Об упразднении специальной экономической зоны города Астаны
Указ Президента Республики Казахстан от 28 июля 2000 года N 421
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 26 января 1996 года N 2823 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" постановляю:
1. Упразднить специальную экономическую зону города Астаны и отменить действие особого правового режима налогообложения и таможенного регулирования.
2. Правительству Республики Казахстан и акиму города Астаны в установленном законодательством порядке:
1) в срок до 1 января 2001 года привести ранее принятые решения в соответствие с настоящим Указом;
2) в срок до 1 ноября 2000 года разработать проекты соответствующих нормативных правовых актов, закрепляющих:
механизм формирования бюджета города Астаны, обеспечивающий его финансовыми ресурсами на уровне не менее объема бюджета, утвержденного на 2000 год;
право местного исполнительного органа города Астаны на владение, пользование и распоряжение государственным пакетом акций акционерных обществ, зарегистрированных на территории города Астаны, за исключением юридических лиц, определенных Правительством Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 9 октября 1996 года N 3127 "О создании специальной экономической зоны города Астаны" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 41, ст. 383);
2) Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 1998 года N 3872 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 20 октября 1997 г. N 3700 "Об объявлении города Акмолы столицей Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 8, ст. 46);
3) пункты 4 и 5 Указа Президента Республики Казахстан от 31 марта 1999 года N 104 "Некоторые вопросы специальных экономических зон в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 10, ст. 81).
4. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2001 года, за исключением пункта 2, который вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Цай Л.Г.)

Астана қаласының арнайы экономикалық аймағын тарату туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2000 жылғы 28 шілде N 421
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 1996 жылғы 26 қаңтардағы N 2823 заң күші бар Жарлығына сәйкес қаулы етемін:
1. Астана қаласының арнайы экономикалық аймағы таратылсын және салық салу мен кедендік реттеудің ерекше құқықтық режимінің күші жойылсын.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Астана қаласының әкімі заңдарда белгіленген тәртіппен:
1) бұрын қабылданған шешімдерді 2001 жылдың 1 қаңтарына дейінгі мерзімде осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
2) 2000 жылғы 1 қарашаға дейінгі мерзімде:
2000 жылға арналып бекітілген бюджеттің көлемінен кем емес деңгейде Астана қаласын қаржы ресурстарымен қамтамасыз ететін оның бюджетін қалыптастыру тетігін;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаларды қоспағанда, Астана қаласының жергілікті атқарушы органының Астана қаласының аумағында тіркелген акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетін иеленуге, пайдалануға және билік етуге арналған құқығын бекітетін тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің "Астана қаласының арнайы экономикалық аймағын құру туралы" 1996 жылғы 9 қазандағы N 3127 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 41, 383-құжат);
2) "Ақмола қаласын Қазақстан Республикасының астанасы деп жариялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 20 қазандағы N 3700 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 19 наурыздағы N 3872   Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 8, 46-құжат);
3) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтардың кейбір мәселелері туралы" 1999 жылғы 31 наурыздағы N 104 Жарлығының 4 және 5-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 10, 81-құжат).
4. Осы Жарлық, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармақты қоспағанда, 2001 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар: Қасымбеков Б.А.
Икебаева Ә.Ж.