О Программе по усилению государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции на 1999-2000 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 1999 года № 1443
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу по усилению государственного
регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной
продукции на 1999-2000 годы (далее - Программа).
2. Министерству государственных доходов Республики Казахстан принять
меры по поэтапной реализации Программы по усилению государственного
регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной
продукции на 1999-2000 годы.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 сентября 1999 года № 1443
Программа по усилению государственного
регулирования производства и оборота
этилового спирта и алкогольной
продукции на 1999-2000 годы
Наименование                        Программа по усилению государственного
регулирования производства и оборота
этилового спирта и алкогольной
продукции на 1999-2000 годы
Решение о разработке                Стратегия Президента Республики
Программы                           Казахстан "Казахстан-2030" и
стратегический план развития
Казахстана на 1998-2000 годы.
Постановление Правительства
Республики Казахстан № 38 от
27.01.98 г. "О создании Комитета по
государственному контролю над
производством и оборотом алкогольной
продукции"
Цели Программы                      Обеспечение максимально полного
поступления доходов от производства и
оборота этилового спирта и алкогольной
продукции на основе упорядочения всей
системы взаимосвязей между
производителями, потребителями и
государственными органами.
Защита казахстанских
товаропроизводителей с обязательным
повышением качества и
конкурентоспособности отечественной
продукции
Задачи Программы                    Для реализации целей предусматривается
решить следующие задачи:
- организация контроля за производством
и оборотом этилового спирта и
алкогольной продукции и сбора
соответствующих налогов в бюджет на
основе ведения системы балансов
производства и реализации этилового
спирта и алкогольной продукции и других
мер организационного характера;
- создание экономических условий
для повышения рентабельности и
заинтересованности легальных
производителей этилового спирта и
алкогольной продукции и снижения
эффективности в нелегальном
производстве;
- легализация производства всех видов
этилового спирта и алкогольной
продукции;
- борьба с нелегальным производством и
оборотом этилового спирта и алкогольной
продукции;
- упорядочение алкогольного рынка с
учетом усиления контроля за импортом и
создания условий для повышения
конкурентоспособности отечественных
товаропроизводителей, включая и меры
протекционистского характера;
- совершенствование налоговой и
таможенной политики в сфере
производства и оборота этилового спирта
и алкогольной продукции;
- ужесточение лицензирования
производства и оборота этилового спирта
и алкогольной продукции, отход от
практики мелкого опта и стимулирование
деятельности крупных компаний по
оптовой реализации;
- совершенствование нормативной и
правовой базы и, в первую очередь, в
сфере борьбы с контрабандой и
правонарушениями в области производства
и оборота этилового спирта и
алкогольной продукции;
- развитие необходимой инфраструктуры,
информационно-технологического
обеспечения контрольных служб
Основные мероприятия                - создание систем контроля и балансов:
Программы                           а) производства и оборота этилового
спирта;
б) производства и оборота алкогольной
продукции;
в) импорта и экспорта;
г) оптовой торговли;
д) розничной торговли;
-  совершенствование налогообложения;
-  усовершенствование требований,
предъявляемых к качеству алкогольной
продукции;
- взаимодействие государственных
органов, общественных организаций при
осуществлении контроля в сфере
производства и оборота этилового спирта
и алкогольной продукции;
- совершенствование нормативной
правовой базы;
- развитие кадрового, научно-
методического и информационно-
технологического обеспечения;
- совершенствование региональной
политики в системе государственного
регулирования и контроля оборота спирта
и алкогольной продукции
Источники финансирования            - Информационно-технологическое
обеспечение - за счет республиканского
и местных бюджетов, средств
международных финансовых организаций,
спонсоров и добровольных пожертвований
Ожидаемый конечный                  Выполнение мероприятий позволит
результат реализации                обеспечить поэтапное и постепенное
Программы                           вытеснение легальным рынком "теневого"
и установление жесткого контроля над
качеством и объемами выпускаемой
продукции

1999-2000 жылдарға арналған этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын мемлекеттік реттеуді күшейту жөніндегі бағдарлама туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 23 қыркүйек N 1443
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған 1999-2000 жылдарға арналған этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын мемлекеттік реттеуді күшейту жөніндегі бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999-2000
жылдарға арналған этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді және оның
айналымын мемлекеттік реттеуді күшейту жөніндегі бағдарламаны
кезең-кезеңмен іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 23 қыркүйектегі
N 1443 қаулысымен
бекітілген
Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді
және оның айналымын мемлекеттік
реттеуді күшейту жөніндегі
1999-2000 жылдарға арналған бағдарлама
Атауы             Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді
және оның айналымын реттеуді күшейту жөніндегі
1999-2000 жылдарға арналған бағдарлама
Бағдарламаны      Қазақстан Республикасы Президентінің
әзірлеу туралы    "Қазақстан-2030" стратегиясы және Қазақстан
шешім             дамуының 1998-2000 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
"Алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын
мемлекеттік бақылау жөніндегі комитетті құру туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 27.01.98 жылғы
N 38 қаулысы
Бағдарламаның     Өндірушілердің, тұтынушылардың және мемлекеттік
мақсаты           органдардың арасындағы өзара байланыстардың
бүкіл жүйесін тәртіпке келтіру негізінде этил
спирті мен алкоголь өнімін өндіруден және оның
айналымынан кірістердің барынша толық түсуін
қамтамасыз ету
Қазақстандық тауар өндірушілерді отандық өнімнің
сапасы мен бәсекелестік қабілетін міндетті
түрде арттыра отырып қорғау
Бағдарламаның     Мақсаттарды іске асыру үшін мынадай міндеттерді
міндеттері        шешу көзделінеді:
- этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру мен
оның айналымын және спирт пен алкоголь өнімін
өндірудің және сатудың баланстарының жүйелерін
жүргізудің негізінде бюджетке тиісті салықтардың
жиналуын жаппай бақылауды және ұйымдастыру
сипатындағы басқа да шараларды ұйымдастыру;
- этил спирті мен алкоголь өнімін заңды
өндірушілердің ұтымдылығы мен мүдделілігін арттыру
үшін экономикалық жағдайлар жасау және ресми емес
өндірістегі тиімділікті төмендету;
- этил спирті мен алкоголь өнімінің барлық
түрлерінің өндірісін ресмилендіру;
- этил спирті мен алкоголь өнімін ресми емес өндіру
мен оның айналымына қарсы күрес;
- импортты бақылауды күшейтуді ескере отырып
алкоголь рыногын тәртіпке келтіру және
протекционистік сипаттағы шараларды қоса алғанда,
отандық тауар өндірушілердің бәсекелестік қабілетін
арттыру үшін жағдайлар жасау;
- спирт пен алкоголь өнімін өндіру және оның
айналымы саласында салық және кеден саясатын
жетілдіру;
- спирт пен алкоголь өнімін өндіруді және оның
айналымын лицензиялауды қатайту, ұсақ көтерме сауда
практикасынан бас тарту және көтерме сату жөніндегі
ірі компаниялардың қызметін ынталандыру;
- бірінші кезекте спирт пен алкоголь өнімін өндіру
және оның айналымы саласындағы контрабандаға және
құқық бұзушылыққа қарсы күрес саласында нормативтік
және құқықтық базаны жетілдіру;
- қажетті инфрақұрылымды, бақылау қызметтерін
ақпараттық-технологиялық қамтамасыз етілуін дамыту
Бағдарламаның     а) этил спиртін өндіру мен оның айналымына;
негізгі іс-       б) алкоголь өнім өндіру мен оның айналымына;
шаралары          в) импорты мен экспортына;
г) көтерме саудаға;
д) бөлшек саудаға бақылау және олардың баланстары
жүйесін құру;
- салық салуды жетілдіру;
- алкоголь өнімінің сапасына қойылатын талаптарды
жетілдіру;
- этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және оның
айналымы саласында бақылауды жүзеге асыратын
мемлекеттік органдардың және қоғамдық ұйымдардың
өзара іс-қимылы және оны үйлестіру;
- нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
- кадрлық, ғылыми-әдістемелік және ақпараттық-
технологиялық қамтамасыз етуді дамыту;
- спирт пен алкоголь өнімін мемлекеттік реттеу және
бақылау жүйесінде аймақтық саясатты жетілдіру.
Қаржыландыру      - Ақпараттық технологиялық қамтамасыз ету -
көздері           республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен,
халықаралық қаржы ұйымдары қаражатының және
демеушілер мен ерікті қайырымдылық қаражатының
есебінен;
Бағдарламаны      Іс-шараларды орындау ресми рыноктың "көлеңкелі"
іске асырудан     рынокты кезең-кезеңмен және бірте-бірте ығыстырып
күтілетін түпкі   шығаруын және шығарылатын өнімнің сапасы мен
нәтиже            көлеміне қатаң бақылау орнатуға қамтамасыз етуге
мүмкіндік береді.

1. Основные положения Программы
1.1. Введение
Программа сформирована исходя из главных приоритетов: социальной - защита потребителей алкогольной продукции от недоброкачественной продукции и экономической - максимально полное поступление доходов в бюджет от производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции и защита отечественных товаропроизводителей.
1.2. Специфика рынка алкогольной продукции
Алкогольная промышленность имеет ряд особенностей, которые выделяют ее как особый сектор экономики, определяющий большой спектр социальных, экономических и политических интересов как государства, так и общества в целом. Поэтому она требует специального регулирования.
Эту отрасль характеризует стабильность развития вследствие постоянного спроса на ее продукцию на внутренних и внешних рынках, высокая рентабельность, определяемая простыми и дешевыми технологиями производства этилового спирта и алкогольной продукции.
Ввиду высокой доходности алкогольной отрасли очень высока степень ее криминализации, и как следствие, высокая доля "теневого" рынка, что негативно сказывается на объемах легального производства и поступлений налогов. Так, в 1998 году по данным Комитета, снижение объемов производства алкогольной продукции по сравнению с 1985 годом, принятый экспертами за базовый, при определении емкости алкогольного рынка республики составило:
по водке и ликеро-водочным изделиям на 3794,5 тыс.дал или 29,3%
по вину на 11375,7 тыс.дал или 85,4%
по шампанскому на 354,3 тыс.дал или 86,7%
по коньякам на 97,2 тыс.дал или 50,6%
по пиву на 23095,1 тыс.дал или 73%
Другими словами, с учетом импорта, более 60% всего алкоголя в республике носит нелегальный характер. Потери бюджета по акцизам от теневого производства и оборота ликеро-водочной продукции в 1998 году составили порядка 3,0 млрд.тенге (см. рис.№ 2).
Исходя из цели пополнения доходной части бюджета, принято считать правильным установление высоких налогов на алкогольные напитки. Но если рассматривать этот вопрос исходя из экономических принципов, то налоговые поступления на самом деле могут быть выше при более низкой ставке налога (уменьшение преимуществ уклонения).
Исходя из соображений экономической эффективности можно сделать вывод, что высокие налоги на алкогольные напитки в краткосрочной перспективе могут обеспечить поступления в бюджет, но неизбежно приведут к снижению уровня легального производства и как следствие снижению налоговых поступлений (см. рис.№ 1).
Кроме того, высокие налоги стимулируют рост преступности, что в свою очередь ведет к дополнительным расходам на правоохранительные функции и увеличению социальных издержек.
Связь между потреблением алкоголя и здоровьем сложна. Тем не менее, учитывая традиции и то, что контрабандные и незаконно произведенные алкогольные напитки имеют весьма низкое качество, то поощрение возврата потребителей на законный рынок с закупками от официальных поставщиков дает некоторую гарантию стандартов безопасности.

1. Бағдарламаның негізгі ережелері
1.1. Кіріспе
Бағдарлама негізгі басымдықтарға: әлеуметтік жағынан - алкоголь өнімін тұтынушыларды сапасыз өнімнен қорғауға және экономикалық жағынан - бюджетке этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруден және оның айналымынан кірістердің барынша толық түсуіне және отандық тауар өндірушілерді қорғауға сүйене отырып жасалды.
1.2. Алкоголь өнімі рыногының ерекшелігі
Алкоголь өнеркәсібінің оны, сондай-ақ мемлекеттік де, сондай-ақ тұтастай алғанда қоғамдық тұрғыда да бөлекше көрсететін әлеуметтік, экономикалық және саяси мүдделердің зор спектрін айқындайтын экономиканың айрықша секторы ретінде бірқатар ерекшеліктері бар. Сондықтан ол арнайы реттеуді талап етеді.
Бұл сала өзінің өніміне ішкі және сыртқы рыноктарда тұрақты сұраныстың болуын орнықты дамытуды, этил спирті мен алкоголь өнімінің қарапайым әрі арзан технологияларымен айқындалатын жоғары ұтымдылығымен сипатталады.
Алкоголь саласының жоғары кiрiстiлiгiне байланысты оның қылмыс етек алуы дәрежесi өте жоғары, және осыған орай "көлеңкелi рыноктың" үлесi де жоғары, бұл ресми өндiрiстiң көлемiне және салықтардың түсуiне жағымсыз әсер етедi. Мәселен, 1998 жылы Комитеттiң деректерi бойынша алкоголь өнiмi өндiрiсi көлемiнiң сарапшылар базалық ретiнде қабылдаған 1985 жылмен салыстырғанда, республиканың алкоголь рыногы сиымдылығын айқындау кезiнде мынаны құрады:
- арақ және ликер - арақ бұйымдары бойынша 3794,5 мың дал немесе 29,3 %
- шарап бойынша 1 1375,7 мың дал немесе 85,4 %
- шампан бойынша 354,3 мың дал немесе 86,7 %
- коньяк бойынша 97,2 мың дал немесе 50,6 %
- сыра бойынша 23095,1 мың дал немесе 73 %.
Басқаша айтқанда, импортты есепке алғанда, барлық алкогольдiң 60 %-i шамасы республикада ресми емес сипатқа ие. Бюджеттiң ликер-арақ өнiмiн көлеңкелі өндiруден және оның айналымынан акциздер бойынша шығыны 1998 жылы 3,0 млрд. теңгенi құрады (N 2-суретті қараңыз).
Бюджеттiң кiрiс бөлiгiн толықтыру мақсатына сүйене отырып алкоголь сусындарына жоғары салықтар белгiлеу дұрыс деп қабылданған. Бiрақ бұл мәселенi экономикалық принциптерге принциптерiнiң негiзiнде қарау салықтық түсiмдер шын мәнiнде iс жүзiнде салықтың мейлiнше төмен ставкасы кезiнде жоғары болуы (жалтару басымдығын азайту) мүмкiн.
Экономикалық тиiмдiлiк пайымдарын негiзге ала отырып алкогольдi сусындарға жоғары салықтар қысқа мерзiмдi перспективада жоғары кiрiстер беруi мүмкiн деген түйiн жасауға болады, бiрақ ресми өндiрiстiң деңгейiнiң төмендеуiне, сөйтiп осының салдарынан салық түсiмдерiнiң төмендеуiне сөзсiз алып келедi (N 1-суретті қараңыз).
Бұдан басқа жоғары салықтар қылмыстың өсуi ынталандырады, бұл өз кезегiнде құқық қорғау функцияларына қосымша шығыстарға және әлеуметтiк шығындарды ұлғайтуға алып барады.
Алкогольдi тұтыну мен денсаулықтың арасындағы байланыс күрделi. Солай дей тұра дәстүрдi және заңсыз өндiрiлген алкогольдi сусындардың сапасы мейлiнше төмен болатындығын ескере отырып, тұтынушыларды ресми берушiлерден сатып алынатын заңды рынокқа оралтуды көтермелеу қауiпсiздiк стандарттарының кейбiр кепiлдiгiн бередi.

1.3. Анализ состояния проблемы
На данный момент 60% рынка алкогольной продукции приходится на теневой бизнес. Основными причинами преобладания нелегального рынка над легальным являются:
1. Существующая разница стоимости легальной и нелегальной продукции в виде акциза и НДС, достигающая порядка 43-х тенге с бутылки водки.
2. Изъятие части оборотных средств при уплате акциза на спирт.
3. Неурегулированность движения алкогольной продукции от производителя к конечному потребителю и как следствие отсутствие действенного контроля на промежуточных этапах.
4. Высокий уровень контрабанды и подпольного производства алкогольной продукции вследствие огромного числа мест бесконтрольной ее реализации (оптовые рынки, базары, ларьки, киоски и т.д.).
5. Неурегулированность экспорта. Отсутствие оперативных связей с приграничными государствами и странами-членами Таможенного союза.
6. Недостаточная законодательная база в части уголовной и
административной ответственности за незаконное производство и оборот
этилового спирта и алкогольной продукции.
7. Отсутствие четкого положения о конфискованной продукции и
материального обеспечения по ее уничтожению.
8. Отсутствие единой системы учета объемов производства и реализации
алкогольной продукции.
На рис.№ 5 графически показано состояние алкогольного рынка на
сегодняшний день.
Объекты алкогольного рынка:
1. производство и реализация этилового спирта;
2. производство и реализация алкогольной продукции;
3. импорт и экспорт;
4. оптовая торговля;
5. розничная торговля.
Оценка параметров объектов алкогольного рынка:
1. Соотношение долей легального и нелегального рынков (См.рис.№ 5)
Увеличение доли легального рынка произошло за счет выполнения
следующих мероприятий:
1) этиловый спирт                           63%:37%
- установки спиртоизмеряющих аппаратов (ППРК от 16.06.98 г. № 544);
- ужесточения правил лицензирования в части реализации этилового спирта (ППРК от 16.06.98 г. № 577 и ППРК от 19.01.99 г. № 31);
- введения деклараций производства и оборота этилового спирта (приказ Председателя Комитета от 30.06.98 г. № 9, зарегистрирован в Министерстве юстиции РК от 21.07.98 г. № 539);
- ввоза импортного этилового спирта только железнодорожным транспортом (ППРК от 31.12.98 г. № 1376);
- усиления борьбы с контрабандой;
- введение временных ограничений на ввоз этилового спирта с территории РФ (ППРК от 31.12.98 г. № 1376);
- повышения таможенных пошлин на ввоз этилового спирта с территории Кыргызской Республики (ППРК от 05.02.99 г. № 88), с территории Республики Узбекистан (ППРК от 05.02.99 г. № 89);

1.3. Проблеманың жай-күйiн талдау
Қазiргi сәтте алкоголь өнiмi рыногының 66%-i көлеңкелi бизнестiң үлесiнде. Ресми емес рыноктың ресми рыноктан үстем болуының негiзгi себептерi мыналар болып табылады:
1. Ресми өнiмнiң акциз және ҚҚС түрiндегi ресми және ресми емес өнiмнiң құнының қазiргi айырмасының бiр шөлмек арақтан 43 теңгеге дейiн жетуi.
2. Спиртке акциз төлеу кезiнде айналым қаражатының бiр бөлiгiнiң алынып қойылуы.
3. Алкоголь өнiмi қозғалысының өндiрушiден түпкi тұтынушыға дейiн реттелмеушiлiгi және аралық кезеңдерге iске асыратын пәрмендi бақылаудың осының салдарынан болмауы.
4. Алкоголь өнiмiнiң контрабандасы мен жасырын өндiрiсiнiң жоғары деңгейi, нәтижесiнде оны бақылаусыз сататын орындардың орасан көп болуы (көтерме рыноктар, базарлар, ларектер, киоскiлер және т.б.).
5. Экспорттың реттелмеушiлiгi. Шекаралас мемлекеттермен және Кеден
одағына мүше елдермен жедел байланыстардың болмауы.
6. Этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң заңсыз өндiрілгенi және оның
айналымы үшiн қылмыстық және әкiмшiлiк жауаптылық бөлiгiнде заң базасының
жеткілiксiздiгi.
7. Тәркiленген мүлiк және оны жою жөнiндегi материалдық қамтамасыз
ету туралы айқын ереженiң болмауы.
8. Алкоголь өнiмiн өндiру мен сату көлемдерiн есепке алудың бiрыңғай
жүйесiнiң болмауы.
N 5-суретте алкоголь рыногының бүгiнгi күнгi жай-күйi графикалық
түрде көрсетiлген.
Алкоголь рыногының объектiлерi:
1. этил спиртiн өндiру және сату;
2. алкоголь өнiмiн өндiру және сату;
3. импорт және экспорт;
4. көтерме сауда;
5. бөлшек сауда.
Алкоголь рыногы объектiлерiнің параметрлерiн бағалау:
1. Ресми және ресми емес рыноктер үлестерiнiң ара-қатынасы
(N 5-суреттi қараңыз)
Ресми рынок үлесiнiң өсуi мынадай iс-шараларды орындаудың есебiнен
болды:
1) Этил спиртi                           63%:37%
- спирт өлшейтiн аппараттарды орнату (ҚРYҚ 16.06.98 ж. N 544);
- этил спиртiн сату бөлiгінде лицензиялау тәртiбiн қатайту (ҚРYҚ 16.06.98 ж. N 577 және ҚРҮҚ 19.01.99 ж N 31);
этил спиртiн өндiру мен оның айналымына декларацияларды енгiзу (Комитет төрағасының 30.06.98 ж. N 9 бұйрығы), ҚР Әділет министрлiгiнде 21.07.98 ж. тiркелген, N 539;
- импорттық этил спиртiн тек темiр жол көлiгiмен әкелу (ҚРYҚ 31.12.98 ж. N 1376);
- контрабандаға қарсы күрестi күшейту;
- РФ аумағынан этил спиртiн әкелуге уақытша шектеулер енгiзу (ҚРҮҚ 31.12.98 ж. N 1376);
- Қырғыз Республикасының аумағынан (ҚРҮҚ 05.02.99 ж. N 88), Өзбекстан Республикасының аумағынан этил спиртi әкелуге кеден баждарын арттыру (ҚРYҚ 05.02.99 ж. N 89);

2) алкогольная продукция 61%:39%
- установки приборов учета объемов производства алкогольной продукции (ППРК от 16.06.98 г. № 544);
- ужесточения правил лицензирования в части реализации алкогольной продукции (ППРК от 16.06.98 г. № 577 и ППРК от 19.01.99 г. № 31);
- введения деклараций производства и оборота алкогольной продукции (приказ Председателя Комитета № 9 от 30.06.98 г., зарегистрирован в Министерстве юстиции РК от 21.07.98 г. № 539);
- повышения таможенных пошлин на ввоз алкогольной продукции с территории Кыргызской Республики (ППРК от 05.02.99 г. № 88), с территории Республики Узбекистан (ППРК от 05.02.99 г. № 89);
- установления квот на импорт алкогольной продукции (ППРК от 29.12.98 г. № 1351);
- усиления борьбы с контрабандой;
- оперативной работы по выявлению недобросовестных производителей и
предприятий, занимающихся безлицензионной деятельностью;
3) импорт                 57%:43%
- введения лицензирования импорта этилового спирта и алкогольной
продукции (ППРК от 29.12.98 г. № 1351);
- усиления борьбы с контрабандой;
- введения лицензирования хранения и оптовой реализации алкогольной
продукции (ЗРК от 13.06.97 г. № 121-1);
- введения деклараций оборота этилового спирта и алкогольной
продукции;
- оперативной работы по выявлению предприятий, занимающихся
безлицензионной деятельностью;
- введения правил использования этилового спирта;
4) оптовая торговля        52%:48%
- введения лицензирования хранения и оптовой реализации алкогольной
продукции (ЗРК от 13.06.97 г. № 121-1);
- введения порядка и условий проведения конкурсов на размещение
объемов (квот) импорта этилового спирта и водки (Приказ от 04.06.98 г.
№ 4);
- ужесточения квалификационных требований (ППРК от 16.06.98 г.
№ 577 и ППРК от 19.01.99 г. № 31);
- упорядочения оборота алкогольной продукции в части установления
порядка реализации продукции с объемным содержанием этилового спирта выше
12% (ППРК от 16.06.98 г. № 543);
5) розничная торговля       44%:56%
- принятия постановления Правительства Республики Казахстан от
16.06.98 г. № 543;
- оперативной работы правоохранительных органов по контролю за
исполнением порядка реализации алкогольной продукции в соответствии с
постановлением Правительства Республики Казахстан от 16.06.98 г.№ 543.
2. Основные мероприятия
Для решения обозначенных выше проблем и руководствуясь принципами
цивилизованного алкогольного бизнеса в программе намечены следующие
конкретные мероприятия.
2.1. Создание систем контроля и балансов
производства и оборота этилового спирта
и алкогольной продукции
2.1.1. В сфере производства этилового спирта:
а) ужесточение квалификационных требований и правил лицензирования.
Цель: усиление контроля за качеством производимого этилового
спирта и оптимизация числа производителей этилового спирта;
б) установление акцизных постов на предприятиях.
Цель: усиление контроля за объемом производства и реализацией
этилового спирта;
в) установление минимальных цен на спирт.
Цель: борьба с нелегальным производством этилового спирта,
уравнивание цен за единицу продукции нелегального и легального производств;
г) установление минимальных объемов производства спирта.
Цель: борьба с нелегальным производством этилового спирта;
д) оперативная работа по пресечению безлицензионной деятельности.
Цель: борьба с нелегальным производством этилового спирта;
е) введение системы балансов производства и оборота этилового
спирта (см.рис.№ 6).
Цель: учет и контроль за движением этилового спирта;
ж) введение единой формы накладных для отпуска этилового спирта
(см. приложение № 1).
Цель: усиление контроля за оборотом этилового спирта.

2) алкоголь өнiмi 61%:39%
- алкоголь өнiмiн өндiру көлемдерiн есептеу приборларын орнату (ҚРҮҚ 16.06.98 ж. N 544);
- этил спиртiн сату бөлiгiнде лицензиялау тәртiбiн қатайту (ҚРYҚ 16.06.98 ж. N 577 және ҚРYҚ 19.01.99 ж. N 31);
- этил спиртiн өндiру мен оның айналымына декларацияларды енгiзу (Комитет төрағасының 30.06.98 ж. N 9 бұйрығы, ҚР Әдiлет министрлiгiнде
21.07 98 ж. тiркелген, N 539);
- Қырғыз Республикасының аумағынан (ҚРҮҚ 05.02.99 ж. N 88), Өзбекстан Республикасының аумағынан этил спиртiн әкелуге кеден баждарын арттыру (ҚРҮҚ 05.02.99 ж. N 89);
- алкоголь өнiмiнiң импортына квоталар бөлiну (ҚРYҚ 29.12.98 ж. N 1351);
- контрабандаға қарсы күрестi күшейту;
- лицензиясыз қызметпен айналысатын жосықсыз өндiрушiлер мен кәсiпорындарды анықтау жөнiндегi жедел жұмыс;
3) импорт 57%:43%
- этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң импортына лицензиялау енгiзу (ҚРYҚ 29.12.98 ж. N 1351);
- контрабандаға қарсы күрестi күшейту алкоголь өнiмiн сақтауды және көтерме сатуды лицензиялауды енгiзу (ҚРЗ 13.06.97 ж. N 121-1);
- этил спиртi мен алкоголь өнiмiнің айналымына декларацияларды енгiзу;
- лицензиясыз қызметпен айналысатын кәсiпорындарды анықтау жөнiндегi жедел жұмыс;
- этил спиртiн пайдаланудың тәртiбiн енгiзу;
4) көтерме сауда: 52%:48;
- алкоголь өнiмiн сақтау мен көтерме сатуды лицензиялауды енгiзу (ҚРЗ 13.06.97 ж. N 121-1);
- этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң импортының көлемiн (квотасын)
орналастыруға арналған конкурстарды өткiзудiң тәртiбi мен шарттарын енгізу
(04.06.98 ж. N 4 бұйрық);
- бiлiктiлiк талаптарын қатайту (ҚРYҚ 16.06.93 ж. N 577 және ҚРҮҚ
19.01.98 ж. N 31);
- 12%-тен жоғары этил спиртiнiң көлемi бар өнiмдi сатудың тәртiбiн
белгiлеу бөлiгiнде алкоголь өнiмiнiң айналымын ретке келтiру (ҚРYҚ
16.06.93 ж. N 543):
5) бөлшек сауда            44%:56%
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 16.06.98 ж. N 543 қаулысының
қабылдануы;
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 16.06.98 ж. N 543 қаулысына
сәйкес алкоголь өнiмiн сату тәртiбiнiң атқарылуына бақылау жасау
жөнiндегi құқық қорғау органдарының жедел жұмысы.
2. Негiзгi iс-шаралар
Жоғарыда аталған проблемаларды шешу үшiн және өркениеттi алкоголь
бизнесiнiң нарықтық прициптерiне басшылыкқа ала отырып бағдарламада
мынадай нақты іс-шаралар көзделiндi.
2.1. Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiрудi және
оның айналымын бақылау мен баланстар жүйесiн құру
2.1.1. Этил спиртiн өндiру саласында:
а) бiлiктілiк талаптары мен лицензиялау ережелерiн қатайту;
Мақсаты: өндiрiлетiн спирттiң сапасына бақылау жасауды күшейту және
этил спиртiн өндiрушiлердiң санын оңтайландыру;
б) кәсiпорындарда акциз бекеттерiн орнату;
Мақсаты: этил спиртiн өндiру және сату көлемiне бақылау жасауды
күшейту;
в) спиртке ең төменгi бағалар белгiлеу;
Мақсаты: этил спиртiн ресми емес өндiруге қарсы күрес, ресми емес
және ресми өндiрiстер өнiмiнiң бiрлiгi үшiн бағаларды теңестiру
г) спирттi өндiрудiң ең төмен көлемiн белгiлеу;
д) лицензиясыз қызметтiң жолын кесу жөнiндегi жедел жұмыс;
Мақсаты: этил спиртiн ресми емес өндiруге қарсы күрес;
е) этил спиртiн өндiрудiң және оның айналымының баланстар жүйесiн
енгiзу (N 6 суреттi қараңыз);
Мақсаты: этил спиртiнiң қозғалысын есепке алу және оған бақылау
жасау
ж) этил спиртiн босату құжатының бiрыңғай нысанын енгiзу;
(N 1-қосымшаны қараңыз)
Мақсаты: этил спиртiнiң айналымына бақылауды күшейту.

2.1.2. В сфере производства алкогольной продукции:
а) автоматизация учета.
Цель: оперативный учет;
б) ужесточение квалификационных требований и правил лицензирования.
Цель: усиление контроля за качеством производимой алкогольной продукции и оптимизация числа производителей алкогольной продукции;
в) установление акцизных постов на предприятиях.
Цель: усиление контроля за объемом производства и реализацией алкогольной продукции;
г) установление минимальных цен на алкогольную продукцию.
Цель: борьба с нелегальным производством алкогольной продукции, уравнивание цен за единицу продукции нелегального и легального производств;
д) установление минимальных объемов производства алкогольной продукции.
Цель: борьба с нелегальным производством алкогольной продукции;
е) введение единой формы накладных для отпуска алкогольной продукции (см. приложение № 1).
Цель: усиление контроля за оборотом алкогольной продукции;
ж) оперативная работа по пресечению безлицензионной деятельности.
Цель: борьба с нелегальным производством алкогольной продукции, защита отечественного потребителя;
з) введение системы балансов производства и оборота алкогольной продукции (см. рис. № 6).
Цель: учет и контроль за движением алкогольной продукции, борьба с нелегальным производством алкогольной продукции.
2.1.3. В сфере импорта:
а) ограничение количества таможенных складов и СВХ для хранения ввозимых этилового спирта и алкогольной продукции.
Цель: контроль за объемом и качеством импортируемых этилового спирта и алкогольной продукции;
б) введение правил уничтожения конфискованных этилового спирта и алкогольной продукции.
Цель: защита отечественного потребителя и товаропроизводителя;
в) ужесточение критериев к качеству и ассортименту этилового спирта и алкогольной продукции при выдаче лицензий.
Цель: защита отечественного потребителя;
г) оперативная работа по пресечению безлицензионной деятельности.
Цель: борьба с контрабандой, защита отечественного потребителя;
д) введение отдельных запретов и ограничений на размещение и использование этилового спирта и алкогольной продукции в таможенных режимах "свободный склад", "свободная таможенная зона".
Цель: контроль за объемом и качеством импортируемых этилового
спирта и алкогольной продукции.
2.1.4. В сфере оптовой торговли:
а) установление порядка введения идентификации оптовых фирм и
единой формы товарно-транспортной накладной.
Цель: упорядочение оптовых фирм, борьба с нелегальным оборотом
алкогольной продукции;
б) периодическое введение акцизных марок нового образца.
Цель: борьба с нелегальным оборотом алкогольной продукции;
в) оперативная работа по пресечению безлицензионной деятельности
и нарушений порядка реализации алкогольной продукции.
Цель: борьба с нелегальным оборотом алкогольной продукции и
упорядочение оптовых фирм;
г) введение системы балансов оптовой торговли (см.рис. № 6).
Цель: учет и контроль за движением алкогольной продукции.

2.1.2. Алкоголь өнiмiн өндiру саласында:
а) есептеудi автоматтандыру;
Мақсаты: жедел есепке алу
б) бiлiктiлiк талаптары мен лицензиялау ережелерiн қатайту;
Мақсаты: өндiрiлетiн спирттiң сапасына бақылау жасауды күшейту және
этил спиртін өндiрушiлердiң санын оңтайландыру
в) кәсiпорындарда акциз бекеттерiн орнату;
Мақсаты: этил спиртiн өндiру және сату көлеміне бақылау жасауды
күшейту
г) алкоголь өнiмiне ең төмен бағалар белгiлеу;
Мақсаты: алкоголь өнiмiн ресми емес өндіруге қарсы күрес, ресми
емес және ресми өндiрiстер өнімінің бiрлiгi үшін бағаларды теңестiру
(N 9-кестенi қараңыз)
д) алкоголь өнiмiн босатуға арналған құжаттың бiрыңғай нысанын
енгiзу (N 1 қосымшаны қараңыз)
Мақсаты: алкоголь өнімiнiң айналысына бақылау жасауды күшейту
е) лицензиясыз қызметтiң жолын кесу жөнiндегi жедел жұмыс;
Мақсаты: алкоголь өнімiн ресми емес өндіруге қарсы күрес
ж) алкоголь өнiмiн өндiрудiң және оның айналымының баланстары
жүйесiн енгiзу (N 6 суреттi қараңыз)
Мақсаты: алкоголь өнiмiнiң қозғалысын есепке алу және бақылау,
алкоголь өнімін ресми емес өндiруге қарсы күрес.
2.1.3. Импорт саласында:
а) әкелiнген этил спиртi мен алкоголь өнiмiн сақтауға арналған кеден
қоймалары мен УСҚ-лардың санын шектеу;
Мақсаты: импортталатын этил спирті мен алкоголь өнiмiнiң көлемін және
сапасын бақылау
б) тәркiленген этил спиртi мен алкоголь өнiмiн жоюдың тәртiбiн енгізу;
Мақсаты: отандық тұтынушы мен тауар өндірушiні қорғау
в) лицензияларды беру кезiнде этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң
сапасы мен түрлерiне қойылатын өлшемдердi қатайту;
Мақсаты: отандық тұтынушыны қорғау.
г) лицензиясыз қызметтің жолын кесу жөніндегі жедел жұмыс;
Мақсаты: контрабандаға қарсы күрес, отандық тұтынушыны қорғау
д) Кедендiк режимiндегi "еркiн қойма", "еркiн кеден" аймағында этил спиртi мен алкоголь өнiмдерiн орналастыру мен пайдалануға жеке тыйым салулар мен шек қоюлар енгiзу;
Мақсаты: импортталатын этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң көлемiн және сапасын бақылау.
2.1.4. Көтерме сауда саласында:
а) көтерме сауда фирмаларын бiрдейлендiрудi және құжаттың бiрыңғай
нысанын енгiзу жолымен алкоголь өнiмiн сатудың тәртiбiн белгілеу;
Мақсаты: көтерме сауда фирмаларын ретке келтiру, алкоголь өнiмiнiң
ресми емес айналымына қарсы күрес
б) жаңа үлгiдегi акциз таңбаларын мерзiмдi түрде енгiзу;
Мақсаты: алкоголь өнiмінiң ресми емес айналымына қарсы күрес
в) лицензиясыз қызметтiң және алкоголь өнiмiн iске асырудың тәртiбiн
бұзушылықтардың жолын кесу жөнiндегi жедел жұмыс;
Мақсаты: алкоголь өнімiнiң ресми емес айналымына қарсы күрес және
көтерме сауда фирмаларын ретке келтiру
г) көтерме сауда баланстарының жүйелерiн енгiзу;
Мақсаты: алкоголь өнiмiнiң қозғалысын есепке алу және бақылау.

2.1.5. В сфере розничной торговли:
а) введение лицензирования розничной торговли.
Цель: упорядочение сферы розничной торговли;
б) разработка и введение новых правил розничной торговли.
Цель: определение норм и правил розничной торговли;
в) оперативная работа по пресечению безлицензионной деятельности
и нарушений правил розничной торговли.
Цель: борьба с нелегальным оборотом алкогольной продукции и
упорядочение сферы розничной торговли;
г) введение системы балансов розничной торговли (см. рис. № 6).
Цель: учет и контроль за розничной реализацией;
д) разработка квалификационных требований к розничной торговле.
Цель: упорядочение сферы розничной торговли.
2.2. Совершенствование налогообложения
2.2.1. Исчисление ставок акциза исходя из содержания 100% этилового
спирта.
Цель: стимулирование расширения ассортимента алкогольной продукции,
усиление крена в сторону потребления слабоалкогольных напитков;
2.2.2. Увеличение лицензионного сбора дифференцированно по видам
деятельности.
Цель: оптимизация числа оптовых фирм и стимулирование крупнооптовых
компаний.
2.3. Усовершенствование требований, предъявляемых
к качеству алкогольной продукции
В целях обеспечения высокого качества алкогольной продукции:
2.3.1. Создать республиканскую дегустационную комиссию.
Цель: оценка качества и идентификация производимых в республике и импортируемых этилового спирта и алкогольной продукции;
2.3.2. Разработать и внедрить систему технологического паспорта производства, регламентирующего использование технологического оборудования, нормы расхода сырья и выхода готовой продукции гарантированного качества.
Цель: увязывание конкретного предприятия с регламентом по производству этилового спирта и алкогольной продукции;
2.3.3. Утверждение органами стандартизации, метрологии и сертификации нормативной технической и нормативной правовой документации в области производства, хранения, транспортировки, сертификации алкогольной продукции только по согласованию с уполномоченным органом по контролю над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции.
Цель: проведение единой и последовательной политики в области контроля за качеством продукции;
2.3.4. Обязательное сертифицирование аккредитованными лабораториями ввозимых этилового спирта и алкогольной продукции на установленных таможенных складах и СВХ.
Цель: контроль качества ввозимой алкогольной продукции.
2.4. Взаимодействие и координация
государственных органов, осуществляющих
контроль в сфере производства и оборота
алкогольной продукции
В целях эффективного осуществления контроля над производством и оборотом алкогольной продукции, необходимо развивать координационную связь:

2.1.5. Бөлшек сауда саласында:
а) бөлшек сауданы лицензиялауды енгiзу;
Мақсаты: бөлшек сауда саласын ретке келтiру
б) бөлшек сауданың жаңа тәртiптерiн әзiрлеу және енгiзу;
Мақсаты: бөлшек сауданың нормалары мен ережелерiн айқындау
в) лицензиялық қызметтiң және бөлшек сауда тәртiбiн бұзушылықтардың
жолын кесу жөнiндегi жедел жұмыс;
Мақсаты: алкоголь өнiмiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес және бөлшек
сауда саласын ретке келтiру.
г) бөлшек саудаға баланстар жүйесiн енгiзу (N 6 суреттi қараңыз);
Мақсаты: бөлшек саудаға есеп және бақылау енгiзу
д) бөлшек саудаға бiлiктiлiк талабын дайындау;
Мақсаты: бөлшек сауда саласын тәртiпке келтiру.
2.2. Салық салуды жетiлдiру
2.2.1. Этил спиртiнiң 100 %-iн негiзге ала отырып акциз ставкаларын
есептеу;
Мақсаты: алкоголь өнiмiнiң түр-түрін кеңейтудi ынталандыру,
істі әлсiз алкогольдi сусындарды тұтыну жағынан күшейту.
2.2.2. Қызмет түрлерi бойынша лицензиялық алымды саралап көбейту.
Мақсаты: көтерме сауда фирмаларының санын оңтайландыру және iрi
бөлшек сауда компанияларын ынталандыру.
2.3. Алкоголь өнiмiнің сапасына қойылатын талаптарды жетiлдiру
Алкоголь өнiмiнiң жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында:
2.3.1. Республикалық дәмiн айыру комиссиясын құру;
Мақсаты: республикада өндiрілетiн және импортталатын этил спирті мен алкоголь өнімінің сапасын бағалау және бiрдейлендiру
2.3.2. Технологиялық жабдықты пайдалануды регламенттейтiн өндiрудiң технологиялық паспортының жүйесiн, шикiзаттың шығынын және сапасына кепiлдiк берiлген дайын өнiмнiң шығыны нормасын әзiрлеу және енгiзу.
Мақсаты: этил спирті мен алкоголь өнiмiн өндіру жөнiндегi регламентпен нақты кәсiпорынды байланыстыру.
2.3.3. Стандарттау метрология және сертификаттау органдарының алкоголь өнiмiн өндiру, сақтау, тасымалдау, сертификаттау саласында осы саладағы уәкiлеттi органның келiсiмiмен ғана нормативтiк техникалық және нормативтiк құқықтық құжаттаманы бекітуi.
Мақсаты: өнімнiң сапасын бақылау саласында бiрыңғай және дәйектi саясат жүргiзу.
2.3.4. Белгiленген кеден қоймаларында және УСҚ-ға әкелiнген этил спиртi мен алкоголь өнiмiн тiркелген лабораториялардың мiндеттi түрде сертификаттауы.
Мақсаты: әкелінетін алкоголь өнiмiнiң сапасын бақылау.
2.4. Алкоголь өнiмiн өндiру және оның айналымы
саласында бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк
органдардың өзара iс-қимылы және оны үйлестiру
Алкоголь өнiмдерiнiң өндiрiсiне бақылауды тиiмдi жүзеге асыру мақсатында мыналармен үйлестiру байланысын дамыту қажет:

2.4.1. С Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан в части импорта, экспорта и транзита этилового спирта и алкогольной продукции;
2.4.2. С Комитетом налоговой полиции Министерства государственных доходов, МВД и КНБ Республики Казахстан в части правонарушений и преступлений в области производства и оборота алкогольной продукции;
2.4.3. С Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в части разработки и утверждения нормативно-технической документации;
2.4.4. С Агентством по статистике Республики Казахстан в части подготовки определенной информации;
2.4.5. С территориальными органами Министерства государственных доходов Республики Казахстан в части создания деятельности акцизных постов и получения данных о поступлениях акцизов посредством электронной почты;
2.4.6. С Ассоциацией производителей алкогольной продукции "КазАлко";
2.4.7. Приведение в соответствие с соглашениями ВТО и другими соглашениями по торговле;
2.4.8. С Комитетом здравоохранения Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстана в части усиления мер для пропаганды здорового образа жизни и реабилитации пациентов;
2.4.9. В целях координации действий и принятия совместных решений необходимо заключение Соглашений с соответствующими органами соседних государств и странами-членами Таможенного союза.
2.5. Развитие кадрового, научно-методического
и информационно-технологического обеспечения
Для осуществления всеобъемлющего контроля над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции предполагается обеспечить адекватное поставленным задачам кадровое, научно-методическое и, что не менее важно, информационно-технологическое обеспечение:
2.5.1. В плане подготовки кадров предполагается как обучение и повышение квалификации работников в специализированных учебных заведениях, так и привлечения специалистов по строгим критериям отбора. Будет проводиться постоянно организованная система обмена опытом с соответствующими органами ближнего и дальнего зарубежья;
2.5.2. Информационно-технологическое обеспечение Программы предполагает создание при Комитете автоматизированной базы данных "Спирт и алкоголь", связанной с региональными службами, соответствующими министерствами и ведомствами, призванной посредством развитой компьютерной сети и связи обеспечить поступление оперативной и достоверной информации от всех субъектов рынка производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;

2.4.1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiмен импорт, экспорт транзит бөлiгiнде;
2.4.2. Қазақстан Республикасының Салық полициясы комитетiмен, Iшкiiсминiмен және ҰҚК-мен алкоголь өнiмiн өндiру және оның айналымы саласындағы құқық бұзушылықтар мен қылмыстар бөлiгiнде;
2.4.3. Қазақстан Республикасының Энергетика индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетiмен нормативтiк-техникалық құжаттаманы әзірлеу және бекiту бөлiгiнде;
2.4.4. Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгiмен белгiлi бiр ақпаратты дайындау бөлiгiнде;
2.4.5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң аумақтық органдарымен акциз бекеттерiнiң қызметiн құру және электронды почта арқылы акциздердiң түсуi туралы деректер алу бөлiгiнде;
2.4.6. "ҚазАлко" Алкоголь өнiмiн өндiрушiлер ассоциациясымен;
2.4.7. ДСҰ келiсiмдерiне және сауда жөнiндегi басқа да Келiсiмдерге сәйкестiкке келтiру;
2.4.8. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгiнiң Денсаулық сақтау комитетiмен салауатты өмiр салтын насихаттау және пациенттердi оңалтуға арналған шараларды күшейту бөлiгiнде;
2.4.9. Іс-қимылды үйлестiру және бiрлескен шешiмдер мақсатында көршiлес мемлекеттердiң тиiстi органдарымен және Кеден одағына мүше елдермен Келiсiмдер жасасу.
2.5. Кадрлық, ғылыми-әдiстемелiк және ақпараттық-технологиялық
қамтамасыз етудi дамыту
Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiрудi және оның айналымын жан-жақты бақылауды жүзеге асыру үшiн қойылған мiндеттерге сай келетiн кадрлық, ғылыми-әдiстемелiк және бұдан ешбiр кем емес ақпараттық-технологиялық қамтамасыз ету көзделiнедi:
2.5.1. Кадрларды даярлау жоспарында қызметкерлердi мамандандырылған оқу орындарында оқыту және бiлiктiлiгiн көтеру сондай-ақ қатаң iрiктеу өлшемдерi бойынша мамандарды тарту көзделiнедi. Таяу және алыс шет елдiң тиiстi органдарымен тәжiрибе алмасудың тұрақты ұйымдастырылған жүйесi жүргiзiледi.
2.5.2. Бағдарламаны ақпараттық-технологиялық техникалық қамтамасыз
ету Комитеттiң жанынан аймақтық қызметтермен, тиiстi министрлiктермен және
ведомстволармен байланыстағы, этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiру және
оның айналымы рыногының барлық субъектiлерiнен жедел және ақиқат
ақпараттың
түсуiн қамтамасыз ететiн дамыған компьютерлiк желi мен байланыс арқылы
жұмыс iстейтiн "Спирт және алкоголь" автоматтандырылған деректер базасын
құруды көздейдi.

2.5.3. Разработка научно-методологического определения ставок акцизов на алкогольную продукцию.
2.6. Совершенствование региональной политики
в системе государственного регулирования и контроля
оборота спирта и алкогольной продукции
С целью осуществления государственного контроля над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции на местах, предполагается:
2.6.1. Обеспечение равных экономических и иных условий для производителей этилового спирта и алкогольной продукции по регионам (запрет производства алкогольной продукции в режиме "свободный склад", "свободная таможенная зона" и запрет других льгот).
Цель: создание благоприятной конкурентной среды для производителей этилового спирта и алкогольной продукции;
2.6.2. Осуществление мероприятий по развитию розничной реализации алкогольной продукции.
Цель: усиление контроля за оборотом алкогольной продукции и борьба с контрабандой.
3. Механизм реализации Программы
Программой предусматривается поэтапное выполнение намеченных мероприятий в соответствии с Планом по ее реализации, увязка мероприятий с общегосударственной политикой в области подъема и развития промышленного производства и обеспечения высокой доходности бюджета, а также мер по реализации Государственной программы "Здоровье народа", разработанной в соответствии со Стратегией "Казахстан - 2030".
Помимо этого, по ходу реализации Программы предполагается вносить изменения и дополнения в действующие нормативные и правовые акты, вносить представления в Правительство и, по мере необходимости, в Генеральную Прокуратуру. Также необходимо, ввиду высокой криминализации алкогольной отрасли, проводить регулярно заслушивания на заседаниях Совета безопасности.
4. Ресурсное обеспечение Программы
Финансирование Программы в части формирования и развития информационно-технологического обеспечения (сетевая компьютеризация, организация информационного обеспечения и базы данных, введение специальной статистики для ведения балансов и т.д.) будет осуществляться за счет республиканского и местных бюджетов.
Будут также привлекаться средства спонсоров и добровольных пожертвований, банков, международных финансовых организаций, средства иностранной технической и консультативной помощи в установленном законодательством порядке.
5. Ожидаемые результаты
При рассмотрении ожидаемых результатов следует учитывать, что в кратковременной перспективе водка и ликеро-водочные изделия останутся главным и превалирующим продуктом на рынке алкогольной продукции. Поэтому при прогнозе налоговых поступлений и соотношений объемов легального и нелегального рынков расчет ведется по этой группе алкогольной продукции.

2.5.3. Алкоголь өнiмiне акциздердiң ставкаларын ғылыми-әдiстемелiк
айқындауды әзiрлеу.
2.6. Спирт пен алкоголь өнiмiнiң айналымын мемлекеттiк
реттеу мен бақылау жүйесiнде аймақтық
саясатты жетiлдiру
Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiрудi және оның айналымын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру мақсатында жергiлiктi жерлерде мыналар көзделiнедi:
2.6.1. Аймақтар бойынша этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiру үшiн тең экономикалық және өзге де жағдайларды қамтамасыз ету ("еркiн қойма", еркiн кеден аймағы" режимiнде алкоголь өнiмiн өндiруге тиым салу және басқа да жеңiлдiктерге тиым салу);
Мақсаты: этил спиртi мен алкоголь өнімін өндiрушілер үшін қолайлы бәсекелестiк орта құру.
2.6.2. Алкоголь өнiмiн бөлшек сатуды дамыту жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру;
Мақсаты: алкоголь өнiмiнiң айналымын күшейту және контрабандаға қарсы күрес.
3. Бағдарламаны iске асырудың тетiгi
Бағдарлама көзделген iс-шараларды оны iске асыру жөнiндегi Іс-қимыл жоспарына сәйкес кезең-кезеңмен орындауды, iс-шараларды өнеркәсiп өндiрiсiн көтеру және дамыту саласындағы жалпы мемлекеттiк саясатпен байланыстыруды және бюджеттiң жоғары кiрiстi болуын қамтамасыз етудi, сондай-ақ "Қазақстан-2030" Стратегиясына сәйкес әзiрленген "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шараларды көздейдi.
Бұдан басқа Бағдарламаны iске асыру барысында қолданылып жүрген нормативтiк және құқықтық актiлерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi, Yкiметке және қажеттiлiгiне қарай Бас Прокуратураға ұсыныстар енгiзудi көздейдi. Сондай-ақ алкоголь саласында қылмыстың кең етек алуына байланысты Қауiпсiздiк кеңесiнiң мәжiлiстерiнде ұдайы тыңдаулар жүргiзу қажет.
4. Бағдарламаны ресурстық қамтамасыз ету
Ақпараттық технологиялық қамтамасыз етудi қалыптастыру және дамыту бөлiгiнде (желілiк компьютерлендiру, ақпараттық қамтамасыз ету мен деректер базасын ұйымдастыру, баланстарды жүргізу үшiн арнаулы статистиканы енгiзу және т.б). Бағдарламаны қаржыландыру республикалық та және жергiлiктi бюджеттердiң де есебiнен, демеушiлер асырылатын болады.
Сондай-ақ банктердiң, халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаты, шетел техникалық қаражаты мен консультативтiк көмегi тартылатын болады.
5. Күтілетін нәтижелер
Күтiлетiн нәтижелердi қарау кезiнде қысқа уақыттық перспективада арақ пен ликер-арақ бұйымдарының алкоголь өнiмнiң рыногында басты және үстем өнiм болып қалатындығын ескеру керек. Сондықтан салық түсiмдерiн және ресми және ресми емес рынок көлемдерiнiң арақатынасын болжау кезiнде есеп алкоголь өнiмiнiң осы тобы бойынша жүргiзiледi.

На рис. 7-11 показано увеличение доли легитимного рынка за счет выполнения предложенных мероприятий.
Реализация Программы позволит обеспечить эффективный контроль со стороны государства за производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции, качеством выпускаемой продукции, а также регулировать отношения между хозяйствующими субъектами и государственными органами управления, надзора и контроля и позволит заложить основы проведения единой государственной политики по созданию легитимного рынка алкоголя. Отсюда вытекают следующие моменты:
- наиболее эффективный метод борьбы с незаконной деятельностью - снижение потенциальных доходов, получаемых контрабандистами, подпольщиками и т.п.;
- ужесточение контроля за качеством повысит конкурентоспособность
отечественной продукции, защитит потребителей, снизит социальные затраты,
связанные с злоупотреблением алкоголем;
- дальнейшее увеличение налогового бремени на производство
алкогольной продукции изменит поведение субъектов рынка;
- необходимо разработать научно-методологический подход к
определению ставок акцизного сбора с производства и импорта этилового
спирта и алкогольной продукции.
План мероприятий
поэтапной реализации основных направлений Программы по
усилению государственного регулирования производства и
оборота этилового спирта и алкогольной продукции на
1999-2000 годы
2.1. Создание системы контроля и балансов производства
и оборота этилового спирта и алкогольной продукции
---------------------------------------------------------------------------
№ !   Наименование мероприятий   !  Форма     !  Сроки    ! Ответственные
п/п!                              !завершения  !исполнения ! за исполнение
---------------------------------------------------------------------------
2.1.1. В сфере производства этилового спирта
1)  Ужесточение квалификационных   Постановление III квартал  МГД, КГКПОАП
требований и правил            Правительства   1999 г.
лицензирования при выдаче      РК
лицензий на производство,
хранение и реализацию
этилового спирта
2)  Введение акцизных постов       Приказ Министра   август   МГД, НК,
налоговых органов на           государственных    1999    КГПОАП,
спиртовых заводах              доходов "Об                областные
утверждении                налоговые
положения в                комитеты
акцизных постах
в организациях,
производящих
этиловый спирт и
алкогольную
продукцию"
3)  Установление минимальных цен   Постановление   III квартал  МГД,
на этиловый спирт              Правительства      1999      Минюст,
Республики                   Минфин,
Казахстан                    КГПОАП,
АРЕМиЗК

7-11 суреттерде ұсынылған iс-шаралардың орындалуы арқасында заңды рыноктардың үлесiнiң ұлғайғаны көрсетiлген.
Бағдарламаны iске асыру мемлекеттiң тарапынан этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiрудi және оның айналымына, шығарылатын өнiмнiң сапасына бақылауды қамтамасыз етудi, сондай-ақ шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен мемлекеттiк органдардың арасындағы қатынастарды, қадағалау мен бақылауды реттеуге және алкогольдiң заңды нарқын жасаудың бiрыңғай мемлекеттiк саясатының негiзiн жасауға мүмкiндiк бередi. Осыдан мынадай жәйттер туады:
- заңсыз әрекетпен күресудiң ең төменгi әдiсi - контрабандашылармен, жасырын iстейтiндердiң және т.б. алатын мүмкiн кiрiстерiн азайту;
- сапаға бақылауды қатайту отандық өнiмнiң бәсекеге қабiлетiн
арттырады, тұтынушыларды қорғайды, алкогольдi терiс пайдалануға
байланысты әлеуметтiк шығындарды азайтады;
- алкоголь өнiмнiң өндiрiсiне салық ауыртпашылығын одан әрi
көбейту нарық субъектiлерiнiң бет-бағытын өзгертедi;
- этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң импорты және өндiрiсiне акциздiк
алым ставкаларын айқындау үшiн ғылыми әдiстемелiк тәсiлдердi жасау қажет.
Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын
мемлекеттік реттеуді күшейтудің 1999-2000 жылдарға арналған негізгі
бағыттарын кезең-кезеңмен іске асыру
іс-шараларының тізбесі
2.1. Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын
бақылау мен баланстарының жүйесін құру
__________________________________________________________________________
N №Іс-шаралардың атауы      Аяқтау нысаны    Атқару    Атқарылуына
мерзімі   жауаптылар
__________________________________________________________________________
2.1.1 Этил спиртін өндіру саласында
__________________________________________________________________________
1)  Этил спиртін өндіруге,   Қазақстан      1999 ІІІ  МКМ, АӨӨАМБК
сақтауға және сатуға     Республикасы   тоқсан
арналған лицензияларды   Үкіметінің
беру кезінде лицензия.   қаулысы
лаудың біліктілік
талаптары мен ережелерін
қатайту
2)  Салық органдарының спирт  Мемлекеттік   1999 мамыр  МКМ, АӨӨАМБК,
зауыттарында акциздік     кіріс министрі.           облыстық салық
бекеттерін енгізу         нің "Этил                 комитеттері
спирті мен
алкоголь өнімін
өндіруші ұйым.
дардағы акциз
бекеттерінің
ережесін бекіту
туралы" бұйрығы
3)  Этил спиртіне ең төмен    Қазақстан       1999 ІІІ  МКМ, Әділетмині,
бағалар белгілеу          Республикасы     тоқсан   Қаржымині,АӨӨАМБК,
Үкіметінің                ҚРТМРжБҚА
қаулысы

4)  Установление минимальных       Постановление   III квартал  МГД, Минюст,
объемов производства           Правительства      1999      Минфин,
этилового спирта               Республики                   КГПОАП,
Казахстан                    АРЕМиЗК
5)  Оперативная работа по          Предписание по  постоянно    КГПОАП
пресечению безлицензионной     материалам
деятельности                   проверок
6)  Введение системы балансов      Приказ Министра  II квартал  КГПОАП
производства и оборота         государственных    1999
этилового спирта               доходов
7)  Введение единой формы          Приказ Министра   июль 1999  КГПОАП
накладных для отпуска          государственных
этилового спирта               доходов
---------------------------------------------------------------------------
2.1.2. В сфере производства алкогольной продукции
---------------------------------------------------------------------------
1)  Автоматизация учета            Приказ           октябрь  КГКПОАП,
Председателя      1999    РГП,
Комитета                  "КазАлкоЦентр"
2)  Ужесточение квалификационных   Постановление    июль     МГД,
требований и правил            Правительства    1999     КГКПОАП
лицензирования при выдаче      Республики
лицензий на производство,      Казахстан
хранение и реализацию
алкогольной продукции
3)  Введение акцизных постов       Приказ           август   МГД, НК,
налоговых органов на заводах   Министра         1999     КГПОАП,
производителях ликеро-         государственных           областные
водочной продукции             доходов "Об               налоговые
утверждении               комитеты
положения в
акцизных постах
в организациях,
производящих
этиловый спирт
и алкогольную
продукцию"
4) Установление минимальных        Постановление   III квартал МГД, Минюст,
цен на алкогольную              Правительства      1999     Минфин,
продукцию                       Республики                  КГПОАП,
Казахстан                   АРЕМиЗК
5) Установление минимальных        Постановление   III квартал МГД, Минюст,
объемов производства            Правительства      1999     Минфин,
алкогольной продукции           Республики                  КГПОАП,
Казахстан                   АРЕМиЗК
6) Введение единой формы           Приказ Министра  июнь 1999  КГКПОАП
накладных для отпуска           государственных
алкогольной продукции           доходов
7) Оперативная работа по           Предписание по   постоянно  КГПОАП
пресечению безлицензионной      материалам
деятельности                    проверок
8) Введение системы балансов       Приказ Министра  II квартал КГПОАП
производства и оборота          государственных     1999
алкогольной продукции           доходов
---------------------------------------------------------------------------

4)  Этил спиртінің өндірісі.  Қазақстан       1999      МКМ, Әділетмині,
нің ең төменгі көлемін    Республикасы   ІІІ тоқсан Қаржымині, ЭИжСМ,
белгілеу                  Үкіметінің                АӨӨМБК, ҚРТМРжБҚА
қаулысы
5)  Лицензиясыз қызметтің     Тексеру         үнемі     АӨӨАМБК
жолын кесу жөніндегі      материалдары
жедел жұмыс               бойынша
ұйғарымдар
6)  Этил спиртін өндіру мен   Мемлекеттік    1999 ІІ    АӨӨАМБК
айналымының баланстары.   кіріс министрі. тоқсан
ның жүйесін енгізу        нің бұйрығы
7)  Этил спиртін босату үшін  Мемлекеттік    1999       АӨӨАМБК
бірыңғай нысандағы құ.    кіріс министрі. шілде
жаттар енгізу             нің бұйрығы
2.1.2. Алкоголь өнімін өндіру саласында
1)  Есептеуді автоматтандыру  Комитет        1999       АӨӨАМБК,
төрағасының    қазан      "ҚазАлкоОрт" РМК
бұйрығы
2)  Этил спиртін өндіруге,    Қазақстан       1999      МКМ, АӨӨАМБК
сақтауға және сатуға      Республикасы   шілде
арналған лицензияларды    Үкіметінің
беру кезінде лицензия.    қаулысы
лаудың біліктілік
талаптары мен ережелерін
қатайту
3)  Салық органдарының        Мемлекеттік     1999      МКМ, НК, АӨӨАМБК,
ликер-арақ бұйымдарын     кіріс министрі. тамыз     облыстық салық
өндіретін зауыттарда      нің "Этил                  комитеттері
акциздік бекеттерін       спирті мен
енгізу                    алкоголь өнімін
өндіруші ұйым.
дардағы акциз
бекеттерінің
ережесін бекіту
туралы" бұйрығы
4)  Алкоголь өніміне ең       Қазақстан       1999      МКМ, Әділетмині,
төмен бағалар белгілеу    Республикасы   ІІІ тоқсан Қаржымині,
Үкіметінің                АӨӨМБК, ТМРжБҚА
қаулысы
5)  Алкоголь өнімі өндірісі.  Қазақстан       1999      МКМ, Әділетмині,
не ең төменгі көлемін     Республикасы   ІІІ тоқсан Қаржымині,
белгілеу                  Үкіметінің                АӨӨМБК, ТМРжБҚА
қаулысы
6)  Алкоголь өнімін босатуға  Мемлекеттік    1999       АӨӨАМБК
арналған құжаттардың      кіріс министрі. маусым
бірыңғай нысанын енгізу   нің бұйрығы
7)  Лицензиясыз қызметтің      Тексеру мате.   үнемі     АӨӨАМБК
жолын кесу жөніндегі       риалдары бойын.
жедел жұмыс                ша ұйғарымдар
8)  Алкоголь өнімін өндіру    Мемлекеттік    1999 ІІ    АӨӨАМБК
айналымына баланстар      кіріс министрі. тоқсан
жүйесін енгізу            нің бұйрығы

2.1.3. В сфере импорта
---------------------------------------------------------------------------
1) Упорядочение ввоза алкогольной  Постановление   III квартал  МГД,
продукции и этилового спирта.   Правительства       1999     КГКПОАП,
Ограничение количества          РК                           ТК, РГП
таможенных складов и СВХ по                                  "Темиржолы",
хранению и оформлению ввозимых                               РГП
этилового спирта и алкогольной                               Кедентранс-
продукции                                                    сервис"
2) Правила уничтожения             Постановление   III квартал  МГД, КНП,
конфискованных этилового        Правительства       1999     ТК, КГКПОАП,
спирта и алкогольной продукции  РК                           КНБ, МВД
3) Ужесточение критериев к         Положение о     III квартал  КГКПОАП
качеству и ассортименту         порядке и           1999
этилового спирта и алкогольной  условиях
продукции при выдаче            проведения
лицензий на импорт              конкурсов на
размещение объемов
(квот) импорта
алкогольной
продукции
4) Оперативная работа по           Предписание по    постоянно  МВД, МГД,
пресечению безлицензионной      материалам                   КНП, КГКПОАП
деятельности                    проверок
5) Введение отдельных запретов     Постановление   II полугодие МГД,
и ограничений на размещение     Правительства       1999     Минюст,
и использование в таможенных    РК                           КГКПОАП
режимах "свободный склад",
"свободная таможенная зона"
---------------------------------------------------------------------------
2.1.4. В сфере оптовой торговли
---------------------------------------------------------------------------
1) Установление определенного     Постановление    II полугодие МГД,
порядка путем введения         Правительства РК     1999     КГКПОАП
идентификации оптовых фирм
и единой формы товарно-
транспортной накладной
--------------------------------------------------------------------------
2) Введение акцизных марок        Постановление      апрель     МГД,
нового образца                 Правительства РК    1999      Минюст,
Минфин,
КГКПОАП
3) Оперативная работа по          Предписание по     постоянно  МВД, МГД,
пресечению безлицензионной     материалам                    КНП,
деятельности                   проверок                      КГКПОАП
4) Введение системы балансов      Приказ Министра      III      КГКПОАП
оптовой торговли               государственных    квартал
доходов             1999
---------------------------------------------------------------------------

2.1.3. Импорт саласында
1)  Алкоголь өнімі мен этил   Қазақстан       1999      МКМ, АӨӨАМБК, КК,
спиртін әкелуді ретке     Республикасы   ІІІ тоқсан "Теміржол" РМК,
келтіру. Әкелінетін       Үкіметінің               "Кедентранс-сервис"
этил спирті мен алкоголь  қаулысы                   РМК
өнімін УСҚ және ресімдеу
бойынша кеден бекеттері.
нің санын шектеу
2)  Тәркіленген этил спирті   Қазақстан       1999      МКМ, СПК, КК,
мен алкоголь өнімін       Республикасы    ІІІ       АӨӨМБК, ҰҚК, ІІМ
жоюдың тәртібі            Үкіметінің      тоқсан
қаулысы
3)  Импортқа лицензия беру    Алкоголь өнімі  1999      АӨӨАМБК
кезінде этил спирті мен   импортының     ІІІ тоқсан
алкоголь өнімінің сапа.   көлемдерін
сына және түрлеріне       орналастыруға
қойылатын өлшемдерді      (квоталарына)
қатайту                   конкурстар
өткізудің тәртібі
мен шарттары
туралы ереже
4)  Лицензиясыз қызметтің     Тексеру          үнемі     ІІМ, МКМ, СПК,
жолын кесу жөніндегі      материалдары               АӨӨАМБК
жедел жұмыс               бойынша
ұйғарымдар
5)  Кеден режимі "еркін       Қазақстан       1999      МКМ, Әділетмині,
қойма", "еркін кеден      Республикасы   ІІ жарты   АӨӨАМБК
аймағы" кеден бажы,       Үкіметінің     жылдық
салық және экономика.     қаулысы
лық саясат шараларына
байланысты босатылатын
жеңілдіктерді алып тастау
2.1.4. Көтерме сауда саласында
1)  Көтерме сауда фирмаларын  Қазақстан       1999      МКМ, АӨӨАМБК
бірдейлендіруді және      Республикасы   ІІ жарты
бірыңғай құжаттың нысанын Үкіметінің      жылдық
енгізу арқылы белгілі     қаулысы
бір тәртіп орнату
2)  Жаңа үлгідегі акциз       Қазақстан       1999      МКМ, Әділетмині,
таңбаларын енгізу         Республикасы   сәуір      Қаржымині,
Үкіметінің                АӨӨМБК,
қаулысы
3)  Лицензиясыз қызметтің     Тексеру         үнемі     ІІМ, МКМ, СПК,
жолын кесу жөніндегі      материалдары              АӨӨАМБК
жедел жұмыс               бойынша бұйрық-
нұсқамалар
4)  Көтерме сауда баланс.     Мемлекеттік     1999      АӨӨАМБК
тарының жүйелерін         кіріс министр. ІІІ тоқсан
енгізу                    інің бұйрығы

2.1.5. В сфере розничной торговли
--------------------------------------------------------------------------
1) Введение лицензирования        Изменения в Указ     III      МГД, МЮ,
розничной торговли            "О лицензировании"  квартал    Комитет по
1999      регулиро-
ванию
естествен-
ных
монополий,
МФ, МЭИиТ
2) Разработка и введение новых   Приказ Министра       II       МЭИиТ
правил розничной торговли        МЭИиТ           полугодие
1999
3) Оперативная работа по         Предписание по     постоянно   МВД, МГД,
пресечению безлицензионной    материалам                     КНП, КГКПОАП
деятельности                  проверок
4) Введение системы балансов     Приказ Министра       III      КГКПОАП
розничной торговли            государственных     квартал
доходов              1999
5) Разработка квалификационных   Постановление         III      МГД, МЭИиТ,
требований к розничной        Правительства РК    квартал    КГКПОАП
торговле                                           1999
---------------------------------------------------------------------------
2.2. Совершенствование налогообложения
---------------------------------------------------------------------------
2.2.1. Введение дифференцированных   Постановление  I квартал   МГД, МЭИиТ,
ставок акцизного сбора на     Правительства    2000      Минфин,
внутреннее производство по    РК                         КГКПОАП
видам алкогольной продукции,
исчисляемых из содержания
100% этилового спирта
---------------------------------------------------------------------------
2.2.2. Увеличение лицензионного      Постановление  III квартал МГД, МЭИиТ,
сбора дифференцированно       Правительства     1999     Минфин,
по видам деятельности         РК "О внесении             КГКПОАП
изменений
и дополнений в
постановление
Кабинета
Министров РК"
от 16.08.1995 г.
№ 1127
---------------------------------------------------------------------------
2.3. Усовершенствование требований, предъявляемых к
качеству алкогольной продукции
---------------------------------------------------------------------------
2.3.1. Создание Республиканской   Приказ КГКПОАП III квартал  МГД,
дегустационной Комиссии                      1999      КГКПОАП,
КСМС,
МЭИиТ,
Комитет
здравоохранения
МЗОК,
Ассоциация
"КазАлко"
2.3.2. Введение технологического  Постановление    IV       МГД, КГКПОАП,
паспорта организаций-      Правительства  квартал    РГП
производителей этилового   Республики      1999      "КазАлкоЦентр"
спирта                     Казахстан
2.3.3. Утверждение органами       ГОСТЫ, ОСТы,   постоянно   КСМС, МЭИиТ,
стандартизации, метрологии ТУ и др.                   КГКПОАП
и сертификации нормативной
технической и нормативной
правовой документации по
согласованию с КГКПОАП
---------------------------------------------------------------------------

2.1.5. Бөлшек сауда саласында
1)  Бөлшек сауданы лицен.     "Лицензиялау    1999 ІІІ  МКМ, ӘМ, ТМРжБҚА,
зиялауды енгізу           туралы" Жарлыққа тоқсан   ҚМ, ЭИжСМ
өзгеріс енгізу
2)  Бөлшек сауданың жаңа      ЭИжСМ бұйрығы   1999 ІІ   ЭИжСМ
ережелерін әзірлеу                        жарты
және енгізу                               жылдық
3)  Лицензиясыз қызметтің     Тексеру         ұдайы     ІІМ, МКМ, СПК,
жолын кесу жөніндегі      материалдары              АӨӨАМБК
жедел жұмыс               бойынша ұйғарым
4)  Бөлшек сауданың баланс.   Мемлекеттік     1999      АӨӨАМБК
тар жүйесін енгізу        кіріс министр. ІІІ тоқсан
інің бұйрығы
5) Бөлшек саудаға біліктілік  ҚР Үкіметінің  1999       МКМ, ЭИжСМ,
талаптарын әзірлеу         қаулысы        ІІІ тоқсан АӨӨАМБК
2.2. Салық салуды жетілдіру
2.2.1. Этил спиртінің 100%    Қазақстан       2000       МКМ, ЭИжСМ,
есептелетін алкоголь   Республикасы    І тоқсан   Қаржымині,
өнімінің түрлері       Үкіметінің                 АӨӨАМБК
бойынша ішкі өндіріске  қаулысы
акциз алымының саралан.
ған ставкаларын енгізу
2.2.2. Қызметтің түрлері      Қазақстан       1999       МКМ, ЭИжСМ,
бойынша сараланған     Республикасы  ІІІ тоқсан   Қаржымині,
лицензиялық алымды      Үкіметінің                 АӨӨАМБК
өсіру                   "ҚР Министрлер
Кабинетінің
қаулысына өзге.
рістер мен то.
лықтырулар енгізу
туралы" 16.08.1995 ж.
N 1127 қаулысы
2.3. Алкоголь өнімінің сапасына қойылатын талаптарды жетілдіру
2.3.1. Республикалық мемле.   АӨӨАМБК         1999       МКМ, АӨӨАМБК,
кеттік дәмін айыру     бұйрығы       ІІІ тоқсан   СМжСК, ЭИжСМ, ДБСМ
комиссиясын құру                                  Денсаулық сақтау
комитеті,"ҚазАлко"
ассоциациясы
2.3.2. Этил спиртін өндіруші  Қазақстан       1999 IV    МКМ, АӨӨАМБК,
кәсіпорындардың тех.   Республикасы     тоқсан    "ҚазАлкоОрталық"
нологиялық паспортын   Үкіметінің                 РМК
енгізу                  қаулысы
2.3.3. Стандарттау, метро.                    ұдайы      СМжСК, ЭИжСМ,
логия және сертификат.                            АӨӨАМБК
тау органдары
нормативтік техникалық
және нормативтік құқықтық
құжаттаманы АӨӨАМБК мен
келісе отырып бекітуі

2.3.4. Обязательное              Приказ Министра    IV      ТК, КСМС МЭИиТ,
сертифицированное         государственных   квартал  КГКПОАП, РГП
аккредитованными          доходов            1999    "Кедентранс-
лабораториями ввозимых                               сервис"
этилового спирта и
алкогольной продукции
на установленных
таможенных складах и
СВХ
---------------------------------------------------------------------------
2.4. Взаимодействие и координация государственных
органов, осуществляющих контроль в сфере производства
и оборота алкогольной продукции
---------------------------------------------------------------------------
2.4.1- Соглашение о взаимодействии    Соглашение     III   МГД, КГКПОАП,
2.4.4  и сотрудничестве с Таможенным               квартал МЭИиТ, ТК, КНП,
комитетом, Комитетом налоговой                1999  Нацстатагентство
полиции, Агентством по
статистике, Комитетом по
стандартизации, метрологии и
сертификации
---------------------------------------------------------------------------
2.4.11 Заключение Соглашений с        Соглашение     IV      МГД, МИД,
соответствующими органами                   квартал   КГКПОАП, ТК
соседних государств и странами-              1999-
членами Таможенного союза                   I квартал
2000 г.г
---------------------------------------------------------------------------
2.5. Совершенствование нормативной правовой базы
---------------------------------------------------------------------------
2.5.1  Введение уголовной и             Закон        II     МГД, КНП, МВД
административной               Республики  полугодие
ответственности за             Казахстан     1999
незаконное производство        "О внесении
и оборот алкогольной           изменений и
продукции                      дополнений
в некоторые
законодательные
акты Республики
Казахстан"
---------------------------------------------------------------------------
2.5.2. Введение срочных лицензий      Закон о         II     МГД, МФ, МЮ,
на занятие деятельностью по  дополнениях    полугодие МЭИиТ,
производству и обороту       в Указ           1999
этилового спирта и           Президента
алкогольной продукции        "О лицензировании"
---------------------------------------------------------------------------
2.5.3. Разработка и принятие           Закон          II     МГД, МФ, МЮ,
Закона "О государственном                   полугодие МЭИиТ
регулировании производства                    1999
и оборота алкогольной
продукции"
---------------------------------------------------------------------------

2.3.4. Белгіленген кеден қой.   Мемлекеттік   1999       КҚ, СМжСК, ЭИжСМ,
маларында және УСҚ-да    кіріс        ІҮ тоқсан   АӨӨАМБК,
әкелінген этил спирті    министрінің              "Кедентранссервис"
мен алкоголь өнімінің    бұйрығы                  РМК
тіркелген лабораторияның
міндетті сертификаттауы
2.4. Алкоголь өнімін өндіру және оның айналымы саласында
бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылы
және оны үйлестіру
__________________________________________________________________________
N №Іс-шаралардың атауы      Аяқтау нысаны    Атқару    Атқарылуына
р/с                                           мерзімі   жауаптылар
__________________________________________________________________________
2.4.1.-Кеден комитетімен,    Келісім         1999 ІІ   МКМ, АӨӨАМБК, ЭИжСМ,
2.4.4. Салық полициясы коми.                 тоқсан    КК, СПК, Ұлтагенттік
тетімен, Ұлттық ста.
тистика агенттігімен,
Стандарттау, метрология
және сертификаттау
жөніндегі комитетпен
өзара іс-қимыл және
ынтымақтастық туралы
келісім
2.4.11. Көршілес мемлекет.   Келісім       ІҮ тоқсан    МКМ, СІМ, АӨӨАМБК,
тердің тиісті орган.                 1999-І тоқ.  КК
дарымен және Кеден                   сан 2000 ж.ж.
одағына мүше елдермен
Келісімдер жасасу
2.5. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
2.5.1. Алкоголь өнімін заңсыз  "Қазақстан   1999 ІІ    МКМ, ҰҚК, ІІМ
өндіру және оның айна.  Республика.  жарты
лымы үшін қылмыстық     сының кейбір жылдық
және әкімшілік          заң актіле.
жауаптылықты енгізу     ріне өзгеріс.
тер мен толық.
тырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының
Заңы
2.5.2. Этил спирті мен алко.  "Лицензиялау  1999 ІІ    МКМ, ҚМ, ӘМ, ЭИжСМ
голь өнімін өндіру      туралы"      жарты
және оның айналымы     Президенттің  жылдық
жөніндегі қызметпен    Жарлығына
айналысуға арналған    толықтырулар
мерзімдік лицензия.    енгізу туралы
ларды енгізу           Заң
2.5.3. "Алкоголь өнімінің      Заң          1999 ІІ     МКМ, ҚМ, ӘМ, ЭИжСМ
өндірілуі мен айна.                  жарты
лымы жөніндегі қыз.                  жылдық
метпен айналысуға
арналған мерзімдік
лицензияларды енгізу

2.6. Развитие кадрового, научно-методического и
информационно-технологического обеспечения
---------------------------------------------------------------------------
2.6.1. Создание системы подготовки   Программа       III     МГД, МЗОС,
квалифицированных кадров для                квартал   КГКПОАП
алкогольной отрасли                           1999
---------------------------------------------------------------------------
2.6.2. Разработка программы "Спирт и     Блок        III     КГКПОАП,
алкоголь" и подпрограммы по    специальных  квартал   РГП
обработке деклараций,           программ      1999    "КазАлкоЦентр"
подаваемых лицензиатами
---------------------------------------------------------------------------
2.6.3. Разработка научно-            Информационные   IV     МГД, Минфин,
методологического определения    материалы   квартал  МЭИиТ
ставок акцизов на алкогольную                 1999
продукцию
---------------------------------------------------------------------------
2.7. Совершенствование региональной политики в системе
государственного регулирования и контроля оборота спирта
и алкогольной продукции
---------------------------------------------------------------------------
2.7.1.  Обеспечение равных     Нормативный    постоянно   МГД, КГКПОАП
экономических          правовой акт
и иных условий для
производителей этилового
спирта и алкогольной
продукции по регионам
---------------------------------------------------------------------------
2.7.2.  Осуществление          Концепция         III      Местные органы
мероприятий по                         квартал    исполнительной
развитию розничной                       1999     власти
реализации алкогольной
продукции
---------------------------------------------------------------------------
МГД - Министерство государственных доходов
МЮ  - Министерство юстиции
МЭИиТ - Министерство энергетики, индустрии и торговли
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
КНП - Комитет налоговой полиции
ТК - Таможенный комитет
КНБ - Комитет национальной безопасности
МВД - Министерство внутренних дел
КСМС МЭИиТ - Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства энергетики, индустрии и торговли
МЗОК - Министерство здравоохранения, образования и спорта
АСПиР - Агентство по стратегическому планированию и реформам
КГКПОАП - Комитет по государственному контролю над производством и оборотом
алкогольной продукции
АРЕМиЗК - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
Рис. № 1
Влияние изменения ставок акцизов на спирт
на объемы производства этилового спирта, водки и
ликеро-водочных изделий в период 1996-98 гг. и по

2.6. Кадрлық, ғылыми-әдістемелік және ақпараттық-технологиялық
қамтамасыз етуді дамыту
__________________________________________________________________________
N №Іс-шаралардың атауы      Аяқтау нысаны    Атқару    Атқарылуына
р/с                                           мерзімі   жауаптылар
__________________________________________________________________________
2.6.1.  Алкоголь саласы үшін  Бағдарлама     1999 ІІІ   СЖжРА, МКМ, ДСжСМ,
білікті кадрларды                     тоқсан     АӨӨАМБК, "ҚазАлко"
даярлаудың жүйесін                               ассоциациясы
құру
2.6.2. "Спирт және алкоголь"  Арнайы         1999 ІІІ   АӨӨАМБК,
бағдарламасын және     бағдарламалар  тоқсан     "ҚазАлкоОрталық"РМК
лицензиаттар беретін   блогы
мәлімдеулерді өңдеу
жөніндегі кіші бағдар.
ламаларды әзірлеу
2.6.3. Алкоголь өніміне      Ақпараттық     1999 ІҮ     МКМ, Қаржымині,
арналған акциздердің  материалдар     тоқсан     ЭИжСМ
ставкаларын ғылыми
әдістемелік айқындауды
әзірлеу
2.7. Спирт пен алкоголь өнімінің айналымын мемлекеттік реттеу және
бақылау жүйесінде аймақтық саясатты жетілдіру
__________________________________________________________________________
N №Іс-шаралардың атауы      Аяқтау нысаны    Атқару    Атқарылуына
р/с                                           мерзімі   жауаптылар
__________________________________________________________________________
2.7.1.  Аймақтар бойынша    Нормативтік       ұдайы     МКМ, АӨӨАМБК
этил спирті мен     құқықтық акт
алкоголь өнімін
өндірушілер үшін
тең экономикалық
және өзге де
жағдайларды қамта.
масыз ету
2.7.2. Алкоголь өнімінің    Тұжырымдама      1999 жылғы   Жергілікті атқару
бөлшек сатылуының                     ІІІ тоқсан   өкіметі органдары
дамуы жөнінде
іс-шараларды іске
асыру
МКМ - Мемлекеттік кіріс министрлігі
ӘМ - Әділет министрлігі
ЭИжСМ - Энергетика, индустрия және сауда министрлігі
СПК - Салық полициясы комитеті
КК - Кеден комитеті
ҰҚК - Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ - Ішкі істер министрлігі
ЭИжСМ СМжСК - Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитет
ДБжСМ - Денсаулық сақтау және спорт министрлігі
СЖжРА - Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттік
АӨӨАМБК - Алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын мемлекеттік
бақылау жөніндегі комитет
ТМРжБҚА - Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі
агенттік
Акциздер ставкалары өзгеруінің спиртке, этил спиртін, ликер-арақ
бұйымдарын өндіру көлеміне 1996-1998 ж.ж. кезеңіндегі

состоянию на 01.03.99 г.
(см. бумажный вариант)
---------------------------------------------------------------------------
Наименование  !  Дата          !Ставка!Наименование!    Дата      !Ставка
продукции     !                !акциза!продукции   !              !акциза
---------------------------------------------------------------------------
Водка          20.07.95г.        0,7   Спирт         01.12.97г.      0,3
(ППРК № 974 от                       (ППРК 1644 от
14.07.95г)                            24.11.97г.)
Спирт          -/-               3,5   Спирт (не     01.07.98г.      0,3
зачитывается  Закон РК
в собст.      № 255-1
пр-ве)
ЛВИ            -/-               0,6   ЛВИ.креп.нап. 31.12.98г.      0,7
(ППРК № 1381)
Спирт         25.03.96г.          -
(для пр-ва    (ППРК № 341)
А.П.)
Все виды      10.01.97г.          3
спирта        (ППРК № 1747
от 31.12.96г.)
оп.          10.01.97г.          -
"Кроме для    (ППРК № 41)
изгот.ЛВИ"
Рис.№ 2
Объемы производства этилового спирта и алкогольной
продукции в 1996-98 годах в сравнении с 1985 (базовым) годом
(см. бумажный вариант)
Таб.№ 1
Состояние алкогольного рынка
Установленные мощности в Республике Казахстан
по видам алкогольной продукции и в разрезе областей
(по состоянию на 01.01.1999 год)
---------------------------------------------------------------------------
Наименование     ! Наименование   !   Количество    ! Установленные
области        !  продукции     !  предприятий    !мощности (тыс.дал)
---------------------------------------------------------------------------
Акмолинская         Спирт            2 (в т.ч. 1 ЛВЗ)               914
Водка и ЛВИ                    4               2630
Пиво             6 (в т.ч. 1 ЛВЗ)            1477,6
---------------------------------------------------------------------------
Актюбинская         Спирт            2 (в т.ч. 1 ЛВЗ)               970
Водка и ЛВИ                    4               1902
Пиво                           5              450,1
Вино                           1               28,8
--------------------------------------------------------------------------
Алматинская          Спирт                          1                915
Водка и ЛВИ                   22             6894,2
Пиво                          16               7227
Вино            31 (в т.ч.12 ЛВЗ)              7313
Коньяк                     2 ЛВЗ                300
Шампанское                 1 ЛВЗ                107
--------------------------------------------------------------------------
Атырауская           Водка и ЛВИ                    1                100

және 01.03.99 ж. жағдайы бойынша әсері
1 сурет (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
_________________________________________________________________________
Өнімнің атауы    Мерзімі      Акциз    Өнімнің      Мерзімі     Акциз
ставкасы атауы                    ставкасы
_________________________________________________________________________
Арақ            20.07.95ж.    0,7      Спирт       01.12.97ж.     0,3
(ППРК N 974                        (ППРК 1644
от 14.07.95ж.                      от 24.11.97ж.)
Спирт            -"-          3,5      Спирт       01.07.98ж.      0,3
(жеке       ҚР Заңы N 225-1
өндірістегі
спирт есепке
алынбайды)
ЛАБ              -"-          0,6      ЛАБ, күш    31.12.98        0,7
сус.        (ППРК N1381)
Спирт (А.Ө.)    25.03.96 ж.     -
арналған        (ППРК N 341)
Спирттің        10.01.97 ж.
барлық          (ППРК N 1747 от
31.12.96 ж.)
"ЛАБ басқаңқос." 10.01.97 ж.
Толық            (ППРК N 41)
2 сурет
Этил спирті мен алкоголь өнімін өндірудің 1996-1998 жылдардағы
1985 (базалық) жылмен салыстырғандағы көлемі
(қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Алкоголь рыногының жай-күйі
Қазақстан Республикасында алкоголь өнімінің түрлері бойынша
және облыстар тұрғысындағы белгіленген қуаттар
(01.01.1999 жылдағы жай-күйі бойынша)
N 1 кесте
_________________________________________________________________________
Облыстардың     Өнімдердің атауы   Кәсіпорындардың саны   Белгіленген
атауы                                                      қуаттар
(мың.дал)
_________________________________________________________________________
Ақмола             Спирт            2 (оның ішінде 1 ЛАЗ)      914
Арақ және ЛАБ    4                         2630
Сыра             6 (оның ішінде 1 ЛАЗ)     1477,6
Ақтөбе             Спирт            2 (оның ішінде 1 ЛАЗ)      970
Арақ және ЛАБ    4                         1902
Сыра             5                         450,1
Шарап            1                         28,8
Алматы             Спирт            1                          915
Арақ және ЛАБ    22                        6894,2
Сыра             16                         7227
Шарап            31 (оның ішінде 12ЛАЗ)     7313
Коньяк           2 ЛАЗ                      300
Шампан           1 ЛАЗ                      107
Атырау             Арақ және ЛАБ    1                          100

Пиво              2 (в т.ч.1 ЛВЗ)                38
--------------------------------------------------------------------------
Восточно-            Спирт                      2 ЛВЗ               1525
Казахстанская        Водка и ЛВИ                    4             6627,8
Пиво                          10               1028
Вино                       2 ЛВЗ                200
--------------------------------------------------------------------------
Жамбылская           Спирт                      2 ЛВЗ             2562,5
Водка и ЛВИ                    4               6260
Вино                           5                943
--------------------------------------------------------------------------
Западно-             Водка и ЛВИ                    2               1400
Казахстанская        Пиво                       1 ЛВЗ               1000
--------------------------------------------------------------------------
Карагандинская       Водка и ЛВИ                    3               1250
Пиво                           3                930
Вино                       2 ЛВЗ               1100
---------------------------------------------------------------------------
Кзылординская        Водка и ЛВИ                    1                600
Пиво                       1 ЛВЗ                1,5
Вино                           1               19,9
---------------------------------------------------------------------------
Костанайская         Спирт                      1 ЛВЗ              762,5
Водка и ЛВИ                    7               6065
Пиво              5(в т.ч.4 ЛВЗ)             2060,2
Вино              9(в т.ч.4 ЛВЗ)               1783
---------------------------------------------------------------------------
Мангистауская        Пиво                          2                 160
---------------------------------------------------------------------------
Павлодарская         Спирт                     1 ЛВЗ                 610
Водка и ЛВИ                   3                1470
Пиво              4(в т.ч.1 ЛВЗ)               1580
Вино                      2 ЛВЗ                 340
---------------------------------------------------------------------------
Северо-              Спирт                         1                 610
Казахстанская        Водка и ЛВИ                   7                4088
Пиво                      1 ЛВЗ                4000
Вино              3(в т.ч.2 ЛВЗ)                370
---------------------------------------------------------------------------
Южно-                Спирт                     2 ЛВЗ                 854
Казахстанская        Водка и ЛВИ                   7                1905
Пиво                          1                7200
Вино             15(в т.ч.2 ЛВЗ)            10013,7
Коньяк                    1 ЛВЗ                  45
---------------------------------------------------------------------------
Установленные мощности по видам алкогольной продукции
в Республике Казахстан по состоянию на 01.01.1999 год
Таб.№ 2
---------------------------------------------------------------------------
Наименование       !   Количество         !  Установленные мощности
продукции          !   предприятий        !     тыс. дал
---------------------------------------------------------------------------
Этиловый спирт         14(в том числе 10 ЛВЗ)                9751,5
Водка и ликеро-водочные                  69                  41192
изделия
Вино                   73(в том числе 28 ЛВЗ)               22111,4
Коньяк                  3(в том числе 3 ЛВЗ)                    345
Шампанское              1(в том числе 1 ЛВЗ)                    107
Пиво                   57(в том числе 10 ЛВЗ)               27152,4
Итого                                   165                       х
---------------------------------------------------------------------------
Рис. № 3
Доля производства видов продукции в структуре
общего производства этилового спирта и алкогольной продукции
(см. бумажный вариант)
Рис. № 4
Предприятия-производители
алкогольной продукции по формам собственности
(см. бумажный вариант)
По состоянию на 01.01.1999 г. в республике насчитывается 165
предприятий, осуществляющих производство алкогольной продукции, из них
14 спиртзаводов.
Из общего числа предприятий-производителей этилового спирта и
алкогольной продукции: с участием государства - 38 (23%) и частных - 127
(77%) (см. рис. № 4).
Таб. № 3
Производство этилового спирта и алкогольной продукции
за 1996-98 гг. (тыс.дал)
---------------------------------------------------------------------------
Годы   !  Спирт  !Водка и ЛВИ  !  Вино  ! Шампанское ! Коньяк ! Пиво
---------------------------------------------------------------------------
1996       2330       4885         1020         13,5       62     6372
1997       5184       9711         1104         19,5       57     6914
1998     5748,1     9167,5       1947,3           54     94,8   8517,9
---------------------------------------------------------------------------
Рис. № 5
Алкогольный рынок Республики Казахстан
(см. бумажный вариант)
Схема балансов
Рис. № 6
(см. бумажный вариант)
Создание систем балансов в сфере производства и оборота этилового
спирта и алкогольной продукции позволит обеспечить полный контроль за
движением этилового спирта и алкогольной продукции от производителя к
конечному потребителю, расходом спирта на медицинские технические нужды, а
также контроль за импортом и экспортом этилового спирта и алкогольной
продукции.
Таб. № 4
Поступление акцизов от производства алкогольной
продукции за 1996-98 гг.
млн. тенге
---------------------------------------------------------------------------

Сыра             2 (оның ішінде 1 ЛАЗ)       38
Шығыс              Спирт            2 ЛАЗ                      1525
Қазақстан          Арақ және ЛАБ    4                         6627,8
Сыра             10                         1028
Шарап            2 ЛАЗ                      200
Жамбыл             Спирт            2 ЛАЗ                      2562,5
Арақ және ЛАБ    4                          6260
Сыра             5                          943
Батыс Қазақстан    Арақ және ЛАБ    2                          1400
Сыра             1 ЛАЗ                      1000
Қарағанды          Арақ және ЛАБ    3                          1250
Сыра             3                           930
Шарап            2 ЛАЗ                       100
Қызылорда          Арақ және ЛАБ    1                          600
Сыра             1 ЛАЗ                      1,5
Шарап            1                          19,9
Қостанай           Спирт            1 ЛАЗ                      762,5
Арақ және ЛАБ    7                          6065
Сыра             5 (оның ішінде 4 ЛАЗ)      2060,2
Шарап            9 (оның ішінде 4 ЛАЗ)      1783
Маңғыстау          Сыра             2                           160
Павлодар           Спирт            1 ЛАЗ                       610
Арақ және ЛАБ    3                          1470
Сыра             4 (оның ішінде 1 ЛАЗ)      1580
Шарап            2 ЛАЗ                       340
Солтүстік          Спирт            1                           610
Қазақстан          Арақ және ЛАБ    7                          4088
Сыра             1 ЛАЗ                      4000
Шарап            3 (оның ішінде 2 ЛАЗ)       370
Оңтүстік           Спирт            2 ЛАЗ                       854
Қазақстан          Арақ және ЛАБ    7                          1905
Сыра             1                          7200
Шарап            15(оның ішінде 2 ЛАЗ)      10013,7
Коньяк           1 ЛАЗ                       45
Қазақстан Республикасында алкоголь өнімінің түрлері
бойынша 01.01.1999 жылдағы жай-күйі бойынша
белгіленген қуаттар
2-кесте
_____________________________________________________________________
Өнім атауы           Кәсіпорындардың саны      Белгіленген қуаттар
(мың. дал)
_____________________________________________________________________
Этил спирті          14 (оның ішінде 10 ЛАЗ)    9751,5
Арақ және ликер-     69                         41192
арақ бұйымдары
Шарап                73 (оның ішінде 28 ЛАЗ)    22111,4
Коньяк               3 (оның ішінде 3 ЛАЗ)      345
Шампан               1 (оның ішінде 1 ЛАЗ)      107
Сыра                 57 (оның ішінде 10 ЛАЗ)    27152,4
Жиыны:               165                        Х
3-сурет  (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Этил спирті мен алкоголь өнімінің түрлері бойынша 01.01.1999
жылдағы жай-күйі бойынша белгіленген қуаттар
4-сурет
Меншік нышандары бойынша алкоголь өнімін өндіруші кәсіпорындар
01.01.1999 жылдағы жай-күйі бойынша республикада алкоголь өнімін
өндіруді жүзеге асыратын 165 кәсіпорын бар, оның 14-і спирт зауыты.
Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруші кәсіпорындардың жалпы
санынан: мемлекеттің қатысуында - 38(23%) және жеке - 127 (77%)
(N 4 суретті қараңыз)
1996-1998 жылдардағы этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуі
(мың дал)
N 3 кесте
______________________________________________________________
Жылдар  Спирт   Арақ және    Шарап   Шампан   Коньяк     Сыра
ЛАБ
_______________________________________________________________
1996   2330    4885       1020    13,5       62       6372
1997   5184    9711       1104    19,5       57       6914
1998   5748,1  9167,5    1947,3   54         94,8     8517,9
5, 6-суреттерді (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
N 4 кесте
Акциздердің алкоголь өнімін өндіруден 1996-1998 жылдардағы түсуі
_________________________________________________________________________

Наименование ! 1996  !      1997 год           !      1998 год
продукции   !  год  !---------------------------------------------------
!       ! План  ! Факт !Выполнение! План ! Факт!Выполнение
!       !       !      ! плана (%)!      !     !плана (%)
--------------!-------!-------!------!----------!------!-----!-------------
Спирт            132,1     333     191      57,3    392   1256    320,4
Водка и ЛВИ     1851,5    5786    3719      64,3   5183   4221     81,4
Вино и в/м         295     463   208,3        45    329    229       70
Коньяк            10,9      42    17,6        42     16      7     43,7
Шампанское        44,5      73      21      28,7     56      7     12,5
Пиво             411,4     417   288,2      69,2    324    366      113
---------------------------------------------------------------------------
Итого:          2745,4    7114  4445,1      62,5   6300   6086       97
Поступление акцизов от производства алкогольной
продукции за 1996-98 гг. в разрезе областей
Таб. № 5
млн.тенге
---------------------------------------------------------------------------
Наименование области!1996 год! 1997 год!1998 год! Темп роста! Темп роста
!        !         !        !   97/96   !   98/97
---------------------------------------------------------------------------
Акмолинская             389,9    452,9     772,6       116,2     170,5
Актюбинская             225,1    330,8       336       146,4     101,6
Алматинская             134,5    209,5     289,5       155,7     138,2
г.Алматы                457,7    444,3     385,9        97,1      86,6
Атырауская                0,8      1,1       1,4       137,5     127,2
Восточно-Казахстанская  551,2    815,9    1108,3         148     135,8
Жамбылская              102,8    347,2     876,4       337,7     252,4
Западно-Казахстанская   143,5    144,8     126,6       100,9      87,4
Карагандинская          296,6     95,1       125        32,1     131,4
Кзылординская            58,5     70,2      57,8         120      82,3
Костанайская            128,3    678,7       985       528,9       145
Мангистауская             8,7      2,2       3,9        25,3     177,3
Павлодарская             34,2    296,4     253,8       866,7      85,6
Северо-Казахстанская     62,5    406,2     422,8       649,9     104,1
Южно-Казахстанская      151,1    149,8       341        99,1     227,6
---------------------------------------------------------------------------
Итого:                 2745,4   4445,1      6086       161,9     136,9
---------------------------------------------------------------------------
Розничная торговля алкогольной продукцией
Рис. № 7
(см.бумажный вариант)
Оптовая торговля алкогольной продукцией
Объемы реализации водки и ликеро-водочных изделий в 1998 году составили
8,2 млн.дал, что составляет 52% от общей потребности республики.
Рис. № 8
(см.бумажный вариант)
Производство этилового спирта
Потребность в спирте в республике составляет 6,5 млн.дал. За 1998 год спирта произведено в республике 5,7 млн.дал из которых реализовано было 4,1 млн.дал, таким образом легальный оборот спирта, произведенного отечественными производителями составил 63% от общереспубликанской потребности.
Рис. № 9
(см.бумажный вариант)
Производство алкогольной продукции
По итогам 1998 года объем производства водки и ликеро-водочной продукции составил 9,2 млн.дал, что составляет 61% от реальной потребности в целом по республике.
Рис. № 10
(см. бумажный вариант)
Импорт этилового спирта и алкогольной продукции
Потребность в спирте в республике составляет 6,5 млн.дал. Использовано в 1998 году 4,1 млн. дал этилового спирта. Следовательно 2,4 млн.дал спирта было восполнено за счет легального импорта и контрабанды. А так как в 1998 году в республику было импортировано 1377 тыс. дал этилового спирта, то уровень легального его объема составил 57%.
Рис. № 11
(см.бумажный вариант)
Алкогольный рынок Республики Казахстан
Рис. № 12
(см.бумажный вариант)
Приложение № 1
Пояснительная записка
к введению Единой товарной накладной
Вводится три вида накладных разного цвета:
- по отпуску этилового спирта;
- по отпуску алкогольной продукции;
- по оптовой отгрузке алкогольной продукции.
В накладной должны указываться следующие данные:
1) Сведения об отпуске этилового спирта и алкогольной продукции:
- Количество отгруженной продукции в дал (бут);
- Сертификат соответствия (выдавший орган, номер, дата выдачи);
- Дата, номер свидетельства регистрации товарного знака;
- Дата выпуска;
- Маркировка акцизными марками (номера, серии).

Өнімнің    1996       1997 жыл                1998 жыл
атауы             Жоспар Іс жүзінде Жоспарды  Жоспар  Іс жүзінде  Жоспар.
орындау                      ды орын.
(%)                           дау
__________________________________________________________________________
Спирт      132,1     333    191      57,3       392      1256     320,4
Арақ және
ЛАБ        1851,5    5786   3719     64,3      5183      4221     81,4
Шарап және  295      463    208,3     45       329       229      70
ш/м
Коньяк     10,9      42     17,6      42        16       7        43,7
Шампан     44,5      73     21       28,7       56       7        12,5
Сыра       411,4     417    288,2    69,2       324     366       113
Жиыны:   2745,4     7114   4445,1   62,5       6300    6086      97
N 5 кесте
Акциздердің алкоголь өнімін өндіруден 1996-1998 жылдарда
облыстар тұрғысында түсуі
__________________________________________________________________________
Облыстардың   1996 жыл     1997 жыл   1998 жыл   97/96 өсу    97/98
атауы                                          қарқыны
__________________________________________________________________________
Ақмола         389,9        452,9      772,6     116,2        170,5
Ақтөбе         225,1        330,8       336      146,4        101,6
Алматы         134,5        209,5      289,5     155,7        138,2
Алматы қаласы  457,7        444,3      285,9     97,1         86,6
Атырау         0,8           1,1       1,4       137,5        127,2
Шығыс          551,2        815,9      1108,3    148          135,8
Қазақстан
Жамбыл         102,8        347,2      876,4     337,7        252,4
Батыс          143,5        144,8      126,6     100,9        87,4
Қазақстан
Қарағанды      296,6        95,1       125       32,1         131,4
Қызылорда      58,5         70,2       57,8      120          82,3
Қостанай       128,3        678,7      985       528,9        145
Маңғыстау      8,7          2,2        3,9       25,3         177,3
Павлодар       34,2         296,4      253,8     866,7        85,6
Солтүстік      62,5         406,2      422,8     649,9        104,1
Қазақстан
Оңтүстік       151,1        149,8      341       99,1         227,6
Қазақстан
Жиыны:     2745,4       4445,1    6086       161,9        136,9
Алкоголь өнімімен бөлшек сауда
N 7-сурет (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Алкоголь өнімімен көтерме сауда
Арақ пен арақ-ликер бұйымдарын сатудың көлемі 1998 жылы 8,2 млн. дал
болды, бұл республиканың жалпы тұтынысының 52%-ін құрайды.
N 8-сурет (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Этил спиртін өндіру
Республикада спиртке қажеттілік 6,5 млн. далды құрайды. 1998 жылы
республикада 5,7 млн. дал спирт өндірілді, оның 4,1 млн. дал сатылды,
осылайша отандық өндірушілер өндірген спирттің айналымы жалпы республикалық
қажеттіліктің 63% құрады.
N 9-сурет (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Алкоголь өнімін өндіру
1998 жылдың қорытындысы бойынша арақ пен ликер-арақ өнімін өндірудің
көлемі 9,2 млн. дал болды, бұл республика бойынша тұтастай алғанда нақты
қажеттіліктің 61% құрайды.
N 10-сурет (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Этил спирті мен алкоголь өнімінің импорты
Республикада спиртке деген қажеттілік 6,5 млн. далды құрайды.
1998 жылы 4,1 млн. дал этил спирті пайдаланылды. 2,4 млн. дал спирт ресми
импорт пен контрабанданың есебінен толтырылды. Ал 1998 жылы республикаға
1377 мың дал этил спирті импортталды, мұнда оның ресми көлемінің деңгейі
57% болды.
N 11-сурет (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
N 12-сурет (қағаздағы нұсқадан қараңыз)
1-қосымша
Бірыңғай тауар құжатын енгізуге түсіндірме жазба
Құжаттың әр түрлі түстегі мынадай үш түрі енгізіледі:
- этил спиртін босату бойынша;
- алкоголь өнімін босату бойынша;
- алкоголь өнімін көтерме тиеп-жөнелту бойынша.
Құжатта мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
Этил спирті мен алкоголь өнімін босатқаны туралы мәлімет:
- тиеліп-жөнелтілген өнімнің дал. (шөлмек) көлемі;
- Сәйкестік сертификаты (берген орган, нөмірі, берілген күні);
- мерзімі, тауар белгісін тіркеген куәліктің нөмірі;
- шыққан уақыты;
- акциздік таңбамен таңбаланғаны (нөмірі, сериясы).

2) Сведения об организации-продавце:
- Наименование организации-продавца, юридический адрес, адрес
поставки;
- Номер лицензии, орган ее выдавший;
- РНН;
- Количество продукции в дал (бут);
- Маркировка продукции акцизными марками (номера, серии);
- Дата отгрузки.
3) Сведения об организации-покупателе:
- Наименование организации-покупателя, юридический адрес, адрес
поставки;
- Номер лицензии, орган ее выдавший;
- РНН;
- Количество продукции в дал (бут);
- Маркировка продукции акцизными марками (номера, серии);
- Дата отгрузки.
В накладной обязательно указывается номер идентификационного кода.
Единая товарная накладная будет являться бланком строгой отчетности,
иметь семизначную нумерацию и прочие степени защиты.
Единая товарная накладная предназначена для урегулирования и контроля
за движением алкогольной продукции на всех этапах от производства до
потребления.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Кушенова Д.С.)

2) Сатушы-ұйым туралы мәлімет:
- Сатушы ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, берілетін мекен-жайы;
- Лицензияның нөмірі, оны берген орган;
- СТН;
- Өнімнің көлемі дал (шөлмек);
- Өнімді акциздік таңбамен таңбалау (нөмірі, сериясы);
- Тиеп-жөнелтілген күні.
3) Сатып алушы ұйым туралы мәлімет:
- Сатып алушы ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, берілетін мекен-жайы;
- Лицензияның нөмірі, оны берген орган;
- СТН;
- Өнімнің көлемі дал (шөлмек);
- Өнімді акциздік таңбамен таңбалау (нөмірі, сериясы);
- Тиеп-жөнелтілген күні.
Құжатқа міндетті түрде бірдейлендіру кодының нөмірі көрсетіледі.
Бірыңғай тауар құжаты қатаң талап етілетін, есепке кіретін құжат болып
табылып, жеті мәнді нөмірдің және басқа да қорғаныш дәрежесі болуы керек.
Бірыңғай тауар құжаты алкоголь өнімінің қозғалысын, өндірілгеннен
пайдаланғанға дейінгі барлық кезеңдерін реттеуге және бақылауға арналған.
Оқығандар:
Орынбекова Д.
Кобдалиева Н.