Об утверждении Национального плана реагирования на пандемию гриппа в Республике Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 19 августа 2009 года N 120-р
В целях своевременного реагирования на пандемию гриппа в Республике Казахстан:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план реагирования на пандемию гриппа в Республике Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова С.Н.
Премьер-Министр                             К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 19 августа 2009 года № 120-р
Национальный план
реагирования на пандемию гриппа
в Республике Казахстан
Введение
В последнем столетии пандемия гриппа в мире возникала трижды. Наиболее тяжелая пандемия (испанский грипп) зарегистрирована в 1918/1919 годах. По оценкам специалистов она явилась причиной смерти 20-40 миллионов человек по всему миру с наивысшим уровнем смертности среди возрастной группы 20-45 лет и привела к существенным нарушениям жизни общества. Последующие пандемии, возникшие в 1957 и 1968 годах (соответственно «азиатский» и «гонконгский» грипп) были менее интенсивными, тем не менее, уровень заболеваемости, особенно среди молодежи и лиц пожилого возраста, был высоким и суммарно за период этих пандемий летальные исходы составили около 4 миллионов случаев.
Пандемия гриппа, охватывая все страны, является серьезной международной и национальной проблемой. Кроме опасности для здоровья людей, пандемия наносит огромный социальный и экономический ущерб, вызывая дезорганизацию в работе всех отраслей жизнедеятельности страны.
В связи с этим борьба с пандемией требует скоординированных международных усилий и сотрудничества всех стран, так как действие или бездействие даже одной страны потенциально повлияет на ситуацию в других странах.
1. Цель принятия Национального плана реагирования
на пандемию гриппа в Республике Казахстан
Цели Национального плана реагирования на пандемию гриппа в Республике Казахстан (далее - Национальный план) - определение приоритетных направлений при подготовке страны к пандемии гриппа и реагирование при ее развитии на всех уровнях исполнительных органов власти, организаций здравоохранения и других государственных структур. Конечной целью Национального плана является снижение влияния пандемии на здоровье людей с одновременным сведением к минимуму нарушений работы организаций здравоохранения и других жизненно важных служб.
Для достижения этих целей необходимо:
принятие дополнительных мер по оказанию адекватной медицинской помощи населению, в том числе в части выделения диагностического оборудования и ресурсов для лечения и, обслуживания больных гриппом в стационарах и на дому;
совершенствование системы дозорного эпидемиологического надзора и на его основе принятие дополнительных противоэпидемических мер;
иммунизация населения эффективной вакциной против новых вирусов и использование эффективных противовирусных препаратов;
обеспечение стационарного и амбулаторного лечения больных, в том числе с осложнениями;
обучение населения правилам личной профилактики и мерам предупреждения распространения инфекции с использованием всех средств и способов пропаганды знаний;
обеспечение четкого взаимодействия всех государственных структур, общественных организаций с населением страны.

Қазақстан Республикасында тұмау пандемиясына ден қоюдың ұлттық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2009 жылғы 19 тамыздағы N 120-ө Өкімі
Қазақстан Республикасында тұмау пандемиясына уақтылы ден қою мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында тұмау пандемиясына ден қоюдың ұлттық жоспары бекітілсін.
2. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары С.Н. Ахметовке жүктелсін.
Премьер-Министр                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2009 жылғы 19 тамыздағы
N 120-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында
тұмау пандемиясына ден қоюдың
ұлттық жоспары
Кіріспе
Соңғы жүз жылдықта дүние жүзінде тұмау пандемиясы үш рет пайда болды. Анағұрлым ауыр пандемия (испан тұмауы) 1918/1919 жылдары тіркелген. Мамандардың бағалауы бойынша ол 20 - 45 жас топтары арасында өлімнің анағұрлым жоғары деңгейімен әлемдегі 20 - 40 миллион адамның өліміне себепкер болған және қоғамдық өмірде айтарлықтай бұзушылықтарға алып келді. Келесі 1957 және 1968 жылдары туындаған пандемияның (тиісінше "азиаттық" және "гонконгтық" тұмау) қарқындылығы төмендеу болған, бірақ сырқаттанушылық деңгейі әсіресе жастар мен егде жастағы адамдар арасында жоғары болған және осы пандемиялар кезінде барлық өлімге ұшырағандар саны шамамен 4 миллионды құраған.
Тұмау пандемиясы барлық елдерді қамти отырып, маңызды халықаралық және ұлттық проблема болып табылады. Адамдардың денсаулығына төндіретін қауіптен басқа, пандемиялар елдің тіршілік қызметінің барлық саласындағы жұмыстардың берекесін кетіріп, үлкен әлеуметтік және экономикалық зиян келтіреді.
Осыған байланысты пандемияға қарсы күрес халықаралық күштерді үйлестіруді және барлық елдердің ынтымақтастығын талап етеді, себебі тіпті бір елдің әрекеті немесе әрекетсіздігі басқа елдердегі ахуалға айтарлықтай әсер етеді.
1. Қазақстан Республикасында тұмау пандемиясына ден қоюдың ұлттық жоспарын қабылдау мақсаты
Қазақстан Республикасында тұмау пандемиясына ден қоюдың ұлттық жоспарының (бұдан әрі - Ұлттық жоспар) мақсаттары - атқарушы билік органдарының барлық деңгейінде, денсаулық сақтау ұйымдарында және басқа да мемлекеттік құрылымдарда елді тұмау пандемиясына дайындау кезіндегі басым бағыттарды анықтау және оның дамуы барысында ден қою. Ұлттық жоспардың соңғы мақсаты бір уақытта денсаулық сақтау ұйымдары мен басқа да өмірлік маңызы бар қызметтердің жұмысындағы жолсыздықтарды азайта отырып, пандемияның адамдардың денсаулығына әсерін азайту болып табылады.
Осы мақсаттарға қол жеткізу үшін:
халыққа барабар медициналық көмек көрсету жөнінде, оның ішінде тұмаумен ауырғандарды стационарларда және үйде емдеу және оларға қызмет көрсету үшін диагностикалық жабдықтар мен ресурстар бөлу бөлігінде қосымша шаралар қабылдау;
шолғыншы эпидемиологиялық қадағалау жүйесін жетілдіру және оның негізінде қосымша індетке қарсы шаралар қабылдау;
халықты жаңа вирустарға қарсы тиімді вакцинамен иммундау және вирусқа қарсы тиімді препараттарды пайдалану;
науқастарды, оның ішінде асқынулары бар науқастарды стационарлық және амбулаторлық емдеумен қамтамасыз ету;
барлық құралдарды және білімді насихаттау тәсілдерін қолдана отырып халықты жеке бас профилактикасы ережелеріне және жұқпалы аурудың таралуының алдын алу шараларына оқыту;
барлық мемлекеттік құрылымдардың, қоғамдық ұйымдардың ел тұрғындарымен нақты өзара іс-қимылын қамтамасыз ету қажет.

2. Эпидемиология гриппа
Грипп является острым инфекционным вирусным заболеванием, которое быстро распространяется от человека к человеку при тесном контакте. Он характеризуется неожиданным началом с подъемом температуры, ознобами, головной и мышечной болью, крайней слабостью, частым кашлем и другими респираторными симптомами. Острые симптомы обычно продолжаются неделю, хотя для полного выздоровления может потребоваться больше времени.
Инкубационный период при гриппе колеблется от одного до четырех дней (обычно два-три дня).
Наибольшая степень контагиозности заболевшего наблюдается в первые четыре-пять дней после появления симптомов заболевания. Дети и лица с ослабленной иммунной системой более подвержены заражению гриппом.
У некоторых инфицированных лиц не развивается заболевание (бессимптомное течение), тем не менее, они могут служить источниками вируса и распространять инфекцию.
Один больной человек, если не предпринимать предупредительных мер, инфицирует в среднем двух здоровых человек. Количество инфицированных будет значительно выше в закрытых коллективах людей (тюрьмы, организации образования, дома престарелых и инвалидов, стационары и другие).
3. Пандемический грипп
Пандемия гриппа наступает при появлении нового типа или подтипа вируса гриппа А, существенно отличающегося от недавно циркулирующих штаммов и вызывающего заболевание большой части населения земного шара.
Таблица 1. Эпидемиологическая характеристика развития
пандемии гриппа в Республике Казахстан (тяжелое течение)
Признаки
Предполагаемые
показатели (%)
Количество
заболевших лиц
1
2
3
Заболеваемость
20 % населения
и более
до 4 млн.
Амбулаторные больные
90 % от общего числа
заболевших лиц
до 3,6 млн.
Госпитализация
10 %
400 000
Потребность в
интенсивной терапии
15 %
госпитализированных
больных
до 60 000
Потребность в
искусственной
вентиляции легких
5 %
госпитализированных
больных
до 20 000
Смертность
до 1 %
до 40 000
Моделирование развития пандемии гриппа показывает, что даже при введении ограничений на въезд в страну на 99,9 % проникновение вируса на ее территорию будет задержано не более чем на два месяца.
Преимущественное поражение гриппом лиц любого возраста отразится на общих последствиях пандемии. Высокий уровень заболеваемости лиц трудоспособного возраста повлияет на обеспечение бесперебойной работы различных организаций и, особенно, медицинских. Преобладание больных среди детей младшего возраста, лиц, имеющих различные хронические заболевания, и лиц пожилого возраста увеличит нагрузку на органы и организации здравоохранения и также может обусловить высокую летальность.
Имеются основания предполагать, что при пандемии во всех возрастных группах населения течение болезни будет протекать более тяжело, чем при обычном сезонном гриппе.

2. Тұмаудың эпидемиологиясы
Тұмау адамнан адамға тығыз байланыста болған кезде тез таралатын жіті жұқпалы вирустық ауру болып табылады. Ол кенеттен дене қызуының көтерілуімен, қалтыраумен, бас пен бұлшық еттің ауруымен, қатты әлсіреумен, жиі жөтелумен және басқа да респираторлық белгілермен сипатталады. Жіті белгілер әдетте апта бойы созылады, әйтсе де толық жазылып кету үшін одан да көп уақыт қажет болуы мүмкін.
Тұмау кезіндегі инкубациялық кезең бір күннен төрт күнге дейін ауытқиды (әдетте екі-үш күн).
Науқастың контагиоздығының анағұрлым үлкен дәрежесі аурудың белгілері пайда болған күннен кейінгі алғашқы төрт-бес күнде байқалады. Балалар және иммундық жүйесі әлсіреген адамдар тұмауды жұқтыруға анағұрлым бейім.
Кейбір жұқтырған адамдарда ауру өрбімейді (белгілері болмайды), солай бола тұрса да олар вирус көзі болуы және жұқпалы ауруды таратуы мүмкін.
Егер ескерту шараларын қолданбаса, бір науқас адам екі сау адамға ауру жұқтырады. Жұқтырғандар саны жабық жайлардағы адамдар ұжымы арасында (түрмелер, білім беру ұйымдары, қарттар және мүгедектер үйі, стационарлар және басқалары) анағұрлым жоғары болады.
3. Пандемиялық тұмау
Тұмау пандемиясы жақында айналымда болған және жер шары тұрғындарының көп бөлігінде ауру тудырған штамдардан айтарлықтай ерекшеленетін А тұмауы вирусының жаңа типі немесе кіші типі пайда болған жағдайда туындайды.
1-кесте. Қазақстан Республикасында тұмау пандемиясының дамуының эпидемиологиялық сипаттамасы (ауыр өтуі)
Белгілері
Болжамды көрсеткіштері (%)
Сырқаттанған адамдар саны
Сырқаттанушылық
халықтың 20 % және одан жоғары
4 млн. дейін
Амбулаторлық науқастар
ауырған адамдардың жалпы санының 90 %
3,6 млн. дейін
Ауруханаға жатқызу
10 %
400 000 дейін
Қарқынды терапияға қажеттілік
ауруханаға жатқызылған науқастардың 15 %
60 000 дейін
Өкпені жасанды желдетуге қажеттілік
ауруханаға жатқызылған науқастардың 5 %
20 000 дейін
Өлім-жітім
1 %-ға дейін
40 000 дейін
Тұмау пандемиясының дамуын модельдеу, тіпті елге кіруге 99,9 % шектеу енгізген жағдайда да вирустың аумаққа енуі екі айдан артық уақытқа кешеуілдеуі мүмкін екенін көрсетеді.
Кез келген жастағы адамның тұмаумен зақымдану басымдығы пандемияның жалпы зардаптарында байқалады. Еңбекке қабілетті жастағы адамдардың сырқаттануының жоғары деңгейі әртүрлі ұйымдардың және әсіресе медициналық ұйымдардың үздіксіз жұмысты қамтамасыз етуіне әсер етеді. Жас балалар, әртүрлі созылмалы аурулары бар адамдар және егде жастағы адамдар арасында аурудың басым болуы денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарына түсетін жүктемені ұлғайтады және, сондай-ақ өлімнің жоғарылауына себеп болуы мүмкін.
Пандемия кезінде халықтың барлық топтары арасында әдеттегі маусымдық тұмауға қарағанда ауру ауыр етеді деп болжауға үлкен негіз бар.

Суммарный уровень заболеваемости населения гриппом за время пандемии может достигнуть 30 - 50 %. Точное число заболевших лиц гриппом в период пандемии предсказать сложно.
Пандемия может протекать волнообразно с интервалами между волнами в несколько недель или месяцев, при этом вторая или последующие волны будут более тяжелыми, чем первая.
4. Фазы развития пандемии по Всемирной организации
здравоохранения (ВОЗ)
ВОЗ определила фазы развития пандемии, что позволяет проводить пошаговую эскалацию планов и ответных действий пропорционально риску появления нового вируса гриппа. В случае вовлечения Республики Казахстан в пандемию гриппа степень распространения инфекции будет зависеть от предпринятых мер в межпандемический период и в период пандемии.
Таблица 2. Фазы пандемии гриппа, разработанные ВОЗ (2009)
Фазы
Критерии
1
2
1
Отсутствие регистрации случаев гриппа у людей,
связанных с циркулирующим вирусом среди животных
и птиц
2
Циркулирующий вирус гриппа среди домашних и диких
животных и птиц представляет значительный риск
заболевания у людей и развитие угрозы пандемии
3
Появление нового типа (подтипа) вируса гриппа
среди животных (птиц) или общего для человека и
животных, вызывающего единичные случаи
заболевания или локальные вспышки гриппа среди
людей, при отсутствии устойчивой передачи вируса
от человека человеку, достаточной для развития
эпидемии среди населения
4
Новый тип (подтип) вируса животных (птиц) или
общего для животных и человека способен вызвать
вспышки гриппа среди населения
5
Новый тип (подтип) вируса вызывает вспышки гриппа
среди населения в двух или более стран в одном
регионе ВОЗ
6
В дополнение к фазе 5, новый тип (подтип) вируса
вызывает вспышку гриппа среди населения, по
крайней мере, в одной стране другого региона ВОЗ
После
пандемического
уровня
заболеваемости
В большинстве стран с адекватной системой
эпидемиологического надзора отмечена тенденция
снижения заболеваемости после зарегистрованного
наиболее высокого ее уровня (пик заболеваемости)
Новая волна
пандемии
Уровень активности пандемии в большинстве стран с
адекватной системой эпидемиологического надзора
снова повысился
Постпандеми-
ческий период
В большинстве стран с адекватной системой
эпидемиологического надзора уровень
заболеваемости гриппом соответствует уровню
заболеваемости сезонным гриппом, характерным для
данного периода года
5. Эпидемиологический надзор за гриппом
в межпандемический период и в период пандемии
Цель системы эпидемиологического надзора за гриппом - разработка мероприятий по сдерживанию заболеваемости и принятие управленческих решений для проведения профилактических и противоэпидемических мероприятий на основе постоянного мониторинга динамики заболеваемости, выявления ее роста и циркулирующих штаммов вирусов.
Система эпидемиологического надзора (мониторинг) предусматривает слежение за уровнем заболеваемости гриппом и острыми респираторными вирусными заболеваниями на основе ежедневного учета случаев заболеваний в организациях первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) с представлением еженедельных данных на районный, областной и национальный уровень в межэпидемический период и в период сезонного подъема заболеваемости.

Тұрғындардың пандемия кезінде тұмаумен сырқаттануының жиынтық деңгейі 30-50 % жетуі мүмкін. Пандемия кезіндегі тұмаумен ауырғандардың нақты санын болжап айту қиын.
Пандемия толқын сияқты арасына бірнеше апта немесе айлар салып өтуі мүмкін, бұл жағдайда екінші және одан кейінгі толқындар анағұрлым ауыр етеді.
4. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДСҰ) бойынша пандемияның даму фазалары
ДДСҰ пандемияның даму фазаларын анықтады, бұл жоспарлардың қадамдық эскалациясын өткізуге және тұмаудың жаңа вирусының пайда болу қаупіне барабар жауапты іс-қимыл жүргізуге мүмкіндік береді. Қазақстан Республикасында тұмау пандемиясы туындаған жағдайда жұқпалы аурудың таралу дәрежесі пандемия кезеңі аралығында және пандемия кезінде қабылданған шараларға байланысты болады.
2-кесте. ДДСҰ әзірлеген тұмау пандемиясының фазалары (2009)
Фазалары
Өлшемдері
1
2
1
Жануарлар мен құстар арасында айналымда болатын вирусқа байланысты туындайтын тұмаудың адамдарда тіркелу жағдайының болмауы
2
Үй және жабайы жануарлар мен құстардың арасында айналымда болатын вирус адамдардың ауруына және пандемия қатерінің дамуына едәуір қауіп төндіреді
3
Халық арасында індеттің дамуына жеткілікті вирустың адамнан адамға тұрақты берілуі жоқ болған жағдайда адамдар арасында бірлі-жарым жағдайлар немесе тұмаудың жергілікті бұрқ етуін тудыратын, жануарлар (құстар) арасында немесе адам мен жануарларға ортақ вирустың жаңа түрінің (кіші типінің) пайда болуы
4
Жануарлардың (құстардың) немесе адам мен жануарларға ортақ вирустың жаңа түрі (кіші типі) халық арасында тұмаудың бұрқ етуін тудыруға қабілетті
5
Вирустың жаңа түрі (кіші типі) ДДСҰ бір өңірде екі немесе одан да көп ел тұрғындарының арасында тұмаудың бұрқ етуін тудырады
6
5-фазаға қосымша вирустың жаңа типі (кіші типі) ДДСҰ басқа өңірдің кем дегенде бір елінде тұрғындар арасында тұмаудың бұрқ етуін тудырады
Сырқаттанушылықтың пандемиялық деңгейінен кейін
Эпидемиологиялық қадағалаудың барабар жүйесі бар көптеген елдерде сырқаттанушылықтың неғұрлым жоғары деңгейі (сырқаттанушылық шыңы) тіркелгеннен кейін оның төмендеу үрдісі белгіленді
Пандемияның жаңа толқыны
Эпидемиологиялық қадағалаудың барабар жүйесі бар көптеген елдерде пандемия белсенділігінің деңгейі қайта көтерілді
Пандемиядан кейінгі кезең
Эпидемиологиялық қадағалаудың барабар жүйесі бар көптеген елдерде тұмаумен сырқаттанушылық деңгейі жылдың осы кезеңге тән маусымдық тұмаумен сырқаттанушылық деңгейіне сәйкес келеді
5. Пандемия кезеңі аралығында және пандемия кезінде тұмауды эпидемиологиялық қадағалау
Тұмауды эпидемиологиялық қадағалау жүйесінің мақсаты - сырқаттанушылықты ұстап тұру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және сырқаттанушылық серпінінің тұрақты мониторингі, оның өсімін және вирустың айналымдағы штамдарын анықтау негізінде алдын алу және індетке қарсы іс-шараларды өткізу үшін басқару шешімдерін қабылдау.
Эпидемиологиялық қадағалау жүйесі (мониторинг) эпидемия кезеңі аралығында және сырқаттанушылықтың маусымдық көтерілуі кезінде аудандық, облыстық және ұлттық деңгейге апта сайынғы деректер беру арқылы бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарында (бұдан әрі - БМСК) ауру жағдайларын күнделікті есепке алу негізінде тұмаумен және жіті респираторлы вирустық аурулармен сырқаттанушылық деңгейін бақылауды көздейді.

Мониторингом предусмотрена информация по абсолютному числу зарегистрированных случаев острых респираторных вирусных инфекций (далее - ОРВИ), в том числе гриппа с последующим расчетом показателей на 100 000 населения, возрастному составу заболевших (0-2, 3-6, 7-14, 15 и старше), летальности и результатов лабораторных исследований.
В 2008 году в трех городах Республики Казахстан внедрена система дозорного эпидемиологического надзора (далее - ДЭН) за гриппом и острыми респираторными вирусными инфекциями (грипп/ОРВИ) и тяжелыми острыми респираторными инфекциями (далее - ТОРИ) и в 2009 планируется внедрение этой системы еще в трех городах. ДЭН за гриппом/ОРВИ и ТОРИ позволит обеспечить сбор стандартной информации в дозорных областях о количестве амбулаторных больных с симптомами ОРВИ и госпитализированных больных с симптомами ТОРИ, оперативно проводить дифференцированный анализ клинического течения заболеваний и эпидемиологической ситуации. Результаты проводимого анализа используются для планирования работы органов и организаций здравоохранения и локализации вспышек гриппа.
Кроме того, ДЭН является менее дорогостоящим методом ведения мониторинга эпидемиологической ситуации по сравнению с другими исследованиями широких слоев населения, так как при проведении ДЭН используются стандартные определения случаев, стандартный протокол исследования, которые выполняются в стандартных условиях в течение всего времени проведения надзора на всех выбранных территориях. Такой подход в организации и осуществлении эпидемиологического надзора обеспечивает сопоставимость данных и обоснованность эпидемиологических заключений.
Задачами ДЭН за гриппом/ОРВИ и ТОРИ в межэпидемический период и в период пандемии являются:
1) предоставление эпидемиологических и клинических характеристик об амбулаторных больных с ОРВИ и госпитализированных больных с ТОРИ;
2) определение частоты, временных тенденций и географического распределения заболеваний, вызванных вирусом гриппа и другими респираторными вирусами, подтвержденными лабораторно (респираторно-синцитиальный вирус, аденовирус и парагрипп) в пробах, полученных от больных;
3) изоляция и идентификация вирусов гриппа в Национальной референс-лаборатории по контролю вирусных инфекций Республиканской санитарно-эпидемиологической станции (далее - НРЛ) и в Научно-исследовательском институте проблем биологической безопасности Национального центра биотехнологии Республики Казахстан Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - НИИПББ НЦБ РК КН МОН РК);

Мониторингте жіті респираторлы вирустық жұқпалардың (бұдан әрі - ЖРВЖ), оның ішінде 100 000 тұрғынға шаққандағы көрсеткіштерді, ауырғандардың жас құрамына (0-2, 3-6, 7-14, 15 және одан жоғары), өлім-жітім және зертханалық зерттеу нәтижелерін одан әрі есептей отырып тұмаудың тіркелген жағдайының абсолюттік саны жөнінде ақпарат көзделген.
2008 жылы Қазақстан Республикасының үш қаласында тұмау және жіті респираторлы вирусты жұқпаларды (тұмау/ЖРВЖ) және ауыр жіті респираторлы жұқпаларды (бұдан әрі - АЖРЖ) шолғыншы эпидемиологиялық қадағалау (бұдан әрі - ШЭҚ) жүйесі енгізілді және 2009 жылы тағы үш қалада осы жүйені енгізу жоспарланып отыр. Тұмау/ЖРВЖ-ды және АЖРЖ-ды ШЭҚ ЖРВЖ белгілері бар амбулаторлық науқастардың және АЖРЖ белгілері бар ауруханаға жатқызылған науқастардың саны туралы шолғыншы салаларда стандартты ақпарат жинағын қамтамасыз етуге, аурудың клиникалық өтуіне және эпидемиологиялық ахуалға жедел сараланған талдау өткізуге мүмкіндік береді. Жүргізілген талдау нәтижелері денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарының жұмыстарын жоспарлау және тұмаудың бұрқ етуін оқшаулау үшін қолданылады.
Бұдан басқа, тұрғындардың кең таралған бөлігін зерттейтін басқа да зерттеулермен салыстырғанда ШЭҚ эпидемиологиялық ахуалдың мониторингін жүргізуде қымбат емес әдіс болып табылады, себебі ШЭҚ жүргізу кезінде барлық таңдалған аумақтарда қадағалау жүргізу кезінде стандартты жағдайларда орындалатын жағдайлардың стандартты анықтамалары, зерттеудің стандартты хаттамасы қолданылады. Эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асырудағы мұндай көзқарас мәліметтердің салыстырмалығын және эпидемиологиялық қорытындылардың негізділігін қамтамасыз етеді.
Эпидемия аралық кезеңдегі және пандемия кезіндегі тұмауды/ЖРВЖ-ны және АЖРЖ-ны ШЭҚ міндеттері:
1) ЖРВЖ-мен сырқаттанған амбулаторлық науқастар және АЖРЖ-мен сырқаттанған ауруханаға жатқызылған науқастар туралы эпидемиологиялық және клиникалық сипаттамаларды ұсыну;
2) науқастардан алынған сынамаларда зертханалық расталған  тұмау вирусы және басқа да респираторлы вирустар (респираторлы-синцитиалды вирус, аденовирус және парагрипп) туындаған аурудың жиілігін, уақытша үрдісін және географиялық таралуыи анықтау;
3) Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық станцияның Вирустық жұқпаларды қадағалау жөніндегі ұлттық референс-зертханасында (бұдан әрі - ҰРЗ) және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнологиялар орталығы Биологиялық қауіпсіздік проблемаларының ғылыми-зерттеу институтында (бұдан әрі - ҚР БҒМ ҒК ҚР ҰБО БҚПҒЗИ) тұмаудың вирусын оқшаулау және сәйкестендіру;

4) отправка изолятов и нетипируемых штаммов вирусов гриппа в лабораторию ВОЗ для дальнейшего подтверждения и тестирования.
Стандартное определение случаев
1) ОРВИ - внезапный подъем температуры выше 38 0 С, кашель или боль в горле, отсутствие каких-либо других диагнозов;
2) ТОРИ - резкое повышение температуры (выше 38 0 С), кашель или боль в горле, одышка и/или затрудненное дыхание, требующее госпитализации; для детей от 1 года до 5 лет - добавляется следующее: частота дыхания 40 или более вдохов в минуту и/или с признаками общей угрозы - это неспособность пить или употреблять грудное молоко, рвота после каждого приема пищи, конвульсии, вялость или бессознательное состояние; втяжение грудной клетки или стридор у спокойного ребенка;
3) грипп - случай ОРВИ или ТОРИ, подтвержденный лабораторно.
Надзор за новыми штаммами во время периода угрозы пандемии
Одним из разделов эпидемиологического надзора за гриппом является лабораторный мониторинг выделяемых штаммов гриппа вирусологическими лабораториями центров санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее - ЦСЭЭ). В Республике Казахстан исследования материала на грипп выполняют 16 вирусологических лабораторий областных ЦСЭЭ, вирусологическая лаборатория Республиканской санитарно-эпидемиологической станции (далее - РСЭС), являющаяся НРЛ и НИИПББ НЦБ РК КН МОН РК. Все выделенные ЦСЭЭ штаммы вирусов гриппа направляются в НРЛ для идентификации и, так как НРЛ включена в сеть лабораторий ВОЗ, после идентификации штаммы вирусов направляются в одну из лабораторий ВОЗ и в «Музей микроорганизмов» НИИПББ НЦБ РК КН МОН РК для пополнения национальной коллекции штаммов вируса гриппа.
6. Мониторинг новых штаммов гриппа
В связи с угрозой пандемии гриппа Министерством здравоохранения Республики Казахстан утверждены новые методические рекомендации по методам лабораторной диагностики гриппа, разработанные с учетом международных требований. В 2005-2008 годах в соответствии с Государственной программой реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы проведена модернизация вирусологических лабораторий республики, которые оснащены самым современным оборудованием, в том числе для постановки полимеразных цепных реакций (далее - ПЦР). Ведется планомерная подготовка специалистов вирусологических лабораторий и врачей эпидемиологов департаментов Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - ДКГСЭН) по вопросам эпидемиологического, в том числе лабораторного надзора за гриппом. С 2006 по 2008 годы в республике проведены семинары и тренинги по методам лабораторной диагностики гриппа. Все это позволяет обеспечить своевременную вирусологическую диагностику пандемического гриппа.

4) изоляттарды және тұмау вирустарының типтік емес штамдарын одан әрі растау және тестілеу үшін ДДСҰ зертханасына жіберу.
Жағдайларды стандартты анықтау
1) ЖРВЖ - дене қызуының кенеттен 38 0 С жоғары көтерілуі, жөтел немесе тамақ ауыруы, қандайда болмасын басқа да диагноздардың жоқ болуы;
2) АЖРЖ - ауруханаға жатқызуды қажет ететін дене қызуының кенеттен жоғарылауы (38 0 С жоғары), жөтел немесе тамақ ауыруы; 1 жастан 5 жасқа дейінгі балалар үшін мыналар қосылады: тыныс алудың жиілігі минутына 40 немесе одан да көп тыныс алу және/немесе ортақ қауіптілік белгілерімен - бұл емшек сүтімен қоректене алмауы немесе іше алмауы, әрбір тамақтанудан кейін құсу, қалшылдау, хал-жағдайының әлсіздігі немесе естен тануы; көкіректің ішке тартылуы немесе тыныш баладағы стридор;
3) тұмау - зертханалық расталған ЖРВЖ немесе АЖРЖ жағдайы.
Пандемия қаупі кезеңінде жаңа штамдарды қадағалау
Тұмауды эпидемиологиялық қадағалау бөлімдерінің бірі санитарлық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарының (бұдан әрі - СЭСО) вирусологиялық зертханаларында анықталған тұмау штамдарының зертханалық мониторингі болып табылады. Қазақстан Республикасында тұмаудың материалын зерттеуді облыстық СЭСО орталықтарының 16 вирусологиялық зертханасы, ҰРЗ болып табылатын Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық станцияның (бұдан әрі - РСЭС) вирусологиялық зертханасы және ҚР БҒМ ҒК ҚР ҰБО БҚПҒЗИ орындайды. СЭСО анықтаған тұмау вирустарының барлық штамдарын сәйкестендіру үшін ҰРЗ-ға жібереді, себебі ҰРЗ ДДСҰ-ның зертханалары желісіне енгізілген, вирустардың штамдары сәйкестендірілгеннен кейін ДДСҰ зертханаларының біріне және тұмау вирусы штамдарының ұлттық жинағын толықтыру үшін ҚР БҒМ ҒК ҚР ҰБО БҚПҒЗИ-дың "Микроорганизмдер мұражайына" жіберіледі.
6. Тұмаудың жаңа штамдарының мониторингі
Тұмау пандемиясының қаупіне байланысты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі халықаралық талаптарды ескере отырып әзірленген тұмауды зертханалық диагностикалау әдістері бойынша жаңа әдістемелік ұсынымдар бекітті. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес 2005-2008 жылдары республиканың вирусологиялық зертханаларына жаңарту жүргізілді, олар қазіргі заманғы құралдармен, оның ішінде полимеразды тізбекті реакцияларды (бұдан әрі - ПТР) қоюға арналған жабдықтармен жабдықталды. Тұмауды эпидемиологиялық, оның ішінде зертханалық қадағалау мәселелері бойынша вирусологиялық зертханалардың мамандары мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті департаменттерінің (бұдан әрі - МСЭҚД) дәрігер эпидемиологтарын жоспарлы даярлау жүргізілуде. 2006 - 2008 жылдары республикада тұмауды зертханалық диагностикалау әдістері бойынша семинарлар мен тренингтер жүргізілді. Мұның барлығы пандемиялық тұмауды уақтылы вирусологиялық диагностикалауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

7. Оповещение о новых штаммах гриппа
О каждом выделенном штамме гриппа вирусологические лаборатории немедленно информируют эпидемиологические отделы ДКГСЭН, которые в свою очередь информируют РСЭС и Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
8. Ветеринарный надзор
В Республике Казахстан надзор за циркулирующими штаммами гриппа среди животных и птиц осуществляется Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и научными центрами Министерства образования и науки Республики Казахстан. Диагностические исследования проводятся в лабораториях ветеринарных организаций, с подтверждением диагноза в национальной ветеринарной лаборатории Республики Казахстан или в НИИПББ НЦБ РК КН МОН РК.
9. Меры государственных органов по реагированию
на пандемию гриппа
Планирование мер, связанных с пандемией гриппа, требует комбинированных и скоординированных усилий, опыта и знаний правительственных и общественных организаций всех уровней и населения. Министерства и ведомства должны осознавать степень и границы своей ответственности, оперативно принимать решения, заранее принимать меры по сохранению кадрового потенциала и обеспечению бесперебойной работы органов и организаций в условиях пандемии.
Поскольку пандемия гриппа будет представлять собой международную чрезвычайную проблему общественного здравоохранения, Казахстан будет работать в тесном контакте с ВОЗ и другими международными организациями по всем вопросам борьбы с пандемией гриппа и ее последствиями.
10. Ограничительные мероприятия (карантин)
Ограничительные мероприятия (карантин) - административные меры, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний (в том числе инфекционных заболеваний, передающихся от домашних, диких животных и птиц) и предусматривающие особый режим хозяйственной и иной деятельности.
Цель карантина - защита общественности путем изоляции больного человека, или человека, контактировавшего с больным человеком от возможного контакта с населением.
Карантин может быть введен на отдельные объекты, учреждения, организации, административные территории и отдельные участки Государственной границы Республики Казахстан.
Карантин, как мера, которая может ограничить распространение заболевания, эффективен только в начале эпидемии (при регистрации первых случаев).
Ограничительные мероприятия на Государственной границе
Республики Казахстан
В случае угрозы завоза инфекционных заболеваний из зарубежных стран, в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан вводятся следующие ограничительные мероприятия:

7. Тұмаудың жаңа штамдары туралы хабарлау
Вирусологиялық зертханалар тұмаудың әрбір бөлінген штамдары туралы МСЭҚКД-нің эпидемиологиялық бөлімдеріне дереу ақпарат береді, олар өз кезегінде РСЭС-ті және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетін ақпараттандырады.
8. Ветеринарлық қадағалау
Қазақстан Республикасында тұмаудың жануарлар мен құстар арасындағы айналмалы штамдарын қадағалауды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ғылыми орталықтары жүзеге асырады. Диагностикалық зерттеулер диагноз Қазақстан Республикасының ұлттық ветеринарлық зертханасында немесе ҚР БҒМ ҒК ҚР ҰБО БҚПҒЗИ-да растала отырып, ветеринарлық ұйымдардың зертханаларында жүргізіледі.
9. Тұмау пандемиясына ден қою жөніндегі мемлекеттік органдардың шаралары
Тұмау пандемиясына байланысты шараларды жоспарлау құрастырылған және үйлестірілген күш-жігерді, үкімет пен барлық деңгейдегі қоғамдық ұйымдардың және халықтың тәжірибесін және білімін талап етеді. Министрліктер мен ведомстволар өз жауапкершілігінің деңгейі мен шекараларын түсінуі, кадрлық әлеуетті сақтау және пандемия жағдайында органдар мен ұйымдардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша алдын ала шаралар қабылдауы тиіс.
Тұмау пандемиясы қоғамдық денсаулық сақтаудың халықаралық төтенше проблемасы болғандықтан Қазақстан ДДСҰ-мен және басқа да халықаралық ұйымдармен тұмау пандемиясына қарсы күрес және оның зардаптарының барлық мәселелері бойынша тығыз жұмыс істейтін болады.
10. Шектеу іс-шаралары (карантин)
Шектеу іс-шаралары (карантин) - жұқпалы аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған (оның ішінде үй, жабайы жануарлардан және құстардан берілетін жұқпалы аурулар), шаруашылық және басқа да қызметтің ерекше режимін қарастыратын әкімшілік шаралар.
Карантиннің мақсаты - жұртшылықты науқас адамнан оқшаулау жолымен немесе науқаспен байланыста болған адамды халықпен ықтимал байланыста болудан қорғау.
Карантин жеке объектілерге, мекемелерге, ұйымдарға, әкімшілік аумақтарға және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының жекелеген учаскелеріне енгізілуі мүмкін.
Карантин аурудың таралуын шектей алатын шара ретінде тек індеттің басында ғана тиімді (бірінші жағдайлар тіркелген кезде).
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы шектеу іс-шаралары
Шет елдерден жұқпалы ауруларды әкелу қаупі жағдайында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде мынадай шектеу іс-шаралары енгізіледі:

1) временное прекращение пассажирского транспортного (авиационного, железнодорожного, водного и автомобильного) сообщения со странами, неблагополучными по инфекционным заболеваниям;
2) временное прекращение туристических и деловых поездок граждан Республики Казахстан в страны, где отмечается эпидемиологическое неблагополучие по инфекционным заболеваниям;
3) временное закрытие Государственной границы Республики Казахстан с приграничными странами, где отмечается эпидемиологическое неблагополучие по инфекционным заболеваниям.
Ограничительные мероприятия по вышеуказанным подпунктам 1) - 3) вводятся и отменяются решением Правительства Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Примечание: в соответствии с международными медико-санитарными правилами 2005 года ВОЗ, введенных в действие на территории страны в 2008 году, во избежание нарушения экономических и культурных связей на отдельных пунктах перехода через Государственную границу Республики Казахстан (определенных Правительством Республики Казахстан и зарегистрированных в ВОЗ, как уполномоченных международных пунктах пропуска), сохраняется пропуск транспортов и пассажиров при условии обеспечения усиленного санитарно-эпидемиологического контроля, обеспечивающего выявление на границе больных с симптомами инфекционных заболеваний, их медицинское и лабораторное обследование и при необходимости - изоляцию, а также проведение необходимых дезинфекционных и дератизационных мероприятий. Процедура пропуска регламентируется законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
В случае инцидентов с иностранными гражданами (отказ от прохождения медицинского обследования) Республика Казахстан в соответствии с международными соглашениями сохраняет право в депортации и отказе пропуска иностранных граждан на территорию республики. В случае необходимости может быть запрещен въезд и выезд из страны транспортных средств и отдельных лиц, включая иностранных граждан, а также ввоз и вывоз из страны грузов, вещей, ограничение или прекращение международных почтовых отправлений.
Ограничительные мероприятия на отдельных объектах
При регистрации случаев (эпидемии) инфекционных заболеваний на отдельных объектах территориальными подразделениями уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте, соответствующих территориях, вводятся следующие ограничительные мероприятия:
запрещение приема новых детей и перевод детей в другие группы в дошкольных организациях;
запрещение кабинетной системы обучения в организациях образования;
отстранение от работы лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными до получения отрицательных результатов лабораторного обследования;
обязательная госпитализация больных и провизорная госпитализация по эпидемическим показаниям лиц, контактировавших с больными инфекционными заболеваниями, на сроки инкубационного периода;
запрещение перевода из отделения в отделение или выписки больных из стационара;
приостановление до устранения нарушений нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов эксплуатации объекта или его структурного подразделения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Кроме того, одновременно проводятся санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Карантин вводится на объектах, в которых производится воспитание, обучение, проживание, отдых и лечение организованных контингентов населения (организации образования, лечебно-профилактические организации, лагеря труда и отдыха, летние оздоровительные организации).
Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на отдельных объектах, вводятся и отменяются решением главного государственного санитарного врача соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей.
Ограничительные мероприятия на отдельных
административных территориях
Территориальными подразделениями уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения при возникновении случаев (эпидемии) инфекционных заболеваний на территории населенного пункта (аул, поселок, город) проводятся следующие ограничительные мероприятия:
отстранение от работы лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными до получения отрицательных результатов лабораторного обследования;
обязательная госпитализация лиц, являющихся источниками инфекционных заболеваний;
провизорная госпитализация по эпидемическим показаниям лиц, контактировавших с больными инфекционными заболеваниями, на сроки инкубационного периода;
приостановление до устранения нарушений нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов отдельных видов работ, эксплуатации действующих объектов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Кроме того, одновременно проводятся санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае возникновения крупных эпидемий инфекционных заболеваний на отдельных территориях области (городов республиканского значения, столицы), района (города областного значения) ограничительные мероприятия, в том числе карантин, проводятся в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О чрезвычайном положении».
Для обеспечения ограничительных мероприятий на отдельных объектах и административных территориях в обязательном порядке устанавливается охрана (оцепление), обеспечивающая полный контроль въезда/выезда за пределы охраняемой территории. Создаются один или несколько пунктов пропуска (кордонов), оснащенных дезинфекционными барьерами для транспорта и пешеходов. Выезд за пределы охраняемой территории осуществляется только по специальным пропускам.
На территории, где введены ограничения (карантин) создаются специализированные медицинские организации:
госпиталь-изолятор для изоляции и лечения выявленных больных,
провизорный госпиталь для лиц, контактировавших с больными;
обсерватор, для наблюдения за лицами, которые в силу необходимости должны выехать за пределы карантинной территории.
Гражданам и сотрудникам специальных бригад, участвующим в ликвидации вспышки инфекционного заболевания, находящимся на объекте (административной территории) объявленной карантином или зоной ограничительных мероприятий должны быть созданы необходимые условия проживания, питания и медицинского обслуживания.
Карантин в домашних условиях
По эпидемическим показаниям возможна изоляция больных и контактных с ними лиц в домашних условиях. Домашний карантин требует меньше дополнительных ресурсов, хотя следует организовать мониторинг пациентов, транспортировку пациентов для медицинского обследования, если это необходимо, выделить медицинский персонал для проведения такого обследования. Домашний карантин является наиболее приемлемым для контактных лиц, если в домашних условиях они могут удовлетворить свои основные потребности и, при котором члены семьи, не вступавшие в  контакт с больным, могут быть защищены от возможного контакта.
Лица, помещенные в домашний карантин, должны быть в состоянии отслеживать свои собственные симптомы (или периодически осматриваться медицинским работником).
Жилище контактного должно быть оценено до установления карантина.
Карантинные лица должны свести к минимуму контакт с другими лицами, проживающими с ним в одном жилище. Меры предосторожности могут включать в себя проживание и питание в отдельной комнате, использование индивидуальных средств защиты.
Члены семьи, проживающие в одном жилище, могут ходить в школу, на работу без ограничений, если у карантинного лица не развиваются симптомы. Если у карантинного лица развиваются симптомы, члены семьи должны оставаться в отдельной комнате жилища и ждать дополнительных инструкций от медицинского работника.
Члены семьи могут оказать неоценимую поддержку лицам в карантине, помогая им чувствовать себя менее изолированными, и удовлетворять их основные нужды.
Для минимизирования возможности психологической травмы, следует немедленно начать и продолжать оказывать психологическую помощь. Лица, находящиеся в карантине, должны быть в состоянии поддерживать обычное общение со своими родными и близкими, а также медицинскими работниками.
Примечание: медицинские работники, как контингент высокого риска, постоянно контактирующие с подозрительными на инфекционное заболевание гражданами, должны проходить ежедневное медицинское обследование.

1) жұқпалы аурулар бойынша қолайсыз елдермен жолаушылар көлігі (авиациялық, темір жол, су және автомобиль) қатынастарын уақытша тоқтату;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының жұқпалы аурулар бойынша эпидемиологиялық қолайсыз елдерге туристік және іскерлік мақсатта баруын уақытша тоқтату;
3) жұқпалы аурулар бойынша эпидемиологиялық қолайсыз шекаралас елдермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын уақытша жабу.
Жоғарыда көрсетілген 1) - 3) тармақшалар бойынша шектеу іс-шаралары халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен енгізіледі және алынып тасталады.
Ескертпе: 2008 жылы елдің аумағында қолданысқа енгізілген ДДСҰ-ның 2005 жылғы халықаралық медициналық-санитарлық ережесіне сәйкес экономикалық және мәдени байланыстар бұзылмау үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасы арқылы өтетін жекелеген пункттерде (Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген және уәкілетті халықаралық өткізу пункттері ретінде ДДСҰ-да тіркелген) шекарада жұқпалы ауру белгілері бар науқастарды анықтауды, оларды медициналық және зертханалық тексеруді және қажет болған кезде оқшаулауды, сондай-ақ қажетті дезинфекциялық және дератизациялық іс-шаралар өткізуді қамтамасыз ететін күшейтілген санитарлық-эпидемиологиялық бақылау қамтамасыз етілген жағдайда көліктерді және жолаушыларды өткізу сақталады. Өткізу рәсімі Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасымен регламенттеледі.
Шетел азаматтарымен келіспеушілік болған жағдайда (медициналық тексеруден бас тарту) халықаралық келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасы шетел азаматтарын республика аумағына өткізуден бас тарту және депортациялау құқығын сақтап қалады. Қажет болған жағдайда көлік құралдарының және шетел азаматтарын қоса алғанда жеке тұлғалардың елге кіруіне және шығуына, сондай-ақ жүкті, заттарды елге әкелуге және әкетуге, халықаралық почта жөнелтілімдерін шектеуге немесе тоқтатуға тыйым салынуы мүмкін.
Жекелеген объектілердегі шектеу іс-шаралары
Жұқпалы ауру (індет) жағдайлары тіркелген кезде жекелеген объектілерде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның тиісті аумақтағы және көліктегі бөлімшелері мынадай шектеу іс-шараларын енгізеді:
мектепке дейінгі ұйымдарда жаңа балаларды қабылдауға және балаларды басқа топтарға ауыстыруға тыйым салу;
білім беру ұйымдарында оқытудың кабинеттік жүйесіне тыйым салу;
жұқпалы ауруларды ықтимал таратушы көзі болып табылатын адамдарды, сондай-ақ жұқпалы ауруы бас науқастармен байланыста болғандарды зертханалық тексерудің оң нәтижелері алынғанға дейін жұмыстан шеттету;
науқастарды міндетті түрде ауруханаға жатқызу және жұқпалы ауруы бар науқаспен байланыста болған тұлғаларды инкубация кезеңінде эпидемиялық көрсеткіші бойынша провизорлық ауруханаға жатқызу;
науқастарды бөлімшеден бөлімшеге ауыстыру немесе стационардан ауруларды шығаруға тыйым салу;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен гигиеналық нормативтерді бұзушылықтар жойылғанға дейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен объектіні немесе оның құрылымдық бөлімшесін пайдалануды тоқтата тұру.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бір мезгілде санитарлық-індетке қарсы (алдын алу) іс-шаралар жүргізіледі.
Карантин халықтың ұйымдастырылған контингентін тәрбиелеу, оқыту жүргізілетін, олар тұратын, демалатын және емделетін объектілерде (білім беретін ұйымдар, емдеу-алдын алу ұйымдары, еңбек және демалу лагерлері, жаздық сауықтыру ұйымдары) енгізіледі.
Шектеу іс-шаралары, оның ішінде жекелеген объектілердегі карантин тиісті аумақтың (көліктегі) бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен енгізіледі немесе өзгертіледі.
Жекелеген әкімшілік аумақтардағы шектеу іс-шаралары
Елді мекеннің (ауыл, елді мекен, қала) аумағында жұқпалы аурулар (індет) пайда болған жағдайда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері мынадай шектеу іс-шараларын жүргізеді:
жұқпалы ауруларды ықтимал таратушы көзі болып табылатын адамдарды, сондай-ақ жұқпалы ауруы бас науқастармен байланыста болғандарды зертханалық тексерудің оң нәтижелері алынғанға дейін жұмыстан шеттету;
жұқпалы ауру көзі болып табылатын адамдарды міндетті түрде ауруханаға жатқызу;
жұқпалы ауруы бар науқаспен байланыста болған тұлғаларды инкубация кезеңінде эпидемиялық көрсеткіші бойынша провизорлық ауруханаға жатқызу;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен гигиеналық нормативтерді бұзушылықтар жойылғанға дейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстың кейбір түрлерін, қолданыстағы объектілерді пайдалануды тоқтата тұру.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бір мезгілде санитарлық-індетке қарсы (алдын алу) іс-шаралар жүргізіледі.
Облыстың, (республикалық маңызы бар қалалар, астана) ауданның (облыстық маңызы бар қалалар) жекелеген аумақтарында жұқпалы аурулардың ірі індеті пайда болған жағдайда шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Жекелеген объектілерде және әкімшілік аумақтарда шектеу іс-шараларын қамтамасыз ету үшін міндетті түрде қорғалатын аумақтың шеңберінен кіруді/шығуды толық бақылаумен қамтамасыз ететін күзет (қоршау) қойылады. Көліктер және жаяу адам үшін дезинфекциялық кедергілермен жабдықталған бір немесе бірнеше өткізу пункттері (кордондар) құрылады. Қорғалатын аумақтың шегіне кіру тек қана арнайы рұқсатнама бойынша ғана жүзеге асырылады.
Шектеу енгізілген (карантин) аумақтарда мынадай мамандандырылған медициналық ұйымдар құрылады:
анықталған науқастарды оқшаулау және емдеуге арналған аурухана - оқшаулағыш;
науқастармен байланыста болған адамдарға арналған провизорлық аурухана;
қажеттілігіне қарай карантиндік аумақ шегінен шығуға тиісті адамдарды қадағалауға арналған обсерватор.
Жұқпалы аурудың бұрқ етуін жоюға қатысатын, карантин жарияланған объектіде (әкімшілік аумағында) немесе шектеу іс-шаралары аймағында орналасқан арнаулы бригада қызметкерлері мен азаматтарға тұруды, тамақтануды және медициналық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін қажетті жағдайлар жасалған болуы тиіс.
Үй жағдайындағы карантин
Эпидемиялық көрсеткіштер бойынша науқасты және онымен байланыста болған адамдарды үй жағдайында оқшаулауға болады. Үй карантині қосымша ресурстарды аз қажет етеді, дегенмен емделушілер мониторингін, егер қажет болса емделушілерді медициналық тексеруге тасымалдауды ұйымдастыру, мұндай тексерулер жүргізу үшін медициналық қызметкер бөлу керек. Егер үй жағдайында байланыста болған адам өзінің негізгі қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын болса, науқаспен байланыста болмаған отбасы мүшесінен ықтимал байланыстан қорғалған болса, онда үй карантині неғұрлым қолайлы болып табылады.
Үй карантиніне орналастырылған адам өзінің жеке белгілерін қадағалайтын жағдайда болуы (немесе тұрақты медицина қызметкеріне қаралуы) тиіс.
Байланыста болған адамның үйі карантинді белгілегенге дейін бағалануы тиіс.
Карантин деп адамдар олармен бір үйде тұратын басқа адамдармен байланыс жасауды азайтуы тиіс. Сақтық шараларына жеке бөлмеде тұру және тамақтану, жеке қорғаныш құралдарын пайдалану жатады.
Егер карантиндегі адамда белгілер өрбімесе, онда бір үйде тұратын отбасы мүшелері мектепке, жұмысқа шектеусіз бара алады. Егер карантиндегі адамда белгілер өрбісе, онда отбасы мүшелері үйдің жеке бөлмесінде қалуы және медициналық қызметкерден қосымша нұсқау күтуі тиіс.
Отбасы мүшелері карантиндегі адамдарға өзінің оқшауланғанын азырақ сезінуге және олардың негізгі қажетгіліктерін қанағаттандыруға көмектесе отырып, баға жетпес қолдау көрсете алады.
Психологиялық зақым алу мүмкіндігін азайту үшін кешіктірмей психологиялық көмек көрсетуді бастау керек және жалғастыру керек. Карантиндегі адамдар өзінің туыс және жақын адамдарымен, сондай-ақ медициналық қызметкерлермен қалыпты қарым-қатынаста болуы тиіс.
Ескертпе: жоғары қатер контингента ретінде жұқпалы ауруға күдікті азаматтармен үнемі байланыста болатын медицина қызметкерлері күн сайын медициналық тексеруден етуі тиіс.

1) ввод усиленного
санитарно-
эпидемиологическо го
контроля за
пассажирами и
экипажами авиа- и
железнодорожного
транспорта,
автотранспортными
пассажирскими и
грузовыми
перевозками на
пограничных пунктах
пропуска через
Государственную
границу Республики
Казахстан;
2) введение особых
режимов изоляции
и госпитализации
больных;
3) ввод карантинных
ограничений на
отдельных объектах;
4) введение
карантина на
отдельных
административных
территориях
республики и
участках
Государственной
границы Республики
Казахстан;
5) рекомендации
туроператорам об
ограничении
путешествий в
отдельные
страны
Постано-
вление
Главного
государст-
венного
санитарно-
го врача РК
МЗ
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
70.
Усиление
эпидемиоло гического
и вирусологического
надзора с целью
выявления возможных
единичных и
групповых случаев
гриппа
Постанов-
ление
Главного
государст-
венного
санитарно-
го
врача РК
МЗ
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансирова-
ния
71.
Усовершенствование
эпидемиологического
надзора за гриппом
путем стандартизации
системы
эпидемиологического
надзора (разработка
пакета программ для
обеспечения
унификации сбора,
передачи, обработки
и хранения данных о
заболеваемости
гриппом), внедрения
системы анализа
«избыточной»
смертности от
гриппа по сравнению
с базовыми
показателями,
интеграции данных
лабораторного
надзора с данными
заболеваемости,
оценки
экономического
ущерба от пандемии
гриппа с
определением
окупаемости
противоэпидемичес ких
мероприятий,
разработки
математического
моделирования
развития пандемии
для прогноза уровня
заболеваемости
Постанов-
ление
Главного
государст-
венного
санитарно-
го врача
РК
МЗ
По мере
необходи-
мости
За счет
внебюджетных
средств
72.
Усовершенствование
этиологического
надзора за гриппом
путем обеспечения
диагностических
лабораторий средст-
вами быстрой и
оперативной
диагностики
пандемического
гриппа
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
акиматы
В период
пандемии
За счет
средств
резерва
Правитель-
ства РК и
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
73.
Выработка
предложений по
разработке,
внедрению и
производству
отечественных
средств быстрой
диагностики,
ПЦ Р-наборов,
приготовление новых
диагностикумов из
пандемического
вируса для
диагностики
инфекции и изучения
популяционного
иммунитета и
полного обеспечения
потребности
лабораторий
Республики
Казахстан
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
74.
Создание
государственного
резервного запаса
вакцин,
диагностикумов,
противовирусных
препаратов,
этиотропных,
симптоматических,
патогенетических и
реанимационных
средств
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
акиматы
В период
пандемии
За счет
средств
резерва
Правительст-
ва РК и
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
75.
Создание единой
национальной базы
данных структур
генов гемагглютинина
и нейраминидазы
вируса гриппа
Приказ МЗ
МЗ
По мере
выявления
вирусов
За счет
внебюджетных
средств
76.
Изучение геномной
структуры вирусных
изолятов и опреде-
ление признаков
патогенности по
основным
генетическим
детерминантам
патогенности
Приказ МЗ
МЗ
По мере
выявления
вирусов
Не требует
финансиро-
вания
77.
Секвенирование НА,
NA, M2 и NP генов
вирусов гриппа,
отобранных в
первичном скрининге
по биологическим и
антигенным свойствам
(устойчивость к
ремантадину,
антигенный дрейф,
новые субтипы
вирусов гриппа А)
Приказ МЗ
МЗ
По мере
выявления
вирусов
За счет
внебюджетных
средств
78.
Разработка
компьютерного
алгоритма
краткосрочной
эволюционной
изменчивости
вирусов гриппа,
включающего анализ
наиболее вероятных
рекомбинантных
событий
Подготовка
заявки в
междуна-
родные
органи-
зации
МЗ
По мере
выявления
вирусов
За счет
внебюджетных
средств
79.
Выработка
предложений по
разработке и
производству
отечественных
средств противовиру-
сной терапии и
технологии
изготовления
отечественной
вакцины против
пандемического
гриппа
Предложе-
ние в
Правитель-
ство РК
МЗ
2010 год
Не требует
финансиро-
вания
80.
Наблюдение за
лицами, прибыва ющими
из неблагопо лучных
по гриппу стран
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
81.
Информирование о
каждом предполага-
емом случае гриппа
Информация
в ЕРБ ВОЗ
МЗ
(созыв),
акиматы,
МСХ, МОН,
МЧС, КНБ (по
согласова нию)
По мере
регистра-
ции
Не требует
финансиро-
вания
82.
Обеспечение сбора
образцов
патологического
материала от
больных для
вирусологического
исследования
согласно действующим
нормативным
правовым актам
Информация
в МЗ
Акиматы,
МСХ, МОН,
МЧС
В случае
регистра-
ции
больных и
лиц с
подозре-
нием
Не требует
финансирова-
ния
83.
Проведение
эпидемиологического
расследования
предполагаемых
случаев пандемичес-
кого гриппа с
уточнением
эпидемиологического
анамнеза и
клинических данных
Информация
в МЗ
Акиматы,
МСХ, МОН,
МЧС
В случае
регис-
трации
больных и
лиц с
подозре-
нием
Не требует
финансирова-
ния
84.
Ведение мониторинга
реализуемых мер,
оценка их
эффективности и
информирование ВОЗ
Информация
в ВОЗ
МЗ
В случае
регистра-
ции
больных и
лиц с
подозре-
нием
Не требует
финансиро-
вания
Снижение распространения заболевания
85.
Усиление работы
санитарно-карантин-
ных пунктов, опрос
и термометрия лиц,
прибывших из
неблагополучных
стран, при выявле нии
предполагаемых
случаев пандеми-
ческого гриппа,
изоляция и
вирусологическое
обследование
заболевших и
контактных лиц
Информация
в МЗ
Акиматы,
МСХ, МОН,
МЧС, КНБ
(по
согласо ванию)
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
86.
Оценка имеющихся
запасов и создание
национального
резерва
антивирусных
препаратов и
вакцины против
гриппа
Информация
в МЗ
Акиматы,
МСХ, МОН
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
87.
Принятие мер по
введению
ограничительных мер
на передвижение
людей из и в страны
объявленные
неблагополучными по
пандемическому
гриппу
Информация
в Прави-
тельство РК
МЗ
В случае
объяв-
ления
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
88.
Лечение больных и
проведение
противовирусной
профилактики среди
контактных лиц при
регистрации
пандемического
гриппа
Ежедневная
информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
За счет
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
89.
Введение запретных
мер на привлечение
иностранной рабочей
силы, в том числе
работающих вахтовым
методом из стран,
объявленных
неблагополучными по
пандемическому
гриппу, а также на
вывоз рабочей силы
в такие страны
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МТСЗН, МИД
В случае
объяв-
ления
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
90.
Организация и
проведение
иммунизации
населения против
пандемического
гриппа
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ (созыв)
МФ, МЭБП, МЮ,
акиматы
При
наличии
вакцины,
содержащей
штаммы
пандеми-
ческого
гриппа
За счет
средств
р езерва
Правитель-
ства РК на
соответству-
ющий
финансовый
год
Обеспечение лечебно-профилактических мероприятий
91.
Рассмотрение
каждого больного с
клиникой ОРВИ, как
потенциально
инфицированного
пандемическим
вирусом гриппа,
лабораторное
обследование,
регистрация, учет
каждого случая,
информирование по
установленной схеме
Ежедневная
информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
92.
Усиление системы
инфекционного
контроля и мер по
недопущению внутри-
больничного
инфицирования
больных и
медперсонала
(усиление фильтра
при приеме,
изоляция предпола-
гаемых больных,
обеспечение
средствами
индивидуальной
защитой, регулярное
проветривание и
влажная уборка,
дезинфекционный
режим)
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния
93.
Привлечение при
необходимости
дополнительных
кадровых ресурсов в
амбулаторно-
поликлинические и
стационарные
организации, а
также в
лаборатории
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
За счет
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
Взаимодействие и распространение информации
94.
Представление
информации в форме
постоянных рассылок
об эпидемиологи-
ческой ситуации по
новому пандемиче-
скому гриппу в
Правительство
республики и
средства массовой
информации
Информация
в
Правитель-
ство
РК и СМИ
МЗ,
заинтере-
сованные
министер-
ства
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
95.
Взаимодействие с
ВОЗ, СДС и
при граничными
странами по обмену
информацией о
ситуации и
принимаемых мерах
Информация
в ВОЗ, СДС
МЗ
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания

1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы шекаралық өткізу пункттерінде әуе және темір жол көлігі жолаушылары мен экипаждарына, автокөліктік жолаушылар және жүк тасымалдарына күшейтілген санитарлық-эпидемиологиялық бақылау енгізу;
2) науқастарды оқшаулау мен ауруханаға жатқызудың ерекше режимдерін енгізу;
3) жеке объектілерде карантиндік шектеулер енгізу;
4) республиканың жеке әкімшілік аумақтарында және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы учаскелерінде карантин енгізу;
5) туристік операторларға жекелеген елдерге саяхат жасауды шектеу туралы ұсынымдар
ҚР Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы
ДСМ
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
70.
Тұмаудың ықтимал бірлі-жарым және топтық жағдайларын анықтау мақсатында эпидемиологиялық және вирусологиялық қадағалауды күшейту
ҚР Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы
ДСМ
Қажеттілігіне карай
Қаржыландыруды қажет етпейді
71.
Эпидемиологиялық қадағалау жүйесін стандарттау (тұмаумен сырқаттану туралы деректерді жинауды, беруді, өңдеу мен сақтауды біріздендіруді қамтамасыз етуге арналған бағдарламалар пакетін әзірлеу), базалық көрсеткіштермен салыстырғанда тұмаудан "шамадан тыс" өлуді талдау жүйесін енгізу, зертханалық қадағалау деректерін ауру деректерімен ықпалдастыру, індетке қарсы іс-шаралардың өтемділігін анықтай отырып, тұмау пандемиясынан болатын экономикалық шығынды бағалау, сырқаттанушылық деңгейін болжау үшін пандемияның дамуын математикалық модельдеуді әзірлеу жолымен тұмауды эпидемиологиялық қадағалауды жетілдіру
ҚР Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы
ДСМ
Қажеттілігіне қарай
Бюджеттен тыс қаражат есебінен
72.
Диагностикалық зертханаларды пандемиялық тұмауды жылдам және жедел диагностикалау құралдарымен қамтамасыз ету жолымен тұмауды этиологиялық қадағалауды жетілдіру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), әкімдіктер
Пандемия кезінде
ҚР Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
73.
Отандық тез диагностикалау құралдарын, ПТР-жинақтарды әзірлеу жөнінде ұсыныстар дайындау, енгізу және өндіру, жұқпалы ауруды диагностикалау және популяциялық иммунитетті зерделеу әрі Қазақстан Республикасы зертханаларының қажеттіліктерін толық қамтамасыз ету үшін пандемиялық вирустан жаңа диагностикумдар дайындау
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
74.
Вакциналардың, диагностикумдардың, вирусқа қарсы препараттардың, этиотропты, симптоматикалық, патогенетикалық және реанимациялық құралдардың мемлекеттік резервтік қорын құру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), әкімдіктер
Пандемия кезінде
ҚР Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
75.
Тұмау вирусының гемагглютинин және нейраминидаз гендері құрылымдарының бірыңғай ұлттық дерекқорын құру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
Вирустың анықталуына қарай
Бюджеттен тыс қаражат есебінен
76.
Вирустық изоляттардың геномдық құрылымын зерделеу және патогендігі негізгі генетикалық детерминанттар бойынша патогендік белгілерін анықтау
ДСМ бұйрығы
ДСМ
Вирустың анықталуына қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
77.
Биологиялық және антигендік қасиеттері бойынша бастапқы скринингте алынған тұмау вирусының НА, NА, М2 және NР гендерін секвенирлеу (ремантадинге тұрақтылығы, антигендік ауытқу, А тұмауы вирусының жаңа қосалқы типтері)
ДСМ бұйрығы
ДСМ
Вирустың анықталуына қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
78.
Құрамына барынша ықтимал рекомбинантты оқиғаларды талдау енетін тұмау вирустарының қысқа мерзімді эволюциялық құбылмалығының компьютерлік алгоритмін әзірлеу
Халықаралық ұйымдарға өтінімдер дайындау
ДСМ
Вирустың анықталуына қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
79.
Отандық вирусқа қарсы терапия құралдарын және пандемиялық тұмауға қарсы отандық вакцина дайындау технологиясын әзірлеу және өңдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ҚР Үкіметіне ұсыныс
ДСМ
2010 жыл
Қаржыландыруды қажет етпейді
80.
Тұмау бойынша қолайсыз елдерден келген адамдарды бақылау
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
81.
Тұмаудың әр болжалды жағдайы туралы ақпарат беру
ДДСҰ ЕӨБ-ға ақпарат
ДСМ (жинақтау), әкімдіктер, АШМ, БҒМ, ТМЖ, ҰҚК (келісім бойынша)
Тіркелуіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
82.
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес вирусологиялық зерттеу үшін науқастардан алынған патологиялық материал үлгілерінің жинағын қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер, АШМ, БҒМ, ТЖМ
Науқастар және күдікті адамдар тіркелген жағдайда
Қаржыландыруды қажет етпейді
83.
Эпидемиологиялық анамнезді және клиникалық деректерді анықтай отырып, болжалды пандемиялық тұмау жағдайларына эпидемиологиялық тексеру жүргізу
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер, АШМ, БҒМ, ТЖМ
Науқастар және күдікті адамдар тіркелген жағдайда
Қаржыландыруды қажет етпейді
84.
Іске асырылып жатқан шаралар мониторингін жүргізу, олардың тиімділігін бағалау және ДДСҰ-ға ақпарат беру
ДДСҰ-ға ақпарат
ДСМ
Науқастар және күдікті адамдар тіркелген жағдайда
Қаржыландыруды қажет етпейді
Аурудың таралуын азайту
85.
Санитарлық-карантиндік пункттердің жұмысын күшейту, болжалды пандемиялық тұмау жағдайлары анықталған кезде қолайсыз елдерден келген адамдардан жауап алу және олардың қызуын өлшеу, ауырғандарды және байланыста болған адамдарды оқшаулау және вирусологиялық зерттеу
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер, АШМ, БҒМ, ТЖМ, ҰҚК (келісім бойынша)
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
86.
Вирусқа қарсы препараттардың және тұмауға қарсы вакциналардың қолда бар қорын бағалау және ұлттық резервін жасау
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер, АШМ, БҒМ
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
87.
Пандемиялық тұмау бойынша қолайсыз деп жарияланған елдерге және елдерден адамдардың жүріп-тұруына шектеу шараларын енгізу жөнінде шаралар қабылдау
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ
Пандемия жарияланған жағдайда
Қаржыландыруды қажет етпейді
88.
Пандемиялық тұмау тіркелген жағдайда науқастарды емдеу және байланыста болған адамдар арасында вирусқа қарсы алдын алу жұмысын жүргізу
ДСМ-ге күнделікті ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
89.
Пандемиялық тұмау бойынша қолайсыз деп жарияланған елдерден шетел жұмыс күшін, оның ішінде вахталық әдіспен жұмыс істейтіндерді тартуға, сондай-ақ осындай елдерге жұмыс күшін әкетуге тыйым салу шараларын енгізу
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), Еңбекмині, СІМ
Пандемия жарияланған жағдайда
Қаржыландыруды қажет етпейді
90.
Халықты пандемиялық тұмауға қарсы иммундауды ұйымдастыру және жүргізу
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ, Әділетмині, әкімдіктер
Пандемиялық тұмау штамы бар вакцина болған жағдайда
ҚР Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
Емдеу-алдын алу іс-шараларын қамтамасыз ету
91.
ЖРВЖ клиникасы бар әр науқасқа тұмаудың пандемиялық вирусын әлеуетті жұқтырушы ретінде қарау, зертханалық тексеру, тіркеу, әр жағдайды есепке алу, белгіленген схема бойынша ақпарат беру
ДСМ-ге күнделікті ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
92.
Жұқпалық бақылау жүйесін және науқастар мен медицина қызметкерлерінің ауруханаішілік ауру жұқтыруына жол бермеу жөніндегі шараларды күшейту (қабылдау кезінде сүзгіні күшейту, болжалды науқастарды оқшаулау, жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету, жүйелі желдетіп отыру және ылғалды жинау, дезинфекциялық режим)
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
93.
Қажет болған жағдайда амбулаторлық-емханалық және стационарлық ұйымдарға, сондай-ақ зертханаларға қосымша кадр ресурстарын тарту
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
Өзара іс-қимыл жасау және ақпарат тарату
94.
Жаңа пандемиялық тұмау бойынша эпидемиологиялық ахуал туралы республика Үкіметіне және бұқаралық ақпарат құралдарына тұрақты хабарлама түрінде ақпарат беру
ҚР Үкіметіне және БАҚ-қа ақпарат
ДСМ, мүдделі министрліктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
95.
ДДСҰ-мен, СДС-пен және шекаралас елдермен ахуал және қабылданып жатқан шаралар туралы ақпарат алмасу бойынша өзара іс-қимыл
ДДҰ, СДС-қа ақпарат
ДСМ
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді

5-6 фазы пандемии по ВОЗ (широкое распространение гриппа
среди людей)
Планирование и координация
96.
Объявление о
регистрации
пандемии гриппа в
стране и введение в
действие плана
мероприятий по ее
ограничению
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
97.
Определение границ
распространения
гриппа в рамках
административных
территорий,
разработка прогноза
его распространения
и возможного ущерба
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния
98.
При необходимости
развертывание
резервной
госпитальной базы
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
За счет
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
99.
Оценка необходимости
в дополнительном
финансировании
государственных
расходов, связанных
с реагированием на
пандемию
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
100.
По необходимости
подготовка запроса
в международные
финансовые
структуры,
страны-доноры о
необходимой
финансовой помощи
Подготовка
страновой
заявки
МЗ, МФ
В период
пандемии
по мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
Оценка ситуации и мониторинг
101.
Изучение динамики
распространения
гриппа среди
населения;
выявление факторов
риска инфицирования
и негативных
последствий для
здоровья
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния
102.
Переоценка решений
о карантинных
ограничениях, по
необходимости
ввода карантина на
отдельных
территориях и
объектах, закрытие
отдельных участков
Государственной
границы Республики
Казахстан
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
103.
Усиление
санитарно-эпидемио-
логического
контроля (согласно
Международных
медико-санитарных
правил 2005 г.) в
санитарно-карантин-
ных пунктах
республики,
размещенных на
неподлежащих
закрытию (в
условиях карантина)
пунктах пропуска
через Государствен-
ную границу
Республики
Казахстан.
Выделение необходи-
мых резервных
материально-
технических и
кадровых ресурсов
для их
круглосуточной
бесперебойной
работы
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МФ, МЭБП,
МЮ
В период
пандемии
За счет
резерва
Правитель-
ства РК на
соответству-
ющий
финансовый
год
104.
Усиленный
эпидемиологический
надзор за гриппом
путем стандартиза-
ции системы
эпидемиологического
надзора (пакет
программ для
обеспечения
унификации сбора,
передачи, обработки
и хранения данных о
заболеваемости
гриппом), использо-
вание системы
анализа «избыточной»
смертности от
гриппа по сравнению
с базовыми
показателями,
интерграция данных
лабораторного
надзора с данными
заболеваемости,
оценка экономи-
ческого ущерба от
пандемии гриппа с
определением
окупаемости
противоэпидеми-
ческих мероприятий,
использование
математического
моделирования
развития пандемии
для прогноза уровня
заболеваемости
Постанов-
ление
Главного
государ-
ственного
санитарно-
го врача
РК
МЗ,
акиматы
В период
пандемии
За счет
внебюджетных
средств

ДДСҰ бойынша пандемияның 5-6-фазалары (тұмаудың адамдар арасында кең таралуы)
Жоспарлау және үйлестіру
96.
Елде тұмау пандемиясының тіркелгені туралы хабарлау және оны шектеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын қолданысқа енгізу
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
97.
Әкімшілік аумақ шеңберінде тұмаудың таралу шекарасын анықтау, оның таралуының және ықтимал зардабының болжамын әзірлеу
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
98.
Қажет болған жағдайда резервтегі госпитальдық базаны өрістету
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
99.
Пандемияға ден қоюға байланысты мемлекеттік шығыстарды қосымша қаржыландыруға қажеттілікті бағалау
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
100.
Қажеттілігіне қарай қажетті қаржылық көмек туралы халықаралық қаржылық құрылымдарға, донор елдерге сұраныстар дайындау
Елдік өтінім дайындау
ДСМ, Қаржымині
Пандемия кезінде қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
Ахуалды бағалау және мониторинг
101.
Халықтың арасында тұмаудың таралу серпінін зерделеу; жұқтыру қаупін және денсаулыққа жағымсыз әсерлерінің факторларын анықтау
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
102.
Карантиндік шектеулер туралы, қажеттілігіне қарай жеке аумақтарға және объектілерге карантин енгізу шешімдерін қайта бағалау, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының жекелеген учаскелерін жабу
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
103.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы жабылуға тиісті емес өткізу пункттерінде орналасқан (карантин жағдайында) республиканың санитарлық-карантиндік пункттерінде санитарлық-эпидемиологиялық бақылауды күшейту (2005 ж. Халықаралық медициналық-санитарлық ережеге сәйкес). Олардың тәулік бойы үздіксіз жұмыс істеуі үшін қажетті резервтегі материалдық-техникалық және кадр ресурстарын бөлу
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ, Әділетмині
Пандемия кезінде
ҚР Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
104.
Эпидемиологиялық қадағалау жүйесін стандарттау (тұмаумен сырқаттану туралы деректерді жинауды, беруді, өңдеу мен сақтауды біріздендіруді қамтамасыз етуге арналған бағдарламалар пакетін әзірлеу), базалық көрсеткіштермен салыстырғанда тұмаудан "шамадан тыс" өлуді талдау жүйесін пайдалану, зертханалық қадағалау деректерін ауру деректерімен ықпалдастыру, індетке қарсы іс-шаралардың өтемділігін анықтай отырып, тұмау пандемиясынан болатын экономикалық шығынды бағалау, сырқаттанушылық деңгейін болжау үшін пандемияның дамуын математикалық модельдеуді пайдалану жолымен тұмауды күшейтілген эпидемиологиялық қадағалау
ҚР Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы
ДСМ, әкімдіктер
Пандемия кезінде
Бюджеттен тыс қаражат есебінен

105.
Усиление
этиологического
надзора за гриппом
путем быстрой и
оперативной
диагностики гриппа
с использованием
отечественных
средств диагностики
Постанов-
ление
Главного
государст-
венного
санитарно-
го врача
РК
МЗ,
акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния
106.
Использование
единой национальной
базы данных
структур генов
гемагглютинина и
нейраминидазы
вируса гриппа
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния
107.
Изучение геномной
структуры вирусных
изолятов и
определение
признаков патоген-
ности по основным
генетическим
детерминантам
патогенности
Методичес-
кие
рекоменда-
ции
МЗ, МОН,
МСХ,
подведом-
ственные
Научные
центры
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
108.
Секвенирование НА,
NA, М2 и NP генов
вирусов гриппа,
отобранных в
первичном скрининге
по биологическим
и антигенным
свойствам
(устойчивость к
ремантадину,
антигенный дрейф,
новые субтипы
вирусов гриппа А)
Методичес-
кие
рекоменда-
ции
МЗ, МОН,
МСХ,
подведом-
ственные
Научные
центры
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
109.
Эпизоотологический
мониторинг за
цир куляцией вирусов
гриппа животных и
птиц
Приказ МСХ
МСХ, МЗ,
МОН,
подведом-
ственные
Научные
центры
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
110.
По согласованию с
ВОЗ корректирование
стандартного
определения случая
гриппа и обновление
клинических и
лабораторных
алгоритмов
диагностики
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
111.
Проведение
мониторинга за
обеспечением
организаций
здравоохранения
противовирусными и
другими
лекарственными
препаратами,
медицинским
инструментарием,
оборудованием,
мягким инвентарем,
средствами
индивидуальной
защиты, моющими и
дезинфицирующими
средствами,
наличием всего
необходимого в
лабораториях,
использованием
альтернативного
коечного фонда,
возможностями
патологоанатоми-
ческой службы
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
112.
Мониторинг и оценка
степени вовлечения
в эпидемиологи-
ческий процесс
организованных
детских и подростко-
вых коллективов,
студентов, рабочих,
промышленных и
других коллективах
Информация
в МЗ
МОН, МТСЗН
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния
113.
Выявление наиболее
пораженных
территорий и групп
населения
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния
114.
Оценка эффектив-
ности проводимых
мероприятий,
экономического
ущерба от пандемии,
прогнозирование
дальнейшего течения
пандемии (волны
пандемии)
Информация
в МЗ
Акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
115.
Соблюдение
рекомендаций ВОЗ по
ограничению
международного
туризма
Информация
в МЗ
Госорганы,
акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансирова-
ния

105.
Диагностиканың отандық құралдарын пайдалана отырып, тұмауды жылдам әрі жедел диагностикалау жолымен тұмауды этиологиялық қадағалауды күшейту
ҚР Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы
ДСМ, әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
106.
Тұмау вирусының гемагглютинин және нейраминидаз гендері құрылымдарының бірыңғай ұлттық дерекқорын пайдалану
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
107.
Вирустық изоляттардың геномдық құрылымын зерделеу және патогендігі негізгі генетикалық детерминанттар бойынша патогендік белгілерін анықтау
Әдістемелік ұсынымдар
ДСМ, БҒМ, АШМ, ведомстволық бағынысты ғылыми орталықтар
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
108.
Биологиялық және антигендік қасиеттері бойынша бастапқы скринингте алынған тұмау вирусының НА, NА, М2 және NР гендерін секвенирлеу (ремантадинге тұрақтылығы, антигендік ауытқу, А тұмауы вирусының жаңа қосалқы типтері)
Әдістемелік ұсынымдар
ДСМ, БҒМ, АШМ, ведомстволық бағынысты ғылыми орталықтар
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
109.
Жануарлар мен құс тұмауы вирусының айналымына эпизоотологиялық мониторинг
АШМ бұйрығы
АШМ, ДСМ, БҒМ ведомстволық бағынысты ғылыми орталықтар
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
110.
ДДСҰ келісімі бойынша тұмау жағдайының стандартты анықтамасын түзету және диагностиканың клиникалық және зертханалық алгоритмдерін жаңарту
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
111.
Денсаулық сақтау ұйымдарының вирусқа қарсы және басқа да дәрілік препараттармен, медициналық аспаптармен, жабдықтармен, жұмсақ мүкәммалмен, жеке қорғаныш құралдарымен, жуу және дезинфекциялау құралдарымен қамтамасыз етілуіне, зертханаларда барлық қажеттіліктердің бар болуына, баламалы кереует қорының қолданылуына, патологоанатомиялық қызметтің мүмкіндіктеріне мониторинг жүргізу
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
112.
Эпидемиологиялық процеске ұйымдасқан балалар және жасөспірімдер ұжымдарын, студенттерді, жұмысшыларды, өнеркәсіптік және басқа да ұжымдарды тарту дәрежесінің мониторингі және бағалау
ДСМ-ге ақпарат
БҒМ, Еңбекмині
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
113.
Ең көп зақымданған аумақтар мен халық тобын анықтау
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
114.
Жүргізіліп жатқан іс-шаралардың тиімділігін, пандемиядан болған экономикалық шығынды бағалау, пандемияның одан әрі ағымын болжау (пандемия толқындары)
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
115.
ДДСҰ-ның халықаралық туризмді шектеу жөніндегі ұсынымдарын сақтау
ДСМ-ге ақпарат
Меморгандар, әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді

116.
Дальнейшая
пропаганда мер по
профилактике гриппа
в семье и в
коллективах
(изоляция
заболевших в
домашних условиях,
отказ от посещения
дошкольных,
школьных
организаций, СУЗов,
ВУЗов, мест работы,
ограничение
пользования
общественным
транспортом и др.);
правильное
использование
масок, соблюдение
этикета кашля,
частое мытье рук
Выступле-
ния в СМИ
МЗ,
госорганы,
акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
117.
Принятие решений о
роспуске школ,
других коллективов,
ВУЗов, СУЗов,
введение свободного
графика работы
организаций с целью
уменьшения контактов
и снижения
пассажирской
нагрузки на
общественный
транспорт
Приказ
МОН, МТК,
МЗ,
решения
Акимов
МОН, МТК,
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
118.
Принятие мер по
отмене всех массовых
мероприятий и
ограничению режима
работы кинотеатров,
баров, ресторанов,
спортивных
мероприятий
Приказ
МКИ, МОН,
МТК, МЗ,
решения
акимов
МКИ, МОН,
МТК, МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
119.
Распределение
противовирусных и
других лекарственных
препаратов
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
В период
пандемии
Не требует
финансиро-
вания
120.
Вакцинация против
сезонного гриппа и,
при наличии новой
вакцины, проведение
двукратной
вакцинации
приоритетных групп
населения, согласно
настоящему плану
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По
согласо-
ванию
За счет
средств
резерва
Правитель-
ства РК и
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
121.
Ведение мониторинга
заболеваемости
среди вакцинирован-
ных лиц
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По
согласова-
нию
Не требует
финансирова-
ния
122.
Обновление
запланированных
мероприятий с
учетом, получаемых
информации ВОЗ и
опыта стран,
вовлеченных в
пандемию
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансирова-
ния
Обеспечение лечебно-профилактических мероприятий
123.
Направление в
пораженные районы
необходимых
резервных матери-
ально-технических и
кадровых ресурсов
для усиления
возможностей
локализации,
предотвращения
распространения и
ликвидации локальных
эпидемических
вспышек
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
Правитель-
ства РК и
местных
исполнитель-
ных органов
на соответст-
вующий
финансовый
год
124.
Оказание адекватной
лечебной помощи
больным стационарах
и в амбулаторных
условиях
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
Правитель-
ства РК и
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
125.
Лечение в
стационарах больных
с тяжелыми и
осложненными
формами гриппа, лиц
больных гриппом при
обострении
хронических
заболеваний, детей
до 1 года при
наличии клинических
и эпидемиологических
показаний
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
Правитель-
ства РК и
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год

116.
Отбасында және ұжымдарда тұмаудың алдын алу жөніндегі шараларды одан әрі насихаттау (сырқаттанғандарды үй жағдайында оқшаулау, мектепке дейінгі, мектеп ұйымдарына, ООО, ЖОО, жұмыс орындарына барудан бас тарту, қоғамдық көлікті пайдалануды шектеу және басқалары); бетпердені дұрыс пайдалану, жөтелу әдебін сақтау, қолды жиі жуу
БАҚ-та сөз сөйлеу
ДСМ, меморгандар, әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
117.
Қарым-қатынасты азайту және қоғамдық көлікке жолаушылар жүктемесін азайту мақсатында мектептерді, басқа ұжымдарды, ЖОО, ООО тарату, ұйымның еркін жұмыс кестесін енгізу туралы шешімдер қабылдау
БҒМ, ККМ, ДСМ бұйрықтары, әкімдер шешімі
БҒМ, ККМ, ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
118.
Барлық бұқаралық іс-шараларды болдырмау және кинотеатрлардың, барлардың, мейрамханалардың, спорттық іс-шаралардың жұмыс режимін шектеу жөнінде шаралар қабылдау
МАМ, БҒМ, ККМ, ДСМ бұйрықтары, әкімдер шешімі
МАМ, БҒМ, ККМ, ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
119.
Вирусқа қарсы және басқа да дәрілік препараттарды бөлу
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Пандемия кезінде
Қаржыландыруды қажет етпейді
120.
Маусымдық тұмауға қарсы вакцина егу және осы жоспарға сәйкес жаңа вакцина бар болған жағдайда халықтың басым тобына екінші рет вакцина егуді жүргізу
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Келісім бойынша
ҚР Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
121.
Вакцина егілген адамдар арасында сырқаттанушылық мониторингін жүргізу
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Келісім бойынша
Қаржыландыруды қажет етпейді
122.
ДДСҰ-дан алынған ақпаратты және пандемияға тартылған елдердің тәжірибесін ескере отырып жоспарланған іс-шараларды жаңарту
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
Емдеу-алдын алу іс-шараларын қамтамасыз ету
123.
Жергілікті эпидемиялық бұрқ етулерді оқшаулау, таралуын болдырмау және жою мүмкіндіктерін күшейту үшін зақымданған аудандарға қажетті резервтік материалдық-техникалық және кадр ресурстарын жіберу
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
ҚР Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
124.
Науқастарға стационарлық және амбулаторлық жағдайда барабар емдеу көмегін көрсету
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
ҚР Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
125.
Тұмаудың ауыр және асқынған түрлерімен сырқаттанғандарды, созылмалы аурулар асқынған кезде тұмаумен сырқаттанған адамдарды, клиникалық және эпидемиялық көрсеткіштері бар болған жағдайда 1 жасқа дейінгі балаларды стационарларда емдеу
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
ҚР Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен

126.
Развертывание при
необходимости
дополнительных
стационарных коек,
перепрофилирование
коечного фонда
соматических
стационаров и
использования
других помещений
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
127.
Рациональное
распределение
противовирусных
препаратов и
мониторинг за их
использованием
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
128.
Усиление режимов
предупреждения
внутрибольничного
инфицирования
гриппом. При
регистрации
внутрибольничных
вспышек гриппа,
введение карантинных
мероприятий (на 7
дней), с
профилактическим
назначением
противовирусных
препаратов для
контактных
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
129.
Оснащение
организаций скорой
медицинской помощи
дополнительным
автотранспортом,
медикаментами,
одноразовыми
шприцами, системами,
респираторами,
перчатками
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
испол-
нительных
органов на
соответству-
ющий
финансовый
год
130.
Привлечение к
работе студентов
последних курсов
медицинских
институтов,
медицинских
колледжей
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ, МОН,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансирова-
ния
131.
Привлечение
психологов с целью
оказания
психологической
помощи населению
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансирова-
ния
132.
Обеспечение системы
выдачи свидетельств
о смерти
непосредственно на
месте ее регистрации
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
133.
Подготовка моргов и
патологоанато-
мических отделений
к возможно большему
поступлению трупов
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
134.
Привлечение общества
Красного Креста и
Полумесяца, других
общественных и
религиозных
организаций,
юридических и
физических лиц к
оказанию ритуальных
похоронных услуг
Информация
в МЗ
Акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
Взаимодействие и распространение информации
135.
Информирование
населения об
источниках оказания
немедленной
медицинской помощи
и местах обращения
за медицинской
помощью при
заболеваниях
несвязанных
пандемией
Выступле-
ния в СМИ
МЗ,
госорганы,
акиматы
В случае
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
136.
Использование
информации ВОЗ о
развитии пандемии
в мире и прогнозе
для регулярного
ознакомления
населения
Информация
в ВОЗ
МЗ
(созыв),
госорганы,
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
137.
Своевременное
информирование
населения о
предпринимаемых
мерах по закрытию
границ, по
сокращению
туристических
поездок, по
возникающим
социальных и
экономических
проблемам и путях
их решения
Публикации ,
высту-
пления в
СМИ
МКИ, МЗ,
МТК, МИД,
МЧС,
акиматы
По мере
принятия
решения
Не требует
финансиро-
вания
Постпандемический период
Планирование и координирование

126.
Қажеттілігіне қарай қосымша стационарлық кереуеттер ашу, соматикалық стационарлардың кереует қорын қайта бейіндеу және басқа да үй-жайларды пайдалану
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
127.
Вирусқа қарсы препараттарды ұтымды бөлу және олардың қолданылуының мониторингі
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
128.
Ауруханаішілік тұмау жұқтырудың алдын алу режимдерін күшейту. Ауруханаішілік тұмаудың бұрқ етулері тіркелген жағдайда байланыста болғандарға вирусқа қарсы препараттарды алдын ала тағайындау арқылы карантиндік шаралар енгізу (7 күнге)
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
129.
Жедел медициналық жәрдем ұйымдарын қосымша автокөлікпен, дәрі-дәрмектермен, бір реттік шприцтермен, системалармен, респираторлармен, қолғаптармен жабдықтау
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
130.
Медицина институттарының, медициналық колледждердің соңғы курсындағы студенттерді жұмысқа тарту
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, БҒМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
131.
Халыққа психологиялық көмек көрсету мақсатында психологтарды тарту
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
132.
Қайтыс болуы туралы куәлікті беру жүйесін оның тіркелген орнында тікелей қамтамасыз ету
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
133.
Мәйіттердің көп болып түсу мүмкіндігіне мәйітханаларды және патологоанатомиялық бөлімшелерді дайындау
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
134.
Жерлеу салт-жора қызметтерін көрсетуге Қызыл Крест және Жарты Ай қоғамын, басқа да қоғамдық және діни ұйымдарды, заңды және жеке тұлғаларды тарту
ДСМ-ге ақпарат
Әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
Өзара іс-қимыл жасау және ақпарат тарату
135.
Халыққа пандемияға қатысы жоқ аурулар кезінде жедел медициналық көмек көрсету көздері және медициналық көмекке жүгіну органдары туралы ақпарат беру
БАҚ-та сөз сөйлеу
ДСМ, меморгандар, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
136.
Халықты жүйелі таныстыру үшін пандемияның әлемдегі дамуы және болжамы туралы ДДСҰ-ның ақпаратын пайдалану
ДДСҰ-ға ақпарат
ДСМ (жинақтау), меморгандар, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
137.
Халыққа шекараларды жабу жөнінде, туристік сапарларды қысқарту жөнінде қолданылып жатқан шаралар, туындап жатқан әлеуметтік және экономикалық проблемалар жөнінде және оларды шешу жолдары туралы уақтылы ақпарат беру
БАҚ-қа жарияланымдар, сөз сөйлеу
МАМ, ДСМ, ККМ, СІМ, ТЖМ, әкімдіктер
Шешім қабылдануына қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
Пандемиядан кейінгі кезең
Жоспарлау және үйлестіру

138.
Проведение анализа
данных, характери-
зующих последствия
пандемии гриппа,
включающие
эпидемиологические,
демографические и
социально-экономи-
ческие показатели
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МОН, МСХ,
МТСЗН, МФ,
МЭБП,
акиматы
В
постпан-
де мический
период
Не требует
финансиро-
вания
139.
На основании
эпидемиологических
показателей
составление прогноза
вероятности развития
последующих волн
пандемии и их
интенсивности
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МОН,
МСХ,
МТСЗН,
МФ, МЭБП,
акиматы
В
постпанде-
мический
период
Не требует
финансиро-
вания
140.
Определение
необходимых ресурсов
для обеспечения
готовности всех
служб в период
возможно новой
волны пандемии
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МФ, МЭБП,
госорганы,
акиматы
В
постпанде-
мический
период
Не требует
финансиро-
вания
141.
Восстановление
деятельности всех
служб
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МФ, МЭБП,
госорганы,
акиматы
В
постпанде-
мический
период
Не требует
финансиро-
вания
142.
Создание резерва
материально-
технической и
медикаментозной
базы на случай новой
волны пандемии
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МФ, МЮ,
МЭБП,
госорганы,
акиматы
В
постпанде-
мический
период
За счет
средств Резерва
Правитель-
ства РК на
соответству-
ющий
финансовый
год
143.
Пересмотр и
дополнение
Национального плана
мероприятий по
пандемии гриппа с
учетом опыта работы
в период пандемии
Проект
распоряже-
ния
Премьер-
Министра
МЗ
(созыв),
МФ, МЮ,
МЭБП,
госорганы,
акиматы
В
постпанде-
мический
период
Не требует
финансиро-
вания
Оценка ситуации и мониторинг
144.
Усовершенствование
системы эпиднадзора
с учетом опыта
работы в период
пандемии с целью
своевременно го
выявления начала
новой волны пандемии
Приказ МЗ
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
145.
Продолжение
эпидемиологического
надзора за сезонным
гриппом и
лабораторное
обследование
больных ОРВИ и
гриппом
Постанов-
ление
Главного
государ-
ственного
санитарно-
го врача
РК
МЗ
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
Снижение распространения заболеваний
146.
Проведение оценки
принятых мер по
ограничению
распространения
пандемии с
внесением изменений
и дополнений в
соответствующие
нормативно-
правовые акты
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
МОН, МСХ,
МТСЗН,
МФ, МЭБП,
акиматы
В
постпанде-
мический
период
Не требует
финансиро-
вания
147.
Продолжение
иммунизации
населения против
пандемического
гриппа
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
акиматы
По мере
необ-
ходимости
За счет
средств
Резерва
Правитель-
ства РК на
соответству-
ющий
финансовый
год
Лечебно-профилактические мероприятия

138.
Эпидемиологиялық, демографиялық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді қамтитын тұмау пандемиясының зардаптарын сипаттайтын деректерге талдау жүргізу
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), БҒМ, АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ЭБЖМ, әкімдіктер
Пандемиядан кейінгі кезеңде
Қаржыландыруды қажет етпейді
139.
Эпидемиологиялық көрсеткіштер негізінде пандемияның кейінгі толқындарының даму мүмкіндігіне және олардың қарқындылығына болжам жасау
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), БҒМ, АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ЭБЖМ, әкімдіктер
Пандемиядан кейінгі кезеңде
Қаржыландыруды қажет етпейді
140.
Пандемияның ықтІІМал жаңа толқыны кезінде барлық қызметтердің дайындығын қамтамасыз ету үшін қажетті ресурстарды анықтау
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ, меморгандар, әкімдіктер
Пандемиядан кейінгі кезеңде
Қаржыландыруды қажет етпейді
141.
Барлық қызметтердің жұмысын қалпына келтіру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ, меморгандар, әкімдіктер
Пандемиядан кейінгі кезеңде
Қаржыландыруды қажет етпейді
142.
Пандемияның жаңа толқынына материалдық-техникалық және дәрі-дәрмектік база резервін құру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), Қаржымині, Әділетмині, ЭБЖМ, меморгандар, әкімдіктер
Пандемиядан кейінгі кезеңде
ҚР Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
143.
Пандемия кезеңіндегі жұмыс тәжірибесін ескере отырып Тұмау пандемиясы бойынша ұлттық іс-шаралар жоспарын қайта қарау және толықтыру
Премьер-Министр өкімінің жобасы
ДСМ (жинақтау), Қаржымині, Әділетмині, ЭБЖМ, меморгандар, әкімдіктер
Пандемиядан кейінгі кезеңде
Қаржыландыруды қажет етпейді
Жағдайды бағалау және мониторинг
144.
Пандемияның жаңа толқынының басталуын уақтылы анықтау мақсатында пандемия кезеңіндегі жұмыс тәжірибесін ескере отырып, эпидқадағалау жүйесін жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
145.
Маусымдық тұмауга эпидемиологиялық қадағалауды жалғастыру әрі ЖРВЖ-мен және тұмаумен сырқаттанғандарды зертханалық тексеру
ҚР Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы
ДСМ
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
Аурудың таралуын азайту
146.
Тиісті нормативтік құқықтық актілерге түзетулер енгізе отырып, пандемияның таралуын шектеу жөнінде қабылданған шараларға бағалау жүргізу
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), БҒМ, АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ЭБЖМ, әкімдіктер
Пандемиядан кейінгі кезеңде
Қаржыландыруды қажет етпейді
147.
Халықты пандемиялық тұмауға қарсы иммундауды жалғастыру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
ҚР Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
Емдеу-алдын алу іс-шаралары

148.
Восстановление
деятельности
амбулаторно-
поликлинических,
стационарных
организаций,
пополнение запасов
медикаментов,
медицинского
инструментария,
мягкого и твердого
инвентаря, моющих и
дезинфицирующих
средств
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
акиматы
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
Резерва
Правитель-
ства РК на
соответству-
ющий
финансовый
год
149.
Реабилитация лиц
после перенесенных
тяжелых форм
гриппа, возникших
осложнений и
обострения
хронических
заболеваний
Информация
в
Правитель-
ство РК
МЗ
(созыв),
акиматы
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
Резерва
Правитель-
ства РК на
соответству-
ющий
финансовый
год
Взаимодействие и распространение информации
150.
Взаимодействие с
ВОЗ и другими
международными
организациями по
обмену информацией,
касающейся оценки
последствий
пандемии в странах
и предстоящего
прогноза
заболеваемости
населения,
эффективности
противовирусных
препаратов и вакцин,
характеристики
вируса и возможного
формирования новых
генетических типов
Информация
в ВОЗ
МЗ
По
согласо-
ванию
Не требует
финансиро-
вания
Организация мероприятий по захоронению трупов
Установление факта смерти и регистрация
151.
Информирование
населения о
медицинских
организациях и
ответственных лицах
в них, к которым
следует обращаться
в случае смерти
больного на дому
Публика-
ции и
выступле-
ния в СМИ
МЗ,
акиматы
По
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
152.
Обеспечение выдачи
свидетельства о
смерти медицинским
работником, устано-
вившим факт смерти
(в стационаре, на
дому)
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансирова-
ния
153.
Установление срока
хранения трупов в
морге не более 3-х
суток, если случай
не требует
расследования
следственными
органами
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
154.
Привлечение
Общества Красного
Креста и Полумесяца,
социальных служб,
религиозных
организаций к
оказанию финансовой
и морально-духовной
поддержки
родственникам и к
выполнению
ритуальных услуг по
обращению граждан в
возможно короткие
сроки
Информация
в
междуна-
родные
органи-
зации
МЗ
(созыв),
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
Атрибуты захоронения
155.
Создание запаса
гробов, мешков,
материала для
обертывания тел из
расчета
прогнозируемого
уровня смертности
Решения
акиматов
Акиматы
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
156.
Привлечение к
процедурам
захоронения
дополнительного
персонала МЧС
Приказ МЧС
МЧС
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
Транспортировка в морг

148.
Амбулаторлық-емханалық, стационарлық ұйымдардың қызметін қайта қалпына келтіру, дәрі-дәрмектер, медициналық аспаптар, жұмсақ және қатты мүкәммал, жуу және залалсыздандыру құралдарының қорын толықтыру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
ҚР Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
149.
Адамдарды тұмаудың ауыр түрлерінен пайда болған ушығулардан және асқынған созылмалы аурулардан кейін сауықтыру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ (жинақтау), әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
ҚР Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
Өзара іс-қимыл жасау және ақпарат тарату
150.
ДДСҰ-мен және басқа да халықаралық ұйымдармен елдердегі пандемия зардаптарын бағалауға және халықтың сырқаттанушылығын алдағы болжауға қатысты, вирусқа қарсы препараттар мен вакциналардың тиімділігі, вирустың сипаттамасы және жаңа генетикалық типтерді ықтимал қалыптастыру жөнінде ақпарат алмасу
ДДСҰ-ға ақпарат
ДСМ
Келісім бойынша
Қаржыландыруды қажет етпейді
Мәйіттерді жерлеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
Өлім фактісін анықтау және тіркеу
151.
Науқас үйде қайтыс болған кезде жүгіну керек медициналық ұйымдар мен олардағы жауапты адамдар туралы халыққа ақпарат беру
БАҚ-қа жарияланымдар мен сөз сөйлеу
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
152.
Өлім фактісін анықтаған медицина қызметкерінің қайтыс болуы туралы куәлік беруін қамтамасыз ету (стационарда, үйде)
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
153.
Егер жағдай тергеу органдарының тексеруін талап етпесе, мәйіттерді мәйітханада сақтау мерзімін 3 тәуліктен артық емес етіп белгілеу
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
154.
Қызыл крест және Жарты Ай қоғамын, әлеуметтік қызметтерді, діни ұйымдарды азаматтардың өтініштері бойынша туған-туыстарына қаржылық және моральдық-рухани қолдау көрсетуге және мүмкіндігінше қысқа мерзімде жерлеу рәсімдерін орындауға тарту
Халықаралық ұйымдарға ақпарат
ДСМ (жинақтау), әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
Жерлеу нышандары
155.
Болжалды өлім деңгейінің есебінен табыттар, қаптар, денені орауға арналған материалдар қорын құру
Әкімдіктер шешімдері
Әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
156.
ТЖМ қосымша қызметкерлерін жерлеу рәсімдеріне тарту
ТЖМ бұйрығы
ТЖМ
Қажеттілігіне карай
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
Мәйітханаға тасымалдау

157.
Обеспечение
выделения в
стационарах
специального
персонала,
привлекаемого к
транспортировке
трупов в морг
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
158.
Приобретение
необходимого
оборудования
(носилки, тележки)
и специального
транспорта для
перевозки трупов
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
Хранение в морге
159.
Укрепление
материально-
технической базы
существующих моргов
с оснащением их
необходимым
оборудованием
(холодильные камеры,
обеспечивающие
температуру плюс
4-8 0 С, столы,
каталки, инвентарь,
моющие и
дезинфицирующие
средства), а также
специальной одеждой
для персонала
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
Правитель-
ства РК и
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
160.
При необходимости
организация
захоронений
непосредственно из
морга
Приказ МЗ,
решения
акиматов
МЗ,
акиматы
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансо-
вый год
161.
Принятие решений о
хранении лиц без
определенного места
жительства и без
установления
личности хранить в
моргах не более 3-х
суток и захоронении
их в мешках в
общественных могилах
Решения
акиматов
Акиматы
По мере
необходи-
мости
Не требует
финансиро-
вания
Похороны
162.
Выделение
дополнительной
рабочей силы (МЧС,
волонтеры) для
выполнения
захоронений на
кладбищах, с
дополнительным
финансированием
оплаты их труда
Решения
акиматов,
приказ МЧС
Акиматы,
МЧС
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
163.
Выделение
дополнительной
техники,
специального
инвентаря и одежды
Решения
акиматов
Акиматы
По мере
необходи-
мости
За счет
средств
резерва
местных
исполнитель-
ных органов
на
соответству-
ющий
финансовый
год
* финансирование будет осуществляться в случае возникновения ситуаций, угрожающих жизни и здоровью людей за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов на соответствующий финансовый год в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ДЭН                  - дозорный эпидемиологический надзор
ВОЗ                   - Всемирная организация здравоохранения
РСЭС                 - Республиканская санитарно-эпидемиологическая
станция Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
ЕРБ ВОЗ              - Европейское региональное бюро Всемирной
организации здравоохранения
НИИ ПББ HЦБ МОН РК   - Научно-исследовательский институт проблем
биологической безопасности Национального
биологического центра Министерства образования
и науки Республики Казахстан
СМИ                  - средства массовой информации
СДС                  - Центр по контролю за инфекционными
заболеваниями
СОС ПГ               - стандартное определение случая
пандемического гриппа
СУЗ                  - средние учебные заведения
ВУЗ                  - высшие учебные заведения
Акиматы              - акиматы областей, гг. Астана, Алматы
ОРВИ                 - острая респираторная вирусная инфекция
ТОРИ                 - тяжелая острая респираторная инфекция
МКИ                  - Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
МТСЗН                - Министерство труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
МЧС                  - Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
МИТ                  - Министерство индустрии и торговли
Республики Казахстан
МТК                  - Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МО                   - Министерство обороны Республики Казахстан
МСХ                  - Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
МВД                  - Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
МТС                  - Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
МИД                  - Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
МОН                  - Министерство образования и науки
Республики Казахстан
МФ                   - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭБП                 - Министерство экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
МЮ                   - Министерство юстиции Республики Казахстан
МЗ                   - Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
КНБ                  - Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан

157.
Стационарларда мәйіттерді мәйітханаға тасымалдауға тартылған арнаулы қызметкерлер бөлуді қамтамасыз ету
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
158.
Мәйіттерді тасымалдау үшін қажетті жабдықтар (зембілдер, арбалар) мен арнайы көлік сатып алу
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
Мәйітханада сақтау
159.
Мәйітханаларды қажетті жабдықтармен (плюс 4-8 0 С температураны қамтамасыз ететін мұздатқыш камералар, үстелдер, арбалар, мүкәммал, жуу және залалсыздандыру құралдары), сондай-ақ қызметкерлерге арналған арнайы киімдермен жабдықтай отырып, жұмыс істеп тұрған мәйітханалардың материалдық-техникалық базасын нығайту
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
ҚР Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
160.
Қажет болған жағдайда жерлеуді тікелей мәйітханадан ұйымдастыру
ДСМ бұйрығы, әкімдіктер шешімі
ДСМ, әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Жергілікті атқарушы органдар резервінің қаражаты есебінен
161.
Белгілі бір тұрғылықты жеәрі жоқ және жеке басы анықталмаған адамдарды мәйітханада 3 тәуліктен артық емес сақтау және оларды қаптарда қоғамдық қабірлерде жерлеу туралы шешімдер қабылдау
Әкімдіктер шешімі
Әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Қаржыландыруды қажет етпейді
Жерлеу
162.
Еңбектеріне ақы төлеуді қосымша қаржыландырып, зираттарда жерлеуді орындау үшін қосымша жұмыс күшін бөлу (ТЖМ, еріктілер)
Әкімдіктер шешімі, ТЖМ бұйрығы
Әкімдіктер, ТЖМ
Қажеттілігіне қарай
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
163.
Қосымша техникалар, арнайы мүкәммал және киімдер бөлу
Әкімдіктер шешімі
Әкімдіктер
Қажеттілігіне қарай
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен
* қаржыландыру адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаржы жылына арналған резервінің қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШЭҚ                - шолғыншы эпидемиологиялық қадағалау
ДДСҰ               - Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы
РСЭС               - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігінің Республикалық
санитарлық-эпидемиологиялық станциясы
ДДСҰ ЕӨБ           - Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының Еуропалық
өңірлік бюросы
ҚР БҒМ ҰБО БҚПҒЗИ  - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі Ұлттық биологиялық орталығының
Биологиялық қауіпсіздік проблемаларының
ғылыми-зерттеу институты
БАҚ                - бұқаралық ақпарат құралдары
СДС                - Жұқпалы ауруларды бақылау орталығы
ПТЖСА              - пандемиялық тұмау жағдайының стандартты
анықтамасы
ООО                - орта оқу орындары
ЖОО                - жоғары оқу орындары
Әкімдіктер         - облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
әкімдіктері
ЖРВЖ               - жіті респираторлы вирусты жұқпалы ауру
АЖРЖ               - ауыр жіті респираторлы жұқпалы ауру
МАМ                - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
Еңбекмині          - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
ТЖМ                - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі
ИСМ                - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
ККМ                - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
Қорғанысмині       - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
АШМ                - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
ІІМ                - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ТСМ                - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігі
СІМ                - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
БҒМ                - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
Қаржымині          - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭБЖМ               - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
Әділетмині         - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ДСМ                - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
ҰҚК                - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті