О мерах по обеспечению безопасности особо важных государственных и стратегических объектов, а также объектов жизнеобеспечения Республики Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 25 декабря 2001 года N 101-p
1. В целях реализации единой государственной политики по обеспечению безопасности особо важных государственных и стратегических объектов, а также объектов жизнеобеспечения Республики Казахстан (далее - охраняемые объекты):
1) Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
в целях осуществления межотраслевой координации действий государственных и иных органов по обеспечению безопасности и сохранности охраняемых объектов, контроля за охранной деятельностью на территории Республики Казахстан внести в установленном порядке предложение о преобразовании Департамента государственной службы охраны в Комитет (ведомство);
усилить контроль за деятельностью лицензиатов, осуществляющих охранную деятельность;
до 1 апреля 2002 года совместно с заинтересованными государственными органами разработать и внести в Правительство Республики Казахстан предложения по квалификационным требованиям, предъявляемым к той или иной категории объектов инфраструктуры, по инженерно-технической укрепленности, оснащенности системами безопасности и качественному составу субъектов охранной деятельности;
представить в I квартале 2002 года в Правительство информацию о состоянии безопасности и защиты объектов, подлежащих государственной охране в Республике Казахстан;
совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в I-ом полугодии 2002 года разработать и внести в Правительство Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан о внесении дополнений в действующее законодательство, устанавливающий административную ответственность руководителей и должностных лиц хозяйствующих субъектов, независимо от их ведомственной принадлежности и формы собственности, за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению безопасности и сохранности вверенных им объектов;
совместно с Генеральной прокуратурой (по согласованию) и заинтересованными государственными органами ежегодно осуществлять инспектирование безопасности охраняемых объектов Республики Казахстан, уделив особое внимание организациям и учреждениям, располагающим ядерными и радиоактивными материалами, а также материалами двойного назначения, источниками ионизирующего излучения;
2) Агентству Республики Казахстан по защите государственных секретов:

Қазақстан Республикасының аса маңызды мемлекеттiк және стратегиялық объектiлерiнiң, сондай-ақ тiршiлiктi қамтамасыз ету объектiлерiнiң қауiпсiздігін қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі 2001 жылғы 25 желтоқсан N 101-ө
1. Қазақстан Республикасының аса маңызды мемлекеттiк және стратегиялық объектiлерiнiң, сондай-ақ тiршiлiктi қамтамасыз ету объектiлерiнiң (бұдан әрi - күзетiлетiн объектiлер) қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi бiрыңғай мемлекеттiк саясатты iске асыру мақсатында:
1) Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
күзетiлетiн объектiлердiң қауiпсiздiгi мен қорғалуын қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк және өзге де органдардың iс-қимылын салааралық үйлестiрудi, Қазақстан Республикасының аумағындағы күзет қызметiн бақылауды жүзеге асыру мақсатында белгiленген тәртiппен Мемлекеттiк күзет қызметi департаментiн Комитет (ведомство) етiп қайта құру туралы ұсыныс енгiзсiн;
күзет қызметiн жүзеге асыратын лицензиаттарды бақылауды күшейтсiн;
2002 жылғы 1 сәуiрге дейiн мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, инженерлiк-техникалық нығайтылуы, қауiпсiздiк жүйелерiмен жарақтандырылуы және күзет қызметi субъектiлерiнiң сапалық құрамы бойынша инфрақұрылым объектiлерiнiң белгiлi бiр санатына қойылатын бiлiктiлiк талаптары жөнiнде ұсыныстар әзiрлесiн және Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн;
2002 жылғы 1 тоқсанда Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк күзетуге жататын объектiлердiң қауiпсiздiгi мен қорғалуының жай-күйi туралы Үкiметке ақпарат ұсынсын;
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп, 2002 жылғы І жарты жылдықта қолданыстағы заңнамаға оларға сенiп тапсырылған объектiлердiң қауiпсіздiгi мен қорғалуын қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттерiн орындамағаны және (немесе) тиiсiнше орындамағаны үшiн, олардың ведомстволық тиесілiгi мен меншiк нысанына қарамастан, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң басшылары мен лауазымды адамдарының әкiмшiлiк жауапкершiлiгiн белгiлейтiн толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы заңының жобасын әзiрлесiн және Қазақстан Республикасының Yкiметiне енгiзсiн;
Бас прокуратурамен (келiсiм бойынша) және мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, жыл сайын ядролық және радиоактивтi материалдары, сондай-ақ екiұдай мақсаттағы материалдары, иондаушы сәуле көздерi бар ұйымдар мен мекемелерге ерекше назар аударып, Қазақстан Республикасының күзетiлетiн объектiлерiнiң қауiпсiздiгiн инспекциялауды жүзеге асырсын;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгi:

в установленном порядке до 1 февраля 2002 года внести согласованный с заинтересованными государственными органами проект постановления Правительства Республики Казахстан "Об утверждении перечней особо режимных, режимных и особо охраняемых объектов Республики Казахстан" в соответствии со ст. 7 Закона Z990349_ "О государственных секретах" охраняемых Комитетом национальной безопасности, Службой охраны Президента, Республиканской гвардией, Министерством обороны и Министерством внутренних дел Республики Казахстан;
3) Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса в месячный срок утвердить размеры платы на охранные услуги органов МВД на объекты, подлежащие государственной охране в Республике Казахстан в соответствии с постановлением Правительства от 9 июля 1998 года N 651 P980651_ ;
4) Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям до 1 апреля 2002 года совместно с заинтересованными государственными органами разработать и внести в Правительство проект решения Правительства Республики Казахстан, утверждающий критерии классификации объектов отраслей экономики, а также обороны и безопасности для определения их категории по уровню техногенной опасности для населения как на период мирного времени, так и в случаях ведения чрезвычайного положения, требующих принятия мер по инженерно-технической укрепленности и оснащению системами безопасности;
5) руководителям государственных органов, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
до 1 февраля 2002 года в установленном порядке обеспечить передачу под охрану специализированным охранным подразделениям органов внутренних дел объектов, подлежащих государственной охране, согласно Перечню, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2001 года N 1433 P011433_ "Некоторые вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
представить в Министерство внутренних дел информацию по перечню конкретных охраняемых объектов, подлежащих государственной охране в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2001 года N 1433, и предложения по финансовому обеспечению, для последующего доклада Правительству;
6) Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан:
до 1 февраля 2002 года совместно с областными (городов Астаны и Алматы) исполнительными органами закрепить по категории республиканского и местного значения все имеющиеся водохранилища, естественные и искусственные водоемы в целях последующей организации финансирования их защиты и охраны;
до 1 июля 2002 года совместно с заинтересованными министерствами принять необходимые меры по инженерно-технической укрепленности гидротехнических сооружений, представляющих угрозу затопления населенных пунктов, автомобильных и железных дорог;
совместно с компетентным органом обеспечить соблюдение недропользователями контрактных условий по безопасному ведению работ для населения и персонала, проведение мероприятий по предупреждению и ликвидации аварий, соблюдению правил и норм технической безопасности и промышленной санитарии;

белгiленген тәртiппен 2002 жылғы 1 ақпанға дейiн "Мемлекеттiк құпиялар туралы" Z990349_ Заңның 7-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Президенттiң Күзет қызметi, Республикалық ұлан, Қорғаныс министрлiгi және Iшкi iстер министрлiгi күзететiн, мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiлген "Қазақстан Республикасының ерекше режимдi, режимдi және ерекше қорғалатын объектiлерiнiң тiзбелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын енгiзсiн;
3) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 9 шiлдедегi N 651 P980651_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк күзетуге жататын объектiлерiнде IIМ органдарының күзет қызметiне төленетiн ақының мөлшерлерiн бiр ай мерзiмде бекітсiн;
4) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi 2002 жылғы 1 сәуiрге дейiн мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, бейбiт уақыт кезiндегi де, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзiлген кездегi де халық үшiн техногендiк қауiптiлiгi деңгейi бойынша олардың санатын белгiлеу үшiн инженерлiк-техникалық нығайтылуы әрi қауiпсiздiк жүйелерiмен жарақтандырылуы жөнiнде шаралар қабылдауды талап ететiн экономика салаларының, сондай-ақ қорғаныс пен қауiпсiздiк объектiлерiн жiктеудiң өлшемдерiн бекiтетiн Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнiң жобасын әзiрлесiн және Үкiметке енгiзсiн;
5) мемлекеттiк органдардың басшылары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
2002 жылғы 1 ақпанға дейiн белгiленген тәртiппен "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң 2001 жылғы 10 қарашадағы N 1433 P011433_ қаулысымен бекiтілген тiзбеге сәйкес мемлекеттiк күзетуге жататын объектiлердi ішкi iстер органдарының мамандандырылған күзет бөлiмшелерiнiң күзетке алуына тапсыруды қамтамасыз етсiн;
Iшкi iстер министрлiгiне кейiн Yкiметке баяндау үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 10 қарашадағы N 1433 қаулысына сәйкес мемлекеттiк күзетуге жататын нақты күзетiлетiн объектiлер тiзбесi бойынша ақпарат және қаржылай қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныстар табыс етсiн;
6) Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгі:
2002 жылғы 1 ақпанға дейiн облыстардың (Астана және Алматы қалаларының) атқарушы органдарымен бiрлесiп республикалық және жергiлiктi маңыздағы санаттар бойынша қолда бар барлық су қоймаларын, табиғи және жасанды сутоғандарын кейiннен оларды қорғауды және күзетудi қаржыландыруды ұйымдастыру үшiн бекiтiп берсiн;
елдi мекендердi, автомобиль жолдарын және темiр жолдарды су басып қалу қаупiн төндiретiн гидротехникалық құрылыстардың инженерлiк-техникалық берiктiгi жөнiнде қажеттi шараларды мүдделi министрлiктермен бiрлесiп 2002 жылғы 1 шiлдеге дейiн қабылдасын;
құзыреттi органмен бiрлесiп жер қойнауын пайдаланушылардың жұмысты халық және қызметшiлер үшiн қауiпсiз жүргізу жөнiнде келiсiм-шарттар шарттарын сақтауын, авариялардың алдын алу және оларды жою жөнiнде iс-шаралар жүргiзуiн, техникалық қауiпсiздiк пен өнеркәсiптiк санитария ережелерi мен нормаларын сақтауын қамтамасыз етсiн;

7) Министерству финансов Республики Казахстан в I квартале 2002 года в установленном порядке внести предложения по финансированию из республиканского бюджета в 2002 и последующих годах:
мероприятий по техническому укреплению и организации охраны водохранилищ, естественных и искусственных водоемов, отнесенных к республиканскому значению;
затрат по захоронению радиоактивных веществ с истекшими сроками эксплуатации государственными субъектами;
8) рекомендовать акимам областей, городов Астаны и Алматы:
предусмотреть в местных бюджетах, начиная с 2002 года, средства на финансирование мероприятий по техническому укреплению и организации охраны водохранилищ, естественных и искусственных водоемов, отнесенных к местному значению, а также гидротехнических сооружений, коллекторов водозаборов, водонасосных станций и объектов хозяйственно-питьевого водоснабжения населения;
до 1 июля 2002 года принять необходимые меры по инженерно-технической укрепленности гидротехнических сооружений, представляющих угрозу затопления населенных пунктов, автомобильных и железных дорог;
9) Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан:
совместно с Агентством по чрезвычайным ситуациям в 1-ом квартале 2002 года внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проект постановления "О мерах по предотвращению техногенных катастроф на ядерных объектах";
совместно с министерствами иностранных и внутренних дел согласно их компетенции принять дополнительные меры по безопасности на особо важных объектах нефтегазового сектора, находящихся в иностранном управлении;
10) Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству внутренних дел и Министерству обороны Республики Казахстан:
до 1 февраля 2002 года обследовать техническое состояние аэропортов с принятием дополнительных мер по обеспечению надлежащего уровня их безопасности, с привлечением для охраны гражданских аэропортов специализированных охранных подразделений органов внутренних дел, а для аэропортов совместного базирования - воинских частей Министерства обороны;
до 1 апреля 2002 года принять меры к дооснащению пунктов досмотра пассажиров и багажа специальным оборудованием и устройствами по обнаружению оружия, взрывных устройств и отравляющих веществ.
2. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
Премьер-Министр
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

7) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 2002 жылғы I тоқсанда 2002 жылы және кейiнгi жылдары республикалық бюджеттен мыналарды қаржыландыру жөнiнде ұсыныстарды белгiленген тәртiппен енгiзсін;
республикалық маңызға жатқызылған су қоймаларын, табиғи және жасанды сутоғандарын техникалық нығайту жөнiндегi iс-шаралар және оларды күзетудi ұйымдастыру;
мемлекеттiк субъектiлердiң пайдалану мерзiмi бiткен радиоактивтi заттарды көму жөнiндегi шығындары;
8) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне мыналар ұсынылсын:
2002 жылдан бастап жергiлiктi бюджеттерде жергiлiктi маңызға жатқызылған су қоймаларын, табиғи және жасанды сутоғандарын, сондай-ақ гидротехникалық құрылыстарды, бас сағалар тоспаларын, су сору станцияларын және халықты шаруашылық-ауызсу суымен жабдықтау объектілерiн техникалық нығайту жөнiндегi iс-шараларды және оларды күзетудi ұйымдастыруды қаржыландыруға қаражат көздесiн;
елдi мекендердi, автомобиль жолдарын және темiр жолдарды су басу қаупiн төндiретiн гидротехникалық құрылыстардың инженерлiк-техникалық берiктiгi жөнiнде қажеттi шараларды 2002 жылғы 1 шiлдеге дейiн қабылдасын;
9) Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi:
Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiкпен бiрлесiп 2002 жылғы I тоқсанда Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарауына "Ядролық объектілерде техногендiк апаттарды болдырмау жөнiндегi шаралар туралы" қаулының жобасын енгiзсiн;
Сыртқы iстер және Ішкi iстер министрлiктерiмен бiрлесiп олардың құзыретiне сәйкес мұнай-газ секторының шетелдiк басқарудағы аса маңызды объектiлерiнде қауiпсiздiк жөнiнде қосымша шаралар қабылдасын;
10) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi және Қорғаныс министрлiгi:
2002 жылғы 1 ақпанға дейiн әуеайлақтардың техникалық жай-күйiн зерттеп, азаматтық әуеайлақтарды күзету үшiн ішкi істер органдарының мамандандырылған күзет бөлiмшелерiн, ал бiрлесiп орналасқан әуеайлақтар үшiн Қорғаныс министрлiгiнiң әскери бөлiмдерiн тарта отырып, олардың қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз ету жөнiнде қосымша шаралар қабылдасын;
2002 жылғы 1 сәуiрге дейiн азаматтар мен қол жүктерiн қарау
пункттерiн қару-жарақты, қопарғыш құрылғыларды және уландырғыш заттарды
табу жөнiндегi арнайы жабдықтармен және құрылғылармен қосымша жарақтандыру
шараларын қабылдасын.
2. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Кеңсесіне жүктелсін.
Премьер-Министр
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.