Об утверждении форм Типовых договоров о временном землепользовании
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 1996 г. N 1495. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2003 года N 851
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 года "О земле" Правительство Республики Казахстан постановляет: <*>
Сноска. Преамбула - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2001 года N 1009 .
1. Утвердить прилагаемые формы:
"Типовой договор об аренде земельного участка";
"Типовой договор о временном безвозмездном землепользовании".
2. Рекомендовать местным исполнительным органам, собственникам земельных участков и землепользователям руководствоваться утвержденными формами типовых договоров при заключении договора об аренде земельного участка или договора о временном безвозмездном землепользовании.
3. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 декабря 1992 г. N 1086 "Об утверждении форм государственных актов на право владения и право пользования землей и порядка регистрации, выдачи (замены) и хранения государственных актов на право владения и право пользования землей" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 50, ст. 722);
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 апреля 1993 г. N 288 "Об утверждении формы Договора на право временного пользования и аренду земли и Порядка регистрации, выдачи (замены) и хранения договоров на право временного пользования и аренду земли" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 12, ст. 148).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 декабря 1996 г. N 1495
ФОРМА (а)
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
об аренде земельного участка
Город (поселок, село) N _____ от "______"______________199___г.
Мы, нижеподписавшиеся, ______________________________________
(наименование
___________________________________________________________________
юридического лица или ф. и. о.)
____________________________________________________________________
именуемый в дальнейшем Арендодатель, с одной стороны, и
____________________________________________________________________
(наименование
____________________________________________________________________
юридического лица или ф. и. о.)
именуемый в дальнейшем Арендатор, с другой стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1. Арендодатель передает (предоставляет) Арендатору принадлежащий ему на правах ____________________________________________________________________
(частной собственности, землепользования
____________________________________________________________________
или находящийся в государственной собственности)
земельный участок (часть земельного участка) на основании ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование документа, дата и N его регистрации)
в границах прилагаемого к настоящему Договору плана земельного участка (приложение 1).

Уақытша жер пайдалану туралы үлгiлiк шарттардың нысандарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 6 желтоқсан N 1495. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.08.22. N 851 қаулысымен.
"Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Ескерту. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.26. N 1009 қаулысымен .
1. Ұсынылып отырған мынадай нысандар бекiтiлсiн:
"Жер учаскесiн жалдау туралы үлгiлiк шарт";
"Уақытша тегiн жер пайдалану туралы үлгiлiк шарт".
2. Жергiлiктi атқарушы органдарға, жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға жер учаскесiн жалдау туралы шартты немесе уақытша тегiн жер пайдалану туралы шартты жасау кезiнде бекiтiлген үлгiлiк шарт нысандарын басшылыққа алу ұсынылсын.
3. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердiң нысандарын және жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердi тiркеу, беру (алмастыру) және сақтау тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 28 желтоқсандағы N 1086 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 50, 722-құжат);
"Жердi уақытша пайдалануға және жалға алуға құқық беретiн шарт нысаны мен жердi уақытша пайдалануға және жалға алуға құқық беретiн шарттарды тiркеу, беру (ауыстыру) және сақтау Тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 9 сәуiрдегi N 288 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 12, 148-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996 жылғы 6 желтоқсандағы
N 1495 қаулысымен
Бекiтiлген
Нысан
Жер учаскесiн жалға беру туралы
ҮЛГIЛIК ШАРТ
______________________________ қаласы (поселкесi, селосы) 199__жылғы
" "________________ N ____
Бiрiншi тараптан, бұдан әрi Жалға берушi деп аталатын _____________
___________________________________________________________________
(аты-жөнi немесе
___________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы)
және ______________________________________________________________
(аты-жөнi немесе
___________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы)
екiншi тараптан, бұдан әрi Жалға алушы деп аталатын бiз, төменде қол
қоюшылар төмендегi туралы осы Шартты жасастық:
1. Шарттың мәнi
1. Жалға берушi жалға алушыға өзiне тиесiлi __________________
(жеке меншiк,
___________________________________________________________________
жер пайдалану немесе мемлекеттiк меншiктегi)
құқығындағы жер учаскесiн (жер учаскесiнiң бөлiгi) ________________
(құжаттың
___________________________________________________________________
атауы, күнi және оны тiркеу N )
Осы шартқа тiркелген жер учаскесiнiң жоспары шегiнде бередi (1-қосымша).

2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес ______________________________________________________________
кадастровый номер (код) ____________________________________________
площадь _____ га, из них: сельскохозяйственных угодий ______________
га (пашни_____га, многолетних насаждений_____ га, сенокосов _____га,
пастбищ ________ га), под постройками __________________________ га,
____________________________________________________________________
(перечень построек, сооружений, расположенных на
____________________________________________________________________
земельном участке)
целевое назначение _________________________________________________
ограничения в использовании и обременения __________________________
____________________________________________________________________
делимость или неделимость __________________________________________
2. Плата за землю
1. Ежегодная арендная плата составляет _____________тенге и
подлежит уплате Арендатором равными долями по "_________"___________
число     месяц
текущего года путем перечисления на счет N _________________________
в___________________или эта сумма компенсируется в натуральной форме
(наименование банка)
в виде _____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(количество и перечень продукции)
2. Размер арендной платы по соглашению сторон ежегодно уточняется на основании данных государственной статистики об общем уровне инфляции. При сдаче государством или государственным землепользователем земельного участка в аренду размер арендной платы определяется в соответствии с установленным порядком.
3. Права и обязанности сторон
3.1. Арендатор имеет право:
1) самостоятельно хозяйствовать на земле, используя ее в целях, вытекающих из назначения земельного участка;
2) собственности на посевы и посадки сельскохозяйственных и иных культур и насаждений, на произведенную сельскохозяйственную и иную продукцию, полученную в результате использования земельного участка, и доходы от ее реализации;
3) с согласия Арендодателя использовать для нужд своего хозяйства имеющиеся на земельном участке песок, глину, гравий и другие общераспространенные полезные ископаемые, торф, лесные угодья, поверхностные и подземные воды, а также эксплуатировать иные полезные свойства земли;
4) на возмещение убытков в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, при изъятии (выкупе) земельного участка на государственные нужды;
5) с согласия Арендодателя возводить строения и сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка, с соблюдением установленных архитектурно-планировочных, строительных, экологических, санитарно-гигиенических, противопожарных и иных специальных требований (норм, правил, нормативов) __________________
(перечень
____________________________________________________________________;
разрешенных строительств, строений и сооружений)

2. Жер учаскесiнiң орналасқан жерi және оның деректерi:
мекен-жайы_________________________________________________________
кадастрлық нөмiрi (код)____________________________________________
алаңы__________________га, оның iшiнде: ауыл шаруашылығы
танаптары______га (егiстiк жерлер_______га, көпжылдық ағаш
егiстiктерi________________га, шабындықтар ______________га, жайылым
____________га), құрылысқа берiлгенi __________га, ________________
___________________________________________________________________
(жер учаскесiне орналасқан құрылыстардың,
___________________________________________________________________
ғимараттардың тiзбесi)
нысаналы мақсатты _________________________________________________
пайдаланудағы шектеу және жүктеме артылуы _________________________
бөлiнуi немесе бөлiнбеуi __________________________________________
2. Жер үшiн төлем
1. Жыл сайынғы жалгерлiк төлем _____________теңгенi құрайды
және Жалға алушы теңдей үлестермен ағымдағы жылдың " "_____________
күнi
_______________бойынша _______________ N _______шотқа аудару жолымен
айы                   (банктiң атауы)
төлеуге жатады немесе оны сома заттық нысанда _____________________
___________________________________________түрiнде өтiледi.
(өнiмнiң саны мен тiзбесi)
2. Тараптардың келiсiмi бойынша жалгерлiк төлемнiң мөлшерi жыл сайын инфляцияның деңгейi жөнiндегi мемлекеттiк статистика мәлiметтерi негiзiнде анықталады. Мемлекет немесе мемлекеттiк жер пайдаланушы жер учаскесiн жалға берген кезде жалгерлiк төлемнiң мөлшерi белгiленген тәртiпке сәйкес айқындалады.
3. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
1. Жалға алушының:
1) жер учаскесiн оның арналуынан келiп туындайтын мақсатта пайдалана отырып жерде дербес шаруашылық жүргiзуге;
2) ауыл шаруашылығы және өзге дақылдар мен көшеттердiң егiсi мен екпелерiне, жер учаскесiн пайдалану нәтижесiнде алынған ауыл шаруашылығы мен өзге де өнiмге және оны сатудан алынған табысқа меншiк;
3) Жалға берушiнiң келiсiмiмен өз шаруашылығының мұқтажы үшiн жер учаскесiндегi құмды, топырақты, қиыршық тасты және басқа да кең тараған пайдалы қазбаларды, торфты, орман алқабын, жерүстi және жерасты суларын пайдалануға, сондай-ақ жердiң өзге де пайдалы игiлiктерiн тұтынуға;
4) жер учаскесi мемлекет мұқтажына алынғанда (сатып алынғанда) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпте шығындарының өтелуiне;
5) Жалға берушiнiң келiсiмiмен жер учаскесiнiң нысаналы мақсатына қайшы келмейтiн құрылыстар мен ғимараттарды, белгiленген сәулет-жоспарлау, құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы және өзге де талаптарды (нормаларды, ережелердi, нормативтердi) сақтай отырып _____________________________________
(рұқсат етiлген құрылыстардың, ________________________________________________________салуға;
құрылымдардың және ғимараттардың тiзбесi)

6) с согласия Арендодателя проводить оросительные, осушительные и иные мелиоративные работы, строить пруды и иные водоемы в соответствии с установленными строительными, экологическими, санитарно-гигиеническими и иными специальными требованиями;
7) сдавать арендованный земельный участок или его часть в субаренду или передавать его другому лицу на основе договора о вторичном временном безвозмездном землепользовании без изменения целевого назначения данного земельного участка, если Договором не предусмотрено иное.
2. Условия, предусмотренные подпунктами 2, 3, 5, 6 пункта 1 настоящего раздела, могут быть изменены по соглашению сторон.
3. Арендатор обязан:
1) использовать землю в соответствии с ее основным целевым назначением и в порядке, предусмотренном Договором;
2) применять природоохранную технологию производства, не допускать причинения вреда окружающей природной среде и ухудшения экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
3) повышать плодородие почв и осуществлять мероприятия по охране земель, предусмотренные земельным законодательством;
4) своевременно вносить арендную плату;
5) соблюдать порядок пользования лесными, водными и другими природными ресурсами, обеспечивать охрану памятников истории, архитектуры и других расположенных на земельном участке объектов, охраняемых государством;
6) руководствоваться при осуществлении на земельном участке строительства действующими архитектурно-планировочными, строительными, экологическими, санитарно-гигиеническими и иными специальными требованиями (нормами, правилами, нормативами);
7) своевременно представлять в государственные органы установленные земельным законодательством сведения о состоянии и использовании земель;
8) не допускать снятия плодородного слоя почвы с целью продажи или передачи ее другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя;
9) возмещать в полном объеме убытки в случае ухудшения качества земель и экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности.
4. Арендодатель имеет право:
1) осуществлять контроль за использованием и охраной земель;
2) на возмещение убытков в полном объеме, причиненных ухудшением качества земель и экологической обстановки в результате хозяйственной деятельности Арендатора;
3) оценивать по истечении срока Договора состояние земельного участка и принимать его по акту.
5. Арендодатель обязан:
1) передать Арендатору земельный участок в состоянии, соответствующем условиям Договора (приложение 2);

6) Жалға берушiнiң келiсiмiмен белгiленген құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық және өзге де арнаулы талаптарға сәйкес суландыру, құрғату және өзге де мелиоративтiк жұмыстар жүргiзуге, тоғандар мен басқа су қоймаларын салуға;
7) жалға арналған жер учаскесiн немесе оның бөлiгiн екiншi рет уақытша тегiн жер пайдалану туралы шарт негiзiнде осы жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгертпей, егер Шартта өзгеше көзделмесе, қосалқы жалға немесе басқа адамға беруге құқығы бар.
2. Осы бөлiмнiң 1-тармағындағы 2, 3, 5, 6-тармақшаларында көзделген шарттар тараптардың келiсiмi бойынша өзгертiлуi мүмкiн.
3. Жалға алушы:
1) жердi оның негiзгi нысаналы мақсатына сәйкес және шартта белгiленген тәртiпте пайдалануға;
2) өндiрiстiң табиғат қорғау технологиясын қолдануға, өзiнiң шаруашылық қызметiнiң нәтижесiнде қоршаған табиғи ортаға зиян келтiруге және экологиялық ахуалдың нашарлауына жол бермеуге;
3) топырақтың құнарлығын арттыруға және жер заңдарында көзделген жердi қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға;
4) жалгерлiк төлемдi уақтылы төлеуге;
5) орман, су және басқа да табиғи ресурстарды пайдалану тәртiбiн сақтауға, тарих, сәулет ескерткiштерiн және жер учаскесiнде орналасқан мемлекет қорғауындағы басқа да объектiлердi қорғауды қамтамасыз етуге;
6) жер учаскесiнде құрылыс салуды жүзеге асырғанда қолданылып жүрген сәулет-жоспарлау, құрылыс, экологиялық, санитарлық және өзге де арнаулы талаптарды (нормаларды, ережелердi, нормативтердi) басшылыққа алуға;
7) жердiң жай-күйi мен оларды пайдалану туралы жер заңдарымен белгiленген мәлiметтердi мемлекеттiк органдарға уақтылы табыс етiп отыруға;
8) топырақтың құнарлы қабатын, мұндай сыдырып алу құнарлы қабаттың бiржола жоғалуын болғызбау үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, басқа адамдарға сату немесе беру мақсатында оны сыдырып алуға жол бермеуге;
9) өзiнiң шаруашылық қызметiнiң нәтижесiнде жердiң сапасы және экологиялық ахуалы нашарлаған жағдайда шығындарды толық көлемде өтеуге мiндеттi.
4. Жалға берушi:
1) жер пайдалануға және қорғауға бақылауды жүзеге асыруға;
2) Жалға берушiге қызметiнiң нәтижесiнде жердiң сапасы мен экологиялық ахуалына келтiрiлген шығындарды толық көлемде өтеуге;
3) Шарт мерзiмi өтуi бойынша жер учаскесiнiң жай-күйiн бағалауға және оны акт бойынша қабылдауға құқылы.
5. Жалға берушi:
1) Жалға алушыға жер учаскесiн шарттың талаптарына сәйкес күйiнде беруге (2-қосымша);

2) возместить в соответствии с Договором полностью или частично расходы, понесенные Арендатором на освоение и улучшение сельскохозяйственных угодий, если такое освоение и улучшение было оговорено Договором;
3) возместить в полном объеме убытки Арендатору при досрочном расторжении Договора по своей инициативе.
4. Ответственность сторон
1. В случае неуплаты арендной платы в оговоренный срок Арендатор уплачивает неустойку за каждый день просрочки в размере___процента (ов) от суммы арендной платы за истекший расчетный срок.
2. За нарушение условий Договора стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок рассмотрения споров
1. Любые разногласия или претензии, которые могут возникнуть по Договору или связанные с его действием, будут по возможности разрешаться путем переговоров между сторонами.
2. Все разногласия, вытекающие из Договора, которые не могут быть решены путем переговоров, разрешаются в судебном порядке.
6. Действие Договора
Договор заключен на__________ лет (года) и вступает в силу с момента его регистрации в регистрирующем органе (когда срок землепользования свыше года).
Договор действует до "________"___________________199____г.
число           месяц
Изменение условий Договора, его расторжение допускаются в случаях несоблюдения требований, определенных пунктами 3 и 5 раздела 3 настоящего Договора.
Договор составлен в двух экземплярах, из которых один передается Арендатору, другой экземпляр - Арендодателю.
Юридические адреса и реквизиты сторон:
Арендодатель                       Арендатор
______________________________   ___________________________________
(ф.и. о.                                     (ф. и, о.
______________________________   ___________________________________
полное наименование                   полное наименование
______________________________   ___________________________________
юридического лица)                    юридического лица)
Месторасположение_____________   Месторасположение__________________
Р/счет________________________   Р/счет ____________________________
______________________________   ___________________________________
(подпись)                             (подпись)
М. П.
Отметка о регистрации
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 декабря 1996 г. N 1495
ФОРМА (b)
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
о временном безвозмездном землепользовании
Город (поселок, село) N______ от "_____" ______________199____г.
Мы, нижеподписавшиеся, ________________________________________
(наименование
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
юридического лица или ф. и. о.)
именуемый в дальнейшем Собственник земельного участка
(негосударственный землепользователь), с одной стороны, и _______
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или ф. и, о.)
именуемый в дальнейшем Временный землепользователь, с другой стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем:
Сноска. Собственник земельного участка - частный собственник или уполномоченный государственный орган, осуществляющий права государства как собственника земли.

2) Жалға алушының ауыл шаруашылығы алаптарын игеру мен жақсартуға жiберген шығындарын, егер бұндай игеру мен жақсарту шартта айтылса, толық немесе iшiнара шартқа сәйкес төлеуге;
3) өзiнiң бастамашылығымен шартты мерзiмiнен бұрын бұзған жағдайда Жалға алушының шығындарын толық көлемде төлеуге мiндеттi.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
1. Айтылған мерзiмде жалгерлiк төлем төленбеген жағдайда Жалға алушы өткен есептi мерзiмiнiң жалгерлiк төлем сомасының ________процентi көлемiнде әрбiр жiберiлген күн үшiн айыппұл төлейдi.
2. Шарттың талабын бұзғаны үшiн тараптар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
5. Дауларды қарау тәртiбi
1. Шарт бойынша туындайтын немесе оның қолданылуымен байланысты
кез келген келiспеушiлiктер мен талаптар мүмкiндiгiнше тараптар
арасындағы келiссөздермен шешiледi.
2. Келiссөз жолымен шешiлуi мүмкiн емес шарттан туындайтын
барлық келiспеушiлiктер сот тәртiбiнде шешiледi.
6. Шарттың қолданылуы
Шарт__________ жылға жасалды және оны тiркеушi органда (егер
жер пайдалану мерзiмi бiр жылдан асатын болса) тiркелген сәттен бастап өз күшiне енедi.
Шарт 199___жылғы " "____________________дейiн қолданылады.
Осы шарттың 3-бөлiмiндегi 3 және 5-тармақтарда белгiленген талаптар сақталмаған жағдайларда, шарттың талаптарын өзгертуге, оны бұзуға жол берiледi.
Шарт екi дана етiп жасалды, оның бiр данасы жалға алушыға, екiншi данасы жалға берушiге берiледi.
Тараптардың заңды мекен-жайлары мен деректемелерi:
Жалға берушi:                     Жалға алушы:
____________________________          ___________________________
(аты-жөнi,                             (аты-жөнi,
____________________________          ___________________________
заңды тұлғаның                         заңды тұлғаның
____________________________          ___________________________
толық атауы)                           толық атауы)
Орналасқан жерi ____________          Орналасқан жерi ___________
____________________________          ___________________________
____________________________          ___________________________
Есеп айырысу шоты____________         Есеп айырысу шоты _________
____________________________          ___________________________
____________________________          ___________________________
(қолы)                                    (қолы)
М.О.                                      М.О.
М.О.
Тiркелуi туралы белгi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996 жылғы 6 желтоқсандағы
N 1495 қаулысымен
Бекiтiлген
Нысан
Уақытша тегiн жер пайдалану туралы
ҮЛГIЛIК ШАРТ
______________________________ қаласы (поселкесi, селосы) 199__жылғы
" "________________ N ____
Бiз, төменде қол қоюшылар ____________________________________
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе аты-жөнi)
бұдан әрi жер учаскесiнiң Меншiк иесi (мемлекеттiк емес жер
пайдаланушы)  бiр жағынан және ________________________________
(заңды тұлғаның атауы
_______________________бұдан әрi Уақытша жер пайдаланушы, екiншi
немесе аты-жөнi)
жағынан мына төмендегiлер жөнiнде шарт жасастық:
. Ескерту. Жер учаскесiнiң меншiк иесi - жеке меншiк иесi немесе мемлекет құқығын жердiң меншiк иесiндей пайдаланатын уәкiлдiк берiлген мемлекеттiк орган.

1. Предмет договора
1. Собственник земельного участка (негосударственный землепользователь) передает (предоставляет) Временному землепользователю принадлежащий ему на правах ______________________
(частной собственности,
____________________________________________________________________
землепользования или находящийся в государственной собственности)
земельный участок (часть земельного участка) на основании
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование документа, дата и N его регистрации)
____________________________________________________________________
в границах прилагаемого к настоящему Договору плана земельного участка (приложение 1).
2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес________________________________________________________________
кадастровый номер (код) _____________________________________________
площадь ____ га, из них: сельскохозяйственных угодий ________________
га,(пашни __________га, многолетних насаждений _________га, сенокосов
_______ га, пастбищ ___________га), под постройками_______________га,
____________________________________________________________________
(перечень построек, сооружений, расположенных на
____________________________________________________________________
земельном участке)
целевое назначение__________________________________________________
ограничения в использовании и обременения __________________________
____________________________________________________________________
делимость или неделимость___________________________________________
2. Плата за землю
За предоставленное местным исполнительным органом во временное безвозмездное землепользование Временный землепользователь уплачивает земельный налог в порядке и на условиях, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, кроме случаев вторичного землепользования.
3. Права и обязанности сторон
1. Временный землепользователь имеет право:
1) самостоятельно хозяйствовать на земле, используя ее в целях, вытекающих из назначения земельного участка;
2) собственности на посевы и посадки сельскохозяйственных и иных культур и насаждений, на произведенную сельскохозяйственную и иную продукцию, полученную в результате использования земельного участка, и доходы от ее реализации;
3) с согласия Собственника земельного участка (негосударственного землепользователя) использовать для нужд своего хозяйства имеющиеся на земельном участке песок, глину, гравий и другие общераспространенные полезные ископаемые, торф, лесные угодья, поверхностные и подземные воды, а также эксплуатировать иные полезные свойства земли;

1. Шарттың мәнi
1. Жер учаскесiнiң меншiк иесi (мемлекеттiк емес жер пайдаланушы) Уақытша жер пайдаланушыға өзiне тиесiлi_______________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жеке меншiк, жер пайдалану немесе мемлекеттiк меншiгiндегi)
құқығындағы жер учаскесiн (жер учаскесiнiң бөлiгiн)________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, оның тiркелген күнi және N)
___________________________________________________________________
осы шартқа қоса берiлiп отырған жер учаскесiнiң жоспары шекарасы
негiзiнде бередi (табыстайды) (1-қосымша).
2. Жер учаскесiнiң орналасқан орны және оның деректерi:
мекен-жайы_________________________________________________________
кадастрлық нөмiрi (код) ___________________________________________
алаңы_________га, оның iшiнде: ауыл шаруашылық танаптар
_____________га, (айдалған жер _________га, көпжылдық екпе ағаштар
_____________га, шабындық жер __________га, жайылымдар _________га),
құрылысқа берiлгенi ________________га, ___________________________
___________________________________________________________________
(жер учаскесiне орналасқан құрылыстардың, ғимараттардың тiзбесi)
нысаналы мақсатты__________________________________________________
пайдаланудағы шектеу және жүктеме артылуы _________________________
___________________________________________________________________
бөлiнуi немесе бөлiнбеуi __________________________________________
___________________________________________________________________
2. Жер үшiн төлем
Жердi уақытша пайдаланушы жергiлiктi атқарушы орган уақытша ақысыз пайдалануға берген жер үшiн, екiншi рет жер пайдаланған жағдайлардан басқада, Қазақстан Республикасының салық заңдарында көзделген тәртiппен және шарттарда жер салығын төлейдi.
3. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
1. Жердi уақытша пайдаланушының:
1) жердi оның арналуынан туындайтын мақсатта пайдалана отырып дербес шаруашылық жүргiзуге;
2) жер учаскесiн ауыл шаруашылығы және өзге де дақылдар мен көшеттердiң егiсi мен екпелерiне пайдаланудың нәтижесiнде алынған ауыл шаруашылығы және өзге де өнiмдерге, оны сатудан алынған табысқа меншiктiкке;
3) Жер учаскесi иесiнiң (мемлекеттiк емес жер пайдаланушының) келiсiмiмен өз шаруашылығының мұқтажы үшiн жер учаскесiндегi құмды, сазды, қиыршық тасты және басқа да кең тараған пайдалы қазбаларды, торфты, орман алабын, жер үстi және жер асты суларын қолдануға, сондай-ақ жердiң өзге де пайдалы ерекшелiктерiн пайдалануға;

4) на возмещение убытков при изъятии земельного участка на государственные нужды в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) с согласия Собственника земельного участка (негосударственного землепользователя) возводить на праве собственности строения и сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка, с соблюдением установленных архитектурно-планировочных, строительных, экологических, санитарно-гигиенических, противопожарных и иных специальных требований (норм, правил, нормативов)___________________ ___________________________________________________________________;
(перечень разрешенных строительств, строений и сооружений)
6) с согласия Собственника земельного участка (негосударственного землепользователя) проводить оросительные, осушительные и иные мелиоративные работы, строить пруды и иные водоемы в соответствии с установленными строительными, экологическими, санитарно-гигиеническими и иными специальными требованиями;
7) на компенсацию затрат, вложенных на освоение земель и улучшение сельскохозяйственных угодий, по истечении срока Договора, если такое освоение или улучшение было оговорено настоящим Договором;
8) передавать земельный участок или его часть с согласия Собственника земельного участка (негосударственного землепользователя) другому лицу на основе договора о вторичном временном безвозмездном землепользовании без изменения целевого назначения данного земельного участка, если Договором не предусмотрено иное.
2. Условия, предусмотренные подпунктами 2, 3, 5, 6 пункта 1 настоящего раздела, могут быть изменены по соглашению сторон.
3. Временный землепользователь обязан:
1) использовать землю в соответствии с ее основным целевым назначением и в порядке, предусмотренном Договором;
2) применять природоохранную технологию производства, не допускать причинения вреда окружающей природной среде и ухудшения экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
3) повышать плодородие почв и осуществлять мероприятия по охране земель, предусмотренные земельным законодательством;
4) своевременно вносить земельный налог в случае, предусмотренном разделом 2 настоящего Договора;
5) соблюдать порядок пользования лесными, водными и другими природными ресурсами, обеспечивать охрану памятников истории, архитектуры и других расположенных на земельном участке объектов, охраняемых государством;
6) руководствоваться при осуществлении на земельном участке строительства действующими архитектурно-планировочными, строительными, экологическими, санитарно-гигиеническими и иными специальными требованиями (нормами, правилами, нормативами);

4) жер учаскесi мемлекет мұқтажына алынған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шығындарды өтетуге;
5) Жер учаскесi иесiнiң (мемлекеттiк емес жер пайдаланушының) келiсiмiмен белгiленген сәулет-жоспарлау, құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы және өзге де арнаулы талаптарды (нормаларды, ережелердi, нормативтердi) сақтай отырып жер учаскесiнiң мақсатты арналуына қайшы келмейтiн құрылыстар мен ғимараттарды _____________________________________________________ __________________________________________________________________ (рұқсат етiлген құрылыстардың, үйлердiң және ғимараттардың тiзбесi) меншiк құқығымен салуға;
6) Жер учаскесi иесiнiң (мемлекеттiк емес жер пайдаланушының) келiсiмiмен, белгiленген құрылыс, санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы және басқа да арнаулы талаптарға сәйкес суландыру, құрғату және өзге де мелиоративтiк жұмыстарды жүргiзуге, тоғандар мен басқа су қоймаларын салуға;
7) Шарттың мерзiмi бiткеннен кейiн жердi игеруге және ауыл шаруашылық алқаптарын жақсартуға жұмсалған шығындар үшiн, егер мұндай игеру немесе жақсарту осы Шартта айтылса, өтемақы алуға;
8) жер учаскесiн немесе оның бөлiгiн Жер учаскесi иесiнiң (мемлекеттiк емес жер пайдаланушының) келiсiмiмен, егер Шартта өзгеше көзделмесе, осы жер учаскесiнiң мақсатты арналуын өзгертпей екiншi рет ақысыз уақытша жер пайдалану туралы шарттың негiзiнде басқа адамға беруге құқы бар.
2. Осы тараудың 1-тармағының 2, 3, 5, 6-тармақшарларында көзделген шарттар тараптардың келiсiмi бойынша өзгертiлуi мүмкiн.
3. Жердi уақытша пайдаланушы:
1) жердi оның негiзгi мақсатты арналуына сәйкес және Шартта белгiленген тәртiппен пайдалануға;
2) өндiрiстiң табиғат қорғау технологиясын қолдануға, өзiнiң шаруашылық қызметiнiң нәтижесiнде айналадағы табиғи ортаға зиян келтiруге және экологиялық ахуалдың нашарлауына жол бермеуге;
3) топырақтың құнарлылығын арттыруға және жер заңдарында көзделген жердi қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға;
4) осы Шарттың 2-тарауында көзделген жағдайда жер салығын уақтылы төлеуге;
5) орман, су және басқа да табиғи ресурстарды пайдалану тәртiбiн сақтауға, тарих, сәулет ескерткiштерiн және жер учаскесiнде орналасқан мемлекеттiң қорғалуындағы басқа да объектiлердi қорғауды қамтамасыз етуге;
6) жер учаскесiнде құрылыс салуды жүзеге асырған кезде қолданылып жүрген сәулет-жоспарлау, құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық және өзге де арнаулы талаптарды (нормаларды, ережелердi, нормативтердi) басшылыққа алуға;

7) своевременно представлять в государственные органы установленные земельным законодательством сведения о состоянии и использовании земель;
8) не допускать снятия плодородного слоя почвы с целью продажи или передачи ее другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя.
4. Собственник земельного участка (негосударственный землепользователь) имеет право:
1) осуществлять контроль за использованием и охраной земель;
2) оценивать по истечении срока Договора состояние земельного участка и принимать его по акту.
5. Собственник земельного участка (негосударственный землепользователь) обязан передать Временному землепользователю земельный участок в состоянии, соответствующем условиям Договора (приложение 2).
4. Ответственность сторон
За нарушение условий Договора стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок рассмотрения споров
1. Любые разногласия или претензии, которые могут возникнуть по Договору или связанные с его действием, будут по возможности разрешаться путем переговоров между сторонами.
2. Все разногласия, вытекающие из Договора, которые не могут быть решены путем переговоров, разрешаются в судебном порядке.
6. Действие Договора
Договор заключен на ____________ лет (года) и вступает в силу с момента его регистрации в регистрирующем органе (когда срок землепользования свыше года).
Договор действует до "___________"_____________199____г.
число        месяц
Изменение условий Договора, его расторжение допускаются в случаях несоблюдения требований, определенных пунктами 3 и 5 раздела 3 настоящего Договора.
Договор составлен в двух экземплярах, из которых один передается Временному землепользователю, другой экземпляр - Собственнику земельного участка (негосударственному
землепользователю).
Юридические адреса и реквизиты сторон:
Собственник земельного участка        Временный землепользователь
(негосударственный землепользователь)
________________________________    ________________________________
(ф. и. о.                        (ф. и, о.
________________________________    ________________________________
полное наименование                   полное наименование
________________________________    ________________________________
юридического лица)                    юридического лица
Месторасположение_______________    Месторасположение_______________
________________________________    ________________________________
Р/счет__________________________    Р/счет _________________________
________________________________    ________________________________
(подпись)                           (подпись)
М.П.
Отметка о регистрации
Приложение 1
Сноска. Приложение 1 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2001 года N 1009 .
ПЛАН земельного участка (с)
Местоположение участка ________________________________________
________________________________________
Описание смежеств                   ВЫНОСКА МЕР ЛИНИЙ
---------------------------------------
от А до Б               ! N поворотных точек !   Меры линий   !
!--------------------!----------------!
от Б до В               !--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
от В до Г               !--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
!--------------------!----------------!
Масштаб 1:
М.П.
Председатель __________________территориального органа по
управлению земельными ресурсами
____________________Ф.И.О.
(подпись)
Приложение 2
Сноска. Приложение 2 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2001 года N 1009 .
Экспликация земельного участка (d)      Таблица:
2  - сельскохозяйственных угодий
3  - пашни
4  - многолетние насаждения
5  - залежи
6  - сенокосы
7  - пастбища
8  - лесов
9  - под водой
10 - под застройками
11 - нарушенных земель
12 - прочих земельных угодий
--------------------------------------------------------------------
Всего !                 В том числе                      !Примечание
земель!--------------------------------------------------!
га  !     !     из них    !   !   !   !    !    !      !
!     !---------------!   !   !   !    !    !      !
1   !  2  ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 !  12  !    13
--------------------------------------------------------------------
В том числе
орошаемые земли
Краткая характеристика земельного участка (дается по произвольной форме)
М.П.               Председатель _________________________
__________________                    территориального органа по
управлению земельными ресурсами

7) жердiң жай-күйi мен оларды пайдалану туралы жер заңдарымен белгiленген мәлiметтердi мемлекеттiк органдарға уақтылы ұсынуға;
8) Мұндай сыдыру құнарлы қабаттың бiржола жоғалуына болдырмау үшiн қажет болған жағдайлардан басқа да сату немесе басқа адамға беру мақсатымен топырақтың құнарлы қабатын сыдырып алуға жол бермеуге мiндеттi.
4. Жер учаскесi иесiнiң (мемлекеттiк емес жер пайдаланушының):
1) жердiң пайдаланылуы мен қорғалуын бақылауды жүзеге асыруға;
2) Шарттың мерзiмi бiткен соң жердiң жай-күйiн бағалауға және оны актi бойынша қабылдауға құқы бар.
5. Жер учаскесiнiң иесi (мемлекеттiк емес жер пайдаланушы):
Уақытша жер пайдаланушыға жер учаскесiн Шарттың жағдайына сәйкес күйде беруге мiндеттi (2-қосымша).
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
Тараптар Шарттың жағдайларын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
5. Дауларды қараудың тәртiбi
1. Шарт бойынша немесе оның қолданылуына байланысты туындауы мүмкiн кез-келген келiспеушiлiк немесе талаптар мүмкiншiлiгi бойынша тараптардың арасындағы келiссөз жолымен шешiледi.
2. Шарттан туындайтын, келiссөз жолымен шешiле алмайтын барлық келiспеушiлiктер сот тәртiбiмен шешiледi.
6. Шарттың қолданылуы
Шарт_________________жылға жасалған және ол (жердi пайдалану мерзiмi бiр жылдан артық болғанда) тiркеу органында тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
Шарт 199___жылдың " " _________________дейiн қолданылады.
күнi,   айы
Шарттың жағдайларын өзгертуге, оны бұзуға осы Шарттың 3-тарауының 3 және 5-тармақтарында айқындалған талаптар орындалмаған жағдайларда жол берiледi.
Шарттың бiр данасы Жердi уақытша пайдаланушыға, келесi данасы - Жер учаскесiнiң иесiне (мемлекеттiк емес жер пайдаланушыға) берiлетiн екi данада жасалады.
Тараптардың заңды мекен-жайлары мен деректемелерi:
Жер учаскесiнiң иесi         Жердi уақытша пайдаланушы
(жердi пайдаланушы)
________________________________    _______________________________
(заңды тұлғаның аты-жөнi,           (заңды тұлғаның аты-жөнi,
________________________________    _______________________________
толық атауы)                      толық атауы)
Орналасқан жерi ________________    Орналасқан жерi________________
________________________________    _______________________________
________________________________    _______________________________
Есеп айырысу шоты ______________    Есеп айырысу шоты _____________
________________________________    _______________________________
________________________________    _______________________________
(қолы)                                (қолы)
М.О.                                 М.О.
М.О.
Тiркелуi туралы белгi
1-қосымша
Жер учаскесiнiң ЖОСПАРЫ
Учаскесiнiң орналасқан жерi ________________________________
________________________________
Шектесу сипаты                    СЫЗЫҚТАРДЫ ШЫҒАРУ ӨЛШЕМI
______________________________
А-дан Б дейiн                   |Бұрылыстардағы |Сызықтардағы |
Б-дан В дейiн                   | нүктелердiң N |  өлшемi     |
В-дан Г дейiн                   |_______________|_____________|
|_______________|_____________|
|_______________|_____________|
|_______________|_____________|
|_______________|_____________|
|_______________|_____________|
|_______________|_____________|
|_______________|_____________|
Масштаб 1:
М.О.
___________________________жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық органның төрағасы
_______________________________ А.Ә.А.Т.
(қолы)
Ескерту. 1-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.26. N 1009 қаулысымен.
2-қосымша
Жер учаскесiнiң түсiндiрмесi
___________________________________________________________________
Барлық жер,    |           Оның iшiнде
га          |______________________________________________
|ауыл        |    олардың
|шаруашылығы |_________________________________
|алқаптары   |егiстiктер|көп жылдық |тыңайтылған
|            |          |ағаштар    |жерлер
___________________________________________________________________
1        |      2     |     3    |    4      |     5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
олардың     |ормандар|су     |құрылыс |бұзылған|басқа  |Ескерту
_________________|        |жерлерi|алып    |жерлер  |жер    |
шабындық.|жайылым.        |       |жатқан  |        |алаптары
тар      |дар    |        |       |жерлер  |        |       |
____________________________________________________________________
6     |   7   |    8   |   9   |   10   |   11   |   12  |  13
____________________________________________________________________   Оның iшiнде
суармалы жерлер
Жер учаскесiнiң қысқаша сипаттамасы (еркiн нысанда берiледi)
М.О.
________________ _____________жер ресурстарын басқару жөнiндегi
(қолы)                      аумақтық органның төрағасы
Ескерту. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.26. N 1009 қаулысымен .