О внесении изменений и дополнений в приказ N 1138 от 16 сентября 1999 года "Об утверждении Инструкции о порядке исчисления и внесения в бюджет единого земельного налога"
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 7 февраля 2000 года N 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.03.2000 г. N 1090. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года  Z010210_  "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 7 февраля 2000 года N 109 "О внесении изменений и дополнений в приказ от 16 сентября 1999 года N 1138 "Об утверждении Инструкции "О порядке исчисления и внесения в бюджет единого земельного налога"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года N 485-1  Z990485_  "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам налогообложения", Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года N 492-I  Z990492_  "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан  Z952235_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" приказываю:
1. Внести в приказ N 1138 от 16 сентября 1999 года  V990968_  "Об утверждении Инструкции "О порядке исчисления и внесения в бюджет единого земельного налога" следующие изменения и дополнения:
1) пункт 23 Инструкции изложить в следующей редакции:
"23. Уплата единого земельного налога за отчетный год производится в два срока с распределением платежей по согласованию с территориальными налоговыми органами:
до 1 октября - не менее 1/2 части предполагаемого к уплате налога за отчетный год;
до 1 марта года, следующего за отчетным, - оставшуюся часть от общей суммы налога.
Плательщики вправе предварительно уплатить всю сумму единого земельного налога до окончания отчетного периода.
Уплаченная сумма единого земельного налога в случае прекращения деятельности Хозяйства возврату или перерасчету не подлежит.
В случае прекращения деятельности Хозяйства до момента установленных сроков уплаты единого земельного налога налоговые органы пересчитывают сумму единого земельного налога в зависимости от фактического времени владения земельным участком в текущем году помесячно.
Крестьянские (фермерские) хозяйства уплачивают социальный налог в размере 35% от месячного расчетного показателя за каждого работника, Главу и каждого члена Хозяйства.
Хозяйство (работодатель) самостоятельно производит удержание подоходного налога у источника выплаты с дохода наемных работников.
Плательщики единого земельного налога:
производят уплату социального налога, подоходного налога с доходов наемных работников за каждый месяц отчетного периода в сроки, установленные Законом для уплаты единого земельного налога;
предоставляют декларацию по социальному налогу в сроки, установленные Законом для предоставления декларации по единому земельному налогу;
производят удержание и перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды согласно пенсионному законодательству;
в соответствии с Законом осуществляют в общеустановленном порядке уплату и предоставление деклараций:

"Бiрыңғай жер салығын есептеу және енгiзу тәртiбi туралы" нұсқауды бекiту туралы" 1999 жылғы 16 қыркүйектегi бұйрыққа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Кіріс Министрлігі 2000 жылғы 7 ақпандағы N 109. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 18 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1090. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
54. "Бiрыңғай жер салығын есептеу және енгiзу тәртiбi туралы" Нұсқауды бекiту туралы" 1999 жылғы 16 қыркүйектегi N 1138 бұйрыққа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Кiрiс Министрлiгiнiң 2000 жылғы 7 ақпандағы N 109 V001090_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Салық салу мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1999 жылғы 22 қарашадағы N 485-1 Z990485_ Қазақстан Республикасының Заңын, "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндетi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1999 жылғы 10 желтоқсандағы N 492-1 Z990492_ Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бiрыңғай жер салығын есептеу және енгiзу тәртiбi туралы" нұсқауды бекiту туралы" V990968_ 1999 жылғы 16 қыркүйектегi бұйрыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) нұсқаудың 23-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Есептi жыл үшiн бiрыңғай жер салығын төлеу аумақтық салық органдарымен келiсiм бойынша төлемдер екi мерзiмге бөлiнiп жүргізіледі:
1 қазанға дейiн - есептi кезең үшiн төлеу көзделiп отырғанның кемiнде 1/2 бөлiгiн;
есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 наурызына дейiн - салықтың жалпы сомасының қалған бөлiгiн.
Салық төлеушiлер бiрыңғай жер салығының барлық сомасын есептi кезең бiткенге дейiн алдын-ала төлеуге құқылы. Қожалықтың қызметi тоқтаған жағдайда бiрыңғай жер салығының төленген сомасы қайтаруға немесе қайта есептеуге жатпайды.
Қожалықтың қызметi бiрыңғай жер салығын төлеудiң белгiленген мерзiмдерiне дейiн тоқтаған жағдайда салық органдары жер учаскесiн ағымдағы жылы әр ай сайын иеленудiң iс жүзiндегi уақытына қарай бiрыңғай жер салығының сомасын қайта есептейдi.
Қожалық (фермерлiк) шаруашылықтар әрбiр жалдамалы қызметкер, Шаруашылық Басшысы мен әрбiр мүшесi үшiн айлық есептiк көрсеткiштiң 35 % мөлшерiнде әлеуметтiк салық төлейдi. Қожалық (жұмыс берушi) жалданған қызметкер үшiн төлеу көзiнен табыс салығын ұстауды, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын аударуды кiрiс берiлуiне қарай белгiленген мерзiмдерде дербес жүргiзедi.
Бiрыңғай жер салығын төлеушiлер:
бiрыңғай жер салығын төлеуге Заңда белгiленген мерзiмде есептi кезеңнiң әрбiр айы үшiн әрбiр жалдамалы қызметкердiң табыс салығын, әлеуметтiк салықты төлеудi жүргiзедi;
бiрыңғай жер салығы бойынша декларация тапсыру үшiн Заңда белгiленген мерзiмде әлеуметтік салық бойынша декларация тапсырады;
зейнетақы заңдарына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын ұстау мен аударуды жүргiзедi;
Заңға сәйкес жалпы белгiленген тәртiпте мыналар бойынша төлеу және декларация тапсыруды жүзеге асырады:

1) по налогу на добавленную стоимость - по оборотам по реализации товаров (работ, услуг) несобственного производства;
2) по подоходному налогу - по доходам от реализации товаров несобственного производства, а также по доходам от реализации выполненных работ и оказанных услуг;
3) по налогу на имущество и налогу на транспортные средства - по имуществу и транспортным средствам сверх установленных нормативов потребности.
В случае возникновения в соответствии с законодательством обязательств по уплате иных сборов и платежей (плата за воду, платежи за загрязнение окружающей среды и др.) Хозяйства производят их уплату в общеустановленном порядке.".
2) Дополнить Инструкцию приложением 7 следующего содержания:
"Приложение N 7
ДЕКЛАРАЦИЯ
по социальному налогу для плательщиков единого земельного налога
за _________________
Наименование налогоплательщика___________________________________________
РНН ___________________, адрес, телефон__________________________________
Район ________________________________ область___________________________
Наименование банка_____________________ банковские счета_________________
_________________________________________________________________________
N !                   Показатель                  !      По данным
!                                               !     плательщика
___!_______________________________________________!_____________________
1  Общее количество месяцев работы главы, членов
хозяйства, работников - граждан РК и постоянно
проживающих в Республике Казахстан иностранных
граждан и лиц без гражданства
2  Месячный расчетный показатель
3  Ставка налога по данной группе (от МРП)                  35%
4  Сумма социального налога, подлежащая уплате в
бюджет за 1 месяц по данной группе, тыс. тенге
(стр.2 х стр.3)
5  Итого сумма социального налога за главу, членов
хозяйства, работников - граждан РК и постоянно
проживающих в Республике Казахстан иностранных
граждан и лиц без гражданства, тыс. тенге
(стр.1 х стр.4)
6  Сумма социального налога, подлежащая уплате
за иностранных специалистов и иностранных рабочих,
тыс. тенге*
7  Сумма социального налога к начислению, тыс. тенге
(стр.5 + стр.6)
8  Уплачено налога за отчетный период, тыс. тенге
9  Подлежит налога к доплате, тыс. тенге
(стр.7-стр. 8)
_________________________________________________________________________
* строка 6 заполняется при использовании хозяйством труда иностранных
граждан и лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике
Казахстан.
Сроки уплаты: 1 октября           _____________
1 марта             _____________
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ НАЛОГОПЛАТЕЛЬЩИКА ПЕРЕД ЗАКОНОМ
Мы несем ответственность перед Законом за истинность и полноту
сведений, приведенных в данной Декларации
МП ________________________   ______________  Дата____________________
(Ф.И.О. Главы хозяйства)      (подпись)
НАЛОГОВЫЙ ОРГАН
_______________________________________________      __________________
(Ф.И.О., должность лица, принявшего декларацию)          (подпись)
Дата ____________________________________
Руководство
по заполнению Декларации по социальному налогу
плательщиками единого земельного налога

1) өзiндiк емес өндiрiс тауарларын (жұмыстарын, қызмет көрсетулерiн) сату жөнiндегi айналымдар бойынша қосылған құнға салық бойынша; 2) өзiндiк емес өндiрiс тауарларын сату жөнiндегi айналымдар бойынша табыс салығы бойынша; 3) қажеттiлiктiң белгіленген нормативтен тыс мүлкi мен көлiк құралдарына мүлiк салығын және көлiк құралдарына салық бойынша. Заңдарға сәйкес өзге де алымдар мен төлемдердi төлеу жөнiнде мiндеттемелер туындаған жағдайда (су үшiн төлем, қоршаған ортаны ластағаны үшiн төлемдер және басқалар) Қожалықтар оларды төлеудi жалпы белгiленген тәртiпте жүргiзедi. 2) Нұсқау мынадай мазмұндағы 7 қосымшамен толықтырылсын: N 7 Қосымша ________________ үшін бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған әлеуметтік салық бойынша Декларация Салық төлеушінің атауы ___________________________________ СТТН_______________, мекен-жайы, телефон_________________ Ауданы_______________ облысы ____________________________ Банк атауы__________________ банк шоттары________________ __________________________________________________________________ Салық төлеуші N Көрсеткіш мәліметтер бойынша __________________________________________________________________ 1 ҚР азаматтары және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен аза. маттығы жоқ адамдар-басшы,шаруашылық мүшеле. рі, жұмысшылардың жұмыс айларының жалпы саны __________________________________________________________________ 2 Айлық есеп көрсеткіші __________________________________________________________________ 3 Осы топ бойынша салық ставкасы(АЕК-нен) 35 % __________________________________________________________________ 4 Осы топ бойынша бір ай үшін бюджетке төлеуге тиісті әлеуметтік салық сомасы,мың теңге (2 бет х 3 бет) __________________________________________________________________ 5 ҚР азаматтары және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен аза. маттығы жоқ адамдар-басшы,шаруашылық мүшеле. рі, жұмысшылары үшін әлеуметтік салық сомасының жиынтығы, мың теңге (1 бет х 4 бет) __________________________________________________________________ 6 Шетел мамандары мен шетел жұмысшылары үшін төлеуге тиісті әлеуметтік салық сомасы, мың теңге* __________________________________________________________________ 7 Есептелуге әлеуметтік салық сомасы, мың теңге (5 бет + 6 бет) __________________________________________________________________ 8 Есепті кезең үшін салық төленді, мың теңге __________________________________________________________________ 9 Қайталап төлеуге тиісті салық, мың теңге (7 бет - 8 бет) __________________________________________________________________ * Шетел азаматтары және Қазақстан Республикасында уақытша болған азаматтығы жоқ адамдардың шаруашылық пайдалану кезінде 6-жол толтырылды. Төлем мерзімі: 1 қазан ____________ 1 науырыз____________ Заң алдындағы салық төлеушінің жауапкершілігі Біз осы Декларацияда келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Заң алдында жауап береміз М.О. ______________________________ _________ Күні _________ (Шаруашылық басшысының аты-жөні) (қолы) Салық органы ______________________________ _________ (декларация қабылдағанның аты-жөні, (қолы) тұлғаның лауазымы) Күні _________ Бiртұтас жер салығын төлеушілердiң Әлеуметтiк салық бойынша декларацияны толтыру жөнiндегi басшылығы

1. В строке 1 Декларации отражается общее количество месяцев, проработанных в совокупности Главой, работниками и членами хозяйства (гражданами РК и постоянно проживающими иностранными гражданами и лицами без гражданства).
2. Месячный расчетный показатель устанавливается Законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
3. Ставка социального налога (строка 3) для плательщиков единого земельного налога установлена Законом в размере 35% от месячного расчетного показателя за главу, работников и членов хозяйства.
4. Сумма социального налога, подлежащая уплате за один месяц за главу хозяйства, работников и членов хозяйства (строка 4), исчисляется путем умножения сумм строк 2 и 3.
5. Сумма социального налога, подлежащая уплате по данной группе (строка 5), исчисляется путем умножения сумм строк 1 и 4.
6. Строка 6 заполняется в случаях использования Хозяйством труда иностранных граждан и лиц без гражданства (специалистов и рабочих), временно пребывающих в Республике Казахстан.
Порядок определения суммы социального налога по этим группам аналогичен порядку исчисления суммы социального налога за работников Хозяйства - граждан Республики Казахстан и постоянно проживающих в Республике Казахстан иностранных граждан и лиц без гражданства. При этом необходимо учесть, что ставки социального налога за иностранных специалистов и иностранных рабочих установлены соответственно в размерах пятикратного и десятикратного месячного расчетного показателя в месяц.
7. В строке 7 указывается сумма социального налога к начислению,
полученная путем сложения строк 5 и 6.
8. В строке 8 указывается сумма социального налога, уплаченная
Хозяйством в течение отчетного периода.
9. В строке 9 указывается сумма социального налога к доплате,
полученная в виде разницы строк 7 и 8.
Рассмотрим порядок заполнения Декларации на примере одного хозяйства.
В составе крестьянского хозяйства "Алуа" 8 членов хозяйства - граждан
РК, в том числе Глава и члены хозяйства, которые проработали полный
календарный год. Хозяйство в течение года нанимало 10 работников - граждан
Республики Казахстан, из них 7 человек проработали 5 месяцев, 2 человека -
1 месяц.
В отчетном году хозяйством уплачено социального налога на сумму 21400
тенге.
Отчетным периодом по данной Декларации является 2000 год.
1) Общее количество месяцев работы главы, работников и членов
хозяйства составит:
(8 х 12) + (7 х 5) + (2 х 1) = 133 месяцев

1. Декларацияның 1-жолында жиынтықтағы Қожалық басшысының, қызметкерлерi мен мүшелерiнiң (ҚР азаматтары мен тұрақты тұратын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар) жұмыс iстеген айларының жалпы саны көрсетiледi.
2. Айлық есептiк көрсеткiш тиiстi жылға республикалық бюджет туралы Заңмен белгiленедi. Орташа жылдық айлық есептiк көрсеткiш (2-жол) 12 санына (жылдағы айлар саны) айлық есептiк көрсеткiштердi жылдық сомаға бөлумен айқындалады
3. Бiртұтас жер салығын төлеушiлер үшiн әлеуметтiк салық ставкасы (3-жол) қожалық басшысы, қызметкерi және мүшелерi үшiн айлық есептiк көрсеткiштен 35 % мөлшерiнде Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген.
4. Қожалық басшысы, қызметкерi және мүшелерi үшiн (4-жол) бiр айға төленуге тиiс әлеуметтiк салық сомасы 2 және 3 жолдардың сомасын көбейту жолымен есептеледi.
5. Осы топ бойынша (5-жол) төленуге тиiстi әлеуметтiк салық сомасы 1 және 4 жолдардың сомасын көбейту жолымен есептеледi.
6. 6 жол қожалық еңбек қызметiне рұқсат бойынша Қазақстан Республикасына уақытша келетiн шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың (мамандар мен жұмысшылардың) еңбегiн пайдалану жағдайларында толтырылады.
Осы топтар бойынша әлеуметтiк салық сомасын айқындау тәртiбi қожалық қызметкерлерi - Қазақстан Республикасының азаматтары мен Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар үшiн әлеуметтiк салық сомасын есептеу тәртiбiне ұқсас. Мұның өзiнде, шетел мамандары мен шетел жұмысшылары үшiн әлеуметтiк салық ставкасы тиiсiнше айдағы есептiк көрсеткiштiң бес және он есе айлық мөлшерiнде белгiленгенiн ескеру қажет.
7. 7-жолда 5 және 6 жолдардың қосу жолымен алынған есептеуге әлеуметтiк салық сомасы көрсетiледi.
8. 8 жолда есептi кезең iшiнде қожалық төлеген әлеуметтiк салық сомасы көрсетiледi.
9. 9 жолда 7 және 8 жолдардың айырымы ретiнде алынған қосымша ақыға әлеуметтiк салық сомасы көрсетiледi.
Декларацияны толтыру тәртiбiн бiр қожалықтың мысалында қараймыз.
"Алуа" шаруа қожалығының құрамында ҚР азаматтары - 8 қожалық мүшесi, оның iшiнде қожалықтың басшысы мен мүшелерi бар, олар толық күнтiзбелiк жыл жұмыс iстедi. Қожалық жыл iшiнде 10 қызметкердi - Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтарын және Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ тұлғаларды жалдаған. Олардың iшiнде 7 адам 5 ай, 2 адам 1 ай жұмыс iстедi.
Осы декларация бойынша есептi кезең болып 2000 жыл табылады.
Есептi кезеңде қожалық 21400 теңге сомасына әлеуметтiк салық төлеген.
1) Қожалықтың басшысы, қызметкерлерi және мүшелерi жұмысының жалпы саны мынаны құрады: (8 х 12) + (7 х 5) + (2 х 1) = 133 ай

2) Месячный расчетный показатель в 2000 году установлен в размере 725
тенге.
3) Ставка социального налога (строка 3) для плательщиков единого земельного налога установлена Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" в размере 35% от месячного расчетного показателя за главу, работников и членов хозяйства.
4) Сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет за один месяц (строка 4), составит:
725 тенге х 35% = 254 тенге.
5) Сумма социального налога, подлежащая уплате за отчетный период за главу, работников и членов хозяйства (строка 5), составит:
133 месяцев х 254 тенге = 33782 тенге.
6) Строка 6 в данном примере не заполняется в связи с тем, что труд иностранных граждан и лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан по разрешению на трудовую деятельность, Хозяйством не использовался.
7) Таким образом, в строку 7 переносится сумма, отраженная в строке 5, - 33782 тенге.
8) В строке 8 отражается сумма социального налога, уплаченная Хозяйством за отчетный период, - 21400 тенге.
9) В строке 9 указывается сумма социального налога, подлежащая
доплате, полученная в виде разницы сумм строк 7 и 8 (33782 - 21400) =
12382 тенге.".
2. Департаменту непроизводственных платежей (Баймурзин Д.):
1) согласовать настоящий приказ с Министерством финансов Республики
Казахстан;
2) направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики
Казахстан на государственную регистрацию.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Директора
Департамента непроизводственных платежей Баймурзина Д.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Склярова И.В.)

2) Айлық есептiк көрсеткiш 2000 жылы 725 теңге мөлшерiнде белгiленген.
3) Бiртұтас жер салығын төлеушiлер үшiн әлеуметтiк салық ставкасы (3-жол) қожалықтың басшысы, қызметкерлерi және мүшелерi үшiн айлық есептiк көрсеткiштен 35 % мөлшерiнде "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген.
4) Бiр ай үшiн бюджетке төленуге тиiс әлеуметтiк салық сомасы (4-жол) мынаны құрайды: 725 теңге х 35 % = 254 теңге.
5) Қожалықтың басшысы, қызметкерлерi және мүшелерi үшiн есептi кезеңде төленуге тиiс әлеуметтiк салық сомасы (5-жол) мынаны құрайды:
133 ай х 254 теңге = 33782 теңге
6) 6 жол осы мысалда толтырылмайды, өйткенi еңбек қызметiне рұқсат бойынша Қазақстан Республикасына уақытша келетiн шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың еңбегiн қожалық пайдаланбады.
7) Осындай жолмен, 7 жолға 5 жолда көрсетiлген сома 33782 теңге көшiрiледi.
8) 8 жолда есептi кезеңде қожалық төлеген 21400 теңге әлеуметтiк салық сомасы көрсетiледi.
9) 9 жолда 7 және 8 жолдардың айырым сомасы ретiнде алынған қосымша төлеуге тиiс (33702 - 21400) = 12302 теңге әлеуметтiк салық сомасы көрсетiледi. 2. Өндiрiстiк емес төлемдер департаментi (Д.Баймұрзин): - осы бұйрық Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлсiн; - осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберілсiн. 3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Өндiрiстiк емес төлемдер департаментiнiң директоры Л.К.Баймұрзинге жүктелсін. 4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді. Министрдің м.а. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.