровые;
колготки "Эластик";
г) повседневная форма одежды (женская) включает:
берет шоколадного цвета с кантами синего цвета с кокардой
золотистого цвета;
китель повседневный шоколадного цвета, однобортный,
застегивается на четыре пуговицы, карманы по бокам врезные с
клапанами. На воротнике шитье золотистого цвета;
сорочку светло-коричневого цвета с галстуком коричневого цвета;
юбку шоколадного цвета;
туфли черного цвета шевровые;
Облегченный летний вариант:
пилотка светло-коричневого цвета, платье из облегченной ткани
светло-коричневого цвета.
При летней форме одежды в холодную погоду:
пальто шоколадного цвета из шерстяной ткани;
кашне шоколадного цвета;
туфли черного цвета.
Зимний комплект обмундирования включает:
кубанку из каракуля серого цвета с суконным верхом голубого
цвета с кокардой золотистого цвета;
пальто демисезонное двубортное серого цвета с кантами синего
цвета на обшлагах и каракулевым воротником серого цвета;
кашне белого и серого цветов;
сапоги утепленные черные;
перчатки кожаные утепленные коричневого цвета;
колготки полушерстяные.

қызмет стажы 3 жылдан 5 жылға дейiн болса - 15%
5 жылдан 10 жылға дейiн - 20%
10 жылдан 15 жылға дейiн - 30%
15 жылдан 20 жылға дейiн - 40%
20 жылдан жоғары - 50%.
Бұл орайда қызмет өткерген жылдар үшiн проценттiк үстеме ақы лауазымдық жалақының (салық полициясы қызметкерлерiнiң барлық санаттары үшiн белгiленген үстеме ақыны ескере отырып) және арнаулы атақ бойынша жалақының сомасынан айқыналады.
Салық полициясының қызметкерлерiне қызмет өткерген жылдарына
проценттiк үстеме ақы белгiлеу үшiн стаж есептеу тәртiбiн Қазақстан
Республикасының Қаржы министрi айқындайды.
Қоса атқарылған лауазымдар бойынша жалақыға қызмет өткерген
жылдар үшiн үстеме ақы есептелмейдi.
IХ. Салық полициясы қызметкерлерiнiң киiм үлгiсi
49. Салық полициясының жоғары басшы құрамына
арналған киiм үлгiсi
а) Салтанатты бiркиер киiм үлгiсiне мыналар кiредi:
бас киiм - алтын түстi және жиегiнде алтын жiптен тiгiсi бар
кокардалы, жиегi көгiлдiр, толқын түстес фуражка;
мундирдiң жағасы мен жеңi алтын жiппен әдiптелген, толқын
түстес, қос қаусырмалы ашық салтанат мундирi;
қара галстук пен ақ жейде;
көгiлдiр көмкермесi және лампасы бар, толқын түстес кең балақ
шалбар;
алтын түстi салтанат белдiгi;
ақ қолғап;
аяқ киiм - шевролы қара туфли;
қара ұйық;
б) Күнделiктi киiм үлгiсiне мыналар кiредi:
бас киiм - алтын түстi және жиегiнде алтын жiптен тiгiсi бар
кокардалы, жиегi көгiлдiр, қоңыр түстi күнделiктi киетiн фуражка;
қоңыр түстi, жалғыз қаусырмалы күнделiктi киетiн ашық китель,
төрт түйемен түймеленедi, төсқалталары жапсырмалы, iшке қараған
жанқалталары жабық. Кительдiң жағасында алтын түстес тiгiсi бар;
қоңыр галстук пен ашық-қоңыр жейде;
жабық жапсырмалы қалталары және iшке қараған ысырмалы
жанқалталары бар ысырмалы кеудеше;
көк көмкермесi және лампасы бар кең балақ қоңыр шалбар;
аяқ киiм - күңгiрт-қоңыр түстi шевролы туфли;
қоңыр ұйық.
Жеңiл жазғы киiм нұсқасы - күнделiктi фуражка, галстуксыз қысқа
жең жейде, кең балақ шалбар. Бәрi де жеңiл матадан тiгiлген, қоңыр
туфли.
Салқын күндерi жазғы киiм кигенде:
жүн матадан тiгiлген күңгiрт-қоңыр түстi пальто;
қоңыр кашне;
аяқ киiм - қоңыр туфли.
Күнделiктi қысқы киiмдер жиынтығына мыналар кiредi:
кокардасы бар, төбесi көгiлдiр түстi шұғадан қаракөл папаха;
жылы астары бар, сұрғылт түстi драптан тiгiлген және қаракөл
жағалы қос қаусырмалы пальто, үш түймемен түймеленедi. Сол жағында
сәндiк үшiн қадалған үш түймесi бар, қалталары iшке қараған, жабық;
табиғи мехтан астары бар, қоңыр түстi матадан тiгiлген, қоңыр
түстi қаракөл жағасы бар кеудеше-бушлат;
ақ және сұр кашне;
қоңыр түстi қысқа қонышты жылы етiк;
жылы астарлы қоңыр былғары қолғап;
жартылай жүн ұйық;
в) Әйелдер үшiн салтанатты бiркиер киiм үлгiсiне мыналар
кiредi:
алтын түстi және алтын жiптен тiгiсi бар кокардалы, көк оқалы,
тоқын түстес телпек;
жағасында алтын жiптен тiгiсi, және қайырмасында петлицалары
бар, толқын түстес, қос қаусырмалы салтанат мундирi;
толқын түстес юбка;
қара галстук пен ақ жейде (блузка);
ақ қолғап;
шевролы қара туфли;
"Эластик" колготкалар;
г) Әйелдер үшiн күнделiктi киiм үлгiсiне мыналар кiредi:
көк оқалы, алтын түстi кокардалы қоңыр телпек;
күнделiктi киетiн қоңыр түстi, жалғыз қаусырмалы китель, төрт
түймемен түймеленедi, iшке қараған жанқалталары жабық. Жағасы алтын
жiппен әдiптелген;
қоңыр галстук пен ашық-қоңыр жейде;
қоңыр юбка;
шевролы қара туфли;
жеңiл жазғы киiм нұсқасы - ашық-қоңыр пилотка, жеңiл матадан
тiгiлген ашық-қоңыр көйлек.
Салқын күндерi киетiн жазғы киiм:
жүн матадан тiгiлген қоңыр пальто;
қоңыр кашне;
қара туфли.
қысқы киiмдер жиынтығына мыналар кiредi:
алтын түстi кокардалы, төбесi көгiлдiр шұғадан сұр
қаракөлкубанка;
қайырмасы көк оқалы және сұр қаракөл жағалы, қос қаусырмалы
маусымдық сұр пальто;
ақ және сұр кашне;
жылы астары бар қара етiк;
жылы астары бар қоңыр былғары қолғап;
жартылай жүн колготка.

50. Форма одежды для старшего, среднего и младшего
начальствующего состава
а) парадная выходная форма одежды включает:
головной убор - фуражку цвета морской волны с околышем синего
цвета;
парадно-выходной мундир открытый, цвета морской волны, на
воротнике петлицы синего цвета с эмблемами;
погоны золотистого цвета, для прапорщиков синего цвета;
рубашку белую с черным галстуком;
брюки навыпуск с синим кантом;
пояс парадный золотистого цвета;
обувь - туфли шевровые черного цвета;
перчатки белого цвета;
носки черные;
б) повседневная форма одежды включает:
головной убор - фуражку повседневную шоколадного цвета. Кокарда и плетеный ремешок золотистого цвета, у прапорщиков вместо ремешка золотистого цвета - ремешок черный лакированный;
китель повседневный открытый однобортный шоколадного цвета, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам врезные карманы с клапанами. На воротнике эмблемы;
рубашку светло-коричневого цвета с галстуком коричневого цвета;
брюки на выпуск шоколадного цвета с синим кантом;
куртку на молнии с накладными карманами и клапанами, по бокам врезные карманами на молнии;
обувь - туфли шевровые коричневого цвета;
носки коричневые.
Облегченный летний вариант:
фуражка повседневная, рубашка с короткими рукавами без
галстука, брюки навыпуск. Весь комплект из облегченной ткани.
При летней форме одежды в холодную погоду:
пальто из полушерстяной ткани с поясом;
кашне коричневого цвета;
обувь - туфли коричневого цвета.
Зимний комплект повседневного обмундирования включает:
шапку-ушанку из цигейки (для полковников налоговой полиции из
каракуля) серого цвета с кокардой;
пальто двубортное из сукна серого цвета, со съемным утеплителем
и цигейковым (каракулевым) воротником, застегивается на три пуговицы.
На левой стороне три отделочных пуговицы. Карманы врезные с клапанами;
куртку-бушлат из ткани шоколадного цвета с воротником из
цигейки серого цвета;
кашне белого и серого цветов;
полусапоги зимние;
носки полушерстяные.
в) форма одежды для сотрудников подразделений физической охраны
включает:
хлопчатобумажную фуражку камуфлированного цвета;
куртку и брюки хлопчатобумажные прямого покроя камуфлированного
цвета, майку камуфлированного цвета;
ботинки с высоки берцами;
снаряжение кожаное;
носки коричневые.
Зимний комплект включает:
шапку-ушанку из цигейки (для полковников налоговой полиции из
каракуля);
куртку утепленную с воротником из искусственного меха (для
полковников налоговой полиции из цигейки);
ботинки с высокими берцами утепленные;
снаряжение кожаное;
носки полушерстяные;
г) парадно-выходная форма одежды (женская) включает:
берет из овчины меховой цвета морской волны с кокардой
золотистого цвета;
парадно-выходной мундир открытый, однобортный, по бокам врезные
карманы с клапанами, на воротнике петлицы синего цвета с эмблемами;
юбку цвета морской волны;
сорочку белого цвета с галстуком черного цвета;
погоны золотистого цвета;
туфли черного цвета;
перчатки белые;
колготки "Эластик";
д) повседневная форма одежды (женская) включает:
берет шоколадного цвета с кантом синего цвета, кокардой
золотистого цвета;
китель повседневный открытый однобортный, застегивается на
четыре пуговицы, по бокам врезные карманы с клапанами. На
воротнике эмблемы;
сорочку светло-коричневого цвета с галстуком коричневого цвета;
юбку шоколадного цвета;
Облегченный летний вариант:
пилотка светло-коричневого цвета, платье светло-коричневого
цвета с поясом.
