Об утверждении Изменений и дополнений в Инструкцию N 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога", утвержденную приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 10 февраля 1999 года N 49
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 15 марта 2000 года N 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5.04.2000 г. N 1103. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 15 марта 2000 года N 210 "Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию N 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога", утвержденную приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 10 февраля 1999 года N 49"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года Z990485_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" и Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года Z990492_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежей в бюджет" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Изменения и дополнения в Инструкцию N 46 V990717_ "О порядке исчисления и уплаты социального налога", утвержденную приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 10 февраля 1999 года N 49.
2. Департаменту методологии (Усенова Н.Д.): согласовать указанные изменения и дополнения с Министерством финансов Республики Казахстан; направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. 3. Абзац 13 Раздела III изменений и дополнений вводится в действие с 1 апреля 1999 года. 4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на директора Департамента международного налогообложения Министерства государственных доходов Республики Казахстан Канатова С.С. Министр Утверждены приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан 15 марта 2000 г. N 210 Изменения и дополнения в Инструкцию N 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога" В разделе I:
в абзаце втором пункта 2 слова "в соответствующие бюджеты по месту их нахождения" заменить словами "по месту их нахождения в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или бюджеты областей".
В разделе II:
в пункте 4:
подпункт 1) дополнить словами "и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң 1999 жылғы 10 ақпандағы N 49 бұйрығымен бекiтiлген "Әлеуметтiк салықты есептеу және төлеу тәртiбi туралы" N 46 Нұсқауға өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 2000 жылғы 15 наурыз N 210 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 5 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1103. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
56. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң 1999 жылғы 10 ақпандағы N 49 бұйрығымен бекiтiлген "Әлеуметтiк салықты есептеу және төлеу тәртiбi туралы" N 46 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң 2000 жылғы 15 наурыздағы N 210 V001103_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Салық салу мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр заң актерлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z990492_ 1999 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының және "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z952235_ 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануымен байланысты БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң 1999 жылғы 10 ақпандағы N 49 бұйрығымен бекiтiлген, "Әлеуметтiк салықты есептеу және төлеу тәртiбi туралы" V990717_ N 46 Нұсқауға қоса берiлген өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Әдiстеме департаментi (Н.Д. Yсенова): аталған өзгерiстер мен толықтырулар Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiмен келiсiлсiн; осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберілсiн. 3. III тараудың 13 абзацындағы өзгерiстер мен толықтырулар 1999 жылғы 1 сәуiрден бастап күшiне енедi. 4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Халықаралық салық салу департаментiнің директоры С.С. Қанатовқа жүктелсiн. Министр Келісілді Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрінің Қаржы министрі 2000 жылғы 15 наурыз N 210 бұйрығымен 2000 жылғы 21 наурыз бекітілді "Әлеуметтік салықты есептеу мен төлеу тәртібі туралы" N 46 Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар 1-бөлiмде:
2-тармақтың екiншi абзацындағы "олардың орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджеттерiне" деген сөздер "олардың орналасқан жерi бойынша Астана, Алматы қалаларының тиiстi бюджеттерiне немесе облыстардың бюджеттерiне" деген сөздермен ауыстырылсын.
II-бөлiмде:
4-тармақта:
1) тармақша "заңды тұлға құрмай кәсiпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалармен және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:

"15) выплаты, производимые за счет средств грантов, выплачиваемых по межправительственным соглашениям или по линии международных общественных организаций. Грантом является имущество, предоставляемое на безвозмездной основе государствами, правительствами государств, государственными, международными и общественными организациями и физическими лицами Республике Казахстан, Правительству Республики Казахстан, юридическим лицам (в том числе нерезидентам), их филиалам, представительствам и иным обособленным структурным подразделениям, а также физическим лицам для достижения определенных целей (задач).".
В разделе III:
в пункте 6:
в абзаце втором подпункта а) слова "21 процент" заменить словами "26 процентов";
дополнить подпунктом a-1) следующего содержания:
"a-1) государственными учреждениями по ставке 25,5 процента от фонда оплаты труда";
в подпункте б) слова "государственными учреждениями и" исключить;
подпункт д) изложить в следующей редакции:
"д) физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, кроме крестьянских (фермерских) хозяйств, а также физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица на основе патента, в размере 60 процентов от месячного расчетного показателя за каждого работника, а также дополнительно 10 процентов от месячного дохода за минусом расходов, связанных с его получением, кроме расходов, не относимых на вычеты при определении налогооблагаемого дохода;";
дополнить подпунктом д-1) следующего содержания:
"д-1) физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица на основе патента, в размере 49 процентов от месячного расчетного показателя за каждого работника, а также дополнительно 5 процентов от предполагаемого облагаемого месячного дохода, заявленного при определении стоимости патента;";
в пункте 6б:
слова "в этом отчетном периоде" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Сумма назначенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан пособий по временной нетрудоспособности, по беременности и родам, превышающая 1,5 процента от фонда оплаты труда отчетного периода, переносится на следующие отчетные периоды и уменьшает сумму начисленного государственными учреждениями налога в порядке, установленном настоящим пунктом;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Декларация по социальному налогу представляется в территориальные налоговые органы:
- ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом: юридическими лицами - по форме, приведенной в приложении 2 к настоящей Инструкции, физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью, - по форме, приведенной в приложении 3 к настоящей Инструкции;
- в сроки, предусмотренные для сдачи декларации по единому земельному налогу, крестьянскими (фермерскими) хозяйствами - по форме, приведенной в приложении 3А к настоящей Инструкции.
Указанное в настоящем пункте требование не относится к лицам, осуществляющим свою деятельность на основе патента, стоимость которого включает социальный налог.
По решению юридического лица его филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения могут представлять декларацию в территориальный налоговый орган по месту своего нахождения и осуществлять уплату налога самостоятельно.";
пункт 8 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Плательщики единого земельного налога производят уплату социального налога за каждый месяц отчетного периода в сроки, установленные для уплаты единого земельного налога.".
В разделе IV:

"15) үкiмет аралық келiсiм-шарттар бойынша немесе халықаралық қоғамдық ұйымдар желiсi бойынша төленетiн гранттар қаражаттары есебiнен жүргiзiлетiн төлемдер. Грант - мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтері, мемлекеттiк, халықаралық және қоғамдық ұйымдар және Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары Қазақстан Республикасының Yкiметiне, заңды тұлғаларға (оның iшiнде резидент еместерге), олардың филиалдарына, өкiлдiктерiне және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерiне, сондай-ақ жеке тұлғаларға белгiлi мақсаттарға (мiндеттерге) жету үшiн тегiн негiзде ұсынылатын мүлiк болып табылады.".
III-бөлiмде:
6-тармақта:
а) тармақшасының екiншi бөлiмiндегi "21 процент" деген сөз "26 процент" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы а-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"а-1) еңбекақы төлеу қорынан 25,5 процент ставкасы бойынша мемлекеттiк мекемелермен";
б) тармақшасындағы "мемлекеттiк мекемелермен және" деген сөздер алып тасталсын;
д) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"д) шаруа (фермерлiк) қожалықтарынан басқа заңды тұлға құрмай кәсіпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар, сондай-ақ патент негiзiнде заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар әрбiр қызметкер үшiн айлық есептiк көрсеткiштен 60 процент мөлшерiнде, сондай-ақ салық салынатын кiрiстi айқындау кезiнде ұстап қалуға жатқызылмайтын шығыстардан басқа оны алумен байланысты шығыстар минусы үшiн есептiк кiрiстен қосымша 10 процент;";
мынадай мазмұндағы д-1 тармақшасымен толықтырылсын:
"д-1) патент негiзiнде заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар әрбiр қызметкер үшiн айлық есептiк көрсеткiштен 49 процент мөлшерiнде, сондай-ақ патент құнын айқындау кезiнде көрсетiлген салық салынатын айлық кiрiстен қосымша 5 процент;
6б тармағында:
"осы есептi кезеңде" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiммен толықтырылсын:
"Есептi кезеңдегi еңбекақы қорынан 1,5 проценттен асатын жүктiлiгi мен босануы бойынша, уақытша еңбекке қабiлетсiздiгi бойынша жәрдемақылар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленген сома келесi есептi кезеңге көшiрiледi және осы тармақпен белгiленген тәртiпте мемлекеттiк органдармен есептелген соманы азайтады;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әлеуметтiк салық бойынша декларация аумақтық салық органдарына ұсынылады:
- осы Нұсқауға 3-қосымшада көрсетiлген нысан бойынша кәсіпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар (патент негiзiнде өз қызметiн жүзеге асыратындардан басқа), осы Нұсқауға 2-қосымшада көрсетiлген нысан бойынша заңды тұлғалар есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрмей тоқсан сайын;
- осы Нұсқауға 3А қосымшасында көрсетiлген нысан бойынша шаруа (фермер) қожалықтары бiртұтас жер салығы бойынша декларацияны тапсыру үшiн көзделген мерзiмдерде.
Осы тармақта көрсетiлген талап құны әлеуметтiк салықты енгiзетiн патент негiзiнде өз қызметiн жүзеге асыратын тұлғаларға таралмайды.
Заңды тұлғаның шешiмi бойынша оның филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi өзiнiң орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органына декларацияны ұсына және салықты дербес төлеудi жүргiзе алады.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Бiртұтас жер салығын төлеушiлер бiртұтас жер салығын төлеу үшiн белгiленген мерзiмдегi есептi кезеңнің әрбiр айы үшiн әлеуметтiк салықты төлеудi жүргiзедi.";
IV-бөлімде:

пункты 13-16 изложить в следующей редакции:
"13. Своевременно неуплаченные суммы социального налога взыскиваются в бюджет с начислением пени в размере официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день уплаты).
14. Непредставление налогоплательщиком декларации по социальному налогу в установленный налоговым законодательством срок, кроме случая, предусмотренного в абзаце втором настоящего пункта, влечет взыскание штрафа в размере десяти процентов от суммы налога, подлежащей уплате на основе декларации, но не уплаченной.
Непредставление налогоплательщиком декларации по социальному налогу в течение более 180 дней по истечении установленного законодательством срока влечет взыскание штрафа в размере пятидесяти процентов от суммы налога, подлежащей уплате на основе декларации, но не уплаченной.
Налогоплательщик имеет право самостоятельно до проверки налогового органа вносить исправления в ранее представленную декларацию и известить об этом налоговый орган.
По суммам налога, дополнительно подлежащим уплате в бюджет, налогоплательщик представляет в налоговый орган по месту регистрации дополнительную декларацию за тот отчетный период, в котором производятся уточнения. При этом в декларациях по соответствующим строкам указывается только сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленной декларацией. В этом случае с него взыскиваются пени в установленном размере без применения штрафных санкций с момента допущения нарушения до момента внесения в доход бюджета причитающейся суммы налога.
15. Нарушение налогоплательщиком правил учета объектов налогообложения, если эти деяния совершены в течение одного отчетного периода, влечет взыскание штрафа в размере десяти месячных расчетных показателей.
Деяния, предусмотренные частью первой настоящего пункта, если они совершены в течение более одного отчетного периода, влекут взыскание штрафа в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Под нарушением правил учета объектов налогообложения для целей настоящего пункта понимается отсутствие первичных документов, регистров бухгалтерского учета, систематическое несвоевременное или неправильное отражение на счетах бухгалтерского учета и финансовой отчетности активов и обязательств налогоплательщика.
16. Неуплата или неполная уплата сумм налога в результате занижения налогооблагаемой базы или неправильного исчисления налога по итогам налогового периода влечет взыскание штрафа в размере 50 процентов от неуплаченной суммы налога.";

13-16 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Өз уақытында төленбеген әлеуметтiк салық сомасы мерзiмi өткен берешектің (төлем күнiн қоса) әрбiр күнi үшiн осы сомаларды төлеу күнiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы мөлшерiнде өсiмдi қоса есептеумен бюджетке өндiрiп алынады.
14. Осы тармақтың екiншi бөлшегiнде көзделген жағдайдан басқа салық заңдарымен белгiленген мерзiмде әлеуметтiк салық бойынша салық төлеушiнің декларацияны ұсынбауы декларация негiзiнде төленуге тиiс, бiрақ төленбеген салық сомасынан он процент мөлшерiнде айыппұл өндiрiп алуға алып келедi.
Салық заңдарымен белгiленген мерзiмнің аяқталуы бойынша 180 күннен астам мерзiмде әлеуметтiк салық бойынша салық төлеушiнiң декларацияны ұсынбауы декларация негiзiнде төленуге тиiс, бiрақ төленбеген салық сомасынан елу процент мөлшерiнде айыппұлды өндiрiп алуға алып келедi.
Салық төлеушi салық органы тексерiсiне дейiн бұрын ұсынылған декларацияға түзетулер енгiзуге және осы туралы салық органын хабардар етуге дербес құқығы бар.
Салық төлеушi бюджетке қосымша төленуге тиiс салық сомалары бойынша онда нақтылау жүргiзiлген сол есептi кезеңде қосымша декларацияны тiркеу орны бойынша салық органына ұсынады. Мұның өзiнде, декларацияларда тиiстi мерзiмдер бойынша бұрын ұсынылған декларациямен салыстыру бойынша анықталған айырым сомасы ғана көрсетiледi. Бұл жағдайда одан салықтың тиiстi сомалары бюджет кiрiсiне енгізу сәтiне дейiн тәртiп бұзуды жiберу сәтiнен бастан айыппұл санкцияларын қолданусыз белгiленген мөлшерде өсiмдер өндiрiп алынады.
15. Салық төлеушi салық салу объектiлерiнiң есебi ережесiн бұзуы, егер осы терiс әрекеттер бiр есептi кезең мерзiмiнде жасалған болса, онда он айлық есептiк көрсеткiштер мөлшерiнде айыппұлды өндiрiп алуға алып келедi.
Осы тармақтың бiрiншi бөлшегiнде көзделген терiс әрекеттер, егер олар бiр есептi кезеңнен астам мерзiмде жасалса, онда жиырма бес айлық есептiк көрсеткiштер мөлшерiнде айыппұлды өндiрiп алуға алып келедi.
Осы тармақтың мақсаты үшiн салық салу объектiлерiнің есебi ережесiн бұзу деп алғашқы құжаттардың, бухгалтерлiк есептi тiркеудiң, бухгалтерлiк есептегi жүйелi уақтылы емес немесе дұрыс көрiнуi және салық төлеушiнiң қаржылық есеп беру қаражаттары мен мiндеттемелерi түсiнiледi.
16. Салық кезеңi жиынтығы бойынша салық салатын базаны кемiту немесе салықты дұрыс есептемеу нәтижесiнде соманы төлемеу немесе толық төлемеу салықтың төленбеген сомасынан 50 процент мөлшерiнде айыппұлды өндiрiп алуға алып келедi.".