Об утверждении Положения о системе льгот и преференций и порядке их предоставления при заключении контрактов с инвесторами
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 5 апреля 1997 г. N 3445. Утратил силу - указом Президента РК от 6 марта 2000 N 349 ~U000349
В соответствии с пунктом 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан
от 28 февраля 1997 г.
Z970075_
"О государственной поддержке прямых
инвестиций" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о системе льгот и
преференций и порядке их предоставления при заключении контрактов с
инвесторами.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 апреля 1997 г. N 3445
Положение
о системе льгот и преференций и порядке их
предоставления при заключении контрактов с инвесторами
Настоящее Положение разработано во исполнение Закона Республики
Казахстан от 28 февраля 1997 г."О государственной поддержке прямых
инвестиций" в целях регулирования вопросов предоставления льгот и
преференций при заключении контрактов между Государственным
комитетом Республики Казахстан по инвестициям (далее Комитет) и
инвесторами.
I. Цели и условия предоставления льгот и преференций <*>
Сноска. Название изменено -Указом Президента РК от 30 июня 1998 г.
N 3988 U983988_ .
1. Льготы и преференции предоставляются инвесторам в целях привлечения инвестиций в приоритетные секторы экономики, снижения инвестиционного риска и повышения эффективности реализации инвестиционного проекта.
Предоставление льгот и преференций осуществляется путем заключения онтракта Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям по результатам комплексной экспертизы заявки инвестиционного проекта и проекта контракта в размерах, порядке и на срок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 1997 г. "О государственной поддержке прямых инвестиций" и настоящим Положением.
В случае заключения контракта, в котором объем прямых инвестиций не
превышает предельный размер, установленный Государственным комитетом
Республики Казахстан по инвестициям, льготы (кроме таможенных) и
преференции предоставляются в соответствии со стандартами, установленными
Комитетом.
<*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - Указом Президента РК от 30 июня
1998 г. N 3988
U983988_
.
II. Критерии предоставления льгот и преференций
и определения их размеров
2. Основными критериями для предоставления льгот и преференций при
заключении контрактов, в которых размер прямых инвестиций превышает
предельный размер, устанавливаемый Государственным комитетом Республики
Казахстан по инвестициям, являются:

Инвесторлармен контракт жасасу кезiндегi жеңiлдiктер мен преференциялар жүйесi және оларды берудiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 1997 жылғы 5 сәуiр N 3445. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.03.06. N 349 жарлығымен. ~U000349
"Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан
Республикасының 1997 жылғы 28 ақпандағы Заңының
Z970075_
7-бабының
3-тармағына сәйкес қаулы етемiн:
1. Инвесторлармен контракт жасасу кезiндегi жеңiлдiктер мен
преференциялар жүйесi және оларды берудiң тәртiбi туралы қоса
берiлiп отырған ереже бекiтiлсiн.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 5 сәуiрдегi
N 3445 Жарлығымен
бекiтiлген
Инвесторлармен контракт жасасу кезiндегi жеңiлдiктер
мен преференциялар жүйесi және оларды берудiң тәртiбi
туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 28 ақпандағы Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (бұдан былай - Комитет) мен инвесторлар арасында контракт жасасылған кезде жеңiлдiктер мен преференциялар беру мәселелерiн реттеу мақсатында әзiрлендi.
I. Жеңiлдiктер мен преференциялар берудiң мақсаты және шарттары
1. Жеңiлдiктер мен преференциялар инвесторларға инвестицияларды экономиканың басым секторларына тарту, инвестициялық тәуекелдi төмендету және инвестициялық жобаны iске асырудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында берiледi.
Жеңiлдiктер мен преференциялар беру инвестициялық жоба өтiнiмiн және контракт жобасын кешендi сараптамадан өткiзу нәтижелерi бойынша "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 28 ақпандағы Заңына және осы Ережеге сәйкес мөлшерде, тәртiп пен мерзiмге Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң контрактiлер жасасуы жолымен жүзеге асырылады. <*>
Тiкелей инвестициялардың көлемi Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiлеген шектi мөлшерден аспайтын контракт жасалған жағдайда жеңiлдiктер (кеден жеңiлдiктерiнен басқа) мен преференциялар Комитет белгiлеген стандарттарға сәйкес берiледi. <*>
ЕСКЕРТУ. 1 бөлiмнiң атауы және 1-тармақ толықтырылды - ҚР
Президентiнiң 1998.06.30. N 3988 жарлығымен.
U983988_
II. Жеңiлдiктер мен преференциялар берудiң өлшемдерi
және олардың мөлшерiн айқындау
2. Тiкелей инвестициялардың көлемi Қазақстан Республикасының
Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiлеген шектi
мөлшерден асатын контрактiлер жасалған кезде жеңiлдiктер мен
преференциялар беру үшiн негiзгi өлшемдер мыналар болып табылады:
<*>

1) общие условия проекта:
принадлежность проекта к приоритетным секторам экономики;
общий объем прямых инвестиций;
объем экспортной продукции;
объем импортозамещающей продукции;
количество создаваемых рабочих мест;
экологическая безопасность;
2) технические условия:
новизна и качество продукции;
новизна внедряемой техники и технологий;
рациональное использование природных, сырьевых и трудовых
ресурсов;
3) организационно-управленческие условия:
современный менеджмент;
передовые методы маркетинга;
обучение и переподготовка менеджеров, инженерно-технического
персонала и рабочих;
4) финансовые условия:
схема и условия финансирования инвестиционных проектов (сроки,
банковские ставки вознаграждения интереса, гарантии и др.);
предполагаемое использование получаемой прибыли
(реинвестирование в расширение производства);
5) экономические условия:
внутренняя норма прибыли проекта;
чистый дисконтированный доход (интегральный эффект);
срок окупаемости инвестиций;
риски;
прямое и косвенное влияние проекта на развитие национальной
экономики;
6) бюджетная эффективность:
обеспечение поступлений в бюджет средств, недополученных в результате предоставленных льгот и преференций. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - Указом Президента РК от 30 июня 1998 г. N 3988 U983988_ .
2-1. Для инвестиционных проектов, льготы и преференции по которым
предоставляются в соответствии со стандартами, установленными Комитетом,
критериями для предоставления льгот и преференций являются:
принадлежность проекта к приоритетным секторам экономики;
общий объем прямых инвестиций.
<*>
Сноска. Указ дополнен пунктом 2-1 - Указом Президента РК от 30 июня
1998 г. N 3988
U983988_
.
2-2. Порядок определения критериев, установленных в пункте 2
настоящего Положения, регулируется Комитетом.
Сноска. Указ дополнен пунктом 2-2 - Указом Президента РК от 30 июня
1998 г. N 3988
U983988_
.
III. Система льгот и преференций
3. В систему льгот и преференций, предоставляемых Комитетом,
входят:
льготы по земельному налогу, по налогу на имущество и по
подоходному налогу;
льготы по уплате таможенных пошлин;
натурные гранты.
IV. Виды налоговых льгот и условия их предоставления
4. Подоходный налог:
1) снижение ставки подоходного налога до 100 процентов основной ставки предоставляется инвестору в пределах периода, определенного налоговым законодательством, в размерах и в сроки, установленные контрактом, заключенным между Комитетом и инвестором; освобождение от налога действует в отношении только той части дохода, которая получена в результате деятельности, определенной контрактом;

1) жобаның ортақ шарттары:
жобаның экономиканың басым секторларына тиесiлiлiгi;
тiкелей инвестициялардың жалпы көлемi;
экспорттық өнiмнiң көлемi;
импортты алмастырушы өнiмдердiң көлемi;
құрылатын жұмыс орындарының саны;
экологиялық қауiпсiздiк;
2) техникалық шарттар;
өнiмнiң жаңалылығы мен сапасы;
енгiзiлетiн техника мен технология жаңалылығы;
табиғи, шикiзат және еңбек ресурстарын ұтымды пайдалану;
3) ұйымдастыру-басқару шарттары:
осы заманғы менеджмент;
маркетингтiң озық әдiстерi;
менеджерлердi, инженер-техник қызметкерлер мен жұмысшыларды
оқыту және қайта даярлау;
4) қаржылық шарттар:
инвестициялық жобаларды қаржыландырудың схемасы мен шарттары
(мерзiмдерi, банктiк сыйақы мүдде ставкалары, кепiлдiктер және
басқалары);
<*>
алынып пайданы болжанып отырған пайдалану (өндiрiстi
кеңейтуге қайта инвестициялау);
5) экономикалық шарттар:
жоба пайдасының iшкi нормасы;
таза дисконтирленген кiрiс (интегралды тиiмдiлiк);
инвестицияның өтелу мерзiмi;
тәуекелдер;
жобаның ұлттық экономиканы дамытуға тiкелей және жанама
ықпалы;
6) бюджеттiк тиiмдiлiк:
берiлген жеңiлдiктер мен преференциялар нәтижесiнде алынбай
қалған қаражаттың бюджетке түсуiн қамтамасыз ету.
2-1. Комитет белгiлеген стандарттарға сәйкес жеңiлдiктер мен
преференциялар берiлетiн инвестициялық жобалар үшiн жеңiлдiктер мен
преференциялар берудiң өлшемдерi мыналар болып табылады:
жобаның экономикалық басым секторларына тиесiлiлiгi;
тiкелей инвестициялардың жалпы көлемi.
<*>
2-2. Осы Ереженiң 2-тармағында белгiленген өлшемдердi
айқындаудың тәртiбiн Комитет реттейдi.
<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi және толықтырылды - ҚР Президентiнiң
1998.06.30. N 3988 жарлығымен.
U983988_
III. Жеңiлдiктер мен преференциялар жүйесi
3. Комитет беретiн жеңiлдiктер мен преференциялар жүйесiне
мыналар кiредi:
жер салығы бойынша, мүлiкке салық бойынша және табыс салығы
бойынша жеңiлдiктер;
кеден бажын төлеу жөнiндегi жеңiлдiктер;
заттық кепiлдiктер.
IV. Салық жеңiлдiктерiнiң түрлерi мен оларды берудiң
шарттары
4. Табыс салығы:
1) инвесторға салық заңдарында белгiленген кезеңнiң шегiнде, Комитет пен инвестордың арасында жасасылған контрактiде белгiленген мөлшер мен мерзiмге табыс салығының ставкасы негiзгi ставканың 100 процентiне дейiн төмендетiледi; салықтан босату пайданың контрактiде айқындалған қызметтiң нәтижесiнде алынған бөлiгiне қатысты ғана қолданылады;

2) снижение ставки подоходного налога предоставляется инвестору по проектам, расчетная эффективность которых не обеспечивает инвестору необходимую (достаточную) рентабельность вложений, с учетом предоставленных Комитетом других льгот и преференций;
3) снижение ставки подоходного налога до 100 процентов основной ставки предоставляется для привлечения иностранных инвестиций в проекты, создающие новые рабочие места, увеличивающие объемы выпускаемой продукции, расширяющие экспорт или сокращающие импорт; величина и длительность действия подобных льгот определяются приоритетом предполагаемых инвестиций в зависимости от экономики проекта.
5. Временное освобождение от земельного налога или снижение налоговой ставки предоставляется инвестору в соответствии с контрактом с Комитетом при строительстве новых производственных объектов и при инвестициях в сельское хозяйство; освобождение предоставляется по земельным участкам, используемым в деятельности по условиям контракта.
6. Временное освобождение от уплаты налога на имущество или снижение ставки налога предоставляется инвестору при строительстве новых производственных объектов, характеризующихся высокой капиталоемкостью, инвестициями в оборудование и производственные мощности и значительным превышением расходов над доходами в первые годы реализации инвестиционного проекта; освобождение предоставляется только по имуществу, используемому в деятельности по условиям контракта.
6-1. При предоставлении льгот и преференции в соответствии со стандартами, установленными Комитетом, пункты 4, 5 и 6 настоящего Положения не применяются. <*>
Сноска. Указ дополнен пунктом 6-1 - Указом Президента РК от 30 июня 1998 г. N 3988 U983988_ .
V. Государственные натурные гранты
7. Государственными натурными грантами являются:
1) основные средства - здания, сооружения, передаточные устройства, машины и оборудование, вычислительная техника, измерительные и регулирующие приборы и устройства, транспортные средства, инструмент, производственный и хозяйственный инвентарь, рабочий и продуктивный скот, многолетние насаждения и прочие средства труда;
2) нематериальные активы - права пользования зданиями, сооружениями и иные имущественные права;
3) производственные запасы (сырье, материалы, топливо, запасные части, покупные полуфабрикаты и комплектующие изделия, тара и другие), незавершенное производство, готовая продукция и прочие запасы;
4) земельные участки и право землепользования.
8. Оценка стоимости государственных натурных грантов осуществляется в период проведения экспертизы заявки соответствующим государственным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2) инвесторға табыс салығының ставкасы Комитет берген басқа да жеңiлдiктер мен преференциялар ескерiле отырып, есептi тиiмдiлiгi инвесторға салымдардың қажеттi (жеткiлiктi) ұтымдылығын қамтамасыз етпейтiн жобалар бойынша төмендетiледi;
3) табыс салығының ставкасы жаңа жұмыс орындарын құратын, шығарылатын өнiмдердiң көлемiн арттыратын, экспортты кеңейтетiн немесе импортты қысқартатын жобаларға шетелдiк инвестицияларды тарту үшiн негiзгi ставканың 100 процентiне дейiн төмендетiледi; мұндай жеңiлдiктердiң ауқымы мен қолданылу ұзақтығы жобаның экономикасына қарай болжамдалып отырған инвестициялардың басымдығымен айқындалады.
5. Инвестор жаңа өндiрiс объектiлерiн салу кезiнде және ауыл шаруашылығына инвестициялар кезiнде Комитетпен жасасылған контрактiге сәйкес жер салығынан уақытша босатылады немесе оған салық ставкасы төмендетiледi; салықтан босату контракт шарттары бойынша қызметке пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша қолданылады.
6. Инвестор капиталды көп қажетсiнуiмен, жабдықтар мен өндiрiстiк қуаттарға деген инвестициялармен сипатталатын жаңа өндiрiстiк объектiлер салу кезiнде және инвестициялық жобаны iске асырудың алғашқы жылдарында шығыстар кiрiстерден едәуiр артқан жағдайда мүлiкке салық төлеуден уақытша босатылады немесе оған салық ставкасы төмендетiледi; салықтан босату контракт шарттары бойынша қызметке пайдаланылатын мүлiк жөнiнде ғана қолданылады.
6-1. Комитет белгiлеген стандарттарға сәйкес жеңiлдiктер мен преференциялар берiлген кезде осы Ереженiң 4, 5 және 6-тармақтары қолданылмайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 1998.06.30.
N 3988 жарлығымен. U983988_
V. Мемлекеттiк заттық кепiлдiктер
7. Мыналар мемлекеттiк заттық кепiлдiктер болып табылады:
1) негiзгi қорлар - үй-жайлар, ғимараттар, беру қондырғылары, машиналар мен жабдықтар, есептеу техникасы, өлшеушi және реттеушi аспаптар мен қондырғылар, көлiк құралдары, құрал-саймандар, өндiрiстiк және шаруашылық мүкаммалдары, жұмыс және өсiмтал мал, ұзақ жылғы өсiмдiктер мен өзге де еңбек құралдары;
2) материалдық емес активтер - үй-жайларды, ғимараттарды пайдалану құқықтары және өзге де мүлiктiк құқықтар;
3) өндiрiстiк қорлар (шикiзат, материалдар, отын, қосалқы бөлшектер, сатып алынатын жартылай дайын өнiмдер мен жинақтаушы бұйымдар, ыдыстар мен тағы басқалары), аяқталмаған өндiрiс дайын өнiм мен басқа да қорлар;
4) жер учаскелерi және жер пайдалану құқығы.
8. Мемлекеттiк заттық кепiлдiктердiң құнын бағалауды тапсырыстарға сараптама жүргiзу кезеңiнде тиiстi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзедi.

9. Порядок предоставления государственных натурных грантов:
1) в зависимости от вида деятельности инвестора, а также экономической целесообразности предоставления государственного натурного гранта основные средства, нематериальные активы, производственные запасы, незавершенное производство, готовая продукция и прочие запасы безвозмездно передаются данному инвестору в собственность;
2) земельные участки для строительства новых производственных объектов передаются безвозмездно инвесторам в собственность из земель, находящихся в государственной собственности;
3) при инвестировании в сельское хозяйство земли сельскохозяйственного назначения безвозмездно передаются отечественным инвесторам на праве постоянного землепользования и иностранным инвесторам - во временное безвозмездное землепользование. Основными критериями предоставления подобных грантов является применение высокоэффективной агротехники и передовых технологий в процессе производства и переработки
сельскохозяйственной продукции.
9-1. При предоставлении льгот и преференций в соответствии со
стандартами, установленными Комитетом, пункты 7, 8 и 9 настоящего
Положения не применяются.
Сноска. Указ дополнен пунктом 9-1 - Указом Президента РК от 30 июня
1998 г. N 3988
U983988_
.
VI. Таможенные льготы
10. Инвестору предоставляется освобождение от уплаты таможенной
пошлины на ввозимые товары, необходимые для осуществления проекта. Данное
освобождение предоставляется инвестору на определенный объем ввозимого
товара и на срок, установленный в контракте с Комитетом.
<*>
Сноска. Пункт 10 - в редакции Указа Президента РК от 30 июня 1998 г.
N 3988
U983988_
.
11. При предоставлении льгот и преференций в соответствии со стандартами, установленными Комитетом, пункт 10 настоящего Положения не применяется.
Сноска. Пункт 11 - в редакции Указа Президента РК от 30 июня 1998 г. N 3988 U983988_ .

9. Мемлекеттiк заттық кепiлдiктердi беру тәртiбi:
1) инвестор қызметiнiң түрiне, сондай-ақ мемлекеттiк заттық кепiлдiк берудiң экономикалық нысаналылығына қарай негiзгi құралдар, материалдық емес активтер, өндiрiстiк қорлар, аяқталмаған өндiрiс, дайын өнiм мен өзге де қорлар осы инвестордың меншiгiне өтеусiз берiледi;
2) жаңа өндiрiстiк объектiлердiң құрылысына арналған жер учаскелерi инвесторларға мемлекет меншiгiндегi жерден өтеусiз берiледi;
3) ауыл шаруашылығын инвестициялау кезiнде ауыл шаруашылығына арналған жер отандық инвесторларға жердi тұрақты пайдалану құқығымен және шетелдiк инвесторларға уақытша пайдалануға өтеусiз берiледi. Ауылшаруашылық өнiмдерiн өндiру және ұқсату процесiнде жоғары тиiмдi агротехника мен озық технологияларды қолдану мұнай кепiлдiктердi берудiң негiзгi өлшемдерi болып табылады.
9-1. Комитет белгiлеген стандарттарға сәйкес жеңiлдiктер мен преференциялар берiлген кезде осы Ереженiң 7, 8 және 9-тармақтары қолданылмайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 1998.06.30.
N 3988 жарлығымен. U983988_
VI. Кедендiк жеңiлдiктер
10. Инвестор жобаны жүзеге асыру үшiн қажет сырттан әкелiнетiн тауарларға кеден бажын төлеуден босатылады. Мұндай босату инвесторға сырттан әкелiнетiн тауардың белгiлi бiр көлемiне және Комитетпен жасалған контрактiде белгiленген мерзiмге берiледi. <*>
11. Комитет белгiлеген стандарттарға сәйкес жеңiлдiктер мен преференциялар берiлген кезде осы Ереженiң 10-тармағы қолданылмайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 10-11-тармақтар жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң
1998.06.30. N 3988 жарлығымен. U983988_