Об утверждении Типового договора найма жилища из государственного жилищного фонда, предоставленного работникам государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 1997 г. N 1173
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемый Типовой договор найма жилища из государственного жилищного фонда, предоставленного работникам государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июля 1997 г. N 1173
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
найма жилища из государственного жилищного фонда,
предоставленного работникам государственных
органов и организаций, подлежащих передислокации
в город Астану
Сноска. В названии и тексте заменены слова - постановлением
Правительства РК от 11 ноября 1998 г. N 1148
P981148_
.
г. Астана                                "_____" _________ 199 г.
Стороны:
Наймодатель ________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
действующий на основании устава или иного нормативного правового
акта, в лице _______________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
и работник _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность, место работы)
____________________________________________________________________
далее - Наниматель, заключили Типовой договор (далее - Договор) о
следующем:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
1. Наймодатель предоставляет Нанимателю и членам его семьи внаем жилище из государственного жилищного фонда по нормам, предусмотренным Законом Республики Казахстан Z970094_ "О жилищных отношениях", полезной площадью ____ кв.м, дополнительной площадью (в случае предоставления) ___ кв.м (если нет, то ставить прочерк) по адресу: ____________________________________________________________________
(улица, бульвар, проспект) дом N ________ корп. N _____ квартира N ___ .
2. Жилище, приравненное к служебному, служебное жилище (ненужное зачеркнуть) предоставляется на срок осуществления Нанимателем трудовой деятельности на государственной службе или в бюджетных организациях, в связи с которой указанное жилище было предоставлено.
3. В случаях, предусмотренных статьями 101, 111 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", действие Договора считается продолженным и после прекращения трудовой деятельности на государственной службе или в бюджетных организациях, в связи с которой указанное жилище было предоставлено.
II. ПРАВА СТОРОН

Ақмола қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берiлген тұрғын үйдi жалдаудың үлгi шартын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 24 шiлдедегi N 1173
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Ақмола қаласына көшiрiлуге жататын
мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне мемлекеттiк
тұрғын үй қорынан берiлген тұрғын үйдi жалдаудың үлгi шарты
бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 24 шiлдедегi
N 1173 қаулысымен
бекiтiлген
Астана қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк
органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне
мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берiлген
тұрғын үйдi жалдаудың
ҮЛГI ШАРТЫ
Ескерту. Атауы және мәтiнiнде сөздер өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң
1998.11.11. N 1148 қаулысымен.
P981148_
Астана қаласы
199__ жылғы "___"__________
Тараптар:
Жарғының немесе өзге нормативтiк құқықтық актiнiң негiзiнде
iс-әрекет ететiн:
Жалға берушi __________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
атынан ________________________________________________________
(лауазымы, аты, тегi, әкесiнiң аты)
және бұдан әрi Жалға алушы деп аталатын қызметкер _____________
_______________________________________________________________
(аты, тегi, әкесiнiң аты, лауазымы, жұмыс орны)
мыналар жөнiнде осы Шартты жасасты:
I. Шарттың нысанасы
1. Жалға берушi Жалға алушы мен оның отбасы мүшелерiне
мемлекеттiк тұрғын үй қорынан Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй
қатынастары туралы" Заңында көзделген нормалар бойынша пайдалы алаңы
___________ шаршы метр, қосымша алаңы (берiлген жағдайда) ____________
шаршы метр (егер жоқ болса, сызықша қойылады) мына мекен-жай бойынша
тұрғын үй бередi:
_____________________________________________________________________
(көше, бульвар, даңғыл)
N ___________ үй N ___________ корпус N ___________ пәтер.
2. Қызметтiк тұрғын үйге теңестiрiлген тұрғын үй, қызметтiк тұрғын үй (қажетсiзi сызылып тасталады) жалға алушы негiзiнде осы тұрғын үй берiлген мемлекеттiк қызметте немесе бюджеттiк ұйымдарда жұмыс iстеген мерзiмге берiледi.
3. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 101, 111-баптарында көзделген жағдайларда, Шарттың қолданылуы көрсетiлген тұрғын үй берiлген мемлекеттiк қызметтегi немесе бюджеттiк ұйымдардағы еңбек қызметi тоқтатылғаннан кейiн де жалғастырылған болып саналады.
II. Тараптардың құқықтары

4. Наймодатель имеет право:
а) требовать от Нанимателя и членов его семьи, проживающих в предоставленном жилище, соблюдения установленных требований и правил пользования жилыми помещениями, содержания жилых домов и придомовой территории;
б) требовать от Нанимателя своевременного внесения всех платежей, перечисленных в подпункте "г" пункта 7 настоящего Договора;
в) при наличии условий, указанных в подпункте "д" пункта 7 настоящего Договора, проводить в присутствии Нанимателя, совершеннолетнего члена его семьи или другого проживающего осмотры состояния конструкций и технических устройств жилых и подсобных помещений жилища, ремонт дома или замену общего имущества, которые могут быть произведены лишь из помещения Нанимателя.
5. Наниматель имеет право:
а) вселить в занимаемое им жилище своего супруга, детей, родителей, других лиц, получив на это письменное согласие совершеннолетних членов своей семьи (на вселение к родителям их несовершеннолетних детей согласия других членов семьи не требуется);
б) производить обмен занимаемого жилища с согласия государственного органа, предоставившего жилище из государственного жилищного фонда;
в) сохранения, в случае временного отсутствия, за собой и членами своей семьи права пользования жилищем.
При этом члены семьи Нанимателя осуществляют права и несут обязанности по Договору;
г) в аварийных случаях или при иных чрезвычайных обстоятельствах, создающих угрозу здоровью или жизни человека, требовать от Наймодателя внепланового осмотра состояний конструкций и технических устройств жилища и при необходимости их ремонта;
д) требовать перерасчет платежей за обслуживание, ремонт дома и коммунальные услуги при невыполнении Наймодателем обязанностей, предусмотренных подпунктами "а" и "б" пункта 6;
е) сдавать государственное жилище, приравненное к служебному, или часть его в поднаем на условиях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
ж) приватизировать жилище в порядке и на условиях, установленных действующим законодательством.
III. ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН
6. Наймодатель обязуется:
а) предоставить Нанимателю благоустроенное жилище из государственного жилищного фонда, находящееся в черте города, в состоянии, пригодном для проживания, отвечающем установленным техническим, санитарным, противопожарным и другим обязательным требованиям;
б) осуществлять содержание дома и технических устройств предоставленного внаем жилища в соответствии с требованиями и правилами эксплуатации и содержания жилых домов и придомовой территории;
в) обеспечить предоставление коммунальных услуг.

4. Жалға берушi:
а) Жалға алушы мен берiлген тұрғын үйде тұратын оның отбасы мүшелерiнен тұрғын үй-жайларды пайдалану, тұрғын үй мен үй алдындағы аумақтарды ұстау жөнiндегi белгiленген талаптар мен ережелердi сақтауын талап етуге;
б) Жалға алушыдан осы Шарттың 7-тармағының "г" тармақшасында аталған барлық төлемдердi уақтылы төлеудi талап етуге;
в) осы Шарттың 7-тармағының "д" тармақшасында көрсетiлген жағдайлар болған ретте Жалға алушының, оның кәмелетке толған отбасы мүшесiнiң немесе басқа тұрғынның көзiнше тұрғын үйдiң тұрғын және қосалқы жайларының конструкциясы мен техникалық құрылғыларының жай-күйiн тексеруге, тек Жалға алушының үй-жайынан ғана жүргiзiлуi мүмкiн үйдi жөндеу немесе ортақ мүлiктi ауыстыру жұмысын жүргiзуге құқылы.
5. Жалға алушы:
а) өзi алып отырған тұрғын үйге өз отбасының кәмелетке толған мүшелерiнен жазбаша келiсiм ала отырып, өзiнiң жұбайын, балаларын, ата-анасын, басқа адамдарды тұрғызуға (ата-аналарын, өздерiнiң кәмелетке толмаған балаларын тұрғызуы үшiн отбасының басқа мүшелерiнiң келiсiмi талап етiлмейдi);
б) мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй берген мемлекеттiк органның келiсiмiмен алып отырған тұрғын үйiн айырбастауға;
в) уақытша болмаған жағдайда өзiнде және өз отбасының мүшелерiнде тұрғын үйдi пайдалану құқықтарын сақтап қалуға құқылы.
Бұл ретте Жалға алушының отбасы мүшелерi осы Шарт бойынша құқықтарды жүзеге асырып, мiндеттердi орындайды.
г) авариялық немесе адам денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн өзге төтенше жағдайларда Жалға берушiден тұрғын үйдiң конструкциялары мен техникалық құрылғыларының жай-күйiн жоспардан тыс тексерудi және қажет болған жағдайда оларды жөндеудi талап етуге;
д) Жалға берушi 6-тармақтың "а" және "б" тармақшаларында көзделген мiндеттерiн орындамаған кезде қызмет көрсету, үйдi жөндеу мен коммуналдық қызмет көрсетулер үшiн төлемдердi қайта есептеудi талап етуге;
е) қызметтiк тұрғын үйге теңестiрiлген мемлекеттiк тұрғын үйдi немесе оның бiр бөлiгiн Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңында көзделген шарттар бойынша қайта жалға беруге;
ж) тұрғын үйдi қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiп және шарттар бойынша жекешелендiруге құқылы.
III. Тараптардың мiндеттерi
6. Жалға берушi:
а) Жалға алушыға мемлекеттiк тұрғын үй қорынан қаланың iшiнде орналасқан, тұруға жарамды күйдегi, белгiленген техникалық, санитарлық, өртке қарсы және басқа да мiндеттi талаптарға жауап беретiн тұрмысқа жайлы тұрғын үй беруге;
б) үйдi және жалға берiлген тұрғын үйдiң техникалық құрылғыларын ұстауды тұрғын үйлер мен үй алдындағы аумақтарды пайдалану мен ұстау талаптары мен ережелерiне сәйкес жүзеге асыруға;
в) коммуналдық қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге мiндеттенедi.

7. Наниматель обязуется:
а) использовать предоставленное жилище по назначению, если иное не предусмотрено особыми условиями Договора;
б) соблюдать требования и правила эксплуатации и содержания жилых домов и придомовой территории;
в) своевременно сообщать Наймодателю о выявлении неисправностей элементов предоставленного внаем жилища;
г) не позднее последнего дня календарного месяца, следующего за расчетным месяцем, вносить плату за пользование жилищем и за коммунальные услуги в установленных размерах;
д) по получении заблаговременного письменного уведомления Наниматель либо другой проживающий обязаны допустить в занимаемое жилище представителя Наймодателя, если необходимы проверка состояния общего имущества, ремонт или замена общего имущества, которые могут быть произведены лишь из помещения Нанимателя.
В аварийных случаях или при иных чрезвычайных обстоятельствах,
создающих угрозу здоровью или жизни человека, Наниматель либо другой
проживающий обязан разрешить доступ в жилище и без заблаговременного
уведомления.
IV. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
8. Наймодатель возмещает Нанимателю ущерб, причиненный в
результате невыполнения обязательств, предусмотренных пунктом 6
Договора, в порядке, установленном законодательством Республики
Казахстан.
9. Наниматель возмещает Наймодателю ущерб, причиненный в
результате невыполнения обязательств, предусмотренных подпунктами
"а", "б" и "д" пункта 7 Договора, в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан.
V. ОСНОВАНИЯ ИЗМЕНЕНИЯ И
РАСТОРЖЕНИЯ ДОГОВОРА
10. Договор найма жилища из государственного жилищного фонда может быть изменен только с согласия Нанимателя, совершеннолетних членов его семьи и Наймодателя, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
11. Договор расторгается в случае прекращения государственным служащим или работником бюджетной организации трудовой деятельности на государственной службе или в бюджетной организации (в связи с которой было предоставлено жилище из государственного жилищного фонда), кроме случаев увольнения по основаниям, предусмотренным
пунктом 5 статьи 101 Закона Республики Казахстан "О жилищных
отношениях".
12. Требование о выселении Нанимателя и членов его семьи по
основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О жилищных
отношениях", не может быть произведено ранее одного месяца с момента
прекращения трудовых отношений.
13. Условия и порядок выселения Нанимателя по иным
обстоятельствам регулируется законодательством Республики Казахстан.
VI. УСЛОВИЯ ПРИ ВЫКУПЕ ЖИЛИЩА ИЗ
ГОСУДАРСТВЕННОГО ЖИЛИЩНОГО ФОНДА
Сноска. Раздел VI исключен - постановлением Правительства РК от 11
ноября 1998 г. N 1148
P981148_
.
VII. ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ УСЛОВИЯ

7. Жалға алушы:
а) егер осы Шарттың ерекше жағдайларында өзгеше көзделмесе, берiлген тұрғын үйдi мақсатқа сай пайдалануға;
б) тұрғын үйлер мен үй алдындағы аумақтарды пайдалану мен ұстау талаптары мен ережелерiн сақтауға;
в) жалға берiлген үйдiң элементтерiнiң анықталған ақаулары туралы Жалға берушiге дер кезiнде хабарлауға;
г) тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн және коммуналдық қызмет көрсетулер үшiн есептi айдан кейiнгi айдың соңғы күнтiзбелiк күнiнен кешiктiрмей белгiленген мөлшерде төлем жасауға;
д) алдын ала жiберiлген жазбаша құлақтандыру алған кезде тек Жалға алушының үй-жайынан ғана жүргiзiлуi мүмкiн ортақ мүлiктiң жай-күйiн тексеру, ортақ мүлiктi жөндеу немесе алмастыру қажет болса, Жалға алушы не басқа бiр тұрғын алып отырған тұрғын үйiне Жалға берушiнiң өкiлiн жiберуге мiндеттенедi.
Авариялық немесе адам денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн өзге төтенше жағдайларда Жалға алушы немесе басқа бiр тұрғын алдын ала құлақтандырусыз-ақ тұрғын үйiне кiруге рұқсат беруге мiндеттi.
IV. Тараптардың жауапкершiлiгi
8. Жалға берушi Жалға алушыға осы Шарттың 6-тармағында көзделген мiндеттемелердi орындамауы нәтижесiнде келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiп бойынша өтейдi.
9. Жалға алушы Жалға берушiге осы Шарттың 7-тармағының "а", "б" және "д" тармақшаларында көзделген мiндеттемелердi орындамауы нәтижесiнде келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiп бойынша өтейдi.
V. Шартты өзгерту мен бұзудың негiздерi
10. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi жалға алу шарты Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңында көзделгеннен басқа жағдайларда тек Жалға алушының, оның кәмелетке толған отбасы мүшелерiнiң және Жалға берушiнiң келiсiмiмен ғана өзгертiле алады.
11. Шарт Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 101-бабының 5-тармағында көзделген негiздер бойынша жұмыстан босатылғаннан басқа жағдайларда, мемлекеттiк қызметшi немесе бюджеттiк ұйымның қызметкерi мемлекеттiк қызметтегi немесе бюджеттiк ұйымдағы өз жұмысын (негiзiнде мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй берiлген) тоқтатқан жағдайда бұзылады.
12. Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы"
Заңында көзделген негiздер бойынша Жалға алушы мен оның отбасы
мүшелерiнiң үйдi босатуы еңбек қатынастарын тоқтатқан сәттен бастап
бiр айдан бұрын талап етiле алмайды.
13. Жалға алушыны басқа жағдаяттар бойынша үйден шығарудың
шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi.
VI.
Ескерту. VI-тарау алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1998.11.11. N 1148
қаулысымен.
P981148_
VII. Қосымша шарттар

16. Споры, возникшие при исполнении Договора, разрешаются в
судебном порядке.
17. Договор составлен в двух экземплярах и хранится у
Наймодателя и Нанимателя.
18. Установленные тарифы за наем жилища, обслуживание и ремонт
жилого дома, коммунальные и другие услуги приводятся в расчетах,
представленных Наймодателем.
VIII. ОСОБЫЕ УСЛОВИЯ
19. Наниматель с согласия Наймодателя оговаривает следующие
особые условия договорных отношений:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
IХ. СРОК ДЕЙСТВИЯ ДОГОВОРА
20. Срок действия Договора определяется в соответствии со
сроком действия трудовых отношений, в связи с которыми было
предоставлено жилище из государственного жилищного фонда.
Наймодатель                             Наниматель
_______________________                 ______________________
(подпись)                               (подпись)

16. Осы Шартты орындау кезiнде туындаған даулар сот тәртiбiмен
шешiледi.
17. Осы Шарт екi данада жасалады және Жалға берушi мен Жалға
алушыда сақталады.
18. Тұрғын үйдi жалдағаны, тұрғын үйге қызмет көрсету мен
жөндеу, коммуналдық және басқа да қызмет көрсетулер үшiн белгiленген
тарифтер Жалға берушi ұсынған есепте көрсетiледi.
VIII. Ерекше шарттар
19. Жалға берушi Жалға алушының келiсiмiмен шарттық
қатынастардың мынадай ерекше жағдайларын атап көрсетедi: ___________
____________________________________________________________________
IХ. Шарттың қолданылу мерзiмi
20. Мемлекеттiк орган немесе бюджеттiк ұйым қызметкерiнiң
мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй жалдау шартының қолданылу
мерзiмi негiзiнде мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй берiлген
еңбек қатынастарының күшiнде болу мерзiмiне сәйкес айқындалады.
Жалға берушi                 Жалға алушы
_________________________    _________________________
(қолы)                         (қолы)
М.О.