О подписании Договора между Республикой Казахстан и Республикой Маврикий о передаче осужденных лиц
Указ Президента Республики Казахстан от 12 марта 2025 года № 812
Подлежит опубликованию
в Собрании актов
Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Договора между Республикой Казахстан и Республикой Маврикий о передаче осужденных лиц.
2. Уполномочить Генерального Прокурора Республики Казахстан Асылова Берика Ногайулы подписать от имени Республики Казахстан Договор между Республикой Казахстан и Республикой Маврикий о передаче осужденных лиц,
разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 12 марта 2025 года № 812
Проект
Договор
между Республикой Казахстан и Республикой Маврикий
о передаче осужденных лиц
Республика Казахстан и Республика Маврикий, далее именуемые по отдельности "Сторона", а совместно "Стороны", подтверждая взаимное уважение суверенитета и равенства, желая укрепить правовое сотрудничество между собой, убежденные в том, что осужденные лица должны, насколько это возможно, отбывать свое наказание в странах, гражданами которых они являются, в целях содействия их реинтеграции в общество, договорились о следующем:
Статья 1
Определения
В целях реализации настоящего Договора используются следующие определения:
a) "Сторона вынесения приговора" - Сторона, которая передает или передала осужденное лицо со своей территории на территорию Стороны исполнения приговора;
b) "Сторона исполнения приговора" - Сторона, которая принимает или приняла на свою территорию осужденное лицо, переданное Стороной вынесения приговора;
c) "осужденное лицо" - лицо, осужденное к лишению свободы на определенный срок или пожизненно в соответствии с приговором, вынесенным судом Стороны вынесения приговора;
d) "наказание" - любое наказание или мера, предусматривающие лишение свободы по решению суда на определенный или неопределенный срок за совершение уголовного преступления;
e) "приговор" - решение или постановление суда, предусматривающее наказание.
Статья 2
Общие положения
1. Стороны обязуются сотрудничать в максимальной степени в вопросах передачи осужденных лиц в соответствии с положениями настоящего Договора.
2. Стороны могут в соответствии с положениями настоящего Договора передавать друг другу осужденных лиц для исполнения приговоров, вынесенных Стороной вынесения приговора, в отношении лиц на территории Стороны исполнения приговора.

Қазақстан Республикасы мен Маврикий Республикасы арасындағы сотталған адамдарды беру туралы шартқа қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 12 наурыздағы № 812 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасынын халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мен Маврикий Республикасы арасындағы сотталған адамдарды беру туралы шарттың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Берік Ноғайұлы Асыловқа Қазақстан Республикасы мен Маврикий Республикасы арасындағы сотталған адамдарды беру туралы шартқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 12 наурыздағы
№ 812 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Қазақстан Республикасы мен Маврикий Республикасы арасындағы сотталған адамдарды беру туралы шарт
Бұдан әрі жеке-жеке "Тарап", ал бірлесіп "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Маврикий Республикасы
егемендік пен теңдікті өзара құрметтеуді растай отырып,
өзара құқықтық ынтымақтастықты нығайтуға ниет білдіре отырып,
сотталған адамдардың қоғамға қайта интеграциялануына жәрдемдесу мақсатында олар өздерінің жазаларын мүмкіндігінше өздері азаматтары болып табылатын елдерде өтеуге тиіс екендігіне сенімді бола отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап Анықтамалар
Осы Шартты іске асыру мақсатында мынадай анықтамалар пайдаланылады:
a) "Үкімді шығарушы тарап" - сотталған адамды өз аумағынан Үкімді орындаушы тараптың аумағына беретін немесе берген Тарап;
b) "Үкімді орындаушы тарап" - Үкімді шығарушы тарап берген сотталған адамды өз аумағына қабылдайтын немесе қабылдаған Тарап;
c) "сотталған адам" - Үкімді шығарушы тараптың соты шығарған үкімге сәйкес белгілі бір мерзімге немесе өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адам;
d) "жаза" - қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін сот шешімімен белгілі немесе белгіленбеген мерзімге бас бостандығынан айыру көзделетін кез келген жаза немесе шара;
e) "үкім" - жаза көзделетін сот шешімі немесе қаулысы.
2-бап
Жалпы ережелер
1. Тараптар осы Шарттың ережелеріне сәйкес сотталған адамдарды беру мәселелерінде барынша ынтымақтасуға міндеттенеді.
2. Тараптар осы Шарттың ережелеріне сәйкес Үкімді шығарушы тарап Үкімді орындаушы тараптың аумағындағы адамдарға қатысты шығарған үкімдерді орындау үшін сотталған адамдарды біріне-бірі бере алады.

3. Передача осужденных лиц в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи может быть запрошена либо Стороной вынесения приговора, либо Стороной исполнения приговора.
Статья 3
Центральные органы
1. В целях реализации настоящего Договора Стороны взаимодействуют друг с другом непосредственно через центральные органы, назначенные для этой цели.
2. Центральными органами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, являются:
для Республики Казахстан - Генеральная прокуратура;
для Республики Маврикий - Офис Премьер-Министра (остров Родригес, Департамент внешних островов и территориальной целостности).
3. Каждая Сторона информирует другую Сторону о любых изменениях, связанных с их центральными органами по дипломатическим каналам.
Статья 4
Условия для передачи
1. Осужденное лицо может быть передано в соответствии с настоящим Договором только в том случае, если:
a) осужденное лицо:
(i) является гражданином Стороны исполнения приговора;
(ii) осуждено за такое деяние, которое по законодательству Стороны исполнения приговора также является преступлением;
(iii) отбыло минимальный срок наказания, если это предусмотрено законодательством Стороны вынесения приговора;
b) на момент получения запроса о передаче судебное решение, вынесенное в отношении осужденного лица, является окончательным и период времени, подлежащий отбытию осужденным лицом, составляет не менее шести месяцев;
c) имеется письменное согласие осужденного лица или его законного представителя, когда в силу возраста, физического или психического состояния лицо не может самостоятельно выразить свое согласие; и
d) обе Стороны согласны на передачу.
2. В исключительных случаях Стороны могут согласиться на передачу даже если оставшийся срок, подлежащий отбытию осужденным лицом, меньше, чем указанный в подпункте b) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 5
Отказ в передаче
1. В передаче осужденного лица может быть отказано, если:
a) одна из Сторон решит, что передача причинит ущерб ее суверенитету, безопасности, общественному порядку или противоречит ее национальному законодательству;
b) приговор в отношении осужденного лица вынесен за преступление, посягающее на государственную безопасность;
c) осужденное лицо вовлечено в незавершенные юридические процедуры на территории Стороны вынесения приговора.
2. Каждая Сторона может решить по своему усмотрению согласна она или нет на передачу, запрашиваемую другой Стороной, вне зависимости от обстоятельств, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
Статья 6
Уведомление осужденного лица
1. Каждая Сторона на своей территории должна уведомить осужденных лиц, к которым применим настоящий Договор, что они могут быть переданы в соответствии с положениями настоящего Договора.

3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес сотталған адамдарды беруді не Үкімді шығарушы тарап, не Үкімді орындаушы тарап сұрауы мүмкін.
3-бап
Орталық органдар
1. Осы Шартты іске асыру мақсатында Тараптар осы мақсатқа арналған орталық органдар арқылы бірімен-бірі тікелей өзара іс-қимыл жасайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген орталық органдар мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасы үшін - Бас прокуратура;
Маврикий Республикасы үшін - Премьер-Министрдің Офисі (Родригес аралы, Сыртқы аралдар және аумақтық тұтастық департаменті).
3. Әрбір Тарап өздерінің орталық органдарымен байланысты кез келген өзгерістер туралы екінші Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы хабар береді.
4-бап
Беру шарттары
1. Сотталған адам, егер:
a) сотталған адам:
(i) Үкімді орындаушы тараптың азаматы болып табылса;
(ii) Үкімді орындаушы тараптың заңнамасы бойынша да қылмыс болып табылатын осындай іс-әрекет үшін сотталса;
(iii) егер бұл Үкімді шығарушы тараптың заңнамасында көзделсе, жазаның ең аз мерзімін өтесе;
b) беру туралы сұрау салуды алған кезде сотталған адамға қатысты шығарылған сот шешімі түпкілікті болып табылса және сотталған адамның өтеуге тиіс уақыт кезеңі кемінде алты айдан кем болмаса;
c) адамның жасына, физикалық немесе психикалық жай-күйіне байланысты өзінің келісімін өз бетінше білдіре алмаған жағдайда сотталған адамның немесе оның заңды өкілінің жазбаша келісімі болса; және
d) екі Тарап та беруге келіскенде ғана, осы Шартқа сәйкес берілуі мүмкін.
2. Айрықша жағдайларда, егер сотталған адам өтеуге тиіс қалған мерзім осы баптың 1-тармағының b) тармақшасында көрсетілген мерзімнен аз болса да, Тараптар беруге келісе алады.
5-бап
Беруден бас тарту
1. Егер:
a) Тараптардың бірі беру оның егемендігіне, қауіпсіздігіне, қоғамдық тәртібіне нұқсан келтіреді немесе оның ұлттық заңнамасына қайшы келеді деп шешкен болса;
b) сотталған адамға қатысты үкім мемлекеттік қауіпсіздікке қол сұғатын қылмыс жасағаны үшін шығарылса;
c) сотталған адам Үкімді шығарушы тараптың аумағында аяқталмаған заңды рәсімдерге тартылған болса, сотталған адамды беруден бас тартылуы мүмкін.
2. Әрбір Тарап осы баптың 1-тармағында көзделген мән-жайларға қарамастан, екінші Тарап сұратып отырған беруге келісетінін немесе келіспейтінін өз қалауы бойынша шеше алады.
6-бап
Сотталған адамды хабардар ету
1. Әрбір Тарап өз аумағында осы Шарт қолданылатын сотталған адамдарды өздерінің осы Шарттың ережелеріне сәйкес берілуі мүмкін екендігі туралы хабардар етуге тиіс.

2. Если осужденное лицо либо его законный представитель заявили Стороне вынесения приговора о своем желании быть переданным в соответствии с настоящим Договором, то данная Сторона информирует об этом Сторону исполнения приговора в практически возможные кратчайшие сроки после того, как судебное решение стало окончательным.
3. Если осужденное лицо либо его законный представитель заявили Стороне исполнения приговора о своем желании быть переданным, то данная Сторона обращается с запросом к Стороне вынесения приговора за следующей информацией:
a) фамилия, имя, отчество, дата и место рождения осужденного лица;
b) гражданство осужденного лица;
c) его адрес на территории Стороны исполнения приговора, если таковой имеется;
d) изложение фактов, на которых был основан приговор; и
e) характер, продолжительность и дата начала срока наказания.
4. Каждая Сторона должна в письменной форме уведомить осужденных на своей территории лиц о решениях, принятых Стороной вынесения приговора или Стороной исполнения приговора по запросу о передаче осужденного лица, в соответствии со статьей 7 настоящего Договора.
Статья 7
Запросы и ответы
1. Запрос о передаче осужденных лиц может быть сделан любой из Сторон.
2. Запрашиваемая Сторона должна оперативно уведомить Запрашивающую Сторону о своем решении согласна она или нет на передачу осужденного лица.
Статья 8
Предоставление документов
Если Стороны согласны на передачу осужденного лица:
a) Сторона вынесения приговора предоставляет Стороне исполнения приговора:
(i) заверенную копию судебного решения в отношении осужденного лица, вступившего в законную силу, вместе с соответствующими положениями закона, на которых оно основано;
(ii) информацию о виде наказания, о сроках начала и окончания исполнения приговора;
(iii) сведения об отбытом и подлежащим отбытию сроках наказания, включая сроки досудебного задержания, а также иные сведения, необходимые для исполнения приговора;
(iv) письменное согласие на передачу осужденного лица, которое предусмотрено подпунктом с) пункта 1 статьи 4 настоящего Договора;
(v) информацию о состоянии здоровья осужденного лица;
(vi) сведения о поведении осужденного лица во время отбытия наказания в Стороне вынесения приговора;
b) Сторона исполнения приговора предоставляет Стороне вынесения приговора:
(i) документы, подтверждающие, что осужденное лицо является гражданином Стороны исполнения приговора;
(ii) выписку из соответствующего законодательства Стороны исполнения приговора, которая предусматривает, что действия или бездействия, в связи с которыми был вынесен приговор в Стороне вынесения приговора, являются преступлением в соответствии с законодательством Стороны исполнения приговора или представляло бы собой уголовное преступление, если бы было совершено на ее территории;
(iii) сведения о порядке исполнения приговора, вынесенного Стороной вынесения приговора, по национальному законодательству Стороны исполнения приговора.

2. Егер сотталған адам не оның заңды өкілі Үкімді шығарушы тарапқа өзінің осы Шартқа сәйкес берілуін қалайтыны туралы мәлімдесе, онда бұл Тарап ол туралы сот шешімі түпкілікті болғаннан кейін іс жүзінде мүмкін болатын қысқа мерзімдерде Үкімді орындаушы тарапқа хабар береді.
3. Егер сотталған адам не оның занды өкілі Үкімді орындаушы тарапқа өзінің берілуін қалайтыны туралы мәлімдесе, онда бұл Тарап Үкімді шығарушы тарапқа мынадай ақпаратқа сұрау салып жүгінеді:
a) сотталған адамның тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен туған жері;
b) сотталған адамның азаматтығы;
c) егер бар болса, Үкімді орындаушы тараптың аумағындағы оның мекенжайы;
d) үкім шығаруға негіз болған фактілердің мазмұны; және
e) жаза мерзімінің сипаты, ұзақтығы және басталған күні.
4. Әрбір Тарап осы Шарттың 7-бабына сәйкес Үкімді шығарушы тарап немесе Үкімді орындаушы тарап сотталған адамды беру туралы сұрау салу бойынша қабылдаған шешімдер туралы өз аумағындағы сотталған адамдарды жазбаша нысанда хабардар етуге тиіс.
7-бап
Сұрау салулар мен жауаптар
1. Сотталған адамдарды беру туралы сұрау салуды Тараптардың кез келгені жасай алады.
2. Сұрау салынатын тарап Сұрау салушы тарапты сотталған адамды беруге келісетіні немесе келіспейтіні туралы өзінің шешімі жөнінде жедел хабардар етуге тиіс.
8-бап
Құжаттарды беру
Егер Тараптар сотталған адамды беруге келіссе:
a) Үкімді шығарушы тарап Үкімді орындаушы тарапқа:
(i) сот шешіміне негіз болған заңның тиісті ережелерімен бірге, сотталған адамға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің куәландырылған көшірмесін;
(ii) жазаның түрі туралы, үкімді орындаудың басталу және аяқталу мерзімдері туралы ақпаратты;
(iii) сотқа дейінгі ұстау мерзімдерін қоса алғанда, жазаның өтелген және өтеуге жататын мерзімдері туралы мәліметтерді, сондай-ақ үкімді орындау үшін қажетті өзге де мәліметтерді;
(iv) осы Шарттың 4-бабы 1-тармағының с) тармақшасында көзделген сотталған адамды беруге арналған жазбаша келісімді;
(v) сотталған адамның денсаулық жағдайы туралы ақпаратты;
(vi) сотталған адамның Үкімді шығарушы тарапта жазаны өтеу кезіндегі мінез-құлқы туралы мәліметтерді береді;
b) Үкімді орындаушы тарап Үкімді шығарушы тарапқа:
(i) сотталған адамның Үкімді орындаушы тараптың азаматы екенін растайтын құжаттарды;
(ii) Үкімді шығарушы тараптағы үкім шығарылған әрекеттер немесе әрекетсіздіктер Үкімді орындаушы тараптың заңнамасына сәйкес қылмыс болып табылатыны немесе егер оның аумағында жасалса, қылмысты білдіретіні көзделетін Үкімді орындаушы тараптың тиісті заңнамасынан үзінді көшірмені;
(iii) Үкімді орындаушы тараптың ұлттық заңнамасы бойынша Үкімді шығарушы тарап шығарған үкімді орындау тәртібі туралы мәліметтерді береді.

Статья 9
Согласие осужденного лица и его подтверждение
1. Сторона вынесения приговора должна в соответствии со своим законодательством гарантировать, что осужденное лицо либо его законный представитель добровольно дают согласие на передачу с полным осознанием ее правовых последствий и подтверждают это в заявлении о согласии на передачу.
2. Сторона вынесения приговора по запросу Стороны исполнения приговора должна предоставить возможность Стороне исполнения приговора через уполномоченное лицо убедиться в том, что осужденное лицо выразило свое согласие на передачу в соответствии с требованиями пункта 1 настоящей статьи.
Статья 10
Передача осужденного лица
В случае достижения согласия на передачу осужденного лица Стороны должны определить время, место и порядок передачи путем консультаций.
Статья 11
Последствия передачи для Стороны
вынесения приговора
Передача осужденного лица в распоряжение властей Стороны исполнения приговора ведет к прекращению исполнения приговора на территории Стороны вынесения приговора.
Статья 12
Продолжение исполнения приговора
1. Сторона исполнения приговора продолжает исполнять приговор непосредственно или путем принятия судебного или административного постановления в соответствии с условиями, изложенными в настоящей статье.
2. В случае продолжения исполнения приговора Сторона исполнения приговора связана с содержанием и продолжительностью наказания, определенными Стороной вынесения приговора.
3. Однако если этот приговор по своему содержанию или продолжительности несовместим с законодательством Стороны исполнения приговора или если того требует ее законодательство, эта Сторона может посредством судебной или административной процедуры привести данный приговор в соответствие с наказанием, предусмотренным ее законодательством за аналогичное преступление. При таких обстоятельствах судебное решение должно, насколько это возможно, соответствовать приговору Стороны вынесения приговора. По своему содержанию или продолжительности оно не должно усугублять наказание, назначенное Стороной вынесения приговора, и превышать максимальное наказание, предусмотренное законодательством Стороны исполнения приговора.
Статья 13
Сохранение юрисдикции
1. Сторона вынесения приговора сохраняет юрисдикцию для изменения или отмены приговора, вынесенного ее судами.
2. Сторона исполнения приговора должна изменить или отменить исполнение приговора в случае получения от Стороны вынесения приговора измененного или отмененного приговора, вынесенного судом Стороны вынесения приговора.
Статья 14
Помилование, амнистия, смягчение наказания
Каждая Сторона вправе в соответствии со своим законодательством применить акт помилования, амнистии или смягчить наказание в отношении осужденного лица, незамедлительно уведомив об этих решениях другую Сторону.

9-бап
Сотталған адамның келісімі және оны растау
1. Үкімді шығарушы тарап өзінің заңнамасына сәйкес сотталған адамның не оның заңды өкілінің сотталған адамды берудің құқықтық салдарларын толық түсіне отырып, беруге өз еркімен келісім бергеніне және оны беруге келісім беру туралы өтініште растайтынына кепілдік беруге тиіс.
2. Үкімді шығарушы тарап Үкімді орындаушы тараптың сұрау салуы бойынша Үкімді орындаушы тарапқа уәкілетті тұлға арқылы сотталған адамның осы баптың 1-тармағының талаптарына сәйкес беруге өзінің келісімін білдіргеніне көз жеткізуге мүмкіндік беруге тиіс.
10-бап
Сотталған адамды беру
Сотталған адамды беруге келісімге қол жеткізілген жағдайда Тараптар консультациялар арқылы беру уақытын, орнын және тәртібін айқындауға тиіс.
11-бап
Берудің Үкімді шығарушы тарап үшін салдары
Сотталған адамды Үкімді орындаушы тарап билігінің қарамағына беру Үкімді шығарушы тараптың аумағында үкімнің орындалуын тоқтатуға алып келеді.
12-бап
Үкімнің орындалуын жалғастыру
1. Үкімді орындаушы тарап үкімді тікелей немесе осы бапта жазылған шарттарға сәйкес сот немесе әкімшілік қаулы қабылдау арқылы орындауды жалғастырады.
2. Үкімді орындау жалғастырылған жағдайда Үкімді орындаушы тарап Үкімді шығарушы тарап айқындаған жазаның мазмұны мен ұзақтығына байланысты болады.
3. Алайда, егер бұл үкім өзінің мазмұны немесе ұзақтығы бойынша Үкімді орындаушы тараптың заңнамасына сәйкес келмесе немесе егер мұны оның заңнамасы талап етсе, бұл Тарап сот немесе әкімшілік рәсім арқылы осы үкімді өзінің заңнамасында осыған ұқсас қылмыс үшін көзделген жазаға сәйкес келтіре алады. Мұндай мән-жайларда сот шешімі мүмкіндігінше Үкімді шығарушы тараптың үкіміне сәйкес келуге тиіс. Олар мазмұны немесе ұзақтығы бойынша Үкімді шығарушы тарап тағайындаған жазаны күшейтпеуге және Үкімді орындаушы тараптың заңнамасында көзделген ең жоғары жазадан аспауға тиіс.
13-бап
Юрисдикцияны сақтау
1. Үкімді шығарушы тарап өз соттары шығарған үкімді өзгерту немесе оның күшін жою үшін юрисдикцияны сақтайды.
2. Үкімді орындаушы тарап Үкімді шығарушы тараптың соты шығарған өзгертілген немесе күші жойылған үкімді Үкімді шығарушы тараптан алған жағдайда үкімнің орындалуын өзгертуге немесе оның күшін жоюға тиіс.
14-бап
Кешірім жасау, рақымшылық жасау, жазаны жеңілдету
Әрбір Тарап өзінің заңнамасына сәйкес екінші Тарапты дереу хабардар ете отырып, сотталған адамға қатысты кешірім жасау, рақымшылық жасау актісін қолдануға немесе жазаны жеңілдетуге құқылы.

Статья 15
Информирование об исполнении приговора
Сторона исполнения приговора должна информировать Сторону вынесения приговора об исполнении приговора в случае, если:
a) исполнение приговора завершено;
b) осужденное лицо совершило побег или скончалось до окончания срока отбытия наказания;
c) Сторона вынесения приговора запрашивает специальный отчет.
Статья 16
Транзит
1. В случае, когда одна Сторона, сотрудничая с третьей страной, осуществляет транзит осужденного лица через территорию другой Стороны первая Сторона должна направить другой Стороне запрос на разрешение таких транзитов.
2. В случае использования воздушного транспорта и когда посадка на территории другой Стороны не запланирована, разрешение согласно пункту 1 настоящей статьи не требуется.
3. Запрашиваемая Сторона должна, если это не противоречит ее законодательству, удовлетворить ходатайство о транзите Запрашивающей Стороны.
4. Сторона может не разрешить транзитную перевозку:
a) если осужденное лицо является гражданином Запрашиваемой Стороны; или
b) если преступление, за которое назначено наказание, не является преступлением в соответствии с ее законодательством.
Статья 17
Язык
Запрос о передаче осужденного лица и необходимые документы должны быть составлены на языке Запрашивающей Стороны и переведены на язык Запрашиваемой Стороны или на английский язык. Ответы на запросы должны быть составлены на языке Запрашиваемой Стороны и переведены на язык Запрашивающей Стороны или на английский язык.
Статья 18
Действительность документов
Для целей настоящего Договора любой документ, направленный центральным органом одной Стороны, скрепленный подписью и гербовой печатью, должен использоваться на территории другой Стороны без какой-либо легализации.
Статья 19
Расходы
В соответствии с законодательством Сторон:
a) Сторона исполнения приговора несет расходы:
(i) связанные с перевозкой осужденного лица, кроме расходов, понесенных исключительно на территории Стороны вынесения приговора; и
(ii) связанные с продолжением исполнения приговора после передачи осужденного лица;
b) расходы, связанные с транзитной перевозкой, несет Сторона, обратившаяся с просьбой о разрешении транзитной перевозки.
Статья 20
Разрешение споров
1. Любой спор, который может возникнуть в ходе реализации настоящего Договора, центральные органы Сторон разрешают путем проведения совместных консультаций.
2. В случае если такие споры не разрешены между центральными органами Сторон, они подлежат разрешению по дипломатическим каналам.
Статья 21
Вступление в силу, изменение и прекращение договора

15-бап
Үкімнің орындалуы туралы хабар беру
Үкімді орындаушы тарап, егер:
a) үкімнің орындалуы аяқталса;
b) сотталған адам қашып кетсе немесе жазасын өтеу мерзімі аяқталғанға дейін қайтыс болса;
c) Үкімді шығарушы тарап арнаулы есепті сұратса, Үкімді шығарушы тарапқа үкімнің орындалғаны туралы хабар беруге тиіс.
16-бап
Транзит
1. Бір Тарап үшінші елмен ынтымақтаса отырып, сотталған адамды транзиттеуді екінші Тараптың аумағы арқылы жүзеге асырған жағдайда, бірінші Тарап екінші Тарапқа осындай транзиттерге рұқсат беру туралы сұрау салуды жіберуге тиіс.
2. Әуе көлігі пайдаланылған және екінші Тараптың аумағында қону жоспарланбаған жағдайда, осы баптың 1-тармағына сәйкес рұқсат талап етілмейді.
3. Сұрау салынатын тарап, егер бұл оның заңнамасына қайшы келмесе, Сұрау салушы тараптың транзит туралы өтінішхатын қанағаттандыруға тиіс.
4. Тарап:
a) егер сотталған адам Сұрау салынатын тараптың азаматы болып табылса; немесе
b) егер жаза тағайындалған қылмыс оның заңнамасына сәйкес қылмыс болып табылмаса, транзиттік тасымалдауға рұқсат бермеуі мүмкін.
17-бап
Тілдер
Сотталған адамды беру туралы сұрау салу және қажетті құжаттар Сұрау салушы тараптың тілінде жасалуға және Сұрау салынатын тараптың тіліне немесе ағылшын тіліне аударылуға тиіс. Сұрау салуларға жауаптар Сұрау салынатын тараптың тілінде жасалуға және Сұрау салушы тараптың тіліне немесе ағылшын тіліне аударылуға тиіс.
18-бап
Құжаттардың жарамдылығы
Осы Шарттың мақсаттары үшін бір Тараптың орталық органы жіберген, қолтаңбасы қойылған және елтаңбалы мөрімен бекемделген кез келген құжат екінші Тараптың аумағында қандай да бір заңдастырусыз пайдаланылуға тиіс.
19-бап
Шығыстар
Тараптардың заңнамасына сәйкес:
а) Үкімді орындаушы тарап:
(i) тек қана Үкімді шығарушы тараптың аумағында жұмсалған шығыстардан басқа, сотталған адамды тасымалдауға байланысты; және
(ii) сотталған адамды беруден кейін үкімнің орындалуын жалғастыруға байланысты шығыстарды көтереді;
b) транзиттік тасымалдауға байланысты шығыстарды транзиттік тасымалдауға рұқсат алу туралы өтінішпен жүгінген Тарап көтереді.
20-бап
Дауларды шешу
1. Осы Шартты іске асыру барысында туындауы мүмкін кез келген дауды Тараптардың орталық органдары бірлескен консультациялар өткізу арқылы шешеді.
2. Егер мұндай даулар Тараптардың орталық органдары арасында шешілмесе, олар дипломатиялық арналар арқылы шешілуге жатады.
21-бап
Шарттың күшіне енуі, өзгеруі және тоқтатылуы

1. Настоящий Договор подлежит ратификации и вступает в силу по истечении тридцати (30) календарных дней с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
2. Каждая Сторона может прекратить действие настоящего Договора в любое время, письменно уведомив об этом другую Сторону. В таком случае действие настоящего Договора прекращается по истечении ста восьмидесяти (180) календарных дней с даты получения уведомления о намерении прекратить его действие.
3. По взаимному согласию Сторон в настоящий Договор могут быть внесены изменения и дополнения, которые являются его неотъемлемой частью и оформляются в виде отдельных протоколов, которые вступают в силу в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи.
4. Настоящий Договор применяется к осужденным лицам, приговор в отношении которых был вынесен как до, так и после его вступления в силу.
В УДОСТОВЕРЕНИЕ ЧЕГО, нижеподписавшиеся, будучи должным образом на то уполномоченные, подписали настоящий Договор.
СОВЕРШЕНО в года
в двух экземплярах, каждый на казахском и английском языках, причем все тексты являются аутентичными.
В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Договора Стороны обращаются к тексту на английском языке.
За Республику Казахстан За Республику Маврикий

1. Осы Шарт ратификациялауға жатады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күнтізбелік отыз (30) күн өткен соң күшіне енеді.
2. Әрбір Тарап екінші Тарапты жазбаша хабардар ете отырып, кез келген уақытта осы Шарттың қолданылуын тоқтата алады. Мұндай жағдайда осы Шарттың қолданысы оның қолданысын тоқтату ниеті туралы хабарлама алынған күннен бастап күнтізбелік бір жүз сексен (180) күн өткен соң тоқтатылады.
3. Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Шартқа оның ажырамас бөлігі болып табылатын және осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіппен күшіне енетін жекелеген хаттамалар түрінде ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
4. Осы Шарт өздеріне қатысты үкім шығарылған сотталған адамдарға қатысты ол күшіне енгенге дейін де, күшіне енгеннен кейін де қолданылады.
ОСЫНЫ КУӘЛАНДЫРУ ҮШІН осыған тиісті түрде уәкілеттік берілген төменде қол қоюшылар осы Шартқа қол қойды.
20____ жылғы________ ______________ әрқайсысы қазақ және ағылшын тілдерінде екі данада ЖАСАЛДЫ әрі барлық мәтіндер теңтүпнұсқалы болып табылады.
Осы Шарттың ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Қазақстан Республикасы үшін Маврикий Республикасы үшін