Об утверждении Правил пребывания переселенцев в центрах адаптации и фильтрации
Приказ Преседателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 14 апреля 2000г. N 18. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2000г. за N 1113. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Извлечение из
приказа Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Во исполнение распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению.
...
Министр
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
...
6. Приказ Преседателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 14 апреля 2000г. N 18 "Об утверждении Правил пребывания переселенцев в центрах адаптации и фильтрации", регистрационный номер в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1113 от 17 апреля 2000 года.
...
--------------------------------------------------------------
В порядке реализации Закона Республики Казахстан  Z970204_  "О миграции населения", во исполнение п.4.6.1.1.  P980119_  Плана мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан" на 1998-2000 г., с целью упорядочения и обеспечения первичной социальной поддержки, ускоренной адаптации, учета и контроля за перемещением лиц коренной национальности и членов их семей, переселяющихся на историческую родину, а также для реализации прав мигрантов и гуманного отношения к лицам, ищущим убежище на территории Республики Казахстан,
приказываю:
1. Утвердить Правила пребывания переселенцев в центрах адаптации и фильтрации (см. Приложение).
2. Территориальным органам миграции и демографии:
1) принять данные Правила к руководству и неукоснительному исполнению. Организовать работу центров адаптации и фильтрации в соответствии с утвержденными Правилами;
2) в месячный срок привести всю документацию, связанную с центрами адаптации и фильтрации, в соответствие с утвержденными Правилами.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Избанова М.К.
Утверждены
Приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по миграции
и демографии
от 14.04.2000г. № 18
Правила пребывания
переселенцев в центрах адаптации и фильтрации

Қоныс аударушылардың бейімделу және іріктелу орталықтарында болу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі Агенттігі 2000 жылғы 14 сәуір N 18 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 сәуір тіркелді. N 1113. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен (2005 жылғы 13 желтоқсандағы "Заң газетінде" N 168(792) жарияланған) .
---------------Бұйрықтан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің "Заңға тәуелді актілерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкімін орындау үшін, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің кейбір күші жойылған
бұйрықтарының тізімі
...
6. "Қоныс аударушылардың бейімделу және іріктелу орталықтарында болу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 14 сәуірдегі N 18 бұйрығы, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіндегі 2000 жылғы 17 сәуірдегі 1113 тіркелу нө мірі ...
----------------------------------
"Халықтың көші-қоны туралы"  Z970204_  Заңын іске асыру тәртібімен, Үкіметінің 1998-2000 жылдарға арналған Іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарының 4.6.1.1 т.  P980119_  орындау үшін, тарихи отанына қоныстанушы байырғы ұлт адамдарын және олардың отбасы мүшелерін алғашқы әлеуметтік қолдауды, жедел бейімдеуді, есепке алуды және ауыстырып орналастыруға бақылау жасауды реттеу және қамтамасыз ету мақсатымен, сондай-ақ көшіп-қонушылардың құқықтарын және Қазақстан Республикасының аумағынан баспана іздеген адамдарға адамгершілік қатынасты іске асыру үшін, Бұйырамын:
1. Қоныс аударушылардың бейімделу және іріктелу орталықтарында болу Ережесі бекітілсін (Қосымшаны қараңыз).
2. Аумақтық көші-қон және демография органдары:
1) осы Ережені басшылыққа алып, мүлтіксіз орындайтын болсын. Бейімделу және іріктелу орталықтарының жұмысын бекітілген Ережеге сәйкес ұйымдастырсын;
2) бейімделу және іріктелу орталықтарымен байланысты барлық құжаттар бір ай мерзім ішінде бекітілген Ережеге сәйкес келтірілсін.
3. Осы Бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Агенттік Төрағасының орынбасары М.К. Ізбановқа жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Көші-қон
және демография агенттігі Төрағасының
Бұйрығымен бекітілді
2000 жылғы "____"_________
N ______
Қоныс аударушылардың бейімделу
және іріктелу орталықтарында болу
Ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила пребывания переселенцев в центрах адаптации и фильтрации (в дальнейшем - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок приема, временного размещения и пребывания переселенцев в центрах адаптации и фильтрации (в дальнейшем - центр), являющихся подразделениями территориальных органов миграционных служб и предназначенных для временного размещения лиц и членов их семей, переселяющихся на историческую родину репатриантов, беженцев и других переселенцев в порядке их социальной защиты, ускоренной адаптации к новым условиям, учета и упорядочения контроля за их перемещением по территории Республики Казахстан. Правила содержат также основные функции и задачи самих центров.
2. Порядок вселения и пребывания
2. Основным условием для поселения переселенца в центр является подача ходатайства на определение соответствующего статуса переселенца и получение направления Агентства или его территориального органа для размещения. Поселение иммигрантов осуществляется только по разрешению Агентства или его территориального органа.
3. Срок пребывания в Центре определяется временем рассмотрения Агентством Республики Казахстан по миграции и демографии или его территориальным органом ходатайства переселенца по существу и не должен превышать:
1) для репатриантов (оралман), переехавших в Казахстан - до решения
жилищного вопроса;
2) для беженцев - не более 3-х (трех) месяцев.
4. Срок пребывания в центре может быть продлен по решению
территориальных органов миграции.
5. Медицинское освидетельствование, санитарно-гигиенические процедуры
и проживание лиц, размещенных в центре, по направлениям территориального
органа миграции и Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии
бесплатное.
3. Права и обязанности администрации центра
6. Администрация центра обязана:
1) привести предоставляемые для проживания помещения в соответствие
с санитарными и техническими нормами;
2) обеспечить лиц, размещенных в центре, необходимыми постельными
принадлежностями и своевременную их смену;
3) обеспечить влажную уборку помещений, содержание территории центра
и подсобных помещений в чистоте;
4) обеспечить подсобным инвентарем для уборки помещений и территории.
7. В центре должны быть предусмотрены:
1) ограждение территории;
2) охрана;
3) спальные и жилые помещения;
4) комната матери и ребенка;
5) комната изолятор для заболевших;
6) комната отдыха (игровая для детей);

1. Жалпы ережелер
1. Қоныс аударушылардың бейімделу және іріктелу орталықтарында болуының осы Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және қоныс аударушыларды аумақтық көші-қон қызметтері органдарының бөлімшелері болып табылатын және тарихи отанына қоныс аударушы репатрианттарды, босқындарды және олардың отбасы мүшелерін, басқа да қоныс аударушыларды әлеуметтік қорғау, жаңа жағдайға тездетіп бейімдеу, есепке алу және Қазақстан Республикасының аумағында оларды ауыстырып орналастыруға бақылау жасауды реттеу тәртібімен уақытша орналастыруға арналған бейімделу және іріктелу орталықтарына (бұдан әрі - орталық) қабылдау, уақытша орналастыру және олардың болу тәртібін белгілейді. Ережеде орталықтардың негізгі функциялары мен міндеттері де қамтылған.
2. Орналастыру және болу тәртібі
2. Қоныс аударушыны орталыққа орналастырудың негізгі шарты қоныс аударушының тиісті мәртебесін айқындауға өтініш беруі және Агенттіктің немесе оның аумақтық органының орналастыру үшін берілген жолдамасын алу болып табылады. Көшіп келушілерді орналастыру Агенттіктің немесе оның аумақтық органының рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
3. Орталықта болу мерзімі Қазақстан Республикасы Көші-қон және демография агенттігі немесе оның аумақтық органдары қоныс аударушының өтінішін мәні бойынша қарау уақытымен белгіленеді және:
1) Қазақстанға келген репатрианттар (оралмандар) үшін - тұрғын үй мәселесін шешкенге дейінгі;
2) босқындар үшін - әрі кеткенде 3 (үш) ай мерзімнен аспауға тиіс.
4. Орталықта болу мерзімі аумақтық көші-қон органының шешімі бойынша ұзартылуы мүмкін.
5. Аумақтық көші-қон органының және Қазақстан Республикасы Көші-қон және демография агенттігінің жолдамасымен орталыққа орналастырылған адамдарды медициналық куәландыру, санитариялық-гигиеналық рәсімдер және олардың тұруы тегін жүзеге асырылады.
3. Орталық әкімшілігінің құқығы мен міндеттері
6. Орталық әкімшілігінің міндеттері:
1) тұруға берілген үй-жайды санитариялық және техникалық нормаларға сай келтіру;
2) орталыққа орналастырылған адамдарды қажетті төсек-орынмен
қамтамасыз ету және оларды уақтылы ауыстыру;
3) үй-жайдың ылғалдап сыпырып-жинастырылуын қамтамасыз ету, орталық аумағын және қосалқы бөлмелерді таза ұстау;
4) үй-жайды және аумақты сыпырып-жинастыру үшін қосалқы инвентарьмен қамтамасыз ету.
7. Орталықта мыналар көзделуге тиіс:
1) аумақтың қоршауы;
2) күзет;
3) ұйықтайтын және тұрғын үй-жайлар;
4) ана мен бала бөлмесі;
5) науқастанып қалған адамдар үшін оқшауланған бөлме;
6) демалыс бөлмесі (балалар ойнайтын бөлме);

7) бытовая и туалетная комнаты;
8) служебное и подсобное помещение для хранения ручной клади и личных
вещей.
8. Администрация центра обеспечивает:
1) учет лиц, прибывающих в центр и выбывающих из него;
2) проведение мероприятий, способствующих ускоренной адаптации
переселенцев;
3) изучение законов Республики Казахстан;
4) юридические консультации;
5) изучение государственного и русского языков;
6) изучение требований санитарно-гигиенических норм;
7) оказание содействия лицам, получившим статус репатрианта
(оралмана) или беженца в получении проездных документов для следования к
месту постоянного жительства;
8) своевременное извещение правоохранительных органов о перемещении
мигрантов.
9. За нарушение правил внутреннего распорядка администрация центра, в
пределах своих полномочий, вправе принимать решения дисциплинарного
порядка в отношении лиц, размещенных в центре.
4. Права и обязанности лиц, размещенных в центре
10. Лица, размещенные в центре, имеют право:
1) пользования жилыми и подсобными помещениями, размещенных в центре,
постельными принадлежностями и на их смену;
2) участвовать в мероприятиях, способствующих их ускоренной адаптации;
3) посещать курсы по изучению языка;
4) получать юридическую консультацию.
11. Лица, размещенные в центре, обязаны:
1) пройти предварительное медицинское освидетельствование и
санитарно-гигиенические процедуры;
2) поддерживать порядок и чистоту на территории центра;
3) выполнять требования Правил внутреннего распорядка пребывания в
центрах.
12. Лица, размещенные в центре, могут привлекаться к работе в
качестве обслуживающего персонала на основе трудового соглашения.
5. Ответственность за нарушение Правил
13. К нарушителям настоящих Правил могут применяться меры
дисциплинарного воздействия (предупреждение, строгое предупреждение и
досрочное прекращение пребывания в центре).
14. Решения о досрочном прекращении пребывания в центре принимаются
территориальным органом миграции.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Мартина Н.А.)

7) тұрмыстық және әжетхана бөлмелері;
8) қызметтік және қол жүктері мен адамдардың жеке заттарын сақтайтын қосалқы үй-жай;
8. Орталық әкімшілігі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) орталыққа келген және одан шығып кеткен адамдардың есебі;
2) қоныс аударушылардың тезірек бейімделуіне жәрдемдесетін шаралар жүргізу;
3) Қазақстан Республикасының заңдарын зерделеу;
4) заң консультациясы;
5) мемлекеттік және орыс тілдерін үйрету;
6) санитариялық-гигиеналық нормалар талаптарын зерделеу;
7) репатриант (оралман) немесе босқын мәртебесін алған адамдарға тұрақты тұратын жеріне бару үшін жол жүру құжаттарын алуға жәрдемдесу;
8) көшіп-қонушылардың орын ауыстыруы туралы құқық қорғау органдарын дер кезінде хабардар ету;
9. ішкі тәртіп ережелерін бұзғаны үшін орталық әкімшілігі өз өкілеттігі шегінде орталыққа орналастырылған адамдарға қатысты тәртіптік жолмен шешім қабылдауға құқылы.
4. Орталыққа орналастырылған адамдардың
құқықтары мен міндеттері
10. Орталыққа орналастырылған адамдардың мынадай құқығы бар:
1) орталықтағы тұрғын және қосалқы үй-жайларды, төсек-орындарды пайдалануға және олардың ауыстырылуына;
2) өздерінің тезірек бейімделуіне жәрдемдесетін шараларға қатысуға;
3) тіл үйрететін курстарға қатысуға;
4) заң консультациясын алуға.
11. Орталыққа орналастырылған адамдардың міндеті:
1) медициналық куәландырудан және санитариялық-гигиеналық рәсімдерін өту;
2) орталық аумағында тәртіп пен тазалықты сақтау;
3) орталықта болудың ішкі тәртібі Ережелерінің талаптарын орындау.
12. Орталыққа орналастырылған адамдар еңбек келісімі негізінде қызмет көрсететін қызметкер ретінде жұмысқа тартылуы мүмкін.
5. Ережені бұзғаны үшін жауапкершілік
13. Осы Ережелерді бұзғандарға тәртіптік ықпал ету шаралары қолданылуы мүмкін (ескерту, қатаң ескерту және орталықта болуын мерзімінен бұрын тоқтату).
14. Орталықта болуды мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімді аумақтық көші-қоны органы қабылдайды.