О мерах по совершенствованию деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 137.
В соответствии с пунктами 3, 7 статьи 1 Закона Республики Казахстан "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать государственное учреждение "Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Аппарате Высшего Судебного Совета Республики Казахстан (далее – Аппарат);
2) исключен Указом Президента РК от 18.03.2019 № 880;
3) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 18.03.2019 № 880.
3. Правительству Республики Казахстан совместно с Администрацией Президента Республики Казахстан, Управлением делами Президента Республики Казахстан, Высшим Судебным Советом Республики Казахстан и Верховным Судом Республики Казахстан принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2016 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 137
ПОЛОЖЕНИЕ
об Аппарате Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан (далее – Аппарат) является государственным органом, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан (далее – Совет).
2. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан", актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами.
3. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қызметін жетілдіру шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 137 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 3, 7-тармақтарына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты" мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты (бұдан әрі – Аппарат) туралы ереже;
2) алып тасталды - ҚР Президентінің 18.03.2019 № 880 Жарлығымен;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 18.03.2019 № 880 Жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен, Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқармасымен, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесімен және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотымен бірлесіп, осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 137 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты (бұдан әрі – Аппарат) Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің (бұдан әрі – Кеңес) қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырады.
3. Аппарат мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями руководителя Аппарата.
Сноска. Пункт 6 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Структура Аппарата утверждается Председателем Совета. Общая штатная численность Аппарата утверждается Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 в редакции Указа Президента РК от 18.03.2019 № 880.
8. Юридический адрес Аппарата: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, 8, подъезд 1В.
Сноска. Пункт 8 - в редакции Указа Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Полное наименование Аппарата – государственное учреждение "Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата.
11. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из республиканского бюджета.
12. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Аппарата.
Глава 2. Задачи и полномочия Аппарата
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Исключен Указом Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Основной задачей Аппарата является информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности Совета.
15. Функции:
1) информационно-аналитическое, организационно-правовое обеспечение Председателя и членов Совета по вопросам, затрагивающим полномочия Совета;
2) материально-техническое обеспечение деятельности Совета;
3) в соответствии с законодательством осуществление мер по финансовому и материально-техническому обеспечению деятельности Квалификационной комиссии при Совете;
4) подготовка информации Президенту Республики Казахстан о работе Совета и состоянии кадровой работы в судебной системе;
5) обеспечение подготовки заседаний Совета;
6) обеспечение (контроль) исполнения принятых Советом решений;
6-1) организация работы Совета по обеспечению гарантии независимости и неприкосновенности судей;

4. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Аппаратқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Аппарат өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Аппарат басшысының өкімдерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
7. Аппараттың құрылымын Кеңестің Төрағасы бекітеді. Аппараттың жалпы штат санын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.03.2019 № 880 Жарлығымен.
8. Аппараттың заңды мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 8, 1В-кіреберіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
9. Аппараттың толық атауы – "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Аппараттың қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Аппаратқа өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау жөнінде кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
2-тарау. Аппараттың міндеттері мен өкілеттіктері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
13. Алып тасталды – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
14. Аппараттың негізгі міндеті Кеңестің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету болып табылады.
15. Функциялары:
1) Кеңестің өкілеттігін қозғайтын мәселелер бойынша Төрағаны және Кеңес мүшелерін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық қамтамасыз ету;
2) Кеңестің қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
3) заңнамаға сәйкес Кеңес жанындағы Біліктілік комиссиясының қызметін қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының Президентіне Кеңестің жұмысы және сот жүйесіндегі кадр жұмысының жай-күйі туралы ақпарат дайындау;
5) Кеңестің отырыстарын дайындауды қамтамасыз ету;
6) Кеңес қабылдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз ету (бақылау);
6-1) Кеңестің судьялардың тәуелсіздігі мен оларға ешкімнің тиіспеуі кепілдіктерін қамтамасыз етуі жөніндегі жұмысын ұйымдастыру;

7) организация проведения Советом конкурсного отбора на занятие вакантной должности судьи районного и приравненного к нему суда (далее – районный суд), председателя судебной коллегии, судьи областного и приравненного к нему суда (далее – областной суд), судьи Верховного Суда;
8) предварительное рассмотрение документов лиц, участвующих в конкурсе на занятие вакантной должности судьи районного суда, председателя судебной коллегии, судьи областного суда, судьи Верховного Суда, на предмет их соответствия предъявляемым требованиям;
8-1) организация проведения Советом отбора кандидатов на вакантные должности председателей районных судов из числа лиц, самостоятельно выдвинувших свою кандидатуру, и (или) лиц, состоящих в кадровом резерве;
9) подготовка аналитических и иных материалов по организационно-кадровым и другим вопросам, выносимым на рассмотрение Совета, в том числе по рассмотрению Советом:
представлений Председателя Верховного Суда в отношении кандидатур на вакантные должности председателей областных судов, председателей судебных коллегий Верховного Суда;
заключений расширенных пленарных заседаний областных судов в отношении лиц, избранных на вакантные должности председателей районных судов;
кандидатур на вакантную должность Председателя Верховного Суда;
кандидатур на вакантную должность судьи Верховного Суда во внеконкурсном порядке;
вопросов назначения кандидатов на вакантные должности судей без конкурса в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов прекращения полномочий Председателя, председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в форме отставки, прекращения отставки;
вопросов освобождения от занимаемых должностей судей местных и других судов в случаях реорганизации, упразднения суда, уменьшения числа судей соответствующего суда, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа судьи от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей, председателей судебных коллегий местных и других судов в случаях реорганизации, упразднения суда, истечения срока полномочий, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа председателя суда, председателя судебной коллегии от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов освобождения от занимаемых должностей судей Верховного Суда в случае уменьшения числа судей Верховного Суда, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа судьи Верховного Суда от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий Верховного Суда в случаях истечения срока полномочий, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа председателя судебной коллегии Верховного Суда от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
результатов работы лица, впервые назначенного, избранного на должность судьи, по истечении годичного срока и при положительной оценке профессиональной деятельности судьи Комиссией по качеству правосудия при Верховном Суде (далее – Комиссия по качеству правосудия), решения по представлению Председателя Верховного Суда вопроса о его утверждении;
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в силу профессиональной непригодности на основании решения Комиссии по качеству правосудия, а также в случаях прекращения полномочий судьи по собственному желанию, назначения, избрания судьи на другую должность и его перехода на другую работу, достижения им пенсионного или предельного возраста пребывания в должности судьи;
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в случаях прекращения полномочий судьи по состоянию здоровья, препятствующему дальнейшему исполнению профессиональных обязанностей, в соответствии с медицинским заключением, вступления в законную силу решения суда о признании недееспособным или ограниченно дееспособным либо применения к нему принудительных мер медицинского характера, обвинительного приговора суда за совершение уголовного правонарушения, прекращения уголовного дела на досудебной стадии по нереабилитирующим основаниям, прекращения гражданства Республики Казахстан, смерти судьи или вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим;
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов за совершение ими дисциплинарных проступков или за невыполнение требований Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" на основании решения Судебного жюри;
вопросов продления срока пребывания в должности судьи по достижении пенсионного или предельного возраста;
представлений Председателя Верховного Суда о даче согласия на назначение кандидата на должность руководителя уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования и на его освобождение от должности;
обращений судей об обжаловании решений Судебного жюри и Комиссии по качеству правосудия;
вопросов о представлении Президенту Республики Казахстан заключения для решения вопроса о даче согласия на задержание, содержание под стражей либо домашним арестом судьи, его приводе, применении к нему мер административного взыскания, налагаемых в судебном порядке, привлечении судьи к уголовной ответственности;
вопросов о даче согласия на установление общей штатной численности судей, количества судей каждого местного и другого суда;
вопросов формирования кадрового резерва на должности председателя районного суда, председателя, председателей судебных коллегий и судьи областного суда, председателей судебных коллегий и судьи Верховного Суда (далее – кадровый резерв);

7) Кеңестің аудандық және оған теңестірілген сот (бұдан әрі – аудандық сот) судьясының, облыстық және оған теңестірілген соттың (бұдан әрі – облыстық сот) сот алқасы төрағасының, судьясының, Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына орналасуға конкурстық іріктеуді өткізуін ұйымдастыру;
8) аудандық сот судьясының, облыстық соттың сот алқасы төрағасының, судьясының, Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын адамдардың құжаттарын қойылған талаптарға сәйкестігі тұрғысынан алдын ала қарау;
8-1) Кеңестің аудандық соттар төрағаларының бос лауазымдарына кандидаттарды өз кандидатурасын дербес ұсынған адамдар және (немесе) кадр резервінде тұрған адамдар қатарынан іріктеуін ұйымдастыру;
9) Кеңестің қарауына шығарылатын ұйымдық-кадрлық және басқа да мәселелер бойынша, оның ішінде Кеңестің:
облыстық соттар төрағаларының, Жоғарғы Соттың сот алқалары төрағаларының бос лауазымдарына кандидатураларға қатысты Жоғарғы Сот Төрағасының ұсыныстарын;
аудандық соттар төрағаларының бос лауазымдарына сайланған адамдарға қатысты облыстық соттардың кеңейтілген жалпы отырыстарының қорытындыларын;
Жоғарғы Сот Төрағасының бос лауазымына кандидатураларды;
конкурстан тыс тәртіппен Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына кандидатураларды;
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңында көзделген жағдайларда судьялардың бос лауазымдарына кандидаттарды конкурссыз тағайындау мәселелерін;
Жоғарғы Сот Төрағасының, сот алқалары төрағаларының және судьяларының, жергілікті және басқа соттар төрағаларының, сот алқалары төрағаларының және судьяларының отставка нысанында өкілеттіктерін тоқтату, отставканы тоқтату мәселелерін;
сот қайта ұйымдастырылған, таратылған, тиісті сот судьяларының саны азайтылған жағдайларда, егер жергілікті және басқа соттардың судьялары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда судья басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
сот қайта ұйымдастырылған, таратылған, өкілеттіктер мерзімі өткен жағдайларда, егер жергілікті және басқа соттардың төрағалары, сот алқаларының төрағалары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда сот төрағасы, сот алқасының төрағасы басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
Жоғарғы Сот судьяларының саны азайтылған жағдайда, егер Жоғарғы Соттың судьялары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда Жоғарғы Соттың судьясы басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
өкілеттіктер мерзімі өткен жағдайларда, егер Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағалары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда Жоғарғы Соттың сот алқасының төрағасы басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
судья лауазымына алғаш рет тағайындалған, сайланған адамның бір жыл мерзім өткеннен кейінгі жұмыс нәтижелерін және Жоғарғы Сот жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия) судьяның кәсіби қызметін оң бағалаған кезде Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы бойынша оны бекіту туралы мәселенің шешімін;
Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның шешімі негізінде кәсіби жарамсыздығына орай, сондай-ақ судья өкілеттіктерін өз тілегі бойынша тоқтатқан, судья басқа лауазымға тағайындалған, сайланған және оны басқа жұмысқа ауыстырған, зейнеткерлік жасқа немесе судья лауазымында болудың шекті жасына толған жағдайларда атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
медициналық қорытындыға сәйкес кәсіби міндеттерін одан әрі атқаруға кедергі келтіретін денсаулық жағдайына байланысты судья өкілеттіктерін тоқтатқан, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану не оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы соттың шешімі, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген, қылмыстық іс ақталмайтын негіздер бойынша сотқа дейінгі сатыда тоқтатылған, Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған, судья қайтыс болған немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы соттың шешімі заңды күшіне енген жағдайларда Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағаларын және судьяларын атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін немесе "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының талаптарын орындамағаны үшін Сот жюриі шешімінің негізінде Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағаларын және судьяларын атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
зейнеткерлік жасқа немесе шекті жасқа толғаннан кейін судья лауазымында болу мерзімін ұзарту мәселелерін;
сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган басшысының лауазымына кандидатты тағайындауға және оны лауазымынан босатуға келісім беру туралы Жоғарғы Сот Төрағасының ұсыныстарын;
Сот жюриі және Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның шешімдеріне судьялардың шағым жасау туралы өтініштерін;
Қазақстан Республикасының Президентіне судьяны ұстап алуға, күзетпен ұстауға не үйқамаққа алуға, оны күштеп әкелуге, оған сот тәртібімен белгіленетін әкімшілік жазалау шараларын қолдануға, судьяны қылмыстық жауаптылыққа тартуға келісім беру туралы мәселені шешу үшін қорытынды ұсыну туралы мәселелерді;
судьялардың жалпы штат санын, әрбір жергілікті және басқа соттың судьялар санын белгілеуге келісім беру туралы мәселелерді;
аудандық сот төрағасының, облыстық сот төрағасының, сот алқалары төрағаларының және судьясының, Жоғарғы Соттың сот алқалары төрағаларының және судьясының лауазымына кадр резервін (бұдан әрі – кадр резерві) жасақтау мәселелерін қарауы бойынша талдамалық және өзге де материалдарды дайындау;

10) разработка проектов указов о назначении и освобождений от должностей председателей и председателей коллегий, судей местных и других судов;
10-1) обеспечение деятельности Судебного жюри, Комиссии по кадровому резерву, Квалификационной комиссии, Комиссии по конкурсному отбору;
11) выработка предложений по совершенствованию судебной системы и законодательства Республики Казахстан;
11-1) обеспечение деятельности Совета по улучшению качественного состава судейского корпуса, совершенствованию системы подготовки кадров, повышению квалификации судей;
11-2) подготовка проекта регламента Совета;
12) обеспечение полномочий Совета по приему квалификационных экзаменов у граждан, изъявивших желание работать судьями, ведению учета лиц, сдавших квалификационные экзамены для занятия должности судьи, получивших рекомендацию Совета, получивших рекомендацию Совета, прошедших стажировку в судах и получивших заключения пленарных заседаний областных и приравненных к ним судов, а также лиц, окончивших Академию правосудия при Совете;
12-1) обеспечение полномочий Совета по формированию ежегодного Национального доклада о состоянии судейских кадров в судебной системе и представлению его Президенту Республики Казахстан, обеспечению его последующего обнародования;
13) обеспечение полномочий Совета по ведению электронного персонального учета судей;
14) обеспечение взаимодействия Совета с другими государственными органами, органами других государств и международными организациями;
14-1) организация работы Совета по утверждению:
порядка формирования и организации работы с кадровым резервом;
кандидатуры председателя Комиссии по кадровому резерву при Совете и состава комиссии;
состава Судебного жюри при Совете;
14-2) организация работы Совета по:
определению порядка прохождения психологического тестирования кандидатами в судьи;
установлению порядка выдачи удостоверения судье;
утверждению Положения о Совете по взаимодействию с судами;
15) рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
15-1) рассмотрение, согласование и утверждение бюджетных расходов Академии правосудия при Совете;
15-2) согласование цен на товары (работы, услуги) Академии правосудия при Совете;
15-3) организация работы по судебному образованию, повышению квалификации судей;
16) осуществление иных функций, возложенных на Аппарат законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.05.2018 № 681; от 18.03.2019 № 880; от 10.06.2023 № 252 (порядок введения в действие см. п.4).

10) жергілікті және басқа да соттардың төрағалары мен алқа төрағаларын, судьяларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату туралы жарлықтардың жобаларын әзірлеу;
10-1) Сот жюриінің, Кадр резерві жөніндегі комиссияның, Біліктілік комиссиясының, Конкурстық іріктеу жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз ету;
11) сот жүйесін және Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау;
11-1) Кеңестің судья корпусының сапалық құрамын жақсарту, кадрларды даярлау жүйесін жетілдіру, судьялардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметін қамтамасыз ету;
11-2) Кеңес регламентінің жобасын дайындау;
12) судья болып жұмыс істеуге ниет білдірген азаматтардан біліктілік емтихандарын қабылдау, судья лауазымына орналасу үшін біліктілік емтихандарын тапсырған, Кеңестің ұсынымын алған, соттарда тағылымдамадан өткен және облыстық соттардың және оларға теңестірілген соттардың жалпы отырыстарының қорытындыларын алған, сондай-ақ Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясын аяқтаған адамдардың есебін жүргізу бойынша Кеңестің өкілеттіктерін қамтамасыз ету;
12-1) жыл сайынғы Сот жүйесіндегі судья кадрларының жағдайы туралы ұлттық баяндаманы қалыптастыру және оны Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну, оның кейін жариялауын қамтамасыз ету бойынша Кеңес өкілеттігін қамтамасыз ету;
13) судьялардың электрондық дербес есебін жүргізу бойынша Кеңестің өкілеттіктерін қамтамасыз ету;
14) Кеңестің басқа да мемлекеттік органдармен, басқа мемлекеттердің органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
14-1) Кеңестің:
кадр резервін қалыптастыру және онымен жұмысты ұйымдастыру тәртібін;
Кеңес жанындағы Кадр резерві жөніндегі комиссия төрағасының кандидатурасы мен комиссия құрамын;
Кеңес жанындағы Сот жюриі құрамын бекіту жөніндегі жұмысын ұйымдастыру;
14-2) Кеңестің:
судьялыққа кандидаттардың психологиялық тесттен өту тәртібін айқындау;
судьяға куәлік беру тәртібін белгілеу;
Соттармен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңес туралы ережені бекіту жөніндегі жұмысын ұйымдастыру;
15) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
15-1) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының бюджеттік шығыстарын қарау, келісу және бекіту;
15-2) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды келісу;
15-3) сот оқуы, судьялардың біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
16) Аппаратқа Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681; 18.03.2019 № 880; 10.06.2023 № 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Жарлықтарымен.

16. Права и обязанности:
1) запрашивать в установленном порядке у государственных органов и должностных лиц, организаций и граждан необходимые документы и материалы;
2) в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющимися в распоряжении государственных органов;
3) обеспечивать реализацию возложенных на Аппарат задач и функций;
4) обеспечивать работу по противодействию коррупции;
5) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
6) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя Аппарата
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Руководство Аппаратом осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих функций.
Руководитель Аппарата является по должности секретарем Совета.
Сноска. Пункт 17 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. Руководитель Аппарата назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
18-1. Руководитель Аппарата может иметь заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности Председателем Совета по представлению руководителя Аппарата.
Руководитель Аппарата определяет полномочия своих заместителей.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 18-1 в соответствии с Указом Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 13.06.2024 № 570 (вводится в действие с 01.07.2024).
19. Исключен Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
20. Полномочия руководителя Аппарата:
1) организует деятельность Аппарата;
2) формирует по предложению членов Совета перечень вопросов, выносимых для рассмотрения на предстоящем заседании, и заблаговременно докладывает о них Председателю;
3) заверяет своей подписью выписки из протоколов заседаний, рекомендаций, заключений и протокольных решений, принятых Советом;
4) организует при необходимости проверки;
5) определяет список лиц, приглашаемых на заседание Совета, и обеспечивает их явку;
6) выполняет распоряжения Председателя и решения Совета;
7) утверждает правила исчисления стажа членов Совета из числа ученых-юристов и адвокатов, дающего право на установление должностного оклада;

16. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан және лауазымды адамдардан, ұйымдардан және азаматтардан қажетті құжаттар мен материалдарды белгіленген тәртіппен сұрату;
2) мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорын белгіленген тәртіппен пайдалану;
3) Аппаратқа жүктелген міндеттер мен функциялардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
4) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау бойынша жұмысты қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3-тарау. Аппарат басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
17. Аппаратқа басшылықты басшы жүзеге асырады, ол Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуы және оның функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
Аппарат басшысы лауазымы бойынша Кеңестің хатшысы болып табылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
18. Аппарат басшысын Қазақстан Республикасының Президенті лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18-1. Аппарат басшысының орынбасарлары болуы мүмкін, оларды Аппарат басшысының ұсынуы бойынша Кеңес Төрағасы лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Аппарат басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.06.2024 № 570 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
19. Алып тасталды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
20. Аппарат басшысының өкілеттіктері:
1) Аппараттың қызметін ұйымдастырады;
2) Кеңес мүшелерінің ұсынысы бойынша алдағы отырыстың қарауына шығарылатын мәселелердің тізбесін қалыптастырады және бұл туралы Төрағаға күні бұрын баяндайды;
3) отырыс хаттамаларының, Кеңес қабылдаған ұсынымдардың, қорытындылар мен хаттамалық шешімдердің үзінді көшірмелеріне қолын қойып растайды;
4) қажет болған кезде тексеру ұйымдастырады;
5) Кеңес отырысына шақырылатын адамдардың тізімін айқындайды және олардың келуін қамтамасыз етеді;
6) Төрағаның өкімдерін және Кеңестің шешімдерін орындайды;
7) Кеңестің ғалым заңгерлер және адвокаттар қатарынан мүшелерінің лауазымдық айлықақысын белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілін есептеу қағидаларын бекітеді;

8) осуществляет руководство Аппаратом: организует, координирует и контролирует работу его подразделений;
9) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Аппарата;
10) по согласованию с Председателем Совета утверждает положения о структурных подразделениях Аппарата;
11) контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины в Аппарате;
12) осуществляет руководство в сфере государственных закупок Совета, в том числе подписывает счета к оплате;
13) согласовывает штатное расписание Академии правосудия при Совете;
14) утверждает Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правосудия при Совете и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг);
15) организует и отвечает за проведение государственных закупок по материально-техническому обеспечению деятельности Совета;
16) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Аппарата;
17) утверждает должностные инструкции руководителей структурных подразделений и работников Аппарата;
18) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Аппарата;
19) решает вопросы дисциплинарной ответственности работников Аппарата;
20) обеспечивает подготовку бюджетной заявки, представление бюджетной заявки Председателю Совета, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
21) обеспечивает разработку и утверждает планы финансирования органа и финансовую отчетность Совета;
22) представляет Совет во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своей компетенции;
23) в пределах своей компетенции обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции;
24) принимает меры, направленные на улучшение организации работы Совета, осуществляет контроль за исполнением решений Совета;
25) организует работу с обращениями физических и юридических лиц;
26) выполняет иные организационно-распорядительные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 20 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (порядок введения в действие см. п.4).

8) Аппаратқа басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
9) Аппараттың қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
10) Кеңес Төрағасымен келісу бойынша Аппараттың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
11) Аппаратта атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын бақылайды;
12) Кеңестің мемлекеттік сатып алу саласына басшылықты жүзеге асырады, оның ішінде төлем шоттарына қол қояды;
13) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының штат кестесін келіседі;
14) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекітеді;
15) Кеңес қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырады және оның өткізілуіне жауап береді;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Аппарат қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
17) Аппараттың құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
18) Аппарат қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу мен сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
19) Аппарат қызметкерлерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелерін шешеді;
20) бюджеттік өтінімді дайындауды, бюджеттік өтінімді Кеңес Төрағасына ұсынуды, сондай-ақ бюджеттік процестің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
21) Кеңес органын қаржыландыру жоспарларын және қаржылық есептілігін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді;
22) мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қарым-қатынаста өз құзыреті шегінде Кеңестің атынан өкілдік етеді;
23) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын өз құзыреті шегінде қамтамасыз етеді;
24) Кеңес жұмысының ұйымдастырылуын жақсартуға бағытталған шараларды қолданады, Кеңес шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
25) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмысты ұйымдастырады;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де ұйымдастырушылық-өкімдік функцияларды орындайды.
Аппарат басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Жарлығымен.

Глава 4. Имущество Аппарата
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
21. Аппарат на праве оперативного управления имеет обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником.
22. Имущество, закрепленное за Аппаратом, относится к республиканской собственности.
24. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Аппарата
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции Указа Президента РК от 10.06.2023 № 252 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
25. Реорганизация и упразднение Аппарата осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 137
СТРУКТУРА
Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
Сноска. Структура исключена Указом Президента РК от 18.03.2019 № 880.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 137
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента
Республики Казахстан
1. В Указ Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 1, ст. 2):
в приложении 1 к вышеназванному Указу:
после строки:
"
аппарат Конституционного Совета Республики Казахстан
25
"
дополнить строкой:
"
аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
13
".
2. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
3. Утратил силу Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
4. В Указ Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2008 года № 533 "О штатной численности и структуре Администрации Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 5, ст. 52):
в пункте 1 цифры "369" заменить цифрами "368";
в структуре Администрации Президента Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
строку четвертую исключить.
5. В Указ Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 12-13, ст. 116):
в Положении об Администрации Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:

4-тарау. Аппараттың мүлкі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
21. Заңнамада көзделген жағдайларда Аппараттың жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Аппараттың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен қалыптастырылады.
22. Аппаратқа бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Аппарат өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.06.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
25. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 137 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі аппаратының
ҚҰРЫЛЫМЫ
Ескерту. Құрылым алып тасталды - ҚР Президентінің 18.03.2019 № 880 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 137 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 1, 2-құжат):
жоғарыда аталған Жарлыққа 1-қосымшада:
"
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің аппараты
25
"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты
13
".
2. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
3. Күші жойылды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
4. "Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің штат саны мен құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 ақпандағы № 533 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 5, 52-құжат):
1-тармақтағы "369" цифрлары "368" цифрларымен ауыстырылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымында:
төртінші жол алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 12-13, 116-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережеде:

подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) обеспечение деятельности Государственного секретаря Республики Казахстан (далее – Государственный секретарь), Ассамблеи народа Казахстана и консультативно-совещательных органов при Президенте;";
подпункт 15) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"15) осуществляет информационно-аналитическое, организационное и документационное обеспечение деятельности Государственного секретаря, Ассамблеи народа Казахстана, консультативно-совещательных органов при Президенте, контроль за исполнением их решений;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В состав Администрации входят Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Руководитель Администрации), Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан, заместители Руководителя Администрации, помощники Президента Республики Казахстан, начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан, советники Президента Республики Казахстан, руководители структурных подразделений и иные сотрудники Администрации.";
подпункт 18) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"18) обеспечивает на постоянной основе связь Администрации с Парламентом, его Палатами, рабочими органами и аппаратами Палат Парламента; Правительством и Канцелярией Премьер-Министра; министерствами и иными центральными исполнительными органами; Конституционным Советом; Верховным Судом; Высшим Судебным Советом; государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту; акимами, маслихатами областей, городов республиканского значения и столицы; политическими партиями и иными общественными объединениями; средствами массовой информации; физическими и юридическими лицами;";
в пункте 32:
подпункт 1) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"Высшему Судебному Совету Республики Казахстан по вопросам, не связанным с отбором кандидатов на судейские должности;";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Полномочиями, предусмотренными подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта, за исключением абзаца второго подпункта 1), обладают: заместители Руководителя Администрации, Секретарь Совета Безопасности, помощники Президента, начальник Канцелярии Президента, советники Президента.".
6. В Указ Президента Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 112 "О внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 8 января 1997 года № 3315 "О численности Верховного Суда Республики Казахстан" и от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан"":

9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының (бұдан әрі – Мемлекеттік хатшы), Қазақстан халқы Ассамблеясының және Президент жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін қамтамасыз ету;";
22-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Мемлекеттік хатшының, Қазақстан халқы Ассамблеясының, Президент жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастыру және құжаттамалық қамтамасыз етуді, олардың шешімдерінің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Әкімшіліктің құрылымына Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы (бұдан әрі – Әкімшілік Басшысы), Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы, Әкімшілік Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы, Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен өзге де қызметкерлері кіреді.".
24-тармақтың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) тұрақты негізде Әкімшіліктің Парламентпен, оның Палаталарымен, Парламент Палаталарының жұмыс органдарымен және аппараттарымен; Үкіметпен және Премьер-Министр Кеңсесімен; министрліктермен және өзге де орталық атқарушы органдармен; Конституциялық Кеңеспен; Жоғарғы Сотпен; Жоғары Сот Кеңесімен, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен; облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдерімен, мәслихаттарымен; саяси партиялармен және өзге де қоғамдық бірлестіктермен; бұқаралық ақпарат құралдарымен; жеке және заңды тұлғалармен байланысын қамтамасыз етеді;";
32-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне судья лауазымына кандидаттарды іріктеумен байланысты емес мәселелер бойынша;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген өкілеттіктерге: Әкімшілік Басшысының орынбасарлары, Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы, Президенттің көмекшілері, Президент Кеңсесінің бастығы, Президенттің кеңесшілері ие болады.".
6. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының саны туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 8 қаңтардағы № 3315 және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы:

в подпункте 2) пункта 1 вышеназванного Указа:
строку:
"
Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан), в том числе:
территориальные органы (канцелярии судов) в областях, столице и городах республиканского значения
6233
6005
"
изложить в следующей редакции:
"
Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан), в том числе:
территориальные органы (канцелярии судов) в областях, столице и городах республиканского значения

жоғарыда аталған Жарлықтың 2) тармақшасының 1-тармағында:
мынадай жол:
"
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты), оның ішінде: облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық органдар (сот кеңселері)
6233
6005
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты), оның ішінде: облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық органдар (сот кеңселері)