Об утверждении Программы развития электронной и электротехнической отрасли промышленности на 1999-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 1999 года № 1227
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 1998 года № 1327 P981327_ "О мерах по развитию отрасли электронной и электротехнической промышленности" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития электронной и электротехнической отрасли промышленности на 1999-2005 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 1999 года № 1227
Программа
развития электронной и электротехнической отрасли
промышленности на 1999-2005 годы
1. Основания для разработки Программы
Программа развития электронной и электротехнической отрасли промышленности разработана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 1998 г. № 1327 P981327_ "О мерах по развитию отрасли электронной и электротехнической промышленности".
При разработке Программы учтены долгосрочные стратегические приоритеты экономического развития, определенные Стратегией развития Республики Казахстан на период до 2030 г., а также основные направления и задачи промышленной политики, определенные Программой развития промышленности Республики Казахстан.
2. Цели и задачи Программы
Основной целью Программы развития электронной и электротехнической отрасли промышленности является расширение внутреннего производства и предложения конкурентоспособной продукции производственно-технического назначения, развитие высокотехнологичных и наукоемких производств в Казахстане, увеличение добавленной стоимости в структуре промышленного производства. Это позволит проводить эффективную политику импортозамещения, максимально использовать имеющийся в стране научно-технический потенциал и квалифицированную рабочую силу, включить казахстанских производителей в систему международных экономических связей и международного разделения труда.
В соответствии с поставленной целью, Программа направлена на решение следующих задач:
- определение потенциальных возможностей развития производства электронной и электротехнической продукции и потенциального спроса на данную продукцию на внутреннем и внешнем рынках, а также основных возможных покупателей продукции;
- определение наиболее перспективных производств и возможностей их размещения с учетом накопленного производственного потенциала, наличия научно-технических и квалифицированных рабочих кадров и рынков сбыта продукции;
- создание условий для развития производства электронной и электротехнической продукции, ориентированной на конкретных потребителей, создание условий для развития международной кооперации; содействие в привлечении инвестиций и финансирования технического обновления и развития производств; обеспечение первоначальных конкурентных преимуществ для казахстанских производителей электронной и электротехнической продукции;
- стимулирование развития передовых технологий, новых наукоемких производств;
- создание нормативной правовой базы, формирование договорных отношений для развития электронной и электротехнической отрасли промышленности; государственная поддержка развития отрасли.

Өнеркәсіптің электрон және электротехника саласын дамытудың 1999-2005 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 24 тамыз N 1227
"Электрондық және электротехникалық өнеркәсіптің салаларын дамыту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 1327 P981327_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Өнеркәсіптің электрон және электротехника саласын дамытудың 1999-2005 жылдарға арналған бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
24 тамыздағы
N 1227 қаулысымен
бекітілген
Өнеркәсіптің электрон және электротехника саласын
дамытудың 1999-2005 жылдарға арналған
Бағдарламасы
1. Бағдарламаны әзірлеудің негіздері
Өнеркәсiптiң электрон және электротехника саласын дамыту бағдарламасы "Электрондық және электротехникалық өнеркәсiптiң салаларын дамыту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 1327 қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Бағдарламаны әзiрлеу кезiнде Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейiнгi кезеңге арналған даму Стратегиясында айқындалған экономикалық дамудың ұзақ мерзiмдi стратегиялық басымдықтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Өнеркәсiптi дамыту бағдарламасында айқындалған негiзгi бағыттар мен мiндеттер ескерiлдi.
2. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Өнеркәсiптің электрон және электротехника саласын дамыту бағдарламасының негiзгi мақсаты iшкi өндiрiстi және өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы бәсекелестiк қабілетi бар өнiмдi ұсынуды кеңейту, Қазақстанда жоғары технологиялық және ғылыми қамтымды өндiрiстi дамыту, өнеркәсiптiк өндiрiс құрылымында қосылған құнды арттыру болып табылады. Бұл импортты алмастырудың тиiмдi саясатын жүргiзуге, елдегi ғылыми-техникалық әлеует пен біліктi жұмыс күшiн барынша пайдалануға, қазақстандық өнiм өндiрушiлердi халықаралық экономикалық байланыстар мен халықаралық еңбек бөлiнiсi жүйесiне енгiзуге мүмкiндiк бередi.
Алға қойылған мақсатқа сәйкес Бағдарлама мынадай мiндеттердi шешуге бағытталды:
- электрон және электротехника өнiмін өндiрудi дамытудың әлеуеттi мүмкiндiктерiн және iшкi және сыртқы рыноктарда осындай өнiмге деген тұрақты сұранысты, сондай-ақ өнiмнiң негiзгi ықтимал сатып алушыларын айқындау;
- жинақтаушы өндiрiстiк әлеуеттi есепке ала отырып неғұрлым перспективалы өндiрiстердi және оларды орналастыру мүмкiндiктерiн, ғылыми-техникалық және бiлiктi жұмысшы кадрлар мен өнiмдi өткiзу рыноктарының бар-жоғын айқындау;
- нақты тұтынушыларға бағдарланған электрон және электротехника өнiмiн өндiрудi дамыту үшiн жағдай жасау, халықаралық кооперацияны дамыту үшiн жағдай жасау; өндiрiстердi техникалық жағынан жаңарту мен дамытуға инвестициялар мен қаржыландыруды тартуға жәрдемдесу; электрон және электротехника өнiмiн қазақстандық өндiрушілер үшiн бастапқы бәсекелiк артықшылықтарды қамтамасыз ету;
- озық технологиялардың, жаңа ғылыми қамтымды өндiрiстердiң дамуын ынталандыру
- нормативтiк құқықтық базаны жасау өнеркәсiптiң электрон және электротехника саласын дамыту үшiн шарттық қарым-қатынастарды қалыптастыру.

3. Анализ современного состояния отрасли
Казахстан обладает значительным производственным потенциалом по выпуску электронной и электротехнической продукции. В приложении 1 приведены основные предприятия отрасли, которые производят как узлы и детали к электронному и электротехническому оборудованию, так и конечную продукцию производственного назначения и потребительские товары. Вместе с тем, необходимо отметить, что на сегодняшний день ни одно из предприятий, включая недавно созданные совместные предприятия, не работает прибыльно. Те предприятия, которые пока функционируют, используют сохранившиеся ресурсы, перепродают готовую продукцию и субсидируются местными и зарубежными учредителями.
Кризисное состояние отрасли обусловлено следующими факторами:
- неконкурентоспособность выпускаемой предприятиями отрасли продукции по качественным характеристикам и по цене. Отсутствие реальных инвестиций и инноваций в течение последнего десятилетия, отсутствие связей с ведущими мировыми производителями такой продукции и доступа к современной конструкторской документации, обусловили технологическое отставание предприятий отрасли, неконкурентоспособность выпускаемой продукции по сравнению с зарубежными аналогами;
- резкое сужение рынков сбыта продукции и снижение платежеспособного спроса из-за общего экономического кризиса в странах СНГ и в Казахстане;
- сильная конкуренция со стороны зарубежных производителей (включая страны СНГ);
- низкий уровень менеджмента и маркетинга, социальная нагрузка на предприятия, масштабы производства, не соответствующие емкости рынка.
Большинство предприятий отрасли являются конверсионными предприятиями, которые были вынуждены свернуть основное производство и наладили небольшие объемы производства электронной и электротехнической продукции гражданского назначения. На сегодняшний день, существующий производственный потенциал отрасли реально может быть использован только в части:
- отдельных сегментированных производственных площадей;
- части современного западного технологического оборудования, поставленного или закупленного в последние годы.
Восстановление рентабельной производственно-хозяйственной деятельности предприятий, выпускающих электронную и электротехническую продукцию, требует разработки единой концепции развития отрасли с включением казахстанских компаний, являющихся основными покупателями электронной и электротехнической продукции, в систему производственно- хозяйственных связей.
Основные экономические показатели отрасли см. приложение 2.
4. Потенциал и стратегия развития электронной и электротехнической
отрасли промышленности
Потенциальные возможности развития электронной и электротехнической отрасли промышленности в Казахстане определяются следующими условиями:

3. Саланың қазiргi жай-күйiнiң талдамасы
Қазақстан электрон және электротехника өнiмiн жасап шығару жөнiнен елеулi өндiрiстiк әлеуеттi иеленіп отыр. 1-қосымшада электрон және электротехника жабдықтарына тораптармен және бөлшектермен қатар өндiрiстiк мақсаттағы түпкiлiктi өнiм мен тұтыну тауарларын жасап шығаратын негiзгi кәсiпорындар көрсетiлген.
Мұнымен қатар бүгiнгi таңда жаңадан құрылған бiрлескен кәсiпорындарды қоса алғанда, ешбiр кәсiпорынның кiрiс келтiрiп жұмыс iстеп тұрмағанын да айта кеткен жөн. Қазiргi кезде жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындар сақталып қалған ресурстарын пайдаланып, дайын өнiмдi қайта сатып, жергiлiктi шетелдiк құрылтайшылардан субсидиялар алып отыр.
Саланың дағдарыстық жағдайына мынадай факторлар алғышарт болып отыр:
- сала кәсiпорындары жасап шығарған өнiмнің сапалық сипаттамалары және бағасы тұрғысынан бәсеке қабілетінiң болмауы. Соңғы онжылдықтар iшiнде нақты инновациялар мен инвестициялардың болмауы, мұндай өнiмдi өндiрудегi алдыңғы қатарлы әлемдiк өндiрушiлермен байланыстың болмауы және қазiргi заманғы конструкторлық құжаттамаға қол жеткiзiлмеуi сала кәсiпорындарының технологиялық жағынан артта қалуына, шығарылған өнiмнің шет елдердiң осыған ұқсас өнiмдерiмен бәсекеге түсе алмауына себеп болды;
- ТМД елдерiндегi және Қазақстандағы жалпы экономикалық дағдарыстың салдарынан өнiмдi өткiзу рыноктары аясының күрт тарылуы және төлем қабiлетi бар сұраныстың төмендеуi;
- шетел (ТМД елдерiн қоса алғанда) өнiм өндiрушiлерiнiң тарабынан мықты бәсекенiң болуы;
- менеджмент пен маркетингтiң төмен деңгейi, кәсіпорындардың әлеуметтік жүктемелерi, рыноктың сыйымдылығына сай келмейтiн өндiрiс ауқымы.
Сала кәсiпорындарының көпшiлiгi негiзгi өндiрiсiн тоқтатып, азаматтық мақсаттағы электрон және электротехника өнiмiнiң шағын көлемiн өндiрудi жолға қойған конверсиялық кәсiпорындар болып табылады. Бүгiнгi таңда саланың өндiрiстiк әлеуетi:
- жекелеген бөлшектелген (сигменттелген) өндiрiстiк алаңдар;
- соңғы жылдары берiлген немесе сатып алынған батыстың қазiргi заманғы технологиялық жабдығының бiр бөлiгi тұрғысынан ғана нақты пайдаланылуы мүмкiн.
Электрон және электротехника өнiмiн шығаратын кәсiпорындардың рентабельдi өндiрiстiк-шаруашылық қызметiн қалпына келтiру электрон және электротехника өнiмiн негiзгi сатып алушылар болып табылатын Қазақстан компанияларын өндiрiстiк-шаруашылық байланыстар жүйесiне енгiзе отырып, саланы дамытудың бiрыңғай тұжырымдамасын әзiрлеудi талап етедi.
Саланың негiзгi экономикалық көрсеткiштерiн 2-қосымшадан қараңыз.
4. Өнеркәсiптiң электрон және электротехника саласын
дамытудың әлеуетi мен стратегиясы
Қазақстанда өнеркәсiптiң электрон және электротехника саласын дамытудың әлеуеттi мүмкiндiктерi мынадай жағдайлармен айқындалады және шектеледi:

