О дальнейшем совершенствовании системы защиты конституционных прав и свобод человека и гражданина
Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2004 года N 1474. Утратил силу указом Президента Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № 948.
Сноска. Утратил силу указом Президента РК от 30.06.2022 № 948 (вводится в действие с 01.07.2022).
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 сентября 2002 года N 947 "Об учреждении должности Уполномоченного по правам человека" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 30, ст. 328) следующие дополнения и изменение:
в Положении об Уполномоченном по правам человека, утвержденном названным Указом:
в пункте 15:
дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3) и 2-4) следующего содержания:
"2-1) с целью защиты нарушенных прав и свобод человека и гражданина принимать участие в судебном рассмотрении дела в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2-2) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обращаться в суд или прокуратуру с ходатайством о проверке вступившего в законную силу решения, приговора суда, определения или постановления суда;
2-3) по результатам рассмотрения жалоб граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, а также при получении иным путем информации о нарушениях их прав и свобод обращаться к палатам Парламента с предложением провести по этим вопросам парламентские слушания;
2-4) принимать участие в работе международных организаций по правам человека, других неправительственных правозащитных организаций;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обращаться к уполномоченным государственным органам или должностным лицам с ходатайством о возбуждении дисциплинарного или административного производства либо уголовного дела в отношении должностного лица, нарушившего права и свободы человека и гражданина, а также о принятии мер к возмещению материального или морального ущерба;".
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

Адамның және азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қорғау жүйесін одан әрі жетілдіру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 29 қарашадағы N 1474 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № 948 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 30.06.2022 № 948 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Адам құқықтары жөніндегі уәкіл қызметін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 19 қыркүйектегі N 947 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 30, 328-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгеріс енгізілсін:
аталған Жарлықпен бекітілген Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы ережеде:
15-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3) және 2-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) адамның және азаматтың бұзылған құқықтары мен бостандықтарын қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен істі сотта қарауда қатысуға;
2-2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа немесе прокуратураға заңды күшіне енген сот шешімін, үкімін, соттың ұйғарымын немесе қаулысын тексеру туралы қолдаухатпен жүгінуге;
2-3) Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың шағымдарын қарау нәтижелері бойынша, сондай-ақ олардың құқықтары мен бостандықтарының бұзылуы туралы ақпаратты өзге жолмен алған кезде осы мәселелер бойынша парламенттік тыңдаулар өткізу ұсынысымен Парламент палаталарына жүгінуге;
2-4) адам құқықтары жөніндегі халықаралық ұйымдардың, басқа да үкіметтік емес құқық қорғау ұйымдарының жұмысына қатысуға;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын бұзған лауазымды тұлғаға қатысты тәртіптік немесе әкімшілік іс жүргізуді не қылмыстық іс қозғау туралы, сондай-ақ материалдық немесе моральдық залалды өтеу шараларын қолдану туралы қолдаухатпен уәкілетті мемлекеттік органдарға немесе лауазымды адамдарға жүгінуге;".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті