О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 5 июля 2022 года № 955.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента
и Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Реорганизовать республиканские государственные учреждения согласно приложению к настоящему Указу.
2. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
3. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года
№ 955
ПЕРЕЧЕНЬ
реорганизуемых республиканских государственных учреждений
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Алматинской области" путем выделения из него республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Жетісу".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области" путем выделения из него республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Карагандинской области" путем выделения из него республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Ұлытау".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Алматинской области" путем выделения из него республиканского государственного учреждения "Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Жетісу".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области" путем выделения из него республиканского государственного учреждения "Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай".
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 5 шiлдедегi № 955 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес республикалық мемлекеттік мекемелер қайта ұйымдастырылсын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті осы Жарлықтан туындайтын шараларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 955 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қайта ұйымдастырылатын республикалық мемлекеттік мекемелердің
ТІЗБЕСІ
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесін бөліп шығару жолымен "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесін бөліп шығару жолымен "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесін бөліп шығару жолымен "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесін бөліп шығару жолымен "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесін бөліп шығару жолымен "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің

от 5 июля 2022 года
№ 955
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
абзац двадцать девятый подпункта 2) пункта 14 исключить;
в разделе "Перечень республиканских государственных учреждений – территориальных органов, находящихся в ведении Комитета национальной безопасности и его ведомств":
подраздел "Комитет национальной безопасности" дополнить строками, порядковые номера 18, 19 и 20, следующего содержания:
"18. Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай.
19. Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Жетісу.
20. Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Ұлытау.";
в подразделе "Пограничная служба Комитета национальной безопасности":
строки, порядковые номера 13 и 14, изложить в следующей редакции:
"13. Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай.
14. Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Жетісу.";
дополнить строками, порядковые номера 15 и 16, следующего содержания:
"15. Управление пограничного контроля "Нұр-Сұлтан" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
16. Управление пограничного контроля "Алматы" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года № 282 "Вопросы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в разделе "Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Пограничной службы":
строки, порядковые номера 13 и 14, изложить в следующей редакции:
"13. Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай.
14. Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Жетісу.";
дополнить строками, порядковые номера 15 и 16, следующего содержания:
"15. Управление пограничного контроля "Нұр-Сұлтан" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.

2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 955 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережеде:
14-тармақтың 2) тармақшасының жиырма тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және оның ведомстволарының қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің – аумақтық органдардың тізбесі" деген бөлімде:
"Ұлттық қауіпсіздік комитеті" деген кіші бөлім реттік нөмірлері 18, 19 және 20, мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"18. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Абай облысы бойынша департаменті.
19. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті.
20. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті.";
"Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірлері 13 және 14-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Абай облысы бойынша департаменті.
14. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Жетісу облысы бойынша департаменті.";
реттік нөмірлері 15 және 16, мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"15. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Нұр-Сұлтан" шекаралық бақылау басқармасы.
16. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Алматы" шекаралық бақылау басқармасы.".
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 282 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы ережеде:
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесі" деген бөлімде:
реттік нөмірлері 13 және 14-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Абай облысы бойынша департаменті.
14. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Жетісу облысы бойынша департаменті.";
реттік нөмірлері 15 және 16, мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"15. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Нұр-Сұлтан" шекаралық бақылау басқармасы.

16. Управление пограничного контроля "Алматы" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.".
3. Секретно.
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 319 "Об утверждении текста присяги сотрудника специального государственного органа Республики Казахстан и Правил ее принесения":
в Правилах принесения присяги сотрудником специального государственного органа Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) курсанты, слушатели военных, специальных учебных заведений, ранее не принимавшие военной присяги или присяги сотрудника специального государственного органа Республики Казахстан, не позднее двух месяцев со дня приобретения статуса сотрудника специального государственного органа Республики Казахстан;".
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 627 "Об утверждении видов и описании специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан":
в видах и описании специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В специальных государственных органах Республики Казахстан знаки об окончании военных, специальных учебных заведений, знаки классной квалификации, знаки различия, расцветка повседневно-полевой формы одежды, а также иная одежда (для участия в спортивных и специальных мероприятиях, а также для обслуживания техники, вооружения и так далее) утверждаются первыми руководителями специальных государственных органов Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"По внешней окружности щита нанесена надпись: по верху – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", по низу – "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ". Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.";
часть первую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"28. Нарукавные знаки по курсам обучения военных, специальных учебных заведений – угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз на клапане из сукна василькового цвета.";
в разделе "Рисунки образцов специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан":
в рисунке 21 слова "специальных (военных)" заменить словами "военных, специальных".
6. В Указе Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 954 "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан":
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:

16. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Алматы" шекаралық бақылау басқармасы.".
3. Құпия.
4. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органы қызметкері антының мәтінін және оны қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 319 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органы қызметкерінің ант қабылдау қағидаларында:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бұрын әскери ант немесе Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органы қызметкерінің антын қабылдамаған әскери, арнаулы оқу орындарының курсанттары, тыңдаушылары Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің мәртебесі берілген күннен бастап екі айдан кешіктірмей;".
5. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының түрлері мен сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 627 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының түрлері мен сипаттамаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында әскери, арнаулы оқу орындарын аяқтағаны туралы белгілерді, сыныптық біліктілік белгілерін, айырым белгілерін, күнделікті-далалық киім нысандарының түстерін, сондай-ақ өзге де киімді (спорттық және арнаулы іс-шараларға қатысу үшін, сондай-ақ техниканы, қару-жарақты және тағы сол сияқты қызмет көрсетуге арналған) Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының бірінші басшылары бекітеді.";
25-тармақтың екінші бөлігіне орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тілінде мәтін өзгермейді;
28-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Әскери, арнаулы оқу орындарының оқу курстары бойынша жеңдегі белгілері – көктікен түсті шұғадан жасалған ұштары төмен қаратылып орналастырылған алтын түстес оқадан жасалған бұрыштамалар.";
"Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандары үлгілерінің суреттері" бөлімінде:
21-суретте "арнаулы (әскери)" деген сөздер "әскери, арнаулы" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 954 Жарлығында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) Положение о Службе правительственной связи Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;".
7. Секретно.

"1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Үкіметтік байланыс қызметі туралы ереже;".
7. Құпия.
_________________