О некоторых вопросах символов и ведомственных наград органов национальной безопасности Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 27 мая 2002 года № 882. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 30.09.2011 № 155.
В целях установления дополнительных ведомственных наград и внесения изменений в символы органов национальной безопасности Республики Казахстан постановляю:
1. Утвердить прилагаемые изображения и описания:
1) нагрудного знака "Казакстан Республикасы Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн курметтi кызметкерi";
2) нагрудного знака "Курметтi шекарашы";
3) памятной медали "Улттык кауiпсiздiктi камтамасыз етудегi улесi ушiн";
4) памятной медали "Шекараны уздiк кузеткенi ушiн";
5) памятной медали "Казакстан Республикасы улттык кауiпсiздiк комитетiнiн ардагерi";
6) нагрудного специального знака "УКК-КНБ-Казакстан" третьей, второй и первой степени.
2. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 3526 "О символах и ведомственных наградах органов национальной безопасности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 22, ст. 191) следующие изменения:
в пункте 1 подпункт 3) исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Установить, что ведомственными наградами органов национальной безопасности Республики Казахстан являются:
1) нагрудный знак "Казакстан Республикасы Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн курметтi кызметкерi";
2) нагрудный знак "Курметтi шекарашы";
3) памятная медаль "Улттык кауiпсiздiктi камтамасыз етудегi улесi ушiн";
4) памятная медаль "Шекараны уздiк кузеткенi ушiн";
5) памятная медаль "Казакстан Республикасы Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн ардагерi";
6) нагрудный специальный знак "УКК-КНБ-Казакстан" третьей, второй и первой степени;
7) памятная медаль "Казакстан Республикасы Улттык кауiпсiздiк комитетi".";
в пункте 3 подпункты 3)-6) исключить.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 мая 2002 года N 882
Описание
нагрудного знака "Казакстан Республикасы
Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн курметтi
кызметкерi"
Нагрудный знак "Казакстан Республикасы Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн курметтi кызметкерi" (далее - знак) имеет объемную, выпуклую форму щита серого цвета, окаймленного выступающим граненым бортиком шириной 2,5 мм. Внутри щита расположен объемный накладной круг, окрашенный эмалью синего цвета, диаметром 18 мм. По контуру круг обрамлен полосой золотистого цвета шириной 8 мм. Внутри круга стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм. Расстояние между полосами шанырака 1 мм. Между кругом и шаныраком размещены выполненные объемно 6 точек. Их диаметр 0,3 мм. Полосы и точки выполнены золотистым цветом. По бокам и снизу круга ленты синего цвета с каймой золотистого цвета. Ширина ленты 3 мм. Длина боковых лент 21 мм, нижней - 20 мм. На боковых лентах текст "Курметтi кызметкерi", на нижней аббревиатура текста "Улттык кауiпсiздiк комитетi - УКК". Высота букв 2 мм. Буквы выполнены золотистым цветом. На фоне шанырака размещен накладной объемный из металла золотистого цвета орел (символизирует служение дому, народу, государству). Голова орла повернута влево. Точки на круглом щите символизируют защиту интересов государства со всех сторон (север, запад, юг, восток, северо-запад и т.д.), две точки как бы закрыты орлом. Высота сидящего орла 19 мм, ширина 7 мм. По оси вертикально, под кругом и лентой, размещено копье золотистого цвета, стилизованное под старинное национальное оружие. Высота наконечника 5 мм, ширина 4 мм. Размеры знака у наконечника копья 12x6 мм. В нижней части знака из-под круга и ленты выступает древко копья на 10 мм, толщиной 2 мм, золотистого цвета. На нижнем конце древка размещена семиконечная звезда золотистого цвета, которая имеет грани на лучах и местах их соединений. Длина лучей 3 мм. Звезда расположена на расстоянии 3 мм от нижнего конца копья до середины звезды.
Знак изготавливается из металла серебристого и золотистого цветов, что позволяет придать знаку благородный вид. На оборотной стороне знака размещается его порядковый номер и имеется соответствующее приспособление для крепления к одежде награжденного.

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсiздік органдарының нышандары мен ведомстволық наградаларының кейбiр мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 27 мамырдағы N 882 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі N 155 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2011.09.30 N 155  Жарлығымен.
Қосымша ведомстволық наградаларды белгілеу және Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының нышандарына өзгерiстер енгізу мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң құрметтi қызметкерi" омырауға тағатын белгісiнiң ;
2) "Құрметті шекарашы" омырауға тағатын белгісiнiң ;
3) "Ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудегi үлесi үшiн" естелiк медалiнiң ;
4) "Шекараны үздiк күзеткенi үшiн" естелiк медалiнiң ;
5) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ардагерi" естелiк медалiнiң ;
6) "ҰҚК-КНБ-Қазақстан" үшiншi, екiншi және бiрiншi дәрежелi омырауға тағатын арнаулы белгісiнiң бейнелерi мен сипаттамалары бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының рәмiздерi мен ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 23 мамырдағы N 3526 Жарлығына (Қазақстан Республикасы ПYАЖ-ы, 1997 ж., N 22, 191-бап) келесi өзгерiстер енгiзiлсiн:
1-тармақтағы 3) тармақша алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының
ведомстволық наградалары болып:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң құрметтi қызметкерi" омырауға тағатын белгiсi;
2) "Құрметтi шекарашы" омырауға тағатын белгiсi;
3) "Ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудегі үлесi үшiн"
естелiк медалi;
4) "Шекараны үздiк күзеткенi үшiн" естелiк медалi;
5) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ардагерi" естелiк медалi;
6) "ҰҚК-КНБ-Қазақстан" үшiншi, екiншi және бiрiншi дәрежелi омырауға тағатын арнаулы белгiсi;
7) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi" естелiк медалi белгiленсiн.";
3-тармақтағы 3)-6) тармақшалар алынып тасталсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2002 жылғы 27 мамырдағы N 882
Жарлығымен бекiтiлген
Омырауға тағатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң құрметтi қызметкерi" белгiсiнiң
СИПАТТАМАСЫ
Омырауға тағатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң құрметтi қызметкерi" белгiсi (одан әрi - белгi) енi 2,5 мм шығыңқы қырлы ернеумен жиектелген көлемдi, көтерiңкi, сұр түстi қалқан нысанды. Қалқанның iшiнде диаметрi 18 мм көк түстi эмальмен боялған көлемдi қондырмалы шеңбер орналасқан. Шеңбердiң шеті енi 8 мм алтын түстес жолақпен жиектелген. Шеңбердiң iшiнде диаметрi 14 мм айшықты шаңырақ суреті салынған. Шаңырақ жолақтарының аралығы 1 мм. Шеңбер мен шаңырақ арасында көлемдiкте орындалған 6 нүкте орналасқан. Олардың диаметрi 0,3 мм. Жолақтар мен нүктелер алтын түстес. Шеңбердiң екi қапталы мен астында алтын түстi жиекпен көмкерiлген көк түстi ленталар орналасқан. Лентаның енi 3 мм. Шеткi ленталардың ұзындығы 21 мм, астыңғы лентаның ұзындығы 20 мм. Шеткi ленталарда "Құрметті қызметкерi" мәтiнi, астыңғы лентада "Ұлттық қауiпсiздiк комитетi - ҰҚК" мәтiнiнiң аббревиатурасы бар. Әрiптердiң биiктiгі 2 мм. Әрiптер алтын түстес жазылған. Шаңырақ аясында қондырмалы, көлемдiктегi, алтын түстес металдан жасалған қыран (үйге, халыққа, мемлекетке қызмет өтудi рәмiздейдi) орнатылған. Қыранның басы солға бұрылған. Дөңгелек қалқандағы нүктелер мемлекет мүдделерiнiң барлық тараптан (солтүстiк, батыс, оңтүстiк, шығыс, солтүстiк-батыс және т.б.) қорғалуын бiлдiредi, екi нүктенi қыран тасалап тұрған тәрiздi. Қонақтап отырған қыранның биiктiгi 19 мм, енi 7 мм. Шеңбер мен лента астында, бiлiктi бойлай тiгiнен көне ұлттық қару үлгiсiнде айшықталған алтын түстес найза орналасқан. Оның ұштығының биiктiгі 5 мм, енi 4 мм. Найза ұштығына бекiтiлген белгiнiң көлемi - 12 х 6 мм. Белгiнiң төменгi жағында шеңбер мен лентаның астынан енi 2 мм алтын түстес найзаның сабы 10 мм шығыңқы тұр. Сабының төменгі шетiнде жетi бұрышты, алтын түстес, сәулелерiнде және олардың қиылысқан жерiнде қырлары бар жұлдыз орналасқан. Сәулелердiң ұзындығы 3 мм. Жұлдыз найзаның төменгi жағынан жұлдыздың ортасына дейiн 3 мм қашықтықта орналасқан.
Белгі күмiс пен алтын түстес металдан жасалады, бұл белгіге көрiктiлiк түр бередi. Белгiнiң сыртқы жағында реттiк нөмiрi және наградталушының киiмiне қадауға арналған тиiстi бекiткiш бар.

Размеры знака: высота 45 мм, ширина 30 мм.
Нагрудный знак "Казакстан Республикасы
Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн курметтi кызметкерi"
(рисунок знака см. на бумажном варианте)
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 мая 2002 года N 882
Описание
нагрудного знака "Курметтi шекарашы"
Нагрудный знак "Курметтi шекарашы" (далее - знак) имеет объемную, выпуклую форму щита золотистого цвета, окаймленного граненым бортиком шириной 1 мм. Верхняя часть знака симметрично справа и слева от середины украшена лавровыми ветвями, состоящими из 4 листьев.
Лицевая сторона знака покрыта эмалью темно-синего цвета. По оси вертикально на щит наложено изображение пограничного столба Республики Казахстан синего цвета высотой 40 мм и шириной 6 мм.
Верхняя часть изображения пограничного столба золотистого цвета. Расстояние от верхнего конца изображения столба до линии перехода в синий цвет 6 мм. На столб наложена эмблема Пограничной службы в виде круга зеленого цвета и пятиконечной звезды на ней темно-синего цвета. Круг и звезда окаймлены полоской золотистого цвета шириной 0,5 мм. Посередине звезды изображение солнца золотистого цвета диаметром 3 мм. Диаметр круга 12 мм, длина лучей звезды 6 мм, расстояние от верхнего луча звезды до верхнего конца знака 8 мм. Ниже эмблемы расположено изображение парящего орла золотистого цвета. Максимальное расстояние между концами его крыльев 16 мм. Ниже знак покрывает лента золотистого цвета с надписью в две строки "Курметтi шекарашы" темно-синего цвета. Ширина ленты 5 мм, высота букв 1,6 мм. Концы ленты, стилизованно пересекаясь на оборотной стороне знака, выходят на лицевую сторону под лентой по 2 мм справа и слева.
На оборотной стороне знака размещен его порядковый номер и имеется соответствующее приспособление для крепления к одежде награжденного.
Размеры знака: высота 40 мм, ширина 23 мм.
Нагрудный знак "Курметтi шекарашы"
(рисунок знака см. на бумажном варианте)
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 мая 2002 года N 882
Описание
памятной медали "Улттык кауiпсiздiктi
камтамасыз етудегi улесi ушiн"
Памятная медаль "Улттык кауiпсiздiктi камтамасыз етудегi улесi ушiн" (далее - медаль) представляет собой металлический круг (диск) золотистого цвета диаметром 34 мм. Медаль по диаметру имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
В верхней части медали находится объемный стилизованный шанырак (символизирует дом, государство) диаметром 12 мм. Под шаныраком, покрывая его нижнюю часть, изображена профильная стилизованная голова орла (символизирует защитника дома, народа, государства). Изображение головы орла выполнено объемно, ее размеры - 19х16 мм. Вдоль бортика медали по часовой стрелке надпись "Улттык кауiпсiздiктi камтамасыз етудегi улесi ушiн". Высота букв 2 мм. Под изображением головы орла вдоль нижнего бортика медали лента с надписью "Казакстан". Ширина ленты 4 мм. Высота букв 2 мм.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 55х34 мм, обтянутой шелковой тканью василькового цвета с двумя полосками золотистого цвета. Ширина полосок 3 мм. Расстояние между полосками 10 мм, между краями колодки и полосками - по 9 мм. Нижняя часть колодки симметрично справа и слева от ушка обрамлена лавровыми ветками золотистого цвета. В ветках по 4 листа лавра.
На обороте колодки имеется соответствующее приспособление для крепления к одежде награжденного.
Памятная медаль "Улттык кауiпсiздiктi
камтамасыз етудегi улесi ушiн"
(рисунок медали см. на бумажном варианте)
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 мая 2002 года N 882
Описание
памятной медали "Шекараны уздiк кузеткенi ушiн"

Белгiнiң өлшемдерi: биiктiгi - 45 мм, енi - 30 мм.
Омырауға тағатын
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
құрметті қызметкері" белгісі
(белгінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз).
Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2002 жылғы 27 мамырдағы N 882 Жарлығымен
бекiтiлген
Омырауға тағатын "Құрметтi шекарашы" белгiсiнiң
СИПАТТАМАСЫ
Омырауға тағатын "Құрметтi шекарашы" белгiсi (одан әрi - белгi) көлемдi, көтерiңкi, енi 1 мм қырлы ернеумен жиектелген алтын түстес қалқан нысанды. Белгiнiң жоғарғы бөлiгi ортадан оңға және солға қарай бiрдей тең 4 жапырақты лавр бұтақтарымен безендiрiлген.
Қалқанның беткi жағы көк түстi эмальмен қапталған. Қалқанда тiк ось бойынша биiктiгi 40 мм және енi 6 мм көк түстес Қазақстан Республикасының шекара бағанының суретi берiлген. Шекара бағанының жоғарғы жақ бөлiгi алтын түстес. Баған суретiнiң жоғарғы шетi мен көк түске ауысатын сызыққа дейiн 6 мм. Бағанға жасыл түстегi шеңбер мен оған салынған қара-көк түстегi бес бұрышты жұлдыз түрiндегi Шекара қызметiнiң эмблемасы салынған. Шеңбер мен жұлдыз енi 0,5 мм алтын түстес жолақпен жиектелген. Жұлдыздың ортасында диаметрi 3 мм алтын түстес күн бейнеленген. Шеңбердiң диаметрi 12 мм, жұлдыз сәулелерiнiң ұзындығы 6 мм, жұлдыздың жоғарғы сәулесi мен белгiнiң жоғарғы шетiне дейiнгi аралығы 8 мм. Эмблема астында қалықтап ұшқан алтын түстес қыран бейнеленген. Оның қанат ұштарының аралығы 16 мм. Белгінiң астыңғы жағын қара-көк түспен екi жолға жазылған "Құрметтi шекарашы" деген сөзi бар алтын түстес лента жауып тұр. Лентаның енi 5 мм, әрiптердiң биiктiгі 1,6 мм. Лентаның ұштары белгінiң сыртқы жағында бейнелi айқаса отырып, лентаның астынан оң және сол жақтан 2 мм болып бет жағына шығады.
Белгінің сыртқы бетінде оның реттік нөмірі берілген және наградталушының киіміне қадауға арналған тиісті бекіткіш бар.
Белгінің көлемі: биіктігі - 40 мм, ені - 23 мм.
Омырауға тағатын
"Құрметті шекарашы" белгісі
(белгінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз).
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2002 жылғы 27 мамырдағы
N 882 Жарлығымен бекiтiлген
"Ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз
етудегi үлесi үшін" естелік медалiнiң
СИПАТТАМАСЫ
"Ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудегi үлесi үшiн" естелiк медалi (одан әрi - медаль) 34 мм диаметрлiк алтын түстес металл шеңберден (дискiден) тұрады. Медальдiң диаметрi бойынша биiктiгi 1 мм және енi 1,5 мм шығыңқы ернеуi болады.
Медальдiң жоғарғы бөлiгiнде диаметрi 12 мм көлемдiк айшықты шаңырақтың (үйдi, мемлекеттi рәмiздейдi) бейнесi бар. Шаңырақтың астында, оның төменгі бөлiгiн жауып бiр қырынан тұрған айшықты бүркiттiң басы (үйдi, халықты, мемлекетті қорғауды рәмiздейдi) бейнеленген. Бүркiт басының көлемi 19 х 16 мм, көлемдi етiлiп жасалған. Ернеудi бойлай сағат тiлi бойынша "Ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудегі үлесi үшiн" жазуы бар. Әрiптердiң биiктiгі 2 мм. Бүркiттiң бас бейнесi астында медальдiң төменгi ернеуiн бойлай "Қазақстан" деген жазулы лента бар. Лентаның енi 4 мм. Әрiптердiң биiктiгі 2 мм.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемi 55 х 34 мм екi алтын түстес жолақтары бар көгілдiр жiбек матамен қапталған алты бұрышты тағанға бекiтiледi. Жолақтардың енi 3 мм. Жолақтардың аралығы 10 мм, таған шетi мен жолақтардың аралығы 9 мм. Тағанның төменгі бөлiгі құлақшадан оңға және солға қарай бiрдей тең алтын түстес лавр бұтақтарымен көмкерiлген. Бұтақтарда төрт-төрттен лавр жапырағы бар.
Тағанның сыртқы бетiнде наградталушының киiмiне қадауға арналған тиiстi бекiткiш бар.
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз
етудегі үлесі үшін" естелік медалі
(белгінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз).
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2002 жылғы 27 мамырдағы
N 882 Жарлығымен бекiтiлген
"Шекараны үздiк күзеткенi үшiн" естелiк медалiнiң
СИПАТТАМАСЫ

Памятная медаль "Шекараны уздiк кузеткенi ушiн" (далее - медаль) представляет собой металлический круг (диск) серебристого цвета, тонированный под старинное серебро, диаметром 32 мм. Медаль по диаметру с обеих сторон имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 0,5 мм.
На лицевой стороне медали, по центральной оси вертикально, на фоне стилизованного шанырака расположено изображение пограничного столба с гербом Республики Казахстан. Размеры герба Республики Казахстан 3,2 х 3 мм, пограничного столба 27 х 5 мм, диаметр изображения шанырака 24 мм. Справа и слева между бортиком медали и шаныраком расположен орнамент в виде обрамленного лентой лаврового венка из двух симметрично расположенных ветвей. Ширина ленты 2 мм.
На оборотной стороне медали, в верхней ее части, изображена выполненная в четыре строки надпись: "Шекараны уздiк кузеткенi ушiн". Высота букв 2 мм. Ниже надписи расположено изображение парящего орла. Максимальное расстояние между концами его крыльев 24 мм.
Все изображения и надписи выпуклые.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к пятиугольной колодке, верхняя часть которой обтянута шелковой муаровой лентой. Размер колодки 28х18 мм, ширина ленты 24 мм. Нижняя часть колодки украшена национальным орнаментом. Вдоль краев справа и слева ленты вертикально расположены продольная голубая окантовка, затем идут, чередуясь, зеленая, желтая, зеленая, желтая, посередине - полоса небесно-голубого цвета. Ширина голубой окантовки, зеленых и желтых полос по 1,5 мм, полосы небесно-голубого цвета - 9 мм.
На обороте колодки имеется соответствующее приспособление для крепления к одежде награжденного.
Памятная медаль "Шекараны уздiк кузеткенi ушiн"
(рисунок медали см. на бумажном варианте)
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 мая 2002 года N 882
Описание
памятной медали "Казакстан Республикасы Улттык
кауiпсiздiк комитетiнiн ардагерi"
Памятная медаль "Казакстан Республикасы Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн ардагерi" (далее - медаль) представляет собой металлический круг (диск) серебристого цвета диаметром 34 мм с объемным изображением эмблемы органов национальной безопасности - круглого щита диаметром 12 мм. На щите изображен выполненный объемно стилизованный шанырак (символизирует дом, государство). Ширина линий на шаныраке 0,6 мм, длина - 9 мм, расстояние между линиями 0,6 мм. Диаметр точек на шаныраке 0,6 мм.
Под щитом размещена лента шириной 2,6 мм и длиной 30 мм. На ленте изображена надпись "КАЗАКСТАН". Высота букв 1,7 мм.
Над загибами ленты симметрично расположен орнамент в виде листьев тюльпана и распускающегося цветка, символизирующего расцвет государства.

"Шекараны үздiк күзеткенi үшiн" естелiк медалi (одан әрi - медаль) күмiс түстес, көне күмiс реңiмен көмескiленген диаметрi 32 мм металл шеңбер (диск) болып табылады. Медальдiң диаметрi бойынша екi жағында биiктiгі 1 мм және енi 0,5 мм шығыңқы ернеу бар.
Медальдiң бет жағында айшықты шаңырақ суретi аясында орта осi бойынша тiгінен Қазақстан Республикасының елтаңбасы бар шекара бағанының суретi орналасқан. Қазақстан Республикасы елтаңбасының көлемi 3,2 х 3 мм, шекара бағаны 27 х 5 мм, шаңырақ суретiнiң диаметрi 24 мм. Медаль ернеуi мен шаңырақ арасында он және сол жақтарында бiрдей тең орналасқан екi бұтақтан тұратын лентамен оралған лавр дестесi түрiндегi ою орналасқан. Лентаның енi 2 мм.
Медальдiң сыртқы бетiнде, оның жоғарғы бөлiгiнде төрт жолға "Шекараны үздiк күзеткенi үшiн" деген жазу жазылған. Әрiптердiң биiктiгі 2 мм. Жазу астында қалықтап ұшқан қыран бейнесi орналасқан. Оның қанаттарының аралығы 24 мм.
Барлық кескiндер мен жазулар шығыңқы.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жоғары жағы жiбек қатқыл лентасымен қапталған бесбұрышты тағанға бекiтiледi. Тағанның көлемi 28 х 18 мм, лентаның енi 24 мм. Тағанның төменгi бөлiгi ұлттық ою-өрнекпен безендiрiлген. Лентаның оң және сол жақ қапталын бойлай тiгiнен ұзына бойына көгiлдiр жиек, содан кейiн кезектесiп жасыл, сары, жасыл, сары, ортасында - аспанкөк жолақтар орналасқан. Көгілдір жиектің, жасыл және сары жолақтардың ені 1,5 мм, аспанкөк жолақтың ені 9 мм.
Тағанның сыртқы жағында наградталушының киіміне қадауға арналған тиісті бекіткіш бар.
"Шекараны үздік күзеткені үшін"
естелік медалі
(белгінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз).
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2002 жылғы 27 мамырдағы
N 882 Жарлығымен бекiтiлген
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсіздiк
комитетiнің ардагерi" естелiк медалiнiң
СИПАТТАМАСЫ
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ардагерi" естелiк медалi (одан әрi - медаль) ұлттық қауiпсiздiк органдары эмблемасының көлемдi бейнесi - диаметрi 12 мм дөңгелек қалқан бейнеленген диаметрi 34 мм металл шеңбер (диск) болып табылады. Қалқанда көлемдi келтiрiлген шаңырақ (үйдi, мемлекеттi рәмiздейдi) бейнеленген. Шаңырақтағы сызықтардың енi 0,6 мм, аралығы 0,6 мм, ұзындығы 9 мм, сызықтар арасындағы аралық 0,6 мм. Шаңырақтағы нүктелердiң диаметрi 0,6 мм.
Қалқанның астыңғы жағын ала енi 2,6 мм және ұзындығы 30 мм лента орналасқан. Лентада "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу жазылған. Әрiптердiң биiктiгi 1,7 мм.
Лентаның бүгiлетiн жерлерiнiң үстiнде бiрдей тең түрде мемлекеттiң гүлденуiн бейнелейтiн қызғалдақ жапырағы мен қауыз жарған гүл түрiндегі ою орналасқан.

В центре под щитом вертикально расположено копье, толщина древка 0,6 мм, высота вершины копья 6 мм. Размеры изображения талисмана у наконечника копья 3,5 х 7 мм.
Медаль по диаметру имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм. Вдоль бортика по часовой стрелке текст "Улттык кауiпсiздiк комитетiнiн ардагерi". Высота букв 1,2 мм. Текст выполнен объемно. Под эмблемой КНБ расположена объемная лавровая ветвь (символизирует долг, славу, доблесть). Ее размеры 23 х 5 мм.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке, обтянутой шелковой тканью серого цвета с двумя полосками синего цвета. Высота колодки 55 мм, ширина 34 мм. Ширина полосок 3 мм, расстояние между полосками 10 мм, между краем колодки и полосками - по 9 мм.
На обороте колодки имеется соответствующее приспособление для крепления к одежде награжденного.
Памятная медаль "Казакстан Республикасы Улттык
кауiпсiздiк комитетiнiн ардагерi"
(рисунок медали см. на бумажном варианте)
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 мая 2002 года N 882
Описание
нагрудного специального знака "УКК-КНБ-
Казакстан" третьей, второй и первой степени
Нагрудный специальный знак "УКК-КНБ-Казакстан" (далее - знак) представляет собой восьмиконечную звезду с выпуклыми гранеными вершинами, окаймленную объемно выступающим бортиком (1 степени - золотистого цвета, 2 степени - серебристого, 3 степени - бронзового). Диаметр по вершинам звезды 35 мм, ширина граней 1 мм. Общий фон звезды покрыт эмалью василькового цвета. В центре звезды размещен круглый щит диаметром 22 мм, цвет которого соответствует цвету объемно выступающего бортика.
Щит накладной имеет объемную форму с вкраплениями эмали василькового цвета в центре и окаймлен двумя объемными выпуклыми бортиками, между которыми расположена надпись: в виде сокращений "УКК" (Улттык кауiпсiздiк комитетi), "КНБ" (Комитет национальной безопасности) и слова "КАЗАКСТАН". Высота букв 1,5 мм, расстояние между бортиками 3 мм. Тексты разделены между собой объемными выпуклыми точками, определяющими самостоятельность каждой надписи. Цвет букв и точек зависит от степени знака.
В центральной части щита размещено выполненное объемно накладное изображение сидящего, зорко оглядывающегося орла (символ стража интересов государства). Голова орла повернута влево. Изображение орла выполняется: 1 степени - золотистым цветом, 2 степени - серебристым, 3 степени - бронзовым. Размеры изображения орла 18 x 6 мм.
Знак с помощью ушка и кольца крепится к колодке прямоугольной формы размером 26 х 16 мм. Посередине колодки имеется прямоугольник размером 22 х 10 мм, окрашенный эмалью василькового цвета, на котором расположено изображение эмблемы органов национальной безопасности диаметром 8 мм. Цвет колодки и эмблемы на ней зависит от степени знака.
Знак и колодка выполняются из сплава типа томпак или медно- никелевого. Фон под текстом тонируется. На оборотной стороне колодки имеется соответствующее приспособление для крепления к одежде награжденного.
Нагрудный специальный знак "УКК-КНБ-Казакстан"
(рисунок знака см. на бумажном варианте)
(Специалисты: Склярова И.В., Абрамова Т.М.)

Қалқанның астында ортада тiгінен найза орналасқан, сабының жуандығы 0,6 мм, найза ұшының биiктігі 6 мм. Найзаның ұшындағы тұмардың көлемi 3,5 х 7 мм.
Медальдің диаметрi бойынша биiктiгi 1 мм және енi 1,5 мм болатын шығыңқы ернеу бар. Ернеудi бойлай сағат тiлi бойынша "Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ардагерi" деген мәтiн жазылған. Әрiптердiң биiктігi 1,2 мм. Мәтiн көлемдiкте орындалған. ҰҚК эмблемасының астында көлемдi лавр бұтағы (борыш, даңқ, айбынды рәмiздейдi) орналасқан. Оның көлемi 23 х 5 мм.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түстi екi жолағы бар сұр түстi жiбек матамен қапталған алтыбұрышты тағанға бекітiледi. Тағанның биiктiгi 55 мм, енi 34 мм. Жолақтардың енi 3 мм, жолақтардың аралығы 10 мм, таған шетi мен жолақтар аралығы 9 мм.
Тағанның сыртқы жағында наградталушының киiмiне қадауға арналған тиiстi бекiткiш бар.
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері"
естелік медалі
(белгінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз).
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2002 жылғы 27 мамырдағы
N 882 Жарлығымен бекiтiлген
Омырауға тағатын үшiншi, екiншi және бiрiншi дәрежелi
"ҰҚК-КНБ-Қазақстан" арнаулы белгiсiнiң
СИПАТТАМАСЫ
Омырауға тағатын "ҰҚК-КНБ-Қазақстан" арнаулы белгiсi (одан әрi - белгi) - көлемдi шығыңқы ернеумен жиектелген, көтерiңкi қырланған ұштары бар сегiз бұрышты жұлдыз (1-дәрежелi - алтын түстi, 2-дәрежелi - күмiс түстi, 3-дәрежелi - қола түстi) болып табылады. Жұлдыздың ұштарынан алғанда диаметрi 35 мм, қырларының енi 1 мм. Жұлдыздың жалпы аясы көк түстi эмальмен қапталған. Жұлдыздың ортасында диаметрi 22 мм дөңгелек қалқан бейнеленген, оның түсi көлемдi шығыңқы ернеудiң түсiмен сәйкес келедi.
Қалқан қондырмалы, көлемдi нысанды, орта тұсында көк түстi эмаль бүркiлген және аралығында: "ҰҚК" (Ұлттық қауiпсiздiк комитетi), "КНБ" (Комитет национальной безопасности) түрiнде қысқартылған жазу мен "Қазақстан" деген сөз орналасқан көлемдiк көтерiңкi екi ернеумен көмкерiлген. Әрiптердiң биiктiгi 1,5 мм, ернеулердiң аралығы 3 мм. Мәтiндер әрбiр жазудың дербестiгiн бiлдiретiн көлемдiк көтерiңкi нүктелермен бөлiнген. Әрiптер мен нүктелердiң түсi белгiнiң дәрежесiне байланысты.
Қалқанның орталық бөлiгiнде қырағы көз тастап отырған қыранның (мемлекет мүддесi сақшысының рәмiзi) көлемдiк қондырмалы бейнесi орналасқан. Қыранның басы сол жаққа бұрылған. Қыранның бейнесi: 1-дәрежеде - алтын түспен, 2-дәрежеде - күмiс түспен, 3-дәрежеде - қола түспен жасалады. Қыран бейнесiнiң көлемi 18 х 6 мм.
Белгi көлемi 26 х 16 мм құлақша мен шығыршық арқылы тiкбұрышты тағанға бекiтiледi. Тағанның ортасында көлемi 22 х 10 мм көк түстi эмальмен қапталған тiкбұрыш бар. Оның үстінде диаметрi 8 мм ұлттық қауiпсiздiк органдарының эмблемасы орналасқан. Таған мен эмблеманың түсi белгінiң дәрежесiне байланысты.
Белгi мен таған жез тәрiздi немесе мыс-никель қоспасынан жасалады. Мәтiн астының аясы көмескiленген. Белгiнiң сыртқы жағында наградталушының киiмiне қадауға арналған тиiстi бекiткiш бар.
Омырауға тағатын
"ҰҚК-КНБ-Қазақстан"
арнаулы белгісі
(белгінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз).