О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 473.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 28, ст.215) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности Республики Казахстан и Ассамблеи народа Казахстана, проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности Республики Казахстан и Ассамблеи народа Казахстана, проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан.";
в Правилах подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 473 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 28, 215-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности Республики Казахстан и Ассамблеи народа Казахстана, проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан (далее – Правила) регулируют порядок:";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности Республики Казахстан (далее – Совет Безопасности) и Ассамблеи народа Казахстана (далее – Ассамблея), исполнителями которых являются или за реализацией которых осуществляют контроль структурные подразделения Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента).
Вопросы порядка оформления, согласования поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, осуществления контроля их исполнения, не урегулированные настоящими Правилами, регламентируются внутренними актами Администрации Президента.
Непосредственный контроль исполнения поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, возлагается соответственно на Аппарат Совета Безопасности и Секретариат Ассамблеи.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Целями настоящих Правил являются:
1) обеспечение государственными органами, организациями и по согласованию негосударственными организациями качественной подготовки проектов актов, поручений и послания Президента Республики Казахстан, а также проектов поручений Совета Безопасности и Ассамблеи, полного и своевременного исполнения актов, поручений и послания Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи;
2) обеспечение согласованных действий всех государственных органов, организаций, а также по согласованию негосударственных организаций и должностных лиц государства при исполнении актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи;
3) установление взаимной ответственности государственных органов и организаций за исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи.";

"1. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізудің осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар):";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің (бұдан әрі – Қауіпсіздік Кеңесі) және Қазақстан халқы Ассамблеясының (бұдан әрі – Ассамблея) шешімдерінде қамтылған, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) құрылымдық бөлімшелері орындаушылары болып табылатын немесе іске асырылуына бақылауды жүзеге асыратын тапсырмаларға қолданылады.
Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды ресімдеу, келісу, олардың орындалуына бақылауды жүзеге асыру тәртібінің осы Қағидаларда реттелмеген мәселелері Президент Әкімшілігінің ішкі актілерінде регламенттеледі.
Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын тікелей бақылау тиісінше Қауіпсіздік Кеңесінің Аппаратына және Ассамблеяның Хатшылығына жүктеледі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалардың мақсаты:
1) мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және келісім бойынша – мемлекеттік емес ұйымдардың Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің, тапсырмаларының және жолдауының жобаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі және Ассамблея тапсырмаларының жобаларын сапалы дайындауды, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, тапсырмаларын және жолдауын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды толық және уақтылы орындауды қамтамасыз етуі;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау кезінде барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, соңдай-ақ келісім бойынша – мемлекеттік емес ұйымдардың және мемлекеттің лауазымды адамдарының келісілген іс-қимылын қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуына өзара жауапкершілігін белгілеу болып табылады.";

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Субъекты квазигосударственного сектора (организации) определяются как соисполнители поручений. При этом ответственность за координацию исполнения возлагается на государственный орган управления или единственного учредителя в лице Правительства Республики Казахстан (далее – Правительство). В отношении негосударственных организаций даются поручения рекомендательного характера, при этом координация исполнения возлагается на государственный орган соответствующей отрасли государственного управления.";
пункты 3, 3-1, 3-2, 3-3 и 3-4 изложить в следующей редакции:
"3. Основные термины, применяемые в настоящих Правилах:
1) акты Президента Республики Казахстан – указы и распоряжения Президента Республики Казахстан;
2) поручения Президента Республики Казахстан – поручения, данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента Республики Казахстан, заявлений (обращений) Президента Республики Казахстан, заседаний консультативно-совещательных и иных органов, возглавляемых Президентом Республики Казахстан; личные поручения Президента Республики Казахстан; поручения Президента Республики Казахстан по служебным документам, обращениям физических и юридических лиц, а также поручения Президента Республики Казахстан, опубликованные в его официальных аккаунтах в социальных сетях и средствах массовой информации;
3) контроль за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – совокупность мер по осуществлению поэтапных контрольных действий, направленных на обеспечение качественного и своевременного исполнения актов и поручений государственными органами и организациями, а также по согласованию – негосударственными организациями;
3-1) послание Президента Республики Казахстан – ежегодное послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики;
4) закрепление контроля по реализации акта или поручения Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – документ установленной формы, обеспечивающий возможность осуществления мониторинга и контроля исполнения акта/поручения, отражающий по каждому пункту поручения сроки исполнения, форму завершения, ответственных исполнителей и при необходимости конечный результат исполнения;

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Квазимемлекеттік сектор субъектілері (ұйымдар) тапсырмаларды бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады. Бұл ретте орындауды үйлестіру жауапкершілігі мемлекеттік басқару органына немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет) түріндегі жалғыз құрылтайшыға жүктеледі. Мемлекеттік емес ұйымдарға қатысты ұсынымдық сипаттағы тапсырмалар беріледі, бұл ретте орындауды үйлестіру тиісті мемлекеттік басқару саласының мемлекеттік органына жүктеледі.";
3, 3-1, 3-2, 3-3 және 3-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері – Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары мен өкімдері;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары – өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, жұмыс кеңестерінің, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Қазақстан Республикасы Президенті мәлімдемелерінің (үндеулерінің), Қазақстан Республикасының Президенті басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші және өзге де органдар отырыстарының қорытындылары бойынша берілген тапсырмалар; Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмалары; Қазақстан Республикасы Президентінің қызметтік құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша тапсырмалары, соңдай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылау – мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, соңдай-ақ келісім бойынша – мемлекеттік емес ұйымдардың актілер мен тапсырмаларды сапалы және уақтылы орындауын қамтамасыз етуге бағытталған кезең-кезеңдік бақылау іс-қимылдарын жүзеге асыру жөніндегі шаралар жиынтығы;
3-1) Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауы – Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауы;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің актісін немесе тапсырмасын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды іске асыру жөніндегі бақылауды бекіту – актінің/тапсырманың орындалуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін, тапсырманың әрбір тармағы бойынша орындау мерзімдерін, аяқталу нысанын, жауапты орындаушыларды және қажет болған кезде орындалуының түпкілікті нәтижесін көрсететін, белгіленген нысандағы құжат;

5) исполнение акта или поручения Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – полное и качественное достижение и выполнение поставленных в содержании акта или поручения целей и задач, конечного результата и/или формы завершения акта или поручения;
6) продление срока исполнения акта или поручения Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – решение Президента Республики Казахстан или иных уполномоченных лиц, указанных в пункте 59 настоящих Правил, по определению следующего срока исполнения пункта акта/поручения в случае неисполнения, отсутствия возможности завершения исполнения или неполного, некачественного исполнения по истечении первоначально установленного срока исполнения, в том числе по форме завершения или достижению конечного результата;
7) некачественное исполнение акта или поручения Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – наличие нареканий к качеству исполнения, в том числе формальное исполнение, внесение исполнителями несогласованных и непроработанных предложений и выводов, не устранение ранее данных Администрацией Президента (Канцелярией Премьер-Министра – по поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил) замечаний. Вывод о некачественном исполнении содержится в экспертном заключении структурного подразделения Администрации Президента (Канцелярии Премьер-Министра – по поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил), резолюции или протокольных решениях Президента Республики Казахстан или руководства Администрации Президента, Премьер-Министра или его заместителей;
8) частичное исполнение акта или поручения Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – незавершение всех запланированных мероприятий в установленные сроки, неполнота представления отчетной информации, необеспечение полного выполнения поставленных в содержании акта или поручения задач, а также полного достижения запланированных целей, результатов и формы завершения. Вывод о частичном исполнении акта или поручения содержится в экспертном заключении (оценке исполнения) структурного подразделения Администрации Президента (Канцелярии Премьер-Министра – по поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил), резолюции или протокольных решениях Президента Республики Казахстан или руководства Администрации Президента, Премьер-Министра или его заместителей, а также в отчетной информации государственного органа-исполнителя;

5) Қазақстан Республикасы Президентінің актісін немесе тапсырмасын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау – актінің немесе тапсырманың мазмұнында қойылған мақсаттар мен міндеттерге, актінің немесе тапсырманың түпкілікті нәтижесіне және/немесе аяқталу нысанына толық және сапалы қол жеткізу және оларды орындау;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің актісін немесе тапсырмасын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау мерзімін ұзарту – бастапқы белгіленген орындау мерзімі өткен соң, оның ішінде аяқталу нысаны немесе түпкілікті нәтижеге қол жеткізу бойынша орындалмаған, орындауды аяқтау мүмкін болмаған немесе толық, сапалы орындалмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Президентінің немесе осы Қағидалардың 59-тармағында көрсетілген өзге де уәкілетті адамдардың актінің/тапсырманың тармағын орындаудың келесі мерзімін айқындау жөніндегі шешімі;
7) Қазақстан Республикасы Президентінің актісін немесе тапсырмасын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды сапасыз орындау – орындау сапасына кінәраттардың болуы, оның ішінде формалды орындау, орындаушылардың келісілмеген және пысықталмаған ұсыныстар мен тұжырымдарды енгізуі, бұрын Президент Әкімшілігі (осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмалар бойынша – Премьер-Министр Кеңсесі) берген ескертпелердің жойылмауы. Сапасыз орындау туралы тұжырым Президент Әкімшілігі (осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмалар бойынша – Премьер-Министр Кеңсесі) құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысында, Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Президент Әкімшілігі басшылығының, Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының қарарларында немесе хаттамалық шешімдерінде қамтылады;
8) Қазақстан Республикасы Президентінің актісін немесе тапсырмасын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды ішінара орындау – жоспарланған барлық іс-шаралардың белгіленген мерзімдерде аяқталмауы, есептік ақпаратты толық ұсынбау, актінің немесе тапсырманың мазмұнында қойылған міндеттердің толық орындалуын, сондай-ақ жоспарланған мақсаттарға, нәтижелерге және аяқталу нысанына толық қол жеткізуді қамтамасыз етпеу. Актінің немесе тапсырманың ішінара орындалғаны туралы тұжырым Президент Әкімшілігі (осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмалар бойынша – Премьер-Министр Кеңсесі) құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысында (орындауды бағалауында), Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Президент Әкімшілігі басшылығының, Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының қарарларында немесе хаттамалық шешімдерінде, сондай-ақ орындаушы мемлекеттік органның есептік ақпаратында қамтылады;

9) отчетная информация по актам и поручениям Президента Республики Казахстан, а также поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – документ, подготовленный ответственным исполнителем по установленной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам для информирования о ходе и результатах исполнения акта/поручения;
10) экспертное заключение к контрольному акту или поручению Президента Республики Казахстан, а также к поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – документ, подготовленный ответственным структурным подразделением Администрации Президента (Канцелярии Премьер-Министра – по поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил) для оценки полноты и качества исполнения поручения, объективности продления срока исполнения либо его перевода на среднесрочный/долгосрочный контроль. Требования к структуре экспертного заключения ответственного структурного подразделения Администрации Президента устанавливаются внутренними актами Администрации Президента;
11) конечный результат исполнения – ожидаемый количественный и/или качественный показатель действий, событий. Конечный результат определяется только по поручениям и актам, содержание которых предполагает принятие конкретных выработанных мер, позволяющих достичь определенного измеряемого социально-экономического или иного эффекта;
12) дублирующее поручение – поручение, содержание (смысловое значение) которого или конечный результат полностью охватывает имеющийся на контроле акт или поручение;
13) стратегические и программные документы – стратегический план развития Республики Казахстан и государственные программы.
3-1. Ежегодно в сентябре Президент Республики Казахстан обращается с ежегодным посланием к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан.
3-2. Ежегодно в мае Правительство и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, направляют в Администрацию Президента предложения по тематике и содержанию проекта послания Президента Республики Казахстан.
3-3. Администрацией Президента формируются окончательные предложения по тематике и содержанию проекта послания, которые согласовываются с Президентом Республики Казахстан.
3-4. Администрация Президента представляет проект послания Президенту Республики Казахстан до 20 августа.";
пункты 3-5, 3-6, 3-7 и 3-8 исключить;
в пункте 4:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) Администрацией Президента;

9) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмалары, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша есептік ақпарат – жауапты орындаушы актінің/тапсырманың орындалу барысы және нәтижелері туралы хабар беру үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша дайындаған құжат;
10) Қазақстан Республикасы Президентінің бақылаудағы актісіне немесе тапсырмасына, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларға сараптамалық қорытынды – тапсырманың толық және сапалы орындалуын, орындау мерзімін ұзартудың не оны орта мерзімді/ұзақ мерзімді бақылауға ауыстырудың объективтілігін бағалау үшін Президент Әкімшілігінің (осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмалар бойынша – Премьер-Министр Кеңсесінің) жауапты құрылымдық бөлімшесі дайындаған құжат. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі сараптамалық қорытындысының құрылымына қойылатын талаптар Президент Әкімшілігінің ішкі актілерінде белгіленеді;
11) орындаудың түпкілікті нәтижесі – іс-қимылдардың, оқиғалардың күтілетін сандық және/немесе сапалық көрсеткіші. Түпкілікті нәтиже өздерінің мазмұны белгілі бір өлшенетін әлеуметтік-экономикалық немесе өзге әсерге жетуге мүмкіндік беретін нақты тұжырымдалған шаралар қабылдауды болжайтын тапсырмалар мен актілер бойынша ғана айқындалады;
12) қосарланатын тапсырма – мазмұны (мағыналық мәні) немесе түпкілікті нәтижесі бақылауда тұрған актіні немесе тапсырманы толығымен қамтитын тапсырма;
13) стратегиялық және бағдарламалық құжаттар – Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспары және мемлекеттік бағдарламалар.
3-1. Жыл сайын қыркүйекте Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан халқына елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы жыл сайынғы жолдауын арнайды.
3-2. Жыл сайын мамырда Үкімет және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауы жобасының тақырыбы мен мазмұны бойынша ұсыныстарын Президент Әкімшілігіне жібереді.
3-3. Президент Әкімшілігі жолдау жобасының тақырыбы мен мазмұны бойынша түпкілікті ұсыныстарды қалыптастырады, олар Қазақстан Республикасының Президентімен келісіледі.
3-4. Президент Әкімшілігі 20 тамызға дейін жолдау жобасын Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынады.";
3-5, 3-6, 3-7 және 3-8-тармақтар алып тасталсын;
4-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Президент Әкімшілігі;

2) Правительством;";
в пункте 6 слова "или сопроводительным письмом Премьер-Министра, адресованным Президенту Республики Казахстан" исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Проекты актов Президента Республики Казахстан, вносимые Правительством, визируются Премьер-Министром в бумажном и электронном виде.
Проекты актов Президента Республики Казахстан согласовываются руководителем государственного органа-разработчика в бумажном и электронном виде, руководителями Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции), уполномоченного органа по бюджетному планированию и других заинтересованных государственных органов – на электронном листе согласования.
Проекты актов Президента Республики Казахстан, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, согласовываются в бумажном виде.";
в пункте 9:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Проекты актов Президента Республики Казахстан согласовываются с руководителями Министерства юстиции, уполномоченного органа по бюджетному планированию и других заинтересованных государственных органов на электронном листе согласования.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Проекты актов Президента Республики Казахстан, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, согласовываются в бумажном виде.";
подпункт 4) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"4) соответствия поручениям Президента Республики Казахстан, а также поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, Администрации Президента;";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Экспертиза проектов актов Президента Республики Казахстан в Администрации Президента, за исключением актов по вопросам назначения на должности и освобождения от должностей судей, осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня их поступления, если Руководителем Администрации Президента не установлены иные сроки.";
в пункте 18:
после слова "рассматриваются" дополнить словами "структурными подразделениями Администрации Президента";
слово "восьми" заменить словом "десяти";
пункт 23 после слова "органам" дополнить словами "и организациям";
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:

2) Үкімет;";
6-тармақтағы "немесе Қазақстан Республикасының Президентіне жіберілетін Премьер-Министрдің ілеспе хатымен" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Үкімет енгізетін Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобаларына Премьер-Министр қағаздағы және электрондық түріне виза қояды.
Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобалары әзірлеуші мемлекеттік органның басшысымен – қағаздағы және электрондық түрде, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі – Әділет министрлігі), бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа мүдделі мемлекеттік органдардың басшыларымен электрондық келісу парағында келісіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды қамтитын Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобалары қағаздағы түрінде келісіледі.";
9-тармақта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобалары Әділет министрлігінің, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа мүдделі мемлекеттік органдардың басшыларымен электрондық келісу парағында келісіледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды қамтитын Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобалары қағаздағы түрінде келісіледі.";
16-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның, Президент Әкімшілігінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларға сәйкестігі;";
17-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Судьяларды лауазымға тағайындау және лауазымнан босату мәселелері жөніндегі актілерді қоспағанда, Президент Әкімшілігінде Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларына сараптама, егер Президент Әкімшілігінің Басшысы өзге мерзім белгілемесе, келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасының стратегияларын, Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, тұжырымдамалар мен доктриналарды бекіту туралы Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінің жобаларын Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері Президент Әкімшілігіне келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.";
23-тармақ "органдарға" деген сөзден кейін "және ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
3-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Порядок подготовки, согласования и представления на подпись проектов поручений Президента Республики Казахстан, Совета Безопасности и Ассамблеи";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Подготовка проектов поручений Президента Республики Казахстан осуществляется при организации:
1) региональных поездок;
2) международных мероприятий;
3) общественно значимых мероприятий с участием Президента Республики Казахстан;
4) заявлений (обращений) Президента Республики Казахстан;
5) рабочих совещаний;
6) расширенных заседаний Правительства с участием Президента Республики Казахстан;
7) заседаний консультативно-совещательных и иных органов, возглавляемых Президентом Республики Казахстан.
Проекты поручений по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 5), 6) и 7) части первой настоящего пункта, оформляются в виде протокола, который, как правило, подписывается Президентом Республики Казахстан.
Если в ходе региональной поездки совещания Президента Республики Казахстан не проводились, то проекты озвученных им поручений оформляются планом мероприятий по их исполнению, утверждаемым приказом Руководителя Администрации Президента.
Проекты поручений по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) части первой настоящего пункта, оформляются в виде текста поручений, подписываемого Президентом Республики Казахстан.
Проекты поручений по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктом 3) части первой настоящего пункта, оформляются в виде протокола, который, как правило, подписывается Президентом Республики Казахстан, либо плана мероприятий, утверждаемого приказом Руководителя Администрации Президента.
Проекты поручений по итогам заявлений (обращений) Президента Республики Казахстан, предусмотренных подпунктом 4) части первой настоящего пункта, а также проекты поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи, оформляются в виде плана мероприятий, утверждаемого приказом Руководителя Администрации Президента.
К протоколам, в том числе по итогам заседаний Совета Безопасности, а также к текстам поручений, оформляемым по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) части первой настоящего пункта, прилагаются закрепление контроля по реализации поручений по форме согласно приложению 1-4 и бумажная копия электронного листа согласования в Администрации Президента, заверенная штампом "Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс", согласно приложению 1-6 к настоящим Правилам.

"3. Қазақстан Республикасының Президенті, Қауіпсіздік Кеңесі және Ассамблея тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу және қол қоюға ұсыну тәртібі";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобаларын дайындау:
1) өңірлік сапарларды;
2) халықаралық іс-шараларды;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін қоғамдық маңызы бар іс-шараларды;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің мәлімдемелерін (үндеулерін);
5) жұмыс кеңестерін;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Үкіметтің кеңейтілген отырыстарын;
7) Қазақстан Республикасының Президенті басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші және өзге органдардың отырыстарын ұйымдастыру кезінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың қорытындысы бойынша тапсырмалардың жобалары, әдетте, Қазақстан Республикасының Президенті қол қоятын хаттама түрінде ресімделеді.
Егер өңірлік сапар барысында Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесі өткізілмесе, онда ол айтқан тапсырмалардың жобалары Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін оларды орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарымен ресімделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары Қазақстан Республикасының Президенті қол қоятын тапсырмалар мәтіні түрінде ресімделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары, әдетте, Қазақстан Республикасының Президенті қол қоятын хаттама не Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін іс-шаралар жоспары түрінде ресімделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген Қазақстан Республикасы Президенті мәлімдемелерінің (үндеулерінің) қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары, сондай-ақ Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың жобалары Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін іс-шаралар жоспары түрінде ресімделеді.
Хаттамаларға, оның ішінде Қауіпсіздік Кеңесі отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамаларға, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша ресімделетін тапсырмалардың мәтіндеріне осы Қағидаларға 1-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырмаларды іске асыру бойынша бақылауды бекіту және 1-6-қосымшаға сәйкес "Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс" деген мөртабанмен куәландырылған Президент Әкімшілігіндегі электрондық келісу парағының қағаздағы көшірмесі қоса беріледі.

План мероприятий (проекты поручений), утверждаемый приказом Руководителя Администрации Президента, оформляется по форме согласно приложению 1-4 к настоящим Правилам.";
пункт 28 после слова "Казахстан" дополнить словами ", Совета Безопасности и Ассамблеи";
в пункте 30:
часть первую изложить в следующей редакции:
"30. Государственные органы в рамках предстоящих мероприятий с участием Президента Республики Казахстан, сессий Ассамблеи обеспечивают представление в Администрацию Президента предложений к проектам поручений или проектов поручений по решению Руководителя Администрации Президента, его заместителя, помощника Президента в срок не менее чем за десять рабочих дней до проведения мероприятий с участием Президента Республики Казахстан:";
в подпункте 2):
после слова "мероприятиям," дополнить словами "сессиям Ассамблеи,";
после слова "Правительства" слова "Республики Казахстан" исключить;
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Государственные органы в рамках предстоящих заседаний Совета Безопасности обеспечивают представление в Администрацию Президента предложений к проектам поручений в сроки, установленные Аппаратом Совета Безопасности.";
часть первую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"31. В случае если по проектам поручений Президента Республики Казахстан, Ассамблеи имеются замечания и предложения, то структурным подразделением Администрации Президента по согласованию с курирующим заместителем Руководителя Администрации Президента проекты поручений могут быть доработаны в рабочем порядке.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Ответственное структурное подразделение Администрации Президента не менее чем за пять рабочих дней до проведения мероприятия с участием Президента Республики Казахстан или сессии Ассамблеи представляет проект поручений Президента Республики Казахстан или поручений Ассамблеи Руководителю Администрации Президента.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Государственные органы и организации совместно с ответственным структурным подразделением Администрации Президента в течение трех рабочих дней после мероприятия (со дня завершения рабочей поездки) с участием Президента Республики Казахстан (кроме международных мероприятий) или сессии Ассамблеи разрабатывают или актуализируют ранее внесенные в Администрацию Президента проекты поручений.
Государственные органы в установленном порядке обеспечивают согласование разработанного проекта поручений Президента Республики Казахстан или поручений Ассамблеи и его внесение в бумажном и электронном виде в Администрацию Президента в течение пяти рабочих дней после проведения мероприятия с участием Президента Республики Казахстан или сессии Ассамблеи.
Особенности подготовки и согласования проектов поручений Президента Республики Казахстан по итогам международных мероприятий определяются Президентом Республики Казахстан.
Особенности подготовки и согласования проектов поручений по итогам заседаний Совета Безопасности определяются Администрацией Президента.";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:

Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін іс-шаралар жоспары (тапсырмалар жобалары) осы Қағидаларға 1-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.";
28-тармақ "Президенті" деген сөзден кейін ", Қауіпсіздік Кеңесі және Ассамблея" деген сөздермен толықтырылсын;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Мемлекеттік органдар алдағы болатын Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін іс-шаралар, Ассамблея сессиялары шеңберінде:
1) жергілікті атқарушы органдар – өңірлік сапарлар бойынша;
2) орталық мемлекеттік органдар – Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін қоғамдық маңызы бар іс-шаралар, Ассамблея сессиялары, жұмыс кеңестері, Үкіметтің кеңейтілген отырыстары, Қазақстан Республикасының Президенті басқаратын консультативтік-кеңесші және өзге де органдардың отырыстары бойынша тапсырмалардың жобаларына ұсыныстарды немесе Президент Әкімшілігі Басшысының, оның орынбасарының, Президент көмекшісінің шешімі бойынша тапсырмалардың жобаларын Президент Әкімшілігіне Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен іс-шаралар өткізілгенге дейін кемінде он жұмыс күні қалғанда ұсынуды қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік органдар алдағы болатын Қауіпсіздік Кеңесінің отырыстары шеңберінде тапсырмалардың жобаларына ұсыныстарды Президент Әкімшілігіне Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты белгілеген мерзімдерде ұсынуды қамтамасыз етеді.";
31-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Егер Қазақстан Республикасы Президенті, Ассамблея тапсырмаларының жобалары бойынша ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда, онда Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесі Президент Әкімшілігі Басшысының жетекшілік ететін орынбасарымен келісім бойынша тапсырмалардың жобаларын жұмыс тәртібімен пысықтауы мүмкін.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен іс-шаралар немесе Ассамблеяның сессиясы өткізілгенге дейін кемінде бес жұмыс күні қалғанда Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының немесе Ассамблея тапсырмаларының жобасын Президент Әкімшілігінің Басшысына ұсынады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесімен бірлесіп Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен іс-шарадан (халықаралық іс-шаралардан басқа) немесе Ассамблеяның сессиясынан кейін (жұмыс сапары аяқталған күннен бастап) үш жұмыс күні ішінде тапсырмалардың жобаларын әзірлейді немесе Президент Әкімшілігіне бұрын енгізілген тапсырмалардың жобаларын жаңалайды.
Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының немесе Ассамблея тапсырмаларының әзірленген жобасын келісуді және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен іс-шара немесе Ассамблеяның сессиясы өткізілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қағаздағы және электрондық түрінде Президент Әкімшілігіне енгізуді белгіленген тәртіппен қамтамасыз етеді.
Халықаралық іс-шаралар қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті тапсырмаларының жобаларын дайындау және келісу ерекшеліктерін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
Қауіпсіздік Кеңесі отырыстарының қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобаларын дайындау және келісу ерекшеліктерін Президент Әкімшілігі айқындайды.";
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"34. Администрация Президента обеспечивает рассмотрение и согласование проекта поручений Президента Республики Казахстан, проекта поручений Ассамблеи в течение трех рабочих дней со дня поступления, в том числе на предмет соответствия пункту 28 настоящих Правил, влияния исполнения поручений на достижение ключевых индикаторов развития страны, определенных в Стратегическом плане развития страны и иных документах Системы государственного планирования, а также исключения дублирования с ранее данными Президентом Республики Казахстан поручениями.";
в пункте 35-2 слова "настоящему Указу" заменить словами "настоящим Правилам";
в пункте 35-5 слова "Республики Казахстан" исключить;
пункт 35-6 изложить в следующей редакции:
"35-6. Правительство в течение пяти рабочих дней после получения проекта общенационального плана мероприятий направляет его в Администрацию Президента.
Проект общенационального плана мероприятий рассматривается в срок не более десяти рабочих дней со дня его поступления в Администрацию Президента.
К проекту общенационального плана мероприятий, вносимого на рассмотрение Президента Республики Казахстан, прилагается согласованное с заинтересованными структурными подразделениями Администрации Президента закрепление контроля исполнения общенационального плана мероприятий.";
заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, решений Совета Безопасности и Ассамблеи";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Контроль за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан осуществляют:
1) Администрация Президента – в отношении Правительства, центральных и местных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, иных государственных органов и организаций, а также по согласованию негосударственных организаций;
2) Правительство – в отношении центральных и местных исполнительных органов, иных государственных органов и организаций, а также по согласованию негосударственных организаций;
3) центральные государственные и местные исполнительные органы – в отношении подведомственных организаций и должностных лиц.
Администрация Президента в порядке, установленном разделом 4 настоящих Правил, осуществляет контроль исполнения поручений, содержащихся в решениях:
1) Ассамблеи;
2) Совета Безопасности.";
в пункте 36-1:
после слова "органам," дополнить словами "за исключением государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан,";
после слов "Правительству", "Правительство" слова "Республики Казахстан" исключить;
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"34. Президент Әкімшілігі Қазақстан Республикасының Президенті тапсырмаларының жобасын, Ассамблея тапсырмаларының жобасын келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде, оның ішінде осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкестігі, тапсырмаларды орындаудың елдің Стратегиялық даму жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің өзге де құжаттарында айқындалған ел дамуының түйінді индикаторларына қол жеткізуге ықпал етуі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің бұрын берген тапсырмаларына қосарлануын болдырмау тұрғысынан қарауды және келісуді қамтамасыз етеді.";
35-2-тармақта "осы Жарлыққа" деген сөздер "осы Қағидаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
35-5-тармақта "Қазақстан Республикасының Үкіметіне" деген сөздер "Үкіметке" деген сөзбен ауыстырылсын;
35-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35-6. Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының жобасын алғаннан кейін Үкімет бес жұмыс күні ішінде оны Президент Әкімшілігіне жібереді.
Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының жобасы Президент Әкімшілігіне келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қаралады.
Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілетін жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының жобасына Президент Әкімшілігінің мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен келісілген жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының орындалуын бақылауды бекіту қоса беріледі.";
4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, Қауіпсіздік Кеңесі және Ассамблея шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды:
1) Үкіметке, орталық және жергілікті атқарушы органдарға, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарға, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарға, сондай-ақ келісім бойынша мемлекеттік емес ұйымдарға қатысты – Президент Әкімшілігі;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдарға, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарға, сондай-ақ келісім бойынша мемлекеттік емес ұйымдарға қатысты – Үкімет;
3) ведомстволық бағынысты ұйымдар мен лауазымды адамдарға қатысты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
Президент Әкімшілігі:
1) Ассамблеяның;
2) Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды осы Қағидалардың 4-бөлімінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.";
36-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36-1. Қазақстан Республикасы Президентінің өңірлік сапарлар, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралар қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарды қоспағанда, Үкіметке, орталық және жергілікті атқарушы органдарға берген тапсырмалары тармақтарының уақтылы әрі сапалы іске асырылуын бақылауды Үкімет жүзеге асырады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"37. Объектами контроля актов и поручений Президента Республики Казахстан, Совета Безопасности, Ассамблеи являются:
1) акты либо пункты актов Президента Республики Казахстан;
2) поручения либо пункты поручений Президента Республики Казахстан, данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, заявлений (обращений) Президента Республики Казахстан, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента Республики Казахстан, консультативно-совещательных и иных органов, возглавляемых Президентом Республики Казахстан;
3) личные поручения Президента Республики Казахстан;
4) поручения Президента Республики Казахстан, опубликованные в его официальных аккаунтах в социальных сетях или средствах массовой информации;
5) поручения либо пункты поручений Президента Республики Казахстан по служебным и иным документам, обращениям физических и юридических лиц при наличии штампа "Бақылауға алынды" на бумажных носителях или отметки о статусе контроля в электронной карточке документа;
6) поручения либо пункты поручений, содержащиеся в решениях Совета Безопасности;
7) поручения либо пункты поручений, содержащиеся в решениях Ассамблеи.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Контроль за своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, осуществляется путем:
1) истребования необходимой информации;
2) заслушивания и обсуждения отчетов и докладов об исполнении;
3) ревизии и иных форм документальной проверки;
4) проверки с выездом на место;
5) других, не противоречащих законодательству, способов.
В отношении должностных лиц, допустивших нарушение сроков предоставления в Администрацию Президента информации об исполнении актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, рассматривается вопрос о привлечении к дисциплинарной ответственности.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. В государственных органах и организациях субъектами, осуществляющими контроль за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, являются следующие должностные лица:

"37. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қауіпсіздік Кеңесінің, Ассамблеяның актілері мен тапсырмаларын бақылау объектілері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері не актілерінің тармақтары;
2) өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, Қазақстан Республикасы Президенті мәлімдемелерінің (үндеулерінің), жұмыс кеңестерінің, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Қазақстан Республикасының Президенті басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші және өзге де органдар отырыстарының қорытындылары бойынша берілген Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмалары;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;
5) құжаттың қағаздағы жеткізгіштерінде "Бақылауға алынды" деген мөртабан немесе электрондық карточкасында бақылау мәртебесі туралы белгі болған кезде, Қазақстан Республикасы Президентінің қызметтік және өзге құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары;
6) Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалар не тапсырмалардың тармақтары;
7) Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар не тапсырмалардың тармақтары.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың уақтылы әрі сапалы орындалуын бақылау:
1) қажетті ақпаратты талап ету;
2) атқарылуы туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
3) ревизия және құжаттамалық тексерудің өзге нысандары;
4) жергілікті жерге барып тексеру жолымен;
5) заңнамаға қайшы келмейтін басқа да тәсілдермен жүзеге асырылады.
Президент Әкімшілігіне Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуы туралы ақпарат беру мерзімдерін бұзуға жол берген лауазымды адамдарға қатысты тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы мәселе қаралады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Мемлекеттік органдарда және ұйымдарда Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыратын субъектілер мынадай лауазымды адамдар болып табылады:

1) первый руководитель государственного органа и организации, осуществляющий общее руководство и контроль за своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи;
2) руководитель аппарата государственного органа, организующий контроль за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, и соблюдением исполнительской дисциплины, обеспечивающий эффективное взаимодействие подразделений государственного органа;
3) заместители первого руководителя государственного органа и организации, обеспечивающие качественное исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, по курируемым направлениям работы.
В субъектах квазигосударственного сектора и негосударственных организациях общее руководство и контроль за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, осуществляют по согласованию первые руководители данных организаций.
Указанные должностные лица, за исключением должностных лиц негосударственных организаций, несут персональную ответственность за своевременное и качественное исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Сроки исполнения, установленные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан, а также поручениях, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, исчисляются в рабочих днях со дня их поступления в государственный орган и организацию.";
пункт 42 после слова "Казахстан" дополнить словами ", Совета Безопасности и Ассамблеи";
в пункте 43:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"43. Исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, обеспечивается в сроки, указанные в данных актах и поручениях либо закреплении контроля по их реализации или в сроки, указанные в резолюциях Президента Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента, помощника Президента – Секретаря Совета Безопасности.
В случаях, если в самом тексте акта/поручения или соответствующей резолюции отсутствуют сроки исполнения и к документу не составляется закрепление контроля, то сроки определяются в порядке, установленном Администрацией Президента, и отражаются в электронной или бумажной карточке контрольного поручения.";
в части третьей и пятой после слова "Правительство" слова "Республики Казахстан" исключить;

1) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың уақтылы әрі сапалы орындалуына жалпы басшылық пен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның және ұйымның бірінші басшысы;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын және орындаушылық тәртіптің сақталуын бақылауды ұйымдастыратын, мемлекеттік орган бөлімшелерінің тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін мемлекеттік орган аппаратының басшысы;
3) жетекшілік ететін жұмыс бағыттары бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың сапалы орындалуын қамтамасыз ететін мемлекеттік органның және ұйымның бірінші басшысының орынбасарлары.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінде және мемлекеттік емес ұйымдарда Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуына жалпы басшылық пен бақылауды осы ұйымдардың бірінші басшылары келісім бойынша жүзеге асырады.
Мемлекеттік емес ұйымдардың лауазымды адамдарын қоспағанда, көрсетілген лауазымды адамдар Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың уақтылы әрі сапалы орындалуы үшін дербес жауапты болады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларында, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларда белгіленген орындау мерзімдері олардың мемлекеттік органға және ұйымға келіп түскен күнінен бастап жұмыс күндерімен есептеледі.";
42-тармақ "Президентінің" деген сөзден кейін ", Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның" деген сөздермен толықтырылсын;
43-тармақта:
бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау осы актілер мен тапсырмаларда не олардың іске асырылуын бақылауды бекітуде көрсетілген мерзімдерде немесе Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Президент көмекшісінің – Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының қарарларында көрсетілген мерзімдерде қамтамасыз етіледі.
Егер актінің/тапсырманың мәтінінің өзінде немесе тиісті қарарда орындау мерзімдері болмаған және құжатқа бақылауды бекіту жасалмаған жағдайларда, мерзімдер Президент Әкімшілігі белгілеген тәртіппен айқындалады және бақылаудағы тапсырманың электрондық немесе қағаздағы карточкасында көрсетіледі.";
үшінші және бесінші бөліктерінде "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "Үкімет" деген сөзбен аустырылсын;

дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Поручения Президента Республики Казахстан, опубликованные в его официальных аккаунтах в социальных сетях или средствах массовой информации, подлежат исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами, в соответствии с закреплением исполнения поручения, подготавливаемым Администрацией Президента.
Порядок закрепления поручений Президента Республики Казахстан, опубликованных в его официальных аккаунтах в социальных сетях и средствах массовой информации, определяется Администрацией Президента.";
пункт 45 после слова "Казахстан" дополнить словами ", Совета Безопасности и Ассамблеи";
пункт 46-1 изложить в следующей редакции:
"46-1. В случае, когда исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, Совета Безопасности и Ассамблеи, имеющих комплексный и межведомственный характер со сроком исполнения свыше шести месяцев, возлагается на два и более государственных органа в рамках их компетенции, а также направлено на формирование и реализацию новых либо изменение имеющихся подходов, норм и правил в какой-либо отрасли/сфере/регионе, государственный орган-исполнитель в течение десяти рабочих дней после поступления документа разрабатывает план организационных мероприятий (дорожная карта) по форме согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам и согласовывает его с ответственным структурным подразделением Администрации Президента.";
в пункте 46-2:
часть первую после слова "Казахстан" дополнить словами ", а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"План организационных мероприятий (дорожная карта), в которых задействован только государственный орган-исполнитель и при необходимости его подведомственные организации, утверждается первым руководителем данного государственного органа.";
пункт 46-3 изложить в следующей редакции:
"46-3. В случае принятия плана организационных мероприятий (дорожной карты) не требуется утверждение государственными органами планов мероприятий по реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, предусмотренных пунктом 47 настоящих Правил.";
пункт 46-4 изложить в следующей редакции:
"46-4. Порядок составления и требования к содержанию плана организационных мероприятий (дорожной карты) определяются Администрацией Президента.";
дополнить пунктом 46-5 следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмаларын барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар Президент Әкімшілігі дайындайтын тапсырмалардың орындалуын бекітуге сәйкес орындауға тиіс.
Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмаларын бекіту тәртібін Президент Әкімшілігі айқындайды.";
45-тармақ "Президентінің" деген сөзден кейін ", Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның" деген сөздермен толықтырылсын;
46-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46-1. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның орындау мерзімі алты айдан асатын кешенді және ведомствоаралық сипаты бар актілері мен тапсырмаларын орындау өздерінің құзыреті шеңберінде екі және одан көп мемлекеттік органға жүктелген, сондай-ақ қандай да бір саладағы/аядағы/өңірдегі тәсілдердің, нормалар мен қағидалардың жаңаларын қалыптастыруға және іске асыруға не қолда барын өзгертуге бағытталған жағдайда, орындаушы мемлекеттік орган құжат келіп түскеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) әзірлейді және оны Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесімен келіседі.";
46-2-тармақта:
бірінші бөлік "тапсырмасын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бір орындаушы мемлекеттік орган және қажет болған кезде оның ведомстволық бағынысты ұйымдары ғана қатысатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) осы мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.";
46-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46-3. Ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) қабылданған жағдайда, мемлекеттік органдардың осы Қағидалардың 47-тармағында көзделген Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарларын бекітуі талап етілмейді.";
46-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46-4. Ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) жасау тәртібін және оның мазмұнына қойылатын талаптарды Президент Әкімшілігі айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 46-5-тармақпен толықтырылсын:

"46-5. План организационных мероприятий (дорожная карта) в обязательном порядке разрабатывается при переводе поручений на долгосрочный контроль. Государственный орган-исполнитель разрабатывает план организационных мероприятий (дорожную карту) по форме согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам и согласовывает с ответственными структурными подразделениями Администрации Президента.
Порядок утверждения плана организационных мероприятий (дорожной карты) по поручениям, переведенным на долгосрочный контроль, аналогичен порядку, установленному пунктом 46-2 настоящих Правил.";
пункт 47 после слова "Казахстан" дополнить словами ", а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи";
пункт 47-1 после слова "Казахстан," дополнить словами "а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи,";
в пункте 47-2:
в части пятой слова "настоящему Указу" заменить словами "настоящим Правилам";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Руководитель Администрации Президента докладывает о ходе исполнения общенационального плана мероприятий Президенту Республики Казахстан по итогам года.";
пункт 48 после слова "Казахстан" дополнить словами ", Совета Безопасности и Ассамблеи";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Государственные органы-соисполнители (организации) актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, вносят свои предложения государственному органу (организации), осуществляющему свод, при исполнении актов и поручений, поставленных на:
1) срочный контроль, с пометкой "весьма срочно" – в течение одного рабочего дня со дня поступления поручения, "срочно", "ускорить" – не позднее чем за три рабочих дня, если иное не установлено соответствующим поручением;
2) краткосрочный контроль – не позднее чем за пять рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
3) среднесрочный контроль – не позднее чем за десять рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
4) долгосрочный контроль – не позднее чем за двадцать рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением.";
пункт 49-1 после слова "Казахстан" дополнить словами ", а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи";
пункт 50 изложить в следующей редакции:

"46-5. Тапсырмаларды ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру кезінде ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) міндетті түрде әзірленеді. Орындаушы мемлекеттік орган осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) әзірлейді және Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшелерімен келіседі.
Ұзақ мерзімді бақылауға ауыстырылған тапсырмалар бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) бекіту тәртібі осы Қағидалардың 46-2-тармағында белгіленген тәртіпке ұқсас.";
47-тармақ "тапсырмаларын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
47-1-тармақ "тапсырмаларын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
47-2-тармақта:
бесінші бөліктегі "осы Жарлыққа" деген сөздер "осы Қағидаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Президент Әкімшілігінің Басшысы жыл қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы баяндайды.";
48-тармақ "Президентінің" деген сөзден кейін ", Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның" деген сөздермен толықтырылсын;
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар (ұйымдар) актілер мен тапсырмаларды орындаған кезде жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға (ұйымға):
1) "өте шұғыл" деген белгісі бар шұғыл бақылауға қойылғандары туралы – тапсырма түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жылдамдатылсын" деген белгісі барлар туралы – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) қысқа мерзімді бақылауға қойылғандары туралы – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) орта мерзімді бақылауға қойылғандары туралы – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) ұзақ мерзімді бақылауға қойылғандары туралы – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей өз ұсыныстарын енгізеді.";
49-1-тармақ "тапсырмаларының" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"50. Отчетная информация о ходе реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, включает сведения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сводная отчетная информация Правительства об исполнении поручений, указанных в пункте 36-1 настоящих Правил, предоставляется по каждому поручению с пояснительной запиской согласно приложениям 1-5 и 2, содержащей основные результаты и оценку исполнения, в разрезе пунктов поручения.";
пункт 50-1 изложить в следующей редакции:
"50-1. Информация Правительства о ходе реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, вносится в Администрацию Президента за подписью Премьер-Министра, соответствующего заместителя Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии Премьер-Министра в зависимости от адресата резолюции Президента Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента или помощника Президента – Секретаря Совета Безопасности.";
пункт 50-2 исключить;
в пункте 52:
часть первую после слова "Казахстан" дополнить словами ", а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"По поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил, основными исполнителями которых являются государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, соответствующее письмо о продлении срока исполнения либо перевода на среднесрочный или долгосрочный контроль направляется ими в адрес Руководителя Администрации Президента.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Продление сроков исполнения пунктов актов и/или поручений Президента Республики Казахстан, а также пунктов поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи, либо их перевод на среднесрочный или долгосрочный контроль, за исключением поручений, указанных в пункте 36-1 настоящих Правил, допускаются не более одного раза по решению Президента Республики Казахстан или Руководителя Администрации Президента на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента либо его согласия с предложением Правительства либо государственного органа-исполнителя, завизированного ответственными должностными лицами Администрации Президента.
Продление сроков исполнения поручений, указанных в пункте 36-1 настоящих Правил, либо их перевод на среднесрочный или долгосрочный контроль допускаются не более одного раза по решению Премьер-Министра или его заместителя.
По поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности, решение о продлении срока исполнения, перевода их на среднесрочный или долгосрочный контроль, а также об установлении срока промежуточного информирования принимается помощником Президента – Секретарем Совета Безопасности.
Перевод на среднесрочный контроль осуществляется с ежемесячным или ежеквартальным промежуточным информированием Администрации Президента о ходе исполнения поручения. Решение о переводе на среднесрочный контроль принимается в случае невозможности завершения исполнения поручения и/или достижения конечного результата в течение первоначально установленного срока по объективно сложившимся внешним обстоятельствам.
Перевод на долгосрочный контроль осуществляется с ежеквартальным или полугодовым промежуточным информированием Администрации Президента о ходе исполнения поручения. Решение о переводе на долгосрочный контроль принимается в случае невозможности завершения исполнения поручения к установленному сроку по объективно сложившимся внешним обстоятельствам, и в случае необходимости осуществления контроля эффективности результатов исполнения поручения или его влияния на достижение ключевых индикаторов развития страны.";

"50. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды іске асыру барысы туралы есептік ақпарат осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді қамтиды.
Осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмалардың орындалуы туралы Үкіметтің жиынтық есептік ақпараты 1-5 және 2-қосымшаларға сәйкес тапсырмалардың тармақтары бөлінісінде орындалудың негізгі нәтижелері мен бағалануы қамтылатын түсіндірме жазбасымен бірге әрбір тапсырма бойынша беріледі.";
50-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50-1. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы Үкімет ақпараты Президент Әкімшілігіне енгізіледі, оған Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігі Басшысының немесе Президент көмекшісінің – Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының қарарының адресатына қарай Премьер-Министр, Премьер-Министрдің тиісті орынбасары немесе Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы қол қояды.";
50-2-тармақ алып тасталсын;
52-тармақта:
бірінші бөлік "тапсырмаларының" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген, негізгі орындаушылары Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар болып табылатын тапсырмалар бойынша орындау мерзімін ұзарту не орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы тиісті хатты осы органдар Президент Әкімшілігі Басшысының атына жібереді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің және/немесе тапсырмаларының, сондай-ақ Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың тармақтарын орындау мерзімдерін ұзартуға не оларды орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыруға Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы не оның Президент Әкімшілігінің жауапты лауазымды адамдары виза қойған Үкіметтің не орындаушы мемлекеттік органның ұсынысына келісімі негізінде Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша бір реттен асырмай жол беріледі.
Осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмаларды орындау мерзімдерін ұзартуға не оларды орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыруға Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарының шешімі бойынша бір реттен асырмай жол беріледі.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша орындау мерзімін ұзарту, оларды орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру, сондай-ақ аралық хабар беру мерзімін белгілеу туралы шешімді Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы қабылдайды.
Орта мерзімді бақылауға ауыстыру Президент Әкімшілігіне тапсырманың орындалу барысы туралы ай сайын немесе тоқсан сайын аралық хабар бере отырып жүзеге асырылады. Бастапқы белгіленген мерзім ішінде объективті қалыптасқан сыртқы мән-жайлар бойынша тапсырманың орындалуын аяқтау және/немесе түпкілікті нәтижеге қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда, орта мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешім қабылданады.
Ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру Президент Әкімшілігіне тапсырманың орындалу барысы туралы тоқсан сайын немесе жарты жыл сайын аралық хабар бере отырып жүзеге асырылады. Объективті қалыптасқан сыртқы мән-жайлар бойынша белгіленген мерзімге тапсырманың орындалуын аяқтау мүмкін болмаған жағдайда және тапсырманың орындалу нәтижелерінің тиімділігіне немесе оның ел дамуының түйінді индикаторларына қол жеткізуге тигізетін ықпалына бақылауды жүзеге асыру қажет болған жағдайда, ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешім қабылданады.";

дополнить пунктом 53-1 следующего содержания:
"53-1. По актам или поручениям Президента Республики Казахстан, а также поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента может быть принято решение об установлении нового срока (переносе срока) исполнения в случаях, если:
1) поручение по содержанию было исполнено, но вопрос оставлен на контроле для оценки его конечной результативности и эффективности, внедрения новых предложенных подходов;
2) возникла необходимость проработки дополнительных вопросов в рамках качественной и всесторонней реализации ранее данного поручения;
3) реализация поручения напрямую связана с другими поручениями, сроки исполнения которых продлены или перенесены;
4) введены ограничения в организации работы государственных органов и организаций, связанные с чрезвычайным положением, чрезвычайной ситуацией и карантинными мерами.
Решение об установлении нового срока (переносе срока) исполнения актов или поручений Президента Республики Казахстан, Ассамблеи принимается Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента.
Решение об установлении нового срока (переносе срока) исполнения поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, принимается помощником Президента – Секретарем Совета Безопасности.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Повторное продление срока исполнения пунктов актов и/или поручений, в том числе указанных в пункте 36-1 настоящих Правил, основными исполнителями которых являются государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, допускается в исключительных случаях по решению Президента Республики Казахстан или Руководителя Администрации Президента с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц организаций и информированием Администрации Президента о принятых мерах в срок не более одного месяца.
Повторное продление сроков исполнения других поручений, указанных в пункте 36-1 настоящих Правил, допускается в исключительных случаях по решению Премьер-Министра или его заместителя с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц организаций и информированием Канцелярии Премьер-Министра о принятых мерах в срок не более одного месяца.
Повторное продление срока исполнения поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, допускается в исключительных случаях по решению помощника Президента – Секретаря Совета Безопасности с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц организаций и информированием Администрации Президента о принятых мерах в срок не более одного месяца.";

мынадай мазмұндағы 53-1-тармақпен толықтырылсын:
"53-1. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері немесе тапсырмалары, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша, егер:
1) тапсырма мазмұны бойынша орындалған, бірақ мәселе оның түпкілікті нәтижелігі мен тиімділігін бағалау, ұсынылған жаңа тәсілдерді енгізу үшін бақылауда қалдырылған;
2) бұрын берілген тапсырманы сапалы және жан-жақты іске асыру шеңберінде қосымша мәселелерді пысықтау қажеттігі туған;
3) тапсырманы іске асыру орындалу мерзімдері ұзартылған немесе ауыстырылған басқа тапсырмаларға тікелей байланысты болған;
4) төтенше жағдайға, төтенше ахуалға және карантин шараларына байланысты мемлекеттік органдардың және ұйымдардың жұмысын ұйымдастыруға шектеулер енгізілген жағдайларда, Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы негізінде жаңа орындау мерзім белгілеу (мерзімді ауыстыру) туралы шешім қабылдануы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Ассамблеяның актілерін немесе тапсырмаларын орындаудың жаңа мерзімін белгілеу (мерзімін ауыстыру) туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы қабылдайды.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындаудың жаңа мерзімін белгілеу (мерзімін ауыстыру) туралы шешімді Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы қабылдайды.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Актілердің және/немесе тапсырмалардың, оның ішінде осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген, негізгі орындаушылары Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар болып табылатын актілердің және/немесе тапсырмалардың тармақтарын орындау мерзімін қайта ұзартуға Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша айрықша жағдайларда, мемлекеттік саяси қызметшілердің және ұйымдардың жауапты лауазымды адамдарының тәртіптік жауапкершілігі туралы мәселені қарап және бір айдан аспайтын мерзімде Президент Әкімшілігіне қабылданған шаралар туралы хабар бере отырып жол беріледі.
Осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген басқа тапсырмаларды орындау мерзімдерін қайта ұзартуға Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарының шешімі бойынша айрықша жағдайларда, мемлекеттік саяси қызметшілердің және ұйымдардың жауапты лауазымды адамдарының тәртіптік жауапкершілігі туралы мәселені қарап және бір айдан аспайтын мерзімде Премьер-Министр Кеңсесіне қабылданған шаралар туралы хабар бере отырып жол беріледі.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау мерзімін қайта ұзартуға Президент көмекшісінің – Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының шешімі бойынша айрықша жағдайларда, мемлекеттік саяси қызметшілердің және ұйымдардың жауапты лауазымды адамдарының тәртіптік жауапкершілігі туралы мәселені қарап және бір айдан аспайтын мерзімде Президент Әкімшілігіне қабылданған шаралар туралы хабар бере отырып жол беріледі.";

в пункте 54-1:
части первую и вторую после слова "Казахстан" дополнить словами ", а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи,";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего пункта не распространяются на поручения, указанные в пункте 36-1 настоящих Правил, за исключением поручений, основными исполнителями которых являются государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан.";
часть первую пункта 54-2 в после слова "месяцев" дополнить словами ", за исключением поручений, основными исполнителями которых являются государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан,";
пункт 55 после слова "Казахстан" дополнить словами ", а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи,";
в пункте 57:
подпункты 1) и 1-1) изложить в следующей редакции:
"1) полное и качественное исполнение, в том числе подписанный закон, принятый акт Президента или Правительства;
1-1) новое поручение Президента Республики Казахстан, Совета Безопасности, Ассамблеи, охватывающее (дублирующее) ранее данное поручение;";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"На контроль Правительства или другого государственного органа могут передаваться только поручения, связанные с их текущей деятельностью и не требующие принятия новых мер.";
пункты 58, 59, 60 и 61 изложить в следующей редакции:
"58. Для снятия с контроля пунктов актов и/или поручений руководитель государственного органа (организации), ответственного за исполнение, вносит письмо с развернутым изложением одного из оснований, указанных в пункте 57 настоящих Правил:
в Администрацию Президента, в том числе по поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил, где основными исполнителями являются государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан;
в Канцелярию Премьер-Министра – по иным поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил.
59. Снятие с контроля пунктов актов и/или поручений Президента Республики Казахстан, за исключением поручений, указанных в пункте 36-1 настоящих Правил, осуществляется Президентом Республики Казахстан, Руководителем Администрации Президента или уполномоченным им заместителем Руководителя Администрации Президента:

54-1-тармақта:
бірінші және екінші бөліктер "тапсырмаларының" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Негізгі орындаушылары Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар болып табылатын тапсырмаларды қоспағанда, осы тармақтың ережелері осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмаларға қолданылмайды.";
54-2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"54-2. Осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген, негізгі орындаушылары Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар болып табылатын тапсырмаларды қоспағанда, орындалу мерзімі үш айдан асатын тапсырмалардың орындалуын қайта ұзарту туралы ұсынысты орындаушы мемлекеттік орган (ұйым) орындалу мерзімінің аяқталуына дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей Үкімет басшылығына немесе Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысына енгізеді.";
55-тармақ "тапсырмалары" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар" деген сөздермен толықтырылсын;
57-тармақта:
1) және 1-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) толық және сапалы орындалуы, оның ішінде заңға қол қойылуы, Президент немесе Үкімет актісінің қабылдануы;
1-1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қауіпсіздік Кеңесінің, Ассамблеяның бұрын берілген тапсырманы қамтитын (қосарланатын) жаңа тапсырмасы;";
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Үкіметтің немесе басқа мемлекеттік органның бақылауына олардың ағымдағы қызметіне байланысты және жаңа шаралар қабылдауды талап етпейтін тапсырмалар ғана берілуі мүмкін.";
58, 59, 60 және 61-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Актілердің және/немесе тапсырмалардың тармақтарын бақылаудан алу үшін орындауға жауапты мемлекеттік органның (ұйымның) басшысы осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілген негіздердің біреуін жан-жақты баяндай отырып:
Президент Әкімшілігіне, оның ішінде осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген, негізгі орындаушылары Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар болып табылатын тапсырмалар бойынша;
осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген өзге тапсырмалар бойынша Премьер-Министр Кеңсесіне хат енгізеді.
59. Қазақстан Республикасының Президенті, Президент Әкімшілігінің Басшысы немесе олар уәкілеттік берген Президент Әкімшілігі Басшысының орынбасары, осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің және/немесе тапсырмаларының тармақтарын бақылаудан алуды:

1) по предложению государственного органа-исполнителя (организации), а в случаях, если затрагиваются полномочия Правительства, – после согласования с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) или его заместителем на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента либо его согласия, оформленного визами ответственных должностных лиц Администрации Президента;
2) на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента по итогам проверок Администрации Президента с выездом на место, а также проведенных ревизий и иных форм документальной проверки.
Снятие с контроля поручений, указанных в пункте 36-1 настоящих Правил, а также переданных на контроль Правительства согласно подпункту 3) пункта 57 настоящих Правил, осуществляется Премьер-Министром или его заместителем, за исключением поручений, основными исполнителями которых являются государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан.
Снятие с контроля поручений, переданных согласно подпункту 3) пункта 57 настоящих Правил на контроль государственного органа, осуществляется его первым руководителем.
В случае, если по итогам рассмотрения сводной отчетной информации Правительства или государственного органа будет установлено, что пункт поручения Президента Республики Казахстан был снят с контроля с нарушением требований подпунктов 1), 1-1) и 2) пункта 57 настоящих Правил, Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента принимается решение о возобновлении контроля и продлении срока исполнения такого пункта поручения.
Снятие с контроля поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, контролируемых Администрацией Президента, осуществляется помощником Президента – Секретарем Совета Безопасности.
Снятие с контроля поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи, осуществляется Руководителем Администрации Президента.
60. Снятие с контроля исполнения личных поручений Президента Республики Казахстан и поручений, опубликованных в его официальных аккаунтах в социальных сетях, осуществляется только Президентом Республики Казахстан.
61. Пункты актов и/или поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи, снимаются с контроля государственным органом-исполнителем (организацией) только после снятия их с контроля Президентом Республики Казахстан, Руководителем Администрации Президента или уполномоченным им заместителем Руководителя Администрации Президента, а по поручениям, указанным в пункте 36-1 настоящих Правил, – после снятия их с контроля Правительством или Администрацией Президента.
Поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности, снимаются с контроля государственным органом-исполнителем (организацией) только после снятия их с контроля помощником Президента – Секретарем Совета Безопасности.";

1) орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) ұсынысы бойынша, ал Үкіметтің өкілеттіктері қозғалатын жағдайларда – Премьер-Министрмен (оның міндетін атқаратын адаммен) немесе оның орынбасарымен келіскеннен кейін Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық  қорытындысы  не  Президент  Әкімшілігінің  жауапты лауазымды адамдарының визаларымен ресімделген оның келісімі негізінде;
2) Президент Әкімшілігінің жергілікті жерге барып тексерулерінің, сондай-ақ жүргізілген ревизиялар мен өзге құжаттық тексеру нысандарының қорытындылары бойынша Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы негізінде жүзеге асырады.
Негізгі орындаушылары Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар болып табылатын тапсырмаларды қоспағанда, осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген, сондай-ақ осы Қағидалардың 57-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Үкіметтің бақылауына берілген тапсырмаларды бақылаудан алуды Премьер-Министр немесе оның орынбасары жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 57-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік органның бақылауына берілген тапсырмаларды бақылаудан алуды осы органның бірінші басшысы жүзеге асырады.
Егер Үкіметтің немесе мемлекеттік органның жиынтық есептік ақпаратын қарау қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы тармағының осы Қағидалардың 57-тармағы 1), 1-1) және 2) тармақшаларының талаптарын бұза отырып бақылаудан алынғаны анықталған жағдайда, Қазақстан Республикасының Президенті немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы негізінде мұндай тапсырманың тармағын бақылауды қайта жаңарту және орындау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдайды.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған, Президент Әкімшілігі бақылайтын тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы жүзеге асырады.
Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.
60. Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмаларының және оның әлеуметтік желілердегі жеке аккаунттарында жарияланған тапсырмаларының орындалуын бақылаудан алуды Қазақстан Республикасының Президенті ғана жүзеге асырады.
61. Орындаушы мемлекеттік орган (ұйым) Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің және/немесе тапсырмаларының, сондай-ақ Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың тармақтарын – Қазақстан Республикасының Президенті, Президент Әкімшілігінің Басшысы немесе олар уәкілеттілік берген Президент Әкімшілігі Басшысының орынбасары бақылаудан алған соң, ал осы Қағидалардың 36-1-тармағында көрсетілген тапсырмалар бойынша оларды Үкімет немесе Президент Әкімшілігі бақылаудан алған соң ғана бақылаудан алады.
Орындаушы мемлекеттік орган (ұйым) Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы бақылаудан алған соң ғана бақылаудан алады.";

заголовок настоящих Правил в приложениях 1, 1-1, 1-3, 1-6 изложить в следующей редакции:
"Правилам подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности Республики Казахстан и Ассамблеи народа Казахстана, проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан";
заголовок приложения 1-3 изложить в следующей редакции:
"Информация о ходе исполнения общенационального плана мероприятий по реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана";
приложения 1-2, 1-4, 1-5 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года № 473
ПРИЛОЖЕНИЕ 1-2
к Правилам подготовки,
согласования
и представления на
рассмотрение
Президенту Республики
Казахстан
проекта послания Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана, подготовки,
согласования, представления на
подпись
проектов актов и поручений
Президента
Республики Казахстан,
реализации
послания Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана, осуществления
контроля за исполнением
актов и поручений Президента
Республики Казахстан,
а также поручений,
содержащихся
в решениях Совета Безопасности
Республики Казахстан
и Ассамблеи народа Казахстана,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов Президента
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
____________________________
_________ 20__ года №_______
УТВЕРЖДАЮ
____________________________
_________ 20__ года №_______
План организационных мероприятий (дорожная карта)
Вид документа:
Содержание поручения:
Промежуточный срок контроля:
Конечный срок исполнения:
Ответственный государственный орган – исполнитель:
№ п/п
Наименование мероприятия
Ответственный исполнитель (соисполнитель)
Форма завершения
Срок исполнения
Индикаторы исполнения
Ответственное за контроль должностное лицо государственного органа/ организации
Этап 1. Организационно-подготовительная работа
1.
2.
Этап 2. Практическая реализация
1.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года № 473

1, 1-1, 1-3, 1-6-қосымшалардағы осы Қағидалардың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларына";
1-3-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат";
1-2, 1-4, 1-5 және 2-қосымшалар осы Жарлыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
20 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 473 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің
Қазақстан халқына жолдауының
жобасын дайындау, келісу және
Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына ұсыну,
Қазақстан Республикасы
Президентінің актілері мен
тапсырмаларының жобаларын
дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну,
Қазақстан Республикасы Президентінің
Қазақстан халқына жолдауын іске
асыру, Қазақстан Республикасы
Президентінің актілері мен
тапсырмаларының, сондай-ақ
Қазақстан Республикасы
Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан
халқы Ассамблеясының шешімдерінде
қамтылған тапсырмалардың
орындалуын бақылауды жүзеге
асыру, Қазақстан Республикасы
Президентінің нормативтік құқықтық
жарлықтарына мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-2-ҚОСЫМША
КЕЛІСІЛДІ
______________________
20 ___ жылғы _________ №____
БЕКІТЕМІН
______________________
20 ___ жылғы _________ №____
Ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы)
Құжаттың түрі:
Тапсырманың мазмұны:
Аралық бақылау мерзімі:
Соңғы орындалу мерзімі:
Жауапты орындаушы мемлекеттік орган:
р/с № Іс-шараның атауы Жауапты орындаушы (бірлесіп орындаушы) Аяқталу нысаны Орындалу мерзімі Орындалу индикаторлары Мемлекеттік органның (ұйымның) бақылауға жауапты лауазымды адамы
1-кезең. Ұйымдастыру-дайындық жұмыстары
1.
2.
2-кезең. Практикада іске асыру
1.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 473 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің
Қазақстан халқына жолдауының
жобасын дайындау, келісу және
Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына ұсыну,
Қазақстан Республикасы
Президентінің актілері мен
тапсырмаларының жобаларын
дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну,
Қазақстан Республикасы Президентінің
Қазақстан халқына жолдауын іске
асыру, Қазақстан Республикасы
Президентінің актілері мен
тапсырмаларының, сондай-ақ
Қазақстан Республикасы
Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан
халқы Ассамблеясының шешімдерінде
көзделген тапсырмалардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру және
Қазақстан Республикасы Президентінің
нормативтік құқықтық жарлықтарына
мониторинг жүргізу қағидаларына

ПРИЛОЖЕНИЕ 1-4
к Правилам подготовки,
согласования
и представления на
рассмотрение
Президенту Республики
Казахстан
проекта послания Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана, подготовки,
согласования,
представления на подпись
проектов
актов и поручений Президента
Республики Казахстан,
реализации послания
Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана,
осуществления
контроля за исполнением актов
и
поручений Президента
Республики Казахстан, а также
поручений, содержащихся в
решениях
Совета Безопасности
Республики Казахстан
и Ассамблеи народа Казахстана,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов Президента
Республики Казахстан
ЗАКРЕПЛЕНИЕ КОНТРОЛЯ по реализации акта или поручения Президента Республики Казахстан
_____________________________________ № _______ от _____ ___________ 20____ года
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Форма завершения
Конечный результат*
Ответственный государственный орган
Ответственное структурное подразделение Администрации Президента
1.
2.
__________________
* конечный результат определяется только по поручениям и актам, содержание которых предполагает принятие конкретных выработанных мер, позволяющих достичь определенного измеряемого социально-экономического или иного эффекта.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года № 473
ПРИЛОЖЕНИЕ 1-5
к Правилам подготовки,
согласования и представления
на
рассмотрение Президенту
Республики Казахстан
проекта послания Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана, подготовки,
согласования, представления на
подпись
проектов актов и поручений
Президента Республики
Казахстан,
реализации послания
Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана, осуществления
контроля за
исполнением актов и поручений
Президента Республики
Казахстан,
а также поручений,
содержащихся в
решениях Совета Безопасности
Республики Казахстан
и Ассамблеи народа Казахстана,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов Президента
Республики Казахстан
ИНФОРМАЦИЯ о ходе исполнения поручений Президента Республики Казахстан* вид поручения ______________, наименование документа ______________, номер и дата документа ______________
№ п/п
№ в закреплении контроля
Содержание поручения
Форма завершения, конечный результат (при необходимости)
Ответственный государственный орган
Срок исполнения
Реквизиты документа об исполнении (отчетной информации государственного органа)
Резолюция о снятии с контроля с указанием Ф.И.О., должности лица, принявшего решение
Срок продления
Резолюция о продлении с указанием Ф.И.О., должности лица, принявшего решение
Количество продлений
Резолюция о переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль с указанием Ф.И.О., должности лица, принявшего решение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
2.
...
__________________
* составляется по каждому виду поручений по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, в разрезе каждого контрольного документа.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года № 473
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам подготовки,
согласования
и представления на
рассмотрение
Президенту Республики
Казахстан
проекта послания Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана, подготовки,
согласования, представления на
подпись проектов актов и
поручений
Президента Республики
Казахстан,
реализации послания
Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана, осуществления
контроля за
исполнением актов и поручений
Президента Республики
Казахстан,
а также поручений,
содержащихся
в решениях Совета Безопасности
Республики Казахстан
и Ассамблеи народа Казахстана,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов Президента
Республики Казахстан
ФОРМА информации о ходе реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, представляемой в Администрацию Президента*

1-4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің _________________________________ 20__ жылғы ___ _______ № ____ актісін немесе тапсырмасын іске асыру бойынша БАҚЫЛАУДЫ БЕКІТУ
№ р/с Іс-шараның атауы Орындалу мерзімі Аяқталу нысаны Түпкілікті нәтижесі* Жауапты мемлекеттік орган Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі
1.
2.
* түпкілікті нәтиже өздерінің мазмұны белгілі бір өлшенетін әлеуметтік-экономикалық немесе өзге әсерге жетуге мүмкіндік беретін нақты тұжырымдалған шаралар қабылдауды болжайтын тапсырмалар мен актілер бойынша ғана айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 473 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің
Қазақстан халқына жолдауының
жобасын дайындау, келісу және
Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына ұсыну,
Қазақстан Республикасы
Президентінің актілері мен
тапсырмаларының жобаларын
дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну,
Қазақстан Республикасы Президентінің
Қазақстан халқына жолдауын іске
асыру, Қазақстан Республикасы
Президентінің актілері мен
тапсырмаларының, сондай-ақ
Қазақстан Республикасы
Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан
халқы Ассамблеясының шешімдерінде
қамтылған тапсырмалардың
орындалуын бақылауды жүзеге
асыру, Қазақстан Республикасы
Президентінің нормативтік
құқықтық жарлықтарына
мониторинг жүргізу қағидаларына
1-5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын* орындау барысы туралы АҚПАРАТ тапсырманың түрі _____________________, құжаттың атауы _____________________, құжаттың нөмірі мен күні ______________
№ р/с Бақылауды бекітудегі № Тапсырма-ның мазмұны Аяқталу нысаны, түпкілікті нәтиже (қажет болған кезде) Жауапты мемлекеттік орган Орындалу мерзімі Орындау туралы құжаттың (мемлекет-тік органның есептік ақпараты-ның) дерек-темелері Шешім қабылдаған адамның А.Ә.Т., лауазымы көрсетіліп, бақылаудан алу туралы қарар Ұзарту мерзімі Шешім қабылдаған адамның А.Ә.Т., лауазымы көрсетіліп, мерзімін ұзарту туралы қарар Ұзарту саны Шешім қабылдаған адамның А.Ә.Т., лауазымы көрсетіліп, орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы қарар
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1.
2.
...
__________________
* бақылаудағы әрбір құжат бөлінісінде, өңірлік сапарлар, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралар қорытындысы бойынша тапсырмалардың әрбір түріне жасалады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 473 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің
Қазақстан халқына жолдауының
жобасын дайындау, келісу және
Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына ұсыну,
Қазақстан Республикасы Президентінің
актілері мен тапсырмаларының
жобаларын дайындау, келісу, қол
қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы
Президентінің Қазақстан халқына
жолдауын іске асыру,
Қазақстан Республикасы Президентінің
актілері мен тапсырмаларының,
сондай-ақ Қазақстан Республикасы
Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан
халқы Ассамблеясының шешімдерінде
қамтылған тапсырмалардың
орындалуын бақылауды жүзеге асыру,
Қазақстан Республикасы Президентінің
нормативтік құқықтық жарлықтарына
мониторинг жүргізу қағидаларына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы Президент Әкімшілігіне ұсынылатын ақпараттың НЫСАНЫ*

1. Реквизиты поручения:
1.1. наименование документа (протокол, Указ Президента Республики Казахстан и т.д.), содержащего поручение;
1.2. ссылка на номер, дату документа и пункт поручения;
1.3. ответственный исполнитель, соисполнители;
1.4. первоначальный срок исполнения;
1.5. даты продленных сроков исполнения, перевода на среднесрочный или долгосрочный контроль (если они имеются), нового срока исполнения.
2. Содержание поручения:
2.1. краткое содержание поручения;
2.2. видение (понимание) государственным органом (организацией) значения и сложности поручения;
2.3. перечень мероприятий, направленных на реализацию поручения, обоснование их целесообразности и сроков реализации (по этапам).
3. Итоги реализации поручения в отчетный период:
3.1. ход исполнения мероприятий, направленных на реализацию поручения;
3.2. результат (конечный результат), достигнутый после проведенных мероприятий;
собственная оценка по результатам исполнения поручения с конкретными формулировками: "выполнено", "выполнено частично", "не выполнено". Во втором и третьем случаях в информации в обязательном порядке указываются причины со ссылкой на официальные документы, подтверждающие объективность частичного выполнения или невыполнения поручения.
4. Выводы и предложения государственного органа о:
снятии с контроля с указанием одного из оснований, установленных пунктом 57 настоящих Правил;
продлении срока либо переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль ** (если исполнение поручения не завершено к установленному сроку) с аргументированным обоснованием причин и предлагаемого нового срока предоставления отчетной информации в Администрацию Президента.
Итоговая информация должна быть подписана руководителем государственного органа-исполнителя (организации).
* кроме поручений оперативного характера, а также стратегических и программных документов;
** при внесении предложения о переводе поручения на долгосрочный контроль прилагается проект дорожной карты на согласование.

1. Тапсырманың деректемелері:
1.1. тапсырма қамтылған құжаттың атауы (Қазақстан Республикасы Президентінің хаттамасы, Жарлығы және т.б.);
1.2. құжаттың нөміріне, күніне және тапсырма тармағына сілтеме;
1.3. жауапты орындаушы, бірлесіп орындаушылар;
1.4. орындаудың бастапқы мерзімі;
1.5. ұзартылған орындау мерзімінің, орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстырудың (егер олар бар болса), жаңа орындау мерзімінің күні.
2. Тапсырманың мазмұны:
2.1. тапсырманың қысқаша мазмұны;
2.2. тапсырманың маңызы мен күрделілігін мемлекеттік органның (ұйымның) пайымдауы (түсінуі);
2.3. тапсырманы іске асыруға бағытталған іс-шаралар тізбесі, олардың орындылығы мен іске асырылу мерзімдерінің (кезеңдер бойынша) негіздемесі.
3. Есепті кезеңде тапсырманы іске асыру қорытындылары:
3.1. тапсырманы іске асыруға бағытталған іс-шаралардың орындалу барысы;
3.2. өткізілген іс-шаралардан кейін қол жеткізілген нәтиже (түпкілікті нәтиже);
тапсырманы орындау нәтижелері бойынша нақты: "орындалды", "ішінара орындалды", "орындалған жоқ" деген тұжырымдар берілген өзіндік бағалау. Екінші және үшінші жағдайларда ақпаратта тапсырманы ішінара орындаудың немесе орындамаудың объективтілігін растайтын ресми құжаттарға сілтеме жасала отырып, себептері міндетті түрде көрсетіледі.
4. Мемлекеттік органның:
осы Қағидалардың 57-тармағында белгіленген негіздердің біреуін көрсете отырып бақылаудан алу туралы;
себептерін және Президент Әкімшілігіне есептік ақпарат берудің ұсынылатын жаңа мерзімін дәлелдермен негіздей отырып, мерзімін ұзарту не орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру** (егер белгіленген мерзімге тапсырманы орындау аяқталмаса) туралы тұжырымдары мен ұсыныстары.
Қорытынды ақпаратқа орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) басшысы қол қоюға тиіс.
* жедел сипаттағы тапсырмалардан, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттардан басқа;
** тапсырманы ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы ұсыныс енгізу кезінде жол картасының жобасы келісу үшін қоса беріледі.