Об утверждении Порядка ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1996 г. N 710. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 сентября 2003 г. N 958
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 г. Z010152_ "О земле" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
1. Утвердить прилагаемый Порядок ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан.
2. Утвердить перечень кодов областей, города республиканского значения, административных районов, городов областного и районного значения для определения местоположения (идентификации) земельных участков согласно приложениям 1 и 2.
3. Министерствам, иным центральным и местным исполнительным органам, располагающим аэрофотосъемочными, топографическими, картографическими материалами, необходимыми для ведения государственного земельного кадастра, представлять их Агентству Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами в копии и безвозмездно.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлениями РК от 16 сентября 1998 г. N 892 P980892_ ; от 11 июня 2001 г. N 800 Р010800_ .
4. Установить, что номера, присвоенные земельным участкам при ведении государственного земельного кадастра Республики Казахстан, используются для целей государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним регистрирующими органами Министерства юстиции Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1996 г. N 710
ПОРЯДОК
ведения государственного земельного
кадастра в Республике Казахстан
Сноска. В названии и тексте раздела II слова "Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству" заменены на слова "Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", а слова "по земельным отношениям и землеустройству" заменены на слова "по управлению земельными ресурсами" - постановлением Правительства РК от 16 сентября 1998 г. N 892. P980892_
Внесены изменения постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ :
в тексте:
слова "Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", "Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", "Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" заменены соответственно словами "Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами", "Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами", "Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами";
слова "районных (городских) комитетов", "районные (городские) комитеты", "районным комитетом", "районному комитету" заменены соответственно словами "территориальных комитетов", "территориальные комитеты", "территориальным комитетом", "территориальному комитету".
I. Общие положения
1. Государственный земельный кадастр в Республике Казахстан (далее - Кадастр) ведется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 г. Z010152_ "О земле" с целью обеспечения государственных органов, граждан и юридических лиц информацией о земле и отдельных земельных участках.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
2. Кадастр представляет собой систему сведений о природном и хозяйственном положении земель Республики Казахстан, местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, об учете землепользования и оценке земельных участков, иных необходимых сведений.
Составной частью земельного кадастра является мелиоративный кадастр орошаемых земель, представляющий собой систему сведений о мелиоративном состоянии орошаемых земельных участков, оценке их качественных характеристик по природным и ирригационно-хозяйственным условиям, об учете их использования.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
3. Данные Кадастра являются основой при планировании использования и охраны земель, при проведении землеустройства, оценке хозяйственной деятельности и осуществлении других мероприятий, связанных с использованием и охраной земель, и могут быть использованы при совершении сделок с землей, при определении размеров платежей за землю, при ведении правового и других кадастров.
4. При ведении Кадастра обеспечивается принцип взаимной совместимости информации, основанный на применении единой государственной системы координат, высот, картографических проекций, единых классификаторов, кодов, входных и выходных форматов.
5. Кадастр является составной частью государственной системы кадастров.
6. Кадастр представляет систематизированный свод сведений о состоянии, использовании и охране земельных ресурсов Республики Казахстан, постоянно обновляемых в процессе его ведения.

Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудiң тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 6 маусым N 710. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.09.20. N 958 қаулысымен.
"Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
ЕСКЕРТУ. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудiң Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жер учаскелерiнiң орынын айқындау (бiрдейлендiру) үшiн облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, әкiмшiлiк аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың кодтарының тiзбесi бекiтiлсiн.
3. Мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу үшiн қажеттi аэросуретке түсiру, топографиялық, картографиялық материалдары бар министрлiктер, басқа орталық және жергiлiктi атқарушы органдар оларды Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiгіне көшiрме түрiнде және ақысыз ұсынатын болсын.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.09.16. N 892 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу кезiнде жер учаскелерiне берiлген нөмiрлер жылжымайтын мүлiкке құқықтар мен олармен мәмiлелердi Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң тiркеушi органдары тарапынан мемлекеттiк тiркеу мақсаты үшiн пайдаланылады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 6 маусымдағы
N 710 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудiң Тәртiбi
ЕСКЕРТУ. Тәртiп өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысыме н.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастры (бұдан әрi - Кадастр) "Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Заңына сәйкес мемлекеттiк органдарды, азаматтарды және заңды тұлғаларды жер және жекелеген жер учаскелерi туралы ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында жүргiзiледi.
2. Кадастр Қазақстан Республикасы жерлерiнiң табиғи және шаруашылық жағдайы, орыны, мақсатты пайдаланылуы, жер учаскелерiнiң мөлшерлерi мен шекаралары, олардың сапалық сипаты туралы мәлiметтердiң, жер учаскелерiн есепке алу, жердi пайдалану және бағалау туралы, басқа да қажеттi мәлiметтердiң жүйесiн бiлдiредi.
Суармалы жер учаскелерiнiң мелиоративтiк жай-күйi, олардың табиғи және сулылық-шаруашылық жағдайлары бойынша сапалық сипаттамаларын бағалау, олардың пайдалануын есепке алу туралы мәлiметтер жүйесiн құрайтын суармалы жерлердiң мелиорациялық кадастры жер кадастрының құрамдас бөлiгi болып табылады.
3. Кадастрдың деректерi жерлердi пайдалануды жоспарлау және күзету кезiнде, жерге орналастыруды жүргiзу, шаруашылық қызметтердi бағалау және жерлердi пайдалану мен күзетуге байланысты басқа да шараларды жүзеге асыру кезiнде негiз болып табылады және жермен мәмiле жасау кезiнде, жер үшiн төлемдердiң мөлшерiн айқындау кезiнде, құқықтық және басқа да кадастрларды жүргiзу кезiнде де пайдаланылуы мүмкiн.
4. Кадастрды жүргiзу кезiнде координаттардың, биiктердiң, картографиялық кескiндердiң, бiрыңғай жiктемелердiң, кодтардың, кiрiс және шығыс қалыптардың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн қолдануға негiзделген ақпараттардың өзара үйлесiмдiлiк принципi қамтамасыз етiледi.
5. Кадастр кадастрлардың мемлекеттiк жүйесiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.
6. Кадастр оны жүргiзу процесiнде үнемi жаңарып отыратын Қазақстан Республикасының жер ресурстарын пайдаланудың және күзетудiң жағдайы туралы мәлiметтердiң жүйелендiрiлген жиынтығын бiлдiредi.

7. Единицей учета и хранения данных Кадастра является земельный участок, выделенный в замкнутых границах, закрепляемый в установленном порядке за субъектами земельных правоотношений.
8. В Кадастре для каждого земельного участка фиксируются физические характеристики, позволяющие однозначно выделить его в пространстве, определить размеры и местоположение, а также стоимостная оценка (соразмерная цене земли).
9. Сведения о земельных участках соотносятся с земельно-кадастровыми картами, на которых отражаются закрепленный за данным участком номер, местонахождение, границы и текстовые описания.
10. Формирование сведений Кадастра обеспечивается проведением топографо-геодезических, аэрокосмических, картографических, землеустроительных, инвентаризационных, почвенных, геоботанических, оценочных и иных обследований и изысканий, выполняемых для целей ведения Кадастра.
11. Накопление данных производится на уровне соответствующих административных районов, где фиксируется и хранится информация о кадастровом номере земельного участка, наименовании физического или юридического лица - субъекта прав на земельный участок, актах исполнительных органов и иных предусмотренных законодательством документах, местонахождении и размере, оценочной стоимости земельного участка и права землепользования, целевом назначении, делимости и неделимости, сервитутах на земельный участок, а также об ограничениях по его использованию, установленных исполнительными органами.
Указанные данные систематизируются по формам собственности, категориям земель, позволяющим сопоставить их между собой по району, области, городу республиканского значения и Республике Казахстан в целом.
II. Функции Агентства Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами и его органов на местах в области
введения государственного земельного кадастра
12. Организацию ведения государственного земельного кадастра осуществляет центральный уполномоченный орган - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами и его территориальные органы.
Ведение государственного земельного кадастра осуществляется за счет бюджетных средств на основании государственного заказа, формируемого центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами и его территориальными органами.
Производство работ по учету земельных участков для целей регистрации осуществляется за счет средств заказчиков.
Работы по ведению земельного кадастра осуществляются специализированными государственными предприятиями, по отношению к которым центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами осуществляет функции субъекта права государственной собственности.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .

7. Тұйық шекаралармен бөлiнген, белгiленген тәртiпте жер құқық қатынастары субъектiлерiне бекiтiлiп берiлген жер учаскелерi Кадастрдың деректерiне есеп жүргiзудiң және сақтаудың бiрлiгi болып табылады.
8. Кадастрда әрбiр жер учаскесi үшiн оны кеңiстiкте бiр мәндi бөлуге, мөлшерi мен орнын, сондай-ақ құнының бағалануын (жердiң сәйкес бағасы) айқындауға мүмкiндiк беретiн сипаттама белгiленедi.
9. Жер учаскелерi туралы мәлiмет аталмыш учаскеге бекiтiлiп берiлген нөмiрi, орналасқан жерi, шекаралары және мәтiндiк суреттелуi көрсетiлетiн жер-кадастрлық карталармен арақатынаста болады.
10. Кадастрдың мәлiметтерiн қалыптастыру Кадастрды жүргiзу мақсаты үшiн орындалатын топографиялық-геодезиялық, аэрокосмостық, картографиялық, жерге орналастырушылық, түгендеушiлiк, топырақтық, геоботаникалық, бағалаулық және басқа да тексерулер мен зерттеулер жүргiзумен қамтамасыз етiледi.
11. Деректердi жинақтау жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi, жеке және заңды тұлғалардың - субъектiлердiң атауы, жер учаскесiне құқық, атқарушы органдардың актiлерi мен басқа да заңда көзделген құжаттар, жер учаскесiнiң орналасқан орыны мен көлемi, бағалық құны және жердi пайдалану құқығы, мақсаттық мәнi, бөлiнетiндiгi және бөлiнбейтiндiгi, жер учаскесiне сервитуттар туралы, сондай-ақ атқарушы органдар белгiлеген оны пайдалану жөнiндегi шектеулер туралы ақпараттарға көңiл бөлiнетiн және сақталатын тиiстi әкiмшiлiк аудандардың деңгейiнде жүргiзiледi.
Бұл деректер аудандар, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және бүтiндей алғанда Қазақстан Республикасы бойынша оларды өзара салыстыруға мүмкiндiк беретiн меншiк нысандары, жердiң санаттары бойынша жүйелендiрiледi.
II. Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігінiң және оның жергiлiктi жерлердегi органдарының мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу саласындағы функциялары
ЕСКЕРТУ. II-тараудың атауы және мәтiнiнде сөздер өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.09.16. N 892 қаулысымен.
12. Мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудi ұйымдастыруды орталық уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiгi және оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары қалыптастыратын мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Тiркеу мақсатында жер учаскелерiнiң есебiн алу жөнiндегi жұмыстар тапсырысшылардың қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Жер кадастрын жүргiзу жөнiндегi жұмыстарды мамандандырылған мемлекеттiк кәсiпорындар жүзеге асырады, жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсi функциясын жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.

13. Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами:
организует проведение проектно-изыскательских, аэрокосмических, землеустроительных, инвентаризационных, почвенных, геоботанических, оценочных работ и иных изысканий и обследований, осуществляемых для целей ведения Кадастра, формирования и обновления кадастровой документации;
разрабатывает и утверждает в установленном порядке, в пределах его компетенции, методические указания и инструкции, нормативы и стандарты документации, необходимые для ведения Кадастра, которые являются обязательными для всех министерств, юридических и физических лиц;
представляет ежегодно заинтересованным министерствам и ведомствам сводный аналитический отчет о состоянии и использовании земель Республики Казахстан на основании данных Кадастра и мониторинга земель;
обеспечивает соблюдение совместимости данных Кадастра со сведениями других государственных кадастров;
осуществляет контроль за организацией ведения Кадастра территориальными комитетами по управлению земельными ресурсами;
обеспечивает проведение на территории Республики Казахстан работ по поэтапному переходу на автоматизированные методы получения, обработки и хранения данных Кадастра;
реализует и обеспечивает на республиканском уровне обновление, сохранность, защиту информации и право доступа к ней;
осуществляет систематизацию, изучение и хранение данных о земле, а также издание подлежащих опубликованию материалов Кадастра, представляет сведения заинтересованным министерствам и ведомствам, гражданам и юридическим лицам.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ ; от 27 мая 2002 г. № 574 Р020574_ .
14. Комитеты по управлению земельными ресурсами областей и города республиканского значения:
представляют ежегодно в Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами отчет о наличии и использовании земель соответственно по области и городу республиканского значения;
координируют деятельность территориальных комитетов по управлению земельными ресурсами по вопросам организации ведения Кадастра;
организуют работы по поэтапному переходу на автоматизированные методы получения, обработки и хранения данных Кадастра;
реализуют и обеспечивают в автоматизированном режиме обновление, сохранность, защиту информации и право доступа к ней;
обеспечивают территориальные комитеты по управлению земельными ресурсами картографической основой, программными разработками, материально-техническими средствами;
обучают специалистов районного (городского) уровня и контролируют качество выполняемых ими работ;
ведут учет земельных участков, оформление и выдачу документов, удостоверяющих право на земельные участки, соответственно в областных центрах и городе республиканского значения;
представляют сведения из Кадастра заинтересованным областным, городским (города республиканского значения) органам управления, гражданам и юридическим лицам.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .

13. Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігі:
жобалау-зерттеу, аэрокосмостық, жерге орналастыру, түгендеу, топырақ зерттеу, геоботаникалық, бағалау жұмыстарын және кадастрды жүргiзу, кадастрлық құжаттамаларды қалыптастыру және жаңарту мақсаттары үшiн жүзеге асырылатын басқа да зерттеулер мен тексерулердi жүргiзудi ұйымдастырады;
белгiленген тәртiпте, оның құзыретiнiң шегiнде барлық министрлiктер, заңды және жеке тұлғалар үшiн мiндеттi болып табылатын, Кадастрды жүргiзу үшiн қажеттi құжаттамалардың әдiстемелiк нұсқаулары мен нұсқаулықтарын, нормативтерi мен стандарттарын жасайды және бекiтедi;
жыл сайын мүдделi министрлiктер мен ведомстволарға Кадастр мен жерлер мониторингi деректерiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасы жерлерiнiң жағдайы және пайдаланылуы туралы жиынтық талдамалы есеп ұсынады;
Кадастр деректерiнiң басқа мемлекеттiк кадастрлардың мәлiметтерiмен сыйымдылығының сақталуын қамтамасыз етедi;
жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық комитеттердiң Кадастрды жүргiзудi ұйымдастыруына бақылауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының аумақтарында Кадастрдың деректерiн алудың, өңдеудiң және сақтаудың автоматтандырылған әдiсiне кезең-кезеңмен көшу жөнiндегi жұмыстардың жүргiзiлуiн қамтамасыз етедi;
ақпараттарды жаңартуды, сақтауды, қорғауды және оған кiру құқығын республикалық деңгейде жүзеге асырады және қамтамасыз етедi;
жер туралы мәлiметтердi, жүйелендiрудi, зерттеудi және сақтауды, сондай-ақ Кадастрдың жариялауға жататын материалдарын шығаруды жүзеге асырады, мүдделi министрлiктер мен ведомстволарға, азаматтарға және заңды тұлғаларға мәлiмет ұсынады.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.05.27. N 574 қаулысымен .
14. Облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитеттерi:
жыл сайын Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігіне тиiстi облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар бойынша бар жер мен олардың пайдаланылуы туралы есептi бередi;
жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық комитеттердiң Кадастрды жүргiзудi ұйымдастыру мәселелерi жөнiндегi қызметiн үйлестiредi;
Кадастрдың деректерiн алудың, өңдеудiң және сақтаудың автоматтандырылған әдiсiне кезең-кезеңмен көшу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
автоматтандырылған режимде ақпараттарды жаңартуды, сақтауды, қорғауды және оған кiру құқығын жүзеге асырады және қамтамасыз етедi;
аумақтық жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитеттердi картографиялық негiздермен, бағдарламалық әзiрленiмдермен, материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етедi;
аудандық (қалалық) деңгейдегi мамандарды оқытады және олар атқарған жұмыстардың сапасын бақылайды;
жер учаскелерiн есепке алуды, тиiстi облыс орталықтары мен республикалық маңызы бар қалалардағы жер учаскелерiне құқықтылықты куәландыратын құжаттарды ресiмдеудi және берудi жүргiзедi;
мүдделi облыстық, қалалық (республикалық маңызы бар қалалар) басқару органдарына, азаматтарға және заңды тұлғаларға Кадастрдан мәлiметтер ұсынады.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.

15. Территориальные комитеты по управлению земельными ресурсами:
осуществляют формирование новых и реорганизацию существующих земельных участков;
ведут учет земельных участков, оформление и выдачу документов, удостоверяющих право на земельные участки;
представляют ежегодно в областной комитет по управлению земельными ресурсами отчет о наличии и использованииземель района;
представляют сведения из Кадастра заинтересованным районным органам управления, гражданам и юридическим лицам;
реализуют и обеспечивают на районном уровне в автоматизированном режиме обновление, сохранность и защиту информации, а также право доступа к ней.
III. Земельно-кадастровая документация
16. Кадастр состоит из базовых документов.
К базовым документам относятся:
земельно-кадастровое дело земельного участка (кадастровое дело);
государственная земельно-кадастровая книга соответствующей административно-территориальной единицы;
земельно-кадастровая карта (кадастровая карта).
В базовых документах фиксируется первичные сведения о земельных участках и отражаются изменения, происходящие в хозяйственном и природном состоянии земель.
17. Кадастровое дело - дело о формировании нового и реорганизации существующего земельного участка, в котором помещаются документы о земельном участке.
Сформированное кадастровое дело является основой для записи земельного участка в государственной земельно-кадастровой книге.
18. Государственная земельно-кадастровая книга является документом, в котором учитываются земельные участки, содержатся достоверные сведения о пространственном, природном и хозяйственном положении земель.
Ведение государственной земельно-кадастровой книги аульного (сельского) округа, поселка могут осуществлять уполномоченные должностные лица соответствующего аульного (сельского) или поселкового исполнительного органа.
Методическое обеспечение и контроль за ведением указанного документа осуществляется территориальным комитетом по управлению земельными ресурсами.
При записи земельного участка в государственной земельно-кадастровой книге ему присваивается кадастровый номер, индивидуальный, не повторяющийся на территории Республики Казахстан, который сохраняется, пока участок существует как единое целое. Этим же номером идентифицируется и кадастровое дело, заводимое на этот участок.
Построение кадастрового номера земельного участка осуществляется в соответствии с пунктом 43 настоящего Порядка.
19. Кадастровая карта земель создается и ведется в целях наглядного отображения местоположения, размеров и границ земельных участков, учета их изменений при объединении и разделении. Ведение кадастровых карт для Кадастра и учета земельных участков для целей регистрации изложено в пунктах 24 и 49-52 настоящего Порядка.

15. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық комитеттер:
жаңа жер учаскелерiн құруды және барларын қайта құруды жүзеге асырады;
жер учаскелерiнiң есебiн, жер учаскесiне құқықтылықты куәландыратын құжаттарды ресiмдеудi және берудi жүргiзедi;
жыл сайын жер ресурстарын басқару жөнiндегi облыстық комитетке аудан жерлерiнiң есебi және пайдаланылуы туралы есеп ұсынады;
мүдделi аудандық басқару органдарына, азаматтарға және заңды тұлғаларға Кадастрдан мәлiметтер ұсынады;
автоматтандырылған режимде ақпараттардың жаңартылуын, сақталуын және қорғалуын, сондай-ақ оған кiру құқығын аудандық деңгейде жүзеге асырады және қамтамасыз етедi.
III. Жер-кадастрлық құжаттама
16. Кадастр базалық құжаттардан тұрады.
Базалық құжаттарға:
жер учаскесiнiң жер-кадастрлық iсi (кадастрлық iс);
тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтабы;
жер-кадастрлық карта (кадастрлық карта) жатады.
Базалық құжаттарда жер учаскелерi туралы алғашқы мәлiметтер жазылады және жерлердiң шаруашылық және табиғи жағдайында болған өзгерiстер көрсетiледi.
17. Кадастрлық iс - жер учаскесi туралы құжаттар кiретiн жаңа жер учаскелерiн құру және барларын қайта құру туралы iс.
Кадастр iсiн қалыптастыру жер учаскесiн мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтабына жазу үшiн негiз болып табылады.
18. Мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтабы жер учаскелерi есепке алынатын, жерлердiң кеңiстiктiк, табиғи және шаруашылықтық жағдайлары туралы нақты мәлiметтер қамтылатын құжат болып табылады.
Ауылдық (селолық) округтiң, поселкенiң мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтабын жүргiзудi тиiстi ауылдық (селолық) немесе поселкелiк атқарушы органның өкiлеттi лауазымды тұлғалары жүзеге асыра алады.
Әдiстемелiк қамтамасыз ету және аталмыш құжаттың жүргiзiлуiн бақылау жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық комитеттiң тарапынан жүзеге асырылады.
Жер учаскесiн мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтабына жазу кезiнде оған учаске бар кезде бiрыңғай бүтiндiк ретiнде сақталатын, дербес, Қазақстан Республикасының аумақтарында қайталанбайтын кадастрлық нөмiр берiледi. Бұл учаскеге жүргiзiлген кадастрлық iс те осы нөмiрмен бiрдейлендiрiледi.
Жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрiн құру осы Тәртiптiң 43-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Жердiң кадастрлық картасы жер учаскелерiнiң орналасқан орнын, мөлшерлерiн және шекараларын көрнекi кескiндеу, бiрiктiру және бөлу кезiндегi олардың өзгерiстерiн есепке алу мақсатында құрылады және жүргiзiледi. Кадастр үшiн кадастрлық карталар жүргiзу және тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне есепке алу жүргiзу осы Тәртiптiң 24 және 49-52-тармақтарында мазмұндалған.

20. Структура, содержание, формы земельно-кадастровой документации, а также указания по их ведению разрабатываются и утверждаются Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами.
21. Земельно-кадастровая документация должна соответствовать следующим требованиям:
исполняться на бланках установленного образца с заполнением всех реквизитов (наименование органа, учреждения, организации, их издавшего, дату, номер документа, указание адресата (получателя документа);
изготовление планов (чертежей) границ земельных участков осуществляется в соответствии с техническими требованиями, устанавливаемыми Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами;
сведения, содержащиеся на планах (чертежах) земельных участков, отнесенные к государственной тайне, используются и хранятся в соответствии с установленными правилами, обеспечивающими их секретность.
IV. Порядок ведения Кадастра
22. Ведение Кадастра включает:
подготовительные работы;
сбор и обработку исходных данных;
создание информационных систем Кадастра.
23. В период проведения подготовительных работ осуществляется изучение и анализ имеющихся планово-картографических материалов, земельно-учетной документации, материалов почвенных, геоботанических и других обследований, сбор сведений о земельных участках.
24. Картографической основой Кадастра являются кадастровые карты, которые должны обеспечивать возможность внесения изменений линейных и площадных характеристик земельных участков.
Масштаб кадастровых карт выбирается в зависимости от уровня ведения Кадастра. Виды кадастровых карт определены пунктом 49 настоящего Порядка.
При автоматизированном ведении Кадастра картографическая основа формируется в виде электронной карты с применением геоинформационных технологий с изготовлением копии на бумажных носителях.
25. Информация о земельных участках формируется по данным землеустройства и систематически обновляется при изменении границ и площадей участков и земельных угодий.
26. Земельный участок считается окончательно сформированным, если он имеет установленные границы и на него заведено кадастровое дело.
Кадастровые дела при первичном оформлении передачи в частную собственность или землепользование земельных участков, ранее предоставленных гражданам и юридическим лицам на правах владения либо пользования, заводятся на основании их заявлений.
К заявлению прилагаются документы, удостоверяющие право на земельный участок, а при их отсутствии - чертеж (схема) границ участка с решением компетентного исполнительного органа, предоставившего этот участок.
Территориальные комитеты по управлению земельными ресурсами осуществляют проверку указанных документов с обследованием земельных участков на местности и в случае выявления изменений их границ, площадей и целевого назначения эти изменения подлежат переутверждению местным исполнительным органом или отражению в договоре, заключаемом между заинтересованными сторонами.
Если при передаче в собственность гражданам или в землепользование юридическим лицам земельных участков, предоставленных им соответственно на праве пожизненного наследуемого владения или постоянного владения и постоянного пользования, происходит формирование одного либо нескольких новых земельных участков, то на каждый из них заводится новое кадастровое дело. Кадастровое дело бывшего участка с отметкой о его аннулировании сдается в архив.

