Об отдельных вопросах развития животноводства Республики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июля 1997 г. N 1089
В целях предотвращения дальнейшего спада производства животноводческой продукции, стабилизации численности скота и птицы, улучшения организации закупки скота в сельскохозяйственных формированиях, крестьянских хозяйствах и личных подворьях населения Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Акимам областей, Министерству сельского хозяйства, Департаментам управления государственным имуществом и активами, по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан продолжить работу по углублению экономических реформ в аграрном секторе, организации сельскохозяйственными товаропроизводителями на взаимовыгодных условиях кооперативов по заготовке и сбыту продукции, материально-техническому обеспечению, а также оптовых рынков по реализации живого скота и продуктов животноводства.
2. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан на основе предложений Казахского акционерного агропромышленного банка, других акционерных банков второго уровня в месячный срок разработать и утвердить порядок проведения тендера на право получения кредитных ресурсов для закупки скота и животноводческой продукции.
Акимам областей в двухмесячный срок на условиях, разработанных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, провести тендер среди заготовительных и перерабатывающих предприятий на право получения кредитных ресурсов.
Рекомендовать банкам выделять кредитные ресурсы победителям тендера для закупки продукции у сельскохозяйственных товаропроизводителей на условиях внутренней кредитной политики банков.
3. Рекомендовать акимам областей разработать и принять возможные меры по:
наделению скотом и птицей домашних хозяйств, не имеющих их, на договорных условиях с производственными кооперативами и другими сельскохозяйственными формированиями;
обеспечению кормами путем выделения им сенокосных угодий и пастбищ как на естественных угодьях, так и на пашне, преимущественно неэффективно используемых, оказанию помощи населению по их заготовке на платных условиях;
сохранению и приумножению продуктивного маточного поголовья, их племенному и ветеринарному обслуживанию на договорных условиях.
4. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан обоснованное предложение о совершенствовании применения порядка обложения налогам на добавленную стоимость при закупке скота и животноводческой продукции от физических лиц, не состоящих на учете по налогу на добавленную стоимость, а также на импортируемые племенной скот и племенные яйца, эмбрионы и семя высокоценных племенных животных, инструментарий для искусственного осеменения и криоконсервации семени сельскохозяйственных животных.

Республиканың мал шаруашылығын дамытудың жекелеген мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 9 шiлдедегi N 1089
Мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудiң одан әрi кемуiн болдырмау, мал мен құстың санын тұрақтандыру, ауыл шаруашылығы құралымдарында, шаруа қожалықтарында және халықтың үй басында мал сатып алуды ұйымдастыруды жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Облыстардың әкiмдерi, Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару, Жекешелендiру жөнiндегi департаменттерi аграрлық секторда экономикалық реформаларды тереңдету, ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң өзара тиiмдi шарттарда өнiмдер дайындау және өткiзу, материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөнiндегi кооперативтерiн, сондай-ақ тiрi мал мен мал шаруашылығы өнiмдерiн сату жөнiндегi көтерме сауда базарларын ұйымдастыру жөнiндегi жұмыстарды жалғастырсын.
2. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақ акционерлiк агроөнеркәсiп банкiнiң, басқа да екiншi деңгейдегi акционерлiк банктердiң ұсыныстарының негiзiнде бiр айлық мерзiм iшiнде мал мен мал шаруашылығы өнiмдерiн сатып алу үшiн несие ресурстарын алу құқығына арналған тендер өткiзудiң тәртiбiн әзiрлесiн және бекiтсiн.
Облыстардың әкiмдерi екi ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi әзiрлеген шарттарда дайындаушы және қайта өңдеушi кәсiпорындардың арасында несие ресурстарын алу құқығына арналған теңдер өткiзсiн.
Банктерге ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен өнiмдер сатып алуға арналған тендердiң жеңiмпаздарына банктердiң iшкi несиелiк саясаттарының шартымен несиелiк ресурстар бөлу ұсынылсын.
3. Облыс әкiмдерiне:
өндiрiстiк кооперативтермен және басқа да ауыл шаруашылығы құралымдарымен шарттық талаптарда малдары мен құстары жоқ үй шаруашылықтарын оларды үйлестiрiп беру;
табиғи алқаптардан да, неғұрлым тиiмсiз пайдаланылған жыртылған жерлерден де оларға шабындық алқаптар мен жайылымдар бөлу жолымен мал азығымен қамтамасыз ету, ақылы шарттармен халыққа оларды дайындау жөнiнде көмек көрсету;
өнiм беретiн аналық мал басын сақтау және көбейту, шарттық талаптармен олардың тұқымын асылдандыру және мал дәрiгерлiк қызмет көрсету жөнiнде мүмкiн болатын шаралар әзiрлеу және қабылдау ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне қосылған құнға салынатын салық жөнiндегi есепте тұрмайтын жеке адамдарға мал және мал шаруашылығы өнiмдерiн сатып алу кезiнде қосылған құнға, сондай-ақ импортталатын асыл тұқымды мал мен асыл тұқымды жұмыртқаға, жоғары құнды асыл тұқымды малдардың iшкi төлi мен ұрығына, ауыл шаруашылығы малдарын қолдан ұрықтандыру мен олардың ұрықтарын криоконсервациялауға арналған аспаптарға салық салудың тәртiбiн қолдануды жетiлдiру туралы негiзделген ұсыныс енгiзсiн.

5. Национальному академическому центру аграрных исследований совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в трехмесячный срок разработать региональные организационно-экономические модели формирования хозяйствующих субъектов в животноводстве и ведения их в условиях рыночных отношений, а также проработать вопросы создания в республике региональных селекционно-генетических центров по сохранению и размножению ценного генофонда различных пород животных и птицы.
6. Министерству сельского хозяйства совместно с  Межведомственным советом Государственного фонда финансовой поддержки сельского хозяйства:
разработать до 1 января 1998 года рекомендации ведения племенного дела в условиях приватизации племенных заводов и хозяйств;
обеспечить ежегодную безвозмездную передачу до 80 голов племенного молодняка овец породы австралийский меринос и семени баранов-производителей из опытного хозяйства имени К.М.Мынбаева Казахского научно-исследовательского технологического института овцеводства ведущим племенным хозяйствам республики, при этом затраты опытного хозяйства компенсировать за счет Государственного фонда финансовой поддержки сельского хозяйства;
разработать в срок до 1 сентября 1997 года порядок возмещения затрат при приобретении из Австралии баранов породы, австралийский меринос, выращивании чистопородных баранов собственной репродукции в племрепродукторе опытного хозяйства имени К.М.Мынбаева Казахского научно-исследовательского технологического института овцеводства, а также стоимости реализации сельскохозяйственным товаропроизводителям племенных грубошерстных баранов со светлой шерстью и семени баранов-производителей ценных пород овец. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2003 года N 623 .
7. Рекомендовать Межведомственному совету по координации Программного займа Азиатского Банка Развития направлять часть средств второго транша Займа для оснащения крестьянских (фермерских) хозяйств средствами малой механизации, необходимыми в производстве продукции животноводства, и мини-технологиями по ее переработке, особенно грубой шерсти, и изготовлению на этой основе товаров народного потребления и традиционных национальных изделий.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан и акимами областей в двухмесячный срок подготовить и утвердить программу развития малого и среднего бизнеса в сельской местности, предусматривающую комплекс финансово-экономических и материально-технических мер под производство и переработку животноводческой продукции.

5. Ұлттық академиялық аграрлық зерттеулер орталығы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен бiрлесiп үш ай мерзiм iшiнде мал шаруашылығында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi қалыптастырудың аймақтық ұйымдастыру-экономикалық және оларды нарықтық қатынастар жағдайларында жүргiзудiң моделiн әзiрлесiн, сондай-ақ республикада мал мен құстың түрлi тұқымдарының бағалы тектiк қорларын сақтау және көбейту жөнiндегi аймақтық селекциялық-генетикалық орталықтарын құру мәселелерiн пысықтасын.
6. Ауыл шаруашылығы министрлiгi Мемлекеттiк ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қорының Ведомствоаралық кеңесiмен бiрлесiп: <*>
1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн асыл тұқымды мал заводтары мен шаруашылықтарын жекешелендiру жағдайында мал тұқымын асылдандыру iсiн жүргiзудiң ұсынымын әзiрлесiн;
Қазақ қой шаруашылығы ғылыми-зерттеу технологиялық институтының К.М.Мыңбаев атындағы тәжiрибе шаруашылығынан республиканың жетекшi асыл тұқымды мал өсiретiн шаруашылықтарынан 80 басқа дейiн асыл тұқымды австралиялық меринос тұқымының тоқтыларын және тұқымдық қошқарларының ұрығын жыл сайын тегiн берудi қамтамасыз етсiн, бұл ретте тәжiрибе шаруашылығының шығындары Мемлекеттiк ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қорының есебiнен өтелсiн;
1997 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн мерзiмде Австралиядан меринос тұқымды қойларды сатып алу, Қазақ қой шаруашылығы ғылыми-зерттеу технологиялық институтының К.М.Мыңбаев атындағы тәжiрибе шаруашылығының асыл тұқым шығаруда өз қайта жаңғыртуымыздағы таза тұқымды қойларды өсiру кезiндегi шығындарды, сондай-ақ ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң ақшыл қылшық жүндi асыл тұқымды қойларын және қойлардың бағалы тұқымдарының тұқымдық қошқарларының ұрықтарын сатуының құнын өтеудiң тәртiбiн әзiрлесiн.
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.27. N 623 қаулысымен .
7. Азия Даму Банкiнiң бағдарламалық займын үйлестiру жөнiндегi Ведомствоаралық кеңеске Займның екiншi траншы қаражатының бiр бөлiгiн шаруа (фермерлiк) қожалықтарын мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiруге қажеттi шағын механизация құралдарымен және оны өңдеу, әсiресе қылшықты жүндi және осы негiзде халықтық тұтыну тауарлары мен дәстүрлi ұлттық бұйымдарды дайындау жөнiндегi шағын технологиялармен жарақтандыруға бағытталсын.
8. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Экономика және сауда министрлiгiмен және облыс әкiмдерiмен бiрлесiп екi айлық мерзiм iшiнде мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiруге және қайта өңдеуге арналған қаржы-экономикалық және материалдық-техникалық шаралардың кешенiн көздейтiн селолық жерлерде шағын және орташа бизнестi дамытудың бағдарламасын дайындасын және бекiтсiн.

9. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в двухмесячный срок рассмотреть вопрос о реструктуризации долгов реформированных сельскохозяйственных формирований перед бюджетом и Пенсионным фондом и внести предложение в Правительство Республики Казахстан.
10. Министерству сельского хозяйства совместно с Департаментами управления государственным имуществом и активами, по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, акционерному обществу "Агентство по реорганизации и ликвидации предприятий" осуществить меры по реструктуризации долгов мясокомбинатов, молочных заводов и фабрик по первичной обработке шерсти, имеющих задолженность перед государством, при условии их сегментации и погашения задолженности сельскохозяйственным товаропроизводителям за поставленное сырье, при необходимости включая процедуры банкротства, ликвидации или реабилитации, обмена долгов государству на акции и выставления их на продажу, а также производить возмездную уступку прав требований кредитора.
11. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с акимами областей определить перечень предприятий по переработке мясо-молочной продукции и шерсти, степень износа имущества которых превышает 50 процентов, находящихся в тяжелом финансовом положении, и представить его в Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан.
Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить порядок передачи указанных объектов на условиях инвестирования производства, восстановления и достижения устойчивых объемов производимой продукции.
Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан совместно с акционерным обществом "Агентство по реорганизации и ликвидации предприятий" рассмотреть вопрос о передаче в установленном порядке их юридическим и физическим лицам.
12. Министерству экономики и торговли совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан осуществить дополнительные меры по увеличению объемов промышленной переработки грубой шерсти на фабриках первичной обработки шерсти, используя на эти цели средства Займа второго транша Азиатского Банка Развития, поиску надежных рынков сбыта изготовленных из нее кунита и другой продукции.
13. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан принять меры по привлечению для развития производства и переработки животноводческой продукции инвесторов с последующим заключением контракта с Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям для предоставления им льгот и преференций, в том числе государственных натурных грантов.

9. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп екi айлық мерзiм iшiнде реформаланған ауыл шаруашылығы құралымдарының бюджет пен Зейнетақы қорының алдындағы борыштарын қайта құрылымдау туралы мәселенi қарасын және Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзсiн.
10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару, Жекешелендiру жөнiндегi департаменттерiмен бiрлесiп "Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру және тарату жөнiндегi агенттiк" акционерлiк қоғамы олардың бөлiктенуi және қажет болған жағдайда банкроттық, тарату немесе оңалту, мемлекетке берешегiн акцияларға ауыстыру және оларды сатуға қою рәсiмдерiн қоса ала отырып берiлген шикiзат үшiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне берешектерiн өтеуi шартымен мемлекеттiң алдында берешегi бар ет комбинаттарының, сүт зауыттарының және жүндi бастапқы өңдеу жөнiндегi фабрикалардың борыштарын қайта құрылымдау жөнiндегi шараларды жүзеге асырсын, сондай-ақ несие берушiнiң талап ету құқықтарына тегiн жол берудi жүргiзсiн.
11. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi облыс әкiмдерiмен бiрлесiп ауыр қаржы жағдайындағы ет-сүт өнiмдерi мен жүндi қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындардың тiзбесiн, мүлкiнiң 80 проценттен асатын тозу дәрежесiн айқындасын және оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментiне ұсынсын.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде көрсетiлген объектiлердi өндiрiстi инвестициялау шарттарымен берудiң, оларды қалпына келтiрудiң және өндiрiлетiн өнiмдердiң тұрақты көлемдерiне жетудiң тәртiбiн әзiрлесiн және бекiтсiн.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi "Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру және тарату жөнiндегi агенттiк" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп белгiленген тәртiппен оларды заңды және жеке тұлғаларға беру туралы мәселенi қарасын.
12. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен бiрлесiп бұл мақсатқа Азия Даму Банкi екiншi траншының Займы қаражатын пайдалана отырып жүндi бастапқы өңдеу фабрикаларында қылшық жүндi өндiрiстiк қайта өңдеудiң көлемдерiн арттыру, одан дайындалған кунит пен басқа да өнiмдердi өткiзетiн сенiмдi рыноктарды iздестiру жөнiндегi қосымша шараларды жүзеге асырсын.
13. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Экономика және сауда министрлiгiмен бiрлесiп мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiру мен қайта өңдеудi дамыту үшiн кейiннен Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен оларға жеңiлдiктер мен преференциялар, оның iшiнде мемлекеттiк заттай гранттар беру үшiн келiсiм-шарттар жасасу арқылы инвесторларды тарту жөнiнде шаралар қабылдасын.

14. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в трехмесячный срок разработать целевую программу организации производства средств малой механизации для крестьянских (фермерских) хозяйств на машиностроительных предприятиях республики.
15. Акимам областей и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в целях укрепления кормовой базы животноводства разработать и осуществить практические меры по улучшению пастбищных угодий и их обводнению.
16. Министерству сельского хозяйства, Комитету ветеринарии Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и акимам областей принять меры по завершению в двухмесячный срок формирования сети государственной ветеринарной службы за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на эти цели.
17. Акимам областей в месячный срок на основе анализа рынка животноводческой продукции, исследования уровней затрат, себестоимости и цен разработать региональные программы по развитию животноводства и представить их для рассмотрения и защиты в Министерство экономики и торговли Республики Казахстан.
18. Налоговому комитету Министерства финансов совместно с Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан пересмотреть и принять меры по введению во втором полугодии текущего года упрощенной системы определения налоговой базы и ведения налогового учета, выдаче патентов всем хозяйствующим субъектам, для которых земля является основным средством производства.
19. Акимам областей, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан ежегодно до 1 февраля информировать Правительство Республики Казахстан о ходе выполнения настоящего постановления.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан

14. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi үш айлық мерзiм iшiнде республиканың машина жасау кәсiпорындарында шаруа (фермерлiк) қожалықтары үшiн шағын механизация құралдарын өндiрудi ұйымдастырудың мақсатты бағдарламасын әзiрлесiн.
15. Облыстардың әкiмдерi мен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мал шаруашылығының азық базасын нығайту мақсатында жайылымдық алқаптарды жақсарту және оларды суландыру жөнiндегi практикалық шараларды әзiрлесiн және жүзеге асырсын.
16. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Мал дәрiгерлiгi комитетi және облыстардың әкiмдерi екi ай мерзiм iшiнде республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражаттың есебiнен және шегiнде мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi қызметiнiң желiлерiн қалыптастыруды аяқтау жөнiнде шаралар қабылдасын.
17. Облыстардың әкiмдерi бiр айлық мерзiм iшiнде мал шаруашылығы өнiмдерi рыногын талдаудың, шығындардың, өзiндiк құнның және бағалардың деңгейлерiн зерттеудiң негiзiнде мал шаруашылығын дамыту жөнiнде аймақтық бағдарламалар әзiрлесiн және оларды қарау және қорғау үшiн Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiне ұсынсын.
18. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетiмен бiрлесiп үстiмiздегi жылдың екiншi жарты жылдығында салық базаларын айқындау мен салық есебiн жүргiзудiң, жер негiзгi өндiрiс құралы болып табылатын барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге патенттер берудiң оңайлатылған жүйесiн қайта қарасын және оларды енгiзу жөнiнде шаралар қабылдасын.
19. Облыстардың әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жыл сайын, 1 ақпанға дейiн осы қаулының орындалу барысы туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне хабарлап отырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi