О Государственной компании "Казахкино" при Министерстве культуры Республики Казахстан<*> Сноска. В названии и тексте постановления и Положения заменены слова - постановлением Правительства РК от 24 сентября 1996 г. N 1164 ~P961164.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 1996 г. N 749. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 12 февраля 1997 г. N 203 ~P970203.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 г. N 2541 U952541_ "О совершенствовании структуры центральных исполнительных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Государственная компания "Казахкино" при Министерстве культуры Республики Казахстан (далее - Госкомпания "Казахкино") является органом государственного управления, осуществляющим проведение государственной политики и программ в области кинематографии Республики Казахстан.
2. Финансирование расходов на содержание центрального аппарата Госкомпании "Казахкино" осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание центральных исполнительных органов.
Акимам областей, городов и районов рекомендовать финансирование местных органов кинематографии осуществлять за счет соответствующих бюджетов.
3. Определить, что Государственная компания "Казахкино" при Министерстве культуры Республики Казахстан является правопреемником Государственной компании "Казахкино" при Кабинете Министров Республики Казахстан по финансовым, имущественным и функциональным вопросам.
4. Утвердить прилагаемые:
Положение о Государственной компании "Казахкино" при Министерстве культуры Республики Казахстан; <*>
Сноска. Абзац третий исключен - постановлением Правительства РК от 24 сентября 1996 г. N 1164.
5. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 января 1994 г. N 40 "О государственной компании "Казахкино" при Кабинете Министров Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 2, ст. 19).
Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 1996 г. N 749
Положение
о Государственной компании "Казахкино"
при Министерстве культуры Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Государственная компания "Казахкино" при Министерстве культуры Республики Казахстан (далее - Госкомпания "Казахкино") в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, решениями Правительства Республики Казахстан и Министерства культуры Республики Казахстан, настоящим Положением.

Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жанындағы "Қазақкино" мемлекеттiк компаниясы туралы<*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 18 маусым N 749. Қаулының және Ереженiң атауы мен мәтiнiндегi сөздер ауыстырылды - ҚРҮ-нiң 1996.09.24. N 1164 қаулысымен. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.02.12. N 203 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының құрылымын жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қазандағы N 2541 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жанындағы "Қазақкино" мемлекеттiк компаниясы (бұдан әрi - "Қазақкино" мемкомпаниясы) Қазақстан Республикасының кинематография саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзу мен бағдарламаларды жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
2. "Қазақкино" мемкомпаниясының орталық аппаратын ұстауға жұмсалатын шығындарды қаржыландыру орталық атқарушы органдарын ұстауға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
Облыстардың, қалалар мен аудандардың әкiмдерiне кинематографияның жергiлiктi органдарын қаржыландыруды тиiстi бюджеттер есебiнен жүзеге асыру ұсынылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жанындағы "Қазақкино" мемлекеттiк компаниясы қаржылық, мүлiктiк және функционалдық мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы "Қазақкино" мемлекеттiк компаниясының құқықтық мұрагерi болып табылады деп белгiленсiн.
4. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жанындағы
"Қазақкино" мемлекеттiк компаниясы туралы Ереже;
<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақтың 3-абзацы алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1996.09.24. N 1164 қаулысымен.
5. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы
"Қазақкино" мемлекеттiк компаниясы туралы" Қазақстан
Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 7 қаңтардағы N 40
P940040_
қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж, N 2, 19-бап)
күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 18 маусымдағы
N 749 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
жанындағы "Қазақкино" мемлекеттiк
компаниясы туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жанындағы
"Қазақкино" мемкомпаниясы өз қызметiнде Қазақстан
Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң шешiмдерiн, осы Ереженi басшылыққа алады.

2. Госкомпания "Казахкино" совместно с областными, районными,
городскими органами кинематографии, с входящими в ее состав
республиканскими и другими кино-, видеоорганизациями, образует единую
систему кинематографии республики.
3. Госкомпания "Казахкино" имеет свои счета, печать с
изображением Государственного герба Республики Казахстан, со своим
наименованием на казахском и русском языках.
Местонахождение и юридический адрес Госкомпании "Казахкино":
480091, г. Алматы, ул. Казыбек би, 50.
II. Задачи, функции и права
Госкомпании "Казахкино"
4. Основными задачами Госкомпании "Казахкино" являются:
разработка текущих и перспективных программ, основных направлений развития национальной кинематографии Республики Казахстан;
решение вопросов функционирования и развития объектов кинематографии, по согласованию с соответствующими органами культуры, а также акимами областей и города Алматы;
координация деятельности районных, городских, областных, республиканских кино-, видеоорганизаций, взаимодействие с органами культуры на местах по совершенствованию кино-, видеообслуживания населения, укрепление материально-технической базы, участие в решении вопросов приватизации и разгосударствления кинообъектов;
создание организационных, производственных и экономических условий для производства кино-, видеофильмов, распространение их на территории Республики Казахстан и за рубежом, обеспечение высокого профессионального и художественного уровня кино-, видеопроизведений;
глубокий и всесторонний показ в создаваемых кино-, видеопроизведениях государственной и общественной жизни Республики Казахстан как суверенного государства, содействие духовному прогрессу и гармонизации межнациональных отношений, расширению использования казахского языка как государственного, сохранению национальной самобытности и развитию культуры народов Казахстана, ориентации на общечеловеческие ценности;
формирование кинорепертуарной политики, пропаганда национальной кинематографии;
проведение технической политики, развитие научно-технического потенциала, организация научно-исследовательской работы в области кино;
координация международного сотрудничества по приоритетным направлениям развития кинематографии;
совершенствование правового обеспечения деятельности органов кинематографии республики.
5. В соответствии с основными задачами Госкомпания "Казахкино":
формирует и выдает на конкурсной основе кино-, видеостудиям социально-творческие заказы на производство игровых, детских, хроникально-документальных, научно-популярных и мультипликационных фильмов;
создает реестр кино-, видеопроизведений, выдает государственные разрешительные удостоверения на право проката кино-, видеофильмов на территории Республики Казахстан, независимо от вида собственности, осуществляет контроль и инспекцию работы кино-, видеозрелищных предприятий;
создает экспертные комиссии с целью оценки пропаганды на экране порнографии, культа насилия и жестокости;
осуществляет координацию работы по материально-техническому обеспечению кино-, видеопредприятий, изучает конъюнктуру кинорынка, содействует расширению оказываемых кино-, видео- организациями услуг населению;
разрабатывает единые технические нормы и правила эксплуатации киноустановок и других кино-, видеозрелищных предприятий, контролирует их выполнение, независимо от ведомственной принадлежности;
принимает участие в подготовке кадров кинематографических профессий в соответствии с потребностями кинопроизводства и киносети;
осуществляет государственные функции по отбору, комплектованию и хранению фонда произведений киноискусства как части духовного национального богатства народа и его культурного наследия;
представляет интересы национальной кинематографии в межгосударственных связях, проводит кинофестивали, кинопремьеры, Дни кино, кинорынки;
разрабатывает и осуществляет программы экономического и социального развития кинематографии, распределяет средства республиканского бюджета, выделяемые на целевые кинопрограммы и проекты, контролирует их рациональное использование;
принимает участие в проведении инвестиционной политики по развитию кинематографии, создает новые государственные предприятия, в том числе с участием зарубежных партнеров, в соответствии с действующим законодательством;
участвует в разработке основ правового регулирования всех видов деятельности в кинематографии, содействует защите авторских прав и прав собственности на произведения киноискусства, интересов кинообъединений, предприятий и организаций, работников кинематографии и кинозрителей;
осуществляет другую деятельность, способствующую выполнению основных целей и задач, развитию материально-технической базы кинематографии.
III. Имущество и фонды Госкомпании "Казахкино"

2. "Қазақкино" мемкомпаниясы облыстық, аудандық, қалалық кинематография органдарымен, өзiнiң құрамына кiретiн республикалық және басқа кино, бейне ұйымдарымен бiрге республиканың бiрыңғай кинематография жүйесiн құрайды.
3. "Қазақкино" мемкомпаниясының өз шоттары, Қазақстан Республикасының Елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiнде өзiнiң атауы жазылған мөрi болады.
"Қазақкино" мемкомпаниясының тұрған жерi мен заңдық мекен-жайы: 480091, Алматы қаласы, Қазыбек би көшесi, 50.
II. "Қазақкино" мемкомпаниясының мiндеттерi
функциялары мен құқықтары
4. "Қазақкино" мемкомпаниясының негiзгi мiндеттерi:
Қазақстан Республикасы ұлттық кинематографиясын дамытудың ағымдағы және перспективалық бағдарламаларын, негiзгi бағыттарын әзiрлеу;
тиiстi мәдениет органдарымен, сондай-ақ облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерiмен келiсiм бойынша кинематография объектiлерiнiң қызмет ету және даму мәселелерiн шешу;
аудандық, қалалық, облыстық, республикалық кино, бейне қызметiн көрсетудi жетiлдiру жөнiндегi жергiлiктi мәдениет органдарымен өзара iс-қимыл жасау, материалдық-техникалық базаны нығайту, кинообъектiлердi жекешелендiру және мемлекет иелiгiнен алу мәселелерiн шешуге қатысу;
кино, бейнефильмдер шығару, оларды Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде тарату үшiн ұйымдық, өндiрiстiк және экономикалық жағдайлар жасау, кино, бейне шығармалардың жоғары кәсiби және көркемдiк дәрежесiн қамтамасыз ету;
жасалатын кино, бейнефильмдерде егемендi мемлекет ретiндегi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк және қоғамдық өмiрiн терең және жан-жақты көрсету, рухани прогресс пен ұлтаралық қатынастардың үйлесiмдiлiгiне, қазақ тiлiнiң мемлекеттiк тiл ретiнде қолданылу шеңберiн кеңейтуге. Қазақстан халықтарының ұлттық бiрегейлiгiн сақтап қалуға және мәдениеттерiн дамытуға жәрдемдесу, жалпы адамзаттық құндылықтарды бағдар ету;
кинорепертуар саясатын қалыптастыру, ұлттық кинематографияны насихаттау;
кино саласында техникалық саясат жүргiзу, ғылыми-техникалық әлеуеттi дамыту, ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру;
кинематографияны дамытудың басым бағыттары бойынша халықаралық ынтымақтастықты үйлестiру;
республика кинематографиясы органдарының қызметiн құқықтық жағынан қамтамасыз етудi жетiлдiру болып табылады.
5. "Қазақкино" мемкомпаниясы негiзгi мiндеттерiне сәйкес:
ойындық, балаларға арналған, деректi-құжатты, ғылыми-көпшiлiк және мультипликациялық фильмдер шығаруға әлеуметтiк-шығармашылық тапсырыстарды қалыптастырады және кино, бейне студияларға конкурстiк негiзде бередi;
кино, бейне шығармалар тiзiлiмiн жасайды, кино, бейне шығармаларды меншiк түрiне қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында прокаттау құқығының мемлекеттiк рұқсат куәлiктерiн бередi, кино, бейне ойын-сауық кәсiпорындарының жұмысына бақылау мен инспекцияны жүзеге асырады;
экранда порнографияны, зорлық-зомбылық пен қатыгездiк жасауды насихаттауға баға беру мақсатында сараптама комиссияларын құрады;
кино, бейне кәсiпорындарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты үйлестiрудi жүзеге асырады, кино нарығының конъюнктурасын зерттейдi, кино, бейне ұйымдарының халыққа көрсететiн қызметiн кеңейтуге жәрдемдеседi;
киноқондырғыларды және басқа кино, бейне ойын-сауық кәсiпорындарын пайдаланудың бiрыңғай техникалық нормалары мен ережелерiн әзiрлейдi, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан олардың орындалуын бақылайды;
киноөндiрiсi мен киноторабының қажеттерiне сәйкес кинематография мамандықтарының кадрларын даярлауға қатысады;
халықтың ұлттық рухани байлығы мен оның мәдени мұрасының бөлiгi ретiнде киноөнерi туындыларының қорын iрiктеу, жинақтау және сақтау жөнiндегi мемлекеттiк функцияны жүзеге асырады;
халықаралық байланыстарда ұлттық кинематографияның мүдделерiн бiлдiредi, кинофестивальдер, кинопремьералар, кино Күндерiн, кино нарықтарын өткiзедi;
кинематографияны экономикалық және әлеуметтiк дамытудың бағдарламаларын әзiрлейдi және жүзеге асырады, нысаналы кинобағдарламалар мен жобаларға бөлiнетiн республикалық бюджет қаражатын бөледi, олардың ұтымды пайдалануын бақылайды;
кинематографияны дамыту жөнiндегi инвестициялық саясатты жүргiзуге қатысады, мемлекеттiк жаңа, соның iшiнде шетелдiк әрiптестердiң қатысуымен қолданылып жүрген заңдарға сәйкес кәсiпорындар құрады;
кинематографиядағы қызметтiң барлық түрлерiн құқықтық реттеудiң негiздерiн әзiрлеуге қатысады, авторлық құқықты және киноөнерi шығармаларына меншiк құқықтарын, кинобiрлестiктердiң, кәсiпорындар мен ұйымдардың, кинематография қызметкерлерi мен кинокөрермендерiнiң мүдделерiн қорғауға жәрдемдеседi;
негiзгi мақсаттар мен мiндеттердi орындауға, киноматографияның материалдық-техникалық базасын дамытуға мүмкiндiк беретiн басқа да қызметтi жүзеге асырады.
III. "Қазақкино" мемкомпаниясының мүлкi мен қоры

6. Имущество и фонды Госкомпании "Казахкино" составляют основные и оборотные средства, другие ценности, стоимость которых отражена в ее самостоятельном балансе, а также интеллектуальная собственность, принадлежащая компании и охраняемая авторским правом в кино.
7. Госкомпания "Казахкино" в установленном порядке ведет бухгалтерский учет, составляет и представляет статистическую отчетность, обеспечивает достоверность отчетов и балансов.
8. Госкомпания "Казахкино" анализирует и контролирует финансово-хозяйственную деятельность подведомственных государственных предприятий, организаций кинематографии.
9. Формы, системы и размеры оплаты труда, а также другие виды доходов работников объединений, предприятий и организаций отрасли устанавливаются ими в соответствии с действующим законодательством.
IV. Управление Госкомпанией "Казахкино"
10. Государственную компанию "Казахкино" возглавляет Председатель, назначаемый Правительством Республики Казахстан по представлению Министра культуры Республики Казахстан.
Председатель Госкомпании "Казахкино" имеет заместителя, назначаемого Министром культуры Республики Казахстан по представлению Председателя.
Общее руководство Госкомпанией "Казахкино" осуществляет Министерство культуры Республики Казахстан.
11. Председатель Госкомпании "Казахкино" руководит деятельностью кинокомпании, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на нее задач и функций, устанавливает степень ответственности заместителя Председателя, руководителей структурных подразделений, а также руководителей, входящих в ее состав предприятий, организаций.
Председатель Госкомпании "Казахкино" в пределах своей компетенции издает приказы и инструкции, проверяет их выполнение; назначает и утверждает на должность и освобождает от должности руководителей предприятий и организаций кинематографии, входящих в состав Госкомпании "Казахкино", по согласованию с Министром культуры Республики Казахстан, акимами областей и города Алматы;
в пределах утвержденных структурных штатов самостоятельно
осуществляет наем и увольнение работников, формирование временных
трудовых коллективов на договорных началах.
12. При Госкомпании "Казахкино" создается конкурсная комиссия
из числа ведущих творческих работников кинематографии и деятелей
культуры для отбора лучших проектов кино-, видеофильмов всех жанров.
V. Реорганизация и ликвидация
"Госкомпании "Казахкино"
13. Реорганизация и ликвидация Госкомпании "Казахкино"
проводится в соответствии с действующим законодательством Республики
Казахстан.

6. "Қазақкино" мемкомпаниясының мүлкi мен қорын негiзгi және айналымдағы қаржылар, бағасы оның дербес балансында көрсетiлген басқа да құндылықтар, сондай-ақ компанияға жататын кинодағы авторлық құқықпен қорғалатын интеллектуальдық меншiк құрайды.
7. "Қазақкино" мемкомпаниясы белгiленген тәртiп бойынша бухгалтерлiк есеп жүргiзедi, статистикалық есептiлiк жасайды және тапсырады, есептер мен баланстың нақтылығын қамтамасыз етедi.
8. "Қазақкино" мемкомпаниясы ведомстволық бағыныстағы кинематографияның мемлекеттiк ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметiн талдайды және бақылайды.
9. Еңбекке ақы төлеудiң нысандарын, жүйелерi мен мөлшерлерiн, сондай-ақ сала бiрлестiктерiнiң, кәсiпорындары мен ұйымдары қызметкерлерi табысының басқа түрлерiн олар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгiлейдi.
IV. "Қазақкино" мемкомпаниясын басқару
10. "Қазақкино" мемкомпаниясын Қазақстан Республикасы Мәдениет министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын төраға басқарады.
"Қазақкино" мемкомпаниясы төрағасының, төрағаның ұсынуымен, Қазақстан Республикасының Мәдениет министрi тағайындайтын орынбасары болады.
"Қазақкино" мемкомпаниясына жалпы басшылықты Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi жүзеге асырады.
11."Қазақкино" мемкомпаниясының төрағасы компанияның қызметiн басқарады, оған жүктелген мiндеттер мен қызметтердiң орындалуына тiкелей жауап бередi, төраға орынбасарының, құрылымдық бөлiмшелердiң басшыларының, сондай-ақ оның құрамына кiретiн кәсiпорындардың, ұйымдардың басшыларының жауапкершiлiгi деңгейiн белгiлейдi.
"Қазақкино" мемкомпаниясының төрағасы өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар мен нұсқаулықтар шығарады, олардың орындалуын тексередi; Қазақстан Республикасының Мәдениет министрiнiң, облыстар мен Алматы қаласы әкiмдерiнің келiсiмi бойынша "Қазақкино" мемкомпаниясының құрамына кiретiн кинематография кәсiпорындары мен ұйымдарының басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
бекiтiлген штаттар құрылымы шегiнде қызметкерлердi жалдауды және босатуды, шарттық негiзде уақытша еңбек ұжымдарын қалыптастыруды дербес жүзеге асырады.
12. Барлық жанрдағы кино, бейнефильмдердiң таңдаулы жобаларын iрiктеп алу үшiн "Қазақкино" мемкомпаниясының жанынан кинематографияның жетекшi шығармашылық қызметкерлерi мен көрнектi мәдениет қайраткерлерi арасынан конкурс комиссиясы құрылады.
V. "Қазақкино" мемкомпаниясын қайта
ұйымдастыру және тарату
13. "Қазақкино" мемкомпаниясын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүргiзiледi.