Вопросы Таможенного комитета Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. № 1792. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 25 февраля 1999 г. N 173 ~P990173.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Таможенном комитете Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Утвердить структуру центрального аппарата Таможенного комитета Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению.
3. Таможенному комитету Министерства финансов совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в месячный срок внести предложения по приведению ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
4. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1997 г. № 682 P970682_ "Об утверждении Положения о Государственном таможенном комитете Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 17, ст. 155).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. № 1792
Положение
о Таможенном комитете Министерства
финансов Республики Казахстан
(Таможком Минфина)
Миссия
Обеспечить непосредственное руководство таможенным делом в Республике Казахстан и способствовать осуществлению единой таможенной политики.
I. Общие положения
1. Таможенный комитет Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом, возглавляющим единую систему таможенных органов Республики Казахстан, осуществляющим непосредственное руководство таможенным делом, реализующим единую государственную таможенную политику и проводящим в этих целях межотраслевую координацию.
2. Комитет в пределах компетенции и предоставленных ему полномочий автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольные функции. Решения Комитета, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами.
3. Комитет осуществляет свою деятельность во взаимодействии с другими государственными органами, организациями и гражданами.
4. Комитет руководствуется в своей деятельности Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Кеден комитетiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1792. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1999.02.25. N 173 қаулысымен. ~P990173
"Қазақстан Республикасында мемлекеттi басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылдың 10 қазанындағы N 3655 U973655_ Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi
орталық аппаратының құрылымы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп, бiр айлық мерзiм iшiнде Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға
сәйкес келтiру жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
4. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетi туралы
ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы
29 сәуiрдегi N 682 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,
1997 ж., N 17, 155-құжат) күшi жойылған  деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1792 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Кеден комитетi (Қаржыминiнiң Кеденкомы) туралы
ереже
Миссиясы
Қазақстан Республикасында кеден iсiне тiкелей басшылықты қамтамасыз ету және бiрыңғай кеден саясатын жүзеге асыруға ықпал ету.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Комитет) Қазақстан Республикасы кеден органдарының бiрыңғай жүйесiне басшылық жасайтын, кеден iсiне тiкелей басшылықты жүзеге асыратын, бiрыңғай мемлекеттiк кеден саясатын iске асыратын және осы мақсатта салааралық үйлестiрудi жүргiзетiн мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Комитет өзiнiң құзыретi мен өзiне берiлген өкiлеттiктерiнiң шегiнде арнайы атқарушы және бақылау функцияларын дербес жүзеге асырады. Комитеттiң өз құзыретiнiң шегiнде қабылдаған шешiмдерi барлық органдардың, ұйымдардың, лауазымды тұлғалардың және азаматтардың атқаруы үшiн мiндеттi.
3. Комитет өз қызметiн басқа да мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара iс-қимылда жүзеге асырады.
4. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк-құқықтық актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

5. Финансирование Комитета осуществляется за счет ассигнований,
предусмотренных для Министерства финансов Республики Казахстан в
республиканском бюджете.
6. Структура и штатная численность Комитета определяются
Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства финансов
Республики Казахстан.
7. Комитет является юридическим лицом, может иметь счета в банках,
печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со
своим наименованием на государственном языке, соответствующие печати и штампы.
II. Приоритеты
8. В своей деятельности Комитет руководствуется следующими приоритетами:
защита казахстанского рынка, казахстанских производителей и
потребителей;
полнота сборов таможенных платежей и налогов, взимание которых
возложено на таможенные органы;
решение задач торговой политики;
организация и совершенствование таможенного дела;
совершенствование системы таможенных органов.
III. Задачи Комитета
9. Основными задачами Комитета являются:
участие в разработке таможенной политики Республики Казахстан и
реализация этой политики;
обеспечение в пределах своей компетенции единой таможенной политики на
территории Республики Казахстан;
обеспечение в пределах своей компетенции экономической безопасности и
интересов Республики Казахстан;
организация и совершенствование таможенного дела в Республике Казахстан;
организация и совершенствование таможенного регулирования, исходя из приоритетов развития экономики Республики Казахстан;
обеспечение участия Республики Казахстан в международном сотрудничестве по таможенным вопросам.
IV. Функции Комитета
10. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
принимает участие в подготовке предложений по совершенствованию таможенной политики Республики Казахстан;
участвует в разработке правового, экономического и организационного механизмов реализации таможенной политики Республики Казахстан и обеспечивает их реализацию;
разрабатывает и реализует программы развития таможенного дела в Республике Казахстан;
участвует в подготовке в установленном законодательством порядке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов о таможенном деле;
вносит в установленном порядке предложения о ставках и механизме применения таможенных пошлин и налогов, взимание которых возложено на таможенные органы Республики Казахстан;
участвует в разработке мер экономической политики в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, включая лицензирование;
организует систему контроля за правильностью определения таможенной стоимости товаров;
обеспечивает своевременное и полное внесение в республиканский бюджет таможенных пошлин и налогов, взимание которых возложено на таможенные органы Республики Казахстан;
обеспечивает эффективное использование таможенных режимов при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
в установленном законодательством порядке выдает лицензии, квалификационные аттестаты таможенным брокерам и специалистам;
организует осуществление таможенного контроля и оформление товаров и транспортных средств, принимает меры по их совершенствованию;
обеспечивает самостоятельно и во взаимодействии с правоохранительными органами контроль за соблюдением режима зоны таможенного контроля, организует систему охраны объектов таможенной инфраструктуры, осуществляет другие меры по охране таможенной границы Республики Казахстан;
участвует в разработке и обеспечении соблюдения разрешительного порядка перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
в установленном законодательством порядке осуществляет экспортный контроль за вывозом стратегических и других, жизненно важных для Республики Казахстан материалов, а также культурных ценностей;
осуществляет валютный контроль в пределах своей компетенции и в соответствии с действующим законодательством;
обеспечивает участие таможенных органов Республики Казахстан в осуществлении мер по защите государственной безопасности, природной среды, животных и растений, защите интересов потребителей ввозимых товаров в республику;
организует ведение борьбы с контрабандой и иными преступлениями в сфере таможенного дела;
осуществляет работу, связанную с пресечением нарушений таможенных правил;
организует деятельность таможенных органов Республики Казахстан в борьбе с международным терроризмом и совместно с другими государственными органами способствует пресечению незаконного вмешательства в аэропортах Республики Казахстан в деятельность международной гражданской авиации;
в соответствии с законодательством осуществляет контроль за соблюдением должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан законности при производстве по делам о контрабанде, об иных преступлениях в сфере таможенного дела, проведении оперативно-розыскной деятельности, производстве по делам о нарушении таможенных правил и их рассмотрении;
организует ведение таможенной статистики внешней торговли и специальной таможенной статистики Республики Казахстан;
ведет Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности;
организует своевременное и объективное рассмотрение жалоб и обращений в рамках своей компетенции, принимает меры по устранению причин, порождающих ущемление прав и интересов граждан, организаций;
проводит информационно-разъяснительную работу по состоянию и развитию таможенного дела в Республике Казахстан;
принимает участие в разработке проектов международных договоров с участием Республики Казахстан по вопросам таможенного дела, проводит в установленном законодательством Республики Казахстан порядке переговоры по их заключению, обеспечивает их выполнение;
в пределах своей компетенции участвует в деятельности международных организаций, занимающихся вопросами таможенного дела;
обобщает и анализирует практику применения законодательства о таможенном деле в Республике Казахстан и зарубежных государствах, в том числе и проведение научно-исследовательских работ;
обеспечивает совместно с Министерством финансов Республики Казахстан подготовку, переподготовку и повышение квалификации должностных лиц таможенных органов, подготовку специалистов для работы в таможенных лабораториях, других подведомственных организациях;
в соответствии с законодательством Республики Казахстан создает, реорганизует и ликвидирует таможенные управления, таможни, таможенные посты, таможенные лаборатории, строительно-эксплуатационные и иные организации, деятельность которых способствует решению задач таможенных органов Республики Казахстан;
в пределах своей компетенции обеспечивает функционирование в своей системе научно-исследовательских учреждений, учебных заведений;
в соответствии с законодательством осуществляет управление имуществом системы таможенных органов Республики Казахстан;
обеспечивает создание, функционирование и совершенствование единой
автоматизированной системы таможенных органов Республики Казахстан;
развивает материально-техническую и социальную базу системы таможенных
органов;
содействует реализации мер правовой и социальной защиты должностных
лиц системы таможенных органов;
может иметь в распоряжении морские, речные и воздушные суда в порядке,
предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
выполняет другие функции, возложенные на него законодательством
Республики Казахстан.
V. Права Комитета

5. Комитеттi қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi үшiн көзделген қаражаттың есебiнен
жүзеге асырылады.
6. Комитеттiң құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының
Үкiметi айқындайды.
7. Комитет заңды тұлға болып табылады, оның банкте шоттары,
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өзiнiң
атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi, тиiстi мөрлерi және мөртабаны
болады.
II. Басымдықтары
8. Комитет өзiнiң қызметiнде мынадай басымдықтарды:
қазақстан рыногын, қазақстандық өндiрушiлер мен тұтынушыларды
қорғауды;
өндiрiп алу кеден органдарына жүктелген кеден төлемдерiн және
салықтарды толық жинауды;
сауда саясаты мiндеттерiн шешудi;
кеден iсiн ұйымдастыруды және жетiлдiрудi;
кеден органдарының жүйесiн жетiлдiрудi басшылыққа алады.
III. Комитеттiң мiндеттерi
9. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi:
Қазақстан Республикасының кеден саясатын әзiрлеуге және осы
саясатты iске асыруға қатысу;
өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының аумағында
бiрыңғай кеден саясатын қамтамасыз ету;
өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының экономикалық
қауiпсiздiгi мен мүдделерiн қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасында кеден iсiн ұйымдастыру және жетiлдiру;
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың басымдықтарын сүйене отырып, кедендiк реттеудi ұйымдастыру және жетiлдiру;
Қазақстан Республикасының кеден мәселелерi жөнiндегi халықаралық ынтымақтастыққа қатысуын қамтамасыз ету болып табылады.
IV. Комитеттiң функциялары
Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
Қазақстан Республикасының кеден саясатын жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды дайындауға қатысады;
Қазақстан Республикасының кеден саясатын iске асырудың құқықтық, экономикалық және ұйымдастыру тетiгiн әзiрлеуге қатысады;
Қазақстан Республикасында кеден iсiн дамытудың бағдарламасын әзiрлейдi және iске асырады;
заңдарда белгiленген тәртiппен кеден iсi туралы заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын дайындауға қатысады;
белгiленген тәртiппен өндiрiп алу Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген кеден баждары мен салықтарын қолданудың ставкалары мен тетiгi туралы ұсыныс енгiзедi;
лицензиялауды қоса алғанда Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларға қатысты экономикалық саясат шараларын әзiрлеуге қатысады;
тауарлардың кедендiк құнының дұрыс анықталуына бақылау жасаудың жүйесiн ұйымдастырады;
өндiрiп алу Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген кеден баждарының және салықтарының республикалық бюджетке уақтылы және толық төленуiн қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын өткiзген кезде кеден режимдерiн тиiмдi пайдалануды қамтамасыз етедi;
кеден делдалдарына және мамандарына заңдарда белгiленген тәртiппен лицензиялар, бiлiктiлiк аттестаттарын бередi;
кедендiк бақылауды жүзеге асыруды және тауарлар мен көлiк құралдарын ресiмдеудi ұйымдастырады, оларды жетiлдiру жөнiнде шаралар қолданады;
дербес және құқық қорғау органдарымен өзара iс-қимылда кедендiк бақылау аймағы режимiнiң сақталуына бақылау жасауды қамтамасыз етедi, кеден инфрақұрылымы объектiлерiн күзету жүйесiн ұйымдастырады, Қазақстан Республикасының кеден шекарасын күзету жөнiнде басқа да шараларды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын өткiзуге рұқсат ету тәртiбiнiң сақталуын әзiрлеуге және қамтамасыз етуге қатысады;
заңдарда белгiленген тәртiппен стратегиялық және басқа да Қазақстан Республикасы үшiн өмiрлiк маңызы бар материалдарды, сондай-ақ мәдени құндылықтарды сыртқа шығаруға экспорттық бақылауды жүзеге асырады;
өз құзыретiнiң шегiнде және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес валюталық бақылауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы кеден органдарының мемлекеттiк қауiпсiздiктi, табиғи ортаны, жануарларды және өсiмдiктердi қорғау, республикаға әкелiнетiн тауарларды тұтынушылардың мүддесiн қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға қатысуын қамтамасыз етедi;
контрабандамен және кеден iсi саласындағы өзге де қылмыстарға қарсы күрес жүргiзудi ұйымдастырады;
кеден ережелерiн бұзушылықтың жолын кесуге байланысты жұмысты жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы кеден органдарының халықаралық терроризмге қарсы күрестегi қызметiн ұйымдастырады және басқа да мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының әуежайларында халықаралық азаматтық авиацияның қызметiне заңсыз араласудың жолын кесуге ықпал етедi;
заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды тұлғаларының контрабанда туралы, кеден iсi саласындағы өзге де қылмыстар туралы iстер бойынша iс жүргiзуi, жедел iздестiру қызметiн жүргiзуi, кеден ережелерiнiң бұзылуы туралы iстер бойынша iс жүргiзуi және оларды қарауы кезiнде заңдылықты сақтауына бақылау жасауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының сыртқы саудасының кедендiк статистикасы мен әлеуметтiк кедендiк статистиканы жүргiзудi ұйымдастырады;
Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасын жүргiзедi;
өз құзыретiнiң шегiнде шағымдар мен өтiнiмдердi уақтылы және әдiл қарауды ұйымдастырады, азаматтардың, ұйымдардың құқықтары мен мүдделерiне нұқсан келтiретiн себептердi жою жөнiнде шаралар қабылдайды;
Қазақстан Республикасындағы кеден iсiнiң жай-күйi және оны дамыту жөнiндегi ақпараттық-түсiндiру жұмысын жүргiзедi;
Қазақстанның қатысуымен кеден iсi мәселелерi жөнiндегi халықаралық шарттардың жобаларын әзiрлеуге қатысады, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен оларды жасасу жөнiнде келiссөздер жүргiзедi, олардың орындалуын қамтамасыз етедi;
өз құзыретiнiң шегiнде кеден iсi мәселелерiмен шұғылданатын халықаралық ұйымдардың қызметiне қатысады;
Қазақстан Республикасы мен шетелдiк мемлекеттерде кеден iсi туралы заңдардың қолданылуы, оның iшiнде ғылыми-зерттеу жұмыстарының жүргiзiлуi практикасын қорытады және талдайды;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп кеден органдарының лауазымды тұлғаларын даярлауды, қайта даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды, кеден зертханаларында, басқа да ведомстволық бағыныстағы ұйымдарда жұмыс iстеу үшiн мамандарды даярлауды қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден басқармаларын, кедендердi, кеден постыларын, кеден зертханаларын, қызметi Қазақстан Республикасы кеден органдарының мiндеттерiн шешуге жәрдемдесетiн құрылыс-пайдалану және өзге де ұйымдарды құрады, қайта ұйымдастырады және таратады;
өз құзыретiнiң шегiнде өзiнiң жүйесiнде ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң, оқу орындарының жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi;
заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдары жүйесiнiң мүлкiн басқаруды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы кеден органдарының бiрыңғай
автоматтандырылған жүйесiн құруды, олардың жұмыс iстеуiн және оларды
жетiлдiрудi қамтамасыз етедi;
кеден органдары жүйесiнiң материалдық-техникалық және
әлеуметтiк базасын дамытады;
кеден органдары жүйесiнiң лауазымды тұлғаларын құқықтық және
әлеуметтiк қорғау шараларын iске асыруға жәрдемдеседi;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен
иелiгiнде теңiз, өзен және әуе кемелерi бола алады;
Қазақстан Республикасының заңдарымен өзiне жүктелген басқа да
функцияларды орындайды.
V. Комитеттiң құқықтары

11. Комитет при осуществлении возложенных на него задач и функции
вправе:
в пределах своей компетенции определять особенности правового
регулирования таможенных режимов;
устанавливать порядок ввоза и вывоза товаров и транспортных средств в свободные таможенные зоны и свободные склады либо помещения их на таможенные склады;
вносить предложения в Правительство Республики Казахстан по установлению упрощенного, льготного порядка перемещения физическими лицами товаров;
запрашивать и получать от государственных органов, организаций, независимо от форм собственности и подчиненности, а также от должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
осуществлять в установленном законодательством порядке издательскую деятельность;
выполнять в установленном законодательством порядке функции
государственного заказчика продукции (работ, услуг);
образовывать координационные экспертные советы и рабочие группы по
вопросам таможенного дела;
взаимодействовать в пределах своей компетенции с государственными
органами, организациями, а также с должностными лицами и гражданами как в
Республике Казахстан, так и за ее пределами;
иметь ведомственную автоматизированную систему связи;
осуществлять иные правомочия, предусмотренные законодательством
Республики Казахстан.
VI. Ответственность Комитета
12. Комитет в установленном законодательством порядке несет
ответственность за:
обеспечение экономического суверенитета и экономической безопасности
Республики Казахстан;
обеспечение защиты законных прав и интересов лиц в сфере таможенного
дела;
соблюдение законодательства в области таможенного дела;
эффективное и целевое использование государственных финансов.
VII. Организация деятельности
13. Комитет входит в единую систему таможенных органов Республики
Казахстан.
14. Комитет руководит деятельностью таможенных учреждений Республики Казахстан, таможенных лабораторий и других подведомственных ему организаций, а также деятельностью таможенных представительств Республики Казахстан за границей.
15. Центральный аппарат Комитета состоит из управлений и иных структурных подразделений, обеспечивающих его деятельность.
16. Комитет возглавляет Председатель, который назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан, а его заместители - Министром финансов по представлению Председателя Комитета.
17. Начальники областных таможенных управлений, таможен и таможенных постов, заместители начальников областных таможенных управлений назначаются на должность и освобождаются от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.

11. Комитет өзiне жүктелген мiндеттер мен функцияларды жүзеге
асыру кезiнде:
өз құзыретiнiң шегiнде кеден режимдерiн құқықтық реттеудiң
ерекшелiктерiн айқындауға;
тауарлар мен көлiк құралдарын еркiн кеден аймақтары мен бос қоймаларға әкелудiң және олардан әкетудiң не оларды кеден қоймаларына орналастырудың тәртiбiн белгiлеуге;
жеке адамдардың тауарлар тасымалдауының оңайлатылған, жеңiлдiктi тәртiбiн белгiлеу жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзуге;
мемлекеттiк органдардан меншiк нысандары мен бағыныстылығына қарамастан ұйымдардан, сондай-ақ лауазымды тұлғалардан, азаматтардан өзiне жүктелген мiндеттер мен функцияларды орындау үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтер сұратуға және алуға;
заңдарда белгiленген тәртiппен баспа қызметiн жүзеге асыруға;
заңдарда белгiленген тәртiппен өнiмдердiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) мемлекеттiк тапсырысшысының функцияларын орындауға, кеден iсi мәселелерi жөнiнде үйлестiрушiлiк сараптық кеңестер мен жұмыс топтарын құруға;
өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасында да, одан
тысқары жерлерде де мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен, сондай-ақ
лауазымды тұлғалармен өзара iс-қимыл жүргiзуге;
ведомстволық автоматтандырылған байланыс жүйесi болуға;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқық
күшiн жүзеге асыруға құқықты.
VI. Комитеттiң жауапкершiлiгi
12. Комитет заңдарда белгiленген тәртiппен:
Қазақстан Республикасының экономикалық егемендiгi мен
экономикалық қаупiсiздiгiн қамтамасыз ету;
Кеден iсi саласында адамдардың заңды құқықтары мен мүдделерiнiң
қорғалуын қамтамасыз ету;
кеден iсi саласында заңдардың сақталуы;
мемлекеттiк қаржының тиiмдi және мақсатты пайдаланылуы үшiн
жауапкершiлiкте болады.
VII. Қызметiн ұйымдастыру
13. Комитет Қазақстан Республикасы кеден органдарының бiрыңғай
жүйесiне кiредi.
14. Комитет Қазақстан Республикасы кеден мекемелерiнiң, кеден зертханаларының және басқа да өзiне ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шетелдердегi кедендiк өкiлдiктерiнiң қызметiн басқарады.
15. Комитеттiң орталық аппараты басқармалардан және оның қызметiн қамтамасыз ететiн өзге де құрылымдық бөлiмшелерден тұрады.
16. Комитеттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын Төраға басқарады, ал оның орынбасарларын Комитет Төрағасының ұсынуы бойынша Қаржы министрi қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады.
17. Облыстық кеден басқармаларының, кедендердiң және кеден постыларының бастықтарын, облыстық кеден басқармалары бастықтарының орынбасарларын Комитет Төрағасының ұсынуы бойынша Қаржы министрi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

18. Заместители начальников таможен и таможенных постов, работники Комитета назначаются на должность и освобождаются от должности Председателем Комитета.
19. Работники областных таможенных управлений, таможен и таможенных постов, находящихся в подчинении областных таможенных управлений, назначаются на должность и освобождаются от должности начальниками областных таможенных управлений.
20. Работники таможен, находящихся в непосредственном подчинении Комитета, и таможенных постов, находящихся в подчинении таможен, назначаются на должность и освобождаются от должности начальниками таможен.
21. Председатель организует и осуществляет руководство работой Комитета, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
В этих целях Председатель Комитета:
определяет обязанности своих заместителей и руководителей структурных подразделений Комитета;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции издает приказы;
утверждает положения о структурных подразделениях Комитета, таможенных управлений и таможен;
в пределах своей компетенции представляет Комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. № 1792
Структура центрального аппарата Таможенного
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан <*>
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК
от 6 октября 1998 г. N 1004. P981004_
Руководство Управление таможенных доходов Управление организации таможенного контроля Управление по таможенному контролю за энергоресурсами Управление по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил Управление собственной безопасности
Управление таможенной охраны и режима
Правовое управление
Оперативно-аналитическое управление
Управление внешних связей
Управление капитального строительства и материально-технического
обеспечения
Отдел документационного обеспечения
Управление финансирования, бухгалтерского учета, отчетности и
контроля
Управление кадров и учебных заведений
Управление автоматизации и таможенной статистики

18. Кедендер мен кеден постылары бастықтарының орынбасарларын, Комитеттiң қызметкерлерiн Комитеттiң Төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. Облыстық кеден басқармаларының, облыстық кеден басқармаларының бағынысындағы кедендер мен кеден постыларының қызметкерлерiн облыстық кеден басқармаларының бастығы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Комитеттiң тiкелей бағынысындағы кедендер мен кедендердiң бағынысындағы кеден постыларының қызметкерлерiн кедендердiң бастығы қызметке тағайындайды және қызметтер босатады.
21. Төраға Комитеттiң жұмысына басшылықты ұйымдастырады және жүзеге асырады, Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауап бередi.
Комитеттiң Төрағасы осы мақсатта:
өзiнiң орынбасарлары мен Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi
басшыларының мiндеттерiн айқындайды;
тәртiптiк жаза қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
Комитеттiң, кеден басқармаларының және кедендердiң құрылымдық
бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
өз құзыретiнiң шегiнде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес
мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Комитеттi бiлдiредi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiм
қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1792 қаулысына
қосымша
<*>
ЕСКЕРТУ. Қосымша жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.10.06.
N 1004 қаулысымен.
P981004_
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Кеден комитетi орталық аппаратының
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Кеден кiрiстерi басқармасы
Кедендiк бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Энергия ресурстарын кедендiк бақылау жөнiндегi басқарма
Контрабанда және кеден ережелерiн бұзушылыққа қарсы күрес
жөнiндегi басқарма
Жеке қауiпсiздiк басқармасы
Кедендiк бақылау мен режим басқармасы
Құқықтық басқарма
Жедел-талдау басқармасы
Сыртқы байланыстар басқармасы
Күрделi құрылыс пен материалдық-техникалық қамтамасыз ету
басқармасы
Құжаттамалық қамтамасыз ету бөлiмi
Қаржыландыру, бухгалтерлiк есеп, есептiлiк және бақылау
басқармасы
Кадрлар және оқу орындары басқармасы
Автоматтандыру және кедендiк статистика басқармасы