20. Жер-кадастрлық құжаттамалардың құрылымы, мазмұны, нысандары, сондай-ақ оларды жүргiзу жөнiндегi нұсқаулар мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігінiң тарапынан әзiрленедi және бекiтiледi.
21. Жер-кадастрлық құжаттама мынадай талаптарға сәйкес болуы қажет:
барлық реквизиттердi (оларды шығарушы органның, мекеменiң, ұйымның атауын, күнiн, құжаттың нөмiрiн, адресатты) құжатты алушыны (көрсету) толтыру арқылы белгiленген үлгiдегi бланкаларда орындалады;
жер учаскелерi шекараларының жоспарларын (сызбаларын) дайындау Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігі белгiлеген техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырылады;
мемлекеттiк құпияға жатқызылған жер учаскелерiнiң жоспарларындағы (сызбалары) мазмұндалатын мәлiметтер олардың құпиялылығын қамтамасыз ететiн белгiленген ережелерге сәйкес пайдаланылады және сақталады.
IV. Кадастрды жүргiзудiң тәртiбi
22. Кадастрды жүргiзуге:
әзiрлiк жұмыстары:
бастапқы деректердi жинау және өңдеу;
кадастрдың ақпараттық жүйесiн құру енедi.
23. Әзiрлiк жұмыстарын жүргiзу кезеңiнде қолда бар жоспарлау-картографиялық материалдарды, жер-есептiк құжаттамаларды, топырақтық геоботаникалық және басқа да зерттеулердiң материалдарын зерттеу және талдау, жер учаскелерi туралы мәлiметтер жинау жүзеге асырылады.
24. Жер учаскелерiнiң желiлiк және алаңдық сипаттамаларына өзгертулер енгiзу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге тиiс кадастрлық карталар Кадастрдың картографиялық негiзi болып табылады.
Кадастрлық карталардың масштабы Кадастрды жүргiзудiң деңгейiне қатысты таңдалады. Кадастрлық карталардың түрлерi осы Тәртiптiң 49-тармағында айқындалған.
Автоматтандырылған Кадастр жүргiзу кезiнде картографиялық негiз қағаз бетiндегi көшiрмелерi дайындалып геоақпараттық технологиялар қолданылуы арқылы электрондық карта түрiнде қалыптастырылады.
25. Жер учаскелерi туралы ақпарат жерге орналастырудың деректерi бойынша құрылады және учаскелер мен пайдаланылатын жерлердiң шекаралары мен алаңдары өзгерген кездерде жүйелi түрде жаңартылады.
26. Жер учаскесi егер оның белгiленген шекарасы болса және оған кадастрлық iс жүргiзiлсе түпкiлiктi қалыптастырылған болып саналады.
Азаматтарға және заңды тұлғаларға иелiк ету болмаса пайдалану құқығымен бұрын берiлген жер учаскелерiн жеке меншiкке немесе пайдалануға берудi алғашқы ресiмдеу кезiнде кадастрлық iс олардың өтiнiштерiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Жер учаскесiне құқықты куәландырушы құжаттар, ал олар болмаған кезде - бұл учаскенi ұсынушы құзыреттi атқарушы органның шешiмiмен учаске шекарасының сызбасы (кестесi) өтiнiшпен қоса берiледi.
Жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық комитеттер олардың шекараларының, алаңдарының өзгеруi белгiлi болған және бұл өзгерiстердiң мақсаттық тұрғысы жергiлiктi атқарушы органдардың қайта бекiтуiне немесе мүдделi тараптардың арасындағы жасалған шарттарда көрсетуге жататын жағдайларда жергiлiктi жерде жер учаскесiн тексеру арқылы аталмыш құжаттарды тексерудi жүзеге асырады.
Егер оларға, тиiсiнше өмiрбойғылық мұрагерлiк иелiк немесе тұрақты иелiк және тұрақты пайдалану құқығымен берiлген жер учаскелерiн азаматтардың меншiгiне немесе заңды тұлғалардың пайдалануына беру кезiнде бiр не болмаса бiрнеше жаңа жер учаскелерi пайда болса, онда олардың әрқайсысында жаңа кадастрлық iс жүргiзiледi. Бұрын учаскенiң кадастрлық iсi оны жою туралы белгiмен архивке өткiзiледi.

27. Формирование участка из земель, находящихся в собственности граждан или негосударственных юридических лиц, производится только на основании сделок, заключенных между сторонами.
На основании заявлений лиц, заинтересованных в формировании земельного участка, в заводимое кадастровое дело помещаются нотариально удостоверенные копии договоров по указанным сделкам, планы или чертежи границ, земельного участка, другие документы.
28. При формировании земельного участка для государственных нужд из земель, находящихся в собственности или землепользовании граждан и юридических лиц, в заводимое на него кадастровое дело помещается решение исполнительного органа либо решение суда об изъятии земельного участка для государственных надобностей, которые являются основанием для формирования нового участка, а также план (чертеж границ) и другие документы, возникающие в ходе рассмотрения дела.
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
29. В случае реорганизации земельного участка, совершаемой для государственных надобностей либо в результате сделок между гражданами и юридическими лицами, новое кадастровое дело не заводится. Все документы, сопутствующие процессу реорганизации земельного участка, помещаются в кадастровое дело, заведенное ранее на данный участок.
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
30. В кадастровое дело земельного участка, подлежащего принудительному изъятию у граждан и юридических лиц (конфискация либо основания, предусмотренные статьями 74 и 75 Закона Республики Казахстан Z010152_ "О земле"), помещаются документы судебно-исполнительного производства.
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
31. Если по условиям договора об обременении части земельного участка временным пользованием или залогом (ипотекой) требуется установление границ, отделяющих эту часть от остальной земли (а, следовательно, формирование нового временного участка), то самостоятельное кадастровое дело на такой участок не заводится. Все документы помещаются в кадастровое дело основного земельного участка собственника или землепользователя.
Если отпали основания в существовании временного земельного участка и земельного сервитута, то в кадастровом деле на соответствующих документах производятся записи и проставляются отметки об их аннулировании.
32. Кадастр ведется на бумажных носителях и может вестись с использованием электронных систем сбора, обработки и хранения информации.

27. Азаматтардың немесе мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың меншiгiндегi жерлерден учаске құру тек тараптардың арасында жасалған мәмiлелердiң негiзiнде ғана жүргiзiледi.
Жер учаскесiн құруға мүдделi тұлғалардың өтiнiштерiнiң негiзiнде жүргiзiлген кадастрлық iске аталмыш мәмiлелер бойынша нотариалдық куәландырылған көшiрмелер, жер учаскелерiнiң жоспарлары немесе сызбалары, басқа да құжаттар кiргiзiледi.
28. Азаматтардың және заңды тұлғалардың меншiгiндегi, немесе пайдалануындағы жерлерден мемлекеттiк қажеттер үшiн жер учаскесiн құру кезiнде оған жүргiзiлген кадастрлық iске жаңа учаскенi құру үшiн негiз болып табылатын жер учаскесiн мемлекеттiк қажеттiлiк үшiн алу туралы атқарушы органның шешiмi не болмаса соттың шешiмi, сондай-ақ жоспар (шекаралардың сызбасы) және iстi қарау кезiнде пайда болған басқа құжаттар кiргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 28-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
29. Мемлекеттiк қажеттер үшiн, не болмаса азаматтар мен заңды тұлғалардың арасындағы мәмiлелерде жасалған жер учаскесiн қайта құру жағдайларында жаңа кадастрлық iс жүргiзiлмейдi. Жер учаскесiн қайта құру процесiне ықпал етушi барлық құжаттар аталмыш учаскеге бұрын жүргiзiлген кадастрлық iске кiргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 29-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
30. Азаматтар мен заңды тұлғалардан күштеп алуға жататын (тәркiлеу) не "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74 және 75-баптарында көзделген негiздер жер учаскесiнiң кадастрлық iсiне соттық-атқарушылық өндiрiстiң құжаттары кiргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 30-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
31. Егер жер учаскесiнiң бөлiктерiн уақытша пайдалануға немесе кепiлге (ипотека) беруге мәжбүр ету туралы шарттың талаптары бойынша бұл бөлiктi басқа жерден бөлшектеушi шекараны белгiлеу қажет болса (демек жаңа уақытша учаске құру) онда мұндай учаскеге дербес кадастрлық iс жүргiзiлмейдi. Барлық құжаттар меншiк иесiнiң немесе жердi пайдаланушының негiзгi жер учаскесiнiң кадастрлық iсiне кiргiзiледi.
Егер уақытша жер учаскесiнiң және жер сервитутының болуына негiз жойылса, онда кадастрлық iстегi тиiстi құжаттарда жазу жазылады және олардың жойылғаны туралы белгi қойылады.
32. Кадастр қағаз бетiне жүргiзiледi және ақпараттарды жинақтаудың, өңдеудiң және сақтаудың электрондық жүйесiн пайдалану арқылы жүргiзiлуi мүмкiн.

33. Автоматизированные информационные системы Кадастра создаются на базе специализированных программно-технических комплексов, порядок функционирования которых определяется Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами.
V. Порядок ведения количественного,
качественного учета и оценки земель
34. Учет количества и качества земель ведется по их фактическому состоянию и использованию. Все изменения фиксируются после того, как они произошли на местности. Данные учета земель заносятся в государственную земельно-кадастровую книгу по каждому земельному участку.
Учетные данные формируются по земельным участкам, населенным пунктам, районам, областям и в целом по республике. При этом выделяются участки, занятые особо охраняемыми природными и историко-культурными объектами.
Учету подлежат земли всех категорий, и он ведется по видам земельных угодий.
Необходимые сведения о размерах, местоположении, количестве и качестве земель фиксируются при их первичном учете, а происходящие изменения в составе земель, их качестве и виде использования выявляются в процессе ведения текущего учета земель.
35. В целях уточнения и обновления кадастровых данных:
а) собственники земельных участков и землепользователи, уполномоченные должностные лица и органы акимов соответствующих административно-территориальных единиц (аул (село), поселок, город районного значения) ежегодно представляют территориальному комитету по управлению земельными ресурсами отчеты по установленной форме о происходящих изменениях в составе земель, находящихся в собственности и землепользовании, а также в ведении акимов соответствующих административно-территориальных единиц (аул (село), поселок, город районного значения) по состоянию на 1 ноября отчетного года;
б) государственные органы по управлению земельными ресурсами составляют отчеты о наличии, качественном состоянии и использовании земель по районам, городам областного и республиканского значения, областям Республики Казахстан по состоянию на 1 ноября отчетного года с включением в них:
ежегодно - сведений о наличии и происшедших изменениях в площадях сельскохозяйственных угодий (в том числе отдельно орошаемых и осушенных земель), распределении их по категориям, собственникам и землепользователям, а также сведений о продаже земельных участков в собственность государством, об изъятии используемых и нерационально используемых земель и об отведенных землях, находящихся в государственной собственности, для несельскохозяйственных надобностей;
один раз в 5 лет - сведений, необходимых для взимания платы за предоставленную землю, сведений о наличии земель и распределении их по категориям, угодьям, собственникам и землепользователям, происходящих изменениях в площадях угодий, качественном состоянии земель, их кадастровой оценке и освоенности территории.
Сноска. Пункт 35 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16 сентября 1998 г. N 892. P980892_

33. Кадастрдың автоматтандырылған ақпараттық жүйесi жұмысының тәртiбiн Қазақстан Республикасының Жер ресурстарының басқару жөнiндегi агенттігі айқындайтын мамандандырылған бағдарламалық-техникалық кешендердiң базасында құрылады.
V. Жерге сандық, сапалық есеп жүргiзудiң және бағалаудың тәртiбi
34. Жерлердiң сандық және сапалық есебi олардың нақты жағдайы және пайдаланылуы бойынша жүргiзiледi. Барлық өзгертулер олар жергiлiктi жерлерде болғаннан кейiн көрсетiледi. Жердi есепке алудың деректерi әрбiр жер учаскесi бойынша мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтапқа кiргiзiледi.
Есептiк деректер жер учаскелерi, елдi мекендер, аудандар, облыстар бойынша және бүтiндей алғанда республика бойынша қалыптастырылады. Бұл ретте айрықша күзетiлетiн табиғи және тарихи-мәдени объектiлер орналасқан учаскелер бөлек көрсетiледi.
Барлық санаттағы жерлер есептеуге жатады және ол жердi пайдалану түрлерi бойынша жүргiзiледi.
Жерлердiң мөлшерi, орны, саны мен сапасы туралы қажеттi мәлiметтер оларды бастапқы есепке алу кезiнде көрсетiледi, ал жерлердiң құрамында олардың сапасы мен пайдалану түрiнде болған өзгерiстер жерлердiң ағымдағы есебiн жүргiзу процесiнде анықталады.
35. Кадастрлық деректердi нақтылау және жаңарту мақсатында:
а) жер учаскелерiнiң иелерi мен жердi пайдаланушылар, өкiлеттi лауазымды тұлғалар мен тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң (ауыл (село), поселке, аудандық маңызы бар қала) әкiмдерiнiң органы есептi жылдың 1 қарашасындағы жағдай бойынша жыл сайын жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық комитетке белгiленген нысан бойынша меншiктегi және пайдаланудағы, сондай-ақ тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң (ауыл (село), поселке, аудандық маңызы бар қала) әкiмдерiнiң иелiгiндегi жерлердiң құрамында болған өзгерiстер туралы есептер ұсынады;
б) жер ресурстарын басқару жөнiндегi мемлекеттiк органдар есептi жылдың 1 қарашасындағы жағдай бойынша аудандар, облыстық және республикалық маңызы бар қалалар, Қазақстан Республикасының облыстары бойынша жерлердiң саны, сапалық жағдайы және пайдаланылуы туралы оларға мыналарды қосу арқылы есептеме құрастырады;
ауыл шаруашылығына пайдаланылатын алаңдардың саны мен оларда болған өзгерiстер (оның iшiнде жеке суармалы және құрғатылған жерлер), оларды санаттар, меншiк иелерi және жердi пайдаланушылар бойынша бөлу туралы мәлiметтердi, сондай-ақ жер учаскелерiн мемлекет меншiгiне сату туралы, пайдаланылған және жүйесiз пайдаланылған жерлердi алу туралы және мемлекеттiң меншiгiндегi жерлердi ауыл шаруашылығы емес қажеттiлiктер үшiн бөлу туралы мәлiметтердi - жыл сайын;
ұсынылған жерге ақы алу үшiн қажеттi мәлiметтердi, жерлер мен оларды санаттар, танаптар, меншiк иелерi, жердi пайдаланушылар бойынша бөлу, пайдаланылатын жерлердiң алаңдарында болған өзгерiстер, жердiң сапалық жағдайы, оларды кадастрлық бағалау және аумақтардың игерiлуi туралы мәлiметтердi - 5 жылда бiр рет.
ЕСКЕРТУ. 35-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.09.16. N 892 қаулысымен.

36. Учет качества и стоимостной оценки земель производится в целях:
определения эффективности использования земельного участка с учетом целевого назначения;
определения цены земли при получении банковского кредита под залог земельного участка;
налогообложения;
определения судом выкупной цены и размеров выплат при принудительном изъятии земельного участка для государственных надобностей и в случае реквизиции;
определения стартовой цены земельного участка или права землепользования при продаже на аукционе.
Сведения о качестве земель и их стоимостной оценке отражаются в государственной земельно-кадастровой книге по каждому земельному участку.
Оценка земель производится в соответствии с Порядком определения оценочной стоимости земельных участков, продаваемых в частную собственность или предоставляемых в землепользование государством, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 36 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
37. Отчеты о наличии, качественном состоянии и использовании земель, составляемые в соответствии с пунктом 35 настоящего Порядка, рассматриваются и утверждаются:
по району и городу областного значения - акимами соответственно района и города областного значения и не позднее 1 декабря отчетного года представляются областному комитету по управлению земельными ресурсами;
по области и городу республиканского значения - акимами соответственно области и города республиканского значения и не позднее 20 декабря отчетного года представляются в Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами.
Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами не позднее 20 января, следующего за отчетным года, рассматривает на коллегии и утверждает приказом сводный аналитический отчет о наличии, качественном состоянии и использовании земель (по городам республиканского значения, областям и в целом по республике) Республики Казахстан.
После утверждения его Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами копии сводного аналитического отчета направляются Министерству экономики и торговли, Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды и Агентству Республики Казахстан по статистике.
Сноска. Пункт 37 - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16 сентября 1998 г. N 892   P980892_ ; от 11 июня 2001 г. N 800   P010800_   ; от 27 мая 2002 г. № 574   Р020574_   .
VI. Учет земельных участков для целей регистрации
38. Учет земельных участков для целей регистрации и находящегося на них недвижимого имущества  является необходимым условием, обеспечивающим государственную регистрацию прав собственности и других прав, а также обременений на недвижимое имущество.
Сноска. Далее учет земельных участков.

36. Жерлердiң сапасын және құндық бағасын есепке алу:
мақсаттық тұрғысын ескерiп жер учаскесiн пайдаланудың тиiмдiлiгiн айқындау;
жер учаскесiн кепiлге салу арқылы банкiлiк кредит алу кезiнде жердiң бағасын айқындау;
салық салу;
жер учаскесiн мемлекеттiк қажеттер үшiн күштеп алу кезiнде және реквизиция жағдайында сатып алу бағасы мен төлем мөлшерiн сотпен айқындау;
аукционда сату кезiнде жер учаскесiнiң немесе жердi пайдалану құқығының бастапқы бағасын айқындау мақсатында жүргiзiледi.
Жердiң сапасы және оның құндық бағасы туралы мәлiмет әрбiр жер учаскесi бойынша мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтапта көрсетiледi.
Жердi бағалау Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен жекеменшiкке сатылатын немесе мемлекетке пайдалануға ұсынылатын жер учаскелерiнiң бағалық құнын айқындау тәртiбiне сәйкес жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 36-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
37. Осы тәртiптiң 35-тармағына сәйкес жасалған бар жерлер, олардың саны, сапалық жағдайы және пайдаланылуы туралы есептер қаралады және бекiтiледi:
аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша - тиiстi ауданның және облыстық маңызы бар қаланың әкiмдерiнiң тарапынан және есептi жылдың 1 желтоқсанынан кешiктiрiлмей жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi облыстық комитетке ұсынылады;
облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар бойынша тиiстi облыстар мен республикалық маңызы бар қалалардың әкiмдерiнiң тарапынан және есептi жылдың 20 желтоқсанынан кешiктiрiлмей Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігіне ұсынылады.
Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөніндегі агенттігі есепті жылдан кейінгі 20 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының бар жерлері, олардың сапалық жай-күйі және пайдаланылуы (республикалық маңызы бар қалалар, облыстар бойынша және тұтастай алғанда, республика бойынша) туралы жиынтық талдамалы есепті алқада қарайды және бұйрықпен бекітеді.
Оны Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөніндегі агенттігі бекiткеннен кейiн жиынтық талдамалы есептiң көшiрмесi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне, Экономика және сауда министрлiгiне, Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне және Статистика жөнiндегi агенттiгiне жолданады.
ЕСКЕРТУ. 37-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.09.16. N 892 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 37-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 37-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.05.27. N 574 қаулысымен.
VI. Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiн есепке алу
38. Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiнiң және ондағы жылжымайтын мүлiктердiң есебiн алу меншiк құқы мен басқа да құқықтарды, сондай-ақ жылжымайтын мүлiктерге иелiктi мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етушi қажеттi шарт болып табылады.

39. При учете земельных участков обязательным является фиксация следующих данных:
имени собственника или пользователя земельного участка;
площади земельного участка;
формой собственности на земельный участок;
целевого назначения земельного участка;
ограничений в использовании и обременения земельного участка;
делимости или неделимости земельного участка;
кадастрового номера земельного участка;
сведении о находящемся на земельном участке недвижимом имуществе.
40. Граждане и юридические лица для присвоения кадастрового номера земельному участку, на котором размещены объекты недвижимого имущества, а также для замены документа, удостоверяющего право на землю, старого образца на новый, содержащий вышеуказанные данные, обращаются с заявлением в соответствующий территориальный комитет по управлению земельными ресурсами.
К заявлению прилагаются копии документов, удостоверяющих право на земельный участок и недвижимое имущество, план расположенных на земельном участке объектов недвижимого имущества, заверенный органом технической инвентаризации или органом архитектуры и градостроительства.
41. Проведение работ по идентификации земельного участка, отражение его на кадастровой карте начинается с определения в натуре фактических границ этого участка, наличия имеющихся ограничений и обременений, установления характера прав других лиц, а также целевого использования. Процедуры установления границ земельного участка и их оформления производятся в соответствии с инструктивными указаниями Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами.
42. По результатам проведенной работы изготавливаются и выдаются документы, удостоверяющие право на земельный участок, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 402 P960402_ "О выдаче гражданам и юридическим лицам актов на право собственности на земельный участок, право постоянного землепользования", а также производится запись в государственной земельно-кадастровой книге с присвоением земельному участку кадастрового номера в соответствии с пунктом 18 настоящего Порядка.
Сноска. В пункт 42 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
43. Построение кадастрового номера определяется:
кодом области или города республиканского значения;
кодом административного района или города областного (районного) значения;
кодом учетного квартала;
порядковым номером земельного участка в учетном квартале и/или административном районе, городе областного (районного) значения.
Учетными кварталами могут являться: квартал населенного пункта, рабочие поселки и сельские населенные пункты, садоводческие и дачные общества, линейные объекты: железные, автомобильные дороги, наземные, надземные и подземные трубопроводы с полосами отвода, водоемы и др.
Примечание. Две первые цифры кадастрового номера земельного участка обозначают код области или города республиканского значения, три последующие - код административного района или города областного (районного) значения, еще три последующие - код учетного квартала и три последние цифры - порядковый номер земельного участка внутри учетного квартала и/или административного района, города областного (районного) значения.

39. Жер учаскелерiн есепке алу кезiнде мына деректердi көрсету мiндеттi болып табылады:
жер учаскесi иесiнiң немесе пайдаланушының аты-жөнi;
жер учаскесiнiң көлемi;
жер учаскесiне меншiктiң нысаны;
жер учаскесiнiң мақсаттық тұрғысы;
жер учаскесiн пайдаланудағы шектеу;
жер учаскесiнiң бөлiнетiндiгi немесе бөлiнбейтiндiгi;
жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi;
жер учаскесiндегi жылжымайтын мүлiк туралы мәлiмет.
40. Азаматтар мен заңды тұлғалар жылжымайтын мүлiк объектiлерi орналасқан жер учаскесiне кадастрлық нөмiр берiлуi үшiн, сондай-ақ жерге құқықты куәландыратын ескi үлгiдегi құжатты жаңасына ауыстыру үшiн өтiнiшпен тиiстi жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық комитетке хабарласады.
Жер учаскесiне және жылжымайтын мүлiкке құқықты куәландыратын құжаттардың көшiрмелерi, жер учаскесiне орналасқан жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң техникалық түгендеу органы немесе сәулет және қала құрылысы органы растаған жоспары өтiнiшпен қоса берiледi.
41. Жер учаскесiн сәйкестендiру, оны кадастрлық картада көрсету жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу бұл учаскенiң нақты шекарасын, шектеулер мен жүктеулердiң болуын айқындаудан, басқа тұлғалар құқығының сипатын, сондай-ақ мақсаттық пайдаланылуын белгiлеуден басталады. Жер учаскесiнiң шекарасын белгiлеу және оларды ресiмдеу процедуралары Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігінiң нұсқаулық көрсетулерiне сәйкес жүргiзiледi.
42. Жүргiзiлген жұмыстардың нәтижелерi бойынша "Азаматтар мен заңды ұйымдарға жер учаскесiне меншiк құқығын, тұрақты жер пайдалану құқығын беретiн актiлердi беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 сәуiрдегi N 402 қаулысына сәйкес жер учаскесіне құқықты куәландыратын құжаттар әзiрленедi және берiледi, сондай-ақ осы Тәртiптiң 18-тармағына сәйкес жер учаскесiне кадастрлық нөмiр беру арқылы мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтабына жазба жазылады.
ЕСКЕРТУ. 42-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
43. Кадастрлық нөмiрдi құру:
облыстардың немесе республикалық маңызы бар қалалардың кодымен;
әкiмшiлiк ауданның немесе облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың кодымен;
есептi кварталдың кодымен;
жер учаскесiнiң есептi кварталдағы және (немесе әкiмшiлiк аудандағы, облыстық (аудандық) маңызы бар қаладағы реттiк нөмiрiмен айқындалады.
Елдi мекеннiң, жұмысшы поселкелерi мен селолық елдi мекендердiң, бағбандық және саяжайлық қоғамдардың кварталдары, темiр жол, автомобиль жолдары, бөлу жолақтары бар жер бетiндегi, жерден жоғары және жер асты құбыр желiлерi, суаттар және басқа желiлiк объектiлер есептi кварталдар болып табыла алады.
Ескерту. Жер учаскесi кадастрлық нөмiрiнiң екi алғашқы саны облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың кодын, одан кейiнгi үшеуi - әкiмшiлiк ауданның немесе облыстық (аудандық) маңызы бар қаланың, одан кейiнгi тағы үшеуi - есептi кварталдың кодын және соңғы үш сан - есептi кварталдың және (немесе әкiмшiлiк ауданның, облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың iшiндегi жер учаскесiнiң реттiк нөмiрiн бiлдiредi.

44. Границы учетных кварталов и их коды по согласованию с органами архитектуры и градостроительства, а также технической инвентаризации определяются территориальным комитетом по управлению земельными ресурсами и утверждаются соответствующим компетентным исполнительным органом, которые в последующем используются в правовом кадастре.
Кадастровые номера земельным участкам внутри учетных кварталов и/или административных районов, городов областного (районного) значения присваиваются территориальными комитетами по управлению земельными ресурсами.
45. Если присвоение кода учетному кварталу в соответствии с настоящим Порядком по объективным причинам не представляется возможным, то земельным участкам внутри данного квартала присваиваются временные (условные) кадастровые номера. В этом случае код такого квартала начинается с цифры "9", что должно указывать на условное обозначение кадастрового номера в конкретном учетном квартале. При последующем определении юридического статуса учетного квартала ему присваивается истинный код с указанием условного номера, который был присвоен ранее.
46. При делении земельного участка на несколько частей или слиянии нескольких земельных участков в один старые номера аннулируются и присваиваются новые кадастровые номера.
47. При переходе права собственности или права землепользования на весь земельный участок к другому собственнику или землепользователю кадастровый номер земельного участка не меняется.
Внесение в учетные данные земельного участка сведений о переходе права собственности на земельный участок или права землепользования в результате осуществленных сделок с ним другому лицу производится территориальным комитетом по управлению земельными ресурсами на основании материалов, предоставляемых ему регистрирующим органом Министерства юстиции Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 47 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
48. О присвоении земельному участку кадастрового номера и постановке этого участка на учет в государственном земельном кадастре территориальный комитет по управлению земельными ресурсами уведомляет заявителя и регистрирующий орган. Заявителю выдается заверенная копия соответствующей части кадастровой карты (схемы), содержащая новый кадастровый номер земельного участка и отражающая изменения в кадастровой карте (схеме).
49. В зависимости от уровня ведения Кадастра создаются и содержатся в контрольном состоянии кадастровые карты (схемы):
кадастровая карта (схема) Республики Казахстан с отображением границ и кодов областей и города республиканского значения;
кадастровая карта (схема) области с отображением границ и кодов административных районов и городов областного (районного) значения;
кадастровая карта города республиканского значения с отображением границ и кодов административных районов внутри города;
кадастровая карта (схема) административного района, города областного (районного) значения с отображением границ и кодов учетных кварталов;
кадастровая карта (схема) учетного квартала с отображением границ и нумерацией земельных участков.

44. Есептi кварталдар мен олардың кодтарын сәулет және қала құрылысы, сондай-ақ техникалық түгендеу органдарымен келiсiм бойынша жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық комитеттер айқындайды және соңынан құқықтық кадастрде пайдаланылатын тиiстi құзыреттi атқарушы орган бекiтедi.
Есептi кварталдардың және (немесе әкiмшiлiк аудандардың, облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың iшiндегi жер учаскелерiнiң кадастрлық нөмiрлерiн жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық комитеттер бередi.
45. Егер осы Тәртiпке сәйкес есептi кварталға код беру объективтi себептер бойынша мүмкiн болмаса, онда аталмыш кварталдың iшiндегi жер учаскесiне уақытша (шартты) кадастрлық нөмiр берiледi. Бұл жағдайды мұндай кварталдың коды кадастрлық нөмiрдiң нақты есептi кварталда шартты бiлдiрiлуiн көрсетуi тиiс "9" санымен басталады. Есептi кварталдың заңды статусын одан кейiнгi анықтау кезiнде бұрын берiлген шартты нөмiрдi көрсету арқылы оған нағыз код берiледi.
46. Жер учаскесiн бiрнеше бөлiкке бөлу немесе бiрнеше жер учаскелерiн бiреуге бiрiктiру кезiнде ескi нөмiрлер жойылады және жаңа кадастрлық нөмiр берiледi.
47. Бүтiн жер учаскесiне меншiктiк құқығы немесе жердi пайдалану құқығы басқа меншiк иесiне немесе жердi пайдаланушыға ауысқан кезде жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi ауыстырылмайды.
Жер учаскесiнiң есептiк деректерiне онымен мәмiленi жүзеге асырудың нәтижесiнде жер учаскесiне меншiк құқығы немесе жердi тұрақты пайдалану құқығы басқа тұлғаға ауысуы туралы мәлiметтердi енгiзудi оған Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң тiркеушi органдары ұсынған материалдардың негiзiнде жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық комитетi жүргiзедi.
ЕСКЕРТУ. 47-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен .
48. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық комитет жер учаскесiне кадастрлық нөмiр берiлгендiгi және бұл учаскенiң жер кадастрiнде есепке қойылғандығы туралы мәлiмдеушi мен тiркеушi органға хабарлайды. Мәлiмдеушiге жер учаскесiнiң жаңа кадастрлық нөмiрi бар және кадастрлық картада (кестеде) өзгерту көрсетiлген кадастрлық картаның (кестенiң) тиiстi бөлiгiнiң расталған көшiрмесi берiледi.
49. Кадастрды жүргiзудiң деңгейiне қарай кадастрлық карталар (кестелер) бақылау жағдайында құрылады және ұсталады:
Қазақстан Республикасының кадастрлық картасы облыстар мен республикалық маңызы бар қалалардың шекаралары мен кодтары көрсетiлуi арқылы;
облыстардың кадастрлық картасы (кестесi) әкiмшiлiк аудандардың және облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың шекаралары мен кодтары көрсетiлуi арқылы;
республикалық маңызы бар қалалардың кадастрлық картасы қаланың iшiндегi әкiмшiлiк аудандардың шекаралары мен кодтары көрсетiлуi арқылы;
әкiмшiлiк ауданның, облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың кадастрлық картасы (кестесi) есептi кварталдардың шекаралары мен кодтары көрсетiлуi арқылы;
есептi кварталдың кадастрлық картасы (кестесi) жер учаскелерiнiң шекаралары мен нөмiрлерi көрсетiлуi арқылы.

50. Границы земельных участков на кадастровой карте (схеме) показываются в соответствии с документами, удостоверяющими право на земельные участки, и планами землепользования в масштабе карты (схемы).
51. При необходимости кадастровые карты (схемы) могут быть изготовлены в нескольких частях.
52. Ведение и последующее обновление кадастровых карт (схем) осуществляется территориальными органами Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами, которые представляют их в контрольном состоянии соответствующим регистрирующим органам Министерства юстиции Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 52 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
VII. Пользование информацией Кадастра
53. Пользователями информацией Кадастра являются:
органы государственного управления - по вопросам планирования развития территорий, зонирования земель, разработки программ по рациональному использованию природных ресурсов, другим вопросам, связанным с управлением земельными ресурсами;
регистрирующие органы Министерства юстиции Республики Казахстан и Агентство Республики Казахстан по статистике и его органы на местах;
заказчики строительных и других объектов - по вопросам выбора и предоставления (продажи) земельных участков под застройку;
проектные, изыскательские, научно-исследовательские организации - по вопросам получения исходных данных для выполнения проектно-изыскательских и научно-исследовательских работ;
органы архитектуры и градостроительства - по вопросам ведения государственного градостроительного кадастра, разработки градостроительной и иной документации;
государственные органы охраны окружающей среды и природных ресурсов - по вопросам проведения контроля за использованием природных ресурсов и состоянием окружающей среды, разработки природоохранных мероприятий;
налоговые службы - по вопросам исчисления земельного налога;
иные юридические и физические лица.
Сноска. Пункт 53 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16 сентября 1998 г. N 892 P980892_ ; от 11 июня 2001 г. N 800 P010800_ .
54. Информация Кадастра, не содержащая государственных секретов и не имеющая иных ограничении доступа, предоставляется любому юридическому или физическому лицу.
Информация Кадастра, полученная пользователями, не подлежит продаже или другим сделкам, но может быть использована для создания производной информации.
55. Пользование информацией Кадастра осуществляется в форме ознакомления и (или) получения стандартно оформленных на бумажных или магнитных носителях кадастровых документов, а также непосредственно санкционированного доступа к банку данных Кадастра с применением технических и телекоммуникационных средств связи.

50. Кадастрлық картада (кестеде) жер учаскелерiнiң шекаралары жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжаттарға және картаның (кестенiң) масштабындағы жердi пайдалану жоспарларына сәйкес көрсетiледi.
51. Қажет болған кезде кадастрлық карталар (кестелер) бiрнеше бөлiкте дайындалуы мүмкiн.
52. Кадастрлық карталарды (кестелердi), жүргiзудi және одан кейiнгi жаңартуларды оларды бақылау жағдайында Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң тiркеушi органдарына ұсынатын Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігінiң аумақтық органдары жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 52-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
VII. Кадастрдың ақпаратын пайдалану
53. Мыналар Кадастрдың ақпаратын пайдаланушылар болып табылады:
аумақтарды дамытуды жоспарлау, жерлердi аймақтандыру, табиғат ресурстарын орынды пайдалану жөнiндегi бағдарламаларды жасау мәселелерi бойынша, жер ресурстарын пайдалануға байланысты басқа да мәселелер бойынша - мемлекеттiк басқару органдары;
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң тiркеушi органдары мен Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгi және оның жергiлiктi жердегi органдары;
құрылыс салуға жер учаскелерiн таңдау және ұсыну (сату) мәселелерi бойынша - құрылыс және басқа объектiлердiң тапсырыс берушiлерi;
жобалау-зерттеу және ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшiн бастапқы мәлiметтер алу мәселелерi бойынша - жобалау, зерттеу, ғылыми-зерттеу ұйымдары;
мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын жүргiзу, қала құрылысының және басқа да құжаттамаларды әзiрлеу мәселелерi бойынша - сәулет және қала құрылысы органдары;
табиғат ресурстарын пайдалануға және қоршаған ортаның жағдайына бақылау жүргiзу, табиғат қорғау шараларын әзiрлеу мәселелерi бойынша қоршаған ортаны және табиғат ресурстарын қорғаудың мемлекеттiк органдары;
жер салығын есептеу мәселесi бойынша - салық қызметi;
басқа да заңды және жеке тұлғалар.
ЕСКЕРТУ. 53-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.09.16. N 892 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 53-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800  қаулысымен.
54. Мемлекеттiк құпиясы жоқ және кiруге басқа да шектеулерi болмаған Кадастрдың ақпараты кез-келген заңды және жеке тұлғаға ұсынылады.
Пайдаланушылар алған Кадастрдың ақпараты сатуға немесе басқа мәмiлелер жасауға жатпайды, бiрақ өндiрiстiк ақпарат құру үшiн пайдаланылуы мүмкiн.
55. Кадастрдың ақпаратын пайдалану, қағаз немесе магниттiк тасымалдаушыларда стандартты ресiмделген кадастрлық құжаттармен танысу және (немесе) оны алу нысанында, сондай-ақ техникалық және телекоммуникациялық байланыс құралдарын қолдану арқылы Кадастр мәлiметтерi банкiсiне тiкелей санкцияландырылған рұқсат арқылы жүзеге асырылады.

56. Нарушение режима доступа к информации Кадастра или предоставление недостоверной информации влекут за собой ответственность согласно действующему законодательству.
57. Пользователи информации Кадастра оплачивают расходы по поиску, обработке данных и оформлению ответа на запрос в соответствии с порядком, установленным Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами, за исключением органов, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним или выполняющих государственные контрольные функции, или осуществляющих ведение иных государственных кадастров.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1996 г. N 710
ПЕРЕЧЕНЬ
кодов, присваиваемых областям и городам республиканского
значения для целей формирования кадастровых номеров
земельных участков
Сноска. Приложение N 1 - в редакции постановления  Правительства      РК от 16 сентября 1998 г. N 892.   P980892_
--------------------------------------------------------------------
Административно-территориальная единица           !    Код
--------------------------------------------------------------------
Акмолинская                                             01
Актюбинская                                             02
Алматинская                                             03
Атырауская                                              04
Восточно-Казахстанская                                  05
Жамбылская                                              06
Западно-Казахстанская                                   08
Карагандинская                                          09
Кызылординская                                          10
Костанайская                                            12
Мангистауская                                           13
Павлодарская                                            14
Северо-Казахстанская                                    15
Южно-Казахстанская                                      19
г.Алматы                                                20
г.Астана                                                21
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1996 года N 710
ПЕРЕЧЕНЬ
кодов, присваиваемых административным районам и городам
областного (районного) значения для целей формирования
кадастровых номеров земельных участков
Сноска. Приложение N 2 - в редакции постановления Правительства РК от 16 сентября 1998 г. N 892   P980892_ . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 800   P010800_ .
--------------------------------------------------------------------
Административно-территориальная единица           !    Код
--------------------------------------------------------------------

56. Кадастрдың ақпаратына ену режимiн бұзу немесе анық емес ақпараттарды ұсыну қолданылып жүрген заңға сәйкес жауапкершiлiкке апарады.
57. Жылжымайтын мүлiкке және олармен жасалған мәмiлеге құқықтылықты мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырушы, немесе мемлекеттiк бақылау функцияларын орындаушы немесе басқа да мемлекеттiк кадастрларды жүргiзудi жүзеге асырушы органдардан басқа кадастрдың ақпараттарын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігі белгiленген тәртiпке сәйкес деректердi iздеу, өңдеу және жауапты ресiмдеу жөнiндегi шығындарды төлейдi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 16 қыркүйектегi
N 892 қаулысына
1-қосымша
ЕСКЕРТУ. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінiң 1998.09.16. N 892 қаулысымен .
Жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлердi қалыптастыру мақсатына арналған облыстар мен республикалық маңызы бар қалаларға берiлетiн кодтардың
ТIЗБЕСI
___________________________________________________________________
Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк               |   Код
___________________________________________________________________
Ақмола                                        01
Ақтөбе                                        02
Алматы                                        03
Атырау                                        04
Шығыс Қазақстан                               05
Жамбыл                                        06
Батыс Қазақстан                               08
Қарағанды                                     09
Қызылорда                                     10
Қостанай                                      12
Маңғыстау                                     13
Павлодар                                      14
Солтүстiк Қазақстан                           15
Оңтүстiк Қазақстан                            19
Алматы қаласы                                 20
Астана қаласы                                 21
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 16 қыркүйектегi
N 892 қаулысына
2-қосымша
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінiң 1998.09.16. N 892 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 800 қаулысымен.
Жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлердi қалыптастыру мақсатына арналған әкiмшiлiк аудандар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға берiлетiн кодтардың
ТIЗБЕСI
___________________________________________________________________
Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк               |   Код
___________________________________________________________________