О юбилейной медали в ознаменование 10-летия независимости Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 27 августа 2001 года N 675
Подлежит опубликованию
в "Собрании актов" и в республиканской печати
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в развитие и становление государственности и укрепление суверенитета Республики Казахстан, а также в ознаменование 10-летия независимости Республики Казахстан постановляю: B901700 Z914400
1. Учредить юбилейную медаль "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о юбилейной медали "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл";
2) описание юбилейной медали "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл".
3. Правительству Республики Казахстан выделить необходимые средства для изготовления юбилейных медалей.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 августа 2001 г.
N 675
Положение
о юбилейной медали "Қазақстан Республикасының
тәуелсiздiгiне 10 жыл"
1. Юбилейной медалью "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл" (в дальнейшем - юбилейная медаль) награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в становление государственности, укрепление суверенитета и в социально-экономическое развитие Республики Казахстан.
2. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан Парламентом, Правительством, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами областей, городов Астаны и Алматы, а также общественными организациями.
3. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
Юбилейную медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан также могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) акимы областей, городов Астаны и Алматы, а также иные должностные лица, уполномоченные на это Главой государства.
4. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и гласно. Она вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
5. О произведенном вручении юбилейной медали составляется протокол установленной формы. Он скрепляется подписью лица, вручившего медаль, и печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің 10 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 2001 жылғы 27 тамыз N 675
"Актілер жинағында" және
республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасының мемлекеттілігінің дамуы мен қалыптасуына және егемендігінің нығаюына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің 10 жылдығын атап өту үшін қаулы етемін: B901700 , Z914400
1. "Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" мерекелік медалі туралы ереже ;
2) "Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі мерекелік медальдарды жасап шығару үшін қажетті қаражат бөлетін болсын.
4. Осы Жарлық жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің 2001 жылғы
27 тамыздағы N 675
Жарлығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл"
мерекелік медалі туралы
ЕРЕЖЕ
1. "Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" мерекелік медалімен (бұдан былай - мерекелік медаль) Қазақстан Республикасы мемлекеттілігінің қалыптасуына, егемендігінің нығаюына және әлеуметтік-экономикалық дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары наградталады.
2. Мерекелік медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентіне Қазақстан Республикасының Парламенті, Үкіметі, министрліктер, өзге де орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар енгізеді.
3. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады.
Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және тапсыруы бойынша мерекелік медальді:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы ;
2) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, сондай-ақ Мемлекет басшысы осыған уәкілеттік берген басқа да лауазымды тұлғалар тапсыра алады.
4. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда және жария жүргізіледі. Ол наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің наградтау туралы Жарлығы жария етіледі.
5. Мерекелік медальдің тапсырылғаны туралы белгіленген нысандағы хаттама толтырылады. Ол награда тапсырған адамның қойған қолымен, тапсыру жүргізген органның мөрімен бекітіліп, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберіледі.

6. Юбилейная медаль "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них.
7. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведется Администрацией Президента Республики Казахстан.
Утверждено Указом
Президента Республики Казахстан
от 27 августа 2001 г.
N 675
Описание
юбилейной медали "Қазақстан Республикасының
тәуелсiздiгiне 10 жыл"
Юбилейная медаль "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл" имеет форму круга диаметром 34 мм. На аверсе медали в центре, на фоне стилизованной цифры 10, состоящей из единицы и солнца с расходящимися лучами, изображен головной фрагмент памятника независимости Республики Казахстан в городе Алматы.
В верхней части медали расположена надпись "Казакстан".
На реверсе медали в верхней части расположена надпись "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл", в нижней части - "10 лет независимости Республики Казахстан". Надписи разделены элементом национального орнамента. Медаль изготавливается из томпака. Юбилейная медаль "Қазақстан Республикасының тәуелсiздiгiне 10 жыл" при помощи ушка и кольца соединяется с колодкой пятиугольной формы, обтянутой муаровой лентой цвета флага Республики Казахстан с тремя желтыми и двумя красными чередующимися полосками. В верхней части колодки имеется пятиугольная металлическая накладка, в нижней - фигурная скоба. Колодка изготавливается из латуни, высота ее 50 мм, ширина 34 мм. (Специалисты: Умбетова А.М., Пучкова О.Я.)

6. "Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" мерекелік медалі сол жақ омырауға тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда солардан кейін орналасады.
7. Әрбір наградталған адамға мерекелік медаль тапсырумен бір мезгілде тиісті куәлік беріледі.
8. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдардың тапсырылу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің 2001 жылғы
27 тамыздағы N 675
Жарлығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл"
мерекелік медалінің
СИПАТТАМАСЫ
"Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" мерекелік медалі диаметрі 34 мм шеңбер нысанды. Медальдің бет жағының ортасында 1 саны мен жан-жаққа тараған сәулелері бар күннен тұратын айшықты 10 цифрының аясында Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі ескерткішінің бас үзігі бейнеленген.
Медальдің жоғарғы бөлігінде "Қазақстан" жазуы орналасқан.
Медальдің сыртқы бетінің жоғарғы жағына - "Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" жазуы, ал төменгі бөлігінде "10 лет независимости Республики Казахстан" жазуы орналасқан. Сөйлемдер ұлттық ою элементімен бөлінген.
Медаль томпактан жасалады.
"Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл" мерекелік медалі құлақша мен шығыршық арқылы бесбұрышты нысандағы, үш сары және екі қызыл алмасып келетін жолақтары бар Қазақстан Республикасының жалауы түстес қатқыл лентамен қапталған тағанмен жалғанады. Тағанның жоғарғы бөлігінде - бесбұрышты металл қондырма, төменгі бөлігінде өрнекті тұтқасы бар. Тағанның биіктігі - 50 мм, ені 34 мм.