Об очередных мерах по реформированию системы государственных органов Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 3377.
В целях дальнейшего повышения эффективности управления, продолжения реформирования системы государственных органов, экономии средств республиканского бюджета и в соответствии с подпунктом 3) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 9) статьи 19 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона, "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Образовать:
1) Агентство по контролю за стратегическими ресурсами Республики Казахстан как государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан;
2) Агентство по стратегическому планированию Республики Казахстан как государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан;
3) Министерство экономики и торговли Республики Казахстан с передачей ему функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемых Министерства экономики Республики Казахстан, Министерства промышленности и торговли Республики Казахстан, Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, Национального статистического агентства Республики Казахстан, Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан, Государственного агентства Республики Казахстан по авторским и смежных правам;
4) Министерство образования и культуры Республики Казахстан с передачей ему функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемых Министерства культуры Республики Казахстан, Министерства образования Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по национальной политике, Министерства по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан, Совета по делам религий при Правительстве Республики Казахстан;
5) Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан с передачей ему функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемых Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан, Министерства нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан, Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан.
2. Упразднить:
1) Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям и Министерству финансов Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының жүйесiн реформалау жөнiндегi кезектi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1997 жылғы 4 наурыздағы N 3377.
Басқару тиiмдiлiгiн одан әрi арттыру, мемлекеттiк органдар жүйесiн реформалауды жалғастыру, республикалық бюджет қаражатын үнемдеу мақсатында және Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 3)-тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Конституциялық заң күшi бар Жарлығының 19-бабының 9)-тармақшасына сәйкес қаулы етемiн:
1. Мыналар құрылсын:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк орган ретiнде Қазақстан Республикасының Стратегиялық ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiгi;
2) Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк орган ретiнде Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi агенттiгi;
3) Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi, оған тартылатын Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық статистика агенттiгiнiң, Қазақстан Республикасы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Авторлық және сабақтас құқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiнiң функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi берiлсiн;
4) Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi, оған тартылатын Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Ұлт саясаты жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Дiн iстерi жөнiндегi кеңестiң функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi берiлсiн;
5) Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi, оған тартылатын Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi берiлсiн.
2. Мыналар таратылсын:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiлсiн;

2) Государственный комитет Республики Казахстан по приватизации с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству финансов Республики Казахстан;
3) Государственный налоговый комитет Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству финансов Республики Казахстан;
4) Национальную комиссию Республики Казахстан по бухгалтерскому учету с передачей ее функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству финансов Республики Казахстан;
5) Комитет по государственным материальным резервам Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству финансов Республики Казахстан;
6) Государственный страховой надзор Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству финансов Республики Казахстан;
7) Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан;
8) Комитет по водным ресурсам Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан;
9) Государственный аттестационный комитет Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан;
10) (подпункт 10 исключен - Указом Президента РК от 10 декабря 1999 г. N 282 (N 282 утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (вводится в действие со дня подписания);
11) Комитет по оборонной промышленности при Министерстве промышленности и торговли Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству обороны Республики Казахстан;
12) Главное управление по гидрометеорологии Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
3. Реорганизовать Аппарат Правительства Республики Казахстан в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
4. В пункт 1 Указа Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 года N 2542 "О структуре Правительства Республики Казахстан" внести следующие изменения и дополнения:
1) исключить слова: "Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан", "Министерство нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан", "Руководитель Аппарата Правительства Республики Казахстан", "Министерство по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан", "Министерство культуры Республики Казахстан", "Министерство образования Республики Казахстан", "Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан", "Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан", "Министерство экономики Республики Казахстан", "Министерство энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан", "Государственный налоговый комитет Республики Казахстан", "Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом", "Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству", "Государственный комитет Республики Казахстан по национальной политике", "Государственный комитет Республики Казахстан по охране государственной границы", "Государственный комитет Республики Казахстан по приватизации", "Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике";

2) Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiлсiн;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiлсiн;
4) Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ұлттық комиссиясы, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiлсiн;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк материалдық резервтер жөнiндегi комитетi, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiлсiн;
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сақтандыру қадағалауы, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiлсiн;
7) Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне берiлсiн;
8) Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетi, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне берiлсiн;.
9) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк аттестациялық комитетi, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгiне - Ғылым академиясына берiлсiн;
10) <*>
11) Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi жанындағы Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитет, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне берiлсiн;.
12) Қазақстан Республикасының Гидрометеорология жөнiндегi Бас басқармасы, оның функциялары, мүлiк пен iс басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiне берiлсiн..
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 10) тармақшасы алынып тасталды - ҚР Президентінің 1999.12.10. N 282 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесi болып қайта ұйымдастырылсын.
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қазандағы N 2542 Жарлығының 1-тармағына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi", "Қазақстан Республикасы Үкiметi Аппаратының Басшысы", "Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi", "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының Ұлт саясаты жөнiндегi мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi" сөздерi алынып тасталсын;

2) дополнить словами "Министерство экономики и торговли Республики Казахстан", "Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан", "Министерство образования и культуры Республики Казахстан".
5. Правительству Республики Казахстан:
1) утвердить положения о вновь образованных, реорганизованных в соответствии с настоящим Указом центральных исполнительных органах;
2) разработать и внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан и Парламента Республики Казахстан предложения о приведении действующего законодательства в соответствие с настоящим Указом;
3) привести ранее изданные акты Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом;
4) принять другие необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
6. Агентству по контролю за стратегическими ресурсами Республики Казахстан, Агентству по стратегическому планированию Республики Казахстан внести на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекты положений об этих государственных органах.
7. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

2) "Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi" сөздерiмен толықтырылсын.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) осы Жарлыққа сәйкес жаңадан құрылған, қайта ұйымдастырылған орталық атқарушы органдар туралы ережелердi бекiтсiн;
2) қолданылып жүрген заңдарды осы Жарлыққа сәйкес келтiру туралы ұсыныстар әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Парламентiнiң қарауына енгiзсiн;
3) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын шығарылған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн;
4) осы Жарлықтан туындайтын басқа да қажеттi шараларды қолданатын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Стратегиялық ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiгi, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi агенттiгi осы мемлекеттiк органдар туралы ережелердiң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзсiн.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi