О медали "Халық алғысы"
Указ Президента Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 348.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
В целях поощрения граждан Республики Казахстан, плодотворно работающих в сферах образования, здравоохранения, социальной защиты, а также особо отличившихся в борьбе с пандемией, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить медаль "Халық алғысы".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения медалью "Халық алғысы";
2) описание медали "Халық алғысы".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 8 июня 2020 года № 348
ПРАВИЛА
награждения медалью "Халық алғысы"
1. Настоящие Правила регламентируют порядок награждения медалью "Халық алғысы" (далее – медаль).
2. Медалью награждаются граждане Республики Казахстан, плодотворно работающие в сферах образования, здравоохранения, социальной защиты, а также особо отличившиеся в борьбе с пандемией.
3. Представления к награждению медалью вносятся Президенту Республики Казахстан Палатами Парламента, Правительством, Конституционным Судом, Верховным Судом, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами городов Астаны, Алматы и Шымкента, областей, а также общественными объединениями.
Сноска. Пункт 3 - в редакции Указа Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023).
4. Медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
5. Медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан также могут вручать:
1) Государственный советник Республики Казахстан;
2) акимы городов Астаны, Алматы и Шымкента, областей, а также иные уполномоченные Главой государства должностные лица.
Сноска. Пункт 5 - в редакции Указа Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. Вручение медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
7. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается соответствующее удостоверение.
8. Медаль носится на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них.
9. О произведенном вручении медали составляется протокол установленной формы, который скрепляется подписью лица, печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.

"Халық алғысы" медалі туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 348 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
Білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау салаларында жемісті жұмыс істейтін, сондай-ақ пандемиямен күресте ерекше көзге түскен Қазақстан Республикасының азаматтарын көтермелеу мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Халық алғысы" медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Халық алғысы" медалімен наградтау қағидалары;
2) "Халық алғысы" медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 8 маусымдағы
№ 348 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Халық алғысы" медалімен наградтау ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы Қағидалар "Халық алғысы" медалімен (бұдан әрі – медаль) наградтау тәртібін регламенттейді.
2. Медальмен білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау салаларында жемісті жұмыс істейтін, пандемиямен күресте ерекше көзге түскен Қазақстан Республикасының азаматтары наградталады.
3. Медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары, Үкіметі, Конституциялық Соты, Жоғарғы Соты, министрліктері, өзге де орталық мемлекеттік органдары, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктер енгізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
4. Медальды Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады.
5. Медальды Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және оның тапсырмасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі;
2) Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері, сондай-ақ Мемлекет басшысы уәкілеттік берген өзге де лауазымды адамдар тапсыра алады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
6. Медальды тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің Наградтау туралы жарлығы жария етіледі.
7. Әрбір наградталушыға медаль тапсырумен бір мезгілде тиісті куәлік беріледі.
8. Медаль кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда олардан кейін орналасады.
9. Медальды тапсыру жүргізілгені туралы белгіленген нысанда хаттама жасалады, ол тапсыруды жүргізген адамның қол қоюымен, органның мөрімен бекітіледі және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберіледі.

10. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 8 июня 2020 года № 348
Описание медали "Халық алғысы"
Медаль "Халық алғысы" состоит из знака и колодки.
Знак медали представляет собой правильный круг диаметром 32 мм, выполненный из металла золотистого цвета – латуни.
На лицевой стороне (аверсе) медали на первом плане выполнено изображение логотипа "Birgemiz". В верхней части медали расположен национальный орнамент. В нижней части медали расположена надпись "ХАЛЫҚ АЛҒЫСЫ".
На оборотной стороне (реверсе) медали по кругу расположен национальный орнамент. В центральной части расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2020".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной планкой шириной 32 мм, выполненной из металла золотистого цвета – латуни. В центральной части выполнен национальный орнамент. Фон планки залит эмалью голубого цвета.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиками. С обратной стороны колодки имеется булавка с визорным замком, с помощью которой изделие крепится к одежде.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию медали
"Халық алғысы"

10. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ медальдардың тапсырылу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 8 маусымдағы
№ 348 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Халық алғысы" медалінің сипаттамасы
"Халық алғысы" медалі белгіден және тағаннан тұрады.
Медальдің белгісі алтын түстес жез металдан жасалған диаметрі 32 мм дұрыс шеңбер болады.
Медальдің беткі жағында (аверсте) бірінші көріністе "Birgemiz" логотипінің бейнесі жасалған. Медальдің жоғарғы жағында ұлттық ою-өрнек орналасқан. Медальдің төменгі жағында "ХАЛЫҚ АЛҒЫСЫ" деген жазу бар.
Медальдің сыртқы жағында (реверсте) шетін бойлай ұлттық ою-өрнек орналасқан. Ортаңғы бөлігінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2020" деген жазу бар.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы алтын түстес жез металдан жасалған ені 32 мм тікбұрышты тағанмен жалғасады. Ортаңғы бөлігінде ұлттық ою-өрнек орналасқан. Таған көгілдір түсті эмальмен құйылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен жиектелген. Тағанның сыртқы жағында бұйымды киімге бекітетін визорлы бекіткіші бар түйреуіш орнатылған.
"Халық алғысы"
медалінің
сипаттамасына
ҚОСЫМША