При летней форме одежды в холодную погоду:
пальто из полушерстяной ткани с поясом;
кашне коричневого цвета;
обувь - туфли шевровые закрытые.
Зимний комплект повседневного обмундирования включает:
кубанку из каракуля серого цвета с кокардой золотистого цвета;
пальто демисезонное двубортное темно-серого цвета с каракулевым
воротником со съемным подкладом;
куртку-бушлат из ткани темно-коричневого цвета на натуральном
меху с меховым воротником серого цвета;
кашне серого цвета;
перчатки шерстяные коричневого цвета;
сапоги зимние шевровые;
колготки полушерстяные.

50. Аға, орта және кiшi басшы құрамға
арналған киiм үлгiсi
а) Салтанатты-бiркиер киiм үлгiсiне мыналар кiредi:
бас киiм - көк жиектi, толқын түстес фуражка;
жағасында эмблемалы көк петлицалары бар, толқын түстi,
салтанатты-бiркиер ақын мундир;
алтын түстi, пропорщиктер үшiн көк погондар;
қара галстук пен ақ жейде;
көк оқалы кең балақ шалбар;
алтын түстi салтанат белдiгi;
аяқ киiм - шевролы қара туфли;
ақ қолғап;
қара ұйық;
б) Күнделiктi киiм үлгiсiне мыналар кiредi:
бас киiм - күнделiктi қоңыр фуражка. Кокардасы мен өрмелi бауы
алтын түстi, прапорщиктерде алтын түстi баудың орнына - лакталған
қара бау;
қоңыр түстi, жалғыз қапсырмалы күнделiктi ашық китель, төрт
түймемен түймеленедi, төсқалталары жапсырмалы, iшке қараған
жанқалталары жабық. Жағасында эмблемалары бар;
қоңыр галстук пен ашық-қоңыр жейде;
көк оқалы кең балақ қоңыр шалбар;
қақпақты жапсырмалы қалталары, iшке қараған тiстүймелi
жанқалталары бар тiстүймелi кеудеше;
аяқ киiм - шевролы қоңыр туфли;
қоңыр ұйық.
Жеңiл жазғы киiм нұсқасы - күнделiктi фуражка, галстуксыз қысқа
жең жейде, кең балақ шалбар. Бәрi де жеңiл матадан тiгiлген.
Салқын күндерi киетiн жазғы киiм:
жартылай жүн матадан тiгiлген белдiктi пальто;
қоңыр кашне;
аяқ киiм - қоңыр туфли.
Күнделiктi қысқы киiмдер жиынтығына мыналар кiредi:
цигейкадан (салық полициясының полковниктерi үшiн қаракөлден)
тiгiлген кокардалы сұр құлақшын;
жылы астары алмалы-салмалы және цигейка (қаракөл) жағалы, сұр
шұғадан тiгiлген қос қаусырмалы пальто, үш түймемен түймеленедi. Сол
жағында сәндiк үшiн қадалған үш түймесi бар. Қалталары iшке қараған,
жабық;
сұр цигейка жағалы, қоңыр матадан тiгiлген кеудеше-бушлат;
ақ және сұр кашне;
қысқа қонышты қысқы етiк;
жартылай жүн ұйық;
в) Күзет адамдары бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiне арналған киiм
үлгiсiне мыналар кiредi:
жер түстi мақта-мата фуражка;
мақта-матадан бойлай пiшiлген жер түстi кеудеше мен шалбар, жер
түстi iшкөйлек;
биiк қонышты бәтеңке;
былғары керек-жарақ;
қоңыр ұйық.
Қысқы киiмдер жиынтығына мыналар кiредi:
цигейкадан (салық полициясының полковниктерi үшiн қаракөлден)
тiгiлген құлақшын;
жағасы жасанды мехтан (салық полициясының полковниктерi үшiн
цигейкадан) салынған,жылы астары бар кеудеше;
жылы астары бар биiк қонышты бәтеңке;
былғары керек-жарақ;
жартылай жүн ұйық;
г) Әйелдердiң салтанатты-бiркиер киiм үлгiсi:
алтын түстi кокардалы, қой терiсiнен тiгiлген толқын түстес
телпек;
жалғыз қапсырмалы, салтанатты-бiркиер ашық мундир, жанқалталары
iшке қараған, жабық, жағасында эмблемалы көк петлицалары бар;
толқын түстес юбка;
қара галстук пен ақ жейде;
погондары алтын түстi;
қара туфли;
ақ қолғап;
"Эластик" колготкалар;
д) Әйелдердiң күнделiктi киiм үлгiсiне мыналар кiредi:
көк оқалы, алтын түстi кокардалы қоңыр телпек;
жалғыз қаусырмалы, күнделiктi ашық китель, төрт түймемен
түймеленедi, жанқалталары iшке қараған, жабық. Жағасында эмблемалары
бар;
қоңыр галстук пен ашық-қоңыр жейде;
қоңыр юбка.
