О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 30 июня 2022 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики, энергосбережения и повышения энергоэффективности, недропользования, местного государственного управления, государственной границы, жилищно-коммунального хозяйства и науки"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 2 сентября 2022 года № 134-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации Закона Республики Казахстан от 30 июня 2022 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики, энергосбережения и повышения энергоэффективности, недропользования, местного государственного управления, государственной границы, жилищно-коммунального хозяйства и науки" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на своих интернет-ресурсах информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно не позднее 5 числа месяца размещать на интернет-ресурсе сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утвержден
распоряжением Премьер-
Министра
Республики Казахстан
от " " 2022 года №
Перечень

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, жер қойнауын пайдалану, жергілікті мемлекеттік басқару, мемлекеттік шекара, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және ғылым мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 134-ө өкімі.
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, жер қойнауын пайдалану, жергілікті мемлекеттік басқару, мемлекеттік шекара, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және ғылым мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-күннен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты өздерінің интернет-ресурстарында орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, жинақтасын және айдың 5-күнінен кешіктірмей интернет-ресурста орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 134-ө өкімімен
бекітілген

правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации Закона Республики Казахстан от 30 июня 2022 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики, энергосбережения и повышения энергоэффективности, недропользования, местного государственного управления, государственной границы, жилищно-коммунального хозяйства и науки"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1
2
3
4
5
6
1
О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭ
октябрь 2022 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
2
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства
постановление Правительства
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
1
2
3
4
5
6
Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан"
Республики Казахстан
3
О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года
№ 479 "Вопросы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭГПР
октябрь 2022 года
Момышев Т.А.
4
Об установлении размера ежемесячной пожизненной стипендии академикам Национальной академии наук Республики Казахстан и утверждении правил установления ежемесячной пожизненной стипендии академикам Национальной академии наук Республики Казахстан
постановление Правительства Республики Казахстан
МНВО
октябрь 2022 года
Ергалиев К.А.
5
О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики
приказ
МИИР
ноябрь 2023 года
Карабаев М.К.
1
2
3
4
5
6
Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 "Об утверждении Правил проведения энергоаудита"
6
О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности"
приказ
МЭ
октябрь 2022 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
7
О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 682 "Об утверждении Правил функционирования Совета рынка"
приказ
МЭ
октябрь 2022 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
8

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, жер қойнауын пайдалану, жергілікті мемлекеттік басқару, мемлекеттік шекара, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және ғылым мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі
Р/с № Құқықтық актінің атауы Актінің нысаны Орындауға жауапты мемлекеттік орган Орындау мерзімі Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуіне және енгізілуіне жауапты адам
1 2 3 4 5 6
1
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭМ
2022 жылғы қазан
Ж.Д. Нұрмағанбетов
2
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
3
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭГТРМ
2022 жылғы қазан
Т.А. Момышев
4
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктеріне өмір бойғы ай сайынғы стипендияның мөлшерін белгілеу және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктеріне өмір бойғы ай сайынғы стипендияны белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҒЖБМ
2022 жылғы қазан
К.А. Ерғалиев
5
"Энергия аудитін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Бұйрық
ИИДМ
2023 жылғы қараша
М.К. Қарабаев
6
"Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Бұйрық
ЭМ
2022 жылғы қазан
Ж.Д. Нұрмағанбетов
7
"Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 682 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Бұйрық
ЭМ
2022 жылғы қазан
Ж.Д. Нұрмағанбетов
8

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 685 "Об утверждении Правил расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки"
приказ
МЭ
октябрь 2022 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
9
О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря
приказ
МЭ
октябрь 2022 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
1
2
3
4
5
6
2015 года № 686 "Об утверждении Правил проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок"
10
О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1230 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 837 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности"
совместный
приказ
МИИР
МНЭ
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
Жаксылыков Т.М.
11
О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
приказ
МНЭ
октябрь 2022 года
Абдикаримов А.А.
12
О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра по инвестициям и
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
1
2
3
4
5
6
развитию Республики Казахстан
13
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387
"Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного энергетического реестра"
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
14
Об утверждении перечня товаров, работ, услуг, на которые распространяются требования по энергоэффективности при осуществлении государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
15
Об установлении требований по энергоэффективности товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
16
Об установлении целевых индикаторов по энергоэффективности для субъектов Государственного энергетического реестра, потребляющих энергетические ресурсы
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
1
2
3
4
5
6
в объеме, эквивалентном пятидесяти тысячам и более тонн условного топлива в год.
17
Об утверждении методики расчета нормативов энергопотребления
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
18
Об утверждении правил мониторинга государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
19
Об утверждении правил мониторинга энергопотребления государственных учреждений
приказ
МИИР
октябрь 2022 года
Карабаев М.К.
20
О признании утратившими силу некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
приказ
МИИР
ноябрь 2023 года
Карабаев М.К.
21
Об утверждении правил рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством
приказ
МЭ
октябрь 2022 года
Нурмаганбетов Ж.Д.
1
2
3
4
5
6
генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности
22
Об утверждении методики классификации запасов месторождений и
приказ
МЭГПР
октябрь 2022 года
Момышев Т.А.
1
2
3
4
5
6
прогнозных ресурсов, инструкций по подсчету запасов полезных ископаемых, в том числе относящихся к нетрадиционным углеводородам
23
Об утверждении Правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
приказ
МНВО
октябрь 2022 года
Ергалиев К.А.
24
Об утверждении правил по содержанию и техническому обслуживанию фонтанного хозяйства города Алматы
постановление акимата
акимат города Алматы
октябрь 2022 года
Амрин А.К.
25
Об утверждении правил по осуществлению замеров выбросов от автомобильных транспортных средств
постановление акимата
акимат города Алматы
октябрь 2022 года
Амрин А.К.
26
Об утверждении правил предоставления транспортных услуг по перевозке туристов по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим функции государственного управления в области туристской деятельности
постановление акимата
акимат города Алматы,
МКС
октябрь 2022 года
Абдыкадыров А.Е.
27
О создании градостроительного совета города Алматы и
постановление акимата
акимат города Алматы
октябрь 2022 года
Азирбаев М.Б.
1
2
3
4
5
6
утверждении его положения
28
Об утверждении правил установки объектов наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе Алматы, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, на открытом пространстве за пределами помещений города Алматы и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования
постановление акимата
акимат города Алматы
октябрь 2022 года
Азирбаев М.Б.
29
Об утверждении правил размещения изображений наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе Алматы, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, на открытом пространстве за пределами помещений города Алматы и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования
постановление акимата
акимат города Алматы
октябрь 2022 года
Азирбаев М.Б.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан.

"Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке баға есептеу және интернет-ресурста орналастыруы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 685 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Бұйрық
ЭМ
2022 жылғы қазан
Ж.Д. Нұрмағанбетов
9
"Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Бұйрық
ЭМ
2022 жылғы қазан
Ж.Д. Нұрмағанбетов
10
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1230 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 837 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бірлескен бұйрық
ИИДМ ҰЭМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев Т.М. Жақсылықов
11
"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Бұйрық
ҰЭМ
2022 жылғы қазан
А.Ә. Әбдікәрімов
12.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
13
"Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
14
Мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде энергия тиімділігі бойынша талаптар қолданылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
15
Мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілеу туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
16
Энергетикалық ресурстарды жылына елу мың және одан астам тонна шартты отынға барабар көлемде тұтынатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері үшін энергия тиімділігі бойынша нысаналы индикаторларды белгілеу туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
17
Энергия тұтыну нормативтерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
18
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
19
Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингінің қағидаларын бекіту туралы
Бұйрық
ИИДМ
2022 жылғы қазан
М.К. Қарабаев
20
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Бұйрық
ИИДМ
2023 жылғы қараша
М.К. Қарабаев
21
Отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды сала отырып жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау, отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды сала отырып жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттар жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Бұйрық
ЭМ
2022 жылғы қазан
Ж.Д. Нұрмағанбетов
22
Кен орындарының қорлары мен болжамды ресурстарды сыныптау әдістемесін, пайдалы қазбалардың, оның ішінде дәстүрлі емес көмірсутектерге жатқызылатын қорларын есептеу жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Бұйрық
ЭГТРМ
2022 жылғы қазан
Т.А. Момышев
23
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы
Бұйрық
ҒЖБМ
2022 жылғы қазан
К.А. Ерғалиев
24
Субұрқақ шаруашылығын ұстау және оған техникалық қызмет көрсету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Әкімдіктің қаулысы
Алматы қаласының әкімдігі
2022 жылғы қазан
А.К. Амрин
25
Автомобиль көлік құралдарынан шығарындыларды өлшеуді жүзеге асыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Әкімдіктің қаулысы
Алматы қаласының әкімдігі
2022 жылғы қазан
А.К. Амрин
26
Туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келісу бойынша туристерді тасымалдау жөніндегі көлік қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Әкімдіктің қаулысы
Алматы қаласының әкімдігі, МСМ
2022 жылғы қазан
Ә.Е. Әбдіқадыров
27
Алматы қаласының қала құрылысы кеңесін құру және оның ережесін бекіту туралы
Әкімдіктің қаулысы
Алматы қаласының әкімдігі
2022 жылғы қазан
М.Б. Әзірбаев
28
Алматы қаласындағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде, Алматы қаласының үй-жайларының шегінен тыс ашық кеңістікте және ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орнату қағидаларын бекіту туралы
Әкімдіктің қаулысы
Алматы қаласының әкімдігі
2022 жылғы қазан
М.Б. Әзірбаев
29
Алматы қаласындағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде, Алматы қаласының үй-жайларының шегінен тыс ашық кеңістікте және ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде сыртқы (көрнекі) жарнама бейнелерін орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Әкімдіктің қаулысы
Алматы қаласының әкімдігі
2022 жылғы қазан
М.Б. Әзірбаев
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі.