О Государственной программе формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573. Утратил силу - Указом Президента РК от 10 ноября 2004 г. N 1471 (U041471)
В соответствии со статьей 44 K951000_ Конституции Республики Казахстан и в целях реализации долгосрочного приоритета "Инфраструктура" K972030_ Стратегии "Казахстан-2030" постановляю:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать План мероприятий по реализации Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан на 2001-2003 годы.
3. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 9 декабря 1997 года N 3787  U973787_   "О формировании единого информационного пространства в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 52, ст. 476).
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 марта 2001 года N 573
Государственная программа
формирования и развития национальной информационной
инфраструктуры Республики Казахстан <*>
Сноска. Внесены изменения - Указом Президента РК от 21 ноября 2003 г. N 1232 .
1. Паспорт Программы
Наименование     Формирование и развитие национальной
Программы        информационной инфраструктуры Республики
Казахстан
Основание для    Указ Президента Республики Казахстан от 9 декабря
разработки       1997 года N 3787  U973787_   "О формировании
единого информационного пространства Республики
Казахстан"
Основной         Агентство Республики Казахстан по информатизации
разработчик      и связи
Срок реализации  2001-2005 годы
Цели и задачи    Формирование национальной информационной
Программы        инфраструктуры Республики Казахстан
Формирование в экономике, государственном
управлении, культуре и социальной сфере новых
технологических укладов, базирующихся на
использовании перспективных информационных
технологий, средств компьютерной техники и
телекоммуникаций
Создание рынка информации и знаний
Обеспечение информационной безопасности
личности, общества, государства
Повышение роли информационной инфраструктуры
в системе общественного производства
Основные         Создание нормативной правовой базы
мероприятия      национальной информационной инфраструктуры
Программы        Республики Казахстан
Совершенствование механизмов государственного
регулирования в сфере информатизации
Внедрение новых информационных технологий и
технических средств
Обеспечение доступа в сеть Интернет широким
слоям населения страны
Создание системы управления государственными
информационными ресурсами
Источники        Средства, выделяемые из республиканского и
финансирования   местных бюджетов, частные инвестиции, гранты
Ожидаемый        Становление и развитие цивилизованного рынка
конечный         информационных услуг
результат        Создание единой нормативной правовой базы в
области информатизации
Повышение эффективности государственного
регулирования в сфере информатизации
Обеспечение совместимости информационных
систем и сетей с учетом международных стандартов
развития
Оптимизация бюджетных средств, выделяемых на
создание и использование государственных
информационных ресурсов
Создание условий для повышения
конкурентоспособности отечественных средств
телекоммуникационной техники,
информационных продуктов и услуг
Привлечение частных инвестиций в проекты и
программы информатизации

Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2001 жылғы 16 наурыз N 573. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2004.11.10. N 1471 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының  44-бабына сәйкес және "Қазақстан-2030"  Стратегиясының "Инфрақұрылым" ұзақ мерзімдік басымдығын іске асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың 2001-2003 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарын әзірлесін.
3. "Қазақстан Республикасында біртұтас ақпараттық кеңістікті қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 9 желтоқсандағы  N 3787 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 52, 476-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшінен енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының Ұлттық
ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру
мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
Ескерту. Мәтінде сөздер алмастырылды- ҚР Президентінің 2003.11.21. N 1232  жарлығымен .
Астана, 2001
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы 16 наурыздағы
N 573 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық
инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың
Мемлекеттік бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы      Қазақстан Республикасының ұлттық
ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру
мен дамыту
Әзірлеу үшін негіз       "Қазақстан Республикасының бiрыңғай
ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру туралы"
Қазақстан Республикасы Президентiнiң
1997 жылғы 9 желтоқсандағы N 3787 Жарлығы
Негізгі әзірлеушілер     Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру
және байланыс жөнiндегi агенттiгi
Іске асыру мерзімі       2001-2005 жылдар
Бағдарламаның            Қазақстан Республикасының ұлттық
мақсаттары мен           ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру
міндеттері               Экономикада, мемлекеттік басқаруда,
әлеуметтiк салада перспективалы
ақпараттық технологияларды, компьютерлiк
техника мен телекоммуникациялар
құралдарын пайдалануға негiзделген жаңа
технологиялық укладтарды қалыптастыру
Ақпарат және бiлiм нарығын түзу
Жеке адамның, қоғамның, мемлекеттiң
ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
Қоғамдық өндiрiс жүйесiнде ақпараттық
инфрақұрылымның рөлiн жоғарылату
Бағдарламаның негізгі    Қазақстан Республикасының ұлттық
іс-шаралары              ақпараттық инфрақұрылымының нормативтiк
құқықтық базасын құру
Ақпараттандыру саласында мемлекеттік
реттеу тетiктерiн жетiлдiру
Жаңа ақпараттық технологиялар мен
техникалық құралдарды енгізу
Ел халқының қалың жiктерiнiң Интернет
желiсiне қол жеткiзуiн қамтамасыз ету
Мемлекеттiк ақпараттық ресурстарды
басқару жүйесiн жасау
Қаржыландыру көздері     Республикалық және жергілікті бюджеттерден
бөлінетiн қаражат, жекеменшiк инвестициялар
Күтілетін соңғы нәтиже   Ақпараттық қызметтердiң өркениеттi
нарығының қалыптасуы мен дамуы
Ақпараттандыру саласында бiрыңғай
нормативтік құқықтық база жасау
Ақпараттандыру саласында мемлекеттiк
реттеудiң тиiмдiлiгiн арттыру
Халықаралық даму стандарттарын ескере
отырып, ақпараттық жүйелер мен желiлердiң
үйлесiмдiлiгiн қамтамасыз ету
Мемлекеттiк ақпараттық ресурстарды жасауға
және пайдалануға бөлінетін бюджет қаражатын
оңтайландыру
Отандық телекоммуникациялық техника
құралдарының, ақпараттық өнімдер мен
қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін
арттыру үшін жағдайлар туғызу
Ақпараттандыру жобалары мен
бағдарламаларына жекеменшік инвестициялар
тарту
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді- ҚР Президентінің 2003.11.21. N 1232  жарлығымен .

2. Введение
Настоящая Программа формирования национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан разработана в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан N 3787 от 9 декабря 1997 года U973787_ "О формировании единого информационного пространства" с учетом положений P980715_ Концепции единого информационного пространства Республики Казахстан, одобренной постановлением Правительства N 715 от 29 июля 1998 года.
Программа учитывает современные мировые тенденции развития информационных технологий и изменения в этой области, произошедшие за последние три года с момента разработки Концепции.
В настоящее время мировое сообщество переходит на качественно новый этап развития, когда идет глубинная реформа всех видов экономической деятельности. Коммуникации, Интернет и информатика, невероятно быстро вторгаясь в традиционные сферы услуг и производства, кардинально меняют экономическую базу создания стоимости. Повышение эффективности, высокая скорость и гибкость производства - лишь некоторые из следствий внедрения передовых информационных технологий.
Несмотря на то, что осознание перемен произошло повсеместно, далеко не все страны последовали новой парадигме развития. В результате в настоящее время мир разделяется на два яруса (так называемый digital dividе), когда передовые страны отрываются от остальных за счет бурного развития новых отраслей. Последствия такого разделения катастрофичны для стран "второго яруса". Это и снижение уровня экономической прибыли предприятий, и отсталость социального развития, и ослабление политических позиций.
Для Казахстана, таким образом, встает вопрос: как избежать попадания во "второй ярус" и сократить разрыв в развитии. Один из путей решения проблемы - построение мощной национальной инфраструктуры, обеспечивающей быстрое внедрение новых информационных технологий во всех сферах экономики и управления. Детализация этого пути, определение основных целей, направлений и мероприятий на 2001-2005 годы - назначение настоящей Программы.
В Программе используются следующие понятия и сокращения:
информация - сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, явлениях и процессах независимо от форм их представления;
конфиденциальная информация - информация, не составляющая государственные секреты, но содержащая сведения, доступ к которой ограничен в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
информация с ограниченным доступом - информация, для которой установлен специальный режим сбора, обработки, распространения и использования;
массовая информация - предназначенные для неограниченного круга лиц печатные, аудио-, аудиовизуальные и иные сообщения и документы;
информационная система - совокупность информационных технологий, информационных сетей и средств их программно-технического обеспечения, предназначенных для реализации информационных процессов;
информационные ресурсы - электронная систематизированная информация (информационные базы данных), содержащаяся в информационных системах, объединенная соответствующим программным обеспечением и представляющая интерес для пользователей информации;
информационный продукт - электронный документ и/или документированная информация, подготавливаемые для удовлетворения потребностей пользователей;
информационные услуги - деятельность по предоставлению пользователям информационных продуктов по их запросам или по договору;
пользователь информации - субъект, обращающийся к информационной системе или посреднику за получением необходимой ему информации и пользующийся ею в соответствии с порядком, установленным собственником или владельцем информации;
международный информационный обмен - передача информационных продуктов через Государственную границу Казахстана, в том числе с использованием почтовой связи и глобальных информационных сетей;
НИИ - национальная информационная инфраструктура, включающая следующие главные компоненты:

2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың осы бағдарламасы "Бiрыңғай ақпараттық кеңiстiктi қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 9 желтоқсандағы  N 3787 Жарлығына сәйкес Үкiметтiң 1998 жылғы 29 шiлдедегi N 715 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгi тұжырымдамасының ережелерi ескерiле отырып, әзiрлендi.
Бағдарлама Тұжырымдама әзiрленген сәттен бастап соңғы үш жылда ақпараттық технологиялардың қазiргi заманғы әлемдiк даму үрдiстерi мен осы салада болған өзгерiстердi ескередi.
Экономикалық қызметтiң барлық түрлерiн терең реформалау жүрiп жатқан қазiргi уақытта әлемдiк қоғамдастық сапалық тұрғыда жаңа даму кезеңiне өтуде. Коммуникациялар, Интернет пен информатика қызметтер мен өндiрiстiң дәстүрлi салаларына адам айтқысыз жылдамдықпен ене отырып, құн түзiлуiнiң экономикалық базасын түбегейлi өзгертуде. Тиiмдiлiктiң артуы, жоғары жылдамдық пен өндiрiстiң икемдiлiгi алдыңғы қатарлы ақпараттық технологияларды енгiзудiң кейбiр салдарлары ғана.
Өзгерiстердi түйсiну жер-жерде орнын алғанына қарамастан, елдердiң бәрi бiрдей дамудың жаңа парадигмасына iлесе қойған жоқ. Нәтижесiнде әлем қазiргi кезде екi сатыға (digital divide деп аталатын) бөлiнiп, алдыңғы қатарлы елдер жаңа салалардың қарқынды дамуы есебiнен қалғандарынан iлгерi озып кетуде. Мұндай бөлiнудiң салдары "екіншi сатыдағы" елдер үшiн апатты болып табылады. Бұл кәсiпорындардың экономикалық түсiмi деңгейiнiң төмендеуi де, әлеуметтiк дамудың кенжелеуi де, саяси ұстанымдардың әлсiреуi де болмақ.
Сонымен, Қазақстан үшiн "екiншi сатыға" түсуiн қалай болдырмау және дамудағы алшақтықты азайту жөнiндегi мәселе бой көтередi. Проблеманы шешу жолдарының бiрi - экономика мен басқарудың барлық салаларында жаңа ақпараттық технологияларды жылдам енгiзудi қамтамасыз ететiн қуатты ұлттық инфрақұрылым жасау. Бұл жолды егжей-тегжейлi нақтылау, негiзгi мақсаттарды, бағыттарды және 2001-2005 жылдарға арналған iс-шараларды айқындау - осы Бағдарламаның мiндетi.
Бағдарламада мынадай ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
ақпарат - табыс етiлу нысандарына қарамастан адамдар, заттар, деректер, оқиғалар, құбылыстар мен процестер туралы мәлiметтер;
құпия ақпарат - мемлекеттiк құпиялар болып табылмайтын, бiрақ оларға қол жеткiзу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектелген мәлiметтердi қамтитын ақпарат;
қол жеткізу шектеулi ақпарат - жинаудың, өңдеудiң, тарату мен пайдаланудың арнаулы режимi белгiленген ақпарат;
бұқаралық ақпарат - адамдардың шектеусiз тобына арналған баспа, дыбыс-, дыбысбейне және өзге де хабарлар мен құжаттар;
ақпараттық жүйе - ақпараттық процестердi iске асыруға арналған ақпараттық технологиялардың, ақпараттық желiлердiң және оларды бағдарламалық-техникалық жағынан қамтамасыз ету құралдарының жиынтығы; <*>
ақпараттық ресурстар - ақпараттық жүйелерде бар, тиiстi бағдарламалық қамтамасыз етумен бiрiктiрiлген және ақпаратты пайдаланушылардың мүдделiлiгiн туғызатын, электрондық жүйелендiрiлген ақпарат (ақпараттық деректер базалары); <*>
ақпараттық өнiм - пайдаланушылардың қажеттiгiн қанағаттандыру үшiн даярланатын электрондық құжат және/немесе құжатталған ақпарат;
ақпараттық қызметтер - ақпараттық өнiмдердi пайдаланушыларға олардың сұрау салуы немесе шарт бойынша беру жөнiндегi қызмет;
ақпарат пайдаланушы - өзiне қажеттi ақпаратты алу үшiн ақпараттық жүйеге немесе делдалға жүгiнетiн және оны ақпараттың меншiкшiсi немесе иесi белгiлеген тәртiпке сәйкес пайдаланатын субъект;
халықаралық ақпарат алмасу - ақпараттық өнiмдердi Қазақстанның мемлекеттiк шекарасы арқылы, соның iшiнде почта байланысы мен ғаламдық ақпараттық желiлердi пайдалана отырып беру;
ҰАИ - мынадай басты құрамдас бөлiктердi қамтитын ұлттық ақпараттық инфрақұрылым:

3. Анализ состояния информационной инфраструктуры
Республики Казахстан
Универсальный доступ. Состояние телекоммуникационных систем Казахстана, необходимых для доступа к НИИ, в основном соответствует среднему мировому уровню, широкополосные услуги (доступ в Интернет) предоставляются практически во всех городах и районных центрах.
Однако для получения доступа к НИИ каждому пользователю необходимы достаточно дорогостоящие технические средства, такие, как персональный компьютер, модем. На сегодняшний день государственные органы и юридические лица имеют необходимый уровень технической оснащенности, в то время как в личном пользовании по различным оценкам находится всего 30-50 тыс. компьютеров, то есть их имеют 1-2 % среднестатистических семей.
Информационное обеспечение государственных органов. Анализ информационно-телекоммуникационных систем государственных органов, эксплуатирующихся и разрабатывающихся в Республике Казахстан, с точки зрения интеграции в НИИ, показывает, что практически все они имеют существенные недостатки.
Созданные на базе разнообразных, большей частью устаревших, программно-аппаратных средств и неунифицированных решений, информационные системы функционируют в основном в интересах отдельных структур и решают сугубо ведомственные задачи. Каждое ведомство разрабатывает и поддерживает свои информационные системы, которые никак не взаимодействуют с системами других ведомств, и уж тем более, не предоставляют доступа к информации всем заинтересованным пользователям. Это, как правило, приводит к дублированию данных, удорожанию работ по разработке и эксплуатации систем, затрудняет сбор первичной информации и поддержание ее в должном состоянии.
В качестве примера можно привести состояние баз данных по регистрации юридических лиц. Базы данных юридических лиц и хозяйствующих субъектов эксплуатируются в органах юстиции, статистики, налоговых и других государственных органах республики. Все эти базы данных реализованы на различных платформах, используют разные механизмы наполнения и сопровождения, присваивания регистрационных учетных идентификаторов. Анализ, проведенный в отдельных областях республики, показал, что совпадают данные не более чем по 50% юридических лиц, зарегистрированных в этих базах.
Информационная безопасность. Вопросы информационной безопасности субъектов и защиты информационных ресурсов НИИ в настоящее время решаются на основе международных стандартов и алгоритмов защиты информации. В соответствии с Государственной программой обеспечения информационной безопасности Республики Казахстан на 2000-2003 годы ведутся работы по созданию отечественных технических разработок и стандартов.
Образование населения. Достаточно успешно развивается программа "Интернет-школам", которая направлена на повсеместное подключение школ к сети Интернет. Однако в информационных ресурсах "Казахстанского Интернет" практически отсутствуют электронные учебные учреждения и библиотеки. Более того, на основании анализа работы школ в Интернет можно заключить, что "Казахстанский Интернет" практически им не интересен.
Электронная коммерция. Информационные ресурсы в этой сфере ограничиваются несколькими Интернет-магазинами, в основном сосредоточенными в Алматы и обслуживающими ее жителей, и электронной зерновой биржей, работающей в режиме реального времени. Информация о коммерческих продуктах и услугах представлена в основном фирмами, специализирующимися в области компьютерных технологий и телекоммуникаций.
Таким образом, основные составляющие информационной инфраструктуры в республике не получили должного развития.

3. Қазақстан Республикасының ақпараттық
инфрақұрылымының жай-күйін талдау
Әмбебап қол жеткiзу. ҰАИ-ға қол жеткiзу үшін қажеттi Қазақстан телекоммуникациялық жүйелерінің жай-күйі негізінен орташа әлемдiк деңгейге сәйкес келедi, кең ауқымды қызметтер (Интернетке қол жеткiзу) іс жүзiнде барлық қалалар мен аудан орталықтарында көрсетiледi.
Алайда ҰАИ-ға қол жеткiзу үшiн әрбiр пайдаланушыға едәуiр қымбат тұратын дербес компьютер, модем тәрiздi техникалық құралдар қажет. Бүгiнгi таңда мемлекеттiк органдар мен заңды тұлғалар қажеттi техникалық жарақтану деңгейіне ие, ал жеке пайдаланыста әр түрлi бағалауға сәйкес барлығы 30-50 мың компьютер бар, яғни бұл орташа статистикалық отбасылардың 1-2%.
Мемлекеттiк органдарды ақпараттық қамсыздандыру. Мемлекеттiк органдардағы Қазақстан Республикасында пайдаланылатын және әзiрленетін ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелерге талдау ҰАИ-ға интеграциялану тұрғысынан олардың бәрiнiң дерлiк елеулi кемшiлiктерi бар екенiн көрсетедi.
Әр алуан, көбiнде ескiрген бағдарламалық-аппараттық құралдар мен бiрiздендiрiлмеген шешiмдер негiзiнде жасалған ақпараттық жүйелер, негiзiнен, жекелеген құрылымдардың мүдделеріне жұмыс iстейдi және тек қана ведомстволық мiндеттердi шешедi. Әр ведомство өзiнiң ақпараттық жүйелерiн әзiрлеп, қолдап отырады. Олар басқа ведомстволардың жүйелерiмен ешқандай өзара әрекет жасамайды және де барлық мүдделi пайдаланушылардың ақпаратқа қол жеткiзуіне тіптi де мүмкiндiк бермейдi. Мұның өзi, әдетте, деректердiң қосарлануына, жүйелердi әзiрлеу мен пайдалану жөнiндегi жұмыстардың қымбаттауына алып келедi, бастапқы ақпарат жинауды және оны тиістi күйiнде ұстап тұруды қиындатады.
Мысал ретiнде заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi деректер базасының жай-күйiн келтiруге болады. Заңды тұлғалар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң деректер базасы республиканың әдiлет, статистика, салық және басқа да мемлекеттiк органдарында пайдаланылады. Осынау деректер базаларының баршасы әр қилы тұғырларда іске асырылған, толықтыру мен ұйымдастырудың, тiркеу, есепке алу идентификаторларын берудiң түрлi тетiктерiн пайдаланады. Республиканың жекелеген облыстарында жүргiзiлген талдау осы базаларда тiркелген заңды тұлғалардың 50%-нен аспайтындары бойынша ғана деректердiң сәйкесетiндiгiн көрсеттi.
Ақпараттық қауiпсiздiк. ҰАИ субъектiлерінің ақпараттық қауiпсiздiгi мен ақпараттық ресурстарын қорғау мәселелерi қазiргi таңда ақпарат қорғаудың халықаралық стандарттары мен алгоритмдерi негiзiнде шешiлуде. Қазақстан Республикасының Ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес отандық техникалық талдамалар мен стандарттарды жасау жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлуде.
Халыққа бiлiм беру. "Интернет - мектептерге" бағдарламасы едәуiр табысты даму үстiнде, ол жер-жерлерде мектептердi Интернет желiсiне қосуға бағытталған. Алайда "Қазақстандық Интернеттiң" ақпараттық ресурстарында электрондық оқу мекемелерi мен кiтапханалар жоққа тән. Оның үстiне, Интернеттегi мектептердiң жұмысын талдау негiзiнде "Қазақстандық Интернет" оларды iс жүзiнде қызықтырмайды деп топшылауға болады.
Электрондық сауда-саттық. Бұл саладағы ақпараттық ресурстар негiзiнен Алматыда шоғырланып отырған және оның тұрғындарына қызмет ететiн бiрнеше Интернет-магазиндермен және нақты уақыт режимiнде жұмыс iстейтiн электрондық астық биржасымен шектеледi. Сауда-саттық өнiмдерi мен қызметтерi туралы ақпаратты негiзiнен компьютерлiк технологиялар мен телекоммуникациялар саласында маманданған фирмалар ұсынады.
Сонымен, республикада ақпараттық инфрақұрылымның негiзгi құрамдас бөлiктерi тиiсiнше дамымай отыр.

4. Цели и задачи Программы
Государственная программа формирования и развития НИИ Республики Казахстан направлена на достижение следующих целей:
1) создание рынка информации и знаний как факторов производства в дополнение к рынкам природных ресурсов, труда и капитала;
2) обеспечение информационной безопасности личности, общества, государства и создание эффективной системы свободного и равноправного получения, распространения и использования информации как важнейшего условия демократического развития;
3) повышение уровня образования населения, научно-технического и культурного развития общества за счет расширения возможностей информационного обмена на международном, национальном и региональном уровнях и, соответственно, повышение роли профессионализма и творческих способностей как важнейших характеристик рынка труда;
4) формирование в государственном управлении, экономике, бизнесе, культуре и социальной сфере новых технологических укладов, базирующихся на массовом использовании информационных технологий, средств компьютерной техники и телекоммуникаций;
5) эффективное использование информационных ресурсов в деятельности государственных органов.
В соответствии с этими целями первоочередными задачами государственной программы на 2001-2005 годы являются:
1) создание минимально необходимой нормативной правовой базы, включающей в себя:
нормативные правовые акты, регулирующие взаимоотношения субъектов информационного общества;
стандарты в области формирования и развития НИИ;
2) разработка нормативной, правовой и методической базы в сфере информационной безопасности государства в соответствии с утвержденной Государственной программой обеспечения информационной безопасности на 2000-2003 годы и постепенный переход на использование отечественных сертифицированных средств обеспечения безопасности;
3) создание условий для повышения уровня использования информационных технологий в экономике и социальной сфере страны, включающих:
обеспечение минимального набора услуг телекоммуникаций соответствующего качества, доступных всем потребителям, независимо от их социального или географического положения;
организацию широкого доступа к нормативным, правовым, справочным, библиотечным и прочим информационным ресурсам;
развитие национального сегмента глобальной сети Intеrnеt;
развитие отечественной индустрии программного обеспечения;
4) информационное обеспечение государственных органов за счет:
разработки, ввода в эксплуатацию и интеграции межведомственных баз данных коллективного регламентируемого доступа с возможностью их пополнения и использования всеми участниками информационного рынка без учета ведомственной принадлежности, форм организации и собственности;
создания сетевой инфраструктуры государственных органов и их комплексной информатизации;
реализации сегмента НИИ в рамках нескольких государственных органов.

4. Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттерi
Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың мемлекеттiк бағдарламасы мынадай мақсаттарға қол жеткiзуге бағытталған:
1) табиғи ресурстар, еңбек пен капитал нарықтарына қосымша өндiрiс факторлары ретiнде ақпарат және бiлiм нарығын түзу;
2) жеке адамның, қоғамның, мемлекеттiң ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және демократиялық дамудың аса маңызды шарты ретiнде ақпаратты алудың, тарату мен пайдаланудың еркiн және тең құқылы тиiмдi жүйесiн жасау;
3) халықаралық, ұлттық және аймақтық деңгейлерде ақпарат алмасу мүмкiндiктерiн кеңейту есебiнен халықтың бiлiм деңгейiн, қоғамның ғылыми-техникалық және мәдени даму деңгейiн көтеру және тиiсiнше, еңбек нарығының аса маңызды сипаттамалары ретiнде кәсiби бiлiктiлiк пен шығармашылық қабiлеттердiң рөлiн арттыру;
4) мемлекеттiк басқаруда, экономикада, бизнесте, мәдениет пен әлеуметтiк салада ақпараттық технологияларды, компьютерлiк техника құралдары мен телекоммуникацияларды жаппай қолдануға негiзделген жаңа технологиялық укладтарды қалыптастыру;
5) мемлекеттiк органдардың қызметiнде ақпараттық ресурстарды тиiмдi пайдалану.
Осы мақсаттарға сәйкес 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламаның бiрiншi кезектегi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) ақпараттық қоғам субъектілерінің өзара қарым-қатынастарын реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi;
ҰАИ-ды қалыптастыру және дамыту саласындағы стандарттарды қамтитын қажеттi нормативтiк құқықтық базаны жасау;
2) Ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арнап бекiтiлген мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес мемлекеттiк ақпараттық қауiпсiздiк саласында нормативтiк, құқықтық және әдiстемелiк базаны әзiрлеу және қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң сертификатталған отандық құралдарын пайдалануға бiрте-бiрте көшу;
3) әлеуметтiк немесе географиялық жағдайына қарамастан, барлық тұтынушылардың қолы жететiн тиiстi сапалы телекоммуникациялар қызметтерiнiң ең аз жиынтығын қамтамасыз етудi;
нормативтiк, құқықтық, анықтамалық, кiтапханалық және басқа да ақпараттық ресурстарға кеңiнен қол жеткiзілуiн ұйымдастыруды;
Internet ғаламдық желiсінің ұлттық бөлшегiн (сегментiн) дамытуды;
бағдарламалық қамсыздандырудың отандық индустриясын дамытуды қоса алғанда, елдiң экономикасы мен әлеуметтiк саласында ақпараттық технологияларды пайдалану деңгейiн арттыруға жағдай туғызу;
4) мемлекеттiк органдарды:
ұжымдық реттелетiн қол жеткiзу деректерiнiң ведомствоаралық базаларын ақпараттық нарықтың барлық қатысушыларының ведомстволық тиесiлiлiгi, ұйымдық және меншiк нысандарын ескерусiз, толықтыруы әрi пайдалануы мүмкiндiктерiн қоса әзiрлеу, пайдалануға беру және интеграциялау;
мемлекеттiк органдардың желiлiк инфрақұрылымын жасау және оларды кешендi ақпараттандыру;
ҰАИ-дың бөлшегiн бiрнеше мемлекеттiк органдар шеңберiнде iске асыру есебiнен ақпараттық қамсыздандыру.

5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Учитывая ведущую роль государства в проведении глубокой трансформации общества и задачи стратегической программы "Казахстан - 2030", в процессе реализации Государственной программы формирования и развития НИИ необходимо придерживаться следующих основных направлений:
1) построение НИИ на принципах открытых систем, которые обеспечивают переносимость, взаимосвязь и масштабность информационных ресурсов;
2) стандартизация, унификация и сертификация средств и систем информатизации;
3) обеспечение регламентируемого универсального доступа к ресурсам НИИ для всех потребителей и поставщиков информации;
4) самоорганизация НИИ на базе правового регулирования со стороны государства и доступности информационных ресурсов государственных органов;
5) расширение сферы применения государственного (казахского) языка в информационных технологиях;
6) использование созданных ранее информационных систем и миграция уже имеющихся программных комплексов, баз данных и персонала на новые аппаратно-программные платформы;
7) учет, регистрация информационных ресурсов и обеспечение регламентируемого доступа к информации об их составе, размещении и условиях использования для всех заинтересованных организаций и граждан;
8) оптимизация затрат бюджетных средств на формирование, использование и защиту государственных информационных ресурсов;
9) обеспечение информационной безопасности и независимости страны.
Реализация Программы будет осуществляться через следующие механизмы:
1. Создание нормативной правовой базы формирования и функционирования НИИ Республики Казахстан.
В сфере нормативного правового обеспечения должны быть разработаны и приняты:
1) законодательные акты, которые:
устанавливают правовые основы государственной поддержки, управления и регулирования процесса создания НИИ;
закрепляют права государства, организаций и отдельных граждан на информацию;
регламентируют отношения субъектов НИИ в процессе создания и распространения информационных ресурсов;
устанавливают правовой режим функционирования рынка информационных технологий, продукции и услуг, обеспечивают формирование рыночной инфраструктуры информатизации как в государственном, так и негосударственном секторах и включение ее в глобальную информационную инфраструктуру;
2) нормативные акты, регламентирующие разработку, принятие и использование единой системы государственных стандартов в области информатизации;
3) нормативная база внедрения электронного документооборота и других безбумажных технологий в республике, определяющая правовой статус электронного документа, электронной подписи, электронного архива;

5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары және iске асыру
тетiктерi
Қоғамда терең өзгерiс жүргiзудегi мемлекеттiң жетекшi рөлiн және "Қазақстан-2030" Стратегиялық бағдарламасының мiндеттерiн ескере отырып, ҰАИ-ды қалыптастыру мен дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру процесiнде мынадай негiзгi бағыттарды ұстану қажет:
1) ҰАИ-ды ақпараттық ресурстардың тасымалдылығын, өзара байланысы мен ауқымдылығын қамтамасыз ететiн ашық жүйелер принциптерінде құру;
2) ақпараттандыру құралдары мен жүйелерiн стандарттау, бiрiздендiру және сертификаттау;
3) ақпараттың күллi тұтынушылар мен жеткiзушiлерi үшiн ҰАИ-дың ресурстарына реттелетiн әмбебап қол жеткiзудi қамтамасыз ету;
4) мемлекет тарапынан құқықтық реттеу мен мемлекеттiк органдардың ақпараттық ресурстарының қол жетiмділiгi негiзiнде ҰАИ-дың өзiн-өзi ұйымдастыруы;
5) ақпараттық технологияларда мемлекеттiк (қазақ) тілдiң пайдалану аясын кеңейту;
6) бұрын жасалған ақпараттық жүйелердi пайдалану және қолда бар бағдарламалық кешендердi, деректер базалары мен қызметкерлердi жаңа аппараттық-бағдарламалық тұғырларға көшiру;
7) ақпараттық ресурстарды есепке алу, тiркеу және олардың құрамы, орналасуы мен пайдалану шарттары туралы ақпаратқа барлық мүдделi ұйымдар мен азаматтар үшiн реттелетiн қол жеткiзудi қамтамасыз ету;
8) мемлекеттiк ақпараттық ресурстарды түзу, пайдалану және қорғауға арналған бюджет қаражатының шығындарын оңтайландыру;
9) елдiң ақпараттық қауiпсiздiгi мен тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету.
Бағдарламаны iске асыру мынадай тетiктер арқылы жүзеге асырылатын болады:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен жұмыс істеуінің нормативтік құқықтық базасын жасау.
Нормативтiк құқықтық қамтамасыз ету саласында мыналар әзiрленiп, қабылдануға тиiс:
1) заң актiлерi, олар:
ҰАИ-ды құру процесiн мемлекеттiк қолдаудың, басқару мен реттеудiң құқықтық негiздерiн белгiлейдi;
мемлекеттiң, ұйымдар мен жекелеген азаматтардың ақпаратқа құқықтарын бекiтедi;
ақпараттық ресурстар түзу мен тарату процесiнде ҰАИ-дың субъектiлерiнiң қарым-қатынастарын реттейдi;
ақпараттық технологиялар, өнiмдер мен қызметтер нарығының жұмыс iстеуiнiң құқықтық режимiн белгiлейдi, мемлекеттiк, сол сияқты беймемлекеттiк секторларда ақпараттандырудың нарықтық инфрақұрылымын қалыптастыруды және оны ғаламдық ақпараттық инфрақұрылымға қосуды қамтамасыз етедi;
2) ақпараттандыру саласында бiрыңғай мемлекеттiк стандарттар жүйесiн әзiрлеудi, қабылдау мен пайдалануды реттейтiн нормативтiк актiлер;
3) республикада электрондық құжаттың, электрондық қолтаңбаның, электрондық мұрағаттың құқықтық мәртебесiн айқындайтын электрондық құжат айналымы мен басқа да қағазсыз технологияларды енгiзудiң нормативтiк базасы;

4) нормативная методическая база по сертификации средств и систем информатизации.
2. Создание научно-методической базы.
В части научно-методического обеспечения должны быть осуществлены:
1) выбор и разработка стандартов в области информатизации в рамках концепции открытых систем;
2) разработка организационно-методических рекомендаций по созданию и совершенствованию корпоративных информационных систем в государственной и негосударственной сферах, гарантирующих автоматическое включение этих систем в НИИ;
3) меры по подготовке и повышению квалификации специалистов в области информационных технологий.
3. Формирование и использование информационных ресурсов.
В области формирования и использования информационных ресурсов должны быть осуществлены:
1) создание государственного регистра, содержащего сведения по организациям - держателям государственных, негосударственных и смешанных информационных ресурсов и по видам распространяемой ими информационной продукции и предоставляемым информационным услугам;
2) создание и ведение отдельных системообразующих межведомственных, отраслевых и региональных баз данных, обеспечивающих свободный регламентируемый доступ пользователей всех категорий к открытой части информации и возможность интеграции с информационными системами негосударственных структур;
3) защита государственных информационных ресурсов от различных угроз, обеспечение информационной безопасности, создание методических рекомендаций по обеспечению безопасности для частных корпоративных информационных систем;
4) создание депозитариев государственных информационных систем, образующих сеть специализированных центров, которые обеспечивают хранение эталонов информационных систем соответствующих территорий и государственных органов.
4. Формирование и использование информационной инфраструктуры органов государственного управления.
В области формирования и использования информационной инфраструктуры органов государственного управления должно быть осуществлено информационно-технологическое обеспечение деятельности этих органов (системы электронного документооборота, системы видеоконференций, системы синхронного перевода, электронные системы голосования, информационно-справочные системы, в том числе с использованием геоинформационных систем, информационно-аналитические системы поддержки принятия решений с использованием геоинформационных систем, системы информационной безопасности и др.) на базе эксплуатируемых и создаваемых информационно-телекоммуникационных служб.
Системы информационной безопасности должны обеспечивать защиту информационных ресурсов и информационную безопасность субъектов информационного взаимодействия. Необходимо развитие межведомственных централизованных служб по эксплуатации и обслуживанию средств связи и информатизации в государственных органах.

4) ақпараттандыру құралдары мен жүйелерiн сертификаттау жөнiндегi нормативтiк әдiстемелiк база.
2. Ғылыми-әдiстемелiк базаны жасау.
Ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету бөлігінде мыналар жүзеге асырылуға тиiс:
1) ақпараттандыру саласында ашық жүйелер тұжырымдамасы шеңберiнде стандарттарды таңдау және әзiрлеу;
2) мемлекеттiк және беймемлекеттiк салаларда корпоративтiк ақпараттық жүйелердi жасау мен жетiлдiру жөнiндегi, осы жүйелердiң ҰАИ-ға автоматты түрде қосылуына кепілдiк беретiн ұйымдық-әдiстемелiк ұсынымдарды әзiрлеу;
3) ақпараттық технологиялар саласында мамандар даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар.
3. Ақпараттық ресурстарды түзу және пайдалану.
Ақпараттық ресурстарды түзу және пайдалану саласында мыналар жүзеге асырылуға тиiс:
1) мемлекеттiк, беймемлекеттiк және аралас ақпараттық ресурстарды ұстаушы ұйымдар бойынша және олар тарататын ақпараттық өнiмдер мен ұсынатын ақпараттық қызметтер түрлерi бойынша мәлiметтердi қамтитын мемлекеттiк тiзiлiмдi жасау;
2) барлық санаттағы пайдаланушылардың ақпараттың ашық бөлiгiне еркiн реттелетiн қол жеткiзуi мен беймемлекеттiк құрылымдардың ақпараттық жүйелерiмен интеграциялану мүмкiндігiн қамтамасыз ететiн дербес жүйе түзушi ведомствоаралық, салалық және аймақтық деректер базаларын жасау және жүргiзу;
3) мемлекеттiк ақпараттық ресурстарды әр түрлi қатерлерден қорғау, ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, жекеменшiк корпоративтiк ақпараттық жүйелер үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi әдiстемелiк ұсынымдарды жасау;
4) мамандандырылған орталықтар жүйесiн құрайтын мемлекеттiк ақпараттық жүйелер депозитарийлерiн құру, олар тиiстi аумақтар мен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерiнiң эталондарын сақтауды қамтамасыз етедi.
4. Мемлекеттiк басқару органдарының ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру және пайдалану.
Мемлекеттiк басқару органдарының ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру және пайдалану саласында пайдаланылатын және құрылатын ақпараттық-телекоммуникациялық қызметтер базасында осы органдардың қызметiн ақпараттық-технологиялық қамтамасыз ету (электрондық құжат айналымы жүйелерi, бейне- конференциялар жүйелерi, iлеспе аударма жүйелерi, электронды дауыс беру жүйелері, ақпараттық-анықтамалық жүйелер, оның iшiнде геоақпараттық жүйелердi пайдаланып, геоақпараттық жүйелердi пайдалана отырып шешiмдер қабылдауды қолдаудың ақпараттық-талдау жүйелері ақпараттық қауiпсiздiк жүйелерi және басқалар) жүзеге асырылуға тиiс. <*>
Ақпараттық қауiпсiздiк жүйелерi ақпараттық ресурстарды қорғауды және ақпараттық өзара iс-қимыл субъектiлерiнiң ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге тиiс.
Мемлекеттiк органдарда байланыс және ақпараттандыру құралдарын пайдалану мен қызмет көрсету жөнiндегi ведомствоаралық орталықтандырылған қызметтердi дамыту қажет.

Срок выполнения - 2001-2005 год.
Источник финансирования подпрограммы - республиканский бюджет.
Примерный объем финансирования подпрограммы, включая эксплуатационные расходы на 3 года, - 160 000 000 тенге.
Основные мероприятия подпрограммы:
разработка правил и регламента функционирования государственного регистра;
разработка прикладного программного обеспечения системы ведения государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем;
приобретение и инсталляция средств вычислительной техники и системного программного обеспечения;
обеспечение функционирования государственного регистра и депозитариев информационных систем на постоянной основе.
Реализация подпрограммы обеспечит:
равноправный регламентный доступ к информации о государственных и частных информационных ресурсах;
повышение качества разрабатываемых информационных систем и эффективное использование средств, инвестируемых в информационные технологии государственными и коммерческими структурами;
безопасность и защищенность информационных ресурсов на основе постоянного анализа данных государственного регистра;
сохранность и тиражируемость программного обеспечения информационных систем.
Подпрограмма 2. Создание стандартов электронного обмена данными
В рамках подпрограммы должны быть утверждены или разработаны стандартные:
протоколы передачи данных по сетям телекоммуникаций;
форматы предоставления данных, передаваемых между информационными системами;
средства протоколирования событий;
механизмы защиты данных от несанкционированного использования и искажения в процессе электронного обмена.
Внедрение данной подпрограммы должно проводиться поэтапно на основе анализа существующих информационных систем и в связи с другими подпрограммами.
Исполнитель подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи по согласованию с Комитетом национальной безопасности и общественными организациями (советом операторов связи, ассоциацией операторов связи).
Срок реализации подпрограммы - 2001-2005 год.
Ориентировочная стоимость подпрограммы - 40 000 000 тенге.
Источники финансирования подпрограммы - средства республиканского бюджета.
Реализация подпрограммы позволит обеспечить универсальный доступ к НИИ населению, хозяйствующим субъектам, общественным организациям и органам государственного управления Республики Казахстан.
Подпрограмма 3. Внедрение электронной коммерции, аукционов и тендеров
Развитие электронного ведения бизнеса, электронной торговли, электронных финансов является одним из глобальных направлений развития мировой экономики.
В рамках подпрограммы необходимо:
разработать и внедрить механизмы и правила электронного ведения бизнеса, электронной торговли, электронных финансов, которые позволят повысить общую культуру коммерции в стране за счет обеспечения прозрачности сделок, возможности участия в деловой жизни вне зависимости от физического расположения компании или бизнеса. Особое внимание при реализации подпрограммы должно быть уделено равноправному распространению электронной коммерции в малых городах и сельских районах, где получение актуальной коммерческой информации и услуг другими способами затруднено;
внедрить механизм электронных аукционов и тендеров в сфере государственных закупок, осуществляемых на конкурсной основе, что позволит обеспечить их транспарентность и открытость.
Исполнитель подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи по согласованию с Национальным Банком, Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.
Основные мероприятия подпрограммы:
разработка нормативных документов в области электронной коммерции;
формирование требований к электронным платежным системам общего пользования в Республике Казахстан;
разработка и запуск Wеb-сайта "Электронное агентство государственных закупок";
приобретение и инсталляция технических средств и системного программного обеспечения.

Орындалу мерзiмi - 2001-2005 жыл.
Шағын бағдарламаны қаржыландыру көзi - республикалық бюджет.
3 жылға есептелген пайдалану шығыстарын қоса алғанда, шағын бағдарламаны қаржыландыру көлемiнiң шамасы - 160 000 000 теңге.
Шағын бағдарламаның негiзгi iс-шаралары:
мемлекеттiк тiзілiмнiң жұмыс iстеу ережелерi мен регламентiн әзiрлеу;
ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердiң мемлекеттiк тiзілiмiн жүргiзу жүйесiн қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды әзiрлеу; <*>
есептеуiш техника мен жүйелi бағдарламалық қамсыздандыру құралдарын сатып алу және инсталляция;
ақпараттық жүйелердiң мемлекеттік тізілімі мен депозитарийлерінің тұрақты негізде жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Шағын бағдарламаны iске асыру:
Мемлекеттiк және жекеменшiк ақпараттық ресурстар туралы ақпаратқа тең құқылы реттеулi қол жеткiзудi;
әзiрленетiн ақпараттық жүйелердің сапасын арттыруды әрi мемлекеттiк және коммерциялық құрылымдардың ақпараттық технологияларға инвестициялайтын қаражатының тиімді пайдаланылуын;
мемлекеттiк тiзiлiм деректерiн ұдайы талдау негiзiнде ақпараттық ресурстардың қауіпсiздiгi мен қорғалуын;
ақпараттық жүйелердi бағдарламалық қамсыздандыруды етудің сақталуы мен таралуын қамтамасыз етедi.
2-Шағын бағдарлама. Деректердiң электрондық алмасу стандарттарын жасау
Шағын бағдарлама шеңберiнде стандартты:
телекоммуникациялар желiлерi бойынша деректердi беру хаттамалары;
ақпараттық жүйелер арасында берiлетiн деректердi ұсыну форматтары;
оқиғаларды хаттамалау құралдары;
электрондық алмасу процесiнде деректердi рұқсатсыз пайдалану мен бұрмалаудан қорғау тетiктерi бекiтілуге немесе әзiрленуге тиiс.
Осы шағын бағдарламаны енгiзу қолданыстағы ақпараттық жүйелердi талдау негізінде және басқа шағын бағдарламалармен байланыста кезең-кезеңмен жүргізілуге тиіс.
Шағын бағдарламаның атқарушысы - Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен және қоғамдық ұйымдармен (байланыс операторлары кеңесiмен, байланыс операторлары қауымдастығымен) келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігi. <*>
Шағын бағдарламаны iске асыру мерзiмi - 2001-2005 жыл.
Шағын бағдарламаның шамамен алынған құны - 40 000 000 теңге.
Шағын бағдарламаны қаржыландыру көздерi - республикалық бюджет қаражаты.
Шағын бағдарламаны iске асыру халықтың, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң, қоғамдық ұйымдар мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдарының ҰАИ-ға әмбебап қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi.
3-Шағын бағдарлама. Электрондық сауда-саттықты, аукциондар мен тендерлердi енгiзу
Бизнестi электрондық жүргiзудi, электрондық сауданы, электрондық қаржыны дамыту әлемдiк экономика дамуының ғаламдық бағыттарының бiрi болып табылады.
Шағын бағдарлама шеңберiнде:
бизнестi электрондық жүргiзу, электрондық сауда, электрондық қаржы тетiктерi мен ережелерiн әзiрлеп, енгiзу қажет, олар мәмiлелердiң ашықтығын қамтамасыз ету есебiнен елде жалпы коммерция мәдениетiн, компанияның немесе бизнестiң нақты қайда орналасқанына қарамастан, iскерлiк өмiрге араласу ықтималдығын арттыруға мүмкiндiк бередi. Шағын бағдарламаны iске асыру кезiнде электрондық сауда-саттықтың, өзектi коммерциялық ақпарат пен қызметтердi басқаша жолдармен алу қиындыққа түсетін, шағын қалалар мен ауылдық аудандарда тең құқылы таралуына ерекше назар аударылуға тиiс;
мемлекеттiк сатып алу саласында конкурстық негiзде жүзеге асырылатын электрондық аукциондар мен тендерлер тетiгiн енгiзу қажет, мұның өзi олардың транспаренттiгi мен ашықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндiк етеді.
Шағын бағдарламаның атқарушысы - Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен, Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегі агенттігі. <*>
Шағын бағдарламаның негiзгi iс-шаралары:
электрондық сауда-саттық саласында нормативтiк құжаттарды әзiрлеу;
Қазақстан Республикасында жалпы пайдаланыстағы электрондық төлем жүйелерiне қойылатын талаптарды түзу;
"Мемлекеттiк сатып алу электрондық агенттiгi" Wеb-сайтын әзiрлеп, iске қосу;
техникалық және жүйелi бағдарламалық қамсыздандыру құралдарын сатып алу және инсталляция.

Срок реализации подпрограммы - 2001-2005 год.
Ориентировочная стоимость подпрограммы - 70 000 000 тенге.
Основные источники финансирования - республиканский бюджет.
Подпрограмма 4. Создание информационной инфраструктуры государственных органов
Необходимым условием формирования НИИ Республики Казахстан является построение информационной инфраструктуры государственных органов. Подпрограмма предусматривает:
1) создание Wеb-сайтов государственных органов.
В настоящее время многие государственные органы создают Wеb-сайты собственными силами либо с помощью международных финансовых организаций, либо силами профессиональных компаний, работающих по контракту. Эти действия поднимают престиж государственных органов Республики Казахстан в глазах международного информационного сообщества.
Можно отметить следующие недостатки существующих сайтов:
незавершенность большинства сайтов - многие информационные разделы месяцами находятся в разработке или не обновляются, публикуемая устаревшая информация вводит пользователей в заблуждение;
отсутствие информации на государственном языке на сайтах государственных организаций;
отсутствие информации на английском языке резко сокращает круг потребителей информации и затрудняет ее распространение в глобальной информационной инфраструктуре;
недостаточная производительность программно-аппаратных систем и средств телекоммуникаций, используемых государственными органами, вызывает дискомфорт у пользователей;
отсутствие ссылок на сайты других государственных органов затрудняет навигацию и поиск информации.
Для реализации подпрограммы необходимо:
разработать в установленном порядке типовые требования к техническим характеристикам, языковой поддержке, актуальности содержащейся информации, обязательной ссылочной части и пр. для сайтов, находящихся в ведении государственных органов;
создать и постоянно поддерживать Wеb-сайт Правительства Республики Казахстан, определив органы, ответственные как за его сопровождение, так и за своевременное предоставление актуальной достоверной информации;
регламентировать использование государственной символики в оформлении сайтов, принадлежащих любым организациям и физическим лицам, находящимся под юрисдикцией Республики Казахстан.
Указанные мероприятия по упорядочению процессов создания и функционирования Wеb-сайтов государственных органов должны учитывать положения законодательства о средствах массовой информации; Z990451_
2) определение правил и порядка получения электронного адреса.
Официальные электронные адреса (публичный текстовый код, однозначно идентифицирующий абонентов электронной почты и Wеb-сайты) государственных органов и должностных лиц должны присваиваться в установленном порядке.
Необходимо сформировать и вести постоянно справочник официальных электронных адресов Республики Казахстан. Справочник должен публиковаться на Wеb-сайте Правительства Республики Казахстан;

Шағын бағдарламаны iске асыру мерзiмi - 2001-2005 жыл.
Шағын бағдарламаның шамамен алынған құны - 70 000 000 теңге.
Қаржыландырудың негiзгi көздерi - республикалық бюджет.
4-шағын бағдарлама. Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын жасау
Қазақстан Республикасының ҰАИ-ын қалыптастырудың қажеттi шарты мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын жасау болып табылады.
Шағын бағдарлама:
1) мемлекеттiк органдардың Wеb-сайттарын жасауды көздейдi.
Бүгiнгi таңда көптеген мемлекеттiк органдар өз күшiмен, не халықаралық қаржы ұйымдарының көмегiмен, не келiсiм-шарт бойынша жұмыс iстейтiн кәсiби компаниялардың күшiмен Wеb-сайттар жасайды. Бұл әрекеттер Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының халықаралық ақпараттық қауымдастық алдындағы беделiн көтередi.
Қазiргi бар сайттардың мынадай кемшілiктерiн атап өтуге болады:
сайттардың көпшiлiгiнiң аяқсыздығы - көптеген ақпараттық бөлiмдер айлап әзiрленедi немесе жаңартылмайды, жарияланатын ескiрген ақпарат пайдаланушыларды жаңылуға ұрындырады;
мемлекеттiк ұйымдардың сайттарында мемлекеттiк тiлдегi ақпараттың жоқтығы;
ағылшын тiлiндегi ақпараттың жоқтығы ақпаратты пайдаланушылар санын күрт қысқартады әрi оның ғаламдық ақпараттық инфрақұрылымда таралуын қиындатады;
мемлекеттiк органдар пайдаланатын бағдарламалық-ақпараттық жүйелер мен телекоммуникациялық құралдардың жеткiлiксiз өнiмдiлiгi тұтынушыларға қолайсыздық туғызады;
басқа мемлекеттiк органдардың сайттарына сiлтемелердiң жоқтығы ақпарат навигациясы мен iздестiрудi қиындатады.
Шағын бағдарламаны iске асыру үшiн:
мемлекеттiк органдардың құзырындағы сайттардың техникалық сипаттамаларына, тiлдiк қолдауға, қамтылған ақпараттың өзектiлiгiне, мiндеттi сiлтеме бөлiгiне және басқаларына қойылатын типтiк талаптарды белгiленген тәртiппен әзiрлеу;
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Wеb-сайтын, оны ұластыруға, сондай-ақ өзектi дұрыс ақпаратты уақтылы беруге жауапты органдарды айқындай отырып, жасау әрi ұдайы қолдап отыру;
Қазақстан Республикасының құқықтық өкiлеттiгiндегi кез келген ұйымдар мен жеке тұлғаларға тиесiлi сайттарды безендiруде мемлекеттiк рәмiздердi пайдалануды реттеу.
Мемлекеттiк органдардың Wеb-сайттарын жасау мен олардың жұмыс iстеу процестерiн реттеу жөнiндегi аталмыш iс-шаралар бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңдардың ережелерiн ескеруге тиiс;
2) Электрондық мекен-жай алудың ережелерi мен тәртiбiн айқындау.
Мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалардың ресми электрондық мекен-жайлары (электрондық почта мен Wеb-сайттар абоненттерiн дәлме-дәл сәйкестендiрушi жария мәтiндiк коды) белгiленген тәртiппен берiлуге тиiс.
Қазақстан Республикасының ресми электрондық мекен-жайларының анықтамалығын түзiп әрi тұрақты жүргiзу қажет. Анықтамалық Қазақстан Республикасы Yкіметiнің Wеb-сайтында жариялануға тиiс;

3) создание единой системы электронного документооборота государственных органов.
Система электронного документооборота должна привести к созданию единой технологии обработки информации на всех уровнях государственного управления, единой идеологии документооборота с помощью механизмов коллективного использования документов.
В первую очередь участниками единого государственного электронного документооборота должны стать государственные органы, которые уже имеют развитые базы данных электронных документов. Перечень таких баз данных и степень их подготовленности для интеграции и конвертации должен быть определен при решении задач подпрограммы "Мониторинг состояния информационных систем".
Должна быть проработана и реализована концепция государственного электронного архива, который должен обеспечивать хранение и поиск документов, а также предоставлять широкие возможности по использованию, распространению, классификации и тиражированию документов с автоматическим подтверждением их подлинности. В электронные архивы должны вноситься не только новые, но и существующие бумажные документы, для чего необходимо организовать планомерную работу по преобразованию этих документов в электронный вид.
В рамках подпрограммы должны быть разработаны эффективные механизмы подтверждения подлинности электронных документов;
4) создание сети электронных информационных центров.
Сеть информационных электронных центров на первом этапе должна строиться на базе информационных ресурсов государственных органов и их подведомственных организаций - учебных заведений, государственных библиотек, музеев, архивов, средств массовой информации;
5) создание типовых проектных решений административно-управленческих систем.
К административно-управленческим программным продуктам относятся информационные системы по законодательству и ведомственные системы экономического назначения (управление персоналом, расчет и выплата заработной платы, бухгалтерский учет и пр.).
На основании анализа состояния административно-управленческих программных продуктов, использующихся в государственных органах, необходимо:
провести сертификацию и отбор стандартных программ общего назначения для использования в государственных органах;
разработать на основе сертифицированных административно-управленческих систем типовые решения по информатизации управленческой сферы государственных органов;
определить источники и порядок получения разработчиками правовых баз данных актуальной правовой информации и провести сертификацию этих баз с учетом их соответствия определенному порядку.

3) мемлекеттiк органдардың бiрыңғай электрондық құжат айналымы жүйесiн құpу. <*>
Электрондық құжат айналымы жүйесi мемлекеттiк басқарудың барлық деңгейлерiнде бiрыңғай ақпарат өңдеу технологиясын, құжаттарды ұжымдық пайдалану тетiктерi көмегiмен бiрыңғай құжат айналымы идеологиясын жасауға әкелуi тиiс.
Бiріншi кезекте бiрыңғай мемлекеттiк электрондық құжат айналымының қатысушылары электрондық құжаттардың дамыған деректер базасына ие мемлекеттік органдар болуға тиiс. Мұндай деректер базасының тiзбесi мен олардың интеграциялауға және конвертациялауға даярлығының деңгейі "Ақпараттық жүйелердің жай-күйiнiң мониторингi" атты шағын бағдарламаның мiндеттерiн шешуде айқындалуға тиіс. <*>
Мемлекеттiк электрондық мұрағат тұжырымдамасы пысықталып, iске асырылуға, ол құжаттарды сақтау мен iздестiрудi қамтамасыз етуге, сондай-ақ құжаттардың түпнұсқалығын автоматты түрде растай отырып, оларды пайдалану, тарату, жiктеу және көбейтуде кең мүмкiндiктер беруге тиiс. Электрондық мұрағаттарға жаңа құжаттар ғана емес, сондай-ақ бұрыннан бар қағаз құжаттар да енгiзiлуге тиiс, ол үшін бұл құжаттарды электрондық түрге өзгерту жөнiндегi жұмысты жоспарлы түрде ұйымдастыру қажет.
Шағын бағдарлама аясында электрондық құжаттардың түпнұсқалығын растайтын тиiмдi тетiктер әзiрленуге тиiс;
4) Электрондық ақпараттық орталықтар желiсiн құру.
Электрондық ақпараттық орталықтар желiсi бiрiншi кезеңде мемлекеттiк органдар мен оларға ведомстволық қарасты ұйымдардың - оқу орындарының, мемлекеттiк кiтапханалардың, мұражайлардың, мұрағаттардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық ресурстары базасында құрылуға тиiс
5) Әкiмшілiк-басқару жүйелерiнiң үлгi жобалық шешiмдерiн жасау.
Әкiмшiлiк-басқару бағдарламалық өнiмдерiне заңнама бойынша ақпараттық жүйелер және экономикалық мақсаттағы ведомстволық жүйелер (қызметкерлердi басқару, есеп айырысу және еңбекақы төлеу, бухгалтерлiк есеп және басқалары) жатады.
Мемлекеттiк органдарда пайдаланылатын әкiмшiлiк-басқару бағдарламалық өнiмдерiнiң жай-күйiн талдау негiзiнде:
мемлекеттiк органдарда пайдалану үшiн жалпы мақсаттағы стандартты бағдарламаларды сертификаттау мен iрiктеу жүргiзу;
сертификатталған әкiмшiлiк-басқару жүйелерiнiң негiзiнде мемлекеттiк органдарды басқару саласын ақпараттандыру жөнiнде үлгi шешiмдер әзiрлеу;
деректердiң құқықтық базаларын әзiрлеушілердiң өзектi құқықтық ақпаратты алуының тәртiбiн айқындау және бұл базалардың белгiлi бiр тәртiпке сәйкестiгiн ескере отырып, оларды сертификаттау;

6) создание единого серверного центра для государственных органов.
Для создания информационной инфраструктуры государственных органов требуются не только приобретение информационно-телекоммуникационного оборудования, но и его монтаж, установка, качественное техническое и информационное сопровождение, что влечет повышение требований к безопасности, ограниченному и категорированному доступу к информационным ресурсам государственных органов. В целях реализации поставленных задач необходимо создание единого серверного центра для государственных органов, предусматривающего строительство отдельного режимного здания, расположенного в территориальной близости к государственным органам. В серверном центре будет развернут аппаратно-организационный комплекс по реализации и сопровождению мероприятий настоящей Программы. При создании единого серверного центра необходимо предусмотреть комплекс мер по обеспечению информационной безопасности создаваемой информационной инфраструктуры государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и организовать проведение исследований по созданию резервного хранилища информации, содержащейся в государственных информационных системах.
Реализация подпрограммы обеспечит:
качественное информационное обеспечение государственных органов;
информационную безопасность для всех участников электронного документооборота;
повышение уровня образования и информированности населения за счет свободного доступа к нормативной, справочной, библиографической информации, принадлежащей государственным органам и их подведомственным образовательным и культурным учреждениям;
создание здоровой конкуренции на рынке разработки и внедрения информационных технологий.
Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.
Срок исполнения подпрограммы - 2001-2005 годы.
Ориентировочная стоимость подпрограммы - 9 000 000 000 тенге.
Основные источники финансирования - республиканский и местные бюджеты, гранты, частные инвестиции.
Подпрограмма 5. Интеграция государственных информационных систем
На базе существующих и внедряемых информационных систем Национального Банка, казначейства, налоговой, таможенной служб, органов юстиции и по управлению земельными ресурсами, пенсионного обеспечения необходимо создать интегрированную информационную систему государственных органов, отвечающих за исполнение государственного бюджета.
Целью интеграции информационных систем государственных органов является оптимизация затрат, выработка единого подхода к построению систем, сокращение трудоемкости их эксплуатации и сопровождения.
В рамках подпрограммы необходимо разработать механизм взаимодействия интегрированных систем всех государственных органов.
За основу на первом этапе должны быть взяты реестр налогоплательщиков Республики Казахстан и интегрированная налоговая информационная система (ИНИС РК) - системы, в основе которых заложены принципы интеграции информации. Необходимо продолжить начатые работы по интеграции этих систем в системы других государственных органов.
Работы по созданию систем необходимо проводить с учетом того, что любая реорганизация государственных органов не должна отражаться на выполнении государственными органами функциональных обязанностей.
Подпрограмма предусматривает:
разработку концепции интеграции государственных информационных систем;
определение уполномоченной организации по сопровождению и эксплуатации информационно-телекоммуникационных систем, имеющей возможность привлекать для выполнения работ квалифицированных высокооплачиваемых специалистов;
объединение имеющихся современных информационных систем государственных органов в единую информационную среду;
построение механизмов сверки и дополнения информации, поставляемой ведомственными информационными системами, и их периодическое обновление;
обеспечение регламентированного доступа к интегрированной информации для всех заинтересованных потребителей;
разработку прикладного программного обеспечения, приобретение и инсталляцию технических средств и системного программного обеспечения.
Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.
Срок выполнения работ - 2001-2005 годы.

6) мемлекеттiк органдар үшiн бiрыңғай сервер орталығын құру.
Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру үшiн тек ақпараттық-телекоммуникациялық жабдықтар сатып алу ғана eмec, сонымен бiрге оны монтаждау, орнату, сапалы техникалық және ақпараттық сүйемелдеу талап етіледі, бұл мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстарына шектеулi және санатталған қолжетiмдiлiкке, олардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды арттыруға әкеп соғады. Қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында мемлекеттiк органдарға аумақтық жақын орналасқан жеке режимдiк ғимарат салуды көздейтiн мемлекеттiк органдар үшiн бiрыңғай сервер орталығын құру қажет. Сервер орталығында осы Бағдарламаның iс-шараларын іске асыру және сүйемелдеу жөніндегі аппараттық-ұйымдастыру кешенi орналасатын болады. Бiрыңғай сервер орталығын құру кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылатын мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымының ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін көздеу және мемлекеттiк ақпараттық жүйелерде бар резервтiк ақпарат қоймасын құру жөнiнде зерттеулер жүргізудi ұйымдастыру қажет. <*>
Шағын бағдарламаны iске асыру:
мемлекеттiк органдарды сапалы ақпаратпен қамтуды;
электрондық құжат айналымына қатысушылардың барлығы үшiн ақпараттық қауiпсiздiктi;
мемлекеттiк органдар мен оларға ведомстволық қарасты бiлiм беру және мәдениет мекемелерiне тиесiлi нормативтiк, анықтамалық, библиографиялық ақпаратқа еркiн қол жеткiзу есебiнен халықтың бiлiмi мен хабардарлық деңгейiн көтерудi;
ақпараттық технологияларды әзiрлеу мен енгiзу нарығында салауатты бәсекелестiк туғызуды қамтамасыз етедi.
Шағын бағдарламаны атқарушылар - Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар. <*>
Шағын бағдарламаның орындалу мерзімi - 2001-2005 жылдар.
Шағын бағдарламаның шамамен алынған құны - 9 000 000 000 теңге.
Қаржыландырудың негiзгi көздерi - республикалық және жергiлiктi бюджеттер, гранттар, жекеменшiк инвестициялар.
5-шағын бағдарлама. Мемлекеттiк ақпараттық жүйелердiң интеграциялануы <*>
Ұлттық банк, қазынашылық, салық, кеден қызметтерiнiң, заң органдарының және жер ресурстарын басқару жөнiндегi органдардың, зейнетақымен қамсыздандырудың қолданыстағы және енгiзіліп жатқан ақпараттық жүйелерiнiң негiзiнде мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуына жауап беретiн мемлекеттiк органдардың интеграцияланған ақпараттық жүйелерiн құру қажет. <*>
Мемлекеттiк органдарының ақпараттық жүйелерiнiң интеграциялануының мақсаты шығындарды оңтайландыру, жүйелердi құруға деген бiрыңғай тұрғыны тұжырымдап, оларды пайдалану мен ұластыруда еңбек көлемiн қысқарту болып табылады. <*>
Шағын бағдарлама аясында барлық мемлекеттiк органдардың интеграцияланған жүйелерiнiң өзара iс-қимыл тетiгiн әзiрлеу қажет.<*>
Бiрiншi кезеңде негiзiне ақпаратты интеграциялау принциптерi салынған жүйелер - Қазақстан Республикасының салық төлеушiлерiнiң тiзілімi және интеграцияланған салық ақпарат жүйесi (ҚР ИСАЖ) негiзге алынуға тиiс. Бұл жүйелердi басқа да мемлекеттiк органдарының жүйелерiне интеграциялау жөнiнде басталған жұмыстарды жалғастыру қажет. <*>
Жүйелердi жасау жөнiндегi жұмыстар кез келген мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру мемлекеттiк органдарының функционалдық мiндеттерiн орындауына әсерiн тигiзбеуге тиiс екендiгiн ескере отырып жүргiзiлуi қажет. <*>
Шағын бағдарлама:
жұмыстарды орындау үшiн жоғары ақы төленетiн бiлiктi мамандарды тартуға мүмкiндiгi бар, ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелерiн ұластыру мен пайдалану жөнiндегі уәкiлеттi органды айқындауды;
мемлекеттiк ақпараттық жүйелердi интеграциялаудың тұжырымдамасын әзірлеуді;
мемлекеттiк органдарының бүгiн таңда қолда бар ақпараттық жүйелерiн бiрыңғай ақпараттық ортаға бiрiктiрудi; <*>
ведомстволық ақпараттық жүйелер берiп тұратын ақпаратты салғастыру мен толықтыру тетiктерiн жасау және оларды оқтын-оқтын жаңартуды;
барлық мүдделi тұтынушылар үшiн интеграцияланған ақпаратқа реттеулi қол жеткiзудi қамтамасыз етудi;
қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды әзiрлеудi, техникалық және жүйелi бағдарламалық қамсыздандыру құралдарын сатып алуды және инсталляцияны көздейдi.
Шағын бағдарламаны атқарушылар - Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар. <*>
Жұмыстардың орындалу мерзiмi - 2002-2003 жылдар.

Ориентировочная стоимость подпрограммы - 1 300 000 000 тенге.
Основной источник финансирования - республиканский бюджет.
Подпрограмма 6. Создание государственных баз данных
1. Государственная база данных "Физические лица"
В республике функционируют несколько систем регистрации, присваивающих регистрационные номера (номер в свидетельстве о рождении, номер в удостоверении личности, регистрационный номер налогоплательщика, номер в системе пенсионного обеспечения) и принадлежащих различным ведомствам.
Существующие процедуры регистрации физических лиц в Республике Казахстан не исключают дублирования информации.
Целью создания государственной базы данных "Физические лица" является координация в создании и функционировании систем регистрации физических лиц.
В рамках подпрограммы необходимо:
1) объединить единой логикой все системы регистрации физических лиц в ЗАГСах, паспортных столах, сферах социального страхования, медицинского обеспечения, пенсионного обеспечения, налоговой и других служб;
2) ввести единый регистрационный код физического лица;
3) создать электронный идентификационный документ, позволяющий получить всю необходимую информацию (социальный идентификационный код, все регистрационные данные, медицинскую историю, код налогоплательщика, пенсионный счет и т.д.);
4) создать вспомогательную информационную инфраструктуру, обеспечивающую поддержку единого регистрационного кода и электронного идентификационного документа на базе единого процессингового центра обработки транзакций пластиковых карточек.
2. Государственная база данных "Юридические лица"
Основные задачи, определенные для коренного улучшения ситуации по регистрации физических лиц, необходимо поставить применительно к созданию государственной базы данных "Юридические лица".
3. Государственная база данных "Ресурсы Казахстана"
В рамках построения НИИ Республики Казахстан необходимо создание и ведение государственной базы данных "Ресурсы Казахстана" (земля и недра, картографические данные, недвижимое имущество, движимое имущество, товары и услуги, интеллектуальная собственность, финансы и др.).
Создание этой базы данных позволяет решить следующие задачи:
1) увеличение поступлений в бюджет за счет:
внедрения простой, контролируемой и прогнозируемой процедуры по сбору налогов на имущество;
автоматизированной генерации прогнозных отчетов по типам и срокам уплаты налогов для моделирования налоговой ситуации в случае изменения налоговых ставок;
прогнозирования налоговых поступлений от предприятий после реализации тех или иных товаров и услуг;
автоматизированного контроля процесса сбора налогов;

Шағын бағдарламаның шамамен алынған құны 1 300 000 000 теңге.
Қаржыландырудың негiзгi көзi - республикалық бюджет.
6-шағын бағдарлама. Мемлекеттiк деректер базасын құру
1. "Жеке тұлғалар" мемлекеттiк деректер базасы
Республикада тiркеу нөмiрлерiн беретiн (туу туралы куәлiктегi нөмiр, жеке басының куәлiгiндегi нөмiр, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, зейнетақымен қамсыздандыру жүйесiндегi нөмiр) және әр түрлi ведомстволарға тиесiлi бiрнеше тiркеу жүйелерi жұмыс iстейдi.
Қазақстан Республикасында жеке тұлғаларды тiркеудiң қолданылып жүрген рәсiмдерi ақпараттың қосарлануын жоққа шығармайды.
"Жеке тұлғалар" мемлекеттiк деректер базасын құрудың мақсаты жеке тұлғаларды тiркеу жүйелерiн құру мен жұмыс iстеуiн үйлестiру болып табылады.
Шағын бағдарлама аясында:
1) жеке тұлғаларды АХАТ-та, төлқұжат столдарында, әлеуметтiк сақтандыру, медициналық қамсыздандыру, зейнетақымен қамсыздандыру, салық және басқа да қызметтер салаларында тiркеудiң күллi жүйелерiн, бiрыңғай қисынмен бiрiктiру;
2) жеке тұлғаның бiрыңғай тiркеу кодын енгiзу;
3) қажеттi күллi ақпаратты алуға мүмкіндiк беретiн электрондық сәйкестендiру құжатын жасау (әлеуметтiк сәйкестендiру коды, күллi тiркеу деректерi, медициналық мағлұмат, салық төлеушi коды, зейнетақы шоты және т.б.);
4) пластикалық карточкалардың транзакцияларын өңдеудiң бiрыңғай процестiк орталығының базасында бiрыңғай тiркеу коды мен электрондық сәйкестендiру құжатын қолдауды қамтамасыз ететiн көмекшi ақпараттық инфрақұрылым жасау қажет.
2. "Заңды тұлғалар" мемлекеттiк деректер базасы
Жеке тұлғаларды тiркеу жөнiндегi ахуалды түбегейлi жақсарту үшiн айқындалған негiзгi мiндеттердi "Заңды тұлғалар" мемлекеттiк деректер базасын жасауға қатысты қою қажет.
3. "Қазақстанның ресурстары" мемлекеттiк деректер базасы
Қазақстан Республикасының ҰАИ-ын құру шеңберiнде "Қазақстанның ресурстары" мемлекеттiк деректер базасын (жер және жер қойнауы, картографиялық деректер, жылжымайтын мүлiк, жылжымалы мүлiк, тауарлар мен қызметтер, зияттық меншiк, қаржы және басқалар) жасау және жүргiзу.
Осы деректер базасын жасау мынадай мiндеттердi шешуге мүмкiндiк бередi:
1) мыналардың:
мүлiк салығын жинаудың қарапайым, бақыланатын және болжанатын рәсiмiн енгiзу;
салық ставкалары өзгерген жағдайда салық ахуалын модельдеу үшiн салық төлеудiң типтерi мен мерзiмдерi жөнiндегi болжам есептерiн автоматты түрде генерациялау;
тауарлар мен қызметтер сатқаннан кейiн кәсiпорындардан түсетiн салық төлемдерiн болжау;
салық жинау процесiн автоматты түрде бақылау есебiнен бюджетке түсiмдердiң ұлғаюына;

2) поддержка отечественных предпринимателей за счет предоставления им доступа к базе данных ресурсов республики для получения информации и размещения сведений о производимых товарах и услугах;
3) улучшение управления и контроля использования ресурсов Казахстана.
Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.
Основные мероприятия подпрограммы:
разработка концепции создания, ведения и использования государственных баз данных в Республике Казахстан;
разработка регламента доступа к государственным базам данных; разработка информационно-телекоммуникационной системы ведения государственных баз данных;
организация обучения различных категорий пользователей государственных баз данных;
приобретение и инсталляция технических средств и системного программного обеспечения, создание центра поддержки государственных баз данных.
Срок реализации подпрограммы - 2001-2005 годы.
Ориентировочная стоимость подпрограммы - 9 000 000 000 тенге.
Основной источник финансирования - республиканский бюджет.
Подпрограмма 7. Мониторинг социально-экономического развития
Создание систем, осуществляющих мониторинг социально-экономического развития с целью анализа и статистической обработки данных, основывается на следующих принципах:
мониторинг представляет собой систему наблюдений в течение определенного периода времени за объектами (или субъектами) мониторинга для своевременного выявления, предупреждения и устранения негативных процессов в экономике и социальной сфере;
мониторинг осуществляется методом непрерывного периодического сбора информации по исследуемым объектам и загрузки ее в централизованную базу данных, классифицированную по основным статистическим, экономическим, социальным, бухгалтерским, налоговым и иным показателям;
формы аналитической отчетности разрабатываются теми государственными органами, которые проводят мониторинг, анализ и статистическую обработку;
анализ и обработка статистических результатов проводится путем выборки данных из базы по различным алгоритмам с последующим, в том числе графическим, отображением данных.
При внедрении подпрограммы необходимо решить следующие задачи:
анализ существующих систем мониторинга с целью определения общих принципов построения таких систем;
разработка правил и регламента использования систем мониторинга государственными и негосударственными структурами для дальнейшего анализа и статистической обработки;
разработка и внедрение типовых механизмов и интерфейсов регламентированного доступа к информации создаваемых и существующих баз данных, используемых для проведения мониторинга, в том числе построение на их базе систем поддержки принятия решений;
разработка безопасных универсальных механизмов сбора и передачи информации по телекоммуникационным каналам для оперативной загрузки в базы данных систем мониторинга;
приобретение и инсталляция технических средств и программного обеспечения, создание региональных центров поддержки мониторинга;
привязка систем мониторинга к геоинформационным системам.
Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.

2) отандық кәсiпкерлердiң өндiрiлетiн тауарлар мен қызметтер туралы ақпарат алуы және мәлiметтердi орналастыруы үшiн республика ресурстарының деректер базасына қол жеткiзудi беру арқылы қолдау көрсету;
3) Қазақстанның ресурстарын басқару мен пайдаланылуын бақылауды пайдалануды жақсарту.
Шағын бағдарламаны атқарушылар - Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар. <*>
Бағдарламаның негiзгi iс-шаралары:
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк деректер базаларын жасау, жүргiзу және пайдалану тұжырымдамасын әзiрлеу;
мемлекеттiк деректер базаларына қол жеткiзу регламентiн әзiрлеу;
мемлекеттiк деректер базаларын жүргiзудiң ақпараттық-телекоммуникациялық жүйесін әзiрлеу;
мемлекеттiк деректер базаларын пайдаланушылардың әр түрлi санаттарын оқытуды ұйымдастыру;
техникалық және жүйелi бағдарламалық қамсыздандыру құралдарын сатып алу және инсталляция, мемлекеттiк деректер базаларын қолдау орталығын құру.
Шағын бағдарламаны iске асыру мерзiмi - 2002-2003 жылдар.
Шағын бағдарламаның шамамен алынған құны - 9 000 000 000 теңге.
Қаржыландырудың негiзгi көзi - республикалық бюджет.
7-шағын бағдарлама. Дамудың әлеуметтік-экономикалық мониторингi
Дамудың әлеуметтiк-экономикалық мониторингiн жүзеге асыратын жүйелердi жасау деректердi талдау мен статистикалық өңдеу мақсатында мынадай принциптерге негiзделедi:
мониторинг экономикадағы және әлеуметтiк саладағы қолайсыз процестердi уақтылы анықтау, алдын алу және жою үшiн белгiлi бiр уақыт кезеңi iшiнде объектiлердi (немесе субъектiлердi) бақылау жүйесiн білдiредi;
мониторинг зерделенетiн объектiлер бойынша үздiксiз дүркiн-дүркiн ақпарат жинау әдiсiмен және оны негiзгi статистикалық, экономикалық, әлеуметтiк, бухгалтерлiк, салық және өзге де көрсеткiштер бойынша жiктелген орталықтандырылған деректер базасына енгiзу арқылы жүзеге асырылады;
талдаудың есептілік нысандарын мониторинг, талдау және статистикалық өңдеу жүргiзетiн мемлекеттiк органдар әзiрлейді;
статистикалық нәтижелердi талдау мен өңдеу деректердi базадан түрлi алгоритмдер бойынша, кейiннен деректердi бейнелеу, соның iшiнде графикалық та арқылы таңдап алу жолымен жүргiзiледi.
Шағын бағдарламаны енгiзуде мынадай мiндеттердi шешу қажет:
мұндай жүйелердi құрудың жалпы принциптерiн айқындау мақсатында мониторингтiң қолданылып жүрген жүйелерiн талдау;
мемлекеттiк және беймемлекеттiк құрылымдар одан әрi талдау және статистикалық өңдеу үшiн мониторинг жүйелерiн пайдалану ережелерi мен регламентiн әзiрлеу;
мониторинг жүргiзу үшiн пайдаланылатын, жасалып жатқан және қолданылып жүрген деректер базасының ақпаратына реттеулi қол жеткiзудiң үлгі тетiктерi мен интерфейстерiн әзiрлеу және енгiзу, соның iшiнде олардың негiзiнде шешiмдердi қабылдауды қолдау жүйелерiн құру;
мониторинг жүйелерiнiң деректер базасына жедел түрде енгiзу үшiн телекоммуникациялық арналар бойынша ақпаратты жинау мен берудiң қауiпсiз әмбебап тетiктерiн әзiрлеу;
техникалық және бағдарламалық қамсыздандыру құралдарын сатып алу және инсталляция, мониторингтi қолдаудың аймақтық орталықтарын құру;
мониторинг жүйелерiн геоақпараттық жүйелерге байластыру.
Шағын бағдарламаның атқарушылары - Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар. <*>

Срок исполнения подпрограммы - 2003-2005 годы.
Ориентировочная стоимость подпрограммы - 190 000 000 тенге.
Основные источники финансирования - республиканский бюджет, частные инвестиции.
7. Источники финансирования программы
Источником финансирования научно-исследовательских работ по Программе являются средства, выделяемые министерствам и агентствам из республиканского бюджета на проведение работ в области информатизации.
Разработка и реализация проектов информатизации центральных и местных государственных органов в рамках Программы финансируются в пределах средств, ежегодно выделяемых из республиканского и местного бюджетов.
В целях реализации Программы Правительством Республики Казахстан будет разработан и утвержден план мероприятий, определяющий приоритетные проекты, конкретные сроки их разработки и внедрения.
Кроме того для реализации Программы будут привлечены частные инвестиции, включая банковские кредиты, гранты международных финансовых организаций и других доноров.
На реализацию Программы предусматриваются средства из республиканского бюджета в следующих объемах, в том числе по годам:
в 2001 году - 100 млн. тенге;
в 2002 году - 1 087,277 млн. тенге;
в 2003 году - 1210,0 млн. тенге;
в 2004 году - 1137,0 млн. тенге;
в 2005 году - 6301,8 млн. тенге с учетом завершения основных проектов (государственные базы данных: "Физические лица", "Юридические лица", "Ресурсы Казахстана", единая система электронного документооборота и др.).
При этом ежегодные объемы финансирования Программы будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий год.
8. Ожидаемый результат от реализации программы
Финансирование Программы должно осуществляться через Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи как единого администратора бюджетных программ по информатизации, который обеспечит концентрацию средств для решения комплекса задач по формированию НИИ.
Реализация всех мероприятий по формированию и развитию НИИ, намеченных данной Программой, позволит:
1) обеспечить становление и развитие цивилизованного рынка информационных услуг;
2) разработать единую нормативную правовую базу в области информатизации;
3) обеспечить совместимость и взаимодействие информационных ресурсов и сетей с учетом международных стандартов открытых систем;

Шағын бағдарламаның орындалу мерзiмi - 2003-2005 жылдар.
Шағын бағдарламаның шамамен алынған құны - 190 000 000 теңге.
Қаржыландырудың негiзгi көздерi - республикалық бюджет, жекеменшiк инвестициялар.
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді- ҚР Президентінің 2003.11.21. N 1232  жарлығымен .
7. Бағдарламаны қаржыландыру көздерi
Бағдарлама бойынша жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын қаржыландырудың көзi республикалық бюджеттен ақпараттандыру саласында жұмыстар жүргiзу үшiн министрлiктер мен агенттiктерге бөлiнген қаражат болып табылады. <*>
Бағдарлама шеңберiнде орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру жобаларын әзірлеу мен іске асыру республикалық және жергiлiктi бюджеттен жыл сайын бөлiнетiн қаражат шегiнде қаржыландырылады.
Бағдарламаны iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi басым жобаларды айқындайтын iс-шаралар жоспарын, оларды әзiрлеу мен енгiзудiң нақты мерзiмдерiн әзiрлеп, бекiтетiн болады.
Бұған қоса, Бағдарламаны iске асыру үшiн банк кредиттерiн, халықаралық қаржы ұйымдары мен басқа да донорлардың гранттарын қоса, жекеменшiк инвестициялар тартылатын болады.
Негiзгi жобалардың аяқталуын ескере отырып, ("Жеке тұлғалар", "Заңды тұлғалар", "Қазақстан ресурстары" мемлекеттiк деректер базасы, бiрыңғай электрондық құжат айналымы жүйесi және басқалар). Бағдарламаны iске асыруға республикалық бюджеттен мынадай көлемде, оның iшiнде мына жылдар бойынша қаражат көзделедi:
2001 жылы - 100 млн. теңге;
2002 жылы - 1087,277 млн. теңге;
2003 жылы - 1210,0 млн. теңге;
2004 жылы - 1137,0 млн. теңге;
2005 жылы - 6301,8 млн. теңге.
Бұл ретте Бағдарламаны қаржыландырудың жыл сайынғы көлемi тиiстi жылға арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады. <*>
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді- ҚР Президентінің 2003.11.21. N 1232  жарлығымен .
8. Бағдарламаны іске асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны қаржыландыруды ҰАИ-ды қалыптастыру жөнiндегi мiндеттер кешенiн шешуге шоғырландырылған қаражатты қамтамасыз ететiн, ақпараттандыру жөнiндегi бюджеттiк бағдарламалардың бiртұтас әкiмшiсi ретiнде Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi жүзеге асыруға тиiс. <*>
Осы Бағдарламада белгiленген, ҰАИ-ды қалыптастыру мен дамыту жөнiндегi барлық iс-шараларды iске асыру:
1) ақпараттық қызметтердiң өркениеттi нарығын қалыптастыру мен дамытуды қамтамасыз етуге;
2) ақпараттандыру саласында бiрыңғай нормативтiк құқықтық базаны әзiрлеуге;
3) ашық жүйелердiң халықаралық стандарттарын ескере отырып, ақпараттық ресурстар мен желілердің үйлесiмдiлігi мен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге; <*>

4) обеспечить право граждан и общественных организаций на свободу получения, распространения и использования информации;
5) привлечь средства отечественных и зарубежных инвесторов в проекты и программы информатизации;
6) повысить уровень образованности и информационной культуры населения;
7) создать условия для повышения конкурентоспособности отечественных информационных и программных продуктов и услуг;
8) повысить эффективность государственного управления за счет комплексной информатизации государственных органов;
9) использовать более эффективно бюджетные средства, выделяемые на создание и эксплуатацию государственных информационных ресурсов.

4) азаматтар мен қоғамдық ұйымдардың ақпаратты алу, тарату және пайдалану бостандығы құқығын қамтамасыз етуге;
5) ақпараттандыру жобалары мен бағдарламаларына отандық және шетелдiк инвесторлардың қаражатын тартуға;
6) халықтың бiлiмдiлiк және ақпараттық мәдениетi деңгейiн арттыруға;
7) отандық ақпараттық және бағдарламалық өнiмдер мен қызметтердiң бәсекелестiк қабiлеттiлiгiн арттыру үшiн жағдай жасауға;
8) мемлекеттiк органдарды кешендi түрде ақпараттандыру арқылы мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн арттыруға;
9) мемлекеттiк ақпараттық ресурстарды түзуге және пайдалануға бөлiнетiн бюджет қаражатын неғұрлым тиiмдi жұмсауға мүмкiндiк бередi.
Ескерту. 8-бөлімге өзгеріс енгізілді- ҚР Президентінің 2003.11.21. N 1232  жарлығымен .