О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон
Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 457.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 457
Изменения и дополнения,
которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан
1. Исключен Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
2. В Указ Президента Республики Казахстан от 18 августа 2003 года № 1166 "О создании специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 33, ст. 322; 2005 г., № 30, ст. 383; 2008 г., № 38, ст. 404; 2009 г., № 40, ст. 388; 2012 г., № 6, ст. 114):
1) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ;
2) целевые индикаторы функционирования и критический уровень
недостижения целевых индикаторов СЭЗ.";
2) в Положении о специальной экономической зоне, утвержденном вышеназванным Указом:
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Приоритетными видами деятельности на территории СЭЗ являются:";
3) дополнить целевыми индикаторами функционирования и критическим уровнем недостижения целевых индикаторов специальной экономической зоны согласно приложению 3 к настоящему Указу.
3. Исключен Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
4. В Указ Президента Республики Казахстан от 15 января 2008 года № 512 "О создании специальной экономической зоны "Бурабай" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 2, ст. 21):
1) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ;
2) целевые индикаторы функционирования и критический уровень недостижения целевых индикаторов СЭЗ.";
2) Положение о специальной экономической зоне изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Указу;
3) дополнить целевыми индикаторами функционирования и критическим уровнем недостижения целевых индикаторов специальной экономической зоны согласно приложению 7 к настоящему Указу.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 457
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года № 853
ПОЛОЖЕНИЕ
о специальной экономической зоне "Морпорт Актау"
Сноска. Приложение 1 исключено Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 457
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года № 853
ЦЕЛЕВЫЕ ИНДИКАТОРЫ
функционирования и критический уровень
недостижения целевых индикаторов специальной экономической
зоны "Морпорт Актау"
Сноска. Приложение 2 исключено Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 457
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 августа 2003 года № 1116
ЦЕЛЕВЫЕ ИНДИКАТОРЫ
функционирования и критический уровень
недостижения целевых индикаторов специальной экономической
зоны "Парк инновационных технологий"
№ п/п
Цели, задачи и показатели (наименования)
Единица измерения
Базовый период
(2012 год)
Достижение к 2015 году
Достижение к 2020 году
Достижение к 2028 году
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Общий объем инвестиций, в том числе:
млрд. тенге
5
7
4
12
7
25
15

Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына арнайы экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 457 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 457 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. Алып тасталды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
2. "Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 18 тамыздағы № 1166 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 33, 322-құжат; 2005 ж., № 30, 383-құжат; 2008 ж., № 38, 404-құжат; 2009 ж., № 40, 388-құжат; 2012 ж., № 6, 114-құжат):
1) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоса беріліп отырған:
1) АЭА туралы ереже;
2) АЭА жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің дағдарысты деңгейі бекітілсін.";
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген арнайы экономикалық аймақ туралы ережеде:
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"АЭА аумағындағы қызметтің басым түрлері:";
3) осы Жарлыққа 3-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық аймағы жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің дағдарысты деңгейімен толықтырылсын.
3. Алып тасталды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
4. "Бурабай" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2008 жылғы 15 қаңтардағы № 512 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 2, 21-құжат):
1) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоса беріліп отырған:
1) АЭА туралы ереже;
2) АЭА жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің дағдарысты деңгейі бекітілсін.";
2) Арнайы экономикалық аймағы туралы ереже осы Жарлыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3) осы Жарлыққа 7-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық аймағы жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің дағдарысты деңгейімен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 457 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы 26 сәуiрдегi
№ 853 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағы туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 457 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 26 сәуірдегі
№ 853 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағы жұмыс істеуінің
нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол
жеткізбеудің дағдарысты деңгейі
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 457 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2003 жылғы 18 тамыздағы
№ 1166 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағы
жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және нысаналы
индикаторларға қол жеткізбеудің дағдарысты деңгейі
р/с
Мақсаттары, міндеттері және көрсеткіштері (атауы)
Өлшем бірлігі
Базалық кезең
(2012 жыл)
2015 жылға қарай қол жеткізу
2020 жылға қарай қол жеткізу
2028 жылға қарай қол жеткізу
нысаналы индикатор
дағдарысты деңгейі
нысаналы индикатор
дағдарысты деңгейі
нысаналы индикатор
дағдарысты деңгейі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Жалпы инвестиция көлемі, оның ішінде:
млрд. теңге
5
7
4
12
7
25
15

1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона "Бурабай" (далее - СЭЗ) расположена на территории Бурабайского района Акмолинской области согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ составляет 370 гектаров и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.
2. СЭЗ создается в целях:
1) развития высокоэффективной, конкурентоспособной туристской инфраструктуры, способной обеспечить и удовлетворить потребности прибывающих казахстанских и зарубежных туристов; создания базы для использования экологически чистого транспорта, в том числе малой авиации, с целью обеспечения доступа ко всем объектам отдыха; создания единой информационной базы для обслуживания туристов;
2) создания благоприятного инвестиционного климата, привлечения отечественных и зарубежных инвестиций для реализации инвестиционных проектов, а также решения социальных проблем.
3. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан", настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Приоритетными видами деятельности на территории СЭЗ являются:
1) оказание туристских услуг;
2) строительство и ввод в эксплуатацию мест размещения туристов, санаторных и оздоровительных объектов при соблюдении следующих условий: строящиеся и вводимые в эксплуатацию объекты не связаны с игорным бизнесом; строительство и ввод в эксплуатацию осуществляются в соответствии с проектно-сметной документацией.
2. Управление СЭЗ
5. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан".
3. Налогообложение на территории СЭЗ
6. Налогообложение на территории СЭЗ регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенное регулирование
7. Таможенное регулирование на территории СЭЗ осуществляется в соответствии с положениями таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан.
8. Таможенная процедура свободной таможенной зоны применяется на части территории СЭЗ, на которой будут осуществляться приоритетные виды деятельности.
9. Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения и (или) использования на территории СЭЗ лицами, осуществляющими приоритетные виды деятельности на территории СЭЗ в соответствии с договором об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ.
10. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. В целях проведения таможенного контроля границы СЭЗ по ее периметру обустраиваются и оборудуются в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. "Бурабай" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес Ақмола облысы Бурабай ауданының аумағында орналасқан.
АЭА-ның аумағы 370 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.
2. АЭА:
1) келетін қазақстандық және шетелдік туристердің қажеттілігін қамтамасыз етуге және қанағаттандыруға тиімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті туристік инфрақұрылымды дамыту; экологиялық таза көлікті, оның ішінде демалудың барлық объектілеріне қол жетімділікті қамтамасыз ету мақсатында шағын авиацияны пайдалану үшін базаны құру; туристерге қызмет көрсету үшін бірыңғай ақпараттық база құру;
2) қолайлы инвестициялық ахуал құру, инвестициялық жобаларды іске асыру үшін отандық және шетелдік инвестицияларды тарту, сондай-ақ әлеуметтік проблемаларды шешу мақсатында құрылады.
3. АЭА-ның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңымен, осы Ережемен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
4. АЭА аумағындағы қызметтің басым түрлері:
1) туристiк қызмет көрсету;
2) туристерді орналастыру орындары, санаторий және сауықтыру объектілерін мынадай шарттарды сақтай отырып салу және пайдалануға беру: салынып жатқан және пайдалануға берілетін объектілердің ойын бизнесімен байланысты болмауы; салу және пайдалануға беру жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
2. АЭА-ны басқару
5. АЭА-ны басқару "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. АЭА-ның аумағында салық салу
6. АЭА-ның аумағында салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледi.
4. Кедендiк реттеу
7. АЭА аумағындағы кедендiк реттеу Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Еркiн кедендік аймақтың кедендiк рәсiмi қызметтің басым түрлері жүзеге асырылатын АЭА аумағының бір бөлігінде қолданылады.
9. Еркiн кедендік аймақтың кедендiк рәсiмiмен АЭА-ға қатысушы ретiнде қызметтi жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес АЭА аумағында қызметтiң басым түрлерiн жүзеге асыратын тұлғалар АЭА аумағына орналастыруға және (немесе) пайдалануға арналған тауарларды орналастырады.
10. Еркiн кедендік аймақтың кедендiк рәсiмi қолданылатын АЭА аумағы кедендiк бақылау аймағы болып табылады. Кедендiк бақылау жүргiзу мақсатында АЭА шекаралары оның периметрi бойынша Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жайластырылады және жабдықталады.

11. На территории СЭЗ могут создаваться места временного хранения товаров в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
12. На территории СЭЗ могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары Таможенного союза, не помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и иностранные товары, помещенные под иные таможенные процедуры.
13. Товары, ввезенные на территорию СЭЗ и помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, рассматриваются как находящиеся вне таможенной территории Таможенного союза для целей применения таможенных пошлин, налогов, а также мер нетарифного регулирования.