1) с точки зрения факторов производства, возможным сравнительным преимуществом является наличие дешевых трудовых ресурсов необходимой квалификации и местные источники сырья. Вместе с тем, возможный выигрыш в стоимости продукции вследствие этих факторов должен быть соотнесен с затратами на транспортировку, которые в Казахстане, в силу его географического положения, расстояний и недостаточного развития транспортной инфраструктуры, являются достаточно высокими, а также со стоимостью других расходов (электроэнергия, тепло- и водоснабжение и т.д.). Кроме того, стоимость сырья может быть не ниже, чем на мировых рынках, учитывая то, что в настоящее время большинство сырьевых производств находится в управлении или собственности иностранных компаний. Существующее оборудование (за исключением западного оборудования, закупленного в последние годы) не позволяет производить продукцию в соответствии с современными стандартами качества. В силу этих факторов, возможности внедрения казахстанских производителей как звена в технологическую цепочку международных производителей практически не существует, также как и возможности экспорта электронной и электротехнической продукции на мировой рынок. Вместе с тем, могут быть рентабельными производства, ориентированные на внутренний рынок и рынки стран СНГ, либо базирующиеся на сырье, добываемом в Казахстане;
2) с точки зрения потенциального спроса, емкость казахстанского рынка в отдельных видах продукции в основном не позволяет осуществлять экономически оправданное производство. Например, при эффективной емкости рынка телефонного кабеля 3-5 тыс. км/год, прибыльность его производства достигается при объемах не менее 10-12 тыс. км/год. Спрос может быть расширен за счет выхода на рынки сопредельных стран (Россия, Узбекистан, Кыргызстан, Туркменистан), однако необходимо учитывать, что здесь казахстанские производители сталкиваются с жесткой конкуренцией как со стороны местных, так и зарубежных компаний. Структура спроса диктует ориентацию на высокотехнологичные производства малой мощности. В то же время нельзя исключать потенциальный спрос на продукцию, производимую в Казахстане и не имеющую аналогов за рубежом, либо на принципиально новые виды продукции. Перечень электронной и электротехнической продукции, приобретаемой по импорту с возможным импортозамещением (см. приложение 4);
3) с точки зрения развития международной кооперации. Реальной движущей силой развития отрасли могут стать зарубежные компании, заинтересованные в выходе на рынки СНГ либо в доступе к сырьевым ресурсам. Если возможности включения казахстанских производителей в середину технологической цепочки этих компаний весьма проблематично, то возможности организации сборочного производства, производства быстроизнашивающихся узлов или деталей для оборудования, активно используемого в Казахстане (например, нефтяного) или производства достаточно простых мелких деталей из сырья, добываемого в Казахстане (например, медных клемм, клапанов, проводов и т.д.) довольно реальны. В этом случае, включение в систему международной кооперации позволит казахстанским производителям получить доступ к современным технологиям, оборудованию и финансовым ресурсам. Кроме того, перспективна производственная кооперация с предприятиями стран СНГ.
В связи с этим, стратегия развития отрасли электронной и электротехнической промышленности базируется на следующих принципах:
- максимальное использование внутреннего потенциала спроса на электронную и электротехническую продукцию. Работа с основными казахстанскими потребителями продукции (ОАО "Казахтелеком", ОАО "КЕГОК", РГП "Казакстан темiр жолы", предприятия нефтегазового сектора) по формированию спроса на продукцию казахстанских производителей;
- концентрация производств малой мощности в рамках одного производственного комплекса для снижения затрат на электроэнергию, водо- и теплоснабжение и для организации поддерживающей институциональной структуры. Эти производства не обязательно должны быть технологически связаны между собой (создание технопарков);
- размещение производства вблизи наиболее значительных рынков (потребителей) или источников сырья, в регионах с развитой транспортной инфраструктурой для снижения транспортных издержек (Акмолинская, Павлодарская, Западно-Казахстанская, Алматинская, Карагандинская области);
- стимулирование создания совместных предприятий с участием ведущих производителей электронной и электротехнической продукции; развитие производственной кооперации с предприятиями России, Узбекистана, Кыргызстана.
Таким образом, развитие электронной и электротехнической отрасли промышленности будет осуществляться по пути организации сборочных производств с наладкой и тестированием качественных показателей продукции, ориентированных на внутреннего потребителя, в кооперации с ведущими зарубежными производителями, с последующим углублением технологии производства и продажей части продукции на внешних рынках, либо путем постепенного углубления переработки сырья с выходом на производство продукции высокой степени готовности.

1) өндiрiс факторлары тұрғысынан, қажеттi бiлiктiлiгi бар арзан еңбек ресурстарының болуы мен жергiлiктi шикiзат көздерi салыстырмалы түрдегі ықтимал артықшылық болып табылады. Мұнымен қатар өнiмнiң құны жағынан ықтимал ұтымдылық аталған факторлардың салдарынан тасымалдауға кететiн шығындарға жатқызылуы мүмкiн, өйткенi олар Қазақстанда оның жағрафиялық жағдайына, ара қашықтыққа және көлiк инфрақұрылымының жеткiлiктi түрде дамымағандығына байланысты барынша жоғары болып табылады, сондай-ақ басқа шығыстардың (электр қуаты, жылумен және сумен жабдықтау және т.с.с.) құнына жатқызылуы мүмкiн. Бұған қоса қазiргi кезде шикiзат өндiрiсiнiң көпшілiгi шетел компанияларының басқаруында немесе меншiгiнде болып отырғандықтан шикiзаттың бағасы әлемдiк рыноктағыдан төмен болмауы мүмкiн. Қолда бар жабдық (соңғы жылдары батыстан сатып алынған жабдықты қоспағанда) өнiмдi сапаның қазiргi заманғы стандарттарына сай жасап шығаруға мүмкiндiк бермей отыр. Осындай факторларға байланысты электрон және электротехника өнiмiн әлемдiк рынокқа экспорттау мүмкiндiгiнің болмай отырғаны сияқты Қазақстан өнiм өндiрушiлерiн халықаралық өнiм өндiрушiлердiң технологиялық тiзбегiне бiр буын етiп енгiзу мүмкiндiгi де жоқ. Сонымен бiр уақытта iшкi рынокқа және ТМД елдерiнің рыногына бағдарланған не Қазақстанда өндiрiлетiн шикiзатқа негiзделген өндiрiс рентабельдi болуы ықтимал;
2) әлеуеттi сұраныс тұрғысынан, Қазақстан рыногының өнiмнiң жекелеген түрлерi бойынша қамтымдылығы экономикалық жағынан өзiн-өзi ақтайтын өндiрiстi жүзеге асыруға мүмкiндік бермейдi. Мысалы, телефон кабелi рыногының тиiмдi қамтымдылығы жылына 3-5 мың км болып отырғанда оның өндiрiсiнiң тиiмдiлiгiне жылына кемiнде 10-12 мың км көлемiнде қол жеткiзiлiп отыр. Сұраныс iргелес елдердiң (Ресей, Өзбекстан, Қырғызстан, Түркменстан) рыноктарына шығудың есебiнен кеңейтiлуi мүмкiн, бiрақ бұл ретте Қазақстан өнiм өндiрушiлерiнiң мұнда жергілiктi және шетел компаниялары тарапынан қатал бәсекеге тап болатынын да ескерген жөн. Сұраным құрылымы шағын қуатты жоғары технологиялық өндiрiске бейiмделудi талап етедi. Сонымен бiр уақытта Қазақстанда өндiрiлетiн әрi шет елде теңдесi жоқ өнiмге деген не мүлде жаңа өнiм түрлерiне деген тұрақты сұранысты да қатерден шығармау керек. Импорт бойынша сатып алынатын және импортты алмастыруы ықтимал электрон және электротехника өнiмiнiң тiзбесiн 4-қосымшадан қараңыз;
3) халықаралық кооперацияны дамыту тұрғысынан, ТМД рыноктарына шығуға не шикiзат ресурстарына қол жеткiзуге мүдделi шетел компаниялары саланы дамытудың шын мәнiндегi қозғаушы күшi бола алады. Қазақстан өнiм өндiрушiлерiн осы компаниялардың технологиялық тiзбегiнiң бел ортасына енгiзу мүмкiндiгі күрделi мәселе болғанмен, Қазақстанда кеңiнен қолданылып отырған жинақтау өндiрiсiн, жабдыққа (мәселен, мұнайға қатысты жабдық) арналған тез тозатын тораптар мен бөлшектердiң өндiрiсiн немесе Қазақстанда өндiрiлетiн шикiзаттан жасалатын барынша қарапайым бөлшектердiң өндiрiсiн (мысалы, мыс клеммдер, қалқаншалар, сымдар және т.б.) ұйымдастыру әбден мүмкiн. Мұндай жағдайда халықаралық кооперацияға ену Қазақстан өнiм өндiрушiлеріне қазiргi заманғы технологияларға, жабдықтар мен қаржы ресурстарына қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi. Мұнымен қатар ТМД елдерiнiң кәсiпорындарымен өндiрiстiк кооперацияға кiрудiң болашағы бар.
Осыған байланысты электрон және электротехника өнеркәсiбi саласының даму стратегиясы мынадай принциптерге негiзделедi:
- электрон және электротехника өнiмiне деген сұраныстың iшкi әлеуетiн барынша пайдалану. Қазақстанның өнiмдi негізгі тұтынушыларымен ("Қазақтелеком" ААҚ, "КЕГОК" ААҚ, "Қазақстан темiр жолы" РМК, мұнай-газ секторының кәсiпорындары) Қазақстан өндiрушiлерiнiң өнiмiне сұранысты қалыптастыру;
- электр қуатына, сумен және жылумен жабдықтауға кететiн шығындарды азайту және қолдаушы институттық құрылымды ұйымдастыру үшiн шағын қуатты өндiрiстердi бiр өндiрiстiк кешеннiң шеңберiнде шоғырландыру. Мұндай өндiрiстердiң өзара технологиялық байланыста болуы шарт емес (технопарктер құру);
- көлiк шығыстарын азайту үшiн өндiрiстi шикiзаттың мейлiнше елеулi рыноктарына (тұтынушыларының) немесе көздерiне жақын жерде орналастыру (Ақмола, Павлодар, Батыс Қазақстан, Алматы, Қарағанды облыстары);
- электрон және электротехника өнiмiн алдыңғы қатарлы өндiрушiлердің қатысуымен бiрлескен кәсiпорындар құру; Ресей, Өзбекстан, Қырғызстан кәсiпорындарымен өндiрiстiк кооперацияны дамыту.
Осылайша өнеркәсiптің электрон және электротехника саласын дамыту алдыңғы қатарлы шетелдiк өнiм өндiрушiлермен кооперациялана отырып, кейiн өндiрiс технологиясын тереңдете отырып және өнiмнiң бiр бөлiгiн сыртқы рынокта сататын болып, өнiмнiң iшкi тұтынушыға бағдарланған сапалық көрсеткiштерiн жолға қойып және тестiлей отырып, жинақтаушы өндiрiстердi ұйымдастыру жолымен немесе шикiзатты ұқсатуды бiртiндеп тереңдете отырып, жоғары деңгейдегi дайын өнiм өндiруге шығу жолымен жүзеге асырылатын болады.

5. Основные направления развития электронной и электротехнической
отрасли промышленности, программные предложения
1. Формирование спроса на электронную и электротехническую продукцию казахстанских производителей.
Основным условием развития производства электронной и электротехнической продукции является спрос на эту продукцию. Объективно, на первом этапе основными потребителями продукции отрасли станут крупные казахстанские компании. Привлечение финансовых ресурсов на реализацию инвестиционных программ этих компаний (например, займ ЕБРР и синдицированный займ для ОАО "Казахтелеком", займ Всемирного банка для ОАО "КЕГОК", предполагаемый займ ЕБРР на развитие РГП "Казакстан темiр жолы", прямые инвестиции в нефтедобычу и нефтепереработку и т.д.) открывает реальную возможность формирования платежеспособного спроса на продукцию казахстанских производителей электронной и электротехнической промышленности.
В целях стимулирования развития отрасли электронной и электротехнической промышленности в Казахстане, необходимо, чтобы казахстанские компании осуществляли часть закупок на внутреннем рынке. Для этого, необходимо провести работу по определению объемов и заключению договоров о гарантированных закупках определенной номенклатуры продукции, соответствующей современным технологическим требованиям, и по ценам не выше цен импорта аналогичной продукции, у казахстанских производителей. При проведении тендеров на закупку продукции должна быть предусмотрена система преференций для местных производителей аналогично системе преференций, используемых при международных конкурентных торгах, проводимых по займам Всемирного банка.
2. Внедрение новых технологий и установка современного оборудования.
Требование соответствия производимой продукции современным технологическим стандартам обусловливает необходимость внедрения новых технологий и установки современного оборудования западных производителей. На некоторых предприятиях отрасли установлено такое высокотехнологичное оборудование (см. приложение 3), однако большинство предприятий использует морально устаревшее оборудование.
Оборудование и технологии могут быть импортированы за счет привлечения прямых инвестиций (в качестве взноса иностранного учредителя в совместное предприятие), за счет привлечения экспортных кредитов или кредитов поставщика или получены в лизинг. Во всех случаях требуется организация софинансирования и наличие надежного местного партнера/производителя, обладающего необходимым производственным опытом. Подготовка технико-экономических обоснований закупок оборудования или создания совместных предприятий и бизнес-планов а также мобилизация финансирования является необходимым условием технологического обновления производства.

5. Өнеркәсiптiң электрон және электротехника саласын дамытудың
негiзгi бағыттары, бағдарламалық ұсыныстар
1. Қазақстан өнiм өндiрушілерiнiң электрон және электротехника өнiмiне деген сұранысты қалыптастыру.
Электрон және электротехника өнiмiн өндiрудi дамытудың негiзгi шарты осындай өнiмге деген сұраныс болып табылады. Бiрiншi кезеңде сала өнiмiнiң бiрiншi тұтынушылары Қазақстанның iрi компаниялары болатыны анық. Осы компаниялардың (мысалы, "Қазақтелеком" ААҚ-на арналған ЕДҚБ заемы және синдицирленген заем, "КЕГОК" ААҚ-на арналған Дүниежүзiлiк банктiң заемы, "Қазақстан темiр жолы" РМК дамытуға арналған болжалып отырған ЕДҚБ заемы, мұнай өндiру мен мұнай өңдеуге тiкелей инвестициялар және т.б.) инвестициялық бағдарламаларын iске асыруға қаржы ресурстарын тарту Қазақстанның электрон және электротехника өнеркәсiбi Қазақстандық өндiрушiлерiнiң өнiмiне төлем қабiлетi бар сұранысты қалыптастыруға нақты мүмкiндiктер туғызады.
Қазақстанда электрон және және электротехника өнеркәсiбiнiң саласын дамытуды ынталандыру мақсатында Қазақстан компанияларының сатып алулардың бiр бөлiгiн iшкi рынокта жүзеге асыруы қажет. Бұл үшiн қазiргi заманғы технологиялық талаптарға сай келетiн, бағасы жағынан осыған ұқсас импорттық тауар бағасынан қымбат болмайтын өнiмнiң белгiлi бiр номенклатурасын Қазақстан өнiм өндiрушiлерiнен кепiлдi сатып алудың көлемiн анықтау және шарттар жасасу жөнiнде жұмыс жүргiзу қажет. Өнiмдi сатып алуға тендер өткiзген кезде жергіліктi өнiм өндiрушiлер үшiн Дүниежүзiлiк банк заемдары бойынша жүргiзiлетiн халықаралық бәсекелiк саудаластықтар кезiнде пайдаланылатын артықшылықтар жүйесіне ұқсас преференциялар жүйесi көзделу керек.
2. Жаңа технологияларды енгiзу және осы заманғы құрал-жабдықты орнату.
Өндiрiлетiн өнiмнiң осы заманғы технологиялық стандарттарға сай келуi жөнiнде қойылатын талап жаңа технологиялар енгiзу мен батыс өнiм өндiрушiлерiнiң осы заманғы құрал-жабдығын орнату қажеттiлiгiн туғызады. Саланың кейбiр кәсiпорындарында мұндай технологиясы жоғары құрал-жабдықтар орнатылған (3-қосымшаны қараңыз), бiрақ кәсiпорындардың көпшiлiгi моральдық тұрғыдан тозығы жеткен құрал-жабдықты пайдаланады.
Құрал-жабдық пен технологиялар тiкелей инвестицияларды тартудың есебiнен (шетелдiк құрылтайшының бiрлескен кәсiпорынға жарнасы түрiнде) экспорттық несие немесе өнiм берушiнiң несиесiн тартудың есебiнен импортталуы немесе лизингке алынуы мүмкiн. Барлық жағдайда да қоса қаржыландыруды ұйымдастыру тиiстi өндiрiстiк тәжiрибесi бар сенiмдi жергiлiктi әрiптестiң/өнiм өндiрушiнiң болуы талап етiледi. Жабдық сатып алудың немесе бiрлескен кәсiпорындар құру мен бизнес-жоспарлар жасаудың техникалық-экономикалық негіздемелерiн дайындау, сондай-ақ қаржыландыруды жұмылдыру өндiрiстi технологиялық жаңартудың қажеттi шарты болып табылады.

3. Организация производственной кооперации с ведущими зарубежными компаниями.
Наличие платежеспособного спроса на продукцию электронной и электротехнической промышленности создает благоприятные условия для развития производственной кооперации с ведущими зарубежными компаниями в этой отрасли, которые заинтересованы в продвижении своей продукции на рынок Казахстана. Организация производств в Казахстане (возможно первоначально - сборочного) с использованием оборудования этих компаний, деталей и комплектующих, поставляемых ими, может стать основой развития отрасли. Так, сложные электронные платы или детали приобретаются у серийных заводов партнеров, в то время как более простые детали могут приобретаться у местных производителей. В дальнейшем, по мере накопления опыта, отработки технологии и повышения качества продукции предполагается расширение номенклатуры продукции, углубление технологии производства и продажа части продукции на внешнем рынке.
Привлечение к сотрудничеству зарубежных компаний может осуществляться путем объявления тендера на организацию производства какой-либо электронной или электротехнической продукции в Казахстане, либо путем прямого приглашения к сотрудничеству какой-либо зарубежной компании. В качестве вклада с казахстанской стороны могут быть предложены: гарантированный заказ на продукцию со стороны казахстанских компаний; инструменты государственной поддержки (налоговые льготы, преференции, гарантии от политических и регулятивных рисков и т.д.); земля для размещения производства и производственные площади, в ряде случаев - софинансирование.
4. Формирование благоприятной среды и системы стимулов для развития отрасли.
Для стимулирования развития передовых технологий и новых наукоемких производств необходимо применение современных организационно-технологических методов.
В мировой практике в подобных случаях принято делать ставку на технопарки и технополисы. На необходимость формирования технопарков и технополисов указывает Президент Республики Казахстан Н. Назарбаев в "Стратегии становления и развития Казахстана как суверенного государства".
Технопарки и технополисы - это пространство, где создаются новые технические идеи, проекты и изделия, материалы и услуги, которые нужны потребителям и помогают решать им научно-технические проблемы.
В условиях Казахстана технопарки целесообразно создавать на основе использования имеющегося научно-технического потенциала и технологического задела, т.е на предприятиях машиностроительного комплекса и оборонной промышленности.
Технопарки, как правило, создаются несколькими учредителями и являются совместными предприятиями с отлаженным механизмом взаимодействия с научными центрами, промышленными предприятиями, региональными и местными властями.
Привлекательность размещения в технопарке достигается за счет:
- эффективной системы местной исполнительной власти, обеспечивающей хорошую среду для ведения бизнеса и быстрое решение административных проблем;
- наличия готовых производственных помещений и развитой производственной инфраструктуры, снижения эксплуатационных затрат за счет их распределения между большим количеством пользователей;
- предоставления таможенных, финансовых, транспортных и коммуникационных услуг непосредственно в зоне производства;
- наличия высококвалифицированной и дешевой рабочей силы.
Технопарки осуществляют экспертизу и отбор инновационных предложений, научно-технических проектов и программ, направленных на создание и внедрение новой техники и наукоемких технологий, а также оценивают рискованность этих предложений, оказывают содействие в проведении научно-исследовательских работ и передаче их результатов в производство. Кроме того, они представляют предприятиям производственные площади, предлагают юридические, маркетинговые, хозяйственные и иные услуги, содействуют правовой и коммерческой защите интеллектуальной собственности.
Доходы технопарка складываются из арендной платы, доходов от продажи разного рода услуг и доходов, полученных от участия в прибылях фирм, в которые технопарк в той или иной форме вложил свои средства. Имеется возможность создания технопарков в г. Астане на базе бывшего предприятия "Целиноградсельмаш", а также в городах Караганда, Алматы, Усть-Каменогорск, Петропавловск и Уральск.
Технополисы представляют собой научно-производственные комплексы, когда прикладные научные исследования непосредственно находят свою реализацию в производстве. Возможно создание технополисов в г. Курчатове на базе СП "КК Интерконнект", в г. Уральске на базе АО "НИИ Гидроприбор", а также на космодроме Байконур.

3. Жетекшi шетел компанияларымен өндiрiстiк кооперацияны ұйымдастыру.
Электрон және электротехника өнеркәсiбiнiң өнiмiне төлем қабiлетi бар сұраныстың болуы осы саладағы өз өнiмiн Қазақстан рыногына шығаруға мүдделi жетекшi шетел компанияларымен өндiрiстiк кооперацияны дамытуға қолайлы жағдай туғызады. Осындай компаниялардың жабдықтарын, олар берiп отырған бөлшектер мен құраластарды пайдалана отырып, өндiрiстi (бастапқы кезде - жинақтаушы өндiрiстi) ұйымдастыру саланы дамытуға негiз бола алады. Мәселен, күрделi электрондық платалар әрiптес сериялық зауыттардан алынса, қарапайым бөлшектер жергiлiктi өндiрушiлерден алынуы мүмкiн. Келешекте тәжiрибенің жинақталуына, технологияның жолға қойылуына, өнiм сапасының артуына қарай өнiм номенклатурасын кеңейту, өндiрiс технологиясын тереңдету және өнiмнiң бiр бөлiгiн сыртқы рынокта сату қарастырылатын болады.
Шетел компанияларын ынтымақтастыққа шақыру Қазақстанда қандай да бiр электрон және электротехника өнiмiн өндiрудi ұйымдастыруға тендер жариялау жолымен не белгiлi бiр шетел компаниясын ынтымақтастыққа тiкелей шақыру жолымен жүзеге асырылуы мүмкiн. Қазақстан тарапынан қосылатын үлес ретiнде: Қазақстан компанияларының тарапынан өнiмге деген кепiлдi сұраныс, мемлекеттiк қолдау құралдары (салықтық жеңiлдiктер, артықшылықтар, саяси және регулятивтi тәуекелдерден кепiлдiктер және т.с.с.), өндiрiс орналастырылатын жер және өндiрiс алаңдары; бiрқатар жағдайда қоса қаржыландыру ұсыныла алады.
4. Саланы дамыту үшiн қолайлы ортаны және ынталандырулар жүйесiн қалыптастыру.
Озық технологиялардың және жаңа ғылыми қамтымды өндiрiстердiң дамуын ынталандыру үшiн қазіргі заманғы ұйымдастырушылық-технологиялық әдiстердi қолдану қажет.
Әлемдiк тәжiрибеде мұндай жағдайда технопарктер мен технополистер нысанаға алынады. Технопарктер мен технополистердi қалыптастырудың қажеттiлiгi туралы Қазақстан Республикасының Президентi Н.Назарбаев "Қазақстанның егемен мемлекет ретiнде қалыптасуы мен дамуының стратегиясында" атап көрсеттi.
Технопарктер мен технополистер - бұл тұтынушыларға қажет және оларға ғылыми-техникалық проблемаларды шешуге жәрдемдесетiн жаңа техникалық идеялар, жобалар мен бұйымдар, материалдар мен қызмет көрсетулер пайда болатын кеңiстiк.
Қазақстанның жағдайында технопарктердi қолда бар ғылыми-техникалық әлеуеттiң және технологиялық бөлiнiстiң негiзiнде, яғни, машина жасау кешенi мен қорғаныс өнеркәсiбiнiң кәсiпорындарында құрған орынды.
Технопарктердi, әдетте, бiрнеше құрылтайшы құрады және олар ғылыми орталықтармен, өнеркәсiп орындарымен, аймақтық және жергiлiктi өкiметпен өзара қарым-қатынас тетiктерi жолға қойылған бiрлескен кәсiпорындар болып табылады.
Технопаркте өндiрiстi орналастыру тартымдылығына мыналардың есебiнен қол жеткiзiледi:
- бизнестi жүргiзу мен әкiмшілiк проблемаларды жедел шешуге жақсы ортаны қалыптастыратын жергiлiктi атқарушы өкiметтiң тиiмдi жүйесi;
- даяр өндiрiс жайларының және өндiрiстiк инфрақұрылымның болуы, көпсанды пайдаланушылардың арасында бөлудiң есебiнен пайдалану шығындарын азайту;
- өндiрiс аймағының өзiнде кедендiк, қаржылық, көлiктiк және коммуникациялық қызмет көрсету;
- бiлiктiлiгi жоғары әрi арзан жұмыс күшiнiң болуы.
Технопарктер жаңа техниканы және ғылыми қамтымды технологияларды құру мен енгiзуге бағытталған инновациялық ұсыныстарға, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға сараптама және iрiктеу жүргiзедi, сондай-ақ бұл ұсыныстардың тәуекелiн бағалайды, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзуге және олардың нәтижелерiнiң өндiрiске берілуiне жәрдемдеседi. Бұған қоса олар кәсiпорындарға өндiрiстiк алаңдар бередi, заң, маркетинг, шаруашылық және өзге де қызметтердi ұсынады, интеллектуалдық меншiкті құқықтық және коммерциялық қорғауға жәрдемдеседі.
Технопарктiң кiрiсi жалдау ақысынан, әртүрлi қызмет көрсетулердi сатудан түскен және технопарк қандай да бiр нысанда өз қаражатын қосқан фирмалардың пайдасына қатысуынан түскен кiрiстерден құралады. Астана қаласында бұрынғы "Целиноградауылшармаш" кәсiпорнының негiзiнде, сондай-ақ Қарағанды, Алматы, Өскемен, Петропавл және Орал қалаларында технопарктер құру жоспарланып отыр.
Технополистер қолданбалы ғылыми зерттеулер өндiрiсте iске асырылатын ғылыми-өндiрiстiк кешендер түрiнде болады. Курчатов қаласында "Интерконнект ҚК" БК-ның негiзiнде және Орал қаласында "Гидроаспап ҒЗИ" АҚ-ның негiзiнде, сондай-ақ Байқоңыр ғарыш айлағында технополистер құруға болады.

5. Стимулирование реструктуризации предприятии отрасли, свертывание нежизнеспособных производств, мобилизация инвестиции.
Важным направлением повышения эффективности работы отрасли является реструктуризация неплатежеспособных предприятий и свертывание нежизнеспособных производств, оттягивающих материальные и финансовые ресурсы. В рамках реализации Программы необходимо провести анализ производственно-хозяйственной деятельности каждого предприятия отрасли, определить его потенциальную жизнеспособность и подготовить соответствующие программы реструктуризации и санации либо ликвидации и банкротства.
6. Внедрение новых методов управления и маркетинга.
Повышение квалификации управленческого персонала предприятия, его адаптация к рыночным отношениям, развитый маркетинг являются важными составляющими успеха работы предприятий отрасли. Это обеспечивается путем обучения новым принципам управления, обмена опытом для руководителей предприятия, эффективного перехода к новым методам финансового менеджмента, внедрения международной системы бухгалтерского учета.
7. Программные предложения.
Производство кабельной продукции
Производство волоконно-оптического кабеля, контрольных и связевых кабелей, в т. ч. бронированных, а также самонесущих изолированных проводов 0,4 кВ (для модернизации сетей) возможно на АО "Казэнергокабель", г. Павлодар.
Производство элементов конструкции антенн для
наземных станций спутниковой связи и спутникового
радиовещания и телевидения
Производство отдельных элементов освоено и производится на АО "Омега", г. Уральск, имеется необходимое технологическое оборудование на Ульбинском металлургическом заводе.
Производство телекоммуникационного оборудования
Производство коммуникационного оборудования DRH-4 освоено на СП "Веснет", оборудование для электронизации телефонных станций АТСК, АТСК-У - на АО "Омега", радиоприемники УКВ диапазона, радио- и телевизионные передатчики - на НЦ РЭС РК. В настоящее время НЦ РЭС РК проводит опытную эксплуатацию тарификаторов повременного учета телефонных разговоров на 1000 и 5000 абонентов, оборудования электронных схем модернизации городских АТС, систем метеорной радиосвязи, систем транкинговой, пейджинговой и КВ-связи с адаптированным программным обеспечением к условиям г. Алматы.
Освоение производства уплотнения абонентских линий возможно на АО "Омега", таксофонных кабин, контрольно-измерительной техники, инструментов, кабельных шкафов, стативов, каркасов - на АО "Завод им. Кирова", г. Петропавловск.
СП "КК Интерконнект", наряду с освоенным производством односторонних и двухсторонних плат для телевизоров и мониторов, телефонов и модемов, выпускает аудио и видео карт для компьютеров. Совместно с компанией "Сайман" разработаны и находятся на сертификации многотарифные электронно-механические и электронные счетчики электроэнергии.
Казахстанско-российское инновационное совместное предприятие "Аэлита" совместно с РКК "Энергия" им. С.П.Ковалева, КБЮ им. М.К.Янгеля разрабатывает проект восстановления и реконструкции стартового комплекса на пл. 45 (правый) космодрома Байконур для использования в последующем в коммерческих запусках как собственный стартовый комплекс Республики Казахстан.
Основные виды продукции, которые можно освоить в короткие сроки, имея гарантированный сбыт (см. приложение 5).

5. Саланың кәсiпорындарын қайта құрылымдауды ынталандыру, дәрменсiз өндiрiстердi тоқтату, инвестицияларды жұмылдыру.
Материалдық және қаржы ресурстарын өзiне тартып отырған төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды қайта құрылымдау және дәрменсiз өндiрiстердi тоқтату сала жұмысының тиімдiлігiн арттырудағы маңызды бағыт болып табылады. Бағдарламаны iске асырудың шеңберiнде саланың әрбiр кәсiпорнының өндiрiстiк-шаруашылық қызметiне талдау жасау, оның келешектегi өмiршеңдiгiн айқындау және қайта құрылымдау мен санациялаудың не тарату мен банкроттықтың тиiстi бағдарламаларын әзiрлеу қажет.
6. Басқару мен маркетингтiң жаңа әдiстерiн енгiзу.
Кәсiпорынның басқарушы персоналының бiлiктiлiгiн арттыру, оның нарықтық қатынастарға бейiмделуi, дамыған маркетинг сала кәсiпорындары жұмысының табысқа жетуiнiң маңызды құраласы болып табылады. Бұл кәсiпорын басшыларына арналған басқарудың жаңа принциптерiне оқыту, тәжiрибе алмасу, қаржы менеджментінің жаңа әдiстерiне тиiмдi көшу, бухгалтерлiк есептiң халықаралық жүйесiн енгiзу жолымен қамтамасыз етiледi.
7. Бағдарламалық ұсыныстар.
Кабель өнiмiн өндiру.
Талшықты-оптикалық кабельдi, бақылау және байланыс кабельдерiн, оның ішінде броньдалған кабельдердi, сондай-ақ 4 кВ-тық өзi жеткiзетiн оқшауланған сымдарды (желiлердi жаңарту үшiн) Павлодар қаласының "Қазэнергокабель" АҚ-нда жасап шығару мүмкiн болады.
Серiктiк байланыстың және серiктiк радиохабарларын тарату мен телевизияның жердегi станцияларына арналған антенналар конструкциясының элементтерiн жасап шығару.
Жекелеген элементтердi жасап шығару игерiлдi және Орал қаласының "Омега" АҚ-да жасап шығарылады, Yлбi металлургия зауытында қажеттi технологиялық жабдық бар.
Телекоммуникация жабдығын жасап шығару.
РРХ-4 коммуникация жабдығын жасап шығару "Веснет" БК-нда, АТСК, АТСК-У телефон станцияларын электрондауға арналған жабдық - "Омега" АҚ-да, УКВ диапазонындағы радиоқабылдағыштарды, радио-және телевизия таратқыштарын
- ҚР РЭС НО-да игерiлген. Қазiргi уақытта ҚР РЭС НО телефонмен сөйлесудi уақыт бойынша есепке алудың 1 000 және 5 000 абонентке арналған тарифтегiштерiн, қалалық АТС-тарын жаңартудың электрондық схемаларының жабдықтарын, метеорлық радиобайланыс жүйелерiн, Алматы қаласының жағдайына бейiмделген бағдарламалық қамтамасыз етiлген транкингтiк, пейджерлiк және КВ-байланысы жүйелерiн тәжiрибелiк пайдалануды жүргiзiп отыр.
Абоненттiк желiлердi тығыздаушыларды жасап шығару - "Омега" АҚ-нда, таксофондық кабиналарды, бақылау-өлшеу техникасын, құралдарды, кабельдiк шкафтарды, статифтердi, қаңқаларды жасап шығару Петропавл қаласының "Киров атындағы зауыт" АҚ-нда игеру мүмкiндiгi бар.
"Интерконнект ҚК" БК теледидарлар мен мониторларға, телефондар мен модемдерге арналған бiржақты және екiжақты платалар жасап шығаруды игерумен қатар, компьютерлерге арналған аудио- және бейнекарттар шығарады.
"Сайман" компаниясымен бiрлесе отырып, көптарифтi электронды-механикалық және электрондық электр қуатын есептегiштер дайындалып, сертификаттаудан өткiзуге берiлдi.
"Аэлита" Қазақстан-Ресей инновациялық бiрлескен кәсiпорны С.П.Ковалев атындағы "Энергия" РҚК-мен, М.К.Янгель атындағы КБ-мен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының өзiнiң старт кешенi ретiнде коммерциялық ракета ұшыруда пайдалануға арналып Байқоңыр ғарыш айлағының 45-алаңында (оң жақ) старт кешенiн қалпына келтiру мен қайта жаңарту жобасын әзiрлеуде.
Кепiлдi өнiм өткiзу жолға қойылған, қысқа мерзiмде игерілуi мүмкiн негiзгi өнiм түрлерiн 5-қосымшадан қараңыз.

6. Привлечение инвестиций и финансирования для развития отрасли
Основными источниками финансирования развития предприятий отрасли являются:
- внешние источники: прямые иностранные инвестиции (участие в капитале совместных предприятий, покупка акций); кредиты основных компаний дочерним компаниям, экспортные кредиты или кредиты поставщика; займы на развитие малого и среднего бизнеса, представляемые Правительству Республики Казахстан; кредиты зарубежных банков; лизинг оборудования;
- внутренние источники: инвестиционные фонды, бюджетные кредитные линии на развитие малого и среднего бизнеса, средства, выделяемые для конверсии предприятий оборонной промышленности, кредиты отечественных банков.
Для мобилизации финансовых ресурсов могут быть использованы следующие инструменты:
- гарантии Республики Казахстан;
- гарантии политического и регулятивного риска Всемирного банка;
- гарантии отечественных банков;
- залог имущества, оборудования и контрактов на поставку продукции;
- частичное страхование финансовых рисков.
Перспективной формой проведения модернизации производства является лизинг оборудования, причем авансовый взнос может быть произведен за счет средств, привлеченных со стороны фондов на развитие малого и среднего бизнеса.
Для каждого проекта должен быть разработан бизнес-план, определены наиболее оптимальные источники и структура финансирования. Наиболее предпочтительным является привлечение прямых иностранных инвестиций, что позволяет преодолеть трудности с организацией финансирования и его обеспечением, получить доступ к новым технологиям и современному оборудованию, а также менеджерскому опыту.
7. Институциональная основа и государственная поддержка развития
отрасли
Для реализации Программы развития электронной и электротехнической отрасли промышленности в республике создано ОАО "Индустриальный парк". Основными задачами ОАО "Индустриальный парк" является следующее:
- проведение работы и заключение договоров с казахстанскими компаниями на поставку электронной и электротехнической продукции, производимой в Казахстане;
- анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли, внесение предложений об их развитии, реструктуризации или ликвидации;
- размещение заказов на предприятиях отрасли;
- организация подготовки бизнес-планов и технико-экономических обоснований, содействие в организации финансирования, содействие в привлечении прямых иностранных инвестиций;
- содействие созданию технополисов и технопарков; организация производства электронной и электротехнической продукции;
- участие в управлении предприятий отрасли, переданных в трастовое управление ОАО "Индустриальный парк", либо в которых ОАО "Индустриальный парк" является акционером (учредителем).
В своей деятельности ОАО "Индустриальный парк" тесно взаимодействует с Агентством Республики Казахстан по инвестициям, с Агентством Республики Казахстан по поддержке малого бизнеса, ЗАО "Фонд развития малого и среднего бизнеса", банками и другими государственными и негосударственными институтами.
Для реализации поставленных задач, ОАО "Индустриальный парк" выполняет следующие мероприятия:
- с Агентством Республики Казахстан по инвестициям - по предоставлению стандартного пакета льгот и преференций при организации производств под эгидой ОАО "Индустриальный парк";
- с ОАО "Казахтелеком", ОАО "КЕГОК", РГП "Казакстан темiр жолы" - по гарантированным поставкам продукции, произведенных на предприятиях в Республике Казахстан;
- с акиматами г.г. Астана, Караганда, Алматы, Усть-Каменогорск, Петропавловск, Уральск - по созданию технопарков;
- с акиматами г. Курчатов, пос. Алатау (Медеуский район г. Алматы), г. Уральск и г. Байконур - по созданию технополисов.

6. Саланы дамыту үшiн инвестициялар мен қаржыландыруды тарту
Сала кәсiпорындарын дамытуды қаржыландырудың негiзгi көздерi мыналар болып табылады:
- сыртқы көздер: тiкелей шетел инвестициялары (бiрлескен кәсiпорындардың капиталына қатысу, акциялар сатып алу); негiзгi компаниялардың еншілес компанияларға несие беруi, экспорттық несиелер немесе өнім берушінің несиелері; Қазақстан Республикасының Үкiметiне шағын және орта бизнестi дамытуға арнап берiлетiн заемдар; шетел банктерiнiң
несиелерi; жабдық лизингi;
- iшкi көздер: шағын және орта бизнестi дамытуға арналған
инвестициялық қорлар, бюджеттiк несие желiлерi, қорғаныс өнеркәсiбiнiң
кәсiпорындарын конверсиялау үшiн бөлiнетiн қаражат, отандық банктердiң
несиелерi.
Қаржы ресурстарын жұмылдыру үшiн мынадай құралдар пайдаланылуы мүмкiн:
- Қазақстан Республикасының кепiлдiктерi;
- Дүниежүзiлiк банктiң саяси және регулятивтi тәуекелiнiң
кепiлдiктерi;
- отандық банктердiң кепiлдiктерi,
- мүлiктi, жабдықты және өнiм беруге арналған келiсiм-шарттарды
кепiлге беру;
- қаржы тәуекелдерiн iшiнара сақтандыру.
Өндiрiстi жаңартудың келешектi нысаны жабдық лизингi болып табылады, бұл ретте аванстық жарна қорлардың шағын және орта бизнестi дамытуға берген қаражатының есебiнен жасалуы мүмкiн.
Әрбiр жоба үшiн бизнес-жоспар жасалуы, қаржыландырудың барынша оңтайлы көздерi мен құрылымы айқындалуы тиiс. Тiкелей шетел инвестицияларын тарту мейлiнше қолайлы болып табылады, бұл қаржыландыруды ұйымдастыруға және оны қамтамасыз етуге байланысты қиындықтарды жеңуге, жаңа технологиялар мен осы заманғы жабдыққа, сондай-ақ менеджерлiк тәжiрибеге қол жеткiзуге мүмкіндік бередi.
7. Саланы дамытудың институттық негізi және мемлекеттiк қолдауы
Республикада өнеркәсiптiң электрон және электротехника саласын дамыту бағдарламасын iске асыру үшiн "Индустриалық парк" ААҚ құрылды. "Индустриалық парк" ААҚ-ның негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
- Қазақстан компаниялары мен Қазақстанда өндiрiлетiн электрон және электротехника өнiмiн берiп тұру жөнiнде жұмыс жүргiзу және шарт жасасу;
- сала кәсiпорындарының өндiрiстiк-шаруашылық қызметiне талдау жасау, оларды дамыту, қайта құрылымдау немесе тарату туралы ұсыныстар енгiзу;
- сала кәсiпорындарында тапсырыстарды орналастыру;
- бизнес жоспарлар мен техникалық-экономикалық негiздемелердi дайындауды ұйымдастыру, қаржыландыруды ұйымдастыруға жәрдемдесу, тiкелей шетел инвестицияларын тартуға жәрдемдесу;
- технополистер мен технопарктер құруға жәрдемдесу; электрон және электротехника өнiмiн өндiрудi ұйымдастыру;
-"Индустриалық парк" ААҚ-ның трастылық басқаруына берiлген не "Индустриалық парк" ААҚ акционерi (құрылтайшысы) болып табылатын сала кәсiпорындарын басқаруға қатысу.
"Индустриалық парк" ААҚ өз қызметiнде Қазақстан Республикасының инвестициялар жөнiндегi агенттiгiмен, Қазақстан Республикасының Шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiмен, "Шағын және орта бизнестi дамыту қоры" ЖАҚ-мен, банктермен және басқа да мемлекеттiк және мемлекеттiк емес институттармен тығыз iс-қимыл жасайды.
Алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн Индустриалық парк" ААҚ мынадай iс-шараларды орындайды:
- Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгiмен бiрге
- "Индустриалық парк" ААҚ қамқорлығымен өндiрiстер ұйымдастырған кезде жеңiлдiктер мен артықшылықтардың стандартты пакетiн беру - "Қазақтелеком" ААҚ, "КЕГОК" ААҚ, "Қазақстан темiр жолы" РМК-мен бiрге - Қазақстан
Республикасының кәсiпорындарында өндiрiлген өнiмдi кепiлдi беру;
- Астана, Қарағанды, Алматы, Өскемен, Петропавл, Орал қалаларының
әкiмшiлiктерiмен бiрге - технопарктер құру;
- Курчатов қаласының, Алатау поселкесiнiң (Алматы қаласының Медеу
ауданы) Орал қаласының және Байқоңыр қаласының әкiмшiлiктерiмен бiрге -
технополистер құру.

8. Ожидаемый эффект от реализации Программы
Основными ожидаемыми результатами Программы являются:
- развитие производства электронной и электротехнической продукции
соответствующей современным технологическим требованиям;
- сокращение объема импорта товаров и замещение импорта внутренним
производством за счет внедрения высоких технологий;
- совершенствование структуры управления электронной и
электротехнической отраслью;
- реструктуризация предприятий отрасли с учетом требований рынка;
- технологическая перестройка предприятий на основе передовых
технологий, повышение качества и конкурентоспособности выпускаемой
продукции;
- улучшение социальной обстановки путем создания новых рабочих мест.
9. План мероприятий по реализации
Программы развития электронной и электротехнической
отрасли промышленности
---------------------------------------------------------------------------
Срок        !      Мероприятия              !  Ответственные
!                               !   исполнители
---------------------------------------------------------------------------
Сентябрь 1999 г.  Определение потребностей       ОАО "Индустриальный парк",
национальных компаний в        Министерство транспорта,
импортозамещении, подписание   коммуникаций и туризма РК,
соглашений о гарантированных   Министерство энергетики,
закупках продукции на местном  индустрии и торговли РК,
рынке                          ОАО "Казахтелеком", КК
"КЕГОК", РГП "Казакстан
темiр жолы"
---------------------------------------------------------------------------
Сентябрь 1999 г.  Анализ правовой базы и         ОАО "Индустриальный парк",
подготовка предложений по      Министерство транспорта,
реализации Программы развитию  коммуникаций и туризма РК,
электронной и                  Министерство энергетики,
электротехнической             индустрии и торговли РК,
отрасли промышленности         Министерство юстиции РК,
Агентство РК по
инвестициям, Агентство РК
по поддержке малого
бизнеса, Министерство
финансов РК
---------------------------------------------------------------------------
Август 1999 г.   Завершение работы по            ОАО "Индустриальный парк",
привлечению кредита EDCF        Министерство транспорта,
(Республика Корея) на проект    коммуникаций и туризма РК,
модернизации                    Министерство финансов РК,
телекоммуникационного           Министерство иностранных
оборудования                    дел РК, ОАО "Казахтелеком"
---------------------------------------------------------------------------
Сентябрь 1999 г. Организация технопарка в        ОАО "Индустриальный парк",
г. Астана, организация          Акимат г. Астаны,
производств в зоне технопарка   Агентство РК по
инвестициям, Таможенный
комитет Министерства
государственных доходов
РК
---------------------------------------------------------------------------
Декабрь 1999 г.  Анализ производственно-         ОАО "Индустриальный парк",
хозяйственной деятельности      Министерство энергетики,
предприятий электронной и       индустрии и торговли РК,
и электротехнической            Министерство финансов РК
промышленности, подготовка      (Департамент
программ развития               государственного имущества
(реструктуризации,              и приватизации,
ликвидации) предприятий         Реабилитационный фонд),
ОАО "Агентство по
реорганизации и ликвидации
предприятий"
---------------------------------------------------------------------------
Постоянно       Работа с иностранными           ОАО "Индустриальный парк",
инвесторами по организации      Агентство РК по
производства электронной        инвестициям, Министерство
и электротехнической            энергетики, индустрии
продукции, подготовка технико-  и торговли РК,
экономической и др.             Министерство транспорта,
документации для привлечения    коммуникаций и туризма РК
финансирования, работа с
финансовыми институтами по
организации финансирования
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 1
Основные предприятия отрасли
Предприятиями, специализирующихся на производстве электронной и
электротехнической продукции, являются:
Актюбинская область
- АООТ "Актоберетген" (производство флюорографического комплекса на базе грузового автомобиля марки КРФ-112 в кооперации с АО "Геотехника", производство телефонных аппаратов).
Город Алматы
- АО "Мунайаспап" (производство раздаточных колонок для бензина и запчастей к ним);
- АО "АРВЗ-СВТ" (ремонт и тех. обслуживание вычислительной техники и компьютеров);
- АО "Дасу" (производство приборов и инструментов для измерения, контроля и испытания воды, электро- и теплоэнергии);
- АО "Сайман" (производство приборов учета электрической энергии двух- и трехфазных, одно- и двухтарифных и их сервисное обслуживание);
- АО "Казгеофизприбор" (производство геологической аппаратуры);
- АО "Радиотехнический завод" (производство спецпродукции, электрических счетчиков);
- АО "Эл Джи Электроникс", СП "Даэко" (производство сложной бытовой электрической техники);
- АО "Найза" (производство низковольтной аппаратуры, автоматические выключатели до 1000 ампер, комплектные силовые осветительные устройства);
- АО "Алматинский электромеханический завод" (производство щитов распределительных, металлоконструкций для ЛЭП);
- АО "Машиностроительный завод" (производство лазерного оборудования, озоновых генераторов, солнечных батарей);
- НПП АСКБ "Алатау" (производство передатчиков телевизионных, радиовещательных, телемеханических систем контроля и управления);
- Национальный центр радиоэлектроники и связи РК (производство радиоприемников УКВ диапозона, радио- и телевизионные передатчики, тарификаторы повременного учета телефонных разговоров, системы метеорной радиосвязи и транкинговой, пейджинговой и КВ-связи, сборка и выпуск персональных компьютеров).
Алматинская область
- АО "Кайнар" (производство свинцовых аккумуляторов);
- АОЗТ "Азия электрик" (производство проводов и кабелей);
- АО "Казаккумулятор" (производство никель-кадмиевых аккумуляторов, стационарных аккумуляторов закрытого типа);
- Завод погружных насосов (производство электропогружных насосов, электродвигателей к ним);
- АО "Шунгит" (производство видеокассет и аккумуляторов с применением шунгита);
Восточно-Казахстанская область
- АОЗТ "КК Интерконнект" (производство однослойных и многослойных печатных плат для производства телекоммуникационного оборудования (коммутационных станций, систем уплотнения абонентских линий, элементов защиты линий на кроссах), пультов управления телевизорами, видеомагнитофонами, кабельным телевидением, систем сопровождения синхронного перевода, телефонных станций для железной дороги, персональных компьютеров);

8. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламадан күтiлетiн негiзгi нәтижелерi мыналар болып табылады:
- осы заманғы технологиялық талаптарға сай келетiн электрон және
электротехника өнiмiнiң өндiрiсiн дамыту;
- жоғары технологияларды енгiзудiң есебiнен тауарларды импорттау
көлемiн қысқарту және импортты iшкi өндiрiспен алмастыру;
- электрон және электротехника саласын басқару құрылымын жетiлдiру;
- рынок талаптарын есепке ала отырып, саланың кәсiпорындарын қайта
құрылымдау;
- озық технологиялардың негiзiнде кәсiпорындарды технологиялық
жағынан қайта құру, шығарылған өнiмнiң сапасы мен бәсекелестiк қабiлетiн
арттыру;
- жаңа жұмыс орындарын құру жолымен әлеуметтiк жағдайды жақсарту.
9. Өнеркәсіптің электрон және электротехника саласын дамыту бағдарламасын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
__________________________________________________________________________
|   Мерзімі     |    Іс-шаралар              | Жауапты орындаушылар
|               |                            |
|_______________|____________________________|_____________________________
|1999 жылдың    |Ұлттық компаниялардың им.   |"Индустриялық парк" ААҚ, ҚР
|қыркүйегі      |портты алмастыруға деген    |Көлік, коммуникациялар және
|               |қажеттіліктерін айқындау,   |туризм министрлігі, ҚР Энер.
|               |жергілікті рынокта өнімдерді|гетика, индустрия және сауда
|               |кепілді сатып алу туралы    |министрлігі, "Қазақтелеком"
|               |келісімдерге қол қою.       |ААҚ, "КЕГОК" ААҚ, "Қазақстан
|               |                            |темір жолы" РМК
|               |                            |
|1999 жылдың    |Құқықтық базаға талдау жасау|"Индустриялық парк" ААҚ, ҚР
|қыркүйегі      |және өнеркәсіптің электрон  |Көлік, коммуникациялар және
|               |және электртехника саласын  |туризм министрлігі, ҚР Әділет
|               |дамыту бағдарламасын іске   |министрлігі, ҚР Инвестициялар
|               |асыру жөнінде ұсыныстар     |жөніндегі агенттігі, ҚР
|               |әзірлеу.                    |Шағын бизнесті қолдау жөнін.
|               |                            |дегі агенттігі, ҚР Қаржы
|               |                            |министрлігі, ҚР Энергетика,
|               |                            |индустия және сауда министр.
|               |                            |лігі
|               |                            |
|1999 жылдың    |Телекоммуникациялық құрал-  |"Индустриялық парк"  ААҚ, ҚР
|тамызы         |жабдықты жаңарту жобасына   |Көлік, коммуникациялар және
|               |ЕDСF несиесін (Корея Респуб.|туризм министрлігі, ҚР Энер.
|               |ликасы) тарту жөніндегі     |гетика, индустрия және сауда
|               |жұмысты аяқтау              |министрлігі, ҚР Қаржы
|               |                            |министрлігі, ҚР Сыртқы істер
|               |                            |министрлігі, "Қазақтелеком"
|               |                            |ААҚ
|               |                            |
|1999 жылдың    |Астана қаласында технопарк  |"Индустриялық парк"  ААҚ,
|қыркүйегі      |ұйымдастыру, технопарк      |Астана қаласының әкімшілігі,
|               |аймағындағы өндірісті ұйым. |ҚР Инвестициялар жөніндегі
|               |дастыру                     |агенттігі, ҚР Мемлекеттік
|               |                            |кіріс министрлігінің кеден
|               |                            |комитеті
|               |                            |
|1999 жылдың    |Электрон және электртехника |"Индустриялық парк"  ААҚ, ҚР
|желтоқсаны     |өнеркәсібі кәсіпорындарының |Энергетика, индустрия  және
|               |өндірістік-шаруашылық қыз.  |сауда министрлігі, ҚР Қаржы
|               |метіне талдау жасау, кәсіп. |министрлігі (Мемлекеттік мү.
|               |орындарды дамыту (қайта құ. |лік және жекешелендіру де.
|               |рылымдау, тарату) бағдарла. |партаменті, Медетші қор),
|               |маларын әзірлеу)            |"Кәсіпорындарды қайта ұйым.
|               |                            |дастыру және тарату жөніндегі
|               |                            |агенттік" ААҚ
|               |                            |
|               |                            |
|Ұдайы          |Шетелдік инвесторлармен     |"Индустриялық парк"  ААҚ, ҚР
|               |электрон және электртехника |Инвестициялар жөніндегі
|               |өнімін өндіруді ұйымдастыру |агенттігі, ҚР Энергетика,
|               |бойынша жұмыс жүргізу, қар. |индустрия және сауда министр.
|               |жыландыруды тарту үшін тех. |лігі, ҚР Көлік, коммуника.
|               |никалық-экономикалық және   |циялар және туризм министр.
|               |басқа да құжаттаманы дайын. |лігі
|               |дау, қаржы институттарымен  |
|               |қаржыландыруды ұйымдастыру  |
|               |бойынша жұмыс жүргізу       |
|_______________|____________________________|_____________________________
1-қосымша
Саланың негізгі кәсіпорындары
Электрон және электротехникалық өнiм өндiруде маманданған
кәсіпорындар мыналар болып табылады:
Ақтөбе облысы
- "Ақтөберентген" АҮАҚ ("Геотехника" АҚ-мен кооперацияланып, КРФ-112 маркалы жүк автомобилiнiң негiзiнде флюрографиялық кешен жасап шығару телефон аппараттарын жасап шығару).
Алматы қаласы
- "Мұнайаспап" АҚ (бензинге арналған тарату колонколарын және оларға арналған қосалқы бөлшектердi жасап шығару);
- "АРВЗ-СВТ" АҚ (есептеу техникалары мен компьютерлердi жөндеу мен оларға техникалық көмек көрсету);
- "Дасу" АҚ (суды, электр және жылу қуатын өлшеуге, бақылау мен сынауға арналған аспаптар мен құралдарды жасап шығару);
- "Сайман" АҚ (электр энергиясын есепке алудың екi және үш фазалық, бiр және екi тарифтi аспаптарын жасап шығару мен оларға қызмет көрсету);
- "Қазгеофизаспап" АҚ (геологиялық аппаратура жасап шығару);
- "Радиотехника зауыты" АҚ (арнайы өнiмдi, электр есептегiштердi жасап шығару);
- "Эл Джи Электроникс" АҚ, "Даэко" БК (тұрмыстық күрделi электр техникасын жасап шығару);
- "Найза" АҚ (төменгi вольтты аппаратура, 1000 амперге дейiнгi автоматты ажыратқыштар, жиынтықты күштiк жарық беру құрылғыларын жасап шығару);
- "Алматы электрмеханика зауыты" АҚ (бөлушi щиттердi, ЖЭБ-ге арналған металл конструкцияларын жасап шығару);
- "Машина жасау зауыты" АҚ (лазерлiк жабдық, озон генераторларын, күннен қуат алатын батареялар жасап шығару);
- "Алатау" АҚКБ ҒӨК (бақылау мен басқарудың телевизиялық, радиохабар тарату, телемеханика жүйелерiнiң таратқыштарын жасап шығару);
- ҚР Радиоэлектроника және байланыс ұлттық орталығы (УКВ диапазонындағы радиоқабылдағыштарды, радио- және телевизия таратқыштарын, телефонмен сөйлесудi уақыт бойынша тарифтегiштердi, метеорлық радиобайланыс және транкингтiк, пейджтiк және КВ байланыс жүйесiн жасап шығару, жеке компьютерлердi жинақтау мен шығару).
Алматы облысы
- "Қайнар" АҚ (қорғасын аккумуляторларын жасап шығару);
- "Азия электроник" ЖYАҚ (сымдар мен кабельдер жасап шығару);
- "Қазаккумулятор" АҚ (никель-кадмий аккумуляторлар, жабық үлгiдегi стационар аккумуляторлар жасап шығару);
- Тиеу насостары зауыты (электрлi тиеу насостарын, оларға арналған электр двигательдерiн жасап шығару);
- "Шунгит" АҚ (бейнетаспалар мен шунгит қолданылатын аккумуляторларды жасап шығару).
Шығыс Қазақстан облысы
- "КК Интерконнект" ЖYАҚ (телекоммуникациялық құрал-жабдықты (коммутациялық станциялар, абоненттiк желiлердi тығыздау жүйелерi, кростардағы желiлердi қорғау элементтерi) жасауға арналған бiр қабатты және көп қабатты баспа платаларды жасап шығару, теледидарды, бейнемагнитофондарды, кабельдiк телевизияны, iлеспе аударманы жеткiзетiн жүйелердi, темiр жолға арналған телефон станцияларын, жеке компьютерлердi жасап шығару);

- АО "Конденсаторный завод" (производство конденсаторов, предохранителей от 0,4 до 10 кВ, телевизионных антенн для приема спутникового эфира);
- ТОО "ПО Казахстанкабель" (производство проводов и шнуров соединительных, проводов автотракторных, установочных, взрывных, телефонных, силовых погружных, контрольных, сигнальных блокировочных, проводов обмоточных, эмалированных);
- ТОО "Машзавод" (производство электродвигателей конденсаторных для бытовой техники).
Западно-Казахстанская область
- АО "НИИ Гидроприбор" (проектирование, производство и эксплуатация подводных роботов, систем, относящихся к сложной электронной и электротехнической продукции, ветроэнергетических установок);
- АО "Омега" (производство систем электронизации электромеханических станций, электронных приборов безопасности в газовом хозяйстве, деталей и узлов скоростемеров, регуляторов оборотов тепловозных топливных насосов, элементов волноводной техники, кроссового оборудования);
- ОАО "Уральский завод "Зенит" (производство электромагнитных клапанов для газовых котельных, специализированных буев-обозначателей со светосигнальным устройством для обеспечения подводных работ);
- АО "Урал-полипласт" (производство полиэтиленовых труб).
Карагандинская область
- АО "КЭМОНТ" (производство электротехнических изделий: муфты соединительные и концевые, рубильники, разъдинители-выключатели нагрузки, трансформаторные подстанции);
- АООТ "Казчерметавтоматика", АООТ "Автоматика" (производство приборов и аппаратуры для контроля различных параметров);
- АО "ЦентрКазэлектропровод" (производство медных и алюминиевых кабелей в полихлоридной изоляции).
Павлодарская область
- АО "Казэнергокабель" (производство медных и алюминиевых кабелей, троллей);
- СП "Веснет" (производство коммутационного оборудования DRХ-4, системы питания "КЕВАU", сборка электронных плат по технологии поверхностного монтажа).
Северо-Казахстанская область
- АО "Петропавловский завод электроизоляционных материалов" (производство электроизоляционных материалов);
- АО "Завод им. Кирова" (производство двухтарифных электрических счетчиков, приборов учета электроэнергии с применением кредитных карточек, исключающих потребление без предоплаты, траснформаторов тока, магистральных радиоприемных устройств, антенн, несущих конструкций для телекоммуникационного оборудования);
- АО "ЗИКСТО" (производство светосигнальных буев различной плавучести, электротехническое оборудование для решения задач при работе на акватории);
- АО "ПЗТМ" (производство оборудования для охранной сигнализации, механизмов для диагностирования нефтяных скважин и для ремонта, содержания железнодорожных путей);
- АО "Тыныс" (производство электротехнической продукции для
авиатехники, огнетушителей, приборов учета расхода воды, электронных
весоизмерительных приборов).
Южно-Казахстанская область
- АО "Кентауский трансформаторный завод" (производство
трансформаторов);
- АО "Электроаппарат" (производство высоковольтных масляных и
вакуумных выключателей, трансформаторов тока и напряжения, разъединителей
и предохранителей на номинальное напряжение 6-10 кВ, рубильников на
номинальное напряжение 6-10 кВ, рубильников на номинальное напряжение до
1000 вольт и номинальный ток 400 ампер).
Приложение 2
Основные экономические показатели отрасли
---------------------------------------------------------------------------

- "Конденсатор зауыты" АҚ (конденсаторлар, 0,4-тен 10 кВ-қа дейiнгi сақтағыштарды, серiктiк эфирдi қабылдауға арналған телевизия антенналарын жасап шығару);
- "Қазақстанкабель ӨБ" ЖШС (сымдар мен жалғастыру бауларын, автотракторлық, орнату, жарылыс, телефон, күштік тиеу, бақылау, дабылдық блок қоятын сымдарды, орау, эмальданған сымдарды жасап шығару);
- "Машзауыт" ЖШС (тұрмыстық техникаға арналған конденсаторлық электр двигательдерiн жасап шығару).
Батыс Қазақстан облысы
- "Гидроаспап ҒЗИ" АҚ (күрделi электрон және электртехника өнiмiне жататын суасты роботтарын, жүйелерiн, желэнергетика құрылғыларын жобалау, жасап шығару және пайдалану);
- "Омега" АҚ (электрмеханика станцияларын электрондау жүйелерiн, газ шаруашылығындағы қауіпсіздікті қамтамасыз ететiн электрон аспаптарды, жылдамдық өлшегiштердiң бөлшектерi мен тораптарын, тепловозға арналған жылу насостарының айналымын реттегіштердi, толқын тартқыш техниканың элементтерiн, кростық жабдықты жасап шығару);
- "Зенит" Орал зауыты" ААҚ (газ қазандықтарына арналған электрмагниттiк қалқаншаларды, суасты жұмыстарын қамтамасыз етуге арналған жарықпен сигнал берушi құрылғысы бар арнайы буй-белгiлер жасап шығару);
- "Орал-полипласт" АҚ (полиэтилен құбырларын жасап шығару).
Қарағанды облысы
- "КЭМОНТ" АҚ (электртехника бұйымдарын: жалғастырушы және тұйықтаушы муфталар, рубильниктер, жүктеменi ажыратқыш-сөндiргiштер, трансформаторлық кiшi станциялар жасап шығару);
- "Қазқараметавтоматика" АYАҚ, "Автоматика АYАҚ" (әртүрлi параметрлi бақылауға арналған аспаптар мен аппаратураны жасап шығару);
- "Орталық Қазэлектрсым" АҚ (полихлоридпен оқшауланған мыс және қалайы кабельдердi жасап шығару).
Павлодар облысы
"Қазэнергокабель" АҚ (мыс және қалайы кабельдер, трольдар жасап шығару);
- "Веснет" БК (РУХ-4 коммутациялық жабдығын, "КЕВАU" дем беру жүйесiн жасап шығару үстiңгi монтаж технологиясы бойынша электрон платаларын жинақтау).
Солтүстiк Қазақстан облысы
- "Петропавл электроқшаулау материалдарын жасау зауыты" АҚ (электроқшаулау материалдарын жасап шығару);
- "Киров атындағы зауыт" АҚ (екi тарифтi электр есептегiштерiн, алдын ала ақы төлемей электр тұтынуға жол бермейтiн кредит карточкаларын қолдана отырып, электр қуатын өлшеу аспаптарын, ток трансформаторларын, магистральды радиоқабылдау құрылғыларын, антенналарды, телекоммуникация жабдығына арналған тiреуiш конструкцияларды жасап шығару);
-"ЗИКСТО" АҚ (жарықпен сигнал берушi әртүрлi қалқыма буйларды, акваторияда жұмыс жүргiзiлген кезде мiндеттердi орындауға арналған электртехника жабдықтарын жасап шығару);
- "ПЗТМ" АҚ (күзеттiк сигнализацияға арналған жабдықтарды,
мұнай ұңғыларын қашықтықтан басқаруға, темiр жолдарды жөндеуге және
ұстауға арналған тетiктер);
- "Тыныс" АҚ (авиатехникаға арналған электртехника өнiмiн, өрт
сөндiргіштердi, судың жұмсалуын есептеу аспаптарын, электронды салмақ
өлшегіш аспаптар жасап шығару).
Оңтүстiк Қазақстан облысы
- "Кентау трансформатор зауыты" АҚ (трансформаторлар жасап шығару);
- "Электраппарат" АҚ (жоғары вольтты май және вакуумды
сөндiргіштердi, ток және кернеу трансформаторларын, 6-10 кВ номиналды
кернеуге арналған ажыратқыштар мен сақтағыштарды, 1000 вольт номиналды
кернеуге және 400 ампер номиналды токқа арналған рубильниктер жасап
шығару).
2-қосымша
Саланың негізгі экономикалық көрсеткіштері
__________________________________________________________________________

Коммуникационное       30-50 тыс.  Германия                       3,3-5,5
оборудование           портов      Турция     СП "Веснет"
Нидерланды
---------------------------------------------------------------------------
Таксофонные кабины     1100 штук   Франция                             2,0
Испания    АО "Завод
Кабельные шкафы,                   Турция     им.Кирова"
стативы, каркасы                   Германия   г.Петропавловск          2-3
коробок, системные
блоки-корзины
---------------------------------------------------------------------------
Оборудование для                              АО "Омега"               3,8
модернизации           4,0 тыс.               г.Уральск
коммуникационных
станций
---------------------------------------------------------------------------
Станции спутникового   2,0 тыс.               отдельные узлы       1,0-1,4
телевидения                                   АО "Омега"
г. Уральск
---------------------------------------------------------------------------
Инструменты для                  Россия       АО "Завод            0,6-0,8
обслуживания и эксплуатации                   им.Кирова"
телекоммуникационного                         г.Петропавловск
оборудования                                  АО "Омега"
г. Уральск
---------------------------------------------------------------------------
Контрольно-измерительная                      АО "Завод            0.5-0,8
техника                                       им.Кирова"
г.Петропавловск
АО "Омега"
г. Уральск
---------------------------------------------------------------------------
Полиэтиленовые трубы                          АО "Урал-полипласт"  0,8-1,1
диаметром от 32 до 110 мм                     г. Уральск
---------------------------------------------------------------------------
Всего по ОАО "Казахтелеком"                                         33,9
---------------------------------------------------------------------------
Открытое акционерное общество "КЕГОК"
---------------------------------------------------------------------------
Кабели связи медные   102,0 км                АО "Казэнергокабель"   0,4
и волоконно-оптические
Силовая кабельно-                 Россия    ТОО ПО "Казахстанкабель" 0,2
проводниковая продукция                       АО "Казэнергокабель"
Контрольные кабели     215 км                 АО "Казэнергокабель"   0,5
---------------------------------------------------------------------------
Разъединители различные                       АО "Алматинский
328 шт.    Россия      электромеханический    0,7
завод
Ограничители           327 штук                                      1,09
перенапряжения
110-500 кВ
Линейно-подвесная                             АО "АЗТМ", АО          1,2
арматура                                      "Завод им.Кирова"
г.Петропавловск
---------------------------------------------------------------------------
Всего по ОАО "КЕГОК"                                                4,09
РГП "Казакстан темiр жолы"
Кабели типа СБПУ, МК,
ТПП                    140 км                 АО "Казэнергокабель"   0,33
Лампы светофорные и    102 тыс.шт.  Россия                           0,06
коммутаторные
---------------------------------------------------------------------------

|Коммуникациялық   |30-50 мың  |Германия   |"Веснет" БК            |3.3-5.5
|жабдық            |порт       |Түркия     |                       |
|                  |Нидерланды |Нидерланды |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Таксофон          |1100 дана  |Франция    |"Киров атындағы зауыт" АҚ|2.0
|кабиналары        |           |Испания    |Петропавл қаласы         |
|__________________|___________|___________|                         |_____
|Кабель, шкафы,    |           |Түркия     |                         |2-3
|қорап қаңқасы,    |           |Германия   |                         |
|жүйелік блок-     |           |           |                         |
|себеттер          |           |           |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Коммуникациялық   |4.0 мың    |           |"Омега" АҚ               |3.8
|станцияларды      |           |           |Орал қаласы              |
|жаңартуға арналған|           |           |                         |
|жабдық            |           |           |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Серіктік телевизия|2.0 мың    |         |"Омега" АҚ-ның жекелеген|1.0-1.4
|станциялары       |           |         |тораптары Орал қаласы   |
|__________________|___________|_________|________________________|_______
|Телекоммуникация  |           |           |"Киров атындағы зауыт"   |
|жабдығына қызмет  |           |           |АҚ Петропавл қаласы      |
|көрсету мен оны   |           |           |                         |
|пайдалануға       |           |           |                         |
|арналған құралдар |           |Ресей      |"Омега" АҚ             |0.6-0.8
|                  |           |           |Орал қаласы              |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Бақылау-өлшеу     |           |           |"Киров  атындағы зауыт"|
|техникасы         |           |           |АҚ Петропавл қаласы    |
|                  |           |           |"Омега" АҚ             |0.5-0.8
|                  |           |           |Орал қаласы            |
|__________________|___________|___________|_______________________|_____
|Диаметрі 32-ден   |           |           |"Орал-полипласт" АҚ    |0.8-1.1
|110 милиметрге    |           |           |Орал қаласы            |
|дейін полиэтилен  |           |           |                       |
|құбырлары         |           |           |                       |
|__________________|___________|___________|_______________________|_______
| "Қазақтелеком" ААҚ бойынша барлығы                               |   33.9
|__________________|___________|___________|_______________________|_______
|
|                 "КЕГОК" ашық акционерлік қоғамы
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Мыс және талшықты-|102.0 км   |           |"Қазэнергокабель" АҚ     |0.4
|оптикалық байланыс|           | Ресей     |                         |
|кабельдері        |           |           |                         |
|__________________|___________|           |_________________________|_____
|Күштік кабельдік- |           |           |"Қазстанкабель" ӨБ ШШС   |0.2
|өткізгіштік өнім  |           |           |"Қазэнергокабель" АҚ     |
|__________________|___________|           |_________________________|_____
|Бақылау кабельдері|215 км     |           |"Қазэнергокабель" АҚ     |0.5
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Әртүрлі ажыратқыш.|328 дана   |           |"Алматы электрмеханикалық|0.7
|тар               |           |           |зауыты" АҚ               |
|__________________|___________|           |_________________________|_____
|110-500 кВ артық  |327 дана   |           |                         |1.09
|кернеуді шектегіш.|           | Ресей     |                         |
|тер               |           |           |                         |
|__________________|___________|           |_________________________|_____
|Желілік-аспалы    |           |           |"Алматы ауыр машина      |1.2
|арматура          |           |           |жасау зауыты" АҚ, "Киров |
|                  |           |           |атындағы зауыт" АҚ,      |
|                  |           |           |Петропавл қаласы         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|"КЕГОК" ААҚ бойынша барлығы                                          4.09
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|"Қазақстан темір жолы" РМК
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|СБПУ, МК, ТПП тип.|140 км     |           |"Қазэнергокабель" АҚ     |0.33
|ті кабельдер      |           | Ресей     |                         |
|__________________|___________|           |_________________________|____
|Бағдаршам және    |102 мың    |           |                         |0.06
|комутатор лампала.|дана       |           |                         |
|ры                |           |           |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____

Аккумуляторы           11 тыс.шт.    СНГ      АО "Казаккумулятор"    0,5
---------------------------------------------------------------------------
Биметаллический провод  30 тонн      Россия                           1,3
Провод контактный       24 тонн     Узбекистан АО "Казэнергокабель"   0,1
Провод сталеалюминиевый 75 тонн                                       0,23
Субблоки ДИСК-Б,        820 шт.                      АО "Омега"       0,1
педали ПБМ-56                       Россия          г.Уральск
Громкоговорители и                            АО "Завод им.Кирова"
микрофоны              2400 шт.                  г.Петропавловск     0,08
АО "Омега" г.Уральск
---------------------------------------------------------------------------
Трансформаторы                                   АО "Кентауский
трехфазные             2 штуки       СНГ         трансформаторный
завод"         0,43
Выключатели ВМТ        56 штук                  АО "Электроаппарат"  0,8
и вакуумные                                          г.Шымкент
---------------------------------------------------------------------------
Аккумуляторные        8 комплектов  Германия    АО "Казаккумулятор"  0,32
батареи "Зоненшайн"                                 г.Талдыкорган
---------------------------------------------------------------------------
Трансформатор тока    20 штук         СНГ       АО "Завод им.Кирова" 0,17
ТФЗМ                                                г.Петропавловск
---------------------------------------------------------------------------
Авоматизированные
системы электроэнергии
СИНЭТ                 1 система                                      0,18
Счетчик электронной     176                    АО "Завод им.Кирова"  0,24
системы "Альфа"       комплектов    Украина       г.Петропавловск
---------------------------------------------------------------------------
Реле электронной
системы УЭЗФМ         39 штук        СНГ                             0,8
---------------------------------------------------------------------------
Всего по РГП "Казакстан темiр жолы"                                  5,4
ИТОГО:                                                              43,39
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 5
Индикативный перечень
проектов развития электронной и электротехнической
отрасли промышленности
---------------------------------------------------------------------------
№ ! Наименование  ! Срок  ! Исполнители !Потребность!Источники !Ожидаемые
пп!   проекта     !испол- !             !в финанси- !финансиро-!результаты
!               !нения, !             !ровании    !вания     !
!               !годы   !             !(млн.$)    !          !
---------------------------------------------------------------------------
1       2            3          4            5          6           7
---------------------------------------------------------------------------
1  Производство и   1999 г     ОАО             20,0  Льготный  Импортозамещ.
модернизация          "Индустриальный парк"       кредит     экспортный
телекоммуника-              ОАО                    EDCF       потенциал
ционного                "Казахтелеком"
оборудования
---------------------------------------------------------------------------
2  Освоение         1999-      ОАО                  Целевой   Импортозамещ.
производства     2000 гг "Индустриальный парк"   кредит,     экспортный
электро-                  АО "ЗИКСТО"       4.0  иностранные потенциал
и автопогрузчиков         г.Петропавловск,       инвестиции
фирма
"Балканкархолдинг"
---------------------------------------------------------------------------
3  Освоение         1999-         ОАО               Целевой   Импортозамещ.
производства     2001 гг  "Индустриальный        кредит,   в сумме $
электронной                    парк"        2,3  иностранные  4 млн.
системы                    АО "Омега"            инвестиции
аварийного                   г.Уральск
отключения газа
типа СБГО
---------------------------------------------------------------------------
4  Освоение        1999-          ОАО         6,85  Целевой   Импортозамещ.
производства    2001 гг    "Индустриальный       кредит,   в сумме $
самонесущих                    парк"           иностранные 17 млн.
изолированных                   АО              инвестиции
проводов 0,4 кВ,           "Казэнергокабель",
биметаллических               г. Павлодар,
и контактных               ОАО "Казахтелеком"
проводов,                     ОАО "КЕГОК"
контрольных и связевых
кабелей
---------------------------------------------------------------------------
5 Освоение        1999-           ОАО               Целевой  Импортозамещ.
производства    2001гг     "Индустриальный        кредит,  в сумме $
высокочастотной                парк"        1,0 иностранные  3,8 млн.
связи для                    АО "Омега"         инвестиции
энергосистемы                г. Уральск
---------------------------------------------------------------------------
6 Освоение        1999-           ОАО               Целевой  Импортозамещ.,
производства    2001 гг    "Индустриальный  5,0   кредит,   экспортный
опреснительного                парк"            иностранные  потенциал
оборудования                    ТОО             инвестиции
с использованием              "Мембранные
электро-                       технологии",
мембранной                  АО "Алматинский
технологии                  Электромеханический
завод"
---------------------------------------------------------------------------
7 Освоение         1999-            ОАО             Целевой  Импортозамещ.
производства     2000гг      "Индустриальный      кредит,  в сумме $
уплотнения                       парк"      2,0  Иностранные   5,5 млн.
абонентских                  АО "Омега",          инвестиции
линий                        г.Уральск
ОАО НЦРЭС РК
ОАО "Казахтелеком"
---------------------------------------------------------------------------
8 Освоение         1999-            ОАО            Целевой   Импортозамещ.
производства     2001 гг     "Индустриальный     кредит    в сумме $
таксофонных                       парк"                    7,6 млн.
кабин,                          АО "Завод    2,5
контрольно-                     им.Кирова",
измерительной                г.Петропавловск
техники,                    ОАО "Казахтелеком"
инструментов,
кабельных
шкафов, стативов,
каркасов
---------------------------------------------------------------------------
9 Освоение         1999-           ОАО         3,5  Целевой  Импортозамещ.
производства     2001 гг    "Индустриальный       кредит,       в сумме
полиэтиленовых                   парк"            иностранные  $ 11 млн.
труб диаметром              АО "Урал-полипласт"   инвестиции
от 40 до 110 мм                г. Уральск
---------------------------------------------------------------------------

|Аккумуляторлар    |11 мың дана|ТМД        |"Қазақаккумулятор" АҚ    |0.5
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Қос металды сым   |30 тонна   |Ресей      |                         |1.3
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Контактілік сым   |24 тонна   |Өзбекстан  |"Қазэнергокабель" АҚ     |0.1
|__________________|___________|           |                         |_____
|Болат-қалайы сым  |75 тонна   |           |                         |0.23
|                  |           | Ресей     |                         |
|__________________|___________|           |_________________________|____
|ДИСК-Б субблокта. |820 дана   |           |"Омега" АҚ               |0.1
|ры, ПБМ-56        |           |           |Орал қаласы              |
|педальдары        |           |           |                         |
|__________________|___________|           |_________________________|____
|Дауысжаңғыртқыштар|2400 дана  |           |"Киров атындағы зауыт" АҚ|0.08
|мен микрофондар   |           | Ресей     |Петропавл қаласы         |
|                  |           |           |"Омега" АҚ Орал қаласы   |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Үш фазалы         |2 дана     |           |"Кентау трансформатор    |0.43
|трансформаторлар  |           | ТМД       |зауыты" АҚ               |
|__________________|___________|           |_________________________|____
|ВМТ және вакуумдық|56 дана    |           |"Электраппарат" АҚ       |0.8
|ажыратқыштары     |           |           |Шымкент қаласы           |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|"Зоненшайн"       |8 жиынтық  |           |"Қазақаккумулятор" АҚ    |0.32
|аккумуляторлық    |           |Германия   |Талдықорған қаласы       |
|батареялары       |           |           |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|ТФЗМ ток          |20 дана    |           |"Киров атындағы зауыт" АҚ|0.17
|трансформаторы    |           | ТМД       |Петропавл қаласы         |
|                  |           |           |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|СИНЭТ электр қуа. |1 жүйе     |           |                         |0.18
|тының автоматтан. |           | Украина   |                         |
|дырылған жүйелері |           |           |                         |
|__________________|___________|           |_________________________|____
|"АЛЬФА" электрон  |176 жиынтық|           |"Киров атындағы зауыт" АҚ|0.24
|жүйесінің есепте. |           |           |Петропавл қаласы         |
|гіші              |           |           |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|УЭЗФМ электрон    |39 дана    |           |                         |0.8
|жүйесінің релесі  |           | ТМД       |                         |
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|"Қазақстан темір жолы" РМК бойынша барлығы                           5.4
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
|Жиыны:                                                               43.9
|__________________|___________|___________|_________________________|_____
5-қосымша
Өнеркәсіптің электрон және электртехника саласын дамытудың
1999-2005 жылдарға арналған жобасының индикативтік тізбесі
__________________________________________________________________________
|Рет|Жобаның атауы          |Орындалу | Орындаушылар       |Қаржыландыруға
|N  |                       | мерзімі,|                    |деген қажет.
|   |                       | жылдар  |                    | тілігі
|   |                       |         |                    |(млн. $)
|___|_______________________|_________|____________________|______________
| 1 |           2           |    3    |         4            |      5
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|1  |Телекоммуникация       |1999 ж.  |"Индустриялық парк"   |20,0
|   |жабдықтарын өндіру мен |         |ААҚ "Қазақтелеком" ААҚ|
|   |жаңарту                |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|2  |Электр-және автотиегіш.|1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|4.0
|   |тердің өндірісін игеру |2001 жж. |"ЗИКСТО" АҚ Петропавл |
|   |                       |         |қаласы, "Балқанкархол.|
|   |                       |         |динг" фирмасы         |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|3  |Газды авариялық-тоқта. |1999-    |"Индустриялық парк"   |2,3
|   |тудың ГТЖЖ типті элек. |2001 жж. |"Омега" АҚ Орал       |
|   |трон жүйесін шығаруды  |         |қаласы                |
|   |игеру                  |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|4  |0.4 кВ өздері жеткізе. |1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|6.85
|   |тін оқшауланған сымдар.|2001 жж. |"Қазэнергокабель" АҚ  |
|   |дың, қос металды және  |         |Павлодар қаласы,      |
|   |контактілік сымдардың, |         |"Қазақтелеком" ААҚ,   |
|   |бақылау және жалғасты. |         |"КЕГОК" ААҚ           |
|   |рушы кабельдердің      |         |                      |
|   |өндірісін игеру        |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|5  |Энергия жүйесіне арнал.|1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|1.0
|   |ған жоғары жиілікті    |2001 жж. |"Омега" АҚ Орал       |
|   |байланыстың өндірісін  |         |қаласы                |
|   |игеру                  |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|6  |Электрмембраналық      |1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|5,0
|   |технологияның пайдала. |2001 жж. |"Мембраналық техноло. |
|   |нылуымен тұщыландыру   |         |гиялар" ЖШС,          |
|   |жабдығының өндірісін   |         |"Алматы электрмеханика|
|   |игеру                  |         |зауыты" АҚ            |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|7  |Абоненттік желілерді   |1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|2,0
|   |тығыздау өндірісін     |2007 жж. |"Омега" АҚ Орал қаласы|
|   |игеру                  |         |ҚР ҰОАЭЖ ААҚ,         |
|   |                       |         |"Қазақтелеком" ААҚ    |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|8  |Таксофон кабиналарының,|1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|2,5
|   |бақылау-өлшеу техника- |2001 жж. |"Киров атындағы зауыт"|
|   |сының, құралдардың,    |         |АҚ Петропавл қаласы,  |
|   |кабель шкафтарының,    |         |"Қазақтелеком" ААҚ    |
|   |стативтердің, қаңқалар.|         |                      |
|   |дың өндірісін игеру    |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|9  |Диаметрі 40-тан 110 мм-|1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|3,5
|   |ге дейін полиэтилен    |2001 жж. |"Орал-полтпласт" АҚ   |
|   |құбырларының өндірісін |         |Орал қаласы           |
|   |игеру                  |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________

10 Освоение         1999-             ОАО       1,2  Целевой   Модернизация
производства     2001 гг    "Индустриальный       кредит    сельских АТС,
электронных                       парк"                     экспортный
блоков АТСК,                 ОАО НЦРЭС РК,                  потенциал
АТСК-У                         АО "Омега",
г.Уральск
ОАО "Казахтелеком"
---------------------------------------------------------------------------
11 11.1 Освоение                    ОАО          0,3 Целевой  Импортозамещ.
производства                "Индустриальный       кредит   экспортный
тарификаторов                   парк"                      потенциал
11.2 Освоение   1999-       ОАО НЦРЭС РК,     1,0 Целевой
производства    2001 гг     ОАО "Казахтелеком"    кредит,
электронных АТС                                    иностранные
инвестиции
11.3 Освоение                                 0,5 Целевой
производства                                      кредит
аппаратуры
микросотовой
связи
---------------------------------------------------------------------------
12 12.1 Освоение                               1,5           Импортозамещ.,
производства                                              экспортный
телевизионных и   1999-        ОАО                        потенциал
радиовещательных  2001 гг  "Индустриальный
передатчиков                   парк"
12.2 Освоение              ОАО НЦРЭС РК     1,0  Целевой
производства                                     кредит
спутникового
телевидения
12.3 Освоение                               1,1            Импортозамещ.
технических                                                в сумме
средств защиты                                             $ 17 млн.
информации
---------------------------------------------------------------------------
13 Выпуск          1999-        ОАО           0,25  Целевой  Импортозамещ.,
многотарифных    2001 гг  "Индустриальный         кредит  экспортный
электронно-                  парк"                        потенциал
механических            СП "КК Интерконнект",
и электронных              АО "Сайман",
счетчиков                   г. Алматы
---------------------------------------------------------------------------
14 Освоение        1999-         ОАО           2,5   Целевой  Импортозамещ.,
производства    2001 гг   "Индустриальный          кредит,   экспортный
многослойных                 парк"               иностранные  потенциал
печатных                  СП "КК Интерконнект"   инвестиции
плат
---------------------------------------------------------------------------
15 Освоение          1999-         ОАО         0,8   Целевой   Импортозамещ.,
производства      2001 гг  "Индустриальный        кредит,    экспортный
недорогих                      парк"              иностранные потенциал
специализированных        СП "КК Интерконнект",   инвестиции
компьютеров на            Фирма "Commadore
основе                    Computer Company"
Соммаdоrе-64
---------------------------------------------------------------------------

|10 |АТСК, АТСК-У электрон  |1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|1,2
|   |блоктарының өндірісін  |2001 жж. |ҚР ҰОАЭЖ ААҚ, "Омега" |
|   |игеру                  |         |АҚ Орал қаласы,       |
|   |                       |         |"Қазақтелеком" ААҚ    |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|11 |11.1 Тарифтегіштердің  |1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|
|   |өндірісін игеру        |2001 жж. |ААҚ ҚР ҰОАЭЖ ААҚ,     |
|   |11.2 Электрондық       |         |                      |
|   |АТС-тің өндірісін игеру|         |"Қазақтелеком" ААҚ    |
|   |11.3 Шағын ұялы байла. |         |                      |
|   |ныс аппаратурасының    |         |                      |0,3
|   |өндірісін игеру        |         |                      |1,0
|   |                       |         |                      |0,5
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|12 |12.1 Теледидарға және  |         |                      |1,5
|   |радиоға арналған тарат.|         |                      |
|   |қыштардың өндірісін    |         |                      |
|   |игеру                  |         |                      |
|   |12.2 Серіктік телевизия|1999-    |"Индустриялық парк"   |1,0
|   |өндірісін игеру        |2001 жж. |ААҚ ҚР ҰОАЭЖ ААҚ,     |
|   |12.3 Ақпаратты қорғау. |         |                      |
|   |дың техникалық құралда.|         |                      |1,1
|   |рын игеру              |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|13 |Көптарифті электрондық-|1999ж.   |"Индустриялық парк"ААҚ|0,25
|   |механикалық және       |         |"Интерконнект ҚК" БК, |
|   |электрондық есептегіш. |         |"Сайман" АҚ, Алматы   |
|   |тер жасап шығару       |         |қаласы                |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|14 |Көпқабатты баспа       |1999-    |"Индустриялық парк"ААҚ|2,5
|   |платаларының өндірісін |2000 жж. |"Интерконнект ҚК" БК  |
|   |игеру                  |         |                      |
|   |                       |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|15 |Соммаdоrе-64 негізінде |1999 ж.  |"Индустриялық парк"   |0,8
|   |арзан арнайы компьютер.|         |ААҚ "Интерконнект ҚК" |
|   |лердің өндірісін игеру |         |БК,"Соммаdоrе Сомрutеr|
|   |                       |         |Сомраnу" adhvfcs      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________

16 Освоение выпуска    1999-         ОАО         0,1 Целевой Импортозамещ.,
телеграфных         2001 гг  "Индустриальный      кредит  экспортный
станций для                      парк"                    потенциал
железнодорожного             СП "КК Интерконнект",
транспорта                   АО "Транстелеком",
АО "Новые
телекоммуникационные
технологии"
---------------------------------------------------------------------------
17 Освоение выпуска  1999-            ОАО        0,15 Целевой Импортозамещ.,
бытовых           2001 гг    "Индустриальный       кредит  экспортный
радиоприемников                   парк"                    потенциал
СП "КК Интерконнект",
ОАО "Казахтелеком"
---------------------------------------------------------------------------
18 Создание              1999-        ОАО        1,8 Целевой   Импортозамещ.,
корпоративной         2000гг  "Индустриальный     кредит,     экспортный
телекоммуникационной              парк"          иностранные   потенциал
системы связи                 КРИСП "Аэлита"     инвестиции
комплекса "Байконур"
с использованием
спутниковых систем
серий "Ямал-100",
"Ямал-200", Ямал-300",
"Полярная звезда"
---------------------------------------------------------------------------
19 Создание системы    1999-        ОАО          0,25 Целевой Импортозамещ.,
диспетчирования,    2001 гг  "Индустриальный       кредит   экспортный
сопровождения                    парк"                       потенциал
грузов и оповещения          КРИСП "Аэлита"
об авариях на
подвижных объектах
с использованием
спутниковой
системы "Инмарсат-С"
---------------------------------------------------------------------------
20 Создание сети       1999-       ОАО          0,38 Целевой  Импортозамещ.,
наложенной связи    2001 гг "Индустриальный        кредит   экспортный
для передачи данных              парк"                      потенциал
с использованием             КРИСП "Аэлита"
сетей общего
пользования
---------------------------------------------------------------------------
21 Проект            1999-          ОАО        130  Целевой   Импортозамещ.,
восстановления    2005 гг   "Индустриальный       кредит,    экспортный
и реконструкции                 парк"            иностранные  потенциал
стартового                  КРИСП "Аэлита"       инвестиции
комплекса на пл.
45 (правый)
космодрома
"Байконур"
---------------------------------------------------------------------------

|16 |Темір жол көлігіне ар. |1999 ж.  |"Индустриялық парк"ААҚ|0,1
|   |налған телеграф стан.  |         |"Интерконнект ҚК" БК, |
|   |цияларын шығаруды      |         |"Транстелеком" АҚ     |
|   |игеру                  |         |"Жаңа теллекоммуника. |
|   |                       |         |циялық технологиялар" |
|   |                       |         |АҚ                    |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|17 |Тұрмыстық радиоқабылда.|1999 ж.  |"Индустриялық парк"АҚ |0,15
|   |ғыштарды жасап шығару. |         |"Интерконнект ҚК" БК, |
|   |ды игеру               |         |"Қазақтелеком" ААҚ    |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|18 |"Ямал-100", "Ямал-200",|1999 ж.  |"Индустриялық парк"   |1,8
|   |"Ямал-300", "Полярная  |         |ААҚ "Аэлита" ҚРЗБК    |
|   |звезда" сериялы серік. |         |                      |
|   |тік жүйелерді пайдалана|         |                      |
|   |отырып, "Байқоңыр"     |         |                      |
|   |кешенінің корпоративтік|         |                      |
|   |телекоммуникациялық    |         |                      |
|   |байланыс жүйесін құру  |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|19 |"Инмарсат-С" серіктік  |1999 ж.  |"Индустриялық парк"   |0,25
|   |жүйесін пайдалана оты. |         |ААҚ "Аэлита" ҚРЗБК    |
|   |рып, диспетчерлеу, жүк.|         |                      |
|   |терді алып жүру және   |         |                      |
|   |жылжымалы объектілерде.|         |                      |
|   |гі авариялар туралы    |         |                      |
|   |хабарлау жүйесін құру  |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|20 |Жалпы қолданыстағы     |1999-    |"Индустриялық парк"   |0,38
|   |жүйелерді пайдалана    |2001 жж. |ААҚ "Аэлита" ҚРЗБК    |
|   |отырып, деректерді жет.|         |                      |
|   |кізуге арналған қосым. |         |                      |
|   |ша жүктемелі байланыс  |         |                      |
|   |жүйесін құру           |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________
|21 |"Байқоңыр" ғарыш айла. |1999-    |"Индустриялық парк"   |130
|   |ғының 45 алаңындағы    |2005 жж. |ААҚ "Аэлита" ҚРЗБК    |
|   |(оң жақ) старт кешенін |         |                      |
|   |қалпына келтіру және   |         |                      |
|   |қайта жаңарту жобасы   |         |                      |
|___|_______________________|_________|______________________|_____________