О дополнительных мерах по финансово-экономическому оздоровлению Карагандинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 1996 г. N 1158
В последнее время в Карагандинской области наблюдается резкое снижение объемов производства, несбалансированность рынка потребительских товаров, нарушение экономических связей между предприятиями, нарастание темпов инфляции и бюджетного дефицита, что негативно отражается на уровне жизни населения.
Это стало возможным в результате самоустранения руководства области по контролю за деятельностью предприятий региона, ослабления контроля за своевременными сбором налогов и платежей в бюджет, средств в Пенсионный фонд и непродуманной тарифной политики.
В первом полугодии т.г. произведено промышленной продукции на 53,5 млрд. тенге, по сравнению с соответствующим периодом прошлого года объем сократился на 18,5%, а в отраслях, работающих на потребительский рынок, объем производства уменьшился на 40,9%, что отрицательно повлияло на социально-экономическое положение региона.
Следует отметить, что в 1995 году в бюджет поступило по основным платежам в бюджеты от АО "Испат-Кармет": подоходный налог с физических лиц - 144,6 млн. тенге, земельный налог - 0,7 млн. тенге, отчисления в Фонд охраны недр - 0,3 млн. тенге, при этом зачтен налог на добавленную стоимость в сумме 6,5 млн. тенге, а на 1 июня т.г. подоходный налог с физических лиц поступил на сумму 154,0 млн. тенге, налог на землю - 3,0 млн. тенге, отчислено в Фонд охраны недр - 6,0 млн тенге, Охраны природы - 27,7 млн. тенге, налог на транспорт - 3,0 млн. тенге, налог на имущество - 37,6 млн. тенге, зачтен НДС в счет других платежей в сумме 53,3 млн. тенге.
За семь месяцев т.г. план по сбору налогов и платежей выполнен на 57,7%, недопоступило в бюджет свыше 5 млрд. тенге. Недоимка по налогам на 1 августа т.г. составила 4150,5 млн. тенге.
Акимом области не в полной мере обеспечено исполнение постановлений Правительства Республики Казахстан:
от 10 августа 1995 г. N 1110 "О Плане первоочередных мер по оздоровлению финансово-хозяйственной деятельности предприятий Карагандинского угольного бассейна";
от 24 июня 1996 г. N 776 P960776_ "О мерах государственной поддержки предприятий легкой и деревообрабатывающей промышленности";
от 16 июля 1996 г. N 908 P960908_ "О дополнительных мерах по финансово-экономическому оздоровлению предприятий Карагандинского угольного бассейна", направленных на улучшение экономической ситуации в регионе.

Қарағанды облысын қаржы-экономикалық сауықтыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 23 қыркүйек N 1158
Соңғы кезде Қарағанды облысында өндiрiс көлемiнiң күрт төмендегенi, тұтынушылық тауарлар нарығының теңдестiрiлмеуi, кәсiпорындар арасындағы экономикалық байланыстың бұзылуы, инфляция екпiнi мен бюджет жетiмсiздiгiнiң үдеуi байқалып отыр, мұның өзi халық өмiрiнiң деңгейiне терiс өсерiн тигiзiп отыр.
Бұл облыс басшыларының аймақ кәсiпорындарының қызметiне бақылау жасаудан өз бетiнше шеттеуiнен, салықтар мен бюджетке төленетiн төлемдердiң, Зейнетақы қорына қаржылардың уақтылы алынуына бақылауды босаңсытуынан және ойластырылмаған тариф саясатынан туындап отыр.
Үстiмiздегi жылдың бiрiншi жартыжылдығында 53,5 млрд. теңгенiң өнеркәсiп өнiмi өндiрiлдi, өткен жылдың тиiстi кезеңiмен салыстырғанда оның көлемi 18,5 процентке қысқарды, ал тұтынушылар нарығына жұмыс iстейтiн салаларда өндiрiс көлемi 40,9 процентке кемiдi, бұл аймақтың әлеуметтiк-экономикалық жағдайына терiс әсерiн тигiздi.