14. Таможенные операции, связанные с временным хранением, таможенным декларированием, таможенной очисткой и выпуском товаров, а также проведением таможенного контроля на территории СЭЗ, осуществляются в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
5. Охрана окружающей среды
15. Деятельность СЭЗ в части экологического регулирования осуществляется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан и основана на рациональном и эффективном использовании природных ресурсов посредством создания условий для перехода к устойчивому развитию и охране окружающей среды на основе баланса экономических, социальных и экологических аспектов повышения качества жизни.
6. Заключительные положения
16. Условия, установленные в настоящем Положении, могут изменяться Указом Президента Республики Казахстан.
17. Досрочное упразднение СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан".
18. Деятельность СЭЗ, не урегулированная настоящим Положением, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Таможенного союза.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Положению о специальной экономической
зоне "Бурабай", утвержденному Указом
Президента Республики Казахстан
от 15 января 2008 года № 512
ПЛАН
территории специальной экономической зоны "Бурабай"
Общая территория специальной экономической зоны
"Бурабай" = 370 га
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 457
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 января 2008 года № 512
ЦЕЛЕВЫЕ ИНДИКАТОРЫ
функционирования и критический уровень
недостижения целевых индикаторов специальной экономической
зоны "Бурабай"
№ п/п
Цели, задачи и показатели (наименования)
Единица измерения
Базовый период (2012 год)
Достижение к 2015 году
Достижение к 2017 году
целевой индикатор
критический уровень
целевой индикатор
критический уровень
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Общий объем инвестиций, в том числе:
млрд. тенге
4
5
3
8
5

11. АЭА аумағында Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртiппен тауарларды уақытша сақтау орындары құрылуы мүмкiн.
12. АЭА аумағында еркiн кедендік аймақтың кедендiк рәсiмiмен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ еркiн кедендік аймақтың кедендiк рәсiмiмен орналастырылмаған Кеден одағының тауарлары және өзге де кедендiк рәсiмдермен орналастырылған шетелдiк тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкiн.
13. АЭА аумағына әкелiнген және еркiн кедендік аймақтың кедендiк рәсiмiмен орналастырылған тауарлар кедендiк баждарды, салықтарды, сондай-ақ тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану мақсаттары үшiн Кеден одағының кедендiк аумағынан тыс жерде орналасқан тауарлар ретiнде қаралады.
14. Тауарларды уақытша сақтауға, кедендiк декларациялауға, кедендiк тазартуға және шығаруға, сондай-ақ АЭА аумағында кедендiк бақылау жүргiзуге байланысты кедендiк операциялар Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
5. Қоршаған ортаны қорғау
15. Экологиялық реттеу бөлiгiндегі АЭА қызметі Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады және өмiр сүру сапасын арттырудың экономикалық, әлеуметтiк және экологиялық аспектiлерiнiң теңгерiмi негiзiнде тұрақты даму және қоршаған ортаны қорғауға көшу үшiн жағдай жасау арқылы табиғи ресурстарды ұтымды және тиiмдi пайдалануға негiзделедi.
6. Қорытынды ережелер
16. Осы Ережеде белгiленген шарттар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен өзгертiлуi мүмкiн.
17. АЭА-ны мерзiмiнен бұрын тарату "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
18. АЭА-ның осы Ережемен реттелмеген қызметi Қазақстан Республикасы мен Кеден одағының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің
2008 жылғы 15 қаңтардағы
№ 512 Жарлығымен бекітілген
"Бурабай" арнайы экономикалық
аймағы туралы ережеге
ҚОСЫМША
"Бурабай" арнайы экономикалық аймағы аумағының
ЖОСПАРЫ
"Бурабай" арнайы экономикалық аймағының жалпы аумағы = 370 га
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 457 Жарлығына
7-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 15 қаңтардағы
№ 512 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Бурабай" арнайы экономикалық аймағы жұмыс істеуінің нысаналы
индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің
дағдарысты деңгейі
№ р/с
Мақсаттары, міндеттері және көрсеткіштері (атауы)
Өлшем бірлігі
Базалық кезең (2012 жыл)
2015 жылға қарай қол жеткізу
2017 жылға қарай қол жеткізу
нысаналы индикатор
дағдарысты деңгейі
нысаналы индикатор
дағдарысты деңгейі
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Жалпы инвестиция көлемі, оның ішінде:
млрд. теңге
4
5
3
8
5