Об объявлении 2015 года Годом Ассамблеи народа Казахстана
Указ Президента Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 901.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В целях дальнейшего укрепления общественного согласия в стране, повышения роли Ассамблеи народа Казахстана в обеспечении национального единства народа Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Объявить 2015 год Годом Ассамблеи народа Казахстана.
2. Образовать Государственную комиссию по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана (далее - Государственная комиссия).
3. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Государственной комиссии;
2) состав Государственной комиссии.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 августа 2014 года № 901
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по организации
и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана
1. Общие положения
1. Государственная комиссия по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана (далее - Государственная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Государственная комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Главы государства и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим положением.
3. Председателем Государственной комиссии является Государственный секретарь Республики Казахстан. Состав Государственной комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
2. Основные задачи Государственной комиссии
4. Основными задачами Государственной комиссии являются подготовка и организация празднования Года Ассамблеи народа Казахстана в 2015 году.
5. Государственная комиссия осуществляет следующие функции:
1) выработка и внесение на рассмотрение Главы государства предложений по вопросам организации и проведения Года Ассамблеи народа Казахстана;
2) внесение предложений Главе государства по мониторингу реализации Национального плана мероприятий по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана.
3. Полномочия Государственной комиссии
6. Государственная комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать от центральных и местных государственных органов информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных задач;
2) заслушивать на заседаниях Государственной комиссии представителей центральных и местных государственных органов и иных организаций по вопросам, входящим в компетенцию Государственной комиссии;

2015 жылды Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы деп жариялау туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 901 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
Елдегі қоғамдық келісімді одан әрі нығайту, Қазақстан халқы Ассамблеясының Қазақстан халқының ұлттық бірлігін қамтамасыз етудегі рөлін арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2015 жыл Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы деп жариялансын.
2. Қазақстан халқы Ассамблеясының жылын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) құрылсын.
3. Мыналар:
1) Мемлекеттік комиссия туралы ереже;
2) Мемлекеттік комиссияның құрамы бекітілсін.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы 29 тамыздағы
№ 901 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан халқы Ассамблеясының жылын ұйымдастыру және
өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан халқы Ассамблеясының жылын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының
Конституциясын, заңдарын, Мемлекет басшысы мен Қазақстан
Республикасы Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы ережені басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы Мемлекеттік
комиссияның төрағасы болып табылады. Мемлекеттік комиссияның құрамын
Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
2. Мемлекеттік комиссияның негізгі міндеттері
4. Мемлекеттік комиссияның негізгі міндеттері 2015 жылы Қазақстан халқы Ассамблеясының жылын дайындау және ұйымдастыру болып табылады.
5. Мемлекеттік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан халқы Ассамблеясының жылын ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша ұсыныстар тұжырымдап, Мемлекет басшысының қарауына енгізу;
2) Қазақстан халқы Ассамблеясының жылын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі ұлттық іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізу бойынша Мемлекет басшысына ұсыныстар енгізу.
3. Мемлекеттік комиссияның өкілеттіктері
6. Мемлекеттік комиссия өз құзыреті шегінде:
1) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға;
2) Мемлекеттік комиссия отырыстарында Мемлекеттік комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша орталық және жергілікті
мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдерін тыңдауға;

3) в целях выработки предложений по конкретным проблемам и вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии, создавать рабочие группы;
4) принимать решения по вопросам, входящим в ее компетенцию.
4. Организация деятельности Государственной комиссии
7. Заседания Государственной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
8. Заседания Государственной комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов Государственной комиссии.
9. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
10. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители общественных организаций, этнокультурных объединений, Ассамблеи народа Казахстана и средств массовой информации.
11. Председатель Государственной комиссии:
1) руководит деятельностью Государственной комиссии и председательствует на ее заседаниях;
2) информирует Президента Республики Казахстан о проделанной работе Государственной комиссии;
3) определяет повестку дня и подписывает протокол заседания Государственной комиссии.
12. В отсутствие председателя его обязанности исполняет заместитель, определенный председателем.
13. Секретарь Государственной комиссии:
1) информирует членов Государственной комиссии о времени и месте ее заседаний;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Государственной комиссии;
3) оформляет протокол заседания Государственной комиссии;
4) представляет председателю Государственной комиссии подготовленный ее членами отчет о проделанной работе по исполнению принятых ею решений;
5) по поручению председателя Государственной комиссии осуществляет иные функции.
14. Секретарь Государственной комиссии не является ее членом.
15. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
Рабочий орган Государственной комиссии:
1) осуществляет информационно-аналитическое обеспечение деятельности Государственной комиссии;
2) ведет с государственными органами, должностными лицами и организациями служебную переписку по вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии;
3) осуществляет иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Государственной комиссии.
16. Центральные и местные государственные органы оказывают содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 августа 2014 года № 901
СОСТАВ
Государственной комиссии по организации и проведению Года
Ассамблеи народа Казахстана
Государственный секретарь Республики Казахстан, председатель Комиссии;
Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан, заместитель председателя Комиссии;
Заместитель Премьер-министра Республики Казахстан, курирующий социально-культурные вопросы, заместитель председателя Комиссии;
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, курирующий политические вопросы, заместитель председателя Комиссии;
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана, заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан, заместитель председателя Комиссии;
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан, секретарь Комиссии;
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
Управляющий делами Президента Республики Казахстан;
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции;
Министр иностранных дел Республики Казахстан;
Министр обороны Республики Казахстан;
Министр внутренних дел Республики Казахстан;
Министр юстиции Республики Казахстан;
Министр образования и науки Республики Казахстан;
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
Министр финансов Республики Казахстан;
Министр культуры и спорта Республики Казахстан;
Министр национальной экономики Республики Казахстан;
аким города Астаны;
аким города Алматы;
аким Акмолинской области;
аким Актюбинской области;
аким Алматинской области;
аким Атырауской области;
аким Западно-Казахстанской области;
аким Жамбылской области;
аким Карагандинской области;
аким Костанайской области;
аким Кызылординской области;
аким Мангистауской области;
аким Южно-Казахстанской области;
аким Павлодарской области;
аким Северо-Казахстанской области;
аким Восточно-Казахстанской области;
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию);
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию);
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию);
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан;
заведующий Отделом государственного контроля и организационно-территориальной работы Администрации Президента Республики Казахстан;
первый заместитель Председателя партии "Нұр Отан" (по согласованию);
ректор Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан;
директор Государственного театра оперы и балета "Астана Опера";
директор Национального музея Республики Казахстан;
ректор Евразийского национального университета имени Л.Н. Гумилева;
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана (по согласованию);
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана (по согласованию);
председатель общественного объединения "Ассоциация немцев Казахстана "Возрождение" (по согласованию);
председатель республиканского общественного объединения "Ассоциация курдов Казахстана "Барбанг" (по согласованию);
председатель общественного объединения "Общество турков Казахстана "Ахыска" (по согласованию);
председатель Центрального совета ветеранов Казахстана (по согласованию);
председатель Федерации профсоюзов Казахстана (по согласованию);
президент объединения юридических лиц "Гражданский Альянс Казахстана" (по согласованию)

3) Мемлекеттік комиссия құзыретіне жатқызылған нақты проблемалар мен мәселелер бойынша ұсыныстар тұжырымдау мақсатында жұмыс топтарын құруға;
4) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға
құқылы.
4. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Мемлекеттік комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен жиілетпей өткізіледі.
8. Мемлекеттік комиссияның отырыстары Мемлекеттік комиссия
мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан кезде заңды болады.
9. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған
мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады.
Мемлекеттік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда,
төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
10. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына Мемлекеттік комиссия мүшесі болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ қоғамдық ұйымдардың, этномәдени бірлестіктердің, Қазақстан халқы Ассамблеясының және бұқаралық аппарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
11. Мемлекеттік комиссияның төрағасы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметін басқарады және оның
отырыстарына төрағалық етеді;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне Мемлекеттік комиссия
атқарған жұмыс туралы ақпарат береді;
3) күн тәртібін айқындайды және Мемлекеттік комиссия
отырыстарының хаттамасына қол қояды.
12. Төраға болмаған жағдайда оның міндеттерін төраға белгілеген
орынбасар атқарады.
13. Мемлекеттік комиссияның хатшысы:
1) Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне отырыстың өткізілетін
уақыты мен орны туралы хабарлайды;
2) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына материалдар дайындауды ұйымдастырады;
3) Мемлекеттік комиссия отырыстарының хаттамасын ресімдейді;
4) Мемлекеттік комиссия төрағасына қабылданған шешімдерді
орындау бойынша атқарылған жұмыс туралы оның мүшелері дайындаған
есепті ұсынады;
5) Мемлекеттік комиссия төрағасының тапсырмасы бойынша басқа да
функцияларды жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік комиссиясының хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
15. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық
қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізеді;
3) Мемлекеттік комиссияның қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
16. Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар Мемлекеттік
комиссияға жүктелген міндеттерін орындауда оған жәрдемдеседі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы 29 тамыздағы
№ 901 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан халқы Ассамблеясының жылын ұйымдастыру және өткізу
жөніндегі мемлекеттік комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, Комиссияның төрағасы;
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің төрағасы, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің әлеуметтік-мәдени мәселелерді қадағалайтын орынбасары, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының саяси мәселелерді қадағалайтын орынбасары, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан халқы Ассамблеясы төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі, Комиссияның хатшысы;
"Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқарушысы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі;
Қазақстан Республикасының Әділет министрі;
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі;
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі;
Астана қаласының әкімі;
Алматы қаласының әкімі;
Ақмола облысының әкімі;
Ақтөбе облысының әкімі;
Алматы облысының әкімі;
Атырау облысының әкімі;
Батыс Қазақстан облысының әкімі;
Жамбыл облысының әкімі;
Қарағанды облысының әкімі;
Қостанай облысының әкімі;
Қызылорда облысының әкімі;
Маңғыстау облысының әкімі;
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі;
Павлодар облысының әкімі;
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі;
Шығыс Қазақстан облысының әкімі;
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Мемлекеттік бақылау және аумақтық-ұйымдастыру жұмысы бөлімінің меңгерушісі;
"Нұр Отан" партиясы Төрағасының бірінші орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының ректоры;
"Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театрының директоры;
Қазақстан Республикасы Ұлттық мұражайының директоры;
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің ректоры;
Қазақстан халқы Ассамблеясы Төрағасының орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан халқы Ассамблеясы Төрағасының орынбасары (келісім бойынша);
"Қазақстанның "Возрождение" неміс қауымдастығы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
"Қазақстанның "Барбанг" күрттер қауымдастығы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
"Қазақстанның "Ахыска" түрік қоғамы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
Қазақстан Ардагерлерінің Орталық кеңесінің төрағасы (келісім бойынша);
Қазақстан Кәсіподақтары федерациясының төрағасы (келісім бойынша);
"Қазақстанның азаматтық альянсы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісім бойынша)