Мыналарды атап айтқан жөн: 1995 жылы "Испат-Кармет" акционерлiк қоғамының бюджетке төленетiн негiзгi төлемдер бойынша бюджетке түскенi: жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 144,6 млн. теңге, жер салығы - 0,7 млн. теңге, Жер қойнауын қорғау қорына аударымдар - 0,3 млн теңге, бұған қоса қосылған құнға салынатын салық 6,5 млн. теңге сомасында есептелдi, ал үстiмiздегi жылдың 1 маусымына қарай жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы 154,0 млн. теңге сомасында, жер салығы - 3,0 млн. теңге сомасында түстi, Жер қойнауын қорғау қорына - 6,0 млн. теңге, Табиғат қорғау қорына 27,7 млн. теңге аударылды, көлiк салығы - 3,0 млн. теңге, мүлiкке салынатын салық - 37,6 млн. теңге болды, қосылған құнға салынатын салық 53,3 млн. теңге сомасында басқа төлемдер есебiне есептелдi.
Үстiмiздегi жылдың жетi айында салықтар мен төлемдер жинау жөнiндегi жоспар 57,7 процентке орындалды, 5 млрд. теңгедей сома бюджетке түспей қалды.
Үстiмiздегi жылдың 1 тамызына қарай салықтар бойынша жетiмсiздiк 4150,5 млн. теңгенi құрады.
Облыс әкiмi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң аймақтың экономикалық жағдайын жақсартуға бағытталған:
"Қарағанды көмiр бассейнi кәсiпорындарының қаржы-шаруашылық қызметiн сауықтыру жөнiндегi кезек күттiрмейтiн шаралар Жоспары туралы" 1995 жылғы 10 тамыздағы N 1110;
"Жеңiл және ағаш өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындарын мемлекеттiк қолдау шаралары туралы 1996 жылғы 24 маусымдағы N 776;
"Қарағанды көмiр бассейнiнiң кәсiпорындарын қаржы-экономикалық сауықтыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1996 жылғы 16 шiлдедегi N 908 қаулыларын толық мөлшерде орындамады.

Для погашения задолженности по выплате заработной платы, пенсий, пособий выделены средства из республиканского бюджета на общую сумму 550 млн. тенге, в том числе на погашение задолженности по выплате пенсий согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1996 г. N 627 "О мерах по погашению задолженности бюджетных организаций перед Пенсионным фондом" Карагандинской области было выделено 120 млн. тенге.
В целях финансово-экономического оздоровления и стабилизации сложившейся в Карагандинской области ситуации Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Акиму Карагандинской области (Нефедову П.П.):
принять неотложные меры по устранению недостатков и нарушений по исполнению доходной части бюджета, ликвидации задолженности по выплате заработной платы, пенсий, обеспечению полноты сбора и целевому использованию средств Пенсионного фонда;
в целях уменьшения задолженности потребителей теплоэлектроэнергии перед энергоснабжающими организациями области провести зачет взаимных долгов с соблюдением процедур, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июня 1996 г. N 719 P960719_ "Об утверждения порядка погашения образующихся задолженностей учреждений, состоящих на республиканском и местных бюджетах, организациям (поставщикам) путем зачета их в счет погашения последними задолженностей по платежам в бюджеты";
совместно с руководителями предприятий легкой промышленности Карагандинской области в целях финансового оздоровления последних проработать вопрос участия этих предприятий в тендере согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 г. N 776 P960776_ "О мерах государственной поддержки предприятий легкой и деревообрабатывающей промышленности";
возложить персональную ответственность на руководителей налоговой службы области по сокращению сумм недоимки по основным платежам в бюджеты и обеспечить выполнение запланированных показателей по местным налогам.
2. Министерству финансов Республики Казахстан:
до 15 августа т.г. выделить бюджетную ссуду в сумме 200,0 млн. тенге со сроком погашения до 1 ноября 1996 года для содержания объектов социальной сферы и жилого фонда, переданных на балансы местных бюджетов;
выделить через государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан:
до 20 сентября 1996 года акционерному обществу "Карагандарезинотехника" (второй транш) - 260,0 млн. тенге;
до 1 сентября 1996 года на безвозвратной основе 305,0 млн. тенге из полученных от акционерного общества "Испат-Кармет" для ликвидационных работ и выплату заработной платы шахтам Майкудукская, Северная, Дубовская, Топарская и Степная, не вошедших в акционерное общество "Испат-Кармет".

Жалақы, зейнетақы, жәрдемақы төлеу жөнiндегi берешектi өтеуге республикалық бюджеттен жалпы сомасы 550 млн. теңге қаражат бөлiндi, оның iшiнде зейнетақы төлеу жөнiндегi берешектi өтеуге "Бюджеттiк ұйымдардың Зейнетақы қорына берешектерiн өтеу жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 22 мамырдағы N 627 қаулысына сәйкес Қарағанды облысына 120 млн. теңге бөлiнген болатын.
Қаржы-шаруашылық сауықтыру және Қарағанды облысында қалыптасқан жағдайды тұрақтандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы Етедi:
1. Қарағанды облысының әкiмi (П.П.Нефедов):
бюджеттiң кiрiс бөлiгiн орындау, жалақы, зейнетақы төлеу жөнiндегi берешектi жою, алымның толық алынуын және Зейнетақы қорының мақсатқа сай жұмсалуы жөнiндегi кемшiлiктер мен тәртiп бұзушылықтарды жою жөнiнде шұғыл шаралар қабылдасын;
жылу электр энергиясын тұтынушылардың облыстың энергиямен жабдықтаушы ұйымдарының алдындағы берешегiн азайту мақсатында "Республикалық және жергiлiктi бюджеттерде тұратын мекемелердiң ұйымдарға (берушiлерге) пайда болған берешектерiн, оларды соңғыларының бюджетке төленетiн төлемдер берешектерiн өтеуi есебiне есептеу арқылы өтеудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 7 шiлдедегi N 719 P960719_ қаулысында көзделген ресiмдердi сақтай отырып, өзара қарыздарға есептеу жүргiзсiн;
Қарағанды облысының жеңiл өнеркәсiбi кәсiпорындарының басшыларымен бiрлесiп оларды қаржылық сауықтыру мақсатында, осы кәсiпорындардың "Жеңiл және ағаш өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындарын мемлекеттiк қолдау шаралары туралы" 1996 жылғы 24 маусымдағы N 776 P960776_ қаулысына сәйкес тендерге қатысуы мәселесiн пысықтасын;
облыстық салық қызметiнiң басшыларына бюджеттерге негiзгi төлемдер бойынша алынбай қалған сомаларды қысқарту жөнiндегi жеке жауапкершiлiктi жүктесiн және жергiлiктi салықтар жөнiндегi жоспарланған көрсеткiштердiң орындалуын қамтамасыз етсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
үстiмiздегi жылдың 15 тамызына дейiн әлеуметтiк сала мен тұрғын үй қорының жергiлiктi бюджеттер балансына берiлген объектiлерiн ұстау үшiн 1996 жылдың 1 қарашасына дейiнгi мерзiмде өтейтiн етiп 200,0 млн. теңге сомасында бюджеттiк несие бөлсiн;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкi арқылы:
- 1996 жылдың 20 қыркүйегiне дейiн "Қарағандырезинотехника" акционерлiк қоғамына (екiншi транш) - 260,0 млн. теңге;
- "Испат-Кармет" акционерлiк қоғамынан алынған сомадан зардаптарды жою жұмыстары мен еңбек ақы төлеу үшiн "Испат-Кармет" акционерлiк қоғамына кiрмеген Майқұдық, Северная, Дубовская, Топар және Степная шахталарына 1996 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн 305,0 млн. теңге бөлсiн.

3. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Министерству энергетики и угольной промышленности, государственному Реабилитационному банку Республики Казахстан принять необходимые меры по безусловному выполнению решений Правительства, принятых по финансово-экономическому оздоровлению предприятий Карагандинской области, и доложить Правительству 30 сентября 1996 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Энергетика
және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, мемлекеттiк Медетшi банкi
Қарағанды облысының кәсiпорындарын қаржы-экономикалық сауықтыру
жөнiнде қабылданған Үкiмет шешiмдерiн қалтқысыз орындау жөнiнде
қажеттi шаралар қабылдап, 1996 жылдың 30 қыркүйегiне дейiн Үкiметке
баяндасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi