Об утверждении видов и описании специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 627.
В соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые виды и описание специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан.
2. Специальным государственным органам Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего Указа поэтапно в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год, с учетом срока носки старых образцов военной формы одежды.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 августа 2013 года № 627
ВИДЫ И ОПИСАНИЕ
специальной формы одежды сотрудников
специальных государственных органов
Республики Казахстан
I. Понятия, используемые при описании специальной
формы одежды и знаков различия
1. В данном Указе используются следующие основные понятия:
1) амуниция - предметы форменной одежды (ремни, подсумки, разгрузочные жилеты), облегчающие ношение оружия, боеприпасов и другого снаряжения;
2) специальная форма одежды – установленная законодательством Республики Казахстан форменная одежда (обмундирование) и знаки различия, определяющие принадлежность сотрудников к органам национальной безопасности, Службе государственной охраны Республики Казахстан, а также иная одежда (обмундирование) сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан;
3) знаки различия – элементы снаряжения форменной и иной одежды, обозначающие персональные специальные звания сотрудников, принадлежность к видам специальных государственных органов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2014 № 922; от 13.02.2019 № 842; от 18.09.2019 № 163.
2. К знакам различия относятся наплечные знаки (погоны, погончики), нарукавные знаки (нашивки, шевроны, шитье), на головных уборах (кокарды, шитье), погонах (звезды, нашивки), шитье на воротниках, обшлагах рукавов, канты, лампасы, а также персонифицированные, нагрудные и иные геральдические знаки.
II. Виды специальной формы одежды сотрудников специальных
государственных органов Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының түрлері мен сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Президентінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 627 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 ақпандағы Заңы 23-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының түрлері мен сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары әскери киім нысанының ескі үлгілерін кию мерзімінің ескере отырып, тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде кезең кезеңімен осы Жарлықты іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 29 тамыздағы
№ 627 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының
ТҮРЛЕРІ МЕН СИПАТТАМАЛАРЫ
I. Арнаулы киім нысаны мен айырым белгілерін сипаттаған кезде пайдаланылатын ұғымдар
1. Осы Жарлықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) амуниция - қаруларды, оқ-дәрілер мен басқа да жабдықтарды алып жүруді жеңілдететін нысанды киім заттары (белбеулер, шағын сөмкелер, жақпарлы кеудешелер);
2) арнаулы киім нысаны – Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген нысанды киім (киім-кешек) және қызметкерлердің ұлттық қауіпсіздік органына, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметіне тиістілігін айқындайтын айырым белгілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің өзге киімі (киім-кешек);
3) айырым белгілері – қызметкерлердің дербес арнаулы атақтарын, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының түрлеріне тиістілігін білдіретін арнаулы және өзге киім нысаны жабдықтарының элементтері.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922; 13.02.2019 № 842; 18.09.2019 № 163 Жарлықтарымен.
2. Айырым белгілеріне иықтағы белгілер (погондар, шағын погондар), жеңдегі белгілер (жапсырмалар, шеврондар, тігістер), бас киімдердегі (кокардалар, тігістер), погондардағы белгілер (жұлдыздар, жапсырмалар), жағалардағы, жең қайырмаларындағы тігістер, жиектер, лампастар, сондай-ақ дербестендірілген белгілер, кеуде белгілері мен өзге де геральдикалық белгілер жатады.
II. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары
қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының түрлері

3. Виды специальной формы одежды: особо торжественная, торжественная, повседневно-полевая, иная.
Сноска. Пункт 3 в редакции Указа Президента РК от 13.02.2019 № 842.
4. Каждый из видов специальной формы одежды подразделяется на летнюю и зимнюю, за исключением специальной одежды, для которой предусмотрена демисезонная одежда.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 13.02.2019 № 842.
5. В специальных государственных органах Республики Казахстан знаки об окончании военных, специальных учебных заведений, знаки классной квалификации, знаки различия, расцветка повседневно-полевой формы одежды, а также иная одежда (для участия в спортивных и специальных мероприятиях, а также для обслуживания техники, вооружения и так далее) утверждаются первыми руководителями специальных государственных органов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции Указа Президента РК от 05.07.2022 № 955.
III. Описание специальной формы одежды сотрудников специальных
государственных органов Республики Казахстан
Глава 1. Описание специальной формы одежды
высшего офицерского состава
6. Особо торжественная форма одежды:
летняя (рисунок 1):
фуражка черного цвета;
мундир кремового цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с лампасами и кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки черного цвета.
7. Торжественная форма одежды:
1) летняя (рисунок 2):
фуражка черного цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с лампасами и кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки черного цвета;
2) зимняя (рисунок 3):
шапка с козырьком из каракуля черного цвета;
пальто утепленное черного цвета со знаками различия;
кашне белого цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с лампасами и кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапоги утепленные черного цвета;
перчатки черного цвета.
8. Повседневно-полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 11):
фуражка однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
футболка с короткими рукавами однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
куртка со знаками различия и брюки прямого покроя однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
ремень полевой однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
ботинки с высокими берцами однотонного цвета;
2) зимняя (рисунок 12):
шапка трикотажная однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
футболка с длинными рукавами однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
свитер полушерстяной со знаками различия однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
куртка со знаками различия и брюки прямого покроя утепленные однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
перчатки утепленные черного цвета;
ботинки с высокими берцами утепленные однотонного цвета.

3. Арнаулы киім нысанының түрлері: ерекше салтанатты, салтанатты, күнделікті-далалық, өзге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 13.02.2019 № 842 Жарлығымен.
4. Арнаулы киім нысанының әрбір түрі, арнаулы киім деп қарастырылған маусымдық киімді қоспағанда, жазғы және қысқы деп бөлінеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 13.02.2019 № 842 Жарлығымен.
5. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында әскери, арнаулы оқу орындарын аяқтағаны туралы белгілерді, сыныптық біліктілік белгілерін, айырым белгілерін, күнделікті-далалық киім нысандарының түстерін, сондай-ақ өзге де киімді (спорттық және арнаулы іс-шараларға қатысу үшін, сондай-ақ техниканы, қару-жарақты және тағы сол сияқты қызмет көрсетуге арналған) Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының бірінші басшылары бекітеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 05.07.2022 № 955 Жарлығымен.
III. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары
қызметкерінің арнаулы киім нысандарының сипаттамасы
1-тарау. Жоғары офицерлік құрамның арнаулы киім нысанының сипаттамасы
6. Ерекше салтанатты киім нысаны:
жазғы (1-сурет):
қара түсті фуражка;
айырым белгілері бар ақ сары түсті мундир;
лампастары мен көктікен (көк) түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты бәтеңке.
7. Салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (2-сурет):
қара түсті фуражка;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
лампастары мен көктікен (көк) түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты бәтеңке;
2) қысқы (3-сурет):
күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай;
айырым белгілері бар қара түсті жылы пальто;
ақ түсті кашне;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
лампастары мен көктікен (көк) түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты етік;
қара түсті қолғап.
8. Күнделікті-далалық киім нысаны:
1) жазғы (11-сурет):
бір түсті немесе бүркеніш түсті фуражка;
бір түсті немесе бүркеніш түсті қысқа жеңді футболка;
бір түсті немесе бүркеніш түсті айырым белгілері бар күртеше мен тік пішілген шалбар;
бір түсті немесе бүркеніш түсті далалық белбеу;
бір түсті биік қонышты бәтеңке;
2) қысқы (12-сурет):
бір түсті немесе бүркеніш түсті қысқы трикотаж бас киім;
бір түсті немесе бүркеніш түсті ұзын жеңді футболка;
бір түсті немесе бүркеніш түсті айырым белгілері бар жартылай жүн свитер;
бір түсті немесе бүркеніш түсті айырым белгілері бар күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті іші жылы қолғап;
бір түсті іші жылы биік қонышты бәтеңке.

8-1. Отдельным сотрудникам Службы государственной охраны Республики Казахстан выдается берет черного цвета с кокардой и предоставляется право его ношения. Порядок предоставления права ношения и описание кокарды черного берета утверждаются Начальником Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Сноска. Виды и описания дополнены пунктом 8-1 в соответствии с Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Глава 2. Описание специальной формы одежды старшего и младшего
офицерского составов, сержантов, рядовых, курсантов
9. Торжественная форма одежды:
1) летняя для старшего офицерского состава (рисунок 4):
фуражка черного цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки черного цвета;
2) летняя для младшего офицерского состава (рисунок 5):
фуражка черного цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки черного цвета;
3) летняя для сержантов, рядовых, курсантов (рисунок 6):
фуражка черного цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки черного цвета;
4) зимняя для старшего офицерского состава (рисунок 7):
шапка-ушанка из каракуля черного цвета;
пальто утепленное черного цвета со знаками различия;
кашне белого цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапоги утепленные черного цвета;
перчатки черного цвета;
5) зимняя для младшего офицерского состава, сержантов, рядовых, курсантов (рисунок 8):
шапка-ушанка комбинированная из каракуля и шерстяного сукна черного цвета;
пальто утепленное черного цвета со знаками различия;
кашне белого цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
брюки черного цвета с кантами василькового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапоги утепленные черного цвета;
перчатки черного цвета.
10. Торжественная форма одежды для сотрудников-женщин:
1) летняя (рисунок 9):
пилотка черного цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
юбка черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
туфли черного цвета;
2) зимняя (рисунок 10):
пилотка фетровая черного цвета;
пальто утепленное черного цвета со знаками различия;
кашне белого цвета;
мундир стального цвета со знаками различия;
юбка черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
сапоги утепленные черного цвета;
перчатки черного цвета.

8-1. Біліктілік сынағынан өткен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің жекелеген қызметкерлеріне кокардасы бар қара түсті берет және оны киіп жүру құқығы беріледі. Қара берет кокардасын киіп жүру құқығын беру тәртібі мен сипаттамасын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы бекітеді.
Ескерту: 1-тарау 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
2-тарау. Аға және кіші офицерлік құрамның, сержанттардың,
қатардағы жауынгерлердің, курсанттардың арнаулы
киім нысанының сипаттамалары
9. Салтанатты киім нысаны:
1) аға офицерлік құрам үшін жазғы киімдер (4-сурет):
қара түсті фуражка;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
көктікен түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты бәтеңке;
2) кіші офицерлік құрам үшін жазғы киімдер (5-сурет):
қара түсті фуражка;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
көктікен түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты бәтеңке;
3) сержанттар, қатардағы жауынгерлер, курсанттар үшін жазғы киімдер (6-сурет):
қара түсті фуражка;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
көктікен түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты бәтеңке;
4) аға офицерлік құрам үшін қысқы киімдер (7-сурет):
қара түсті қаракөлден тігілген малақай;
айырым белгілері бар қара түсті жылы пальто;
ақ түсті кашне;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
көктікен түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты етік;
қара түсті қолғап;
5) кіші офицерлік құрам, сержанттар, қатардағы жауынгерлер, курсанттар үшін қысқы киімдер (8-сурет):
қара түсті қаракөл мен шұғадан құрап тігілген малақай;
айырым белгілері бар қара түсті жылы пальто;
ақ түсті кашне;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
көктікен түсті жиектері бар қара түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты етік;
қара түсті қолғап.
10. Қызметкер-әйелдер үшін салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (9-сурет):
қара түсті пилотка;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
қара түсті юбка;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті туфли;
2) қысқы (10-сурет):
қара түсті фетр пилотка;
айырым белгілер бар қара түсті жылы пальто;
ақ түсті кашне;
айырым белгілері бар сұрғылт түсті мундир;
қара түсті юбка;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы етік;
қара түсті қолғап.

11. Повседневно-полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 11):
фуражка однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
футболка с короткими рукавами однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
куртка со знаками различия и брюки прямого покроя однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
ремень полевой однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
ботинки с высокими берцами однотонного цвета;
2) зимняя (рисунок 12):
шапка трикотажная однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
футболка с длинными рукавами однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
свитер полушерстяной со знаками различия однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
куртка со знаками различия и брюки прямого покроя утепленные однотонного цвета или камуфляжной расцветки;
перчатки утепленные черного цвета;
ботинки с высокими берцами утепленные однотонного цвета.
IV. Описание знаков различия сотрудников специальных
государственных органов Республики Казахстан
Глава 3. Описание образцов погон
12. Погоны подразделяются:
по предназначению - для особо торжественной, торжественной и повседневно-полевой формы одежды;
по способу крепления - нашивные.
13. Погоны носятся:
1) на мундирах особо торжественной формы высшего офицерского состава - кремового цвета;
2) на мундирах и на пальто торжественной формы высшего, старшего и младшего офицерского составов, сержантов, рядовых, курсантов - стального цвета.
14. На погонах размещается форменная пуговица золотистого цвета диаметром 14 мм на расстоянии 10 мм от верхнего края погона до центра пуговицы.
15. Размеры погон нашивных: длина 13 см, ширина 5 см.
16. На поле погон к особо торжественной и торжественной форме одежды размещены:
1) изображение национального узора серебристого цвета:
для высшего офицерского состава - посередине, по правому и левому краю погона;
для старшего и младшего офицерского составов - по правому и левому краю погона;
для сержантов, рядовых и курсантов — посередине погона;
2) для высшего офицерского состава — в нижней части погона вышитый позолоченной канителью парящий орел, расстояние от нижнего края погона до нижнего края орла 8 мм;
3) для старшего офицерского состава — две продольные полосы василькового цвета шириной 2 мм, расстояние от края погона 14 мм;
4) для младшего офицерского состава — одна продольная полоса василькового цвета шириной 2 мм посередине погона;
5) для сержантов - одна поперечная полоса василькового цвета шириной 2 мм вдоль нижнего края погона, вышитые либо металлические поперечные нашивки соответственно специальному званию.
Нашивки в виде угольника расположены вершиной на продольной осевой линии погона углом вверх. Ширина широкой нашивки 15 мм, ширина узкой нашивки 7 мм, длина нашивок 30 мм, расстояние между нашивками 2 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края нашивки 8 мм;

11. Күнделікті-далалық киім нысаны:
1) жазғы (11-сурет):
бір түсті немесе бүркеніш түсті фуражка;
бір түсті немесе бүркеніш түсті қысқа жеңді футболка;
бір түсті немесе бүркеніш түсті айырым белгілері бар күртеше мен тік пішілген шалбар;
бір түсті немесе бүркеніш түсті далалық белбеу; бір түсті биік қонышты бәтеңке;
2) қысқы (12-сурет):
бір түсті немесе бүркеніш түсті қысқы трикотаж бас киім;
бір түсті немесе бүркеніш түсті ұзын жеңді футболка;
бір түсті немесе бүркеніш түсті айырым белгілері бар жартылай жүн свитер;
бір түсті немесе бүркеніш түсті айырым белгілері бар күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті іші жылы қолғап;
бір түсті іші жылы биік қонышты бәтеңке.
IV. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің айырым белгілерінің сипаттамасы
3-тарау. Погон үлгілерінің сипаттамасы
12. Погондар мыналарға бөлінеді:
арналуы бойынша — ерекше салтанатты, салтанатты және күнделікті-далалық киім нысандары үшін;
бекіту тәсілі бойынша - жапсыра тігілетін.
13. Погондар:
1) жоғары офицерлік құрамының ерекше салтанатты киім нысанының мундирлерінде — ақ сары түсті;
2) жоғары, аға, кіші офицерлік құрамның, сержанттардың, қатардағы жауынгерлердің, курсанттардың салтанатты киім нысанының мундирлері мен пальтоларында — сұрғылт түсті тағылады.
14. Погондар да диаметрі 14 мм алтын түстес нысанды түйме орналастырылады, погонның жоғарғы жиегінен түйменің ортасына дейінгі арақашықтық 10 мм.
15. Жапсыра тігілетін погондардың көлемі: ұзындығы 13 см, ені 5 см.
16. Ерекше салтанатты және салтанатты киім нысаны погондардың негізіне мыналар орналастырылған:
1) күміс түстес ұлттық өрнектің бейнесі:
жоғары офицерлік құрам үшін - погонның ортасына, он, және сол шетіне; аға және кіші офицерлік құрам үшін - погонның оң және сол жағына; сержанттар, қатардағы жауынгерлер және курсанттар үшін - погонның ортасында;
2) жоғары офицерлік құрам үшін — погонның төменгі шетіне алтындатылған зер жіппен кестеленген қалықтап ұшқан қыран орналастырылған, погонның төменгі жиегінен қыранның төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық 8 мм;
3) аға офицерлік құрам үшін - көктікен түсті ені 2 мм екі тік жолақ, погонның жиегінен арақашықтығы 14 мм;
4) кіші офицерлік құрам үшін - көктікен түсті ені 2 мм, погонның ортасында бір тік жолақ;
5) сержанттар үшін - көктікен түсті, погонның төменгі жиегінен ені 2 мм бір көлденең жолақ, арнаулы атағына сәйкес тігілген не металл көлденең жапсырмалар;
Бұрыштары жоғары қаратып погонның осьтік сызығы бойына тік орналастырылған бұрыштамалар түріндегі жапсырмалар. Жалпақ жапсырманың ені - 15 мм, жіңішке жапсырманың ені - 7 мм, жапсырманың ұзындығы - 30 мм, жапсырмалар арасындағы арақашықтық - 2 мм, погонның төменгі жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық - 8 мм;

6) для курсантов - полоса василькового цвета шириной 2 мм вдоль нижнего края погона, вышитые либо металлические поперечные нашивки соответственно специальному званию, а также вышитая либо металлическая поперечная буква. Высота буквы 20 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края буквы 8 мм. В случае использования буквы совместно с нашивками расстояние от верхнего края буквы до нижнего края нашивки 2 мм;
7) для рядовых - одна поперечная полоса василькового цвета шириной 2 мм вдоль нижнего края погона.
17. Окантовка погон к особо торжественной и торжественной форме одежды золотистого цвета. Для высшего офицерского состава окантовка выполнена позолоченной канителью. Для старшего и младшего офицерского составов, сержантов, рядовых, курсантов - нитью золотистого цвета.
18. На погонах высшего офицерского состава соответственно специальному званию размещаются вышитые позолоченной канителью на продольной осевой линии погона звезды диаметром 25 мм с окантовкой василькового цвета, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 30 мм (у специального звания "генерал-майор" - 55 мм), между звездами вдоль погон - 25 мм (рисунок 13).
19. На погонах старшего офицерского состава размещаются металлические звезды золотистого цвета диаметром 20 мм (рисунок 14).
Звезды размещаются соответственно специальному званию:
1) у полковников - три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 35 мм, третья звезда выше первых двух на продольной осевой линии погона, расстояние между центрами звезд вдоль погона 25 мм;
2) у подполковников - две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 35 мм;
3) у майоров - одна звезда, расположенная на продольной осевой линии погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 55 мм.
20. На погонах младшего офицерского состава размещаются
металлические звезды золотистого цвета диаметром 14 мм (рисунок 15).
Звезды размещаются соответственно специальному званию:
1) у капитанов - четыре звезды, из которых две расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 30 мм, третья и четвертая звезды — на продольной осевой линии погона выше первых двух, расстояние между центрами звезд вдоль погона 20 мм;

6) курсанттар үшін - көктікен түсті, погонның төменгі жиегінен ені 2 мм арнаулы атағына сәйкес тігілген не металл көлденең жапсырмалар, сондай-ақ тігілген не металл көлденең әріптер. Әріптердің биіктігі - 20 мм, погонның төменгі жиегінен әріптердің төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық - 8 мм. Әріптерді жапсырмалармен бірге пайдаланған жағдайда әріптің жоғарғы жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық — 2 мм.
7) қатардағы жауынгерлер үшін - погонның төменгі жиегінен ені 2 мм көктікен түсті бір көлденең жолақ.
17. Ерекше салтанатты және салтанатты киім нысаны погондардың көмкермесі алтын түстес. Жоғары офицерлік құрамның көмкермесі алтындатылған зер жіппен кестеленген. Аға офицерлік және кіші офицерлік құрам, сержанттар, қатардағы жауынгерлер және курсанттар үшін - алтындатылған жіппен кестеленген.
18. Жоғары офицерлік құрамның погондарына арнаулы атағына сәйкес погонның ортасындағы осьтік сызығы бойына алтындатылған зер жіппен кестеленген көктікен түспен көмкерілген диаметрі 25 мм жұлдыздар орналастырылады, погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі арақашықтық 30 мм ("генерал-майор" арнаулы атағында — 55 мм), погон бойындағы жұлдыздардың арақашықтығы - 25 мм (13-сурет).
19. Аға офицерлік құрамның погондарына диаметрі 20 мм алтын түстес металл жұлдыздар орналастырылады (14-сурет).
Жұлдыздар арнаулы атағына сәйкес орналастырылады:
1) полковниктерде - үш жұлдыз, олардың төменгі екеуі погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық — 35 мм, үшінші жұлдызы - погонның осьтік сызығы бойына алғашқы екеуінен жоғары, погон бойындағы жұлдыздар орталығының арақашықтығы - 25 мм;
2) подполковниктерде — екі жұлдыз, погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық - 35 мм;
3) майорларда - бір жұлдыз, погонның осьтік сызығы бойынша орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық - 55 мм.
20. Кіші офицерлік құрамның погондарында диаметрі 14 мм алтын түстес металл жұлдыздар орналастырылады (15-сурет).
Жұлдыздар арнаулы атағына сәйкес орналастырылады:
1) капитандарда - төрт жұлдыз, олардың төменгі екеуі погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық — 30 мм, үшінші және төртінші жұлдызы — погонның осьтік сызығы бойына алғашқы екеуінен жоғары, погон бойындағы жұлдыздар орталығының арақашықтығы - 20 мм;

2) у старших лейтенантов - три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 30 мм, третья звезда — на продольной линии погона выше первых двух, расстояние между центрами звезд вдоль погона 25 мм;
3) у лейтенантов — две звезды, расположенные с двух сторон посередине между осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 30 мм.
21. На погонах сержантов нашивки соответственно специальному званию размещаются (рисунок 16):
1) у старших сержантов — одна широкая нашивка;
2) у сержантов - три узкие нашивки;
3) у младших сержантов — две узкие нашивки.
22. На погонах курсантов выше буквы "К" размещаются нашивки соответственно специальному званию (рисунок 17):
1) у старших сержантов — одна широкая нашивка;
2) у сержантов - три узкие нашивки;
3) у младших сержантов — две узкие нашивки.
23. На погонах рядовых знаки различия по специальным званиям не указываются.
Глава 4. Описание образцов нарукавных
и нагрудных знаков различия
24. Шевроны - стандартизированные нарукавные знаки различия, выполненные из ткани, различающиеся между собой изображениями, надписями, указывающие на отношение к специальной службе, определяющие принадлежность сотрудника к органам Комитета национальной безопасности, Службе государственной охраны.
Сноска. Пункт 24 в редакции Указа Президента РК от 06.10.2014 № 922; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
25. Шевроны, нашиваемые на левом рукаве обмундирования (кроме рубашки торжественной), у сотрудников Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляют собой изображение круглого щита диаметром 70 мм с центральным полем бирюзового (голубого) цвета и внешней окружностью василькового (синего) цвета, окольцованной золотистым (желтым) кантом (рисунок 18).
По внешней окружности щита нанесена надпись: по верху – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", по низу – "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ". Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
В середине щита расположена стилизованная семиконечная звезда бордового (темно-красного) цвета на золотом (желтом) основании, имеющем семь тупоугольных лучей.
В центре звезды расположен малый щит василькового (синего) цвета. По окружности щита, окольцованной золотистым (желтым) кантом, нанесена надпись (девиз): "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН", выполненная серебристым (белым) цветом.
По центру щита - стилизованное изображение свода (остова) юрты - шанырака золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне.
Допускается использование основных элементов эмблемы в качестве самостоятельных эмблем:
звезды с малым щитом и шаныраком, с девизом (средняя эмблема);
малого щита с шаныраком без девиза (малая эмблема).

2) аға лейтенанттарда — үш жұлдыз, олардың төменгі екеуі погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық — 30 мм, үшінші жұлдызы - погонның осьтік сызығы бойына алғашқы екеуінен жоғары, погон бойындағы жұлдыздар орталығының арақашықтығы — 25 мм;
3) лейтенанттарда - екі жұлдыз, погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық - 30 мм.
21. Сержанттардың погондарына арнаулы атағына сәйкес жапсырмалар орналастырылады (16-сурет):
1) аға сержанттарда - бір жалпақ жапсырма;
2) сержанттарда — үш жіңішке жапсырма;
3) кіші сержанттарда - екі жіңішке жапсырма.
22. Курсанттардың погондарына "К" әрпінен жоғары, жапсырмалар арнаулы атағына сәйкес орналастырылады (17-сурет):
1) аға сержанттарда - бір жалпақ жапсырма;
2) сержанттарда — үш жіңішке жапсырма;
3) кіші сержанттарда - екі жіңішке жапсырма.
23. Қатардағы жауынгерлердің погондарында арнаулы атақтары бойынша айырым белгілері көрсетілмейді.
4-тарау. Жеңдегі және кеудедегі айырым белгілері үлгілерінің
сипаттамасы
24. Шеврондар - өз арасында қызметкердің, арнаулы қызметке қатыстылығын көрсететін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметіне тиістілігін айқындайтын бейнелермен, жазулармен ерекшеленетін матадан жасалған стандартталған жеңдегі айырым белгілері.
Ескерту: 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
25. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қызметкерлерінде киім-кешектің (салтанатты жейдеден басқа) сол жақ жеңіне жапсыра тігілетін шеврондары, алтын түсті (сары) жиекпен көмкерілген, ортасында көгілдір түсті (көк) және сырты көктікен (көк) түсті шеңбері бар диаметрі - 70 мм дөңгелек қалқан түрінде болады (18-сурет).
Қалқанның сыртқы шеңберін бойлай: үстіңгі жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", төменгі жағында "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген жазу. Жазулар күміс (ақ) түсте жасалған.
Қалқанның ортасында жеті доғал шұғыласы бар, алтын (сары) негізіне күрең қызыл (қою қызыл) түсті айшықты жеті қырлы жұлдыз орналасқан.
Жұлдыздың ортасында - көктікен (көк) түсті кіші қалқан орналасқан. Алтын (сары) жиекпен көмкерілген қалқанды бойлай "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН" деген күміс (ақ) түсте жасалған жазулар (ұран) жазылған.
Қалқанның ортасында - көгілдір (көк) түстің аясында алтын (сары) түсті айшықты киіз үй күмбезі (тұлға сүйеніші) - шаңырақтың бейнесі.
Эмблеманың негізгі бөлшектерін жекелеген эмблемалар ретінде қолдануға рұқсат етіледі:
кіші қалқан және шаңырағы бар, ұран жазылған жұлдыз (орта эмблема); ұрансыз шаңырағы бар кіші қалқан (кіші эмблема).

Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 05.07.2022 № 955.
26. Шевроны, нашиваемые на левом рукаве обмундирования (кроме рубашки и свитера) сотрудников Службы государственной охраны Республики Казахстан, представляют собой щит овальной формы высотой 100 мм и шириной 90 мм с двумя верхними боковыми вырезами, в центре щита расположено изображение контурной семиконечной звезды василькового цвета в золотистом (желтом) обрамлении, в белом (серебристом) поле которой по центру расположена пятиконечная звезда голубого цвета в золотистом обрамлении. В центре пятиконечной звезды изображены солнце и парящий под ним орел золотистого цвета. Под семиконечной звездой лавровые ветви, сверху изображен национальный орнамент. Снизу вдоль внутренней каймы щита лента голубого цвета в золотистом (желтом) обрамлении с треугольными вырезами на концах, на ленте надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ". В верхней части каймы щита одинадцать круглых заклепок. В нижней части каймы надпись "МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ". Фон нарукавного знака стального цвета, надписи и изображения выполнены вышивкой (рисунок 19).
Сноска. Пункт 26 в редакции Указа Президента РК от 06.10.2014 № 922.
27. Исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
28. Нарукавные знаки по курсам обучения военных, специальных учебных заведений – угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз на клапане из сукна василькового цвета.
В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять - для курсантов соответственно 1, 2, 3, 4, 5 курсов. Ширина галуна - 10 мм, длина - 75 мм. Расстояние между угольниками — 2 мм (рисунок 21).
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 05.07.2022 № 955.
Глава 5. Описание образцов кокард, пуговиц, шитья и нашивок на
головных уборах и торжественной форме одежды
29. На особо торжественном и торжественном мундирах высшего офицерского состава (на воротнике и обшлагах рукавов) выполняется шитье позолоченной канителью (рисунок 22).
30. На фуражке высшего офицерского состава (на околыше и козырьке) выполняется шитье позолоченной канителью.
Для особо торжественных и торжественных мундиров высшего офицерского состава (на обшлагах рукавов) нашивается кант позолоченной канителью.
Для торжественного мундира старшего офицерского состава пришивается (на обшлагах рукавов) нашивка из двух кантов золотистого цвета на поле василькового цвета.
Для торжественного мундира младшего офицерского состава пришивается (на обшлагах рукавов) нашивка из одного канта золотистого цвета на поле василькового цвета.

Ескерту. 25-тармақтың орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тілінде мәтін өзгермейді – ҚР Президентінің 05.07.2022 № 955 Жарлығымен.
26. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі қызметкерлерінде киім-кешектің сол жақ жеңіне тігілетін шеврондары (жейдеден және свитерден басқа) жоғарғы бүйірінде екі ойығы бар биіктігі 100 мм және ені 90 мм доғал нысанды қалқанды білдіреді, қалқанның ортасында алтын түске (сары) көмкерілген көктікен түсті жеті қырлы жұлдыз пішіні орналасқан, оның ақ бөлігінің ортасында алтынды көмкерілген көгілдір түсті бес қырлы жұлдыз орналасқан. Бес қырлы жұлдыздың ортасында күн және оның астында қалықтап ұшқан алтын түсті бүркіт. Жеті қырлы жұлдыздың астында лавр бұтақтары, үстіңгі жағында ұлттық ою бейнеленген. Астыңғы жағында қалқанның ішкі жиегін бойлай соңында үшбұрышты ойығы бар алтын түске (сары) көмкерілген көгілдір түсті лента, лентада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЬІ" жазуы. Қалқанның жоғарғы бөлігінің жиегінде тоғыз дөңгелек тойтарма. Жиектің төменгі бөлігінде "МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ" жазуы. Жеңнің белгісінің аясы сұрғылт түсті, жазу мен бейнелер кестелеп орындалған. (19-сурет).
Ескерту: 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
27. Алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
28. Әскери, арнаулы оқу орындарының оқу курстары бойынша жеңдегі белгілері – көктікен түсті шұғадан жасалған ұштары төмен қаратылып орналастырылған алтын түстес оқадан жасалған бұрыштамалар.
Оқу курсына сәйкес жеңдегі белгілерге мынадай бұрыштамалар орналастырылады: бір, екі, үш, төрт, бес - тиісінше 1, 2, 3, 4, 5-курс курсанттары үшін. Оқаның ені - 10 мм, ұзындығы - 75 мм. Бұрыштамалар арасындағы арақашықтық - 2 мм (21 -сурет).
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 05.07.2022 № 955 Жарлығымен.
5-тарау. Бас киімдер және салтанатты киім нысандарындағы кокардалар, түймелер, тігістер мен жапсырмалар үлгілерінің сипаттамасы
29. Жоғары офицерлік құрамның ерекше салтанатты және салтанатты мундирлерінде (жағасы мен жең қайырмаларында) тігіс алтындатылған зер жіппен кестеленеді (22-сурет).
30. Жоғары офицерлік құрамның фуражкаларында (айналасы мен күнқағарлары) тігіс алтындатылған зер жіппен кестеленеді.
Жоғары офицерлік құрамның ерекше салтанатты және салтанатты мундирлерінің (жең қайырмалары) алтындатылған зер жіппен жиек тігіледі.
Аға офицерлік құрамның салтанатты мундирлеріне (жең қайырмалары) негізі көктікен түстегі алтын түстес екі жиекті жапсырма тігіледі.
Кіші офицерлік құрамның салтанатты мундирлеріне (жең қайырмалары) негізі көктікен түстегі алтын түстес бір жиекті жапсырма тігіледі.

31. Пуговицы на торжественную форменную одежду изготавливаются диаметрами: большие - 22 мм, малые — 14 мм. Пуговица и все символы на ней золотистого цвета (рисунок 23).
32. Кокарда с эмблемой для фуражки высшего офицерского состава (рисунок 24) выполнена из сплавов цветных металлов золотистого цвета и представляет:
1) для Комитета национальной безопасности - пятиконечную звезду золотистого цвета, по центру которой стилизованное изображение свода (остова) юрты — шанырака золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне;
2) для Службы государственной охраны Республики Казахстан - пятиконечную звезду василькового цвета, окантованную золотистым цветом, по центру которой изображения солнца и под ним парящего орла золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2014 № 922; от 18.09.2019 № 163.
33. Кокарда с эмблемой к шапке из каракуля высшего офицерского состава и головным уборам старшего и младшего офицерского составов, сержантов, рядовых, курсантов (рисунок 25) выполнена из сплавов цветных металлов золотистого цвета и представляет:
1) для Комитета национальной безопасности - пятиконечную звезду золотистого цвета, по центру которой стилизованное изображение свода (остова) юрты - шанырака золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне в обрамлении, стилизованном лавровыми ветвями;
2) для Службы государственной охраны Республики Казахстан - пятиконечную звезду василькового цвета, окантованную золотистым цветом, по центру которой изображения солнца и под ним парящего орла золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне в обрамлении, стилизованном лавровыми ветвями.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2014 № 922; от 18.09.2019 № 163.
34. Кокарда с эмблемой для повседневно-полевых фуражек (рисунок 26) представляет:
1) для Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - изображение круглого щита с центральным полем и внешней окружностью, окольцованной кантом. По внешней окружности щита нанесена надпись: по верху - "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", по низу - "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ", посередине щита расположена стилизованная семиконечная звезда, имеющая семь тупоугольных лучей. По центру рубиновой звезды - малый щит.
По окружности щита, окольцованной кантом, нанесена надпись (девиз): "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН". По центру щита - стилизованное изображение свода (остова) юрты - шанырака.
Кокарда диаметром 45 мм выполняется тканым методом;

31. Салтанатты киім нысанына түймелер мынадай диаметрмен жасалады: үлкендері — 22 мм, кішілері - 14 мм. Түйме мен ондағы барлық нышандар алтын түстес (23-сурет).
32. Жоғары офицерлік құрамның фуражкаларына арналған эмблемасы бар кокарда (24-сурет) алтын түстес түрлі-түсті металл қоспаларынан жасалған және онда:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті үшін - көгілдір (кек) негізде алтын түстес бес бұрышты жұлдыз ортасында алтын (сары) түстес айшықты киіз үй күмбезі (тұлға сүйеніші) - шаңырақтың бейнесі;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі үшін-көгілдір (көк) негізде алтын түспен жиектелген көктікен түсті бес бұрышты жұлдыз ортасында алтын (сары) түстес күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген.
Ескерту: 32-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922; 18.09.2019 № 163 Жарлықтарымен.
33. Жоғары офицерлік құрамның қаракөлден тігілген бас киіміне және аға және кіші офицерлік құрамның, сержанттардың, қатардағы жауынгерлердің, курсанттардың бас киімдеріне арналған эмблемасы бар кокарда (25-сурет) алтын түстес түрлі-түсті металл қоспаларынан жасалған, онда:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті мен Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі үшін көгілдір (көк) негізде алтын түстес бес бұрышты жұлдыз ортасында лавр бұтақшаларымен айшықталып көмкерілген алтын (сары ) түстес айшықты киіз үй күмбезі (тұлға сүйеніші) — шаңырақтың бейнесі;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі үшін - көгілдір (көк) негізде алтын түспен жиектелген көктікен түсті бес бұрышты жұлдыз ортасында лавр бұтақшаларымен айшықталып көмкерілген алтын (сары) түстес күн бейнесі және оның астында қалықтап ұшқан қыран.
Ескерту: 33-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922; 18.09.2019 № 163 Жарлықтарымен.
34. Күнделікті-далалық фуражкалардағы эмблемасы бар кокардада (26-сурет):
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті үшін - орталығы мен сыртқы жағы шеңбермен жиектелген дөңгелек қалқанның бейнесі. Қалқанның сыртқы шеңберін бойлай: үстіңгі жағында - "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", төменгі жағында - "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген жазу жазылған, қалқанның ортасында жеті доғал шұғыласы бар айшықталған жеті бұрышты жұлдыз орналасқан. Жақұт жұлдыздың ортасында - шағын қалқан.
Шеңбермен жиектелген қалқанды бойлай "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН" деген жазулар (ұран) жазылған. Қалқанның ортасында - айшықты киіз үй күмбезі (тұлға сүйеніші) - шаңырақтың бейнесі.
Диаметрі 45 мм кокарда матадан жасалады;

2) для Службы государственной охраны Республики Казахстан - по центру расположена пятиконечная звезда, в середине которой изображения солнца и под ним парящего орла.
Кокарда с эмблемой выполнена в цвет повседневно-полевой формы одежды.
3) исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2014 № 922; от 18.09.2019 № 163.
Глава 6. Описание образцов нашивок по специальному званию и
нагрудного знака к повседневно-полевой форме одежды
35. Нагрудные нашивки с указанием специального звания и нагрудный знак к повседневно-полевой форме одежды — прямоугольные из тканого полотна в цвет повседневно-полевой формы одежды. Ширина нашивки - 3,5 см, длина - 13 см (рисунок 27).
На нагрудных нашивках соответственно специальному званию размещаются у:
1) высшего офицерского состава - с правого края нашивки парящий орел черного цвета (расстояние от нижнего края нашивки до края орла 10 мм). Справа симметрично вдоль одной линии размещаются звездочки черного цвета (расстояние от нижнего края нашивки до края звезды 10 мм) диаметром 20 мм;
2) старшего офицерского состава — с правого края нашивки две поперечные полосы черного цвета шириной 5 мм, расстояние от правого края нашивки до нижнего края полосы 15 мм, между полосами - 3 мм. Справа симметрично вдоль одной линии размещаются звездочки черного цвета диаметром 15 мм. От нижнего края нашивки до края звезды — 10 мм;
3) младшего офицерского состава — с правого края нашивки одна поперечная полоса черного цвета шириной 5 мм, расстояние от правого края нашивки до нижнего края полосы 15 мм. Справа симметрично вдоль одной линии размещаются звездочки черного цвета диаметром 10 мм. От нижнего края нашивки до края звезды - 13 мм;
4) сержантов и курсантов — поперечные обозначения специального звания и буквы. Обозначения специального звания в форме угольника расположены на продольной осевой линии нашивки углом влево. Ширина широкого угольника - 15 мм, ширина узкого угольника — 7 мм, расстояние между угольниками - 2 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края угольника — 5 мм. Высота букв — 20 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края букв — 7 мм.
На нагрудном знаке нанесена надпись "ҚАЗАҚСТАН". Высота букв - 15 мм (рисунок 28).
36. Нарукавные нашивки по специальному званию, нашиваемые на левом рукаве повседневно-полевой формы одежды, представляют собой геометрическую фигуру в виде выгнутого вверх прямоугольника из тканого полотна в цвет повседневно-полевой формы одежды. Размер нашивки: длина - 8 см, ширина - 2 см (рисунок 29).
На нарукавных нашивках соответственно специальному званию размещаются у:

2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі үшін - қалқанның ортасында бес бұрышты жұлдыз, оның ортасында күн және астында - қалықтап ұшқан қыран орналасқан.
Эмблемасы бар кокарданың түсі күнделікті-далалық киім нысандарының түсімен бірдей жасалған;
3) алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен;
Ескерту: 34-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922; 18.09.2019 № 163 Жарлықтарымен.
6-тарау Күнделікті-далалық киімге арнаулы атақтар бойынша
жапсырмалар мен кеуде белгісі үлгілерінің сипаттамасы
35. Арнаулы атағы көрсетілген кеуде жапсырмалармен кеуде белгісі -күнделікті-далалық киім нысандарының түсімен бірдей мата полотнодан жасалған тікбұрышты. Жапсырмалардың ені — 3,5 см, ұзындығы 13 см (27-сурет).
Арнаулы атағына сәйкес кеуде жапсырмаларда:
1) жоғары офицерлік құрамда — оң жақ жиегінде қара түсті қалықтап ұшқан қыран (жапсырманың төменгі жиегінен қыранның төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық 10 мм) орналастырылады. Оң жағында симметриялық түрде бір сызықтың бойына қара түсті диаметрі 20 мм жұлдызша орналастырылады (жапсырманың төменгі жиегінен жұлдызшаның жиегіне дейінгі арақашықтық 10 мм);
2) аға офицерлік құрамда - жапсырманың оң жақ жиегінде ені 5 мм қара түсті екі көлденең жолақ орналастырылады, жапсырманың оң жақ жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық 15 мм, жолақтардың арасы - 3 мм. Оң жағында симметриялық түрде бір сызықтың бойына қара түсті диаметрі 15 мм жұлдызшалар орналастырылады. Жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыздың жиегіне дейін — 10 мм;
3) кіші офицерлік құрамда - жапсырманың оң жақ жиегінде ені 5 мм қара түсті бір көлденең жолақ орналастырылады, жапсырманың оң жақ жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық 15 мм. Оң жағында симметриялық түрде бір сызықтың бойына қара түсті диаметрі 10 мм жұлдызшалар орналастырылады. Жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыздың жиегіне дейін — 13 мм;
4) сержанттар мен курсанттарда - арнаулы атағының көлденең белгісі мен әріптер орналастырылады. Бұрыштарын солға қаратып, осьтік сызығы бойына тік орналастырылған бұрыштамалар түріндегі арнаулы атақ белгілері. Жалпақ бұрыштаманың ені - 15 мм, жіңішке бұрыштаманың ені - 7 мм, бұрыштамалар арасындағы арақашықтық - 2 мм, жапсырманың төменгі жиегінен бұрыштаманың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық - 5 мм. Әріптердің биіктігі - 20 мм, жапсырманың төменгі жиегінен әріптің төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық - 7 мм.
Кеуде белгісінде "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу жазылған, әріптердің биіктігі 15 мм (28-сурет).
36. Күнделікті-далалық киім-кешектердің сол жағына тігілетін арнаулы атағы көрсетілген жең жапсырмалары күнделікті-далалық киім нысандарының түсімен бірдей мата полотнодан жасалған жоғарыға созылған тікбұрыш геометриялық нысанда болады. Жапсырманың көлемі: ұзындығы - 8 см, ені - 2 см (29-сурет).
Арнаулы атағына сәйкес жең жапсырмаларында:

1) высшего офицерского состава - звездочки черного цвета диаметром 20 мм;
2) старшего офицерского состава - в центре симметрично вдоль одной линии звездочки черного цвета диаметром 17 мм;
3) младшего офицерского состава - в центре симметрично вдоль одной линии звездочки черного цвета диаметром 10 мм;
4) сержантов и курсантов - поперечные обозначения специального звания и буквы. Обозначения специального звания в форме угольника расположены на продольной осевой линии нашивки углом вверх. Ширина широкого угольника — 10 мм, ширина узкого угольника — 5 мм, расстояние между обозначениями специального звания — 2 мм. Высота букв - 15 мм.
Рисунки образцов специальной формы одежды
сотрудников специальных государственных органов
Республики Казахстан
Рисунок 1. Особо торжественная форма одежды летняя для высшего офицерского состава
Рисунок 2. Торжественная форма одежды летняя для высшего офицерского состава
Рисунок 3. Торжественная форма одежды зимняя для высшего офицерского состава
Рисунок 4. Торжественная форма одежды летняя для старшего офицерского состава
Рисунок 5. Торжественная форма одежды летняя для младшего офицерского состава
Рисунок 6. Торжественная форма одежды летняя для сержантов, рядовых, курсантов
Рисунок 7. Торжественная форма одежды зимняя для старшего офицерского состава
Рисунок 8. Торжественная форма одежды зимняя для младшего офицерского состава, сержантов, рядовых и курсантов
Рисунок 9. Торжественная форма одежды летняя для сотрудников-женщин
Рисунок 10. Торжественная форма одежды зимняя для сотрудников-женщин
Рисунок 11. Повседневно-полевая форма одежды летняя
Рисунок 12. Повседневно-полевая форма одежды зимняя
Рисунки образцов знаков различия
сотрудников специальных государственных органов
Республики Казахстан
Рисунок 13. Погоны к особо торжественной и торжественной форме одежды высшего офицерского состава
Рисунок 14. Погоны к торжественной форме одежды старшего офицерского состава
Рисунок 15. Погоны к торжественной форме одежды младшего офицерского состава
Рисунок 16. Погоны к торжественной форме одежды сержантов, рядовых
Рисунок 17. Погоны к торжественной форме одежды курсантов
Шевроны, нарукавные знаки, шитье, пуговицы,
кокарды, нашивки к специальной форме одежды
Рисунок 18. Шевроны к торжественной и повседневно-полевой форме одежды Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Рисунок 19. Шевроны к торжественной и повседневно-полевой форме одежды Службы охраны Президента Республики Казахстан
Сноска. Рисунок 19 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Рисунок 20. Исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Рисунок 21. Нарукавные знаки по курсам обучения военных, специальных учебных заведений
Сноска. Рисунок 21 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 05.07.2022 № 955.
Рисунок 22. Шитье на мундирах высшего офицерского состава (на воротнике и рукавах)
Сноска. Рисунок 22 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Пуговицы на форменную одежду для высшего офицерского
состава специальных государственных органов
Республики Казахстан
Пуговицы на форменное обмундирование для сотрудников Комитета национальной безопасности
Пуговицы на форменное обмундирование для сотрудников Службы государственной охраны Республики Казахстан
Рисунок 23. Пуговицы на торжественную и особо торжественную форму одежды
Сноска. Рисунок 23 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2014 № 922; от 18.09.2019 № 163.
Шитье на головной убор летний высшего офицерского состава
Кокарда с эмблемой к головным уборам высшего офицерского состава Комитета национальной безопасности
Кокарда с эмблемой к головным уборам высшего офицерского состава Службы государственной охраны Республики Казахстан
Рисунок 24. Шитье на головной убор летний и кокарда с эмблемой к головным уборам высшего офицерского состава
Сноска. Рисунок 24 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2014 № 922; от 18.09.2019 № 163.
Кокарда с эмблемой к головным уборам сотрудников Комитета национальной безопасности
Кокарда с эмблемой к головным уборам сотрудников Службы государственной охраны Республики Казахстан
Рисунок 25. Кокарда с эмблемой к зимним головным уборам высшего офицерского состава, головным уборам старшего и младшего офицерского составов, сержантов, рядовых, курсантов
Сноска. Рисунок 25 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2014 № 922; от 18.09.2019 № 163.
Кокарда с эмблемой к головным уборам повседневно-полевым Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Кокарда с эмблемой к головным уборам повседневно-полевым Службы государственной охраны Республики Казахстан
Рисунок 26. Кокарда с эмблемой к зимним головным уборам повседневно-полевым

1) жоғары офицерлік құрамда — қара түсті диаметрі 20 мм жұлдызшалар;
2) аға офицерлік құрамда - ортасына симметриялық түрде бір сызықтың бойына қара түсті диаметрі 17 мм жұлдызшалар;
3) кіші офицерлік құрамда - ортасына симметриялық түрде бір сызықтың бойына қара түсті диаметрі 10 мм жұлдызшалар;
4) сержанттар мен курсанттарда - арнаулы атақтың көлденең белгісі мен әріптер орналастырылады. Бұрыштарын жоғары қаратып, осьтік сызығы бойына тік орналастырылған бұрыштамалар түріндегі арнаулы атақтың белгілері. Жалпақ бұрыштаманың ені - 10 мм, жіңішке бұрыштаманың ені - 5 мм, арнаулы атақтың белгілері арасындағы арақашықтық - 2 мм. Әріптердің биіктігі - 15 мм.
Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдары
қызметкерлерінің арнаулы киім нысандары үлгілерінің суреттері
Ескерту. Бөлімге өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 05.07.2022 № 955 Жарлығымен.
1-сурет. Жоғары офицерлік құрамның жазғы ерекше салтанатты киім нысаны
2-сурет. Жоғары офицерлік құрамның жазғы салтанатты киім нысаны
3-сурет. Жоғары офицерлік құрамның қысқы салтанатты киім нысаны
4-сурет. Аға офицерлік құрамның жазғы салтанатты киім нысаны
5-сурет. Кіші офицерлік құрамның жазғы салтанатты киім нысаны
6-сурет. Сержанттардың, қатардағы жауынгерлердің, курсанттардың жазғы
салтанатты киім нысаны
7-сурет. Аға офицерлік құрамның қысқы салтанатты киім нысаны
8-сурет. Кіші офицерлік құрамның, сержанттардың қатардағы
жауынгерлердің және курсанттардың қысқы салтанатты киім нысаны
9-сурет Қызметкер-әйелдердің жазғы салтанатты киім нысаны
10-сурет. Қызметкер-әйелдердің қысқы салтанатты киім нысаны
11-сурет. Жазғы күнделікті-далалық киім нысан
12-сурет. Қысқы күнделікті-далалық киім нысаны
Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдары
қызметкерлерінің айырым белгілері үлгілерінің суреттері
13-сурет. Жоғарғы офицерлік құрамның ерекше салтанатты
және салтанатты киім нысандарына погондар
14-сурет. Аға офицерлік құрамның салтанатты киім нысандарына погондар
15-сурет. Кіші офицерлік құрамның салтанатты киім нысандарына
погондар
16-сурет. Сержанттардың, қатардағы жауынгердің салтанатты киім
нысандарына погондар
17-сурет. Курсанттардың салтанатты киім нысандарына погондар
Арнаулы киім нысандарына шеврондар, жеңдегі белгілер,
тігістер, түймелер, жапсырмалар
18-сурет. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
салтанатты және күнделікті-далалық киім нысандарына шеврондар
19-сурет - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің салтанатты және қүнделікті-далалық киім нысанына шеврондар
Ескерту: 19-сурет жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
20-сурет. Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің
салтанатты және күнделікті-далалық киім нысандарына шеврондар
Ескерту. 20-сурет алып тасталды- ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
21-сурет. Әскери, арнаулы оқу орындарының оқу курстары бойынша жеңдегі
белгілер
22-сурет. Жоғары офицерлік құрамның мундирлеріндегі (жағаларындағы
және жеңдеріндегі) тігістер
Ескерту: 22-суретке өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдары жоғары офицерлік
құрамының киім нысандарына арналған түймелер
Қазақстан Республикасы Ұлттық Қазақстан Республикасы
қауіпсіздік комитеті Мемлекеттік күзет қызметі
қызметкерлерінің киім нысандарына қызметкерлерінің киім нысандарына
арналған түймелер арналған түймелер
23-сурет. Салтанатты және ерекше салтанатты киім нысандарына арналған
Түймелер
Ескерту: 23-суретке өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922; 18.09.2019 № 163 Жарлықтарымен.
Жоғары офицерлік құрамның жазғы бас киімдеріне тігіс
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік Қазақстан Республикасы
Комитеті жоғары офицерлік құрамының Мемлекеттік күзет
бас киімдеріне құрамының бас қызметінің жоғары офицерлік
киімдеріне эмблемасы бар кокарда эмблемасы бар кокарда
24-сурет. Жоғарғы офицерлік құрамның жазғы бас киімдеріне тігіс пен эмблемасы бар кокарда
Ескерту: 24-суретке өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922; 18.09.2019 № 163 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
қауіпсіздік комитеті күзет қызметі қызметкерлерінің бас
қызметкерлерінің бас киімдеріне эмблемасы бар кокарда
киімдеріне эмблемасы бар кокарда
25-сурет. Жоғары офицерлік құрамның қысқы бас киімдеріне, аға және
кіші офицерлік құрамның, сержанттардың, қатардағы жауынгерлердің,
курсанттардың бас киімдеріне эмблемасы бар кокарда
Ескерту: 25-суретке өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922; 18.09.2019 № 163 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
Ұлттық қауіпсіздік күзет қызметі қызметкерінің
комитеті қызметкерлерінің күнделікті-далалық бас киімдеріне
күнделікті-далалық бас киімдеріне эмблемасы бар кокарда
эмблемасы бар кокарда
26-сурет. Күнделікті-далалық бас киімдерге эмблемасы бар кокарда