О юбилейной медали в ознаменование 60-летия со дня Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов
Указ Президента Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года N 1439.
Подлежит опубликованию
в "Собрании актов",
республиканской и
местной печати
В ознаменование 60-летия со дня Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов, отдавая дань глубокого уважения подвигу, героизму и самоотверженности ветеранов войны и тружеников тыла,
постановляю:
1. Учредить юбилейную медаль "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о юбилейной медали "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл";
2) описание юбилейной медали "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл".
3. Наградить юбилейной медалью "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл" ветеранов Великой Отечественной войны, тружеников тыла и иных лиц в соответствии с положением об этой медали.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2004 года N 1439
Положение
о юбилейной медали "1941-1945 жж. Улы Отан
согысындагы Женiске 60 жыл"
1. Юбилейной медалью "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл" (далее - юбилейная медаль) награждаются:
военнослужащие и лица вольнонаемного состава, принимавшие в рядах Вооруженных Сил СССР участие в боевых действиях на фронтах Великой Отечественной войны, партизаны и члены подпольных организаций, действовавших в период Великой Отечественной войны на временно оккупированных территориях СССР, военнослужащие и лица вольнонаемного состава, служившие в период Великой Отечественной войны в Вооруженных Силах СССР, лица, награжденные медалями "За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.", "За победу над Японией", а также лица, имеющие удостоверение к медали "За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг." либо удостоверение участника войны;
труженики тыла, награжденные за самоотверженный труд в годы Великой Отечественной войны орденами СССР, медалями "За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.", "За трудовую доблесть", "За трудовое отличие", "За оборону Ленинграда", "За оборону Москвы", "За оборону Одессы", "За оборону Севастополя", "За оборону Сталинграда", "За оборону Киева", "За оборону Кавказа", "За оборону Советского Заполярья", а также лица, имеющие знак "Жителю блокадного Ленинграда" либо удостоверение к медали "За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.";

1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңiстiң 60 жылдығы құрметiне арналған мерекелiк медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 14 қыркүйектегі N 1439 Жарлығы.
"Актілер жинағында",
республикалық және жергілікті
баспасөзде жариялануға тиіс
1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңiстiң 60 жылдығы құрметiне, соғыс ардагерлерi мен тыл еңбеккерлерiнiң ерлiгiн, қаhармандығы мен қайсарлылығын терең құрмет тұта отырып,
Қаулы етемін:
1. "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалi тағайындалсын.
2. Қоса берiліп отырған:
1) "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалi туралы ереже;
2) "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалiнiң сипаттамасы бекiтiлсiн.
3. "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалiмен Ұлы Отан соғысының ардагерлерi, тыл еңбеккерлерi және осы медаль туралы ережеге сәйкес өзге де адамдар наградталсын.
4. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2004 жылғы 14 қыркүйектегі
N 1439 Жарлығымен
Бекітілген
"1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы
Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалi туралы epeжe
1. "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелік медалiмен (бұдан әрi - мерекелiк медаль):
Ұлы Отан соғысы майдандарында КСРО Қарулы Күштерi қатарында ұрыс қимылдарына қатысқан әскери қызметшілер мен ерiктi құрамдағы адамдар, Ұлы Отан соғысы кезiнде уақытша басып алынған КСРО аумақтарында iс-қимыл жүргiзген партизандар мен астыртын ұйымдар мүшелерi, Ұлы Отан соғысы кезiнде КСРО Қарулы Күштерiнде қызмет еткен әскери қызметшілер мен ерiктi құрамдағы адамдар, "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгенi үшiн", "Жапонияны жеңгенi үшiн" медальдарымен наградталған адамдар, сондай-ақ "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгенi үшін" медалiнiң куәлiгi не соғысқа қатысушының куәлігі бар адамдар;
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы жанқиярлық еңбегi үшін КCPO ордендерiмен, "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы ерлік еңбегi үшiн", "Еңбектегi ерлiгі үшiн", "Еңбекте үздiк шыққаны үшiн", "Ленинградты қорғағаны үшiн", "Москваны қорғағаны үшiн", "Одессаны қорғағаны үшiн", "Севастопольды қорғағаны үшiн", "Сталинградты қорғағаны үшiн", "Киевтi қорғағаны үшiн", "Кавказды қорғағаны үшін", "Кeңестiк Заполярьенi қорғағаны үшін" медальдарымен наградталған тыл еңбеккерлерi, сондай-ақ "Құрсаудағы Ленинград тұрғынына" белгiсi не "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы ерлiк еңбегi үшін" медалiнiң куәлігі бар адамдар;

лица, проработавшие в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года не менее шести месяцев, исключая период работы на временно оккупированных неприятелем территориях;
бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны.
2. Составление и утверждение списков граждан, награждаемых юбилейной медалью, производятся в следующем порядке:
списки составляются по форме N 1 (прилагается) на граждан из числа лиц, указанных в пункте 1 данного положения:
центральными аппаратами Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Республиканской гвардии, Службы охраны Президента - на лиц, состоящих на учете в этих органах;
местными исполнительными органами - по месту жительства.
Списки подписываются должностными лицами, ответственными за их составление, и утверждаются руководителями центральных государственных и местных исполнительных органов.
Ответственность за правильность составления списков возлагается на руководителей этих органов.
3. Вручение юбилейной медали "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл" производится от имени и по поручению Президента Республики Казахстан . Медаль вручается, как правило, по месту включения награждаемых в список.
Вместе с медалью награжденному вручается удостоверение установленного образца.
4. Юбилейная медаль "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл" носится на левой стороне груди и располагается после медали "50 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.".
5. О вручении юбилейной медали в списке для награждения делается соответствующая запись.
Неврученные медали и удостоверения к ним возвращаются в Орденскую кладовую Управления делами Президента Республики Казахстан с указанием причин возврата, о чем делается соответствующая отметка в списках.
По завершении вручения юбилейных медалей списки награжденных подлежат постоянному хранению в установленном порядке. N990090
Сведения о произведенных вручениях юбилейной медали по форме N 2 (прилагается) центральные государственные и местные исполнительные органы представляют в Управление делами Президента Республики Казахстан к 1 июля 2005 года.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2004 года N 1439
Описание
юбилейной медали "1941-1945 жж.
Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл"
Юбилейная медаль "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл" изготавливается из латуни, имеет форму круга диаметром 32 мм. На лицевой стороне медали вверху изображение ордена "Победа", внизу - цифры "1945-2005".

уақытша дұшпан басып алған аумақтарда жұмыс iстеген кезеңдi қоспағанда, 1941 жылғы 22 маусымнан 1945 жылғы 9 мамырды қоса алған кезеңде кемiнде алты ай жұмыс iстеген адамдар;
концлагерлердiң, геттолардың және екiншi дүниежүзілік соғыс кезеңiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған басқа да ерiксiз ұстау орындарының бұрынғы кәмелетке толмаған тұтқындары наградталады.
2. Мерекелік медальмен наградталатын азаматтардың тiзiмiн жасау және бекiту мынадай тәртiппен жүргізiледi:
N 1 нысан бойынша (қоса берiліп отыр) осы ереженiң 1-тармағында аталғандар iшiнен мына азаматтарға:
Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң , Ішкі iстер министрлігінiң , Қорғаныс министрлігінiң , Республикалық ұланның, Президенттің Күзет қызметiнiң орталық аппараттары осы органдарда есепте тұратын адамдарға;
жергіліктi атқарушы органдар - адамдарға тұрғылықты жерi бойынша тiзiм жасайды.
Тiзiмдердi жасауға жауапты лауазымды адамдар оларға қол қояды және орталық мемлекеттiк және жергіліктi атқарушы органдар басшылары бекiтедi.
Тiзiмдердiң дұрыс жасалуы үшiн жауаптылық осы органдар басшыларына жүктеледi.
3. "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалiн тапсыру Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан және оның тапсырмасы бойынша жүргізiледi. Медаль, әдетте, наградталушының тiзiмге енгізiлген жерi бойынша тапсырылады.
Наградталған адамға медальмен қоса белгiленген үлгідегi куәлiк табыс етiледi.
4. "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалi сол жақ омырауға тағылады және "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 50 жыл" медалiнен кейiн орналасады.
5. Мерекелiк медальдiң табыс етiлгендiгі жөнiнде наградтау тiзiмiне тиiсті жазу жазылады.
Табыс етілмеген медальдар мен олардың куәлiктерi қайтарылу себептерi көрсетiле отырып, Қазақстан Республикасы Президентi Іс басқармасының Орден қоймасына қайтарылады, бұл жөнiнде тiзiмдерде тиiстi белгі қойылады.
Мерекелік медальдарды тапсыру аяқталғаннан кейiн наградталғандар тiзiмдерi белгіленген тәртiппен тұрақты сақталуға тиiс.
Орталық мемлекеттік және жергiлiктi атқарушы органдар мерекелік медальдiң табыс етiлгендігі туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасына 2005 жылдың 1 шiлдесiне N 2 нысан бойынша (қоса берiліп отыр) жiбередi.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2004 жылғы 14 қыркүйектегі
N 1439 Жарлығымен
Бекітілген
"1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл"
мерекелiк медалiнiң сипаттамасы
"1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медалi жезден дайындалады, диаметрi 32 мм шеңбер нысанында болады. Медальдiң бет жағында, жоғарыда "Жеңiс" орденiнiң бейнесi, төменде - "1945-2005" цифрлары орналасқан.

На оборотной стороне медали в центре надпись "1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл", по окружности - лавровые ветви. Края медали окаймлены бортиком. Все изображения, надписи и цифры на медали рельефные.
Медаль при помощи ушка и кольца соединена с пятиугольной колодкой, обтянутой шелковой муаровой лентой красного цвета. Ширина ленты 24 мм. Вдоль краев ленты по пять полос: три черные и две оранжевые, каждая шириной 1 мм. Крайние черные полосы окаймлены оранжевыми полосами шириной 0,5 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение
к положению о юбилейной медали
"1941-1945 жж. Улы Отан
согысындагы Женiске 60 жыл",
утвержденному Указом Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2004 года N 1439
форма N 1
Утверждаю
__________________
(руководитель государственного
органа, подпись, печать)
Список
для награждения юбилейной медалью
"1941-1945 жж. Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл",
по _________________________
(наименование государственного органа)
____________________________________________________________________
N ! Фамилия, имя, отчество ! Домашний ! Основание ! Дата
п/п! ! адрес ! для внесения ! вручения
! ! ! в список ! медали
-------------------------------------------------------------------
1! 2 ! 3 ! 4 ! 5
--------------------------------------------------------------------
ФИО, должность лица,
ответственного
за составление списка
(подпись)
Приложение
к положению о юбилейной медали
"1941-1945 жж. Улы Отан
согысындагы Женiске 60 жыл",
утвержденному Указом Президента
Республики Казахстан
от 14 сентября 2004 года N 1439
форма N 2
Отчет
о вручении юбилейных медалей "1941-1945 жж.
Улы Отан согысындагы Женiске 60 жыл"
по ____________________________
(наименование государственного органа)
____________________________________________________________________
Всего внесено ! Всего вручено ! Возвращено ! Остаток
в списки для ! медалей и ! !
награждения ! удостоверений ! !
! к ним ! !
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4
--------------------------------------------------------------------
Руководитель государственного органа
(подпись, печать)

Медальдiң сырт жағында, ортада "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске 60 жыл" деген жазу, айнала лавр бұтақтары орналасқан. Медаль шеттерi ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер, жазулар мен цифрлар бедерлi.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қызыл түсті қатқыл жiбек лентамен тысталған бес бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның енi 24 мм. Лентаның шеттерiн бойлай үш қара және екi қызғылт сары түсті, әрқайсысының енi 1 мм. бес жолақ жүргiзiлген. Шеткi қара жолақтары енi 0,5 мм. қызғылт сары жолақтармен жиектелген.
Медаль киiмге түйреуiш арқылы бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2004 жылғы 14 қыркүйектегi
N 1439 Жарлығымен бекiтiлген
"1941-1945 жж. Ұлы Отан
соғысындағы Жеңiске
60 жыл" мерекелiк медалi
туралы ережеге
Қосымша
N 1 нысан
Бекітемін
_______________________
(мемлекеттік органның
басшысы, қолы, мөрi)
"1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiске
60 жыл" мерекелiк медалiмен наградтау үшiн
_________________________________ бойынша
(мемлекеттік органның атауы)
Тізімі
__________________________________________________________________
N | Аты-жөні | Үйінің | Тiзiмге енгiзу | Медальдi тапсыру
р/с| | мекенжайы | үшін негіз | датасы
__________________________________________________________________
1 2 3 4 5
__________________________________________________________________
Тiзiмнiң жасалуына жауапты
адамның аты-жөні, лауазымы
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2004 жылғы 14 қыркүйектегi
N 1439 Жарлығымен бекiтiлген
"1941-1945 жж. Ұлы Отан
соғысындағы Жеңiске
60 жыл" мерекелiк медалi
туралы ережеге
Қосымша
N 2 нысан
"1941-1945 жж Ұлы Отан соғысындағы
Жеңiске 60 жыл" мерекелiк медальдарының
тапсырылғандығы туралы
______________________________________ бойынша
(мемлекеттік органның атауы)
Есебі
__________________________________________________________________
Наградтау тiзiмiне | Табыс етiлген медальдар |Қайтарылғаны|Қалғаны
енгізiлгендердiң |мен олардың куәлiктерінің| |
барлығы | барлығы | |
__________________________________________________________________
1 2 3 4
__________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы
(қолы, мөрi)