О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан "О реализации Ташкентской декларации глав тюркоязычных государств, проекта ЮНЕСКО и Всемирной Туристской организации по развитию инфраструктуры туризма на Великом Шелковом пути в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. N 1067
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 30 апреля 1997 г. N 3476 U973476_ "О реализации Ташкентской декларации глав тюркоязычных государств, проекта ЮНЕСКО и Всемирной Туристской организации по развитию инфраструктуры туризма на Великом Шелковом пути в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству образования и культуры, Министерству экономики и торговли, Министерству науки - Академии наук, Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям, акимам Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей и г. Алматы совместно с соисполнителем проекта ЮНЕСКО и Всемирной Туристской организации по казахстанскому участку Великого Шелкового пути (компанией "Жибек Жолы") разработать и внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан в срок до 1 сентября 1997 года проект Государственной программы Республики Казахстан "Возрождение исторических центров Шелкового пути, сохранение и преемственное развитие культурного наследия тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма".
2. Утвердить прилагаемый состав Национального комитета "Шелковый путь".
3. Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям обеспечить первоочередное рассмотрение проектов, касающихся реализации Государственной программы "Шелковый путь".
4. Министерству образования и культуры Республики Казахстан совместно с акимами г. Алматы и Алматинской области до 1 октября 1997 года создать государственный музей кочевых цивилизаций в г. Алматы и туристический культурно-этнографический комплекс "Тальхиз" в Алматинской области в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местном бюджетах на 1997 год по функциональной группе "Организация отдыха и деятельности в сфере культуры".
5. Министерству науки - Академии наук, Министерству образования и культуры Республики Казахстан совместно с компанией "Жибек Жолы" определить состав учредителей и участников для создания международного культурно-образовательного общественного центра "Жибек Жолы".
6. Министерству науки - Академии наук, Министерству образования и культуры, Национальному комитету Республики Казахстан "Шелковый путь" совместно с компанией "Жибек Жолы" провести в г. Алматы в августе 1998 года международную научно-практическую конференцию "Шелковый путь и Казахстан".

"Қазақстан Республикасында түркi тiлдi мемлекеттер басшыларының Ташкент декларациясын, ЮНЕСКО-ның және Бүкiлдүниежүзiлiк Туристiк ұйымның Ұлы Жiбек Жолы бойындағы туризм инфрақұрылымын дамыту жөнiндегi жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығын жүзеге асыру шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 7 шiлдедегi N 1067
"Қазақстан Республикасында түркi тiлдi мемлекеттер басшыларының Ташкент декларациясын, ЮНЕСКО-ның және Бүкiлдүниежүзiлiк Туристiк ұйымның Ұлы Жiбек Жолы бойындағы туризм инфрақұрылымын дамыту жөнiндегi жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 30 сәуiрдегi N 3476 U973476_ Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi, Экономика және сауда министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстiк Қазақстан облыстарының және Алматы қаласының әкiмдерi ЮНЕСКО мен Бүкiлдүниежүзiлiк Туристiк ұйымның Ұлы Жiбек Жолының қазақстандық учаске бойынша жобасын қоса атқарушылармен ("Жiбек Жолы" компаниясымен) "Жiбек жолының" тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркi тiлдес мемлекеттердiң мәдени мұраларын сақтау және сабақтас дамыту" туралы Қазақстан Республикасы мемлекеттiк бағдарламасының жобасын 1997 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн әзiрлесiн және Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына ұсынсын.
2. "Жiбек Жолы" ұлттық комитетiнiң қоса берiлiп отырған құрамы бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Жiбек жолы" мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыруға қатысты жобаларды бiрiншi кезекте қарауды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi, Алматы қаласының және Алматы облысының әкiмдерiмен бiрлесiп, 1997 жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттерде "Мәдениет саласындағы демалысты және қызметтi ұйымдастыру" функционалдық тобы бойынша 1997 жылдың 1 қазанына дейiн Алматы қаласында мемлекеттiк көшпелi өркениет музейiн және Алматы облысында "Талқыз" туристiк мәдени-этнографиялық кешенiн құрсын.
5. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi "Жiбек жолы" компаниясымен бiрлесе отырып "Жiбек Жолы" халықаралық қоғамдық мәдени-бiлiм орталығын құру үшiн құрылтайшылар мен қатысушылар құрамын айқындасын.
6. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым Академиясы, Бiлiм және мәдениет министрлiгi, "Жiбек жолы" ұлттық комитетi "Жiбек Жолы" компаниясымен бiрлесе отырып 1998 жылдың тамыз айында Алматы қаласында "Жiбек Жолы және Қазақстан" атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткiзсiн.

7. Министерству образования и культуры Республики Казахстан совместно с компанией "Жибек Жолы" внести предложения по учреждению ежегодного Дня туризма по Шелковому пути.
8. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан предусмотреть в инвестиционной программе на 1998 год строительство культурно-этнографического комплекса "Тальхиз".
9. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан, акимам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской областей, Государственной комиссии Республики Казахстан по передислокации высших и центральных государственных органов в город Акмолу совместно с компанией "Жибек Жолы" определить в месячный срок перечень административных помещений, гостиничных комплексов, гостевых домов, транспортных средств, автопредприятий, необходимых для реализации Государственной программы "Шелковый путь".
10. Акиму г. Алматы совместно с Управлением делами Президента Республики Казахстан - ХОЗУ Правительства Республики Казахстан определить в месячный срок перечень помещений необходимых для создания туристического комплекса и международного культурно-образовательного общественного центра "Жибек Жолы".
11. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан, акимам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской областей и г. Алматы заключить с соисполнителем проекта ЮНЕСКО и Всемирной туристской организации по казахстанскому участку Великого Шелкового пути компанией "Жибек Жолы" договоры доверительного управления на объекты согласно указанному в пункте 9 настоящего постановления перечню сроком на 15 лет.
12. Министерству иностранных дел, Министерству внутренних дел и Комитету по охране государственной границы Республики Казахстан в соответствии с рекомендациями II международного заседания по Шелковому пути в г. Тегеране 22 - 24 апреля 1997 года в срок до 1 августа 1997 года подготовить предложения по упрощению визовых и пограничных формальностей в целях облегчения путешествий туристов по Шелковому пути.
13. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 января 1992 г. N 41 P920041_ "О преобразовании Национального комитета Республики Казахстан по реализации проекта ЮНЕСКО "Комплексное исследование Шелкового пути - пути диалога (1988-1997 гг.)" в Национальный комитет Республики Казахстан "Шелковый путь" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 3. ст. 38) следующие изменения:
в пункте 1 слова "Утвердить прилагаемый состав Национального комитета Республики Казахстан "Шелковый путь" исключить;
абзацы второй и третий пункта 2 исключить;
пункт 3 исключить.
Первый заместитель
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. N 1067
Состав
Национального комитета "Шелковый путь"
<*>
Сноска. Состав комитета изменен - постановлением
Правительства РК от 5 августа 1997 г. N 1217
P971217_
.
Тасмагамбетов И.Н.   - Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
образования и культуры Республики
Казахстан, председатель
Аманшаев Е.А.        - заведующий сектором Отдела координации
подготовки правительственных решений
Канцелярии Премьер-Министра Республики
Казахстан, ответственный секретарь
Члены Национального комитета:
Абусеитова М.К.      - заместитель директора института
востоковедения Министерства науки -
Академии наук Республики Казахстан
Айтжанов М.С.        - директор заповедника "Кургальджино"
Акмолинской области Республики Казахстан
Акаев А.А.           - директор биосферного заповедника ЮНЕСКО
"Аксу - Джабаглы" Южно-Казахстанской
области
Баев Н.И.            - Министр экологии и биоресурсов
Республики Казахстан
Байпаков К.М.        - директор института археологии им.
Маргулана Министерства науки - Академии
наук Республики Казахстан
Бейсенбаев К.Б.      - президент туристической фирмы "Sanat"
(по согласованию)
Безус Н.С.           - старший референт Отдела координации
подготовки правительственных решений
Канцелярии Премьер-Министра Республики
Казахстан
Берсток Х.           - Полномочный Представитель ООН в
Казахстане (по согласованию)
Бузубаев Т.И.        - Командующий пограничными войсками
Республики Казахстан
Долженков В.А.       - первый заместитель акима Алматинской
области
Досмухамбетов Т.М.   - Директор Департамента туризма и спорта
Министерства образования и культуры
Республики Казахстан
Дуйсенгалиева К.К.   - президент компании "Жибек Жолы" (по
согласованию)
Касеинов Д.К.        - Директор Департамента культуры
Министерства образования и культуры
Республики Казахстан
Касымов Г.Е.         - Председатель Государственного
таможенного комитета Республики Казахстан
Куанышев Д.О.        - Директор Государственного комитета
Республики Казахстан по инвестициям
Лавриненко Ю.И.      - Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Левитин В.Л.         - аким Мангистауской области
Метте В.Л.           - аким Восточно-Казахстанской области
Мукашев Ж.Д.         - вице-Министр финансов Республики
Казахстан
Насыров Р.Р.         - главный редактор путеводителя-
справочника казахстанского участка
Шелкового пути, публицист-исследователь
Есенбаев М.Т.        - аким Карагандинской области
Никитский Е.С.       - вице-президент компании "Жибек Жолы"
(по согласованию)
Сапарбаев Б.С.       - аким Кызылординской области
Танирбергенова Г.Т.  - заведующая сектором Отдела внутренней
политики Администрации Президента
Республики Казахстан (по согласованию)
Такенов Ж.А.         - старший советник по устойчивому
развитию ПРООН (по согласованию)
Токаев К.К.          - Министр иностранных дел Республики
Казахстан
Тургымбаев Г.        - генеральный директор национального
парка "Алтын-Эмель" Республики Казахстан
Турисбеков З.К.      - аким Южно-Казахстанской области
Туякбаева Б.Т.       - главный специалист Агентства
строительства и
архитектурно-градостроительного контроля
Министерства экономики и торговли
Республики Казахстан
Тшанов А.К.          - аким Жамбылской области
Храпунов В.В.        - Аким г. Алматы
Школьник В.С.        - Министр науки - президент Академии наук
Республики Казахстан
Дамитов К.К.          - заместитель Министра (вице-Министра)
экономики и торговли Республики Казахстан
Бекбосынов К.         - директор заповедника-музея памятников
древнего Тараза
Джалилов У.К.         - начальник Инспекции охраны памятников
культуры и музейной работы Департамента
культуры Министерства образования и
культуры Республики Казахстан
Кулибаев А.          - Директор Агентства по строительству
и архитектурно-градостроительному
контролю Министерства экономики и
торговли Республики Казахстан
Козыбаев М.          - директор Института истории и этнологии
им. Ч. Валиханова
Рыскельдиев Т.       - директор туркестанского
историко-культурного заповедника-музея
"Азрет-Султан"
Ходжаев М.           - директор Отрарского археологического
заповедника-музея
Хэдлоу М.            - представителя ЮНЕСКО в Республике
Казахстан (по согласованию)

7. Қазақстан Республикасының Бiлiм және Мәдениет министрлiгi "Жiбек Жолы" компаниясымен бiрлесе отырып, жыл сайын Жiбек Жолы бойынша туризм күнiн белгiлеу жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
8. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi 1998 жылға арналған инвестициялық бағдарламада "Талқыз" туристiк мәдени-этнографиялық кешенiнiң құрылысын көздесiн,
9. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Жоғары және орталық мемлекеттiк органдарды Ақмола қаласына көшiру жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы "Жiбек Жолы" компаниясымен бiрлесiп бiр ай мерзiмде "Жiбек Жолы" мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыруға қажеттi әкiмшiлiк ғимараттары, қонақ үй кешендерi, қонақ үйлер, көлiк құралдары, автокәсiпорындар тiзбесiн айқындасын.
10. Алматы қаласының әкiмi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс басқармасын - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шаруашылық Басқармасымен бiрлесiп бiр ай мерзiмде туристiк кешен және "Жiбек Жолы" халықаралық қоғамдық мәдени-бiлiм орталығын құру үшiн қажеттi үй-жайлардың тiзбесiн айқындасын.
11. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының және Алматы қаласының әкiмдерi ЮНЕСКО мен Бүкiлдүниежүзiлiк туристiк ұйымның Ұлы Жiбек Жолы қазақстандық учаскесi бойынша жобаны атқарушы "Жiбек Жолы" компаниясымен осы қаулының 9-тармағында аталған тiзбеге сәйкес объектiлердi сенiмдi басқаруға арналған шарттарды 15 жыл мерзiмге жасассын.
12. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi және Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi Комитетi 1997 жылы 22-24 сәуiр аралығында Тегеран қаласында өткен II халықаралық мәжiлiстiң нұсқауларына сәйкес 1997 жылдың 1 тамызына дейiнгi мерзiмде Жiбек Жолы бойымен туристердiң саяхатын жеңiлдету мақсатында визалық және шекаралық шарттылықтарды оңайлату жөнiнде ұсыныстар әзiрлесiн.
13. "ЮНЕСКО-ның "Сұхбаттасу жолы - Жiбек жолын кешендi зерттеу (1988-1997 жылдар)" жобасын жүзеге асыру жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комитетiн Қазақстан Республикасының "Жiбек Жолы" ұлттық комитетi етiп қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер кабинетiнiң 1992 жылғы 21 қаңтардағы N 41 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 3, 38-бап) мынадай
өзгерiстер енгiзiлсiн:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы "Жiбек Жолы" Ұлттық
комитетiнiң қоса берiлiп отырған құрамы бекiтiлсiн" деген сөздер
алынып тасталсын;
2-тармақтың екiншi және үшiншi абзацтары алынып тасталсын;
3-тармақ алынып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 7 шiлдедегi
N 1067 қаулысымен
бекiтiлген
"Жiбек жолы" ұлттық комитетiнiң
ҚҰРАМЫ
<*>
Тасмағамбетов И.Н.       - Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары-
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және мәдениет министрi,
төраға
Аманшаев Е.Ә.            - Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi Кеңсесiнiң
Үкiмет шешiмдерiн әзiрлеудi
үйлестiру бөлiмiнiң сектор
меңгерушiсi, жауапты хатшы
Ұлттық комитеттiң мүшелерi:
Әбусейiтова М.К.         - Қазақстан Республикасының Ғылым
министрлiгi - Ғылым академиясы
шығыстану институты директорының
орынбасары
Айтжанов М.С.            - Қазақстан Республикасының
Ақмола облысы "Қорғалжын
қорығының директоры
Ақаев А.А.               - Оңтүстiк Қазақстан облысы
"Ақсу-Жабағылы "ЮНЕСКО
биосфералық қорығының
директоры
Баев Н.И.                - Қазақстан Республикасының
Экология және биоресурстар
министрi
Байпақов К.М.            - Қазақстан Республикасы Ғылым
министрлiгi - Ғылым академиясы
Марғұлан атындағы Археология
институтының директоры
Бейсенбаев К.Б.         - "Sanat" туристiк фирмасының
президентi (келiсiм бойынша)
Безус Н.С.               - Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi Кеңсесiнiң
Үкiмет шешiмдерiн әзiрлеудi
үйлестiру бөлiмiнiң аға
референтi
Берсток Х.               - БҰҰ-ның Қазақстандағы өкiлеттi
өкiлi (келiсiм бойынша)
Бұзубаев Т.И.            - Қазақстан Республикасы Шекара
әскерлерiнiң қолбасшысы
Долженков В.А.           - Алматы облысы әкiмiнiң
бiрiншi орынбасары
Досмұхамбетов Т.М.       - Қазақстан Республикасының Бiлiм
және мәдениет министрлiгi
Туризм және спорт департаментiнiң
директоры
Дүйсенғалиева К.К.       - "Жiбек жолы" компаниясының
президентi (келiсiм бойынша)
Қасейiнов Д.К.           - Қазақстан Республикасының Бiлiм
және мәдениет министрлiгi
Мәдениет департаментiнiң
директоры
Қасымов Ғ.Е.             - Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кеден комитетiнiң
төрағасы
Қуанышев Д.О.            - Қазақстан Республикасы
Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк
комитетiнiң директоры
Лавриненко Ю.И.          - Қазақстан Республикасының Көлiк
және коммуникациялар министрi
Левитин В.Л.             - Маңғыстау облысының әкiмi
Метте В.Л.               - Шығыс Қазақстан облысының әкiмi
Мұқашев Ж.Ж.             - Қазақстан Республикасының Қаржы
вице-министрi
Насыров Р.Р.             - Жiбек жолы қазақстандық учаскесiнiң
жол көрсеткiшi анықтамалығының
бас редакторы, публицист-зерттеушi
Есенбаев М.Т.            - Қарағанды облысының әкiмi
Никитинский Е.С.         - "Жiбек жолы" компаниясының
вице-президентi (келiсiм
бойынша)
Сапарбаев Б.С.           - Қызылорда облысының әкiмi
Тәңiрбергенова Г.Т.      - Қазақстан Республикасының
Президентi Әкiмшiлiгi Iшкi
саясат бөлiмiнiң сектор
меңгерушiсi (келiсiм бойынша)
Тәкенов Ж.А.             - БҰҰДБ-ның орнықты дамыту жөнiндегi
аға кеңесшiсi (келiсiм бойынша)
Тоқаев Қ.К.              - Қазақстан Республикасының
Сыртқы iстер министрi
Тұрғымбаев Ғ.            - Қазақстан Республикасы "Алтын-
Емел ұлттық паркiнiң бас
директоры
Тұрысбеков З.Қ.          - Оңтүстiк Қазақстан облысының әкiмi
Тұяқбаева Б.Т.           - Қазақстан Республикасының
Экономика және сауда министрлiгi
Құрылыс және сәулет-қала құрылысын
бақылау агенттiгiнiң бас маманы
Тышанов А.Қ.             - Жамбыл облысының әкiмi
Храпунов В.В.            - Алматы қаласының әкiмi
Школьник В.С,            - Қазақстан Республикасының
Ғылым министрi - Ғылым академиясының
президентi
<*>
Бекбосынов К.            - Тараз ескерткiштерi қорық-мұражайының
директоры
<*>
Дәмитов К.К.             - Қазақстан Республикасы Экономика және
сауда министрiнiң орынбасары /вице-
министр/
<*>
Жалелов У.К.             - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
мәдениет министрлiгiнiң Мәдениет
департаментiнiң мәдениет ескерткiштерiн
қорғау мен мұражай жұмыстары
инспекциясының бастығы
<*>
Құлыбаев А.             - Қазақстан Республикасы Экономика және
сауда министрлiгiнiң Құрылыс және
сәулет-қала құрылысын бақылау жөнiндегi
агенттiгiнiң директоры
<*>
Қозыбаев М.             - Ш. Уәлиханов атындағы тарих және
этнология институтының директоры
<*>
Рыскелдиев Т.           - "Әзiрет-Сұлтан" Түркiстан
тарихи-мәдени қорық- мұражайының
директоры
<*>
Ходжаев М.              - Отырар археологиялық қорық-мұражайының
директоры
<*>
Хэдлоу М.               - ЮНЕСКО-ның Қазақстан Республикасындағы
өкiлi (келiсiм бойынша)
<*>
ЕСКЕРТУ. Құрамға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.05. N 1217
қаулысымен.
P971217_