О первоочередных мерах по улучшению социально-экономического положения города Аркалыка Костанайской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 1998 г. N 730
В целях улучшения социально-экономического положения города Аркалыка Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Акиму Костанайской области:
внести до 1 сентября 1998 года в установленном порядке в областной маслихат предложения о внесении изменений в бюджет области по вопросу выделения субвенции бюджету города Аркалыка в сумме - 150 млн. тенге;
представить до 4 августа 1998 года в Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан обоснованные расчеты по потребности финансовых ресурсов для подготовки объектов города Аркалыка к работе в осенне-зимний период;
совместно с акимом города Аркалыка принять конкретные меры по увеличению налогооблагаемой базы, полноты собираемости налогов и других обязательных платежей в бюджет и оплаты за коммунальные услуги как с юридических, так и с физических лиц.
2. Министерству финансов, Министерству внутренних дел, Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан в месячный срок погасить кредиторскую задолженность по заработной плате и за потребленную тепловую энергию республиканских учреждений, находящихся на территории города Аркалыка, по состоянию на 1 июля 1998 года и не допускать ее роста.
3. Комитету по регулированию естественных монополий и защиты конкуренции Республики Казахстан до 1 сентября 1998 года проверить и внести предложения по снижению тарифов за получаемую электроэнергию потребителями города Аркалыка.
4. Министерству энергетики, индустрии и торговли, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с акимом Костанайской области:
в срок до 1 сентября 1998 года внести предложения по финансово-экономическому оздоровлению АО "Южные электрические сети", ТЭЦ города Аркалыка;
обеспечить с АО "Алюминий Казахстана" (по согласованию) софинансирование эксплуатации и поддержания в рабочем состоянии Караторгайского водовода;
провести в установленном порядке процедуру банкротства аэропорта города Аркалыка.
5. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в срок до 1 сентября 1998 года принять меры по выдаче соответствующей лицензии на возобновление функционирования аэропорта города Аркалыка.
6. Агентству Республики Казахстан по поддержке малого бизнеса, Государственному комитету по инвестициям Республики Казахстан, ЗАО "Фонд развития малого предпринимательства", ЗАО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" (по согласованию) совместно с акимом Костанайской области оказать содействие акиму города Аркалыка:
в создании городской инфраструктуры для развития малого предпринимательства, обеспечивающей адресную поддержку малых предприятий посредством предоставления услуг в области маркетинга, менеджмента, бизнес-планирования, установления и развития деловых контактов с субъектами малого предпринимательства других регионов республики и зарубежными фирмами;
в привлечении для предприятий города Аркалыка частных, в том числе региональных, инвестиций, кредитов банков и иных финансовых ресурсов, в частности, средств займов Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития.

Қостанай облысы Арқалық қаласының әлеуметтiк-экономикалық жағдайын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 1 тамыздағы N 730
Арқалық қаласының әлеуметтiк-экономикалық жағдайын жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қостанай облысының әкiмi:
1998 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн белгiленген тәртiппен облыстық мәслихатқа Арқалық қаласының бюджетiне 150 млн. теңге сомасында субвенция бөлу мәселесi бойынша облыстың бюджетiне өзгерiстер енгiзу туралы ұсыныстар енгiзсiн;
1998 жылдың 4 тамызына дейiн Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне Арқалық қаласының объектiлерiн күзгi-қысқы кезеңде жұмыс iстеуге дайындау үшiн қаржы ресурстарына деген қажеттiлiк бойынша негiздi есептемелер ұсынсын;
Арқалық қаласының әкiмiмен бiрлесе отырып, салық салынатын базаны ұлғайту, салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер мен коммуналдық қызмет көрсетулер үшiн төленетiн ақының заңды және жеке тұлғалардан толық жиналуы жөнiнде нақты шаралар қабылдасын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде жалақы жөнiндегi және Арқалық қаласының аумағында орналасқан республикалық мекемелердiң тұтынылған жылу энергиясы үшiн кредиторлық берешегiн 1998 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша өтесiн және оның өсуiне жол бермесiн.
3. Қазақстан Республикасының табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi комитетi 1998 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн Арқалық қаласының тұтынушылары алатын электр энергиясы үшiн тарифтердi төмендету жөнiнде тексеру жүргiзсiн және ұсыныстар енгiзсiн.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Қаржы министрлiгi Қостанай облысының әкiмiмен бiрлесе отырып:
1998 жылдың 1 қыркүйегiне дейiнгi мерзiмде "Оңтүстiк электр жүйелерi" АҚ-ын, Арқалық қаласының ЖЭО-ын қаржы-экономикалық сауықтыру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн;
"Қазақстан алюминийi" акционерлiк қоғамымен (келiсiм бойынша) бiрге Қараторғай су тартушысын пайдалану мен жұмыс күйiнде ұстауды қоса қаржыландыруды қамтамасыз етсiн;
белгiленген тәртiппен Арқалық қаласы әуежайының банкроттық рәсiмiн жүргiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi 1998 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн мерзiмде Арқалық қаласы әуежайының қайта жұмыс iстеуiне тиiстi лицензия беру жөнiнде шаралар қабылдасын.
6. Қазақстан Республикасының Шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi, Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры, Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, "Мемлекеттiк ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қоры" ЖҮАҚ-ы (келiсiм бойынша) Қостанай облысының әкiмiмен бiрлесе отырып Арқалық қаласының әкiмiне:
шағын кәсiпкерлiктi дамыту үшiн маркетинг, менеджмент, бизнес-жоспарлау, республиканың басқа аймақтарын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiмен және шетел фирмаларымен iскерлiк байланыстарды орнату мен дамыту саласында қызмет көрсету арқылы шағын кәсiпорындарға атаулы қолдау көрсетудi қамтамасыз ететiн қалалық инфрақұрылым құруда;
Арқалық қаласының кәсiпорындары, оның iшiнде аймақтық кәсiпорындар үшiн инвестициялар, банктiк несиелер және өзге де қаржы ресурстарын, атап айтқанда, Азия Даму Банкiнiң және Еуропа Қайта жаңарту және Даму банкiнiң заемдарының қаражатын тартуда көмек көрсетсiн.

7. Департаменту государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с АО "Агентство по реорганизации и ликвидации предприятий" (по согласованию) до 1 сентября 1998 года в установленном законодательством порядке провести реорганизацию и приватизацию предприятий города Аркалыка, имеющих государственные пакеты акций.
8. Республиканской дирекции Фонда обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан:
в срок до 10 августа 1998 года погасить кредиторскую задолженность учреждений по состоянию на 1 июля 1998 года и не допускать ее роста;
в срок до 15 августа 1998 года пересмотреть тарифы оплаты медицинских услуг, оказываемых медицинскими учреждениями города Аркалыка, в сторону их увеличения.
9. Акиму Костанайской области совместно с Министерством образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан для сокращения бюджетных ассигнований до 1 января 1999 года провести рационализацию объектов здравоохранения, образования и культуры области.
10. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 1998 года N 103 P980103_ "Программа микрокредитования наименее обеспеченных граждан Республики Казахстан на 1998-2000 годы" следующее дополнение:
в абзаце третьем после слов "Восточно-Казахстанской области" дополнить словами "город Аркалык Костанайской области".
11. Контроль за исполнением настоящего постановления Республики Казахстан возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Павлова А.С.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi "Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру мен тарату жөнiндегi агенттiк" акционерлiк қоғамымен (келiсiм бойынша) бiрлесе отырып, 1998 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн Арқалық қаласының акциялардың мемлекеттiк пакеттерi бар кәсiпорындарын заңдарда белгiленген тәртiппен қайта ұйымдастыруды және жекешелендiрудi жүргiзсiн.
8. Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының Республикалық дирекциясы:
1998 жылдың 10 тамызына дейiнгi мерзiмде мекемелердiң кредиторлық берешегiн 1998 жылдың 1 шiлдесiндегi жағдай бойынша өтесiн және оның өсуiн болдырмасын;
1998 жылдың 15 тамызына дейiнгi мерзiмде Арқалық қаласының медициналық мекемелерi көрсететiн медициналық қызметтерге төлем тарифтерiн оларды ұлғайту жағына қарай қайта қарасын.
9. Қостанай облысының әкiмi Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiмен бiрлесе отырып, 1999 жылдың 1 қаңтарына дейiн бюджет қаржысын қысқарту үшiн облыстың денсаулық сақтау, бiлiм және мәдениет объектiлерiн ұтымды ету шараларын жүргiзсiн.
10. "Қазақстан Республикасының ең аз қамтамасыз етiлген азаматтарын шағын несиелендiрудiң 1998-2000 жылдарға арналған бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 12 ақпандағы N 103 P980103_ қаулысына мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
үшiншi абзац "Шығыс Қазақстан облысының оңтүстiк аймақтарында"
деген сөздерден кейiн "Қостанай облысының Арқалық қаласында" деген
сөздермен толықтырылсын.
11. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С.Павловқа жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi