О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая
Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993.
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента
и Правительства Республики
Казахстан в полном объеме и
в республиканской печати в изложении
В целях совершенствования системы государственного премирования за достижения в области науки и техники, литературы и искусства ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственную премию Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственную премию Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Утвердить:
1) Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая согласно приложению 1 к настоящему Указу;
2) Положение о Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы согласно приложению 2 к настоящему Указу;
3) Положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая согласно приложению 3 к настоящему Указу;
4) состав Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы согласно приложению 4 к настоящему Указу;
5) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая согласно приложению 5 к настоящему Указу;
6) описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему Указу.
Сноска. Пункт 2 - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Правительству Республики Казахстан в месячный срок принять необходимые меры по реализации настоящего Указа.

Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлық 01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында және
республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы жетістіктері үшін мемлекеттік сыйлық беру жүйесін жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы тағайындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Мыналар:
1) осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже;
2) осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;
3) осы Жарлыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;
4) осы Жарлыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
5) осы Жарлыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
6) осы Жарлыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасы бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде осы Жарлықты іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.

4. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
Сноска. Правый верхний угол - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая
Сноска. Положение - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (далее – Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби), Государственная премия Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы (далее – Государственная премия в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы) и Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая) являются высшим признанием заслуг деятелей науки, техники, литературы и искусства перед обществом и государством.
2. Государственные премии в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы присуждаются гражданам Республики Казахстан за:
1) научные открытия, оказавшие влияние на социально-экономическое и научно-техническое развитие на национальном и/или международном уровне;
2) монографии и научные работы, открывшие новые области знаний и/или новое направление в одной области знаний;
3) результаты научной и научно-технической деятельности, обеспечившие изменения в государственной политике;
4) разработку и организацию производства новых видов техники, материалов и технологий, обеспечивших экономический и (или) социальный эффект, их внедрение в различные отрасли экономики на основе проведенного исследования;
5) разработку и создание принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;

4. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті       Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Ескерту. 1-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі – Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық), Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі – А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлық) және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі – Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық) ғылым, техника, әдебиет және өнер қайраткерлерінің еңбегін қоғам мен мемлекет алдында жоғары тану болып табылады.
2. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтар Қазақстан Республикасының азаматтарына:
1) ұлттық және/немесе халықаралық деңгейде әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуға ықпал еткен ғылыми жаңалықтары;
2) білімнің жаңа салаларын және/немесе білімнің бір саласында жаңа бағытты ашқан монографиялар мен ғылыми жұмыстары;
3) мемлекеттік саясатта өзгерістерді қамтамасыз еткен ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері;
4) техниканың, материалдар мен технологиялардың экономикалық және (немесе) әлеуметтік әсерді қамтамасыз еткен жаңа түрлерін әзірлегені және өндірісін ұйымдастырғаны, оларды жүргізілген зерттеулер негізінде экономиканың әртүрлі салаларына енгізгені;
5) экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтер қамтылатын түбегейлі жаңа бұйымдарды, технологиялық процестерді әзірлегені және жасағаны;

6) инновационное преобразование научных знаний в коммерческие продукты, процессы или услуги, имеющие экономические и социальные преимущества;
7) подтвержденные результаты инновационной деятельности по внедрению в производство технологий, обеспечивших решение приоритетных социально-экономических задач и рост конкурентоспособности Республики Казахстан на внутреннем и внешнем рынках.
Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждается гражданам Республики Казахстан и иностранцам за выдающиеся произведения в области литературы и искусства, признанные особо ценным вкладом в развитие культуры Казахстана.
3. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждаются Президентом Республики Казахстан.
Один раз в два года присуждаются две государственные премии в области науки и техники имени аль-Фараби, одна – в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и две – в области литературы и искусства имени Абая.
Ограничения, предусмотренные частью второй настоящего пункта, не распространяются на присуждение государственных премий в годы празднования юбилеев Абу Насра аль-Фараби, Ахмета Байтурсынулы и Абая Кунанбайулы на международном и республиканском уровне.
4. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая рассматриваются комиссиями по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая (далее – комиссии).
Состав комиссий и положения о них утверждаются Указом Президента Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы осуществляется Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая - Министерством культуры и информации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 06.05.2024 № 541.

6) ғылыми білімдерді коммерциялық өнімдерге, экономикалық және әлеуметтік артықшылықтары бар процестерге немесе көрсетілетін қызметтерге инновациялық түрлендіргені;
7) басым әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуді және ішкі және сыртқы нарықтарда Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілеттілігінің өсуін қамтамасыз еткен технологияларды өндіріске енгізу бойынша инновациялық қызметтің расталған нәтижелері үшін беріледі.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге Қазақстан мәдениетінің дамуына ерекше бағалы үлес деп танылған әдебиет пен өнер саласындағы аса үздік туындылары үшін беріледі.
3. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті береді.
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы екі мемлекеттік сыйлық, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы бір мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы екі мемлекеттік сыйлық екі жылда бір рет беріледі.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген шектеулер Әбу Насыр әл-Фарабидің, Ахмет Байтұрсынұлының және Абай Құнанбайұлының мерейтойларын халықаралық және республикалық деңгейде мерекелеу жылдары мемлекеттік сыйлықтарды беруге қолданылмайды.
4. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссиялар (бұдан әрі –комиссиялар) қарайды.
Комиссиялардың құрамы мен олар туралы ережелер Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның қызметін, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.

5. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая состоят из денежного вознаграждения, диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан. Описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан утверждается Указом Президента Республики Казахстан.
Размеры денежного вознаграждения лауреата Государственной премии Республики Казахстан определяются комиссиями в год их присуждения в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Расходы, связанные с изготовлением дипломов и нагрудных знаков лауреата Государственной премии Республики Казахстан, финансируются за счет средств Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан и Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 06.05.2024 № 541.
6. Научные труды, выдвигаемые на соискание государственных премий в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, должны быть опубликованы, а новые виды техники, материалы и технологии освоены в производстве в течение не менее двух лет к моменту представления на соискание государственных премий в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы.
На соискание Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая могут выдвигаться работы одного автора или коллектива авторов, исполненные для публичного обращения не ранее чем за пять лет и не позднее чем за один год до окончания приема работ.
Работа на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая выдвигается один раз.
Работы, ранее удостоенные премий Республики Казахстан, к участию в конкурсах на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая не допускаются.
Государственная премия Республики Казахстан может быть присуждена лауреату этой премии повторно за новое достижение, но не раньше чем через пять лет после предыдущего присуждения указанной премии.

5. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық ақшалай сыйақыдан, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломынан және төсбелгісінен тұрады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының және төсбелгісінің сипаттамасы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Комиссиялар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының ақшалай сыйақы мөлшерлерін олар берілетін жылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сомалар шегінде айқындайды.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломдары мен төсбелгілерін дайындауға байланысты шығыстар Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.
6. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылатын ғылыми еңбектер – жариялануға, ал техниканың жаңа түрлері, материалдар мен технологиялар Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған кезге қарай кемінде екі жыл бойы өндірісте игерілуге тиіс. Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау аяқталғанға дейін бес жылдан аспайтын уақытта және кемінде бір жыл бұрын жария айналым үшін орындалған бір автордың немесе авторлар ұжымының жұмыстары ұсыныла алады.
Жұмыс Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға бір рет ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасының сыйлықтарына ие болған жұмыстар Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алу конкурстарына қатысуға жіберілмейді.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы осы сыйлықтың лауреатына жаңа жетістігі үшін қайтадан, бірақ көрсетілген сыйлық алдыңғы берілгенінен кейін кемінде бес жылдан соң берілуі мүмкін.

Один и тот же автор или коллектив авторов не могут выдвигаться на соискание Государственной премии Республики Казахстан два раза подряд. Коллектив авторов считается обновленным при смене состава авторов более чем на 2/3 от предыдущего состава.
7. Коллектив авторов, выдвигаемый на государственные премии в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, не должен превышать 8 человек.
Коллектив авторов, выдвигаемый на Государственную премию в области литературы и искусства имени Абая, не должен превышать 5 человек.
Одна и та же кандидатура соискателя не представляется на Государственную премию в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственную премию в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственную премию в области литературы и искусства имени Абая по двум и более работам.
Не допускается включение в коллектив авторов, выдвигаемый на государственные премии, лиц, осуществлявших в процессе выполнения работы только административные и/или организационные функции.
8. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая по итогам окончательного отбора работ на присуждение Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая может рекомендовать ее присуждение наравне с авторами творческому коллективу.
9. Выдвижение работ на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая производится научными, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных организаций, творческими союзами и коллективами.
10. Объявления о приеме работ на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая, а также требования по их оформлению размещаются в средствах массовой информации.
11. По работам, выдвинутым на соискание государственных премий в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, проводится государственная научно-техническая экспертиза.
12. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, Министерство культуры и информации Республики Казахстан:
1) принимают работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая с 1 декабря года, предшествующего присуждению премий, до 1 марта года присуждения премий;

Бір автор немесе авторлар ұжымы Мемлекеттік сыйлықты алуға қатарынан екі рет ұсыныла алмайды. Авторлар құрамы алдыңғы құрамының 2/3-сінен астамы ауысқан кезде авторлар ұжымы жаңартылған болып саналады.
7. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарға ұсынылатын авторлар ұжымы 8 адамнан аспауға тиіс.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын авторлар ұжымы 5 адамнан аспауға тиіс.
Бір ізденушінің кандидатурасы Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлыққа, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлыққа және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлыққа екі және одан да көп жұмыстар бойынша ұсыныла алмайды.
Мемлекеттік сыйлықтарға ұсынылатын авторлар ұжымына жұмысты орындау процесінде тек әкімшілік және/немесе ұйымдастыру функцияларын жүзеге асырған тұлғаларды қосуға жол берілмейді.
8. Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты беруге ұсынылған жұмыстарды түпкілікті іріктеу қорытындылары бойынша оны авторлармен қатар шығармашылық ұжымға беруді ұсынуы мүмкін.
9. Жұмыстарды Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынуды ғылыми, оқу ұйымдарының ғылыми, ғылыми-техникалық, ғалымдар кеңестері мен басқа да алқалы органдары, шығармашылық одақтар мен ұжымдар жүргізеді.
10. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландырулар, сондай-ақ оларды ресімдеу жөніндегі талаптар бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
11. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізіледі.
12. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі:
1) Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды сыйлықтар берілетін жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан бастап сыйлықтар берілетін жылдың 1 наурызына дейін қабылдайды;

2) представляют на рассмотрение комиссий поступившие работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 06.05.2024 № 541.
13. Правительство Республики Казахстан рассматривает проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая, вносит его в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 ноября года их присуждения.
14. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая вручаются Президентом Республики Казахстан в торжественной обстановке.
15. При присуждении Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая коллективу авторов ее денежное вознаграждение делится поровну между авторами.
В случае присуждения Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая наравне с авторами творческому коллективу ее денежное вознаграждение делится поровну между участниками творческого коллектива, в том числе авторами.
16. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая не присуждаются посмертно, за исключением случая смерти лица после его выдвижения на их соискание.
В этом случае диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата передаются по наследству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
Сноска. Правый верхний угол - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Положение о Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2) Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған, келіп түскен жұмыстарды комиссиялардың қарауына ұсынады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.
13. Қазақстан Республикасының Үкіметі Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты беру туралы Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасын қарайды, олар берілетін жылдың 1 қарашасына дейін оны Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
14. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті салтанатты жағдайда тапсырады.
15. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық авторлар ұжымына берілген кезде оның ақшалай сыйақысы авторлары арасында тең бөлінеді.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық авторлармен қатар шығармашылық ұжымға берілген жағдайда, оның ақшалай сыйақысы шығармашылық ұжымға қатысушылардың, оның ішінде авторлардың арасында тең бөлінеді.
16. Адам мемлекеттік сыйлықтар алуға ұсынылғаннан кейін қайтыс болған жағдайды қоспағанда, Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық қайтыс болғаннан кейін берілмейді.
Бұл жағдайда қайтыс болған лауреаттың дипломы, төсбелгісі мен ақшалай сыйақысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұра бойынша беріледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Ескерту. 2-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А.Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссия туралы ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции Указа Президента РК от 24.03.2020 № 292.
1. Комиссия по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы (далее – Государственная премия).
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим положением.
3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет Комиссию Государственный советник Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 01.07.2022 № 952.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан.
Рабочий орган создает секции по направлениям наук для проведения экспертно-аналитической оценки работ, представленных на соискание Государственной премии. Составы секций должны состоять из нечетного числа членов в количестве не более 9 человек. Отбор ученых и экспертов в составы секций производится на основе ранжированного списка.
Ученые, избираемые в составы секций, должны быть гражданами Республики Казахстан, имеющими степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, доктора или кандидата наук, действующими работниками аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности и иметь:
1) стаж научно-исследовательской и (или) научно-педагогической работы по направлению секции не менее 10 (десять) лет;
2) индекс Хирша не менее 3 (три) согласно международным базам Web of Science и (или) Scopus на дату представления кандидатуры;
3) не менее 2 (два) статей в течение последних 5 (пять) лет в изданиях, входящих в 1 (первый), 2 (второй) и 3 (третий) квартили базы Web of Science и (или) имеющих процентиль по Cite Score в базе Scopus не менее 35 (тридцать пять).
На ученых в области гуманитарных, общественных, политических и социальных наук требование о наличии индекса Хирша не распространяется. Вместо требования, установленного подпунктом 3) пункта 4, в отношении ученых в области гуманитарных, общественных, политических и социальных наук учитывается наличие не менее 3 (три) публикаций на дату представления кандидатуры в течение последних 5 (пять) лет в изданиях, индексируемых в международных базах Web of Science и (или) Scopus.
В составы секций включается один эксперт для проведения экономической экспертизы.

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын (бұдан әрі – Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу мақсатында құрылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін және осы ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі басқарады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2022 № 952 Жарлығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Жұмыс органы Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға сарапшылық-талдамалық бағалау жүргізу үшін ғылым бағыттары бойынша секциялар құрады. Секциялардың құрамы 9 адамнан аспайтын мүшелердің тақ санынан тұруы тиіс. Секция құрамына ғалымдар мен сарапшыларды іріктеу сараланған тізім негізінде жүргізіледі.
Секция құрамына сайланатын ғалымдар философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы немесе кандидаты дәрежесі бар, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің қызметкерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары болуы және олардың:
1) секция бағыты бойынша кемінде 10 (он) жыл ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі;
2) кандидатура ұсынылған күнге Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларына сәйкес кемінде 3 (үш) Хирш индексі;
3) Web of Science базасының 1 (бірінші), 2 (екінші) және 3 (үшінші) квартиліне кіретін және (немесе) Scopus базасындағы CiteScore бойынша кемінде 35 (отыз бес) процентилі бар басылымдарда соңғы 5 (бес) жыл ішінде кемінде 2 (екі) мақаласы болуы тиіс.
Гуманитарлық, қоғамдық, саяси және әлеуметтік ғылымдар саласындағы ғалымдарға Хирш индексінің болуы туралы талап қолданылмайды. Гуманитарлық, қоғамдық, саяси және әлеуметтік ғылымдар саласындағы ғалымдарға қатысты 4-тармақтың 3) тармақшасында белгіленген талаптың орнына кандидатура ұсынылған күнге соңғы 5 (бес) жыл ішінде Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларында индекстелетін басылымдарда кемінде 3 (үш) жарияланымның болуы ескеріледі.
Секциялардың құрамына экономикалық сараптама жүргізу үшін бір сарапшы қосылады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 24.03.2020 № 292; от 01.07.2022 № 952.
Глава 2. Организация и порядок деятельности Комиссии
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции Указа Президента РК от 24.03.2020 № 292.
5. Председатель Комиссии организует ее работу и обеспечивает координацию деятельности членов Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим положением.
6. В случае отсутствия председателя Комиссии, его функции осуществляет заместитель председателя.
7. Секретарь Комиссии представляет на рассмотрение Комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с планом ее работы, утверждаемым председателем. Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя Комиссии. Заседания Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа ее членов. Решения Комиссии оформляются протоколом.
9. Решение Комиссии принимается тайным голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии. В рассмотрении работ с грифом "секретно" и принятии решения по ним принимают участие только члены Комиссии, имеющие допуск соответствующей формы к секретным работам и сведениям.
Государственная премия присуждается работе, набравшей не менее 50% голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании.
Члены Комиссии принимают положительные решения о присуждении Государственной премии не более чем по трем работам.
Если по итогам тайного голосования более чем три работы набрали не менее 50% голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании, то государственные премии присуждаются трем работам, набравшим наибольшее число голосов.
В случае необходимости допускается повторное голосование по работам, набравшим равное количество голосов, но не менее 50% голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании. При этом голос председателя является решающим.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 24.03.2020 № 292.
10. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работ членов Комиссии, последние не принимают участия в работе Комиссии.
11. Рабочий орган Комиссии осуществляет следующие функции:
1) определяет общие требования к оформлению работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии;
2) публикует в средствах массовой информации от имени Комиссии объявление о приеме работ на соискание Государственной премии и требования по их оформлению в год присуждения Государственной премии;

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292; 01.07.2022 № 952 Жарлықтарымен.
2-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
5. Комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы ережеге сәйкес оның жұмысын ұйымдастырады және Комиссия мүшелерінің қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді.
6. Комиссияның төрағасы болмаған жағдайда, оның функцияларын төрағаның орынбасары жүзеге асырады.
7. Комиссияның хатшысы жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды Комиссияның қарауына ұсынады.
8. Комиссияның отырыстары оның төраға бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі. Жоспардан тыс отырыстар Комиссия төрағасының шешімі мүшелерінің жалпы санының үштен екісі болған жағдайда заңды болады. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
9. Комиссияның шешімі отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері санының қарапайым көпшілік жасырын дауыс беруімен қабылданады. "Құпия" деген белгісі бар жұмыстарды қарауда және олар бойынша шешім қабылдауда құпия жұмыстар мен мәліметтерге тиісті нысандағы рұқсаты бар Комиссия мүшелері ғана қатысады.
Мемлекеттік сыйлық отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерінің дауысы санынан кемінде 50% дауыс алған жұмысқа беріледі.
Комиссия мүшелері үштен аспайтын жұмыс бойынша Мемлекеттік сыйлық беру туралы оң шешім қабылдайды.
Егер жасырын дауыс берудің қорытындылары бойынша үштен артық жұмыс отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері дауысы санының кемінде 50%-ін жинаса, онда мемлекеттік сыйлықтар ең көп дауыс санын алған үш жұмысқа беріледі.
Қажет болған жағдайда бірдей дауыс санын жинаған, бірақ отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерінің дауысы санынан кемінде 50% дауыс алған жұмыстар бойынша қайта дауыс беруге рұқсат беріледі. Бұл ретте төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
10. Мемлекеттік сыйлық алуға Комиссия мүшелерінің жұмыстары ұсынылған жағдайда олар Комиссияның жұмысына қатыспайды.
11. Комиссияның жұмыс органы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды ресімдеуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейді;
2) Мемлекеттік сыйлық берілетін жылы мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландыруды және оларды ресімдеу жөніндегі талаптарды Комиссия атынан бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;

3) осуществляет прием и регистрацию работ от претендентов на соискание Государственной премии;
4) организует проведение государственной научно-технической экспертизы по работам, выдвинутым на соискание Государственной премии;
5) не представляет к дальнейшему рассмотрению работы, на которые получены два отрицательных заключения государственной научно-технической экспертизы;
6) вносит в секции по направлениям наук работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, для проведения экспертно-аналитической оценки;
7) осуществляет предварительный отбор работ, выдвинутых на соискание Государственной премии, с определением соответствия соискателя заявленному авторству (соавторству) по его реальному творческому вкладу с учетом заключения государственной научно-технической экспертизы;
8) публикует в средствах массовой информации в целях широкого обсуждения список работ, прошедших предварительный отбор, с указанием авторов и организаций, выдвинувших эти работы, кроме работ, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
9) проводит анализ поступивших отзывов на работы, выдвинутые на соискание Государственной премии;
10) подготавливает обобщающую справку, содержащую сведения о работе и соискателях, заключения государственной научно-технической экспертизы и секций, информацию об отзывах;
11) вносит на рассмотрение Комиссии работы, прошедшие предварительный отбор, заключения государственной научно-технической экспертизы и секций, рассылает материалы членам Комиссии за 10 дней до ее заседания;
12) разрабатывает в установленном порядке по итогам рассмотрения Комиссией представленных работ соответствующий проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии;
13) обеспечивает оформление дипломов, изготовление нагрудных знаков лауреатов Государственной премии, выплату лауреатам денежного вознаграждения Государственной премии.
12. Решение о прекращении деятельности Комиссии принимает Президент Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
Сноска. Правый верхний угол - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Указом Президента РК от 24.03.2020 № 292.
Сноска. По всему тексту Положения после слов "в области литературы и искусства" дополнены словами "имени Абая" в соответствии с Указом Президента РК от 24.03.2020 № 292.

3) Мемлекеттік сыйлық алуға үміткерлерден жұмыстарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады;
4) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
5) Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың екі теріс қорытындысын алған жұмыстарды одан әрі қарауға ұсынбайды;
6) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды сараптамалық-талдамалық бағалау жүргізу үшін ғылымның бағыттары бойынша секцияларға енгізеді;
7) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысын ескере отырып, өзінің нақты шығармашылық үлесі бойынша ізденушінің мәлімделген авторлыққа (тең авторлыққа) сәйкестігін анықтай отырып, Мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды алдын ала іріктеуді жүзеге асырады;
8) мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар жұмыстардан басқа, алдын ала іріктеуден өткен жұмыстардың тізімін авторлары мен осы жұмыстарды ұсынған ұйымдарды көрсете отырып, кеңінен талқылау мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
9) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға келіп түскен пікірлерге талдау жүргізеді;
10) жұмыс және ізденушілер туралы мәліметтері, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың және секцияның қорытындылары, пікірлер туралы ақпараты бар жиынтық анықтама дайындайды;
11) Комиссияның отырысынан 10 күн бұрын алдын ала іріктеуден өткен жұмыстарды, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың және секцияның қорытындыларын оның қарауына енгізеді, Комиссия мүшелеріне материалдарды жібереді;
12) Комиссияның ұсынылған жұмыстарды қарауының қорытындылары бойынша белгіленген тәртіппен Мемлекеттік сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасы Президенті актісінің тиісті жобасын әзірлейді;
13) Мемлекеттік сыйлық лауреаттарының дипломдарын ресімдеуді және төсбелгілерін дайындауды, лауреаттарға Мемлекеттік сыйлықтың ақшалай сыйақысын төлеуді қамтамасыз етеді.
12. Комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Ескерту. 3-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереженің тақырыбында және мәтінде "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейін "Абай атындағы" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции Указа Президента РК от 24.03.2020 № 292.
1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – Государственная премия).
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 24.03.2020 № 292.
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим положением.
3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан и формируется из числа деятелей культуры в области литературы и в области искусства, а также из представителей государственных органов. Возглавляет Комиссию Государственный советник Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции Указа Президента РК от 06.05.2024 № 541.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции Указа Президента РК от 06.05.2024 № 541.
Глава 2. Организация и порядок деятельности Комиссии
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции Указа Президента РК от 24.03.2020 № 292.
5. Председатель Комиссии организует ее работу и обеспечивает координацию деятельности членов Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим положением.
6. В случае отсутствия председателя Комиссии, его функции осуществляет заместитель председателя.
7. Секретарь Комиссии представляет на рассмотрение Комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем Комиссии. Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя Комиссии.
Заседания Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа их членов. Решения Комиссии оформляются протоколом.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 24.03.2020 № 292.
9. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов:
1) при предварительном отборе - открытым голосованием;
2) при окончательном отборе - тайным голосованием.
Деятели культуры в составе Комиссии участвуют в голосовании по областям литературы или искусства в соответствии со структурным делением Комиссии.
Представители государственных органов участвуют в голосовании по каждой области и могут при голосовании отдать по одному голосу по каждой из областей.
Если по итогам тайного голосования одинаковое количество голосов набирает более чем одна работа, решающим является голос председателя.

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын (бұдан әрі – Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу мақсатында құрылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді және осы ережені басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Президенті Комиссия құрамын бекітеді, ол әдебиет және өнер саласындағы мәдениет қайраткерлері қатарынан, сондай-ақ мемлекеттік органдар өкілдерінен қалыптастырылады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі Комиссияны басқарады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.
4. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.
2-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
5. Комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы ережеге сәйкес Комиссияның жұмысын ұйымдастырады және оның мүшелерінің қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді.
6. Комиссияның төрағасы болмаған жағдайда, оның функцияларын төрағаның орынбасары жүзеге асырады.
7. Комиссияның хатшысы жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды Комиссияның қарауына ұсынады.
8. Комиссияның отырыстары Комиссияның төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі. Жоспардан тыс отырыстар Комиссия төрағасының шешімі бойынша қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Комиссияның отырыстары олардың мүшелерінің жалпы санының үштен екісі болған кезде заңды болып табылады. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
9. Комиссияның шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен:
1) алдын ала іріктеу кезінде ашық дауыс беру;
2) түпкілікті іріктеу кезінде жасырын дауыс беру арқылы қабылданады.
Комиссияның құрылымдық бөлінуіне сәйкес Комиссияның құрамындағы мәдениет қайраткерлері әдебиет немесе өнер салалары бойынша дауыс беруге қатысады.
Мемлекеттік органдардың өкілдері әрбір сала бойынша дауыс беруге қатысады және дауыс беру кезінде әрбір сала бойынша бір дауыстан бере алады.
Егер жасырын дауыс беру қорытындысы бойынша біреуден көп жұмыс бірдей дауыс санын алатын болса, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

Сноска. Пункт 9 - в редакции Указа Президента РК от 06.05.2024 № 541.
10. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работ членов Комиссии последние не принимают участия в работе Комиссии.
Сноска. Пункт 10 в редакции Указа Президента РК от 24.03.2020 № 292.
11. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) производит предварительный и окончательный отбор работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии.
Деятели культуры в составе Комиссии проводят предварительный отбор работ по областям литературы или искусства в соответствии со структурным делением Комиссии, а представители государственных органов по каждой из областей;
2) привлекает к рецензированию работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии, специалистов в области литературы и искусства имени Абая;
3) направляет членов Комиссии для ознакомления с работами, выдвигаемыми на соискание Государственной премии, к месту их расположения.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 06.05.2024 № 541.
12. Рабочий орган Комиссии осуществляет следующие функции:
1) вырабатывает общие требования к оформлению работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии;
2) публикует в средствах массовой информации от имени Комиссии объявление о приеме работ на соискание Государственной премии, требования по их оформлению в год присуждения Государственной премии;
3) осуществляет прием и регистрацию работ от претендентов на соискание Государственной премии;
4) публикует в средствах массовой информации в целях широкого обсуждения список работ, прошедших предварительный отбор, с указанием авторов и организаций, выдвинувших эти работы;
5) проводит анализ поступивших отзывов на работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, и результаты представляет Комиссии;
6) разрабатывает в установленном порядке по итогам рассмотрения Комиссией представленных работ проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии;
7) обеспечивает оформление дипломов и изготовление нагрудных знаков лауреатов Государственной премии, выплату лауреатам денежного вознаграждения Государственной премии.
13. Решение о прекращении деятельности Комиссии принимает Президент Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
Состав
Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 25.02.2025 № 798.
Государственный советник Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
помощник Президента Республики Казахстан по вопросам внутренней политики и коммуникациям, заместитель председателя
вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан, секретарь
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
советник Президента Республики Казахстан по вопросам науки и инноваций
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
член Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
президент правления высшей научной организации "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан"
Акшулаков
Серик Куандыкович
- доктор медицинских наук, профессор, академик Национальной академии наук при Президенте Республики Казахстан, председатель правления акционерного общества "Национальный центр
нейрохирургии" (по согласованию)
Батырбеков
Эрлан Гадлетович
- доктор физико-математических наук, профессор, академик Национальной академии наук при Президенте Республики Казахстан, генеральный директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный ядерный центр Республики Казахстан" (по согласованию)
Дулатбеков
Нурлан Орынбасарович
- доктор юридических наук, профессор, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" (по согласованию)
Ақан Оңғар
- кандидат исторических наук, ассоциированный профессор, генеральный директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Камзабекулы Дихан
- доктор филологических наук, генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері" (по согласованию)
Ахмед-Заки
Дархан Жумаканович
- доктор технических наук, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Южно-Казахстанский университет имени М. Ауэзова" (по согласованию)
Сарбасов
Дос Джурмаханбетович
- доктор философии (PhD), генеральный директор частного учреждения "National Laboratory      Astana" автономной организации образования "Назарбаев Университет"
Сембаева
Алия Муратовна
- доктор химических наук, заместитель председателя правления акционерного общества "Фонд науки" (по согласованию)
Сыдыков
Ерлан Батташевич
- доктор исторических наук, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" (по согласованию)
Сабитов
Жаксылык Муратович
- доктор философии (PhD), директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Научный институт изучения Улуса Джучи" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.
10. Мемлекеттік сыйлық алуға Комиссия мүшелерінің жұмыстары ұсынылған жағдайда, олар Комиссияның жұмысына қатыспайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.03.2020 № 292 Жарлығымен.
11. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды алдын ала және түпкілікті іріктеуді жүргізеді.
Комиссияның құрылымдық бөлінуіне сәйкес Комиссияның құрамындағы мәдениет қайраткерлері әдебиет немесе өнер салалары бойынша, ал мемлекеттік органдардың өкілдері әрбір сала бойынша жұмыстарды алдын ала іріктеуді жүргізеді;
2) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды рецензиялауға әдебиет пен өнер саласындағы мамандарды тартады;
3) Комиссия мүшелерін Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстармен танысу үшін олардың орналасқан жеріне жібереді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.
12. Комиссияның жұмыс органы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды ресімдеуге қойылатын жалпы талаптарды әзірлейді;
2) Мемлекеттік сыйлық берілетін жылы Комиссияның атынан мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландыруды, оларды ресімдеу жөніндегі талаптарды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
3) Мемлекеттік сыйлық алуға үміткерлердің жұмыстарын қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады;
4) алдын ала іріктеуден өткен жұмыстарды ұсынған авторлар мен ұйымдарды көрсете отырып, осы жұмыстардың тізімін кеңінен талқылау мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
5) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға келіп түскен пікірлерге талдау жүргізеді және нәтижелерін Комиссияға ұсынады;
6) ұсынылған жұмыстарды Комиссияның қарауының қорытындылары бойынша Мемлекеттік сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасы Президенті актісінің жобасын белгіленген тәртіппен әзірлейді;
7) Мемлекеттік сыйлық лауреаттарының дипломдары мен төсбелгілерін дайындауды, лауреаттарға Мемлекеттік сыйлықтың ақшалай сыйақысын төлеуді қамтамасыз етеді.
13. Комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.02.2025 № 798 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің ішкі саясат мәселелері және коммуникациялар жөніндегі көмекшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім вице-министрі, хатшы
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің ғылым және инновациялар мәселелері жөніндегі кеңесшісі
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің мүшесі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" жоғары ғылыми ұйымының басқарма президенті
Ақшолақов Серік Қуандықұлы
- медицина ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық ғылым академиясының академигі, "Ұлттық нейрохирургия орталығы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Батырбеков Эрлан Ғаділетұлы
- физика-математика      ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық ғылым академиясының академигі, "Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директоры (келісім бойынша)
Дулатбеков Нұрлан Орынбасарұлы
- заң ғылымдарының докторы, профессор, "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Оңғар Ақан
- тарих ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директоры
Қамзабекұлы Дихан
- филология ғылымдарының докторы, "Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісім бойынша)
Ахмед-Заки Дархан Жұмақанұлы
- техника ғылымдарының докторы, "М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Сарбасов Дос Жұрмаханбетұлы
- философия докторы (PhD), "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы "National Laboratory Astana" жекеше мекемесінің бас директоры
Сембаева Әлия Мұратқызы
- химия ғылымдарының докторы, "Ғылым қоры" акционерлік қоғамы басқарма төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Сыдықов Ерлан Батташұлы
- тарих ғылымдарының докторы, "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Сәбитов Жақсылық Мұратұлы
- философия докторы (PhD), Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Жошы Ұлысын зерделеу ғылыми институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ

Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 06.05.2024 № 541.
Государственный советник Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
помощник Президента Республики Казахстан по вопросам внутренней политики и коммуникациям, заместитель председателя
вице-министр культуры и информации Республики Казахстан, секретарь
Министр культуры и информации Республики Казахстан
заведующий Отделом Республики Казахстан внутренней политики Администрации Президента
область литературы
Абдрахманов
Сауытбек Абдрахманулы
- литературный критик, доктор филологических наук, кавалер орденов "Барыс" I степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ананьева
Светлана Викторовна
- литературный критик, кандидат филологических наук, награждена медалью "Ерен еңбегі үшін", заведующая отделом республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауезова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (по согласованию)
Асқар Әлібек
- писатель, кавалер орденов "Барыс" II степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Әбдікұлы Төлен
- писатель, кавалер орденов "Барыс" I степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, Қазақстанның халық жазушысы, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Әлтай
Аманжол Дүйсенбайұлы
- айтыскер, доктор филологических наук, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Ашимжанов
Жанарбек Садыканович
- поэт, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, обладатель молодежной премии "Дарын", депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Жайлыбай Ғалым
- поэт, кавалер ордена "Құрмет", награжден медалью "Ерен еңбегі ушін", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Куатов
Даурен Касенович
- писатель, кавалер ордена "Құрмет", главный редактор газеты "Қазақ әдебиеті" (по согласованию)
Кулькенов Мереке
- писатель, кавалер орденов "Барыс" I степени, "Парасат" и "Құрмет", заслуженный работник культуры Казахстана, председатель республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана" (по согласованию)
Қамзабекұлы Дихан
- литературовед, доктор филологических наук, кавалер орденов "Барыс" III степени, "Парасат" и "Құрмет", генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері (по согласованию)
Матыжанов
Кенжехан Слямжанович
- литературный критик, доктор филологических наук, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (по согласованию)
Медетбек Темірхан
- поэт, кавалер орденов "Парасат" и "Құрмет", лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Нурмаганбетов
Тынымбай Нурмаганбетұлы
- писатель, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Сыдыков
Ерлан Батташевич
- доктор исторических наук, кавалер орденов "Барыс" II и III степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени JLH. Гумилева" (по согласованию)
Шашкова
Любовь Константиновна
- поэтесса, переводчик, кавалер ордена "Құрмет", награждена медалью "Ерен еңбегі ушін", заслуженный деятель Казахстана, Қазақстанның халық жазушысы, заместитель редактора журнала "Простор" (по согласованию)
область искусств
Аканаев Амандос
- художник, кавалер орденов "Отан" и "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, член Международной ассоциации критиков и искусствоведов при ЮНЕСКО (по согласованию)
Алматов
Алмасбек Нұрмаханұлы
- жырау, профессор, кавалер ордена "Парасат", заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Альпиев
Толеубек Нигметович
- режиссер, кавалер орденов "Парасат" и "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ахмадиев
Мурат Абдуреимович
- певец, кавалер орденов "Парасат" и "Құрмет", Қазақстанның халык әpтici (по согласованию)
Ахмедьяров
Галим Алгиевич
- кюйши, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, директор некоммерческого акционерного общества "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (по согласованию)
Ашимов Асанали
- актер и режиссер театра и кино, Қазақстанның Еңбек Epi, кавалер орденов "Отан" и "Достық" I степени, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Батурина
Ольга Владимировна
- искусствовед, кавалер ордена "Құрмет", награждена медалью "Ерен еңбегі ушін", профессор республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (по согласованию)
Дузельханов
Агимсалы Дузельханович
- художник, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ералиев Тохтар
- архитектор, кавалер орденов "Барыс" II и III степени и "Парасат", заслуженный архитектор Казахстана, член Союза архитекторов Казахстана (по согласованию)
Ергалиева
Райхан Абдешевна
- доктор искусствоведения, профессор, почетный академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Жумагалиев
Муслим Садыкович
- художник-дизайнер, заслуженный деятель Казахстана, заведующий кафедрой моды и дизайна костюма республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (по согласованию)
Копбасарова
Айнур Сайлаубаевна
- продюсер, кавалер ордена "Құрмет", директор республиканского государственного казенного предприятия "Казахский национальный театр оперы и балета имени Абая" (по согласованию)
Мусина
Флюра Борисовна
- театровед, балетный критик, кавалер ордена "Құрмет" (по согласованию)
Мухамедкызы Майра
- оперная певица, кавалер орденов "Отан" и "Құрмет", заслуженная артистка Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Обаев
Исмухан Несипбаевич
- режиссер, кавалер орденов "Барыс" I и II степени и "Парасат", Қазақстанның халық әpтici (по согласованию)
Сатыбалды Азамат
- актер театра и кино, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, председатель акционерного общества "Қазақфильм" (по согласованию)
Тәуекел
Сламбек Тлеуғабылұлы
- кинорежиссер, сценарист, кинопродюсер, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Телепбай
Ерболат Тоғысбайұлы
- художник, кавалер ордена "Парасат", лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Туткибаева
Гульжана Усамбековна
- балетмейстер, кавалер ордена "Құрмет", Қазақстанның халық әpтici (по согласованию)
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
Сноска. Правый верхний угол - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ОПИСАНИЕ
диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан
Сноска. Описание - в редакции Указа Президента РК от 11.08.2022 № 977 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 06.05.2024 № 541 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің ішкі саясат мәселелері және коммуникациялар жөніндегі көмекшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі, хатшы Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
әдебиет саласы
Ананьева
Светлана Викторовна
- әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының кандидаты, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бөлім меңгерушісі (келісім бойынша)
Асқар
Әлібек
- жазушы, II дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әбдірахманов
Сауытбек Әбдірахманұлы
- әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, I дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әбдікұлы
Төлен
- жазушы, I дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстанның халық жазушысы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әлтай
Аманжол Дүйсенбайұлы
- айтыскер, филология ғылымдарының докторы, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Әшімжанов
Жанарбек Садықанұлы
- ақын, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Дарын" жастар сыйлығының иегері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Жайлыбай
Ғалым
- ақын, "Құрмет" орденінің иегері, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қамзабекұлы Дихан
- әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, III дәрежелі "Барыс", "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, "Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісім бойынша)
Қуатов
Дәурен Қасенұлы
- жазушы, "Құрмет" орденінің иегері, "Қазақ әдебиеті" газетінің бас редакторы (келісім бойынша)
Құлкенов Мереке
- жазушы, I дәрежелі "Барыс", "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген мәдениет қызметкері, "Қазақстан Жазушылар одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Матыжанов
Кенжехан Ісләмжанұлы
- әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Медетбек
Темірхан
- ақын,      "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Нұрмағанбетов
Тынымбай Нұрмағанбетұлы
- жазушы, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Сыдықов
Ерлан Батташұлы
- тарих ғылымдарының докторы, II және III дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ректоры - басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Шашкова
Любовь Константиновна
- ақын, аудармашы, "Құрмет" орденінің иегері, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстанның халық жазушысы, "Простор" журналы редакторының орынбасары (келісім бойынша)
өнер саласы
Ақанаев
Амандос
- суретші, "Отан" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық сыншылар және өнертанушылар қауымдастығының мүшесі (келісім бойынша)
Алматов
Алмасбек Нұрмаханұлы
- жырау, профессор, "Парасат" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Ахмадиев
Мурат Абдуреимович
- әнші, "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Ахмедьяров
Ғалым Алғиұлы
- күйші, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының директоры (келісім бойынша)
Әлпиев
Төлеубек Нығметұлы
- режиссер, "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әшімов
Асанәлі
- театр мен кино актері және режиссері, Қазақстанның Еңбек Ері, "Отан" және I дәрежелі "Достық" ордендерінің иегері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Батурина
Ольга Владимировна
- өнертанушы, "Құрмет" орденінің иегері, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің профессоры (келісім бойынша)
Дүзелханов
Ағымсалы Дүзелханұлы
- суретші, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ералиев Тоқтар
- сәулетші, II және III дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген сәулетшісі, Қазақстан сәулетшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
Ерғалиева
Райхан Әбдешқызы
- өнертану докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының құрметті академигі (келісім бойынша)
Жұмағалиев
Мүслім Садықұлы
- суретші-дизайнер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің сән және костюм дизайны кафедрасының меңгерушісі (келісім бойынша)
Көпбасарова
Айнұр Сайлаубайқызы
- продюсер, "Құрмет" орденінің иегері, "Абай атындағы Қазақ ұлттық опера және балет театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Мусина
Флюра Борисовна
- театртанушы, балет сыншысы, "Құрмет" орденінің иегері (келісім бойынша)
Мұхамедқызы
Майра
- опера әншісі, "Отан" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Обаев
Есмұхан Несіпбайұлы
- режиссер, I және П дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Сатыбалды
Азамат
- театр және кино актері, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Қазақфильм" акционерлік қоғамының төрағасы (келісім бойынша)
Тәуекел
Сламбек Тілеуғабылұлы
- кинорежиссер, сценарист, кинопродюсер, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Төлепбай
Ерболат Тоғысбайұлы
- суретші, "Парасат" орденінің иегері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тұтқыбаева
Гүлжан Ұсамбекқызы
- балетмейстер, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
6-ҚОСЫМША
Ескерту. 6-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.08.2022 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

1. Диплом лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, литературы и искусства имени Абая состоит из:
1) твердой обложки размером 330 х 115 мм;
2) вкладыша размером 320 х 110 мм.
Обложка диплома изготавливается из кожи цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
На обложке размещаются выполненные тиснением золотого цвета:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
для государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым мен техника
саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 1 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан)
Қазақстан Республикасының
А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық
ғылымдар саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 2 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 3 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
2. Вкладыш печатается типографским способом на специальной со степенями защиты бумаге голубого цвета.
На лицевой стороне вкладыша размещаются:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
для государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 4 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
"Қазақстан Республикасының
А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық
ғылымдар саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 5 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 6 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
На обеих внутренних сторонах вкладыша в центре выполнены фоновые изображения Государственного Герба Республики Казахстан.
На левой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая напечатан текст на государственном языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ
АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА
САЛАСЫНДАҒЫ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ А. БАЙТҰРСЫНҰЛЫ
АТЫНДАҒЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ
ҒЫЛЫМДАР САЛАСЫНДАҒЫ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР
САЛАСЫНДАҒЫ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ".
Внизу расположены слова:
"Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. Тоқаев".
Слева под ними указан номер диплома.
На правой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая напечатан текст на русском языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Указом Президента Республики Казахстан
от__года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ НАУКИ И ТЕХНИКИ ИМЕНИ АЛЬ-ФАРАБИ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО (при его наличии)
ученая степень";
для Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы:
"Указом Президента Республики Казахстан
от__года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ ГУМАНИТАРНЫХ НАУК ИМЕНИ А. БАЙТУРСЫНУЛЫ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО (при его наличии)
ученая степень";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Указом Президента Республики Казахстан
от__года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ ЛИТЕРАТУРЫ И ИСКУССТВА ИМЕНИ АБАЯ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО" (при его наличии).

1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы:
1) өлшемі 330 х 115 мм қатты мұқабадан;
2) өлшемі 320 х 110 мм жапсырма беттен тұрады.
Дипломның мұқабасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес былғарыдан жасалады.
Дипломның мұқабасында алтын түспен бедерленіп салынған:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында – мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтары үшін:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 1-қосымша);
Қазақстан Республикасының
А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық
ғылымдар саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 2-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 3-қосымша) деген жазу орналасады.
2. Жапсырма бет баспаханалық тәсілмен қорғау дәрежелері бар, көгілдір түсті арнаулы қағазда басып шығарылады.
Жапсырма беттің беткі жағында:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында – мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтары үшін:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 4-қосымша);
"Қазақстан Республикасының
А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық
ғылымдар саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 5-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 6-қосымша) деген жазу орналасады.
Жапсырма беттің ішкі екі жағының ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі фон ретінде түсірілген.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі сол жағында мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ
АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА
САЛАСЫНДАҒЫ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық
ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ А. БАЙТҰРСЫНҰЛЫ
АТЫНДАҒЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ
ҒЫЛЫМДАР САЛАСЫНДАҒЫ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР
САЛАСЫНДАҒЫ _____ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ" деген мәтін орналасады.
Төменде:
"Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев" деген сөздер орналасады.
Оның төменгі сол жағында дипломның нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі оң жағында орыс тілінде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ НАУКИ И ТЕХНИКИ ИМЕНИ АЛЬ-ФАРАБИ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО (при его наличии)
ученая степень";
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық
ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ ГУМАНИТАРНЫХ НАУК ИМЕНИ А. БАЙТУРСЫНУЛЫ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО (при его наличии)
ученая степень";
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ ЛИТЕРАТУРЫ И ИСКУССТВА ИМЕНИ АБАЯ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО" (при его наличии) деген мәтін орналасады.

3. Нагрудный знак лауреата Государственной премии Республики Казахстан изготовлен из латуни с золочением в виде круга, диаметр которого 25 мм, толщина 2 мм, прикреплен подвеской к четырехугольной планке.
На планке размером 25 мм х 15 мм прикреплена муаровая лента цвета Государственного Флага Республики Казахстан, на оборотной стороне планки – булавка с визорным замком.
На лицевой стороне нагрудного знака с блестящей поверхностью имеется выступающий рельеф с изображениями:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби по центру – бюст аль-Фараби, внизу – надпись "ӘЛ-ФАРАБИ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы по центру – бюст А. Байтурсынулы, внизу – надпись "АХМЕТ БАЙТҰРСЫНҰЛЫ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая по центру – бюст Абая, внизу – надпись "АБАЙ".
На оборотной стороне нагрудного знака расположена рельефная надпись:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 7 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ А. БАЙТҰРСЫНҰЛЫ АТЫНДАҒЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ ҒЫЛЫМДАР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 8 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 9 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (лицевая сторона вкладыша)
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (внутренняя сторона вкладыша)
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы (лицевая сторона вкладыша)
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (лицевая сторона вкладыша)
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (внутренняя сторона вкладыша)
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби
ПРИЛОЖЕНИЕ 8
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы
ПРИЛОЖЕНИЕ 9
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
Государственной премии
Республики Казахстан
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых
указов Президента Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының төсбелгісі төртбұрышты тағанға ілмешекпен бекітілген, диаметрі 25 мм, қалыңдығы 2 мм шеңбер түрінде алтын жалатылған жезден жасалған.
Өлшемі 25 мм х 15 мм болатын тағанға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес қатқыл лента, тағанның сыртқы жағында – визорлы бекіткіші бар түйреуіш бекітілген.
Төсбелгінің беті жылтыр беткі жағында:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін ортасында – әл-Фарабидің бедерлі бюсті, төменде – "ӘЛ-ФАРАБИ" деген бедерлі жазу бар;
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін ортасында – А. Байтұрсынұлының бедерлі бюсті, төменде – "АХМЕТ БАЙТҰРСЫНҰЛЫ" деген бедерлі жазу бар;
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін ортасында – Абайдың бедерлі бюсті, төменде – "АБАЙ" деген бедерлі жазу бар.
Төсбелгінің сыртқы жағында:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 7-қосымша);
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ А. БАЙТҰРСЫНҰЛЫ АТЫНДАҒЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ ҒЫЛЫМДАР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 8-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 9-қосымша).
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (қатты мұқаба)
_______________________________
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы
мен төсбелгісінің
сипаттамасына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (қатты мұқаба)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы
мен төсбелгісінің
сипаттамасына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (қатты мұқаба)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы
мен төсбелгісінің
сипаттамасына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің беткі жағы)
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы
мен төсбелгісінің
сипаттамасына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің беткі жағы)
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
дипломы мен төсбелгісінің
сипаттамасына
6-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің беткі жағы)
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы
мен төсбелгісінің
сипаттамасына
7-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты төсбелгісінің ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы
мен төсбелгісінің
сипаттамасына
8-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты төсбелгісінің ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы
мен төсбелгісінің
сипаттамасына
9-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты төсбелгісінің ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір жарлықтарының
ТІЗБЕСІ

1. Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 27, ст.310).
2. Подпункт 13) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 12 ноября 2008 года № 689 "О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 42, ст.465).
3. Подпункт 7) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 22 мая 2009 года № 815 "О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 27-28, ст.234).
4. Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года № 211 "О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 12, ст.224).
5. Пункт 16 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 284 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 36, ст.476).
6. Пункт 11 изменений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 марта 2013 года № 533 "О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 22, ст.351).
7. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2014 года № 750 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан по вопросам организации деятельности консультативно-совещательных и иных органов при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 4, ст.29).
8. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года № 795 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан по вопросам организации деятельности консультативно-совещательных и иных органов при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 28, ст.227).

1. "Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 27, 310-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 12 қарашадағы № 689 Жарлығының 1-тармағының 13) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 42, 465-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 22 мамырдағы № 815 Жарлығының 1-тармағының 7) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 27-28, 234-құжат).
4. "Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 28 желтоқсандағы № 211 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 12, 224-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 284 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 16-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 36, 476-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 27 наурыздағы № 533 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістердің 11-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 22, 351-құжат).
7. "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші және өзге де органдардың қызметін ұйымдастыру мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 12 ақпандағы № 750 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 4, 29-құжат).
8. "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші және өзге де органдардың қызметін ұйымдастыру мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 11 сәуірдегі № 795 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 28, 227-құжат).

9. Пункт 11 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 17 сентября 2014 года № 911 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу некоторых распоряжений Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст.538).

9. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір өкімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 17 қыркүйектегі № 911 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 11-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 55-56, 538-құжат).