Жеңiл жазғы киiм нұсқасы - ашық-қоңыр пилотка, белдiктi
ашық-қоңыр көйлек.
Салқын күндерi киетiн жазғы киiм:
жартылай жүн матадан тiгiлген белдiктi пальто;
қоңыр кашне;
аяқ киiм - шевролы жабық туфли.
Күнделiктi қысқы киiмдер жиынтығына мыналар кiредi:
алтын түстi кокардалы, сұр қаракөлден тiгiлген кубанка;
астары алмалы-салмалы, қаракөл жағалы, қос қаусырмалы маусымдық
күңгiрт-сұр пальто;
сұр түстi мех жағалы, табиғи мехтан астары бар, күңгiрт-қоңыр
матадан тiгiлген кеудеше-бушлат;
сұр кашне;
қоңыр түстi жүн қолғап;
шевролы қысқы етiк;
жартылай жүн колготка.

51. Описание погон работников налоговой полиции
Погоны работников органов налоговой полиции и нарукавные знаки служат для определения специального звания, а также принадлежности сотрудников к налоговой полиции налоговой службы Министерства финансов Республики Казахстан.
Погоны установлены парадные, повседневные. По способу крепления к обмундированию они могут быть нашивные или съемные.
На поле погон соответственно присвоенному специальному званию размещаются: изображение Государственного герба Республики Казахстан, пятиконечные звезды и звездочки, просветы, нашивки и эмблемы;
размеры изображения Государственного герба Республики
Казахстан, звезд и звездочек определяются диаметром описанной
окружности.
Размеры погон: длина - 13,0-18,0 см;
ширина:
а) для высшего начальствующего состава 6,5 см (на верхних
рубашках - 5,5 см);
б) для старшего, среднего и младшего начальствующего состава
6,0 см (на верхних рубашках - 5,5 см).
Погоны высшего начальствующего состава
а) погоны парадные
Погоны - с полем из галуна особого переплетения, изготовленного из позолоченной волоки (на пальто из шелка стального цвета), с кантами синего цвета.
На погонах высшего начальствующего состава вышиты позолоченной канителью и окантованы по граням синим шелком звездочки диаметром 22 мм. Количество звездочек соответствует специальному званию.
На верхней рубашке погоны - без кантов. Поле погон из той же ткани, что и рубашка, с рисунком галуна, вышитым позолоченной мишурой.
Звезды и эмблемы на погонах высшего начальствующего состава
такие же, как на погонах к мундиру, но звездочки без окантовки.
б) погоны повседневные
Погоны - с полем из шелкового галуна особого переплетения
коричневого цвета, с кантами голубого цвета.
Звезды, звездочки и эмблемы на погонах высшего начальствующего
состава такие же, как и на погонах парадных, звезды на погонах без
окантовки.
На верхней рубашке погоны такие же, как и на рубашке к мундиру,
но поле погон из той же ткани, что и рубашка повседневная.
Погоны среднего и старшего начальствующего состава
а) погоны парадные
Погоны - с полем из металлического галуна золотистого цвета, с
кантами и просветами синего цвета.
На погонах старшего начальствующего состава - два просвета и металлические звездочки золотистого цвета диаметром 20 мм. На погонах среднего начальствующего состава - один просвет и металлические звездочки золотистого цвета диаметром 13 мм. Количество звездочек на погонах соответствует специальному званию.
б) погоны повседневные
Погоны - с полем из шелкового галуна коричневого цвета, без
кантов, с просветами.
Просветы и звездочки такие же, как и на погонах парадных.
На верхней рубашке погоны с полем из шелкового галуна
коричневого цвета, без кантов, с просветами и эмблемами. Просветы и
звездочки на погонах такие же, как и на погонах парадных.
в) погоны для подразделений физической охраны
Погоны - камуфлированного цвета без кантов и просветов,
конструктивно вшитые в рукава обмундирования. Звездочки защитного
цвета.
Погоны младшего начальствующего состава
а) погоны парадные
Погоны - с полем из шелкового галуна, без кантов синего цвета.
На погонах - металлические звездочки золотистого цвета диаметром
13 мм. Количество звездочек на погонах соответствует специальному
званию.
б) погоны повседневные
Погоны - с полем из шелкового галуна коричневого цвета, без кантов. Звездочки на погонах такие же, как и на погонах парадных.
На верхней рубашке погоны - с полем из шелкового галуна коричневого цвета, без кантов, с эмблемами. Звездочки на погонах такие же, как и на погонах парадных.

51. Салық полициясы қызметкерлерi пагондарының
сипаттамасы
Салық полициясы органдары қызметкерлерiнiң погондары мен жеңге тағатын белгiлерi қызметкерлердiң арнаулы әскери атағын, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi салық қызметiнiң салық полициясында iстейтiнiн айқындауға арналған.
Погондар салтанатты, күнделiктi болып белгiленген. Киiмге бекiтiлу тәсiлiне қарай олар тiгiлмелi немесе алмалы-салмалы болуы мүмкiн.
Погондардың бетiнде берiлген арнаулы әскери атаққа сәйкес мыналар орналастырылады: Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк елтаңбасының бейнесi, бес бұрышты жұлдыздар мен жұлдызшалар, солардың арасындағы бос жерлер, өрнектi тiгiстер, эмблемалар.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк елтаңбасы бейнесiнiң,
жұлдыздар мен жұздызшалардың мөлшерi сипатталған шеңбердiң
диаметрiмен айқындалады.
Погондардың мөлшерi: ұзындығы - 13,0 - 18,0 см;
а) жоғары басшы құрам үшiн - 6,5 см (сырт жейделерде - 5,5 см);
б) аға, орта және кiшi басшы құрам үшiн - 6,0 см (сырт
жейделерде - 5,5 см).
Жоғары басшы құрамның погондары
а) Салтанат погондары
Погондар - бетi алтын жалатқан талшықтан (пальтоға тағатын погондар сұрғылт жiбектен) дайындалып, ерекше әдiспен тоқылған галуннан жасалады, көк оқалы.
Жоғары басшылардың погондарындағы диаметрi 22 м жұлдызшалар алтын жалатқан жiңiшке сыммен өрнектелген және қырлары көк жiбекпен көмкерiлген. Жұлдызшалардың саны арнаулы әскери атаққа сәйкес келедi.
Сырт жейдеге тағатын погондар - оқасыз. Погондардың бетi жейде қандай матадан тiгiлсе, сондай матамен қапталады, алтын жалатқан жiңiшке сыммен өрнектелген галунның суретi болады.
Жоғары басшы құрамның погондарындағы жұлдыздар мен эмблемалар
мундирге тағатын погондармен бiрдей, бiрақ жұлдызшалары оқаланбаған.
б) Күнделiктi погондар
Погондар - бетi ерекше әдiспен тоқылған қоңыр түстi жiбек
галуннан жасалады, көгiлдiр оқалы.
Жоғары басшы құрамның погондарындағы жұлдыздар, жұлдызшалар мен
эмблемалар салтанат погондарымен бiрдей, погондарға қадалған
жұлдыздар оқаланбаған.
Сырт жейдеге тағатын погондар мундир кигенде жейдеге тағатын
погондармен бiрдей, бiрақ погондардың бетi күнделiктi жейде қандай
матадан тiгiлсе, сондай матамен қапталады.
Орта және аға басшы құрамның погондары
а) Салтанат погондары
Погондар - бетi алтын түстi металл галуннан жасалады, оқалары
мен аралық бос жерлерi көк түстi.
Аға басшы құрамның погондарында екi аралық бос жер және диаметрi 20 мм алтын түстi металл жұлдызшалар болады. Орта басшы құрамның погондарында бiр аралық бос жер және диаметрi 13 мм алтын түстi металл жұлдызшалар болады. Погондардағы жұлдызшалардың саны арнаулы әскери атаққа сәйкес келедi.
б) Күнделiктi погондар
Погондар - бетi қоңыр түстi жiбек галуннан жасалады, оқалары,
аралық бос жерлерi болмайды.
Аралық бос жерлерi мен жұлдызшалары салтанат погондарында
қандай болса, сондай болады,
Сырт жейдеге тағатын погондар бетi қоңыр түстi жiбек галуннан
жасалады, оқалары болмайды, аралық бос жерлерi мен эмблемалары
болады. Погондардағы аралық бос жерлер мен жұлдызшалар салтанат
погондарында қандай болса, сондай болады.
в) Қызмет адамдарын күзету бөлiмшелерiне
арналған погондар
Погондар - камуфляж түстi, киiмнiң екi жеңiне орнықтырыла
тiгiледi, оқалары мен аралық бос жерлерi болмайды. Жұлдызшалары жер
түстi.
Кiшi басшы құрамның погондары
а) Салтанат погондары
Погондар - бетi көк түстi жiбек галуннан жасалады, оқалары болмайды. Погондарға диаметрi 13 мм алтын түстi металл жұлдызшалар қадалған. Погондардағы жұлдызшалардың саны арнаулы әскери атаққа сәйкес келедi.
б) Күнделiктi погондар
Погондар - бетi қоңыр түстi жiбек галуннан жасалған, оқалары болмайды. Погондардағы жұлдызшалар салтанат погондарында қандай болса, сондай болады.
Сырт жейдеге тағатын погондар - бетi қоңыр түстi жiбек галуннан жасалған, оқалары болмайды, эмблемалары бар. Погондардағы жұлдызшалар салтанат погондарында қандай болса, сондай болады.

52. Кокарды, эмблемы и шитье на головных уборах
и обмундировании работников налоговой полиции
а) кокарда и шитье на парадной и повседневной фуражке высшего начальствующего состава:
кокарда полуовальной формы, диаметром по высоте 36 мм, по ширине 28 мм, выполняется из анодированного алюминия и других сплавов цветных металлов. В центре кокарды на фоне голубого цвета орел и солнце золотистого цвета. Края кокарды выполнены в виде лучей.
Шитье на фуражке выполняется позолоченной мишурой. По обе стороны кокарды вышиваются по четыре ветви;
б) кокарды на папахе, шапке-ушанке, кубанке и повседневной фуражке лиц высшего, старшего, среднего и младшего начальствующего состава идентичны.
Кокарды на фуражки хлопчатобумажные подразделений физической охраны изготавливаются с такой же символикой, но в защитном цвете;
в) кокарда с эмблемой к парадно-выходной фуражке лиц старшего, среднего и младшего начальствующего состава изготавливается из алюминиевого сплава золотистого цвета как одно целое.
Кокарда имеет полуовальную форму, обрамленную с обеих сторон и снизу несколькими ветвями, вытянутыми по ширине.
Размер эмблемы: по высоте 42 мм, по ширине 88 мм;
г) шитье на воротнике и обшлагах парадного мундира лиц высшего начальствующего состава выполнено золотистой канителью в виде ветвей, размер ветви на воротнике: длина 65 мм, ширина 18-20 мм, на обшлаге длина 190 мм, ширина 25 мм;
д) пряжка к парадному ремню всех сотрудников налоговой полиции изготавливается из сплавов цветных металлов и имеет овальную форму. Диаметр пряжки: высота 50 мм, ширина - 42 мм.
Для высшего начальствующего состава - в середине пряжки выполнен Государственный герб Республики Казахстан диаметром 23 мм, для старшего, среднего и младшего начальствующего состава - пятиконечная звезда, в центре звезды размещен орел на фоне солнца. Герб и звезда обрамлены венком из дубовых листьев. Пряжка и все символы на ней золотистого цвета;
е) пуговицы на форменное обмундирование сотрудников органов налоговой полиции изготавливаются диаметром: для высшего начальствующего состава - большие 24 мм, 22 мм - для остального состава, 14 мм - маленькие. Для высшего начальствующего состава - на пуговицах изображен Государственный герб Республики Казахстан, для остального состава - пятиконечная звезда, в центре которой орел на фоне солнца;
ж) нарукавный знак изготавливается из тканых или нетканых материалов в виде щита шестиугольной формы василькового цвета, в центре нарукавного знака размещен Государственный флаг Республики Казахстан, выше флага - надпись "Казакстан Республикасы", под флагом - надпись "Салык полициясы";
з) на левой стороне груди выше накладного кармана на парадном и повседневном мундире крепится жетон, выполненный из сплавов цветных металлов золотистого цвета. На фоне пятиконечной звезды, покрытой эмалью голубого цвета диаметром 60 мм, размещается Государственный герб Республики Казахстан, выше него - надпись "Казакстан
Республикасы", под гербом надпись - "Салык полициясы". Работникам
подразделений физической защиты на спине наносится надпись "Салык
полициясы";
и) эмблема изготавливается из алюминиевого сплава золотистого
цвета. Пятиконечная звезда диаметром 18 мм, на фоне которой
размещается Государственный герб Республики Казахстан.

52. Салық полициясы қызметкерлерiнiң кокардалары,
эмблемалары және бас киiмдер мен киiмдерге
әдiптелетiн өрнектер
а) Жоғары басшы құрамның салтаннатты және күнделiктi фуражкасындағы кокарда мен өрнектер:
Диаметрi биiктiгi бойынша 36 мм, енi бойынша 28 мм, жартылай сопақша нысандағы кокарда анодталған алюминийден және басқа да түстi металдардың қорытпаларынан жасалады. Кокарданың нақ ортасы көгiлдiр түспен боялып, оған қыран мен алтын түстi күннiң суретi салынған. Кокарданың жиегi шашыраған сәуле түрiнде бейнеленген.
Фуражкадағы өрнек алтын жалатқан жiңiшке сыммен әдiптелген. Кокарданың екi жағына төрт-төрттен тармақ тiгiледi.
б) Жоғары, аға, орта және кiшi басшы құрам адамдарының папахасындағы, құлақшынындағы кубанкасы мен күнделiктi фуражкасындағы кокардалар бiрдей болады.
қызмет адамдарын күзету бөлiмшелерiнiң мақта матадан тiгiлген фуражкаларына тағылатын кокардалар нақ сондай рәмiзбен, бiрақ жер түстi етiп жасалады.
в) Аға, орта және кiшi басшы құрам адамдарының салтанатты-бiркиер фуражкасына тағылатын эмблемалы кокарда алтын түстi алюминий қорытпасынан тұтас құйылып жасалады.
Кокарда жартылай сопақша түрiнде болады, екi қапталы мен төменгi жағы енiне қарай созылған бiрнеше тармақтармен жиектеледi.
Эмблеманың мөлшерi - биiктiгi бойынша 42 мм, енi бойныша 88 мм.
г) Жоғары басшы құрам адамдарының салтанатты киiмiнiң жағасы мен қайырмасындағы өрнек алтын жалатқан жiңiшке сыммен тармақ түрiнде әдiптеледi, жағадағы тармақтың ұзындығы 65 мм, енi - 18-20 мм, қайырмадағы тармақтың ұзындығы 190 мм, енi 25 мм.
д) Салық полициясының барлық қызметкерлерiне арналған салтанат белдiктерiнiң тоғасы түстi металдар қорытпаларынан жасалады және сопақша болып келедi. Тоғаның диаметрi - биiктiгi 50 мм, енi - 42 мм.
Жоғары басшы құрам үшiн - тоғаның ортасында диаметрi 23 мм Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы, аға, орта және кiшi басшы құрам үшiн - бес бұрышты жұлдыз болады, жұлдыздың нақ ортасындағы күн бейнесiнiң үстiне қыранның суретi орналасқан. Елтаңба мен жұлдыз емен жапырақтарынан өрiлген гүлдестемен көмкерiлген. Тоға мен оның бетiндегi барлық нысандар - алтын түстi.
е) Салық полициясы органдары қызметкерлерiнiң үлгi киiмдерiне тағатын түймелердiң диаметрi: жоғары басшы құрамға арналған үлкен түймелер 24 мм, қалған құрамға - 22 мм, кiшкентай түймелер - 14 мм болып жасалады. Жоғары басшы құрамға арналған түймелерде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы, қалған құрам үшiн - бес бұрышты жұлдыз бейнеленген, жұлдыздың нақ ортасындағы күн бейнесiнiң үстiне қыранның суретi орналасқан.
ж) Жеңге тағатын белгi тоқылған немесе тоқылмаған материалдардан ашық көк түстi алты бұрышты қалқан түрiнде дайындалады, жеңге тағатын белгiнiң ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы, жалаудың жоғарғы жағында - "Қазақстан Республикасы" деген жазу, жалаудың астында - "Салық полициясы" деген жазу орналасқан.
з) Кеуденiң сол жағындағы жапсырмалы қалтаның үстiнен салтанатты және күнделiктi киiмге түстi металдардың қорытпаларынан жасалған алтын түстi жетон бекiтiледi. Көгiлдiр эмаль бояуын жалатқан, диаметрi 60 мм бес бұрышты жұлдыздың бейнесi үстiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы, оның жоғарғы жағына
- "Қазақстан Республикасы" деген жазу, елтаңбаның астына - "Салық
полициясы" деген жазу орналастырылады. Қызмет адамдарын күзету
бөлiмшелерi қызметкерлерiнiң арқасына "Салық полициясы" деген жазу
жазылады.
и) Эмблема алтын түстi алюминий қорытпасынан жасалады. Диаметрi
18 мм бес бұрышты жұлдыздың бейнесi үстiне Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк елтаңбасы орналастырылады.

53. Нормы снабжения вещевым имуществом
работников налоговой полиции
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Наименование предметов          і  Количество   іСрок носки
і предметов на  і
іодного человекаі
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1                   і        2      і     3
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Для лиц высшего и начальствующего
состава
I. Обмундирование
1. Фуражка парадно-выходная шерстяная        1 шт.         5 лет
2. Фуражка повседневная                        "           2 года
3. Папаха из каракуля                          "           5 лет
4. Кубанка                                     "           5 лет
5. Берет цвета морской волны                   "           4 года
6. Берет коричневого цвета                     "           3 года
7. Пальто с погонами                           "           4 года
8. Куртка-бушлат с погонами                    "           3 года
9. Мундир парадно-выходной с погонами
и петлицами                                 "           5 лет
10. Китель повседневный с погонами и
эмблемами                                  "           3 года
11. Куртка на молнии с погонами                "           3 года
12. Брюки навыпуск парадно-выходные            "           3 года
13. Брюки навыпуск повседневные                "           2 года
14. Пальто шерстяное летнее                    "           4 года
15. Брюки навыпуск летние облегченные          "           2 года
16. Юбка цвета морской волны                   "           4 года
17. Юбка коричневого цвета                   1 шт.         3 года
18. Платье                                     "           2 года
19. Перчатки парадные                        1 пара        3 года
20. Перчатки зимние                            "           3 года
II. Обувь
21. Полусапоги зимние, сапоги                1 пара        3 года
22. Туфли шевровые черные                      "           3 года
23. Туфли шевровые коричневые                  "           2 года
24. Носки мужские                            3 пары        1 год
25. Колготки                                   "           1 год
III. Белье
26. Рубашки (сорочки) верхние с
погонами к повседневному кителю          2 шт.         1 год
27. Рубашка (сорочка) верхняя
белая с погонами к парадному
мундиру                                  1 шт.         2 года
28. Рубашка верхняя летняя облегченная       1 шт.         2 года
29. Галстук к парадно-выходному мундиру        "           2 года

53. Салық полициясының қызметкерлерiн заттай
мүлiкпен жабдықтау нормалары
___________________________________________________________________
Заттардың атауы              |Бiр адамға     | Киiп жүру
|берiлген       |  мерзiмi
|заттардың саны |
___________________________________________________________________
1                      |       2       |      3
___________________________________________________________________
Жоғары басшы құрамның
адамдары үшiн
I. Киiм-кешек
1. Салтанатты-бiркиер жүн фуражка        1 дана          5 жыл
2. Күнделiктi фуражка                    1 дана          2 жыл
3. Қаракөл папаха                        1 дана          5 жыл
4. Кубанка                               1 дана          5 жыл
5. Толқын түстес телпек                  1 дана          4 жыл
6. Қоңыр телпек                          1 дана          3 жыл
7. Погондары бар пальто                  1 дана          4 жыл
8. Погондары бар кеудеше-бушлат          1 дана          3 жыл
9. Погондары мен петлицалары бар
салтанатты-бiркиер мундир             1 дана          5 жыл
10. Погондары мен эмблемалары бар
күнделiктi китель                    1 дана          3 жыл
11. Погондары бары ысырмалы кеудеше      1 дана          3 жыл
12. Салтанатты-бiркиер кең балақ шалбар  1 дана          3 жыл
13. Күнделiктi кең шалбар                1 дана          2 жыл
14. Жазғы жүн пальто                     1 дана          4 жыл
15. Жазғы жеңiл кең балақ шалбар         1 дана          2 жыл
16. Толқын түстес юбка                   1 дана          4 жыл
17. Қоңыр юбка                           1 дана          3 жыл
18. Көйлек                               1 дана          2 жыл
19. Салтанат қолғабы                     1 пар           3 жыл
20. Қысқы қолғап                         1 пар           3 жыл
II. Аяқ киiм
21. Қысқы қысқа етiк                     1 пар           3 жыл
22. Шевролы қара етiк                    1 пар           3 жыл
23. Шевролы қоңыр туфли                  1 пар           2 жыл
24. Ерлер ұйығы                          3 пар           1 жыл
25. Колготка                             3 пар           1 жыл
III. Iш киiм
26. Күнделiктi кительге тағылған
сырт погондары бар жейде             2 дана          1 жыл
27. Салтанат мундирiне тағылған
погондары бар сыртқы ақ жейде        1 дана          2 жыл
28. Жазғы жеңiл сырт жейде               1 дана          2 жыл
29. Салтанатты-бiркиер мундирге
тағатын галстук                      1 дана          2 жыл

31. Рубашка летняя облегченная                 "           2 года
32. Галстук черный к парадно-выходному
мундиру                                    "           2 года
33. Галстук коричневый к повседневному
кителю                                   2 шт.         1 год
34. Кашне (серое и коричневое)               2 шт.         3 года
IV. Снаряжение
35. Пояс парадный                            1 шт.         15 лет
36. Снаряжение повседневное офицерское       1 комп-        6 лет
лект
37. Ремень брючный кожаный                   1 шт.          6 лет
38. Звезды на погоны                         36 шт.         3 года
39. Знак головного убора (кокарда)           3 шт.          2 года
40. Пуговицы диаметром 24 мм                 40 шт.         3 года
41. Пуговицы диаметром 22 мм                   "            3 года
42. Пуговицы диаметром 14 мм                   "            3 года
43. Жетон (нагрудный номерной знак)          1 шт.          5 лет
44. Эмблема из алюминиевого сплава
диаметром 18 мм                          5 шт.          3 года

31. Жазғы жеңiл жейде                    1 дана          2 жыл
32. Салтанатты-бiркиер мундирге
тағатын қара галстук                 1 дана          2 жыл
33. Күнделiктi кительге тағатын
қоңыр галстук                        2 дана          1 жыл
34. Кашне (сұр және қоңыр)               2 дана          3 жыл
IV. Керек-жарақ
35. Салтанат белдiгi                     1 дана          15 жыл
36. Күнделiктi офицер тартпасы            1 жиын          6 жыл
37. Шалбарға тағатын былғары белдiк      1 дана          6 жыл
38. Погонға қадайтын жұлдыздар           36 дана         3 жыл
39. Бас киiм белгiсi (кокарда)           3 дана          2 жыл
40. Диаметрi 24 мм түймелер              40 дана         3 жыл
41. Диаметрi 22 мм түймелер              40 дана         3 жыл
42. Диаметрi 14 мм түймелер              40 дана         3 жыл
43. Жетон (кеудеге тағатын нөмiрлi
белгi)                               1 дана          5 жыл
44. Алюминий қорытпасынан жасалған
диаметрi 18 мм эмблема               5 дана          3 жыл