Об утверждении Правил ведения государственного кадастра захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года N 1285. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года N 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.02.2011 N 88 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:  см.Z100291
Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного кадастра захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.   <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 октября 1996 г. N 1285
Правила ведения государственного кадастра
захоронения вредных веществ, радиоактивных
отходов и сброса сточных вод в недра   <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .
Сноска. В тексте слова "органами Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан", "Министерством геологии и охраны недр Республики Казахстан", "в органы Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан", "в органах Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан", "Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан", заменены словами "уполномоченным органом в области охраны окружающей среды", "Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан", "в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды", "Уполномоченным органом в области охраны окружающей среды", "Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды" - постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .
1. Настоящие Правила определяют порядок ведения государственного кадастра захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод (далее - государственный кадастр) и является обязательным для всех недропользователей на территории Республики Казахстан.   <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .
2. Ведение государственного кадастра является составной частью системы учета государственного фонда недр.

Зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылған ағын суды жер қойнауына көмудiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Респбуликасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 18 қазандағы N 1285 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы N 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.02.08 N 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.25. N  323 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi) қаулысымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы  Заңын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi: Z100291 қараңыз
Қоса берiлiп отырған Зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылған ағын суды жер қойнауына көмудiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережесі бекiтiлсiн.
Ескерту. Кіріспеге, мәтiнге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.25. N  323 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 18 қазандағы
N 1285 қаулысымен
Бекiтiлген
Зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды және
пайдаланылған ағын суды жер қойнауына көмудiң
мемлекеттiк кадастрын жүргiзу
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. Тақырыбына, мәтiнге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.25. N  323 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi)   қаулысымен.
1. Осы Ереже зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылған ағын суды көмудiң мемлекеттiк кадастрын (бұдан әрi - мемлекеттiк кадастр) жүргiзудiң тәртiбiн анықтайды және Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық жер қойнауын пайдаланушыларға мiндеттi болып табылады.
2. Мемлекеттiк кадастрды жүргiзу жер қойнауларының мемлекеттiк қорын есепке алу жүйесiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.

3. Государственный кадастр ведется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в целях обеспечения республиканских и региональных программ охраны недр и окружающей среды. Государственный кадастр служит основным документом для оперативного получения информации, принятия решения в области охраны окружающей среды, планового контроля за состоянием мест захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод по отдельным организациям, регионам и Республике Казахстан в целом.
Данные государственного кадастра вводятся в единую систему цифровой информации о недрах (банк, данных) являются составной частью государственного мониторинга недр.   <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .
4. Учету государственным кадастром подлежат объекты захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и мест сброса сточных вод в недра.
5. Государственный кадастр захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра содержит сведения, характеризующие тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса, и включает:
1) общую характеристику объектов захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и мест сброса сточных вод: месторасположение, период эксплуатации, затраты на содержание, наличие и расположение наблюдательной сети мониторинга окружающей среды и недр;
2) физическую характеристику объектов захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и мест сброса сточных вод: характеристику изоляции, тип горных пород, глубину залегания и эффективную мощность пласта-коллектора, его площадь, коэффициент пористости, характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, хранение сброса и другие количественные и качественные показатели;
3) характеристику вредных веществ, радиоактивных отходов, сточных вод: наименование продукта, технологическое производство или процесс, в результате которого образуется продукт, физическую характеристику (полный химический состав, содержание токсичных компонентов, пожаровзрывоопасность, растворимость, совместимость с другими веществами при хранении, основные загрязняющие радионуклиды, их активность и другие характеристики), характеристику системы транспортировки.  <*>
Сноска. Пункт 5 в редакции - постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .

3. Мемлекеттiк кадастрды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган республикалық және аймақтық жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, бағдарламаларын қамтамасыз ету мақсатында жүргiзедi. Мемлекеттiк кадастр жедел ақпарат алу, қоршаған ортаны қорғау саласында шешiмдер қабылдау, жеке ұйымдар, аймақтар және жалпы Қазақстан Республикасы бойынша зиянды заттар радиоактивтi қалдықтар және пайдаланылған ағын су көмiлген жерлердiң жай-күйiне жоспарлы бақылау жүргiзу үшiн негiзгi құжат ретiнде қызмет етедi.
Мемлекеттiк кадастрдың мәлiметтерi жер қойнауы туралы бiртұтас сандық ақпарат жүйесiне (мәлiметтер банкiне) енгiзiледi және жер қойнауы мемлекеттiк мониторингiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.25. N  323 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi)   қаулысымен.
4. Мемлекеттiк кадастрдың есепке алуына зиянды заттарды радиоактивтi қалдықтарды көму объектiлерi мен пайдаланылған ағын су жер қойнауына сiңiрiлетiн жерлер жатады.
5. Зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылған ағын суды жер қойнауына көмудiң мемлекеттiк кадастры көмiлген заттар мен ағызылған сулардың сандық және сапалық көрсеткiштерiн, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық, арнайы инженерлiк-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайларын көрсете отырып, олардың типi мен түрiн сипаттайтын мәлiметтердi және мыналарды қамтиды:
1) зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды көметiн объектiлердiң және ағын суды көметiн орындардың жалпы сипаттамасын: орналасқан жерiн, пайдалану кезеңiн, ұстауға жұмсалатын шығындарды, қоршаған орта және жер қойнауы мониторингiнiң қадағалау желiсiнiң болуын және орналасуын;
2) зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды көметiн объектiлердiң және ағын суды көметiн орындардың физикалық сипаттамасын:
оқшаулау сипаттамасын, тау жыныстарының типiн, жатқан тереңдiгiн және коллекторлы қабаттың тиiмдi қуатын, оның алаңын, ұсақ тесiктiлiк коэффициентiн, төсенiш және жабылғыш сутiректiң сипаттамасын, жер асты суларының табиғи ағынының жылдамдығын, көмудi сақтауды және басқа сапалық және сандық көрсеткiштерiн;
3) зиянды заттардың, радиоактивтi қалдықтардың, ағын судың сипаттамасын: өнiмнiң атауын, технологиялық өндiрiс немесе нәтижесiнде өнiм пайда болатын процесс, физикалық сипаттамасын (толық химиялық құрамы, улы құрауыштарды сақтау, өрт-жарылыс қауiптiлiгi, ерiгiштiгi, сақтауда басқа заттармен үйлесiмдiлiгi, негiзгi ластаушы радионуклидтер, олардың белсендiлiгi және басқа сипаттамалар), тасымалдау жүйесiнiң сипаттамасын.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.04.25. N  323 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi)   қаулысымен.

6. Государственный кадастр ведется отдельно для вредных веществ, радиоактивных отходов и сточных вод в соответствии с инструктивными требованиями, которые разрабатываются и утверждаются Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан.
7. Сведения, указанные в пункте 5 настоящих Правил, ежегодно (в течение первого квартала года, следующею за отчетным) по состоянию на 1 января поступают в двух экземплярах в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды от организаций, где образуются вредные вещества, радиоактивные отходы, сточные воды, и с объектов захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод. Уполномоченным органом в области охраны окружающей среды на основе поступивших от организаций данных составляются сводные государственные кадастры по административным областям и Республике Казахстан в целом.  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 .
8. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды ответственен за правильность оформления государственного кадастра и обеспечивает:
контроль за своевременным поступлением сведений от организаций;
сбор, учет, систематизацию и хранение материалов государственного кадастра;
создание и функционирование автоматизированной системы обработки данных государственного кадастра с использованием вычислительной техники и на основе справочно-информационного обслуживания недропользователей.
9.  (Пункт исключен постановлением Правительства РК от 25 апреля 2006 года N  323 ).

6. Мемлекеттiк кадастр зиянды заттар, радиоактивтi қалдықтар және пайдаланылған ағын сулар үшiн Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi әзiрлеп, бекiтетiн жеке-жеке нұсқаулық талаптарға сәйкес жүргiзiледi.
7. Осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген мәлiметтер жыл сайын (есеп жылынан кейiнгi жылдың бiрiншi тоқсаны iшiнде) 1-қаңтарға қарасты жағдай бойынша екi данада қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға зиянды заттар, радиоактивтi қалдықтар және пайдаланылған ағын су пайда болатын ұйымдардан және зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылған ағын суды көму объектiлерiнен келiп түседi. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органда ұйымдардан келiп түскен мәлiметтер негiзiнде әкiмшiлiк облыстар және жалпы Қазақстан Республикасы бойынша жиынтық мемлекеттiк кадастрлар жасалынады.
8. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi мемлекеттiк кадастрдың дұрыс толтырылуына жауап бередi және:
ұйымдардан мәлiметтердiң уақтылы келiп түсуiне бақылауды;
мемлекеттiк кадастр материалдарын жинауды, есепке алуды, жүйелеудi және сақтауды;
есептеу техникасын пайдалану арқылы және жер қойнауын пайдаланушыларға анықтама-ақпараттық қызмет көрсету негiзiнде мемлекеттiк кадастрдың мәлiметтерiн өңдеудiң автоматтық жүйесiн құруды және оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi.
9. <*>
Ескерту. 9-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.04.25. N  323 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi)   қаулысымен.